Алматы қаласының аула клубтары туралы
Алматы қаласы Әкімшілігінің қаулысы. 2002 жылғы 23 желтоқсандағы N 5/812. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2003 жылғы 22 қаңтарда N 511 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2006 жылғы 8 шілдедегі N 3/885 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2006 жылғы 8 шілдедегі N 3/885 қаулысымен (2006 жылғы 1 қыркүйектен бастап күшіне енеді)
Алматы қалалық Мәслихатының II шақырылған ХХ-шы сессиясының шешiмiне сәйкес, сондай-ақ жастар мен жасөспiрiмдердiң тұрған жерлерiнде жұмысты ұйымдастыру жөнiндегi алдыңғы кезектегi шараларды жүзеге асыру мақсатында және Алматы қаласындағы мемлекеттiк жастар саясатын өткiзу жолдарын жетiлдiру қажеттiлiгiне байланысты, Алматы қаласының Әкiмшiлiгi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қаладағы аула клубтарының ережесi бекiтiлсiн (қосымшасы қоса берiледi).
2. Аудан әкiмдерi, Алматы қалалық коммуналдық меншiктi басқару департаментi (Л.И.Никоноров) аулалық клубтарды құру үшiн бос жайларды iздестiрсiн.
3. Аудан әкiмдерi олардың ведомстволық аумағындағы аула клубтарының жайларына коммуналдық қызмет көрсетуге көмек берсiн.
4. Қалалық Жастар саясатын дамыту мемлекеттiк қоры (А.Б.Құдайбергенов) жұмыс iстеп жатқан және жаңадан құрылған аула клубтарына қажеттi жөндеу-құрылыс жұмыстарын қаржыландыруды, аула клубтарының директорларына еңбек жалақысын төлеудi, және қажеттi құралдармен жабдықтауды қамтамасыз етсiн.
5. Алматы қалалық еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау департаментi (А.Ж.Нұрланов) аудандық жұмыспен қамту орталықтары арқылы қоғамдық жұмыстарға бөлiнген қаражат есебiнен аула клубтарының штаттағы педагогтарына еңбек жалақысын төлеудi қамтамасыз етсiн.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы Әкiмiнiң орынбасары А.З.Мурзинге жүктелсiн.
Алматы қаласының
Әкiмi
Әкiмшiлiк хатшысы
Алматы қалалық әкiмшiлiгiнiң
2002 жылғы "23" желтоқсандағы
N 5/812 қаулысына қосымша
ҚАЛАЛЫҚ  АУЛА КЛУБТАРЫ ТУРАЛЫ ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Аула клубы (бұдан әрi - клуб) - мәдени-демалыс, тәрбиелеу ұйымы, Алматы қаласының әрбiр ауданында тұрғылықты жерде жастар  және жасөспiрiмдермен белсендi жұмыс жүргiзудi ұйымдастыру мақсатында құрылған.
2. Клуб Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң 2001 жылғы 2 шiлдедегi N 1/49 "Жергiлiктi жерде жастар және жасөспiрiмдермен белсендi жұмыс атқару" қаулысы, "Жастар және жасөспiрiмдер" Алматы қалалық мақсатты  бағдарламасы , Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң 2002 жылғы 18 қарашадағы N 5/734 "Алматы қаласында жастар саясатын бұдан әрi жандандыру туралы шаралар туралы" қаулысы, ҚР Жастар саясатының мемлекеттiк  тұжырымдамасы , "Қазақстан жастары"  бағдарламасы , осы Ереже, қолданыстағы заңдар негiзiнде жұмыс атқарады.

О дворовых клубах города Алматы
Постановление Акимата города Алматы от 23 декабря 2002 года N 5/812. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 22 января 2003 года за N 511. Утратило силу постановлением Акимата города Алматы от 8 июля 2006 года N 3/885
Сноска. Утратило силу постановлением Акимата города Алматы от 8 июля 2006 года N 3/885 (вступает в силу с 1 сентября 2006 года)
В соответствии с решением ХХ-й сессии Алматинского городского Маслихата II-го созыва, а также   в целях реализации первоочередных мер по организации работы с молодежью и подростками по месту жительства и в связи с необходимостью совершенствования механизмов проведения государственной молодежной политики в городе Алматы, акимат города   Алматы  постановляет:
1. Утвердить Положение о городских дворовых клубах (приложение).
2. Департаменту по управлению коммунальной собственностью города (Никоноров Л.И.) изыскать свободные помещения для создания дворовых клубов.
3. Акимам районов оказывать содействие в коммунальном обслуживании помещений дворовых клубов, находящихся на подведомственной им территории.
4. Государственному фонду развития молодежной политики города (Кудайбергенов А.Б.) обеспечить финансирование необходимых ремонтно-строительных работ действующих и вновь создаваемых дворовых клубов, выплату заработной платы директоров дворовых клубов и комплектацию необходимым оборудованием.
5. Департаменту труда, занятости и социальной защиты населения города (Нурланов А.Ж.) обеспечить выплату заработной платы штатным педагогам дворовых клубов в пределах средств, выделяемых на финансирование общественных работ через районные центры занятости.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Мурзина А.З.
Аким города Алматы      В.Храпунов
Секретарь акимата       К.Тажиева
Приложение
к постановлению
акимата города Алматы
N 5/812 от 23 декабря 2002 года
ПОЛОЖЕНИЕ О ГОРОДСКИХ ДВОРОВЫХ КЛУБАХ
1. Общие положения
1. Дворовый клуб (далее клуб) - культурно-досуговая, воспитательная организация, создаваемая на территории каждого района города Алматы.
2. Клуб функционирует на основе и во исполнение постановления акимата города Алматы "Об активизации работы с молодежью и подростками по месту жительства" N 1/49 от 2 июля 2001 года, Алматинской городской целевой  программы  "Молодежь и подростки", постановления акимата города Алматы N 5/734 от 18 ноября 2002 года "О мерах по дальнейшей активизации государственной молодежной политики в городе Алматы",  Концепции  государственной молодежной политики Республики Казахстан,  программы  "Молодежь Казахстана", настоящего Положения, норм действующего законодательства.

3. Клуб заңды тұлға болып табылмайды, клубтың өзiнiң аталуы және рәмiзi бар.
4. Клубтың жұмыс тәртiбi: ерiктiлiк, жариялылық, тазалық, жалпылық.
5. Клубтың орналасқан мекенiн тиiстi аудан әкiмi анықтайды.
6. Клуб тиiстi аудан әкiмiмен құрылады, ол өзiнiң аумағында осы Клубтың жұмысына жауап бередi.
7. Алматы қаласындағы аула клубтарының басқарушылары (бұдан әрi Басқарушы) жетекшiлерi болып Алматы қалалық жастар саясатын дамыту қоры белгiленген, оған 2001 жылғы 2 шiлдедегi N 1/49 қаулыға сәйкес аула клубтарын ұстауға және оны құруға бөлiнген қаражатты мақсатты пайдалауға бақылау жүктелген.
8. Клубтың ағымдағы жұмысын үйлестiрушi осы ауданның әкiмi болып табылады.
2. Мақсаты мен мiндетi
1. Ауқаты шағын және жайсыз отбасыларынан шыққан жастар мен жасөспiрiмдердiң әлеуметтiк жағдайын жақсарту.
2. Алматы қаласындағы мемлекеттiк жастар саясатын жандандыру жастар мен жасөспiрiмдердiң тұрған жерiнде өткiзу.
3. Тұрғылықты жерде жастарды ынталандыру, жастар мен жасөспiрiмдердiң қоғамдағы азаматтық орнын күшейту.
4. Жастар мен жасөспiрiмдердiң отансүйгiштiк қасиетiн арттыру.
5. Жастар мен жасөспiрiмдердiң мүдделерi бойынша бiрлесуi.
6. Жастар мен жасөспiрiмдердiң творчестволық таным, ғылыми, әлеуметтiк белсендiлiгiн арттыру.
7. Жастар мен жасөспiрiмдердiң мәдени-бұқаралық және спорт жұмыстарын жүйелi жүргiзуiнде олардың ортасында салауатты өмiр салтын насихаттау.
8. Жастар мен жасөспiрiмдердiң мәдени демалыстарын ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
9. Жастар мен жасөспiрiмдердiң рухани және мәдени қажеттiлiктерiн қанағаттандыру.
3. Қызметiнiң мақсаты мен мiндеттерi
1. Мүддесi мен бағытына қарай секциялар ұйымдастырылады.
2. Жастар және жасөспiрiмдермен жан-жақты тәрбие,
отансүйгiштiк жұмыстарды өткiзу.
3. Жастар мен жасөспiрiмдердiң Қазақстан Республикасының мемлекеттiк саясатын жергiлiктi тұрған жерлерiнде насихаттау және түсiндiру.
4. Мәдени-ағарту жұмыстарын оқыту, пiкiр алмасу, конференциялар, саяхат, мәдени саяхат, дөңгелек үстел, үйiрмелер мен курстарды ұйымдастыру, жарыстар мен байқауларды жүргiзу арқылы насихаттау.
5. Жалпы мәдени және спорт жұмыстарын жастар мен жасөспiрiмдердiң қажеттiлiгiне сай қоғамдық пайдалы шараларды және творчестволық байқауларды, көркемөнерпаздар үйiрмелерiн дамыту арқылы жүргiзу.
6. Тиiстi аудандарды көрiктендiру жөнiндегi қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру.
7. Осы Ережеге қайшы келмейтiн шаруашылық қызметтердi жүргiзу.
4. Клубтың ұйымдық құрылымы, жұмысын басқару
және жүргiзу жүйесi
1. Клуб мүдделiлiкке және бағыттарға байланысты жүйелердi ұйымдастырады, сондай-ақ директордың басшылығымен аппаратты құрады. Осы жұмысты атқарудағы үйiрмелердiң түрлерiн жасөспiрiмдердiң жергiлiктi жердегi санына байланысты есептеледi.

3. Клуб не является юридическим лицом, клуб имеет собственное наименование и символику.
4. Принципы работы клуба: добровольность, гласность, всеобщность.
5. Местонахождение клуба определяется акимом соответствующего района.
6. Клуб организовывается акимом соответствующего района, который несет ответственность за жизнедеятельность клуба.
7. Администратором дворовых клубов города Алматы (далее Администратор) определен Государственный фонд развития молодежной политики города Алматы.
8. Координатором текущей работы клуба является аким данного района.
2. Цели и задачи
1. Улучшение социального положения молодежи и подростков из неблагополучных и малообеспеченных семей.
2. Активизация государственной молодежной политики в городе Алматы по месту жительства молодежи и подростков.
3. Развитие молодежного самоуправления по месту жительства, усиление гражданской роли молодежи и подростков в обществе.
4. Воспитание у молодежи и подростков чувства истинного патриотизма.
5. Объединение молодежи и подростков по интересам.
6. Повышение творческой, познавательной, научной, социальной активности молодежи и подростков.
7. Совершенствование системы культурно-массовой и спортивной работы с молодежью и подростками, пропаганда здорового образа жизни в подростковой среде.
8. Обеспечение организованного культурного досуга молодежи и подростков.
9. Удовлетворение духовных и культурных потребностей молодежи и подростков.
3. Предмет и виды деятельности
1. Организация секций по интересам и направлениям.
2. Проведение всесторонней воспитательно-патриотической работы с молодежью и подростками.
3. Пропаганда и разъяснение государственной политики Республики Казахстан среди молодежи и подростков по месту жительства.
4. Культурно-просветительская работа путем проведения обучающих семинаров, лекций, дебатов, тренингов, конференций, экскурсий, культпоходов, круглых столов, организации кружков и курсов, конкурсов и соревнований.
5. Культмассовая и спортивная работа в интересах развития художественной самодеятельности с потребностями молодежи и подростков, проведения общественно-полезных мероприятий и творческих конкурсов.
6. Взаимодействие с уполномоченным органом в организации общественных работ по благоустройству соответствующего района.
4. Организационная структура, система
управления и порядок работы клуба
1. Клуб образует секции по интересам и направлениям, а также административный аппарат во главе с директором. Количество и виды секций определяются потребностями молодежи данного района и количеством проживаемых подростков.

2. Клубты басқарудың жоғары органы аудан әкiмi болып табылады. Ол клубтың қызметiндегi барлық мәселелердi айқындайды.
3. Директор клубтың бiрiншi басшысы болып табылады. Оны басқарушы ұсынған аудан әкiмi қызметiне тағайындайды және одан босатады. Директор басқарушы келiсiмi негiзiнде қызметiн атқарады. Осыған сай клубқа берiлген материалдық құндылықтарға, мүлiктерге, жабдықтарға және ақша қаражатына жеке материалдық жауапкершiлiкте болады.
4. Клубтың штат кестесiн аудан әкiмi бекiтедi. Клуб директоры басқарушымен келiсiп, оның құрылымын жүргiзетiн қызметi мен  клубтың аталуын белгiлейдi.
5. Директор клуб атынан заңды тұлға ретiнде шарттарға отыра алады.
6. Директор аудан әкiмiне және басқарушыға олардың талабы бойынша тоқсан сайын есеп беруге мiндеттi. Клуб штаты Клуб қызметiнiң негiзгi бағыттарына сай құрастырылады.
5. Клуб қызметiне қатысу
1. Клуб жұмысына қатысу ерiктi түрде орындалады. Осы ауданның жастары мен жасөспiрiмдерiн толық қамтуды көздейдi.
2. Клуб қызметiне қатысушылардың жасы 11-17 аралығындағы жастар мен жасөспiрiмдер.
3. Клуб қызметiне қатысушылар оның жұмысына белсендi қатысады, сондай-ақ белгiленген тәртiптi орындайды.
6. Қорытынды ереже
Клуб қызметi заңдарға тиiстi тоқтатылуы мүмкiн.
Әкiмшiлiк хатшысы

2. Директор является руководителем клуба, назначаемым и освобождаемым от должности акимом района по представлению Администратора. Директор действует на основании соглашения с Администратором, согласно которому несет личную материальную ответственность перед ним за сохранность имущества, материальных ценностей, инвентаря и денежных средств, переданных клубу.
3. Штатное расписание клуба утверждается акимом района, директор по согласованию с Администратором определяет структуру клуба, основные виды деятельности и название клуба. Текущую деятельность клуба курирует и контролирует аппарат акима соответствующего района.
4. Директор вправе вступать в договорные отношения в соответствии с законодательством.
5. Директор обязан предоставлять акиму района и Администратору отчетность ежеквартально, а также по их первому требованию. Штат клуба формируется исходя из основных направлений деятельности Клуба.
5. Участие в клубе
1. Участие в клубе является добровольным и рассчитано на максимальный охват молодежи и подростков соответствующего района.
2. Возрастной состав участников клуба: молодежь и подростки в возрасте от 11 до 17 лет.
3. Участники клуба обязаны принимать активное участие в его работе, а также соблюдать и выполнять установленные требования.
6. Заключительные положения
Деятельность клуба может быть прекращена в соответствии с законодательством.
Секретарь акимата               К.Тажиева