Ақмола облысының әлеуметтік қорғау ұйымдары мен мекемелеріндегі киім-кешек пен төсек жабдықтарын, киімді, аяқ киімді есепке алу және киім мен аяқ киімді, жұмсақ мүлікті пайдалану нормалары мен мерзімдері жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Ақмола облысы әкімінің қаулысы. 2002 жылғы 31 қазандағы N а-10/154. Ақмола облысының Әділет басқармасында 2002 жылғы 09 желтоқсанда N 1432 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2009 жылғы 10 қарашадағы № А-12/485 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2009.11.10 № А-12/485 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы"» Заңына , Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау  министрлігінің 23.08.2002 ж. 191-б бұйрығына сәйкес облыс әкімдігі қаулы етеді:
1. Ақмола облысының халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары мен мекемелерінде  киім-кешекті, төсек жабдықтарын, киімді, аяқ киімді есепке алу  жөніндегі  қоса беріліп  отырған  нұсқаулық бекітілсін.
2. Жалпы үлгідегі және жүйкеневрологиялық интернат үйлерінде тұратын азаматтарға, сондай-ақ ойлау қабілеті төмен  балаларға арналған интернат үйлеріндегі балалар үшін киім мен аяқ киімді және жұмсақ мүлікті пайдалану  нормалары мен мерзімі бекітілсін (1,2 қосымшалар).
Облыс әкімі
БЕКІТІЛДІ
31.10.2002 ж.
N А-10/154 әкімдіктің қаулысы
Ақмола облысының халықты әлеуметтік қорғау мекемелері мен ұйымдарында жеңіл киім-кешекті, төсек жабдықтарын, сырт киім мен аяқ киімдерді есепке алу жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы қаржы министрлігінің қазынашылық департаментінің республикалық және  жергілікті бюджеттер есебінен  қаржыландырылатын ұйымдардағы  бухгалтерлік есеп  жүргізу жөніндегі 1998 жылдық 27 қаңтарындағы N 31 және 1998 жылдық 22 сәуірінде жасалған өзгертулері және толықтырулары бар N 184 нұсқаулығына сәйкес, қарттар мен мүгедектерге арналған жалпы үлгідегі интернат үйлерінде, психоневрологиялық интернат үйлерінде, ойлау қабілеті төмен  балаларға арналған интернат үйлерінде киімді, аяқ киімді, төсек орынды есепке алу тәртібі белгіленеді.
Көрсетілген заттар келесі қосалқы шотта есепке алынады (N):
070 "Қоймадағы аз құнды және тез тозатын заттар";
071 "Қолданыстағы аз құнды және тез тозатын заттар";
072 "Қоймадағы жеңіл киім-кешек, төсек жабдықтары, киім және аяқ киім";
073 "Қолданыстағы  жеңіл киім-кешек, төсек  жабдықтары, киім және аяқ киім".
Шаруашылық саймандарға жататын заттар: кілем, кілем бұйымдары, перделер, жалюздер, жиһаз қаптамалары және басқалары шаруашылық  саймандарына жатады және олардың құны 40 еселенген есептеу көрсеткішінен 1 бірлікке асқан болса N 016 қосалқы шотында есепке алынады "Құралдар, өндірістік (жабдықтарды қоса алғанда) және шаруашылық  мүліктер", егер құны 40 есе есептеу көрсеткішінен аспайтын болса 070 не 071 қосалқы шотта есепке алынады.

Об утверждении инструкции по учету белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви, норм и сроков носки одежды, обуви и мягкого инвентаря в учреждениях и организациях социальной защиты населения Акмолинской области
Постановление Акимата Акмолинской области от 31 октября 2002 года N а-10/154. Зарегистрировано Управлением юстиции Акмолинской области 09 декабря 2002 года N 1432. Утратило силу постановлением акимата Акмолинской области от 10 ноября 2009 года № А-12/485
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Акмолинской области от 10.11.2009 года № А-12/485.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", приказом N 191-п от 23.08.2002 года Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан акимат области постановил:
1. Утвердить прилагаемую инструкцию по учету белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви в учреждениях и организациях социальной защиты населения  Акмолинской области.
2. Утвердить нормы и сроки носки одежды, обуви и мягкого инвентаря для граждан, находящихся в домах-интернатах общего типа, психоневрологических домах-интернатах и для детей, находящихся в домах-интернатах для умственно-отсталых детей (Приложение 1 и 2).
Аким области
Утверждено
Постановлением акимата
от 31 октября 2002 г.
N А-10/154
ИНСТРУКЦИЯ
по учету белья, постельных принадлежностей,
одежды и обуви в учреждениях и организациях
социальной защиты населения Акмолинской области
1. Общие положения
1. В соответствии с инструкцией Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан по бухгалтерскому учету в организациях, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов от 27 января 1998 года N№31, с изменениями и дополнениями от 22 апреля  1998 года N 184, устанавливается порядок учета белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви в домах-интернатах для престарелых и инвалидов общего типа, психоневрологических домах-интернатах, домах-интернатах для умственно-отсталых детей.
Указанные предметы учитываются на следующих субсчетах (N):
070 «Малоценные и быстроизнашивающиеся предметы на складе»;
071 «Малоценные и быстроизнашивающиеся предметы в эксплуатации»;
072 «Белье, постельные принадлежности, одежда и обувь на складе»;
073 «Белье, постельные  принадлежности, одежда и обувь в эксплуатации».
Предметы хозяйственного инвентаря: ковры, ковровые изделия, портьеры, жалюзи, чехлы на мебель и другие относятся  к хозяйственному инвентарю и если стоимость их за единицу выше 40-кратного расчетного показателя учитываются на субсчете №N 016 - "Инструменты, производственный (включая принадлежности) и хозяйственный инвентарь", а при стоимости, не превышающей 40-кратного расчетного показателя, на субсчете 070 или соответственно на субсчете 071.

2. Киім-кешектің сақталуы мен дұрыс қолданылуына  мекеменің, ұйымның  басшысы жауапты, ал оларды осы нұсқаулыққа сәйкес дұрыс есепке  алу жауапкершілігі мекеменің, ұйымның бас бухгалтеріне жүктеледі.
3. Сатып алынған немесе мекеменің, ұйымның шеберханасында тігілген  жаңа киім-кешек қоймаға түседі және қолданысқа берілген уақытқа дейін  қойма меңгерушісінің  жауапкершілігінде сақталады. Түскен жаңа киім-кешекті қоймаға түсірмей шаруашылық бикесіне беруге тиым салынады.
4. Қолданыстағы киім-кешектің сақталуы үшін материалдық жауапкершілік мекеменің, ұйымның шаруашылық бикесіне жүктеледі, оның толық жеке жауапты екендігі туралы белгіленген тәртіпте жазбаша келісім жасалады.
Жекелеген бөлімдері бар ірі мекемелер мен ұйымдарда  қолданысқа берілген киім-кешектің сақталуына толық жауапкершіліктері туралы келісім  жасалып, ол осы бөлімдердің шаруашылық бикелеріне жүктеледі.
Жауапты адамдар  жұмыстан босатылғанда, ауыстырылғанда, демалысқа шыққан кездерде бар киім-кешек тексеріліп, мекеменің, ұйымның бұйрығымен тағайындалған басқа жауапты адамға тапсыру жөнінде акті  жасалуы тиіс.
Асханада және басқа да бөлімшелерде қолдануға арналған заттардың  сақталуына шаруашылық меңгерушісі жауапты, онымен толық жауапты екендігі туралы жазбаша келісім жасалады.
Жауапты адамдар ауыстырылғанда (жұмыстан босатылғанда, не демалысқа шыққан кезде) оның сақтауында болған мүлікті түгендеу жүргізіледі және ол туралы қабылдау-тапсыру акті жасалады. Акт мекеменің, ұйымның басшысымен бекітіледі.
2. Қоймадағы киім-кешекті есепке алу
Жеткізіп берушіден қоймаға жаңа мүлікті қабылдауды тауарлық-ілеспе құжаттар бойынша қойма меңгерушісі жүзеге асырады. Қабылдағанда тауарлық-ілеспе құжаттарда көрсетілген мүліктің саны мен сапасының сәйкестігі тексеріледі.Саны мен сапасының сәйкессіздігі анықталған кезде, жеткізіп берушіге талап қою үшін қойма меңгерушісі мен мүддесіз жақтың қатысуымен акт жасалады.
Егер құжат мәліметтерімен сәйкессіздіктер анықталмаса, қойма меңгерушісі заттарды қоймаға сақтауға алғаны жөнінде қол қояды. Кіріс құжатында әр атаудың қарсысында 1 қосымшаға сәйкес жіктеу коды қойылады. Бір атаудағы, ауқымы, түрі мен бағалары сәйкес мүліктер бір кодқа біріктіріліп бухгалтерияда бір топтық  ф.ОС-09 кәртішкесінде және  ф.М-17 қойма есеп кітабында бір есепке алынуы мүмкін. Белгіленген кодтар бухгалтерлік және қоймалық есепте қатаң сақталып, барлық құжаттар мен айналымдық ведомостерде көрсетілуі тиіс.

2. Ответственность за обеспечение сохранности и правильное использование белья несет руководитель учреждения, организации, а за правильную постановку учета белья в соответствии с настоящей инструкцией  главный  бухгалтер учреждения, организации.
3. Новое белье, приобретенное  или изготовленное в мастерской учреждения, организации поступает на склад и до передачи его в эксплуатацию хранится под ответственностью заведующего складом. Сдача поступающего нового белья сестре-хозяйке, минуя склад, запрещается.
4. Материальная ответственность за сохранность белья, находящегося в эксплуатации, возлагается на сестру-хозяйку учреждения, организации с которой заключается письменный договор о полной индивидуальной материальной ответственности в установленном порядке.
В крупных учреждениях, организациях, где имеются обособленные отделения, материально-ответственными лицами за сохранность белья, переданного в эксплуатацию, являются сестры-хозяйки отделений, с которыми заключаются договора о полной материальной ответственности.
При увольнении, перемещении, уходе в отпуск материально-ответственных лиц должна производиться проверка наличия у них белья с составлением акта о передаче белья другому ответственному лицу, назначенному приказом по учреждению, организации.
Материальная ответственность за сохранность белья, предназначенного для эксплуатации в столовой, на кухне и других подразделениях возлагается на заведующего хозяйством, с которым заключается письменный договор о полной материальной ответственности.
При смене (увольнении, перемещении и уходе в отпуск) материально-ответственных лиц производится инвентаризация белья, находящегося на его хранении, о чем составляется приемно-сдаточный акт. Акт утверждается руководителем учреждения, организации.
2. Учет белья на складе и в кладовой белья.
5. Прием нового белья на склад от поставщика осуществляется заведующим складом по товарно-сопроводительным документам. При приемке проверяется соответствие количества и качества белья, указанного в товарно-сопроводительных документах. При обнаружении не соответствия количества и качества составляется акт в установленном порядке с участием заведующего складом и не заинтересованной стороны для предъявления претензий к поставщику.
Если отсутствуют расхождения с данными документа поставщика, при приемке белья заведующий складом расписывается о его приеме на склад для хранения. На приходном документе против каждого наименования предметов проставляется код по классификатору согласно приложению  1 "Номенклатура предметов белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви". Предметы белья одного наименования, близкие по размерам, виду материала и стоимости могут быть объединены под одним кодом и учтены на одной групповой карточке ф. ОС-09 в бухгалтерии и на одном учете в книге складского учета ф. М-17. Установленные коды должны строго соблюдаться в бухгалтерском и складском учете и указываются во всех документах и оборотных ведомостях.

6. Қоймаға қабылданған мүлікке тез арада мүліктің сырт пішінін бүлдірмей, жуылмайтын бояумен мекеменің арнайы мөртабаны басылып белгіленеді. Белгілеу 2 қосымшаға сәйкес жүргізіледі "Мүлікті, төсек орынды, киімді және аяқ киімді белгілеу". Белгілеуді мекеменің, ұйымның  басшысы не оның орынбасарының, бухгалтерлік қызмет өкілінің қатысуымен, қойма меңгерушісі жүргізеді. Жүргізілген белгілеу туралы кіріс құжаттарында аталған қызметкерлердің қолдары қойылып жазылады. Мекеменің атауы көрсетілген белгілеу мөртабаны мекеменің, ұйымның  басшысында не оның орынбасарының сақтауында болады. Мүліктің түгендеген кезде белгінің сақталуына бақылау жасалады. Егер, белгі айқын  көрінбейтін болса қайта соғылады.
7. Жаңа келіп түскен  мемлекет қамқорындағылар үшін, не тозған мүлікті ауыстыруға қоймадан жаңа мүлік алу үшін шаруашылық бикесі тұрғындардың аты-жөндерін және берілетін заттар көрсетілген тізім жасайды. Мекеменің, ұйымның басшысы бекіткен тізім ф.434 бойынша тауар құжаттамасын жазып беру үшін бухгалтерияға тапсырылады.
Талап-құжаттама үш дана жазылады, оның біріншісі қойма меңгерушісінің есебінен шығарып тастап шаруашылық бикесінің есебіне енгізу үшін бухгалтерияға беріледі. Талап құжатына мекеменің, ұйымның басшысы, бас бухгалтер, қойма меңгерушісі қол қояды және шаруашылық бикесі мүліктің тапсырылып қабылданғаны жөнінде қолын қояды. Екінші данасы ф.М-17 қойманың есеп кітабы бойынша есептен шығару негіздемесі ретінде қоймада қалдырылады, ал үшінші данасы мүлік қоймасының ф.М-17 есепке алу кітабы  бойынша қабылдау үшін шаруашылық бикесіне беріледі.
8. Қоймадан жаңа мүлік қолдануға берілген кезде мекеме мөртабанының жанына жуылмайтын бояумен қолданысқа берілген жылы мен күні көрсетілген белгі қойылады.
9. Қарттар мен мүгедектерге арналған мекемелерде, ұйымдарда  (жалпы типті, жүйкеневрологиялық интернат үйлерінде) жаңа мүлікті беру  белгіленген пайдалану нормалары мен мерзімдеріне сәйкес жүргізіледі (1,2 қосымшалар).
Егер мүлік  белгіленген мерзімінен бұрын тозып немесе бұдан әрі қолдануға жарамайтын болса, ол әр жеке жағдайда мекеменің басшысының  рұқсатымен ауыстырылады.
Мүлікті кезекті ауыстырғанда, жууға немесе жөндеуге тапсырылған заттың орнына, тұрғындарға сол мөлшерде жаңа киім беріледі.
Іш киім және төсек, жейде, көйлек, күрте т.б. ауыстыру үшін  шаруашылық бикесінің қоймасында қолданылып жүрген нормаға сәйкес ауыстыру қоры болуы тиіс.

6. Принятое на склад белье немедленно подвергается маркировке путем нанесения наименования учреждения специальным штампом несмываемой краской без порчи внешнего вида предмета. Маркировка производится согласно приложению  2 "Маркировка предметов белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви". Маркировка производится заведующим складом (кладовщиком) в присутствии руководителя учреждения, организации или его заместителя, работника бухгалтерской службы. О произведенной маркировке делается отметка на приходном документе за подписью указанных лиц. Маркировочный штамп с наименованием учреждения, организации хранится у руководителя или его заместителя. При  осуществлении проверок наличие белья контролируется сохранность маркировки. В случае слабой обозначенности штампа производится повторная маркировка.
7. Для получения со склада нового белья для вновь прибывших госопекаемых или для замены изношенных, сестрой-хозяйкой  составляется список проживающих с указанием фамилии и предметов, подлежащих выдаче. Список, утвержденный руководителем учреждения, организации передается в бухгалтерию для выписки накладной  требования по ф. 434.
Накладная  требование выписывается в трех экземплярах, из которых первый передается в бухгалтерию для списания белья с заведующего складом (кладовщика) и оприходования его за сестрой хозяйкой. Требование подписывается руководителем и главным (старшим) бухгалтером учреждения, организации, заведующей складом (кладовщик) и сестра-хозяйка расписываются в нем  в выдаче и получения белья. Второй экземпляр требования остается на складе как основание для списания по книге складского учета ф. М-17, а третий вручается сестре-хозяйке для оприходования по книге учета ф. М-17 кладовой белья.
8. При выдаче нового белья со склада в эксплуатацию на нем рядом со штампом учреждения, организации также несмываемой краской проставляется штамп с обозначением года и месяца выдачи в эксплуатацию.
9. В учреждениях, организациях для престарелых и инвалидов (домах-интернатах общего типа, психоневрологических домах-интернатах) выдача обеспечиваемым нового белья производится в соответствии с установленными нормами и сроками носки (приложение 1 и 2).
Если белье изношено ранее установленных сроков носки или не пригодно для дальнейшей носки по другим причинам, оно заменяется в каждом отдельном случае с разрешения руководителя учреждения.
При очередной смене белья, взамен сданного в стирку или в ремонт, проживающим выдается такое же количество чистого белья.
Для смены нательного и постельного белья, рубашек (кофт), платья и т.п. в кладовой сестры-хозяйки должен иметься обменный фонд в пределах действующих норм.

10. Мүлікті беру шаруашылық бикесінің әр тұрғынға жүргізген   арматуралық  кәртішкеге жазу арқылы жүргізіледі (3 қосымша).
Тұрғындардың тапсырған тозған мүліктерін шаруашылық бикесі белгіленген тәртіп бойынша есептен шығару үшін атаулары бойынша  сұрыпталады.
Тұрғын қайтыс болған кезде ол жерленген киімі, мүлік заттары  ф.М-17 қойма кітабы және арматуралық  кәртішке бойынша жасалған акті бойынша есептен шығарылады. Қайтыс болған адамға бөлінген басқа  мүліктер арматуралық кәртішке бойынша қоймаға қабылданған болып  есептен шығарылады және кәртішке жабылады.
Интернат үйлерінде тұрып жатқандардың берілген киімге мұқият қарауы үшін олардың киімдеріне белгі қойып бекіткен жөн.
11. Арматуралық кәртішке бланктері мекеменің бухгалтериясында  сақталады. Шаруашылық бикесіне берілгенде арматуралық кәртішке мекеменің, ұйымның бухгалтериясында арнайы реестр кітабында (4
қосымша) толтырылып тіркеледі және бухгалтердің қолымен ресімделеді.
Қажет болған жағдайда осы тәртіппен кәртішкенің жалғасы
жазылып беріледі және ол бірінші кәртішкемен бірге сақталады.
Арматуралық кәртішкелер шаруашылық бикесінде сақталады және  тұрғындардың қолданыстағы заттарын есептеу үшін пайдаланылады.
Мүлікті жылдық түгендеуді өткізгеннен кейін қайтыс болғандардың не шығарылған тұрғындардың жабылған арматуралық кәртішкелері  мекеменің, ұйымның бухгалтерлік мұрағатына тапсырылады, мұнда  алфавиттік тәртіпте 3 жыл сақталады.
12. Жүйкеневрологиялық интернат үйлерінде тұрып жатқан және
басқа интернат үйлеріндегі ауыр сырқаттарға егер олар денсаулығына байланысты алған заттары үшін қол қоя алмайтын болса, мүлікті беру санитарлар арқылы жүргізеді, олар арматуралық кәртішкеде мүлік заттары мен киімнің берілгені немесе тапсырылғаны жөнінде қолдарын қойып растайды.
Ойлау қабілеті төмен балаларға арналған интернат үйлерінде де
осы тәртіппен арматуралық кәртішкелерді топтарға бекітілген тәрбиешілер, олар болмаған жағдайда санитарлар қол қояды.
13. Жүйкеневрологиялық интернаттарда, интернат үйлеріндегі
ауыр сырқаттарға арналған бөлімшелерде, балалар интернат үйлерінде  киім, палаталардағы төсек жабдықтары қабылдау-тапсыру ведомості
арқылы (5 қосымша) кезекші санитарлардың жауапкершілігіне тапсырылады.
Кезекші санитарлар ауысқан кезде палаталардағы бар мүліктің
нақты саны есептеу арқылы анықталады.
Тапсыру қабылдау туралы жазу қабылдау-тапсыру ведомостінде кезекші санитарлардың міндетті түрде қол қоюы арқылы жүргізіледі.

10. Выдача белья производится с записью в арматурную карточку, заводимую сестрой-хозяйкой на каждого проживающего (приложение  3).
Предметы белья, сданные проживающими вследствие износа, сестрой-хозяйкой подбираются по наименованиям для последующего предъявления к списанию в установленном порядке.
В случае смерти проживающего списание предметов белья и одежды, в которых он похоронен, производится на основании составленного об этом по книге кладовой белья ф. М-17 и по арматурной карточке. Остальные, числящиеся за умершим предметы, списываются по арматурной карточке, как принятые в кладовую и карточка закрывается.
В домах-интернатах целесообразно, в целях более бережного отношения проживающих к выданным предметам одежды, закреплять их за одеждой меткой.
11. Бланки арматурных карточек хранятся в бухгалтерии учреждения. При выдаче сестре-хозяйке арматурная карточка заполняется и регистрируется бухгалтерией учреждения, организации в специальной книге  реестре (приложение 4) и оформляется подписью бухгалтера.
В случае необходимости, в таком же порядке выписывается продолжение арматурной карточки, которое хранится вместе с первой карточкой.
Арматурные карточки хранятся у сестры-хозяйки и служат для учета вещей, находящихся в пользовании проживающих
После проведения годовой инвентаризации белья закрытые арматурные карточки на умерших и выбывших проживающих сдаются в бухгалтерский архив учреждения, организации, где хранятся в алфавитном порядке в течение 3-х лет.
12. Выдача белья проживающим в психоневрологических домах-интернатах и тяжело больным в других домах-интернатах в случае, когда проживающий по состоянию здоровья не может расписаться за получение вещи, производится через санитарок, которые подтверждают своей подписью в арматурной карточке выдачу или возврат предметов белья и одежды.
В домах-интернатах для умственно-отсталых детей в таком же порядке расписываются в арматурных карточках закрепленные за группами воспитатели, а если их нет  санитарки. Они же следят за состоянием белья и производят сдачу сестре-хозяйке изношенных вещей для замены.
13. В психоневрологических интернатах, отделениях для тяжелобольных в домах-интернатах, детских домах-интернатах, белье, одежда, постельные принадлежности в палатах передаются под ответственность дежурных санитарок по приемо-сдаточной ведомости (приложение 5).
При смене дежурных санитарок фактическое количество предметов белья в палатах устанавливается путем подсчета.
О сдаче-приеме производится запись в приемо-сдаточной ведомости с обязательной распиской дежурных санитарок.

14. Протездік-ортопедиялық орталықтарда, санаторийлерде  арматуралық кәртішкелер қолданылмайды және мүлік бөлмелерге және палаталарға кезекші санитарлардың жауапкершілігіне беріледі, олар  ауысқан кезде аталған мүліктер ведомость бойынша жоғары тармақта   көрсетілген тәртіппен қабылдау-тапсыруды жүргізеді.
15. Егер тұрғын интернат үйінен шығарылған болса немесе бір интернат үйінен басқа интернат үйіне ауыстырылатын болса, сақтауға тапсырылған өзінің киім-кешегі жетіспейтін не жыл мерзіміне сәйкес келмесе оған қосымша, өзіне бекітілген киім, аяқ киім т.б.
жетіспейтін заттар беріледі.
Мүліктердің берілгені жөнінде, олардың саны мен әр заттың берілген күні тұрғын бара жатқан интернат үйіне арматуралық
кәртішкеге жазып есепке алу үшін хабарланады.
16. Асханаға және мекеменің, ұйымның басқа да бөлімшелеріне  берілген мүліктер шаруашылық бикесімен лауазымдық тұлғалардың (бас аспаз, т.б.) алғаны жөнінде қол қойған тізімдеме арқылы есепке алады.
Кейбір қызметкерлердің жеке қолдануына берілген мүлік пен
арнайы киімдерді, шаруашылық бикесі осы адамдардың алғаны туралы, заттардың саны көрсетілген қолхат арқылы есепке алады.
Көрсетілген бөлімшелер мен қызметкерлердің мүліктері мен арнайы киімдерін  жууға не жөндеуге тапсырған кезде шаруашылық бикесі оларға сол мөлшерде таза мүлік және арнайы киім  береді.
17. Шаруашылық бикесі мүліктерді жууға тізім бойынша тапсырады (6 қосымша). Тізім екі дана жасалады, оның біріншісі шаруашылық бикесіне, ал екіншісі кір жуатын жерге тапсырылады. Тізімнің бірінші данасында шаруашылық бикесі тапсырғаны жөнінде қол қояды, ал кір жуатын жердің меңгерушісі (кір жуушы) кір заттардың салмағын көрсетіп, қабылдағаны туралы қолын қояды. Екінші данасында шаруашылық бикесі қабылдағаны туралы, ал кір жуушы тапсырғаны жөнінде қолдарын қояды.
Заттар жууға тапсырғанда және жуылғаннан кейін қабылдағанда саналады, мекеменің белгісі бар екендігі тексеріледі. Мекеменің  белгісі жоқ кір заттар жууға қабылданбайды. Жуылған заттар мекеменің белгісі болмаса қабылданбайды. Егер жуғаннан соң заттарға басылған белгі айқын көрінбейтін болса, бұл туралы кір жуатын жердің меңгерушісі мен шаруашылық бикесі осы нұсқаулықтың 6 тармағына сәйкес қайта белгілеу жүргізу үшін мекеменің басқармасына хабарлайды.
Мекемеде өзінің кір жуатын жері болмаған жағдайда заттар жергілікті кір жуатын мекемеге тапсырылады.
18. Заттарды мейлінше ұзақ пайдалану үшін олар жөнделіп отырады. Мүліктің шағын жөндеуі заттар қоймасында жүргізіледі.
Шаруашылық бикесінің заттарды қоймадан шеберханаға жөндеуге беруі және жөнделген заттарды қабылдауы тізім бойынша жууға берердегі тәртіпте жүргізіледі.

14. В протезно-ортопедических центрах, санаториях арматурные карточки  не применяются, и белье выдается по комнатам и палатам под ответственность дежурных санитарок, которые производят при смене прием-сдачу указанных предметов по ведомости в порядке, указанном в предыдущем пункте.
15. Если при выбытии или переводе проживающих из одного дома-интерната в другой собственных носильных вещей, сданных им на хранение при поступлении, не достаточно, или оно не соответствует времени года, ему дополнительно выдаются недостающие предметы из числа закрепленной за ним одежды, обуви, белья.
О выдаче вещей, с указанием их количества и даты выдачи каждого предмета, сообщается дому-интернату,  в который проживающий переводится для принятия на учет с записью в арматурную карточку.
16. Белье, выданное в столовую, на кухню, в другие подразделения учреждения, организации числится сестрой-хозяйкой за соответствующими должностными лицами (шеф-поваром и т. д.) по описям, на которых они расписываются  в получении.
Белье и спецодежда, выданные в индивидуальное пользование отдельным работникам, числятся сестрой-хозяйкой за этими лицами по их распискам в получении с указанием наименования количества предметов.
При сдаче указанными подразделениями и лицами предметов белья, спецодежды в стирку или ремонт сестрой-хозяйкой выдается им такое же количество чистого белья, спецодежды.
17. Белье сдается в стирку сестрой-хозяйкой по списку (приложение 6). Список составляется в двух экземплярах, из которых первый остается у сестры-хозяйки, а второй - в прачечной. На 1-ом экземпляре списка сестра-хозяйка расписывается в сдаче, а заведующий прачечной (прачка) в приеме грязного белья с указанием веса белья. На 2-ом экземпляре сестра-хозяйка расписывается в приеме, а заведующий прачечной в сдаче белья.
При сдаче белья в стирку и приемке из стирки белье пересчитывается, проверяется наличие на нем штампа учреждения. Грязное белье без наличия штампа в стирку не принимается. Не принимается из стирки белье, не имеющее установленного штампа. Если после стирки белья, штампы на нем станут не ясными, заведующий прачечной и сестра-хозяйка сообщают об этом руководству учреждения для проведения повторной маркировки в соответствии с п. 6 настоящей инструкции.
При отсутствии в учреждении собственной прачечной белье сдается в стирку в местную прачечную.
18. С целью поддержания белья в годном состоянии на более длительный срок оно подвергается необходимому ремонту. Мелкий ремонт белья производится непосредственно в кладовой белья.
Сдача белья из кладовой сестрой-хозяйкой для ремонта в мастерскую и приемка отремонтированных предметов оформляется в таком же порядке, как и при стирке по спискам на сданные в ремонт и принятые из ремонта вещи.

19. Жаңа заттарды есепке алу мекеменің ф. М-17 қоймалық есеп кітабында саны бойынша жүргізіледі. Кітапта заттың әр түрінің атауына  N 072 субесебі бойынша белгіленген кодқа сәйкес жеке шот ашылады.
№ N 072 субесебі бойынша негізгі құралдар құрамында есептелмейтін, ал N 070 субесебі бойынша аз құнды, тез тозатын заттардың құрамында  есепке алынатын заттардың әр атауына жеке шот ашылады.
20. Қолданыстағы заттарды есептеуді шаруашылық бикесі ф. N М-17 қоймалық есеп кітабында саны бойынша жүргізеді.
Бұл кітапта шаруашылық бикесі әр атауға және әр затқа, төсек жабдықтарына, киімге, аяқ киімге N 073 субесебі бойынша берілген әр кодына жеке шот ашады.
Аз құнды және тез тозатын заттардың құрамында есептелетін мүлік  заттарының әрқайсысына жеке шот ашылады.
Шаруашылық бикесі тиісті құжаттар негізінде, мекеменің жаңа  сатып алған немесе өтеусіз алған заттарын келуі бойынша жазып алады, ал қолдануға жарамсыз болған, өтеусіз басқа мекемелерге берілген заттарды шығысы бойынша есептен шығарып тастайды. Бұл туралы жазу кітапқа сол  күні енгізіледі.
Заттардың ішкі айналымы-тұрғындарға және мекеме бөлімшелеріне  заттарды жууға қабылдау және оның орнына тазасын беру, заттарды кір жуатын жерге, не жөндеуге тапсыру ф. N М-17 кітабында көрсетілмейді.
3. Қолдануға жарамсыз заттарды есептен
шығарып тастау
21. Жұмыс барысында шаруашылық бикесі тозып, қолдануға жарамсыз болған заттарды сұрыптайды және облыстық еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау басқармасы өкілінің қатысуымен есептен шығарып тастау үшін жоғары тұрған ұйым бастығының бұйрығымен тағайындалған тұрақты жұмыс істейтін комиссияға ұсынады.
Комиссия есептен шығарып тастауға ұсынылған заттарды мұқият қарайды, заттардың нақты тозғандығын белгілейді оның пайдалану мерзімі мен нормаларын салыстырады, басылған мөрін тапсырады. Егер ұсынылған  заттар уақытынан бұрын тозған болса, комиссия оның себептерін жою  шараларын қолданады.
Есептен шығаруға тек мекеменің белгісі соғылған заттар қабылданады. Жөндеуге жарайтын немесе басқа мекемелер мен ұйымдар қолдана алатын заттарды баланстан шығаруға және жоюға тиым салынады.
22. Мүлікті есептен шығару ф. N№443 актісімен  ресімделеді- "Киім-кешекті, төсек жабдықтарын, өндірістік және шаруашылық құралдарын баланстан шығару актісі"»(7 қосымша). Актіде көрсетілген заттарды есептен шығаруға рұқсат алғаннан кейін шаруашылық бикесі акті жасаған комиссияның қатысуымен заттарға басылған белгілерді қиып алады және жағу арқылы жояды, киімдерді жөндеу үшін, сондай-ақ шаруашылық  мақсаттарға пайдалануға жарамды бөліктерін таңдап алып, өлшейді.
Бұл туралы актіде комиссия мүшелерінің қолдары қойылып, белгі  жасалады. Алынған заттар шаруашылық қоймасына актінің бірінші данасына қол қойылып тапсырылады.
Актінің негізінде бухгалтерия баланстан заттарды шығарады және алынған бөліктер, түймелер есепке алынады.

19. Учет нового белья на складе учреждения ведется в книге складского учета ф. М-17 по количеству. В книге открываются лицевые счета на каждое наименование предметов белья в соответствии с присвоенным им кодом по субсчету 072.
На новые предметы белья, учитываемые не в составе основных средств по субсчету 072, а в составе малоценных и быстроизнашивающихся предметов по субсчету 070 открываются отдельные лицевые счета на каждое наименование.
20. Учет белья, находящегося в эксплуатации, ведется сестрой-хозяйкой в книге складского учета ф. М-17 по количеству.
В этой книге сестрой-хозяйкой открываются лицевые счета на каждое наименование и на каждый код предметов белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви, присвоенный им по субсчету 073.
На предметы белья, учитываемые в составе малоценных и быстроизнашивающихся предметов, открываются отдельные лицевые счета на каждое наименование.
Сестра-хозяйка, на основании соответствующих документов, записывает по приходу белье, вновь приобретенное учреждением, организацией или полученное безвозмездно, а по расходу списывает белье, пришедшее в негодность для дальнейшего употребления, переданное безвозмездно в другие учреждения, организации и т.д. Записи в книге делаются  в день совершения операций.
Внутренний оборот белья  выдача проживающим и подразделениям учреждения, организации, прием от них белья в стирку и выдача взамен этого чистого, сдача белья в стирку прачечной  и ремонт по книге ф. М-17  не отражается.
3. Списание белья, пришедшего в негодность.
21. В процессе работы сестра-хозяйка выявляет и отбирает белье, пришедшее в ветхость и негодность, сортирует по предметам и предъявляет для списания постоянно действующей комиссии, назначенной приказом руководителя вышестоящей организации, с участием представителя областных управлений (департаментов) труда, занятости и социальной защиты населения и бухгалтерии.
Комиссия тщательно осматривает и проверяет все предъявленные к списанию предметы белья, устанавливает фактический износ вещей, сопоставляет фактический срок носки с установленными нормами и наличие штампов. В случае установления фактов преждевременного износа предъявляемых к списанию предметов белья комиссия принимает меры к устранению причин и виновных в этом лиц для принятия мер.
К исключению с учета принимаются лишь предметы, имеющие установленный штамп.
Запрещается списывать с баланса и ликвидировать те предметы, которые могут быть отремонтированы или использованы другими учреждениями, организациями.
22. Списание белья оформляется актом по ф. 443 "Акт на списание с баланса белья, постельных принадлежностей, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря", который утверждается руководителем учреждения (приложение 7). По получении разрешения на списание перечисленных в акте ветхих и негодных предметов белья, сестра-хозяйка в присутствии комиссии, составившей акт, вырезает и уничтожает (сжигает) маркированные штампы на белье, отбирает и взвешивает части, пригодные, для починки белья, а также ветошь, которая может быть использована для хозяйственных целей. Об этом в акте делается отметка за подписями членов комиссии. Материалы сдаются на хозяйственный склад под расписку на первом экземпляре акта.
На основании акта бухгалтерией списывается с баланса белье и приходуется полученная ветошь, починочный материал, пуговицы.

4. Мекеменің, ұйымның бухгалтериясында
киім-кешекті есептеу
23. Аз құнды және тез тозатын мүліктің аналитикалық есебі 070 және 071 субесептері бойынша заттардың атауы, саны, бағасы және жауапты  адамдармен  ф.296-а (ф.296 кітабы) кәртішкелерінде тоқсан сайынғы  ф.М-44 бойынша айналым ведомостері құралып жүргізіледі.
24. Заттарды аналитикалық есептеу 072 және 073 субесептері  бойынша заттардың атауы, саны бағасы, тобы мен материалдық жауапты  адамдар бойынша ф. ОС-9 кәртішкелерінде ф.326 айналымды ведомость  жасау арқылы жүргізіледі.
25. Бухгалтерия және материалды - жауапты адамдар бухгалтерлік есеп мәліметтері бойынша қоймалық есеп кітабындағы көрсетулермен мүлік қалдықтарын тоқсанына бір рет салыстырып отыруы тиіс. Мерзім сайын  мекеменің, ұйым басшысының бұйрығымен қоймадағы және қолданыстағы заттарды жоспардан тыс іріктеп тексеру жүргізіледі.
26. Жыл сайын жоғары тұрған ұйымның белгілеген мерзімінде  мекемелерде, ұйымдарда мүлікті түгел түгендеу жүргізіледі.
Сонымен қатар, материалдық-жауапты адам ауысқан кезде міндетті түрде түгендеу жүргізіледі.
Жетіспеушілікті жасыру үшін орын ауыстырудан аулақ болу мақсатында, заттардың бар екендігін тексеру оның сақталатын жерінің  бәрінде бір уақытта (бір күнде және бір сағатта) жүргізілуі керек.
Жүргізілген түгендеудің нәтижесіне байланысты мекеменің, ұйымның  басшысы жабдық заттарының жағдайы мен есептеуді жақсарту шараларын  қолданады.
Жабдық заттарының жетіспейтіні анықталған жағдайда кінәлі адамдардан белгіленген тәртіп бойынша өндіріліп алынады.
5. Қамсыздандырылушылардың жеке заттарын, ақшасын, бағалы бұйымдарын есепке алу және оларды мекемеде, ұйымда сақтау.
27. Қамсыздандырылушының қолдануға жарамды киімі, аяқ киімі егер  мекемеге, ұйымға орналастырылғанда туыстарына қайтарылмаған болса, акті бойынша мекеменің, ұйымның әкімшілігіне сақтауға тапсырылады.
Қабылдау акті белгілі нысанда (8 қосымша) құрамына әкімшіліктің, бухгалтерияның, жауапты қызметкердің, мәдени-тұрмыстық комиссия өкілдері бар комиссиямен және тұрғындардың қатысуымен жасалады. Киетін киім мен бағалы бұйымдар актісі әрқайсысы жеке жасалады.
28. Киім актісінде сақтауға тапсырылған заттардың толық атауы, ерекше белгілері, саны, тозу пайызы көрсетіледі.
Тұрғынның тілегі бойынша кейбір жеке заттары қолданысына қалдырылуы мүмкін, бұл туралы актіде жазылады.
Акті үш дана дайындалады, олардың біреуі қамсыздандырылушыға беріледі, екіншісі - материалдық жауапты адамға (заттарды сақтаушыға) және үшіншісі бухгалтерияға тапсырылады.
Актіде материалдық жауапты адам заттарды сақтауға қабылдағаны, ал қамсыздандырылушы тапсырғаны жөнінде қолдарын қояды.
Қамсыздандырылушылардың жеке заттары жеке қоймада мекеменің, ұйымның басшысының бұйрығымен тағайындалған жауапты адамның жауапкершілігінде сақталады. Жеке заттарға мөр соғылмайды және арматуралық кәртішкеге жазылмайды.
Мекемеден тұрғын кеткен жағдайда оның жеке заттары заттардың қабылданғаны туралы актінің данасында қолы қойылып қайтарылады,  жауапты адам есептен шығару үшін бұл актіні бухгалтерияға тапсырады.

4. Учет белья в бухгалтерии учреждения, организации
23. Аналитический учет малоценных и быстроизнашивающихся предметов по субсчетам 070 и 071 ведется по наименованию предметов, количеству, стоимости  и материально-ответственным лицам на карточках ф. 296-а (в книге ф. 296) с составлением ежеквартальных оборотных ведомостей по ф. М-44.
24. Аналитический учет белья по субсчетам 072 и 073 ведется по наименованиям предметов, количеству, их стоимости, группам и материально-ответственным  лицам на инвентарных групповых карточках ф. ОС-9 с составлением оборотной ведомости по ф.326.
25. Бухгалтерия и материально-ответственные лица обязаны не реже одного раза в квартал сверять остатки предметов белья, выведенные в книгах складского учета с данными бухгалтерского учета.
Периодически приказом руководителя учреждения, организации назначается внеплановая выборочная проверка наличия предметов белья, находящихся на складе и в эксплуатации.
26. Ежегодно в сроки, устанавливаемые вышестоящей организацией, в учреждениях, организациях производится сплошная инвентаризация белья во всех местах его нахождения.
Кроме того, инвентаризация обязательно проводится при смене материально-ответственных лиц.
Проверку наличия белья следует производить по всем местам его хранения одновременно (в один день и час) во избежание позаимствования в целях сокрытия недостачи.
При инвентаризации белья проверяется наличие маркировочных штампов, устанавливаются причины для принятия мер.
По результатам проведенных инвентаризаций руководитель учреждения, организации принимает меры по улучшению состояния бельевого хозяйства и учета белья.
В случае установления недостачи стоимость белья взыскивается с виновных лиц в установленном порядке.
5. Учет личных вещей, денег и ценностей,
принадлежащих обеспечиваемым, и их
хранение в учреждении организации
27. Пригодные к эксплуатации одежда, обувь, белье, принадлежащие обеспечиваемому, если при помещении в учреждение, организацию они не передаются родственникам, сдаются по акту на хранение администрации учреждения, организации.
Приемный акт составляется по форме (приложение 8) комиссией в составе представителя администрации, бухгалтерии, материально-ответственных лиц, культурно-бытовой комиссии в присутствии проживающих. Акт составляется на носильные вещи и ценности в отдельности.
28. В акте на носильные вещи указывается полное наименование сдаваемых на хранение предметов, их отличительные признаки, количество, процент износа.
По  желанию проживающего отдельные собственные вещи могут быть оставлены в его личном пользовании, о чем делается запись в акте.
Акт составляется в трех экземплярах, из которых один вручается обеспечиваемому, второй  материально-ответственному лицу (хранителю вещей) и третий передается в бухгалтерию.
В акте материально-ответственное лицо расписывается в приеме вещей на хранение, а обеспечиваемый  в сдаче вещей.
Личные вещи обеспечиваемых хранятся в отдельной кладовой под ответственностью материально-ответственного лица, назначенного приказом по учреждению, организации.
Личные вещи не маркируются и в арматурную карточку проживающего не записываются.
При выбытии проживающего из учреждения личные вещи ему выдаются под расписку на экземпляре  акта приемки вещей, который передается затем материально-ответственным лицом в бухгалтерию для списания с учета.

29. Бағалы бұйымдар (сақина, сырға, білезік, түйрегіш т.б.) мекеме кассасына акті бойынша сақтауға тапсырылады, 8 қосымшаға сәйкес жасалған үш дана актінің біреуі тұрғынға, екіншісі кассирге және үшіншісі мекеменің бухгалтериясына беріледі.
Актіде бұйымның атауы, ерекше белгілері, мөлшері, салмағы, алтынның, күмістің сынамағы және т.б. көрсетіледі.
Барлық даналарда тұрғын тапсырғаны жөнінде, ал кассир сақтауға  бағалы заттарды қабылдағаны туралы қолдарын қояды. Тұрғындардан қабылданған бағалы заттар сейфте немесе жанбайтын ақша жәшіктерінде  сақталады.
Тұрғын кететін болған жағдайда немесе оның өтініші бойынша жеке заттары акті данасына қолы қойылып оның пайдалануына беріледі.
30. Сақтауға қабылданған жеке киімдер, бағалы заттар мекеменің бухгалтериясында, киімдерді есепке алу үшін және тапсырылған бағалы бұйымдарды есепке алу үшін ашылатын жүйеден тыс жеке кітаптарда есепке алынады.
Бұл кітаптарда жеке затын не бағалы бұйымдарын сақтауға берген әр тұрғынға жеке шот ашылады, мұнда қабылдау актісіне сәйкес заттардың  түсуіне байланысты, әр заттың жеке сипаттамасымен, ал шығысқа оған кетерінде пайдалануына берілген заттар жазылады.
31. Тұрғындар жеке ақшаларын сақтау банкілеріне тапсыруы тиіс. Зейнетақы төлемдерін Қазпошта жүзеге асыратын ауылдық жерлерде, тұрғындардың ақшаларын Қазпоштамен жасаған келісімі негізінде арнайы зейнетақылық салым депозитіне салуға болады.
Келісім қол қойған сәттен бастап күшіне енеді және нольдік салым негізінде жабылмайды. Интернат үйіне түскен азаматтар өздерінің ақшалары болған жағдайда интернат үйінің кассасына нұсқаулыққа сәйкес  тапсырады, содан соң зейнетақы салымының арнайы депозиті бойынша сақтық есебінің келісімін толтырады. Бұдан кейін поштада тұрғынның жеке шоты  және салым мөлшері көрсетілген жинақ кітапшасы ашылады.
Арнайы кітапшадан ақша тұрғынның жеке өтініші бойынша ғана алынады.
32. Тұрғындарға тиісті мемлекеттік салымдар облигациялары
жинақ банкісіне сақтауға берілуі керек.
Мекеменің кассасында жинақ кассасына тапсырылған мемлекеттік  салымдардың, жинақ кітапшаларының түбіртіктері және басқа да бағалы  қағаздар сақталуы мүмкін.
Сақтауға бағалы қағаздар қабылданған кезде олардың атауы көрсетіліп, актіге енгізіледі (8 қосымша).
Егер бұл жинақ кітапшасы немесе мемлекеттік салымдардың
түбіртегі болса, тұрғынның тегі, аты, әкесінің аты, кітапшаның немесе
облигацияның берілген күні, жинақ банкісінің атауы мен жеке шотының нөмірі және салымның ақырғы қалдығының сомасы немесе салымның  атауы, сериясы, облигацияның сомасы көрсетіледі. Акті үш дана жасалады,
тиісті қолдармен ресімделіп бухгалтерияға, кассирге және тұрғынға беріледі.
Сақтауға қабылданған бағалы қағаздар әр тұрғынға жеке шот ашылатын бағалы бұйымдар кітабында есепке алынады. Оларды қолға берерде тауар құжаттамасы бойынша тұрғыннан қолхат алынып тапсырылады.

29. Ценные предметы (кольца, серьги, браслеты, броши и т.п.) сдаются на хранение в кассу учреждения также по акту, составленному по форме, согласно приложению 8, в трех экземплярах, из которых один выдается проживающему, другой кассиру и третий в бухгалтерию учреждения, организации.
В акте указывается наименование, отличительные признаки, размер, вес, проба (на золото, серебро) и т. д.
Во всех экземплярах проживающий расписывается в сдаче, а кассир в приеме на хранение ценных предметов.
Ценные предметы, принятые от проживающих, хранятся в сейфе или несгораемом денежном ящике.
В случае выбытия проживающего или по его заявлению личные вещи выдаются ему для пользования под расписку на экземпляре акта, хранящегося у материально-ответственного лица (при выбытии) или на заявлении (при выдаче вещей в пользование).
30. Принятые на хранение личные носильные вещи, ценные предметы учитываются бухгалтерией учреждения внесистемно в отдельных книгах, открываемых для учета носильных вещей и отдельно для учета сданных ценностей.
В этих книгах на каждого проживающего, сдавшего на хранение личные вещи или ценные предметы, открывается отдельный лицевой счет, в котором, согласно акту приема, записываются на приход вещи, сданные на хранение, с характеристикой каждой вещи, а в расход выданные ему при выбытии или для пользования.
31. Личные деньги проживающих должны сдаваться ими на хранение в сберегательный банк.
В сельской местности, где выдачу пенсионных выплат производит Казпочта, деньги проживающих, включая их личные сбережения можно вложить на специальный депозит пенсионного вклада, который открывается на основании договора самих проживающих с Казпочтой.
Договор действует с момента подписания и не подлежит закрытию по нулевой ставке. Лица, поступающие в  дом-интернат, имея при себе личные сбережения, сдают их в кассу дома-интерната  согласно инструкции, а затем заполняют договор сберегательного счета по специальному депозиту пенсионного вклада. Затем на почте открывается личный счет проживающего и сберегательная книжка, в которой указывается сумма вклада.
Деньги со спецкнижки снимаются самими проживающими по личному заявлению.
32.  Облигации государственных займов, принадлежащие проживающим, должны сдаваться ими на хранение в сберегательный банк.
В кассе учреждения могут храниться квитанции на облигации государственных займов, сданные в сберегательный банк, сберегательной книжки и другие ценные бумаги проживающих.
В случае принятия на хранение ценных бумаг, они включаются в акт на принятые на хранение ценности (приложение 8), в котором указывается наименование ценностей.
Если это сберегательные книжки и квитанции на облигации государственных займов, то указывается: фамилия, имя и отчество проживающего, дата выдачи книжки, или сдачи облигации, наименование сберегательного банка, номер лицевого счета в сбербанке и сумма последнего остатка вклада, или наименование займа, номера, серии и сумма облигации. Акт составляется в трех экземплярах, оформляется соответствующими подписями и передается в бухгалтерию, кассиру и проживающему.
Ценные бумаги, принятые на хранение, учитываются в той же книге, что и ценности, в которой на каждого проживающего открывается отдельный лицевой счет. Выдача их производится по накладным под расписку проживающего.

33. Ойлау қабілетінің төмендігінен не дімкестігінен өз  іс-әрекетінің маңызын түсіне алмайтын тұрғындар мекеменің әкімшілігі   белгіленген тәртіп бойынша сот арқылы іс-әрекетке қабілетсіз деп танылуы мүмкін.
Сот шешімі бойынша іс-әрекетке қабілетсіз деп танылған және қамқорлыққа мұқтаж интернат үйінің тұрғындарына зейнетақы,
мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы және мемлекеттік арнайы жәрдемақы
төлеу Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау  министрлігінің 2000 жылдың 18 қыркүйегіндегі N 212 бұйрығымен бекітілген Ережелерге сәйкес жүргізіледі.
34. Тұрғын қайтыс болған кезде ол жерленген киіміне екі дана
акті жасалады. Актіде мекеменің заттары бөлек, ал қайтыс болған
адамның жеке заттары бөлек көрсетіледі және акті бекітілген кезде есептен шығарылады.
Осы актіде тұрғынның қайтыс болғаннан кейін мекеменің
сақтауында қалған жеке заттары мен бағалы бұйымдары көрсетіледі.
Мекеменің, ұйымның әкімшілігі үш күн ішінде нотариалдық
кеңселерге және қалалық, селолық, поселкелік жергілікті атқарушы органдарға қайтыс болған тұрғыннан қалған заттардың бар екендігі
жөнінде және мұрагерлері болса, олар туралы мәліметті хабарлауы тиіс.
Интернат үйінің тұрғыны қайтыс болғаннан кейін қалған жеке заттарын, басқа да бағалы бұйымдарын, ақшасын оның мұрагерлеріне беру,
егер олар нотариалды расталған құжаттарын (белгіленген тәртіпте ресімделген мұрагерлік құқыққа ие екені жөніндегі куәлік), жеке және
бағалы заттар тізімдемесі мен шығыс-кассалық ордерде міндетті түрде
қол қойып, заттарды алған мұрагердің тегі, аты, жөні, жеке куәлігінің
сериясы, нөмірі, берілген күні мен органның атауы көрсетіле отырып жүргізіледі. Сонымен қатар мұрагерлік құқығы куәлігін берген
нотариалдық органның атауы, нотариалдық куәліктің номері, берілген
күні көрсетіледі.
Қолхат пен тізімдеме заттар мен бағалы заттарды есептен
шығарудың негізі болып табылады.

33. В отношении проживающих, которые вследствие душевной болезни или слабоумия не могут понимать значения своих действий или руководить ими, администрация учреждений, организаций может ставить вопрос о признании их в установленном порядке судом недееспособными.
Выплаты пенсий, государственных социальных пособий и государственных специальных пособий, лицам, проживающим в домах-интернатах, решением суда признанных недееспособными, и нуждающимися в опеке, производится в соответствии с Правилами, утвержденными приказом Министерства труда и социальной защиты  населения Республики Казахстан N 212-п от 18 сентября 2000 года.
34. В случае смерти проживающего составляется акт в двух экземплярах на белье и одежду, в которых он похоронен. В акте отдельно указываются вещи, принадлежащие учреждению и вещи, принадлежащие лично умершему, которые по утверждении акта списываются с учета.
В этом же акте указываются личные вещи и ценности, принадлежащие проживающему и остающиеся на хранении в учреждении после его смерти.
Администрация учреждения, организации обязана в трехдневный срок сообщить нотариальным конторам или городским, поселковым, сельским местным исполнительным органам о наличии имущества, оставшегося после умершего, известные ей данные о предполагаемых наследниках.
Выдача личных вещей, других ценностей и денег, оставшихся после смерти проживающего дома-интерната наследникам может быть произведена только по предъявлении ими нотариально удостоверенных документов (свидетельство на право наследования и завещания, оформленных в установленном порядке), с обязательной распиской на описи личных вещей и ценных предметов, а также на расходно-кассовом ордере (в получении денег), с указанием фамилии, имени и отчества наследников, которым они выданы, серии и номера, даты и наименование органа, выдавшего удостоверение личности. Указывается также дата и номер нотариального свидетельства на право наследования, наименование нотариального органа, выдавшего свидетельство.
Описи с расписками служат основанием для списания вещей и ценных предметов с учета.

35. Интернат үйінің тұрғыны қайтыс болғаннан соң оның заң не аманат қағазы бойынша мұрагері болмаса оның қалған заттары мемлекетке тапсырылады.
Бұл жағдайда нотариалдық кеңсе мұрагерлік ашылғаннан кейін
алты ай өткен соң қаржы органына заттардың тізімдемесі мен мемлекеттің
мұрагерлік құқы жөніндегі куәлікті жібереді, қаржы органы заттарды өткізу шараларын жүргізеді, ал ақша мен мемлекеттік салымдар облигациялары  оның нұсқауы бойынша мемлекеттік бюджет кірісіне  тапсырылады.
37.Тұрғындардың заттары мен бағалы заттарын сақтауға және
есепке алуға және есептен шығаруға негіз болған құжаттар мекеменің бухгалтериясында бас бухгалтердің жауапкершілігінде жеке кітапта әр
жыл бөлек, хронологиялық тәртіпте тігіліп сақталады.
Киім-кешекті, төсек жабдықтарын,
киімді және аяқ киімді есепке
алу бойынша нұсқаулыққа
1 қосымша
Жеңіл киім-кешек, төсек жабдықтары,
киім және аяқ киім заттарының
тізбесі
Классификатор(жіктеу) бойынша код
Бұйымның атауы
Ескерту
1
2
3

35. При отсутствии у умершего проживающего в доме-интернате наследников по закону или по завещанию оставшиеся после его смерти вещи, ценности и деньги переходят по праву наследования государству.
В указанных случаях нотариальный орган не ранее истечения шести месяцев со дня открытия наследства направляет финансовому органу опись имущества и свидетельство о праве государства на наследство, который принимает меры к реализации имущества, а деньги и облигации государственных займов сдаются по его указанию в доход государственного бюджета.
37. Документы, послужившие основанием для взятия на хранение и учет вещей  и ценностей, принадлежащих проживающим, и для списания их с учета, хранятся под ответственностью главного (старшего) бухгалтера в бухгалтерии учреждения, организации подшитыми в отдельной папке в хронологическом порядке за каждый год.
Приложение 1
к инструкции по учету белья,
постельных принадлежностей,
одежды и обуви
НОМЕНКЛАТУРА
предметов белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви
Код по классифи-катору
Наименование изделия
Примечание
1
2
3

849204
849205
849206
849207
849208
849209
872500
15108988
Сыртқы киім
Жүн матадан тігілген пальто және қысқа пальто
-ерлерге арналған
-әйелдерге арналған
-мектеп жасындағы ер балаларға арналған
-мектеп жасындағы қыз балаларға арналған
-мектеп жасына дейінгі ер балаларға арналған
мектеп жасына дейінгі қыз балаларға арналған
Мақта матадан тігілген плащтар
-ерлерге арналған
-әйелдерге арналған
Жылы күрткелер
-ерлерге арналған
-әйелдерге арналған
-мектеп жасындағы ер балаларға арналған
-мектеп жасындағы қыз балаларға арналған
балаларға арналған күнделікті комбинизондар
Жасанды жүн мен қаракөлден жасалған күрткелер
-ерлерге арналған
-әйелдерге арналған
Костюм бұйымдары
қысқа шалбарлар
мақта матадан тігілген костюмдер
-ерлерге арналған
-әйелдерге арналған
-мектеп жасындағы ер балаларға арналған
-мектеп жасындағы қыз балаларға арналған
Жүн матадан тігілген костюмдер
-ерлерге арналған
-әйелдерге арналған
-мектеп жасындағы ер балаларға арналған
-мектеп жасындағы қыз балаларға арналған
Мақта матадан тігілген шалбарлар
-ерлерге арналған
-әйелдерге арналған
-мектеп жасындағы ер балаларға арналған
-мектеп жасындағы қыз балаларға арналған
-мектеп жасына дейінге ер балаларға арналған
-мектеп жасына дейінгі қыз балаларға арналған
Жүн матадан тігілген шалбарлар
-ерлерге арналған
-әйелдерге арналған
-мектеп жасындағы ер балаларға арналған
-мектеп жасындағы қыз балаларға арналған
-мектеп жасына дейінгі қыз балаларға арналған
-мектеп жасына дейінгі қыз балаларға арналған
Көйлек  бұйымдары
Мақта матадан тігілген көйлектер
(сарафан, халаттарды қоса алғанда)
-әйелдерге  арналған
-мектеп жасындағы қыз балаларға арналған
-мектеп жасына дейінгі қыз балаларға арналған
Мақта матадан тігілген юбкалар
-әйелдерге арналған
-мектеп жасындағы қыз балаларға арналған
Жүн матадан тігілген  юбкалар
-әйелдерге арналған
-мектеп жасындағы қыз балаларға арналған
Мақта матадан тігілген жейдешелер
-әйелдерге арналған
-мектеп жасындағы қыздарға арналған
-мектеп жасына дейінгі қыз балаларға арналған
Жібек матадан  тігілген жейдешелер
-әйелдерге арналған
-мектеп жасындағы қыз балаларға арналған
Тоқыма жилеттер
-ерлерге арналған
-әйелдерге арналған
Белдемшелер
Жеңіл және іш киімдер мен көрпе бұйымдары
Мақта матадан тігілген сыртқы жейделер
-ерлерге арналған
-мектеп жасындағы ер балаларға арналған
-мектеп жасына дейінгі ер балаларға арналған
Мақта матадан тігілген ересектерге арналған
іш киім (трусы)
Мақта матадан тігілген іш киім
-ерлерге арналған
-әйелдерге арналған
-мектеп жасындағы ер балаларға арналған
-мектеп жасындағы қыз балаларға арналған
-мектеп жасына дейінгі ер балаларға арналған
мектеп жасына дейінгі қыз балаларға арналған
Мақта матадан тігілген төсек жабдықтары
-ақ төсеніштер
-көрпе тыстары
-жастық тыстары
-ересектерге арналған
-балаларға арналған
Мақта матадан тігілген  пижамалар
-ерлерге арналған
-әйелдерге арналған
-мектеп жасындағы ер балаларға арналған
-мектеп жасындағы қыз балаларға арналған
-мектеп жасына дейінгі ер балаларға арналған
-мектеп жасына дейінгі қыз балаларға арналған
Мақта матадан тігілген дәрет жабдықтары
-әйелдерге арналған
-мектеп жасындағы  қыздарға арналған
-эластикалық тоқыма кездемеден жасалған дәрет заттары
-әйелдерге арналған
-мектеп жасындағы  қыздарға арналған
Мақтадан жасалған сырма көрпе
Сулықтар
Дастархандар
Орамалдар
Бас киімдер
Тігін бас киімдер
-бас орамалдар
Мақта матадан тігілген  қалпақтар
-ерлерге арналған
-әйелдерге арналған
-мектеп жасындағы балаларға арналған
шапкалар
Мақта матадан тігілген шляпалар мен панамалар
-ерлерге арналған
-әйелдерге арналған
-балаларға арналған
Береттер
Тебетейлер
Жүннен жасалған бас киімдер (капюшон,
капор т.б.)
-балаларға арналған
Мақта матадан жасалған тыстар
-матрацтар
-жастықтар
-төсек жапқыштар
Спорттық аяқ киім
Кигізден  жасалған аяқ киім
Сандалдар
Үйде киетін  аяқ киім
Етіктер
Қысқа аяқ киім
Бәтеңкелер
Қысқа аяқ киім
Туфли
Тоқыма бұйымдар
Мақта мата  жіптен  тоқылған бұйымдар
Шұлықтар
-ерлерге арналған
-әйелдерге арналған
-балаларға арналған
Ұзын шұлықтар
-әйелдерге арналған
Колготки
-әйелдерге арналған
-балаларға арналған
-майкалар
-триколар
-дамбалшалар
Жүн жіптен тоқылған бұйымдар
(ересектерге және балаларға арналған)
-күртелер
-джемперлер
-жакеттер
-бессаусақтар
-қолғаптар
-шарфтар
-шұлықтар
колготки
-рейтуздар
Санитарлық-гигиеналық заттар
-резина қосылған клеенка
-памперстер
Киім-кешекті, төсек жабдықтарын,
киімді және аяқ киімді
есепке алу нұсқаулығына
2 қосымша
Киім-кешекті, төсек жабдықтарын,
киімді және аяқ киімді белгілеу
Заттардың атаулары
Таңба басатын орын

849204
849205
849206
849207
849208
849209
872500
15108988
Одежда верхняя
Пальто и полупальто из шерстяных тканей
-мужские
-женские
-для мальчиков школьного возраста
-для девочек школьного возраста
-для мальчиков дошкольного возраста
-для девочек дошкольного возраста
Плащи из хлопчатобумажных тканей
-мужские
-женские
Куртки утепленные
-мужское
-женское
-для мальчиков школьного возраста
-для девочек школьного возраста
Комбинезоны повседневные
-для детей
Куртки из искусственного меха и искусственного каракуля
-мужские
-женские
Изделия костюмные
Шорты
Костюмы из хлопчатобумажных тканей
-мужское
-женские
-для мальчиков школьного возраста
-для девочек школьного возраста
Костюмы из шерстяных тканей
-мужские
-женские
-для мальчиков школьного возраста
-для девочек школьного возраста
Брюки из хлопчатобумажных тканей
-мужские
-женские
-для мальчиков школьного возраста
-для девочек школьного возраста
-для мальчиков дошкольного возраста
-для девочек дошкольного возраста
Брюки из шерстяных тканей
-мужские
-женские
-для мальчиков школьного возраста
-для девочек школьного возраста
-для мальчиков дошкольного возраста
-для девочек дошкольного возраста
Изделия плательные
Платья (включая сарафаны, халаты) из хлопчатобумажных тканей
-женские
-для девочек школьного возраста
-для девочек дошкольного возраста
Юбки из хлопчатобумажных тканей
-женские
-для девочек школьного возраста
Юбки из шерстяных тканей
-женские
-для девочек школьного возраста
Блузки из хлопчатобумажных тканей
-женские
-для девочек школьного возраста
-для девочек дошкольного возраста
Блузки из шелковых тканей
-женские
-для девочек школьного возраста
Жилеты из трикотажного полотна
-мужские
-женские
Фартуки
Изделия бельевые и одеяла
Сорочки верхние из хлопчатобумажных тканей
-мужские
-для мальчиков школьного возраста
-для мальчиков дошкольного возраста
Трусы для взрослых из хлопчатобумажных тканей
Белье нательное из хлопчатобумажных тканей
-мужское
-женские
-для мальчиков школьного возраста
-для девочек школьного возраста
-для мальчиков дошкольного возраста
-для девочек дошкольного возраста
Белье постельное из хлопчатобумажных тканей
-простыни
-пододеяльники
-наволочки
-для взрослых
-для детей
Пижамы из хлопчатобумажных тканей
-мужские
-женские
-для мальчиков школьного возраста
-для девочек школьного возраста
-для мальчиков дошкольного возраста
-для девочек дошкольного возраста
Предметы туалета из хлопчатобумажных тканей
-женские
-для девочек школьного возраста
Предметы туалета из эластичного трикотажного полотна
-женские
-для девочек школьного возраста
Одеяло стеганое ватное
Салфетки
Скатерти
Полотенца
Головные уборы
Головные уборы швейные
-платки
Фуражки и кепи из хлопчатобумажных тканей
-мужские
-женские
-для мальчиков школьного возраста
Шапки
Шляпы и панамы из хлопчатобумажных тканей
-мужские
-женские
-детские
Береты
Тюбетейки
Шлемики, капоры, шапочки и капюшоны из шерстяных тканей
-для детей
Чехлы из хлопчатобумажных тканей
-матрацы
-подушки
-покрывало
Обувь спортивная
Обувь из войлока
Сандалии
Туфли комнатные
Сапоги
Полусапожки
Ботинки
Полуботинки
Туфли
Изделия трикотажные
Изделия из хлопчатобумажной пряжи
Носки
-мужские
-женские
-детские
Чулки
-женские
Колготки
-женские
-детские
-майки
-трико
-панталоны
Изделия из шерстной пряжи (взрослые и детские)
-свитеры
-джемперы
-жакеты
-перчатки
-варежки
-шарфы
-носки
-колготки
-рейтузы
Санитарно-гигиенические предметы
-клеенка прорезиненная
памперсы
Приложение 2
к инструкции по учету белья,
постельных принадлежностей,
одежды и обуви.
Маркировка предметов белья, постельных принадлежностей,
одежды и обуви
Наименование предметов
Место клеймения