Ақтау қаласы мен қала жанындағы елді мекендердегі жасыл көшеттерді ұстау мен қорғаудың ережелері туралы
Ақтау қаласы мәлихатының 2002 жылғы 15 қазандағы N 26/241 шешімі. Маңғыстау облыстық Әділет басқармасында 2003 жылғы 9 қаңтарда N 1247 тіркелді. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Ақтау қаласы мәслихатының 2011 жылғы 12 сәуірдегі № 41/376 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Ақтау қаласы мәслихатының 2011 жылғы 12 сәуірдегі № 41/376 шешімімен
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару
туралы" Қазақстан Республикасы заңына 6-бабы, 1 тармағы 8 тармақшасына сәйкес қалалық мәслихат шешім етеді:
1. Қала инфрақұрылымы объектілерін, аумағын кемелге келтіру, ұстау,Ақтау қаласы және қала жанындағы поселкелердегі тазалықты сақтау ережелері бекітілсін (жалғанады).
2. Осы шешім өз күшіне жарияланған күннен кейін күшіне енеді.
Сессия төрағасы                       Ақтау қалалық
мәслихатының хатшысы
Ақтау қалалық мәслихатының
15.10.2002 жылғы N 26/241
сессиясының "Ақтау қаласы мен
қала жанындағы елді мекендердегі
жасыл көшеттерді ұстау мен
қорғаудың ережелері туралы"
Ақтау қаласы мен қала жанындағы
елді мекендердегі жасыл көшеттерді
ұстау мен қорғаудың
Ережелері
Осы ережелер адамдарды қоршаған ортаның жүйелі де жақсы болуының негізгі компоненттерінің бірі ретінде Ақтау қаласы және қала жанындағы елді мекендері аумағында көлемі, құрамы және орналасуы жағынан ұтымды тал, бұта және шөп дақылдарының қорын жасау мен сақтау мақсатында енгізіліп отыр.
Ақтау қаласының барлық жасыл көшеттері, олардың ведомстволық бағынысына, меншік нысанына қарамастан ешкім қол сұға алмайтын қаланың қорын құрайды және "қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 15.07.1997-ж. Заңымен , осы Ережелердің талаптарымен қатаң қорғалады.
1. ӨСІМДІК ҚОРЫНЫҢ ЖАҒДАЙЫНА ЖӘНЕ
САҚТАЛУЫНА ЖАУАПКЕРШІЛІК
1. Жасыл желектердің жағдайы мен сақталуына мыналар жауапты:
1) орман-бақтарда, саябақтарда, скверлерде, бульварларда, автомобиль жолдарының адам жүретін бөлігінде көгалдандыруды жүзеге асыратын ұйымдар;
2) ұйымдардың, кәсіпорындардың, оқу орындарының, мектеп жасына дейінгі балалар мекемелерінің аумағында осы шаруашылық жүргізуші субъектілердің басшылары; шағын аудандар аумағында пәтер иелері тұтыну кооперативтерінің басшылары; қала жанындағы поселкелердің аумағында жасыл көшеттерге күтім жасауды жүзеге асыратын, коммуналды кәсіпорындардың басшылары; бау-бақша серіктестіктерінің (одан әрі ББС деп аталады) аумағында басқарма төрағалары;

О правилах содержания и защиты зеленых насаждений в г.Актау и пригородных поселках
Решение Актауского городского маслихата от 15 октября 2002 года N 26/241. Зарегистрировано Управлением юстиции Мангистауской области 9 января 2003 года N 1247. Утратило силу решением Актауского городского маслихата Мангистауской области от 12 апреля 2011 года № 41/376
Сноска. Утратило силу решением Актауского городского маслихата Мангистауской области от 12 апреля 2011 года № 41/376
В соответствии с подпунктом 8 пункта 1 статьи 6 Закона        Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" городской маслихат решил:
1. Утвердить Правила содержания и защиты зеленых насаждений  в г.Актау и пригородных поселках (прилагается).
2. Решение Актауского городского маслихата от 23 июня 2000 года N 5/58 "О правилах охраны, защиты и содержания зеленого фонда г.Актау" считать утратившим силу.
3. Настоящие Правила вступают в силу со дня опубликования.
Председатель сессии                 Секретарь Актауского
городского Маслихата
Утверждено решением сессии
Актауского городского Маслихата
от 15.10.2002 г.
26/241 "О правилах содержания и
защиты зеленых насаждений  в г.Актау
и пригородных поселках".
Правила
содержания и защиты зеленых насаждений в городе Актау
и пригородных поселках
Настоящие Правила вводятся с целью создания и сохранности в
городе Актау и пригородных поселках оптимального по объему, составу и размещению на территории указанных населенных пунктов фонда древесных, кустарниковых и травянистых культур, как одного из основных компонентов благополучия окружающей человека среды.
Все зеленые насаждения города Актау, независимо от их
ведомственной принадлежности и форм собственности составляют неприкосновенный городской фонд и строго охраняются Законом Республики Казахстан "Об охране окружающей среды" от 15.07.1997 года и требованиями настоящих Правил.
1.Ответственность за состояние и
сохранность растительного фонда.
1. За состояние и сохранность зеленых насаждений ответственность несут:
1) В лесопарках, парках, скверах, бульварах и вдоль проезжей
части автомобильных дорог - организации, осуществляющие озеленение;
2) На территориях организаций, предприятий, учебных заведений и детских дошкольных учреждений руководители данных хозяйствующих субъектов, микрорайонов руководители кооперативов собственников квартир, в пригородных поселках руководители коммунальных предприятий, осуществляющие уход за зелеными насаждениями, в садово-огороднических товариществах (далее СОТ) - председатели правления;

3) жасыл көшеттерге жеткіншектер зақым келтірген кезде  олардың ата-аналары, үй  жануарларымен  бүлінген  жағдайда  олардың  иелері;
4) Тұрғын үйлерде орналасқан орта және шағын бизнес объектілері мен офистерінің иелері жасыл көшеттерді сақтауға, оның  айналасындағы радиусы 5 метр аумағын көгалдандыруға  және жауапты.
2. Мекемелердің, ұйымдардың, кәсіпорындардың басшылары, пәтер иелері тұтыну кооперативтерінің, ББС-нің төрағалары, коменданттар, үй иелері және басқа да лауазымды адамдар мыналарға міндетті:
1) Ақтау мен жанындағы елді мекендердің жасыл көшеттеріне ұқыпты қарауға және сақтауға;
2) бекітілген аумақтарда ұтымды мерзім ішінде суару, кесу, нысандау, қураған бұтақтарын кесу, жеміс ағаштарының штамбыларын тазарту мен ақтау, тыңайтқыштар төгу, жас ағаштардың діңінің айналасын дөңгелентіп қоршау, дің түбіндегі ұсақ бұтақтарды алып тастау, тыңайтқыштар төгу, жараларын бітеу, дезинфекциялау, арам шөптерді тағы сол секілділерді жоқ қылу жөніндегі агротехникалық механикалық өңдеу сияқты, жасыл көшеттерді күту жөніндегі барлық қажетті шараларды жүргізу;
3) суару жүйелерін техникалық жағынан ақаусыз ұстау және мерзімді (маусымдық) алдын алу мен дайындықты уақытында жүргізу;
4) өз күшімен немесе тиісті ұйымдармен шарт бойынша тал, бұта тұқымдарының зиянкестерімен, ауруларымен жыл сайын күрес жүргізу;
5) заңдық және жеке тұлғалар жер пайдаланушылардың өздеріне бекітілген аумақтағы жасыл көшеттердің саны мен сапасының есебін жүргізуге міндетті. Жыл сайын желтоқсанның 1-не дейін жасыл қорға түгендеу жүргізу, түгендеу кесімдерін Ақтау қаласының жасыл көшеттер жағдайын бақылау жөніндегі тиісті ұйымдарына беру.
2. ҚҰРЫЛЫС ҰЙЫМДАРЫ МЕН ОБЪЕКТІЛЕРІ
ТАПСЫРЫСШЫЛАРЫНЫҢ МІНДЕТТЕРІ
3. Құрылыс ұйымдары мен құрылыс объектілерінің тапсырысшылары мыналарға міндеттері:
1) құрылыс салу аймағындағы  жасыл көшеттерді күтуді және
суару жүйелерінің сақталуын қамтамасыз етуге;
2) құрылғылар мен жер асты коммуникациялары құрылысының
жобасын әзірлеген кезде жобалау ұйымдары құрылыс учаскелерінде өсіп тұрған талдар мен бұталардың барынша сақталуын қамтамасыз ететін, жұмысты ұйымдастырудың тәртібін жасақтауға міндетті, құрылыс жұмыстарының сметаларында жасыл көшеттердің иесіне бекітілген нормативтер мен есептер бойынша келтірілетін залалды, оларды қайта еккен жағдайда жасыл көшеттерді қайта отырғызғандағы жұмыстың қосымша құнын көздестіруге;
3) жол мен тротуарларды асфальттаған кезде құрылыс
алаңдарындағы талдарды қоршауға; талдардан диаметрі 2 метр, бұталардан - 1 метр алшақтықта діңгек айналасында шеңбер қалдыруға;

3) При повреждений зеленых насаждений несовершеннолетними их
родители, при порче домашними животными владельцы животных;
4) Владельцы объектов малого бизнеса и офисов, расположенных в жилых домах несут ответственность за озеленение и сохранность зеленых насаждений на прилегающей территории в радиусе 5 метров от данных объектов.
2. Руководители учреждений, организаций, предприятий,
председатели кооперативов собственников квартир, правления СОТ-ов, коменданты, домовладельцы и другие должностные лица обязаны:
1) Бережно относиться и сохранять зеленые насаждения в городе
Актау и прилегающих населенных пунктах;
2) Проводить на закрепленных территориях и в оптимальные сроки все необходимые по уходу за зелеными насаждениями агротехнические мероприятия такие как: полив, обрезка, формовка, вырезка сухостоя, очистка и побелка штамбов плодовых насаждений, удаление прикорневой поросли, внесение удобрений, окопки приствольных кругов молодых деревьев, дезинфекция и замазка ран, механическая обработка по уничтожению сорняков и тому подобных;
3) Содержать в технически исправном состоянии поливочную
систему и своевременно производить ее периодическую (сезонную) профилактику и подготовку;
4) Проводить ежегодную борьбу с вредителями, болезнями
древесно-кустарниковых пород, сорняками своими силами или по договору с соответствующими организациями;
5) Юридические и физические лица обязаны вести качественный и
количественный учет зеленых насаждений, произрастающих на закрепленных за ними территориях в соответствии с актами землепользованиями. Ежегодно до 1 декабря проводить инвентаризацию зеленого фонда с передачей актов инвентаризации в соответствующие организации по контролю за состоянием зеленых насаждений города Актау.
2. Обязанности строительных организаций и
заказчиков строительных объектов.
3. Строительные организации и заказчики строительных объектов обязаны:
1) Обеспечить сохранность поливочной сети и уход за зелеными
насаждениями в зоне застройки;
2) При разработке проектов строительства сооружений и подземных коммуникаций проектные организации обязаны разрабатывать порядок организации работ, обеспечивающих максимальное сохранение деревьев и кустарников, находящихся на участках строительства, предусматривать в сметах строительных работ - ущерб, наносимый владельцу зеленых насаждений по утвержденным нормативам и расчетам, а в случае их пересадки дополнительно стоимость работ по пересадке зеленых насаждений;
3) Ограждать деревья на стройплощадках, при асфальтировании
дорог и тротуаров оставлять приствольные круги диаметром не менее 2 метров от деревьев 1 метр от кустарников;

4) жер мен басқа да құрылыс монтаж жұмыстарын жүргізген және жер асты коммуникацияларын төсеген кезде саябақтардың, скверлердің, бульварлардың, аумағындағы көше көшеттерін көшіруге немесе қоршаған ортаны қорғау басқармасының (бұдан әрі ҚОҚБ деп аталады) жазбаша рұқсатымен ағаш-бұта тұқымдарын қайта отырғызуға; егерде жасыл көшеттер объектілер мен коммуникациялардың қорғау аймағынан тысқарыда болса - олардың иесіне келтірілген залалға төлем жасауға;
5) Объектілерді тапсыру кезінде көшеттерді суару үшін суару жүйелерінің қондырғысын немесе өзге инженерлік құрылғыларды көздестіруге.
4. Мемлекеттік сәулет және жерге орналастыру органдары жасыл көшеттер өсіп тұрған аума?тарда құрылыс салу үшін учаскелерді ҚОҚБ-ның және бөлінетін аумақта көгалдандыруды жүзеге асыратын ұйымның келісімінен кейін ғана бөледі.
5. Көлік ұйымдары мен электр желілерінің кәсіпорындары және басқа да мүдделі ұйымдар қиылыстардағы көріністі азайтатын, радио мен электр дарытқыштар линияларының үстіндегі бұтақтарды нормалар мен ережелерді, сол өсімдікке тән нысанды сақтай отырып, ҚОҚБ-ның және көгалдандыруды жүзеге асыратын ұйымның келісімімен кесуге міндетті.
6. Жасыл көшеттерді мәжбүрлікпен көшіру объектілердің құрылысы үшін жер учаскелерін бөлген, жер асты коммуникацияларын төсеген, жасыл көшеттерді жаңғыртқан (декоративті тұқымға алмастыру) кезде экологиялық нормалардың сақталуын жүзеге асыратын, мемлекеттік органның келісімі бойынша ғана жүргізіледі.
Ал келтірілген залалдың сомасы жасыл көшет иесіне қайтарылуға тиіс, қолданыстағы заңға сәйкес, айып төлету қолданылуға тиіс.
7. Мыналарға тыйым салынады:
талдарды, бұталарды, бұтақтарды кесуге және сындыруға,
газондар мен клумбалардан гүлдерді жұлуға, ағаштардан сөл алуға, оларды кесуге,онда жазу жазуға, шеге қағуға, сым орауға, көшеттерге және басқа да жарақаттар жасауға;
қоршалған жасыл бұталар көшетіне, талдарға бекітілген жіптерге жуылған кірді кептіруге;
жасыл көшеттер аумағына ағынды суды , жанар-жағар майларды,
химиялық, құрылыс қалдықтарын және басқа да қалдықтарды төгуге;
газондар мен клумбаларға, саябақтар мен скверлерге сауда
ларектарын, киоскілерді, столдарды, балмұздақ тіркемелерін орналастыруға;
автокөлік құралдарын жақын жерден арнайы бөлінген жерлерден
басқа жерлерге, яғни саябақтар мен скверлерге, газондарға, көшеттер отырғызылған басқада жерлерге қоюға;
гүлдерді, ағаштардың екпе көшетін, бұталарды баданасымен және тамырымен қазып алуға;
үй  жануарларын газондар мен клумбаларда қыдыртуға;
жасыл көшеттерді ауыл шаруашылық және үй жануарларына
таптатуға, бүлдіртуге.
8. Осы ережелерді бұзған лауазымды адамдар мен азаматтар
"Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының тиісті баптарына және "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің "Жасыл көшеттерді қорғау мен ұстау ережелерін бұрмалау" деген 300-бапқа сәйкес, жауапқа тартылатындығы белгіленсін.

4) При проведении земляных и других строительно - монтажных
работ, реконструкции объектов и прокладке подземных коммуникаций на территориях парков, скверов, бульваров, уличных насаждений производить снос или пересадку древесно-кустарниковых пород с письменного разрешения управления охраны окружающей среды (далее ООС) если зеленые насаждения расположены вне охранной зоны объектов и коммуникаций производить оплату ущерба, нанесенного их владельцу;
5) Предусматривать при сдаче объектов устройство поливочных
сетей или иных инженерных сооружений для полива зеленых насаждений.
4. Государственные органы архитектуры и землеустройства
производят отвод участков для строительства на территориях, занятых зелеными насаждениями только после согласования с управлением ООС и организацией, осуществляющей озеленение на выделяемой территории.
5. Транспортные организации и предприятия электросетей и
другие заинтересованные организации обязаны производить обрезку веток, уменьшающих видимость на перекрестках, над линиями радио и электропередач при условии соблюдения норм и правил, сохраняя форму присущую данному растению, с предварительным согласованием с управлением ООСи организацией, осуществляющей озеленение.
6. Вынужденный снос зеленых насаждений может производиться
только по согласованию с государственным органом, осуществляющим надзор за соблюдением экологических норм при отводе земельных участков под строительство объектов, прокладку подземных коммуникаций и реконструкцию зеленых насаждений (замена на декоративные породы). При этом сумма причиненного ущерба должна возвращаться владельцу зеленых насаждений, штраф использоваться в соответствии с действующим законодательством.
7. Запрещается:
рубить и ломать деревья, кустарники, ветки, срывать цветы с
газонов и клумб, добывать из деревьев сок, делать нарезы, надписи, забивать гвозди, перетягивать проволокой и причинять другие повреждения зеленым насаждениям;
просушивание белья на зеленых изгородях и веревках,
укрепленных на деревьях;
складировать и сливать на территории зеленых насаждений
промышленные сточные воды, горюче-смазочные материалы, химические, строительные и другие отходы;
размещать на газонах и клумбах в парках и скверах торговые
ларьки, киоски, столики, тележки с мороженым;
парковка автотранспортных средств на газонах и в других местах посадки зеленых насаждений, кроме специально отведенных мест вблизи парков и скверов;
выкапывать с луковицами и корнями цветы, саженцы деревьев и
кустарников;
выгуливать домашних животных  на газонах, клумбах;
потрава и порча зеленых насаждений сельскохозяйственными и
домашними животными.
8.Установить, что должностные лица и граждане нарушившие
требования данных Правил привлекаются к ответственности согласно соответствующих статей Закона Республики Казахстан "Об охране окружающей среды" и статьи 300 "Нарушение правил содержания и защиты зеленых насаждений" Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".