Медицина және фармацевтика қызметкерлерiне бiлiктiлiк санаттарын беру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2002 жылғы 6 желтоқсандағы N 1071 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 15 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 2120. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 25 ақпандағы N 190 (V042763) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы "Бiлiм туралы" N 389-І , 1997 жылғы 19 мамырдағы "Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" N 111-І  Заңдарын, "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2001 жылғы 16 қарашадағы N 1465 қаулысын  орындау үшiн және медицина және фармацевтика қызметкерлерiне бiлiктiлiк санаттарын беру жүйесiн жетiлдiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Медицина және фармацевтика қызметкерлерiне бiлiктiлiк санаттарын беру ережесi бекiтiлсiн.
2. "Жоғары медициналық және фармацевтикалық бiлiмдi мамандарды бiлiктiлiк санатын беруге аттестациялауды өткiзудiң ережесi туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi агенттiгiнiң төрағасы мiндетiн атқарушының 2001 жылғы 1 маусымдағы N 530 бұйрығының  күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Медициналық ғылым және бiлiм департаментiнiң директоры Н.Хамзинаға жүктелсiн.
4. Осы бұйрық оның Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген сәтiнен бастап күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрiнiң
2002 жылғы 6 желтоқсандағы
N 1071 бұйрығымен
бекiтiлген
Медицина және фармацевтика қызметкерлерiне
бiлiктiлiк санатын беру
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы "Бiлiм туралы" N 389-І , 1997 жылғы 19 мамырдағы "Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" N 111-І  Заңдарының, "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 16 қарашадағы N 1465 қаулысының  негiзiнде әзiрленген Медицина және фармацевтика қызметкерлерiне бiлiктiлiк санатын беру ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жүйесiнде жұмыс iстейтiн жоғары және орта кәсiптiк бiлiмдi мамандардың бiлiктiлiк санаттарын алудың тәртiбiн айқындайды.
2. Бiлiктiлiк санатын алу үшiн жоғары және орта медициналық және фармацевтикалық бiлiм қажет.

Об утверждении Правил присвоения квалификационных категорий медицинским и фармацевтическим работникам
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 декабря 2002 года N 1071. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 января 2003 г. за N 2120. Утратил силу - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 февраля 2004 года N 190 (V042763)
"Согласовано"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
9 декабря 2002 года
Во исполнение Законов Республики Казахстан от 7 июня 1999 года N 389-1 " Об образовании ", от 19 мая 1997 года N 111-1 " Об охране здоровья  граждан в Республике Казахстан", постановления  Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2001 года N 1465 "Вопросы Министерства здравоохранения Республики Казахстан" и в целях совершенствования системы присвоения квалификационных категорий медицинским и фармацевтическим работникам приказываю :
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения квалификационных категорий медицинским и фармацевтическим работникам.
2. Признать утратившим силу приказ  и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения от 1 июня 2001 года N 530 "О Правилах проведения аттестации специалистов с высшим медицинским и фармацевтическим образованием на присвоение квалификационной категории".
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на директора Департамента медицинской науки и образования Хамзину Н.К.
4. Настоящий приказ вступает в силу с момента его регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 декабря 2002 года N 1071
Правила
присвоения квалификационных категорий медицинским и фармацевтическим работникам
1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения квалификационных категорий медицинским и фармацевтическим работникам (далее - Правила), разработанные на основании Законов Республики Казахстан от 7 июня 1999 года N 389-1 " Об образовании ", от 19 мая 1997 года N 111-1 " Об охране здоровья  граждан в Республике Казахстан" и постановления  Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2001 года N 1465 "Вопросы Министерства здравоохранения Республики Казахстан", определяют порядок получения квалификационных категорий специалистами с высшим и средним медицинским и фармацевтическим образованием, работающими в системе здравоохранения Республики Казахстан.
2. Для присвоения квалификационной категории необходимо наличие высшего или среднего медицинского и фармацевтического образования.

3. Бiлiктiлiк санаты денсаулық сақтаудың мемлекеттiк жүйесiнде жұмыс iстейтiн мамандарға, ғылыми, ғылыми-педагогикалық қызметкерлерге, денсаулық сақтаудың мемлекеттiк емес секторында жеке медицина практикасымен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын мамандарға (бұдан әрi - мамандар) берiледi.
Бiлiктiлiк санаттарын берудi Қазақстан Республикасының азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы уәкiлеттi орталық атқарушы органы (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы дәрiгерлiк және фармацевтикалық мамандықтар номенклатурасында көзделген мамандықтар тiзбесiне сәйкес жүргiзедi.
4. Медицина және фармацевтика қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгi мынадай үш бiлiктiлiк санаты бойынша айқындалады:
1) екiншi санат;
2) бiрiншi санат;
3) жоғары.
5. Маман негiзгi, сол сияқты қоса атқаратын қызметтерiне сәйкес мамандықтар бойынша бiлiктiлiк санатын алуына болады.
6. Қызметкерлерге берiлген бiлiктiлiк санаты бес жыл бойы сақталады. Бұл мерзiм өтiп кетiп және кезектегi бiлiктiлiк санатын беру рәсiмiнен өтпеген жағдайда бар санаттың күшi жойылады.
7. Бiлiктілік санатын беру кезiнде дәйектiлiктi сақтау керек: екiншi, бiрiншi, жоғары санаттар, ғылыми дәрежелерi бар адамдардан басқа, мыналарға:
1) медицина және фармацевтика ғылымдарының кандидаттарына осы мамандығы бойынша кәсiби талаптарына сай кем дегенде 8 жыл (ауылдық жерде - кем дегенде 6 жыл) жұмыс стажы болған кезде екiншi емес, бiрден бiрiншi санат берiледi;
2) медицина және фармацевтика ғылымдарының докторларына осы мамандығы бойынша кәсiби талаптарына сай кем дегенде 11 жыл (ауылдық жерде кем дегенде 9 жыл) жұмыс стажы болған кезде екiншi мен бiрiншi емес, бiрден жоғары санат берiледi.
8. Денсаулық сақтау ұйымдарындағы қызметтермен айналысуға жiберiлген медициналық бiлiмi жоқ мамандарға бiлiктiлiк санатын беру осы Ереженiң талаптарына сай жүргiзiледi.
9. Бiлiктiлiк санатына үмiткер мамандар уәкiлеттi органға өтiнiш бередi.
10. Маман өтiнiмге мыналарды қоса беруге мiндеттi:
1) ұйым басшысы бекiткен, жұмысы мен азаматтардың денсаулығын сақтау iсiне өзiнiң қосқан үлесiн сипаттайтын көрсеткiштердi талдай отырып, соңғы үш жылдағы өндiрiстiк қызметi туралы есебiн (ғылыми және ғылыми-педагогикалық қызметкерлердiң немесе ғылыми-зерттеу институттары, оқу ұйымдары дәрiгерлерiнiң есебiне рецензияны осы мекеменiң басшысы беруге тиiс);

3. Квалификационная категория присваивается специалистам   работающим в государственной системе здравоохранения, научным и научно-педагогическим работникам, специалистам занимающимся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью в негосударственном секторе здравоохранения (далее - специалисты).
Присвоение квалификационных категорий проводится уполномоченным центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан (далее - уполномоченный орган) в соответствии с перечнем, предусмотренных действующей на территории Республики Казахстан номенклатурой медицинских и фармацевтических специальностей.
4. Квалификация медицинских и фармацевтических работников определяется по трем квалификационным категориям:
1) вторая категория;
2) первая категория;
3) высшая категория.
5. Специалист может получить квалификационную категорию по специальностям, соответствующим как основной, так и совмещаемой, должностям.
6. Присвоенные работникам квалификационные категории сохраняются в течение пяти лет. По истечении этого срока без прохождения очередной процедуры присвоения квалификационной категории, действие имеющейся категории прекращается.
7. При присвоении квалификационной категории необходимо соблюдать последовательность: вторая, первая, высшая категории, за исключением лиц, имеющих ученые степени:
1) кандидаты медицинских и фармацевтических наук при наличии стажа работы по данной специальности не менее 8 лет (в сельской местности - не менее 6 лет), соответствующим профессиональным требованиям, может присваиваться первая квалификационная категория, минуя вторую;
2) доктора медицинских и фармацевтических наук при наличии стажа работы по данной специальности не менее 11 лет (в сельской местности - не менее 9 лет), соответствующим профессиональным требованиям, может присваиваться высшая квалификационная категория, минуя вторую и первую.
8. Специалистам с немедицинским образованием, допущенным к занятию должностей в организациях здравоохранения, присвоение квалификационных категорий проводится в соответствии с требованиями настоящих Правил.
9. Специалисты, претендующие на квалификационную категорию, подают заявление в уполномоченный орган.
10. К заявлению специалист обязан приложить:
1) отчет о производственной деятельности за последние три года с анализом показателей, характеризующих работу и отражающих личный вклад специалиста в дело охраны здоровья граждан, утвержденный руководителем организации (сотрудникам научных и научно-педагогических или врачам научно-исследовательских, учебных организаций рецензию на отчет должен дать руководитель данного учреждения);

2) нотариус куәландырған дипломның көшiрмесiн;
3) нотариус куәландырған бiлiктiлiгiн көтеруден өткенi туралы куәлiктiң көшiрмелерiн;
4) ұйым басшысы қол қойған және мөр басылған өндiрiстiк мiнездемесiн;
5) жұмыс орны бойынша ұйымның басшысы растаған, жарияланған мақалаларының тiзiмiн;
6) мамандығы бойынша жұмыс стажының болуын растайтын құжаттардың көшiрмесiн;
7) нотариус куәландырған бiлiктiлiк санатын беру туралы куәлiктiң көшiрмесiн.
11. Уәкiлеттi орган осы уәкiлеттi орган басшысының бұйрығымен құрылатын мамандандырылған бiлiктiлiк комиссиясының ұсынымы негiзiнде өтiнiш жасалған бiлiктiлiк санатын беру немесе оны бермеу туралы шешiм шығарады.
12. Маман бiлiктiлiк талаптарына сай келмеген жағдайда, оған бiлiктiлiк санаты берiлмейдi.
13. Егер қызметкерге өтiнiш жасаған бiлiктiлiк санаты берiлмесе, ол бұрынғы санатында қалады.
14. Бiлiктiлiк санатын беру рәсiмдерiне байланысты даулар қолданыстағы заңға сәйкес қарастырылады.
2. Бiлiктiлiк талаптары
15. Бiлiктiлiк санаттарын алу кезiнде кәсiби бiлiктiлiгi, құзыреттiлiгi, атқаратын қызметiне сәйкес лауазымдық мiндеттерiн орындау қабiлеттiлiгi, жүйелi түрде бiлiктiлiгiн арттыруы бағаланады.
16. Екiншi бiлiктiлiк санаты сол мамандық бойынша кем дегенде бес жыл жұмыс стажы бар, ал ауылдық жерлерде жұмыс iстейтiн медицина және фармацевтика мамандары үшiн - кем дегенде үш жыл жұмыс стажы бар, мынадай кәсiби талаптарға сай келетiн медицина және фармацевтика қызметкерлерiне берiледi:
1) маманның бiлiктiлiк талаптарымен көзделген мамандықтар бойынша тиiстi бiлiмi мен практикалық дағдылары болуға тиiс;
2) жоғары медициналық және фармацевтикалық бiлiмдi маманның мамандығы бойынша соңғы 5 жылда кем дегенде бiр жарияланымы болуға тиiс, ал ауылдық жерде жұмыс iстейтiн медицина және фармацевтика мамандары үшiн аудандық және облыстық бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдары есептеледi;
3) маман соңғы 5 жыл iшiнде кәсiбi бойынша жалпы көлемде кем дегенде 144 сағат (курстар, циклдер, тағылымдама), белгiленген үлгiдегi құжатты берумен расталған бiлiктiлiк арттыру мен қайта даярлаудан өтуге тиiс.
17. Бiрiншi бiлiктiлiк санаты сол мамандық бойынша кем дегенде сегiз жыл жұмыс стажы бар, ал ауылдық жерлерде жұмыс iстейтiн медицина және фармацевтика мамандары үшiн - кем дегенде алты жыл жұмыс стажы бар, мынадай кәсiби талаптарға сай келетiн медицина және фармацевтика қызметкерлерiне берiледi:

2) копию диплома, нотариально удостоверенную;
3) копии удостоверений о прохождении повышения квалификации, нотариально удостоверенные;
4) производственную характеристику, подписанную руководителем организации и скрепленную печатью;
5) список опубликованных статей, заверенный руководителем организации по месту работы;
6) копию документов, подтверждающих наличие стажа работы по специальности;
7) копию удостоверения о присвоении квалификационной категории, нотариально удостоверенную.
11. Уполномоченный орган выносит решение о присвоении или отказе в присвоении заявленной квалификационной категории на основании рекомендаций специализированных квалификационных комиссий, создаваемых Приказом руководителя уполномоченного органа.
12. Специалисту отказывается в присвоении квалификационной категории в случае его несоответствия квалификационным требованиям.
13. Если работнику не присвоена заявленная квалификационная категория, он остается в прежней категории.
14. Споры, связанные с процедурой присвоения квалификационных категорий, рассматриваются в соответствии с действующим законодательством.
2. Квалификационные требования
15. При получении квалификационной категории оцениваются профессиональная квалификация, компетентность, способность выполнять служебные обязанности в соответствии с занимаемой должностью, систематическое повышение квалификации.
16. Вторая квалификационная категория присваивается медицинским и фармацевтическим работникам со стажем работы по данной специальности не менее пяти лет, а для медицинских и фармацевтических специалистов, работающих в сельской местности, не менее трех лет, соответствующим следующим профессиональным требованиям:
1) специалист должен иметь необходимые знания и практические навыки по специальности, предусмотренные квалификационными требованиями;
2) специалист с высшим медицинским и фармацевтическим образованием должен иметь не менее одной публикации по специальности за последние 5 лет, а для медицинских и фармацевтических специалистов, работающих в сельской местности, засчитываются публикации в районных и областных средствах массовой информации;
3) специалист должен пройти повышение квалификации и переподготовку в общем объеме за последние 5 лет по профилю не менее 144 часов (курсы, циклы, стажировка), подтвержденные выдачей документа установленного образца.
17. Первая квалификационная категория присваивается медицинским и фармацевтическим работникам со стажем работы по специальности не менее восьми лет, а для медицинских и фармацевтических специалистов, работающих в сельской местности - не менее шести лет, соответствующим следующим профессиональным требованиям:

1) маманның бiлiктiлiк талаптарымен көзделген мамандықтар бойынша тиiстi бiлiмi мен практикалық дағдылары болуға тиiс;
2) жоғары медициналық және фармацевтикалық бiлiмдi маманның мамандығы бойынша соңғы 5 жылда кем дегенде 2 жарияланымы болуға тиiс, ал ауылдық жерде жұмыс iстейтiн медицина және фармацевтика мамандары үшiн аудандық және облыстық бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдары есептеледi;
3) маман соңғы 5 жыл iшiнде кәсiбi бойынша жалпы көлемде кем дегенде 144 сағат (курстар, циклдер, тағылымдама), белгiленген үлгiдегi құжатты берумен расталған бiлiктiлiк арттыру мен қайта даярлаудың бiр түрiнен өтуге тиiс.
18. Жоғары бiлiктiлiк санат сол мамандық бойынша кем дегенде он бiр жыл жұмыс стажы баp, ал ауылдық жерлерде жұмыс iстейтiн медицина және фармацевтика мамандары үшiн - кем дегенде тоғыз жыл жұмыс стажы бар мынадай кәсiби талаптарға сай келетiн медицина және фармацевтика қызметкерлерiне берiледi:
1) маманның бiлiктiлiк талаптарымен көзделген мамандықтар бойынша тиiстi бiлiмi мен практикалық дағдылары болуға тиiс;
2) жоғары медициналық және фармацевтикалық бiлiмдi маманның мамандығы бойынша соңғы 5 жылда кем дегенде 3 жарияланымы болуға тиiс, ал ауылдық жерде жұмыс iстейтiн медицина және фармацевтика мамандары үшiн аудандық және облыстық бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдары есептеледi;
3) маман соңғы 5 жыл iшiнде кәсiбi бойынша жалпы көлемде кем дегенде 144 сағат (курстар, циклдер, тағылымдама), белгiленген үлгiдегi құжатты берумен расталған бiлiктiлiк арттыру мен қайта даярлаудың бiр түрiнен өтуге тиiс.

1) специалист должен иметь соответствующую теоретическую подготовку и практические навыки по специальности, предусмотренные квалификационными требованиями;
2) специалист с высшим медицинским и фармацевтическим образованием должен иметь не менее 2 публикаций по специальности за последние 5 лет, а для медицинских и фармацевтических специалистов, работающих в сельской местности, засчитываются публикации в районных и областных средствах массовой информации;
3) специалист в течение последних 5 лет должен пройти один из видов повышения квалификации и переподготовки в общем объеме по профилю не менее 144 часов (курсы, циклы, стажировка), подтвержденные выдачей документа установленного образца.
18. Высшая квалификационная категория присваивается медицинским и фармацевтическим работникам, имеющим стаж работы по данной специальности не менее одиннадцати лет, а для медицинских и фармацевтических специалистов, работающих в сельской местности - не менее девяти лет, соответствующим следующим профессиональным требованиям:
1) специалист должен иметь необходимую теоретическую подготовку и практические навыки, по специальности, предусмотренные квалификационными требованиями;
2) специалист с высшим медицинским и фармацевтическим образованием должен иметь не менее 3 публикаций за последние 5 лет по специальности, а для медицинских и фармацевтических специалистов, работающих в сельской местности, засчитываются публикации в районных и областных средствах массовой информации;
3) специалист в течение последних 5 лет должен пройти один из видов повышения квалификации и переподготовки в общем объеме по профилю не менее 144 часов (курсы, циклы, стажировка), подтвержденные выдачей документа установленного образца.