Оңалтушылық басқарушысын тағайындау және қызметтен шеттету жөніндегі Нұсқаулықтың бекітілуі туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Дәрменсіз борышкерлермен жұмыс жөніндегі комитеті төрағасының 2002 жылғы 1 қазандағы N 3 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 6 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2033. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Дәрменсіз борышкерлермен жұмыс комитеті төрағасының 2006 жылғы 11 желтоқсандағы N 269 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Дәрменсіз борышкерлермен жұмыс комитеті төрағасының 2006 жылғы 11 желтоқсандағы N 269 бұйрығымен.
------------Бұйрықтан үзінді---------
Бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 6 қарашадағы N 2033 нөмірімен тіркелген "Оңалтушылық басқарушысын тағайындау және қызметтен шеттету жөнiндегi Нұсқаулық бекiтiлуі туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Дәрменсiз борышкерлермен жұмыс комитеті төрағасының 2002 жылғы 1 қазанындағы N 3 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
2. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
--------------------------------------
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 21 қаңтардағы "Банкроттық туралы"  Заңын  iске асыру және құру тәртiбi жөнiндегі комитеттiң өз қызметi шегiнде банкроттық рәсiмiн өткiзуге бақылау жүргiзудi iске асыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Оңалтушылық басқарушысын тағайындау және қызметтен шеттету жөнiндегi Нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Дәрменсiз борышкерлермен жұмыс жөнiндегi комитет төрағасының орынбасарына Б.С.Смағұловқа жүктелсiн.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейін өз күшiне енедi.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң
Дәрменсiз борышкерлермен
жұмыс жөнiндегі комитет
төрағасының
2002 жылғы 01 қазанындағы
N 3 бұйрығымен бекiтiлген
Оңалтушы басқарушыны
тағайындау және шеттету туралы
нұсқаулық
Осы Нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 21 қаңтардағы  Заңына  (бұдан әрi - Заң) сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінiң Дәрменсiз борышкерлермен жұмыс жөнiндегi комитетiнiң (бұдан әрi - Комитет) және оның аумақтық органдарының оңалтушы басқарушыны тағайындау және шеттету мәселелерiн реттейдi.
1. Оңалтушы басқарушыны тағайындауға банкроттық рәсiмдерде төлем қабiлетi жоқ борышкерлердiң мүлкi және iстерiн басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар тұлғаның кандидатурасы қаралады.

Об утверждении Инструкции назначения и отстранения реабилитационного управляющего
Приказ Председателя Комитета по работе с несостоятельными должниками Министерства финансов Республики Казахстан от 1 октября 2002 года N 3. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 ноября 2002 года N 2033. Утратило силу - приказом Председателя Комитета по работе с несостоятельными должниками Министерства финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2006 года N 269
Извлечение из приказа Председателя Комитета по работе
с несостоятельными должниками Министерства финансов Республики Казахстан
от 1 октября 2002 года N 3
Приказываю:
1. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета по работе с несостоятельными должниками Министерства финансов Республики Казахстан от 1 октября 2002 года N 3 "Об утверждении Инструкции назначения и отстранения реабилитационного управляющего", зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 ноября 2002 года N 2033.
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
Председатель
__________________________________________________
В целях реализации  Закона  Республики Казахстан от 21 января 1997 года "О банкротстве" и осуществления Комитетом по работе с несостоятельными должниками Министерства финансов Республики Казахстан в пределах предоставленных полномочий функций контроля за проведением процедур банкротства, приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию назначения и отстранения реабилитационного управляющего.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета по работе с несостоятельными должниками Министерства финансов Республики Казахстан Смагулова Б.С.
3. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждена приказом Председателя
Комитета пo работе с несостоятельными
должниками Министерства финансов
Республики Казахстан
от 1 октября 2002 года N 3
Инструкция назначения и отстранения
реабилитационного управляющего
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 21 января 1997 года "О банкротстве" (далее - Закон) и регулирует вопросы назначения и отстранения Комитетом по работе с несостоятельными должниками Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) и его территориальными органами реабилитационного управляющего.
1. На назначение реабилитационного управляющего рассматриваются кандидатуры лиц, имеющих лицензию на осуществление деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1-1 статьи 9  Закона .

2. Комитеттiң аумақтық органы төлем қабiлетi жоқ ұйым банкроттың банкроттығы туралы iс бойынша өндiрiстi қозғау туралы сот айқындамасын енгiзгеннен кейiн Комитетке келiсiмге оңалтушы басқарушының кандидатурасын бередi және белгiленген нысан бойынша ақпараты бар құжаттарды (1 және 2-қосымшалар) бередi. Берiлетiн құжаттарда Комитеттiң аумақтық органдары немесе олардың растығы үшiн дербес жауапкершiлiкте болатын оның орнын ауыстыратын тұлғаның қолы болуы қажет.
3. Келісiмге берiлетiн құжатқа мiндеттi түрде төлем қабiлетi жоқ ұйым банкроттың банкроттығы туралы iс бойынша өндiрiстi қозғау туралы сот айқындамасының көшiрмесi қоса берiледi.
4. Тиiстi үлгiде ресiмделмеген толық емес ақпараты бар құжаттар қаралмастан Комитеттiң аумақтық органына қайтарылады.
5. Құжаттарды Комитет қайтарған немесе келiсiмнен Комитет бас тартқан жағдайда, Комитеттiң аумақтық органы үш күн iшiнде басқа кандидатураны ұсынады.
6. Оңалтушы басқарушының кандидатурасына келiсiмнiң оң қорытындысы кезiнде Комитеттiң аумақтық органы борышкерiне қатысты оңалтушы рәсiмдi қолдану туралы сот айқындамасы күшiне енген күннен бастап үш күннен кешіктiрмей оңалтушы басқарушыға тиiсiнше тағайындайды.
7. Табиғи монополия субъектiлерi немесе тауарлық рынокта басымдық (монополиялық) жағдайы бар не республиканың экономикасы үшiн маңызды стратегиялық мәнi бар рыноктың субъектілері болып табылатын, ұйымдардың негiзiн қалаушы, сондай-ақ мемлекеттiң бастамасы бойынша банкрот деп танылған ұйымдардың банкроттығы кезiнде оңалтушы басқарушыны табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қызметiн реттейтiн орталық атқарушы орган, уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша, негiзiн қалаушы тиiстi облыс (республикалық мәнi бар қала, астана) Әкiмi келiсiм бойынша комитет оңалтушы басқарушыны тағайындайды.
8. Комитеттiң аумақтық органы қажет болған жағдайда, келiсiмге үштен кем емес кандидатураны ұсынуы мүмкiн. Ұсынылған кандидатуралардың iшiнен iрiктеудi берiлген материалдар негiзiнде өз құзыретiнiң шеңберiнде және дерекқоры бар Комитет жүзеге асырады.
9. Оңалтушы басқарушыны тағайындау Комитеттiң бұйрығы нысанында енгiзiледi, басшы немесе оның орнын ауыстыратын тұлғаның қолы қойылады, мөрмен расталады және есеп кiтабына тiркеледi.
10. Комитеттiң аумақтық органының:
Заңның  9-бабының 4-тармағында көрсетiлген негiздемелер;
үмiткердiң сотталғандығы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өтелмеген;
Заңның  9-бабының 1-1-тармақтарымен көзделген жағдайларды қоспағанда, банкрот ұйымға, оның құрылтайшыларына, кредиторларына немесе дебиторларына үмiткердiң қосылу фактiлерi;
банкроттық рәсiмдерде оңалтушы басқарушы ретiнде қызметтiң қанағаттандырмайтын қорытындылары (әлеуметтiк кезектердi өтеудiң төмен көрсеткiшi, объективтi себептерсiз жүргiзу мерзiмдерiнiң артуы және т.б.);
жеке сот айқындамалары болған кезде Комитетке кандидатураны келiсiмге ұсынуға құқығы жоқ.

2. Кандидаты на назначение реабилитационного управляющего представляют в Комитет или его территориальный орган заявление по установленной форме (приложение 1).
В случаях, когда реабилитационная процедура инициирована самим должником, к заявлению руководителя должника-кандидата на назначение реабилитационного управляющего также прилагаются письменное ходатайство собственника имущества должника и согласие комитета кредиторов.
3. Кандидатура реабилитационного управляющего представляется на согласование в Комитет его территориальным органом с момента вынесения судом определения о возбуждении производства по делу о банкротстве неплатежеспособной организации, при этом также прилагаются документы, содержащие информацию по установленным формам (приложение 2 и 3).
4. К представляемым на согласование документам в обязательном порядке прилагается копия определения суда о возбуждении производства по делу о банкротстве неплатежеспособной организации- должника.
5. Документы, содержащие неполную информацию, оформленные ненадлежащим образом, возвращаются территориальному органу Комитета без рассмотрения.
6. В случае возврата Комитетом документов территориальный орган Комитета в течение трех дней представляет другую кандидатуру.
7. При положительных результатах согласования кандидатуры реабилитационного управляющего территориальный орган Комитета не позднее трех дней со дня вступления в силу определения суда о применении в отношении должника реабилитационной процедуры назначает реабилитационного управляющего.
8. При банкротстве организаций, являющихся субъектами естественной монополии или субъектами рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке либо имеющих важное стратегическое значение для экономики республики, градообразующих организаций, а также признанных банкротами по инициативе государства, реабилитационный управляющий назначается Комитетом по согласованию с соответствующим центральным исполнительным органом, уполномоченным органом, регулирующим деятельность субъектов естественной монополии, а по градообразующим - соответствующим Акимом области (города республиканского значения, столицы).
9. Территориальный орган Комитета при необходимости представляет на согласование не менее трех кандидатур. Выбор из числа представленных кандидатур осуществляется Комитетом в рамках своей компетенции на основании представленных материалов и имеющейся базы данных.
10. Назначение реабилитационного управляющего выносится в форме Приказа Председателя (Начальника управления) Комитета, подписывается первым руководителем или лицом, его заменяющим, заверяется печатью и регистрируется в книге учета.

11. Оңалтушы басқарушы оңалту рәсiмi қолданылатын бiр ұйымға тағайындалады.
12. Оңалтушы басқарушы  Заңның  9-бабындағы 5-тармақпен көзделген жағдайларда борышкердiң iстерi мен мүлкiн басқарудан шеттетiледi.
13. Конкурстық басқарушы жiберген, Заң талаптарын бұзу жағдайында Комитеттiң аумақтық органы оны жоюдың қажеттiлiгi және осындай заң бұзушылықтарға жол бермеу туралы жазбаша ескертедi.
Оларды жоймаған жағдайда тиiстi шешiмдi қабылдау үшiн Комитетке өтiнiш бередi немесе хабарлайды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң
Дәрменсiз борышкерлермен
жұмыс жөнiндегi комитет
төрағасының
2002 жылғы 1 қазанындағы
N 3 бұйрығымен бекiтiлген
оңалтушы басқарушыны тағайындау,
шеттету және ауыстыру
туралы Нұсқаулықтың
1-қосымшасы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгінiң
Дәрменсiз борышкерлермен
жұмыс жөнiндегi комитетi
Арыз
Оңалту басқарушысының мiндетiне кандидат ретiнде менi тағайындауыңызды сұраймын.
Осы арызға қосымша:
1) жеке куәлiктiң көшiрмесi;
2) банкроттық рәсiмдерде төлем жасауға қабiлетi жоқ борышкерлердiң мүлкiн және iстерiн басқару жөнiндегi қызметiн жүзеге асыру құқығы лицензиясының көшiрмесi;
3) жұмыс кітапшасының көшiрмесi;
4) бiлiм туралы дипломның көшiрмесi;
5) соттылығы жоқтығы жөнiнде анықтама.
Күні ______________               Қолы _______________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң
Дәрменсiз борышкерлермен
жұмыс жөнiндегi комитет
төрағасының
2002 жылғы 1 қазанындағы
N 3 бұйрығымен бекiтiлген
оңалтушы басқарушыны тағайындау,
шеттету және ауыстыру
туралы Нұсқаулықтың
2-қосымшасы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгінiң
Дәрменсiз борышкерлермен
жұмыс жөнiндегi комитетi
Конкурстық (оңалтушы) басқарушыны
тағайындау туралы
ҚР ҚМ Дәрменсiз борышкерлермен жұмыс жөнiндегi комитет Төрағасының 2002 жылғы _________ N ___ бұйрығына сәйкес _________ қаласы (облысы) бойынша ______________ сот банкроттық туралы iс бойынша өндiріс қозғауына қатысты төлем қабiлетi жоқ оңалтушы (конкурстық) басқарушының кандидатурасын қарау және келiсу үшiн жiберiп отырмыз.
___________________________________________________________________
N  Оңалтушы (конкурстық)        Ұйымның атауы         Ескерту
басқарушының аты-жөнi
___________________________________________________________________
1.
2.
3.
___________________________________________________________________
Қосымша:
1. Төлем қабiлетi жоқ ұйымның паспорты, ____ бет;
2. Банкроттық туралы iс бойынша өндiрiс қозғау туралы сот
айқындамасының көшiрмесi бет;
3. Басқалар.
Басқарма бастығы ________________        ________________
(Қолы)                 (аты-жөні)
орынд.________
тел.__________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң
Дәрменсiз борышкерлермен
жұмыс жөнiндегi комитет
төрағасының
2002 жылғы 01 қазанындағы
N 3 бұйрығымен бекiтiлген,
оңалтушы басқарушыны
тағайындау шеттету және
ауыстыру туралы Нұсқаулықтың
3-қосымшасы
Төлем қабiлетi жоқ ұйымның паспорты
__________________________________________________________________
1.  Төлем қабiлетi жоқ ұйымның атауы
2.  Негiзгi қызметi
3.  Заңды мекен-жайы, өзге де деректемелері
4.  Бухгалтерлiк баланстың болуы (жылын
көрсету), қаржы құжаттарының қосымшалары
5.  Баланс бойынша негiзгi қаражаттар *
(мың теңгемен):
- ғимараттар мен құрылыстар (тiзбе бойынша)
- темiр жол тұйықталымы
- жабдық
- жылжымалы мүлiк
- өзгелер
- тауарлық-материалдық қорлар (мың теңгемен)
6.  Конкурстық массаның болмау себебi
7.
__________________________________________________________________
*  - баланс бойынша мәлiметтердi беруге негiздемелi мүмкiндiктiң болмауы жағдайында, заттай жалпы мәлiмет көрсету (санамалау) және банкроттық рәсiмдер басталғаннан кейiн нақтыланған мәлiметтi Комитетке беру
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнің
Дәрменсiз борышкерлермен
жұмыс жөнiндегі комитет
төрағасының
2002 жылғы 1 қазанындағы
N 3 бұйрығымен бекiтiлген,
оңалтушы басқарушыны
тағайындау, шеттету және
ауыстыру туралы Нұсқаулықтың
4-қосымшасы
ШЕШIМ
Оңалтушы басқарушыны
тағайындау туралы
1. "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы
21 қаңтардағы  Заңы , "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi
Дәрменсiз борышкерлермен жұмыс жөнiндегi комитетiнiң мәселелерi"
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қарашадағы N 1508
қаулысына  сәйкес және ________ қаласы (облысы) бойынша
______________ соттың 200_ жылғы "___" __________  ____________
оңалту рәсiмiн енгiзу туралы айқындамасының негiзiнде
_______________ __________________оңалтушы басқарушы болып
(ұйымның атауы)     (аты-жөні)
тағайындалсын.
2. "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы
21 қаңтардағы  Заңының  талаптарына сәйкес оңалтушы басқарушының
мiндеттемесiн орындау _________________________________ жүктелсiн.
(аты-жөнi)
3. ______________________________________ оңалтушы басқарушы
(аты-жөнi)
"Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 21
қаңтардағы  Заңының  51-бабының талаптарын орындауды қамтамасыз
етсiн.
4. Оңалту рәсiмiн жүргiзуге бақылау __________ облысы
(Астана және Алматы қалалары) бойынша Комитетiнiң Басқармасы
конкурстық өндiрiс, оңалту рәсiмдерiн, конкурстық массаны
сату және өткiзу жоспарын жүргiзудi бақылау жөнiндегi
бөлiмнiң бастығы ____________ жүктелсін.
(аты-жөні)
5. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау __________________________
Комитеттiң Басқарма бастығының орынбасарына жүктелсiн.
Комитет төрағасы
(Басқарма бастығы) ____________             ______________
(қолы)                   (аты-жөнi)

11. Территориальным органом Комитета не представляются на согласование кандидатуры при наличии:
оснований, указанных в пункте 4 статьи 9  Закона ;
непогашенной в соответствии с законодательством Республики Казахстан судимости кандидата;
фактов аффилиированности кандидата к организации-банкроту, его учредителям, кредиторам или дебиторам;
неудовлетворительных результатов деятельности в качестве конкурсного или реабилитационного управляющего в процедурах банкротства (низкие показатели погашения социальных очередей, превышение срока проведения без объективных причин и т.д.);
частных определений суда.
12. Реабилитационный управляющий назначается на одну организацию, в отношении которой применена реабилитационная процедура.
13. Реабилитационный управляющий отстраняется от управления делами и имуществом должника в случаях, предусмотренных пунктом 5 статьи 9  Закона .
14. В случае нарушения требований Закона, допущенных реабилитационным управляющим, территориальный орган Комитета письменно предупреждает его о необходимости их устранения и недопущении подобных нарушений.
В случае их неустранения ходатайствует либо информирует Комитет для принятия соответствующего решения.
Приложение 1
к Инструкции назначения и отстранения
реабилитационного управляющего,
утвержденной приказом Председателя
Комитета по работе с несостоятельными
должниками Министерства финансов
Республики Казахстан
от 1 октября 2002 года N 3
____________________________
(наименование органа
____________________________
государственного управления)
от__________________________
(Ф.И.О. полностью)
Заявление
Прошу назначить меня в качестве кандидата на реабилитационного управляющего.
К настоящему заявлению прилагаю:
1) копию удостоверения личности;
2) копию лицензии на право осуществления деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства;
3) копию трудовой книжки;
4) копию диплома об образовании;
5) справку об отсутствии судимости.
Дата_______________      Подпись _______________
___________________________________________________________________
Приложение 2
к Инструкции назначения и отстранения
реабилитационного управляющего,
утвержденной приказом Председателя
Комитета по работе с несостоятельными
должниками Министерства финансов
Республики Казахстан
от 1 октября 2002 года N 3
Комитет по работе
с несостоятельными должниками
Министерства финансов
Республики Казахстан
О назначении
реабилитационного управляющего
В соответствии с приказом и. о. Председателя Комитета по работе с несостоятельными должниками МФ РК от "__" ________2002 года N __ направляем для рассмотрения и согласования кандидатуры реабилитационного управляющего на неплатежеспособную организацию, в отношении которой ___________судом по городу (области) возбуждено_________________ производство по делу о банкротстве
N
Ф.И.О.
Реабилитационного управляющего
Наименование
организации
Примечание
1.
2.
3.
Приложение:
1. Паспорт неплатежеспособной организации, на __ листах;
2. Копия определения суда о возбуждении производства по делу о банкротстве на ___листах;
3. Прочее.
Начальник управления   ________________    ________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
исп.________
тел.________
__________________________________________________________________
Приложение 3
к Инструкции назначения и отстранения
реабилитационного управляющего,
утвержденной приказом Председателя
Комитета по работе с несостоятельными
должниками Министерства финансов
Республики Казахстан
от 1 октября 2002 года N 3
Паспорт неплатежеспособной организации
1.
Наименование неплатежеспособной организации
2.
Основная деятельность
3.
Юридический адрес, иные реквизиты
4.
Наличие бухгалтерского баланса (указать год), приложений финансовых документов
5.
Основные средства по балансу (в тыс. тенге):
здания и сооружения (по перечню) ж/д тупики
оборудование
движимое имущество
прочие
товарно-материальные запасы по балансу (в тыс. тенге)
6.
Прочее