Банктiк компьютер жүйелерiнiң бақылау чегiнiң нысанын және мазмұнын белгiлеу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 18 желтоқсандағы N 488 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 22 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 2134. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 117 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2008.12.31  N 117 Қаулысымен.
------------------ Бұйрықтан үзінді --------------------
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 649-бабына сәйкес, банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолданатын компьютер жүйелерінің бақылау чегінің нысанын және мазмұнын белгілеу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. ...
.........
4. Осы қаулы 2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың 3) тармақшасын қоспағанда ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
5. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктік компьютер жүйелерінің бақылау чегінің нысанын және мазмұнын белгілеу туралы" 2002 жылғы 18 желтоқсандағы N 488 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2134 тіркелген) күші жойылды деп танылсын;
2) ...
.........
Ұлттық Банк
Төрағасы                                       Ә. Сәйденов
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарын қолдану ережесiн бекiту туралы" 2002 жылғы 18 сәуiрдегi N 449 қаулысына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының банктiк заңдарында көзделген және қолма-қол ақша арқылы жүзеге асырылатын операцияларды жүргiзу кезiнде тұтынушылармен ақшалай есеп айырысуларды тiркеу үшiн пайдаланылатын банктiк компьютер жүйелерiнiң бақылау чегiнiң (бұдан әрi - БКЖ бақылау чегi) нысанын және мазмұнын белгiлеу мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерi (бұдан әрi - банк) үшiн Қазақстан Республикасының банктiк заңдарында көзделген және қолма-қол ақша арқылы жүзеге асырылатын операциялар (осы қаулының 4-тармағында көрсетiлген операцияларды қоспағанда) бойынша банктiк компьютер жүйесi беретiн БКЖ бақылау чегiнiң мынадай мiндеттi деректемелерi белгiленсiн:
1) банктiң (құрылымдық бөлiмшенiң) атауы;
2) салық төлеушiнiң (құрылымдық бөлiмшенiң) тiркеу нөмiрi;
3) банктiк компьютер жүйесiнiң салық органындағы тiркеу нөмiрi;
4) банктiң (құрылымдық бөлiмшенiң) орналасқан жерi;
5) БКЖ бақылау чегiнiң банкте (құрылымдық бөлiмшеде) берiлген рет нөмiрi;
6) операция жүргiзiлген күн және уақыт;
7) операцияның атауы;
8) жүргiзiлген әрбiр операцияның сомасы;
9) жүргiзiлген операциялар бойынша жалпы қорытынды.
2. Қосылған құн салығы (бұдан әрi - ҚҚС) көрсетiлетiн БКЖ бақылау чегiнде қосымша мынадай ақпарат болуы тиiс:
1) ҚҚС бойынша есепке алу туралы куәлiктiң сериясы мен нөмiрi;
2) ҚҚС сомасы.
3. БКЖ бақылау чегiнiң осы қаулының 1 және 2-тармақтарында көзделген деректемелерi мiндеттi түрде көрсетiлген тiк бұрышты нысаны болады.
4. Төлем карточкаларын пайдалану арқылы жүргiзiлетiн операциялар бойынша БКЖ бақылау чегiнiң нысаны және мазмұны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленедi.
5. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап бiр айлық мерзiмде күшiне енгiзiледi.

Об установлении формы и содержания контрольного чека банковских компьютерных систем
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 декабря 2002 года N 488. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 января 2003 года N 2134. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года N 117
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2008 N 117 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2002 года N 449 "Об утверждении Правил применения контрольно-кассовых машин с фискальной памятью", а также в целях установления формы и содержания контрольного чека банковских компьютерных систем (далее - контрольный чек БКС), используемого для регистрации денежных расчетов с потребителями при проведении операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан и осуществляемых посредством наличных денег, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Установить для банков второго уровня Республики Казахстан (далее - банк) следующие обязательные реквизиты контрольного чека БКС, выдаваемого банковской компьютерной системой по операциям, предусмотренным банковским законодательством Республики Казахстан и осуществляемым посредством наличных денег (за исключением операций, указанных в пункте 4 настоящего постановления):
1) наименование банка (структурного подразделения);
2) регистрационный номер налогоплательщика (структурного подразделения);
3) регистрационный номер банковской компьютерной системы в налоговом органе;
4) место нахождения банка (структурного подразделения);
5) порядковый номер контрольного чека БКС, присвоенный в банке (структурном подразделении);
6) дата и время проведения операции;
7) наименование операции;
8) сумма каждой проведенной операции;
9) общий итог по проведенным операциям.
2. Контрольный чек БКС, в котором указывается налог на добавленную стоимость (далее - НДС), должен дополнительно содержать следующую информацию:
1) серию и номер свидетельства о постановке на учет по НДС;
2) сумму НДС.
3. Контрольный чек БКС имеет прямоугольную форму с обязательным указанием в нем реквизитов, предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящего постановления.
4. Форма и содержание контрольного чека БКС по операциям, проводимым с использованием платежных карточек, устанавливается нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие в месячный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

6. Бухгалтерлiк есеп департаментi (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап екi апталық мерзiмде оны екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Н.Қ.Абдулинаға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Келісілді:
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Салық комитетінің төрағасы

6. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения банков второго уровня.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абдулину Н.К.
Председатель
Согласовано:
Председатель Налогового Комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан