Азаматтық істер бойынша сот актілерінің заңдылығына прокурорлық қадағалау туралы
Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының 2002 жылғы 27 желтоқсандағы N 76 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 12 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 2167. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2006 жылғы 27 маусымдағы N 37 бұйрығымен.
Ескерту: Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2006 жылғы 27 маусымдағы N 37  бұйрығымен .
_______________________________________________________
Азаматтық сот ісін жүргізудің заңдылығына прокурорлық қадағалаудың тиімділігін жоғарылату мақсатында "Қазақстан Республикасының прокуратурасы туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  11, 18 және  30-б.б.  басшылыққа алып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Азаматтық істер бойынша сот актілерінің заңдылығына прокурорлық қадағалау туралы ұсынылып отырған Нұсқау бекітілсін.
2. Осы бұйрық пен Азаматтық істер бойынша сот актілерінің заңдылығына прокурорлық қадағалау туралы нұсқауды Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу үшін Азаматтық және әкімшілік істер бойынша сот актілері мен атқару өндірісінің заңдылығын қадағалау департаменті шаралар қабылдасын.
3. Бұйрық әскери прокурорға, облыстық, аудандық және оларға теңестірілген прокурорларға жіберілсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2000 жылғы 28 тамыздағы N 45, 2002 жылғы 30 мамырдағы N 26 бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
2-сыныпты мемлекеттік
әділет кеңесшісі
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2002 жылғы 27 желтоқсандағы
N 76 бұйрығымен
БЕКІТІЛГЕН
Азаматтық істер бойынша сот актілерінің заңдылығына
прокурорлық қадағалау туралы
НҰСҚАУ
1. Осы Нұсқау Қазақстан Республикасының  Конституциясына , ҚР Азаматтық іс жүргізу  кодексіне , "Қазақстан Республикасының прокуратурасы туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  және азаматтық істер бойынша сот актілерінің заңдылығын прокурорлық қадағалауды жүзеге асырудың тәртібін белгілейтін өзге заң актілеріне сәйкес әзірленген.
2. Қазақстан Республикасы  Конституциясының  83-бабына сәйкес азаматтардың, мемлекеттің және заңды тұлғалардың конституциялық пен өзге заңдар қорғайтын құқықтарын, бостандықтарын және мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету, азаматтық заңнаманың негізі - сот әділдігін жүзеге асырудың қағидаларын бұлжытпай сақтауы азаматтық сот ісін жүргізудің заңдылығына прокурорлық қадағалаудың міндеті болып табылады.

Об утверждении Инструкции "О прокурорском надзоре за законностью судебных актов по гражданским делам"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 декабря 2002 года N 76. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2003 года N 2167. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 27 июня 2006 года N 37 (вводится в действие со дня гос.регистрации в МЮ РК)
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 декабря 2002 года N 76 утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 27 июня 2006 года N  37  (вводится в действие со дня гос.регистрации в МЮ РК).
В целях обеспечения эффективности прокурорского надзора в гражданском судопроизводстве, руководствуясь ст. ст.11 18 Закона  Республики Казахстан "О Прокуратуре", приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию "О прокурорском надзоре за законностью судебных актов по гражданским делам".
2. Департаменту по надзору за законностью судебных актов и исполнительного производства по гражданским и административным делам (Мамырбаев Р.Н.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа и Инструкции "О прокурорском надзоре за законностью судебных актов по гражданским делам".
3. Приказ направить Главному военному прокурору, прокурорам областей, городов, районов и приравненным к ним прокурорам.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Генерального Прокурора.
5. Признать утратившими силу приказы Генерального Прокурора от 28 августа 2000 года N 45, от 30 мая 2000 года N 26.
Генеральный Прокурор
Утверждена
приказом Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 27 декабря 2002 года N 76
Инструкция
"О прокурорском надзоре за законностью
судебных актов по гражданским делам"
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с  Конституцией  Республики, Гражданским процессуальным  кодексом  РК,  Законом  РК "О Прокуратуре" и другими законодательными актами Республики Казахстан, определяющими порядок осуществления прокурорского надзора за законностью судебных актов по гражданским делам.
2. В соответствии со ст.83  Конституции  Республики Казахстан задачей прокурорского надзора в гражданском судопроизводстве является обеспечение защиты конституционных и иных охраняемых законом прав, свобод и интересов граждан, государства и юридических лиц, неукоснительное соблюдение принципов отправления правосудия, основных начал гражданского законодательства.

3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Азаматтық және әкімшілік істер бойынша сот актілері мен атқару өндірісінің заңдылығын қадағалау департаменті, Бас әскери прокурор, облыстық және оларға теңестірілген прокурорлар, қала, аудан прокурорлары азаматтық істер бойынша сот актілерінің заңдылығын тұрақты және тиімді қадағалауды, азаматтық істерді сотта қарау кезінде қатысуды, апелляциялық мерзім ішінде және қадағалау тәртібі бойынша сот актілерінің заңдылығын тексеруді, заңсыз сот актілеріне наразылық келтіруді, азаматтық істерді қарау кезінде соттың іс жүргізу мерзімдерін сақтауын тексеруді, азаматтық істердің сотта жүргізілуіне қадағалаудың жағдайына тұрақты талдау жасауды қамтамасыз етсін.
Көлік прокурорларының ведомстволық бағыныштылығына жататын азаматтық істерді сотта қарауға тағайындаған кезде аймақтық прокурорлар осы Нұсқаудың талаптарына сәйкес сотта қатысуды қамтамасыз ету үшін ол туралы соңғыларға дер кезінде хабарлайды. Көлік прокурорының қатысуынсыз сотта қаралатын азаматтық істер бойынша ұйғарылған сот актілерінің заңдылығын қадағалау толық көлемде тиісті аймақтық прокурорларға жүктелсін.
Ескерту: 3-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Бас прокурорының 2004 жылғы 19 мамырдағы   N 29   бұйрығымен .
4. Заңда көзделген болса, сот немесе жоғары тұрған прокурорлар қажет деп тапса, прокурорлардың бастамасы бойынша қозғалған істерді, мемлекеттің мүдделеріне, денесі мен ақыл-есінің кемістігінен өзінің сот арқылы қорғау құқығын жүзеге асыра алмайтын адамдардың, кәмелетке толмағандардың құқықтары мен мүдделеріне қатысты істерді, мемлекеттік басқару органдары мен лауазымды тұлғалардың шешімдеріне және іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) дау айту туралы істер сотта қаралғанда міндетті түрде қатысуы қажет.
Сонымен қатар, мемлекеттік мүдделерді қозғайтын істердің санатына мемлекеттік кәсіпорындардың көрсеткен қызметтері үшін тұтынушылардан берешек сомаларын өндіру туралы даулар бойынша азаматтық істерді қоспағанда, тараптары мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер және кәсіпорындар болып табылатын барлық істер жатады.
Мамандандырылған ауданаралық соттың бірінші сатыдағы сот мәжілісіне қатысу, соттарда басқа прокурорлардың талаптарын қарауды қоспағанда, осы соттардың орналасу жері бойынша орналасқан прокурорларға жүктеледі. Мамандандырылған ауданаралық сотта басқа прокурорлардың талаптарын қарау барысында істі бірінші сатыда қарау кезінде іске қатысуды облыстық немесе оларға теңестірілген прокуратуралардың тиісті бөлімдерінің қызметкерлері қамтамасыз етеді.
Астана және Алматы қалаларында мамандандырылған ауданаралық сот актілерінің заңдылығын қадағалауды іске асырудың тәртібін Астана және Алматы қалаларының прокурорлары Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының келісімі бойынша анықтайды.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту мен толықтырулар енгізілді - ҚР Бас прокурорының 2004 жылғы 19 мамырдағы   N 29   бұйрығымен .

3. Департаменту по надзору за законностью судебных актов и исполнительного производства по административным и гражданским делам, Главному военному прокурору, прокурорам областей, городов Астана, Алматы, региональным транспортным прокурорам, прокурорам городов, районов и приравненным к ним обеспечить постоянный и эффективный надзор за законностью судебных актов по гражданским делам, а именно, участие при рассмотрении судами гражданских дел, проверку законности судебных актов в апелляционные сроки и в порядке надзора, опротестовывать незаконные судебные акты, проверять соблюдение судами процессуальных сроков при рассмотрении гражданских дел, постоянно анализировать состояние законности в гражданском судопроизводстве.
При назначении к рассмотрению в суде гражданских дел, относящихся к подведомственности транспортных прокуроров, территориальным прокурорам своевременно уведомлять последних об этом для обеспечения участия в суде в соответствии с требованиями настоящей Инструкции. По гражданским делам, рассматриваемым в суде без участия транспортного прокурора, надзор за законностью состоявшихся судебных актов возложить в полном объеме на соответствующих территориальных прокуроров.  <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 мая 2004 года  N 29 .
4. Принимать обязательное участие в судебном разбирательстве по гражданским делам, когда это предусмотрено законом, признано необходимым судом или вышестоящим прокурором, по делам, возбуждаемым по инициативе прокурора, по делам, затрагивающим интересы государства, права и интересы лиц, которые в силу своих физических и психических недостатков не могут осуществлять свое право на судебную защиту, несовершеннолетних, об оспаривании решений и действий (бездействия) органов государственного управления и должностных лиц.
При этом к категории дел, затрагивающих интересы государства относятся все дела, сторонами в которых являются государственные органы, государственные учреждения и предприятия, за исключением гражданских дел по спорам о взыскании с потребителей сумм задолженности за оказанные услуги государственными предприятиями.
Участие в суде первой инстанции в межрайонных специализированных судах возлагается на прокуроров, дислоцированных по месту расположения данных судов, кроме случаев рассмотрения судом исков других прокуроров. При рассмотрении в межрайонном специализированном суде иска других прокуроров участие при рассмотрении дела в первой инстанции обеспечивают работники соответствующих подразделений областных или приравненных к ним прокуратур.
В городах Астана и Алматы порядок осуществления надзора за законностью актов специализированных межрайонных судов определяется прокурорами городов Астана и Алматы по согласованию с Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 мая 2004 года  N 29 .

5. Сотта істерді қарауда қатысқанына қарамастан, прокурор апелляциялық мерзім ішінде барлық азаматтық істер бойынша сот шешімдерінің заңдылығын тексерсін. Заңсыз сот актілері анықталған жағдайда ҚР АІЖК  364 - 366  б.б. талаптарын сақтап, оларға наразылық келтірсін.
Бұйрық өндірісі бойынша ұйғарылған сот бұйрықтарының заңдылығын қадағалау тәртібінде тексерсін.
Тараптардың азаматтық іс бойынша қадағалау ретінде наразылық келтіру туралы өтінімдерін қарау кезінде мемлекеттік емес шаруашылық жүргізуші субъектілерінің арасындағы сот дауларына негізсіз араласуға жол берілмесін. Мемлекет мүддесін қозғамайтын азаматтық істер бойынша қадағалау тәртібіндегі наразылық тек соттар жіберген едәуір заң бұзушылықтар анықталған жағдайда (Қазақстан Республикасының АІЖК  387  б.) және іс бойынша тарап жеке дербес қадағалау шағымын бергені және оны қадағалау сатысындағы соттың негізсіз қанағаттандырусыз қалдырғаны туралы мәліметтер бар болған жағдайда ғана келтірілсін.
Азаматтық істер бойынша өндірісті тоқтату туралы сот ұйғарымының заңдылығын тоқсан сайын тексерсін, заңдылықтың бұзушылығы анықталған жағдайда оларды жою үшін шаралар қабылдасын.
Қай бөлімше прокурорларының бастамасы бойынша іс қозғалса, соның қызметкерлері сотта қатысуды қамтамасыз етеді. Апелляциялық мерзім ішінде белгіленген категориядағы істер бойынша сот шешіміне наразылық білдіру жауапкершілігі осы қызметкерлерге жүктеледі.
ҚР Жоғарғы Сотының Азаматтық істер жөніндегі алқасына апелляциялық (жеке) наразылық келтірген жағдайда оның көшірмесі ҚР Бас прокуратурасының Департаментіне бір мезгілде жіберіледі.
Ескерту: 5-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Бас прокурорының 2004 жылғы 19 мамырдағы   N 29   бұйрығымен .
6. Қаралған іс бойынша заңды дөрекі бұзу айқындалған жағдайда қатысушы прокурор сот алдында лауазымды тұлғаға немесе ұйымға қатысты жеке ұйғарым шығару туралы өтініш етуге міндетті.
Анықталған заңды бұзу фактілері бойынша қосымша тексеріс жүргізу және айыптыларды заңмен белгіленген жауаптылыққа тарту туралы мәселені шешуге шаралар қолданылсын. Сондай-ақ, ҚР  АІЖК  6-бабының 3-тармағының талаптарына сәйкес судьяларды жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қолдансын.
7. Сотта қаралған барлық істер бойынша сот шешімдерінің заңдылығы мен осы істер бойынша бұзылған сот шешімдерінің санынан есептелетін апелляциялық наразылық білдірудің тиімділігін ескере отырып, азаматтық сот жүргізудегі прокурорлық қадағалау жағдайына баға берілсін.
Апелляциялық наразылық келтірудің тиімділігінің көрсеткішін есептеуде істі апелляция тәртібінде қайта қарау кезінде анықталған жаңа дәлелдемелердің негізінде екінші сатысындағы сот бұзған шешімдер ескерілмейді.
Қадағалау қалпына баға берудің өлшемі ретінде апелляциялық наразылық келтірудің тиімділігі, жұмыс нәтижелеріне қанағаттандырылған және келтірілген (сонымен қатар, қаралған, қайтарып алынған және қараусыз қайтарылған) апелляциялық наразылықтардың жалпы санының ара қатынасы негізінде баға берілетін көлік және басқадай мамандандырылған прокурорларға қолданылмайды.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту мен толықтырулар енгізілді - ҚР Бас прокурорының 2004 жылғы 19 мамырдағы   N 29   бұйрығымен .

5. Независимо от участия в судебном разбирательстве проверять в апелляционные сроки законность судебных решений по всем гражданским делам. В случае выявления незаконных судебных актов опротестовывать их с соблюдением требований ст. ст.364 - 366 ГПК  РК.
В порядке надзора проверять законность состоявшихся судебных приказов по приказному производству.
При разрешении ходатайств сторон о принесении надзорного протеста по гражданскому делу не допускать необоснованного вмешательства в судебные споры между негосударственными хозяйствующими субъектами. Протесты в порядке надзора по гражданским делам, не затрагивающим интересы государства, приносить только при выявлении допущенных судом существенных нарушений законности ( ст.387  ГПК Республики Казахстан) и только при наличии сведений о подаче стороной самостоятельно надзорной жалобы по делу и ее необоснованного отклонения судом надзорной инстанции.
Ежеквартально проверять законность определений суда о приостановлении производства по гражданским делам, при выявлении нарушений законности принимать меры к их устранению.
По делам по искам прокуроров участие в суде первой инстанции обеспечивают работники тех подразделений, по чьей инициативе было возбуждено дело. Ответственность за опротестование судебных решений в апелляционные сроки по делам указанной категории возлагается на этих работников.
В случае принесения апелляционного (частного) протеста в коллегию по гражданским делам Верховного Суда РК копия его одновременно направляется в департамент Генеральной прокуратуры РК.  <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями - приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 мая 2004 года  N 29 .
6. При выявлении грубых нарушений законности по рассматриваемому делу участвующий прокурор обязан ходатайствовать перед судом о вынесении частного определения в отношении должностных лиц либо организаций.
По выявленным фактам нарушения законности принимать меры к проведению дополнительных проверок и решению вопроса о привлечении виновных к установленной законом ответственности. Также принимать меры по привлечению к ответственности судей в соответствии с п.3  ст.6  ГПК РК.
7. Состояние прокурорского надзора в гражданском судопроизводстве оценивать, исходя из законности судебных решений по всем рассмотренным судом делам и эффективности апелляционного опротестования, исчисляемой из общего количества отмененных решений суда.
При исчислении показателя эффективности апелляционного опротестования не учитываются решения, отмененные судами второй инстанции на основании новых доказательств, добытых в стадии пересмотра дела в порядке апелляции.
Эффективность апелляционного опротестования, как критерий оценки состояния надзора, не применяется к транспортным и иным специализированным прокурорам, результаты работы которых оцениваются исходя из соотношения удовлетворенных и общего количества принесенных (в том числе рассмотренных, отозванных и возвращенных без рассмотрения) апелляционных протестов.  <*>
Сноска. Пункт 7 с изменениями - приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 мая 2004 года  N 29 .

8. Апелляция тәртібінде қаралатын барлық істерде прокурордың қатысуын қамтамасыз етсін (ҚР  АІЖК  350-б. 2-тармағы).
9. Облыстық және оларға теңестірілген прокурорлар соттардың қадағалау алқаларының барлық мәжілістеріне қатысады (ҚР  АІЖК  398-б. 1-тармағы). Облыс, Астана, Алматы қалаларының және оларға теңестірілген прокурорлар Бас прокуратураның наразылықтарын облыстық және оларға теңестірілген соттардың қадағалау алқаларының мәжілістерінде білікті қолдап, қарау нәтижесі туралы хабарлап, олардың көшірмелерін кідіріссіз жіберуді қамтамасыз етсін.
ҚР Бас прокуратурасының департамент прокурорлары ҚР Жоғарғы Сотының Азаматтық істер жөніндегі алқасының барлық мәжілістеріне қатысуды қамтамасыз етсін.
10. <*>
Ескерту: 10-тармақ алынып тасталды - ҚР Бас прокурорының 2004 жылғы 19 мамырдағы   N 29   бұйрығымен .
11. Іс жүргізуге қатысушылардың, басқа адамдардың өтініштері бойынша заң күшіне енген сот актілерінің заңдылығы істерді талап ете отырып, тексерілсін. Өтінішті қанағаттандырусыз қалдырған жағдайда заңда белгіленген мерзім ішінде дәлелдеу қорытындысы жасалып, өтініш иесіне жауап берілсін.
Қадағалау тәртібі бойынша наразылық білдіруге өкілетті адам, атап айтқанда облыс прокурорлары мен Бас Прокурордың жетекші ететін орынбасары қорытындыны бекітеді.
Осы адамдар өтініш иелеріне берілетін жауаптарға қол қояды.
12. Облыс, Астана, Алматы қалаларының және оларға теңестірілген прокурорлар істердің облыстық және оларға теңестірілген соттардың қадағалау алқаларының мәжілістерінде қаралғанына қарамастан, олардың юрисдикциясындағы соттар шығарған барлық сот актілеріне шағымдарды (өтініштерді) қадағалау тәртібімен қарауға міндетті. Наразылық келтіру үшін негіздемелер анықталған жағдайда ҚР Бас прокуратурасына заңсыз сот актілеріне наразылық келтіру туралы ұсыныс енгізсін. Ұсыныс жасау туралы мәселені шешу кезінде ҚР  АІЖК  387-б. 3-тармағының талаптары мен ҚР Жоғарғы Соты  нормативті қаулыларын басшылыққа алсын.
Ескерту: 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Бас прокурорының 2004 жылғы 19 мамырдағы   N 29   бұйрығымен .
13. Өз қызметін жетілдіру мақсатында өзекті категориялар бойынша және осы Нұсқаудың 4 тармақта көрсетілген азаматтық істердің сотта жүргізілуіне прокурорлық қадағалау тәжірибесін жүйелі түрде зерделесін және жинақтап қорытындыласын, жартыжылдық пен жылдық қорытындылар бойынша қадағалаудың осы саласының жағдайына (бақылау тәртібінде) талдау жасалсын. Азаматтық істердің сотта жүргізілуіне прокурорлық қадағалау мен сот әділдігін жүзеге асыру туралы ақпараттарды, сондай-ақ осындай талдауларға негізделген азаматтық дауларды дұрыс шешу үшін нормативтік базаны жетілдіру жөнінде, прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру туралы ұсыныстарды ҚР Бас прокуратурасына жартыжылдық (жыл) аяқталғаннан кейін келесі айдың 7 күніне дейін жіберілуі керек. Көрсетілген категориядағы істерді сотта қарау тәжірибесіне талдау жасаудың нәтижесі бойынша ҚР Бас прокуратурасының департаменті ҚР Жоғарғы Сотының Пленарлық мәжілісіне қарауға ұсыныстар енгізсін.
Бағынышты прокурорлар ұйымдастыру-әдістемелік сипаттағы материалдармен қамтамасыз етілсін, озық тәжірибе таратылсын. Прокуратура қызметкерлерінің іскерлік және құқықтық біліктіліктерін жоғарылату жөнінде оқу-әдістемелік іс-шаралар жүйелі түрде жүргізілсін, прокурорларды сынақтан өткізу дағдыға айналсын.
Ескерту: 13-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Бас прокурорының 2004 жылғы 19 мамырдағы   N 29   бұйрығымен .

8. При рассмотрении дел в апелляционном порядке обеспечить участие прокурора по всем делам ( ст. 350  п. 2 ГПК РК).
9. В заседаниях надзорных коллегий областных и приравненных к ним судов прокуроры принимают участие по всем делам ( ст. 398  п. 1 ГПК РК). Прокурорам областей, городов Астана, Алматы и приравненным к ним обеспечить квалифицированное поддержание протестов Генеральной прокуратуры на заседаниях надзорных коллегий областных и приравненных к ним судов с незамедлительным уведомлением о результатах рассмотрения протеста и направлением копий их постановлений.
Прокурорам департамента Генеральной прокуратуры РК в заседаниях коллегии по гражданским делам Верховного Суда РК обеспечить участие по всем делам.
10.  (Пункт исключен -   приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 мая 2004 года  N 29 ).
11. По обращениям участников процесса и иных лиц проверять законность вступивших в законную силу судебных актов с истребованием дел. В случаях оставления обращения без удовлетворения составлять мотивированное заключение с дачей ответа заявителю в предусмотренные законом сроки.
Заключение утверждается лицом, правомочным приносить протесты в порядке надзора, а именно лично прокурором области и курирующим заместителем Генерального Прокурора.
Ответы заявителям подписываются этими же лицами.
12. Прокуроры областей, городов Астана, Алматы и приравненные к ним вне зависимости от рассмотрения дела надзорными коллегиями областных и приравненных к ним судов, обязаны рассматривать в порядке надзора жалобы (ходатайства) на все судебные акты, вынесенные судами их юрисдикции. При установлении оснований для принесения протеста вносить представления в Генеральную прокуратуру РК на предмет опротестования незаконных судебных актов. При решении вопроса о внесении представления руководствоваться требованиями  ст.387  п.3 ГПК РК и соответствующими нормативными постановлениями Верховного Суда РК.  <*>
Сноска. Пункт 12 с изменениями - приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 мая 2004 года  N 29 .
13. В целях совершенствования своей деятельности систематически изучать и обобщать практику прокурорского надзора в гражданском судопроизводстве по актуальным категориям дел и по делам, указанным в пункте 4 настоящей Инструкции, по итогам полугодия и года (в порядке контроля) анализировать состояние этой отрасли надзора. Информации о состоянии прокурорского надзора в гражданском судопроизводстве и отправления правосудия, а также основанные на таких анализах предложения по совершенствованию нормативной базы для правильного разрешения гражданских споров, по организации прокурорского надзора направлять в Генеральную прокуратуру РК к 7 числу последующего за окончанием полугодия (года) месяца. По результатам анализа судебной практики Генеральная прокуратура РК может вносить предложения на рассмотрение Пленарного заседания Верховного Суда РК.
Обеспечивать подчиненных прокуроров материалами организационно-методического характера, распространять передовой опыт работы. Регулярно проводить учебно-методические мероприятия по повышению деловой и правовой квалификации работников прокуратуры, практиковать стажировку прокуроров.  <*>
Сноска. Пункт 13 с изменениями - приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 мая 2004 года  N 29 .

14. Азаматтық істер бойынша сот актілерінің заңдылығын қадағалау жөніндегі қызмет "Прокуратура туралы" ҚР  Заңының  27-бабының талаптарына сәйкес жариялылық негізінде жүзеге асырылсын.
15. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Азаматтық және әкімшілік істер бойынша сот актілері мен атқару өндірісінің заңдылығын қадағалау департаменті азаматтық істердің сотта жүргізілуіне қадағалау жұмысының тиімділігін жоғарылатуға мүмкіндік туғыза отырып, осы салада қадағалауды жүзеге асыру жөнінде төмен тұрған прокуратуралардың қызметіне басшылық пен бақылауды қамтамасыз етсін. ҚР Бас прокуратурасының басқа құрылымдарымен, ҚР Жоғарғы Сотымен, ғылыми және оқу мекемелерімен өзара іс-әрекеттерді жүзеге асырсын.

14. Деятельность по надзору за законностью судебных актов по гражданским делам осуществлять на основе гласности в соответствии с требованиями ст. 27  Закона  РК "О Прокуратуре".
15. Департаменту по надзору за законностью судебных актов и исполнительного производства по гражданским и административным делам Генеральной прокуратуры РК обеспечить руководство и контроль деятельности нижестоящих прокуратур по осуществлению надзора в гражданском судопроизводстве, способствуя повышению эффективности работы в данной отрасли надзора. Осуществлять взаимодействие с другими подразделениями Генеральной прокуратуры РК, Верховным Судом РК, научными и учебными учреждениями.