Ішкі істер органдары жол полициясы бөлімшелерінің көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жағдайын бақылауды ұйымдастыруы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 13 ақпандағы N 87 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 7 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2194. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 2 сәуірдегі N 217 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 02.04.2013 N 217 (алғаш жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді) бұйрығымен.
Көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жағдайына қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық кесімдердің, стандарттардың және басқа да нормативтік-техникалық құжаттамалардың сақталуын бақылаудың тиімділігін жетілдіру және арттыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Ішкі істер органдары жол полициясы бөлімшелерінің көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жағдайын бақылауды ұйымдастыруы жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Астана, Алматы қалалары ІІББ-ның, облыстар ІІББ-ІІБ-ның бастықтары:
1) жол полициясы қызметкерлерінің осы Нұсқаулықты зерделеуін қамтамасыз етсін;
2) ішкі істер органдары жол полициясы бөлімшелерінің көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жағдайына қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық кесімдердің, стандарттардың және басқа да нормативтік-техникалық құжаттамалардың сақталуын бақылау жөніндегі жұмысын Нұсқаулыққа сәйкес ұйымдастырсын;
3) көлік құралдарының иелерін (заңды және жеке тұлғаларды) осы Нұсқаулықтың талаптары туралы хабардар ету жөнінде іс-шаралар жүргізсін;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 желтоқсандағы N 1329 қаулысының "Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етудің кейбір мәселелері" талаптарына сәйкес автокөлік құралдарын жарыққа шағылысатын материалмен кезең-кезеңмен таңбалау мерзімдерінің сақталуына бақылау орнатылсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-министрі, полиция генерал-майоры И.И.Оттаға және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы департаментіне (Б.Н.Өмірзақов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
генерал-полковник
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2003 жылғы 13 ақпандағы
N 87 бұйрығымен бекітілген
Ішкі істер органдары жол полициясы бөлімшелерінің көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жағдайын
бақылауды ұйымдастыруы жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ

Об утверждении Инструкции по организации подразделениями дорожной полиции органов внутренних дел контроля за конструкцией и техническим состоянием транспортных средств
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 февраля 2003 года N 87. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 марта 2003 г. N 2194. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 апреля 2013 года N 217
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 02.04.2013 N 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования и повышения эффективности контроля за соблюдением нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации, устанавливающих требования к конструкции и техническому состоянию транспортных средств, приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации подразделениями дорожной полиции органов внутренних дел контроля за конструкцией и техническим состоянием транспортных средств.
2. Начальникам ГУВД городов Астаны, Алматы, ГУВД-УВД областей:
1) обеспечить изучение настоящей Инструкции сотрудниками дорожной полиции;
2) организовать в соответствии с Инструкцией работу подразделений дорожной полиции органов внутренних дел по контролю за соблюдением нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации, устанавливающих требования к конструкции и техническому состоянию транспортных средств;
3) провести мероприятия по информированию владельцев транспортных средств (юридических и физических лиц) о требованиях настоящей Инструкции;
4) в соответствии с требованиями постановления Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2002 года N 1329 "Некоторые вопросы обеспечения безопасности дорожного движения" установить контроль за соблюдением сроков поэтапной маркировки автотранспортных средств светоотражающим материалом.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Отто И.И. и Департамент дорожной полиции (Умурзаков Б.Н.) Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждена
приказом Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 13 февраля 2003 года N 87
ИНСТРУКЦИЯ
по организации подразделениями дорожной
полиции органов внутренних дел контроля
за конструкцией и техническим состоянием
транспортных средств

1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық ішкі істер органдары жол полициясы бөлімшелерінің (бұдан әрі - жол полициясы) жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде  көлік құралдарының және оларға тіркемелердің (бұдан әрі - көлік құралдары) конструкциясы мен техникалық жағдайына қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық кесімдердің, стандарттардың және басқа да нормативтік-техникалық құжаттамалардың сақталуын бақылауды жүзеге асыруының тәртібін айқындайды.
Осы Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
көлік құралы конструкциясының өзгеруі - жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге ықпал ететін нақты көлік құралының конструкциясымен көзделген құрамдас бөліктерді және жабдықтардың заттарын алып тастау немесе конструкциямен көзделмегендерді орнату;
көлік құралдарының конструкциясын бақылау - көлік құралдарының конструкциясы мен оларды қосымша жабдықтау заттарының нормативтік-құқықтық кесімдердің, стандарттардың және басқа да нормативтік-техникалық құжаттамалардың талаптарына сәйкестігін тексеру;
көлік құралдарының техникалық жағдайын бақылау - көлік құралдары мен оларды қосымша жабдықтау заттары техникалық жағдайының нормативтік құқықтық кесімдердің, стандарттардың және басқа да нормативтік-техникалық құжаттамалардың талаптарына сәйкестігін тексеру;
сәйкестік сертификаты - сертификаттаудың мемлекеттік жүйесінің ережелері бойынша берілген, лайықты түрде бірегейлендірілген өнім, процесс, жұмыс, қызмет көрсету техникалық регламенттердің, стандарттардың немесе өзге де нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келетіндігі туралы қажетті сенімділік қамтамасыз етілетіндігін көрсететін құжат.
2. Жол полициясының көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жағдайына қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық кесімдердің, стандарттардың және басқа да нормативтік-техникалық құжаттамалардың сақталуын бақылау жөніндегі қызметі Қазақстан Республикасының КонституциясынаҚазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық кесімдеріне және осы Нұсқаулыққа негізделеді.
3. Жол полициясының көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жағдайына қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық кесімдердің, стандарттардың және басқа да нормативтік-техникалық құжаттамалардың сақталуын бақылау жөніндегі негізгі міндеттері:
1) көлік құралдары мен олардың қосымша жабдықтарының конструкциясы мен техникалық жағдайының нормативтік құқықтық кесімдердің, стандарттардың және басқа да нормативтік-техникалық құжаттамалардың талаптарына сәйкес келмеуінен пайда болатын жол-көлік оқиғалары зардаптарының алдын алу және ауырлығын төмендету;

1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция определяет порядок осуществления подразделениями дорожной полиции органов внутренних дел (далее -  дорожная полиция) контроля за соблюдением нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации, устанавливающих требования к конструкции и техническому состоянию автомототранспортных средств и прицепов к ним (далее - транспортные средства) в части, относящейся к обеспечению безопасности дорожного движения.
В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
изменение конструкции транспортного средства - исключение предусмотренных или установка не предусмотренных конструкцией конкретного транспортного средства составных частей и предметов оборудования, влияющих на обеспечение безопасности дорожного движения;
контроль за конструкцией транспортных средств - проверка соответствия конструкции транспортных средств и предметов их дополнительного оборудования требованиям нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации;
контроль за техническим состоянием транспортных средств - проверка соответствия технического состояния транспортных средств и предметов их дополнительного оборудования требованиям нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации;
сертификат соответствия - документ, выданный по правилам государственной системы сертификации, указывающий, что обеспечивается необходимая уверенность в том, что должным образом идентифицированная продукция, процесс, работа, услуга соответствуют требованиям технических регламентов, стандартов или иных нормативных документов.
2. Деятельность дорожной полиции по контролю за соблюдением нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации, устанавливающих требования к конструкции и техническому состоянию транспортных средств основывается на Конституции Республики Казахстан, Законах Республики Казахстан, актах Президента и Правительства Республики Казахстан, других нормативных правовых актах Республики Казахстан и настоящей Инструкции.
3. Основными задачами дорожной полиции по контролю за соблюдением нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации, устанавливающих требования к конструкции и техническому состоянию транспортных средств являются:
1) предупреждение и снижение тяжести последствий дорожно-транспортных происшествий, возникающих из-за несоответствия конструкции, технического состояния транспортных средств и их дополнительного оборудования требованиям нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации;

2) көлік құралдарын пайдалануға байланысты жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу болып табылады.
4. Көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жағдайына қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық кесімдердің, стандарттардың және басқа да нормативтік-техникалық құжаттамалардың сақталуын бақылау жөніндегі негізгі міндеттерді орындауды:
1) көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу (бұдан әрі - тіркеу қызметі);
2) көлік құралдарын мемлекеттік техникалық байқау (бұдан әрі - техникалық байқау);
3) жол қозғалысын қадағалау;
4) заңды тұлғалардың жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын орындауын тексеру (бұдан әрі - заңды тұлғаларды тексерулер);
5) көлік құралдарын дайындауға (құрастыруға) арналған жобалау-техникалық құжаттамаларды келісу;
6) көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізуді келісу;
7) көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін қабылдаулық сынақтан өткізу;
8) көлік құралдарына қауіпті жүктерді тасымалдауға рұқсат ету кезінде жол полициясы жүзеге асырады.
5. Халықаралық құқық нормаларына сәйкес артықшылықтар мен иммунитетті пайдаланатын дипломаттық, консулдық және өзге де өкілдіктерді, сондай-ақ бұл өкілдіктердің қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелерін қоспағанда шетелдік азаматтар, азаматтығы жоқ тұлғалар, шетелдік заңды тұлғалар көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жағдайын бақылау осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Пайдаланудағы көлік құралдарының конструкциясы
мен техникалық жағдайын бақылау
6. Пайдаланудағы көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жағдайын бақылау:
1) көлік құралдарына арналған тиісті құжаттарды тексеру;
2) көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жағдайының нормативтік құқықтық кесімдердің, стандарттардың және жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы басқа да нормативтік-техникалық құжаттамалардың талаптарына сәйкестігін тексеру;
3) бақылаудың нәтижелерін ресімдеу жолымен жүзеге асырылады.
7. Пайдаланудағы көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жағдайын бақылау кезінде тексеруге жататын құжаттардың тізбесі, сондай-ақ бақылаудың нәтижелерін ресімдеудің тәртібі Қазақстан Республикасындағы Жол қозғалысының ережелерімен, Қазақстан Республикасында көлік құралдары мен оларға тіркемелерді мемлекеттік тіркеудің ережелерімен, Көлік құралдары мен оларға тіркемелерді мемлекеттік техникалық байқауды жүргізудің ережелерімен және басқа да нормативтік құқықтық кесімдермен айқындалады.

2) предупреждение и пресечение преступлений и административных правонарушений в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, связанных с эксплуатацией транспортных средств.
4. Выполнение основных задач по контролю за соблюдением нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации, устанавливающих требования к конструкции и техническому состоянию транспортных средств осуществляется дорожной полицией при проведении:
1) государственной регистрации транспортных средств (далее - регистрационные действия);
2) государственного технического осмотра транспортных средств (далее - технический осмотр);
3) надзора за дорожным движением;
4) проверок выполнения юридическими лицами требований законодательства Республики Казахстан в сфере обеспечения безопасности дорожного движения (далее - проверки юридических лиц);
5) согласования проектно-технической документации на изготовление (сборку) транспортных средств;
6) согласования внесения изменений в конструкцию транспортного средства;
7) приемочных испытаний опытных образцов транспортных средств;
8) допуска транспортных средств к перевозке опасных грузов.
5. Контроль за конструкцией и техническим состоянием транспортных средств иностранных граждан, лиц без гражданства, иностранных юридических лиц, кроме дипломатических, консульских и иных представительств, а также сотрудников этих представительств и членов их семей, пользующихся привилегиями и иммунитетом в соответствии с нормами международного права, осуществляется согласно требованиям настоящей Инструкции.
2. Контроль за конструкцией и техническим состоянием
транспортных средств, находящихся в эксплуатации
6. Контроль за конструкцией и техническим состоянием находящихся в эксплуатации транспортных средств осуществляется путем:
1) проверки соответствующих документов на транспортное средство;
2) проверки соответствия конструкции и технического состояния транспортных средств требованиям нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации в сфере обеспечения безопасности дорожного движения;
3) оформления результатов контроля.
7. Перечень документов, которые подлежат проверке при контроле за конструкцией и техническим состоянием находящихся в эксплуатации транспортных средств, а также порядок оформления результатов контроля, определяется Правилами дорожного движения в Республике Казахстан, Правилами государственной регистрации транспортных средств и прицепов к ним в Республике Казахстан, Правилами проведения государственного технического осмотра автомототранспортных средств и прицепов к ним и другими нормативными правовыми актами.

8. Көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жағдайының нормативтік құқықтық кесімдердің, стандарттардың және жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы басқа да нормативтік-техникалық құжаттамалардың талаптарына сәйкестігін тексеру көлік құралдарын байқау жолымен жүзеге асырылады.
9. Көлік құралдарын байқау кезінде көлік құралының маркасының, үлгісінің, модификациясының, түрінің, шыққан жылының, бірегейлендіру нөмірлерінің (VIN) (егер оны дайындаушы ұйым берген болса) шассиінің (рамасының), кузовының (коляскасының, тіркемесінің), двигателінің бірегейлендіру (реттік өндірістік) нөмірлерінің, мемлекеттік тіркеу белгісінің көлік құралдарына арналған тіркеу құжаттарында көрсетілген мәліметтермен сәйкестігі анықталады.
10. Байқау кезінде нақты көлік құралы конструкциясының ерекшеліктеріне (кузовының, двигателінің түріне, арнаулы шешіп алынбайтын жабдықтардың болуына, жолаушылар отырғыштарының, жағармай бактарының саны мен орналасуына және басқаларға) ерекше назар аударылады, сондай-ақ:
көлік құралдарының бүйір және арт жағының контурларын жарыққа шағылысатын материалдармен маркировкалау;
көлік құралдарын арнаулы жарықтық және дыбыстық белгі беру құралдарымен жабдықтау;
оларсыз көлік құралдарын пайдалануға тиым салынатын қосымша жабдықтау бұйымдарымен жарақтандыру жөніндегі нормативтік құқықтық кесімдер талаптарының сақталуы тексеріледі.
11. Тіркелген көлік құралында тіркеу құжаттарына енгізуге жататын және енгізілмеген өзгерістер анықталған жағдайда мұндай көлік құралын басқаратын адамдарға, сондай-ақ көлік құралдарының техникалық жағдайы және оларды пайдалану үшін жауапты лауазымды адамдарға Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы  кодексіне сәйкес шаралар қолданылады.
12. Көлік құралы, оның нөмірлі агрегаттары және ұсынылатын құжаттар түпнұсқалылығына техникалық құралдарды пайдалану арқылы және арнаулы есеп жүргізілуі тиісті автоматтандырылған ақпараттық-іздестіру жүйесін пайдалану арқылы тексеріледі.
13. Ұсынылған құжаттардың, мемлекеттік тіркеу белгілерінің, көлік құралдарын маркировкалаудың жасандылығы нышандары аңғарылған не агрегаттар нөмірлерінің ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтермен сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, сондай-ақ көлік құралы (нөмірлі агрегаттар) немесе ұсынылған құжаттар іздестірілуде деп ұйғарым жасауға жеткілікті негіздемелер болған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қолданылады.
14. Көлік құралдарының техникалық жағдайы пайдаланудағы көлік құралдарының және олардың қосымша жабдықтары заттарының конструкциясы мен техникалық жағдайына қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық кесімдердің, стандарттардың және басқа да нормативтік-техникалық құжаттамалардың талаптарына сәйкестігіне тексеріледі.

8. Проверка соответствия конструкции и технического состояния транспортных средств требованиям нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, осуществляется путем осмотра транспортных средств.
9. При осмотре транспортных средств устанавливается соответствие марки, модели, модификации, цвета, года выпуска, идентификационного номера (VIN) транспортного средства (если он присвоен организацией-изготовителем), идентификационного (порядкового производственного) номера шасси (рамы), кузова (коляски, прицепа), двигателя, государственного регистрационного знака, сведениям, указанным в регистрационных документах на транспортное средство.
10. При осмотре обращается внимание на особенности конструкции конкретного транспортного средства (тип кузова, двигателя, наличие специального несъемного оборудования, количество и размещение пассажирских сидений, топливных баков и другое), а также проверяется соблюдение требований нормативных правовых актов и стандартов по:
маркировке контуров боковых и задних сторон транспортных средств светоотражающим материалом;
оборудованию транспортных средств специальными световыми и звуковыми сигналами;
комплектованию предметами дополнительного оборудования, без которых эксплуатация транспортных средств запрещена.
11. При выявлении на зарегистрированном транспортном средстве изменений конструкции, подлежащих внесению и не внесенных в регистрационные документы к лицам, управляющими такими транспортными средствами, а также к должностным лицам, ответственным за техническое состояние и эксплуатацию транспортных средств, принимаются меры в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
12. Транспортное средство, его номерные агрегаты и представляемые документы проверяются на подлинность с применением технических средств и по специальным учетам с использованием соответствующих автоматизированных информационно-поисковых систем.
13. При обнаружении признаков подделки представляемых документов, государственных регистрационных знаков, маркировки транспортных средств, либо выявления несоответствия номеров агрегатов сведениям, указанным в представленных документах, а также при наличии достаточных оснований полагать, что транспортные средства (номерные агрегаты) или представленные документы находятся в розыске, принимаются меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Техническое состояние транспортных средств проверяется на соответствие требованиям нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации, устанавливающих требования к конструкции и техническому состоянию находящихся в эксплуатации транспортных средств и предметов их дополнительного оборудования.

15. Техникалық байқауды жүргізу кезінде көлік құралдарының техникалық жағдайын бақылау диагностикалық жабдықтар мен бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану арқылы белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
16. Жол қозғалысын қадағалауды жүзеге асыру кезінде көлік құралдарын конструкциясы мен техникалық жағдайын бақылау үшін тоқтатуға:
автомобильдің алдыңғы әйнегінің оң жақ төменгі бұрышында техникалық байқаудан өткендігі туралы талонның болмауы;
жол қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін техникалық ақаулардың және жағдайлардың болуы негіздеме болып табылады.
17. Белгіленген бағытпен жүретін автобустардың конструкциясы мен техникалық жағдайын бақылау тек қана бағыттардың соңғы станцияларында және жолаушылар автотұрақтарында жүргізілуі мүмкін.
18. Заңды тұлғалар көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жағдайын бақылау заңнамада белгіленген тәртіппен заңды тұлғаларды жоспарлы және жоспардан тыс тексерулерді жүргізу кезінде жүзеге асырылады.
19. Заңды тұлғалар көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жағдайын тексеруді олардың орналасқан жерлерінде аталған заңды тұлғаның автомобиль паркі техникалық жағдайының сипаттамасы үшін жеткілікті мөлшерде іріктеп жол полициясы жүргізеді. Бұл ретте көлік құралдарының техникалық жағдайын тексеру техникалық бақылаудың жылжымалы пункттерін пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
20. Жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі заңнама талаптарының бұзылуы анықталған жағдайда жол полициясы жолсыздықтар мен оларды жою үшін қажетті шараларды көрсете отырып орындау үшін міндетті ұйғарымдама береді.
Ұйғарымдаманы орындамаған жағдайда лауазымды және заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексіне сәйкес шаралар қолданылады.
21. Қауіпті жүктерді тасымалдайтын көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жағдайын бақылау көлік құралдарына қауіпті жүктерді тасымалдауға рұқсат беру туралы мәселені қарау кезінде жүзеге асырылады.
22. Көлік құралдарына қауіпті жүктерді тасымалдауға рұқсат берудің тәртібі, сондай-ақ мұндай көлік құралдарының конструкциясына, техникалық жағдайына қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 1999 жылғы 22 қарашадағы N 587 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 990 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік техникалық байқауды жүргізу тәртібіне және "Автомотокөлік құралдары мен оларға тіркемелерді техникалық диагностикалау. Жұмыстардың технологиясына қойылатын жалпы техникалық талаптар" Қазақстан Республикасы мемлекеттік стандартының 1086-2003 МС "В" қосымшасы 11-тармағының талаптарына сәйкес айқындалады. P040000316
Ескерту: 22-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрлігінің 2005 жылғы 16 наурыздағы N 168   бұйрығымен .

15. Контроль за техническим состоянием транспортных средств при проведении технического осмотра осуществляется в установленном порядке с использованием диагностического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
16. Основаниями для остановки транспортных средств для контроля за конструкцией и техническим состоянием при осуществлении надзора за дорожным движением являются:
отсутствие в правом нижнем углу ветрового стекла автомобиля действующего талона о прохождении технического осмотра;
наличие технических неисправностей и условий, угрожающих безопасности дорожного движения.
17. Контроль за конструкцией и техническим состоянием автобусов, следующих по установленному маршруту, может производиться только на конечных станциях маршрутов и пассажирских автостоянках.
18. Контроль за конструкцией и техническим состоянием транспортных средств юридических лиц осуществляется в установленном законодательством порядке при проведении плановых и внеплановых проверок юридических лиц.
19. Проверка конструкции и технического состояния транспортных средств юридических лиц проводится дорожной полицией в местах их дислокации выборочно в количестве, достаточном для характеристики технического состояния автомобильного парка данного юридического лица. При этом проверка технического состояния транспортных средств может осуществляться с использованием передвижных пунктов технического контроля.
20. В случае выявления нарушений требований законодательства по обеспечению безопасности дорожного движения, дорожной полицией выдается обязательное к исполнению предписание, с указанием нарушений и необходимых мер для их устранения.
При невыполнении предписаний к должностным и юридическим лицам принимаются меры в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
21. Контроль за конструкцией, техническим состоянием транспортных средств, перевозящих опасные грузы осуществляется при рассмотрении вопроса о допуске транспортных средств к перевозке опасных грузов. <*>
Сноска. В пункт 21 внесены изменения - приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 16 марта 2005 года N 168 .
22. Порядок допуска транспортных средств к перевозке опасных грузов, а также требования к конструкции, техническому состоянию транспортных средств определяются в соответствии с Правилами проведения государственного технического осмотра, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 ноября 1999 года N 587 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 990) и требованиями пункта 11 Приложения "В" государственного стандарта СТ РК 1086-2003 "Техническое диагностирование автомототранспортных средств и прицепов к ним. Общие технические требования к технологии работ. P040000316
Сноска. Пункт 22 в редакции - приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 16 марта 2005 года N 168 .

23. Көлік құралдарына қауіпті жүктерді тасымалдауға рұқсат ету (3-қосымша) көлік құралдарына қауіпті жүктерді тасымалдауға рұқсат беру туралы куәлік беру арқылы жүргізіледі.
Ескерту: 23-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрлігінің 2005 жылғы 16 наурыздағы N 168   бұйрығымен .
24. Көлік құралдарына қауіпті жүктерді тасымалдауға рұқсат ету туралы куәлікті беруді көлік құралдарының тіркелген (уақытша тіркелген) жері бойынша мемлекеттiк техникалық байқаудың нәтижелері негізінде жол полициясы жүзеге асырады.
Әр көлік құралына жеке көлік құралдарына қауіпті жүктерді тасымалдауға рұқсат ету туралы куәлік берілуі, байқау нәтижелері көлiк құралдарына қауiптi жүктердi тасымалдауға рұқсат ету туралы куәліктерді тiркеу журналына (4-қосымша) енгізілуі тиіс.
Ескерту: 24-тармаққа өзгертулер енгізілді - Ішкі істер министрлігінің 2005 жылғы 16 наурыздағы N 168   бұйрығымен .
25. Көлік құралдарына қауіпті жүктерді тасымалдауға рұқсат ету туралы куәліктің қолданылу мерзімі оның берiлген сәтінен бастап 12 айға белгіленеді.
Ескерту: 25-тармаққа өзгертулер енгізілді - Ішкі істер министрлігінің 2005 жылғы 16 наурыздағы N 168   бұйрығымен .
3. Көлік құралдарын дайындау (құрастыру) және
олардың конструкцияларын өзгерту кезінде
көлік құралдарының конструкциясын бақылау
26. Көлік құралдарын дайындау (құрастыру) кезінде олардың конструкциясын бақылау техникалық тапсырмаларды (бұдан әрі - ТТ), техникалық жобаларды (бұдан әрі - ТЖ), техникалық шарттарды (бұдан әрі - ТШ) келісу сатысында, сондай-ақ көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін сынау және оларды өндіріске қабылдау кезінде жүзеге асырылады.
27. Көлік құралдарының конструкциясына өзгерістер енгізу кезінде олардың конструкциясын бақылау, егер ол көлемі мен салмақтық өлшемдерін, двигатель үлгісін, оның салмағы мен қуатын, жанармай беру жүйесін, тежегіш жүйесін, санын, орнату орындарын, көру бұрыштарын, жарық беру және жарықты белгі беру аспаптарының жарықтық және түстік сипаттарын, жүру бөліктерін, рөлмен басқаруды, сондай-ақ конструкциясын көру, шолу ауқымын, бәсең және авариядан кейінгі қауіпсіздікті қамтамасыз ететін құрамдас бөліктерін өзгертуге байланысты болса ТШ-ны келісу сатысында және көлік құралдарының сынақтық үлгілерін қабылдауға сынақтан өткізуді жүргізу кезінде жүзеге асырылады. Сонымен қатар автобустардың конструкциясына өзгерістер енгізуге рұқсат етілмейді.
28. ТТ-ны, ТЖ-ны, ТШ-ны келісу сатыларында көлік құралдарының конструкциясын бақылауды Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы департаменті (бұдан әрі - ЖПД) жүзеге асырады.

23. Допуск транспортных средств к перевозке опасных грузов производится посредством выдачи свидетельства о допуске транспортного средства к перевозке опасных грузов (Приложение 3). <*>
Сноска. В пункт 23 внесены изменения - приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 16 марта 2005 года N 168 .
24. Выдача свидетельств о допуске транспортных средств к перевозке опасных грузов осуществляется дорожной полицией по месту регистрации (временной регистрации) транспортных средств на основании результатов государственного технического осмотра.
На каждое транспортное средство должно выдаваться отдельное свидетельство о допуске транспортного средства к перевозке опасных грузов, результаты осмотра внести в журнал регистрации свидетельств о допуске транспортных средств к перевозке опасных грузов (Приложение 4). <*>
Сноска. В пункт 24 внесены изменения - приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 16 марта 2005 года N 168 .
25. Срок действия свидетельства о допуске транспортных средств к перевозке опасных грузов устанавливается на 12 месяцев с момента его выдачи. <*>
Сноска. В пункт 25 внесены изменения - приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 16 марта 2005 года N 168 .
3. Контроль за конструкцией транспортных средств при
их изготовлении (сборке) и изменении конструкции
транспортного средства
26. Контроль за конструкцией транспортных средств при их изготовлении (сборке) осуществляется на стадиях согласования технических заданий (далее - ТЗ), технических проектов (далее - ТП), технических условий (далее - ТУ), а также при испытании опытных образцов транспортных средств и приемки их в производство.
27. Контроль за конструкцией транспортных средств при внесении изменений в их конструкцию, если оно связано с изменением габаритов и весовых параметров, модели двигателя, его веса и мощности, систем подачи топлива, тормозной системы, количества, мест установки, углов видимости, световых и цветовых характеристик приборов освещения и световой сигнализации, ходовой части, рулевого управления, а также составных частей конструкции, обеспечивающих видимость, обзорность, пассивную и послеаварийную безопасность осуществляется на стадиях согласования ТУ и при проведении приемочных испытаний опытных образцов транспортных средств. При этом не допускается внесение изменений в конструкцию автобусов.
28. Контроль за конструкцией транспортных средств на стадиях согласования ТЗ, ТП, ТУ осуществляется Департаментом дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - ДДП).

29. ТТ-ны келісу кезінде оларда жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етумен байланысты мынадай мәліметтердің:
1) бұйымды пайдалану саласындағы қысқаша сипаттаманың;
2) көлік құралы арналған жол жағдайы мен пайдалану режимдерінің;
3) көлік құралының тарту-жылдамдық сипаттамаларының;
4) двигателдің өлшемдерінің;
5) салмақтық өлшемдерінің (жабдықталған түрдегі салмағы, толық салмағы, жүк көтергіштігі, жолаушылар орнының саны, толық салмақтың біліктер бойынша бөлінуі, сүйрелетін тіркеменің, жартылай тіркеменің толық салмағы), ауқымдық мөлшерлерінің (ені, биіктігі, ұзындығы);
6) жолға сәуле түсіруінің, бұрылудың радиустарының;
7) дөңгелектері, біліктері санының, негізгі білік жетегінің, дөңгелектердің мөлшері мен сипаттамасының;
8) біліктер бойынша тежегіш жүйе конструкциясының, жетек түрінің;
9) рөлдік басқару, жетекті күшейткіш конструкциясының;
10) сыртқы жарықтық аспаптар конструкциясының, санының;
11) бәсең қауіпсіздіктің пайдаланылатын құралдарының;
12) жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық кесімдер мен стандарттардың басқа да талаптарының болуы бақыланады.
30. Келісуге олардың құзыретіне сәйкес басқа да мемлекеттік органдарда алдын ала келісуден өткен ТТ-ның жобалары қабылданады.
31. Келісуге ұсынылған ТТ-ның жобасы бойынша ЖПД-ның уәкілетті қызметкері екі данада жазбаша қорытынды жасайды. Қорытындының бірінші данасы ТТ-ны әзірлеушіге жолданады, екіншісі жобаның көшірмесімен бірге бақылау үшін ЖПД-да қалады.
32. Ескертпелер болмаған жағдайда ТТ-ның жобасын келісу "Келісілді" деген белгімен және мөрмен немесе жеке құжатпен (хатпен) расталған ЖПД бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның түпнұсқалық қолымен ресімделеді. Бұл ретте "Келісілді" белгісімен ТТ-ның жобасы келісілген құжаттың күні, нөмірі және атауы көрсетіледі.
33. Егер ТТ-ның жобасында нормативтік құқықтық кесімдердің, стандарттардың және жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы басқа да нормативтік-техникалық құжаттамалардың талаптары ескерілмеген болса немесе ол көлік құралының конструкциясы туралы толық түсінік бермесе, онда жоба бойынша қорытындыда бар кемшіліктер атап көрсетіле отырып жоба келісілмейді.
34. ТЖ-ны келісу кезінде ТТ-дағы кемшіліктердің жойылуы мен оның бекітілуі, ТТ-да көрсетілген нормативтік құқықтық кесімдер, стандарттар талаптарының толық орындалуы бақыланады.
ТЖ-ға көлік құралы мен оның конструкциясының жол қозғалысының қауіпсіздігіне ықпал ететін құрамдас бөліктері жалпы көрінісінің сызбалары енгізіледі.
35. ТЖ-ны келісу осы Нұсқаулықтың 30-33-тармақтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.

29. При согласовании ТЗ контролируется наличие в них следующих сведений, связанных с обеспечением безопасности дорожного движения:
1) краткая характеристика области применения изделия;
2) дорожные условия и режимы эксплуатации, для которых транспортное средство предназначается;
3) тягово-скоростные характеристики транспортного средства;
4) параметры двигателя;
5) весовые параметры (масса в снаряженном состоянии, полная масса, грузоподъемность, количество пассажирских мест, распределение полной массы по осям, полная масса буксируемого прицепа, полуприцепа), габаритные размеры (ширина, высота, длина);
6) дорожный просвет, радиусы поворота;
7) число колес, осей, привод основной оси, размер и характеристика шин;
8) конструкция тормозных систем по осям, тип привода;
9) конструкция рулевого управления, усилителя привода;
10) конструкция, количество внешних световых приборов;
11) используемые средства пассивной безопасности;
12) другие требования нормативных правовых актов и стандартов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения.
30. На согласование принимаются проекты ТЗ, предварительно прошедшие согласование в других государственных органах в соответствии с их компетенцией.
31. По проектам ТЗ, представленным на согласование,  уполномоченным сотрудником ДДП составляется письменное заключение в двух экземплярах. Первый экземпляр заключения направляется разработчику ТЗ, второй вместе с копией проекта остается в ДДП для контроля.
32. В случае отсутствия замечаний согласование проекта ТЗ оформляется подписью первого руководителя ДДП, либо лица, исполняющего его обязанности, под грифом "Согласовано" и заверенной печатью или отдельным документом (письмом). При этом под грифом "Согласовано" указывается дата, номер и наименование документа, которым согласован проект ТЗ.
33. Если в проекте ТЗ не учтены требования нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации в сфере обеспечения безопасности дорожного движения или он не дает полного представления о конструкции транспортного средства, то проект не согласовывается с перечислением в заключении по проекту имеющихся недостатков.
34. При согласовании ТП контролируется устранение недостатков в ТЗ и его утверждение, полнота реализации указанных в ТЗ требований нормативных правовых актов и стандартов.
В ТП включаются чертежи общего вида транспортного средства и составных частей конструкции, влияющих на безопасность дорожного движения, а также пояснительная записка.
35. Согласование ТП осуществляются в порядке, предусмотренном в пунктах 30-33 настоящей Инструкции.

36. ЖПД-ға қарауға ұсынылған ТЖ-мен бір уақытта көлік құралдарының сынақтық үлгілерін сынаудың бағдарлама-әдістемесін келісу жүргізіледі. Егер бұйымда сериялық көлік құралының құрамдас бөлігі қолданылатын болса, онда бұл бұйымдарды сынаудың бағдарлама-әдістемесі өзгерген өлшемдерді ғана тексеруді көздеуі мүмкін.
37. Бағдарлама-әдістемені келісу ТЖ үшін белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
38. Көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін сынау және өндіріске қабылдау сатысындағы бақылау қабылдаулық сынақтар жөніндегі комиссияға қатысу арқылы жүзеге асырылады.
39. Көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін қабылдаулық сынақтар жөніндегі комиссияның құрамына ЖПД-ның уәкілетті қызметкері немесе ЖПД-ның жазбаша тапсырмасы бойынша аумағында сынақ жүргізу ұйғарылған Астана, Алматы қалаларының ІІББ, облыстардың ІІББ, ІІБ Жол полициясы басқармасының (бұдан әрі - ЖПБ) өкілі қатысады.
40. Көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін қабылдаулық сынақ белгіленген тәртіппен ЖПД-да келісілген көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін сынаудың бағдарлама-әдістемесіне сәйкес жүргізіледі.
41. Көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерінің конструкциясы мен техникалық жағдайын қабылдаулық сынақтар барысында тиісті жобалау-техникалық құжаттамалардың, сондай-ақ нормативтік құқықтық кесімдердің, стандарттардың және жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы басқа да нормативтік-техникалық құжаттамалардың талаптарына сәйкестігі тексеріледі.
42. Көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін сынаудың нәтижелері бойынша қабылдау комиссиясы хаттама мен көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін қабылдаудың актісін жасайды.
43. Егер үлгілер сынақтан өтпесе хаттамада конструкцияны пысықтау туралы ұсыныс жазылады және жол полициясының уәкілетті қызметкері көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін қабылдау актісіне қол қоймайды. Конструкцияның пысықталған құрамдас бөліктері қайта сынақтан өтеді.
44. ТШ-ны келісу кезінде:
көлік құралының конструкциясына, оны дайындауға, бақылауға және қабылдауға қойылатын талаптардың толық кешенінің болуы;
белгіленетін ТШ нормаларының жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық талаптарға сәйкестігі;
қабылдау сынақтарының нәтижелері бойынша хаттама мен актінің болуы;
көлік құралдарының тәжірибелік үлгілеріне арналған сертификаттардың болуы бақыланады.
45. ТШ көлік құралдарының нақты түрлерінің сериясына әзірленеді, сондай-ақ ЖПД-ның шешімі бойынша бір нақты көлік құралына әзірленуі мүмкін.

36. Одновременно с ТП, представленными в ДДП для рассмотрения, проводится согласование программы-методики испытания опытных образцов транспортных средств. Если в изделиях применяются составные части серийных транспортных средств, то программа-методика испытания этих изделий может предусматривать проверку только тех параметров, которые изменены.
37. Согласование программы-методики осуществляется в порядке, установленном для ТЗ.
38. Контроль на стадии испытания и приемки опытных образцов транспортных средств в производство осуществляется посредством участия в комиссии по приемочным испытаниям.
39. В составе комиссии по приемочным испытаниям опытных образцов транспортных средств принимает участие уполномоченный сотрудник ДДП или по письменному поручению ДДП представитель Управления дорожной полиции ГУВД городов Астаны, Алматы, ГУВД-УВД областей (далее - УДП), на территории которых предполагается проведение испытаний.
40. Приемочные испытания опытных образцов транспортных средств проводятся в соответствии с программой-методикой испытаний опытных образцов транспортных средств, согласованной в установленном порядке ДДП.
41. В ходе приемочных испытаний конструкция и техническое состояние опытных образцов транспортных средств проверяются на соответствие требованиям соответствующей проектно-технической документации, а также нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации в сфере обеспечения безопасности дорожного движения.
42. По результатам испытаний опытных образцов транспортных средств приемочной комиссией составляется протокол и акт приемки опытных образцов транспортных средств.
43. Если образцы не выдержали испытаний, в протоколе записываются предложения о доработке конструкции и акт приемки опытных образцов транспортных средств уполномоченными сотрудниками дорожной полиции не подписывается. Доработанные составные части конструкции подвергаются повторным испытаниям.
44. При согласований ТУ контролируется:
наличие полного комплекса требований к конструкции транспортного средства, ее изготовлению, контролю и приемке;
соответствие норм, устанавливаемых ТУ, обязательным требованиям государственных, межгосударственных и международных стандартов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения;
наличие протокола и акта по результатам приемочных испытаний;
наличие сертификатов соответствия на опытные образцы транспортных средств.
45. ТУ разрабатываются на серию конкретных видов транспортных средств, а также по решению ДДП ТУ могут разрабатываться на одно конкретное транспортное средство.

46. ТШ-ны келісудің мерзімі ол түскен күннен бастап 15 күннен аспауы тиіс.
47. Техникалық шарттардың жобаларын келісуді ресімдеу осы Нұсқаулықтың 30-33-тармақтарында көзделген тәртіппен орындалады.
48. ТШ-ға енгізілетін өзгерістер ТШ үшін белгіленген тәртіппен келісіледі.
49. Келісуден кейін техникалық шарттар заңнамамен белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуге жатады. ТШ-ны мемлекеттік тіркеудің нәтижелері бойынша ЖПД көлік құралдарын дайындауды не оның конструкциясына өзгерістер енгізуді жүзеге асыратын ұйымға Жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде көлік құралының конструкциясына келісу туралы куәлік (бұдан әрі - Куәлік) (1-қосымша) беру туралы шешім қабылдайды.
50. ЖПД көлік құралдарын дайындауды не оның конструкциясына өзгерістер енгізуді жүзеге асыратын ұйымға ЖПД-да ТТ-ны, ТЖ-ны, ТШ-ны келісуге, қабылдаулық сынақтарға, ТШ-ны мемлекеттік тіркеуге қатысты құжаттар мен аталған ұйымның қызметіне қатысты басқа да құжаттамалар сақталатын байқаулық іс қағаздары жүргізіледі.
51. ЖПД Жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде көлік құралының конструкциясына келісу туралы куәлік берілген ұйымдар туралы ақпаратты ЖПБ-ның назарына жеткізеді.
52. ЖПБ көлік құралдары ТШ-ның, нормативтік құқықтық кесімдердің, стандарттардың және жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы басқа да нормативтік-техникалық құжаттамалардың талаптарын бұза отырып дайындалған не конструкциясына өзгерістер енгізілген жағдайлар туралы заңнамамен көзделген шаралар қабылдау үшін ЖПД-ны хабардар етеді.
53. Жобалау-техникалық құжаттамаларды әзірлеместен, бірақ көлік құралының үлгісімен - дайындаушы зауыттың баламасымен қатаң сәйкестікте және жол полициясымен келісім бойынша көлік құралдарының конструкциясына мынадай өзгерістерді:
1) қораптың түрін конструкциясы, саны және материалы бойынша көлік құралының қорабын немесе цистернасын - дайындаушы зауыттың баламасын бекітудің элементтеріне баламды бекіту элементтерін қолдану арқылы көлік құралдары мен тіркемелердің шассиіне дайындаушы зауыттар көлік құралының аталған үлгісі үшін дайындаған стандартты, көлік құралының аталған маркісінің құрамында сертификатталған самосвалдық және борттық қораптарды, цистерналарды, фургон қораптарды орнату арқылы өзгертуді;
2) жүк автомобилдеріне конструкциясы, саны және материалы бойынша дайындаушы зауыттың үлгісіндегі - баламасындағы бекіту элементтеріне баламды бекіту элементтерін қолдану арқылы дайындаушы зауыттың үлгісіне-баламасына сәйкестікте зауытта дайындалған, көлік құралының аталған маркісінің құрамында сертификатталған қосымша жанармай бактарын орнатуды;

46. Срок согласования проекта ТУ не должен превышать 15 дней со дня их поступления.
47. Оформление согласования проектов технических условий выполняется в порядке, предусмотренном в пунктах 30-33 настоящей Инструкции.
48. Изменения, вносимые в ТУ, согласовываются в порядке, установленном для ТУ.
49. После согласования, технические условия подлежат государственной регистрации в установленном законодательством порядке. По результатам государственной регистрации ТУ ДДП принимается решение о выдаче организации, осуществляющей изготовление, либо внесение изменений в конструкцию транспортного средства, Свидетельства о согласовании конструкции транспортного средства в части, относящейся к обеспечению безопасности дорожного движения (далее - Свидетельство) (приложение 1).
50. На каждую организацию, осуществляющую изготовление, либо внесение изменений в конструкцию транспортных средств, ДДП ведутся наблюдательные дела, где хранятся документы, касающиеся согласования ТЗ, ТП, ТУ, приемочных испытаний, государственной регистрации ТУ и другая документация, относящаяся к деятельности данной организации.
51. ДДП доводит до сведения УДП информацию об организациях, которым выдано Свидетельство о согласовании конструкции транспортного средства в части, относящейся к обеспечению безопасности дорожного движения.
52. О случаях изготовления, либо внесения изменений в конструкцию транспортного средства с нарушениями требований ТУ, нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, УДП информируют ДДП для принятия предусмотренных законодательством мер.
53. Допускается осуществлять без разработки проектно-технической документации, но в строгом соответствии с моделью транспортного средства-аналогом завода-изготовителя и по согласованию с дорожной полицией, следующие внесения изменений в конструкцию транспортных средств:
1) изменение типа кузова, связанного с установкой на шасси автомобилей и прицепов стандартных, изготовленных заводами-изготовителями для данной модели транспортного средства, самосвальных и бортовых кузовов, цистерн, кузовов-фургонов, сертифицированных в составе данной марки транспортного средства, с применением крепежных элементов, аналогичных по конструкции, количеству и материалу элементам крепления кузова или цистерны транспортного средства-аналога завода-изготовителя;
2) установка на грузовых автомобилях в соответствии с моделью-аналогом завода-изготовителя дополнительных топливных баков заводского изготовления, сертифицированных в составе данной марки транспортного средства с применением крепежных элементов, аналогичных по конструкции, количеству  и материалу, крепежным элементам модели-аналога завода-изготовителя;

3) жүк автомобилдеріне конструкциясы, саны және материалы бойынша дайындаушы зауыттың үлгісіндегі - баламасындағы бекіту элементтеріне баламды бекіту элементтерін қолдану арқылы дайындаушы зауыттың үлгісіне-баламасына сәйкестікте көлік құралының аталған маркісінің құрамында сертификатталған жүктерді өз бетінше тиеуге және түсіруге арналған жүк көтергіш борттарды, шығырларды және гидравликалық көтергіштерді орнатуды;
4) көлік құралдары мен тіркемелерге, оның ішінде жеңіл автомобилдің салонына стандартты бекіту тетіктерін пайдалану арқылы көлік құралының аталған маркісінің құрамында сертификатталған арнаулы алынбайтын жабдықтарды орнатуды;
5) қорапты жүк автомобилдерге және қорапты екі дөңгелекті тіркемелерге стандартты бекіту тетіктері мен шуды болдырмайтын құралдарды қолдану арқылы борттардың орнына кониктерді орнатуды;
6) жүк автомобилдерінің шассиіне дайындаушы зауыттың үлгісіндегі - баламасындағы бекіту элементтеріне баламды бекіту элементтерін қолдану арқылы дайындаушы зауыттың үлгісіне-баламасына сәйкестікте көлік құралының аталған маркісінің құрамында сертификатталған почта, өнеркәсіптік және азық-түліктік тауарларды тасымалдауға арналған фургон қораптар орнатуды енгізуге рұқсат етіледі.
54. Осы Нұсқаулықтың 53-тармағында көрсетілген өзгерістерді енгізуге арналған өтінішті ЖПД және/немесе көлік құралының есепте тұрған жері бойынша ЖПБ қарайды.
55. Өтініш қарауға көлік құралының конструкциясына енгізілетін өзгерістерді тәптіштеп баяндау арқылы қабылданады.
56. Жол полициясы көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізуге арналған өтінішті қараудың нәтижелері бойынша өтініш берушіге қабылданған шешімді көрсете отырып жазбаша жауап қайтарады.
57. Оң шешімде нормативтік құқықтық кесімдердің, стандарттардың оларға сәйкес көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізуді жүргізу қажет талаптары көрсетіледі, тиісті жұмыстарды орындау мүмкін болатын өндірістік-техникалық базаны таңдау жөнінде кеңес беріледі, сондай-ақ көлік құралын қарауға уәкілетті жол полициясы бөлімшесінің атауы көрсетіледі.
58. Конструкциясына өзгерістер енгізілген көлік құралы заңнамамен белгіленген тәртіппен сертификаттауға жатады.
59. Өзгерістер енгізілгеннен және сертификатталғаннан кейін көлік құралының конструкциясы мен техникалық жағдайын иесіне Көлік құралын тексеру актісін (2-қосымша) беру арқылы жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық кесімдер мен стандарттарға сәйкестігін жол полициясы тексереді.

3) установка на грузовые автомобили в соответствии с моделью-аналогом завода-изготовителя грузоподъемных бортов, лебедок и гидравлических подъемников для самостоятельной погрузки и разгрузки грузов, сертифицированных в составе данной марки транспортного средства, с применением крепежных элементов, аналогичных по конструкции, количеству и материалу, крепежным элементам модели-аналога завода-изготовителя;
4) установка в соответствии с моделью-аналогом завода-изготовителя на автомобили и прицепы, в том числе в салоне легкового автомобиля, специального несъемного оборудования, сертифицированного в составе данной марки транспортного средства, с применением стандартных крепежных деталей;
5) установка на грузовые бортовые автомобили и бортовые двухосные прицепы коников взамен бортов с применением стандартных крепежных деталей и приспособлений, исключающих повышенный шум;
6) установка в соответствии с моделью-аналогом завода-изготовителя на шасси грузовых автомобилей кузовов-фургонов мастерских, для перевозки почты, промышленных и продовольственных товаров, сертифицированных в составе данной марки транспортного средства с применением крепежных элементов, аналогичных по конструкции, количеству и материалу, крепежным элементам модели-аналога завода-изготовителя.
54. Заявления на внесение изменений в конструкцию транспортных средств, указанным в пункте 53 настоящей Инструкции, рассматриваются ДДП и/или УДП по месту учета транспортных средств.
55. Заявления принимаются к рассмотрению с подробным описанием вносимых изменений в конструкцию транспортного средства.
56. По результатам рассмотрения заявления на внесение изменений в конструкцию транспортного средства дорожной полицией выдается заявителю письменный ответ с указанием принятого решения.
57. В положительном решении указываются технические требования нормативных правовых актов и стандартов, в соответствии с которыми необходимо произвести внесение изменений в конструкцию транспортного средства, даются рекомендации по выбору производственно-технической базы, на которой возможно выполнение соответствующих работ, а также указывается наименование подразделения дорожной полиции, уполномоченное для осмотра транспортного средства.
58. Транспортные средства, в конструкцию которых внесены изменения, подлежат сертификации в установленном законодательством порядке.
59. Конструкция и техническое состояние транспортного средства после внесения изменений и сертификации проверяются дорожной полицией на соответствие требованиям нормативных правовых актов и стандартов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, с выдачей владельцу Акта осмотра транспортного средства (приложение 2).

60. Конструкциясына өзгерістер енгізілген көлік құралының конструкциясы мен техникалық жағдайын тексеру кезінде көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізу жүргізілген ұйымдардың орындалған жұмыстар туралы растаушы құжаттарында көрсетілген орындалған жұмыстардың көлемі мен сапасының сәйкестігі бақыланады. Ол туралы мәлімет Көлік құралын тексеру актісінің "Тексеру барысында анықталған жолсыздықтар туралы ескертпелер және қосымша ақпараттар" деген бағанына енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2003 жылғы 13 ақпандағы
N 87 бұйрығымен бекітілген
Ішкі істер органдары жол
полициясы бөлімшелерінің көлік
құралдарының конструкциясы мен
техникалық жағдайын бақылауды
ұйымдастыруы жөніндегі
нұсқаулыққа 1-қосымша
Куәліктің түпнұсқадан ксерографиялық
немесе соған сәйкес тәсілмен
алынған, кәсіпорынның мөрімен
расталған көшірмесін дайындаушы
кәсіпорын әрбір дайындалған, қайта
жабдықталған көлік құралына береді
және жол полициясы автокөлік құралын
тіркеуге арналған негіздемелердің
бірі ретінде қабылдайды.
Жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз
ету бөлігінде көлік құралының конструкциясына
келісу туралы
КУӘЛІК
1. Техникалық құжаттаманы әзірлеуші ұйымның атауы мен мекен-жайы:
2. Көлік құралын дайындауды (конструкциясына өзгерістер енгізуді)
жүзеге асырған кәсіпорынның атауы мен мекен-жайы:
3. Көлік құралының түрі мен үлгісі:
4. Көлік құралының конструкциясына енгізілетін өзгеріс:
5. Жоғарыда көрсетілген көлік құралдарын дайындауға (конструкциясына
өзгерістер енгізуге) арналған техникалық құжаттама ҚР ІІМ Жол
полициясы департаментімен келісілген және толық көлемде
__________________________________________________________________
(техникалық құжаттамалардың түпнұсқасын ұстаушы ұйымның атауы)
қолында.
Осы Куәлік 200__жылдың "__" _______ дейін қолданылу мерзімімен берілді.
ҚР ІІМ Жол полициясы департаментінің
бастығы - ҚР бас мемлекеттік автоинспекторы
____________________
(қолы)
М.О.
200__жылы "__" _______
Мекеменің басшысы
М.О.
200__жылы "__" _______                     ______________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2003 жылғы 13 ақпандағы
N 87 бұйрығымен бекітілген
Ішкі істер органдары жол
полициясы бөлімшелерінің көлік
құралдарының конструкциясы мен
техникалық жағдайын бақылауды
ұйымдастыруы жөніндегі
нұсқаулыққа 2-қосымша
Көлік құралын тексеру
АКТІСІ
200_ жылғы "__" _________ жасалды.
___________________________________________________________________
(ЖП қызметкерінің аты-жөні, лауазымы, атағы)

60. При проверке конструкции и технического состояния транспортного средства, в конструкцию которого внесены изменения, контролируется соответствие объема и качества выполненных работ, указанных в подтверждающих документах о выполненных работах организациями, которыми произведено внесение изменений в конструкцию транспортного средства. Сведения об этом включаются в графу "Замечания о выявленных в ходе проверки нарушениях и дополнительная информация" Акта осмотра транспортного средства.
Приложение 1
к Инструкции по организации
подразделениями дорожной полиции
органов внутренних дел контроля
за конструкцией и техническим
состоянием транспортных средств,
утвержденной приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 13 февраля 2003 года N 87
Копия свидетельства, полученная с оригинала
ксерографическим или аналогичным способом,
заверенная печатью предприятия, выдается
предприятием-изготовителем на каждое
изготовленное, переоборудованное
транспортное средство и принимается
дорожной полицией как одно из оснований
для регистрации АТС
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о согласовании конструкции транспортного
средства в части, относящейся к обеспечению
безопасности дорожного движения
1. Наименование и адрес организации-разработчика технической документации:
2. Наименование и адрес предприятия, осуществляющего изготовление (внесение изменений в конструкцию) транспортного средства:
3. Тип и модель транспортных средств:
4. Изменения, вносимые в конструкцию транспортных средств:
5. Техническая документация на изготовление (внесение изменений в конструкцию) вышеуказанных транспортных средств согласована с Департаментом дорожной полиции
МВД РК и в полном объеме находится у  ___________________________________________________________________
(наименование организации держателя подлинника
технической документации)
Настоящее Свидетельство выдано со сроком действия до "___" ______ 200_г.
Начальник Департамента дорожной полиции
МВД Республики Казахстан - Главный государственный
автомобильный инспектор Республики Казахстан       _______________
(подпись)
М.П.
"___" __________  200_ г.
Руководитель предприятия                         _____________
(подпись)
М.П.
"___" __________  200_ г.
_________________________________________________________________
Приложение 2
к Инструкции по организации
подразделениями дорожной полиции
органов внутренних дел контроля
за конструкцией и техническим
состоянием транспортных средств,
утвержденной приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 13 февраля 2003 года N 87
АКТ
осмотра транспортного средства
Составлен  "__" _______ 200_ года
_____________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. сотрудника ДП)

1. Көлік құралының маркасы, үлгісі, түсі __________________________
___________________________________________________________________
2. Нөмірлік белгісі ____________ 4. Двигатель _____________________
3. Шасси ____________________    5. Кузов _________________________
6. Шыққан жылы ____________    7. КҚТК сериясы, нөмірі ____________
8. Көлік құралының иесі ___________________________________________
___________________________________________________________________
9. Иесінің мекен-жайы _____________________________________________
10. Тексеру барысында анықталған жолсыздықтар туралы ескертпелер
және қосымша ақпарат: _____________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
12. Техникалық жағдайы туралы қорытынды: Автомобильдің конструкция.
сына жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы
заңнаманың талаптары сақтала отырып (сақталмай) _______
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
байланысты өзгерістер енгізілді.
Жол полициясы қызметкері ___________________________
(қолы)
Көлік құралының иесі ________________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрінің 2003 жылғы
13 ақпандағы N 87 бұйрығымен
бекітілген Ішкі істер органдары
жол полициясы бөлімшелерінің
көлік құралдарының конструкциясы
мен техникалық жағдайын
бақылауды ұйымдастыруы жөніндегі
нұсқаулыққа 3-қосымша
Ескерту: 3-қосымшамен толықтырылды - Ішкі істер
министрлігінің 2005 жылғы 16 наурыздағы N 168   бұйрығымен .
Көлік құралына қауіпті жүктерді
тасымалдауға рұқсат беру туралы
Куәлік
1. Осы куәлік төменде көрсетілген көлік құралының, жол
қозғалысының Ережелеріндегі, қауіпті жүктерді автомобиль көлігімен
тасымалдау Ережелеріндегі талаптарға жауап беретіндігін және
олардың тасымалдауына рұқсат етілетіндігін куәландырады.
2. Осы куәлік, көрсетілген көлік құралы пайдаланудан алып
тасталған, иесі өзгерген, куәліктің берілген мерзімі өткен және
көлік құралы қайтадан жабдықталған жағдайда, берген жол полициясы
бөлімшесіне қайтарылуға жатады.
3. Көлік құралының үлгісі (автомобиль, тіркеме, жартылай
тіркеме) және маркасы _____________________________________________

1. Марка, модель, цвет транспортного средства:_______________ _____________________________________________________________
2. Номерной знак  _______________   3. Двигатель_____________
4. Шасси ________________________   5. Кузов    _____________
6. Год выпуска___________________   7. СРТС серия, номер_____
8. Владелец транспортного средства __________________________
_____________________________________________________________
9. Адрес владельца __________________________________________
10. Замечания о выявленных в ходе проверки нарушениях и
дополнительная информация:___________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
12. Заключение о техническом состоянии: В конструкцию автомобиля
внесены изменения, связанные с  _____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
с соблюдением (не соблюдением) требований законодательства в
сфере обеспечения безопасности дорожного движения.
Сотрудник дорожной полиции______________________________
(подпись)
Владелец
транспортного средства _________________________________
(подпись)
Приложение 3
к Инструкции по организации подразделениями
дорожной полиции органов внутренних дел
контроля за конструкцией и техническим
состоянием транспортных средств, утвержденной
приказом Министра внутренних дел Республики
Казахстан от 13 февраля 2003 года N 87 <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 3 - приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 16 марта 2005 года N 168 .
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о допуске транспортного средства к
перевозке опасного груза
1. Настоящее свидетельство удостоверяет в том, что указанное
ниже транспортное средство соответствует требованиям,
предусмотренным Правилами дорожного движения, Правилами перевозки
опасных грузов автомобильным транспортом и допускается к их
перевозке.
2. Настоящее свидетельство подлежит возврату выдавшему его
подразделению дорожной полиции при изъятии указанного транспортного
средства из эксплуатации, перемены владельца, по истечении срока
действия свидетельства и в случае переоборудования транспортного
средства.
3. Марка и модель транспортного средства (автомобиля,
прицепа, полуприцепа):
________________________________________________________________

4. Көлік құралының мемлекеттік нөмірлік белгісі үлгісі
(автомобиль, тіркеме, жартылай тіркеме) ___________________________
5. Көлік құралының кузов үлгісі _____________________________
6. Тахографтың заводтық нөмірі _______, _____________20___ ж.
дейін жарамды.
7. Көлік құралының исі және оның мекенжайы __________________
___________________________________________________________________
8. "___"_________20__ ж. көлік құралы тексерілді және мына
қауіпті жүктерді тасымалдауға жіберілуі мүмкін
___________________________________________________________________
(аты мен сыныбын көрсет)
9. _____________20___ ж. _____________20___ ж. дейін жарамды.
жол полициясының бастығы
______________________                 ______________________
"___" ________ 20__ ж.   (қолы, мөр)      (Фамилиясы, аты,
әкесінің аты)
10. Осы куәлік мерзімі "___" _______ 20__ ж. дейін ұзартылған
жол полициясының бастығы
______________________                 ______________________
"___" ________ 20__ ж.   (қолы, мөр)      (Фамилиясы, аты,
әкесінің аты)
Ескертпе: Осы куәлік жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз
ету бөлігіндегі қауіпті жүкті тасымалдауға көлік құралына рұқсат
беруді айқындайды және егер көлік құралы 5-тармақта көрсетілген
басқа тасымалдаушыға, операторға немесе иесіне берілсе, куәліктің
жарамдылық мерзімі өткеннен кейін және көлік құралының бір немесе
одан да көп негізгі сипаттамалары айтарлықтай өзгерсе АКҚ пайдалану
тоқтатылғаннан кейін оны берген Жол полициясы бөлімшесіне
қайтарылуы тиіс.
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрінің 2003 жылғы
13 ақпандағы N 87 бұйрығымен
бекітілген Ішкі істер органдары
жол полициясы бөлімшелерінің
көлік құралдарының конструкциясы
мен техникалық жағдайын
бақылауды ұйымдастыруы жөніндегі
нұсқаулыққа 4-қосымша
Ескерту: 4-қосымшамен толықтырылды - Ішкі істер
министрлігінің 2005 жылғы 16 наурыздағы N 168   бұйрығымен
Көлік құралдарына қауіпті жүктерді тасмалдауға
рұқсат ету туралы куәліктерді тiркеу журналы
N
қ/қ
Қауіпті жүкті тасымалдаушы туралы
мәліметтер
(атауы,
мекен-жайы)
Көлік құралының маркасы, мемлекеттік нөмірі
Жүк класы
Куәлік берілген күн
Куәлік алған адамның
Т.А.Ә.А. және қолы
1
2
3
4
5
6

4. Государственный номерной знак транспортного средства
(автомобиля, прицепа, полуприцепа)
________________________________________________________________
5. Тип кузова транспортного средства _____________________
6. Заводской N тахографа ___, действителен до __ ______20_г.
7. Владелец транспортного средства и его адрес ___________
________________________________________________________________
8. Транспортное средство подвергнуто осмотру "_" ______20_г.
и допущено к перевозке опасных грузов __________________________
(указать наименование и класс)
9. Действительно с _____ 20___ г. до _____________ 20__ г.
Начальник дорожной полиции
____________________________ _______________________
"__" ______ 20__г подпись, печать (Фамилия, имя, отчество)
10. Срок действия настоящего свидетельства продлен до
"___"_________20___г.
Начальник дорожной полиции
____________________________ _______________________
"__" ______ 20__г подпись, печать (Фамилия, имя, отчество)
Примечание. Настоящее свидетельство определяет допуск транспортного средства к перевозке опасного груза в части, касающейся обеспечения безопасности дорожного движения, и должно быть возвращено выдавшему его подразделению Дорожной полиции: после прекращения эксплуатации АТС; если транспортное средство перешло другому перевозчику, оператору или владельцу, указанному в пункте 5; по истечении срока действительности свидетельства, и если существенно изменилась одна или более из основных характеристик транспортного средства.
Приложение 4
к Инструкции по организации подразделениями
дорожной полиции органов внутренних дел
контроля за конструкцией и техническим
состоянием транспортных средств, утвержденной
приказом Министра внутренних дел Республики
Казахстан от 13 февраля 2003 года N 87 <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 4 - приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 16 марта 2005 года N 168 .
ЖУРНАЛ
регистрации свидетельств о допуске транспортного
средства к перевозке опасных грузов
N
Сведения о перевозчике
опасного груза
(наименование,
адрес)
Марка, гос.номер
Транспорт-
ного
Средства
Класс
груза
Дата
выдачи
свиде-
тельства
Ф.И.О. и
подпись
лица, полу-
чившего
свиде-
тельство
1
2
3
4
5
6