Қазақстан Республикасында есірткіні, психотроптық заттарды бөлу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі комитеті төрағасының 2002 жылғы 21 қарашадағы N 125 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 25 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2056. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 114 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010.03.19 № 114 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 10 қарашадағы N 1693 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында есірткі құралдары, психотроптық заттар және прекурсорлар айналымын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру ережесінің 4-тармағы 2-тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында есірткіні, психотроптық заттарды бөлу нұсқаулығы бекітілсін.
2. Осы Бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген кезден бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Осы Бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
Нашақорлыққа және есірткі
бизнесіне қарсы күрес
жөніндегі комитеті төрағасының
2002 жылғы 21 қарашадағы
N 125 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында есірткіні,
психотроптық заттарды бөлу жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Есірткі құралдары туралы" 1961 жылғы, "Психотроптық заттар туралы" 1971 жылғы, "Есірткі құралдары мен психотроптық заттардың заңсыз айналымына қарсы күрес туралы" 1988 жылғы Біріккен Ұлттар Ұйымының Конвенциясына, "Есірткі, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шілдедегі N 279  Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 10 қарашадағы N 1693  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру ережесін орындау үшін әзірленді.
2. Осы Нұсқаулық есірткі құралдары мен психотроптық заттарды тұтыну мен қамтамасыз ету нормативтерін есептеуді, бекіту мен ресімдеуді қоса алғанда, Қазақстан Республикасында есірткі құралдары мен психотроптық заттарды бөлуді жүзеге асыруды ретке келтіру мақсатында дайындалды.
3. Осы Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) есірткіні, психотроптық заттарды әкелу және әкету - бір мемлекеттен екінші мемлекетке есірткі құралдарды, психотроптық заттарды тасымалдау;

Об утверждении Инструкции по распределению наркотических средств, психотропных веществ в Республике Казахстан
Приказ Председателя Комитета по борьбе с наркоманией и наркобизнесом Министерства юстиции Республики Казахстан от 21 ноября 2002 года № 125. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 ноября 2002 года № 2056. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 114
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 19.03.2010 № 114 (порядок введения в действие см. п. 5).
В целях реализации подпункта 2 пункта 4 Правил осуществления государственного контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 ноября 2000 года N 1693, приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по распределению наркотических средств, психотропных веществ в Республике Казахстан.
2. Настоящий Приказ вводится в действие с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа оставляю за собой.
Председатель
Утверждена
Приказом Председателя
Комитета по борьбе с
наркоманией и наркобизнесом
Министерства юстиции
Республики Казахстан
от 21 ноября 2002 г. N 125
Инструкция
по распределению наркотических средств,
психотропных веществ в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Конвенциями Организаций Объединенных Наций "О наркотических средствах" 1961 года, "О психотропных веществах" 1971 года, "О борьбе против незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ" 1988 года, Законом Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" от 10 июля 1998 года N 279, и во исполнение Правил осуществления государственного контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 ноября 2000 года N 1693.
2. Настоящая Инструкция подготовлена в целях упорядочения осуществления распределения наркотических средств и психотропных веществ в Республике Казахстан, включая расчет, утверждение и оформление нормативов потребления и обеспечения наркотическими средствами и психотропными веществами.
3. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
1) ввоз и вывоз наркотических средств, психотропных веществ - перемещение наркотических средств, психотропных веществ из одного государства в другое государство;

2) мемлекеттік квота - Қазақстан Республикасындағы есірткіні, психотроптық заттарды тұтыну есебі негізінде жүзеге асырылатын олардың айналымы шегінде Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін және бекітетін Қазақстан Республикасында есірткі құралдары мен психотроптық заттарды тұтыну нормасы;
3) есірткімен, психотроптық заттармен қамтамасыз ету нормативін үлескерлік бөлу (бұдан әрі - қамтамасыз ету нормативін үлескерлік бөлу) өндіргеннен немесе (және) әкелуден кейін есірткі құралдары мен психотроптық заттарды алғашқы сатуды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға - өндіруші, импорттаушы кәсіпорындарға, арналған қамтамасыз ету нормативін бекіту жолымен нығайту жөніндегі іс-шаралар;
4) есірткі құралдары - Қазақстан Республикасының заңнамасына, Есірткі құралдары туралы 1961 жылғы бірыңғай конвенцияға, 1972 жылғы түзетулер жөніндегі хаттамаға сәйкес оған енгізілген түзетулермен бірге, Есірткі құралдары туралы 1961 жылғы бірыңғай конвенцияға сәйкес бақылануға тиіс есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізіміне енгізілген синтетикалық немесе табиғи тектес заттар;
5) есірткімен, психотроптық заттармен қамтамасыз ету нормативі (бұдан әрі - қамтамасыз ету нормативі) - мемлекеттік лицензияға сәйкес тиісті қызмет түрін жүзеге асыратын нақты заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының аумағында сатуы үшін заңды тұлғалар - өндіруші және импорттаушы кәсіпорындарға рұқсат етілген белгілі бір есірткінің және (немесе) психотроптық заттардың саны;
6) есірткіні, психотроптық заттарды тұтыну нормативі (бұдан әрі - тұтыну нормативі) - осы Нұсқаулыққа сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі комитетіне мәлімденген нақты заңды тұлғаларға тұтыну үшін қажетті белгілі бір есірткінің және (немесе) психотроптық заттардың саны;
7) психотроптық заттар - Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, соның ішінде 1971 жылғы Психотроптық заттар туралы конвенцияға сәйкес бақылауға жататын есірткілік заттардың, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізіміне енгізілген синтетикалық немесе табиғи тектес заттар;
8) есірткіні, психотроптық заттарды бөлу - республиканың ішкі рыногын көрсетілген құралдармен қамтамасыз етуге бағытталған және бұл өзіне есірткі, психотроптық заттарды тұтыну нормативтері мен көрсетілген заттармен қамтамасыз ету нормативін бекіту жөніндегі іс-шараларды қамтыған бөлінген квоталар шегінде министрліктердің, ведомостволар мен заңды тұлғалардың кәсіби қызметін жүзеге асыруға кепілдік беретін іс-шаралар;

2) государственная квота - норма потребности Республики Казахстан в наркотических средствах и психотропных веществах, устанавливаемая и утверждаемая Правительством Республики Казахстан, на основании расчета потребности Республики Казахстан в наркотических средствах, психотропных веществах, в пределах которой осуществляется их оборот;
3) долевое распределение норматива обеспечения наркотическими средствами, психотропными веществами (далее - долевое распределение норматива обеспечения) - мероприятия по закреплению, путем утверждения норматива обеспечения для юридических лиц - предприятий производителей, импортеров, осуществляющих первичную реализацию наркотических средств и психотропных веществ после производства или (и) ввоза;
4) наркотические средства - вещества синтетического или природного происхождения, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Единой конвенцией о наркотических средствах 1961 года с поправками, внесенными в нее в соответствии с Протоколом 1972 года о поправках к Единой конвенции о наркотических средствах 1961 года;
5) норматив обеспечения наркотическими средствами, психотропными веществами (далее - норматив обеспечения) - количество определенных наркотических средств и (или) психотропных веществ, разрешенное юридическим лицам - предприятиям производителям и импортерам для реализации на территории Республики Казахстан конкретным юридическим лицам, осуществляющим соответствующий вид деятельности, согласно государственной лицензии;
6) норматив потребления наркотических средств, психотропных веществ (далее - норматив потребления) - количество определенных наркотических средств и (или) психотропных веществ необходимое для потребления конкретным юридическим лицам, заявленное в Комитет по борьбе с наркоманией и наркобизнесом Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Комитет) в соответствии с настоящей Инструкцией;
7) психотропные вещества - вещества синтетического или природного происхождения, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан, в том числе Конвенцией о психотропных веществах 1971 года;
8) распределение наркотических средств, психотропных веществ - это мероприятия, направленные на обеспечение внутреннего рынка республики указанными средствами и гарантирующие осуществление профессиональной деятельности министерств, ведомств и юридических лиц в рамках выделенных квот, включающие в себя мероприятия по утверждению нормативов потребления наркотических средств, психотропных веществ и нормативов обеспечения указанными средствами;

9) Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізімі (бұдан әрі - Тізім) - халықаралық Конвенциялар негізінде және "Есірткі, психотроптық заттар, және прекурсорлар, олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шілдедегі N 279  Заңымен бекітілген тиісті кестелерде және тізімдерде нөмірленген және біріктірілген Қазақстан Республикасында бақылауға тиіс есірткінің, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізбесі.
2-тарау. Қазақстан Республикасын есірткімен және
психотроптық заттармен қамтамасыз ету нормасын
қалыптастыру және бекіту
4. Тұтынушы заңды тұлғалар - мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекеттік мекемелер ведомостволық тиесілілігі арқылы сату бойынша орталық атқарушы органға дейін жинақтау үшін жоғары тұрған ұйымға келесі күнтізбелік жылға тұтыну нормативін бекітуге өтінім ұсынады.
5. Мемлекеттік емес сектордың тұтынушы заңды тұлғалары қорыту және ведомстволық тиесілілігі арқылы сату бойынша орталық атқарушы органға дейін қорытуға беру үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында тиісті салада қызметті үйлестіретін мемлекеттік органдарға келесі күнтізбелік жылға тұтыну нормативін бекітуге өтінім ұсынады.
6. Орталық атқарушы органдар жыл сайын қорытылған өтінімдерді ағымдағы жылдың 1 сәуіріне дейін келесі күнтізбелік жылға жинақталған тұтыну нормативін бекіту үшін Комитетке ұсынады.
7. Есірткіні, психотроптық заттарды өңдеуді немесе құрамында есірткі немесе психотроптық заттар бар препараттарды немесе дәрі-дәрмек құралдарын өндіруді жүзеге асыратын тұтынушы заңды тұлғалар меншік нысандарына қарамастан, осы Нұсқаулықтың 6-тармағына сәйкес Комитетке келесі күнтізбелік жылға арналған қамтамасыз ету нормативін бекітуге өтінім ұсынады.
8. Комитет заңды тұлғалардың қамтамасыз ету нормативтеріне өтінімдердің дәлелділігін тексереді, бекітуге мәлімделген қамтамасыз ету нормативтерін жинақтайды және көрсетілген есірткі, психотроптық заттарды қамтамасыз ету нормативтерін бекіту үшін Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
9. Мемлекеттік квота - Қазақстан Республикасының келесі күнтізбелік жылға арналған есірткі және психотроптық заттарды қажетсіну нормасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітіледі. Мемлекеттік квота осы Нұсқаулықтың 6, 7-тармақтарына сәйкес келесі күнтізбелік жылға заңды тұлғалар мәлімдеген белгілі бір есірткі мен психотроптық заттардың санын қамтиды.

9) список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан (далее - Список), - перечень подлежащих контролю в Республике Казахстан наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, пронумерованных и объединенных в соответствующие таблицы и списки на основе международных Конвенций и утвержденный Законом Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими", N 279 от 10.07.1998 года.
Глава 2. Формирование и утверждение нормы потребности
Республики Казахстан в наркотических средствах и
психотропных веществах
4. Юридические лица-потребители - государственные предприятия, государственные учреждения заявки на утверждение норматива потребления на следующий календарный год представляют в вышестоящую организацию для обобщения по ведомственной принадлежности по иерархии до центрального исполнительного органа.
5. Юридические лица-потребители негосударственного сектора представляют заявки на утверждение норматива потребления на следующий календарный год в государственные органы, координирующие деятельность в соответствующей отрасли на территории соответствующей административно-территориальной единицы для обобщения, и передачи на обобщение по ведомственной принадлежности по иерархии до центрального исполнительного органа.
6. Центральные исполнительные органы ежегодно представляют обобщенные заявки, в Комитет для утверждения сведенного норматива потребления на следующий календарный год до 1 апреля текущего года.
7. Юридические лица-потребители, осуществляющие переработку наркотических средств, психотропных веществ либо производство препаратов или лекарственных средств, содержащих наркотические средства или психотропные вещества, независимо от формы собственности, представляют заявки на утверждение норматива потребления на следующий календарный год в Комитет в соответствии с пунктом 6 настоящей Инструкции.
8. Комитет проверяет обоснованность заявок нормативов потребления юридических лиц, сводит заявленные на утверждение нормативы потребления и вносит указанные нормативы потребления наркотических средств, психотропных веществ в Правительство Республики Казахстан для их утверждения.
9. Государственная квота - норма потребности Республики Казахстан в наркотических средствах и психотропных веществах на следующий календарный год утверждается постановлением Правительства Республики Казахстан. Государственная квота содержит в себе количество, определенных наркотических средств и психотропных веществ, заявленное юридическими лицами на следующий календарный год в соответствии с пунктами 6, 7 настоящей Инструкции.

10. Республиканың әкімшілік-аумақтық бірліктері үшін тұтыну нормативін қызметі лицензиялауға жататын нақты тұтынушы заңды тұлғалар (емдеу-алдын алу, дәріханалық, ветеринарлық, оқу және ғылыми-зерттеу ұйымдары және басқалары) үшін нормативтер көрсетіліп, осы Нұсқаулықтың 4, 5-тармақтарына сәйкес және бекітілген тұтыну нормативі шегінде мәлімделген санның негізінде лицензиар орган бекітеді.
3-тарау.Қазақстан Республикасының есірткі және
психотроптық заттарды қамтамасыз ету нормативін үлескерлік бөлу және бекіту
11. Есірткі және психотроптық заттарды әкелгеннен және (немесе) өндіргеннен кейін алғашқы сатуды жүзеге асыратын өндіруші және импорттаушы заңды тұлғалар үшін қамтамасыз ету нормативі бекітіледі.
12. Қазақстан Республикасының қамтамасыз ету нормативінің жиынтық деректері Қазақстан Республикасының тұтыну нормативіне (мемлекеттік квотаға) сәйкес келуі керек және одан аспайды.
13. Қамтамасыз ету нормативін үлескерлік бөлу Тізімге енгізілген барлық есірткі, психотроптық заттарға, сондай-ақ заңды тұлғалар-тұтынушылар мәлімдеген көрсетілген құралдар мен заттардан тұратын өнімдерге қатысты жүзеге асырылады.
14. Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік квоталарды бекіткеннен кейін есірткі, психотроптық заттарды өндіру мен әкелу бойынша қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар келесі күнтізбелік жылға қамтамасыз ету нормативін бекітуге арналған құжаттар кестесін Комитетке ағымдағы жылдың 1 қарашасына дейін ұсынады.
15. Есірткі, психотроптық заттарды өндіруді және әкелуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар және қамтамасыз ету нормативін бөлу рәсіміне қатысқысы келгендер мына құжаттарды ұсынуы қажет:
1) тиісті үлгідегі өтініш (1-қосымша);
2) құрамында есірткі, психотроптық заттар бар өнімдермен қамтамасыз ету нормативінің көлемін көрсететін деректер (2-қосымша);
3) құрамында есірткі, психотроптық заттар бар өнімдердің ұсыну бағасының деректері (3-қосымша);
4) құжаттарды тапсырған күнге есірткінің, психотроптық заттардың нақты қалған есебі (4-қосымша);
5) есірткіні, психотроптық заттарды өндіруге немесе әкелу/әкетуге байланысты қызметке лицензияның көшірмесі;
6) есірткіні, психотроптық заттарды көтерме сатумен байланысты қызметке лицензияның көшірмесі;
7) тиісті жылға арналған ерекшелікпен сыртқы экономикалық қызметке жасалған келісім-шарттың көшірмелері.

10. Норматив потребления для административно-территориальных единиц республики с указанием нормативов для конкретных юридических лиц-потребителей (лечебно-профилактических, аптечных, ветеринарных, учебных и научно-исследовательских организаций и др.), деятельность которых подлежит лицензированию, утверждается органом-лицензиаром на основании заявленного количества в соответствии с пунктами 4, 5 настоящей Инструкции и в пределах утвержденного норматива потребления.
Глава 3. Долевое распределение и утверждение
норматива обеспечения наркотическими средствами
и психотропными веществами Республики Казахстан
11. Норматив обеспечения утверждается для юридических лиц производителей и импортеров, осуществляющих первичную реализацию наркотических средств и психотропных веществ, после ввоза или (и) производства.
12. Суммарные данные норматива обеспечения Республики Казахстан должны соответствовать норме потребности (государственной квоте) Республики Казахстан и не могут ее превышать.
13. Долевое распределение норматива обеспечения осуществляется в отношении всех наркотических средств, психотропных веществ, включенных в Список, а также продукции, содержащей указанные вещества и средства, заявленной юридическими лицами-потребителями.
14. Юридические лица, осуществляющие деятельность по производству и ввозу наркотических средств, психотропных веществ после утверждения Правительством Республики Казахстан государственной квоты представляют в Комитет пакет документов на утверждение нормативов обеспечения на следующий календарный год до 1 ноября текущего года.
15. Юридическим лицам, осуществляющим производство и ввоз наркотических средств, психотропных веществ, и желающим принять участие в процедуре распределения норматива обеспечения, необходимо представить следующий пакет документов:
1) заявление установленного образца (Приложение 1);
2) данные указывающие объем норматива обеспечения продукцией, содержащей наркотические средства и (или) психотропные вещества (Приложение 2);
3) данные по ценовому предложению на продукцию, содержащую наркотические средства, психотропные вещества (Приложение 3);
4) отчет о фактическом остатке наркотических средств, психотропных веществ на день подачи документов (Приложение 4);
5) копию лицензии на деятельность, связанную с производством или ввозом/вывозом наркотических средств, психотропных веществ;
6) копию лицензии на деятельность, связанную с оптовой реализацией наркотических средств, психотропных веществ;
7) копии контрактов (договоров) на внешнеэкономическую деятельность со спецификацией на соответствующий год.

16. Комитет берілген мәлімдемелер негізінде (қамтамасыз ету нормативтерін бекітуге ұсынылған құжаттар пакеті) көрсетілген өтінімдерді берген заңды тұлғалар арасында қамтамасыз ету нормативін үлескерлік бөлуді жүзеге асырады және Комитет төрағасының бұйрығымен ресімделетін тиісті шешім қабылдайды.
17. Есірткі, психотроптық заттарды өндіруді және әкелуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар арасында тұтыну нормативін үлескерлік бөлуді жүзеге асыру кезінде негізгі өлшемдер:
1) өндіруші - лицензиаттар үшін:
есірткі және психотроптық заттарды өндіруге байланысты қызметке, мемлекеттік лицензияның қосымшасында көрсетілген қамтамасыз ету нормативтеріне сәйкес өндірілген өнімді жүзеге асыру көлемінің заңды тұлғалармен шын мәнінде орындалғаны туралы алдыңғы жылғы деректер;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 10 қарашадағы N 1693  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында есірткі құралдары, психотроптық заттар және прекурсорлар айналымын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру ережесінің (бұдан әрі - Ереже) 5-тармағының талаптарын өтініш берген лицензиаттардың орындауы;
Ереженің 3-тармағына және өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес лицензиарлар, сондай-ақ есірткі, психотроптық заттардың айналымын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын басқа да органдар тарапынан өтініш берген лицензиаттар қызметін тексеру қорытындылары. Тиісті бұзушылық актілердің көшірмелері болған жағдайда бұйрыққа қоса тіркеледі;
отандық өндірістің және Республика шегінен әкелінетін дәрілік құралдар көлемінің нақты қалыптасқан қатынасын ескере отырып, оның өндірісі өнімнің импортына тәуелсіз құрамында есірткі және психотроптық заттары бар өнімдердің жеке түрлері бойынша отандық өндірушілердің нарық үлесін қамтамасыз ету;
өндіруші-лицензиаттарда бар, республиканың жылдық қажеттілігін ескере отырып, өтініш берілген өнімдердің қоймалық қорларының болуы;
алдыңғы жылдардағы шындығында қалыптасқан нарық конъюнктурасы туралы деректер;
2) импорттаушы лицензиаттар үшін:
заңды тұлғалардың өткен жылдарда нақты орындаған импорт көлемдері және есірткіні және психотроптық заттарды әкелумен байланысты қызметке мемлекеттік лицензияның қосымшасында көрсетілген қамтамасыз ету нормативтеріне сәйкес жүзеге асыру туралы мәліметтері;
өтініш берген лицензиаттардың Ереженің 5, 49-тармақтарының талаптарын орындауы;
Ереженің 3-тармағына және өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес есірткінің, психотроптық заттардың айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын, сондай-ақ басқа да органдарды, лицензиарлар тарапынан өтініш берген лицензиаттар қызметін тексеру қорытындылары; Бұзушылық туралы тиісті актілердің көшірмелері бар болған жағдайда, олар бұйрыққа қоса беріледі;
импорттаушы лицензиаттарда бар, мәлімделген өнімдердің қоймалық қорларының, онда республиканың жылдық қажеттілік есебімен бар болуы;
аймақтардың қажеттіліктерін есепке алу;
Қазақстан Республикасында тіркелген және қолдануға рұқсат етілген әр түрлі препараттармен ішкі нарықты барынша қанықтыру қажеттігі.

16. Комитет на основании поданных заявок (представленных  пакетов документов на утверждение нормативов обеспечения) осуществляет долевое распределение норматива обеспечения между юридическими лицами, подавшими указанные заявки и принимает  соответствующее решение, оформляемое приказом Председателя Комитета.
17. Основными критериями при осуществлении долевого распределения норматива обеспечения между юридическими лицами, осуществляющими производство и ввоз наркотических средств, психотропных веществ являются:
1) для лицензиатов-производителей:
данные за предыдущие годы о фактически выполненных юридическими лицами объемах реализации произведенной продукции в соответствии с нормативами обеспечения, указанными в приложениях к государственным лицензиям на деятельность, связанную с производством наркотических средств и психотропных веществ;
выполнение подавшими заявления лицензиатами требований пункта 5 Правил осуществления государственного контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правительства РК от 10 ноября 2000 года N 1693 (далее - Правила);
результаты проверок деятельности, подавших заявления лицензиатов со стороны лицензиаров, а также других органов, осуществляющих государственный контроль над оборотом наркотических средств, психотропных веществ согласно пункту 3 Правил и требованиям иных нормативных правовых актов. Копии соответствующих актов о нарушениях, при их наличии, прилагаются к приказу;
обеспечение доли рынка отечественным производителем по отдельным видам продукции, содержащей наркотические средства и психотропные вещества, производство, которой не зависит от импорта сырья, учитывая при этом фактически сложившиеся соотношения объемов лекарственных средств отечественного производства и ввозимых из-за пределов республики;
наличие складских запасов заявляемой продукции, имеющейся у лицензиатов-производителей, с учетом годовой потребности республики в ней;
данные о фактически сложившейся конъюнктуре рынка за предыдущие годы;
2) для лицензиатов-импортеров:
данные за предыдущие годы о фактически выполненных юридическими лицами объемах импорта и реализации в соответствии с нормативами обеспечения, указанными в приложениях к государственным лицензиям на деятельность, связанную с ввозом наркотических средств и психотропных веществ;
выполнение подавшими заявления лицензиатами требований пунктов 5, 49 Правил;
результаты проверок деятельности подавших заявления лицензиатов со стороны лицензиаров, а также других органов, осуществляющих государственный контроль над оборотом наркотических средств, психотропных веществ согласно пункту 3 Правил и требованиям иных нормативных правовых актов. Копии соответствующих актов о нарушениях, при их наличии, прилагаются к приказу;
наличие складских запасов заявляемой продукции, имеющейся у лицензиатов-импортеров, с учетом годовой потребности республики в ней;
учет потребностей регионов;
потребность в максимальном насыщении внутреннего рынка различными препаратами, зарегистрированными и разрешенными к применению в Республике Казахстан.

18. Қамтамасыз ету нормативін тарату үлесін жүзеге асыру кезінде арызданушы-импорттаушылар мен өндірушілерден Комитет қосымша мәлімдемелерді сұрауға құқықты.
19. Қамтамасыз ету нормативін бөлу үлесін өткізу мерзімін алдыңғы жылға Комитет анықтайды, қатысушылардың (жабдықтаушылар мен өндірушілердің) назарына оларды жазбаша түрде хабарлау арқылы жеткізіледі және ресми бұқаралық ақпарат құралдарына ағымдағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей жариялануы керек.
20. Есірткі құралдарын, психотроптық заттарды өндіруді және (немесе) әкелуді жүзеге асыратын заңды тұлғаларға арналған мемлекеттік қамтамасыз ету нормативі, осы тұлғалар арасында үлескерлік бөлуді жүзеге асырғаннан кейін Комитет төрағасының бұйрығымен бекітіледі.
21. Есірткімен және психотроптық заттармен қамтамасыз етудің республикалық нормативін бекіту туралы Комитет төрағасының бұйрығы негізгі өндірушілер мен жабдықтаушылардың тізімімен қоса, олардың елді есірткімен, психотроптық заттармен қамтамасыз етудегі үлесі көрсетіле отырып, ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
22. Алдымыздағы күнтізбелік жылға елдің аумағында өндіру немесе әкелу үшін, көрсетілген заттардан тұратын өнімдердің саны мен тізімін көрсетіп, есірткімен, психотроптық заттармен қамтамасыз ету нормативі тиісті импорттаушы мен өндіруші, есірткі немесе психотроптық заттардың айналымымен байланысты қызметке лицензияның қосымшасына енгізіледі.
23. Есірткі құралдарын, психотроптық заттарды өндіруді және (немесе) әкелуді жүзеге асыратын заңды тұлғаларға ағымдағы жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей, есірткімен, психотроптық заттармен қамтамасыз ету нормативімен енгізілген лицензияға қосымша беріледі.
24. Тұтынушы заңды тұлғаларды есірткімен, психотроптық заттармен қамтамасыз ету жөніндегі қатынасты олар үшін белгіленген тұтыну нормативі шегінде есірткі, психотроптық заттарды өндіруді және (немесе) әкелуді жүзеге асыратын заңды тұлғалармен шарттық негізде белгілейді.
25. Егер бөлу сәтінде есірткі немесе психотроптық заттар, сондай-ақ құрамында көрсетілген заттар бар өнім мемлекеттік тіркеуде болмаса, олар таратуға жатады, алайда оларды одан әрі өндіру немесе әкелу/әкету Ереженің 44-тармағының 2) тармақшасына және 55-тармағының 4, 5) тармақшаларына сәйкес Комитетке тек Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің осы құралдарды немесе заттарды тіркеу туралы сарапшылық қорытындысынан кейін жүзеге асырылуы мүмкін.

18. Комитет при осуществлении долевого распределения норматива обеспечения вправе запросить у заявителей-импортеров и  производителей дополнительные сведения.
19. Срок проведения долевого распределения норматива обеспечения на предстоящий год определяется Комитетом, доводится до сведения участников (поставщиков и производителей) путем письменного их уведомления и опубликования в официальных средствах массовой информации и не может быть позднее 1 декабря текущего года.
20. Республиканский норматив обеспечения для юридических лиц, осуществляющих производство и (или) ввоз наркотических средств, психотропных веществ, после его долевого распределения между указанными лицами утверждается приказом Председателя Комитета.
21. Приказ Председателя Комитета об утверждении республиканского норматива обеспечения наркотическими средствами и психотропными веществами с перечнем основных поставщиков и производителей публикуется в официальных средствах массовой информации с указанием их доли в обеспечении страны наркотическими средствами, психотропными веществами.
22. Норматив обеспечения наркотических средств, психотропных веществ с указанием перечня и количества продукции, содержащей указанные вещества, для производства либо ввоза на территорию страны на предстоящий календарный год, вносится в приложение к лицензии на деятельность, связанную с оборотом наркотических средств или психотропных веществ, соответствующего производителя и импортера.
23. Приложение к лицензии с внесенным нормативом обеспечения наркотическими средствами, психотропными веществами выдается юридическим лицам, осуществляющим производство и (или) ввоз наркотических средств, психотропных веществ не позднее 31 декабря текущего года.
24. Отношения по обеспечению наркотическими средствами, психотропными веществами юридических лиц-потребителей, в пределах утвержденных для них нормативов потребления, устанавливаются на договорной основе с юридическими лицами, осуществляющими производство и (или) ввоз наркотических средств, психотропных веществ.
25. В случае если на момент распределения, наркотическое средство или психотропное вещество, а также продукция, содержащая указанные вещества, не имеет государственной регистрации, то они подлежат распределению, однако их производство или ввоз/вывоз в дальнейшем может осуществляться только после представления в Комитет экспертного заключения Министерства здравоохранения Республики Казахстан о регистрации данных средств или веществ, согласно подпункта 2 пункта 44 и подпунктов 4, 5 пункта 55 Правил.

4-тарау. Есірткі және психотроптық заттармен
қамтамасыз ету нормативін үлескерлік қайта бөлу
26. Егер тиісті қамтамасыз ету нормативін орындау талабын есірткі, психотроптық заттарды әкелуді және өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлғалар бұзған немесе орындамаған жағдайда, Комитет төрағасының бұйрығы негізінде Комитет қатысушылар арасында есірткіні, психотроптық заттарды тұтынуды қамтамасыз етуде белгіленген үлесте қайта бөледі.
27. Есірткі, психотроптық заттармен қамтамасыз ету нормативін орындау бойынша талаптарды орындамау немесе бұзу болып мыналар:
есірткі, психотроптық заттар айналымын реттейтін қолданыстағы заңды бұзу;
құрамында есірткі, психотроптық заттар бар өнімдерді жеткізу мерзімін бұзу, осы өнімдерді тұтынатын заңды тұлғаларды кем қамтамасыз етуге душар етуі мүмкін;
көрсетілген өнімнің сапасына қатысты тұтынушылар тарапынан жазбаша өтініш;
есірткі, психотроптық заттар айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның қызметін тоқтату;
лицензияның күшін тоқтата тұру немесе оны қайтарып алу саналады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
Нашақорлыққа және есірткі
бизнесіне қарсы күрес жөніндегі
комитеті төрағасының
2002 жылғы 21 қарашадағы N 125
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында
есірткіні, психотроптық заттарды
бөлу және есірткіні, психотроптық
заттарды тұтыну мен қамтамасыз
ету нормативін анықтау үшін
құжаттарды ұсыну жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес
жөніндегі комитеті
Кімнен______________________________________________________________
(ұйымның атауы)
ӨТІНІШ
_______________________аумағындағы құрамында есірткі, психотроптық
заттар бар (керек емесін сызып тастау) (Қазақстан Республикасының
аймағын көрсету) өнімдермен емдеу-алдын алу, дәріханалық мекемелерді
және басқа ұйымдарды қамтамасыз етуге квота бөлуіңізді сұраймын.
Ұйым туралы мәліметтер:
1. Меншік нысаны____________________________________________________
2. Құрылған жылы____________________________________________________
3. Тіркеу туралы куәлік_____________________________________________
(N, кім және қашан берді)
4. Мекен-жайы______________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің N, телефон, факс)
5. Есеп айырысу шоты________________________________________________
(шот N, банкінің атауы және орналасқан жері)

Глава 4. Долевое перераспределение норматива обеспечения
наркотическими средствами и психотропными веществами
26. В случае нарушения или невыполнения юридическими лицами, осуществляющими производство и ввоз наркотических средств, психотропных веществ требований по исполнению соответствующего норматива обеспечения, Комитет перераспределяет установленные доли в обеспечении потребности в наркотических средствах, психотропных веществах между участниками, на основании приказа Председателя Комитета.
27. Нарушением или невыполнением требований по исполнению норматива обеспечения наркотическими средствами, психотропными веществами считаются:
нарушение действующего законодательства, регулирующего оборот наркотических средств, психотропных веществ;
нарушение сроков поставки продукции, содержащей наркотические средства, психотропные вещества, которое может повлечь за собой дефицит обеспечения юридических лиц-потребителей данной продукцией;
письменной рекламации со стороны потребителей в отношении качества указанной продукции;
прекращение деятельности юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ;
приостановление действия лицензии или ее отзыв.
__________________________________________________________________
Приложение 1
к Инструкции по распределению наркотических
средств, психотропных веществ в Республике
Казахстан, утвержденной Приказом
Председателя Комитета по борьбе с
наркоманией и наркобизнесом Министерства
юстиции Республики Казахстан
от 21 ноября 2002 года N 125
Комитет по борьбе с наркоманией и наркобизнесом
Министерства юстиции РК
ЗАЯВЛЕНИЕ
От______________________________________________________
______________________________________________________________
(наименование организации)
Прошу  выделить квоту на обеспечение лечебно-профилактических,
аптечных учреждений и других организаций продукцией, содержащей
наркотические средства, психотропные вещества (нужное подчеркнуть)
на территории ___________________________________________________
__________________________________________________________________
(указать регион Республики Казахстан)
Сведения об организации:
1. Форма собственности______________________________________________
2. Год создания_____________________________________________________
3. Свидетельство о регистрации______________________________________
(N, кем и когда выдано)
4. Адрес____________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, N дома, телефон, факс)
5. Расчетный счет___________________________________________________
(N счета, наименование и местонахождение банка)

6. Филиалдары, өкілдіктері__________________________________________
(орналасқан жері мен реквизиттері)
7. Қоса беріліп отырған құжаттар: __________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заңды тұлға басшысының қолы_________________
200___ж. "___"_______________
Мөр
Өтініш 200_жылғы "___"__________________қарауға қабылданды.
____________________________________________________________________
(лицензиялау органының жауапты тұлғасының қолы, тегі, а.ә.а.)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
Нашақорлыққа және есірткі
бизнесіне қарсы күрес жөніндегі
комитеті төрағасының
2002 жылғы 21 қарашадағы N 125
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында
есірткіні, психотроптық заттарды
бөлу және есірткіні, психотроптық
заттарды тұтыну мен қамтамасыз
ету нормативін анықтау үшін
құжаттарды ұсыну жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
"Бекітемін"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
Нашақорлыққа және есірткі
бизнесіне қарсы күрес
жөніндегі комитетінің төрағасы
______________________________
Т.А.Ә.
2002 жылғы "___" _______
200_ жылға арналған қатаң бақылануға тиіс есірткімен, психотроптық заттармен қамтамасыз ету нормативі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, заңды мекен-жайы, телефон, факс, Е-mail)
___________________________________________________________________
N Атауы  200_жылға     Ұйымның атауы,       Көлемі       Ескертпе
норматив     заңды мекен-жайы
_____________________________________
Жеткізуші  Тұтынушы   Әкелу,  Тұтыну
фирмасы    фирмасы    өндіру
____________________________________________________________________
1  2      3            4          5          6       7        8
____________________________________________________________________
1.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиыны:
____________________________________________________________________
2.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиыны:
____________________________________________________________________
3.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиыны:
____________________________________________________________________
Заңды тұлға басшысы_________________ Қолы _______
200__ж."___" ________
Мөр
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
Нашақорлыққа және есірткі
бизнесіне қарсы күрес жөніндегі
комитеті төрағасының
2002 жылғы 21 қарашадағы N 125
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында
есірткіні, психотроптық заттарды
бөлу және есірткіні, психотроптық
заттарды тұтыну мен қамтамасыз
ету нормативін анықтау үшін
құжаттарды ұсыну жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
200__жылғы құрамында есірткі, психотроптық заттар бар
өнімдерге баға ұсыну жөніндегі деректер
___________________________________________________________________
N   Халық.   Сауда.  Кесте N,   Өлшем  Саны Құрғақ Келісім-   Өлшем
аралық    лық     Тізім,    бірлігі       зат   шарт N,   бірлігі
патент.  атауы   позиция                        күні,      үшін
телмеген            N                            қолдану    баға
атауы                                           мерзімі    ұсыну
(ХПА)
____________________________________________________________________
1    2        3       4           5    6      7      8          9
____________________________________________________________________
Заңды тұлға басшысының қолы _________________________________
200__ж. "____"________________
Мөр
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
Нашақорлыққа және есірткі
бизнесіне қарсы күрес жөніндегі
комитеті төрағасының
2002 жылғы 21 қарашадағы N 125
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында
есірткіні, психотроптық заттарды
бөлу және есірткіні, психотроптық
заттарды тұтыну мен қамтамасыз
ету нормативін анықтау үшін
құжаттарды ұсыну жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі комитеті       200_ жылғы __________ арналған
қатаң бақылануға тиіс есірткі, психотроптық заттар
айналымы туралы
ЕСЕП
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, заңды мекен-жайы, телефон, факс, E-mail)
___________________________________________________________________
N Халық.   Саудалық  Өлшем    01.01.20_     01._.20_     01._.20_
аралық   атауы     бірлігі  жылға қалдық  жылға кіріс  жылға шығыс
патент.
телме,
ген
атауы
___________________________________________________________________
1   2        3          4        5              6            7
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________
200_жылғы "__"_____                 КВОТА
қалдық
___________________________________________________________________
Орауыштар    Құрғақ   Тұтыну нормативі Қамта. Қалдықты  Қалдықты
немесе       заттар                    масыз  ескерген. ескерген.
ампулалар    граммен                   ету    дегі тұ.  дегі қам.
саны                                          тыну      тамасыз ету
норма.    нормативі
тиві
___________________________________________________________________
7           8             9
___________________________________________________________________
Заңды тұлға басшысы ________________
Қолы______________200_ж."__"__________
Мөр

6. Филиалы, представительства_______________________________________
(местонахождение и реквизиты)
Перечень прилагаемых документов:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подпись_____________________________ "___"______________200__ г.
руководителя юридического лица
Печать
Заявление принято к рассмотрению "____"____________200__г.
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество ответственного лица
органа лицензирования)
Приложение 2
к Инструкции по распределению наркотических
средств, психотропных веществ в Республике
Казахстан, утвержденной Приказом
Председателя Комитета по борьбе с
наркоманией и наркобизнесом Министерства
юстиции Республики Казахстан
от 21 ноября 2002 года N 125
"УТВЕРЖДАЮ"
Председатель Комитета по борьбе
с наркоманией и наркобизнесом
Министерства юстиции
Республики Казахстан
_______________________________
Ф.И.О.
"___" _________________200_ года
Норматив обеспечения
наркотическими средствами, психотропными
веществами, подлежащих строгому контролю
на 200___г.
___________________________________________________________________
(наименование организации, юридический адрес, телефон, факс, E-mail)
__________________________________________________________________
N  |Наименование|  Норматив   |       Наименование организации,   |
п/п|            | на 200__год |           юридический адрес       |
|            |             |___________________________________|
|            |             |     фирмы       |      фирмы      |
|            |             |   поставщика    |   потребителя   |
___|____________|_____________|_________________|_________________|
1 |     2      |     3       |       4         |         5       |
___|____________|_____________|_________________|_________________|
1.|            |             |                 |                 |
___|____________|_____________|_________________|_________________|
|Итого:      |             |                 |                 |
___|____________|_____________|_________________|_________________|
2.|            |             |                 |                 |
___|____________|_____________|_________________|_________________|
|Итого:      |             |                 |                 |
___|____________|_____________|_________________|_________________|
3.|            |             |                 |                 |
___|____________|_____________|_________________|_________________|
|Итого:      |             |                 |                 |
___|____________|_____________|_________________|_________________|
Продолжение таблицы
_______________________________________
Объем         | Примечание  |
_________________________|             |
ввоз,       |потребления |             |
производство|            |             |
____________|____________|_____________|
6      |      7     |      8      |
____________|____________|_____________|
Руководитель
юридического лица _________________
Подпись____________  "__" ___________ 200__г.
Печать
Приложение 3
к Инструкции по распределению наркотических
средств, психотропных веществ в Республике
Казахстан, утвержденной Приказом
Председателя Комитета по борьбе с
наркоманией и наркобизнесом Министерства
юстиции Республики Казахстан
от 21 ноября 2002 года N 125
Данные по ценовому предложению на продукцию,
содержащую наркотические средства, психотропные вещества
на 200___год
___________________________________________________________________
N  |Международное  |Торговое |Таблица, N|Ед/ |Количество|Сухое     |
п/п|непатентованное|название |Списка,   |изм |          |вещество  |
|название (МНН) |         |N позиции |    |          |          |
___|_______________|_________|__________|____|__________|__________|
1 |       2       |    3    |    4     | 5  |     6    |     7    |
___|_______________|_________|__________|____|__________|__________|
Продолжение таблицы
_______________________________
N контракта, |Ценовое          |
дата, срок   |предложение за   |
действия     |единицу измерения|
_____________|_________________|
8        |         9       |
_____________|_________________|
Руководитель
юридического лица _________________
Подпись____________  "__" ___________ 200__г.
Печать
Приложение 4
к Инструкции по распределению наркотических
средств, психотропных веществ в Республике
Казахстан, утвержденной Приказом
Председателя Комитета по борьбе с
наркоманией и наркобизнесом Министерства
юстиции Республики Казахстан
от 21 ноября 2002 года N 125
Комитет по борьбе с наркоманией и наркобизнесом
Министерства юстиции Республики Казахстан ОТЧЕТ
об обороте наркотических
средств, психотропных веществ, подлежащих
строгому контролю на__________ 200___г.
_____________________________________________________________
(наименование организации, юридический адрес, телефон, факс, E-mail)
________________________________________________________________
N  |Международное  |Торговое |Ед/изм|Остаток на   | Приход на   |
п/п|непатентованное|название |      |01.01.200_г. |01_____200_г.|
|название       |         |      |             |             |
___|_______________|_________|______|_____________|_____________|
1 |       2       |     3   |  4   |      5      |       6     |
___|_______________|_________|______|_____________|_____________|
Продолжение таблицы
______________________________________________
Расход на   |            Остаток на          |
01_____200_г.|       "__"_________200_г.      |
|________________________________|
|Количество упако-|Сухое вещество|
|вок или ампул    |в граммах     |
_____________|_________________|______________|
7      |         8       |       9      |
_____________|_________________|______________|
Продолжение таблицы
_____________________________________________________
Квота                          |
_____________________________________________________|
Норматив  |   Норматив|  Норматив    | Норматив     |
потребления|обеспечения|потребления с |обеспечения с |
|           |учетом остатка|учетом остатка|
___________|___________|______________|______________|
10     |     11    |       12     |      13      |
___________|___________|______________|______________|
Руководитель
юридического лица _________________
Подпись____________  "__" ___________ 200__г.
Печать