Ғылыми дәрежелер беру ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы N 16 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 29 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 2141. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 127 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 127 (қолданысқа енгізілу тәртібін 1-т. қараңыз) Бұйрығымен.
Жоғары білікті кадрларды аттестаттаудың нормативтік құқықтық  базасын жетілдіру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Ғылыми дәрежелер беру ережелері бекітілсін.
2. Жоғары аттестациялық комитет (Құсайынов А.Қ.) жоғары білікті ғылыми және ғылыми-педагогтік кадрларды аттестаттау мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық құжаттарын осы бұйрыққа сәйкес келтірсін.
3. Құқықтық қамтамасыз ету және аудит басқармасы (Күзембаев М.М.) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен  Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуден өткізуге тапсырсын.
4. Осы бұйрық 2003 жылғы 1 наурыздан қолданысқа енгізіледі.
5. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрі міндетін атқарушының 2001 жылғы 4 маусымдағы "Ғылыми дәрежелер беру ережелерін бекіту туралы" N 422 бұйрығы күшін жойды деп саналсын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау бірінші вице-министр Ғ.М.Мұтановқа жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым Министрінің
2003 жылғы 10 қаңтардағы
N 16 бұйрығымен бекітілген
ҒЫЛЫМИ ДӘРЕЖЕЛЕР БЕРУ ЕРЕЖЕЛЕРІ
Ескерту: Барлық мәтіндегі "ЖАК" сөзі тиісті септікте "Комитет" сөзімен ауыстырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2005 жылғы 12 сәуірдегі N 234 бұйрығымен.
1. Жалпы қағидалар
1. Осы Ережелер ғылыми және ғылыми-педагогтік кадрлардың біліктілігін бағалаудың құқықтық негіздерін және ғылыми дәреже алу үшін ұсынылған диссертациялар жауап беруге тиісті критерийлерді анықтайды.
2. Ғылымның әр саласы бойынша ғылыми дәрежелер беру жөніндегі біртұтас мемлекеттік саясатты мемлекеттік аттестаттау органы - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым саласындағы қадағалау және аттестаттау комитеті (бұдан әрі - Комитет) қамтамасыз етеді.
Ескерту: 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2005 жылғы 12 сәуірдегі N 234 бұйрығымен.
3. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.03.31 № 127 (2012.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
4. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.03.31 № 127 (2012.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
5. Ғылыми кадрларды аттестаттау жүйесі органдарының жұмысына қатысушы (диссертациялық кеңестердің, сараптау кеңестерінің, Комитет Алқасының, Төралқасының мүшелері) Қазақстан Республикасы азаматтарының Қазақстан Республикасының ғылым докторы немесе ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі болуы керек.

Об утверждении Правил присуждения ученых степеней
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года № 16. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2003 года № 2141. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 127
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2011 № 127 (порядок введения в действие см. п. 1).
В целях совершенствования нормативной правовой базы аттестации кадров высшей квалификации приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила присуждения ученых степеней.
2. Высшему аттестационному комитету (Кусаинов А.К.) привести нормативные правовые документы по вопросам аттестации научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации в соответствие с данным приказом.
3. Управлению правового обеспечения и аудита (Кузембаев М.М.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Данный приказ вводится в действие с 1 марта 2003 года.
5. Считать утратившим силу приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 июня 2001 г. N 422 "Об утверждении Правил присуждения ученых степеней".
6. Контроль за исполнением данного приказа возложить на первого вице-Министра Мутанова Г.М.
Министр
Утверждены
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 января 2003 года N 16
Правила присуждения ученых степеней
Сноска. По тексту аббревиатура "ВАК" заменена словом "Комитет" - приказом Министра образования и науки РК от 12 апреля 2005 года N  234.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют правовые основы оценки квалификации научных и научно-педагогических работников и критерии, которым должны отвечать диссертации, представленные на соискание ученой степени доктора и кандидата наук.
2. Единую государственную политику в области присуждения ученых степеней по различным отраслям науки обеспечивает государственный орган аттестации - Комитет по надзору и аттестации в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Комитет).
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - приказом Министра образования и науки РК от 12 апреля 2005 года N 234.
3. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2011 № 127 (вводится в действие с 01.07.2012).
4. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2011 № 127 (вводится в действие с 01.07.2012).
5. Граждане Республики Казахстан, принимающие участие в работе органов системы аттестации научных кадров (члены диссертационных советов, экспертных советов, Коллегии, Президиума Комитета) должны иметь ученые степени доктора или кандидата наук Республики Казахстан.

14. Медицина ғылымдары бойынша диссертация қорғауға жоғары медициналық білімді маман біліктілігі немесе медицина магистры академиялық дәрежесі бар тұлғалар, мал дәрігерлігі ғылымдары бойынша - жоғары мал дәрігерлік білімді маман біліктілігі немесе мал дәрігерлігі магистры академиялық дәрежесі бар тұлғалар жіберіледі.
3. Диссертацияларды қорғауға ұсыну және қорғау
15. Диссертация орындалған немесе ізденуші бекітілген ұйым диссертацияны алдын ала сараптаудан өткізіп, автордың диссертацияда баяндалған ғылыми нәтижелерді алудағы нақты жеке өзінің қатысын, жүргізілген зерттеу нәтижелерінің негізділігінің дәрежесін, олардың жаңалығы мен практикалық маңыздылығын, төлқұжатына диссертация сәйкес келетін мамандық атауын, диссертация материалдарының ізденушінің жарияланған еңбектерінде толық қамтылуын айқындайтын қорытынды береді.
Егер диссертациялық зерттеулер екі немесе одан да көп ұйымда орындалған болса, онда олардың әрқайсысында немесе бірлескен мәжілісінде алдын ала талқылау өткізіліп, тиісті қорытындылар диссертациялық кеңеске берілуі қажет.
Қорытынды ізденушіге диссертация алдын ала сараптауға ұсынылған күннен кандидаттық диссертация үшін екі ай, докторлық диссертация үшін үш ай мерзімнен кешіктірілмей берілуі керек.
Ізденуші диссертациясын Комитеттің шешімімен құрылған кез келген диссертациялық кеңеске қорғауға ұсынуға құқылы. Бұл ретте диссертацияның орындалған мамандығы диссертациялық кеңес бекітілген мамандыққа сәйкес болуы керек.
Диссертация орындалған немесе ізденуші бекітілген ұйымда алдын ала диссертацияны сараптамадан өткізу тәртібін Комитет белгілейді.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 9 маусымдағы N 535 бұйрығымен.
16. Диссертациялық кеңес диссертацияларды алдын ала қарауға және содан кейін қорғауға құжаттары Комитет бекіткен тізбе бойынша түгел болғанда қабылдайды.
Диссертацияны алдын ала қарау рәсімі Диссертациялық кеңес туралы ережемен белгіленеді.
17. Диссертациялық кеңестер осы кеңес жұмыс істейтін ұйымдардың басшыларының (басшыларының орынбасарларының) диссертацияларын қарауға қабылдауға құқықсыз.
18. Диссертация мамандықтар түйісінде орындалып, ал докторлық диссертацияларды қорғау жөніндегі кеңеске олардың тек біреуі бойынша диссертацияларды қорғауға қабылдауға құқық берілген жағдайда Комитет келісімімен бір жолғы қорғау өткізілуі мүмкін.
Сондай-ақ, бір жолғы диссертация қорғауға жеткілікті негіз болғанда Комитеттің келісімімен докторлық диссертацияларды қорғау жөніндегі кеңесте бар мамандыққа жақын, бірақ басқа кеңестерде жоқ бір мамандық бойынша да өткізілуі мүмкін.
Диссертацияларды бір жолғы қорғау докторлық диссертацияларды қабылдау құқығына ие кеңестерде ғана өткізіле алады.
Бір жолғы қорғау өткізу үшін кеңеске қосымша мүшелер енгізу тәртібі Диссертациялық кеңес туралы ережемен белгіленеді.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2007.10.17. N 485 (қолданысқа енгізілу тәртібін   4-тармақтан қараңыз) Б ұйрығымен .

14. К защите диссертаций по медицинским наукам допускаются лица, имеющие квалификацию специалиста с высшим медицинским образованием или академическую степень магистра медицины, по ветеринарным наукам - лица, имеющие квалификацию специалиста с высшим ветеринарным образованием или академическую степень магистра ветеринарии.
3. Представление и защита диссертаций
15. Организация, где выполнялась диссертация или к которой был прикреплен соискатель, проводит предварительную экспертизу диссертации и дает по ней заключение, в котором должны быть отражены: конкретное личное участие автора в получении результатов, изложенных в диссертации; степень обоснованности результатов проведенных исследований, их новизна и практическая значимость; наименование специальности, паспорту которой соответствует диссертация; полнота изложения материалов диссертации в работах, опубликованных соискателем.
Если диссертационные исследования выполнялись в двух или более организациях, то необходимо проведение предварительного обсуждения в каждой из них или же на совместном заседании с представлением в диссертационный совет соответствующих заключений.
Заключение должно быть выдано соискателю не позднее двух месяцев со дня представления для предварительной экспертизы кандидатской диссертации и трех месяцев - докторской диссертации.
Соискатель имеет право представить диссертацию к защите в любой диссертационный совет, созданный по решению Комитета. При этом специальность, по которой выполнена диссертация, должна соответствовать специальности, по которой утвержден диссертационный совет.
Порядок проведения предварительной экспертизы диссертации в организации, где выполнялась диссертация или к которой был прикреплен соискатель, определяется Комитетом.
Сноска. Пункт 15 с дополнениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 июня 2004 года N 535.
16. Диссертационный совет принимает диссертации к предварительному рассмотрению и последующей защите при наличии документов по перечню, устанавливаемому Комитетом.
Процедура предварительного рассмотрения диссертации в совете определяется Положением о диссертационном совете.
17. Диссертационные советы не вправе принимать к рассмотрению диссертации руководителей (заместителей руководителей) организаций, при которых функционирует данный диссертационный совет.
18. В случаях, когда диссертация выполнена на стыке специальностей, по одной из которых совету по защите докторских диссертаций предоставлено право приема диссертаций к защите, по согласованию с Комитетом может быть проведена разовая защита.
Разовая защита диссертации может быть также проведена по одной специальности, близкой к имеющейся в совете по защите докторских диссертаций, но не представленной в других советах, по согласованию с Комитетом, при наличии достаточных оснований.
Разовая защита диссертации может проводиться только в советах, имеющих право приема докторских диссертаций.
Порядок введения в совет дополнительных членов для проведения разовой защиты определяется Положением о диссертационном совете.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 октября 2007 года  N 485 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого офиц. опуб-ния).

19. Диссертациялық кеңес ізденуші барлық қажетті құжаттарды тапсырған күннен кейін кандидаттық диссертация үшін екі ай және докторлық диссертация үшін үш айдан кешіктірмей диссертацияны қорғауға қабылдайды немесе сол мерзімде Комитетке және ізденушіге диссертацияны қабылдаудан бас тарту туралы дәлелді қорытынды береді.
Диссертацияны қорғауға қабылдаудан бас тарту мәселесі бойынша диссертациялық кеңеске немесе Комитетке түскен апелляциялар белгіленген тәртіпте қаралады.
20. Кеңес рұқсатымен диссертациялар бойынша докторлық диссертация үшін екі баспа табаққа және кандидаттық диссертация үшін бір баспа табаққа дейінгі көлемде диссертация жазылған тілде қолжазба құқығында диссертациялардың авторефераты басылуы тиіс. Гуманитарлық ғылымдар саласындағы докторлық және кандидаттық диссертациялар бойынша автореферат көлемі тиісінше 2,5 және 1,5 баспа табаққа дейін көбейтілуі мүмкін. Авторефераттың ресімделуі Комитет белгілеген талаптарға сәйкес болуы керек.
Авторефератта диссертацияның негізгі ойлары, нәтижелері мен қорытындылары баяндалып, жүргізілген зерттеуге автордың қосқан үлесі, жаңалық дәрежесі мен зерттеу нәтижелерінің практикалық құндылығы көрсетілуі тиіс. Диссертацияның авторефераты диссертациялық кеңес белгілеген, бірақ кем дегенде 70 данамен басылады.
Автореферат диссертациялық кеңес мүшелеріне және мүдделі ұйымдарға диссертация қорғаудан бір ай бұрын таратылады. Автореферат жіберілуге тиісті адресаттар тізімін диссертацияны қорғауға қабылдап алған диссертациялық кеңес анықтайды. Бұл тізімге диссертация саласы бойынша жұмыс істейтін өзге диссертациялық кеңестер, Қазақстан Республикасының ірі және арнаулы кітапханалары, мүдделі ұйымдар мен тиісті ғылым саласының жетекші ғалымдары, сондай-ақ тиісті диссертациялық зерттеулер жүргізілген ұйымдар енгізіледі.
Авторефераттар міндетті түрде жіберілетін ұйымдардың тізімін Комитет белгілейді.
Афторефераттарды жіберуді диссертациялық кеңестердің ғалым хатшылары қамтамасыз етеді және жіберілгендігі туралы мәліметтердің растығына дербес жауап береді.
21. Диссертациялық кеңес диссертацияны қорғауға қабылдағаннан кейін және кеңес авторефератты басуға рұқсат бергеннен кейін диссертация мен авторефераттың мәтініне түзетулер енгізуге жол берілмейді.
Қорғауға қабылданған диссертацияның бір данасы мен авторефераттың екі данасын ізденуші қорғауға ең кемі бір ай қалғанға дейін диссертациялық кеңес құрылған ұйымның кітапханасына (біріккен кеңесте қорғаған жағдайда құрылтайшы-ұйымның әрқайсысының кітапханасына авторефераттың екі данасын) тапсырады, онда ол кеңес шешімін Комитет бекіткенге дейін қолжазба құқығында сақталады.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2007.10.17. N 485 (қолданысқа енгізілу тәртібін   4-тармақтан қараңыз) Б ұйрығымен.

19. Диссертационный совет принимает диссертацию к защите не позднее чем через два месяца для кандидатской и три месяца для докторской диссертации со дня подачи соискателем всех необходимых документов или в те же сроки представляет в Комитет и выдает соискателю мотивированное заключение об отказе в приеме диссертации к защите.
Апелляции, поступившие в диссертационный совет или Комитет по вопросу отказа в приеме диссертации к защите, рассматриваются в установленном порядке.
20. По диссертации с разрешения совета должны быть напечатаны авторефераты на правах рукописи объемом до двух печатных листов для докторской и одного печатного листа для кандидатской диссертации на том же языке, что и диссертация. По докторским и кандидатским диссертациям в области гуманитарных наук объем автореферата может быть увеличен до 2,5 и 1,5 печатного листа соответственно. Оформление автореферата должно соответствовать требованиям, установленным Комитетом.
В автореферате должны быть изложены основные идеи, результаты и выводы диссертации, показаны вклад автора в проведенное исследование, степень новизны и практическая значимость результатов исследований. Автореферат диссертации печатается с разрешения диссертационного совета тиражом не менее 70 экземпляров.
Автореферат рассылается членам совета и заинтересованным организациям не позднее чем за месяц до защиты диссертации. Список адресатов, которым необходимо направить автореферат, определяет совет, принявший диссертацию к защите. В этот список включаются диссертационные советы по профилю диссертации, крупнейшие и специализированные библиотеки Республики Казахстан, заинтересованные организации и ведущие ученые соответствующей отрасли науки, а также организации, в которых проводились соискателем соответствующие диссертационные исследования.
Перечень организаций, которым авторефераты рассылаются в обязательном порядке, устанавливается Комитетом.
Рассылка авторефератов осуществляется учеными секретарями диссертационных советов и они несут персональную ответственность за достоверность представляемых сведений о рассылке.
21. После приема диссертационным советом к защите диссертации и разрешения совета на печатание автореферата, исправления в тексте диссертации и автореферата не допускаются.
Один экземпляр диссертации, принятой к защите, и два экземпляра автореферата представляются соискателем в библиотеку организации, в которой создан диссертационный совет (при защите в объединенном совете в библиотеку каждой из организаций-учредителей представляется по два экземпляра автореферата), не позднее чем за месяц до защиты и хранятся там на правах рукописи до утверждения решения совета в Комитете.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 октября 2007 года  N 485 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого офиц. опуб-ния).

22. Диссертациялық кеңестер диссертация бойынша тиісті мамандық пен ғылым саласының өздерінің келісімін берген, білікті ғалымдарының ішінен ресми оппоненттер тағайындайды, бұл ретте олардың тек біреуі ғана осы диссертациялық кеңестің мүшесі бола алады.
Докторлық диссертация бойынша тиісті мамандық пен ғылым саласы бойынша ғылым докторы дәрежесі бар үш ресми оппонент тағайындалады.
Кандидаттық диссертация бойынша тиісті мамандық пен ғылым саласы бойынша біреуі ғылым докторы, ал екіншісі ғылым докторы немесе кандидаты болып келетін екі ресми оппонент тағайындалады.
Ресми оппоненттерді диссертациялық кеңес белгілей алмаған жағдайда, оларды Комитет тағайындай алады.
Ескерту: 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004.03.01. N 159, 2007.10.17. N 485 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Б ұйрықтарымен .
23. Комитет Төралқасының, сараптау кеңестерінің мүшелері мен Комитет, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі аппаратының қызметкерлері, диссертацияны қорғауға қабылдаған диссертациялық кеңестердің төрағалары, төрағаларының орынбасарлары мен ғалым хатшылары, ізденушінің ғылыми жетекшілері (кеңесшілері), диссертация тақырыбы бойынша жарияланған еңбектерінің телавторлары, сондай-ақ диссертациялық жұмыс дайындалған немесе ізденуші қызмет ететін жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың басшылары, сонымен қатар ізденуші тапсырыс беруші немесе орындаушы (бірге орындаушы) болып табылатын ғылыми-зерттеу жұмыстары жүргізіліп жатқан кафедралардың, лабораториялардың, секторлардың, бөлімдердің қызметкерлері ресми оппонент бола алмайды. Ресми оппоненттер әр түрлі ұйымдардың қызметкерлері болуы керек және жетекші ұйымның қызметкерлері болмауы тиіс.
24. Ресми оппонент диссертация мен оның тақырыбы бойынша жарияланған еңбектерді зерттеудің нәтижесінде диссертациялық кеңеске таңдалған тақырыптың өзектілігі, диссертацияда тұжырымдалған ғылыми ережелердің, қорытындылар мен ұсыныстардың негізделу дәрежесі, олардың жаңалығы бағаланған жазбаша пікірін тапсырады, сондай-ақ диссертацияның осы Ережелердің талаптарына сәйкестілігі туралы қорытынды береді.
Ресми оппоненттердің пікірлерінің көшірмесі ізденушіге диссертациясының қорғалуынан кем дегенде 10 күн бұрын беріледі.
Диссертациялық кеңес ресми оппоненттің пікірлері көрсетілген талаптарға сай келмеген жағдайда қайта өңдеу үшін оны қайтарып беруге, болмаса диссертация қорғалатын күннен кем дегенде 10 күн бұрын Комитетті хабардар ете отырып, ресми оппонентті ауыстыруға құқылы.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2007.10.17. N 485 (қолданысқа енгізілу тәртібін   4-тармақтан қараңыз) Б ұйрығымен.

22. Диссертационные советы назначают по диссертации официальных оппонентов из числа компетентных ученых соответствующих специальности и отрасли науки, давших на это свое согласие, при этом только один из них может быть членом данного диссертационного совета.
По докторской диссертации назначаются три официальных оппонента, имеющих ученую степень доктора наук по соответствующим специальности и отрасли науки.
По кандидатской диссертации назначаются два официальных оппонента, из которых один должен быть доктором наук, а второй - доктором или кандидатом наук по соответствующим специальности и отрасли науки.
В случаях, когда официальные оппоненты не могут быть определены диссертационным советом, они могут назначаться Комитетом.
Сноска. Пункт 22 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2004 года N 159приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 октября 2007 года N 485 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого офиц. опуб-ния).
23. Официальными оппонентами не могут быть члены Президиума, экспертных советов и сотрудники аппарата Комитета, Министерства образования и науки Республики Казахстан, председатель, заместитель председателя и ученый секретарь диссертационного совета, принявшего диссертацию к защите, научные руководители (консультанты), соавторы соискателя по опубликованным работам по теме диссертации, а также руководители вузов и научных организаций, сотрудники кафедр, лабораторий, секторов, отделов, где выполнялась диссертация или работает соискатель, а также где ведутся научно-исследовательские работы, по которым соискатель является заказчиком или исполнителем (соисполнителем). Официальные оппоненты должны быть сотрудниками разных организаций и не являться сотрудниками ведущей организации.
24. Официальный оппонент на основе изучения диссертации и опубликованных работ по теме диссертации представляет в совет письменный отзыв, в котором объективно оцениваются актуальность избранной темы, степень обоснованности научных положений, выводов и рекомендаций, сформулированных в диссертации, их новизна, а также дается заключение о соответствии диссертации требованиям настоящих Правил.
Копии отзывов официальных оппонентов вручаются соискателю не позднее чем за 10 дней до защиты диссертации.
Диссертационный совет вправе вернуть отзыв официальному оппоненту для переработки, если он не соответствует указанным требованиям, или заменить официального оппонента не позднее чем за 10 дней до даты защиты диссертации, известив об этом Комитет.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 октября 2007 года  N 485 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого офиц. опуб-ния).

25. Диссертациялық кеңестер диссертациялар бойынша қорғалатын диссертацияның мамандығы бойынша кемінде екі ғылым докторы жұмыс істейтін тиісті саладағы жетістіктерімен кеңінен танымал жетекші ұйымдарды (ғылыми, ғылыми-зерттеу, ғылыми-өндірістік, өндірістік ұйымдар мен жоғары оқу орындары) тағайындайды.
Жетекші ұйымның пікірінде диссертация авторының қол жеткізген нәтижелерінің ғылым мен практика үшін маңыздылығы көрсетіледі. Сонымен бірге, пікірде диссертацияның нәтижелері мен қорытындыларын пайдалану туралы нақты ұсыныстардың болуы шарт.
Жетекші ұйым пікірінің көшірмесі ізденушіге диссертация қорғалардан ең кемі 10 күн бұрын беріледі.
Диссертациялық кеңес жетекші ұйымның пікірі көрсетілген талаптарға сай келмесе оны қайтарып беруге, немесе диссертация қорғалатын күннен кем дегенде 10 күн бұрын Комитетті хабардар ете отырып, жетекші ұйымды ауыстыруға құқылы.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2007.10.17. N 485 (қолданысқа енгізілу тәртібін   4-тармақтан қараңыз) Б ұйрығымен.
26. Кеңес ізденушінің тілегі бойынша теріс пікірлер мен қорытындылардың болғанына қарамастан диссертация қорғауды тағайындауға міндетті.
27. Докторлық диссертация қорғау 11-тармақ талаптарына сәйкес диссертацияның негізгі ғылыми нәтижелері баяндалған ізденушінің жұмыстары жарияланған соң ең кемі үш айдан, ал кандидаттық диссертация қорғау ең кемі екі айдан кейін өткізілуі мүмкін.
28. Диссертациялық кеңестің мәжілісі, егер оның жұмысына ресми оппоненттер және кеңес құрамының кемінде үштен екісі, қорғалатын докторлық диссертациясының әр мамандығы бойынша кеңес мүшелерінен кемінде үш ғылым докторы және қорғалатын кандидаттық диссертацияның әр мамандығы бойынша кемінде екі ғылым докторы міндетті түрде қатысса, құқықты болып саналады.
Диссертациялық кеңестің ғылыми дәреже беру мәселесі туралы шешімі мәжіліске қатысып отырған кеңес мүшелерінің ең кемінде үштен екісі дауыс берсе қабылданды деп есептеледі.
29. Көпшілік алдында диссертация қорғау ғылыми пікірсайыс сипатында болуға тиіс және жоғары талапшылдық, принципшілік пен ғылыми этика нормаларын сақтау жағдайында өткізілуге тиіс, сонымен бірге диссертацияда баяндалған ғылыми және практикалық сипаттағы барлық нәтижелер, қорытындылар мен ұсыныстардың жаңалығы, негізділігі барынша байыпты тұрғыдан талдануы керек.
Ресми оппоненттер диссертация қорғауға қатысуға міндетті. Ерекше жағдай ретінде, диссертация бойынша оң пікір білдірген ресми оппоненттердің тек біреуі дәлелді себептермен кеңес мәжілісіне қатыса алмаған жағдайда докторлық диссертация қорғауды өткізуге рұқсат етіледі. Мұндайда диссертациялық кеңестің мәжілісіне келе алмаған ресми оппоненттің пікірі толығымен жария етіледі.
Кеңес мәжілісіне оппоненттердің біреуі келмей қалса да кандидаттық диссертация қорғауды өткізуге тыйым салынады.

25. Диссертационные советы назначают по диссертациям ведущие организации (научные, научно-исследовательские, научно-производственные, производственные организации и высшие учебные заведения), широко известные своими достижениями в соответствующей отрасли науки в которых работают не менее двух докторов наук по специальности защищаемой диссертации. Ведущая организация назначается из перечня организаций, утвержденного Комитетом.
В отзыве ведущей организации объективно отражается новизна и значимость для науки и практики полученных автором диссертации результатов. В отзыве должны также содержаться конкретные рекомендации по использованию результатов и выводов диссертации.
Копия отзыва ведущей организации вручается соискателю не позднее чем за 10 дней до даты защиты диссертации.
Диссертационный совет вправе вернуть отзыв ведущей организации, если он не соответствует указанным требованиям, или заменить ведущую организацию, не позднее чем за 10 дней до даты защиты диссертации, известив об этом Комитет.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 октября 2007 года  N 485 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого офиц. опуб-ния).
26. По желанию соискателя совет должен назначить защиту диссертации и при наличии отрицательных заключений или отзывов.
27. Защита докторской диссертации может проводиться не ранее чем через три месяца, а кандидатской - не ранее чем через месяц после публикации работ соискателя, отражающих основные научные результаты диссертации в соответствии с требованиями пункта 11.
28. Заседание диссертационного совета считается правомочным, если в его работе принимают участие не менее двух третей членов совета, при обязательном участии в заседании из числа членов совета не менее трех докторов наук по каждой специальности защищаемой докторской диссертации и не менее двух докторов наук по каждой специальности защищаемой кандидатской диссертации.
Решение диссертационного совета по вопросу присуждения ученой степени считается положительным, если за него проголосовали не менее двух третей членов совета, участвовавших в заседании.
29. Публичная защита диссертации должна носить характер научной дискуссии и проходить в обстановке высокой требовательности, принципиальности и соблюдения научной этики, при этом обстоятельному анализу должны подвергаться новизна, обоснованность результатов, выводов и рекомендаций научного и практического характера, содержащихся в диссертации.
Официальные оппоненты обязаны присутствовать на защите диссертации. В виде исключения разрешается проведение защиты докторской диссертации в отсутствие по уважительной причине только одного из официальных оппонентов, давшего по диссертации положительный отзыв. В этом случае на заседании диссертационного совета полностью оглашается отзыв отсутствующего оппонента.
Запрещается проведение защиты кандидатской диссертации при отсутствии на заседании хотя бы одного официального оппонента.

30. Диссертация қорғау аяқталғаннан кейін диссертациялық кеңес ғылыми дәреже беру туралы мәселе бойынша жасырын дауыс беруді өткізеді.
Есеп комиссиясының хаттамасы мәжіліске қатысқан диссертациялық кеңес мүшелерінің ашық дауыс беруімен жәй көпшілік дауыспен бекітіледі.
Диссертация қорғау жөніндегі кеңес мәжілісін өткізу рәсімі, сонымен бірге жасырын дауыс беру және есеп комиссиясының жұмыс тәртібі Диссертациялық кеңес туралы ережеде белгіленеді.
31. Ғылыми дәреже беру жөнінде дауыс беру нәтижесі оң болған жағдайда, кеңес ашық дауыс беру арқылы диссертация бойынша қорытынды қабылдайды, онда ізденушінің жеке өзі қол жеткізген ең елеулі ғылыми нәтижелері, олардың негізділігі мен жаңалығының бағасы, олардың теория және практика үшін мәні, диссертациялық зерттеудің нәтижелерін пайдалану жайындағы ұсыныстары айқындалуы қажет, сондай-ақ диссертацияның осы Ережелердің 8 немесе 9-тармақтарының қайсысы бойынша бағаланғаны көрсетілуі тиіс.
Қорытындының көшірмесі ізденушіге өзінің өтініші бойынша бір ай мерзімде беріледі.
32. Диссертация қорғау нәтижелері бойынша оң шешім қабылданған жағдайда, диссертациялық кеңес диссертация қорғалғаннан кейін бір ай мерзімінде диссертацияның, мәжілістің және ізденушінің аттестациялық ісінің бірінші даналарын Комитетке жібереді. Аттестациялық іс құжаттарының екінші даналары диссертациялық кеңес құрылған ұйымда он жыл бойы сақталады. Ізденушілердің аттестациялық істерінің құжаттарының тізімі мен олардың ресімделу тәртібін Комитет белгілейді.
Ескерту: 32-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2005.04.12. N 234, 2007.10.17. N 485 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Б ұйрықтарымен.
33. Диссертациялық кеңес теріс шешім қабылдаған жағдайда ізденушіге тиісті құжаттарын қайтару және диссертация қорғау нәтижесі туралы Комитетке хабарлау тәртібі Диссертациялық кеңес туралы ережеде белгіленеді.
Қорғау нәтижесінде кеңес теріс шешім қабылдаған диссертация сол шешім шығарылғаннан бір жылдан соң өңделген күйде қайта қорғауға ұсынылуы мүмкін. Теріс шешімді Комитет шығарған жағдайда да дәл осылай диссертацияны қайта қорғауға ұсынуға болады. Қайта қорғауға Комитеттің рұқсаты қажет емес. Қайта қорғау кезінде ресми оппоненттер мен жетекші ұйым толығымен ауыстырылуға тиіс.
34. Ғылыми дәреже берілген ізденушілердің диссертацияларын Комитет авторефераттарының бір данасымен бірге белгіленген тәртіп бойынша тұрақты сақтау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық кітапханасына береді.

30. После окончания защиты диссертации совет проводит тайное голосование по вопросу о присуждении ученой степени.
Протокол счетной комиссии утверждается открытым голосованием простым большинством голосов членов диссертационного совета, участвовавших в заседании.
Процедура проведения заседания совета по защите диссертации, включая порядок тайного голосования и работы счетной комиссии, устанавливается Положением о диссертационном совете.
31. При положительном результате голосования по присуждению ученой степени совет принимает открытым голосованием заключение по диссертации, в котором отражаются наиболее существенные научные результаты, полученные лично соискателем, оценка их обоснованности и новизны, их значение для теории и практики, рекомендации по использованию результатов диссертационного исследования, а также указывается, в соответствии с какими требованиями пункта 8 или пункта 9 настоящих Правил оценивалась диссертация.
Копия заключения выдается соискателю по его просьбе в месячный срок.
32. При положительном решении по результатам защиты диссертационный совет в месячный срок после защиты направляет в Комитет первые экземпляры диссертации, заседания и аттестационного дела соискателя. Второй экземпляр аттестационного дела хранится в организации, при котором создан диссертационный совет, в течение десяти лет. Перечень документов аттестационных дел соискателей и порядок их оформления устанавливается Комитетом.
Сноска. В пункт 32 внесены изменения - приказом Министра образования и науки РК от 12 апреля 2005 года N  234 приказом и.о. Министра образования и науки РК от 17 октября 2007 года  N 485 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого офиц. опуб-ния).
33. Порядок возврата документов соискателю при отрицательном решении диссертационного совета и извещения Комитетом по результатам защиты диссертации определяются Положением о диссертационном совете.
Диссертация, по результатам защиты которой совет вынес отрицательное решение, может быть представлена к повторной защите в переработанном виде не ранее чем через год после вынесения отрицательного решения. При тех же условиях может быть представлена к повторной защите диссертация, по которой отрицательное решение было вынесено Комитетом. Разрешения Комитета на повторную защиту не требуется. При повторной защите официальные оппоненты и ведущая организация должны быть полностью заменены.
34. Диссертации соискателей, которым присуждены ученые степени, вместе с одним экземпляром автореферата передаются Комитетом в установленном порядке для постоянного   хранения в Национальную библиотеку Республики Казахстан.

4. Диссертациялардың Комитетте қаралуы
35. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.03.31 № 127 (2012.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
36. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.03.31 № 127 (2012.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
37. Ізденушінің аттестациялық іс құжаттарына техникалық сипаттағы түзетулер енгізу тек Комитеттің рұқсатымен жүзеге асады.
38.  Алынып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2007.10.17. N 485 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
39. Диссертация қорғау рәсімі бұзылған жағдайда (оппоненттердің біреуі жоқ болғанда, оппоненттер мен жетекші ұйым дұрыс таңдалмағанда), сондай-ақ стенограмма талқылаудың шынайы жүрісіне сәйкес келмегенде Комитет диссертацияны қайта қорғауға жіберуге құқылы. Қайта қорғауға ұсыну Комитет шешім қабылдағаннан 3 айдан кейін өтуі мүмкін және ондайда қайта қорғауға әкеп соқтырған кемшіліктер міндетті түрде түзетілуі тиіс.
40. Осы Ережелердің талаптары бұзылғандығын анықтаған жағдайда Комитет диссертациялық кеңестердің шешімінің күшін жойып, кең басшылығы мен мүшелерін ауыстыруы, диссертациялық кеңестердің қызметін уақытша тоқтатуы немесе біржола доғаруы мүмкін, сондай-ақ әр түрлі мерзімге ғылыми жетекшілік жасау және оппоненттік ету құқынан айырып, Жетекші ұйымдар тізбесінен шығарып тастай алады.
41. Ғылыми дәреже беру жөніндегі құжаттар Комитет белгілеген тізбеге сәйкес мемлекеттік немесе орыс тілінде тапсырылады.
5. Дипломдарды ресімдеу және беру
42. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.03.31 № 127 (2012.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
43. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.03.31 № 127 (2012.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
44. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.03.31 № 127 (2012.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
6. Жоғары білікті кадрларды қайта аттестаттау
45. Қазақстан Республикасында тек Комитет берген ғылым докторы және кандидаты дипломдары танылады.
Басқа елдердің мемлекеттік аттестаттау органдары берген ғылым докторы немесе ғылым кандидаты ғылыми дәрежелері бар Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелдіктерді және азаматтығы жоқ тұлғаларды қайта аттестаттауды олар жұмыс істейтін ұйымның немесе өздерінің жеке өтінішімен бірге Комитет белгілеген тізбе бойынша құжаттарын ұсынған жағдайда Комитет жүргізеді.
46. Мемлекеттік емес ұйымдар ғылыми дәреже берген тұлғаларға қайта аттестаттау жасалмайды.

4. Рассмотрение диссертаций в Комитете
35. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2011 № 127 (вводится в действие с 01.07.2012).
36. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2011 № 127 (вводится в действие с 01.07.2012).
37. Внесение исправлений технического характера в документы аттестационного дела соискателя допускаются только с разрешения Комитета.
38.  Исключен приказом и.о. Министра образования и науки РК от 17 октября 2007 года N 485 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого офиц. опуб-ния).
39. При нарушении процедуры защиты диссертации (отсутствие одного из оппонентов, неправильный выбор оппонентов и ведущей организации и др.), а также при несоответствии стенограммы действительному ходу обсуждения Комитет имеет право направить диссертацию на повторную защиту. Повторное представление может быть проведено не ранее чем через 3 месяца после принятия решения Комитетом и при этом обязательно должны быть устранены нарушения, повлекшие повторную защиту.
40. В случае установления нарушений требований настоящих Правил Комитет может отменять решения диссертационных советов, заменять руководство и членов совета, временно приостанавливать деятельность диссертационных советов или полностью ее прекращать, а также лишать права научного руководства и оппонирования на различный срок, исключать организации из Перечня ведущих организаций.
41. Документы по присуждению ученых степеней, перечень которых устанавливает Комитет, представляются на государственном или русском языке.
5. Оформление и выдача дипломов
42. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2011 № 127 (вводится в действие с 01.07.2012).
43. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2011 № 127 (вводится в действие с 01.07.2012).
44. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2011 № 127 (вводится в действие с 01.07.2012).
6. Переаттестация кадров высшей квалификации
45. В Республике Казахстан признаются дипломы доктора и кандидата наук, выданные только Комитетом.
Переаттестация граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства,   имеющих ученую степень кандидата или доктора наук, присужденную им государственным органом аттестации других стран, проводится Комитетом по ходатайству организации, где они работают, или их личному заявлению с предоставлением документов по перечню, установленному Комитетом.
46. Не проводится переаттестация лиц, которым ученые степени присуждены негосударственными организациями.

Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 9 маусымдағы N 535 бұйрығымен.
47. Қайта аттесттауға ұсынылып, Комитеттің теріс шешімін алған диссертациялық жұмыс қайта өңделгеннен кейін, Комитет белгілейтін диссертациялық кеңесте жалпы негізде қарауға қабылдануы мүмкін.
7. Апелляцияларды қарау
48. Ұйымдар, ізденушілер және басқа тұлғалар шешім қабылданған күннен бастап екі ай мерзімнен кешіктірмей диссертация қорғаған кеңеске және Комитетке диссертациялық кеңестердің ғылыми дәрежелер беру мәселелері жөніндегі шешімдеріне апелляция (шешімдерге шағым) бере алады. Диссертациялық кеңес апелляцияны Диссертациялық кеңес туралы ережеде белгіленген тәртіппен екі ай мерзім ішінде қарауға тиіс.
Диссертациялық кеңестің қорытындысы мен апелляцияны қарау жөніндегі басқа да материалдар диссертациялық кеңестің мәжілісінен кейін 10 күнде Комитетке жіберіледі.
49. Диссертациялық кеңестердің ғылыми дәрежелер беру мәселелері жөніндегі шешімдеріне берілген апелляциялар бойынша шешімді диссертациялық кеңестердің апелляцияларды қараған материалдары мен сараптау кеңестерінің қорытындыларын ескере отырып  Комитет қабылдайды.
50. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.03.31 № 127 (2012.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
51. Комитеттің апелляция жөніндегі түпкілікті шешімі шағымданушыға (шағымданушыларға) хабарланады.
Комитеттің Төралқасы мен аппеляциялық комиссиясының шешіміне қайта аппеляция қабылданбайды.
Ескерту. 51-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2007.10.17. N 485 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

Сноска. Пункт 46 с изменениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 июня 2004 года N 535.
47. Диссертационная работа, представленная на переаттестацию и получившая отрицательное решение Комитета, может быть принята к рассмотрению после доработки в диссертационном совете, определяемом Комитетом, на общих основаниях.
7. Рассмотрение апелляций
48. Организациями, соискателями и другими лицами не позднее двухмесячного срока со дня вынесения решения может быть подана апелляция (обжалование решения) в совет по месту защиты диссертации и в Комитет на решения диссертационных советов по вопросам присуждения ученых степеней. Диссертационный совет должен в двухмесячный срок рассмотреть апелляцию в порядке, определенном Положением о диссертационном совете.
Заключение диссертационного совета и другие материалы по рассмотрению апелляции в 10-дневный срок после заседания совета направляются в Комитет.
49. Решения по апелляциям, поданным на решения диссертационных советов по вопросам присуждения ученых степеней, принимает Комитет с учетом материалов рассмотрения апелляции диссертационным советом и заключения экспертного совета.
50. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2011 № 127 (вводится в действие с 01.07.2012).
51. Окончательное решение Комитета по апелляции сообщается заявителю (заявителям).
Повторная апелляция на решение Президиума и апелляционной комиссии Комитета не принимается.
Сноска. Пункт 51 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра образования и науки РК от 17 октября 2007 года N 485 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого офиц. опуб-ния).