Мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына үлгілік біліктілік талаптарының бекітілуі туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 17 наурыздағы N 02-01-02/27 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министірлігінде 2003 жылғы 27 наурызда тіркелген. Тіркеу N 2219. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 қаңтардағы N 02-01-02/9 (V042697) бұйрығымен.
"Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі  Заңының  5-бабы 1-тармағының 3-тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса тіркелген Мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына үлгілік біліктілік талаптарын бекітсін.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 1999 жылғы 30 желтоқсандағы NА-242 "Мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына үлгілік біліктілік талаптары туралы"  бұйрық  өз күшін жойды деп танылсын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуде алынған күннен бастап өз күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
жөніндегі агенттігі
төрағасының
2003 жылғы 17 наурыздағы
N 02-01-02/27 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына үлгілік біліктілік талаптары
1. Осы үлгілік біліктілік талаптары А, В, С, D, Е санаттарының топтарына жатқызылған мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына және осы санаттарға қатысты лауазымдарға орналасушы азаматтарға даярланған.
2. Мемлекеттік органдар мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына осы үлгілік біліктілік талаптар (бұдан әрі - үлгілік біліктілік талаптар) негізінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігімен немесе оның аумақтық бөлімшелерімен келістірілетін штаттық кестемен алдын ала қарастырылған мемлекеттік әкімшілік лауазымдардың біліктілік талаптарын (бұдан әрі - біліктілік талаптар) әзірлеп және бекітеді.
3. Біліктілік талаптарының функционалды ерекшеліктерін ескере отырып, үлгілік біліктілік талаптарын нақтылайды.
Біліктілік талаптар үлгілік біліктілік талаптарға қайшы келмеуі керек, тек ерекше жағдайларда, заң актілермен қарастырылған кейбір әкімшілік лауазымдарға ғана.
3-1. Басшылық лауазымдарға жатпайтын мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына басшылық лауазымдағы жұмыс өтілінің болуы міндетті талап емес.
Ескерту: 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 15 шілдедегі N 02-01-04/25   бұйрығымен .

Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям административных государственных должностей
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 17 марта 2003 года N 02-01-02/27. Зарегистрированный Министерством юстиции Республики Казахстан 27 марта 2003 года за N 2219. Утратил силу - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственой службы от 23.01.2004г. N 02-01-02/9 (V042697)
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 5 Закона  Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Типовые квалификационные требования к категориям административных государственных должностей.
2. Признать утратившим силу Приказ  Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 30 декабря 1999 года N А-242 "О типовых квалификационных требованиях к категориям административных государственных должностей".
3. Настоящий приказ вводится в действие с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
Приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 17 марта 2003 года N 02-01-02/27
Типовые квалификационные требования
к категориям административных
государственных должностей
1. Настоящие типовые квалификационные требования установлены к административным государственным должностям групп категорий А, В, С, D, Е и предъявляются к гражданам, претендующим на занятие должностей, отнесенных к этим категориям.
2. Государственные органы на основе настоящих типовых квалификационных требований к категориям административных государственных должностей (далее - типовые квалификационные требования) разрабатывают и утверждают квалификационные требования к административным государственным должностям (далее - квалификационные требования), предусмотренным их штатным расписанием, которые согласовываются с Агентством Республики Казахстан по делам государственной службы или его территориальными подразделениями.
3. Квалификационные требования с учетом их функциональных особенностей конкретизируют типовые квалификационные требования.
Квалификационные требования не должны противоречить типовым квалификационным требованиям, за исключением иных случаев, предусмотренных законодательными актами к отдельным административным должностям.
3-1. К административным государственным должностям, не относящимся к руководящим, наличие стажа работы на руководящих должностях не является обязательным требованием. <*>
Сноска. Дополнены новым пунктом 3-1 - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 15 июля 2003 года N 02-01-04/25 .

4. Мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының А санаттары тобына қойылатын келесі үлгілік біліктілік талаптары белгіленеді:
1) А-1 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
бес жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы, соның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдағы қызметтік міндеттерге сәйкес бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі не болмаса мемлекеттік органдардағы немесе олардың құрылымдық бөлімшелеріндегі басшыларын не болмаса олардың орынбасарларының лауазымдарында немесе солардың құрылымына жататын бөлімшелерінде (бұдан әрі - мемлекеттік органдарының басшылық лауазымдарында) немесе мемлекеттік органдарда А-5 санаты және жоғары, В-5 санаты және жоғары лауазымдарда (бұдан әрі - басқа лауазымдарда) үш жылдан кем емес стажы немесе осы санаттағы нақты лауазымдағы функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда алты жылдан кем емес, соның ішінде үш жылдан кем емес басқа да мекемелерде басшылық лауазымдардағы (бұдан әрі - басшылық лауазымдардағы) жұмыс тәжірибесі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Конституциялық  Заңын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  Заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
2) А-2 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
төрт жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы, соның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдағы қызметтік міндеттерге сәйкес бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі не болмаса мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа лауазымдарда екі жылдан кем емес қызмет стажы немесе осы санаттағы нақты лауазымдағы функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда бес жылдан кем емес, соның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдардағы жұмыс тәжірибесі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Конституциялық  заңын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  Заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.

4. К группе категорий А административных государственных должностей устанавливаются следующие типовые квалификационные требования:
1) Для категории А-1:
образование - высшее профессиональное;
не менее пяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года работы на должностях следующей нижестоящей категории либо не менее трех лет стажа на должностях руководителей государственных органов либо их структурных подразделений или их заместителей (далее - руководящих должностях в государственных органах) или на должностях категории А-5 и выше, В-5 и выше в государственных органах (далее - иных должностях) или наличие не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях иных организаций (далее - руководящих должностях).
Знание Конституции  Республики Казахстан, Конституционного закона  Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан", Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
2) Для категории А-2:
образование - высшее профессиональное;
не менее четырех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года работы на должностях следующей нижестоящей категории либо не менее двух лет стажа на руководящих или иных должностях в государственных органах или наличие не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной  категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Конституционного закона  Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан", Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.

3) А-3 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
үш жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы, соның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдағы қызметтік міндеттерге сәйкес не болмаса мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет стажы немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда төрт жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі, соның ішінде екі жылдан кем емес басшылық жұмыс тәжірибесі және мемлекеттік қызметшілерді даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша оқу.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Конституциялық  заңын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  Заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
4) А-4 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
екі жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы, соның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдағы қызметтік міндеттерге сәйкес не болмаса мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа лауазымда бір жылдан кем емес қызмет стажы немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда үш жылдан кем емес, соның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымда жұмыс тәжірибесі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Конституциялық  заңын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  Заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметкерлерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.

3) Для категории А-3:
образование - высшее профессиональное;
не менее трех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года работы на должностях следующей нижестоящей категории либо не менее одного года стажа на руководящих или иных должностях в государственных органах или наличие не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях или обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Конституционного закона  Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан", Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
4) Для категории А-4:
образование - высшее профессиональное;
не менее двух лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года работы на должностях следующей нижестоящей категории либо не менее одного года стажа на руководящих или иных должностях в государственных органах или наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Конституционного закона  Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан", Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", "О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.

5) А-5 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
екі жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда үш жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Конституциялық  заңын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  Заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
6) А-6, А-7 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік. Осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда үш жылдан кем емес немесе бір жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы және біліктілігін көтерген жағдайда орта кәсіптік білімі барларға рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу;
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
Ескерту: 4-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 15 шілдедегі N 02-01-04/25   бұйрығымен .
5. В санатты мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын келесі үлгілік біліктілік талаптары:
1) В-1 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
бес жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы, соның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдағы қызметтік міндеттерге сәйкес бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі не болмаса мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа лауазымдарда үш жылдан кем емес қызмет стажы немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда алты жылдан кем емес, соның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдардағы жұмыс тәжірибесі.

5) Для категории А-5:
образование - высшее профессиональное;
не менее двух лет стажа государственной службы или наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Конституционного закона  Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан", Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", "О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
6) Для категорий А-6, А-7:
образование - высшее профессиональное. Допускается среднее профессиональное образование при наличии не менее трех лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, либо одного года стажа государственной службы и при условии повышения квалификации.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий. <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 15 июля 2003 года N 02-01-04/25 .
5. К группе категорий В административных государственных должностей устанавливаются следующие типовые квалификационные требования:
1) Для категории В-1:
образование - высшее профессиональное;
не менее пяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года работы на должностях следующей нижестоящей категории либо не менее трех лет стажа на руководящих или иных должностях в государственных органах или наличие не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях.

Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
2) В-2 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
бес жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы, соның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдағы қызметтік міндеттерге сәйкес бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі не болмаса мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа лауазымдарда үш жылдан кем емес қызмет стажы немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда алты жылдан кем емес, соның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс тәжірибесі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
3) В-3 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
үш жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы, соның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі не болмаса мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа лауазымдарда екі жылдан кем емес қызмет стажы немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда төрт жылдан кем емес, соның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс тәжірибесі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.

Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
2) Для категории В-2:
образование - высшее профессиональное;
не менее пяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года работы на должностях следующей нижестоящей категории либо не менее трех лет стажа на руководящих или иных должностях в государственных органах или наличие не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
3) Для категории В-3:
образование - высшее профессиональное;
не менее трех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года работы на должностях следующей нижестоящей категории либо не менее двух лет стажа на руководящих или иных должностях в государственных органах или наличие не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.

4) В-4 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
екі жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы, соның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдағы қызметтік міндеттерге сәйкес бір жылдан кем емес қызмет стажы не болмаса мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет стажы немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда үш жылдан кем емес, соның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдардағы жұмыс тәжірибесі немесе мемлекеттік қызметшілерді даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша оқу.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
5) В-5 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
екі жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда үш жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
6) В-6, В-7 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік. Бір жылдан кем емес мемлекеттік қызмет тәжірибесі немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда үш жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі және біліктілігін көтерген жағдайда орта кәсіптік білімі барларға рұқсат етіледі.

4) Для категории В-4:
образование - высшее профессиональное;
не менее двух лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года работы на должностях следующей нижестоящей категории либо не менее одного года стажа на руководящих или иных должностях в государственных органах или наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях или обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
5) Для категории В-5:
образование - высшее профессиональное;
не менее двух лет стажа государственной службы или наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
6) Для категорий В-6, В-7:
образование - высшее профессиональное. Допускается среднее профессиональное образование при наличии не менее одного года стажа государственной службы или не менее трех лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, и при условии повышения квалификации.

3) С-3 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
үш жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы, соның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдағы бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі не болмаса мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда төрт жылдан кем емес, соның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдардағы жұмыс тәжірибесі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
4) С-4 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
екі жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы, соның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдағы бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі не болмаса мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда үш жылдан кем емес, соның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдардағы жұмыс тәжірибесі немесе мемлекеттік қызметшілерді даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша оқу.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
5) С-5, С-6 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
бір жарым жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда үш жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі.

3) Для категории С-3:
образование - высшее профессиональное;
не менее трех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года работы на должностях следующей нижестоящей категории либо не менее одного года стажа на руководящих или иных должностях в государственных органах или наличие не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
4) Для категории С-4:
образование - высшее профессиональное;
не менее двух лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года работы на должностях следующей нижестоящей категории либо не менее одного года стажа на руководящих или иных должностях в государственных органах или наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях или обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
5) Для категорий С-5, С-6:
образование - высшее профессиональное;
не менее полутора лет стажа государственной службы или наличие не менее трех лет работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.

Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
6) С-7, С-8 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
бір жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін салалардағы облыстарда екі жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
7) С-9, С-10, С-11 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік. Бір жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы болған жағдайда немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін салалардағы облыстарда екі жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі және біліктілігін көтерген жағдайда орта кәсіптік білімі барларға рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
8) С-12, С-13 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік. Біліктілігін көтерген жағдайда орта кәсіптік білімі барларға рұқсат етіледі.

Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
6) Для категорий С-7, С-8:
образование - высшее профессиональное;
не менее одного года стажа государственной службы или наличие не менее двух лет работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
7) Для категорий С-9, С-10, С-11:
образование - высшее профессиональное. Допускается среднее профессиональное образование при наличии не менее одного года стажа государственной службы или не менее двух лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, и при условии повышения квалификации.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
8) Для категорий С-12, С-13:
образование - высшее профессиональное. Допускается среднее профессиональное образование при условии повышения квалификации.

Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
7. D санатты мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын келесі үлгілік біліктілік талаптары:
1) D-1 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
бес жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы, соның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдағы бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі не болмаса мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа лауазымдарда үш жылдан кем емес немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін салалардағы облыстарда алты жылдан кем емес, соның ішінде басшылық лауазымдардағы жұмыс үш жылдан кем емес тәжірибесі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
2) D-2 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
үш жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы, соның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдағы бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі не болмаса мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін облыстарда төрт жылдан кем емес, соның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдардағы жұмыс тәжірибесі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.

Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
7. К группе категорий D административных государственных должностей устанавливаются следующие типовые квалификационные требования:
1) Для категории D-1:
образование - высшее профессиональное;
не менее пяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года работы на должностях следующей нижестоящей категории либо не менее трех лет стажа на руководящих или иных должностях в государственных органах или наличие не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
2) Для категории D-2:
образование - высшее профессиональное;
не менее трех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года работы на должностях следующей нижестоящей категории либо не менее одного года стажа на руководящих или иных должностях в государственных органах или наличие не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.

3) D-3 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
екі жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы, соның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдағы бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі не болмаса мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда үш жылдан кем емес, соның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдардағы жұмыс тәжірибесі немесе мемлекеттік қызметшілерді даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша оқу.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
4) D-4 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
бір жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда екі жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
5) D-5, D-6 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік. Бір жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін облыстарда екі жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі болған жағдайда орта кәсіптік білімі барларға рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.

3) Для категории D-3:
образование - высшее профессиональное;
не менее двух лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года работы на должностях следующей нижестоящей категории либо не менее одного года стажа на руководящих или иных должностях в государственных органах или наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной  категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях или обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
4) Для категории D-4:
образование - высшее профессиональное;
не менее одного года стажа государственной службы или наличие не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
5) Для категорий D-5, D-6:
образование - высшее профессиональное. Допускается среднее профессиональное образование при наличии не менее одного года стажа  государственной службы или не менее двух лет опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.

6) D-7, D-8 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік. Осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін облыстарда бір жылдан кем емес қызмет тәжірибесі болған жағдайда орта кәсіптік білімі барларға рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
8. Е санатты мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын келесі үлгілік біліктілік талаптары:
1) Е-1 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
төрт жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы, соның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдағы бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі не болмаса мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа лауазымдарда екі жылдан кем емес немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін облыстарда бес жылдан кем емес, соның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдардағы жұмыс тәжірибесі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңын, Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
2) Е-2 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
үш жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы, соның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдағы бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі не болмаса мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін облыстарда төрт жылдан кем емес, соның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдардағы жұмыс тәжірибесі.

6) Для категорий D-7, D-8: образование - высшее профессиональное. Допускается среднее профессиональное образование при наличии не менее одного года опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
8. К группе категорий Е административных государственных должностей устанавливаются следующие типовые квалификационные требования:
1) Для категории Е-1:
образование - высшее профессиональное;
не менее четырех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года работы на должностях следующей нижестоящей категории либо не менее двух лет стажа на руководящих или иных должностях в государственных органах или наличие не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
2) Для категории Е-2:
образование - высшее профессиональное;
не менее трех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года работы на должностях следующей нижестоящей категории либо не менее одного года стажа на руководящих или иных должностях в государственных органах или наличие не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях.

Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , "Әкімшілік рәсімдер туралы"  Заңын , "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңын, Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
3) Е-3 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
бір жарым жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда үш жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі немесе мемлекеттік қызметшілерді даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша оқу.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.
4) Е-4 санаты үшін:
білім - жоғары кәсіптік;
бір жылдан кем емес мемлекеттік қызмет стажы немесе осы санаттардың нақты лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін саладағы облыстарда үш жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , "Мемлекеттік қызмет туралы"  заңын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы"  Заңын , Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы  ережесін , осы санаттағы мемлекеттік лауазымдарды мамандандыруға сәйкесті салаларындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін білу.
Осы санатының нақты лауазымы бойынша функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін басқа да міндетті білім.

Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
3) Для категории Е-3:
образование - высшее профессиональное;
не менее полутора лет стажа государственной службы или наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории или обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328,  законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
4) Для категории Е-4:
образование - высшее профессиональное;
не менее одного года стажа государственной службы или наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Знание Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил  служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328,  законодательных и нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации государственных должностей данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.