2010 жылға дейін Астана қаласында көшелер мен жолдарды қайта жаңарту бағдарламасы туралы
Астана қалалық мәслихатының шешімі 2002 жылғы 2 мамырдағы N 158/30-ІІ. Астана қалалық Әділет басқармасында 2002 жылғы 25 мамырда тіркелді. Тіркеу N 201. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 29 желтоқсандағы N 421/55-IV шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2010.12.29 N 421/55-IV шешімімен.
Астана қаласының әкімияты ұсынған 2010 жылға дейін Астана қаласында көшелер мен жолдарды қайта жаңарту бағдарламасын қарап, Қазақстан Республикасы Конституциясының K951000_ 86-бабының және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Z010148_ Заңының 6-бабының негізінде Астана қаласының мәслихаты былай шешті:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.05.28 N 226/35-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
1. Қоса беріліп отырған 2010 жылға дейін Астана қаласында көшелер мен жолдарды қайта жаңарту бағдарламасы бекітілсін.
Астана қалалық мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қалалық мәслихаты
хатшысының міндетін атқарушы
Астана қалалық мәслихатының
2002 жылғы 2 мамырдағы
N 158/30-ІІ шешімімен
бекітілген
2010 жылға дейін Астана қаласында көшелер мен
жолдарды қайта жаңарту бағдарламасы Бағдарлама төлқұжаты
Бағдарламаның атауы:        "2010 жылға дейін Астана қаласында
көшелер мен жолдарды қайта жаңарту
бағдарламасы"
Әзірлеуші:                  "Астанагенплан" КМК
Бағдарламаны орындаушы:     Астана қаласын дамыту
бағдарламаларына әкімшілік ету
жөніндегі департамент Астана қаласы
Сәулет және қала құрылысы
департаменті Астана қаласы
Коммуналдық шаруашылық департаменті
1. Мазмұны
Осы Бағдарлама Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен Астана қаласының Бас жоспары негiзiнде және осы жоспарға енгiзiлген 2010 жылға дейiн қаланың өсу параметрлерiн ескеру бойынша әзiрлендi.
Бағдарлама Астана қаласындағы көшелер мен жолдарды 2010 жылға дейiн қайта жаңарту және салу жөнiндегi жұмыстарды орындау үшiн қажеттi жағдайларды қамтамасыз ететiн өкiм етушi құжаттарды Астана қаласы әкiмiнiң аппараты қабылдау үшiн негiздеме болып табылады.
2. Кiрiспе
Бағдарламаны әзiрлеу үшiн Қазақстан Республикасының Президентi қатысқан 2002 жылы Астана қаласын дамыту және салу жөнiндегi міндеттер туралы кеңестiң 2002 жылғы 27 наурыздағы N 01-10.2 хаттамасы негiздеме болып табылады.
3. Проблеманың қазiргi жағдайының анализi
Астана қаласының көшелерi мен жолдарының қазiргі кездегі ұзындығы 258 шақырымды құрайды.
Қазiргi уақытта Астана қаласындағы көлiк ағынының тәулiктiк қарқындылығы Республика және Абылайхан даңғылдарында байқалады.
Көрсетілген көшелер бөлiктерiнде көлiк ағынының қарқыны 42 мың көлiк бiрлiгiнен асып түстi.
Көлiк ағыны қарқынының жоғарлауы жол төсемдерiне ауырлық түсiрiп, магистральдi көшелер мен жолдардың кейбiр учаскелерiнiң қолданыстан шығуына әкеліп соғады. Астана қаласының кейбiр көшелерi мен жолдары нашар күйде және күрделi жөндеуді қажет етедi.

О Программе реконструкции и строительства улиц и дорог в городе Астане до 2010 года
Решение маслихата города Астаны от 2 мая 2002 года N 158/30-II. Зарегистрировано управлением юстиции города Астаны 25 мая 2002 года N 201. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 29 декабря 2010 года № 421/55-IV
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 29.12.2010 № 421/55-IV
Рассмотрев представленную акиматом города Астаны Программу реконструкции и строительства улиц и дорог в городе Астане до 2010 года, на основании статьи 86 Конституции Республики Казахстан и статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны решил:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 28.05.2009 № 582 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
1. Утвердить прилагаемую Программу реконструкции и строительства улиц и дорог в городе Астане до 2010 года.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                    Н.М.Петухова
И.о. секретаря маслихата
города Астаны                              Н.И.Мещеряков
Утверждена
решением маслихата города Астаны
N 158/30-II от 2 мая 2002 года
Программа
реконструкции и строительства улиц и дорог
в городе Астане до 2010 года
Паспорт Программы
Наименование Программы:       Реконструкция и строительство
улиц и дорог в городе Астане до
2010 года
Разработчик:                  КГП "Астанагенплан"
Исполнители Программы:        Департамент по администрированию
программ развития города Астаны
Департамент архитектуры и
градостроительства города Астаны
Департамент коммунального
хозяйства города Астаны
1. Содержание
Данная Программа разработана на основе утвержденного Правительством Республики Казахстан Генерального плана города Астаны с учетом заложенных в этом плане параметров роста города до 2010 года.
Программа является основанием для принятия аппаратом Акима города Астаны распорядительных документов, обеспечивающих необходимые условия для выполнения работ по реконструкции и строительству улиц и дорог в городе Астане до 2010 года.
2. Введение
Основанием для разработки Программы является протокол совещания с участием Президента Республики Казахстан от 27 марта 2002 года N 01-10.2 о задачах по развитию и застройки города Астаны в 2002 году.
3. Анализ современного состояния проблемы
Существующая протяженность улиц и дорог города Астаны составляет 258 километров.
Наибольшая суточная интенсивность транспортного потока в настоящее время в городе Астане наблюдается по проспектам Республики и Абылай хана. Интенсивность транспортного потока превышает 42 тысячи транспортных единиц в сутки на указанных отрезках. Возрастание интенсивности транспортного потока вызывает нагрузку на дорожное полотно и вывод из строя отдельных участков магистральных улиц и дорог. Отдельные улицы и дороги г. Астаны находятся в запущенном состоянии и требуют капитального ремонта.

4. Бағдарламаның мақсаттары және мiндеттерi
1. Оң және сол жақ жағалардың сенiмдi және қолайлы көлiк байланыстарын қамтамасыз ету.
2. Қаладағы көлiк жағдайын барынша жақсарту.
3. Қаладағы санитарлық-экологиялық жағдайды жақсарту.
5. Бағдарламаны жүзеге асырудың негiзгi бағыттары және механизмi
Бас жоспар бойынша 2000 жылдан бастап 2010 жылға дейiн жалпықалалық және аудандық мәндегi жаңа көшелер мен жолдарды салу және қайта жаңарту, олармен бiрге ең аз көлемi 200 шақырым болатын тұрғын көшелер мен қажеттi көлемдегi орам iшiне өтетiн жерлердi жөндеу жүргiзу және салу көзделген.
Осы Бағдарламада, 2010 жылды қосқанда 203,4 шақырымдық көлемдегi көшелер мен жолдарды салу және қайта жаңарту көзделген. Жол құрылысының көлемiне инженерлiк коммуникациялар төсемi және нөсер канализациясының жүйесi, сондай-ақ көрсетілген көшелермен қиылысатын жерлердегi қазiргi бар инженерлiк коммуникацияларды тәртiпке келтiру жөнiндегi жұмыстар енгiзілмеген.
Аталған жұмыстарды жол құрылысын жүргiзген кезде жүйелер иелерi орындау керек.
Қайта жаңартылуы және салынуы көзделген көшелер мен жолдар:
- қозғалысы үздiксiз және реттелетiн қалалық мәндегi енi 6 қатарлы көшелер - 48 шақырым;
- аудандық мәндегi енi 4 қатарлы көшелер - 111,4 шақырым;
- енi 2 қатарлы басқа да көшелер - 44 шақырым (олардың 20 шақырымы көшелермен түйiсетiн өтпе жерлер).
Ауыр көлiктерден айтарлықтай көлiктiк жүктеме түсетiн болғандықтан, енi 6 қатар көшелер мiндеттi түрде бетондық негізде болуы тиiс.
Негізгi магистральдерге батпақтың шығуын болдырмау мақсатында негiзгi көшелер мен жолдарға шығатын жерлерi бар шамамен 20 шақырымдай 100 метрлiк көше бөлiктерi қарастырылған. Бағдарламада, жеке бағдарлама бойынша осы кезеңде шағыл тас негiздi көшелер салынуға немесе қазiргi бар көшелерге шағыл тас төселуi тиiстi шеткi аудандардың көше-жол торабының құрылысы қарастырылмаған.
6. Қажеттi ресурстар және қаржыландыру көздерi
Жаңадан салынатын жолдардың жобаланып отырған көлемi Астана қаласын дамыту бағдарламаларына әкiмшілік ету жөнiндегi департамент бойынша 2010 жыл қарсаңында 40,3 шақырымды құрайды. Олардың iшiнде: - 6 қатарлы - 23,63 шақырым, құны 3080 млн теңге; - 4 қатарлы - 16,7 шақырым, құны 1541,4 млн. теңге. Қайта жаңартылатын жолдардың жобаланып отырған көлемi Астана қаласын дамыту бағдарламаларына әкiмшілiк ету жөнiндегi департамент бойынша: - 6 қатарлы - 15,15 шақырым, құны 1977,2 млн. теңге; - 4 қатарлы - 6,7 шақырым, құны 616,4 млн. теңге. Жол құрылысының жалпы жұмыс көлемi Астана қаласын дамыту бағдарламаларына әкімшілiк ету жөнiндегі департамент бойынша 7215 млн. теңгенi құрайды. Жаңадан салынатын жолдардың жобаланып отырған көлемi Астана қаласы Коммуналдық шаруашылық департаментi бойынша 2010 жыл қарсаңында 30,65 шақырымды құрайды. Олардың iшiнде: - 4 қатарлы - 2,05 шақырым, құны 541 млн. теңге; - 2 қатарлы - 28,6 шақырым, құны 2108,3 млн теңге. Қайта жаңартылатын жолдардың жобаланып отырған көлемi Астана қаласы Коммуналдық шаруашылық департаментi бойынша: - 6 қатарлы - 4,85 шақырым, құны 669,3 млн. теңге; - 4 қатарлы - 15,5 шақырым, құны 1426 млн. теңге; - 2 қатарлы - 15,4 шақырым, құны 757,7 млн. теңге. Жол құрылысының жалпы жұмыс көлемi Астана қаласы Коммуналдық шаруашылық департаментi бойынша 5502,3 млн. теңгенi құрайды. Астана қаласында салынатын жаңа жолдардың көлемi Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникация министрлiгi бойынша 2010 жыл қарсаңында 57,1 шақырымды (4 қатарлы) құрайтынын ескеру қажет. Сонымен бірге 17,75 шақырымды құрайтын 4-6 қатарлы жолдарды қайта жаңарту жоспарлануда.
7. Бағдарламаны жүзеге асырғандағы күтiлетiн нәтиже
1. Қаланың көлiк торабы жақсарады.
2. Қазiргi қаланың сол жақ жағалаумен тығыз көлiк байланысы қамтамасыз етпедi.
3. Жолдағы тығырықты болдырмайтындай көлiк ағыны бiр ретпен қайта бөлiнедi.
4. Санаттар бойынша жолдар иерархиясы белгіленедi.
5. Жол жамылғысының ұзақ қолданылуын ескеру бойынша көшелер салынады және қайта жаңартылады.
6. Ағымдағы жөндеу жұмыстарының шығындары азаяды.
7. Қаланың орналасқан аудандарымен бiрге бүгiнгi және келешекте қайта жаңартылатын, сондай-ақ жаңадан салынып, пайдалануға берілетiн аудандарын көлiк байланыстарымен қамтамасыз етедi.
8. Инженерлiк коммуникациялар және нөсер канализациялары бар көшелермен бiрге жоспарлы құрылыс.
9. Абаттандырылмаған аудандардан шығып, қала iшiне жайылатын шаң мен батпақтың күрт азаюына байланысты, қаланың жалпы санитарлық-экологиялық жағдайы жақсарады.
10. Қоғамдық көлiктiң жұмыс істеуiне қолайлы жағдай туады және сонымен қатар осы көлiк түрiнiң жүру аумағы кеңейедi.
11. Орам iшiндегі және қайта жаңартылатын және жаңадан салынатын көшелерге iргелес аумақтар бiр ретпен абаттандырылады, осы бағдарламаның негiзiнде әзiрленетiн бағдарлама.
12. Күндiзгi және түнгi уақыттағы қаланың эстетикалық келбетi жақсарады.
13. Қазiргi заманғы көлiк магистральдерi бойында объектілер құрылысын жүргізу және пайдалануға берудiң қолайлы болуына байланысты қала құрылысына мемлекеттiк емес инвестицияларды көбейту.
8. Бағдарламаны жүзеге асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары

4. Цели и задачи Программы
1. Обеспечение надежных и удобных транспортных связей между правым и левым берегами.
2. Значительное улучшение транспортной ситуации в городе.
3. Улучшение санитарно-экологического состояния в городе.
5. Основные направления и механизм реализации Программы
Генеральным планом в период с 2000 по 2010 год предусмотрены реконструкция и строительство новых улиц и дорог общегородского и районного значения в минимальном объеме около 200 километров с одновременным ремонтом и строительством жилых улиц и внутриквартальных проездов в необходимых объемах.
Данной Программой предусматриваются до 2010 года включительно строительство и реконструкция улиц и дорог в объеме 203,4 километра. В объемы дорожного строительства не включены прокладка инженерных коммуникаций и системы ливневой канализации, а также работы по приведению в порядок существующих инженерных коммуникаций в местах пересечения с указанными улицами. При проведении дорожного строительства владельцами сетей должны быть проведены эти работы.
Предусматривается строительство и реконструкция:
улиц городского значения непрерывного и регулируемого движения шириной 6 полос - 48 километров;
улиц районного значения шириной 4 полосы - 111,4 километра;
других улиц шириной 2 полосы - 44 километра (из них 20 км - примыкающие к улицам проезды).
Улицы шириной 6 полос должны в обязательном порядке иметь бетонное основание, поскольку эти улицы будут испытывать значительную транспортную нагрузку от тяжелого транспорта.
Во избежание выноса грязи на основные магистрали предусмотрено строительство около 20 километров 100-метровых отрезков улиц, имеющих выезды на основные улицы и дороги.
Программой не предусматривается строительство улично-дорожной сети окраинных районов, где по отдельной программе необходимо будет провести за этот период строительство улиц со щебеночным основанием или произвести щебенение существующих улиц.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Планируемый объем нового строительства дорог по Департаменту по администрированию программ развития г. Астаны к 2010 году составит 40,3 километра. Из них:
6 полосных - 23,63 км стоимостью 3080 млн. тенге;
4 полосных - 16,7 км стоимостью 1541,4 млн. тенге.
Планируемый объем реконструкции дорог по Департаменту по администрированию программ развития г. Астаны:
6 полосных - 15,15 км стоимостью 1977,2 млн. тенге;
4 полосных - 6,7 км стоимостью 616,4 млн. тенге.
Общий объем работ дорожного строительства по Департаменту по администрированию программ развития г. Астаны до 2010 года составит 7215 млн. тенге.
Планируемый объем нового строительства дорог по Департаменту коммунального хозяйства г. Астаны к 2010 составит 30,65 километра. Из них:
4 полосных - 2,05 км стоимостью 541 млн. тенге;
2 полосных - 28,6 км стоимостью 2108,3 млн. тенге.
Планируемый объем реконструкции дорог по Департаменту коммунального хозяйства г. Астаны:
6 полосных - 4,85 км стоимостью 669,3 млн. тенге;
4 полосных - 15,5 км стоимостью 1426 млн. тенге;
2 полосных - 15,4 км стоимостью 757,7 млн. тенге.
Общий объем работ дорожного строительства по Департаменту коммунального хозяйства г. Астаны до 2010 года составит 5502,3 млн. тенге.
Следует учесть, что объем нового строительства дорог в городе Астане по Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан к 2010 составит 57,1 километра (4-полосные). Одновременно планируется реконструировать 17,75 километра 4-6 полосных дорог.
Источниками финансирования Программы являются республиканский бюджет и бюджет города Астаны.
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
Улучшение транспортной сети города.
Обеспечение тесной транспортной связи существующего города с левобережьем.
Планомерное перераспределение транспортных потоков, позволяющих избегать дорожных пробок.
Установление иерархичности дорог по категориям.
Строительство и реконструкция улиц с учетом долговечности дорожного покрытия.
Уменьшение затрат на текущие ремонты.
Обеспечение транспортными связями как сложившихся районов города, так и районов сегодняшней и будущей реконструкции, а также строительство и эксплуатация новых территорий.
Плановое строительство одновременно с улицами инженерных коммуникаций и ливневой канализации.
Улучшение общего санитарно-экологического состояния города в связи с резким уменьшением переносимой по городу пыли и грязи из неблагоустроенных районов.
Создание удобств для работы общественного транспорта с одновременным увеличением охвата территорий этим видом транспорта.
Планомерное благоустройство внутриквартальных и прилегающих к реконструируемым и вновь строящимся улицам, программа по которому должна быть разработана на основе данной Программы.
Улучшение эстетического состояния города как днем, так и в ночное время.
Увеличение негосударственных инвестиций в застройку города в связи с удобством строительства и эксплуатации объекта у современных транспортных магистралей.
8. План мероприятий по реализации Программы