Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы ұйымдарының арнайы көлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағысының 2002 жылғы 19 желтоқсандағы N 833-ю бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 20 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 2129. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушысының 2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 442 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2010.09.30 № 442 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Келісілген:
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2002 жылғы 5 қараша
Келісілген:
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
2002 жылғы 10 желтоқсан
Келісілген:
Қазақстан Республикасының
Индустрия және сауда
министрлігінің
Стандарттау,
метрология және
сертификаттау жөніндегі
комитетінің төрағасы
2002 жылғы 20 қараша
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 20 желтоқсандағы заң күші бар Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында көлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап осы бұйрық күшіне енеді, таныстыруға және таратуға жатады.
Төраға
Қазақстан Республикасы
көлік және коммуникация
министрілігі азаматтық
авиация комитеті төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-Ю бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы азаматтық авиация ұйымдарының
арнайы көлік қызметі жұмыстарын ұйымдастыру жөніндегі
нұсқауы
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы азаматтық авиация ұйымдарының арнайы көлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру туралы нұсқауы (ары қарай - нұсқау) азаматтық авиация халықаралық ұйымының (ИКАО) ұсынысын ескере отырып, "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің заң күші бар Жарлығына, Қазақстан Республикасының "Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы", сондай-ақ азаматтық авиация саласындағы басқа да нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес жасалды.
2. Осы нұсқауда пайдаланылатын негізгі анықтамалар мен терминдер:
1) жөндеудің агрегаттық әдісі - жөндеудің иесізденген әдісі, мұнда бұзылып қалған агрегаттар жаңасымен немесе алдын ала жөнделгенімен ауыстырылады. Агрегат дегеніміз өзін толық ауыстыра алатын қасиеттері бар, еркін құрастырылатын және әртүрлі мақсаттағы бұйымдарда белгілі бір қызметті орындайтын құрастыру бірлігі;

Об утверждении Инструкции по организации работы службы спецтранспорта организаций гражданской авиации Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 декабря 2002 года N 833-ю. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2003 года N 2129. Утратил силу призом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 сентября 2010 года № 442.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 30.09.2010 № 442 (вводятся в действие с 01.01.2011).
Согласовано:
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Согласовано:
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Согласовано:
Председатель Комитета по
стандартизации, метрологии и
сертификации Министерства индустрии
и торговли Республики Казахстан
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 20 декабря 1995 года N 2697 "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" приказываю: см.Z100339
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации работы службы спецтранспорта организаций гражданской авиации Республики Казахстан.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, подлежит ознакомлению и рассылке.
Председатель
Утверждена
Приказом Председателя Комитета
гражданской авиации Министерства
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 19 декабря 2002 г. N 833-Ю
Инструкция
по организации работы службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
Раздел 1. Общие положения
1. Инструкция по организации работы службы спецтранспорта организаций гражданской авиации Республики Казахстан (далее - Инструкция) разработана с учетом рекомендаций Международной организации гражданской авиации (ИКАО), в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан", Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании гражданской авиации", а также другими нормативно-правовыми актами в сфере гражданской авиации. см.Z100339
2. Основные термины и определения, используемые в настоящей Инструкции:
1) агрегатный метод ремонта - обезличенный метод ремонта, при котором неисправные агрегаты заменяются новыми или заранее отремонтированными. Под агрегатом понимается сборочная единица, обладающая свойствами полной взаимозаменяемости, независимой сборки и самостоятельного выполнения определенной функции в изделиях различного назначения;

2) ұшу-қону жолы (ҰҚЖ) - әуе кемелерінің ұшып-қонуына арналған құрлық әуеайлағындағы белгілі бір тік бұрышты алаң;
3) көлік оқиғасы - механикалық көлік құралдары қозғалысында пайда болған және соның нәтижесінде адам өліміне немесе денсаулығына зиян келтіретін көлік құралдарының, ғимараттардың, жүктердің зақымдануына немесе басқа да материалдық шығын келтіретін оқиға;
4) күрделі жөндеу - жарамдылықты қалпына келтіру үшін бұйымды, оның кез келген бөлшектерін ауыстыру немесе қайта қалпына келтіру арқылы толық немесе толыққа жақын қалпына келтіру мақсатындағы жөндеу;
5) коммерциялық қызмет көрсету - әуе кемесімен тасымалдау кезінде белгілі бір төлем үшін қол жүгі, жүк, жолаушылар, авиапоштаға қызмет көрсету;
6) құны аз техникалық мүліктер - негізгі құралдардан басқа тауарлы-материалдық байлықтар (автокөліктер, жұмыс машиналары, механизмдер);
7) әуе кемесінің тұрағы - әуе кемесі тұрағына арналған перронда бөлінген  учаске;
8) иесіз емес жөндеу әдісі - қайта қалпына келтірілген құрамдас бөлшектердің бұйымның белгілі бір данасына қатысы сақталатын жөндеу әдісі;
9) иесіз жөндеу әдісі - қалпына келтірілген құрамдас бөлшектердің бұйымның белгілі бір данасына қатысы сақталмайтын жөндеу әдісі;
10) шұғыл тұрақ - әуежай нысандарындағы жұмысшыларға қызмет көрсететін жүріп жүрген және май құйылған арнайы көліктер тұрағына арналған жасанды жабуы бар арнайы жабдықталған алаң;
11) техникалық қызмет көрсету мерзімдері (жөндеу) - белгілі бір техникалық қызмет көрсету (жөндеу) түрі мен келесі сондай жұмыс немесе бұдан да күрделі басқа жөндеу жұмыстары арасындағы атқарылатын жұмыс немесе уақыт аралығы. Техникалық қызмет көрсету (жөндеу) түрі мына белгілердің бірі арқылы ерекшелінеді: қолданылу кезеңі, мерзімділігі, жұмыс көлемі, пайдалану шарты, т.б.;
12) мерзімдік техникалық қызмет көрсету - атқарылатын жұмыс немесе уақыт аралығы белгіленген пайдалану құжаттары арқылы орындалатын техникалық қызмет көрсету;
13) өлшеу құралдарын тексеру - мемлекеттік метрологиялық қызмет немесе басқа өкілетті органдар белгілеген техникалық талаптар бойынша өлшеу құралдарының сәйкестігін анықтау және дәлелдеу мақсатында жүргізілетін жұмыстар жиынтығы;
14) арнайы көлік қызметінің өндірістік-техникалық базасы - арнайы машинаны жөндеу мен техникалық қызмет көрсету өндірісіне қажетті құрал-жабдықтармен жарақталған ғимараттар мен үйлердің кешені;

2) взлетно-посадочная полоса - определенный прямоугольный участок сухопутного аэродрома, подготовленный для взлета и посадки воздушных судов;
3) транспортное происшествие - происшествие, возникшее в процессе движения механических транспортных средств и повлекшее за собой гибель или причинения вреда здоровью людей, повреждения транспортных средств, сооружений, грузов или иной материальный ущерб;
4) капитальный ремонт - ремонт, выполняемый для восстановления исправности и полного или близкого к полному восстановлению ресурса изделия с заменой или восстановлением любых его частей, включая базовые;
5) коммерческое обслуживание - обслуживание багажа, грузов, пассажиров, авиапочты при перевозке воздушным судном за установленную плату;
6) малоценное техническое имущество - товарно-материальные ценности помимо основных средств (автотранспорта, рабочих машин и механизмов);
7) место стоянки воздушного судна - выделенный участок на перроне, предназначенный для стоянки воздушного судна;
8) необезличенный метод ремонта - метод ремонта, при котором сохраняется принадлежность восстановленных составных частей к определенному экземпляру изделия;
9) обезличенный метод ремонта - метод ремонта, при котором не сохраняется принадлежность восстановленных составных частей к определенному экземпляру изделия;
10) оперативная стоянка - специально оборудованная площадка с искусственным покрытием на аэродроме, предназначенная для стоянки исправных и заправленных спецмашин, необходимых для обслуживания рабочих объектов аэропорта;
11) периодичность технического обслуживания (ремонта) - интервал времени или наработки между данным видом технического обслуживания (ремонта) и последующим таким же видом или другим большей сложности. Под видом технического обслуживания (ремонта) понимают техническое обслуживание (ремонт), выделяемое (выделяемый) по одному из признаков: этапу существования, периодичности, объему работ, условиям эксплуатации, регламентации и так далее;
12) периодическое техническое обслуживание - техническое обслуживание, выполняемое через установленные в эксплуатационной документации значения наработки или интервалы времени;
13) поверка средств измерений - это совокупность операций, выполняемых государственной метрологической службой или другими уполномоченными на то органами с целью определения и подтверждения соответствия средств измерений установленным техническим требованиям;
14) производственно-техническая база службы спецтранспорта - комплекс зданий и сооружений, оснащенных необходимым оборудованием для производства технического обслуживания и ремонта спецмашин;

15) техникалық қызмет көрсетудің тасқынды әдісі - арнаулы жұмыс орындарында белгілі бір техникалық реттілікпен және ырғақпен техникалық қызмет көрсету;
16) өндірістік тазалық сақтау (санитария) - зиянды өндірістік факторлардың алдын алатын ұйымдастырушылық, гигиеналық және санитарлық-гигиеналық шаралар мен құралдар жүйесі;
17) жол бойындағы жұмыс - жұмыс нысандарында арнайы машиналармен атқарылатын жұмыс кешені;
18) жөндеу - бұйымдарды немесе олардың құрамдас бөлшектерін қалпына келтіріп жұмысқа қосу жөніндегі жұмыс кешені;
19) маусымдық техникалық қызмет көрсету - бұйымдарды күз, қыс, көктем және жаз айларында пайдалануға дайындау мақсатындағы техникалық қызмет көрсету;
20) арнайы көлік қызметі - әуе кемесіне, әуеайлағының пайдалану жағдайына, сондай-ақ басқа да ішкі шаруашылық жұмыстарына және осы мақсат үшін қажетті техника санына, өндірістік ғимараттар мен құрал-жабдықтарға техникалық және коммерциялық қызмет көрсететін азаматтық авиация ұйымдарының құрылымдық бөлімшелері.
Арнайы көлік қызметі өзінің жұмысын ішкі шаруашылық есебі негізінде жүзеге асыратын азаматтық авиация ұйымдарының құрылымдық бөлімшесі болып табылады;
21) арнайы машина - әуе кемесіне техникалық, коммерциялық қызмет көрсету, радио, жарық және техникалық қамтамасыз ету, әуеайлағының пайдалану жағдайын қалыпты ұстау үшін және әуежайдағы басқа да жұмыстарға арналған құрылғылармен жабдықталған автокөлік немесе трактор шассиіне орнатылған өздігінен жүретін техникалық құрал;
22) техникалық жағдай - нысанның техникалық құжатында көрсетілген уақыттың белгілі бір сәтіндегі нышандары сипатталған өндіріс немесе пайдалану барысында нысанның өзгеріске түскен жиынтығы;
23) техникалық анықтау (диагностика) - нысанның техникалық жағдайын нақты дәлдікпен анықтау үдерісі. Қажет болған уақытта ақаудың орны, түрі және себебі атап көрсетілген нысанның техникалық жағдайы туралы қорытынды анықтау нәтижесі болып табылады;
24) техникалық қызмет көрсету - бұйымның жұмысқа жарамдылығын немесе бір мақсатқа пайдалану, сақтау және тасымалдау кезінде дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету жұмыстарының кешені;
25) ағымдағы жөндеу - бұйымның және ауыстырылатын немесе қайта қалпына келтірілетін жеке бөлшектердің жұмысқа жарамдылығын қамтамасыз ету мақсатында атқарылатын жөндеу жұмыстары;

15) поточный метод технического обслуживания - выполнение технического обслуживания на специализированных рабочих местах с определенной технологической последовательностью и ритмом;
16) производственная санитария - система организационных, гигиенических и санитарно-гигиенических мероприятий и средств, предотвращающих воздействие вредных производственных факторов;
17) работа на линии - комплекс работ, выполняемых спецмашинами на рабочих объектах;
18) ремонт - комплекс операций по восстановлению исправности или работоспособности изделий и восстановлению ресурсов изделий или их составных частей;
19) сезонное техническое обслуживание - техническое обслуживание, выполняемое для подготовки изделия к использованию в осенне-зимних или весенне-летних условиях;
20) служба спецтранспорта - структурное подразделение организации гражданской авиации, обеспечивающая спецмашинами техническое и коммерческое обслуживание воздушных судов, эксплуатационное содержание аэродрома, а также другие внутрихозяйственные работы и имеющая для этих целей необходимое количество техники, производственные здания и оборудование для технического обслуживания и ремонта спецмашин.
Служба спецтранспорта является структурным подразделением организации гражданской авиации, осуществляющим свою деятельность на началах внутрихозяйственного расчета;
21) спецмашина - самоходное техническое средство на автомобильном или тракторном шасси, оборудованное рабочими органами (устройствами) для выполнения технического, коммерческого обслуживания воздушных судов, радиосветотехнического обеспечения полетов, эксплуатационного содержания аэродромов и для других работ в аэропорту;
22) техническое состояние - совокупность подверженных изменению в процессе производства или эксплуатации свойств объекта, характеризуемая в определенный момент времени признаками, установленными технической документацией на этот объект;
23) техническое диагностирование - процесс определения технического состояния объекта диагностирования с определенной точностью. Результатом (диагностирования) является заключение о техническом состоянии объекта с указанием, при необходимости, места, вида и причины дефектов;
24) техническое обслуживание - комплекс операций или операции по поддержанию работоспособности или исправности изделия при использовании по назначению, ожидании, хранении и транспортировании;
25) текущий ремонт - ремонт, выполняемый для обеспечения или восстановления работоспособности изделия и состоящий в замене и (или) восстановлении отдельных частей;

26) техникалық қауіпсіздік - жұмыс істеп тұрған қауіпті өндірістік факторларға тигізуі ықтимал әсерін болдырмау үшін жүргізілетін ұйымдастыру және техникалық шаралар мен құралдар жүйесі.
2-бөлім.
Арнайы көлік қызметінің әуежайдағы басқа қызметтері
мен жұмыс тәртібі және өзара әрекеті 1-тарау. Арнайы көлік қызметінің негізгі міндеттері
3. Арнайы көлік қызметінің негізгі міндеттері:
1) технологиялық кесте мен белгіленген ережелер бойынша әуе кемелеріне (ӘК) дер кезінде және сапалы техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды арнайы машиналармен қамтамасыз ету; P030712
2) технологияға сәйкес әуе кемелеріне коммерциялық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды арнайы машиналармен қамтамасыз ету;
3) әуе кемелеріне авиациялық жанар-жағар майлар құю, сондай-ақ әуе кемелерінің бактарынан жанар-жағар майлар құйып алу жұмыстарын арнайы машиналармен қамтамасыз ету;
4) әуеайлағын пайдалану жөніндегі жұмыстарды әуеайлағы механизмдерімен қамтамасыз ету;
5) авиатехникалық мүліктерді, шаруашылық жүктерін тасымалдауды және азаматтық авиация ұйымдарындағы көлік жұмыстарының басқа түрлерін жүзеге асыру;
6) трассаларда, әуе айлақтарында, авиациялық жұмыс аймақтарында әуе кемесімен радиобайланысты ұйымдастыру, ұшуды апаттан құтқару жұмыстарын арнайы машиналармен, ауру жолаушыларға шұғыл қызмет көрсету, ұшу қауіпсіздігін медициналық қамтамасыз ету және авиациялық оқиғаларды тергеу үшін автофургондармен қамтамасыз ету;
7) азаматтық авиация ұйымдары мен өкілетті органдардың бұйрықтары мен нұсқауларын, осы нұсқау талаптарына сәйкес өндірістік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру;
8) белгіленген нормалар мен ережелерге сәйкес және тікелей бағытта арнайы машиналарды, құрал-жабдықтарды, пайдалану және жөндеу материалдарын тиімді және ұтымды пайдалануды жүзеге асыру;
9) арнайы машиналарды дұрыс техникалық пайдалану мен жөндеуді ұйымдастыру.
4. Осыған орай арнайы көлік қызметінің негізгі міндеттері мен қызметі мыналар болып табылады:
1) арнайы көлік қызметіндегі барлық арнайы машиналарды техникалық дұрыс пайдалану, ұстау (сақтау) және жөндеуді ұйымдастыру және жүзеге асыру;
2) арнайы көлік қызметінің жеке құрамын пайдалануға берілген жаңа техниканы меңгеруге дайындау, арнайы машиналарды пайдалану мен жөндеу саласындағы өнертабыстарды енгізу;
3) азаматтық авиация ұйымдарының жоспарлау органдарымен бірлесе отырып арнайы машиналарды пайдалану жоспарын жасауға және ішкі шаруашылық есепті арнайы көлік қызметінің барлық саласына енгізуге қатысу;
4) арнайы машиналарды пайдалану кезінде осы нұсқауды және зауыт нұсқауларын сақтау, белгіленген есептеу мен есепке алуды жүргізу, қосалқы бөлшектерді, автошиналарды, жанар-жағар майды және басқа автотрактор мүліктерін дұрыс пайдалану;

26) техника безопасности - система организационных и технических мероприятий и средств, предотвращающих воздействие на работающих опасных производственных факторов.
Раздел 2. Порядок работы и взаимодействия
службы спецтранспорта с другими службами аэропорта
Глава 1. Основные задачи службы спецтранспорта
3. Основные задачи службы спецтранспорта:
1) обеспечение спецмашинами работ по проведению своевременного и качественного технического обслуживания воздушных судов по технологическим графикам и установленным правилам; P030712
2) обеспечение спецмашинами работ по проведению коммерческого обслуживания воздушных судов согласно технологии;
3) обеспечение спецмашинами работ по заправке авиационными горюче-смазочными материалами воздушных судов, а также слив горюче-смазочных материалов из баков воздушных судов;
4) обеспечение аэродромными механизмами работ по эксплуатационному содержанию аэродрома;
5) осуществление перевозок авиационно-технического имущества, хозяйственных грузов и других видов транспортных работ организации гражданской авиации;
6) обеспечение спецмашинами работ по организации радиосвязи с воздушными судами на трассах, аэродромах, зонах авиационных работ, аварийно-спасательного обеспечения полетов, автофургонами для проведения оперативного обслуживания больных пассажиров, медицинского обеспечения безопасности полетов и расследования авиационных происшествий;
7) организация и осуществление производственной деятельности в соответствии с требованиями настоящей Инструкции, действующих приказов и инструкций уполномоченного органа и организации гражданской авиации;
8) осуществление эффективного и рационального использования спецмашин, оборудования, эксплуатационных и ремонтных материалов по прямому назначению и в соответствии с установленными нормами и правилами;
9) организация правильной технической эксплуатации и ремонта спецмашин.
4. В соответствии с назначением, основными задачами, функциями службы спецтранспорта являются:
1) организация и осуществление технически правильного использования, содержания (хранения) и ремонта всех имеющихся в службе спецтранспорта спецмашин;
2) подготовка личного состава службы спецтранспорта к освоению поступающей в эксплуатацию новой техники, внедрение усовершенствований, изобретений, в области эксплуатации и ремонта спецмашин;
3) участие совместно с плановыми органами организации гражданской авиации в составлении планов эксплуатации спецмашин и внедрении внутрихозяйственного расчета во все сферы деятельности службы спецтранспорта;
4) соблюдение при эксплуатации спецмашин требований настоящей Инструкции и заводских инструкций, ведение установленного учета и отчетности; правильное использование запасных частей, автошин, горюче-смазочных материалов и другого автотракторного имущества;

5) арнайы машинаны пайдаланудың өзіндік құнын түсіру, жөндеуаралық мерзімді ұлғайту жөнінде шараларды жүргізу, техникалық күрделі жөндеуден өткізуге жоспар-тапсырысты белгіленген тәртіпке сай жасау және оларды уақытында жүзеге асыруды қамтамасыз ету;
6) арнайы машиналардың жұмысына бақылау жасау, олардың қауіпсіз жұмыс істеуін ұйымдастыру және жолдарда жүргізушілерге уақытында техникалық көмек көрсету;
7) арнайы көлік қызметі кінәсінен ӘК бұзылуы және олардың ұшуы кешеуілдеп қалған кезде жол-көлік апатына қарсы күрес жөніндегі ұсыныстарды талдау, жасау және жүзеге асыру;
8) арнайы көлік қызметі жұмысшыларының техникалық, экономикалық және мәдени деңгейін үнемі көтеріп отыру; жеке құрамның белгіленген талаптарды орындауын қамтамасыз ету, еңбек тәртібін қатаң сақтау;
9) жеке құрамның сеніп тапсырған техникаға жоғары борыш сезімі мен жауапкершілігін тәрбиелеу және өндірістік тапсырмаларды орындау.
2-тарау. Арнайы көлік қызметінің құрылымы
5. Арнайы көлік қызметінің (АКҚ) құрылымы пайдалану және жөндеу учаскелерінен, сондай-ақ жеке мамандырылған топтардан тұрады; олар азаматтық авиация ұйымдарында ерекше міндеттерді орындауға және арнайы көлік қызметі қызметінің ішкі шаруашылық сұранысын қамтамасыз етуге арналған.
6. Арнайы көлік қызметі құрылымына мынадай пайдалану учаскелері (колонналар) енеді:
1) әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету;
2) әуеайлағын пайдалану;
3) жолаушылар мен жүк тасымалдауына қызмет көрсету;
4) ішкі шаруашылық жұмыстарын қамтамасыз ету.
Олар өзіндік технологиялық белгілері бар және азаматтық авиация ұйымдарының технологиялық үрдісінің жеке бөлшектерін қамтамасыз ететін машиналардан топтастырылады.
7. Арнайы көлік қызметі құрылымын жөндеу шеберханасы арнайы машиналарды жөндеу мен уақытында және сапалы техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін жөндеу учаскелерінен тұрады.
8. Арнайы көлік қызметі жұмысына жалпы басшылықты азаматтық авиация ұйымы жетекшісі әуежай бастығының құрылыс және жердегі құрылысты пайдалану жөніндегі орынбасары арқылы (1 сыныпты әуежайларда әуежай бастығының орынбасары - бас инженер) жүзеге асырады. Азаматтық авиация ұйымының жетекшісі арнайы машиналардың үнемі пайдалануға дайын тұруына, олардың дұрыс пайдаланылуына, техникалық қызмет көрсетілуіне, сақталуына және жөнделуіне бақылау жасайды.
9. Азаматтық авиация ұйымының арнайы көлік қызметін азаматтық авиация ұйымы жетекшісі жұмысқа тағайындайтын және жұмыстан босататын қызмет бастығы басқарады.

5) снижение себестоимости эксплуатации спецмашин, проведение мероприятий по увеличению межремонтных сроков, составление в установленном порядке планов-заявок на капитальный ремонт техники и обеспечение их своевременной реализации;
6) обеспечение контроля за работой спецмашин, организация их безопасной работы и оказание своевременной технической помощи водителям на линии;
7) анализ, разработка и реализация предложений по борьбе с дорожно-транспортными происшествиями, случаями повреждений воздушных судов и задержек их вылета по вине службы спецтранспорта;
8) постоянное повышение технического, экономического и культурного уровня работников службы спецтранспорта, обеспечение выполнения личным составом установленных требований, строгое соблюдение трудовой дисциплины;
9) воспитание у личного состава высокого чувства долга и ответственности за вверенную технику и выполнение производственных заданий.
Глава 2. Структура службы спецтранспорта
5. Служба спецтранспорта состоит из эксплуатационных участков и ремонтных мастерских, а также отдельных специализированных постов (групп), предназначенных для выполнения специфических задач в организации гражданской авиации и обеспечения внутрихозяйственных потребностей службы спецтранспорта.
6. В службу спецтранспорта входят эксплуатационные участки (колонны):
1) технического обслуживания воздушных судов;
2) эксплуатационного содержания аэродрома;
3) обслуживания пассажирских и грузовых перевозок;
4) обеспечения внутрихозяйственных работ.
Они группируются из машин, имеющих характерные технологические признаки и предназначенных для обеспечения отдельных элементов технологического процесса организации гражданской авиации.
7. Ремонтная мастерская службы спецтранспорта состоит из ремонтных участков, обеспечивающих своевременное и качественное техническое обслуживание и ремонт спецмашин.
8. Общее руководство работой службы спецтранспорта осуществляет руководитель организации гражданской авиации через заместителя начальника организации гражданской авиации по эксплуатации наземных сооружений и строительству (в аэропортах I класса - заместитель начальника аэропорта - главный инженер). Руководитель организации гражданской авиации ведет контроль за постоянной эксплуатационной готовностью спецмашин, правильное их использование, техническое обслуживание, хранение и ремонт.
9. Служба спецтранспорта организации гражданской авиации возглавляется начальником службы, назначаемым и освобождаемым от занимаемой должности руководителем организации гражданской авиации.

10. Арнайы көлік қызметінің (АКҚ) ұйымдық құрылымы пайдалану учаскелерінен (колонналар, гараждар), техникалық қызмет көрсететін, арнайы машиналар мен арнайы құрал-жабдықтарды ағымдағы жөндеуден өткізетін арнайы жөндеу шеберханаларынан тұрады. Штат кестесі АКҚ жұмысшыларының әрекет етуші нормативті санына сәйкес АКҚ орындайтын жұмыс көлемі мен сипатына қарай әзірленеді және азаматтық авиация ұйымының жетекшісі арқылы бекітіледі.
3-тарау. Арнайы көлік қызметі құрылымы
бөлімшелерін орналастыру
11. Арнайы көлік қызметі құрылымы бөлімшелерін орналастыру әуеайлағының бас жоспарына сәйкес жүргізіледі және бірнеше территориялық аймақтармен анықталады, оның негізгілері өндірістік-техникалық база (ӨТБ) және шұғыл қамтамасыз ету аймағы болып табылады.
12. Өндірістік-техникалық базаның құрылғылары мен құрал-жабдықтары мыналарды қамтамасыз етуі тиіс:
1) арнайы машиналарды жолға шығар алдында және ӨТБ-ға қайтып келген кезде қарап шығуды;
2) өндірістік-техникалық база территориясында жүру қолайлылығын;
3) арнайы машиналардың толық сақталуы мен орналасу қолайлылығын;
4) арнайы машиналарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсетудің сапасын;
5) арнайы машиналар қозғалтқышының тез от алуын;
6) қауіпсіздік талаптарының сақталуын.
13. Өндірістік-техникалық база мыналарды қамтиды:
1) арнайы көлік қызметі басқармасын орналастыратын тұрғын үй;
2) тазалық-тұрмыстық және оқу үйі;
3) жөндеу шеберханалары;
4) ішкі әуежай байланысы радиостанциясын жөндейтін бөлім;
5) материалдық-техникалық мүлік қоймасы;
6) консервациялық қоршалған және күзетілетін аймақ;
7) арнайы машиналар тұрағы;
8) машиналарды тазалайтын және жуатын орын.
14. Өндірістік-техникалық база территориясы жақсы жабдықталған, көгалдандырылған, шарбағы, жарығы бар, кіру жолдары мен арнайы машиналарды сақтауға арналған алаңдары мен өту жолдарына тас төселген болуы тиіс. Өту жолдары қарсы қозғалыс пен қиылысқа неғұрлым аз келуі тиіс, сондықтан барлық қажетті жерлерге жол белгілері, көрсеткіштер мен сәйкес жазулар орналастырылады. Территорияға кіре берісте қозғалыс схемасы ілініп тұруы тиіс. Арнайы машиналарды тазалау және жуу орындары үнемі пайдалануға дайын тұратын лас мұнай қалдықтарын тұтқыштармен жабдықталады.
15. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу учаскелері мен қосалқы учаскелердің үй-жайлары, жоспары мен көлемі оларға берілетін жарық, жылу, электрмен қамтамасыз етілуі, желдету, су және канализация жүйесі, сондай-ақ арнайы машиналарды жөндеу мен қызмет көрсететін пост құрылғыларының саны мен конструкциясы арнайы көлік қызметінің өндірістік бағдарламасына, құрылыс нормалары мен ережелерінің, қоршаған ортаны қорғау талаптарына сәйкес, сондай-ақ үй-жайдың сәулет-көркем безендірілуіне, үй ішінің интерьері мен территорияның көгалдануы - техникалық эстетика талаптарына сай болуы керек.

10. Организационная структура службы спецтранспорта состоит из эксплуатационных участков (колонны, гаражи), ремонтной мастерской для технического обслуживания, текущего ремонта спецмашин и специального оборудования. Штатное расписание разрабатывается в соответствии с нормативами численности работников службы спецтранспорта с учетом характера сложности и объемов выполняемых службой спецтранспорта работ и утверждается руководителем организации гражданской авиации.
Глава 3. Размещение подразделений службы спецтранспорта
11. Размещение подразделений службы спецтранспорта производится в соответствии с генеральным планом аэропорта и определяется несколькими территориальными зонами, основными из которых являются производственно-техническая база и зона оперативного обеспечения.
12. Устройство и оборудование производственно-технической базы должны обеспечивать:
1) осмотр спецмашин перед выездом на линию и по возвращении на производственно-техническую базу;
2) удобство проезда по территории производственно-технической базы;
3) удобство размещения и полную сохранность спецмашин;
4) полноту и качество выполнения технического обслуживания и ремонта спецмашин;
5) быстрый запуск двигателей спецмашин;
6) соблюдение требований безопасности.
13. Производственно-технической база включает в себя следующие элементы:
1) здания для размещения управления службы спецтранспорта;
2) санитарно-бытовые и учебные помещения;
3) ремонтные мастерские;
4) участок по ремонту радиостанций внутриаэропортовой связи;
5) склад материально-технического имущества;
6) обособленную и охраняемую зону консервации;
7) места стоянок спецмашин;
8) пункт чистки и мойки машин.
14. Территория производственно-технической базы должна быть благоустроенной, озелененной, иметь ограждения, освещение, твердое покрытие подъездных путей, проездов и площадок для хранения спецмашин. Количество проездов со встречным движением и пересечений должно быть сведено к минимуму, для чего во всех необходимых местах устанавливаются дорожные знаки, указатели и соответствующие надписи. Пересечение основных потоков движения на территории производственно-технической базы вместимостью более 100 спецмашин не допускается. Около въезда на территорию должна быть вывешена схема движения. Пункты чистки и мойки спецмашин оборудуются нефтегрязеуловителями, которые должны содержаться в постоянной эксплуатационной готовности.
15. Здания, планировка и размеры участков технического обслуживания и ремонта, вспомогательных участков, их освещение, отопление, энергоснабжение, вентиляция, водоснабжение и канализация, а также количество и конструкция постовых устройств для обслуживания и ремонта спецмашин должны соответствовать производственной программе службы спецтранспорта, строительным нормам и правилам, требованиям по охране окружающей среды от загрязнения, а также архитектурно-художественное оформление зданий, сооружений, интерьеры помещений и обустройство территории - требованиям технической эстетики.

16. Өндірістік-техникалық база территориясы, үйі және құрылысы арнайы көлік қызметі бөлімшелеріне бекітіледі және олардың дұрыс пайдаланылуы мен сақталуына бақылау жасайды.
17. Жөндеу шеберханасы арнайы машиналарды жөндеу мен оларға техникалық қызмет көрсетуге, сондай-ақ арнайы құрал-жабдықтармен мерзімді жұмыстар жүргізуге арналған. Жөндеу шеберханасы мыналардан тұрады:
1) агрегаттарды, тораптарды және бөлшектерді тазалау және жуу орны;
2) арнайы машиналарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсету учаскелері;
3) аралық қоймалар мен жабдықтар қоймасы;
4) арнайы машиналардың техникалық жағдайын тексеруге арналған алаң;
5) арнайы құрал-жабдықтарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсету жөніндегі арнайы цехтар;
6) қосалқы учаскелер (аккумулятор, желімдеу, слесарь-механикалық, ұсталық, пісіру, щеткаларды орау, сырлау, тез жағу, жапсыру т.б.).
Көрсетілген нысандар еңбек қауіпсіздігі мен өнеркәсіп тазалығы талаптарына сай арнайы машиналарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсетудің (ТҚК) технологиялық үдерісіне сәйкес орналасуы тиіс.
18. Арнайы машиналардың төменгі қол жетпейтін бөліктерін жөндеу немесе майлау, жуу, қарау жөніндегі жұмыстар жүргізілетін орындарда жұмысшылардың өндірісте осы жұмыстарды жүргізуіне қолайлы жағдай жасайтын қарау шұңқырлары, көтергіштер, эстакадалар және басқа құрылғылар болуы тиіс.
19. Арнайы машиналарды жөндеу мен қалыпты техникалық пайдалануды қамтамасыз ету үшін тиісті пайдалану және жөндеу материалдары, қосалқы бөлшектер, құралдар және басқа мүліктер сақталатын қойма бөлмелері мен құрылыстар болуы тиіс.
20. Қоймалар сақталатын мүлік түрі мен санына және өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес өндірістік керек-жарақтармен жабдықталуы тиіс.
21. Өндірістік-техникалық база ішкі тәртібін ұйымдастыру қызмет бастығының бұйрығымен территориялық құрылым ерекшеліктерін есепке ала отырып белгіленеді және мынадай міндеттер қарастырылады:
1) арнайы машиналарды сақтау және ӨТБ-ны күзету;
2) жеке құрамды ӨТБ территориясына және арнайы машиналар тұрағына жіберу;
3) арнайы машиналарды ӨТБ-дан шығару және енгізу;
4) жөндеу-профилактикалық аймақтағы, арнайы машиналардың тұратын жері мен қоймалардағы жұмыстар;
5) аяқ асты апат кезінде ӨТБ территориясынан арнайы машиналарды алып кету.
22. Шұғыл қамтамасыз ету аймағына арнайы машиналардың шұғыл тұрағы және қосалқы үй-жайлар жатады, олар әуе кемесі тұрағына жақын жердегі әуеайлағында орналасады.

16. Территория производственно-технической базы, здания и сооружения закрепляются за подразделениями службы спецтранспорта, которые ведут контроль за их правильной эксплуатацией и содержанием.
17. Ремонтная мастерская предназначена для технического обслуживания и ремонта спецмашин, а также для проведения регламентных работ на спецоборудовании. Ремонтная мастерская состоит:
1) из пункта чистки и мойки агрегатов, узлов и деталей;
2) из участков технического обслуживания и ремонта спецмашин;
3) из промежуточных складов и инструментальных кладовых;
4) из площадок для проверки технического состояния спецмашин;
5) из специализированных цехов (участков) по техническому обслуживанию и ремонту спецоборудования;
6) из вспомогательных участков (аккумуляторного, вулканизаторного, слесарно-механического, кузнечного, сварочного, намотки щеток, малярного, медницкого, обойного и так далее).
Указанные объекты должны располагаться в соответствии с технологическим процессом технического обслуживания и ремонта спецмашин с соблюдением установленных требований безопасности труда и промышленной санитарии.
18. Посты, на которых производятся работы по осмотру, мойке, смазке или ремонту нижних труднодоступных частей спецмашин, должны иметь смотровые ямы, подъемники, эстакады или другие устройства, обеспечивающие удобное положение рабочих при производстве этих работ.
19. Для обеспечения нормальной технической эксплуатации и ремонта спецмашин должны быть соответствующие складские помещения и сооружения для хранения эксплуатационных и ремонтных материалов, запасных частей, инструмента и прочего имущества.
20. Склады должны быть оборудованы производственным инвентарем в соответствии с видом и количеством хранимого имущества, а также требованиями пожарной безопасности.
21. Организация внутреннего распорядка производственно-технической базы устанавливается распоряжением начальника службы с учетом особенностей территориальной структуры и должна предусматривать порядок:
1) хранения спецмашин и охраны производственно-технической базы;
2) допуска личного состава на территорию производственно-технической базы и к стоянкам спецмашин;
3) выезда и возвращения спецмашин на производственно-техническую базу;
4) работы в ремонтно-профилактической зоне, на местах стоянок спецмашин и на складах;
5) вывода спецмашин с территории производственно-технической базы в случае стихийных бедствий.
22. Зона оперативного обеспечения представляет собой ряд оперативных стоянок спецмашин и вспомогательных помещений, расположенных на аэродроме вблизи мест стоянок воздушных судов или служб, эксплуатирующих спецмашины.

23. Әрбір арнайы көлік қызметінде әуежай басшысы бекіткен ӨТБ-ның (әуежайдың бас жоспарының бір бөлігі болып табылатын) даму жоспары болуы тиіс, ол құрылыс бойынша негізгі құжат, сондай-ақ АКҚ ӨТБ барлық бөліктерінің құрал-жабдықтары болып табылады.
4-тарау. Арнайы машиналардың тұратын орны
24. Арнайы машиналар тұрағы өндірістік-техникалық базасының арнайы көлік қызметі территориясында, сондай-ақ шұғыл қызмет көрсету аймағында жабдықталады және бөлінеді:
1) күнделікті пайдаланылатын арнайы машиналар тұратын орында;
2) ұзақ мерзімге сақтауда тұрған арнайы машиналар тұратын орында;
3) жөндеуді немесе техникалық қызмет көрсетуді қажет ететін арнайы машиналар тұратын орында.
25. Арнайы машиналарды сақтау жабық ғимараттарда, жабық немесе ашық алаңдарда жүзеге асырылады. Сонымен қатар төмендегідей шарттар сақталуы тиіс:
1) жұмыс сипатына қарай жедел түрде шығуға үнемі дайын тұратын автобустар мен жеңіл автомобильдер, сондай-ақ арнайы машиналар бірінші кезекте жабық ғимараттарда тұруы қажет;
2) отын және майқұйғыш көліктер жылжымалы құю агрегаттары, сондай-ақ сұйық отын тасымалдауға арналған автоцистерналар сырттан кіретін тікелей есігі бар жеке жайларда, бір қабатты үйлерде немесе төбесі жабық алаңдарда сақталады;
3) ассенизационды автомобильдер, сондай-ақ улы заттар таситын арнайы машиналар басқа бағытта қолданылатын арнайы машиналардан бөлек қойылуы тиіс;
4) ауа және азот құйғыштар, сондай-ақ басқа газ баллонды арнайы машиналар төбесі жабық немесе ашық алаңдарда бөлек қойылуы тиіс.
26. Арнайы машиналарды сақтау тәсілі жылдың кез келген мезгілінде тоқтаусыз жұмыс істеуін қамтамасыз етуі тиіс. Бұл үшін осыны климат жағдайы талап ететін жерлерде арнайы машиналарды ашық және жабық алаңдарда немесе от жағылмайтын ғимараттарда сақтағанда іске қосар алдында двигательді жылытатын құрал-жабдықтар қарастырылуы тиіс.
27. Арнайы машиналардың тұратын орынға орналастырылу тәртібін арнайы көлік қызметінің бастығы анықтайды. Тұратын және қызмет көрсету орындарына арнайы машиналарды қойғанда олардың және тұрғын үйлер мен құрылыстар арасында өкілетті органдардың ережелері мен нұсқауларында, құрылыс нормаларында белгіленген арақашықтық сақталуы тиіс.
28. Тұрақтарда жанар-жағар май, сүртетін және басқа материалдарды сақтауға тыйым салынады.
29. Ұзақ сақтаудағы арнайы машиналардың тұратын орны, ереже бойынша арнайы көлік қызметі өндірістік-техникалық базасының территориясында жабдықталады және оның шарбағы мен күзеті болуы тиіс.

23. Каждая служба спецтранспорта должна иметь план развития производственно-технической базы (являющийся частью генерального плана аэропорта), который утверждается руководителем аэропорта и является основным документом по устройству (строительству и реконструкции), а также оборудованию всех элементов производственно-технической базы службы спецтранспорта.
Глава 4. Места стоянки спецмашин
24. Места стоянок спецмашин оборудуются на территории производственно-технической базы службы спецтранспорта, а также в зоне оперативного обеспечения служб и подразделяются:
1) на места стоянок спецмашин повседневной эксплуатации;
2) на места стоянок спецмашин, находящихся на консервации;
3) на места стоянок спецмашин, ожидающих ремонта или технического обслуживания.
25. Хранение спецмашин может осуществляться в закрытых помещениях, под навесами или на открытых площадках. При этом должны соблюдаться следующие условия:
1) автобусы и легковые автомобили, а также спецмашины, от которых по характеру их работы требуется постоянная готовность к немедленному выезду, должны в первую очередь обеспечиваться местами для стоянки в закрытых помещениях;
2) топливо и маслозаправщики, подвижные заправочные агрегаты, а также автоцистерны для перевозки жидкого топлива должны храниться на открытых площадках, под навесами или в изолированных помещениях одноэтажных зданий, имеющих непосредственный выезд наружу;
3) ассенизационные автомобили, а также спецмашины, перевозящие ядовитые вещества, должны содержаться отдельно от спецмашин другого назначения;
4) воздухо и азотозаправщики, а также другие газобаллонные спецмашины должны содержаться отдельно под навесами или на открытых площадках.
26. Способы хранения спецмашин должны обеспечивать их сохранность и безотказность работы в любое время года. Для этой цели в местах, где этого требуют климатические условия, при хранении спецмашин на открытых площадках, под навесами или в не отапливаемых помещениях должно быть предусмотрено оборудование для подогрева двигателей перед запуском.
27. Порядок размещения спецмашин на местах стоянок определяется начальником службы спецтранспорта. При расстановке на местах стоянок и постах обслуживания между спецмашинами и элементами зданий и сооружений должны соблюдаться интервалы, установленные строительными нормами, правилами и инструкциями уполномоченного органа.
28. Запрещается хранить на местах стоянок топливо, смазочные, обтирочные и другие материалы.
29. Места стоянок спецмашин, находящихся на консервации, оборудуются, как правило, на территории производственно-технической базы службы спецтранспорта и должны иметь ограждение и охрану.

30. Шұғыл тұрақтарда тек жарамды, май құйылған және пайдалануға дайын арнайы машиналар орналастырылады. Қызмет көрсету мен жөндеуді талап ететін арнайы машиналар үшін бөлек жайлар немесе ашық алаңдар берілуі тиіс.
31. Шұғыл қызмет көрсету аймағында арнайы машиналарды орналастыру схемасы әрбір әуежайда ұшу-қону жолы, бұрылу жолы, тұратын орны, перрондар, әуеайлағы құрылысының көлемі мен территориялық орналасу ерекшелігі, жасанды жамылғысы бар арнайы алаң болуын есепке ала отырып жасалуы тиіс.
32. Арнайы машиналардың қозғалысы қауіпті тұрақтар мен аймақтарда тәуліктің кез келген уақытында анық көрінетін бірыңғай үлгідегі жол белгілері қойылуы тиіс. Жол белгілері әуе кемелері қозғалысының толық қауіпсіздігін сақтауды есепке ала отырып орналастырылады.
33. Арнайы машиналар тұратын жерлер шұғыл байланыс құралдарымен жабдықталуы тиіс.
34. Шұғыл қамтамасыз ету аймағында арнайы машиналар тұратын жерлер құрылыс нормалары мен ережелерге сәйкес жүргізушілер құрамына арналған тазалық-тұрмыстық бөлмелермен, сондай-ақ күнделікті қызмет көрсететін алаңдармен және арнайы бөлмелермен жабдықталуы тиіс.
35. Арнайы машиналарды шұғыл басқару жұмыстарын жүргізушілермен радио байланысы бар қызмет диспетчерлері жүзеге асырады.
5-тарау. Арнайы машиналарды жолға шығару
36. Арнайы машиналарды жолға шығару арнайы көлік қызметінің инженер-техникалық және жүргізушілер құрамымен жүзеге асады және мыналарды қамтиды:
1) күнделікті техникалық қызмет көрсетуді зауыт нұсқаулары мен арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қазіргі нұсқау талаптарына сәйкес орындау;
2) гаражға келген соң бақылап тексеру кезінде және жолға шығарда (ауысымды өткізгенде) табылған ақауларды жою;
3) арнайы машиналарды жанар-жағар май материалдарымен және арнайы сұйықтармен толтыру;
4) қозғалтқыштар мен арнайы машина жүйесін тексеру және от алдыру;
5) белгіленген құжаттарды рәсімдеу.
37. Осы нұсқау талаптарына сәйкес құжаттары бар жүргізуші дәрігерлік байқаудан өткен соң, сондай-ақ арнайы машиналарды жолға шығаруға дайындау жұмыстарын орындаған соң оны тексеріп байқауға көрсетеді.
38. Арнайы машиналарды оларды тексеріп байқайтын колонна механигі жүргізіп жолға шығарады және оның техникалық жарамдылығын жол қағазына немесе формулярға өз қолын қойып куәландырады.
39. Арнайы машиналардың техникалық жағдайын тексеру үшін (жолға шығар алдында) қарау шұңқырлары, эстакадалары, жарығы бар арнайы орындармен жабдықталуы тиіс. Колонна механигінде арнайы машиналардың техникалық жағдайын анықтау және тексеру үшін қажетті аспаптар мен керек-жарақтар болуы тиіс.

30. На оперативные стоянки устанавливаются только исправные, заправленные и готовые к эксплуатации спецмашины. Для спецмашин, требующих обслуживания и ремонта, должны быть отведены отдельные помещения или открытые площадки.
31. Схемы расстановки спецмашин в зоне оперативного обеспечения должны быть разработаны в каждом аэропорту с учетом территориальных особенностей расположения и размеров взлетно-посадочной полосы, рулежных дорожек, мест стоянок, перронов, аэродромных сооружений, наличия специальных площадок с искусственным покрытием.
32. На местах стоянок и в зонах, опасных для движения спецмашин, должны устанавливаться дорожные знаки единого образца, отчетливо видимые в любое время суток. Дорожные знаки устанавливаются с учетом соблюдения полной безопасности движения воздушных судов.
33. Места стоянок спецмашин должны быть оборудованы средствами оперативной связи.
34. В зоне оперативного обеспечения мест стоянок спецмашин должны быть оборудованы санитарно-бытовыми помещениями для водительского состава согласно действующим строительным нормам и правилам, а также площадками и специальными помещениями для проведения ежедневного обслуживания.
35. Оперативное руководство работой спецмашин осуществляют диспетчеры служб, имеющие с водителями связь по радио.
Глава 5. Выпуск спецмашин на линию
36. Подготовка спецмашин к выпуску на линию осуществляется инженерно-техническим и водительским составом службы спецтранспорта и включает в себя:
1) выполнение ежедневного технического обслуживания в соответствии с требованиями заводских инструкций и действующих руководств по техническому обслуживанию спецмашин;
2) устранение неисправностей, выявленных во время проведения контрольного осмотра по возвращении в гараж и при выпуске на линию (передаче смены);
3) заправку спецмашин горюче-смазочными материалами и спецжидкостями;
4) запуск и проверку двигателей и систем спецмашин;
5) оформление установленной документации.
37. Водитель, имеющий положенную документацию в соответствии с требованиями настоящей Инструкции, после прохождения медосмотра, а также выполнения работ по подготовке спецмашин к выпуску на линию предъявляет ее на контрольный осмотр.
38. Выпуск спецмашин на линию осуществляется механиком колонны, который производит контрольный осмотр спецмашин и удостоверяет их техническую исправность своей подписью в путевом листе или формуляре.
39. Для проверки технического состояния спецмашин перед выпуском на линию, должны быть оборудованы специальные места со смотровыми ямами, эстакадами, освещением. Механик колонны должен иметь необходимые инструмент и принадлежности для проверки и определения технического состояния спецмашин.

40. Арнайы машиналарды жолға шығар алдында тексеріп байқау кезінде әуе кемесінің қозғалыс қауіпсіздігіне және қызмет көрсетуге әсер ететін агрегаттар мен тораптардың жарамдылығына, сондай-ақ спидометрдің пломбылану жағдайына және жол қағазындағы жазбаларымен сәйкес келуіне ерекше көңіл бөлінеді. Жарамсыздығы бар, әуе кемесінің қозғалысы мен техникалық қызмет көрсетуге қауіп төндіретін арнайы машиналар пайдалануға жіберілмейді. Ұшу-қону және жүру жолдарындағы жұмыстарға арналған арнайы машиналар, егер жарқылдақ оттары, радиостанция және сүйретпелі қондырғылары болмаса, пайдалануға жіберілмейді.
41. Арнайы машиналар жолдан қайтып келгенде және оларды ауысым бойынша өткізгенде колонна механигі:
1) негізгі шасси мен арнайы құрал-жабдықтардың жарамдылығын тексереді;
2) жол қағазына спидометр көрсеткішін және арнайы машинаның жолдан қайтып келген уақытын (ауысым өткізу) қояды;
3) арнайы машиналарды жөндеуде пайда болған ақауларды жоюды ұйымдастырады және жөндеу аймағына тапсырысты рәсімдейді;
4) жол қағазында арнайы машиналардың жолдан келу (ауысым өткізу) дерегін қол қою арқылы бекітеді. Арнайы машиналардың және арнайы құрал-жабдықтардың барлық ақаулары туралы колонна бастығына баяндайды және ауысым қабылдау-өткізу журналына жазады.
6-тарау. Арнайы машиналарды пайдалану
42. Арнайы машиналарды пайдалану инженер-техникалық және ұйымдастыру шаралары жүйесін қамтиды, ол мыналарды қамтамасыз етеді:
1) ең аз еңбек шығындары мен материалдық қорларды қолдана отырып, арнайы машиналарды тиімді пайдалану;
2) белгіленген сақтық қор және жұмысқа жарамды мерзім барысында арнайы машиналардың берілген сипатын сақтау.
43. Арнайы машиналардың нақты түрлерін пайдалану ерекшеліктерін шығарушы-зауыт нұсқаулары, сондай-ақ пайдалану жөніндегі қазіргі нұсқаулар анықтайды.
44. Арнайы машиналарды пайдалануды жүзеге асыратын адамдардың тиісті теориялық және практикалық дайындығы болуы, техникалық сипаттаманы білуі, жұмыс ұстанымдары мен пайдаланылатын техника және жеке агрегаттар құрылымын, арнайы машиналарды пайдалану жөніндегі нұсқауларды, жұмыс тәртібін, белгіленген шектеуліктерді, көктемгі-жазғы және күзгі-қысқы дайындық кезінде, сондай-ақ ерекше жағдайларда пайдалану ерекшеліктерін білуі тиіс.
45. Арнайы машиналарды техникалық пайдалану үдерісінде арнайы көлік қызметін жөндеу шеберханасының жеке құрамы техникалық қызмет көрсетуді, мерзімді жұмыстарды және машиналарды ағымдағы жөндеуден өткізеді. Жүргізушілер құрамы, механиктер, бригадирлер арнайы машиналардың техникалық қызмет көрсетуі мен пайдаланылуын жүзеге асырады, арнайы машиналардың тікелей бағытта пайдаланылуы мен сақталуын қамтамасыз етеді, әуе кемесіне уақытында және сапалы қызмет көрсетуге жауапты болады.

40. При контрольном осмотре спецмашин перед выездом на линию особое внимание уделяется исправности узлов и агрегатов, влияющих на безопасность движения и обслуживания воздушных судов, а также состоянию пломбировки спидометра и соответствию его показаний записи в путевом листе.
Спецмашины, имеющие неисправности, угрожающие безопасности движения и обслуживания воздушных судов, к эксплуатации не допускаются.
К эксплуатации не допускаются спецмашины, предназначенные для работы на взлетно-посадочной полосе и рулежных дорожек, неукомплектованные проблесковыми огнями, радиостанциями и буксировочными устройствами (приложение 4).
41. По возвращении спецмашин с линии и при передаче их по смене механик колонны:
1) проверяет исправность базового шасси и спецоборудования;
2) проставляет в путевом листе показания спидометра и время возвращения спецмашины с линии (передачи смены);
3) организует постановку спецмашины в ремонт для устранения выявленных неисправностей и оформляет заявку в ремонтную зону;
4) заверяет факт приемки спецмашины с линии (передачи смены) подписью в путевом листе. О всех неисправностях спецмашины и специального оборудования докладывает начальнику колонны и делает запись в журнале приема-передачи смены.
Глава 6. Эксплуатация спецмашин
42. Эксплуатация спецмашин представляет собой систему инженерно-технических и организационных мероприятий, обеспечивающих:
1) эффективное использование спецмашин при минимальных затратах трудовых и материальных ресурсов;
2) сохранение заданных характеристик спецмашин на протяжении установленных ресурсов и сроков службы.
43. Особенности эксплуатации конкретных типов спецмашин определяются инструкциями заводов-изготовителей, а также действующими руководствами по эксплуатации.
44. Лица, осуществляющие эксплуатацию спецмашин, должны иметь соответствующую теоретическую и практическую подготовку, знать технические характеристики, принцип работы и конструкцию эксплуатируемой техники и отдельных агрегатов, инструкций по эксплуатации спецмашин, режимы работы, установленные ограничения, особенности эксплуатации в весенне-летний и осенне-зимний периоды, а также в особых случаях.
45. В процессе технической эксплуатации спецмашин личный состав ремонтной мастерской службы спецтранспорта производит техническое обслуживание, регламентные работы и текущий ремонт спецмашин.
Водительский состав, механики, бригадиры осуществляют эксплуатацию и техническое обслуживание спецмашин, обеспечивают сохранность и использование спецмашин по прямому назначению, отвечают за своевременное и качественное обслуживание воздушных судов.

46. Инженерлік-техникалық құрам арнайы көлік қызметінің барлық аумағындағы жұмыстарын бақылайды, өндірістік жоспарлар мен тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз етеді.
47. Азаматтық авиация ұйымының арнайы машиналарының техникалық жағдайы мен пайдаланылуы, олардың мазмұны мен қызмет көрсетуі мынадай жолдармен жүзеге асырылады:
1) қызметкерлер жүргізетін тексеру байқаулар;
2) жол полициясы басқармасының жылдық техникалық байқауы;
3) әуежайдың өкілетті органы комиссиясының тексеруі.
Арнайы машиналардың байқауын жүргізу жөніндегі негізгі қағидалар осы нұсқаудың 5, 6-қосымшаларында берілген.
48. Жаңа арнайы машиналар мен механизмдер, сондай-ақ күрделі жөндеуден өткендер шығарушы-зауыт пен жөндеу кәсіпорнының техникалық шарттары талаптарына сәйкес жүргізіп байқаудан өтуі тиіс. Жүргізіп байқауды сол кезеңге берілген арнайы машинаға бекітілген тәжірибелі жүргізуші орындайды.
49. Арнайы машиналарды жүргізіп байқау кезінде оның барлық тораптары мен агрегаттарын бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен сынап көру жүргізіледі, оның көрсеткіштері сол тораптың немесе агрегаттың техникалық пайдалану сипатына сәйкес келуі тиіс.
50. Жүргізіп байқау кезінде арнайы машиналар аз жүк тиелген және төменгі қозғалыс жылдамдығында пайдаланылуы тиіс. Өтуі қиын жолдарда, көктайғақ кезінде, сондай-ақ тіркемелі құрал-жабдықтармен бірге жүргізіп байқауға тыйым салынады.
51. Есептен шығару мерзімі аяқталмаған құрал-жабдықтарды бөлшектеу арқылы арнайы машиналардың бір типінен екіншісіне қайта жабдықтау және босатылған шассиге немесе басқа арнайы құрал-жабдықтарға орнату ерекше жағдайда және тек өкілетті органының рұқсатымен жүргізіледі.
Амортизатор ресурсы таусылған арнайы құрал-жабдықтарды есептен шығару және бөлшектеу аяқталғаннан кейін арнайы машиналарды бір типтен екіншісіне қайта жабдықтау өкілетті органның рұқсатымен жүргізіледі.
52. Арнайы машиналар қайта жабдықталған соң жергілікті жол полициясы бөліміне техникалық байқау және қайта тіркеуден өту үшін ұсынылады.
7-тарау. Арнайы машиналарды пайдалану тәртібі,
арнайы көлік қызметінің әуежайдағы басқа
қызметтерімен өзара әрекеттестігі
53. Әуе кемесін пайдалануға және әуеайлағының ерекшелігіне байланысты азаматтық авиация ұйымы қызметін арнайы машиналармен қамтамасыз ету жоспарланған жұмыс көлемін есепке ала отырып, арнайы машиналарды бөлу табеліне сай, сондай-ақ арнайы машиналар мен жүргізушілер құрамының нақты санына байланысты жүргізіледі. Арнайы машиналарды бөлу табелі жылына екі рет көктемгі-жазғы және күзгі-қысқы дайындық кездерінде жасалады, оны азаматтық авиация ұйымының жетекшісі бекітеді.

46. Инженерно-технический состав организует и контролирует работу всех участков службы спецтранспорта, обеспечивает выполнение производственных планов и заданий.
47. Контроль за техническим состоянием и использованием спецмашин авиапредприятия, их содержанием и обслуживанием осуществляется путем:
1) контрольных смотров, проводимых руководителями службы спецтранспорта, организации гражданской авиации;
2) годовых технических смотров управлением дорожной полиции;
3) проверки комиссиями уполномоченного органа, аэропорта.
Общие положения по проведению смотра спецмашин приведены в приложениях 5, 6.
48. Новые спецмашины и механизмы, а также прошедшие капитальный ремонт, в соответствии с требованиями технических условий заводов-изготовителей и ремонтных предприятий должны проходить обкатку. Обкатку производит опытный водитель, закрепленный за данной спецмашиной на период обкатки.
49. В период обкатки спецмашины проводится опробование всех ее узлов и агрегатов с помощью контрольно-измерительных приборов, показания которых должны соответствовать эксплуатационно-технической характеристике того или иного узла или агрегата.
50. В период обкатки спецмашины должны эксплуатироваться с наименьшими нагрузками и при пониженных скоростях движения. Обкатка на труднопроходимых дорогах, во время гололеда, а также с прицепным оборудованием запрещается.
51. Переоборудование одного типа спецмашины в другой путем демонтажа ее оборудования, не отработавшего срок службы до списания, и установка на высвобожденное шасси стандартных кузовов или другого спецоборудования производится в исключительных случаях и только с разрешения уполномоченного органа.
Переоборудование одного типа спецмашин в другой после списания и демонтажа спецоборудования, отработавшего амортизационный ресурс, производится с разрешения уполномоченного органа.
52. После переоборудования спецмашины представляются в местное отделение дорожной полиции для технического осмотра и перерегистрации.
Глава 7. Порядок использования спецмашин, взаимодействие
службы спецтранспорта с другими службами аэропорта
53. Обеспечение спецмашинами служб организации гражданской авиации, связанных с эксплуатацией воздушных судов и содержанием аэродрома, производится согласно Табеля выделения спецмашин, составляемому с учетом планируемого объема работ, а также фактической численности спецмашин и водительского состава. Табель выделения спецмашин составляется два раза в год на весенне-летний и осенне-зимний периоды и утверждается руководителем организации гражданской авиации.

54. Азаматтық авиация ұйымының арнайы машиналарды шаруашылық қызметіне тұтынуы арнайы көлік қызметіне алдыңғы күннен 15 сағат кешіктірілмей, берілген тапсырыс хат негізінде қанағаттандырылады. Тапсырыс негізінде мүмкіндіктерді есепке ала отырып шаруашылық тасымалдаудың әр күніне машина бөлу жоспары жасалады, оған арнайы көлік қызметі бастығы қол қояды және азаматтық авиация ұйымының бас инженері бекітеді (жердегі қызмет жөніндегі бастықтың орынбасары).
55. Ерекше жағдайларда (жол оқиғалары, аяқ-асты апаттарда) арнайы машиналар өндіріс жұмысына жауапты қызметкердің талабы бойынша арнайы көлік қызметі диспетчері арқылы арнайы көлік қызметі бастығына баяндау арқылы бөлінеді.
56. Арнайы машиналардың жолға уақытында шығуына бақылау жасауды арнайы көлік қызметі диспетчері, ауысым бастығы (ауысым инженері) жүзеге асырады (7-қосымша).
57. Азаматтық авиация ұйымының басқа қызметіне бөлінген арнайы машиналар қызметтің тікелей бағынышында болады, олардың жұмыстарын ұйымдастыруға, мақсатына орай бағыт бойынша уақытында және ұтымды пайдалануға, сондай-ақ еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтауға бақылау жасайды. Азаматтық авиация ұйымының жүргізушілері мен машиналарын іссапарға жіберу тәртібін азаматтық авиация ұйымының бастығы белгілейді.
58. Пайдаланушы қызмет кінәсінен агрегаттар, арнайы құрал-жабдықтар және керек-жарақтар (сым, фишка, ауыстырғыштар, май құятын тапаншалар, жеңдер) сынған жағдайда осы қызмет өкілі (тікелей кінәлі адам) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
59. Арнайы көлік қызметі мыналарға бақылау жасайды:
1) басқа қызмет сұраныстарын арнайы машиналарды бөлудің бекітілген табеліне сәйкес уақытында және толық орындау;
2) әуе кемесіне техникалық және коммерциялық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды сапалы және уақытында орындау және авиажолаушыларға жоғары мәдени қызмет көрсетуді қамтамасыз ету;
3) арнайы машиналардың техникалық жарамдылығына және оларды қосымша құралдармен жинақтауға;
4) жүргізушілер құрамының және трактор айдаушылардың дайындығына;
5) бекітілген арнайы машиналар мен механизмдермен жұмыс істеуге, әуе кемесі мен авиажолаушыларға қызмет көрсетуге, әуе-айлағының пайдалану жағдайына.
60. Барлық арнайы машиналар әуежай қызметі арқылы аса тиімді және тек тікелей бағытта белгіленген жұмыс көлемі шеңберінде ғана пайдаланылуы тиіс.
61. Арнайы көлік қызметінің азаматтық авиация ұйымы қызметімен, олардың бөлімдерімен өзара байланысын (азаматтық авиация ұйымының жетекшісі әзірлеген және бекіткен технология негізінде) азаматтық авиация ұйымының әуежай құрылысы мен оны пайдалану жөніндегі бастығының орынбасары (бас инженері) ұйымдастырады және бақылайды.

54. Потребность в спецмашинах для хозяйственных нужд организации гражданской авиации удовлетворяется на основании письменных заявок, поданных в службу спецтранспорта не позднее 15 часов предыдущего дня. На основании заявок с учетом возможностей службы спецтранспорта составляется план выделения машин на каждый день хозяйственных перевозок, который подписывается начальником службы спецтранспорта и утверждается главным инженером аэропорта (зам. начальника по наземным службам).
55. В особых случаях (аварии, стихийные бедствия и так далее) спецмашины выделяются по требованиям должностного лица, ответственного за производство работ, через диспетчера службы спецтранспорта с последующим докладом начальнику службы спецтранспорта.
56. Контроль за своевременным выходом спецмашин на линию осуществляет диспетчер службы спецтранспорта, начальник смены (сменный инженер) (приложение 7).
57. Спецмашины, выделяемые в другую службу аэропорта, находятся в оперативном подчинении службы, которая отвечает за организацию их работы, своевременное и рациональное использование по назначению, а также за соблюдение требований безопасности труда. Порядок направления водителей и машин организации гражданской авиации в командировки устанавливается руководителем организации гражданской авиации.
58. В случае поломки агрегатов, спецоборудования и принадлежностей (кабелей, фишек, переходников, заправочных пистолетов, рукавов и так далее) по вине эксплуатирующей службы представитель этой службы (непосредственный виновник, допустивший поломку) несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
59. Служба спецтранспорта контролирует:
1) своевременное и полное выполнение заявок других служб в соответствии с утвержденным табелем выделения спецмашин;
2) качественное и своевременное выполнение работ по техническому и коммерческому обслуживанию воздушных судов и обеспечение высокой культуры обслуживания авиапассажиров;
3) техническую исправность спецмашин и укомплектованность их дополнительными средствами;
4) подготовленность водительского состава к работе на данном типе спецмашин;
5) подготовленность водительского состава и трактористов к работе на закрепленных типах спецмашин и механизмов обслуживанию воздушных судов и авиапассажиров, к эксплуатационному содержанию аэродромов.
60. Все спецмашины используются службами аэропорта наиболее эффективно и только по прямому назначению в пределах установленных объемов работ.
61. Взаимодействие службы спецтранспорта с другими службами и отделами аэропорта организует (на основании разработанных и утвержденных руководителем организации гражданской авиации технологий) и контролирует заместитель руководителя организации гражданской авиации по эксплуатации и строительству аэропортов (главный инженер).

62. Қызметкердің шаруашылық қатынастары ішкі шаруашылық есепке негізделеді және азаматтық авиация ұйымдарының экономикалық бөлімімен жоспарланады.
63. Әуежайдың қызметі мен бөлімдері арнайы көлік қызметін азаматтық авиация ұйымының технологиялық үдерісіндегі өз қызметіне сәйкес қамтамасыз етеді.
64. Жанар-жағар май материалдарының қызметі:
1) әуе кемесіне авиациялық жанар-жағар май материалдарын құюды қамтамасыз ету;
2) арнайы машиналарды әртүрлі жанар-жағар майлармен сапалы және уақытында қамтамасыз ету;
3) арнайы көлік қызметін техникалық сұйықтармен (тежеу сұйықтығы, антифриз т.б.) қамтамасыз ету;
4) әуежайға авиаотын мен басқа жанар-жағар майларды жеткізетін отын цистернасының жұмысын ұйымдастырады және бақылайды;
5) отынқұйғыш, майқұйғыш және құюшы агрегаттардың арнайы құрал-жабдықтарының жарамдылығына бақылауды жүзеге асырады, ыдыстарды тазалайды, сүзгіштерді ауыстырады және формулярға сәйкес жазба жүргізеді.
65. Ұшуды электр-жарық-техникалық қамтамасыз ету қызметі:
1) өндіріс аумақтарын, тұрғын үйлерді, құрылысты және шұғыл арнайы көлік қызметі тұрақтарын электр энергиясымен сапалы әрі тоқтаусыз қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
2) арнайы көлік қызметіне электр құрал-жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырады және жүзеге асырады.
66. Жылу техникалық және тазалық-техникалық қамтамасыз ету қызметі:
1) жылу энергиясының барлық түрімен қамтамасыз ету (технологиялық бу, жылу беретін айналмалы су, ыстық су);
2) қызметтің ішетін, шаруашылық және өнеркәсіптік сумен жабдықтау қажеттілігін қамтамасыз ету;
3) жылумен, сумен жабдықтау, арналар салу мен желдету жүйелеріне қызмет көрсету;
4) тұрғын үйлер мен құрылыстардың ішкі тазалық-техникалық жүйесінің инженерлік желілерінің құрал-жабдықтарын жөндеу және профилактикалық жұмыстарын ұйымдастырады;
5) желдету құрылғыларына төлқұжат беру жүйесін жүргізеді.
67. Әуежайдың материалдық-техникалық жабдықтау бөлімі:
1) арнайы көлік қызметінің негізгі автомобильдері мен арнайы құрал-жабдықтарын агрегаттармен және қосалқы бөлшектермен, автопокрышкамен, аккумулятормен, автомобиль радиостанцияларымен, жарық бергіш құралдармен, гараж құралдарымен, аспаптарымен, арнайы киімдермен үздіксіз қамтамасыз етеді.
68. Әуежайдың ақпаратты - есептеу орталығы:
1) арнайы көлік қызметінің тапсырысы бойынша автомобиль радиостанцияларын алғашқы орналастыруды қамтамасыз етеді;
2) әуежайдың ішкі байланысындағы автомобиль радиостанцияларына қиын техникалық қызмет көрсетуді және жөндеу жұмыстарын жүргізеді;
3) шұғыл телефон байланысы мен дауыс зорайтқыш және радиохабарлары құралдарына техникалық қызмет көрсетеді және жөндейді.

62. Хозяйственные отношения служб базируются на основе внутрихозяйственного расчета и планируются планово-экономическим отделом организации гражданской авиации.
63. Службы и отделы аэропорта обеспечивают службу спецтранспорта в соответствии со своим функциональным назначением в технологическом процессе организации гражданской авиации.
64. Служба горюче-смазочных материалов:
1) обеспечивает заправку воздушных судов авиационными горюче-смазочными материалами;
2) обеспечивает качественную и своевременную заправку спецмашин всеми видами горюче-смазочных материалов;
3) обеспечивает службу спецтранспорта техническими жидкостями (тормозная жидкость, антифриз и другими);
4) организует и контролирует работу топливоцистерны по доставке авиатоплива и других горюче-смазочных материалов в аэропорт;
5) осуществляет контроль за исправностью специального оборудования топливозаправщиков, маслозаправщиков и заправочных агрегатов, производит зачистку емкостей, замену фильтроэлементов и соответствующие записи в формуляре.
65. Служба электросветотехнического обеспечения полетов:
1) организует качественное и бесперебойное обеспечение электроэнергией производственных участков, зданий, сооружений и оперативных стоянок службы;
2) организует и осуществляет техническое обслуживание и ремонт электрооборудования службы спецтранспорта.
66. Служба теплотехнического и санитарно-технического обеспечения:
1) обеспечивает всеми видами тепловой энергии (технологический пар, сетевая вода для отопления, горячая вода);
2) обеспечивает потребность службы в хозяйственно-питьевом и промышленном водоснабжении;
3) обслуживает системы теплоснабжения, водоснабжения, канализации и вентиляции;
4) организует профилактические работы и ремонт оборудования инженерных сетей внутренних санитарно-технических систем зданий и сооружений;
5) ведет паспортизацию вентиляционных устройств.
67. Отдел материально-технического снабжения аэропорта:
1) бесперебойно обеспечивает службу спецтранспорта агрегатами и запчастями к базовым автомобилям и спецоборудованию, автопокрышками, аккумуляторами, автомобильными радиостанциями, светосигнальным оборудованием, гаражным оборудованием и инструментом, спецодеждой.
68. Информационно-вычислительный центр аэропорта:
1) обеспечивает первоначальную установку автомобильных радиостанций по заявке службы спецтранспорта;
2) производит трудоемкое техническое обслуживание и ремонт автомобильных радиостанций внутриаэропортовой связи;
3) производит техническое обслуживание и ремонт средств громкоговорящей, оперативной телефонной связи и радиооповещения.

69. Әкімшілік-шаруашылық бөлім:
1) өндірістік, қызметтік және тұрмыстық үй-жай мүліктері және жиһаздарының сақталуы мен есебін ұйымдастырады және оларды уақытында жөндеуді жүргізеді;
2) қызмет бөлмелерін, сондай-ақ қызмет аймағын жинауды қамтамасыз етеді;
3) арнайы көлік қызметі аймағын көгалдандыру шараларын жүзеге асырады.
70. Жердегі құрылысты пайдалану бөлімі:
1) қайта салынатын ғимараттар мен құрылыстарға техникалық құжаттар әзірлейді;
2) арнайы көлік қызметі ғимараттары мен құрылыстарын уақытында әрі сапалы ағымдағы және күрделі жөндеуден өткізуді қамтамсыз етеді;
3) өндірістік және қызметтік ғимараттарды және құрылыстарды дұрыс техникалық пайдалануды қамтамасыз етеді және оларға құжат береді.
71. Әуежайдың инженерлік авиациялық қызметі:
1) әуе кемесіне техникалық қызмет көрсетуде пайдаланылатын арнайы машиналар мен көлік автомобильдері жұмысын қызмет көрсету аймағында ұйымдастырады және бақылайды;
2) авиациялық жылу двигательдерін, үрлегіш машиналарға және ауаға жіберу құрылғыларына, сондай-ақ әуе кемесін сығымдалған газбен толтыру және су жүйесін тексеру қондырғысының арнайы құрал-жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді жүргізеді. Арнайы көлік қызметінің бас инженері инженерлік авиациялық қызметі авиадвигательдер мен арнайы құрал-жабдықтарға техникалық қызмет көрсету кестесін келіседі және жасайды, сонымен бірге жұмыстың уақытында орындалуы мен техникалық құжаттаманың рәсімделуіне бақылау жасайды.
72. Азаматтық авиацияның дәрігерлік-тазалық қызметі:
1) арнайы көлік қызметі жұмысшыларын алдын ала (түскен кезде) және мерзімді дәрігерлік байқаудан өткізеді;
2) жүргізушілер құрамы мен трактор айдаушылардың сапар алдындағы және сапардан кейінгі дәрігерлік куәландыруын жүргізеді;
3) тазалық-эпидемиологиялық қызмет алдын ала сақтандыру мен ағымдағы тазалық бақылауды, атап айтқанда зерттеудің лабораториялық-аспаптық тәсілін қолдана отырып жүзеге асырады және орындалудың нақты мерзімі мен орындаушыларды көрсете отырып міндетті түрде орындалуға тиісті сауықтыру шараларын әзірлейді.
8-тарау. Арнайы машиналарды қабылдау және
өткізу тәртібі
73. Арнайы машиналар арнайы көлік қызметіне бекітіледі. Арнайы машиналарды жүргізушіге (бригадаға) колонна бастығы өткізеді. Арнайы машинаны қабылдаушы бригадир жүргізушіге немесе бригадаға бекіту актісіне қол қояды және осы нұсқау талаптарына сәйкес арнайы машиналардың үнемі техникалық дайындығы мен сақталуын бақылайды.
74. Азаматтық авиацияда пайдаланылатын арнайы машиналар жол полициясы органында тіркеліп (есепке тұруы), мемлекеттік нөмір белгісі болуы тиіс. Жол полициясы органында есепке алынбаған және тек әуеайлағының жабық аймағында ғана пайдаланылатын тракторлар, бульдозерлер, автогрейдерлер және басқа арнайы машиналардың ведомстволық нөмір белгісі болуы керек.

69. Административно-хозяйственный отдел:
1) организует учет и сохранность мебели и инвентаря производственных, служебных и бытовых помещений и производит своевременный ремонт;
2) обеспечивает уборку служебных помещений, а также территории службы;
3) осуществляет мероприятия по благоустройству территории службы спецтранспорта.
70. Отдел эксплуатации наземных сооружений:
1) разрабатывает техническую документацию на реконструируемые здания и сооружения;
2) обеспечивает своевременный и качественный текущий и капитальный ремонт зданий и сооружений службы спецтранспорта;
3) обеспечивает правильную техническую эксплуатацию производственных и служебных зданий и сооружений и ведет их паспортизацию.
71. Инженерно-авиационная служба организации гражданской авиации:
1) организует и контролирует в зоне обслуживания, работу спецмашин и транспортных автомобилей, используемых при техническом обслуживании воздушных судов;
2) производит техническое обслуживание авиационных двигателей тепловых, обдувочных машин и установок воздушного запуска, а также спецоборудования установок проверки гидросистем и заправки сжатыми газами воздушные суда. Главный инженер (инженер) службы спецтранспорта составляет и согласовывает с инженерно-авиационной службой графики технического обслуживания авиадвигателей и спецоборудования и несет ответственность за своевременное выполнение работ и оформление технической документации.
72. Медико-санитарная часть:
1) проводит предварительные (при поступлении) и периодические медицинские осмотры работников службы спецтранспорта;
2) проводит предрейсовые и послерейсовые медицинские освидетельствования водительского состава и трактористов;
3) санитарно-эпидемиологическая служба осуществляет предупредительный и текущий санитарный контроль, в том числе с применением лабораторно-инструментальных методов исследований, и разрабатывает обязательные для исполнения оздоровительные мероприятия с определением конкретных сроков исполнения и исполнителей.
Глава 8. Порядок приема и передачи спецмашин
73. Спецмашины закрепляются за службой спецтранспорта (колонной). Передача спецмашин водителю (бригаде) производится начальником колонны. Водитель (бригадир), принимающий спецмашину, расписывается в акте закрепления ее за водителем или бригадой и контролирует сохранность и постоянную техническую готовность спецмашины в соответствии с требованиями настоящей Инструкции.
74. Спецмашины, используемые в гражданской авиации, регистрируются (состоят на учете) в органах дорожной полиции и имеют государственные номерные знаки. Тракторы, бульдозеры, автогрейдеры и другие спецмашины, используемые только на закрытой территории аэродрома и не подлежащие учету в органах дорожной полиции, имеют ведомственные номерные знаки и регистрируются в организации гражданской авиации в установленном порядке.

75. Жол полициясы басқармасында есепке тұрмаған немесе әуежайда тіркелмеген, мемлекеттік немесе ведостволық нөмір белгілері жоқ арнайы машиналарды пайдалануға қатаң тыйым салынады.
76. Әрбір арнайы машинаға жол полициясы басқармасы нөмір белгілерімен қоса белгіленген үлгідегі техникалық төлқұжат береді. Техникалық төлқұжат арнайы машинаның тіркеуін, кімдікі екенін және техникалық сипатын куәландырушы құжат болып табылады. Техникалық төлқұжат арнайы машиналарды жарамсыз деп немесе жою кезінде есептен шығарғанға дейін жарамды болады.
77. Арнайы машинаның нөмір белгісіндегі және негізгі автомобильдің двигатель нөмірлеріндегі өзгеріс техникалық төлқұжатқа жазылады.
78. Арнайы көлік қызметінің бастығы (бас инженер) барлық қажетті мағлұматтардың техникалық төлқұжатқа уақытында және дәл жазылуын қатаң бақылауы қажет.
79. Арнайы машиналардың техникалық төлқұжатында түзетулер мен өшіру жүргізуге тыйым салынады.
80. Арнайы машиналардың техникалық төлқұжаты арнайы көлік қызметінде қатаң есепке алынған құжат ретінде сақталуға тиіс.
9-тарау. Жүргізушілер жұмысын ұйымдастыру
81. Арнайы көлік қызметінде жүргізушілердің жұмысын ұйымдастыру мен бекітудің мынадай тәсілдері қолданылады:
1) экипажды;
2) бригадалық;
3) жеке (бекітілген).
Жүргізушілердің жұмысын экипажды тәсілмен ұйымдастыру дегеніміз бір немесе бірнеше арнайы машинаны жүргізушілер экипажына және осы экипаждың арнайы машиналарында әр ауысым жүргізушілерін жұмыс істеуге бекітуді қарастырады.
Тұтас алғанда барлық экипаж және әрбір жүргізуші жеке-жеке барлық экипажға бекітілген арнайы машиналардың техникалық жағдайы мен сақталуын бақылайды.
82. Жүргізушілердің жұмысын бригадалық тәсілмен ұйымдастыру - бригадаға арнайы машиналардың белгілі санын және оларда жұмыс істейтін бригада мүшелерін бекітуді қарастырады. Тұтас алғанда бүкіл бригада және әрбір жүргізуші жеке-жеке бригадаға бекітілген арнайы машиналардың техникалық жағдайы мен сақталуын бақылайды.
83. Арнайы машиналарды жеке бекіту тәсілі арқылы ұйымдастыру - жүргізушінің өзіне бекітілген арнайы машинаның техникалық жағдайы мен сақталуына жауапкершілігін қарастырады.
84. Жүргізушілердің жұмысын ұйымдастыру тәсілін таңдау азаматтық авиация ұйымдары жұмыс көлемі мен шарттарына байланысты жүзеге асырылады.
85. Бригаданың саны, сондай-ақ алдағы кезеңге (көктемгі-жазғы, күзгі-қысқы дайындық) әр бригададағы арнайы машиналар мен жүргізушілер саны істелетін жұмыс көлемі негізінде есеппен анықталады және азаматтық авиация ұйымының жетекшісі арқылы бекітіледі.
Бригадир арнайы көлік қызметі бастығының ұсынуымен азаматтық авиация ұйымы жетекшісінің бұйрығымен тағайындалады.

75. Эксплуатировать спецмашины, не состоящие на учете в Управлении дорожной полиции или не зарегистрированные в аэропортах, без государственных или ведомственных номерных знаков запрещается.
76. На каждую спецмашину Управление дорожной полиции вместе с номерным знаком выдает технический паспорт установленного образца. Технический паспорт является документом, удостоверяющим регистрацию, принадлежность и техническую характеристику спецмашины. Технический паспорт действителен до момента снятия спецмашины с учета вследствие выбраковки или списания.
77. Изменения номеров двигателя базового автомобиля и номерного знака спецмашины вносятся в технический паспорт.
78. Начальник службы спецтранспорта (главный инженер) контролирует своевременное и точное внесение в технический паспорт всех необходимых сведений.
79. Производить исправления и подчистки в техническом паспорте спецмашины запрещается.
80. Технические паспорта на спецмашины хранятся в службе спецтранспорта, как документы строгой отчетности.
Глава 9. Организация работы водителей
81. В службе спецтранспорта могут применяться следующие методы закрепления и организации работы водителей:
1) экипажный;
2) бригадный;
3) индивидуальный (закрепленный).
Организация работы водителей экипажным методом предусматривает закрепление одной или нескольких спецмашин за экипажем водителей (водители разных смен) и работу водителя каждой из смен на спецмашинах данного экипажа.
Весь экипаж в целом и каждый водитель в отдельности контролирует техническое состояние и сохранность всех закрепленных за экипажем спецмашин.
82. Организация работы водителей бригадным методом предусматривает закрепление определенного количества спецмашин за бригадой и работу членов бригады на всех спецмашинах. Вся бригада в целом и каждый водитель в отдельности контролируют техническое состояние и сохранность всех закрепленных за бригадой спецмашин.
83. Организация работы методом индивидуального закрепления спецмашин предусматривает контроль водителя за сохранностью и техническим состоянием только той спецмашины, которая закреплена за ним.
84. Выбор метода организации работы водителей осуществляется в зависимости от условий и объема работы организации гражданской авиации.
85. Количество бригад, а также количество спецмашин и водителей в каждой бригаде на предстоящий период (весенне-летний, осенне-зимний периоды) определяется расчетом на основании объема выполняемых работ и утверждается руководителем организации гражданской авиации.
Бригадир назначается приказом руководителя организации гражданской авиации по представлению начальника службы спецтранспорта.

86. Бригадалар бригадаға бекітілген арнайы машиналардың материалдық бөлігін жақсы білетін және оларды пайдалануды практикалық жақсы меңгерген білікті жүргізушілерден жасақталады.
87. Бригада мүшелерінің жұмысқа шығуы арнайы көлік қызметі бастығының жергілікті комитетпен келісе отырып бекітілген кесте арқылы белгіленеді.
88. Арнайы машиналарды қабылдау тәртібі мен оларды ауысым бойынша өткізу колонна бастығы арқылы анықталады. Жүргізушілер арнайы машиналардың техникалық жағдайын тексеру нәтижесін бригадирге баяндайды және ауысымды қабылдау-өткізу журналына жазады.
89. Ауысымды аяқтаған, бригададан қабылданған арнайы машиналар техникалық жарамды, жанар-жағар майлар мен арнайы сұйықтықтар құйылған және толық жинастырылған болуы тиіс. Бригадирлер ауысымды қабылдағаны және өткізгендігі туралы қабылдау - өткізу журналына қол қояды.
90. Арнайы машиналардың техникалық жағдайына бақылауды күшейту мақсатында жүргізушілер әуе кемесіне (әуеайлағына) қызмет көрсетуден бос уақытта оларды ауысым бойынша өткізуге дайындауға қажетті жұмыстарды жүргізеді. Ақырғы дайындық және өткізу бригадирдің көрсетуі бойынша ауысым соңында жүргізіледі.
91. Ауысым инженері (бригадир) ауысым жұмысы нәтижелерін талдайды, еңбек тәртібінде, әуеайлағындағы қозғалыс ережелерінің және техника қауіпсіздігінде жіберілген тәртіп бұзушылықтарды көрсетеді, ауысым жұмысының нәтижелері жөнінде арнайы көлік қызметі құрылымы бастығына баяндайды.
3-бөлім.
Арнайы көлік қызметі жеке құрамының техникалық
дайындығы және жұмысқа жіберу тәртібі
92. Техникалық дайындықтың мақсаты арнайы көлік қызметі жеке құрамының арнайы машиналарды білікті пайдалану мен жөндеуді қамтамасыз ету үшін орындалатын қызметтеріне сәйкес теориялық білімі мен практикалық дағдысын үнемі көтеру болып табылады.
93. Арнайы машиналарды пайдалануды сәйкес оқу орындарындағы арнайы дайындық курстарынан өткен инженер-техникалық және жүргізушілер құрамы жүзеге асырады.
94. Арнайы көлік қызметі құрылымы жеке құрамының техникалық дайындығы төмендегідей негізгі формаларды қамтиды:
1) азаматтық авиация жоғары және орта оқу орындарында және басқа салалас мамандық мекемелерінде инженер-техникалық құрамның жалпы-техникалық дайындығы;
2) арнайы көлік қызметі жүргізушілері мен мамандарын әуежай жанындағы оқу орындарында тікелей ұйымдастырылған курстарда, штатты автоклубтарда, кәсіптік-техникалық және техникалық білім беретін оқу орындарында, министрліктер мен ведомстволық автомектептерде, оқу комбинаттарында дайындау;
3) арнайы көлік қызметі жүргізушілері мен мамандарының білімін оқу-жаттығу отрядтарында, кадрларды қайта дайындау факультеттерінде және АКҚ-да жетілдіру.

86. Бригады укомплектовываются квалифицированными водителями, хорошо изучившими материальную часть закрепленных за бригадой спецмашин и практически освоившими их эксплуатацию.
87. Выход на работу членов бригады устанавливается соответствующим графиком, утвержденным начальником службы спецтранспорта по согласованию с профсоюзным комитетом организации гражданской авиации.
88. Порядок приема спецмашин и передачи их по сменам определяется начальником колонны. Результаты проверки технического состояния спецмашин водителями докладываются бригадиру и заносятся в журнал приема-передачи смены.
89. Спецмашины, принятые от бригад, закончивших смену, должны быть технически исправными, заправленными горюче-смазочными материалами и спецжидкостями и полностью укомплектованными. О сдаче и приеме смены бригадиры расписываются в журнале приема-сдачи смены.
90. В целях усиления контроля за техническим состоянием спецмашин, водители в свободное от обслуживания воздушных судов (аэродрома) время производят необходимые работы по подготовке их к передаче по смене. Окончательная подготовка и передача производится по указанию бригадира в конце смены.
91. Сменный инженер (бригадир) проводит разбор итогов работы смены, указывает на допущенные нарушения трудовой дисциплины, правил движения по аэродрому и технике безопасности, докладывает начальнику службы спецтранспорта о результатах работы смены.
Раздел 3.
Техническая подготовка личного состава службы
спецтранспорта и порядок допуска к работе
92. Техническая подготовка имеет целью постоянное повышение теоретических знаний и практических навыков у личного состава службы спецтранспорта для обеспечения грамотной эксплуатации и ремонта спецмашин в соответствии с выполняемыми функциями.
93. Эксплуатация спецмашин осуществляется инженерно-техническим и водительским составом, прошедшим специальный курс подготовки в соответствующих учебных заведениях.
94. Техническая подготовка личного состава службы спецтранспорта включает в себя следующие основные формы:
1) общетехническую подготовку инженерно-технического состава в высших и средних учебных заведениях гражданской авиации и других ведомств родственных специальностей;
2) подготовку водителей и специалистов службы спецтранспорта в учебных комбинатах, автошколах министерств и ведомств, в учебных заведениях профессионально-технического и технического образования, штатных автоклубах, на курсах, организуемых указанными учебными заведениями непосредственно при аэропортах;
3) совершенствование знаний водителей и специалистов службы спецтранспорта в учебно-тренировочных отрядах, на факультетах переподготовки кадров и в службе спецтранспорта.

95. Тікелей азаматтық авиация ұйымдарында мыналар жүзеге асырылады:
1) сәйкес мамандыққа біліктіліктің бастапқы деңгейі бар жұмысшыларды дайындау;
2) арнайы машиналардың жаңа үлгілерін меңгеру үшін, қос мамандықты меңгеру және басқа жұмысқа ауысу үшін жұмысшыларды қайта дайындау;
3) жеке құрамның өндірістік біліктілігін көтеру және жүргізушілерді екінші және бірінші сыныпқа дайындау.
96. Жалпы бағыттағы автошаруашылықтардан келген жүргізушілер мен трактор айдаушыларды дайындау, азаматтық авиация ұйымдары бөлімшелері жүргізушілерін арнайы көлік қызметінде жұмыс істеу үшін қайта дайындау өкілетті органдар бекіткен типтік оқу жоспары мен бағдарламасы бойынша әуежайда пайдаланылатын жердегі техниканы ескере отырып жүргізіледі.
97. Азаматтық авиация ұйымы арнайы көлік қызметінде жүргізушілерді қайта дайындау кезінде және оларға бірінші және екінші сыныпты біліктілік берген кезде "Автокөлік жүргізушісіне біліктілік беру тәртібі туралы нұсқауды" басшылыққа алу қажет.
98. Арнайы машиналарды жүргізушілердің білімі мен дағдысы мына жағдайда тексерілуге тиіс:
1) осы нұсқауда өкілетті органдардың қазіргі бұйрықтары мен нұсқауларында қарастырылған мерзімде, көлемде және тәртіпте перрондағы (әуе айлағындағы) жұмысқа жүргізушіні бірінші рет жіберер алдында;
2) осы нұсқау талаптарын есепке ала отырып арнайы жасалған әдістеме бойынша күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы дайындық алдында;
3) арнайы машиналарды пайдалану кезінде және қозғалыс ережелерін бұзған жүргізушілерге (кезектен тыс).
Жүргізушілердің білімі мен практикалық дағдысын тексеру нәтижесі тиісті хаттама (ведомость) арқылы рәсімделеді (9-қосымша).
10-тарау. Арнайы көлік қызметінің жеке құрамын дайындау
және біліктілігін көтеру
99. Арнайы көлік қызметінде жұмыс істеу үшін көпшілік кәсіптегі жаңа жұмысшыларды дайындау азаматтық авиацияның тікелей өз ұйымдарында жұмысшылардың біліктілігін арттыру мен дайындау туралы қазіргі ережеге сәйкес және кәсіптік-техникалық білім беру жөніндегі өкілетті органдар жасап бекіткен оқу бағдарламасы бойынша, сондай-ақ ерекше (өзіндік) кәсіптер мен мамандықтар жөнінде өкілетті органдар бекіткен бағдарлама бойынша жүргізіледі.
100. Жұмысшыларды қажетті кәсіпке өздері оқыта алмаған жағдайда азаматтық авиация бөлімшелері жұмысшыларын басқа әуежайларға, кәсіптік-техникалық училищелерге, сондай-ақ тиісті курстарға және мектептерге оқуға жібереді.

95. Непосредственно в аэропортах осуществляются:
1) подготовка рабочих начального уровня квалификации соответствующей специальности;
2) переподготовка работников для освоения новых типов спецмашин, овладения смежными специальностями и для перевода на другие работы;
3) повышение производственной квалификации личного состава и подготовка водителей на второй и первый класс.
96. Подготовка водителей и трактористов, поступающих из автохозяйств общего назначения, переподготовка водителей подразделений организации гражданской авиации для работы в службе спецтранспорта производятся по типовому учебному плану и программам, утвержденным уполномоченным органом, с учетом эксплуатирующейся в аэропорту наземной техники.
97. При переподготовке водителей в службе спецтранспорта организации гражданской авиации и присвоении им квалификации водителя первого и второго класса необходимо руководствоваться действующими положениями о порядке присвоения квалификации водителя автотранспорта.
98. Проверка знаний и практических навыков водителей спецмашин должна производиться:
1) перед первоначальным допуском водителя к работе на перроне (аэродроме) в сроки, объеме и порядке, предусмотренные настоящей Инструкцией, действующими правилами по технической эксплуатации подвижного состава автомобильного транспорта, приказами и инструкциями уполномоченного органа (приложение 8);
2) перед осенне-зимним и весенне-летним периодами по специально разработанной методике с учетом требований настоящей Инструкции;
3) у водителей, допустивших нарушение правил движения и эксплуатации спецмашин (внеочередная).
Результаты проверки знаний и практических навыков водителей оформляются соответствующим протоколом /ведомостью/ (приложение 9).
Глава 10. Подготовка и повышение квалификации личного
состава службы спецтранспорта
99. Подготовка новых рабочих массовых профессий для работы в службе спецтранспорта осуществляется в соответствии с действующими положениями по подготовке и повышении квалификации рабочих непосредственно на предприятиях гражданской авиации и по учебным программам, разработанными и утвержденными уполномоченным органом по профессионально-техническому образованию, а по специфическим профессиям и специальностям - по программам, утвержденным уполномоченным органом.
100. При невозможности организовать на местах обучение рабочих нужным профессиям подразделения гражданской авиации могут направлять рабочих для обучения в другие аэропорты, в профессионально-технические училища, а также на курсы и в школы соответствующих специальностей.

101. Арнайы көлік қызметі жеке құрамын екінші және қосымша кәсіпке оқыту кәсіптік саланы кеңейту, кәсіптер мен мамандықтарды қосу, еңбекті ұйымдастыруды жақсарту және құрал-жабдықтарды ұтымды пайдалану қажеттілігінен шығады. Жұмысшыларды екінші кәсіпке оқыту кезінде олар негізгі жұмыстан өндірістік оқудың барлық мерзіміне босатылады. Әуежайларға жаңа техниканы, бұйымдарды, жаңа технологиялық үдерістерді, экономика мәселелерін, еңбекті ғылыми ұйымдастыруды оқып білу үшін мақсатты бағытта курстар ұйымдастырылады.
102. Арнайы көлік қызметі жеке құрамының өндірістік біліктілік деңгейін көтеру үшін, жаңа техниканы, еңбекті ғылыми ұйымдастыруды, жұмыстың жоғары өндірістік тәсілін меңгеру үшін қажетті техникалық және экономикалық білім алу үшін мыналар ұйымдастырылады:
1) өндірістік-техникалық курстар және мақсатты бағыттағы курстар;
2) жұмысшыларды екінші және қосымша кәсіпке оқытатын курстар;
3) еңбектің алдыңғы қатарлы әдістерін үйрететін мектептер.
103. Техникалық дайындық қурстарындағы оқу арнайы көлік қызметінің, жалпы білім беру және оқушылардың техникалық дайындығы талаптары ескеріле отырып, кәсіптік-техникалық білім беру жөніндегі өкілетті органдардың ұсынысы негізінде азаматтық авиация ұйымдарының басшысы жасап бекіткен бағдарлама бойынша өкілетті органдардың қазіргі қолданыстағы ережелеріне сәйкес жүргізіледі.
104. Жұмысшыларды біліктіліктің бастапқы деңгейінде оқыту, жұмысшыларды дайындау және олардың біліктілігін көтеру біліктілік емтихандарымен аяқталады. Емтихандарды жүргізу үшін азаматтық авиация ұйымы бастығының бұйрығымен қолданыстағы ережелерге сәйкес біліктілік комиссиялары тағайындалады. Біліктілік емтихандары нәтижесі емтихан бағалары қойылған, біліктілік сынақ нәтижесі мен жұмысшының біліктілік деңгейі туралы комиссия қорытындысы жазылған хаттамамен рәсімделеді. Біліктілік емтихандарын тапсырғандарға кәсіптік-техникалық білім бойынша белгіленген бірыңғай формадағы куәлік беріледі.
105. Арнайы көлік қызметі инженер-техникалық құрамының техникалық оқуы мыналардан тұрады:
1) азаматтық авиация ұйымдарында өткізілетін мерзімдік (көктемгі және күзгі) конференциялардан және семинарлардан;
2) өкілетті органдар өткізетін конференциялар мен біліктілікті арттыру курстарынан;
3) жеке сабақтар мен өздігінен оқудан.
11-тарау. Арнайы көлік қызметі жұмысына рұқсат ету
106. Арнайы көлік қызметі құрылымының жеке құрамы өздігінен жұмысқа рұқсат берер алдында техникалық қауіпсіздік жөніндегі нұсқау алуы тиіс. Нұсқау түрлері:

101. Обучение личного состава службы спецтранспорта вторым и совмещенным профессиям проводится исходя из потребностей в расширении профессионального профиля, совмещения профессий и специальностей, улучшения организации труда и рационального использования оборудования. При обучении рабочих вторым профессиям они могут быть освобождены от основной работы на весь срок производственного обучения. В аэропортах организуются курсы целевого назначения для изучения новой техники, изделий, новых технологических процессов, вопросов экономики, научной организации труда.
102. Для повышения уровня производственной квалификации личного состава службы спецтранспорта, получения технических и экономических знаний, необходимых для овладения новой техникой, научной организацией труда, высокопроизводительными методами работы, организуются:
1) производственно-технические курсы и курсы целевого назначения;
2) курсы обучения рабочих вторым и совмещенным профессиям;
3) школы по изучению передовых методов труда.
103. Техническая подготовка на курсах производится в соответствии с действующими положениями уполномоченного органа по программам, составленным и утвержденным руководителем организаций гражданской авиации на основе рекомендаций уполномоченного органа по профессионально-техническому образованию с учетом требований службы спецтранспорта, уровня общеобразовательной и технической подготовки обучаемых.
104. Обучение рабочих начального уровня квалификации, подготовка рабочих и повышение их квалификации заканчиваются квалификационными экзаменами. Для проведения экзаменов приказом руководителя организации гражданской авиации назначаются квалификационные комиссии в соответствии с действующими положениями. Результаты квалификационных экзаменов оформляются протоколом с записью в нем экзаменационных оценок, результатов квалификационной пробы и заключения комиссии об уровне квалификации рабочего. Сдавшему квалификационные экзамены выдается свидетельство по единой форме, установленной по профессионально-техническому образованию.
105. Техническая учеба инженерно-технического состава службы спецтранспорта состоит:
1) из периодических (весенних и осенних) конференций и семинаров, проводимых в организациях гражданской авиации;
2) из курсов повышения квалификации и конференций, проводимых уполномоченным органом;
3) из индивидуальных занятий и самоподготовки.
Глава 11. Допуск к работе в службе спецтранспорта
106. Личный состав службы спецтранспорта перед допуском к самостоятельной работе проходит инструктаж по технике безопасности.
Виды инструктажа:

1) кіріспе;
2) жұмыс орнындағы алғашқы;
3) қайталау;
4) жоспардан тыс;
5) ағымдағы.
107. Кіріспе нұсқауды еңбекті қорғау жөніндегі аға инженер (инженер) немесе инженер-техникалық қызметкер азаматтық авиация ұйымы бастығының бұйрығымен қайтадан қабылданған арнайы көлік қызметінің барлық жұмысшыларымен, инженер-техникалық қызметкерлерімен, өндірістік оқу практиканттарымен, оқушыларымен жүргізеді.
108. Кіріспе нұсқауды азаматтық авиация ұйымының автошаруашылықтарында және арнайы көлік қызметінде стандарттар мен еңбек қауіпсіздігі талаптарын ескере отырып жасалған және кәсіподақ комитетімен келісе отырып азаматтық авиация ұйымдарының бастығы бекіткен бағдарлама бойынша, сондай-ақ өндірістің барлық ерекшелігін есепке ала отырып жүргізеді.
109. Кіріспе нұсқау мен білімді тексеруді жүргізу туралы нұсқау беруші мен нұсқау алушының міндетті түрде қолы қойылып, кіріспе нұсқауды тіркейтін журналға жазылады.
110. Жұмыс орнындағы алғашқы нұсқаулық жұмысқа рұқсат берер алдында барлық қайта қабылданған арнайы көлік қызметі жұмысшыларымен, практиканттарымен және оқушыларымен жүргізіледі, сондай-ақ ол бір жұмыстан екінші жұмысқа ауысу кезінде де жүргізіледі. Бұл нұсқауларды коллона (бөлім) бастығы (инженері, механигі) жұмыс орнындағы нұсқаудың негізгі қағидаларына және стандарт талаптарын есепке алатын жұмыс түрлеріне немесе кейбір кәсіптерге арналып жасалған еңбекті қорғау жөніндегі нұсқау бойынша жүргізеді.
111. Жұмыс орнындағы алғашқы нұсқау әрбір жұмысшымен жеке, еңбектің қауіпсіз әдіс-тәсілдерін практика жүзінде көрсете отырып жүргізіледі. Коллона (бөлім) бастығы (инженері, механигі), егер жұмысшы еңбектің қауіпсіз тәсілдерін жақсы меңгере алмаса, қайталау нұсқауын өткізеді.
112. Арнайы көлік қызметі жұмысшыларын жұмысқа жіберу тәртібі осы нұсқау және азаматтық авиация әуеайлақтарында әуе кемелерінің, арнайы автокөлік пен механизация құралдарының қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі нормативті құжат арқылы анықталады.
Практиканттар мен оқушылар жұмысқа тек АКҚ бастығы бұйрығымен тағайындалған тәжірибелі жұмысшылар басшылығымен кіріспе және алғашқы нұсқаудан өткеннен соң жіберіледі. Өздігінен жұмысқа рұқсат ету жұмыс орнындағы нұсқау журналына нұсқау берушінің қолы қойылып және күні көрсетіліп жазылады.
113. Арнайы көлік қызметі жұмысшылары олардың біліктілігіне қарамастан, кемінде айына 1 рет жұмыс орнында алғашқы нұсқау алу бағдарламасы бойынша қайталау нұсқауынан өтеді, ал арнайы машиналар жүргізушілері пайдаланудың күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы маусымында арнайы машиналарды пайдалану қауіпсіздігі ерекшеліктерімен, сондай-ақ жол қозғалысы жөніндегі қазіргі нормативті актілермен қосымша танысады.

1) вводный;
2) первичный на рабочем месте;
3) повторный;
4) внеплановый;
5) текущий.
107. Вводный инструктаж проводит старший инженер (инженер) по охране труда или инженерно-технический работник, назначаемый приказом руководителя организации гражданской авиации, со всеми вновь принимаемыми в службе спецтранспорта рабочими, инженерно-техническими работниками, служащими, практикантами и учениками производственного обучения.
108. Вводный инструктаж проводят по программе, утвержденной руководителем организации гражданской авиации по согласованию с комитетом профсоюза и разработанной с учетом требований стандартов и требований по безопасности труда в службе спецтранспорта организации гражданской авиации и в автохозяйствах, а также с учетом всех особенностей производства.
109. О проведении вводного инструктажа и проверки знаний делают запись в журнале регистрации вводного инструктажа с обязательной подписью инструктируемого и инструктирующего.
110. Первичный инструктаж на рабочем месте проводится перед допуском к работе со всеми вновь принятыми в службе спецтранспорта рабочими, практикантами и учениками, временными и прикомандированными, а также при переводе с одной работы на другую. Этот инструктаж проводит начальник (инженер, механик) колонны (участка) согласно инструкциям по охране труда, разработанным для отдельных профессий или видов работ с учетом требований стандартов и требований по безопасности труда и основных положений инструктажа на рабочем месте.
111. Первичный инструктаж на рабочем месте проводится с каждым работником индивидуально, с практическим показом безопасных приемов и методов труда. Начальник (инженер, механик) колонны (участка) проводит повторный инструктаж, если работник плохо усвоил безопасные приемы труда.
112. Порядок допуска к работе работников службы спецтранспорта определен настоящей Инструкцией и нормативным документом по организации движения воздушных судов, спецавтотранспорта и средств механизации на аэродромах гражданской авиации, разрабатываемый и утверждаемый уполномоченным органом в законодательном порядке.
Практиканты и ученики допускаются к работе только после прохождения вводного и первичного инструктажа под руководством опытных работников, назначенных распоряжением начальника службы спецтранспорта. Допуск к самостоятельной работе фиксируется с указанием даты и подписью инструктирующего в журнале инструктажа на рабочем месте.
113. Рабочие службы спецтранспорта, независимо от их квалификации, не реже одного раза в три месяца проходят повторный инструктаж по программе первичного инструктажа на рабочем месте, а водители спецмашин дополнительно знакомятся с особенностями безопасной эксплуатации спецмашин в осенне-зимний и весенне-летний периоды эксплуатации, а также с действующими нормативными актами по правилам дорожного движения.

114. Қайталау нұсқауын жұмыс орнындағы алғашқы нұсқау жүргізу тапсырылған қызметкерлер жүргізеді. Қайталау нұсқауы жеке жүргізілуі мүмкін, сол сияқты 20 адамнан аспайтын бір кәсіпте жұмыс істейтін топпен де жүргізілуі мүмкін.
115. Жұмыстың қауіпсіз тәсілдері мен әдістері жөніндегі жоспардан тыс нұсқауды колонна (бөлім) бастығы (инженері, механигі) технологиялық және өндірістік тәртіп, еңбек қауіпсіздігі талаптары бұзылған кезде, сондай-ақ қызмет көрсетіп тұрған құрал-жабдық пен жылжымалы тізбектің технологиялық үдерісі өзгерген кезде жүргізеді.
116. Жоспардан тыс нұсқауды жеке немесе бір кәсіптегі жұмысшылар тобымен жұмыс орнындағы алғашқы нұсқау көлемінде жүргізеді.
117. Қайталау және жоспардан тыс нұсқау алушы мен нұсқау берушінің міндетті түрде қолы қойылып жұмыс орнында нұсқау берілгені тіркелетін журналға жазылады. Жоспардан тыс нұсқау берілгенін тіркеу кезінде оны жүргізу себебін көрсетеді.
118. Ағымдағы нұсқау жұмыс өндірісі алдында рұқсат беру құжаты рәсімделетін жұмысшылармен жүргізіледі. Ағымдағы нұсқау жүргізу өндірістегі рұқсат беру құжатында жазылады. Ағымдағы нұсқауды колонна (бөлім) бастығы (инженері, механигі) жүргізеді ол қысқа, анық және нақты болуы тиіс, қажет жағдайда, жұмысты орындаудың дұрыс және қауіпсіз тәсілдері көрсетілуі керек.
Жұмыс жетекшісі жұмыс барысында нұсқау беру кезінде әрбір жұмысшының өзіне тапсырылған істі орындау туралы қауіпсіз тәсілдің орындалуын жүйелі түрде бақылайды.
Техника қауіпсіздігі жөніндегі нұсқауды орындамаған жұмысшылар үшін нұсқау қайталануы тиіс.
119. Аса қауіпті жұмысты атқаратын арнайы көлік қызметі жұмысшылары өздігімен істелетін жұмыстарға тек типтік бағдарлама оқыту курстарынан кейін, белгіленген тәртіпке сай емтихандарды тапсырған соң және берілген құрал-жабдыққа (механизм) қызмет көрсету мен өндірісте жұмыс істеу құқығына куәлік алған соң рұқсат етіледі. V043234
120. Жұмысшыларды біліктіліктің бастапқы деңгейіне дайындау кезінде және олардың біліктілігін көтеру кезінде еңбектің қауіпсіз тәсілдерін оқыту азаматтық авиация ұйымдарында еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік тазалық жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру саласындағы нормативті-құқықтық актілерге сәйкес жүргізіледі.
12-тарау. Жүргізушілерді әуеайлағындағы
(перрондағы) жұмысқа жіберу
121. Азаматтық авиация қызметі ұйымдарының барлық жүргізушілері әуеайлағын жұмысқа төмендегілерді оқып үйренген соң ғана жіберіледі:

114. Повторный инструктаж проводится теми должностными лицами, на которых возложено проведение первичного инструктажа на рабочем месте. Повторный инструктаж может проводиться как индивидуально, так и с группой работающих одной профессии, включающей не более 20 человек.
115. Внеплановый инструктаж по безопасным приемам и методам работы проводится начальником (инженером, механиком) колонны (участка) при нарушении требований безопасности труда, технологической и производственной дисциплины, а также в случае изменения технологического процесса (вида работ), обслуживаемого оборудования и подвижного состава.
116. Внеплановый инструктаж проводят индивидуально или с группой работников одной профессии в объеме первичного инструктажа на рабочем месте.
117. Повторный и внеплановый инструктаж оформляется записями в журнале регистрации инструктажа на рабочем месте с обязательной подписью инструктируемого и инструктирующего. При регистрации внепланового инструктажа указывают причину, вызвавшую его проведение.
118. Текущий инструктаж проводят с работниками перед производством работ, на которые оформляется наряд-допуск. Проведение текущего инструктажа фиксируют в наряде-допуске на производство работ. Текущий инструктаж проводится начальником (инженером, механиком) колонны (участка) и должен быть кратким, содержать четкие конкретные указания и, в необходимых случаях, сопровождаться показом правильных и безопасных приемов выполнения работ.
В процессе работы руководитель работ систематически контролирует выполнение каждым работником данных ему при инструктаже указаний о безопасном способе выполнения работы. Для работников, не выполняющих инструкций по технике безопасности, инструктаж повторяется.
119. Работники службы спецтранспорта, занятые на работах с повышенной опасностью, допускаются к самостоятельной работе только после курсового обучения по типовым программам, сдачи экзаменов в установленном порядке и получения удостоверения на право производства работ и обслуживания данного оборудования (механизма). V043234
120. Обучение безопасным приемам труда при подготовке рабочих начального уровня квалификации, при повышении квалификации рабочих, инженерно-технических работников службы спецтранспорта производится в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в области организации работы по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии в организациях гражданской авиации.
Глава 12. Допуск водителей к работе на аэродроме (перроне)
121. Водители всех служб организации гражданской авиации допускаются к работе на аэродроме после изучения:

1) шығарушы-зауыт нұсқауында көрсетілгендей арнайы машиналардың сәйкес типтерін, олардың арнайы құрал-жабдықтарын пайдалану ерекшеліктерін;
2) азаматтық авиация әуеайлақтарында әуе кемелерінің, арнайы автокөліктің және механизация құралдарының қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі нұсқау талаптарын;
3) ұшуды қамтамасыз ететін өзара іс-қимыл технологиясын;
4) машиналарды пайдалану мен жөндеу кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптарын;
5) осы нұсқаудың барлық талаптарын.
122. Әрбір жүргізуші әуеайлағында өздігінен жұмысты бастар алдында әуежай бастығының бұйрығымен тағайындалған тәжірибелі жүргізушілер басшылығымен кем дегенде 8 жұмыс ауысымы көлемінде стажировкадан өтуі тиіс. Стажировка барысында жүргізушілер әуеайлағында машина айдаудың практикалық дағдыларын және белгілі бір арнайы машиналарда технологиялық операциялар орындауды үйренуі тиіс.
Әуе кемесіне қызмет көрсететін арнайы машиналар жүргізушілері стажировка кезінде арнайы машиналардың әрбір үлгісінде ӘК-не қызмет көрсетудің барлық технологиялық циклін міндетті түрде орындайды. Әуе кемелеріне келу және олардан кету ережелерін алдын-ала үйрену кезінде жаттығуды ӘК құрылымы аймағын бейнелейтін макеттерде жүргізу ұсынылады, сондықтан осындай макеттермен жабдықталған арнайы алаңдар жасалуы тиіс.
Әуеайлағының арнайы машиналар жүргізушілері әуеайлағын пайдалану жөніндегі технологиялық операциялардың барлық циклін орындаудан міндетті түрде стажировкадан өтеді.
Стажировканың жалпы уақытын жүргізушілер штатта тұрған қызмет бастықтары олардың біліктілігін және әуеайлағын практикалық жұмыс дағдысын есепке ала отырып белгілейді.
Жүргізушілердің курста оқу және стажировкадан өтуі туралы мағлұматтар "Арнайы машиналар (механизмдер) жүргізушілерінің стажировка қағазына" (10-қосымша) жазылады, ол әрбір машинаға бөлек жүргізіледі және оқыту мен стажировка барысында жүргізушіде сақталады, ал оқу аяқталысымен жүргізушілерді әуеайлағындағы жұмысқа жіберу жөніндегі комиссияға ұсынылады. Көрсетілген жүргізушінің стажировка қағазындағы барлық жазбалар жүргізушілер стажировкасына басшылық ететін және оқытуға жауапты адамдардың қолымен куәландырылады.
123. Арнайы машиналарды пайдалану жөніндегі жүргізушілердің білімі мен практикалық дағдылары мүдделі қызмет өкілдерінен тұратын азаматтық авиация ұйымы жетекшісінің бұйрығымен тағайындалған біліктілік комиссиясы арқылы тексеріледі. Тексеру нәтижесі хаттамамен рәсімделеді, оған "Арнайы машиналар (механизмдер) жүргізушісінің стажировка қағазы" беріледі.
124. Әуеайлағында жүргізушіні өздігінен жұмыс істеуге жіберу (рұқсат ету) біліктілік комиссиясы хаттамасының қосымшасымен, азаматтық авиация ұйымы басшысының бұйрығымен және жүргізушінің стажировка қағазы арқылы рәсімделеді. Жүргізушіге сонымен қоса "Әуеайлағында арнайы машиналарды (механизмдерді) жүргізу және әуе кемелеріне қызмет көрсету құқығына талон" (2-қосымшаны қараңыз) беріледі.

1) соответствующих типов спецмашин, их специального оборудования, особенностей эксплуатации указанных в инструкциях заводов-изготовителей;
2) требований действующей Инструкции по организации движения воздушных судов, спецавтотранспорта и средств механизации на аэродромах гражданской авиации;
3) технологии взаимодействия служб обеспечивающих полеты;
4) требований безопасности труда при эксплуатации и ремонте машин;
5) требований настоящей Инструкции.
122. Каждый водитель перед началом самостоятельной работы на аэродроме проходит стажировку в объеме не менее восьми рабочих смен под руководством опытных водителей, назначенных приказом руководителя аэропорта. В процессе стажировки водители приобретают практические навыки вождения машин на аэродроме и выполнения технологических операций на определенных типах спецмашин.
Стажировка водителей спецмашин по обслуживанию воздушных судов проводится с выполнением всего цикла технологических операций обслуживания воздушных судов на каждом типе спецмашины. Предварительную отработку навыков подъезда к воздушным судам и отъезда от них рекомендуется производить на макетах, изображающих зоны конструкции воздушного судна, наиболее подверженные повреждениям, для чего следует сделать специальные площадки, оборудованные соответствующими макетами.
Водители аэродромных спецмашин проходят стажировку с выполнением всего цикла технологических операций по эксплуатационному содержанию аэродрома.
Общее время стажировки устанавливается начальниками служб, в штате которых состоят водители, с учетом квалификации водителей и практических навыков работы на аэродроме.
Данные о прохождении водителями курса обучения и стажировки заносятся в специальный "Лист стажировки водителя спецмашины (механизма)" (приложение 10), который ведется отдельно по каждому типу спецмашины и в процессе обучения и стажировки хранится у водителя, а по окончании - представляется комиссии по допуску водителей к работе на аэродроме. Все записи в указанном Листе стажировки водителя удостоверяются подписями лиц, ответственных за обучение и руководящих стажировкой водителей.
123. Знания и практические навыки водителей по эксплуатации спецмашин проверяются квалификационной комиссией, назначаемой приказом руководителя организации гражданской авиации из представителей заинтересованных служб. Результаты проверки оформляются протоколом, к которому прилагается "Лист стажировки водителя спецмашины (механизма)".
124. Допуск водителя к самостоятельной работе на аэродроме оформляется приказом по организации гражданской авиации с приложением протокола квалификационной комиссии и Листа стажировки водителя. Одновременно водителю выдается "Талон на право вождения спецмашин (механизмов) по аэродрому и обслуживания воздушных судов" (приложение 2).

125. Көрсетілген талонда әуе кемесіне қызмет көрсету мен қозғалыс ережелерін және ұшуды қамтамасыз ететін қызмет технологиясы талаптарын үш рет бұзғандығы туралы белгісі бар жүргізушілер жұмыс істеуге тек арнайы машиналарды пайдалану мен қозғалыс ережелері туралы олардың білімін біліктілік комиссиясы қайта тексерген соң ғана және азаматтық авиация ұйымы бастығының бұйрығы шығарылған соң ғана жіберіледі.
126. Ауысымда (бригадада) жұмыс басталар алдында және ауысым аяқталған кезде жүргізушілер азаматтық авиация ұйымы дәрігерлері жүргізетін дәрігерлік байқаудан өтуі тиіс және жүргізуші бақылау дәрігерлік кітапшасында немесе жол қағазында жұмысқа жіберілу туралы белгі соқтыруы керек. Ішімдік қолданған жүргізушілер жұмысқа жіберілмейді.
127. Барлық жүргізушілер кезеңдік дәрігерлік қайта куәландырудан өтуі тиіс.
128. Кем дегенде жылына екі рет (күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы маусымдар алдында) арнайы машиналарды пайдаланатын әуежай қызметінде қызмет бастығының төрағалығымен тағайындалған комиссия жүргізушілердің машиналардың материалдық бөлігі әуеайлағындағы практикалық жұмыс дағдылары мен азаматтық авиация әуеайлақтарында әуе кемелері, арнайы автокөлік және мехнизация құралдары қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі нұсқау талаптарына сәйкес білімін тексереді.
Тексеру нәтижесі ағымдағы кезеңде жұмыс істеуге жіберу үшін негіз болып табылатын сәйкес хаттамада рәсімделеді. Арнайы машиналардың материалдық бөлігін, жоғарыда көрсетілген нұсқау талаптарын және әуеайлағындағы қозғалыс ережелерін, әуе кемесіне қызмет көрсету кезінде келу (кету) ережелерін жөнді білмейтін және нашар білетін жүргізушілерді әуеайлағындағы жұмысқа жіберуге тыйым салынады.
13-тарау. Инженер-техникалық құрамды стажировкадан
өткізу және қайта дайындау
129. Жоғары оқу орнын бітірген инженерлер арнайы көлік қызметін кем дегенде 6 ай мерзімде азаматтық авиация өкілетті органы қолданысындағы жас мамандар стажировкасы туралы нұсқаулар мен қағидаларға байланысты стажировкадан өтеді, ал берілген мамандық бойынша кем дегенде 3 ай мерзімді жұмыс стажы бар адамдар сол уақыт ішінде өз қызметін орындайды және штат кестесіне орай жалақысын алады.
130. Жас мамандарды стажировкадан өткізуге жалпы басшылықты арнайы көлік қызметі жүргізеді, ал оны ұйымдастыруға және жүргізуге авиакәсіпорын арнайы көлік қызметі бастықтары (бас инженерлері) жауапты болып табылады.

125. Водители, имеющие в указанном талоне три отметки о нарушении правил движения и обслуживания воздушных судов, а также требований технологии взаимодействия служб, обеспечивающих полеты, могут быть допущены к работе только после повторной проверки квалификационной комиссией их знаний правил движения и эксплуатации спецмашин и после издания соответствующего приказа руководителя организации гражданской авиации.
126. Перед началом работы в смене (бригаде) и по окончании смены водители проходят медицинский осмотр, проводимый медперсоналом организации гражданской авиации, и получают отметку о допуске к работе в путевом листе или в контрольной медицинской книжке водителя. Водители, у которых установлен факт употребления алкогольных напитков, к работе не допускаются.
127. Все водители проходят периодическое медицинское переосвидетельствование.
128. Не менее двух раз в год (перед осенне-зимним и весенне-летним периодами) в соответствующих службах организации гражданской авиации, эксплуатирующих спецмашины, специально назначенной комиссией под председательством начальника службы, должна проводиться проверка знаний водителей материальной части машин, требований действующих Правил по организации движения воздушных судов, спецавтотранспорта и средств механизации на аэродромах гражданской авиации и практических навыков работы на аэродроме. Результаты проверки оформляются соответствующим протоколом, который является основанием для допуска к работе на текущий период. Водителей, показавших недостаточные знания материальной части спецмашин, требований правил по организации движения воздушных судов, спецавтотранспорта и средств механизации на аэродромах гражданской авиации и имеющих неудовлетворительные практические навыки подъезда (отъезда) при обслуживании воздушных судов и знания правил движения по аэродрому, допускать к работе на аэродроме запрещается.
Глава 13. Стажировка и переподготовка
инженерно-технического состава
129. Инженеры, окончившие высшие учебные заведения, проходят в службе спецтранспорта стажировку сроком не менее 6 месяцев, согласно действующим в уполномоченном органе инструкциям и положениям о стажировке молодых специалистов, а лица, имеющие стаж работы по данной специальности, - сроком не менее 3 месяцев, в течение которых выполняют должностные функции и получают заработную плату согласно штатному расписанию.
130. Общее руководство стажировкой молодых специалистов осуществляет служба спецтранспорта, а ответственными за ее организацию и проведение являются начальники (главные инженеры) службы спецтранспорта организации гражданской авиации.

131. Арнайы көлік қызметі бастығының (бас инженері) міндеті:
1) жас мамандар келген күннен бастап 10 күн ішінде стажировканың жеке жоспарларын жасау және оларды азаматтық авиация ұйымының бастығына бекітуге ұсыну;
2) жас мамандарға белгіленген стажировка мерзімі өткенге дейін қоғамдық ұйымдармен бірлесе отырып кең көлемді мінездеме жасау.
132. Стажировка аяқталған соң азаматтық авиация ұйымының бастығы тағайындаған комиссия:
1) стажировка қорытындысын шығарады;
2) стажировка аяқталған соң 2 апта ішінде жас мамандар мінездемесін олардың жеке жоспарларының орындалуы туралы есебін қарастырады;
3) стажордың білімі мен практикалық дағдысын тексереді және азаматтық авиация ұйымының бастығына жас мамандарға байланысты ұсыныстар жасайды.
133. Инженер-техникалық құралды қайта дайындау азаматтық авиацияның өкілетті органы бекіткен арнайы жоспарлар мен бағдарламалар бойынша азаматтық авиация жоғары және орта техникалық оқу орындары негізінде жүргізіледі.
4-бөлім.
Арнайы көлік қызметі жұмыстарын жоспарлау,
есепке алу және талдау
134. Арнайы көлік қызметінің жоспарлау-экономикалық жұмысы азаматтық авиация ұйымдарындарда негізгі өндірістік әрекетті арнайы машиналарды және автокөлікті тиімді пайдалануды түбегейлі жақсартуды, арнайы көлік қызметі жұмысшыларының еңбек өнімділігін арттыруды және жанар-жағар май материалдарын үнемдеу тәртібін күшейтуді қамтамасыз етуге бағытталған. Осы мақсатта жоспарлау-экономикалық жұмыс мыналарды қамтиды:
1) арнайы көлік қызметінің өндірістік-қаржы жұмысын жоспарлау;
2) арнайы көлік қызметінің жұмысын есепке алу;
3) арнайы көлік қызметінің өндірістік-қаржы жұмысын талдау.
135. Арнайы көлік қызметінің жұмысын жоспарлау, есепке алу және талдау қолданыстағы нұсқау-әдістемелік құжаттамаға сәйкес жүзеге асырылады.
136. Арнайы көлік қызметінің жоспарлау-экономикалық жұмысын азаматтық авиация ұйымының жоспарлау-экономикалық бөлімі басқарады және ұйымдастырады. Бұл жұмысқа жоспарлау-экономикалық бөлімі мен арнайы көлік қызметінен басқа азаматтық авиация ұйымдарының қаржы бөлімі және еңбекті және еңбекақыны ұйымдастыру бөлімі қатысады.
137. Жоспарлау, есепке алу және талдау кезіндегі еңбекті көп қажет ететін есептесу жұмыстарын орындау ісі ұйымдастырылады және автоматтандырылады:
1) жұмысты шұғыл және ағымды жоспарлау;
2) сақтық қор, пайдалану қызметі, үлгі, марка және арнайы машиналардың гараж нормасы, колонна, бригада және атқарушылар бойынша есепке алу және есеп беру;
3) өндірістік қызметті әңгімелесу түрінде талдау.

131. Начальник (главный инженер) службы спецтранспорта:
1) разрабатывает в течение 10 дней с момента прибытия молодых специалистов индивидуальные планы стажировки и представляет их на утверждение руководителю организаций гражданской авиации;
2) составляет совместно с общественными организациями развернутые характеристики на молодых специалистов по истечении установленного срока их стажировки.
132. По окончании стажировки комиссия, назначенная руководителем организации гражданской авиации:
1) подводит итоги стажировки;
2) рассматривает в двухнедельный срок после окончания стажировки характеристики на молодых специалистов, их отчеты о выполнении индивидуальных планов;
3) проверяет знания и практические навыки стажеров и представляет руководителю организации гражданской авиации рекомендации в отношении молодых специалистов.
133. Переподготовка инженерно-технического состава проводится на базе высших и средних технических учебных заведений гражданской авиации по специальным планам и программам, утвержденным уполномоченным органом.
Раздел 4.
Планирование, учет и анализ работы служба спецтранспорта
134. Планово-экономическая работа службы спецтранспорта направлена на обеспечение в организации гражданской авиации основной производственной деятельности при неуклонном повышении эффективности использования спецмашин и автотранспорта, роста производительности труда работников службы спецтранспорта и усиления режима экономии горюче-смазочных материалов. С этой целью планово-экономическая работа включает:
1) планирование производственно-финансовой деятельности службы спецтранспорта;
2) учет работы службы спецтранспорта;
3) анализ производственно-финансовой деятельности службы спецтранспорта.
135. Планирование, учет и анализ работы службы спецтранспорта осуществляются в соответствии с действующей инструктивно-методической документацией.
136. Планово-экономическую работу службы спецтранспорта возглавляет и организует планово-экономический отдел организации гражданской авиации. В этой работе кроме планово-экономического отдела и службы спецтранспорта участвует финансовый отдел и отдел организации труда и заработной платы организации гражданской авиации.
137. Трудоемкие расчетные работы в планировании, учете и анализе организуются и автоматизируются:
1) оперативное и текущее планирование работы;
2) учет и отчетность по видам ресурсов, по службам-пользователям, по типам, маркам и гаражным нормам спецмашин, по колоннам, бригадам и исполнителям;
3) анализ производственной деятельности с использованием диалоговых процедур.

14-тарау. Арнайы көлік қызметі жұмысын есепке алу
138. Арнайы көлік қызметі жұмысын есепке алу оны жетілдірудің маңызды шарттарының бірі болып табылады. Ол кемшіліктерді уақытында ашуға, қорды анықтауға және талдау нәтижесі бойынша арнайы көлік қызметі жұмысының тиімділігін арттыру шараларын жасауға және жүзеге асыруға көмектеседі.
139. Арнайы көлік қызметі жұмысын есепке алудың негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) арнайы көлік қызметі өндірістік-қаржы жұмысын шұғыл талдау мүмкіндіктерін тұтас және оның әрбір бөлігін жеке-жеке қамтамасыз ету;
2) өндірістегі сақтық қорды ашу;
3) арнайы көлік қызметі өндірістік-қаржы жұмысын жоспарлау үшін материалдар дайындау.
140. Арнайы көлік қызметі жұмысын есепке алу мынадай талаптарға жауап беруі тиіс:
1) есепке алудың барлық көрсеткіштері мен түрлері анық жүйеде көрсетілуі тиіс;
2) есепке алу мен есеп бару арнайы көлік қызметі өндірістік-қаржы жұмысының барлық жақтарын қамтуы тиіс;
3) есепке алу мен есеп беру қарапайым, толық болуы тиіс және есепке алу көрсеткіштерін өңдеу механизациясын қамтамасыз ететін болуы тиіс.
141. Арнайы көлік қызметі жұмысын есепке алу өкілетті орган бекіткен есеп бойынша қолданыстағы нұсқауға сәйкес жүзеге асырылады. Есепке алу өкілетті орган әзірлеген алғашқы және статистикалық құжаттар түрінде жүргізіледі.
142. Арнайы көлік қызметі бойынша есепке алудың 3 түрі қолданылуы тиіс:
1) шұғыл-техникалық (арнайы көлік қызметі есебі бойынша техниктер жүзеге асырады);
2) есепшілік (әуежайдың есеп-қисап бөлімі жүзеге асырады);
3) статистикалық (әуежайдың жоспарлау-экономикалық бөлімі жүзеге асырады).
143. Шұғыл-техникалық есеп шұғыл жоспарлаумен тығыз байланыста болуы керек, өндірістік-шаруашылық жұмыстарды жеке көрсетіп, күнделікті жүргізілуі тиіс.
144. Есепшілік есеп арнайы көлік қызметінің барлық шаруашылық қызметін көрсетеді. Есепшілік есепке алу арқылы барлық өндірістік-шаруашылық операцияларға бірыңғай ақша көрсеткіштерімен бақылауды жүзеге асыруға болады.
145. Статистикалық есепке алу машиналар мен механизмдердің жағдайы мен пайдаланылуын, тасымалдау жоспарының орындалуын және АКҚ өндірістік-шаруашылық қызметтің басқа жақтарын бейнелейді.
146. Статистикалық есеп беруді ұсынған кезде есеп берудің түрі мен мерзімі туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары мен өкілетті органдардың арнайы нұсқауларын қатаң басшылыққа алу қажет.
147. Арнайы көлік қызметінде есеп алуды дұрыс ұйымдастыруды жалпы бақылау азаматтық авиация ұйымының бастығына жүктелген. Есеп алуды жүргізуге жетекшілік арнайы көлік қызметі бастығына (бас инженеріне) жүктеледі.

Глава 14. Учет работы службы спецтранспорта
138. Учет работы службы спецтранспорта является одним из важнейших условий ее совершенствования. Он позволяет своевременно вскрывать недостатки, выявлять резервы и по результатам анализа разрабатывать и осуществлять меры по повышению эффективности работы службы спецтранспорта.
139. Основными задачами учета работы службы спецтранспорта являются:
1) обеспечение возможности оперативного анализа производственно-финансовой деятельности службы спецтранспорта в целом и каждого ее звена в отдельности;
2) вскрытие резервов производства;
3) подготовка материалов для планирования производственно-финансовой деятельности службы спецтранспорта.
140. Учет работы службы спецтранспорта должен отвечать следующим требованиям:
1) все показатели и формы учета должны представлять четкую систему;
2) учет и отчетность должны охватывать все стороны производственно-финансовой деятельности службы спецтранспорта;
3) учет и отчетность должны быть простыми, полными и обеспечивающими механизацию обработки учетных показателей.
141. Учет работы службы спецтранспорта осуществляется в соответствии с действующей инструкцией по учету, утвержденной уполномоченным органом. Учет ведется в формах первичной и статистической документации, разработанных уполномоченным органом.
142. По службе спецтранспорта должны применяться три вида учета:
1) оперативно-технический (осуществляют техники по учету службы спецтранспорта);
2) бухгалтерский (осуществляет бухгалтерия аэропорта);
3) статистический (осуществляет планово-экономический отдел аэропорта).
143. Оперативно-технический учет должен быть тесно связан с оперативным планированием, отражать отдельно производственно-хозяйственные операции в момент их свершения и вестись ежедневно.
144. Бухгалтерский учет отражает всю хозяйственную деятельность службы спецтранспорта. Посредством бухгалтерского учета осуществляется контроль, за всеми производственно-хозяйственными операциями в единых денежных показателях.
145. Статистический учет отражает состояние и использование машин и механизмов, выполнение плана перевозок и другие стороны производственно-хозяйственной деятельности службы спецтранспорта.
146. При представлении статистической отчетности необходимо строго руководствоваться постановлениями Правительства Республики Казахстан и указаниями уполномоченного органа о сроках и формах отчетности.
147. Общий контроль за правильной организацией учета в службе спецтранспорта возложены на руководителя организации гражданской авиации. Руководство по ведению учета возложены на начальника (главного инженера) службы спецтранспорта.

5-бөлім.
Арнайы машиналардың жұмысын ұйымдастыру,
әуе кемесі бұзылуының және жол-көлік
апатының алдын алу шаралары
148. Әуежайлардағы арнайы машиналар жұмысын ұйымдастыру әуе кемесіне уақытында әрі сапалы қызмет көрсетуге, жерде олардың бұзылуын болдырмауға, әуеайлақтарын пайдалануға дайын ұстауға және жол-көлік апатының алдын алуды қамтамасыз етуге бағытталған.
149. Арнайы машиналармен әуе кемесіне қызмет көрсету және әуеайлақтарын дайындау жұмыстарын орындауда азаматтық авиация ұйымдары жұмыс өндірісі тәртібі мен өзара іс қимылын, әуеайлағындағы арнайы машиналар қозғалысын ұйымдастыру, әуе кемесінің ақауы мен жол-көлік оқиғасының алдын алу жөніндегі шаралар айқындалған азаматтық авиация саласындағы қазіргі нормативті-құқықтық құжаттар мен осы нұсқау талаптары қатаң сақталуы тиіс.
150. Әуеайлағындағы арнайы машиналардың пайдаланылуын ұйымдастыруда және ұшу алаңындағы жұмыстарды орындау кезінде ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бақылау әуежайдың жердегі құрылысты пайдалану және құрылыс жөніндегі бастығының орынбасарына жүктеледі.
151. Азаматтық авиация ұйымы қызметіне бөлінген арнайы машиналар жұмысының қауіпсіздігі мен ұйымдастыруға бақылау арнайы машиналарды пайдаланатын қызмет бастықтарына жүктеледі.
152. Бекітілген тізім бойынша техникалық жарамды арнайы машиналарды өз уақытында қамтамасыз ету мен олардың апатсыз жұмысын қамтамасыз етуді бақылау арнайы көлік қызметі бастығына жүктеледі.
153. Әуеайлағында жұмыс істеуге тек сыртқы түрі қанағаттанарлық және өрт сөндіру және медициналық дәріхана заттарымен жабдықталған техникалық жарамды арнайы машиналар жіберіледі. Бұдан басқа, ұшу жолы мен жүру жолында жұмыс істейтін машиналар радиобайланыс құралдарымен, қуатты және жарқылдақ оттармен, сүйретпелі қондырғылармен жабдықталуға тиіс.
Әуе кемесіне қызмет көрсететін машиналар радиобайланыс құралдарымен және берік тежегіштермен, ал жүк тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізетін машиналар, траптар, жүк автомобильдері амортизаторлық қондырғылармен жабдықталуы тиіс.
154. Арнайы машиналардың техникалық жағдайы шығарушы-зауыт нұсқаулары талаптарына сәйкес келуі тиіс және азаматтық авиация ұйымдарындағы еңбек қауіпсіздігінің талаптары мен ережелеріне жауап беруі тиіс.
155. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету кезінде пайдаланатын машиналардың арнайы құрал-жабдықтарының техникалық жағдайы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге арналған арнайы машиналарды пайдалану талаптарына сәйкес келуі тиіс.

Раздел 5.
Организация работы спецмашин, мероприятия по
предупреждению повреждений воздушных судов и
транспортных происшествий
148. Организация работы спецмашин в аэропортах направлена на обеспечение своевременного и качественного обслуживания воздушных судов, исключение их повреждений на земле, содержание аэродромов в эксплуатационной готовности и предупреждение транспортных происшествий.
149. При выполнении спецмашинами работ по обслуживанию воздушных судов и подготовке аэродромов должны строго выполняться требования действующих нормативных правовых документов в области гражданской авиации и настоящей Инструкции, определяющие порядок производства работ и взаимодействия служб организации гражданской авиации, организации движения спецмашин на аэродроме, мероприятий по предупреждению повреждений воздушных судов и транспортных происшествий.
150. Контроль за организацией использования спецмашин на аэродроме и за обеспечением безопасности полетов при выполнении работ на летном поле возлагается на заместителя начальника аэропорта по эксплуатации наземных сооружений и строительству.
151. Контроль за организацией и безопасностью работы спецмашин, выделенных в распоряжение служб организации гражданской авиации, возлагается на начальников служб, использующих спецмашины.
152. Контроль за своевременным выделением технически исправных спецмашин по утвержденному табелю и за обеспечением их безаварийной работы возлагается на начальника службы спецтранспорта.
153. Для выполнения работ на аэродроме допускаются только технически исправные спецмашины, имеющие удовлетворительный внешний вид и укомплектованные средствами пожаротушения и медицинской аптечкой.
Кроме того, машины, работающие на летном поле и рулежных дорожках, должны быть оборудованы средствами радиосвязи, габаритными и проблесковыми огнями, укомплектованы буксировочными устройствами.
Машины, предназначенные для обслуживания воздушных судов, должны быть оборудованы средствами радиосвязи и укомплектованы упорными колодками, а машины, предназначенные для выполнения погрузочно-разгрузочных работ, трапы, грузовые автомобили дополнительно должны быть оборудованы амортизирующими устройствами.
154. Техническое состояние спецмашин должно соответствовать требованиям инструкций заводов-изготовителей и отвечать положениям и требованиям безопасности труда в организациях гражданской авиации.
155. Техническое состояние специального оборудования машин, используемых при техническом обслуживании воздушных судов, должно соответствовать эксплуатационным требованиям к спецмашинам, предназначенным для технического обслуживания воздушных судов.

156. Әуеайлағындағы барлық үлгідегі арнайы машиналардың қозғалысы белгіленген бағытта ғана азаматтық авиация ұйымының бастығы бекіткен жердегі техника қозғалысын ұйымдастыру мен орналастыру схемасы бойынша жүзеге асырылуы тиіс.
15-тарау. Әуе кемелеріне техникалық және
коммерциялық қызмет көрсететін арнайы
машиналардың жұмысын ұйымдастыру
157. Әуе кемелеріне қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды атқару үшін арнайы көлік қызметі азаматтық авиация ұйымының бастығы (әуежай бастығы) бекіткен тізімге сәйкес арнайы машиналарды азаматтық авиация ұйымы қызметінің қарамағына бөледі, өз қарамағына бөлінген арнайы машиналардың жұмысын ұйымдастыруға бақылау жасайды және қамтамасыз етеді.
158. Әуе кемесіне қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру авиациялық техниканы жөндеу мен пайдалану жөніндегі қазіргі құжат талаптарына және берілген үлгідегі әуе кемесіне пайдалану жөніндегі нұсқауға сәйкес жүргізіледі. Әуе кемесі отын және май құю кезінде Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясының жанар-жағар май материалдары және арнайы сұйықтардың сапасын бақылау, қолдану жөніндегі нұсқауларының талаптары сақталуға тиісті.
159. Әуе кемесіне қызмет көрсету үшін арнайы машиналарды беру кезегі мен тәртібі азаматтық авиация ұйымының бастығы бекіткен технологиялық кесте бойынша жүзеге асырылады.
160. Әуе кемесіне қызмет көрсету жұмыстарына басшылықты инженер, авиатехник бригадирі, авиатехниктер жасайды.
161. Әуе кемесіне қызмет көрсету кезінде арнайы машиналарды жұмыс жағдайына қою, келу және кету әуежай бастығы бекіткен келу (кету) схемасына сәйкес және арнайы машиналарды келуге (кетуге) басшылық жасауға жауапты адамдар басшылығымен жүргізіледі (3-қосымша).
162. Әуе кемесіне қызмет көрсету аймағындағы жұмыс кезінде арнайы машиналардың жүргізушілері мынандай шаралар жүргізуге тиіс:
1) қызмет көрсету аймағына кіре берісте арнайы машинаны ақ сырмен белгіленіп, қызмет көрсету аймағының шекарасында орналасқан "Т" белгісінің жанында әуе кемесінің шеткі нүктелерінен кем дегенде 10 м қашықтықта сегізбұрыш түріндегі қызыл жолақтармен боялған жерге тоқтату;
2) қызмет көрсету аймағына тек келуге жауапты қызметкердің рұқсатымен және басшылығымен кіру;
3) қызмет көрсету аймағында арнайы машиналар қозғалысын келу (кету) схемаларына сәйкес жүзеге асыру;
4) келуді басқаратын қызметкердің сигнал белгілерін мұқият қадағалау және дәл орындау;

156. Движение всех типов спецмашин на аэродроме должно осуществляться только по установленным маршрутам, имеющим маркировку согласно утвержденной руководителем организации гражданской авиации схеме расстановки и организации движения наземной техники.
Глава 15. Организация работы спецмашин при техническом
и коммерческом обслуживании воздушных судов
157. Для выполнения работ по обслуживанию воздушных судов служба спецтранспорта, в соответствии с утвержденным руководителем (начальником) организации гражданской авиации табелем, выделяет спецмашины в распоряжение служб организации гражданской авиации, которые обеспечивают и контролируют организацию работы выделенных в их распоряжение спецмашин.
158. Организация работ при обслуживании воздушных судов производится в соответствии с требованиями действующих документов по технической эксплуатации и ремонту авиационной техники и Руководства по эксплуатации данного типа воздушных судов.
При заправке воздушных судов топливом и маслом должны соблюдаться требования действующих правил по службе горюче-смазочных материалов в гражданской авиации руководства по применению и контролю качества авиационных горюче-смазочных материалов и специальных жидкостей в гражданской авиации.
159. Порядок и очередность подачи спецмашин для обслуживания воздушных судов должны осуществляться по технологическому графику, утвержденному руководителем организации гражданской авиации.
160. Руководство работами при обслуживании воздушных судов осуществляют инженер, авиатехник-бригадир, авиатехники.
161. Подъезд, отъезд и установка спецмашин в рабочее положение при обслуживании воздушных судов должны производиться в соответствии с утвержденными руководителем аэропорта схемами подъезда (отъезда) и под руководством должностных лиц, ответственных за руководство подъездом (отъездом) спецмашин (приложение 3).
162. При работе в зоне обслуживания воздушных судов водители спецмашин принимают все меры для того, чтобы:
1) остановить спецмашину при подъезде к зоне обслуживания не ближе 10 м от крайних точек воздушных судов у знака "Т", маркированного белой краской и расположенного у границы зоны обслуживания, которая маркирована полосами красного цвета в виде восьмиугольника;
2) въезжать в зону обслуживания только с разрешения и под руководством должностного лица, ответственного за подъезд;
3) осуществлять движение спецмашин в зоне обслуживания в соответствии со схемами подъезда (отъезда);
4) внимательно следить и четко выполнять сигналы должностного лица, руководящего подъездом;

5) әуе кемесіне келу кезінде арнайы машиналарды тоқтатуды қауіпсіз жерге, оның бұзылуын болдырмайтындай етіп орналастыру;
6) арнайы машинаны тоқтату және қызмет көрсету аймағынан шығып кету әкетуді басқаратын қызметкерлердің, әуе кемесі экипажы мүшесінің немесе инженерлік авиациалық қызмет технигінің бірінші талабы бойынша жүргізіледі;
7) қызмет көрсету аймағынан, перроннан және тұратын жерден арнайы машиналарды олар бұзылып қалған жағдайда тез арада алып кету шараларын жасау және ол туралы арнайы көлік қызметі бригадиріне немесе диспетчерге хабарлау;
8) әуеайлағында арнайы машиналарды жүргізу және әуе кемесіне қызмет көрсету құқығы берілген талон әрқашан өзімен бірге болуы тиіс және оны бірінші талап бойынша әуеайлағындағы қауіпсіз қозғалысты ұйымдастыру мен әуе кемесінің сақталуына жауапты адамдарға көрсету.
163. Әуе кемесіне арнайы машиналардың жақын келуін (кетуін) басқаратын қызметкерлер мыналарды қамтамасыз етуге тиіс:
1) әуе кемесіне қызмет көрсету аймағында арнайы машиналар қозғалысын Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының әуеайлақтарында әуе кемелері, арнайы автокөлік және механизация құралдары қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі нормативті актіде белгіленген келу схемасына сәйкес, дәл сигнал беру көмегімен басқару;
2) арнайы машиналардың келуін әуе кемесінің оған жақын орналасқан бөліктерінде тұрып, жүргізушінің көз алдында басқару;
3) сигнал берер алдында жүргізуші әуе кемесі жанындағы арнайы машиналардың жүруіне, сондай-ақ қорапты көтеруге (түсіруге) кедергі жоқтығына көз жеткізуі тиіс;
4) әуе кемесіне келу кезінде арнайы машиналарды олар бұзылмайтын жерге тоқтату ("тоқтаңыз" сигналын беру уақыты арнайы машинаның үлгісіне, олардың әуе кемесіне келу схемасына және тежеу жолдары шамасына байланысты таңдалады);
5) арнайы машиналар әуе кемесінен кететін кезде "кетіңіз" сигналын берер алдында әуе кемесі бортынан сымдардың, ажыратқыштардың, шлангілер мен жермен байланыстыратын тростардың ағытылуын тексеру;
6) әуе кемесінің жанына арнайы машиналар тоқтаған кезде әуе кемесіне қозғалыс жақтағы артқы жетекші дөңгелектердің бірінің астына тез арада берік тежегіштер қою, содан кейін дөңгелектің басқа жағына екінші тежегішті орнату;
7) жұмыс аяқталған соң тежегіштерді арнайы машиналардың кету жағынан алып тастау, ал ол кеткен соң әуе кемесінен 5 метр қашықтықтағы екінші тежегішті алу;
8) "Әуе кемесіне арнайы машиналардың келуіне басшылық ету құқығын беретін куәлік" арқашан өзінде болуы керек және бірінші талап бойынша оны әуеайлағында қауіпсіз қозғалысты ұйымдастыру және әуе кемесін сақтауға жауапты адамға көрсету (11-қосымша).

5) обеспечить остановку спецмашины при подъезде к воздушным судам на безопасном расстоянии, исключающем возможность его повреждения;
6) остановить спецмашину и выехать из зоны обслуживания по первому требованию должностного лица, руководящего подъездом, члена экипажа воздушных судов или техника инженерно-авиационной службы;
7) немедленно удалить (отбуксировать) спецмашины из зоны обслуживания, перрона и с места стоянок в случае выхода ее из строя, после чего доложить о случившемся бригадиру или диспетчеру службы спецтранспорта;
8) иметь при себе и предъявлять по первому требованию талон на право вождения спецмашин по аэродрому и обслуживания воздушных судов лицами, ответственными за сохранность воздушных судов и организацию безопасного движения на аэродроме.
163. Должностные лица, руководящие подъездом (отъездом) спецмашин к воздушным судам, обеспечивают:
1) руководство движением спецмашин в зоне обслуживания воздушных судов в соответствии со схемами подъезда, с помощью четкой подачи сигналов, установленных в нормативных актах по организации движения воздушных судов, спецавтотранспорта и средств механизации на аэродромах гражданской авиации;
2) руководство подъездом спецмашин, находясь со стороны близко расположенных к спецмашине частей воздушных судов и поддерживая визуальную связь с водителем;
3) перед подачей сигнала водителю отсутствие препятствий для маневра спецмашин у воздушных судов, а также для подъема (опускания) кузова или рабочего органа;
4) остановку спецмашины при подъезде к воздушным судам на безопасном расстоянии, исключающем его повреждение (время подачи сигнала "остановитесь" выбирается в зависимости от типа спецмашины, схемы ее подъезда к воздушным судам и величины тормозного пути);
5) при отъезде спецмашины от воздушных судов перед подачей сигнала "отъезжайте" проверку отключения от борта воздушных судов кабелей, разъемов, шлангов и тросов заземления;
6) при остановке спецмашины у воздушных судов немедленную установку упорной колодки под одно из ее задних ведущих колес со стороны движения к воздушным судам, затем установить вторую колодку с другой стороны колеса;
7) уборку по окончании работы, колодки со стороны отъезда спецмашины, а после ее отъезда на расстояние 5 м от воздушных судов уборку второй колодки;
8) иметь при себе и предъявлять по первому требованию "Удостоверение на право руководства подъездом спецмашин к воздушным судам" лицам, ответственным за сохранность воздушных судов и организацию безопасного движения на аэродроме (приложение 11).

164. Келуді (кетуді) басқаратын қызметкердің әуе кемесі жанындағы арнайы машиналар жұмысын аяқтағанға дейін өз орнын тастап кетуіне болмайды.
165. Арнайы машиналар дұрыс болмаған кезде келуге басшылық етуші адам "тоқтаңыз" сигналын беруі тиіс, ал содан кейін әуе кемесі зақымдалуын болдырмайтын маневрді орындауға белгі беріледі.
166. Қазақстан Республикасының заңдарына сайкес әуе кемесіне қызмет көрсету аймағында келу (кету) және жүру ережелерін бұзған үшін жауапкершілік мыналарға жүктеледі:
1) арнайы машина жүргізушісі басшының келу белгісін дұрыс орындамағаны үшін, сондай-ақ оның рұқсатынсыз өздігінен жүргені үшін;
2) келуді басқаратын қызметкерге жүргізушіге жүру кезінде дұрыс емес немесе мезгілсіз белгі бергені үшін, сондай-ақ берік тежегіштерді дер кезінде немесе дұрыс орнатпағаны үшін.
167. Арнайы машиналардың жүргізушілері мен әуе кемесіне қызмет көрсету аймағында басшылық еткен адамдардың осы нұсқау талаптарын бұзғандығы туралы жүргізушілер талоны мен жақындап келуге жетекшілік ететін бастықтардың куәліктеріне әуеайлағындағы қауіпсіз қозғалысты ұйымдастыруға және әуе кемесінің сақталуына жауап беретін лауазымды адам белгі жасайды. Тәртіп бұзушылық туралы белгіні әуежай жұмыстарына нұсқау беруші адам, әуежай бастығы және оның орынбасарлары, әуежайдың аға (ауысым) кезекшісі, қоғамдық инспекторлар, арнайы көлік қызметі бастығы, арнайы машиналар қарамағына берілген қызмет бастықтары, арнайы машиналардың колонна бастығы, әуе айлағының қозғалыс қауіпсіздігі инженерлері жасай алады.
168. Талонда (куәлікте) қызмет көрсету аймағында жұмыс істеу кезінде үш рет тәртіп бұзушылық белгісі бар адамдар әрі қарай жұмыс істеуге тек қызмет көрсету аймағындағы жұмыс ережесі туралы біліктілік комиссиясының қайта тексеруінен кейін әуежай бастығының бұйрығы шыққан соң ғана жіберіледі.
16-тарау. Әуе кемесін сүйретуді ұйымдастыру
169. Әуе кемесін сүйрету азаматтық авиация ұйымдарының инженерлік-техникалық қызметіне жауапты адамдардың басшылығымен авиациялық техниканы жөндеу мен пайдалану жөніндегі ереже талаптарына, осы үлгідегі әуе кемесін пайдалану нұсқаулары, сондай-ақ осы әуеайлағында көліктер мен әуе кемесі қозғалысы схемасына сәйкес орындалады.
170. Әуеайлағындағы әуе кемесі перронға, тұратын орынға, двигательдерді (алғашқы сөре) от алдыру шегіне, ангарға, арнайы тұрақтарға (алаңдарға) сүйретіледі. Әуе кемесін жүру және ұшу-қону жолдарымен сүйрету тек қозғалыс қызметінің рұқсатымен жүзеге асырылады. Диспетчермен байланыс жасайтын борт радио-станциясы бүкіл сүйрету кезеңіне қосулы қалдырылады. Әуе кемесін орын ауыстырғанда сүйретуге жауапты адам осы әуеайлағындағы көлік пен әуе кемесі қозғалысының схемасы мен сүйрету жөніндегі нұсқау талаптарын басшылыққа алады.

164. Должностное лицо, руководящее подъездом (отъездом), не покидает свое место до окончания работы спецмашины у воздушных судов.
165. При неправильном маневре спецмашины руководитель подъездом подает сигнал "остановитесь", а затем сигнал на выполнение маневра, исключающего повреждение воздушных судов.
166. Ответственность за нарушение правил подъезда (отъезда) и маневрирования в зоне обслуживания воздушных судов в соответствии с законодательством Республики Казахстан возлагается:
1) на водителя спецмашины за неправильное или несвоевременное выполнение сигналов руководителя подъездом, а также за самовольные маневры без разрешения руководителя подъездом;
2) на должностное лицо, руководящее подъездом, за подачу водителю спецмашины неправильных или несвоевременных сигналов на выполнение маневра, а также за несвоевременную или неправильную установку упорных колодок.
167. О всех нарушениях требований настоящей Инструкции, допущенных водителями спецмашин и лицами, руководящими подъездом при работе в зоне обслуживания воздушных судов, в талонах водителей и в удостоверениях лиц, руководящих подъездом, делается отметка должностными лицами, отвечающими за сохранность воздушных судов и организацию безопасного движения на аэродроме. Отметки о нарушениях разрешается делать лицам, инспектирующим работу аэропорта, руководителю аэропорта и его заместителям, старшему (сменному) дежурному по аэропорту, общественным инспекторам, начальнику службы спецтранспорта, начальникам служб, в распоряжение которых выделены спецмашины, начальнику колонны спецмашин, инженеру по безопасности движения на аэродроме.
168. Лица, имеющие в талоне (удостоверении) три отметки о нарушениях при работе в зоне обслуживания, допускаются к дальнейшей работе только после повторной проверки квалификационной комиссией их знаний правил работы в зоне обслуживания и издания приказа руководителя аэропорта.
Глава 16. Организация буксировки воздушных судов
169. Буксировка воздушных судов выполняется под руководством ответственных лиц инженерно-авиационной службы организации гражданской авиации в строгом соответствии с требованиями правил технической эксплуатации и ремонту авиационной техники, руководством по организации движения воздушных судов, спецавтотранспорта и средств механизации на аэродромах гражданской авиации, инструкции по эксплуатации данного типа воздушного судна, а также в соответствии со схемой движения воздушных судов и транспорта на данном аэродроме.
170. Воздушные суда на аэродроме буксируют к перрону, на места стоянок, на рубеж запуска двигателей (предварительный старт), в ангар, на специальные стоянки (площадки). Буксировку воздушных судов по рулежным дорожкам и взлетно-посадочной полосы (их пересечение) осуществляют только с разрешения службы движения. Бортовая радиостанция для связи с диспетчером остается включенной на весь период буксировки. При перемещении воздушных судов ответственный за буксировку руководствуется требованиями инструкции по буксировке и схемой движения воздушных судов и транспорта на данном аэродроме.

171. Әуе кемесін сүйрету туралы шешімді жұмыс бастығы қабылдайды, ол өзіне бағынышты бригада құрамынан сүйретуге жауапты маманды тағайындайды.
Сүйретуге жауапты маман (сүйрету бастығы) және бригада жұмысшылары осы жұмыстарды орындауға белгіленген тәртіпке сай жіберіледі.
172. Әуе кемесін жасанды жолмен және тас жолмен сүйрету осы типтегі әуе кемесі үшін жарамды болғанда ғана рұқсат етіледі. Сүйрету жылдамдығы осы үлгідегі әуе кемесін сүйрету жөніндегі нұсқауға сәйкес белгіленеді. Тәуліктің қараңғы мезгілінде сүйретуді төмен жылдамдықпен борт және аэронавигация оттарын жағып, абайлау шараларын сақтай отырып жүзеге асырады.
173. Сүйретуге автомобильде немесе трактор шассиінде орналасқан радиобайланыс құралдарымен тәуліктің кез келген уақытында жағылатын қуатты және жарқылдақ оттармен жабдықталған тартқыштар пайдаланылады.
174. Сүйрету басталар алдында оның бастығы әуе кемесін сүйретуге арналған бригада мүшелеріне нұсқау береді. Ол берілген ауа райы жағдайында (әсіресе көктайғақ, қатты жел кезінде) атқарылатын жұмыс ерекшеліктерін, тұрақты әуе кемесі мен жердегі қамтамасыз ету құралдарының орналасуын, әуе кемесі мен сүйрету құралдарының орналасу жолдарының жағдайын көрсетеді, бригада мүшелерінің жұмысқа дайындығын тексереді, оларға техникалық қауіпсіздік жөнінде нұсқау береді.
175. Әуе кемесін сүйретуге жауапты маман әуе кемесін сүйретуге қатысатын барлық қызметкерлер әрекетіне басшылық жасайды.
Жұмыс басталар алдында ол мыналарды тексеруге тиісті:
1) әуе кемесінің сүйретуге дайындығы (дөңгелектер тежегішінің жарамдылығы, есіктердің, люктер мен бөліктердің жабылуы, жерде қызмет көрсету құралдарының әуе кемесінен ағытылуы және оларды әуе кемесінен қауіпсіз жерге әкету);
2) сүйрету құрылғысының, сүйрету кезінде пайдаланылатын тартқыш құрал-жабдықтарының, байланыс құралдарының жарамдылығы;
3) тұратын жерден әуе кемесін еркін алып кету мүмкіндігі.
176. 1-3-сыныпты ұшақтар мен 1-сыныпты тікұшақтарды сүйретуге рұқсат радиобайланыс болғанда беріледі, ал 4-сыныпты ұшақтар және 2-4 сыныпты тікұшақтарды сүйретуге жауапты адам әуе кемесінің командирі (немесе жұмыс орнындағы бортинженер, бортмеханик, авиатехник) мен тартқыш жүргізушісі арасында көріну байланысы бар кезде сүйретуге рұқсат етіледі. Командалар дауыстап, радиоқұрал және сигналдар көмегі арқылы беріледі. Сүйретуге жауапты адам экипаж кабинасындағы қызметкерлердің де тартқыш жүргізушісінің де көзіне көрінетіндей тұруы керек.

171. Решение о буксировке воздушных судов принимает руководитель работ, он же назначает специалиста, ответственного за буксировку, и подчиненный ему состав бригады.
Специалист, ответственный за буксировку (руководитель буксировки), и работники бригады допускаются в установленном порядке к выполнению этих работ.
172. Воздушные суда разрешается буксировать по искусственному покрытию и грунту, пригодными для воздушных судов данного типа. Скорость буксировки устанавливается инструкцией по буксировке данного типа воздушного судна. В темное время суток буксировку осуществляют на пониженной скорости с включенными бортовыми и аэронавигационными огнями, при соблюдении повышенных мер предосторожности.
173. Для буксировки используют тягачи на автомобильном или тракторном шасси, оборудованные средствами радиосвязи, габаритными и проблесковыми огнями, включаемыми при буксировке независимо от времени суток.
174. Перед началом буксировки ее руководитель проводит инструктаж персонала бригады, назначенной для буксировки воздушного судна. Он указывает на особенности выполнения работ при данных условиях погоды (особенно при гололеде, сильном ветре), размещение воздушных судов и средств наземного обеспечения на стоянке, состояние путей перемещения воздушных судов и буксировочных средств, проверяет готовность членов бригады к работе, инструктирует их по технике безопасности.
175. Специалист, ответственный за буксировку воздушных судов, руководит действиями всех должностных лиц, участвующих в буксировке воздушного судна.
Перед выполнением работ он проверяет:
1) готовность воздушного судна к буксировке (исправность тормозов колес, закрытие дверей, крышек люков и отсеков, отключение от воздушного судна средств наземного обслуживания и отвод их от воздушного судна на безопасное расстояние);
2) исправность буксировочного устройства, оборудования тягача, используемого при буксировке, средств связи;
3) возможность свободного вывода воздушного судна с места стоянки.
176. Самолеты 1-3-го класса и вертолеты 1-го класса разрешается буксировать при наличии радиосвязи, а самолеты 4-го класса и вертолеты 2-4-го класса - при визуальной связи между ответственным за буксировку, командиром воздушного судна (находящимся на его рабочем месте бортинженером, бортмехаником, авиатехником) и водителем тягача. Команды подаются голосом с помощью радиосредств и сигналов, изложенных в соответствующих документах по технической эксплуатации и ремонту авиационной техники. Ответственный за буксировку размещается в поле зрения должностного лица, находящегося в кабине экипажа, и водителя тягача.

177. Сүйретіліп келе жатқан әуе кемесін қажеттен тыс тоқтатқан кезде әуе кемесінің дөңгелектері астына берік тежегіш қойылады.
178. Сүйрету кезінде әуе кемесі командирінің орнындағы маман апат жағдайында негізгі дөңгелектерді тежеуді, әуе кемесін тоқтату жөнінде дер кезінде әрекет етуді бақылайды. Дөңгелектерді тежеу аса қажет болған жағдайда кедергімен соқтығысу қаупі бар кезде әуе кемесінен тартқышты ажыратқанда, жүргізуші тетігі сынғанда, әуе кемесіне тартқышқа қақтығысу қаупі төнгенде (тартатын зат шынжыр болған кезінде, тартқыш тоқтағанда), апат жағдайын туғызатын басқа да кездерде қолданылады.
179. Әуе кемесі шынжырмен (троспен) сүйрету кезінде бригада мүшелері шынжырдың дөңгелекке тимеуін және дөңгелектің тросты баспауын қадағалауы тиіс.
180. Сүйрету кезінде төмендегілерге тыйым салынады:
1) әуе кемесін орнынан шайқалтып жұлқуға;
2) адамдардың әуе кемесінің үстінде (қанатында, фюзеляжда) тартқыш кабинасының және сүйрету қондырғысының табалдырығында тұруына;
3) қозғалыс кезінде әуе кемесі мен тартқыштағы жарамсыздықты жоюға;
4) әуе кемесі водила көмегімен тартқыштың артқа жүрісі кезінде итеруге;
5) топыраққа батып қалған әуе кемесінің алдыңғы тірегінен тартуға.
181. Әуе кемесін сүйрету тәртібі оның ерекшеліктерін есепке ала отырып (сүйрету жылдамдығы, сүйрету кезінде ӘК қасында бригада мүшелерін орналастыру және олардың саны, қолданылатын тартқыштар мен сүйрету қондырғылары) осы үлгідегі әуе кемесін сүйрету жөніндегі нұсқаулар арқылы анықталады.
17-тарау. Әуеайлағын күту-пайдаланудағы арнайы
машиналардың жұмыстарын ұйымдастыру
182. Әуеайлағын пайдалану жөніндегі жұмыс кешенін орындау үшін арнайы көлік қызметі әуеайлағы қызметінің қарамағына (немесе басқа жердегі жұмыстарды орындайтын қызметіне) арнайы машиналар бөледі, олар арнайы машиналардың жұмысын ұйымдастыруды, қозғалыс қызметімен өзара іс-әрекетін жүзеге асырады және ұшу алаңында жұмыс кезінде ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бақылайды.
183. Әуеайлағын пайдалану жөніндегі технологиялық операциялар әуежай бастығы бекіткен технологиялық карталар бойынша және әуеайлағының қызметі жөніндегі нормативті актілерге сәйкес орындалуы тиіс.
184. Әуежайдың барлық қызмет орындары әуе кемесінің ұшуы үшін әуеайлағын дайындау жөніндегі жұмыстарды тек әуеайлағының ұшу бастығының рұқсатымен және әуеайлағы қызметінің жауапты адамдарымен оны жүргізу туралы келісілген соң ғана жүргізе алады.
185. Арнайы машиналардың әуеайлағының жамылғылары мен қондыру құралдарына қызмет көрсету үшін ұшу алаңы мен жүргізіп әкелу жолдарына шығуы диспетчердің рұқсаты бойынша әуеайлағы басшысының нұсқауымен жүргізіледі.

177. При вынужденной остановке буксируемого воздушного судна (тягача) под колеса воздушного судна устанавливают упорные колодки.
178. Специалист, находящийся во время буксировки на месте командира воздушного судна, ведет контроль за своевременностью действий по остановке воздушного судна в аварийных ситуациях торможением колес основных опор. Торможение колес применяют в случаях крайней необходимости - при угрозе столкновения с препятствием, расцеплении воздушного судна с тягачом, поломке водила, опасности наезда воздушного судна на тягач (при мягкой сцепке, остановке тягача), в других случаях, которые могут создать аварийную ситуацию.
179. При буксировке воздушного судна на мягкой (тросовой) сцепке членам бригады необходимо следить, чтобы трос не касался покрышек колес и колеса не наезжали на трос.
180. Во время буксировки запрещается:
1) страгивать воздушное судно с места раскачиванием;
2) находиться людям на поверхностях воздушного судна (крыле, фюзеляже), подножках кабины тягача и на буксировочном устройстве;
3) устранять неисправности в сочленениях водила с воздушным судном и тягачом во время движения;
4) толкать воздушное судно с помощью водила при заднем ходе тягача;
5) вытаскивать воздушное судно, застрявшее в грунте, за переднюю опору.
181. Порядок буксировки воздушного судна с учетом его особенностей (скорость буксировки, число членов бригады и их размещение около воздушного судна во время буксировки, применяемые тягачи и буксировочные устройства и тому подобное) определяется инструкцией по буксировке воздушного судна данного тина.
Глава 17. Организация работы спецмашин при
эксплуатационном содержании аэродрома
182. Для выполнения комплекса операций по эксплуатационному содержанию аэродрома служба спецтранспорта выделяет спецмашины в распоряжение аэродромной службы (или другой наземной службы, выполняющей работы), которая осуществляет организацию работы спецмашин, взаимодействие со службой движения и ведет контроль за обеспечением безопасности полетов при производстве работ на летном поле.
183. Технологические операции по содержанию аэродрома должны выполняться в соответствии с требованиями нормативных актов по аэродромной службе аэропортов и согласно технологическим картам проведения работ, утвержденным руководителем аэропорта.
184. Все службы аэропорта могут выполнять работы по подготовке аэродромов для полетов воздушных судов только с разрешения руководителя полетов аэродрома и после согласования их проведения с ответственными лицами аэродромной службы.
185. Выезд спецмашин на летное поле и рулежные дорожки для обслуживания аэродромных покрытий и посадочных средств производится по указанию руководителя полетов аэродрома и с разрешения диспетчера стартового диспетчерского пункта.

186. Ұшу алаңында жұмыс істеу кезінде арнайы машиналардың қозғалыс қауіпсіздігін ұйымдастыру, жұмысты басқару және оларды жүргізуге бақылау жасауды әуеайлағы қызметі бастығы (жұмысты жүргізуге жауапты адам) қамтамасыз етеді (немесе ұшу алаңында басқа да жұмыстар атқаратын жердегі қызметтер), ол старттық диспетчер пунктінің диспетчері немесе әуеайлағы ұшу жетекшісі диспетчерінің көрсетуі бойынша керек болған жағдайда өздігінен апат аймағы сыртына белгіленген жерге тез арада ұшу жолдарынан машиналарды, механизмдерді және адамдарды алып кету шараларын қабылдауға міндетті. Барлық жағдайда ұшу жолдары әуеайлағы техникасынан әуе кемесінің қонуы (ұшуы) есептелген (белгіленген) уақытынан кем дегенде 5 минут бұрын босатылуы тиіс.
187. Ұшу және жүру жолдарында жұмыс істеу кезінде жауапты адам сөрелік диспетчер пунктінің диспетчерімен тұрақты түрде радиобайланыс жасауға және әрбір 15 минут сайын радиобайланысты бақылап отыруға міндетті. Радиобайланыс істен шыққан кезде немесе ол дұрыс жұмыс істемесе, жұмысты тоқтату қажет және ұшу-қону жолынан техника мен адамдарды алып кету үшін төтенше шаралар қабылдауы қажет. Радиобайланыс үзілген кезде ұшу жолынан босату белгісі ретінде ұшу-қону жолдарындағы оттарды үш рет өшіріп-жағу және жұмыс істеп тұрған техника жаққа екі ракета жіберу керек.
188. Егер жұмыс істеп тұрған техника қатардан шығып қалса, бұл туралы диспетчерлік орын қызметі диспетчеріне тез арада баяндауға тиіс және радиомаяк станциясы апатты аймақ сыртына белгіленген жерге жарамсыз техниканы алып кету үшін жедел шаралар қабылдайды.
189. Ұшу алаңында жұмыстар орындалған соң әуеайлағы қызметі үшін жауапты адам арнайы машиналар жұмысы барысында ұшуды орындауға кедергі келтіретін ешқандай ауытқулар жіберілмеуін бақылайды және әуеайлағының ұшу жетекшісі жұмыстың аяқталғаны туралы және техника мен адамдардың белгіленген орынға әкетілгені туралы хабарлайды.
190. Ұшу және жүргізу жолдарында жұмыс істейтін барлық арнайы машиналар ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында тәулік уақытына қарамастан жұмыс кезінде жанып тұратын қуатты және жарқылдақ оттармен, сондай-ақ диспетчерлік орын қызметі диспетчерімен және ұшу бастығымен байланысатын ішкі әуежай құралдарымен жабдықталуы тиіс.
Арнайы машиналарда орнатылған жарқылдақ оттар сары түсті болуы, жарық күшінің әсері минутына 75 + 15 жарқыл жиілігі бар 40-тан кем емес, бірақ 400-ден аспайтын кандел болуы тиіс. Бұл оттар кабинаның үстіне немесе қораптың жоғарғы жағына арнайы машиналарды білігі (ось) бойымен айналаға түгел жарық беретіндей етіп және оны машинадағы құрылғылар көлегелемейтіндей орналастырылуы тиіс. Оттың тірек алаңы көлденең орналасуы керек. Ұшу және жүргізу жолдарында жұмыс істеу үшін, қосымша қону диспетчері жиілігінде радиобайланысты тыңдайтын жауапты адам машинасына радиоқабылдағыш орнатылады. Ұшу және жүргізу жолдарында жұмыс істейтін әрбір арнайы машина радиомаяк станциясы істен шыққан жағдайда апат аймағынан сыртқа кетіп қалуға арналған сүйрету қондырғыларымен жабдықталуы тиіс.

186. При выполнении работ на летном поле организацию безопасного движения спецмашин, руководство работами и контроль за их проведением обеспечивает начальник (ответственное лицо за проведение работ) аэродромной службы (или другой наземной службы, производящей работы на летном поле), которому необходимо по указанию диспетчера стартового диспетчерского пункта или руководителя полетов аэродрома, а в случае необходимости, самостоятельно принять меры к немедленному удалению машин, механизмов и людей с летного поля в установленное место за пределы критической зоны. Во всех случаях летная полоса должна быть свободна от аэродромной техники не позднее чем за 5 мин до расчетного (уточненного) времени посадки (взлета) воздушного судна.
187. В процессе выполнения работ на летном поле и рулежных дорожках ответственное лицо постоянно поддерживает устойчивую радиосвязь с диспетчером стартового диспетчерского пункта и через каждые 15 мин производит контрольную проверку радиосвязи. При отказе радиосвязи или ее неустойчивости необходимо прекратить работы и принять экстренные меры для эвакуации с летной полосы и рулежных дорожек техники и людей.
Сигналом к освобождению летного поля при потере радиосвязи (сигнал подает диспетчер стартового диспетчерского пункта) является трехкратное включение и выключение огней взлетно-посадочной полосы (при включенной кнопке "I" яркости системы огней высокой интенсивности) и две красные ракеты, выпущенные в сторону работающей техники.
188. В случае выхода работающей техники из строя ответственное лицо немедленно докладывает об этом диспетчеру стартового диспетчерского пункта и принимает срочные меры для удаления неисправной техники в установленное место за пределы критической зоны радиомаячной системы.
189. После выполнения работ на летном поле ответственное лицо аэродромной службы контролирует, что в процессе работы спецмашин не было допущено никаких отклонений, препятствующих безопасному выполнению полетов, и докладывает руководителю полетов аэродрома об окончании работ и выводе техники и работников в установленное место.
190. В целях обеспечения безопасности полетов все спецмашины, работающие на летном поле и рулежных дорожках, должны быть оборудованы габаритными и проблесковыми огнями, включаемыми во время работы независимо от времени суток, а также средствами внутриаэропортовой связи с руководителем полетов и диспетчером стартового диспетчерского пункта.
Проблесковые огни, установленные на спецмашинах, должны быть желтого цвета, обладать эффективной силой света не менее 40 и не более 400 кандел с частотой вспышек (75+/-15) в минуту. Эти огни должны устанавливаться на крыше кабины или на верхней части конструкции кузова по оси спецмашины так, чтобы был обеспечен круговой обзор огня и его не затеняли надстройки на машине. Опорная площадка огня должна быть расположена горизонтально. На машине ответственного лица за проведение работ на летном поле и рулежных дорожках дополнительно устанавливается радиоприемник для прослушивания радиообмена на частоте диспетчера посадки. Каждая спецмашина, работающая на летном поле и рулежных дорожках, должна быть оборудована буксировочными устройствами для удаления при выходе из строя за пределы критической зоны радиомаячная система посадки.

191. Ұшу және жүргізу жолдарында радио және жарық сигналдары бар құрал-жабдықтармен, сүйретпе қондырғылармен, өрт сөндіргіш құралдармен жабдықталмаған арнайы машиналардың әуеайлағы ұшу жетекшісінің рұқсатынсыз және жұмыс жүргізуге жауапты адамның басқаруынсыз шығуына тыйым салынады.
192. Ұшу және жүргізу жолдарындағы жұмыс кезінде машиналарда орнатылған радиобайланыс құралдарын, қуатты және жарқылдақ оттарды өшіруге тыйым салынады.
193. Радио орнатылған машина жүргізушілері ішкі әуежай радиобайланысы ережелерін жақсы білуі тиіс. Қызметкерлердің (машина жүргізушілердің) әуеайлағы ұшу жетекшісімен (диспетчерімен) радиотелефон арқылы байланысы автоматты бақылау дыбысжазғыш аспабына жазылады.
194. Ұшу жолдарында жұмыс істеу кезінде арнайы машиналардың жүргізушілері рация бойынша жарық және дыбыс сигналдары мен бұйрықтарды үнемі қадағалап отыруы тиіс. Байланыс арналары немесе белгіленген сигнал бойынша ұшу және жүргізу жолдарында жұмыс істейтін жүргізушілер тиісті бұйрықтарды алған кезде жұмысты тоқтатуға және тез арада техниканы әуеайлағының ұшу жолы апат аймағының сыртындағы белгіленген жерге алып кетуі қажет.
195. Ұшу және жүргізу жолдарына кіру және қиып өту диспетчерлік орын қызметі диспетчерінің рұқсатынан кейін тек жарқылдақ және қуатты оттармен, сүйретпе қондырғылармен және радиостанциялармен жабдықталған машиналарға ғана рұқсат етіледі.
196. Арнайы машина жүргізушісі (қызмет өкілі) ұшу жолын қиып өтер алдында бүйірдегі қауіпсіз жолға жетпей тұрып (радиомаяк станциясының апат аймағы шекарасы), диспетчерлік орын қызметі диспетчерінен ұшу жолын қиып өтуге рұқсат сұрауға тиіс.
197. Диспетчер арнайы техниканың ұшу жолын қиып өтуіне мына жағдайда ғана рұқсат береді, егер қонуға келе жатқан әуе кемесінің кем дегенде 5 минут уақыт ара қашықтығы болса, немесе қонып тоқтағаннан кейін ғана рұқсат етеді.
198. Ұшу жолын қиып өткен соң жүргізуші диспетчерлік орын қызметі диспетчеріне жолдың босағаны туралы хабарлайды. Егер арнайы машина қауіпсіз жолдың (радиомаяк станциясының апат аймағы шекарасы) сыртына шығып кетсе, ұшу жолы бос деп саналады.
18-тарау. Әуе кемелерінің ұшып шығуын кешіктіруді
болдырмау шаралары
199. Әуе кемелерінің кесте бойынша тұрақты ұшып шығуы әуежайдың жердегі қызметі мына шарттарды орындағанда мүмкіндік болады:
1) әуе кемелеріне уақытында және сапалы қызмет көрсету;
2) жердегі техниканың апатсыз жұмыс істеуі;

191. Запрещается выезжать на летное поле и рулежные дорожки на спецмашинах, не оборудованных (с неисправными) радио- и светосигнальными средствами, буксировочными устройствами, средствами пожаротушения, без сопровождения ответственного лица за проведение работ и без разрешения руководителя полетов аэродрома.
192. При работе на летное поле и рулежных дорожках средства радиосвязи, габаритные и проблесковые огни, установленные на машинах, выключать запрещается.
193. Водители радиофицированных машин обучаются правилам ведения внутриаэропортовой радиосвязи. Радиотелефонный обмен должностных лиц служб (водителей машин) с руководителем полетов аэродрома (диспетчером) записывается на аппаратуре автоматической контрольной звукозаписи.
194. Во время работы на летном поле водители спецмашин постоянно следят за световыми и звуковыми сигналами и командами по рации. При получении соответствующей команды по каналам связи или по установленному сигналу водители, работающие на летном поле и рулежных дорожках, прекращают работу и незамедлительно выводят технику в установленное место за пределы критической зоны радиомаячной системы посадки.
195. Пересечение и выезд на летном поле и рулежных дорожках допускаются после разрешения диспетчера стартового диспетчерского пункта и только на машинах, оборудованных проблесковыми и габаритными огнями, буксировочными устройствами и радиостанциями.
196. Перед пересечением летной полосы водитель спецмашины (представитель службы), не доезжая до боковой полосы безопасности (границы критической зоны радиомаячной системы посадки), запрашивает разрешение на пересечение летной полосы у диспетчера стартового диспетчерского пункта.
197. Диспетчер дает разрешение на пересечение летной полосы спецтехникой в том случае, если воздушное судно, заходящее на посадку, имеет временной интервал не менее 5 мин или после приземления и пробега воздушного судна места пересечения летной полосы.
198. После пересечения летной полосы водитель (представитель службы спецтранспорта) докладывает диспетчеру стартового диспетчерского пункта об ее освобождении. Летная полоса считается свободной, если спецмашина выехала за пределы боковой полосы безопасности (границы критической зоны радиомаячной системы посадки).
Глава 18. Мероприятия по предотвращению
задержек вылета воздушных судов
199. Регулярный вылет воздушных судов по расписанию может быть обеспечен наземными службами аэропорта при условиях:
1) своевременного и качественного обслуживания воздушных судов;
2) безаварийной работы наземной техники;

3) әуеайлағы жолдарының ұшуға дайындығы.
Арнайы көлік қызметі құрылымының осы шарттарды орындауы үшін мыналар қажет:
1) ӘК қызмет көрсету мен әуеайлағы жолдарын пайдалануға дайындау кезінде арнайы машиналардың қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету;
2) арнайы машиналар паркін үнемі техникалық дайындық жағдайында ұстау;
3) ӘК-не қызмет көрсетуге және ұшу алаңын дайындауға қатысатын әуежай қызмет орындарымен бірге жұмысты келісіп істеуге қол жеткізу;
4) аса жоғары ұшу жиілігі "пик" уақытында қарбалас жүріс кезінде арнайы машиналардың қорын қамтамасыз ету;
5) арнайы машиналардың техникалық жағдайын тексеруге қоғамдық бақылау комиссиясының жұмысын ұйымдастыру;
6) әуе кемесінің ұшып шығуға кешігу себептерін мұқият талдау, кедергі себептері туралы жүргізушілер құрамына үнемі хабарлау және оларды болдырмауға шұғыл шаралар қабылдау;
7) әуе кемесіне қызмет көрсетуде кедергісіз жұмыс істейтін арнайы көлік қызметінің, колоннаның, ең жақсы ауысымдардың жұмыс тәжірибесін тарату және қорыту;
8) жүргізушілер ауысымға шығар алдында әуе кемесіне қызмет көрсеткен алдыңғы ауысым жұмыстарының кемшіліктерін талдай отырып және әуе кемесінің ұшуына жолдарды дайындауда нақты метеорологиялық жағдай мен өндірістік ерекшеліктерді есепке ала отырып нұсқау жүргізу;
9) әуеайлағын дайындау мен әуе кемесіне уақытында қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге бағытталған өнертапқыштық ұсыныстар мен жаңалықтарды енгізу;
10) жыл сайын "әуе кемесіне уақытында және қауіпсіз қызмет көрсету мен автокөліктің апатсыз жұмысы үшін" байқауын өткізу.
19-тарау. Әуе кемелері зақымдануының алдын алу шаралары
200. Әуе кемелері зақымдануының алдын алу үшін әуеайлағында әсіресе әуе кемесіне қызмет көрсету аймағында арнайы машиналардың қауіпсіз жұмыс істеуін ұйымдастыру ережелерін қатаң сақтау қажет, сондай-ақ арнайы машиналардың апатсыз жұмыс істеуін қамтамасыз ететін шараларды жүзеге асыру қажет. Көлік құралдарын жүргізушілер барлық жағдайда әуе кемесіне жол беруге тиіс.
201. Әуе кемесіне қызмет көрсету аймағында арнайы машиналардың қозғалысы тек келуге басшылық ететін жауапты адам жетекшілігімен және келу (кету) схемаларына сәйкес жүргізілуі тиіс. Келуді (кетуді) басқаратын қызметкерлердің жоқтығынан әуе кемесінің ұшып шығуы, кешігуі-келуі (кетуі) басшылығын қамтамасыз етпеу қызметіне жатады (3-қосымша).
202. Әуе кемесіне қызмет көрсету аймағында арнайы машиналардың қозғалыс жылдамдығы сағатына 5 шақырымнан аспауы тиіс. Арнайы машиналардың перронда және тұратын жерінде қозғалыс жылдамдығы сағатына 30 шақырымнан аспауы тиіс. Әуеайлағының қалған аймақтарындағы қозғалыс жылдамдығы - сағатына 50 шақырым. Көрсетілген қозғалыс жылдамдық қатарындағы шектеуліктер жалғасу коэффициентін өлшегенде және жолға қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындағанда, әуеайлағы машиналары мен механизмдеріне, сондай-ақ өрт сөндіру, тазалық және басқа қауіпті жағдайда шақырылған машиналарға жарамайды.

3) готовности аэродромных покрытий к производству полетов.
Для выполнения этих условий службе спецтранспорта необходимо:
1) обеспечить безопасную работу спецмашин при обслуживании воздушных судов и эксплуатационном содержании аэродромных покрытий;
2) содержать парк спецмашин в состоянии постоянной технической готовности;
3) добиться четкой согласованности в работе со службами аэропорта, принимающими участие в обслуживании воздушных судов и подготовке летного поля;
4) обеспечить резерв спецмашин на время максимальной интенсивности полетов в часы "пик";
5) организовать деятельность комиссий общественного контроля за техническим состоянием спецмашин;
6) тщательно анализировать причины задержек вылета воздушных судов, постоянно информировать водительский состав о причинах задержек и принимать неотложные меры по их устранению;
7) обобщать и распространять опыт работы лучших смен, колонн, служб спецтранспорта, работающих без задержек при обслуживании воздушных судов;
8) перед заступлением водителей на смену проводить инструктаж с анализом недостатков работы предыдущей смены по обслуживанию воздушных судов и подготовке покрытий для полетов воздушных судов с учетом конкретных метеорологических условий и производственных особенностей;
9) внедрять рационализаторские предложения и изобретения, направленные на обеспечение своевременного обслуживания воздушных судов и подготовку аэродрома;
10) ежегодно проводить конкурс "За безаварийную работу автотранспорта, своевременное и безопасное обслуживание воздушных судов".
Глава 19. Мероприятия по предупреждению
повреждений воздушных судов
200. Для предупреждения повреждений воздушных судов спецмашинами необходимо строгое соблюдение правил организации безопасной работы спецмашин на аэродроме и особенно в зоне обслуживания воздушных судов, а также осуществление мероприятий, обеспечивающих безаварийную работу спецмашин. Водители транспортных средств во всех случаях уступают дорогу воздушным судам.
201. Движение спецмашин в зоне обслуживания воздушных судов производится только под руководством должностного лица, руководящего подъездом, и в строгом соответствии со схемами подъезда (отъезда). Задержки вылетов воздушных судов из-за отсутствия должностных лиц, руководящих подъездом (отъездом), относятся на службу, не обеспечившую руководство подъездом /отъездом/ (приложение 3).
202. Скорость движения спецмашин в зоне обслуживания воздушных судов не должна превышать 5 км/ч. Скорость движения спецмашин по перрону и местам стоянок не должна превышать 30 км/ч, при движении в остальных зонах аэродрома - 50 км/ч. Указанные ограничения скорости движения не распространяются на аэродромные машины и механизмы при выполнении работ по обслуживанию покрытий и измерениях коэффициента сцепления, а также на пожарные, санитарные и другие машины, вызванные по тревоге.

203. Әуеайлағындағы барлық үлгідегі арнайы машиналар қозғалысы тек жердегі техника қозғалысын ұйымдастыру мен орналастыру схемасы бойынша белгі соғылған арнайы бағытпен жүзеге асуы тиіс. Қозғалыс бағытын белгілеу әуеайлағы қызметі жөніндегі қолданыстағы нормативті акт талаптарына сәйкес келуі тиіс.
204. Амортизаторлық тежегіштермен, өрт сөндіру құралдарымен жабдықталмаған арнайы машиналардың берік тежегішсіз және жарамсыз арнайы құрал-жабдықтармен ӘК-не келуіне тыйым салынады.
205. Әуеайлағында нашар көріну жағдайында (түнде, тұман кезінде, қар жауғанда және апат жағдайында) арнайы машиналарда дыбыс сигналдарын қолдануға рұқсат етіледі. Трейлер қорабының артында және бүйірінде қызыл рефлекторлары болуы тиіс.
206. Әуе кемесін перронда және тұратын жеріне орналастыру әуеайлағы қызметі және авиациялық техниканы жөндеу мен техникалық пайдалану жөніндегі қазіргі нормативті құжаттардың талаптарына сәйкес жүргізілуі тиіс. Әуе кемесінің орналасуы оған келу қауіпсіздігін қамтамасыз етпеген жағдайда, ӘК-не арнайы машиналардың келуіне тыйым салынады.
207. Әуе кемесі мен перронның тұратын жері (ТЖ) белгіленген қалыпқа сай жарық болуы тиіс. Жарық машина жүргізушілерінің ӘК-не жақын келуі кезінде және ТЖ мен перронда қозғалысы кезінде көзіне шағылыспау керек.
208. Арнайы машиналардың тұратын жерлерінде, оқу сыныптарында және гараждарда ӘК-не келу (кету) және әуеайлағын арнайы машиналар қозғалысының схемасы бар плакаттар ілінуі тиіс.
209. Арнайы машиналардың жүргізушілері ауысымда (бригадада) жұмыс басталар алдында азаматтық авиация ұйымдарының дәрігерлері жүргізетін дәрігерлік байқаудан өтуі тиіс және жұмысқа жіберілу туралы жол қағазына, дәрігерлік бақылау кітапшасына немесе жүргізушінің арнайы журналына белгі соқтыруы қажет. Ішімдік пайдаланған айғағы дәлелденген жүргізушілер жұмысқа жіберілмейді. Ауысым соңында жүргізушілер міндетті түрде қосымша дәрігерлік байқаудан өтеді. Жүргізушілердің дәрігерлік байқауға келуін өздері штатта тұрған қызмет бастығы қамтамасыз етеді.
20-тарау. Азаматтық авиация ұйымдары басшылары мен арнайы көлік қызметі лауазымды адамдарының әуеайлақтарындағы
әуе кемелерінің зақымдануының алдын алу мен
сақтауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметі
210. Азаматтық авиация ұйымының бастығы:
1) әуе кемелерінің жердегі техника арқылы зақымдануының алдын алу жөніндегі шаралардың жүзеге асуын қамтамасыз етеді және әуеайлағындағы арнайы машиналардың қызметін дұрыс ұйымдастыруды бақылайды;
2) азаматтық авиация өкілетті органдарының нормативті құжаттарына толық сәйкес әуе кемелерінің механизация құралдары мен автокөлік арқылы зақымдануының әрбір жағдайын тексеруді ұйымдастырады.

203. Движение всех типов спецмашин на аэродроме должно осуществляться только по установленным маршрутам, маркированным согласно схеме расстановки и организации движения наземной техники. Маркировка маршрутов движения должна соответствовать требованиям действующих нормативных актов по аэродромной службе.
204. Запрещается подъезд к воздушным судам спецмашин, не оборудованных амортизационными упорами, средствами пожаротушения, без упорных тормозных колодок и с неисправным спецоборудованием.
205. В условиях плохой видимости на аэродроме (ночью, во время тумана, снегопада и в случаях аварийной обстановки) на спецмашинах разрешается пользоваться звуковыми сигналами. Трейлеры (автомашины типа: ТЗ-22, АК-6, АППА-4 и другие) должны иметь красные рефлекторы на задней части кузова и по бокам.
206. Расстановка воздушных судов на перроне и на местах стоянки должна производиться в соответствии с требованиями действующих нормативных документов по аэродромной службе и технической эксплуатации и ремонту авиационной техники. В тех случаях, когда расстановка воздушных судов не обеспечивает безопасного подъезда к ним, подъезд спецмашин к этим воздушным судам запрещен.
207. Места стоянок воздушных судов и перрон должны иметь освещение по установленным нормативам. Освещение не должно ослеплять водителей машин при подъезде к воздушным судам и движении по перрону и мест стоянок.
208. На места стоянок спецмашин, в учебных классах и гаражах должны быть вывешены плакаты со схемами движения спецмашин по аэродрому и подъезда (отъезда) к воздушным судам.
209. Перед началом работы в смене (бригаде) водители спецмашин проходят медицинский осмотр, проводимый медперсоналом организации гражданской авиации, и получают отметку о допуске к работе в путевом листе, контрольной медицинской книжке или специальном журнале водителя. Водители, у которых установлен факт употребления алкогольных напитков, к работе не допускаются.
В конце смены водители обязательно проходят дополнительный медосмотр. Явку водителей на медосмотр обеспечивают начальники служб, в штате которых состоят водители.
Глава 20. Функции руководителей организаций
ГА и должностных лиц службы
спецтранспорта по обеспечению сохранности и
предупреждению повреждений воздушных
судов на аэродроме
210. Руководитель организации гражданской авиации:
1) обеспечивает осуществление мероприятий по предупреждению повреждений воздушных судов наземной техникой и контролирует правильную организацию движения спецмашин на аэродромах в базовом и приписных аэропортах;
2) организует расследование каждого случая повреждения воздушных судов средствами механизации и автотранспортом в полном соответствии с нормативными документами уполномоченного органа.

211. Жердегі құрылысты пайдалану мен құрылыс жөніндегі әуежай бастығының орынбасары:
1) әуе кемелерінің арнайы машиналар арқылы зақымдануының алдын алу жөніндегі өзіне байланысты қызмет орындары жұмыстарын ұйымдастырады және әуеайлағындағы арнайы машиналардың қозғалысын дұрыс ұйымдастыруға жауапты болады;
2) оқып үйренуді ұйымдастырады және әуеайлағында қозғалыс қауіпсіздігі және арнайы машиналардың ӘК-не қызмет көрсету қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды бағынышты қызмет орындарының жеке құрамдары орындауын бақылайды;
3) әуеайлағы қызметі жөніндегі қазіргі нормативті актілерге сәйкес әуеайлағы жолдарына белгі қою, жол белгілерін орнату, кедергілер мен қауіпті жерлерді қоршауды қамтамасыз етеді;
арнайы автокөлік қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі инженерлер мен кезекші қоғамдық автоинспекторлар жұмысын бақылайды және ұйымдастырады;
ӘК-не қызмет көрсету және әуеайлағын пайдалану жұмыстарында қауіпсіз өндірісті қамтамасыз етеді.
212. Азаматтық авиация ұйымдарындағы арнайы көлік қызметінің бастығы:
1) ӘК-нің арнайы машиналармен зақымдануы және жол-көлік апаттарының алдын алу шараларын жүзеге асырады; арнайы машиналардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз етуді бақылайды;
2) оқып үйренуді ұйымдастырып жүргізушілер құрамының ӘК-не қызмет көрсетуі мен қауіпсіз қозғалысы талаптарының орындалуын бақылайды;
3) азаматтық авиация әуеайлағында әуе кемелері, арнайы автокөлік және механизация құралдарының қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі нормативті талаптарға сәйкес әуеайлағында жұмыс істеу үшін жүргізушілерді дайындау және жүйелі түрде нұсқау беруді қамтамасыз етеді;
4) қызмет орнында "әуе кемелеріне уақытында және қауіпсіз қызмет көрсеткені, автокөліктің апатсыз жұмысы үшін" байқауын жүргізуге басшылық етеді;
5) өзара қызмет көрсету технологиясының талаптарына сәйкес арнайы көлік қызметінің қозғалыс, инженерлік авиация, тасымалдау мен коммерциялық пайдалану, әуеайлағы, жанар-жағар май материалдары және басқа әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз ететін әуежай қызмет орындарымен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді;
6) арнайы көлікті жөндеу мен уақытында техникалық қызмет көрсетуді қолданыстағы ережелер мен нормаларға сәйкес қамтамасыз етеді және ұйымдастырады;
7) әрбір машинаның (механизмнің) технологиялық жағдайына күнделікті тексеруді ұйымдастырады, онда өрт сөндіру құралдарының, жарқылдақ және қуатты оттар, радиостанциялар, берік тежегіштердің, сүйретпе және амортизаторлық қондырғылардың гараждан шығуын, сондай-ақ әуеайлағында тұруын тексереді;

211. Заместитель начальника аэропорта по эксплуатации наземных сооружений и строительству:
1) организует деятельность подчиненных ему служб по предупреждению повреждений воздушных судов спецмашинами и контролирует правильную организацию движения спецмашин на аэродроме;
2) организует изучение и контролирует выполнение личным составом подчиненных служб требований по безопасности движения на аэродроме и по безопасности обслуживания воздушных судов спецмашинами;
3) обеспечивает маркировку аэродромных покрытий установку дорожных знаков, ограждений препятствий и:
опасных мест на аэродроме в соответствии с действующими нормативными актами по аэродромной службе;
организует работу инженеров по организации движения спецавтотранспорта и дежурных общественных автоинспекторов;
обеспечивает безопасное производство работ при обслуживании воздушных судов и эксплуатационном содержании аэродрома.
212. Начальник службы спецтранспорта организации гражданской авиации:
1) осуществляет в службе мероприятия по предупреждению повреждений воздушных судов спецмашинами и транспортных происшествий и контролирует обеспечение безопасности движения спецмашин;
2) организует изучение и контролирует выполнение водительским составом службы требований по безопасности движения и обслуживания воздушных судов;
3) обеспечивает подготовку и систематический инструктаж водителей для работы на аэродроме в соответствии с нормативными требованиями по организации движения воздушных судов, спецавтотранспорта и средств механизации на аэродромах гражданской авиации;
4) руководит проведением в службе конкурса "За безаварийную работу автотранспорта, своевременное и безопасное обслуживание воздушных судов", обеспечивает у личного качественное выполнение производственных заданий, соблюдение трудовой дисциплины;
5) обеспечивает четкое взаимодействие службы спецтранспорта со службой движения, инженерно-авиационной службой, службой перевозок и коммерческой эксплуатации, аэродромной, службой горюче-смазочных материалов и другими службами аэропорта, обеспечивающими полеты воздушных судов, в соответствии с требованиями технологии взаимодействия служб, обеспечивающих полеты;
6) организует и обеспечивает своевременное техническое обслуживание и ремонт спецтранспорта в соответствии с действующими правилами и нормами;
7) организует ежедневную проверку технического состояния каждой машины (механизма), наличия на ней пожарного оборудования, проблесковых и габаритных огней, радиостанции, упорных колодок, буксировочного и амортизирующих устройств как при выпуске из гаража, так и на аэродроме;

8) әуеайлағына және әуе кемесіне қызмет көрсететін арнайы механизмдерді жүргізуге құқық беретін куәлік пен талонды тексеруді ұйымдастырады;
9) арнайы көлік қызметі жүргізушілерінің ауысым жұмысы басталар алдында дәрігерлік байқаудан өтуге келуін қамтамасыз етеді.
213. Арнайы көлік қызметі ауысым бастығы (ауысым инженері, бригадирі):
1) өз қарамағындағы арнайы көлікті мақсатты пайдалануды және оның әуеайлағындағы қауіпсіз жұмысын ұйымдастыруды бақылайды;
2) жұмыс басталар алдында арнайы машина жүргізушілеріне әуеайлағындағы қозғалыс пен техника қауіпсіздігі туралы қысқаша нұсқау береді;
3) әуеайлағында жүргізушілердің арнайы машиналарды жүргізу құқығы талоны болуын, арнайы машиналардың әуе кемесіне келуіне (кетуіне) басшылық етуге құқық беретін адамдардың куәлігін тексереді;
4) ауысымда жүргізушілер мен келуге басшылық ететіндер жұмысына бақылау жасайды; сондай-ақ олардың азаматтық авиация әуеайлағында әуе кемелері, арнайы автокөлік пен механизация құралдарының қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі қазіргі ереже талаптарын сақтауын бақылайды;
5) ауысым жұмысын жүйелі түрде талдап талқылауды жүргізеді.
214. Арнайы автокөлік қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі инженер мына талаптарды сақтауға тиіс:
1) әуеайлағындағы қауіпсіз қозғалыс талаптары мен ӘК-не қызмет көрсетуді лауазымына сайкес берілген қызмет шеңберінде барлық адамдардың орындауын қатаң бақылауды жүзеге асырады;
2) арнайы машиналар жүргізушілері әуеайлағындағы белгіленген бағыт пен қозғалыс жылдамдығын, ӘК-не қызмет көрсету кезінде келу (кету) ережелерін қатаң сақтауды талап етеді;
3) арнайы машиналарда жарық сигналдары құралдарының, радиобайланыс құралдарының, өрт сөндіру, берік тежегіштер, сүйретпе және амортизаторлық қондырғылардың болуын, сондай-ақ жүргізушілерде арнайы машиналарды жүргізу құқығы берілген талонның болуын, жол қағазын дұрыс рәсімдеуді тексереді;
4) әуеайлағында және ӘК-не қызмет көрсетуде арнайы машиналардың қозғалыс қауіпсіздігін бұзу есебін, сондай-ақ жол-көлік апатының есебін жүргізіп, есеп береді (12, 13-қосымшалар);
5) азаматтық авиация ұйымының территориясында әуеайлағында, перронда, әуежайдың жалпы пайдалану жолдарында белгіленген қозғалыс тәртібін бұзушы кез келген адамды ұстау, ол туралы тікелей бастыққа бұзақыға шара қолдану үшін баяндайды;
6) АКҚ жүргізушілер құрамының азаматтық авиация әуеайлақтарында әуе кемелерін, арнайы автокөлік және механизация құралдарын ұйымдастыру жөніндегі қазіргі ереже талаптарын оқып үйренуді ұйымдастырып, оның орындалуын тексеру жөнінде рейдтер жүргізеді.

8) организует ежесменную проверку водительских удостоверений и талонов на право вождения спецмашин и механизмов по аэродрому и обслуживания воздушных судов;
9) обеспечивает явку водителей службы спецтранспорта для прохождения медосмотра перед началом работы в смене, а также их явку на дополнительный медосмотр в конце смены.
213. Начальник смены (сменный инженер, бригадир) службы спецтранспорта:
1) контролирует использование спецтранспорта, находящегося в его распоряжении, по назначению и организацию его безопасной работы на аэродроме;
2) проводит перед началом работы краткий инструктаж водителей спецмашин по правилам движения на аэродроме и технике безопасности;
3) проверяет наличие у водителей талонов на право управления спецмашиной на аэродроме, у руководителей подъездом (отъездом) - удостоверений на право руководства подъездом спецмашин к воздушным судам;
4) осуществляет контроль в смене за работой водителей и руководителей подъездом; а также за соблюдением ими требований действующих правил по организации движения воздушных судов, спецавтотранспорта и средств механизации на аэродромах гражданской авиации;
5) систематически проводит разборы с анализом работы смены.
214. Инженеру по организации движения спецавтотранспорта необходимо соблюдать следующие требования:
1) осуществляет строгий контроль за выполнением требований безопасности движения на аэродроме и обслуживания воздушных судов всеми лицами в пределах функций, предоставленных ему должностной инструкцией;
2) требует строгого соблюдения водителями спецмашин установленных маршрутов и скоростей движения на аэродроме, правил подъезда (отъезда) при обслуживании воздушных судов;
3) проверяет наличие на спецмашинах светосигнального оборудования, средств радиосвязи, пожарного оборудования, тормозных упорных колодок, буксировочных и амортизирующих устройств, а также наличие у водителя удостоверения на право вождения спецмашины, талона на право вождения транспортного средства по аэродрому и правильное оформление путевых листов;
4) ведет учет нарушений безопасности движения спецмашин на аэродроме и обслуживания воздушных судов, а также учет транспортных происшествий и составлять отчет и донесения (приложения 12, 13);
5) задерживает на территории организации гражданской авиации любое должностное лицо, нарушающее установленный порядок движения по аэродрому, перрону, дорогам общего пользования аэропорта с докладом об этом непосредственному начальнику нарушителя для принятия мер;
6) организовывает изучение водительским составом службы спецтранспорта требований действующих правил по организации движения воздушных судов, спецавтотранспорта и средств механизации на аэродромах гражданской авиации и проводит рейды по проверке его исполнения.

215. Арнайы машинаны жүргізуші осы нұсқаудың 333-тармағында баяндалған талаптарды білуге және қатаң сақтауға тиіс.
21-тарау. Жол-көлік оқиғалары, оларды топтастыру,
ескерту және есепке алу
216. Жол-көлік оқиғаларына мыналар жатпайды:
1) еңбек қауіпісіздігі талаптары мен пайдалану ережелерін бұзу салдарынан олар орындауға арналған (жер жырту, траншея қазу т.б.) негізгі өндірістік операцияларды жасау кезінде пайда болған өзі қозғалатын механизмдер оқиғалары (бульдозерлер, тракторлар, арық қазушылар);
2) қозғалмалы механикалық құралдарындағы олардың техникалық жарамсыздығына байланысты емес өрттер.
217. Көлік оқиғаларында қаза тапқандарға оқиға болған жерде немесе оқиға болған кезден бастап алған жарақаттан қайтыс болғандар жатады; жаралылар санына дене жарақатын алғандар, бірінші дәрігерлік көмек көрсетілген соң емханалық емдеу немесе ауруханаға жөнелтуді қажет еткендер жатады.
218. Көлік оқиғаларының алдын алу үшін мыналар қажет:
1) жолда жұмыс істеуге техникалық жарамды көлік құралдарының тежегіштерін, басқару және жарық беретін аспаптарды тексерген соң ғана рұқсат етіледі;
2) қауіпті жағдайларда қозғалыс кезінде (жолдың тар бөлігі, жол жабындысының нашар жағдайы, көктайғақ, шектеулі көрініс) жылдамдықты шегіне дейін түсіру;
3) жарық жағылған жағдайда қарсы шыққан көлік жүргізушісінің көзіне жарықты шағылыстыруға болмайды;
4) басып озу және қиылыстардан өту ережелерін қатаң сақтау;
5) бөтен адамдардың көлікті айдауға және алып кету жағдайларын болдырмау;
6) көлік құралдарын басқаруға жүргізушілерді мас күйінде жіберуге болмайды;
7) көлік құралдары жүргізушілерімен жол қозғалысы ережелері және жылдың көктемгі-жазғы, күзгі-қысқы маусымдарында көлік құралдарын пайдалану ерекшеліктері жөнінде тұрақты түрде оқулар өткізу, оларға жол полициясы мамандарын тарту;
8) арнайы көлік қызметінде қозғалыс қауіпсіздігі бөлмелерін, сыныптар және бұрыштар жабдықтау;
9) жол және әуеайлағы жабындыларының (көктайғақ, қар) жағдайы туралы плакаттар мен ескерту жазбаларды іліп қою;
10) арнайы көлік қызметі басшылары мен инженер-техникалық құрамы жүргізушілермен еңбек тәртібін күшейтуге арналған тәрбие жұмыстарын үнемі жүргізу;
11) алдыңғы қатарлы жүргізушілердің апатсыз және жол қозғалысы ережелерін бұзбай жұмыс істейтін тәжірибесін қабырға газеттерде, брошюраларда, оқу құралында кеңінен тарату.

215. Водителю спецмашины необходимо знать и строго соблюдать требования, изложенные в пункте 333 настоящей Инструкции.
Глава 21. Транспортные происшествия,
их классификация, предупреждение и учет
216. К транспортным происшествиям не относятся:
1) происшествия с самоходными механизмами (бульдозерами, тракторами, канавокопателями и тому подобное), возникающие во время выполнения ими основных производственных операций, для которых они предназначены (пахота, рытье траншей и тому подобное), вследствие нарушения правил эксплуатации и требований безопасности труда;
2) пожары на движущихся механических транспортных средствах, не связанные с их технической неисправностью.
217. В число погибших при транспортных происшествиях включаются лица, скончавшиеся на месте происшествия и от полученных ранений в результате происшествия; в число раненых - люди, получившие телесные повреждения, вызвавшие необходимость госпитализации или амбулаторного лечения после оказания первой медицинской помощи.
218. Для предупреждения транспортных происшествий необходимо:
1) допускать к работе на линии только технически исправные транспортные средства после проверки тормозов, рулевого управления и действия осветительных приборов;
2) при движении в опасных условиях (узкие участки дороги, плохое состояние дорожного покрытия, гололед, ограниченная видимость) снижать скорость до пределов, обеспечивающих безопасность движения;
3) при движении с включенными осветительными приборами не допускать ослепления водителей встречных транспортных средств;
4) строго соблюдать правила обгона и проезда перекрестков;
5) не допускать случаев угона и вождения транспортных средств посторонними лицами;
6) не допускать к управлению транспортными средствами водителей в нетрезвом состоянии;
7) регулярно проводить занятия с водителями транспортных средств по правилам дорожного движения и особенностям эксплуатации транспортных средств в весенне-летний и осенне-зимний периоды года, практиковать привлечение на указанные занятия специалистов дорожной полиции;
8) оборудовать в службе спецтранспорта кабинеты, классы и уголки по безопасности движения;
9) вывешивать предупредительные надписи и плакаты о состоянии дорожных и аэродромных покрытий (гололед, снег, дождь, град, слякоть);
10) руководителям и инженерно-техническому составу службы спецтранспорта постоянно проводить с водителями воспитательную работу, направленную на укрепление трудовой дисциплины;
11) широко популяризировать опыт передовых водителей, работающих без аварий и нарушений правил дорожного движения, в стенной печати, брошюрах, пособиях.

219. Жол-көлік оқиғаларын тудыратын себептерді жою мен оқып үйрену мақсатында азаматтық авиация ұйымдарында барлық бұрын болған жол-көлік оқиғаларының, соның ішінде жабық территорияда болғандардың міндетті есебі жүргізілуге тиіс. Азаматтық авиация ұйымдарындағы жол-көлік оқиғалары есебінің үлгі-журналы осы нұсқаудың 12-ші қосымшасында көрсетілген.
220. Ауыр салдарлы жол-көлік оқиғалары (өлім-жітім, адамдардың ауыр жарақаты) туралы азаматтық авиация ұйымдары 24 сағаттан кешіктірмей өкілетті органдарға хабар береді (осы нұсқаудың 13-ші қосымшасында көсетілген).
6-бөлім.
Арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсету
221. Арнайы машиналарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету жүйесі өзара байланысты құралдардың жиынтығынан, техникалық қызмет көрсету мен жөндеу және орындаушылардың арнайы машиналардың сапасын сақтау мен қалпына келтіруге қажетті құжаттамалардан тұрады.
222. Техникалық қызмет көрсету шеңберінде арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсетіліп, оларды жұмысқа пайдалану, сақтау, тасымалдау кезінде қабілеттілігін немесе жарамдылығын сақтау жөніндегі жұмыстарды кеңінен қамтиды.
223. Арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсету негізіне жоспарлау-ескерту жүйесі жатады, онда техникалық қызмет көрсетуді жоспарлау арнайы машиналардың атқаратын жұмысы мен жүріп өткен жолына және тораптар мен агрегаттардың жағдайына қарамастан арнайы машиналардың белгілі бір қорды игергенінен кейін міндетті түрде жүргізіледі.
224. Техникалық қызмет көрсету арнайы машиналардың құрамдас бөлігі болып табылады және мыналарға бағытталған:
1) әуе кемесінің ұшу қауіпсіздігі мен тұрақтылығын қамтамасыз етумен тікелей байланысты арнайы машиналарды үнемі техникалық дайындықта ұстау;
2) арнайы машиналардың өз бағытында және пайдалану барысында жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
3) пайдалану жағдайында арнайы машиналардың сенімділігін арттыру.
225. Арнайы машиналардың техникалық қызмет көрсетуі мынандай жұмыстарды қамтиды: жинау-жуу, құю, майлау, бақылау-диагностикалық, бекіту, реттеу, істен шығу мен жарамсыздықты анықтау. Жинау-жуу, майлау, бақылау, диагностикалық жұмыстар міндетті түрде орындалады, ал құю-реттеу және жарамсыздықты жою жұмыстары тексеру нәтижесінде қажеттілік болған кезде жүргізіледі.
226. Арнайы машиналардың техникалық жағдайына қойылатын талаптар осы нұсқау және қазіргі жол қозғалысы ережелері, өкілетті органының нормативті-техникалық құжаттары мен шығарушы-зауыт нұсқаулары арқылы белгіленеді.

219. В целях изучения и устранения причин, порождающих транспортные происшествия, в организациях гражданской авиации должен проводиться обязательный учет транспортных происшествий всех приведенных ранее видов, в том числе происшедших на закрытых территориях. Образец Журнала-учета транспортных происшествий в организациях гражданской авиации указан в приложении 12.
220. О происшествиях с тяжелыми последствиями (гибель, увечье, тяжелые ранения людей) организациями гражданской авиации сообщаются в органы внутренних дел на транспорте и высылаются донесения (приложение 13) не позднее двадцати четырех часов с момента происшествия в уполномоченный орган.
Раздел 6.
Техническое обслуживание спецмашин
221. Система технического обслуживания и ремонта спецмашин представляет собой совокупность взаимосвязанных средств, документации технического обслуживания и ремонта и исполнителей, необходимых для поддержания и восстановления качества спецмашин.
222. В рамках системы технического обслуживания и ремонта осуществляется техническое обслуживание спецмашин, представляющее собой комплекс операций по поддержанию их работоспособности или исправности при использовании по назначению, хранении и транспортировании.
223. В основу технического обслуживания спецмашин положена планово-предупредительная система, в которой планирование технического обслуживания осуществляется в зависимости от пробега или наработки спецмашин и проводится в обязательном порядке после отработки спецмашиной определенного ресурса независимо от состояния узлов и агрегатов.
224. Техническое обслуживание является составной частью эксплуатации спецмашин и направлено:
1) на поддержание постоянной технической готовности спецмашин, непосредственно связанной с обеспечением безопасности и регулярности полетов воздушных судов;
2) на обеспечение безопасности использования спецмашин по назначению и передвижению в процессе эксплуатации;
3) на повышение надежности спецмашин в условиях реальной эксплуатации.
225. Техническое обслуживание спецмашин включает следующие операции:
уборочно-моечные, заправочные, смазочные, контрольно-диагностические, крепежные, регулировочные, выявление отказов и неисправностей. Уборочно-моечные, смазочные, контрольно-диагностические работы выполняются в обязательном порядке, а заправочные, регулировочные и работы по устранению неисправностей - по потребности, когда в результате проверки выявляется в этом необходимость.
226. Требования к техническому состоянию спецмашин устанавливаются настоящей Инструкцией, и действующими правилами дорожного движения, нормативно-техническими документами уполномоченного органа и инструкциями заводов-изготовителей.

22-тарау. Арнайы машиналардың техникалық қызмет көрсету түрлері, кезеңдері және қиындықтары
227. Арнайы машиналар техникалық қызмет көрсету жұмыстарының жағдайларына, кезеңдеріне және көлеміне сәйкес мынадай түрлерге бөлінеді:
1) күнделікті техникалық қызмет көрсету;
2) бірінші техникалық қызмет көрсету;
3) екінші техникалық қызмет көрсету;
4) маусымдық техникалық қызмет көрсету.
228. Техникалық қызмет көрсетудің негізгі жұмысы арнайы машиналардың сенімділігін қамтамасыз етуге, оның сыртқы түрін бастапқы жағдайда сақтауға, отын, май, суытатын сұйықтық құюды қамтамасыз етуге бағытталған жалпы бақылау болып табылады. Техникалық қызмет көрсету, сондай-ақ арнайы машиналарды пайдалану мен қозғалыс қауіпсіздігін анықтайтын агрегаттар мен жүйелердің жағдайын тексеруді қарастырады (рульді басқару, тежегіш, шина, сыртқы жарықтандыру аспабы, жарық және дыбыс сигналдары, әйнек тазалағыш, жарықпен сигнал беру, радиостанциялар).
229. Бірінші және екінші - техникалық қызмет көрсетудің негізгі жұмыстары бөлшектердің тозу қарқынын азайту, істен шығу мен жарамсыздықты реттеуді уақытында бақылау-диагностикалық, майлау, бекіту, т.б. жұмыстарды атқару жолымен орындауды ескерту және анықтау. 1-техникалық қызмет көрсету кезінде жұмыстар, ереже бойынша, қызмет көрсететін аспаптарды, тораптарды, механизмдерді арнайы машиналардан жеке бөлшектерді алмай жүргізіледі. 2-техникалық қызмет көрсету кезінде осы жұмыстар үлкен көлемде орындалады, ал қажет жағдайда қызмет көрсететін аспаптарды (тораптар, механизмдер) ашады немесе машинадан алады.
230. Техникалық қызмет көрсетудің негізгі жұмысы арнайы машиналарды күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы маусымда пайдалануға дайындық болып табылады. Техникалық қызмет көрсету жылына екі рет өткізіледі, ереже бойынша кезектегі бірінші техникалық қызмет көрсету немесе екінші техникалық қызмет көрсетумен алмастырылады; оған қосымша арнайы машиналарды сәйкес пайдалану кезеңіне дайындауға байланысты (май ауыстыру, арнайы сұйықтықтарды, электролитті ауыстыру, жылу құралдарын қамтамасыз ету, жылыту) жұмыстары жасалады.
231. Белгілі бір техникалық қызмет көрсету түрі мен келесі түрі немесе басқа күрделі жұмыстар арасындағы арақашықтық арнайы машиналардың техникалық қызмет көрсету кезеңі деп аталады.
232. Арнайы машиналардың техникалық қызмет көрсету кезеңі автомобильдің жүріп өткен жолына немесе арнаулы құрал-жабдықтың пайдаланылуына байланысты өкілетті органның нормативті-техникалық құжаттары мен шығарушы-зауыт нұсқауларына сәйкес белгіленеді.

Глава 22. Виды, периодичность и трудоемкость
технического обслуживания спецмашин
227. В соответствии с условиями эксплуатации, периодичностью и объемами работ технического обслуживания спецмашин подразделяется на следующие виды:
1) ежедневное техническое обслуживание;
2) первое техническое обслуживание;
3) второе техническое обслуживание;
4) сезонное техническое обслуживание.
228. Основным назначением ежедневного технического обслуживания является общий контроль, направленный на обеспечение надежности спецмашин, поддержание в надлежащем состоянии ее внешнего вида, заправка топливом, маслом, охлаждающей жидкостью и другие. Эксплуатационное обслуживание предусматривает также проверку состояния агрегатов и систем, определяющих безопасность движения и использования спецмашин (рулевого управления, тормозов, подвесок, шин, приборов наружного освещения, световой и звуковой сигнализации, стеклоочистителей, светосигнальных огней, радиостанций и так далее).
229. Основным назначением первого и второго технического обслуживания является снижение интенсивности износа деталей, выявление и предупреждение отказов и неисправностей путем своевременного выполнения контрольно-диагностических, смазочных, крепежных, регулировочных и других работ. При первом техническом обслуживании работы производятся, как правило, без снятия со спецмашины или частичной разборки (вскрытия) обслуживаемых приборов, узлов, механизмов.
При втором техническом обслуживании эти же операции производятся в большем объеме, а в случае необходимости обслуживаемые приборы (узлы, механизмы) вскрывают или снимают с машины.
230. Основным назначением сезонного обслуживания спецмашин является подготовка их к эксплуатации в осенне-зимний и весенне-летний периоды. Сезонное обслуживание проводится два раза в год и, как правило, совмещается с очередным первым или вторым техническим обслуживанием, дополнительно к которому выполняется ряд работ, связанных с подготовкой спецмашин к соответствующему периоду эксплуатации (смена масел, спецжидкостей, электролита, укомплектование средствами обогрева, утепления и так далее).
231. Интервал наработки (пробега) между данным видом технического обслуживания, последующим таким же видом или другим большей сложности называется периодичностью технического обслуживания спецмашин.
232. Периодичность технического обслуживания спецмашин устанавливается в зависимости от пробега базового автомобиля или наработки спецоборудования в соответствии с инструкциями заводов-изготовителей и нормативно-техническими документами уполномоченного органа.

233. Пайдалану шартына байланысты негізгі автомобильдер мен арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсету кезеңіне өзгерістер енгізілуі мүмкін. Арнайы машиналардың арнайы құрал-жабдықтары мен негізгі автомобильдердің техникалық қызмет көрсету кезеңін өзгерту коэффициентінің мәні өкілетті органның нормативті-техникалық құжаттары арқылы белгіленеді.
234. Арнайы құрал-жабдықтарға техникалық қызмет көрсету нұсқау бойынша негізгі автомобильге техникалық қызмет көрсетумен бірге жүргізіледі. Техникалық қызмет көрсету кезеңі негізгі автомобильдердің техникалық қызмет көрсетуімен сәйкес келмейтін арнайы құрал-жабдықтардың жеке агрегаттарына шығарушы-зауыт нұсқауларына сәйкес қызмет көрсетіледі, жүргізілген жұмыстар туралы формулярға жазылып, жауапты адамның қолы қойылады.
235. Арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсетудің қаншалықты еңбекті көп қажет еткені онда орнатылған құрал-жабдықтар мен негізгі автомобильдердің техникалық қызмет көрсетуге кеткен жалпы еңбегімен анықталады.
236. Арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсетуге кеткен еңбек нормативтері азаматтық авиация ұйымдарына (автошаруашылықтарына) арналған көлік қызметі жұмысшылары санының нормативтерімен анықталады. Арнайы машиналардың құрал-жабдықтары мен негізгі автомобильдерге қызмет көрсету нормативтеріне оқтын-оқтын өзгерістер енгізіліп тұруы керек.
237. Арнайы машиналардың негізгі автомобильдеріне техникалық қызмет көрсету жұмыстарының тізімі, сондай-ақ құрал-жабдықтарға техникалық қызмет көрсету технологиясы өкілетті органдардың нормативті-техникалық құжаттары және шығарушы-зауыт нұсқауымен анықталады.
238. Арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыс көлемін азайтуға, сондай-ақ оған кеткен уақытты қысқартуға тыйым салынады. Бұл қызмет саласына әсер етуі мүмкін.
239. Жабдықталған және толық қамтамасыз етілген техникалық қызмет көрсету орындарының болмауы машиналарға оқтын-оқтын қызмет көрсету мен жұмыс көлемін өзгертуге негіз бола алмайды.
23-тарау. Техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру
240. Арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсету орталықтандырылған және орталықтандырылмаған әдістермен жүргізіледі. Арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсетудің орталықтандырылған әдісі техникалық қызмет көрсету жұмысшылары мен құралдары арқылы орындалады. Орталықтандырылмаған әдіс кезінде арнайы көлік қызметінің жұмысшыларымен де, құралдарымен де, сондай-ақ азаматтық авиация ұйымдарының қызметтері мен бөлімшелері арқылы да жүргізіледі.
241. Арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсету әмбебап немесе арнайы орындарда немесе тасқынды технологиялық жүйелерде орындалады.

233. В зависимости от условий эксплуатации периодичность технического обслуживания базовых автомобилей и спецоборудования спецмашин может корректироваться. Значения коэффициентов корректирования периодичности технического обслуживания базовых автомобилей и спецоборудования спецмашин устанавливаются нормативно-техническими документами уполномоченного органа.
234. Техническое обслуживание спецоборудования проводится, как правило, одновременно с техническим обслуживанием базового автомобиля. Отдельные агрегаты спецоборудования, периодичность технического обслуживания которых не совпадает с периодичностью технического обслуживания базового автомобиля, обслуживаются в строгом соответствии с инструкциями заводов-изготовителей, с последующей записью о проведенных операциях в формуляре и подписью ответственного лица.
235. Трудоемкость технического обслуживания спецмашин определяется суммарной трудоемкостью технического обслуживания базового автомобиля и спецоборудования, установленного на нем.
236. Нормативы трудоемкости технического обслуживания спецмашин определяются действующими нормативами численности работников служб спецтранспорта (автохозяйств) организации гражданской авиации. Нормативы трудоемкости технического обслуживания базовых автомобилей и спецоборудования спецмашин периодически подлежат уточнению и корректированию.
237. Перечень работ по техническому обслуживанию базовых автомобилей спецмашин, а также технологии технического обслуживания спецоборудования определяются нормативно-техническими документами уполномоченного органа и инструкциями заводов-изготовителей.
238. Запрещается сокращать объем работ по техническому обслуживанию спецмашин, а также сокращать отведенное для этого время в ущерб качеству обслуживания.
239. Отсутствие оборудованных и полностью укомплектованных постов технического обслуживания не может служить основанием для изменения объема работ и периодичности обслуживания спецмашин.
Глава 23. Организация технического обслуживания
240. Техническое обслуживание спецмашин производится централизованным и децентрализованным методами. При централизованном методе технического обслуживания спецмашин выполняется персоналом и средствами службы спецтранспорта. При децентрализованном методе - персоналом и средствами как службы спецтранспорта, так и других подразделений и служб организации гражданской авиации и сторонних организаций.
241. Техническое обслуживание спецмашин проводится на универсальных или специализированных постах и поточных технологических линиях.

242. Техникалық қызмет көрсетудің тасқынды әдісі арнайы жұмыс орындарында белгілі бір технологиялық реттілікпен және ырғақпен жүгізілуі керек.
243. Техникалық қызмет көрсетумен бірге онымен технологиялық байланыстағы құрал-жабдықтар жүйесі мен агрегаттарды ағымдағы жөндеудің ілеспе жұмыстарын орындау ұсынылады.
244. Арнайы машиналарға (түрлері бойынша) техникалық қызмет көрсету өндірістік-техникалық база территориясында арнайы көлік қызметі аймағында орындалады.
245. Агрегаттар мен арнайы құрал-жабдық жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және онымен байланысты ағымдағы жөндеу жұмыстары қажетті заттармен жабдықталған мамандандырылған цехтарда жүргізілуі керек.
246. Күнделікті қызмет көрсетуге бақылау жұмыстары техникалық қызмет көрсету аймағында немесе арнайы көліктердің жедел тұрағында жүргізілуі тиіс.
247. Арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсету жүйелері, бөліктері, орындары, мамандырылған цехтары арнайы қызмет көрсету технологиялық құрал-жабдықтар тізіміне сәйкес қажетті технологиялық құрал-жабдықтармен, болжау құралдарымен жабдықталады.
248. Арнайы қызмет көрсету машиналарына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру мен сапасына тікелей бақылау жасауды арнайы қызмет көрсету орталығының бас инженері жүзеге асырады.
249. Техникалық қызмет көрсетуге арналған құрал-саймандардың, құрал-жабдықтар мен материалдардың сақталуына Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес материалдық жағынан техникалық қызмет көрсету цехтарының шеберлері (механигі) мен ауысым бригадирі жауапты. Техникалық қызмет көрсетуге арналған техникалық құрал-саймандар мен құрал-жабдықтарды пайдалануды ұйымдастыруды бақылауға техникалық қызмет көрсету шебері жауапты.
250. Қосалқы бөлшектер мен пайдаланатын материалдарды сақтау және беру үшін жөндеу-сақтандыру аймағында құрал-жабдықтар қоймасы жабдықталады.
251. Арнайы машиналардың техникалық қызмет көрсету сапасын бағалау кезеңдік және жалпы бақылау арқылы жүзеге асады. Кезеңдік бақылауды (өз таңдауымен) техникалық қызмет көрсету цехының шебері (механигі) жүргізеді. Жалпы бақылауды арнайы машиналарды қабылдайтын колонна механигі (бригадирі) машиналар кезекті техникалық қызмет көрсетуден өткеннен кейін жүргізеді. Күнделікті техниканың сапасын бақылауды колонна механигі (бригадир) жүргізеді.
252. Техникалық қызмет көрсету цехының шебері (механигі) техникалық қызмет көрсету бойынша орындалған жұмыстарды бақылау үшін әрбір арнайы машиналарға есеп карточкасын жүргізеді (14-қосымша).
7-бөлім.
Арнайы машиналарды жөндеу

242. Поточный метод технического обслуживания связан с выполнением технического обслуживания на специализированных рабочих местах с определенной технологической последовательностью и ритмом.
243. Совместно с техническим обслуживанием рекомендуется выполнять технологически связанные с ним операции сопутствующего текущего ремонта.
244. Техническое обслуживание (по видам) спецмашин выполняется на территории производственно-технической базы службы спецтранспорта в зоне технического обслуживания.
245. Техническое обслуживание и связанный с ним текущий ремонт агрегатов и систем спецоборудования должны выполняться в специализированных цехах, оснащенных всем необходимым для проведения указанных работ.
246. Контрольные работы ежедневного обслуживания проводятся в зоне технического обслуживания или на оперативных стоянках спецмашин.
247. Специализированные цехи, посты, участки и линии технического обслуживания спецмашин укомплектовываются необходимым технологическим оборудованием и средствами диагностирования согласно табелю технологического оборудования для службы спецтранспорта.
248. Непосредственный контроль над организацией и качеством технического обслуживания спецмашин службы спецтранспорта осуществляет главный инженер службы спецтранспорта.
249. Мастер (механик) участка технического обслуживания и сменный бригадир несут материальную ответственность, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за сохранность инструмента, оборудования и материалов, предназначенных для технического обслуживания. Контроль над организацией эксплуатации технологического оборудования, предназначенного для технического обслуживания, и средств диагностирования возлагается на мастера участка технического обслуживания.
250. Для хранения и выдачи запасных частей и эксплуатационных материалов в ремонтно-профилактической зоне оборудуются инструментальные кладовые.
251. Оценка качества технического обслуживания спецмашин осуществляется путем диагностического и общего контроля. Диагностический контроль осуществляет мастер (механик) участка технического обслуживания. Общий контроль осуществляет механик колонны (бригадир), принимающий спецмашину после проведения очередного вида технического обслуживания. Контроль, за проведением ежедневного обслуживания осуществляет механик колонны (бригадир).
252. Для контроля за выполненными работами по техническому обслуживанию мастер (механик) участка технического обслуживания ведет карточку учета по каждой спецмашине (приложение 14).
Раздел 7. Ремонт спецмашин

253. Жөндеудің мақсаты - арнайы машиналардың жарамдылығын немесе жұмысқа қабілетін қалпына келтіру және арнайы машиналардың қорын немесе олардың құрамдас бөліктерін қалпына келтіру. Арнайы машиналарға сапалы жөндеу жүргізу - оларды жоғары техникалық дайындықта ұстаудың негізгі шарты болып келеді және ол төмендегілермен қамтамасыз етіледі:
1) арнайы машиналардың техникалық жағдайын жүйелі түрде бақылау және оларды уақытында жөндеуге тапсыру;
2) технологиялық құрал-жабдықтармен жабдықталған жөндеу шеберханасымен және білікті орындаушылармен;
3) жөндеу өндірісін дұрыс ұйымдастыру;
4) жөндеу шеберханаларын уақытында шығын материалдарымен, қосалқы бөлшектермен және мүлікпен қамтамасыз ету;
5) арнайы машиналарды жөндеуде техникалық үрдісті жетілдіру мен жөндеудің озат әдістерін тұрақты түрде енгізу.
254. Арнайы машиналарды жөндеу атқарылатын жұмыстарға сәйкес күрделі және ағымдағы жөндеу деп бөлінеді. Жөндеудің көрсетілетін түрлері атқарылатын жұмыс немесе арнайы машиналардың шын мәніндегі жағдайына байланысты іске асады.
24-тарау. Арнайы машиналарды жөндеу жұмыстарын
ұйымдастыру
255. Арнайы машиналарды жөндеу цехтары (орындары) тазалық нормалары мен ережелері талаптарына сай негізгі және көмекші өндіріс үй-жайларында орналасқан жөндеу шеберханаларында жүргізіледі.
256. Арнайы қызмет көрсету шеберханаларында, әдетте, ағымдағы жөндеу жүргізіледі.
257. Жөндеу шеберханаларының цехтарында (орындарында) арнайы машиналарды жөндеуге арналған техникалық жағдайлар мен технологиялық карталар, сондай-ақ азаматтық ұйымдар мен арнайы көлік қызметтері үшін технологиялық және мамандырылған аспаптар тізіміне сәйкес құрал-жабдықтар мен аспаптар болуы керек.
258. Учаскелерде (орындарда) арнайы машиналарды жөндеу келесі әдістермен жүргізіледі:
1) иесіз;
2) иесіз емес;
3) агрегатты.
259. Арнайы қызмет көрсету шеберханасында арнайы машиналарды жөндеуде әртүрлі жұмыстармен айналысатын мамандырылған бригадамен орындалатын бригадалық жөндеу әдісі ұсынылады.
260. Кейбір жағдайда арнайы машиналарды жөндеу жұмысының барлығын бір адам істейтін жеке жөндеу әдісі қолданылады.
261. Жөндеу шеберханаларында арнайы машиналардың жөндеу сапасын бақылау шеберхана бастығына жүктеледі (жөндеу жөніндегі инженерге).
262. Арнайы машиналардың жөнделуін ұйымдастыруды, технологиялық құрал-жабдықтардың техникалық жағдайын, қосалқы бөлшектердің шығынын және оларды жөндеуді есепке алу мен есеп беруді бақылау жауапкершілігі арнайы көлік қызметінің бас инженеріне жүктеледі.

253. Цель ремонта - восстановление исправности либо работоспособности спецмашин и восстановление ресурсов спецмашин или их составных частей. Качественный ремонт спецмашин является необходимым условием содержания их в состоянии высокой технической готовности и обеспечивается:
1) систематическим контролем за техническим состоянием спецмашин и своевременной постановкой их в ремонт;
2) наличием ремонтных мастерских, оснащенных технологическим оборудованием, и квалифицированных исполнителей;
3) правильной организацией ремонтного производства;
4) своевременным обеспечением ремонтных мастерских расходными материалами, запасными частями и имуществом;
5) постоянным совершенствованием технологического процесса ремонта спецмашин и внедрением прогрессивных методов ремонта.
254. В соответствии с назначением и характером выполняемых работ ремонт спецмашин подразделяется на капитальный и текущий ремонт. Указанные виды ремонта осуществляются либо по наработке, либо по фактическому состоянию спецмашин.
Глава 24. Организация ремонта спецмашин
255. Ремонт спецмашин проводится в ремонтных мастерских, участки (посты) которых расположены в основных и вспомогательных производственных помещениях, отвечающих требованиям санитарных норм и правил.
256. Ремонтными мастерскими службы спецтранспорта, как правило, выполняется текущий ремонт.
257. На участках (постах) ремонтных мастерских должны быть технические условия и технологические карты на ремонт спецмашин, а также оборудование и инструмент согласно табелю технологического и специализированного инструмента для служб спецтранспорта (автобаз, гаражей) предприятий и организаций гражданской авиации, разработанные и утвержденные в законодательном порядке.
258. На участках (постах) ремонт спецмашин может быть организован следующими методами:
1) обезличенным;
2) необезличенным;
3) агрегатным.
259. В ремонтных мастерских службы спецтранспорта рекомендуется применять метод бригадного ремонта, при котором ремонт спецмашины выполняется бригадой специализированных по операциям исполнителей.
260. В отдельных случаях допускается метод индивидуального ремонта, при котором один исполнитель выполняет все операции ремонта спецмашин.
261. Контроль качества ремонта спецмашин в ремонтных мастерских осуществляет начальник мастерских (инженер по ремонту).
262. Контроль за организацией ремонта спецмашин, техническим состоянием технологического оборудования, учетом и отчетностью по ремонту и расходу запасных частей возлагается на главного инженера службы спецтранспорта (старшего инженера).

25-тарау. Арнайы машиналарды күрделі жөндеуге беру
және оларды жөндеуден алу
263. Арнайы машиналарды күрделі жөндеудің қажеттілігін құрамында арнайы қызмет көрсету бас инженері, шеберхана бастығы мен колонна бастығы бар комиссия айқындайды. Комиссия өз жұмысында жөндеуаралық және амортизация қорының нормасын басшылыққа алады. Техникалық тексеру барысында комиссия арнайы машиналардың төлқұжатын тексереді.
264. Техникалық тексерудің нәтижесінде негізгі агрегаттар ақауларының тізімі мен арнайы машиналардың істен шығу себебі атап көрсетілген арнайы машиналардың техникалық жағдайы туралы акті жасалады.
265. Арнайы машиналар уақытынан бұрын істен шыққан жағдайда арнайы қызмет көрсету бастығы жедел жөндеуге дейінгі жөндеудің қажеттілігін айқындау мақсатымен 3 күннен кешікпей комиссия құрады.
266. Сындарлы өндірістік ақаулар себебінен арнайы машиналар уақытынан бұрын істен шыққан жағдайда арнайы көлік қызметі 3 данадан тұратын шағым-актісін жасауы тиіс (15-қосымша).
Актінің бір данасы шығарушы-зауытқа немесе жөндеу зауытына, екіншісі азаматтық авиация ұйымдары арқылы өкілетті органға жіберіледі, үшіншісі қызмет көрсету шеберханасында қалады.
Шағым-актісі төмендегі құжаттар болған жағдайда ғана жасалады:
1) арнайы машинаны жүргізушіге (бригадаға) бекіту туралы азаматтық авиация ұйымы басшының бұйрығы;
2) жүргізушінің осы арнайы машинаны пайдалануға құқық беретін рұқсат қағаз;
3) зауыттың нұсқауына сәйкес кепілдеме мерзімінде (әлде жүргізіп жаттықтыру кезінде) арнайы машинаны дұрыс пайдаланғандығын растайтын құжаттар (жол қағазы, формуляр, есепке алу карточкасы) керек. Шағым-актісі жіберілетін зауыттың рұқсатынсыз арнайы машинаның кез келген агрегаттары мен тораптарын ашуға тыйым салынады.
267. Арнайы машиналар техникалық тексеру нәтижесінде және арнайы көлік қызметі комиссиясының арнайы машинаның (агрегаттардың) төлқұжатын (формулярын) тексеру нәтижесінде жөндеуге жіберіледі:
1) арнайы машиналардың (агрегаттардың) жөндеуаралық қорды немесе қызмет мерзімін өтегеннен кейін;
2) арнайы машиналар (агрегаттар) апат, жол-көлік оқиғасы және басқа себептер бойынша уақытынан бұрын бұзылған жағдайда.
268. Жөндеуге жіберілген барлық арнайы машиналар (агрегаттар) мемлекеттік стандарт немесе жөндеуге тапсыру үшін техникалық жағдай талаптарына сай болуы тиіс.
269. Жөндеуге тапсырылатын (жөндеуден шығарылатын) арнайы машиналарды толықтыру қолданыстағы мемлекеттік стандартқа немесе жөндеуге тапсыру (жөндеуден алу) техникалық жағдайына сәйкес іске асырылады.

Глава 25. Сдача спецмашин в капитальный ремонт
и получение их из ремонта
263. Потребность в капитальном ремонте спецмашины (агрегата) определяет комиссия в составе главного инженера службы спецтранспорта, начальника мастерских и начальника колонны. Комиссия в своей работе руководствуется нормами межремонтных и амортизационных ресурсов. При техническом осмотре комиссией проводится проверка паспорта (формуляра) спецмашины.
264. По результатам технического осмотра составляется акт технического состояния спецмашины (агрегата) с перечнем неисправностей основных агрегатов и указанием причин выхода спецмашины из строя.
265. При преждевременном выходе спецмашины из строя начальник службы спецтранспорта не позднее трех дней назначает комиссию в целях установления причины потребности в досрочном ремонте.
266. В случае преждевременного выхода спецмашины из строя по причине конструктивно-производственных дефектов (изготовления или ремонта) комиссией составляется акт-рекламация (приложение 15) в трех экземплярах. Один экземпляр акта-рекламации направляется на завод-изготовитель или ремонтный завод, второй - через организацию гражданской авиации в уполномоченный орган, а третий остается в службе спецтранспорта.
Акт-рекламация составляется в том случае, если имеются документы:
1) приказ руководителя организации гражданской авиации о закреплении спецмашины за водителем (бригадой);
2) допуск водителя на право эксплуатации данной спецмашины;
3) документы (путевой лист, формуляр, карточка учета), подтверждающие правильную эксплуатацию спецмашины в период гарантийного срока службы (или обкатки) в соответствии с заводской инструкцией. Запрещается вскрывать любые агрегаты и узлы спецмашины без согласия завода, которому направляется акт-рекламация.
267. Спецмашины направляются в ремонт во всех случаях по результатам технического осмотра и проверки формуляра (паспорта) спецмашины (агрегата) комиссией службы спецтранспорта:
1) после выработки спецмашиной (агрегатом) установленной нормы межремонтного ресурса или срока службы;
2) в случае преждевременного выхода спецмашины (агрегата) из строя в результате катастрофы, аварии и других причин.
268. Все спецмашины (агрегаты), отправленные в ремонт, должны соответствовать требованиям государственных стандартов или технических условий на сдачу их в ремонт.
269. Укомплектование спецмашин, сдаваемых в ремонт (выдаваемых из ремонта), производится в соответствии с государственными стандартами или техническими условиями на сдачу в ремонт (выпуск из ремонта) спецмашин.

270. Арнайы машиналарды күрделі жөндеуден өткізу азаматтық авиация ұйымдарына берілетін наряд бойынша жүргізіледі (16-қосымша).
271. Белгіленген жөндеуаралық жүру мерзіміне жетпеген арнайы машиналарды күрделі жөндеуге жіберуге наряд алу үшін азаматтық авиация ұйымдары тексеру материалдары мен кінәлілерді жауапқа тарту туралы қосымша техникалық жағдай жөніндегі актіге қоса бұйрықтар береді.
272. Арнайы машиналарды (оның агрегаттарын) күрделі жөндеуге тапсыру кезінде зауытқа төмендегі құжаттар көрсетіледі:
1) жөндеуге жіберу наряды;
2) күрделі жөндеуге қойылатын арнайы машиналардың жағдайы туралы анықтама (17-қосымша);
3) машинаның төлқұжаты (формуляры);
4) азаматтық авиация ұйымдарының пошта, төлем және темір жол арқылы жіберілуіне берілген кепіл хат. Арнайы машиналарды жөндеуге қабылдағанда зауыт 2 данада қабылдау-тапсыру актісін жазады, оның бір данасы азаматтық авиация ұйымдарының өкіліне беріледі.
273. Ал арнайы машиналарды (агрегаттарды) күрделі жөндеуден алған азаматтық авиация ұйымы зауытқа төмендегі құжаттарды береді:
1) қабылдау-тапсыру актісі;
2) арнайы машинаны алуға сенім хат;
3) жөндеу құны төленгені туралы анықтама.
274. Арнайы машиналар мен агрегаттардың күрделі жөндеуден өткенін есепке алу, есеп беру арнайы көлік қызметінде жүргізіледі және олар белгіленген үлгі бойынша жүйелі түрде азаматтық авиацияның өкілетті органына беріледі.
8-бөлім.
Арнайы көлік қызметін арнайы машиналармен, қосалқы бөлшектермен, техникалық мүлікпен қамтамасыз ету
және оларды есептен шығару реті
275. Арнайы көлік қызметінің үздіксіз жұмыс істеуінің ең маңызды шарты бұл материалдық-техникалық жабдықтауды қамтамасыз етуді жақсы ұйымдастыру.
276. Арнайы көлік қызметінің материалдық-техникалық жабдықтау бөлімі төмендегілерді қамтамасыз ету керек:
1) машиналардың қалыпты дұрыстығын, автотракторлық техниканы жөндеу үдерісін, сондай-ақ арнайы көлік қызметі қолданатын бақылау - болжау, реттеу, технологиялық және басқа құрал-жабдықтармен;
2) арнайы машиналарға қажетті қосалқы бөлшектерді және техникалық мүліктерді уақытында талап ету және алу;
3) техникалық мүлікті, қосалқы бөлшектерді, агрегаттарды және басқа құрал-жабдықтарды сақтау, беру, тасымалдау және есепке алу, материалдық-техникалық қорларды үнемдеу және оларды сақтау;
4) артық арнайы машиналарды, механизмдерді, құрал-жабдықтарды уақытында анықтау және қайта бөлу, оларды бөлшектеп таратуға мүмкіншілік бермеу үшін шаралар қолдану;
5) есептен шығарылған арнайы машиналардан пайдалануға болатын агрегаттар мен бөлшектерді жинақтау.
277. Арнайы көлік қызметін арнайы машиналармен, қосалқы бөлшектермен, құрал-жабдықтармен, басқа да техникалық мүлікпен жабдықтау азаматтық авиация ұйымдарының материалдық-техникалық жабдықтау бөлімі мен бекітілген жабдықтау жоспарына сәйкес жүзеге асады.

270. Капитальный ремонт спецмашин производится по нарядам, выдаваемым организацией гражданской авиации (приложение 16).
271. Для получения наряда на отправку в капитальный ремонт спецмашины, не вырабатывающей установленного межремонтного пробега (срока), в организацию гражданской авиации представляется в двух экземплярах акт технического состояния с приложением материалов расследования и приказов о привлечении виновных к ответственности.
272. При сдаче спецмашины (ее агрегатов) в капитальный ремонт служба спецтранспорта представляет заводу:
1) наряд на ремонт;
2) Справку о состоянии спецмашины, сдаваемой в капитальный ремонт (приложение 17);
3) паспорт (формуляр) машины;
4) гарантийное письмо с указанием почтовых, платежных и железнодорожных реквизитов организации гражданской авиации. При приеме спецмашины в ремонт заводом составляется приемо-сдаточный акт в двух экземплярах, один из которых вручается представителю организации гражданской авиации.
273. При получении спецмашины (агрегатов) из капитального ремонта организация гражданской авиации представляет заводу:
1) приемосдаточный акт;
2) доверенность на получение спецмашины;
3) справку об уплате стоимости ремонта.
274. Учет и отчетность о проведенном капитальном ремонте спецмашин и агрегатов ведутся в службе спецтранспорта.
Раздел 8. Снабжение службы спецтранспорта
спецмашинами, запасными частями, техническим
имуществом и порядок их списания
275. Важнейшим условием бесперебойной работы службы спецтранспорта аэропорта является четкая организация материально-технического снабжения.
276. Организация материально-технического снабжения службы спецтранспорта призвана обеспечить:
1) нормативную исправность спецмашин, процесс ремонта автотракторной техники, а также применяемого в службе спецтранспорта контрольно-диагностического, регулировочного, технологического и другого оборудования;
2) своевременное истребование и получение недостающих спецмашин, необходимых запасных частей и технического имущества;
3) правильное хранение, выдачу, перевозку и учет технического имущества, запасных частей, агрегатов и другого оборудования, экономию и сохранность материально-технических ресурсов;
4) своевременное выявление и перераспределение излишних спецмашин, механизмов, оборудования, принятие мер по исключению их разукомплектования;
5) сбор годных агрегатов и деталей со списанных спецмашин.
277. Снабжение службы спецтранспорта спецмашинами, запасными частями, оборудованием, другим техническим имуществом осуществляется отделом материально-технического снабжения организации гражданской авиации в соответствии с утвержденными планами снабжения.

278. Азаматтық авиация ұйымының материалдық-техникалық жабдықтау бөлімінің бастығы осы өндірістің жабдықтау қызметін тікелей басқарады және бекітілген жабдықтау және техниканы бөлу жоспарларына сәйкес арнайы көлік қызметі арнайы машиналарды, әуеайлағы механизмдерін, қосалқы бөлшектерді, құрал-жабдықтарды және басқа техникалық мүліктердің уақытында жеткізіліп тұруын және қосалқы бөлшектердің, құрал-жабдықтардың, материалдардың жоқтығына байланысты арнайы машиналардың тұрып қалмауын бақылайды.
279. Арнайы машиналарға, механизмдер мен басқа құрал-жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге керекті материалдық-техникалық қордағы қажеттіліктің дұрыс, әрі уақытында анықталуын арнайы көлік қызметінің бастығы өзі бақылайды.
26-тарау. Арнайы машиналармен, қосалқы бөлшектермен және техникалық құрал-жабдықтармен қамтасыз ету тәртібі
280. Азаматтық авиация ұйымдарын арнайы машиналармен, авиациялық құрал-жабдықтармен, автотрактор техникасымен, акуммулятор батареяларымен және автомобиль шиналарымен жабдықтау ісін азаматтық авиация ұйымдарының материалдық-техникалық жабдықтау бөлімдері жүргізеді.
281. Арнайы көлік қызметі қайтадан келіп түскен машиналарға төмендегідей құжаттар жасайды және сақтайды:
1) шығарушы-зауыттың қабылдау, өткізу актісі;
2) агрегаттардың төлқұжаты;
3) арнайы машинаның колоннаға, бригадаға, жүргізушіге бекіту актісі;
4) техникалық қызмет көрсету және жөндеу туралы есепке алу кітапшасы (карточкасы);
5) автошиналарды есептеу кітапшасы;
6) аккумуляторлық батареяларды есептеу кітапшасы.
282. Үстіміздегі жылы арнайы көлік қызметіне қажетті арнайы машиналар, арнайы құрал-жабдықтар мен басқа да техникалық мүліктердің қосалқы бөлшектерін жеткізу жабдықтаудың бекітілген жоспары бойынша жүргізіледі.
283. Арнайы машиналарға және техникалық мүлікке жылдық есеп пен тапсырысты белгіленген үлгі бойынша төмендегілерді ескере отырып, арнайы көлік қызметінің бастығы мен бас инженері жасайды:
1) арнайы машиналардың, арнайы бөлшектердің, агрегаттардың және материалдардың бар болуы;
2) арнайы машиналардың қолданыстағы нормативті табелі;
3) азаматтық авиация ұйымының арнайы көлік қызметі үшін технологиялық құрал-жабдықтар мен мамандандырылған аспаптар табелі;
4) қосалқы бөлшектер мен материалдардың шығын нормасы және қолданыстағы ауысым коэффициенті;
5) өткен жылғы қосалқы бөлшектердің, агрегаттардың, материалдардың шығыны;
6) қызмет мерзімі өткеннен кейінгі есеп ауыстыру;
7) жөндеуге жататын арнайы машиналар мен агрегаттардың саны.
284. Есеп ауыстыру мен тапсырыс материалдық-техникалық жабдықтау бөлімімен келісіледі, оны азаматтық авиация ұйымының басшысы бекітеді.

278. Начальник отдела материально-технического снабжения осуществляет непосредственное руководство службой снабжения данной организаций гражданской авиации и контролирует своевременную поставку службе спецтранспорта спецмашин, аэродромных механизмов, запасных частей, оборудования и другого технического имущества в соответствии с утвержденными планами снабжения и планом распределения новой техники.
279. Начальник службы спецтранспорта персонально контролирует правильное и своевременное определение потребности в материально-технических ресурсах для обеспечения технического обслуживания и ремонта спецмашин, механизмов и другого оборудования.
Глава 26. Порядок снабжения спецмашинами,
запасными частями и техническим оборудованием
280. Снабжение организации гражданской авиации спецмашинами, авиационным оборудованием, автотракторной техникой, аккумуляторными батареями и автомобильными шинами производится отделом материально-технического снабжения организации гражданской авиации.
281. На вновь поступающую в службу спецтранспорта машину ведутся и хранятся следующие документы:
1) приемосдаточный акт завода-изготовителя;
2) формуляр, паспорта агрегатов;
3) акт закрепления спецмашины за колонной, бригадой, водителем;
4) карточка учета технического обслуживания и ремонта;
5) карточка учета автошин;
6) карточка учета аккумуляторных батарей.
282. Основанием для поставок в службу спецтранспорта необходимых спецмашин, запасных частей для спецоборудования и другого технического имущества на текущий год являются утвержденные планы снабжения.
283. Годовые расчеты-заявки на спецмашины и техническое имущество составляют начальник и главный инженер службы спецтранспорта по установленной форме с учетом:
1) наличия спецмашин, спецзапчастей, агрегатов и материалов в оборотных фондах спецтранспорта;
2) действующего нормативного табеля на спецмашины;
3) табеля технологического оборудования и специализированного инструмента для службы спецтранспорта авиапредприятия;
4) норм расхода запасных частей и материалов, а также действующих коэффициентов сменности;
5) фактического расхода запасных частей, агрегатов и материалов за прошедший год;
6) расчетной замены по истечении сроков службы;
7) количества спецмашин и агрегатов, подлежащих ремонту.
284. Расчеты-заявки согласовываются с отделом материально-технического снабжения и планово-экономическим отделом утверждаются руководителем организации гражданской авиации.

285. Қосалқы бөлшектерді қоймадан беру арнайы машинаның нөмірі міндетті түрде көрсетіле отырып жүзеге асырылады. Жүргізушінің (бригадирдің) және колонна механигінің қолы қойылған "Арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді есепке алу кітапшасы" қосалқы бөлшектердің шығынын растайтын есеп құжаты болып табылады (14 қосымшаны қараңыз).
27-тарау. Арнайы көлік қызметінің арнайы көлік, арнайы құрал-жабдықтар мен техникалық мүліктерін есептен шығару
286. Әуежай балансынан мүліктерді қалпына келтіруге болмайтын немесе бұл экономикалық жағынан тиімсіз болған жағдайда негізгі қор құрамындағы әрі қарай пайдалануға жарамсыз, ескірген, тозған құрал-жабдықтарды, көлік құралдарын, табиғи апаттар мен жол-көлік оқиғалары кезінде жойылған негізгі қорды (қаржыларды) есептен шығаруға болады.
287. Арнайы машиналар мен арнайы құрал-жабдықтардың одан әрі пайдалануға жарамсыздығын айқындауға, сондай-ақ оларды азаматтық авиация ұйымының балансынан есептен шығаруға қажетті құжаттаманы ресімдеу үшін азаматтық авиация ұйымы жетекшісінің бұйрығымен негізгі қорды есептен шығару жөніндегі тұрақты комиссия тағайындалады.
288. Комиссия арнайы машинаны оның қалпына келтірілуіне және одан әрі пайдалануға жарамсыздығын анықтау мақсатында тексереді, есептен шығару қажеттігін туындатқан себептерді анықтайды.
289. Тексеру және құжаттамамен танысу негізінде есептен шығарудың себебі (тозу, пайдалануда қалыпты жағдайдың бұзылуына байланысты уақытынан бұрын істен шығуын, әлде апаттар), негізгі тораптардың, сындарлы элементтердің жағдайы атап көрсетілген "Автокөлік құралдарын жою туралы актісі" (18-қосымша) жасалады; олардың қалпына келе алмайтындығы, әлде қалпына келтірудің тиімсіздігі дәлелденеді. Машинаның істен шығуы апат жағдайында болса, онда есептен шығару актісімен апат туралы актінің көшірмесі қоса беріледі, сонымен қатар апаттың себебі мен сол апатқа кінәлілерге қолданылған шаралар атап көрсетіледі.
290. Есептен шығару актісінде 26-қосымшада көрсетілген нысанды сипаттайтын мәліметтер беріледі: шыққан жылы, өндіріске келген кезі, іске кірген уақыты, нысанның алғашқы және соңғы бағасы, бухгалтерлік есепке алу мәліметтері бойынша тозған заттың бағасы, жүргізілген күрделі жөндеулердің саны көрсетіледі.
291. Арнайы машиналарды жою туралы актіге барлық комиссия мүшелері қол қойып (амортизаторлық мерзімі аяқталған), азаматтық авиация ұйымының басшысына бекітуге беріледі.
Жою туралы актісін бекіткенге дейін арнайы машиналарды бөлшектеуге рұқсат етілмейді. Жол полициясы органдарында есепке тұрған арнайы машиналарды есептен шығару кезінде арнайы машинаның есептен шығарылғандығы туралы белгі болуы тиіс.

285. Выдача запасных частей со склада производится с обязательным указанием номера спецмашины. Отчетным документом, подтверждающим расходование запасных частей, является "карточка учета технического обслуживания и ремонта спецмашин" с подписью водителя (бригадира) и механика колонны (см. приложение 14).
Глава 27. Порядок списания спецмашин,
спецоборудования и технического имущества
службы спецтранспорта
286. С балансов аэропортов могут быть списаны числящиеся в составе основных фондов (средств) морально устаревшие, изношенные и непригодные для дальнейшего использования оборудование, транспортные средства, инвентарь и инструмент, когда восстановление этого имущества невозможно или экономически нецелесообразно и оно не может быть передано безвозмездно или реализовано. Допускается также списание основных фондов (средств), уничтоженных вследствие стихийных бедствий или аварий.
287. Для определения непригодности к дальнейшей эксплуатации спецмашин и спецоборудования, а также для оформления необходимой документации на их списание с баланса организации гражданской авиации приказом руководителя организации гражданской авиации утверждается постоянно действующая комиссия по списанию основных фондов.
288. Комиссия проводит непосредственный осмотр спецмашины в целях установления ее непригодности к восстановлению и дальнейшему использованию, устанавливает причины, обусловившие необходимость списания.
289. На основании осмотра и изучения необходимой технической документации составляется "Акт о ликвидации автотранспортных средств" (приложение 18), в котором указываются причины списания (износ, преждевременное выбытие вследствие нарушения нормальных условий эксплуатации или аварии и другое), состояние основных узлов, конструктивных элементов и обосновывается невозможность или нецелесообразность их восстановления. В случае выхода машины из строя, в результате аварии к акту на списание прикладывается копия акта об аварии, а также указываются причины аварии и меры, принятые в отношении виновных лиц.
290. В актах на списание (приложение 26) указываются данные характеризующие объект: год изготовления, дата его поступления на предприятие, время ввода в эксплуатацию, первоначальная стоимость объекта (для переоцененных - восстановительная), сумма начисленного износа по данным бухгалтерского учета, количество произведенных капитальных ремонтов и другое.
291. Акт о ликвидации спецмашины (по истечении срока амортизации), подписанный всеми членами комиссии, представляется на утверждение руководителю организации гражданской авиации.
Разборка спецмашины до утверждения акта о ликвидации не допускается. При списании спецмашин, состоящих на учете в органах дорожной полиции обязательна отметка о снятии спецмашины с учета.

292. Бекітілген есептен шығару актісі негізінде арнайы құрал-жабдықтарды бөлшектеуге рұқсат етіледі.
293. Есептен шығарылған автомобильдер мен арнайы құрал-жабдықтардың қосалқы бөлшектері, жөндеу материалдары ретінде пайдалануға жарамды детальдар, тораптар мен агрегаттар арнайы есеп бойынша кіріске тіркеледі, онда комиссия белгілеген баға бойынша атап көрсетілген құндылықтар ескеріледі. Пайдалануға жарамсыз агрегаттар мен детальдар темір-терсекке (металлоломға) тапсырылады.
294. Арнайы машиналарды есептен шығарудан келетін шығын азаматтық авиация ұйымдары шаруашылық қызметінің нәтижесіне жатады.
295. Автомобиль шиналарын есептен шығару "Автомобиль шиналарының жұмысын есепке алу кітапшасына" сәйкес белгіленген қызмет мерзімі аяқталған кезде іске асады (19-қосымша). Одан әрі пайдалануға жарамсыздығын есептен шығару жөніндегі комиссия шешеді. Комиссия мүшелерінің қолдарымен куәландырылған кітапша автомобиль шиналарын есептен шығару құжаты болып табылады. Ал барлық комиссия мүшелерімен куәландырылған есептен шығару туралы актіні азаматтық авиация ұйымының басшысы бекітеді.
296. Автомобильдің аккумулятор батареяларын есептен шығару, олардың жұмысы мен техникалық жағдайын "Есепке алу кітапшасына" сәйкес көрсетілген қызмет мерзімінің аяқталған кезінде іске асады (осы нұсқаудың 20-қосымшасы). Аккумуляторлардың келешекте пайдалануға жарамсыздығын және олардың уақытынан бұрын істен шығу себептерін есептен шығару жөніндегі комиссия шешеді, бұл туралы акт жасалады (осы нұсқаудың 21-қосымшасы). Барлық комиссия мүшелері қол қойған есептен шығару туралы актісін азаматтық авиация ұйымының басшысы бекітеді.
297. Арнайы көлік қызметі құндылығы аз техникалық мүліктерін есептен шығару комиссияның қорытындысы негізінде өткізіледі. Комиссия мүлікті тексеру негізінде оны есептен шығару актісін жасайды, оны азаматтық авиация ұйымының бастығы бекітеді (осы нұсқаудың 22-қосымшасы).
9-бөлім.
Арнайы машиналарды сақтау.
Арнайы көлік қызметінің лауазым иелері
мен жүргізушілерінің міндеттері
298. Арнайы машиналарды жақсы жағдайдағы жерлерде, толық жинақталған күйде ұстау керек. Сонда олар ұзақ әрі жақсы сақталады.
Ол үшін:
1) сақтауға дайындау (техникалық қызмет көрсету және бұзылудан сақтау);
2) сақтау үдерісінде техникалық қызмет көрсету;
3) жағдайын тексеру және сынау;
4) қайта сақтауға қою;
5) машиналарды сақтаудан алу және оларды қызмет бойынша пайдалануға дайындау керек.
299. Сақтау мерзімі - арнайы машиналарды өз мақсаты бойынша пайдаланылмайтын кезі. Арнайы машиналарды сақтау қысқа мерзімді (1 жылға дейін) және ұзақ мерзімді (1 жылдан артық) болуы мүмкін. Қысқа мерзімді сақтау мынандай жағдайда іске асады:

292. На основании утвержденных актов на списание производится полная разборка спецоборудования.
293. Детали, узлы и агрегаты списанного и демонтированного автомобиля и спецоборудования, пригодные для использования в качестве запасных частей и ремонтных материалов, приходуются по соответствующим счетам, на которых учитываются указанные ценности по стоимости определенной комиссией. Непригодные для использования детали и агрегаты сдаются в металлолом.
294. Убытки от списания (ликвидации) не полностью амортизированных спецмашин относятся на результаты хозяйственной деятельности организации гражданской авиации.
295. Списание автомобильных шин осуществляется по истечении установленного срока службы согласно "Карточке учета работы автомобильной шины" (приложение 19). Непригодность к дальнейшей эксплуатации устанавливает комиссия по списанию. Карточка, заверенная подписями членов комиссии, является документом на списание автомобильной шины. Акт о списании, заверенный всеми членами комиссии, утверждается руководителем организации гражданской авиации.
296. Списание автомобильных аккумуляторных батарей осуществляется по истечении установленных сроков службы согласно "Карточкам учета" их работы и технического состояния (приложение 20). Непригодность к дальнейшей эксплуатации аккумуляторов, а также причины их преждевременного выхода из строя устанавливает комиссия по списанию, о чем составляется акт (приложение 21). Акт на списание, заверенный всеми членами комиссии, утверждается руководителем организации гражданской авиации.
297. Списание малоценного технического имущества службы спецтранспорта проводится на основании заключения комиссии. Комиссия на основании осмотра имущества составляет акт на его списание (приложение 22), который утверждается руководителем организации гражданской авиации.
Раздел 9.
Хранение спецмашин. Функции должностных
лиц и водителей службы спецтранспорта
298. Под хранением машин понимается содержание спецмашин в местах хранения в исправном, полностью укомплектованном состоянии, обеспечивающем их сохранность. Хранение спецмашин включает:
1) подготовку к хранению (техническое обслуживание и консервацию);
2) техническое обслуживание в процессе хранения;
3) проверку состояния и опробование;
4) переконсервацию;
5) снятие машин с хранения и подготовку их к использованию по назначению.
299. Под сроком хранения понимается период, в течение которого спецмашины не используются по назначению.
Хранение спецмашин может быть кратковременным (продолжительностью до одного года) и длительным (на срок более одного года). Кратковременное хранение производится:

1) арнайы машиналарды жоспар бойынша аз мерзімге қою керек;
2) арнайы машиналарды темір жол немесе су көліктерімен үзіліспен тасымалдауға дайындау кезінде;
3) арнайы машиналардың жұмысында үзіліс болғанда;
4) арнайы машиналар жөндеуге жіберілген кезде.
Ұзақ мерзімді сақтау дегеніміз арнайы машиналарды жоспар бойынша 1 жыл және одан көп уақытқа қою.
300. Мерзімді пайдаланылатын арнайы машиналарды қысқа мерзімге сақтауға қоюды азаматтық авиация ұйымының арнайы көлік қызметі шешеді, бұл оның жұмысының ерекшелігі болып табылады. Пайдаланылуы жоспарланбаған арнайы машиналар ұзақ мерзімге сақтауға қойылады.
301. Арнайы машиналарды сақтауға қою, оларды есепке алу, олардың жағдайын тексеру, тоқтатып қою төмендегі талаптарға сәйкес іске асырылуы керек:
1) осы нұсқауларға;
2) азаматтық авиация ұйымы басшыларының бұйрықтары мен нұсқауына;
3) арнайы машиналардың нақты түрлерін пайдалану туралы шығарушы-зауыттың нұсқауына.
302. Азаматтық авиация ұйымдарына келіп жатқан жаңа арнайы машиналар мен күрделі жөндеуден өткен машиналар оларды жүргізіп көргеннен кейін сақтауға қойылады. Арнайы машиналарды сақтауға қою және оларды сақтаудан алу туралы арнайы көлік қызметінің бастығы бұйрық береді және ол арнайы машинаның формулярында жазылады.
303. Арнайы машиналарды сақтауға, оларды күту және техникалық қызмет көрсетуге дайындықты арнайы көлік қызметінің бастығы (бас инженері) бақылайды.
28-тарау. Арнайы машиналарды сақтауға дайындау
304. Сақтау кезінде арнайы машиналардың дұрыс сақталуын қамтамасыз ететін негізгі сақтық шараларына мыналар жатады:
1) металдарды мүжілуден сақтау, металдардан жасалған бұйымдар және құрамына металдық бөлшектер, қораптар мен агрегаттар кіретін бұйымдар;
2) әр түрлі металл емес материалдардан дайындалған бөлшектерді бұзылудан қорғау.
305. Арнайы машиналарды сақтауға дайындау, мүжілуден қорғау жұмысы екі түрден тұрады:
1) жүру және қозғалыс двигательдері бөлшектерінің, қозғалыс беру агрегаттарының бетін қорғау;
2) арнайы машиналар бөлшектері қораптарының және агрегаттарының ішкі бетін қорғау (ішкі сақтау).
306. Арнайы машиналарды сақтауға қоюға дайындық жұмыстары табельдік гараж құрал-жабдықтарын пайдаланумен жүргізіледі.
307. Арнайы машиналарды сақтауға дайындықты жинау-жуу жұмыстарынан бастау керек, бұл орайда жүру және қозғалыс двигательдерінің, қозғалыс беру агрегаттарының, отын және май бактарының ішіне, электр құрал-жабдықтары аспаптарына су тимеуі керек. Агрегаттың сырты құрғатыла сүртіліп, қол жетпейтін жерлердегі сулар сығымдалған ауамен алынып тасталуы қажет.

1) в случае плановой постановки спецмашины на непродолжительный срок хранения;
2) при подготовке к перемещению спецмашин железнодорожным или водным транспортом с перерывом в работе;
3) при перерыве в работе спецмашин 3 месяца и более;
4) при отправке спецмашин в ремонт.
Длительное хранение производится при плановой постановке спецмашин на хранение сроком в один год и более.
300. Специфика работы службы спецтранспорта в организации гражданской авиации предопределяет постановку на кратковременное хранение спецмашин сезонной эксплуатации. Спецмашины, эксплуатация которых не предусматривается на планируемый год, ставятся на длительное хранение.
301. Постановка спецмашин на хранение, их учет, проверка состояния, консервация должны производиться в полном соответствии с требованиями:
1) настоящей Инструкции;
2) приказов и указаний руководства организации гражданской авиации;
3) инструкций заводов-изготовителей по эксплуатации конкретных типов спецмашин.
302. Поступающие в организации гражданской авиации новые спецмашины и машины после капитального ремонта ставятся на хранение после их полной обкатки. О постановке спецмашин на хранение и о снятии с хранения, отдается распоряжение начальника службы спецтранспорта и производится запись в формуляре спецмашины.
303. Контроль за подготовкой спецмашин к хранению, их содержанием и техническим обслуживанием осуществляется начальником (главным инженером) службы спецтранспорта.
Глава 28. Подготовка спецмашин к хранению
304. К основным предупредительным мероприятиям, обеспечивающим сохранность спецмашин при хранении, относятся:
1) защита от коррозии металлов, изделий из металлов и изделий, в конструкцию которых входят металлические детали, узлы и агрегаты;
2) защита от дефектов деталей, изготовленных из различных неметаллических материалов.
305. Подготовка спецмашин к хранению включает два вида работ по защите от коррозионных поражений:
1) защиту рабочих поверхностей деталей ходовых и силовых двигателей, агрегатов силовой передачи (внутренняя консервация);
2) защиту наружных поверхностей деталей, узлов и агрегатов спецмашин (наружная консервация).
306. Работы по подготовке спецмашин к хранению проводятся с использованием табельного гаражного оборудования.
307. Подготовку спецмашин к хранению следует начинать с тщательного проведения уборочно-моечных работ, при выполнении которых не допускать попадания воды во внутренние полости ходовых и силовых двигателей, агрегатов силовой передачи, в топливные и масляные баки, рессиверные емкости, приборы электрооборудования и так далее. Наружные поверхности агрегатов насухо протереть, из труднодоступных мест влагу удалить сжатым воздухом.

308. Арнайы машиналарды сақтауға қою алдында қысыммен жұмыс істейтін бақылау аспаптары мен ыдыстарды тексеруге ерекше көңіл бөлу керек.
309. Арнайы машиналарды сақтау мынандай тәртіп бойынша жүргізіледі.
Қысқа мерзімге сақтау алдында:
1) агрегаттар мен механизмдердің картерлерін, отын бактарды, фреон және май құятын сыйымдылықтарды жұмыс ортасына сәйкес толтыру (фреонмен, жанғыш және майлайтын материалдардың тиісті сорттарымен), ал цилиндрлерді бұзылудан қорғайтын майлармен өңдеу;
2) карбюраторлық машиналардың бензин бактарын ең соңында келіп түскен бензинмен толтыру;
3) двигательдердің салқындату жүйесін ауаның температурасына байланысты сумен толтыру немесе үш компонентті присадкасы бар қатты қатпайтын сұйықтықпен толтыру (үш натрий фосфатты, натрий нитраты, екі хромды қышқыл калиі - әр компанентінен 0,05 %), жылдың суық мезгілінде двигательдің суыту жүйесінен суды төгіп тастау керек;
4) аккумулятор батареяларын жазда және қыста ауаның температурасы 150 С-дан төмен болмаған жағдайда арнайы машиналарда, ал қыста ауаның температурасы 150 С-дан төмен болғанда батареяны алып тастап сақтау керек;
5) қосалқы бөлшектердің, құрал-саймандардың және керек-жарақтардың жеке жиынтығын машинада сақтау.
Ұзақ мерзімді сақтау алдында:
1) агрегаттар мен механизмдердің картерлерін маусымның барлық кезеңдеріне арналған май сорттарымен немесе қысқы сорттарымен толтыру;
2) дизель двигательдерінің май құятын бактарын ДЗ белгісіндегі қысқы дизель жанармайымен, ал температурасы төмен аймақтарда ДА дизель жанармайымен толтыру;
3) арнайы машиналардың карбюратор двигательдерінің бензин бактарын шығарушы-зауыттың нұсқауы бойынша май толтырмай және өңделген күйде сақтау;
4) присадканың 3 компоненттік ерітіндісімен өңделген арнайы машиналар двигательдерінің салқындату жүйесін толтырылмаған күйде, ал жүйеден құйып алынған қатты қатпайтын салқындататын сұйықтықты улы техникалық сұйықтықтарды сақтау жөніндегі қолданыстағы ережеге сәйкес сақтау;
5) арнайы машиналардан аккумулятор батареяларын алып және аккумулятор бөлмесінде (жылы жерде) сақтау;
6) аккумулятор батареяларын күту және бақылау, сонымен қатар оларды ұстау және жаңартып тұру стартерлік қорғасынды-қышқыл батареясы жөніндегі нұсқауға сәйкес іске асырылады;
7) рессорлар мен дөңгелектерді алу;
8) қосалқы бөлшектер, құрал-саймандар мен керек-жарақтардың жеке жиынтығын қоймада сақтау.
310. Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді сақтаудағы арнайы машиналардан автомобиль шиналарын алмау керек. Арнайы машиналарды ашық алаңда сақтаған жағдайда шиналарды күн сәулесінен қорғау; кабинаның ішіндегі әйнекке картоннан немесе басқа жарық өткізбейтін материалдардан кедергі қойылады.

308. Перед постановкой спецмашин на хранение особое внимание должно быть обращено на проверку контрольных приборов и сосудов, работающих под давлением.
309. Устанавливается следующий порядок подготовки спецмашин к хранению.
Перед кратковременным хранением:
1) картеры агрегатов и механизмов, топливные баки, фреоновые и масляные емкости заполнить соответствующей рабочей средой (фреоном, горючим и смазочным материалами соответствующих сортов), а цилиндры обработать консервационными маслами, содержащими защитные присадки;
2) бензиновые баки карбюраторных машин заполнить бензином положенного сорта последнего поступления;
3) системы охлаждения двигателей в зависимости от температуры воздуха заполнить водой или охлаждающей низкозамерзающей жидкостью с трехкомпонентной присадкой (тринатрийфосфат, нитрит натрия, двухромовокислый калий-0,05 % каждого компонента); в холодное время года воду из системы охлаждения двигателей слить;
4) аккумуляторные батареи летом и зимой при температуре воздуха не ниже минус 15оС хранить на спецмашинах, зимой при температуре воздуха ниже минус 15оС аккумуляторные батареи снимать и хранить в аккумуляторной;
5) индивидуальный комплект запасных частей, инструмента и принадлежностей хранить на машинах.
Перед длительным хранением:
1) картеры агрегатов и механизмов заполнить рабочеконсервационными маслами всесезонных или зимних сортов;
2) топливные баки дизельных двигателей заполнить зимним дизельным топливом ДЗ, а в районах с особо низкими температурами - дизельным топливом ДА;
3) бензиновые баки карбюраторных двигателей спецмашин хранить незаполненными и обработанными согласно требованиям инструкций заводов-изготовителей;
4) системы охлаждения двигателей спецмашин, обработанные раствором трехкомпонентной присадки, содержать незаполненными, слитую из систем низкозамерзающую охлаждающую жидкость хранить в соответствии с действующими положениями по хранению ядовитых технических жидкостей;
5) аккумуляторные батареи со спецмашин снять и хранить в аккумуляторной (отапливаемом помещении);
6) уход и контроль за аккумуляторными батареями, а также содержание и освежение их осуществляется в соответствии с действующими инструкциями по стартерным свинцово-кислотным батареям;
7) рессоры и колеса разгрузить;
8) индивидуальный комплект запасных частей, инструмента и принадлежностей хранить на складе.
310. Автомобильные шины со спецмашин, находящихся на кратковременном и длительном хранении, не снимать. При хранении спецмашин на открытой площадке шины защищать от воздействия солнечных лучей защитным покрытием; на стекле внутри кабины устанавливаются щиты из картона или из другого светонепроницаемого материала.

29-тарау. Арнайы машиналарды сақтауда ұстау
311. Сақтауға қойылған арнайы машиналарды күту және олардың техникалық жарамдығы мен пайдалануға дайындығын қамтамасыз ету керек. Арнайы машиналар арнайы қоршалған төбесі жабық жерде немесе ашық алаңдарда (соңғы жағдайда оларды қаппен жабу керек) сақтауда тұрады.
312. Сақтауға өткізілген арнайы машиналардың техникалық дайындығын қамтамасыз ету және олардың ең жақсы қорын сақтап қалу мақсаты мен техникалық қызмет көрсету және машиналар мен арнайы құрал-жабдықтарды сынақтан өткізеді.
313. Сақтауға өткізілген арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсету шығарушы-зауыттың нұсқауына сәйкес жүргізіледі. Арнайы құрал-жабдықтарға техникалық қызмет көрсету автомобильдердің негізгі шассиі мен тіркемелерге техникалық қызмет көрсетумен қатар жүру керек. V043234
314. Сақтауға өткізілген арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсету үшін мынандай мерзім белгіленеді:
1) аптасына бір рет (қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді сақтау кезінде);
2) жарты жылда бір рет (қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді сақтау кезінде);
3) жылына бір рет (ұзақ мерзімді сақтау кезінде).
315. Арнайы машиналардың арнайы құрал-жабдықтарына айына бір рет техникалық қызмет көрсету олардың жалпы техникалық және сақталу жағдайын тексеру мақсатымен өткізіледі.
316. Жарты жылдық техникалық қызмет көрсету арнайы машиналарды маусымды пайдалануға көшкен кезде өткізіледі.
317. Арнайы құрал-жабдықтарға "Жылына бір рет" техникалық қызмет көрсету ұзақ мерзімге сақталатын арнайы машиналардың техникалық жағдайын, жұмысқа қабілетін, жарамдылығын, құрал-жабдықтардың сипаттамасына сәйкестігін тексеру мақсатымен және қажет болған жағдайда арнайы машиналарды әрі қарай сақтауға қалдыру жұмыстары жүргізіледі.
318. Сақтауға қойылған арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсету, олардың техникалық жағдайын бақылау, шиналарды, аккумулятор батареяларын жаңарту, пайдаланылатын материалдарды сақтауға қайтадан өткізу және белгіленген жұмыстарды жүргізудің кезеңдері мен мерзімдері арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсетудің жоспар-кестесінде және арнайы машиналарды пайдалану және жөндеу жөніндегі жылдық жоспарда көрсетіледі.
319. Техникалық қызмет көрсету мен сынақ бойынша сақтау барысында арнайы машиналарда орындалатын жұмыстар туралы олардың формулярына белгі қойылады.
30-тарау. Арнайы машиналарды сақтаудан алу
320. Пайдалану жоспарына сәйкес арнайы көлік қызметі бастығының бұйрығымен арнайы машиналар сақтаудан алынады. Бұйрықта: сақтаудан алу себебі, арнайы машиналардың саны, олардың маркалары мен саны, қандай мерзімге және қандай мақсатпен арнайы машиналар сақтаудан алынатыны атап көрсетіледі. Сақтаудан алу туралы формулярға белгі қойылады.

Глава 29. Содержание спецмашин на хранении
311. Содержание спецмашин на хранении должно обеспечивать их постоянную техническую исправность и готовность к эксплуатации. Хранение спецмашин производится на специально огражденной территории, где спецмашины содержатся в закрытых помещениях, под навесами или на открытых площадках (в последнем случае они должны быть укрыты табельными чехлами).
312. В целях обеспечения постоянной технической готовности спецмашин, находящихся на хранении, а также сохранения их оптимального ресурса проводится техническое обслуживание и опробование машин и спецоборудования.
313. Техническое обслуживание спецмашин, находящихся на хранении, проводится в соответствии с инструкциями заводов-изготовителей. Техническое обслуживание специального оборудования должно производиться одновременно с техническим обслуживанием базового шасси автомобилей и прицепов. V043234
314. Для технического обслуживания спецмашин, находящихся на хранении, устанавливается следующая периодичность:
1) один раз в месяц (при кратковременном и длительном хранении);
2) один раз в полгода (при кратковременном и длительном хранении);
3) один раз в год (при длительном хранении).
315. Техническое обслуживание специального оборудования спецмашин "Один раз в месяц" производится в целях проверки его общего технического состояния и условий хранения.
316. Полугодовое техническое обслуживание проводится, как правило, в период перевода спецмашин на сезонную эксплуатацию.
317. Техническое обслуживание спецоборудования "Один раз в год" производится на спецмашинах, находящихся на длительном хранении, в целях проверки технического состояния, работоспособности, исправности, соответствия заданных характеристик оборудования и проведения работ по переконсервации при необходимости дальнейшего хранения спецмашин.
318. Периодичность и сроки проведения работ по техническому обслуживанию спецмашин, содержащихся на хранении, контролю за техническим состоянием, освежением шин, аккумуляторных батарей, эксплуатационных материалов, переконсервации и проведение регламентных работ отражается в плане-графике технического обслуживания спецмашин и годовом плане эксплуатации и ремонта спецмашин.
319. О работах, выполняемых на спецмашинах в процессе хранения по техническому обслуживанию и опробованию, делается отметка в формуляре спецмашины.
Глава 30. Снятие спецмашин с хранения
320. В соответствии с планом эксплуатации по распоряжению начальника службы спецтранспорта спецмашины снимаются с хранения. В распоряжении указываются: основание снятия, количество спецмашин, их марки и номера, на какой срок и для каких целей спецмашины снимаются с хранения. О снятии с хранения делается отметка в формуляре.

321. Арнайы машиналарды сақтаудан алған кезде төмендегілерді орындау қажет:
1) машинадан брезент жапқышты, двигатель қақпағының, кабина есігінің және аспаптардың пломбаларын алып тастау;
2) аккумулятор батареяларын пайдалану режиміне қою;
3) отын бактарына жанармай құйып алу, қоректендіру отын жүйесін, салқындату және майлау жүйелерін жанар-жағар майға толтыру;
4) кабинаның әйнектерінен картоннан жасалған жапқышты алып тастау, айна мен терезе тазалағыш щеткасын орнату;
5) агрегаттар мен механизмдерден герметикалық материалдар мен сыртқы қабын алып тастау;
6) двигательді дайындау және оның жұмысын тексеру, шиналардың қысымын қалыпқа келтіру;
7) машиналарды тұғырықтан алып тастау және рессорларды жүк түсіру қалыбынан босату.
322. Сақтаудан шыққан арнайы машиналар жолға шығару алдында тексеруден өтеді. Қажет болған жағдайда отын бактары жуылып тазартылады, агрегаттарға май құйылады.
323. Осы ережеде көрсетілген мерзімнен басқа уақытта арнайы машиналарды тексеру үшін машиналарды сақтаудан алған жағдайда арнайы машиналарды дайындау жұмыстарын қайтадан өткізу қажет.
31-тарау. Лауазымды адамдар мен арнайы көлік қызметі жүргізушілерінің міндеттері
324. Арнайы көлік қызметінің басшысы Қазақстан Республикасының заңдарына, осы нұсқауға, бұйрықтарға және басқа нормативті-техникалық құжаттарға сәйкес өзіне берілген меншікті сақтауға, техниканы дұрыс пайдалануға, арнайы машиналардың әуе кемесіне қауіпсіз қызмет көрсетуіне, ұшу жолдарын күту және жөндеуге, техника жағынан жарамды машиналар мен механизмдерді керекті мөлшерде, уақытында беру, машина жүргізушілерін дайындау, еңбек тәртібіне, арнайы көлік қызметі жеке құрамының техникалық дайындығына, еңбек қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігінің талаптарын орындауға бақылау жасайды.
Арнайы көлік қызметінің бастығы төмендегілерді ұйымдастырады және қамтамасыз етеді:
1) арнайы көлік қызметінің өндірістік жоспарын орындау, арнайы машиналар мен жанар-жағар майды пайдаланғанын есепке алу және есеп беру;
2) әуе кемесіне техникалық және коммерциялық қызмет көрсету үшін жолға жарамды арнайы машиналарды шығару;
3) әуеайлағының механизация құралдарын және олардың арнайы құрал-жабдықтарының техникалық жарамдылығын тексерудің типтік кітапшасына сәйкес жарамды машиналарды жолға шығару (1-қосымша);
4) шығарушы-зауыттардың нұсқауларына сәйкес арнайы машиналарды дұрыс пайдалануды бақылау;
5) әуе кемесін зақымданудан сақтап қалу, арнайы көлік қызметі кінәсінен болған жол-көлік апаттары мен әуе кемесінің ұшуына кедергі келтіру, әуежайдың ішінде электр байланыстары мен радиохабарларын тарату құралдарын дұрыс пайдалану жөніндегі шараларды жоспарлау және өткізу;

321. При снятии спецмашины с хранения необходимо:
1) снять с машины брезент (чехол), распломбировать капот двигателя, двери кабины, инструмент;
2) установить аккумуляторные батареи в режим эксплуатации;
3) заправить топливные баки, заполнить топливную систему питания, заправить систему охлаждения и систему смазки;
4) снять картонные щиты со стекла кабины, установить зеркало заднего вида и щетки стеклоочистителя;
5) снять герметизирующие материалы и чехлы с агрегатов и механизмов;
6) подготовить двигатель и проверить его работу, довести давление в шинах до нормы;
7) снять машины с подставок и освободить рессоры от разгрузочных колодок.
322. Спецмашина, снятая с хранения, подвергается осмотру в объеме контрольного осмотра перед выездом на линию. В случае необходимости, кроме контрольного осмотра, производится промывка топливных баков, доливка или заправка масла в агрегаты.
323. При снятии с хранения машин для проверки спецоборудования в сроки, отличные от сроков, указанных в настоящей Инструкции, вновь должны быть проведены все работы, предусмотренные для подготовки спецмашин к хранению.
Глава 31. Функции должностных лиц и
водителей службы спецтранспорта
324. Начальник службы спецтранспорта контролирует организацию работы службы спецтранспорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан, настоящей Инструкцией, приказами и другими нормативными правовыми актами, сохранность вверенной ему собственности, правильное использование техники, безопасное обслуживание спецмашинами воздушных судов, своевременное выделение потребного количества технически исправных машин и механизмов для содержания и ремонта летного поля, подготовку водителей автомашин, состояние трудовой дисциплины, технической подготовки личного состава службы спецтранспорта, выполнение требований безопасности труда и пожарной безопасности.
Начальник службы спецтранспорта организовывает и обеспечивает:
1) выполнение производственных планов службы спецтранспорта, ведение учета и отчетности по использованию спецмашин и горюче-смазочных материалов;
2) выпуск на линию технически исправных спецмашин для технического и коммерческого обслуживания воздушных судов;
3) выпуск на линию технически исправных спецмашин для эксплуатационного содержания аэродрома в соответствии с "Типовой картой проверки технической исправности аэродромных средств механизации и их специального оборудования" (приложение 1);
4) контроль за правильной технической эксплуатацией спецмашин в соответствии с инструкциями заводов-изготовителей;
5) планирование и проведение мероприятий по предотвращению повреждений воздушных судов, транспортных происшествий и задержек вылетов воздушных судов по вине службы спецтранспорта, правильное использование средств внутриаэропортовой электросвязи и радиовещания;

6) арнайы көлік қызметі жеке құрамының еңбек қауіпсіздігі талаптарын оқу және оны қатаң сақтау;
7) арнайы машиналарды және өндірістік жайларды күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы жұмысқа дайындау;
8) арнайы машиналарды сақтау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу, арнайы машиналарды мемлекеттің есебінен шығару, уақытында есепке қою мен оларды қайта тіркету;
9) азаматтық авиация ұйымының материалдық-техникалық жабдықтау бөлімі арқылы арнайы көлік қызметін материалдық-техникамен жабдықтау;
10) арнайы көлік қызметі жеке құрамының біліктілігін көтеру мақсатымен техникалық оқуды жоспарлау және өткізу;
11) жүргізушілерді әуеайлағы жағдайындағы жұмысқа дайындау;
12) еңбек келісім шарттарын жасап, азаматтық авиация ұйымдарының кадрлар бөлімі арқылы оларды ресімдеу.
Арнайы көлік қызметі бастығының міндеттері:
1) азаматтық авиация ұйымының басшысы бекіткен арнайы машиналарды бөлу жөніндегі табельге сәйкес азаматтық авиация ұйымы қызметін жарамды техникамен қамтамасыз ету;
2) габаритті және жарқылдайтын оттары, радиостанция мен буксир құрылғылары орнатылған жарамды техникамен қамтамасыз ету. Оны әуеайлағы қызметі бастығының сұрауы бойынша қыста 20 минуттан кешіктірмей, ал жазда 1 тәулік бұрын алдын ала берілген тапсырыс бойынша жеткізіп беру;
3) арнайы көлік қызметінде қанша техника бар екенін және оның жағдайын, пайдалану, сақтау, жөндеу ережесін, әуеайлағында жұмыс істеуге берілген техникаға қойылатын талаптарды, ұшуды қамтамасыз ететін қызметтердің өзара байланысының технологиясын білу.
Арнайы көлік қызметінің бастығы азаматтық авиация ұйымының нақты жағдайын және арнайы көлік қызметіне жүктелген міндеттерді ескере отырып, барлық қызметшілерге нұсқау дайындайды және жердегі ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану жөніндегі әуежай бастығының орынбасарында бекітеді (әуежай бастығының орынбасары - бас инженер). Бекітілген нұсқау қызметкерлерге қолхатпен беріледі.
325. Бас инженер - техникалық қызмет жөніндегі арнайы көлік қызметі бастығының орынбасары болып саналады, ол жердегі ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану жөніндегі әуежай бастығы орынбасарының ұсынысымен, азаматтық авиация ұйымы бастығының бұйрығы бойынша қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
Бас инженер арнайы машиналардың техникалық дайындығын қамтамасыз етеді, олардың техникалық күйіне, штат және қосымша құрал-жабдықтармен толықтыруға (соның ішінде ұшу және жүру жолдарында жұмыс істейтін машиналардың радиостанциямен және жарық оттарымен), қызмет көрсету, жөндеу және сақтауға, арнайы көлік қызметі еңбек қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігінің талаптарын орындауға бақылау жасайды және ғылыми-техникалық прогресс талабына сай қызметтің техникалық дамуына бағыт береді.
Бас инженер мыналарға жауапты:

6) изучение и строгое соблюдение личным составом службы спецтранспорта требований безопасности труда;
7) осуществление контроля за выпуском на линию технически исправных спецмашин;
8) подготовку спецмашин и производственных помещений к работе в осенне-зимнюю и весенне-летнюю навигацию;
9) хранение, техническое обслуживание и ремонт спецмашин, своевременную постановку и снятие спецмашин с государственного учета, а также их перерегистрацию;
10) материально-техническое снабжение службы спецтранспорта через отдел материально-технического снабжения организаций гражданской авиации;
11) планирование и проведение технической учебы по повышению квалификации личного состава службы спецтранспорта;
12) подготовку водителей для работы в условиях аэродрома;
13) заключение трудовых договоров и соглашений с оформлением их через отдел кадров организаций гражданской авиации.
Начальнику службы спецтранспорта необходимо:
1) обеспечить выделение технически исправной техники службам организаций гражданской авиации согласно табеля выделения спецмашин, утвержденного руководителем организации гражданской авиации;
2) обеспечить выделение технически исправной техники, оборудованной габаритными и проблесковыми огнями, радиостанциями и буксировочными устройствами, в распоряжение начальника аэродромной службы (согласно табелю) по его требованию не позднее чем через 20 мин зимой, летом - по предварительной заявке, поданной за сутки;
3) знать наличие и состояние техники, имеющейся в службе спецтранспорта, правила ее эксплуатации, хранения и ремонта, требования к технике, выделяемой для работы на аэродроме, технологию взаимодействия служб, обеспечивающих полеты.
Начальник службы спецтранспорта с учетом конкретных условий организации гражданской авиации и задач, возложенных на службу спецтранспорта, разрабатывает должностные инструкции на всех работников службы и утверждает их у заместителя начальника организации гражданской авиации по эксплуатации наземных сооружений и строительству (заместителя начальника организации гражданской авиации - главного инженера). Утвержденная инструкция выдается работнику под расписку.
325. Главный (старший) инженер является заместителем начальника службы спецтранспорта по технической части, назначается на должность и освобождается от нее приказом руководителя организации гражданской авиации по представлению заместителя начальника организации гражданской авиации по эксплуатации наземных сооружений и строительству.
Главный инженер обеспечивает техническую готовность спецмашин, контролирует их техническое состояние, укомплектованность штатным и дополнительным оборудованием (в том числе радиостанциями и проблесковыми огнями машин, работающих на летном поле и рулежных дорожках), обслуживание, ремонт и хранение, за соблюдение требований безопасности труда и пожарной безопасности в службе спецтранспорта, а также направляет техническое развитие службы в соответствии с требованиями научно-технического прогресса.
Главному инженеру необходимо:

1) құрылғылардың ерекшеліктерін, техникалық қызмет ережесін және арнайы машиналарды жөндеу, арнайы көлік қызметінің өндірістік әрекетін қорғау және көліктегі техника қауіпсіздігін жоспарлау;
2) шығарушы-зауыттың нұсқау талабына сәйкес арнайы машиналар мен механизмдердегі техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру;
3) шассилер мен машиналардың құрал-жабдықтарын жөндейтін шеберханалардың өндірістік жоспарды орындауын бақылау;
4) арнайы машиналардың техникалық жағдайын, тексеру және олардың жоғары техникалық дайындығын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қолдану;
5) арнайы көліктерді жөндеуге керекті заттарға тапсырыс беру;
6) арнайы машиналарды, механизмдерді, өндірістік ғимараттарды күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы жұмыстарға дайындық шараларын ұйымдастыру;
7) жол полициясы басқармасы, әуежай комиссиясы өткізетін жылдық техникалық тексеруге арнайы машиналарды дайындық шараларын әзірлеу және өткізу;
8) арнайы көлік қызметі жеке құрамын дайындау және біліктілігін арттыру мақсаты мен техникалық оқуды ұйымдастыру және бағдарламалар жасау;
9) жаңа техника енгізу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және өткізу;
10) техникалық құрал-жабдықтарға, құралдарға, стендттерге, құрал-саймандарға, барлық өндірістік бөлімшелердің тексеру аспаптарына жөндеуді уақытында өткізу;
11) еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау жөнінде шаралар өткізу;
12) жаңалық ашу және жаңалық енгізу жұмыстарын жаңа техника мен құрал-жабдықтарды енгізуді ұйымдастыру;
13) техникалық есепке алуды жүргізу және төлқұжаттар мен формулярлардың дұрыс толтырылуын қадағалау;
14) арнайы көлік қызметінің арнайы машиналарында, гараж құрал-жабдықтарында қолданылатын бақылау, өлшеу аппараттарын тексеру шараларын ұйымдастыру;
15) қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды ұйымдастыру және өткізу;
16) жүргізушілер мен жөндеу жүргізетіндерді өз бетімен жұмыс істеуге жіберу жөнінде бағдарлама әзірлеу;
17) техникалық қызмет көрсету және арнайы машиналарды жөндеу кезінде озық нормаларды енгізу.
326. Пайдалану жөніндегі арнайы көлік қызметі бастығының орынбасары арнайы көлік қызметін пайдалану бөлімшелерінің (колоннаның) қызметкерлер құрамының тікелей бастығы болып есептеледі, ол жердегі ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану жөніндегі азаматтық авиация ұйымы бастығының орынбасарының ұсынысымен, бастықтың бұйрығы бойынша қызметке қабылданады және қызметтен босатылады.
Арнайы көлік қызметі бастығының орынбасары арнайы машиналарды пайдалану кезінде барлық жұмыс кешенін қамтиды, олардың дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз етеді; әуе кемелеріне дер кезінде қауіпсіз қызмет көрсетуге және азаматтық авиация ұйымдарының басқа қызметтерін арнайы машиналармен қамтамасыз етуге, габаритті және жарқылдайтын оттармен, радиостанция және сүйрету құрылғыларымен жабдықталған жолға жарамды арнайы машиналарды шығаруға жауапты. Осы нұсқаулардың талаптарына сай арнайы машиналардың техникалық күйін және әуеайлағы құралдарын механикаландыруды, дер кезінде арнайы машиналарды шығаруды, олардың жұмысын және жолда жарамдылығына бақылауын ұйымдастырады.
Арнайы көлік қызметі бастығының орынбасары төмендегілерді білуі қажет:

1) в совершенстве знать особенности устройства, правила технического обслуживания и ремонта спецмашин, порядок планирования производственной деятельности службы спецтранспорта, правила охраны труда и техники безопасности на транспорте;
2) организовывать техническое обслуживание и ремонт спецмашин и механизмов в соответствии с требованиями инструкций заводов-изготовителей;
3) контролировать выполнение производственных планов мастерскими по ремонту шасси и спецоборудования спецмашин;
4) лично проверять техническое состояние спецмашин и принимать меры по обеспечению их высокой технической готовности;
5) организовывать составление заявок на запасные части, инструмент, материалы, оборудование и горюче-смазочные материалы, необходимые для технического обслуживания и ремонта спецмашин;
6) организовывать мероприятия по подготовке спецмашин и механизмов, производственных зданий к осенне-зимнему периоду и весенне-летнему периоду;
7) разрабатывать и проводить мероприятия по подготовке спецмашин к годовым техническим осмотрам, проводимым органами управления дорожной полиции, комиссией организаций гражданской авиации;
8) составлять программы и организовывать техническую учебу по подготовке и повышению квалификации личного состава службы спецтранспорта;
9) организовывать и проводить мероприятия по внедрению новой техники;
10) организовывать своевременный ремонт технического оборудования, приспособлений, стендов, инструмента, поверочных приборов всех производственных участков службы спецтранспорта;
11) организовывать и проводить мероприятия по соблюдению требований охраны труда, техники безопасности и пожарной безопасности;
12) организовывать изобретательскую и рационализаторскую работу, внедрение новой техники и оборудования;
13) организовывать ведение технического учета и лично проверять наличие и правильность записей в паспортах и формулярах;
14) организовывать мероприятия по проверке контрольно-измерительной аппаратуры, применяемой на спецмашинах и в гаражном оборудовании службы спецтранспорта;
15) организовывать и проводить мероприятия по охране окружающей среды;
16) разрабатывать программы по допуску водителей и ремонтников к самостоятельной работе;
17) внедрять прогрессивные нормы при техническом обслуживании и ремонте спецмашин.
326. Заместитель начальника службы спецтранспорта по эксплуатации является прямым начальником личного состава эксплуатационных подразделений (колонн) службы спецтранспорта, назначается на должность и освобождается от нее приказом руководителя по представлению заместителя начальника организации гражданской авиации по эксплуатации наземных сооружений и строительству.
Заместитель начальника службы спецтранспорта обеспечивает весь комплекс работ по эксплуатации спецмашин и правильное их использование, своевременное и безопасное обслуживание воздушных судов и обеспечение спецмашинами других служб организаций гражданской авиации, обеспечивает выпуск на линию технически исправных спецмашин, оборудованных габаритными и проблесковыми огнями, радиостанциями и буксировочными устройствами, организацию контроля технического состояния спецмашин и аэродромных средств механизации в соответствии с требованиями настоящей Инструкции, своевременный выпуск спецмашин, их работу и техническую исправность на линии.
Заместителю начальника службы спецтранспорта необходимо:

1) арнайы көлік қызметінің арнайы машиналарын және оларды пайдаланудың техникалық ережелерін жетік білуі;
2) арнайы машиналардың дер кезінде шығуын, олардың жұмысын және жұмысқа техникалық жарамдылығын ұйымдастыру;
3) жүргізушілердің жолдағы жұмысына бақылауды қамтамасыз ету; арнайы машиналардың пайдалану ережелері мен еңбек қауіпсіздігі талаптарының сақталуын бақылау;
4) жол апаттарын болдырмауға, әуе кемесіне арнайы машиналардың зақым келтірмеуіне, ұшуға кедергі жасамауға және арнайы машиналарды тиімді пайдалануға, еңбек өнімділігін және атқарылатын жұмыстардың сапасын арттыруға, арнайы машиналардың жөндеу аралығындағы жүретін және пайдаланылатын материалдарды үнемдеуге бағытталған шаралар әзірлеу және өткізу;
5) арнайы көлік қызметінің қаржы-өндірістік жоспарын жасауға қатысу;
6) арнайы машиналарды пайдалану, есепке алу және есеп беруді ұйымдастыру және бақылау;
7) жүргізушілердің арнайы машиналарды пайдалану, жаңа техниканы енгізу, жұмыстың жаңа озық тәжірибесін жинақтап қорыту;
8) арнайы машиналарды күзгі-қысқы, көктемгі-жазғы жұмыстарға дайындау жөніндегі шаралардың орындалуын қамтамасыз ету;
9) жас мамандарды жұмысқа қабылдау бағдарламасын әзірлеуге қатысу, сынау мерзімінен өткен адамдардың білімдері мен практикалық дағдыларын тексеру жөніндегі комиссияның жұмысына атсалысу;
10) арнайы машиналарды пайдаланудың тиімділігін арттыру.
327. Колонна (гараж) бастығы арнайы көлік қызметі пайдаланып жүрген учаскенің тікелей бастығы болып табылады. Азаматтық авиация ұйымының басшысы арнайы көлік қызметі бастығын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
Колонна бастығы жарамды машиналардың жолға шығуына, оларды дұрыс пайдалануына, еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтауына және қызметкерлердің еңбек тәртібін сақтауына бақылау жасайды.
Колонна (гараж) бастығына мыналар қажет:
1) колоннаның арнайы машиналарын және оларды техникалық пайдалану ережелерін, ұшуды қамтамасыз ететін қызметтердің өзара қимыл технологиясын жетік білу;
2) жарамды және жабдықталған арнайы машиналардың жұмысы мен жолға жоспарлы шығуын, олардың апатсыз жүруін және арнайы машиналардың қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
3) жоспар мен тапсырыстарға сәйкес колонна жеке құрамының өндірістік тапсырмаларды уақытында орындауын қамтамасыз ету;

1) в совершенстве знать спецмашины службы спецтранспорта и правила их технической эксплуатации;
2) организовывать своевременный выпуск спецмашин, их работу и техническую исправность на линии;
3) обеспечивать контроль за работой водителей на линии, контролировать соблюдение правил эксплуатации спецмашин и требований безопасности труда;
4) разрабатывать и проводить мероприятия, направленные на предотвращение транспортных происшествий, задержек вылета и повреждений воздушных судов спецмашинами, а также на эффективное использование спецмашин, повышение производительности труда и качества выполняемых работ, на увеличение межремонтных пробегов спецмашин и экономию эксплуатационных материалов;
5) участвовать в составлении производственно-финансового плана службы спецтранспорта;
6) организовывать и контролировать ведение учета и отчетности по эксплуатации спецмашин, выполнение всех установленных эксплуатационных показателей и норм пробега спецмашин;
7) изучать и обобщать опыт эксплуатации спецмашин, внедрять новую технику, новые прогрессивные формы работы водителей (бригад);
8) обеспечивать выполнение мероприятий по подготовке спецмашин к работам в осенне-зимний период и весенне-летний период;
9) принимать участие в разработке программы по вводу в строй молодых специалистов, участвовать в работе комиссий по проверке знаний и практических навыков лиц, прошедших стажировку;
10) организовывать за повышение эффективности использования спецмашин, выполнение плановых показателей службы спецтранспорта.
327. Начальник колонны (гаража) является прямым начальником эксплуатационного участка (колонны, гаража) службы спецтранспорта, назначается на занимаемую должность и освобождается от нее руководителем организации гражданской авиации по согласованию с начальником службы спецтранспорта.
При отсутствии в штатном расписании должности заместителя начальника службы спецтранспорта его функции возлагаются на другое должностное лицо.
Начальник колонны контролирует выпуск на линию технически исправных спецмашин, их правильную эксплуатацию, соблюдение требований безопасности труда и состояния трудовой дисциплины работников.
Начальнику колонны (гаража) необходимо:
1) в совершенстве знать спецмашины колонны и правила их технической эксплуатации, технологию взаимодействия служб, обеспечивающих полеты;
2) обеспечивать плановый выпуск и работу на линии исправных и укомплектованных спецмашин, их безаварийное движение и безопасную работу спецмашин;
3) обеспечивать своевременное выполнение производственных заданий личным составом колонны в соответствии с планом и заявками;

4) осы нұсқау талабына сай колонна механигі (бригадирі) жүргізушілердің жолға шығу алдында машиналардың техникалық жағдайының сапасын бақылау;
5) колонна жеке құрамының еңбек және технологиялық тәртібін нығайтуға бағытталған ұжымда тәрбие жұмысын жүйелі түрде өткізу;
6) белгіленген еңбек қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігі талаптарының орындалуын қамтамасыз ету; жүргізушілердің қауіпсіздік техникасын, өрт қауіпсіздігі ережелерін, сондай-ақ арнайы автокөлік пен механизация құралдарына белгіленген жол жүру ережесінің сақталуын қадағалау;
7) әуеайлағына жұмысқа жіберілетін жүргізушілер тобын белгілеу, жүргізушілердің нұсқау алуын, сапар алдында және сапардан кейін дәрігерлік тексеруден өтуін ұйымдастыру;
8) колонна жұмысын жоспарлауды, есепке алуды және жеке есеп беру жұмысын жүргізуді бақылау;
9) жеке құрамның, арнайы машиналардың жұмыстарына, ғимараттар мен құрылыстарды дайындауға байланысты шараларды әзірлеуге және орындауға қатысу;
10) жүргізушілер құрамын олардың біліктілігі мен арнайы машиналардың кейбір түрлерін пайдалануға берілген рұқсатқа сәйкес орналастыру;
11) арнайы машиналарға және бақылау-өлшеу құралдарына оларда орнатылған радиостанция мен жарық оттарына техникалық қызмет көрсету кестесін қатаң сақтау және олардың сақталуын, техникалық дайындығын қамтамасыз ету;
12) жөндеу шеберханаларында техникалық қызмет көрсетуден өткен арнайы машиналарды қабылдау және бақылау;
13) жүргізушілерді керекті құрал-саймандармен, арнайы киіммен уақытында және толық қамтамасыз етуді қадағалау;
14) жаңа техниканы, арнайы машиналарды пайдалануда және техникалық қызмет көрсетуде озат тәжірибені енгізу;
15) жүргізушілер құрамының жұмыс және демалыс кестесін жасау.
Әуеайлағы машиналарының колонна бастығы:
жарамды техниканы әуеайлағы қызметі бастығының қарауына (табельге сәйкес) оның сұрауы бойынша қыста - 20 минуттан аспайтын уақытта, жазда - 1 тәулік бұрын алдын ала тапсырыс бойынша беруді ұйымдастыру қажет.
328. Ауысым инженері (ауысым бастығы) арнайы машиналарды пайдалануға басшылық жасау қызметінің барлық өндірістік учаскілерінде ауысым тапсырмаларын уақытында және сапалы орындалуын қамтамасыз етеді және ауысым жұмысына, қызметкерлердің ауысым тапсырмаларын білетіндігіне, еңбек қауіпсіздігі және еңбек тәртібі талаптарын сақтауға жауап береді. Ауысым инженері арнайы көлік қызметі бастығының ұсынысы бойынша әуежай басшысының бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
Ауысым инженерінің (ауысым бастығының) міндеттері:

4) контролировать качество и регулярность проверки технического состояния спецмашин механиком колонны (бригадиром) и водительским составом перед выездом на линию в соответствии с требованиями настоящей Инструкции;
5) систематически проводить воспитательную работу в коллективе, направленную на укрепление трудовой и технологической дисциплины личного состава колонны;
6) обеспечивать выполнение установленных требований безопасности труда и пожарной безопасности; лично проводить инструктаж и контролировать соблюдение водителями правил техники безопасности, пожарной безопасности, а также установленных правил движения спецавтотранспорта и средств механизации по аэродрому;
7) организовать выделение нарядов водителей, имеющих допуск к работе на аэродроме, прохождение водителями инструктажа, предрейсового и послерейсового медицинского осмотра;
8) планировать работу колонны, контролировать ведение учета и отчетности;
9) принимать непосредственное участие в разработке и выполнении мероприятий по подготовке личного состава, спецмашин, а также зданий и сооружений к работе в осенне-зимний период и весенне-летний период;
10) производить расстановку водительского состава в соответствии с их квалификацией и имеющимся допуском к эксплуатации определенных типов спецмашин;
11) обеспечивать хранение, техническую готовность и строгое соблюдение графиков технического обслуживания спецмашин и контрольно-измерительных приборов, радиостанций и проблесковых огней, установленных на них;
12) контролировать и принимать спецмашины, прошедшие техническое обслуживание в ремонтных мастерских;
13) следить за своевременным и полным обеспечением водителей необходимыми инструментами и спецодеждой;
14) внедрять новую технику, передовой опыт эксплуатации и технического обслуживания спецмашин;
15) устанавливать графики работы и отдыха водительского состава.
Начальнику колонны аэродромных машин необходимо:
выделять технически исправную технику в распоряжение начальника аэродромной службы (согласно табелю) по его требованию не позднее чем через 20 мин зимой, летом - по предварительной заявке, поданной за сутки.
328. Сменный инженер (начальник смены), осуществляя руководство эксплуатацией спецмашин, обеспечивает своевременное и качественное выполнение сменных заданий на всех производственных участках службы и контролирует работу смены, знание личным составом сменных заданий, за соблюдение требований безопасности труда и состояние трудовой дисциплины. Сменный инженер назначается на должность и освобождается от нее приказом руководителя по представлению начальника службы спецтранспорта.
Сменному инженеру (начальнику смены) необходимо:

1) ауысым кезінде берілген арнайы машиналардың құрылымы мен пайдалану ерекшеліктері, техникалық күйін, ұшуды қамтамасыз ететін қызметтердің өзара әрекет технологиясын білу;
2) жүргізушілерге нұсқау беру, арнайы машиналардың апатсыз жұмысын ұйымдастыру, ауысым қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі талаптарын орындауын және жүргізушілердің әуеайлағында жол ережесін сақтауын қамтамасыз ету;
3) арнайы машиналардың әуе кемесін зақымдауға жол бермейтін, арнайы көлік қызметі кесірінен әуе кемесі ұшуының кешіктірілуін болдырмайтын және жол-көлік апатының алдын алуға бағытталған шаралар өткізу;
4) ауысым кезінде арнайы машиналарды пайдаланатын әуежай қызметінің ауысым бастығымен байланысты үзбеу;
5) ауысым диспетчерлері мен жүргізушілерінің әуе кемесіне қызмет көрсету технологиялық кестесін орындауын бақылау;
6) ауысым қызметкерлері құрамының еңбек тәртібін сақтауын бақылау, оны бұзушыларды жұмыстан шығару.
329. Арнайы көлік қызметі жөндеу бөлімінің бастығы арнайы көлік қызметі бастығының ұсынуы бойынша азаматтық авиация ұйымы басшысының бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
Жөндеу шеберханасының бастығы арнайы көлік қызметі инженеріне тікелей бағынады және барлық күшімен, құралдарымен техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді ұйымдастыруды, еңбек тәртібін, жөндеу шеберханаларында еңбек қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтауды бақылайды.
Жөндеу учаскелері бастығының міндеттері:
1) арнайы машиналардың, олардың агрегаттарының, жөндеу құрал-жабдықтарының техникалық қызмет көрсету және жөндеу ерекшеліктерін білу;
2) техникалық қызмет көрсету және жөндеудің шұғыл өндірістік жоспарын әзірлеуге қатысу, олардың сапалы және дер кезінде орындалуын, қалпына келтіру, қосалқы бөлшектермен және құралдармен қамтамасыз ету;
3) жөндеу қызметкерлерінің технологиялық үрдіс қалпын, еңбек қауіпсіздігі, өндіріс тазалығы мен өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтауын бақылау;
4) колонна механигі (бригадирі) бекітілген жоспар-кестеге сәйкес арнайы машиналарды техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге қабылдау; жөндеуден өткен техниканы колоннаға тапсыруын ұйымдастыру;
5) қосалқы бөлшектер, құрал-саймандар мен басқа материалдарды дұрыс және үнемдеп жұмсауын қадағалау, шеберхана құрал-жабдықтарының техникалық күйін және оның ұтымды пайдаланылуын бақылау;
6) жөндеушілерге уақытында күндізгі тапсырмаларды беруді ұйымдастыру;

1) знать наличие, техническое состояние, особенности конструкции и эксплуатации спецмашин, выделенных в смену, технологию взаимодействия служб, обеспечивающих полеты;
2) проводить инструктаж водителей, организовывать безаварийную работу спецмашин, обеспечивать выполнение личным составом смены требований безопасности труда и соблюдение водительским составом правил движения по аэродрому;
3) проводить мероприятия, направленные на предотвращение повреждений воздушных судов спецмашинами, на устранение задержек вылетов воздушных судов по вине службы спецтранспорта и на предотвращение транспортных происшествий;
4) поддерживать в течение смены связь с начальником смен служб аэропорта, использующих спецмашины;
5) контролировать выполнение технологического графика обслуживания воздушных судов диспетчерским и водительским составом смены;
6) контролировать соблюдение личным составом смены трудовой дисциплины, отстранять от работы злостных нарушителей дисциплины.
329. Начальник ремонтных участков службы спецтранспорта назначается на должность и освобождается от нее приказом руководителя организации гражданской авиации по представлению начальника службы спецтранспорта.
Начальник ремонтной мастерской подчиняется непосредственно главному инженеру службы спецтранспорта и контролирует организацию технического обслуживания и ремонта спецмашин и их агрегатов силами и средствами службы спецтранспорта, состояние трудовой дисциплины, соблюдение требований безопасности труда и пожарной безопасности в ремонтных мастерских.
Начальнику ремонтных участков необходимо:
1) знать особенности технического обслуживания и ремонта спецмашин, их агрегатов, ремонтного оборудования;
2) принимать участие в разработке оперативно-производственных планов технического обслуживания и ремонта, обеспечивать их качественное и своевременное выполнение, восстановление и изготовление запчастей и приспособлений;
3) контролировать соблюдение ремонтным персоналом норм технологического процесса, требований безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
4) принимать на техническое обслуживание и в ремонт спецмашины от механиков (бригадиров) колонны в соответствии с утвержденным планом-графиком и организовывать передачу отремонтированной техники в колонны;
5) обеспечивать правильное и экономное расходование запасных частей, инструмента и других материалов, контролировать техническое состояние и рациональное использование оборудования мастерских;
6) организовывать своевременную выдачу дневных заданий ремонтному персоналу;

7) белгіленген құжатты жүргізуді қамтамасыз ету және бақылау;
8) еңбек қауіпсіздігі талабын сақтау жөнінде нұсқау өткізуді ұйымдастыру, техникалық қызмет көрсету және жөндеудің озат әдістерін меңгеру, біліктілігін арттыру жөнінде жөндеушілерге практикалық көмек ұйымдастыру;
9) техникаға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу үшін озық тәжірибе мен нормаларды, жаңа құрал-жабдықтарын енгізу;
10) еңбек өнімділігі мен жөндеудің сапасын арттыру;
11) жөндеу шеберханаларын қажетті құрал-саймандармен, қосалқы бөлшектермен және басқа материалдармен қамтамасыз ету;
12) еңбек тәртібін арттыру бағытталған шараларды әзірлеу және оны жүзеге асыру.
330. Аға инженер арнайы машиналар мен арнайы құрал-жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеуді қамтамасыз етеді. Ол арнайы көлік қызметі бас инженеріне бағынады, арнайы көлік қызметі бастығының ұсынысы бойынша азаматтық авиация ұйымы басшысының бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
Арнайы құрал-жабдықтар жөніндегі аға инженердің міндеттері:
1) арнайы машиналардың, құрал-жабдықтардың техникалық күйін, құрылысын, пайдалану және жөндеу ерекшеліктерін білу;
2) арнайы құрал-жабдықтарға уақытында немесе сапалы қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
3) формулярлар мен төлқұжаттарда жазу жүргізіп тұру;
4) арнайы құрал-жабдықтарды пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу кезінде еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі талаптарын орындау жөнінде шаралар ұйымдастыру;
5) арнайы құрал-жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жоспарын құру;
6) арнайы құрал-жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету барысында ұшу қауіпсіздігі талаптарын орындауды ұйымдастыру;
7) арнайы құрал-жабдықтарға, керекті материалдарға, қосалқы аспаптар мен агрегаттарға уақытында тапсырыс жасау;
8) күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы дайындық жұмыстарына әзірлік кезінде арнайы құрал-жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жұмысшылармен, жүргізушілермен техникалық оқу өткізу, сонымен қатар жаңадан алынған жүргізушілер мен жөндеу жұмыстарын жүргізетіндерді оқыту;
9) жаңа құрал-жабдықтарды пайдалануға енгізуді тікелей басқару.
Жөндеу жөніндегі инженердің (механигтің) міндеттері:
1) арнайы машиналардың, олардың агрегаттарының және жөндеу құрал-жабдықтарының құрылымын пайдалану және жөндеу ерекшеліктерін білу;
2) арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру, жөндеу жүргізетін жұмысшылардың өндірістік тапсырмаларды орындауын бақылау;
3) еңбек қауіпсіздігі талаптарын орындауды ұйымдастыру, қауіпсіздік техникасы бойынша жөндеу жұмыстарын жүргізетіндерге нұсқауды өзі жүргізу;

7) обеспечивать и контролировать ведение установленной документации;
8) организовывать проведение инструктажа по соблюдению требований безопасности труда, организовывать практическую помощь ремонтному персоналу по овладению передовыми методами технического обслуживания и ремонта, по повышению квалификации;
9) внедрять передовой опыт, прогрессивные нормы, новое оборудование для технического обслуживания и ремонта техники;
10) добиваться повышения производительности труда и качества ремонта;
11) обеспечивать ремонтные мастерские необходимым инструментом, запасными частями и другими расходными материалами;
12) разрабатывать и осуществлять мероприятия, направленные на повышение трудовой дисциплины.
330. Старший инженер (инженер) по спецоборудованию обеспечивает техническое обслуживание и ремонт спецоборудования спецмашин. Он подчиняется главному инженеру службы спецтранспорта, назначается на должность и освобождается от нее приказом руководителя организации гражданской авиации по представлению начальника службы спецтранспорта.
Старшему инженеру (инженер) по спецоборудованию необходимо:
1) знать техническое состояние, особенности конструкции, эксплуатации и ремонта спецоборудования спецмашин;
2) организовывать своевременное и качественное техническое обслуживание спецоборудования;
3) организовывать ведение записей в формулярах и паспортах;
4) организовывать мероприятия по выполнению требований безопасности труда и пожарной безопасности при эксплуатации, техническом обслуживании и ремонте спецоборудования;
5) составлять планы технического обслуживания и ремонта спецоборудования;
6) организовывать выполнение требований обеспечения безопасности полетов при ремонте и обслуживании спецоборудования;
7) своевременно составлять заявки на необходимые материалы, запасные части, приборы и агрегаты спецоборудования;
8) проводить техническую учебу с водителями по эксплуатации и с работниками по техническому обслуживанию, ремонту спецоборудования при подготовке к работе в осенне-зимний период и весенне-летний период, а также обучение вновь принятых водителей и ремонтных рабочих;
9) непосредственно руководить внедрением в эксплуатацию нового оборудования.
Инженеру (механику) по ремонту необходимо:
1) знать особенности устройства, эксплуатации и ремонта спецмашин, их агрегатов и ремонтного оборудования;
2) организовывать техническое обслуживание и ремонт спецмашин, контролировать выполнение производственных заданий ремонтным персоналом;
3) организовывать выполнение требований безопасности труда и пожарной безопасности, лично проводить инструктаж ремонтных рабочих по технике безопасности;

4) арнайы машинаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кестесін жасау;
5) орындалған техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмыстарын есепке алу;
6) арнайы машиналардың техникалық қызмет көрсетуден және жөндеуден уақытылы шығуын қамтамасыз ету;
7) техникалық оқудың тақырыптық жоспарын әзірлеу және оны АКҚ техникалық қызмет көрсететін және жөндеу жұмыстарын жүргізетін қызметкерлермен өткізу;
8) қосалқы бөлшектерге, құрал-саймандарға, құрал-жабдықтарға және жөндеу материалдарына уақытында тапсырыс жасау; азаматтық авиация ұйымы материалдық-техникалық жабдықтау бөлімі тапсырысын қамтамасыз етуді бақылау;
9) қосалқы бөлшектерді, құрал-саймандар мен материалдарды үнемдеп жұмсау жөніндегі шараларды дайындау және жүргізу;
10) арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының мерзімін қысқартуға және жөндеу сапасын жақсартуға бағытталған озық әдістерді оқу және енгізу;
11) техникалық қызмет көрсету және жөндеу технологиясы мен сапасын жақсартуға бағытталған оңтайлы жұмыстарды қарастыру, қорытынды беру және кеңінен таныту;
12) еңбекті ұйымдастыруды жақсарту.
331. Колонна механигі колонна бастығына тікелей бағынады және осы нұсқау талаптарына сәйкес арнайы машиналарды жөндеу және басқа технологиялық құрал-жабдықтарды пайдаланудың дұрыстығын, техникалық сақталуын қамтамасыз етеді, тек жарамды машиналарды жолға уақытында шығаруға, құрал-жабдықтарды дұрыс пайдалануға, өзіне бағынышты қызметкерлердің еңбек тәртібін сақтап, еңбек қауіпсіздігі талаптарын орындауына, қосалқы бөлшектерін, машиналардың, құрал-саймандардың, жанар-жағар майлар және басқа материалдардың шығысына жауап береді.
Колонна механигінің міндеттері:
1) гаражда қолданатын техникалық құрал-саймандарды пайдалану, арнайы машиналарды жөндеу және гараждық жабдықтардың құрылысын, талаптарын және нормаларын білу;
2) арнайы машиналардың техникалық жағдайына, сыртқы түріне қарау;
3) арнайы машиналарға күнделікті техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, жолға шығар алдында жүргізушілерге нұсқау беру, бактардағы жанар-жағар май материалдарының қалдықтарын, мотосағаттарының есептегіші мен спидометрдің көрсеткішін (осы нұсқаудың 232425 қосымшалары) жолға шығар алдында және келгеннен кейін тексеру;
4) арнайы машиналардың техникалық жағдайын анықтау жөніндегі комиссияға қатысу, арнайы машиналарды жөндеу өндірістеріне жіберу үшін құжаттарды рәсімдеу;
5) арнайы машиналарды жолға шығару алдында олардың техникалық жағдайын тексеру (1-қосымшада баяндалған талаптарды ескере отырып) және жол қағазына, формулярға арнайы машиналардың жұмысқа жарамдығы туралы белгі жасау;

4) составлять графики технического обслуживания и ремонта спецмашин;
5) обеспечивать учет выполненного технического обслуживания и ремонтных работ;
6) обеспечивать своевременный выпуск спецмашин из технического обслуживания и ремонта;
7) разрабатывать тематические планы технической учебы и лично проводить ее с персоналом, занятым техническим обслуживанием и ремонтными работами в службы спецтранспорта;
8) своевременно составлять заявки на запасные части, инструмент, оборудование и ремонтные материалы, контролировать обеспечение заявок отдел материально-технического снабжения авиапредприятия;
9) разрабатывать и проводить мероприятия по экономному расходованию запасных частей, инструмента и материалов, контролировать их учет и расходование;
10) изучать и внедрять передовые методы технического обслуживания и ремонта спецмашин, направленные на сокращение сроков технического обслуживания и ремонта и улучшение качества ремонта;
11) рассматривать, давать заключения и популяризировать рационализаторскую работу, направленную на улучшение технологии и качества технического обслуживания и ремонта;
12) улучшать организацию труда.
331. Механик колонны непосредственно подчиняется начальнику колонны и обеспечивает правильную техническую эксплуатацию, сохранность спецмашин, ремонтного и другого технологического оборудования. Механик колонны контролирует своевременный выпуск на линию исправных спецмашин в соответствии с требованиями настоящей Инструкции, за правильное использование оборудования, состояние трудовой дисциплины и выполнение требований безопасности труда подчиненными ему работниками, за простой спецмашины из-за технической неисправности, расход запасных частей, инструмента, горюче-смазочных материалов и других материалов.
Механику колонны необходимо:
1) знать устройство, требования и нормы на техническую эксплуатацию, ремонт спецмашин и гаражного оборудования, используемых в гараже;
2) следить за техническим состоянием и внешним видом спецмашин;
3) организовывать ежедневное техническое обслуживание спецмашин, инструктировать водительский состав перед выездом на линию, лично проверять перед выездом на линию и после возвращения спецмашин остатки в баках горюче-смазочных материалов, показания спидометров (приложения 23, 24, 25) и счетчиков моточасов;
4) принимать участие в комиссиях по определению технического состояния спецмашин, оформлять документы для отправки спецмашин на ремонтные предприятия;
5) перед выпуском спецмашин на линию проверять их техническое состояние (с учетом требований, изложенных в приложении 1) и делать соответствующие отметки в путевом листе и в формуляре об исправности спецмашин;

6) жұмыс істеп жүрген жүргізушілерге техникалық көмек көрсету жөнінде шаралар қолдану;
7) арнайы машиналарды пайдалану және жөндеу кезінде жүргізушілердің еңбек қауіпсіздігі талаптарын қатаң бақылау.
332. Арнайы машиналардың жүргізілуін ұйымдастыру жөніндегі инженер АКҚ бастығына бағынады, қызметте жол тәртібінің жағдайына, жол жүру ережесін бұзудың алдын алуға және азаматтық авиация әуеайлақтарында әуе кемелерінің арнайы автокөлік және механизация құралдарының жұмысын ұйымдастыруға басшылық ету талаптарының бұзылмауын бақылайды.
Арнайы автокөлік қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі инженердің міндеттері:
1) жаңадан қабылданған жүргізушілерді оқыту және арнайы машиналарда жұмыс істеуге жіберу ісін ұйымдастыру;
2) арнайы көлік қызметі қызметкерлерінің жол жүру ережелерін, азаматтық авиация комитеті төрағасының 22.09.2000 ж. N 76-шы бұйрығымен бекітілген "Азаматтық авиация әуеайлақтарында әуе кемелерінің, арнайы автокөлік және механизация құралдарының жұмысын үйымдастыруға басшылық ету" талаптарын орындауға жүйелі түрде бақылау жүргізу;
3) арнайы автокөлікті техникалық пайдаланудың ережелерін білу;
4) көлік апаттары мен жол жүру ережелерін бұзуға әкеліп соқтыратын себептерді талдау, олардың алдын алуға қажетті шараларды әзірлеу және іске асыру;
5) жол-көлік апаттары болған жерге міндетті түрде бару және қызметтік тергеу жүргізуге қатысу;
6) жүргізушілердің жол жүру ережесін сақтауын тексеру мақсатымен жүйелі түрде жолға шығып тұру;
7) жүргізушілер жіберген тәртіп бұзушылық туралы материалдарды қарастырған кезде қоғамдық инспекторлар мен комиссия жұмыстарына басшылық ету;
8) арнайы көлік қызметінің жол қауіпсіздігі кабинеті мен гараждағы (колоннадағы) жол қаупісіздігі бұрышын қажетті көрнекті құралдармен және материалдармен безендіріп, жоспарлар жасау;
9) жолдар мен әуеайлақтарында жол жүру қауіпсіздігі бойынша жарыстар өткізуді ұйымдастыру;
10) жол жүру қауіпсіздігі жөнінде белгіленген есеп жүргізу және есеп беру.
333. Арнайы машинаның жүргізушісі арнайы көлік қызметі атқаратын жұмыстардың тікелей орындаушысы болып табылады. Ол арнайы көлік қызметі бастығының ұсынысы бойынша әуе ұйымы бастығының бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады. Жүргізуші тікелей бригадирге, ал шұғыл болса - диспетчерге бағынады.
Жүргізуші пайдаланылатын арнайы машинаның сақталуына, оның үнемі жарамдылығы мен пайдалануға дайындығына бақылау жасайды, арнайы көліктің ұшу алаңы мен перронда жұмысын ұйымдастыруға байланысты қажетті талаптарды сақтайды.
Жанар-жағар май материалдарын тасымалдайтын жүргізуші оның сақталынуын бақылайды.
Арнайы машина жүргізушісі төмендегілерді орындауға тиіс:

6) принимать меры по оказанию технической помощи водителям, работающим на линии, при необходимости - выезжать на линию лично;
7) строго контролировать соблюдение требований безопасности труда при эксплуатации и ремонте спецмашин водительским составом.
332. Инженер по организации движения спецавтотранспорта подчиняется непосредственно начальнику службы спецтранспорта, контролирует состояние линейной дисциплины в службе, профилактику нарушений правил дорожного движения и требований руководства по организации движения воздушных судов, спецавтотранспорта и средств механизации на аэродромах гражданской авиации.
Инженеру по организации движения спецавтотранспорта необходимо:
1) организовывать обучение и допуск вновь принятых водителей к работе на спецмашинах;
2) осуществлять систематический контроль за выполнением работниками службы спецтранспорта правил дорожного движения, требований "Руководства по организации движения воздушных судов, спецавтотранспорта и средств механизации на аэродромах гражданской авиации", утвержденного приказом Председателя Комитета гражданской авиации от 22.09.2000 г. N 76;
3) знать правила технической эксплуатации спецтранспорта;
4) анализировать причины, вызывающие транспортные происшествия и нарушения правил дорожного движения, разрабатывать и осуществлять необходимые меры по их предупреждению;
5) участвовать в проведении служебного расследования транспортных происшествий с обязательным выездом на место;
6) систематически выезжать на линию для проверки соблюдения водителями правил дорожного движения;
7) руководить работой общественных инспекторов и комиссий при рассмотрении материалов о нарушениях, допущенных водителями;
8) разрабатывать планы и организовывать оформление необходимыми наглядными пособиями и материалами кабинета по безопасности движения в службе спецтранспорта и уголка по безопасности движения в гаражах (колоннах);
9) организовывать проведение конкурсов по безопасности движения на дорогах и аэродроме;
10) вести установленный учет и отчетность по безопасности движения.
333. Водитель спецмашины является непосредственным исполнителем выполняемых службы спецтранспорта работ. Он назначается на должность и освобождается от нее приказом руководителя организации гражданской авиации по представлению начальника службы спецтранспорта. Водитель непосредственно подчиняется бригадиру, а оперативно - диспетчеру.
Водитель контролирует сохранность эксплуатируемой спецмашины, постоянную ее исправность и готовность к использованию, соблюдает необходимые требования.
Водитель, осуществляющий перевоз горюче-смазочных материалов, контролирует их сохранность.
Водителю спецмашины необходимо:

1) автомобиль (трактор, өзі жүретін жол жөндеу-құрылыс және әуеайлағы машиналары мен механизмдерін) жүргізуге құқық беретін куәлігінің болуы;
2) әуеайлағында (перронда) жұмыс істеуге құқық беретін талонының болуы (осы Нұсқаудың 2-ші қосымшасы);
3) арнайы машиналардың жұмысын ұйымдастыру, жол жүру ережесі мен еңбек қауіпсіздігін сақтау, ұшуды қамтамасыз ететін қызметтердің өзара іс-әрекетінің технологиялық талаптары, радиостанцияда жұмыс істеу ережесі мәселелері жөніндегі осы Нұсқау талаптарын білу және қатаң сақтау;
4) бригадаға бекітілген арнайы машиналарды (негізгі автомобильді, тракторды және арнайы құрал-жабдықтарды) пайдалану және қызмет көрсету ерекшелігін, құрылымын және ережесін білу;
5) әуеайлағында (перронда) арнайы машиналардың жол жүру ережесі мен жұмысын білу және оларды қатаң сақтау, әуе кемесіне келуді және кетуді дұрыс жүргізе білу, сондай-ақ арнайы машиналарды тұрақтарда белгіленген ретімен қою;
6) арнайы машиналарды пайдалану кезінде еңбек қаупсіздігі талабын қатаң сақтау, сондай-ақ арнайы машиналардың өрт сөндіру құрал-жабдықтарын білу және оларды пайдалана алу;
7) ауысымды қабылдау кезінде арнайы машиналардың техникалық жағдайын тексеруді өткізу, тексеру кезінде байқалған барлық ақаулар туралы дер кезінде бригадирге немесе колонна механигіне баяндау;
8) арнайы машиналарды келесі ауысымға өткізу дайындығы жөніндегі қажетті жұмыс кешенін толық жүгізу;
9) әуе кемесіне қызмет көрсету жөніндегі бригадирдің барлық нұсқауларын орындау;
10) осы нұсқау талабына сәйкес арнайы машиналар мен арнайы құрал-жабдықтардың жолға шығар алдындағы техникалық жағдайын тексеру;
11) жұмыс кезінде машина мен құрал-жабдықтардың, рульді басқарудың жарамдығын, тежеудің, шиналардың, жарқылдақ оттардың, радиостанциялардың, амортизаторлық құрылымның, жарық беру аспаптарының, арнайы құрал-жабдықтардың әйнек жуғыштары мен агрегаттарының техникалық жағдайын бақылау, жол қағаздарын дұрыс, уақытында және мұқият толтыру;
12) әуеайлағында (перронда) арнайы машиналарды жүргізген кезде мұқият болу, қоғамдық автоинспектор және әуеайлағы қозғалыс қауіпсіздігі мен ұйымдастыруға жауапты адамдардың талабы бойынша арнайы машиналарды бірден тоқтату;
13) күрделі метеорологиялық жағдайда және көру мүмкіндігі нашар болған кезде қозғалысқа ерекше абай болу керек;
14) бригадирден, диспетчерден немесе жұмыс басшысынан анық және түсінікті бұйрық алғаннан кейін ғана арнайы машинаны жұмыс орнына әкелу (осы нұсқаудың 3-қосымшасы);
15) машина істен шыққан жағдайда арнайы машиналарды ұшу-қону және жұру жолдарынан, перроннан және тұратын жерден тез алып кету, содан кейін болған жағдайды әуеайлағы қызметінің жұмыс басшысына, диспетчерге және бригадирге баяндау;

1) иметь при себе удостоверение на право управления автомобилем (трактором, самоходными дорожно-строительными и аэродромными машинами и механизмами);
2) иметь талон на право работы на аэродроме (перроне) (приложение 2);
3) знать и строго соблюдать требования настоящей Инструкции по вопросам организации работы спецмашин, правилам дорожного движения и безопасности труда, требования технологии взаимодействия служб, обеспечивающих полеты, правила работы с радиостанциями;
4) знать устройство, правила и особенности эксплуатации и обслуживания спецмашин (базового автомобиля или трактора и специального оборудования), закрепленных за бригадой;
5) знать и строго соблюдать правила движения и работы спецмашин на аэродроме (перроне), уметь правильно производить подъезд к воздушному судну и отъезд от него, а также соблюдать установленный порядок расстановки спецмашин на местах стоянки;
6) знать и строго соблюдать требования безопасности труда при эксплуатации спецмашин, а также знать пожарное оборудование спецмашин и уметь им пользоваться;
7) производить тщательную проверку технического состояния спецмашин при приемке смены; о всех выявленных при осмотре дефектах своевременно докладывать бригадиру или механику колонны;
8) полностью производить необходимый комплекс работ по подготовке спецмашин к передаче другой смене;
9) выполнять все указания бригадира по обслуживанию воздушных судов, закрепленными за бригадой спецмашинами;
10) перед выездом на линию проверить техническое состояние спецмашины и ее спецоборудования в соответствии с требованиями настоящей Инструкции;
11) во время работы следить за техническим состоянием машины и оборудования, исправностью рулевого управления, тормозов, шин, проблескового огня, радиостанции, амортизационных устройств, приборов освещения, стеклоочистителей и агрегатов спецоборудования; правильно, своевременно и аккуратно оформлять путевые листы;
12) быть внимательным при вождении спецмашин по аэродрому (перрону), немедленно останавливать спецмашину по требованию общественного автоинспектора и лиц, ответственных за организацию и безопасность движения на аэродроме;
13) соблюдать особую осторожность при движении в сложных метеорологических условиях и при плохой видимости;
14) подавать спецмашину к месту работы только после получения четкой и понятной команды от бригадира, диспетчера или руководителя работ (приложение 3);
15) принимать меры по немедленному удалению (буксировке) спецмашины с взлетно-посадочной полосы, рулежной дорожки, перрона и места стоянок в случае выхода машины из строя, после чего докладывать о случившемся руководителю работ от аэродромной службы, бригадиру и диспетчеру;

16) арнайы машинаны жүргізуді басқа біреуге бермеу;
17) арнайы машинаны жүргізуші жоқ кезде оның қозғалуына мүмкіндік бермеу үшін жасалған шаралардан кейін ғана тұрақта қалдыру. Арнайы машинаны әуе кемесі жанында қараусыз қалдыруға тыйым салынады;
18) еңбек тәртібін бұзуға жол бермеу, таза жүру, азаматтық авиация ұйымы қызметкерлерімен және жолаушылармен сыпайы болу, бастықтың нұсқауларын уақытында орындау;
19) материалдық жағынан өз білімін жетілдіріп тұру, арнайы машиналарды жүргізу және техникалық қызмет көрсету дағдыларын жетілдіру;
20) ұтымды және ойлап табу жұмыстарына қатысу.
10-бөлім.
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі
жалпы ережелер
334. Арнайы көлік қызметінде еңбек қорғау жөніндегі жұмыстар Қазақстан Республикасы заңдары талаптарына сәйкес іске асырылады.
335. Азаматтық авиация ұйымдарындағы арнайы көлік қызметінің қоршаған ортаны қорғауға байланысты жұмыстары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргізіледі. Арнайы көлік қызметіндегі қоршаған ортаны қорғау аясындағы жүмыстар қоршаған ортаны пайдаланылған газбен ластауды азайту, жұмыс істеп тұрған арнайы автокөлік шуын шектеу, қоршаған ортаны мұнай өнімдерімен және басқа қалдықтармен ластаудың алдын алу, суды оңтайлы пайдалану, отын мен майдың шығынын азайтуға бағытталуы керек. Қоршаған ортаны қорғау жүмыстары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңына сәйкес және азаматтық авиация ұйымы басшысымен бекітілген азаматтық авиацияның экология жөніндегі шаралар жоспары бойынша жүргізіледі.
336. Арнайы көлік қызметінде қоршаған ортаны қорғау жұмыстарын ұйымдастыру, сондай-ақ оның жай-күйіне бақылау жасау қызмет бастығына жүктеледі. Қоршаған ортаны қорғау жұмыстарына тікелей басшылық Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес арнайы көлік қызметінің бас инженеріне жүктеледі.
337. Арнайы көлік қызметінің колонна, цех кейбір учаскелерінде қоршаған ортаны қорғау жұмыстарының жағдайына және ұйымдастырылуына бақылау жасау осы учаскелер бастығына жүктеледі. Қоршаған ортаны қорғаудың белгіленген нормаларының бұзылғаны үшін Қазақстан Республикасының тиісті заңдарына сәкес жұмысты тікелей орындаушылар жауап береді.
338. Арнайы көлік қызметінде қоршаған ортаны қорғау жөніндегі жоспарлы шараларда мыналарды ескеру керек:
1) қолданыстағы нормаларға сәйкес зиянды заттардың шығуын, пайдаланған газдардың түтінін және шу деңгейін азайту мақсатымен арнайы машиналар двигательдерінің және тоқ жүйесін реттеуді бақылауды ұйымдастыру;

16) не передавать управление спецмашиной другому лицу;
17) оставлять спецмашину на стоянке только после принятия мер, исключающих возможность ее движения в отсутствие водителя.
Запрещается оставлять спецмашину без присмотра у воздушных судов;
18) не допускать случаев нарушения трудовой дисциплины, быть опрятным, вежливым по отношению к работникам организации гражданской авиации и пассажирам, своевременно выполнять указания своих начальников;
19) постоянно повышать свои знания по материальной части, совершенствовать навыки вождения и технического обслуживания спецмашин;
20) принимать участие в рационализаторской и изобретательской работе.
Раздел 10. Общие положения по охране
труда и окружающей среде
334. Работа по охране труда в службы спецтранспорта осуществляется в строгом соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
335. Работа по охране окружающей среды в службе спецтранспорта организаций гражданской авиации осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об охране окружающей среды. Работа в области охраны окружающей среды в службе спецтранспорта направлена на снижение загрязнения окружающей среды выхлопными газами, ограничение шума от работающего спецавтотранспорта, предупреждение загрязнения окружающей среды нефтепродуктами и другими отходами, рациональное использование воды, снижение расхода топлива и масел. Работа по охране окружающей среде осуществляется в соответствии с планом мероприятий по экологии для организаций гражданской авиации, составленным в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, и утвержденным руководителем организации гражданской авиации.
336. Организация работы по охране окружающей среды в службы спецтранспорта, а также контроль за ее состоянием возлагаются на начальника службы. Непосредственное руководство работой по охране окружающей среды возлагается на главного инженера службы спецтранспорта.
337. Контроль за организацией и состоянием работы по охране окружающей среды на отдельных участках службы спецтранспорта (колонны, цеха) ведется начальниками этих участков. Непосредственные исполнители работ за нарушение установленных норм по охране окружающей среды несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
338. Плановые мероприятия по охране окружающей среды в службы спецтранспорта предусматривают:
1) организацию контроля регулировки систем зажигания и питания двигателей спецмашин в целях снижения выделяемых вредных веществ, дымности отработанных газов и уровня шума в соответствии с существующими нормативами;

2) газдан тазалау және шаң жұтатын құрал-жабдықтарды орнату арқылы ауаны ластау көзінен сақтау және зиян келтірмейтіндей ету;
3) қазан агрегаттарын, желдеткіш жүйесі мен құрал-жабдықтарды жүйелі түрде сынаудан өткізу;
4) пайдаланылған май, арнайы сұйық заттарды, жарамсыз электролитті, автомашиналарды, қоқысты және басқа қалдықтарды жинау және пайдаға асыруды ұйымдастыру;
5) су тұтынушыларды су өлшейтін аспаптармен жабдықтау, су тазартатын құрылғыларды, сумен қамтамасыз етудің айналмалы жүйесін пайдалану;
6) канализациялық тазалау құрылғыларын қайта құру және орнату.
339. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды, сондай-ақ экологиялық нормалар мен талаптардың орындалуын бақылау ісін азаматтық авиация ұйымы бөлімінің мамандары жүргізеді.
11-бөлім.
Арнайы көлік қызметін метрологиялық қамтамасыз ету
340. Арнайы көлік қызметін метрологиялық қамтамасыз етудің негізгі мақсаты арнайы машиналар мен механизмдердің техникалық жағдайы туралы дәл және анық ақпарат алу болып табылады, осының негізінде жоғары сапалы техникалық қызмет көрсету және жөндеу, жұмысқа жарамдылық, отын-энергетикалық және материалдық қорды үнемдеу, еңбек жағдайының қаупісіздігі, қоршаған ортаны қорғау, ұшудың тұрақтылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін шаралар қабылдау.
341. Арнайы көлік қызметін метрологиялық қамтамасыз етудің негізгі мақсаты:
1) өлшеу құралдары мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалануға үнемі дайын ұстау, арнайы көлік қызметінде орындалатын өлшеудің керекті дәлдігін қамтамасыз ету;
2) арнайы көлікті пайдаланудың және жөндеудің метрологиялық қамтамасыз ету жағдайын анықтау, оны жетілдіру жөнінде шаралар дайындау және жүзеге асыру;
3) арнайы көліктің техникалық жағдайын бақылау кезінде өлшеудің озат құралдары мен орындау әдістерін зерттеу, қорыту және енгізу;
4) өлшеу құралдары (ӨҚ) мен бақылау-өлшеу аспаптарының (БӨА) жағдайына, қолданылуына, уақытында тексерілуіне және арнайы көлікке техникалық қызмет көрсету кезінде метрологиялық ережелердің, талаптар мен нормалардың сақталуына бақылау жасау;
5) мемлекеттік және салалық стандарттарды, азаматтық авиация өкілетті органының басшы және бағдарлық құжаттарын енгізу және сақтау, арнайы көлік қызметін метрологиялық қамтамасыз ету стандарттарын әзірлеу және енгізу;
6) стандартты емес өлшеу құралдарына (СЕӨҚ) және өлшеу әдістеріне, сондай-ақ өзі әзірлеген метрологиялық нормативті техникалық құжаттар жөніндегі метрологиялық аттестация жұмыстарын ұйымдастыру;

2) обезвреживание вредных веществ от стационарных источников загрязнения воздуха путем установки газоочистительного и пылеулавливающего оборудования;
3) осуществление систематических режимно-наладочных испытаний котлоагрегатов, вентиляционных систем и оборудования;
4) организацию тщательного сбора и утилизации отработанных масел, спецжидкостей, электролита, автошин, пришедших в негодность, мусора и других отходов;
5) оснащение потребителей воды водоизмерительными приборами, использование водоочистных сооружений и систем оборотного водоснабжения;
6) реконструкцию и устройство очистных канализационных сооружений.
339. Контроль за выполнением организациями гражданской авиации мероприятий по охране окружающей среды, а также экологическими нормативами и требованиями осуществляется специалистами отдела организации гражданской авиации, на который возложены данные функции.
Раздел 11.
Метрологическое обеспечение службы спецтранспорта
340. Основной целью метрологического обеспечения службы спецтранспорта является получение точной и достоверной информации о техническом состоянии спецмашин и механизмов и проведение на ее основе мер о принятии, позволяющих обеспечить высокое качество их технического обслуживания и ремонта, безотказность в работе, экономию топливно-энергетических и материальных ресурсов, безопасные условия труда, охрану окружающей среды, регулярность и безопасность полетов.
341. Основными задачами метрологического обеспечения службы спецтранспорта являются:
1) поддержание средств измерений и контрольно-измерительных приборов в постоянной готовности к применению, обеспечение требуемой точности измерений, выполняемых в службе спецтранспорта;
2) проведение анализа состояния метрологического обеспечения эксплуатации и ремонта спецтранспорта, разработка и осуществление мероприятий по его совершенствованию;
3) изучение, обобщение и внедрение прогрессивных средств и методов выполнения измерений при контроле технического состояния спецтранспорта;
4) контроль за состоянием, применением, своевременной поверкой и ремонтом средств измерений и контрольно измерительным прибором и за соблюдением метрологических правил, требований и норм при техническом обслуживании спецтранспорта;
5) внедрение и соблюдение государственных и отраслевых стандартов, руководящих и директивных документов уполномоченного органа гражданской авиации, разработка и внедрение стандартов предприятия по метрологическому обеспечению спецтранспорта;
6) организация работ по метрологической аттестации не стандартизованных средств измерений и методик выполнения измерений, а также метрологической нормативно-технической документации собственной разработки;

7) өлшеу, сынау және бақылау құралдарын, стендтерді, пульттерді, қондырғыларды және басқа құрал-жабдықтарды есепке алуды ұйымдастыру, оларды пайдалануға үнемі дайын ұстау;
8) метрология саласында арнайы көлік қызметі мамандарының білім деңгейін көтеру жөнінде шаралар өткізу.
342. Арнайы көлік қызметінің өндірістік қызметін метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстың жағдайына және оны ұйымдастыруына АКҚ бақылау жасайды.
Арнайы көлік қызметінде метрологиялық қызмет көрсету және шараларды іс жүзіне асыру үшін азаматтық авиация ұйымы басшысының ұйғарымымен қызметте және оның бөлімшелерінде метрологиялық қызмет үшін жауапты адамдар метрология саласында оқыған білікті мамандардан тағайындалады.
343. Метрологиялық қамтамасыз етуге жауапты адамдар мемлекеттік және салалық стандарттау және метрология жөніндегі нормативті-техникалық құжаттарды, метрологиялық қамтамасыз ету мәселесі жөніндегі бұйрығымен бекітілген нұсқауларын басшылыққа алады.
Мемлекеттік стандарт жөніндегі өкілетті органдардың бағдарламалық құжаттары туралы арнайы көлік қызметі басшыларына азаматтық авиация ұйымдарының басшылары, негізгі тексеру-жөндеу метрологиялық лабораториясының немесе метрологиялық лаборатория бастықтары хабарлайды.
344. Арнайы көлік қызметінде метрологиялық қамтамасыз етуге жауапты адамдардың міндеттері:
1) АКҚ бөлімшелерінде өндіріс үдерістерінің жағдайына метрологиялық ережелер, талаптар мен нормаларды сақтауға, сондай-ақ өлшеу құралдарын қолдану мен сақтау жағдайына бақылауды жүзеге асырады;
2) өлшеу құралдарын тексеру кестесін жасап, олардың негізгі жөндеу метрологиялық лабораториясымен келісе отырып орындалуын бақылау;
3) арнайы көлік қызметінде қолданылатын өлшеу, сынау және бақылау құралдарын мемлекеттік метрологиялық қызметке тексеру, жөндеу және кері қайтарып алу жұмыстарымен қамтамасыз ету;
4) қолданысқа жарамсыз және бұзылған өлшеу құралдарын сынау, бақылау және тексеруге тыйым салынады;
5) пайдалануға жарамсыз деп табылған өлшеу, сынау және бақылау құралдарын есептеп шығаруға акті дайындау;
6) стандартталмаған өлшеу құралдарының метрологиялық аттестациясы мен нормативті-техникалық құжаттарының метрологиялық сараптама жоспар-кестесін жасау;

7) организация учета наличия средств измерений, испытаний и контроля, стендов, пультов, установок и другого оборудования, поддержание их в постоянной готовности к применению;
8) проведение мероприятий по повышению уровня знаний специалистов службы спецтранспорта в области метрологического обеспечения.
342. Контроль за состоянием и организацией работ по метрологическому обеспечению производственной деятельности службы спецтранспорта обеспечивает начальник службы спецтранспорта.
Для практического осуществления мероприятий и проведения работ по метрологическому обеспечению в службе спецтранспорта распоряжением руководителя авиапредприятия назначаются лица, ведущие работы по метрологическому обеспечению в службе и ее подразделениях, из числа квалифицированных специалистов, прошедших курс обучения в области метрологии.
343. В своей деятельности лица, ведущие работы по метрологическому обеспечению руководствуются государственными и отраслевыми стандартами, другой нормативно-технической документацией по стандартизации и метрологии, приказами и указаниями уполномоченного органа, а также приказами и распоряжениями руководителя организации гражданской авиации по вопросам метрологического обеспечения.
Директивные документы уполномоченного органа по Госстандарту доводятся до сведения руководства службы спецтранспорта руководителями организации гражданской авиации, начальниками базовых поверочно-ремонтных метрологических лабораторий или метрологических лабораторий.
344. Лицам, ведущим работы по метрологическому обеспечению в службе спецтранспорта необходимо:
1) осуществлять контроль за состоянием метрологического обеспечения производственных процессов в подразделениях службы спецтранспорта, за соблюдением метрологических правил, требований и норм, а также за состоянием, применением и хранением средств измерения;
2) составлять графики проверки средств измерений, согласовывать их с базовой поверочно-ремонтной метрологической лабораторией и контролировать их выполнение;
3) обеспечивать доставку средств измерений, испытаний и контроля, применяемых в службе спецтранспорта в органы государственной метрологической службы на поверку, ремонт и обратно;
4) запрещать использование неисправных и непригодных к применению средств измерений, испытаний и контроля;
5) подготавливать акты на списание средств измерений, испытаний и контроля, признанных непригодными к эксплуатации;
6) составлять план-графики проведения метрологической экспертизы нормативно-технической документации и метрологической аттестации не стандартизированные средства измерений;

7) арнайы көлік қызметінің өндірістік жұмысын метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегі жылдық және айлық жұмыс жоспарын жасау және арнайы көлік қызметі жетекшісіне бекітуге беру;
8) нормативті-техникалық, пайдалану және технологиялық құжаттарға метрологиялық бақылау жасау;
9) азаматтық авиация ұйымдары метрологиялық қызметімен, негізгі тексеру-жөндеу метрологиялық лабораториясымен өзара әрекетті қамтамасыз ету;
10) жаңа өлшеу, санау және бақылау құралдарын пайдалануға бағытталған шараларды жүзеге асыру, соның ішінде оларды меңгеру мен тиімді пайдаланудың жоспар-кестесін жасау.
345. Арнайы машиналар мен механизмдерді жөндеу және пайдалану кезінде техникалық жарамды, тексерілген және қолдануға рұқсат етілген өлшеу құралдары қолданылуы тиіс.
Тексерілмеген және жарамсыз өлшеу құралдары мен бақылау-өлшеу құралдарын қолдануға тыйым салынады. Белгіленген ережелерді бұзған қызметкерлер Қазақстан Республикасының тиісті заңдарына сәйкес жауап береді.
Пайдалану құжаттары жоқ өлшеу, сынау және бақылау құралдарын пайдалануға тыйым салынады. Арнайы көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде өлшеу құралдары мен бақылау-өлшеу құралдарын қолданатын АКҚ мамандары есеп және өлшеу жүргізу ережелерін міндетті түрде білуі тиіс және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікті мойнына алады.
346. Барлық өлшеу құралдары, сондай-ақ стандартталмаған есептеу құралдары, соның ішінде стенділері, пульттер, қондырғылар және басқа құрал-жабдықтар есепке алынады. АКҚ бастығы мен қызметтегі метрологиялық қамтамасыз ету жұмыстарын жүргізетін адам қолдағы өлшеу құралдарын толық есепке алуға және олардың жағдайы туралы мәліметтерді дұрыс беруді бақылайды (осы нұсқаудың 2324 қосымшасы).
347. Қазақстан Республикасы өлшеу құралдарының бірыңғай мемлекеттік реестіріне енгізілген немесе мемлекеттік және салалық стандарттар мен өкілетті органдардың жетекші құжаттарының талаптарына сәйкес метрологиялық аттестациядан, тексеру мен калиберлеуден өткен тек осындай арнайы машиналарға арналған өлшеу және бақылау-өлшеу құралдары пайдалануға жіберіледі.
Өлшеу құралдарын тексеру мерзімдері Қазақстан Республикасының Мемлекеттік стандарты мен өкілетті орган бекіткен уақытқа сай белгіленеді. Өлшеу құралдарын тексеру және жөндеу жұмыстарын лицензиясы бар және белгіленген тәртіппен тіркелген азаматтық авиация ұйымының метрологиялық қызметі жүргізеді.
Метрологиялық лабораторияларда өлшеу жүйесін тексеру кестесін метрологиялық қамтамасыз ету жұмыстарын жүргізетін адамдар жасайды. Ол әр жылға бөлек-бөлек тексеруге және калибрлеуге жататын өлшеу құралдары бойынша және тексеру-жөндеу метрология лабораториясымен келісілуге және бекітілуге тексеру-жөндеу метрологиялық лабораториясы белгілеген мерзімде үш данамен ұсынылады. Тексеру кестесін азаматтық авиация ұйымының басшысы бекітеді.
Өлшеу құралдарын тексеруге жеткізу және қайтып алуды арнайы көлік қызметінің бөлімшелері өз күшімен жүргізеді.
Тексеруге жіберілетін өлшеу құралдарын иелері дайындау керек, атап айтқанда:

7) составлять и представлять на утверждение руководителю службы спецтранспорта годовые и месячные планы работ по метрологическому обеспечению производственной деятельности службы спецтранспорта;
8) осуществлять метрологический контроль за состоянием и выполнением нормативно-технической документации, эксплуатационной документации и технологической документации;
9) обеспечивать взаимодействие с метрологической службой организации гражданской авиации, базовой поверочно-ремонтной метрологической лабориторией;
10) осуществлять мероприятия, направленные на внедрение в эксплуатацию новых средств измерений, испытаний и контроля, в том числе составлять планы-графики их освоения и эффективного использования.
345. При эксплуатации и ремонте спецмашин и механизмов должны применяться только исправные, поверенные и допущенные к применению средств измерений. Применение не поверенных и неисправных средств измерений и контрольно-измерительных приборов запрещается. Должностные лица (владельцы средств измерений), виновные в нарушении установленных правил, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Средства измерений, испытаний и контроля, не укомплектованные эксплуатационной документацией, применять запрещается. Специалистам службы спецтранспорта, эксплуатирующим средства измерений и контрольно-измерительные приборы при техническом обслуживании и ремонте спецтранспорта, необходимо знать правила выполнения измерений и учета, производить измерения технических параметров.
346. Все средства измерений, как общего назначения, так и не стандартизованных средств измерений, включая стенды, пульты, установки и другое оборудование, подлежат учету. Контроль за полнотой учета имеющихся средств измерений и правильность представляемых данных об их состоянии и наличии осуществляет начальник службы спецтранспорта и лицо, ведущее работы по метрологическому обеспечению в службе (приложения 23, 24).
347. К применению допускаются только предусмотренные для данных спецмашин средства измерений и контрольно-измерительные приборы, внесенные в реестр государственной системы обеспечения единства средств измерений Республики Казахстан или прошедшие метрологическую аттестацию, поверку и калибровку в соответствии с требованиями государственных и отраслевых стандартов и руководящей документации уполномоченного органа.
Периодичность поверки средств измерений определяется в соответствии со сроками, установленными уполномоченным государственным органом по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан. Поверка и ремонт средств измерений выполняются метрологической службой организации гражданской авиации, имеющих лицензию и аккредитованной в установленном порядке. Средства измерений, поверка которых не может быть обеспечена собственной метрологической службой, представляются на поверку в другие метрологические службы, аккредитованные и имеющие соответствующую область аккредитации. Графики поверки систем измерений в метрологических лабораториях составляются лицами, ведущими работы по метрологическому обеспечению, на каждый календарный год раздельно по средствам измерения, подлежащим поверке и калибровке, и представляются в базовую поверочно-ремонтную метрологическую лабораторию на согласование и утверждение в трех экземплярах в сроки, установленные поверочно-ремонтномыми метрологическими лабораториями. Графики поверки утверждаются руководителем организации гражданской авиации.
Доставка средств измерений на поверку и получение после поверки осуществляется силами и средствами подразделений службы спецтранспорта, которым они принадлежат.
Средства измерений, направляемые на поверку, должны быть подготовлены их владельцами, в том числе:

1) тексеру үшін қажетті құжаттармен және барлық мүліктермен қамтамасыз етілуі керек;
2) пломбасы (таңбасы) және төлқұжатта белгісі болу керек.
348. Арнайы көлік қызметінде жасалған параметрлерді белгілейтін нормативті-техникалық, техникалық және пайдалану құжаттары, өлшеу, тексеру және сынау әдістері мен құралдары бекіту және іске қосу алдында нормативті-техникалық, техникалық және пайдалану құжаттарын метрологиялық сараптамадан өткізу тәртібін белгілейтін мемлекеттік және салалық стандарттар талаптарына сәйкес метрологиялық сараптамадан өтуі қажет.
Арнайы көлік қызметінде жасалатын немесе қайта жаңартылатын стандартталмаған өлшеу жүйесі метрологиялық аттестациядан, ал олардың құжаттары - метрологилық сараптамадан өту керек. Нормативті-техникалық құжаттарды, техникалық және пайдалану құжаттарын метрологиялық сараптамадан өткізу және стандартталмаған өлшеу құралдарын аттестациялау негізгі тексеру - жөндеу метрологиялық лабораториясы негізінде арнайы көлік қызметі мамандарының қатысуымен жүргізіледі. Арнайы көлік қызметінде жасалатын стендтер, пульттер және құрылғыларға салалық стандарттар талабына сәйкес негізгі тексеру-жөндеу метрологиялық лабораториясында алғашқы метрологиялық қызмет қөрсетіледі. Метрологиялық сараптамаға ұсынылатын құжаттарды толық және дер кезінде өткізуге осы құжаттарды дайындайтын бөлімше бастықтары бақылау жасайды.
Стандартталмаған өлшеу құралдарын метрологиялық аттестацияға уақытында дайындап ұсынуға бақылауды стандартталмаған өлшеу құралдарын пайдаланатын бөлімше басшылары жүргізеді.
349. Арнайы көлік қызметінде метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстар бір жылға және әр айға бөлініп жоспарланады. Арнайы көлік қызметінің метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегі жылдық жоспарларында осы нұсқаудың 342-тармағында көрсетілген міндеттерге сәйкес метрологиялық қызмет көрсету мәселелері жетілдірілуге тиіс. Арнайы көлік қызметінің метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегі айлық жоспарларында белгіленген кезінде орындалуға тиіс нақты жұмыстарға байланысты мәселелер, оның ішінде бұрын ашылған кемшіліктерді жою және метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегі Мемлекеттік стандарт өкілетті органдарының ұсыныстарын орындау шаралары көрініс табуға тиіс. Арнайы көлік қызметінде пайдаланылатын өлшеу құралдарын мезгіл-мезгіл тексеруді жоспарлау мемлекеттік және мекемелік тексеру жөніндегі жыл сайынғы кестеге сәйкес жүргізіледі.

1) укомплектованы комплектующими устройствами и документацией необходимой при поверке;
2) иметь пломбу (клеймо), отметку в паспорте.
348. Разрабатываемые в службе спецтранспорта нормативно-техническая, техническая и эксплуатационные документации, регламентирующие параметры, методы и средства измерения, испытаний и контроля, перед утверждением и введением в действие должны подвергаться метрологической экспертизе в соответствии с требованиями государственного и отраслевого стандартов, устанавливающих порядок проведения метрологической экспертизы нормативно-технической, технической и эксплуатационной документаций.
Не стандартизированные системы измерения, изготовляемые или модернизируемые в службы спецтранспорта, подлежат метрологической аттестации, а документация на них - метрологической экспертизе. Метрологическая экспертиза нормативно-технической документации, технической документации и эксплуатационной документации и аттестация не стандартизированных средств измерений проводится метрологической службой базовой поверочно-ремонтной метрологической лабораторией, при участии специалистов службы спецтранспорта. Разрабатываемые в службе спецтранспорта стенды, пульты и установки подлежат первичному метрологическому обслуживанию в базовой поверочно-ремонтной метрологической лаборатории в соответствии с требованиями отраслевых стандартов.
Контроль за полнотой и своевременностью представления документации на метрологическую экспертизу осуществляется руководителями подразделений, разрабатывающих документацию.
Контроль за подготовкой и своевременностью представления не стандартизированных средств измерений на метрологическую аттестацию осуществляет руководитель подразделения, эксплуатирующего не стандартизированные средства измерений.
349. Работы по метрологическому обеспечению в службы спецтранспорта планируются на год и по месяцам. В годовых планах службы спецтранспорта по метрологическому обеспечению должны отражаться вопросы совершенствования метрологического обеспечения в соответствии с задачами, изложенными в п. 342 настоящей Инструкции. В месячных планах работ службы спецтранспорта по метрологическому обеспечению отражаются вопросы, связанные с конкретными работами, которые должны быть выполнены в планируемом периоде, в том числе мероприятия по устранению ранее выявленных недостатков и по выполнению указаний уполномоченного органа Госстандарта по метрологическому обеспечению. Планирование периодической поверки средств измерения, эксплуатируемых в службе спецтранспорта, обеспечивается составлением ежегодных графиков поверки.

350. Арнайы көлік қызметінде метрологиялық қамтамасыз ету жайына мыналар бақылау жасайды:
1) осы қызмет жүктелген азаматтық авиация ұйымдарының бөлім мамандары;
2) арнайы көлік қызметінің басшылары;
3) өкілетті органдар.
Қазақстан Республикасының азаматтық
авиация ұйымдарының арнайы көлік
қызметі жұмыстарын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға 1 қосымша
Қазақстан Республикасы көлік және
коммуникация министрлігі Азаматтық
авиация комитеті төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-Ю бұйрығымен бекітілген
Арнайы машиналар мен олардың жабдықтарының техникалық
жарамдылығын тексерудің типтік картасы
1. Жалпы ережелері
1. Азаматтық авиацияда қолданылатын арнайы машиналар жол полициясында тіркелуі (есепте тұруы) және өз нөмірі болуы тиіс. Әуеайлағының тек жабық аймағында қолданылатын тракторлар, бульдозерлер, автогрейдерлер және басқа да арнайы машиналар жол полициясында тіркелмейді, бірақ мекемелік нөмірлік белгілері болуы тиіс.
2. Әуеайлағындағы арнайы машиналарды жұмысқа дайындауды инженер-техниктер немесе арнайы қызмет көліктерінің жүргізушілер құрамы жүзеге асырады.
3. Қалыпты жағдайы жоқ, жарық сигналдарымен, радио-байланыспен қамтамасыз етілмеген, өрт құралдарымен, медициналық қорапшалармен, сүйреуіш сым арқандармен жабдықталмаған арнайы машиналарды жұмысқа жіберуге тыйым салынады.
4. Арнайы машиналардың техникалық жағдайы мен механизмдері шығарушы-зауыттардың нұсқауындағы талаптарға, ГОСТ стандартына сай келуі және азаматтық авиация ұйымдарындағы еңбек қауіпсіздігі ережелеріне жауап беруі тиісті.
5. Әуеайлағында жұмыс істеуге арнайы дайындықтан, медициналық тексеруден өтпеген, радиостанциялармен жұмыс істеуді үйренбеген жүргізушілерді жіберуге тыйым салынады.
6. Жол жүру ережесін және "Әуеайлағындағы және басқа да азаматтық авиация ұйымдарында жерде қызмет көрсететін, ұшуды қамтамасыз ететін қозғалыстың өзара әрекетінің типтік технологияларының" талаптарын бұзғандығы жөніндегі талонда үш белгісі бар жүргізушіні тек біліктілік комиссиясының олардың жол жүру ережелерін, әуе айлағында арнайы машиналарды пайдалану жөніндегі білімдерін қайта тексеруден кейін ғана азаматтық авиация ұйымы басшысының бұйрығымен жұмысқа жіберіледі.
2. Әуеайлағындағы арнайы машиналарды жұмысқа жіберу
және олардың техникалық жарамдылығын тексеру тәртібі
Әуеайлағындағы жұмысқа шығушы жүргізушінің міндеттері:
1) ауысым басталар алдында жүргізушілер медицина қызметкерлері жүргізетін медициналық тексеруден өту және жолдама қағаздарына немесе жүргізушінің арнайы журналына, немесе медициналық кітапшаға белгі соқтыруы, сондай-ақ ауысым соңында да медициналық тексеруден өтуі тиіс. Жүргізушілердің медициналық тексеруге келуін өздері штатта тұрған қызмет бастығы қамтамасыз етеді;

350. Контроль состояния метрологического обеспечения в службы спецтранспорта осуществляется:
1) специалистами отдела организации гражданской авиации, на который возложены данные функции;
2) руководителями службы спецтранспорта;
3) уполномоченным органом.
Приложение 1
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан,
утвержденной приказом Председателя Комитета
гражданской авиации Министерства транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
Типовая карта
проверки технической исправности спецмашин
и их специального оборудования
1. Общие положения
1. Спецмашины, используемые в гражданской авиации, регистрируются (состоят на учете) в органах Дорожной полиции и имеют государственные номерные знаки. Тракторы, бульдозеры, автогрейдеры и другие спецмашины, используемые только на закрытой территории аэродрома и не подлежащие учету в органах Дорожной полиции, имеют ведомственные номерные знаки.
2. Подготовка аэродромных спецмашин к выпуску на линию осуществляется инженерно-техническим и водительским составом службы спецтранспорта.
3. Запрещается выпуск на линию технически неисправных спецмашин, не имеющих надлежащего вида, не оборудованных средствами световой сигнализации и радиосвязи, неукомплектованных средствами пожаротушения, медицинской аптечкой и буксировочными тросами.
4. Техническое состояние спецмашин и механизмов должно соответствовать требованиям инструкций заводов-изготовителей, соответствующим ГОСТам и отвечать положениям инструкций безопасности труда в организациях гражданской авиации. Окраска машин должна соответствовать требованиям соответствующих нормативных правовых документов.
5. Запрещается допуск к работе на аэродроме водителей, не имеющих специальной подготовки и не прошедших медицинский контроль, не обученных работе с радиостанциями.
6. Водители, имеющие в талоне три отметки о нарушении правил движения и требований "Типовой технологии взаимодействия службы движения с аэродромной и другими наземными службами организации гражданской авиации, обеспечивающими полеты", могут быть допущены к работе приказом руководителя организации гражданской авиации только после повторной проверки квалификационной комиссией их знаний правил движения и эксплуатации спецмашин на аэродроме.
2. Порядок выпуска аэродромных спецмашин на линию
и проверки их технической исправности
Водителю, выезжающему на линию необходимо:
1) Перед началом работы в смене (бригаде) водители проходят медицинский осмотр, проводимый медицинским персоналом организации гражданской авиации, и получить отметку о допуске к работе в путевом листе или контрольной медицинской книжке или специальном журнале водителя, а также водители в конце смены проходят дополнительный медицинский осмотр. Явку водителей обеспечивают начальники служб, в штате которых они состоят.

2) машинаға жанармай, май, су, арнайы сұйықтық құяды;
3) машинаның техникалық дұрыстығын, жабдықталғандығын тексереді, анықталған ақауларды жояды. Машиналардың техникалық жарамдығын, жабдықталғандығын тексеру кезінде мыналарды орындау керек.
7. Машинаның сыртын, сыртқы түрін тексеріп, ақаулардың жоқтығына көз жеткізу, жұмыс құралдарын іске қосу двигателін, трансмиссия бөлшектерін, қозғалыс бөлігі мен жүргізуші кабинасын тексеру, жанармайдың, майдың, судың ақпай тұрғандығына көз жеткізу.
8. Машинаның өрт сөндіру құралдарымен, медициналық қорапшалармен, сүйреуші сым арқандармен жабдықталғандығын тексеру. Ұшу жолына колоннада жұмыс істеуге арналған арнайы машиналарды жібергенде үш машинаның бірі "штангі" типті арнайы қатты темір сүйреуішпен жабдықталуы тиісті.
9. Арнайы машиналардың сүйреуіш құралдарының жағдайын тексеру:
машинаның алдыңғы жақтауындағы ілмегін немесе сүйреуіш шанышқысын және артқы ілмегін. Алдыңғы және артқы жақтаудағы ілмектер зауыдтан дайындалған болуы және 2349-75 ГОСТ-ына сәйкес келуі тиіс. Шаншылатын сүйреуіш ілмек 25907-89 ГОСТ-ына сәйкес болуы тиісті.
10. Жарықпен сигнал беру құралдарының жұмысын тексеру: алдыңғы шамдардың, үлкен шамдардың, бұрылыс сигналдарының, тоқтау сигналдардың, ескерту беруші (импульсті) сигналдардың жұмысын тексеру.
11. Радиобайланыс құралдарының жұмысын тексеру. Сыртқы бөлікті және ондағы құралдардың жұмыс қабілетін тексеру негізінде радиостанциялардың жұмыс істеу жағдайын анықтау; радиостанция жұмысына байланысты ескертпелер болған жағдайда ол жөнінде колонна механигіне (бригадиріне) хабарлау керек.
12. Арнайы машиналардың пневматикалық дөңгелектеріндегі ауа қысымын тексеру.
13. Базалық шасси двигателінің картеріндегі және жұмыс істеу двигателіндегі майдың деңгейін тексеру.
14. Арнайы машинаның кабинасындағы бақылаушы құралдарды, машинаны басқару құралдарын, жұмыс құралдарының бөлшектерін тексеру:
1) спидометрдің пломбылануы және дұрыс жұмыс істеуі;
2) басқару орындарындағы ақаулардың жоқтығын;
3) рульдің еркін айналуы;
4) қосқыш және тежегіш басқыштарының еркін жұмыс істеуі;
5) тежегіштердің дұрыс жұмыс істеуі;
6) бақылаушы құралдар мен құралдар тақтасындағы көрсеткіштердің жұмысы.
15. Двигательді қосып, оның жұмысын әр түрлі деңгейге тыңдап көру.
16. Жұмыс құралдарының дұрыс жұмыс істеуін (көтергіштің, түсіргіштің, бұрылыс шамдарының, айналдырушы құралдың) тексеру.
17. Машинаны жүргізе отырып:
1) басқарушы рульді;
2) қосқыш басқышты;
3) дөңгелек тежегіштерін тексеру керек.
18. Арнайы машиналарды қайта тексеру үшін колонна механигіне (бригадиріне) көрсетеді. Сонымен қатар төмендегідей құжаттарды ұсынады:

2) Заправить машину топливом, маслом, спецжидкостями и водой.
3) Проверить техническую исправность машины, ее укомплектованность и устранить выявленные недостатки. При проверке технической исправности и укомплектованности машины необходимо:
7. Осмотреть машину снаружи и проверить ее внешний вид, убедиться в отсутствии повреждений, проверить состояние рабочего оборудования, двигателя базового шасси и двигателя привода рабочего оборудования, деталей трансмиссии, ходовой части и кабины водителя, убедиться в отсутствии подтекания топлива, масла, спецжидкостей и воды.
8. Проверить укомплектованность машины пожарным обору-ованием, медицинской аптечкой, буксировочным тросом. При выпуске на линию спецмашин, предназначенных работать в колонне, одна из каждых трех машин укомплектовывается дополнительно жестким буксиром типа "штанга".
9. Проверить состояние буксировочных устройств спецмашины:
крюков или буксирной вилки со шкворнем на переднем бампере машины и тягового крюка на форкопе. Крюки на переднем бампере и тяговый крюк на форкопе должны быть заводского изготовления и соответствовать требованиям ГОСТ 2349-75. Буксирная вилка со шкворнем должна соответствовать требованиям ГОСТ 25907-89.
10. Проверить работу светосигнального оборудования: фар, габаритных огней, сигналов поворота, стоп-сигнала, проблескового (импульсного) огня предупреждающей маркировки.
11. Проверить работу средств радиосвязи. На основании результатов внешнего осмотра и проверки работоспособности определить состояние радиостанции; при наличии замечаний, связанных с работой радиостанции, сообщить о них механику колонны (бригадиру).
12. Проверить давление воздуха в пневматических шинах колес спецмашины.
13. Проверить уровень масла в картерах двигателя базового шасси и двигателя привода рабочего оборудования.
14. В кабине спецмашины осмотреть контрольные приборы и указатели на приборном щитке, органы управления машиной и рабочим оборудованием, проверить:
1) опломбирование спидометра и его исправность;
2) отсутствие повреждений органов управления;
3) свободный ход рулевого колеса;
4) свободный ход педалей сцепления и колесного тормоза;
5) исправность действия стояночного тормоза;
6) работу контрольных приборов и указателей на приборном щитке.
15. Запустить двигатель и проверить его работу "на слух" на различных оборотах.
16. Проверить исправность действия рабочего оборудования (подъем, опускание, повороты, вращение).
17. На ходу машины проверить действие:
1) рулевого управления;
2) сцепления;
3) колесных тормозов.
18. Предъявить спецмашину механику колонны (бригадиру) для проведения контрольного осмотра, а также следующие документы:

1) жол полициясы берген автомобильді басқаруға рұқсат берілген куәлік (трактор жүргізушілеріне, жол құрылыс және әуеайлағы машиналары мен механизмдерін жүргізушілерге азаматтық авиация ұйымдарының және басқа да мекеменің біліктілік комиссиясы берген куәлік);
2) әуеайлағына (перронға) жұмыс істеуге құқық беретін талон;
3) жүргізушінің өз қолы қойылған жұмысқа рұқсат берілген жолдама қағаз.
19. Қайта тексеру барысында анықталған ақауларды ұшу жолына шығар алдында жою.
Арнайы машиналарды ұшу жолына жіберу кезіндегі колонна механигі (бригадирі):
жүргізушінің белгіленген құжаттарының және ондағы медициналық тексеруден өткендігі жөніндегі (ұшу жолына шығар алдында және ауысым соңында) белгінің болуын тексеру.
арнайы машиналарды қайта тексеруден өткізу және олардың техникалық жарамдық деңгейін белгілеу.
Бұл орайда мыналарды орындау қажет:
1) машинаның сыртқы көрінісін тексеру және ақаулардың жоқ екендігіне көз жеткізу, жұмыс құралдарының, шасси двигателінің, жұмыс құралдарын іске қосу двигателінің, трансмиссия бөлшектерінің, қозғалыс бөлігінің, жүргізуші кабинасының жағдайын тексеруден өткізу; жанармайдың, майдың, арнайы сұйықтықтар мен судың ақпайтынына көз жеткізу;
2) машинаның өрт сөндіру құралдарымен, медициналық қорапшалармен, сүйреуші сым арқандармен жабдықталғандығын тексеру. Ұшу жолына колоннада жұмыс істеуге арналған арнайы машиналарды шығару кезінде үш машинаның бірі қосымша қатты темір "штанг" тәрізді сүйреуішпен жабдықталуы керек;
3) арнайы машиналардағы сүйреуші құралдардың жағдайын тексеру: машинаның алдыңғы жақтауындағы ілмектер мен сүйрегіш шанышқы темірлерді және артқы жақтаудағы тартқыш ілмектерді. Алдыңғы және артқы жақтаудағы ілмектер зауыдта жасалған болуы және ГОСТ-ының талаптарына сәйкес келуі тиіс;
4) жарық беретін сигналдардың жұмысы - шамдарды, үлкен жарық шамдарды, бұрылыс жарықтарын, тоқтау сигналдарды, импульсті жарықтарды, ескертуші жарық шамдарын тексеру;
5) радиобайланыс құралдарының жұмысын тексеру. Радиостанция жұмысына байланысты байқалған барлық кемшіліктер туралы автомобиль радиостанцияларына техникалық қызмет көрсету міндеті жүктелген электромеханикке хабарлау керек;
6) жүргізушінің кабинасындағы бақылаушы құралдарды (құралдар орналасқан қораптағы), машинаны басқару бөлшектерін және жұмыс құралдарын тексеру:
спидометр көрсеткіші, оның пломбылану дұрыстығы;
бақылаушы құралдардың, құралдар орналасқан қорапшадағы көрсеткіштердің жұмысын;
7) жұмыс құралдарының дұрыстығын тексеру (көтеру, түсіру, бұрылысы, айналуы);
8) машина жүргізе отырып мыналарды тексеру керек:
рульдік басқаруды;
қосушы басқышты;
дөңгелек тежегіштерін.

1) удостоверение на право управления автомобилем, выданное Дорожной полицией (водителям тракторов, самоходных дорожно-строительных и аэродромных машин и механизмов - удостоверение, выданное квалификационной комиссией организации гражданской авиации или другого ведомства);
2) талон на право работы на аэродроме (перроне);
3) путевой лист с отметкой о допуске к работе с личной подписью водителя.
19. Устранить перед выездом на линию неисправности спецмашины, выявленные при контрольном осмотре.
Механику колонны (бригадир) при выпуске спецмашин на линию необходимо:
проверить наличие у водителя установленной документации и отметки о прохождении медосмотра перед выездом на линию и в конце смены;
произвести контрольный осмотр спецмашины и установить степень ее технической исправности. При этом необходимо:
1) произвести внешний осмотр машины и убедиться в отсутствии повреждений, проверить состояние рабочего оборудования, двигателя шасси и двигателя привода рабочего оборудования, деталей трансмиссии, ходовой части, кабины водителя; убедиться в отсутствии подтекания топлива, масла, спецжидкостей и воды;
2) проверить укомплектованность машины пожарным оборудованием, медицинской аптечкой, буксировочным тросом. При выпуске на линию спецмашин, предназначенных для работы в колонне, одна из каждых трех машин должна быть укомплектована дополнительным жестким буксиром типа "штанга";
3) проверить состояние буксировочных устройств спецмашины: крюков или буксирной вилки со шкворнем на переднем бампере машины и тягового крюка на форкопе. Крюки на переднем бампере, буксирная вилка со шкворнем и тяговый крюк на форкопе должны быть заводского изготовления и соответствовать требованиям соответствующих ГОСТов;
4) проверить работу светосигнального оборудования - фар, габаритных огней, сигналов поворота, стоп-сигнала, проблескового, импульсного огней, предупреждающей маркировки;
5) проверить работу средств радиосвязи. Все замечания по работе радиостанции довести до электромеханика, на которого возложено оперативное техническое обслуживание автомобильных радиостанций;
6) в кабине водителя осмотреть контрольные приборы и указатели на приборном щитке, органы управления машиной и рабочим оборудованием, проверить:
показания спидометра, его опломбирование, исправность;
работу контрольных приборов и указателей на приборном щитке.
7) проверить исправность рабочего оборудования (подъем, опускание, повороты, вращение и тому подобное);
8) на ходу машины проверить действие:
рулевого управления;
сцепления;
колесных тормозов.

20. Жолдама қағазда жолға шығатын машинаның техникалық дұрыстығын және жабдықталғандығын, бактағы жанармай мөлшерін, спидометр құралының көрсеткішін растап қол қою керек.
Ауысым соңында жүргізуші орындауға тиісті міндеттер:
1) арнайы машинаны колонна механигіне (бригадиріне) тапсыру және оған машина мен арнайы құралдардың техникалық жағдайы туралы мәлімдеу;
2) арнайы көлік пен қызмет көрсету диспетчеріне толтырылған жолдама қағазды жүргізушінің және механиктің (бригадирдің) қолын қойып өткізу;
3) онда бактағы жанармай мөлшері мен спидометр құралының көрсеткіші көрсетілуі керек.
Колонна механигі (бригадирі) орындауға тиіс міндеттер:
1) жүргізушіден машинаны қабылдап алып, жолдама қағазға қол қоюы;
2) машинадағы және арнайы құралдардағы барлық ақаулар туралы колонна бастығына мәлімдеп, ауысымды қабылдау-өткізу журналына жазып қоюы керек.
Қазақстан Республикасының азаматтық
авиация ұйымдарының арнайы көлік
қызметі жұмыстарын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға 2 қосымша
Қазақстан Республикасы көлік және
коммуникация министрлігі Азаматтық
авиация комитеті төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-Ю бұйрығымен бекітілген
(оң беті)
___________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы азаматтық авиация ұйымы)
Әуе кемелеріне әуеайлағында қызмет көрсететін арнайы
машиналарды (механизмдерді) жүргізуге рұқсат беретін
Талон N _____
Жүргізуші____________________________________ әуеайлағында
(аты-жөні, әкесінің аты)
жүру ережесімен, арнайы машинада, механизмде жұмыс істеу кезіндегі
еңбек қауіпсіздігі талаптарымен таныстым. Әуе кемелеріне қызмет
көрсетуде келетін жолды (кететін жолды) меңгердім.
Азаматтық авиация ұйымы басшысының "__"____20  жылғы N ___ бұйрығымен
____________________________________________________
(жүргізуші жіберілген арнайы машина (механизм) түрі)
_________________________________________________________________
түріндегі арнайы машиналармен (механизмдермен) жұмыс істеуге
_________________________________________________________________
(қызмет көрсетуге рұқсат етілген әуе кемесінің түрі)
Азаматтық авиация ұйымы бастығының
М.О.                        орынбасары _________________
(қолы)
Алынып қойған немесе жоғалған жағдайда жол ережесі, әуе
кемелеріне келетін жол ережесін және еңбек қауіпсіздігі талаптарын
тексергеннен кейін ғана қайтадан беріледі.
(теріс беті)
Ережелерді бұзу туралы белгі
------------------------------------------------------------------
N т/р!  Мерзімі (күні, айы, жылы)  ! Бұзу түрі  ! Ескерту жасаған
!                             !            ! тұлғаның қызметі,
!                             !            ! аты-жөні
------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
3 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
Әуе кемелеріне қызмет көрсету барысында арнайы машиналардың әуе
кемелеріне келуіне (кетуіне) және арнайы машина дөңгелектері
астына тіреуіштердің қойылуына (алынуына) бақылау жасаушы
адамдар тізімі
___________________________________________________________________
Әуе кемелеріне қызмет көрсету
Арнайы машиналар           барысында арнайы машиналардың
әуе кемелеріне келуіне
(кетуіне) және арнайы машина
дөңгелектері астына  тіреуіш.
тердің қойылуына (алынуына)
бақылау жасаушы тұлғалар
___________________________________________________________________

20. Удостоверить подписью в путевом листе техническую исправность и укомплектованность выпускаемых на линию спецмашин, количество топлива в баках, показания спидометрового оборудования.
По окончании смены Водителю необходимо:
1) сдать спецмашину механику колонны (бригадиру) и доложить о техническом состоянии машины и специального оборудования;
2) сдать диспетчеру службы спецтранспорта оформленный путевой лист, подписанный водителем и механиком колонны (бригадиром);
3) с отметками количества топлива в баках и показаний спидометрового оборудования.
Механику колонны (бригадир) необходимо:
1) принять машину у водителя и подписать путевой лист;
2) обо всех неисправностях машины и специального оборудования доложить начальнику колонны и сделать записи в журнале приема-передачи смены.
Приложение 2
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
(лицевая сторона)
__________________________________________________________________
(организация гражданской авиации)
Талон N___
на право вождения спецмашин (механизмов) по
аэродромному обслуживанию воздушных судов
Водитель ____________________________________ изучил правила движения
(ф., и., о.)
по аэродрому, требования безопасности труда при работе на спецмашинах (механизмах). Освоил подъезд (отъезд) при обслуживании воздушных судов.
Приказом руководителя организации гражданской авиации
N____________________от "_____" _______________20_____г. допущен к
работе на спецмашинах (механизмах) типа_______________________________
тип спецмашин (механизмов), к ________________________________________по обслуживанию воздушных судов
работе на которых допущен водитель
типа _______________________________________________________________
(тип воздушных судов, которые разрешается обслуживать водителю)
Заместитель руководителя организаций
М.П. гражданской авиации _________________
(подпись)
При изъятии или утере возобновляется после проверки знаний правил движения, подъезда к воздушным судам и требований безопасности труда.
(обратная сторона)
Отметки о нарушениях
N
п/п
Дата (число, месяц, год)
Вид нарушения
Должность, ф. и. о., подпись лица, сделавшего замечание
Приложение 3
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
Перечень
лиц, контролирующих управление (руководство)
подъездом (отъездом) спецмашин при обслуживании
воздушных судов и установку (уборку) упорных
колодок под колеса спецмашин
Спецмашины
Контролирующий управление (руководство) подъездом (отъездом) спецмашин к воздушным судам и установку (уборку) упорных колодок

1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге қажетті
механикаландыру құралдары
___________________________________________________________________
Жанармай құюшылар, май құюшылар,
ұшақтарды жуатын арнайы машиналар,
санитарлық жүйені тазалайтын арнайы    Операторлар, ЖЖМ
машиналар.                             авиатехниктері, жеке қызмет
Ұшақтарды сүйрегіштер, жылжымалы       түрлерінің жұмысшылары
электроагрегаттар, ауа тазалағыш
желдеткіштер, мотор жылытқыштар,
биікте орналасқан ұшақ бөлшектеріне
қызмет көрсететін, ұшақтың             Бригадир-авиатехник
радиоқұралдарын тексеретін,
ұшақтың су жүйесін, қышқылды-заряд.
таушы сигналдарды, оттегі құюшы
құралдарды, автокрандарды тексеретін
арнайы машиналар.
___________________________________________________________________
2. Әуе кемелеріне коммерциялық қызмет көрсетуге қажетті
механикаландыру құралдары
___________________________________________________________________
Өздігінен жүретін жолаушылар          Тасымалдаушы мекеме қызметінің
тасымалдайтын траптар, автолифтілер,  жұмысшылары:
тасымалдаушылар, контейнерге          жүк тасушылар бригадирі, жүк
тиеушілер, көтеруші құралы бар        тасушылар, почтаны, багажда
машиналар, жүк машиналары,            борт тағамдарын тиеушілер
электрокарлар, электротиегіштер
___________________________________________________________________
Жергілікті ерекшеліктерге, өндірістік қажеттіліктерге сәйкес
әуе кемелеріне қызмет көрсету барысында арнайы машиналардың әуе
кемелеріне келуіне (кетуіне) көрсетілген тізімнен тыс бақылау жасаушы
жауапты адамдар азаматтық авиация ұйым жетекшісінің бұйрығымен
тағайындалды.
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
4 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
40-тан 400 канделге дейінгі әсерлі жарық күші бар жарқылдақ от
құралдары жабдықталатын және әуежай ішіндегі байланыс
радиостанциясымен қамтамасыз етілген әуеайлағында
пайдаланылатын арнайы машиналар тізімі:
ЭМО-2 типті электромагниті тазартқышымен жұмыс істеуде пайдалынылатын әуеайлағының жылжымалы электроагрегаты;
ПМ-130 суғару-жуу машинасы;
ДЭ-7, ДЭ-224, ДЭ-235 типті әуеайлағын тазалаушы машиналар;
роторлық қар тазалағыштар;
ПР-130, Д-307, ПР-53А типті құм шашқыштар;
ПУ-53, КО-304 сыпыру-жинау машиналары;
автогрейдерлер;
бульдозерлер;
МТЭ-50 типті және басқа химиялық заттар шашатын тракторлар;
жылу машиналары;
желдеткіш машиналары;
ДЭ-18А, ДЭ-21 типті таңбалау машиналары;
ДС-67 жарықтарды бітеп құюшы;
қапталдағы және тереңді оттарды тазалауға арналған машиналар;
жабуларды фрезермен өңдеуші машиналар;
АЛМИ-1 инфрақызыл сәуле таратқышы бар әуеайлағы мұзын тазалаушы машина.
Әуеайлағындағы жұмыс өндірісін бақылайтын машиналар қондыру диспетчері мен экипажды ұшу жетекшісімен (диспетчермен) белгілі жиілікте радиобайланысын тыңдау үшін қосымша рабиоақылдағышпен жабықталады.
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
5 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
Азаматтық авиация әуежайларында арнайы машиналарға тексеру жүргізудің жалпы ережелері
Арнайы машиналарды, арнайы көлік қызметі өндірістік-техникалық базаларын тексеруді алдын-ала бекітілген жоспар бойынша жылына бір рет күзгі-қысқы кезең алдында азаматтық авиация ұйымының жетекшісі жүзеге асырады. Әуеайлағында пайдаланылатын және күзгі-қысқы мезгілде әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсететін барлық арнайы машиналар өтеді.
Тексеру жоспарын азаматтық авиация ұйымы штабының бастығы немесе әуежайларда пайдалану және құрылыс жүргізу жөніндегі бастықтың орынбасары (бас инженер) жасайды. Ол арнайы көлік қызметі бастығының қатысуымен жасалып, оны азаматтық авиация ұйымының басшысы бекітеді.
Тексеру жоспарында мыналар қарастырылады:

1. Средства механизации для технического обслуживания
воздушных судов
Топливозаправщики, маслозаправщики, спецмашины для мойки самолетов, спецмашины для обработки санузлов.
Буксировщики самолетов, передвижные электроагрегаты, кондиционеры воздуха, моторные подогреватели, спецмашины для обслуживания высоко расположенных частей самолетов, для проверки самолетного радиооборудования, гидросистем самолетов, кислородно-зарядные станции, воздухозаправщики, автокраны
Операторы, авиатехники по горюче-смазочным материалам, рабочие соответствующих служб
Авиатехник-бригадир
2. Средства механизации для коммерческого обслуживания
воздушных судов
Самоходные пассажирские трапы, авто-лифты, транспортеры, погрузчики контей-неров, машины с подъемным кузовом, грузовые машины, электрокары, электро-погрузчики
Работники службы организации перевозок:
бригадир грузчиков, грузчики, загрузчики багажа, почты и бортового питания
Приказом руководителя организаций гражданской авиации лица, контролирующие управление (руководство) подъездом (отъездом) спецмашин при обслуживании воздушных судов, могут назначаться с отступлением от настоящего перечня, исходя из местных условий и производственной необходимости.
Приложение 4
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
Перечень
спецмашин, предназначенных для эксплуатационного
содержания аэродромных покрытий, подлежащих
оборудованию проблесковыми огнями с эффективной
силой света от 40 до 400 кандел и радиостанциями
внтриаэропортовой связи
Аэродромные подвижные электроагрегаты, используемые при работе с электромагнитным очистителем типа ЭМО-2;
поливомоечные машины типа ПМ-130;
аэродромные уборочные машины типа ДЭ-7, ДЭ-224, ДЭ-235;
роторные снегоочистители;
пескоразбрасыватели типа ПР-130, Д-307, ПР-53А;
подметально-уборочные машины типа ПУ-53, КО-304;
автогрейдеры;
бульдозеры;
тракторы типа МТЭ-50 и другие, используемые с разбрасывателями химических реагентов;
тепловые машины;
ветровые машины;
маркировочные машины типа ДЭ-18А, ДЭ-21;
заливщики швов ДС-67;
машины для очистки боковых и углубленных огней;
машины для фрезерования покрытий;
аэродромные льдоуборочные машины с инфракрасным излучателем АЛМИ-1.
Машина, контролирующего производство работ на аэродроме, дополнительно оборудуется радиоприемником для прослушивания радиообмена на частоте диспетчера посадки и экипажей с руководителем полетов (диспетчером).
Приложение 5
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
Общие положения по проведению смотра
спецмашин в аэропортах гражданской авиации
Смотр спецмашин и производственно-технической базы службы спецтранспорта проводится руководителем организации гражданской авиации по заранее утвержденному плану один раз в год перед началом осенне-зимней навигации. На смотр представляются все спецмашины, выполняющие работы по эксплуатационному содержанию аэродромов и техническому обслуживанию воздушных судов в осенне-зимний период.
План смотра составляется начальником штаба организации гражданской авиации или заместителем по эксплуатации и строительству аэропортов (главным инженером) с участием начальника службы спецтранспорта и утверждается руководителем организации гражданской авиации.
В плане смотра предусматриваются:

1) тексеру орны мен уақыты;
2) қажетті техникалық және материалдық қамтамасыз ету;
3) жоспардың жекелеген шараларын орындауға жауапты адамдар;
4) арнайы құралдардың, базалық шассидің күзгі-қысқы кезеңге дайындық сапасын, техникалық жағдайын тексеруге қажетті авиатехникабазасы мен арнайы көлік қызметі тәжірибелі мамандарының саны.
Арнайы көлік қызметі тексеру алдында мыналарды дайындайды:
1) тексеру жүргізуге қажетті құралдар мен құрылғылар, арнайы заттар;
2) тексеру жүргізуге және арнайы машиналардың жұмысын тексеруге қажетті арнайы алаңдар.
Арнайы машиналардың техникалық жағдайы былай айқындалады:
1) барлық агрегаттардың, жүйелердің, арнайы құралдар мен механизмдердің сыртын тексеру арқылы;
2) арнайы машиналар жұмыс істеп тұрған кездегі жекелеген агрегаттар мен механизмдерді тексеру арқылы;
3) қажет жағдайда арнайы машиналарды қысқа жолға жүргізу және оның механизмдерінің жұмысын тексеру арқылы.
Тексеру кезінде мыналар тексеріледі:
1) арнайы машиналардың сыртқы қалпы, техникалық жабдықталуы, жұмыстарды орындауға жарамдылығы;
2) арнайы машиналарды, өндіріс орындарын дайындаудағы жұмыс сапасы мен  жұмыс көлемі, жұмысшылардың қалыпты санитарлық-техникалық жағдайының болуы;
3) арнайы машинаға қосымша қажетті құралдардың, жабдықтар мен қондырғылардың (радиостанция, сигнал беруші жарықтар, сүйреуіштер) бар болуы, олардың жөнделуі, бекітілуі және жарамдылығы;
4) жұмыстарды ұйымдастыру, арнайы көлік қызметі аймағындағы тәртіп пен тазалықтың болуы;
5) кіретін жолдардың жағдайы және территорияның қоршалуы.
Тексеруді аяқтағаннан кейін комиссия арнайы машиналардың, өндірістік-техникалық базалардың жағдайы жөнінде акті жасап, оны  авиакәсіпорын бастығы немесе жердегі жұмыстар жөніндегі орынбасары  бекітеді және тексеру қорытындысы талқыланады.
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
6 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
________________________________________
(азаматтық авиация ұйымының аты)
Бекітемін
________________________________
(азаматтық авиация ұйымының аты)
бастығы ___________________
(аты-жөні)
____________________________
(қолы)
"____" ________________20 ж.
Арнайы машиналар мен өндірістік-техникалық базаны тексергендігі
туралы
__________ N __________
АКТІ
Негізі ___________________________________________________________
Комиссия құрамы:
Төрағасы __________________________________________________________
(қызметі, аты-жөні)
Комиссия мүшелері: ________________________________________________
(қызметі, аты-жөні)
___________________________________________________________________
(комиссия мүшелері алфавит ретімен беріледі)
___________________________________________________________________
________________________________________________ мерзімде жұмыстар
(қолданылатын кезеңі)
орындайтын арнайы машиналарға, олардың жабдықталуына, жарамдылығына
___20____ж.
Тексеру жүргізді, сондай-ақ өндірістік-техникалық база тексерілді.
Тексеру нәтижесінде мыналар анықталды: _________________________
___________________________________________________________________
Комиссия шешімі: ________________________________________________
Комиссия төрағасы: ______________________________________________
(қолы) (аты-жөні)
Комиссия мүшелері: ______________________________________________
(қолы) (аты-жөні)
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
7 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
Арнайы көлік қызметі _____________________________________
(азаматтық авиация ұйымының аты)
Арнайы машиналар мен автокөліктердің ұшу
жолағына шығу журналы
"____"_____________ 20__ж.
___________________________________________________________________
N   |Автокөлік|Автокөлік| Жүргізу.|   Жол   |Арнайы | Қозғалыс
жол   |(арнайы  |(арнайы  |  шінің  | қағазын |машина | маршруты
қағазы|машина)  |машина)  |аты-жөні,|  алғаш  |кімге  |____________
|маркасы  |маркасы  |әкесінің |жүргізуші|бөлінді|Шығу|Баратын
|         |         |  аты    |  қолы   |       |орны| жері
___________________________________________________________________
1       2         3         4          5       6       7    8
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________
Уақыты  |   Спидометр      |   Жанармай       |Диспетчер|Есептеу
|   көрсеткіші     |    қалдығы       |         |
________________________________________________|         |
Шығу|Келу |Шыққанда|қайтқанда|Шыққанда|қайтқанда|         |
___________________________________________________________________
9    10     11       12        13        14         15      16
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
8 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
Күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы пайдалану мерзімдеріне дайындық кезіндегі жүргізушілер құрамының оқып үйренетін құжаттары
Қазақстан Республикасының "Еңбек туралы", "Еңбек қорғау туралы" Заңдары;
Азаматтық авиация ұйымдарындағы арнайы көлік қызметі жұмыстарын ұйымдастыру ережесі;
Азаматтық авиация әуежайларында әуе кемелері арнайы көлік және механизация құралдары қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі нұсқау;
азаматтық авиациядағы ЖЖМ-ды есепке алу, шығынды есептеуді жүргізу тәртібі туралы нұсқау;
арнайы машиналарды пайдалану жөніндегі шығарушы-зауыттың нұсқауы;
ұшудың қауіпсіздігін және тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі жетекші құжаттар;
ұшуды қамтамасыз ететін қызметтер өзара әрекетінің технологиясы.
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
9 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
Арнайы көлік қызметі ____________________________________
(азаматтық авиация ұйымының аты)
Сынақ-емтихан ведомосі
________ N ________
Пәні_____________________          Комиссия __________________
__________________________         ____________________________
__________________________         ____________________________
____________________________________________________________________
N   |  Аты-жөні,  | Сынақты тапсырғаны|Сынақты қабылдау.| Ескерту
т/р |әкесінің аты |   туралы белгі    |   шының қолы    |
____________________________________________________________________
1        2                3                 4              5
____________________________________________________________________
Комиссия шешімі ________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
Комиссия төрағасы _____________  _______________________
(қолы)            (аты-жөні)
Комисия мүшелері  _____________  _______________________
(қолы)            (аты-жөні)
_____________  _______________________
(қолы)            (аты-жөні)
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
10 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
Арнайы машина (механизм)
жүргізушінің тәжірибе жинақтау
парағы
________________ қызметінің _____________________ жүргізушісі
(аты-жөні)
_____________________ әуежайында _________20___ж. әуе кемелеріне
қызмет көрсетуге және ________________________  арнайы машинамен
әуеайлағы жұмыстарын орындауға байланысты оқу курсынан және
практикалық тәжірибе жинақтаудан өтті.
________________________20___ж. басталды.
________________________20___ж. аяқталды.

1) время и место проведения смотра;
2) необходимое техническое и материальное обеспечение;
3) должностные лица, контролирующие выполнение отдельных мероприятий плана;
4) количество опытных специалистов авиатехнической базы и службы спецтранспорта для проверки технического состояния и качества подготовки к осенне-зимнему периоду спецоборудования и базового шасси.
Службы спецтранспорта к началу смотра подготавливает:
1) необходимые приборы, инструменты и принадлежности для проведения смотра;
2) специальные площадки для проведения смотра и проверки работы спецмашин.
Техническое состояние спецмашин определяется:
1) наружным осмотром всех агрегатов, систем, приборов и механизмов спецоборудования;
2) прослушиванием и проверкой отдельных агрегатов и механизмов во время работы спецмашин;
3) при необходимости коротким пробегом спецмашины и работой ее механизмов.
В процессе смотра проверяются:
1) внешний вид спецмашин, их техническое состояние и укомплек-тованность, пригодность для выполнения предстоящих работ;
2) качество и объем работ, проведенных по подготовке спецмашин, производственных помещений, наличие нормальных санитарно-технических условий для работающих;
3) наличие, укладка, крепление и пригодность к применению положенного к данной спецмашине дополнительного оборудования, средств и приспособлений (радиостанция, габаритные и сигнальные огни, буксиры);
4) организация работ, чистота и порядок на территории службы спецтранспорта;
5) наличие и состояние подъездных путей и ограждения территории.
По окончании проверки комиссией составляется акт о фактическом состоянии спецмашин и производственно-технической базы (приложение 6), который утверждается руководителем организации гражданской авиации или его заместителем по наземным службам, и производится разбор итогов смотра.
Приложение 6
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
_____________________________________________
(наименование организаций гражданской авиации)
"Утверждаю"
Руководитель _________________
(наименование организации
гражданской авиации)
______________________________
(подпись) (ф., и., о.)
"_____ " _______________20 _г.
АКТ
_____________N_____________
о смотре спецмашин и производственно-технической базы
Основание __________________________________________________________
Комиссия в составе:
Председатель _______________________________________________________
(должность, инициалы, фамилия)
Члены комиссии: ____________________________________________________
(должность, инициалы, фамилия)
____________________________________________________________________
(члены комиссии перечисляются в алфавитном порядке)
провела проверку технического состояния спецмашин, их
укомплектованности, пригодности к выполнению работ
в____________________________________
(период эксплуатации)
20___г., а также состояния производственно-технической базы.
В результате осмотра установлено: __________________________________
____________________________________________________________________
Заключение комиссии: _______________________________________________
____________________________________________________________________
Председатель комиссии:__________________________________________
(подпись) (инициалы, фамилия)
Члены комиссии: _______________________________________________
(подпись) (инициалы, фамилия)
Приложение 7
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
Служба спецавтотранспорта_____________________________________________
(наименование организаций гражданской авиации)
Журнал выхода спецмашин и автомобилей на линию
"__" ___________ 20__г.
_____________________________________________________________________
N путевого|Марка авто- |Марка авто|Ф.И.О. |Подпись води- |В чье рас
листа |мобиля |мобиля |водителя|теля в получе-|поряжение
|(спецмашины)|(спец- | |нии путевого |выделена
| | машины) | |листа |спецмашина
__________|____________|__________|________|______________|__________
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
__________|____________|__________|________|______________|__________
__________|____________|__________|________|______________|__________
Продолжение таблицы
_____________________________________________________________________
Маршрут движения| Время | Показания | Остаток |Подпись|При-
________________|___________| спидометра | топлива |диспет |меча
Место | Место |выез-|при- |_____________|_____________|чера |ние
отправ- |назна- |да |бытия|при |при воз-|при |при воз-| |
ления |чения | | |вы- |вращении|вы- |вращении| |
| | | |езде| |езде| | |
________|_______|_____|_____|____|________|____|________|_______|____
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16
________|_______|_____|_____|____|________|____|________|_______|____________|_______|_____|_____|____|________|____|________|_______|____
Приложение 8
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
Документы, изучаемые водительским составом
при подготовке к осенне-зимнему и весенне-летнему
периодам эксплуатации
Законы Республики Казахстан "О труде", "Об охране труда";
Правила организации работы службы спецтранспорта организации гражданской авиации;
Руководство по организации движения воздушных судов, спецавтотранспорта и средств механизации на аэродромах гражданской авиации;
инструкции о порядке ведения учета отчетности и расходования горюче-смазочных материалов в гражданской авиации;
руководства и инструкции заводов-изготовителей по эксплуатации спецмашин;
руководящие документы по обеспечению безопасности и регулярности полетов;
технологии взаимодействия служб обеспечивающих полеты.
Приложение 9
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
Служба спецтранспорта_____________________________________________
(наименование организаций гражданской авиации)
Зачетно-экзаменационная ведомость
_____________ N_________________
Дисциплина____________________ Комиссия______________________
______________________________ ______________________
N п/п
Ф. И. О.
Отметка о сдаче зачета
Подпись принявшего зачет
Примечание
1
2
3
4
5
Заключение комиссии: ________________________________________________
Председатель комиссии _________________ _________________________
(подпись) (инициалы, фамилия)
Члены комиссии: _________________ _________________________
(подпись) (инициалы, фамилия)
(подпись) (инициалы, фамилия)
(Печатается с оборотом без титульной части, заключение комиссии и
подписи печатаются на оборотной стороне).
Приложение 10
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
Лист
стажировки водителя спецмашины (механизма)
Водитель _________________________службы___________________________ (Ф.И.О.)
аэропорта _________________________ в 20___г. прошел курс обучения и
практической стажировки по обслуживанию воздушных судов и выполнению
работ на аэродроме на спецмашине типа ______________________________
Начат _____________________ 20 __ г.
Окончен ___________________ 20 __ г.

1. Теориялық оқу
___________________________________________________________________
Сабақ тақырыбы        |Сабақ   |Сабақ.| Сабақ  |Тәжірибе|Ескер.
|жүргізу.|тың   |өткізуші| жинақ. | ту
|шінің   |уақыты| қолы   | таушы  |
|аты-    |      |        | жүргі. |
|жөні    |      |        |зушінің |
|        |      |        |  қолы  |
___________________________________________________________________
1. Арнайы машина бөлшек.
терін оқу (түрі мен машина
маркасын):
а) базалық шассилер;
б) арнайы құралдар.
2. Техника қауіпсіздігі
мен арнайы машинаны
пайдалануда және жөндеуде
еңбекті қорғау талаптарын
оқу.
3. "Қазақстан Республика.
сының азаматтық авиация.
сының әуежайларында әуе
кемелерінің, арнайы
көліктердің, механи.
каландыру құралдарының
қозғалысын ұйымдастыру
басшылығын" оқу.
4. Ұшуды қамтамасыз етуші
қызметтер түрлерінің өзара
іс-әрекет технологиясын
оқып үйрену.
___________________________________________________________________
2. Жүргізушінің тәжірибе жинақтау оқуы
___________________________________________________________________
Қызмет көрсету,   |  Тәжірибеден  |   Тәжірибеден   |  Ескерту
келетін және кететін|  өту мерзімі  |өткізуге жауапты |
жол ережелері    |               |   адамның қолы  |
пысықталған     |               |                 |
ӘК-нің түрлері    |               |                 |
___________________________________________________________________
Қызмет көрсету бастығының қорытындысы ______________________
_________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
11 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
(оң беті)
___________________________________________________________
(Азаматтық авиация ұйымы)
Арнайы машиналардың әуе кемелеріне келетін жолына (кететін жолына) рұқсат беретін куәлігі
____________________________________________________жұмыс істейтін
(әуежай қызметі, істейтін қызметі)
____________________________________________________________ мырза
(аты-жөні)
әуе кемелеріне қызмет көрсету барысында әуе кемелеріне арнайы
машиналардың келуіне (кетуіне) басшылық нұсқауын және келуге
(кетуге) берілетін сигналдарды меңгерді.
Азаматтық авиация ұйымы басшысының (әуежай бастығының)
"___"_______20  ж. N___ бұйрығымен жұмысқа жіберілді.
Оған _________________________________________________________типті
Арнайы машинасымен _______________________________________типті
әуе кемелеріне келуге (кетуге) рұқсат берілді.
Азаматтық авиация ұйымы бастығының
Орынбасары (әуежай бастығы) ____________________________________
(қолы)
М.О.
"___"___________20  ж.
Куәлікті алып қойған немесе жоғалтқан жағдайда жүргізушінің
арнайы машиналармен әуе кемелеріне келуі (кетуі) туралы нұсқауды
білуін тексергеннен кейін ғана куәлік қайта берілді.
(теріс беті)
Ережелерді бұзу туралы белгі
___________________________________________________________________
N  | Мерзімі (күні, айы, |  Бұзу күні  | Ескерту жасаған адамның
т/р |     жылы)           |             |   қызметі, аты-жөні
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
12 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
Азаматтық авиация ұйымдары мен мекемелеріндегі
көлік оқиғаларын
ТІРКЕУ ЖУРНАЛЫ
___________________________________________________________________
N  | Оқиға   |Жүргізуші туралы       | Көлік құрал. |Оқиға| Оқиға
т/р|мезгілі  |мәліметтер:            |дарының моделі| түрі| орны
|мен орны |1) аты-жөні;           |  және оның   |     |
|         |2) класы, жұмыс стажы; |  нөмірлік    |     |
|         |3) жұмыстың қай        |  белгісі     |     |
|         |сағатында оқиға болды  |              |     |
___________________________________________________________________
1     2                3                   4          5     6
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________
|         Зардаптары              |
|_________________________________|
Оқиға|Қайтыс| Жарақат.|   Материалдық  | Оқиға|Қолда.|         |
жағ. |болған| танған  |      шығын     |себеп.|нылған|Жіберілу |Ес.
дайы |(адам)| (адам)  |   (теңгемен)   | тері |шара. | мерзімі |кер.
|      |         |________________|      |лар   |  және   |ту
|      |         |Қозғалыс|  Жүк  |      |      |хабарлама|
|      |         |құрамы  |бойынша|      |      |   N     |
|      |         |бойынша |       |      |      |         |
___________________________________________________________________
7     8        9        10      11      12     13      14     15
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
13 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
___________________________________________
(азаматтық авиация ұйымы)
Көлік оқиғасы туралы
хабарлама

1. Теоретическое обучение
Тема занятий
Ф.,И.,О.
Должность прово-дившего занятие
Дата прове-дения занятия
Подпись лица, проводив-шего занятие
Подпись водителя-стажера
Примеча- ние
1. Изучение материальной части спецмашины (тип и марка машины):
1) базовые шасси
2) спецоборудование
2. Изучение требований техники безопасности и охраны труда при эксплуатации и ремонте спецмашин
3. Изучение "Руководства по организации движения воздушных судов, спецавтотранспорта и средств механизации на аэродромах гражданской авиации Республики Казахстан
4. Изучение технологии взаимодействия служб, обеспечивающих полеты
2. Стажировка (практическое обучение) водителя
Типы ВС, на которых отрабатывались правила подъезда (отъезда) и обслуживания
Дата стажировки
Подпись лица, ответственного за стажировку
Примечание
Заключение начальника службы: ___________________________
Приложение 11
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
(лицевая сторона)
____________________________________________________________________
(организаций гражданской авиации)
Удостоверение
на право руководства подъездом (отъездом)
спецмашин к воздушным судам
Г-н _______________________________________________________________
(Ф., И., О)
работающий в________________________________________________________
(организация гражданской авиации и занимаемая должность)
изучил Инструкцию по руководству подъездом (отъездом) спецмашин к
воздушным судам при их обслуживании и освоил практически сигналы для
руководства подъездом (отъездом).
Приказом руководителя организации гражданской авиации (начальника
аэропорта)
_____________ от "____"______________20__г. допущен к работе
по руководству подъездом (отъездом) спецмашин типа._________________
______________________к воздушным судам типа _______________________
Зам. руководителя организации гражданской авиации
(начальника аэропорта) __________________________________________
(подпись)
М. П. "____"_____________20_г.
При изъятии или утере возобновляется после проверки знаний
Инструкции по руководству подъездом (отъездом) спецмашин к воздушным
судам.
(оборотная сторона)
Отметки о нарушениях
N
п/п
Дата
(число, месяц, год)
Вид нарушения
Должность, ф. и. о., подпись лица, сделавшего замечание
Приложение 12
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
Журнал учета
транспортных происшествий в организациях гражданской авиации
_____________________________________________________________________
N |Дата и |Данные о водителе: |Модель транс-|Вид |Место|Обсто-
п/п|время |1)Ф.И.О. |портного сред|проис |проис|ятель-
|проис- |2)класс и стаж работы |ства и его |шествия|шес- |ства
|шествия|3)на каком часу работы|номерной знак| |твия |проис
| |произошло происшествие| | | |шес-
| | | | | |твия
___|_______|______________________|_____________|_______|_____|______
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7
___|_______|______________________|_____________|_______|_____|______
___|_______|______________________|_____________|_______|_____|______
Продолжение таблицы
_____________________________________________________________________
Последствия |Причины|Приня-|Дата высылки |Примечание|
____________________________|проис- |тые |и N донесения| |
Погибло|Ранено|Материальный |шествия|меры | | |
(чело- |(чело-|ущерб в тенге| | | | |
век) |век) |-------------| | | | |
| |по под-|по | | | | |
| |вижному|грузу| | | | |
| |составу| | | | | |_______|______|_______|_____|_______|______|_____________|__________|
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |_______|______|_______|_____|_______|______|_____________|__________|
_______|______|_______|_____|_______|______|_____________|__________|
Приложение 13
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
______________________________________________
(наименование организации гражданской авиации)
Донесение
о транспортном происшествии

1. Оқиға мерзімі, уақыты, орны ____________________________________
___________________________________________________________________
2. Арнайы машина түрі (маркасы) және нөмірлік белгісі _____________
___________________________________________________________________
3. Арнайы машина жүргізген адам ___________________________________
___________________________________________________________________
(аты-жөні)
___________________________________________________________________
(класы, жұмыс істеген жылдары (стажы))
4. Оқиға жүргізуші жұмысының қай сағатында болды, жүргізушінің
жағдайы ___________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Жол-көлік оқиғасының түрі ______________________________________
___________________________________________________________________
6. Оқиғаның қысқаша сипаттамасы ___________________________________
___________________________________________________________________
7. Ауа райы, көріну деңгейі _______________________________________
___________________________________________________________________
8. Оқиға себептері ________________________________________________
9. Оқиға зардаптары ______________________________________________
а) қайтыс болды, жарақаттан қаза
тапты (адам) оның ішінде:
жүргізуші, жолаушы _________________________________________
б) дене жарақаттын алды (адам)
оның ішінде:
жүргізуші, жолаушы _________________________________________
жаяу жүргізушілер __________________________________________
в) оқиғадан кейінгі арнайы машинаның техникалық жағдайы,
теңгемен материалдық шығыны_______________________________________
__________________________________________________________________
г) басқа да шығындар (жүк шығыны) __________________________
__________________________________________________________________
10. Оқиға орнына ұйым жұмысшыларынан барған адам
__________________________________________________________________
11. Оқиғаға кінәліге қолданылған шаралар _________________________
__________________________________________________________________
12. Ұқсас оқиғалардан сақтандыруға, ескертуге байланысты өткізілген
шаралар __________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Азаматтық авиация ұйымының бастығы __________________
(қолы)
"___"_________________20 ж.
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
14 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
Арнайы көлік қызметі
___________________________________________________________________
(азаматтық авиация ұйымының аты)
Арнайы машинаға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді
есепке алу кітапшасы
Маркасы _____________________    Колонна N _____________________
Мемлекет. N _________________    жүргізушінің
Шасси _______________________    аты-жөні ______________________
Двигатель N _________________
___________________________________________________________________
Мер.|Техника. |    Бастап       |Өндірілген|Тежегіш | ТҚ-да |  ТҚ
зімі|лық қыз. |_________________| жұмыстың |сұйықтық|шығын. |көрсет.
|мет көрсе|Пайда| Шығын| ТҚ | қысқаша  |маркасы |далған | кен
|тілгеннен|     |      |түрі|  сипаты  |        |қосалқы|шебер.
|бастап   |     |      |    |          |        |бөлшек.| дің
|жүрген жо|     |      |    |          |        |тердің | қолы
|лы, км.  |     |      |    |          |        |тізімі |
|(атқарыл.|     |      |    |          |        |       |
|ған жұмыс|     |      |    |          |        |       |
|мото-сағат|    |      |    |          |        |       |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
________________________
Жүргізушінің |Колонна
қолы       |механигі.
|нің қолы
________________________
________________________
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
15 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
Кімге _______________________
Қайда _______________________
ӨТІНІШ АКТ

1. Дата, время и место происшествия _______________________________
___________________________________________________________________
2. Тип (марка) и номерной знак спецмашины__________________________
___________________________________________________________________
3. Кто управлял спецмашиной________________________________________
___________________________________________________________________
(Ф. И. О.)
___________________________________________________________________
(класс, стаж работы водителя)
4. На каком часу работы водителя произошло происшествие, состояние
водителя___________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Вид транспортного происшествия _________________________________
___________________________________________________________________
6. Краткое описание происшествия __________________________________
___________________________________________________________________
7. Погода, условия видимости ______________________________________
___________________________________________________________________
8. Причины происшествия ___________________________________________
9. Последствия происшествия _______________________________________
а) погибло и умерло от ранений (человек)
в том числе:
водитель, пассажиры ____________________________________________
пешеходы _______________________________________________________
б) получили телесные повреждения (человек)
в том числе:
водитель, пассажиры ____________________________________________
пешеходы _______________________________________________________
в) техническое состояние спецмашины после происшествия и материальный
ущерб в тенге ____________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
г) прочий ущерб (утрата груза) ____________________________________
___________________________________________________________________
10. Кто из работников организации, управления выезжал на место происшествия ______________________________________________________
11. Меры, принятые к виновному в происшествии______________________
___________________________________________________________________
12. Мероприятия по предупреждению подобных происшествий ___________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Руководитель организаций гражданской авиации _____________________
(подпись)
"____ " __________20___ г.
Приложение 14
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
Служба спецтранспорта
_____________________________________________
(наименование организации гражданской авиации)
Карточка учета технического обслуживания и ремонта спецмашин
Марка_____________________ Колонна N _________________
Гос. N ___________________ Фамилия
Шасси N___________________ водителя __________________
Двигатель ________________
__________________________________________________________________
Дата|Пробег, ки | Время |Вид|Краткое |Марка |Перечень |
|(наработка, |---------|ТО |описание|тормозной|израсходован- |
|мото-ч) от |при-|убыл| |произве-|жидкости |ных запасных |
|последнего ТО|был | | |денной | |частей и |
| | | | |работы | |материалов |
____|_____________|____|____|___|________|_________|______________|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
____|_____________|____|____|___|________|_________|______________|
Продолжение таблицы
___________________________________________________
Подпись мастера, |Подпись водителя|Подпись |
производившего ТО| |механика колонны|
_________________|________________|________________|
9 | 10 | 11 |
_________________|________________|________________|
Приложение 15
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
Кому ____________________________________
Куда ____________________________________
Акт-рекламация

1. Азаматтық авиация ұйымының атауы________________________________
___________________________________________________________________
мекен-жайлары: пошталық _________________ телеграфтық _____________
________________________теміржол___________________________________
2. Арнайы машина маркасы __________________________________________
3. Арнайы машина нөмірі (заводтық) ________________________________
4. Двигатель нөмірі _______________, шасси N ______________________
5. Қатардан шығып қалған агрегат нөмірі ___________________________
6. Шығарушы зауыт немесе жөндеуші зауыт (егер арнайы машина күрделі
жөндеуден өткен болса) ____________________________________________
7. Зауыттың бақылаушы шеберінің белгісі_____________________________
8. Арнайы машина алу уақыты _______________________________________
9. Пайдаланылған кезден бастап (жөндеуден кейін) немесе арнайы
машинаға бөлшектер (агрегаттар) қосалқы бөлшектерден салынған кезден
бастап (қосалқы бөлшекке өтініш берілсе) арнайы машинаның жүрген
жолы ______________________________________________________________
_______________________ моторы (________________шақырым).
10. Арнайы машинаға соңғы рет қашан қызмет көрсетілді, қандай
мөлшерде __________________________________________________________
11. Ақаулар анықталған мерзім  "____"_______________20___ж.
12. Шығарушы-зауыт өкілін шақыру жөніндегі N __ хабарлама қағаз
"____"_______________20___ж. жіберілді.
13. Жүргізушінің аты-жөні, біліктілігі, жұмыс стажы
___________________________________________________________________
"____"________________20____ж. N ____ бұйрықпен жүргізуші арнайы
машинаны үйренуге жіберілді.
14. Болған ақаулардың, кемшіліктердің, жағдайлардың сипаты
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
15. Уақытынан бұрын қатардан шығудың, сынаудың, апат болудың
себебі, комиссия шешімі бойынша оған кінәлі тарап ___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
16. Мына агрегаттар мен бөлшектер ауыстырылуы немесе жөнделуі тиісті ____________________________________________________________
___________________________________________________________________
17. Арнайы машинаға азаматтық авиация ұйымы арнайы көлік қызметі,
шығарушы-зауыт сол тұрған жерінде немесе жөндеуші-зауыт (керек
емесін сызып тастау керек) қалпына келтіреді.

1. Наименование организации гражданской авиации_____________________
____________________________________________________________________
адрес почтовый _________________ телеграфный _______________________
________________________ жел. дорога _______________________________
2. Марка спецмашины ________________________________________________
3. Номер спецмашины (заводской) ____________________________________
4. Номер двигателя _________________, шасси N ______________________
5. Номер агрегата, вышедшего из строя ______________________________
6. Завод-изготовитель или ремонтный завод (если спецмашина получена
из капитального ремонта) ______________________________________________
7. Номер клейма контрольного мастера завода.________________________
8. Время получения спецмашины ______________________________________
9. Наработка (пробег) спецмашины с начала эксплуатации (после
ремонта) или с момента постановки на спецмашину деталей (агрегатов)
из запасных частей (при рекламации на запасные части) составляет,
____________________________мото-часы (_______________км).
10. Когда было произведено последнее обслуживание спецмашины и в
каком объеме ________________________________________________________
11. Дата обнаружения неисправности "_____" _______ 20 ___г.
12. Извещение о вызове представителя завода-поставщика выслано
"____" ______________20___ г. за N _________________
13. Фамилия водителя, его квалификация и стаж работы.________________
_____________________________________________________________________
Водитель допущен к вождению спецмашины приказом от
"_____" _____________20____г. N _____________
14. Описание неисправности, дефекта и обстоятельств, при которых они
произошли __________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
15. Причина преждевременного износа, поломки или аварии и виновная
сторона по заключению комиссии _____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
16. Подлежат замене или ремонту следующие агрегаты и (или) детали
___________________________________________________________________
17. Спецмашина подлежит восстановлению службой спецтранспорта
организации гражданской авиации, заводом-изготовителем на месте или
ремонтным заводом (ненужное зачеркнуть)

* 3, 5, 6 бөліктерде иә, жоқ белгілері көрсетіледі.
Комиссия шешімі: __________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Комиссия төрағасы ___________ _________________ ___________________
қызметі        аты-жөні           қолы
Комиссия мүшелері ___________ _________________ ___________________
қызметі        аты-жөні           қолы
___________ _________________ ___________________
қызметі        аты-жөні           қолы
___________ _________________ ___________________
қызметі        аты-жөні           қолы
М.О
Автошаруашылық (ұйым)
Төмендегі бөлшектер мен орындарды қайта бейімдеу қажет
___________________________________________________________________
N  |Каталог бойынша| Атау |Атауы| Өлшем |Саны | Бағасы | Сомасы
т/р |    нөмірі     |нөмірі|     |бірлігі|     |        |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
және соңына дейін (16 бөліктен кейін сызық сызылады)  ҚОРЫТЫНДЫ:
Автомобильді есептен шығару нәтижесінің есебі
тіркемені, жартылай тіркемені
____________________________________________________________________
Есептен шығару шығыны    |          Есептен шығарудан түскені
____________________________|_______________________________________
Құжаттар.| Шығын  | Сомасы  |Құжаттар. |Құндылық | Саны | Сомасы
дың аты  |баптары |         |дың аты   |  түрі   |      |
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жарғы сомасы ____________ теңге
Есептен шығару нәтижелері _________________________________________
Шығып кету кітапшасында негізгі құралдар белгіленді.
"_____" __________________ 20 ж.              Бас (аға) есепші
Бұл үлгі жүк не жеңіл автомобильді, тіркемені не жартылай тіркемені есептен шығару, жою үшін, оларды ресумдеуге қолданылады. Акті екі дана болып жасалады және автошаруашылық (ұйым) жетекшісі тағайындаған комиссияның қолы қойылады. Бір данасы есеп-қисап бөліміне беріледі, екіншісі материалдық жауапты адамда қалады және жою негізінде қалған материалдық құндылықтарды, металл қалдықтарын қоймаға өткізуге негіз болып табылады.
Есептен шығару шығындары, сондай-ақ автомобильді бөлшектеуден қалған материалдық құндылықтардың бағасы, "Автомобильді, тіркемені, жартылай тіркемені есептен шығару нәтижесінің есебіне" жазылады.
Есеп-қисап жазуларын толтырғанда субесеп негізгі қордың бюджетке төленетін төлемін анықтап, сипаттайтын белгі ретінде қолданылады.
Көрсетілген үлгі өзгеріссіз барлық ұйымдар мен мекемелерде олардың ведомстволық бағыныштылығына қарамастан (бюджеттік мекемелерден басқасы) қолданылады.
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
19 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
(оң беті)
Арнайы көлік қызметі __________________________________________
(азаматтық авиация ұйымының аты)
АВТОКӨЛІКТЕРДІҢ РЕЗЕҢКЕ ДӨҢГЕЛЕКТЕРІНІҢ (ШИНА) ЖҰМЫСЫН
ЕСЕПКЕ АЛУ КІТАПШАСЫ
жаңа, қалпына келтірілген, бұрын пайдаланылған
(керек емесін сызып тастаңыз)
Белгіленуі (резина доңғалақ өлшемі) ____ моделі____ ГОСТ не ТУ ____
Резеңке дөңгелектік сериялық нөмірі ______ Дайындаушы зауыт ________
Резеңке дөңгелектің келіп түскен уақыты __________________ (жоғалған
жағдайда автотұрақ N көрсетілді). Жүрген нормасы __________________
___________________________________________________________________
Автомо.|     Мерзімі    |Дөңгелектің |  Резенке  | Резенке  |
биль   |________________|1 ай ішінде |дөңгелек.  |дөңгелек. |Жүргі.
(тірке.|Дөңге.  |Дөңге. |жүрген жолы*|тің техни. |ті шығарып|зуші.

* В графах 3, 5, 6 указывается: да, нет
Окончание приложения 18
Заключение комиссии: _______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Председатель комиссии _____________ _____________ ______________
(должность) (Ф., И., О.) (подпись)
Члены комисии _____________ _____________ ______________
(должность) (Ф., И., О.) (подпись) _____________ _____________ ______________
(должность) (Ф., И., О.) (подпись)
_____________ _____________ ______________
(должность) (Ф., И., О.) (подпись)
М.П.
автохозяйства
(организации)
Подлежат оприходованию следующие основные детали и узлы
____________________________________________________________________
N |Номер по|Номенклатур-|Наиме- |Единица |Количество|Цена | Сумма |
п/п|каталогу|ный номер |нование|измерения| | | |
___|________|____________|_______|_________|__________|_____|_______|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
___|________|____________|_______|_________|__________|_____|_______|
___|________|____________|_______|_________|__________|_____|_______|
до конца (линовка через 16 пунктов)
____________________________________
ИТОГО:
Расчет результатов ликвидации автомобиля
прицепа, полуприцепа
_____________________________________________________________________
Затраты по ликвидации | Поступило от ликвидации |----------------------------------|---------------------------------|
Название |Статьи затрат| Сумма |Название |Виды |Коли- |Сумма|
документов | | |документов|ценностей|чество| |___________|_____________|________|__________|_________|______|_____|___________|_____________|________|__________|_________|______|_____|
до конца (линовка через 16 пунктов)
Сумма износа _______________________ тенге.
Результаты ликвидации _______________________________________________________________________
В карточке (книге) выбытие основных средств отмечено.
" ____" __________20___г. Главный (старший)
бухгалтер
Форма применяется для оформления списания автомобиля грузового или легкового, прицепа или полуприцепа при их ликвидации. Акт составляется в двух экземплярах и подписывается комиссией, назначенной руководителем автохозяйства (организации). Один экземпляр передается в бухгалтерию, второй останется у материально ответственного лица и является основанием для сдачи на склад материальных ценностей и металлолома, оставшихся в результате ликвидации.
Затраты по ликвидации, а также стоимость материальных ценностей, поступивших от разборки автотранспортных средств, отражают в строке "Расчет результатов ликвидации автомобиля, прицепа, полуприцепа".
При оформлении бухгалтерской записи субсчет используется для записи признака, характеризующего основные фонды при определении платы в бюджет.
Указанная форма применяется без изменения в организациях независимо от их ведомственной подчиненности (кроме бюджетных учреждений).
Приложение 19
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
Служба спецтранспорта_________________________________________________
(наименование организации гражданской авиации)
Карточка учета работы автомобильной шины
новая, восстановленная, бывшая в эксплуатации
(ненужное зачеркнуть)
Обозначение (размер шин) ____________ Модель________ ГОСТ или ТУ _______
Серийный номер шины____Завод-изготовитель_____ Дата поступления шины____
______________________ (в случае его утраты указывается гаражный N) Норма пробега __________________________
________________________________________________________
N автомобиля | Дата |Пробег* шины за |
(прицепа), |---------------------|месяц (с точностью |

ме,    |лектің  |лектің | (0,1 мың   |калық жағ. | тастау,  |нің
жарты. |автомо. |автомо.| шақырымға  |дайы, ақау.|қалпына   |қолы
лай    |бильге  |бильден|  дейін     |лары, сипа.|келтіру,  |
тірке. |орна.   |алынуы |бірлікпен)  |ты, жарам. |басқа ав. |
ме) N, |тылуы   |       |____________| сыздық    |томобиль. |
маркасы|(жүру.  |       |   |   |    |  көлемі,  |ге беру,  |
моделі |ге не   |       |   |   |    |протектор  |қосалқы   |
|артық   |       |   |   |    |суретінің  |бөлшек ре.|
|бөлшек  |       |   |   |    |тереңдігі, |тінде ұс. |
|ретінде)|       |   |   |    |мм (тексе. |тау, қой. |
|        |       |   |   |    |ру мерзі.  |маға өткі.|
|        |       |   |   |    |мін көрсе. |зу,есептен|
|        |       |   |   |    |те отырып) |шығарып   |
|        |       |   |   |    |           |тастау    |
___________________________________________________________________
1       2        3     4   5   6       7           8        9
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Резеңке дөңгелектерін есепке алуды
бақылайтын адам                    __________________________
Дөңгелектерді есептен шығару туралы
комиссия қорытындысы               __________________________
______________________________________________________________
Комиссия төрағасы_____________________________________________
(қызметі, қолы, аты-жөні)
Комиссия мүшелері ____________________________________________
(қызметі, қолы, аты-жөні)
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
20 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
Арнайы көлік қызметі ______________________________________
(азаматтық авиация ұйымы)
Аккумулятор есебін тіркеудің
N ___ кітпшасы
Аккумулятордың гараждық нөмірі ___________ түрі _________
____________________________________________________________________
N  |Автомобильге орнату|Жүргі.|Автомобильден шығарып |Жүргізу.|Ес.
т/р|___________________|зуші. |        алу           |ші қолы |кер.
|Мер.|Марка.|Мемле. | нің  |______________________|        |тулер
|зімі| сы   |кеттік |қолы  |Мер. | Жұмыс | Жалпы  |        |
|    |      |нөмірі |      |зімі |істеген| жүрген |        |
|    |      |       |      |     |ай саны|жолы мың|        |
|    |      |       |      |     |       | шақырым|        |
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қолы ________________________
(Алдыңғы бетінсіз екі жағы да басылды. Қолы артқы бетке басылады)
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
21 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
(алдыңғы беті)
__________________________________________________________
(азаматтық авиация ұйымының аты)
Бекітемін
____________________________________
(азаматтық авиация ұйымының аты)
________________ басшысы
_________________________
(қолы)  (аты-жөні)
"____" ___________20___ж.
Аккумуляторды есептен шығару
туралы N ___ АКТІ
Негіз______ ____________________________________________________
Комиссия құрамы:
Төрағасы _______________________________________________________
(қызметі, аты-жөні)
Комиссия мүшелері ______________________________________________
(қызметі, аты-жөні)
________________________________________________________________
(комиссия мүшелері алфавит ретімен беріледі)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Мемлекеттік нөмірі N _____________  ______________маркалы
Автомобилі аккумуляторының техникалық жағдайына тексеру жүргізді.
Гараж нөмірі N ______, жұмыс істеген ай саны ___________________
жалпы жүрген жолы _______________________ мың шақырым.
(теріс беті)
Жұмысқа жарамсыз болған себебі: _________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Комиссия шешімі: ________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Комиссия төрағасы _______________    ______________________
(қолы)               (аты-жөні)
Комиссия мүшелері _______________    ______________________
(қолы)               (аты-жөні)
_______________     _____________________
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
22 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
(оң беті)
___________________________________________________________________
(азаматтық авиация ұйымының аты)
___________________________________________________________ әуежайы
"Бекітемін"
____________________________________
(азаматтық авиация ұйымының аты)
________________ басшысы
_________________________
(қолы)  (аты-жөні)
"____" ___________20___ж.
Құны төмендеу заттарды есепттен
шығару туралы N _____ АКТІ
Негізі--- _______________________________________________________
Комиссия құрамы:
Төрағасы ________________________________________________________
(қызметі, аты-жөні)
Комиссия мүшелері: ______________________________________________
(қызметі, аты-жөні)
_________________________________________________________________
(комиссия мүшелері алфавит ретімен беріледі)
пайдалану негізінде жарамсыз болған, тез тозатын, есептен шығарып
тастауға ұсынылған құны төмендеу заттардың әр бөлшегіне тексеру
жүргізді.
Тексеру негізінде төмендегілерді белгіледі.
___________________________________________________________________
N  |                   |өлшеу  |Саны|Бағасы|Сомасы |Пайдалануға
т/р |   Заттар атауы    |бірлігі|    |      |       | берілуі
___________________________________________________________________
1          2              3     4     5       6         7
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(теріс беті)
Заттың жалпы баланстық сомасы _____________________________________
Тозған зат сомасы _________________________________________________
Комиссия қорытындысы ______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Комиссия төрағасы _______________      _____________________
(қолы)                 (аты-жөні)
Комиссия мүшелері _______________      _____________________
(қолы)                 (аты-жөні)
Ескі есептен шығарылған заттар аттарымен тексерілді және N _____
"____" ___________20___жылғы кіріс ордерімен қоймаға қабылданды.
Қоймашы
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
23 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
(оң беті)
Арнайы көлік қызметі ____________________________________
(азаматтық авиация ұйымының аты)
Спидометрлермен оның жетектерін пломбылауды есепке алу
журналы
Журналда ________________парақ
нөмірленіп, тігілген
Пломбылауды бақылаушы:_________
________________________________
Басталуы "____" _________20___ж.
Аяқталуы "____" _________20___ж.
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
24 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
Автомобиль маркасы ______________    Автомобиль гараждық нөмірі
_____________________________
Мем. белгісі N __________________
Спидометр маркасы _______________
Автомобильге жауапты жүргізушінің
аты-жөні және олардың табелінің
нөмірі
________________ таб. N _________
________________ таб. N _________
____________________________________________________________________
Пломбыланған  |Пломбылан. |Спидометрді|Спидометр|Пломбы|  Пломбы
мерзімі       |ған кездегі|  жетекті  |немесе   |жасау.|жасалғаннан
_____________ |спидометр  |   қайта   |жетектің |шының |кейін авто.
Спидо.|Жетек. |көрсеткіші,|пломбылау. |ақауын   |аты-  | мобильді
метр. |тің    | шақырым   |дың негізгі|жөндеу   |жөні, | қабылдап
дің   |       |           |  себебі   |  және   |таңба.| алушының
|       |           |           |пломбыны |сы    |   қолы
|       |           |           |үзу тура.|      |
|       |           |           | N__ акті|      |
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
25 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
Арнайы көлік қызметі ____________________________________
(азаматтық авиация ұйымының аты)
Спиодометрдің техникалық жарамдсыздығы туралы
акті
"____" ___________20___ж.
"____" ___________20___ж. _______сағ. _______________минутта
мемлекеттік нөмірі N ______________________ пломбысы бар,
көрсеткіші ______________________, таңбасы N ______________
______________ маркалы автомашина гаражға жарамсыз спидометрмен келді.
Спидометр құралының жұмыстан шығу себебі:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Спидометр аспабы жөнделіп ______________ пломбысымен пломбыланады,
N _____ таңба салынды, көрсеткіші _____________________ шақырым.
"____" ___________20___ж.
Жұмысқа жарамсыз және пломбыланған спидометрі бар автомобильді
пайдалануға тыйым салынады.
Көрсетілген талаптарды бұзған адам белгіленген тәртіп бойынша
қазіргі заңға сәйкес жауапқа тартылады.
Пломбылауды бақылаушы
лауазымды адам         __________________________   ____________
(аты-жөні)                (қолы)
Автослесарь            __________________________   ____________
(аты-жөні)                (қолы)
Жүргізуші              __________________________   ____________
(аты-жөні)                (қолы)
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация мекемелерінің
арнайы көлік қызыметі
жұмыстарының ұйымдастыру
жөніндегі нұсқауға
26 қосымша
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2002 жылғы 19 желтоқсандағы
N 833-ю бұйрығымен бекітілген
(оң беті)
___________________________________________________________________
(азаматтық авиация ұйымының аты)
_________________________________________________________ Әуежайы
"Бекітемін"
____________________________________
(азаматтық авиация ұйымының аты)
________________ басшысы
_________________________
(қолы)       (аты-жөні)
"____" ___________20___ж.
АКТІ N _____
Негізі____________________________________________________________
Комиссия құрамы:
Төрағасы _________________________________________________________
(қызметі, аты-жөні)
Комиссия мүшелері: _______________________________________________
__________________________________________________________________
(қызметі, аты-жөні)
__________________________________________________________________
(комиссия мүшелері алфавит ретімен беріледі)
N _______, сериясы _____________, төлқұжаты _______________,
автомобиль шассиінің дөңгелегіне орнатылған формуляр______________,
N _____________, шасси N _____________, двигатель нөмірі
____________   ________________________________ тексеру жүргізді
(агрегат түрі, аты)
(теріс беті)
___________________________________ агрегатты қарау нәтижесінде
(аты, типі)
құжаттармен танысу кезінде мыналар мәлім болды:
____________________________________________________ белгіленді.

марка, модель|установки шины|Снятия|до 0,1 т-км),тыс. км|
|на автомобиль |шины с|--------------------|
|(на ходов. или|авто- | | | |
|за пас.колесе)|мобиля| | | |
_____________|______________|______|______|______|______|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
_____________|______________|______|______|______|______|
_____________|______________|______|______|______|______|
Продолжение таблицы
__________________________________________________________________
Техническое состояние шины: |Причина снятия шины: сдача | Подпись|
дефекты, характер и размеры |в ремонт, на восстановление,|водителя|
повреждения, глубина рисунка| передача на другой | |
протектора, мм | автомобиль или в запас, | |
(с указанием даты проверки) | сдача на склад, списание | |
____________________________|____________________________|________|
7 | 8 | 9 |
____________________________|____________________________|________|
Контролирующий учет шин
Заключение комиссии о списании шин ________________________________________________________
________________________________________________________
Председатель комиссии ________________________________________________________
________________________________________________________
(должность, подпись, Ф., И., О.)
Члены комиссии: _______________________________________
_________________________________________________
(должность, подпись, Ф., И., О.)
Приложение 20
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
Служба спецтранспорта _______________________________________________
(организаций гражданской авиации)
Карточка
учета работы аккумулятора
Гаражный номер аккумулятора ___________________ тип _________________
N п/п
Установка на автомобиль
Подпись водителя
Снят с автомобиля
Причина снятия
Примечание
Дата
Марка
Государственный номер
Дата
Количество месяцев работы
Общий пробег, тыс. км.
Подпись ______________________
Печатается с оборотом без титульной части.
Подпись печатается на обороте
Приложение 21
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
(лицевая сторона)
"Утверждаю"
Руководитель ________________
(наименование
_____________________________
организаций гражданской авиации)
_____________________________
(подпись) (Ф. И. О.)
"___" _________20___г.
Акт______N_________
на списание аккумулятора
Основание __________________________________________________________
Комиссия в составе:
Председатель _______________________________________________________
(должность, инициалы, фамилия)
Члены комиссии: ____________________________________________________
(должность, инициалы, фамилия)
____________________________________________________________________
(члены комиссии перечисляются в алфавитном порядке)
произвела проверку технического состояния аккумулятора типа
______________ с автомобиля марки ____________ гос. N______________
гаражный N______________, количество месяцев работы_________________
общий пробег ______________________тыс. км.
Окончание приложения 21
(оборотная сторона)
Причины выхода из строя: __________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Заключение комиссии:_______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Председатель комиссии __________________ _______________________
(подпись) (Ф. И. O.)
Члены комиссии: __________________ _______________________
(подпись) (Ф. И. O.)
______________________ _____________________
Приложение 22
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
(лицевая сторона)
____________________________________________________________________
(наименование организаций гражданской авиации)
Аэропорт _____________________________________________
"Утверждаю"
Руководитель ________________
(наименование
_____________________________
организаций гражданской авиации)
_____________________________
(подпись) (Ф. И. О.)
"___" _________20___г.
АКТ
__________N__________
на списание малоценного имущества
Основание _________________________________________________________
Комиссия в составе:
Председатель _______________________________________________________
(должность, Ф. И. О.)
Члены комиссии: ____________________________________________________
(должность, Ф. И. О.)
____________________________________________________________________
(члены комиссии перечисляются в алфавитном порядке)
____________________________________________________________________
произвела детальный осмотр предъявляемых к списанию малоценных и быстроизнашивающихся предметов, пришедших в негодность за время эксплуатации.
При осмотре установила следующее:
N
п/п
Наименование
предметов
Единицы
измерения
Кол-во
Цена
Сумма
Ввод в экс-
плуатацию
1
2
3
4
5
6
7
Окончание приложения 22
(оборотная сторона)
N
п/п
Наименование
предметов
Единицы
измерения
Кол-во
Цена
Сумма
Ввод в экс-
плуатацию
1
2
3
4
5
6
7
Общая балансовая стоимость имущества ______________________________
Сумма начисленного износа ___________________________________________
Заключение комиссии: ________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель комиссии __________________ ___________________________
(подпись) (Ф. И. О.)
Члены комиссии: __________________ ___________________________
(подпись) (Ф. И. О.)
Утиль от списанных предметом поименно проверен и принят на склад,
приходный ордер от "_____" __________20____г. N ________________
Кладовщик
Приложение 23
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
(лицевая сторона)
Служба спецтранспорта_________________________________________
(наименование организаций гражданской авиации)
Журнал
по учету пломбирования спидометров и их приводов
В журнале пронумеровано и прошнуро-
вано _________________________ листов
Контролирующий пломбирование _________
______________________________________
Начато "____" __________________20____г.
Окончено "____"________________20 ____г.
Приложение 24
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
Марка автомобиля__________ Гаражный номер автомобиля
Гос. знак_________________ ____________________________________
Марка спидометра _________
Фамилии водителей, закрепленых за дан-
ным автомобилем, и их табельные номера:
т. __________________ таб. N___________
т. ___________________таб. N___________
_____________________________________________________________________
Дата опломбирования |Показания спидо-|Основные причины|N акта об уста
--------------------|метра при оплом-|переопломбирова-|новлении не ис
спидометра| привода |бировании, км |ния спидометра, |правности спи
| | | привода |дометра или
| | | |привода и
| | | |срыва
| | | |пломбировки
__________|_________|________________|________________|______________
Продолжение таблицы
____________________________________
Фамилия и N |Подпись лица, |
клейма лица, |принявшего автомобиль|
производившего|после опломбирования |
опломбирование| |
______________|_____________________|
Приложение 25
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
Служба спецтранспорта _______________________________________________
(наименование организации гражданской авиации)
Акт
о технической неисправности спидометра
"____" ___________ 20__г.
"____" ___________________20___г. в ______ч _____________мин
автомобиль марки __________государственный знак N __________вернулся
в гараж с неисправным спидометром с ________________________________
пломбами, с оттисками N ___________, с показанием счетчика__________
Спидометровое оборудование вышло из строя по причине:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Спидометровое оборудование отремонтировано и опломбировано _____________________пломбами с оттисками____________, с показаниями
счетчика ___________________________км "______"_______________20___г.
Запрещается эксплуатация автомобиля с неисправным или
неопломбированным спидометровым оборудованием. Лица, нарушающие
указанные требования, несут ответственность в установленном
порядке в соответствии с действующим законодательством.
Должностное лицо, контролирующее опломбирование ___________________
(Ф. И. О.) (подпись)
Автослесарь _____________________________________________
(Ф. И. О.) (подпись)
Водитель _________________________________________
(Ф. И. О.) (подпись)
Приложение 26
к Инструкции по организации работы
службы спецтранспорта организаций
гражданской авиации Республики Казахстан
19 декабря 2002 года N 833-ю
(лицевая сторона)
_________________________________________________________________
(наименование организаций гражданской авиации)
Аэропорт __________________________________
"Утверждаю"
Руководитель_______________________
(наименование организации
гражданской авиации)
___________________________________
(подпись) (Ф. И. О.)
"_____" ______________ 20 ___г.
Акт
__________N__________
на списание ___________________________________________________
(наименование агрегата)
_______________________________________________________________
(спецоборудования)
Основание: ____________________________________________________
Комиссия в составе:
Председатель __________________________________________________
(должность, Ф. И. О.)
Члены комиссии:___________________________________________
______________________________________________________________
(должность, Ф. И. О.)
_______________________________________________________________
(члены комиссии перечисляются в алфавитном порядке)
произвела осмотр ______________________________________________
(наименование, тип агрегата)
________, серия _________, паспорт____________ , формуляр
установленного на шасси автомобиля ____________________________,
(модель автомобиля)
N_______________, N шасси________________________,N двигателя _______________________
Окончание приложения 26
(оборотная сторона)
При ознакомлении с документами в результате осмотра агрегата
___________________________________________________установлено:
(наименование, тип)

1. 20___жылы шыққан ___________________________,
(агрегат түрі, аты)
азаматтық авиация ұйымына 20___жылы "____" ___________ түскен,
пайдалануға 20___жылы ___________ пайдалануға берілген.
(айы)
Пайдалануға берілгеннен бері_________________шақырым жол жүріп,
___________________ мото-сағат жұмыс істеген, пайдаланылған
мерзімде __________ рет сомасы ____________ теңге күрделі
жөндеуден кейін өткен, соңғы күрделі кейін_________________
шақырым жол жүріп, ______________ мотосағат орындаған.
2. Алғашқы баланстық құны ______________ теңге, толық жөндеуден
өткені үшін амортизациялық жарнасы ______________ теңге,
қалдық құны_______________________________теңге
3. Есептен шығару себебі: _________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Комиссия қорытындысы:  ________________________________________
Комиссия төрағасы _______________    _____________________
(қолы)             (аты-жөні)
Комиссия мүшелері _______________    _____________________
(қолы)             (аты-жөні)
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Есептен шығарылғаннан кейінгі бас есепшінің белгісі __________________________________________
(қолы)

1. ____________________________________________выпуска 20___г.,
(наименование, тип агрегата)
поступивший в организацию гражданской авиации
"____" ________20___г., введен в эксплуатацию ___________20___г.
(месяц)
С начала эксплуатации имеет пробег ________________ км, отработал
__________ мото-ч, за время эксплуатации подвергался капитальному
ремонту ________раз на сумму __________тенге, после последнего
капитального ремонта имеет пробег ___________км и ________ мото-ч.
2. Первоначальная балансовая стоимость _____________________тенге,
начисление амортизации на полное восстановление ___________ тенге,
остаточная стоимость __________________________тенге.
3. Причина списания: ___________________________________________
________________________________________________________________
Заключение комиссии: ___________________________________________
Председатель комиссии __________________________________________
(подпись) (Ф. И. О.)
Члены комиссии: _______________________________________________
(подпись) (Ф. И. О.)
_______________________________________________
_______________________________________________
Отметка главного бухгалтера после оформления списания _______________________________________________
(подпись)