Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын анықтау тәртібін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2002 жылғы 23 желтоқсандағы N 629 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 23 желтоқсандағы N 512 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 28 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2106. Қаулының күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министірің 2009 жылғы 28 қаңтардағы N 36 Бұйрығымен, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқарамасының 2009 жылғы 26 қаңтардағы N 4 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы министірің 2009.01.28 N 36 Бұйрығымен, ҚР Ұлттық Банкі Басқарамасының 2009.01.26 N 4 Қаулысымен.
"Бухгалтерлік есеп алу және қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 3-тармағын және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 10-бабы 1-тармағының 27-1) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН/ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын анықтаудың мынадай тәртібі белгіленсін:
1) Қазақстан қор биржасының ертеңгілік (негізгі) сессиясында (бұдан әрі - сессия) сауда-саттық өткізілетін (жүргізілген) шетел валюталары бойынша валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы теңгенің Алматы уақытымен 11 00 сағаттағы жағдай бойынша сессияда қалыптасқан осы валютаға шаққандағы орташа өлшелген биржалық бағамы ретінде анықталады;
2) сессияда сауда-саттық өткізілмеген (жүргізілмеген) осы бұйрыққа/қаулыға N 1 қосымшада көрсетілген шетел валютасы бойынша валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы "REUTERS" ақпараттық агенттігінің каналдары бойынша алынған сұранысқа баға белгілеуге сәйкес Алматы уақытымен 15 00 сағаттағы жағдай бойынша қалыптасқан АҚШ долларына кроссбағамын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі есептейді.
2. Осы бұйрықтың/қаулының 1-тармағында белгіленген тәртіппен анықталған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы сессияда сауда-саттық өткізу күнінен кейінгі келесі күн қолданылсын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі:
1) осы бұйрықтың/қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуіне шаралар қабылдасын;
2) осы бұйрық/қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында осы бұйрықты/қаулыны жарияласын.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он күндік мерзімде екінші деңгейлі банктердің және банктік операциялардың жеке түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың назарына осы бұйрықты/қаулыны жеткізсін.

Об установлении порядка определения рыночного курса обмена валют
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года N 629 и постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года N 512. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2002 года N 2106. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 января 2009 года N 36 и Постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 января 2009 года N 4.
Сноска. Утратил силу приказом МФ РК от 28.01.2009 N 36 и Постановлением Правления НБ РК от 26.01.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п.8 ).
В целях реализации пункта 3 статьи 14  Закона  Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и подпункта 27-1) пункта 1 статьи 10  Кодекса  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс), приказываю/постановляет:
1. Установить следующий порядок определения рыночного курса обмена валют:
1) по иностранным валютам, по которым проводятся (проводились) торги на утренней (основной) сессии Казахстанской фондовой биржи (далее - сессия), рыночный курс обмена валют определяется как средневзвешенный биржевой курс тенге к этим валютам, сложившийся на сессии по состоянию на 11 00  часов алматинского времени;
2) по иностранным валютам, указанным в Приложении к настоящему приказу/постановлению, по которым не проводятся (не проводились) торги на сессии, рыночный курс обмена валют рассчитывается Национальным Банком Республики Казахстан с использованием кросс-курсов к доллару США, сложившихся по состоянию на 15 00  часов алматинского времени в соответствии с котировками спроса, полученными по каналам информационного агентства "REUTERS".
2. Рыночный курс обмена валют, определенный в порядке, установленном пунктом 1 настоящего приказа/постановления, применять в день, следующий за днем проведения торгов на сессии.
3. Министерству финансов Республики Казахстан:
1) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа/постановления;
2) после государственной регистрации настоящего приказа/постановления опубликовать настоящий приказ/постановление в средствах массовой информации.
4. Национальному Банку Республики Казахстан в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего приказа/постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящий приказ/постановление до сведения банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

5. Осы бұйрықтың/қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы Бірінші вице-министрі Б.Б.Жәмішевке және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі төрағасының орынбасары Н.К.Абдулинге жүктелсін.
6. Осы бұйрық/қаулы 2003 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының           Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі                     Ұлттық Банкінің
төрағасы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2002 жылғы 23 желтоқсандағы
N 629 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банк Басқармасының
2002 жылғы 23 желтоқсандағы
N 512 бұйрығына/қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі валюта
айырбастаудың рыноктық бағамын есептейтін ш етел
валюталарының тізбесі
Ескерту: Тізбеге толықтырулар енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2004 жылғы 26 шілдедегі N 299 бұйрығы, ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 94 қаулысымен .
1. 1 австралия доллары;
2. 1 англия фунт стерлингі;
3. 1 дат кроны;
4. 1 Біріккен Араб Эмиратының дирхамы;
5. 1 евро;
6. 1 канада доллары;
7. 1 қытай юаны;
8. 1 кувейт динары;
9. 1 қырғыз сомы;
10. 1 латвия латы;
11. 1 литва литі;
12. 1 молдава лейі;
13. 1 норвег кронасы;
14. 1 Сауд Аравия риялы;
15. 1 ресей рублі;
16. 1 СДР;
17. 1 сингапур доллары;
18. 1000 түрік лирасы;
19. 1 өзбек сомасы;
20. 1 украина гривнасы;
21. 1 швед кронасы;
22. 1 швейцария франкісі;
23. 1 эстон кронасы;
24. 100 оңтүстік-корея воны;
25. 10 жапон иені;
26. 1 беларусь рублі;
27. 1 польша злотыйы;
28. 1 Оңтүстік Африка ранды.

5. Контроль за исполнением настоящего приказа/постановления возложить на Первого вице-Министра финансов Республики Казахстан Жамишева Б.Б. и Заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абдулину Н.К.
6. Настоящий приказ/постановление вводится в действие с 1 января 2003 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
Председатель
Национального Банка
Приложение
к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 декабря 2002 г. N 629
/постановлению
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 декабря 2002 г. N 512
Перечень иностранных валют <*>
Сноска. В Перечень внесены дополнения - Приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 июля 2004 года N 299 и постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 94.
1. 1 австрийский доллар;
2. 1 английский фунт стерлингов;
3. 1 датская крона;
4. 1 дирхам Объединенных Арабских Эмиратов;
5. 1 евро;
6. 1 канадский доллар;
7. 1 китайский юань;
8. 1 кувейтский динар;
9. 1 кыргызский сом;
10. 1 латвийский лат;
11. 1 литовский лит;
12. 1 молдавский лей;
13. 1 норвежская крона;
14. 1 риал Саудовской Аравии;
15. 1 российский рубль;
16. 1 СДР;
17. 1 сингапурский доллар;
18. 1000 турецких лир;
19. 1 узбекский сум;
20. 1 украинская гривна;
21. 1 шведская крона;
22. 1 швейцарский франк;
23. 1 эстонская крона;
24. 100 южно-корейских вон;
25. 10 японских иен;
26. 1 белорусский рубль;
27. 1 польский злотый;
28. 1 южно-африканский ранд.