Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың жарғылық капиталының ең аз мөлшері туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы N 1 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 21 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 2186. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 122 Қаулысымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.12.29 № 122 қаулысымен.
Қаржы рыногын реттеу және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Осы қаулының 2-тармағында аталған ұйымдардан басқа, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін жарғылық капиталдың ең аз мөлшері 5.000.000 (бес миллион) теңге сомасында белгіленсін.
2. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын мынадай ұйымдар үшін жарғылық капиталдың ең аз мөлшері белгіленсін:
1)  алынып тасталды ;
2) 50 (елу) миллион теңге - банкноттарды, металл ақшаны және құндылықтарды инкассациялауды және жіберуді жүзеге асыратын ұйымдар үшін;
3) 40 (қырық) миллион теңге - заем және ломбард операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар үшін.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 214   қаулысымен .
2-1. Осы қаулы, жарғылық капиталды қалыптастыру Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен көзделмеген коммерциялық емес ұйымдарға қолданылмайды.
Ескерту: 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы N 225   қаулысымен .
3. Осы қаулы күшіне енген күнге дейін банкноттарды, металл ақшаны және құндылықтарды инкассациялауды және жіберуді жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдар 2003 жылғы 1 шілдеге дейінгі мерзімде өздерінің жарғылық капиталдарының мөлшерін осы қаулының 2-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келтіруге міндетті.
4. Осы қаулы жарғылық капиталдарының ең аз мөлшері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің жекелеген нормативтік құқықтық актілерінде белгіленетін кредиттік серіктестіктерге, ломбардттарға, сондай-ақ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыратын уәкілетті ұйымдарға қолданылмайды. <*>
Ескерту: 4-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 141   қаулысымен ҚР Қаржы рыногы және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасы Төрағасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 42   қаулысымен .

О минимальных размерах уставного капитала организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 января 2003 года № 1. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2003 года № 2186. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года № 122
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.12.2009 № 122 (порядок введения в действие см. п. 3).
В целях регулирования финансового рынка и обеспечения финансовой устойчивости организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Установить минимальный размер уставного капитала для организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в сумме 5.000.000 (пять миллионов) тенге, кроме организаций, перечисленных в пункте 2 настоящего постановления.
2. Установить минимальные размеры уставного капитала для  следующих организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций:
1) (Подпункт 1 исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 214 )
2) 50.000.000,00 (пятьдесят миллионов) тенге - для организаций, осуществляющих инкассацию и пересылку банкнот, монет и ценностей;
3) 40.000.000,00 (сорок миллионов) тенге - для организаций, осуществляющих заемные и ломбардные операции.
2-1. Действие настоящего постановления не распространяется на некоммерческие организации, формирование уставного капитала которых не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан. <*>
Сноска. Постановление дополнено пунктом 2-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N 225 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК).
3. Организации, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на осуществление инкассации и пересылку банкнот, монет и ценностей на дату вступления в силу настоящего постановления, обязаны привести размеры своих уставных капиталов в соответствие с требованиями подпункта 2) пункта 2 настоящего постановления в срок до 1 июля 2003 года.
4. Действие настоящего постановления не распространяется на кредитные товарищества, ломбарды, а также на уполномоченные организации, осуществляющие обменные операции с наличной иностранной валютой, минимальный размер уставных капиталов которых устанавливается отдельными нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 4 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 141 ; с дополнениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года N 42 .

5. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
6. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына жіберсін.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы

5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
6. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель