N 455 болып тiркелген "24 Бухгалтерлiк қызметтердi ұйымдастыру" бухгалтерлiк есеп стандартын бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Бухгалтерлік есеп және аудит әдiснамасы департаментiнiң 1997 жылғы 31 желтоқсандағы N 455 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2003 жылғы 11 наурыздағы N 101 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 2 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2225. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2007.06.21. N 217 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2007.06.21. N  217  (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бухгалтерлiк есептiң нормативтiк базасын Қазақстан Республикасының заңнамасымен сәйкес келтiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "24 Бухгалтерлiк қызметтердi ұйымдастыру" бухгалтерлiк есеп стандартын бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Бухгалтерлiк есеп және аудит әдiснамасы департаментiнiң 1997 жылғы 31 желтоқсандағы N 455 (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 1998 жылғы 11 ақпандағы N 455 тiркелген және 1998 жылы "Қаржы, салық, бухгалтерлiк есеп, сақтандыру жөнiндегi нормативтiк актiлердiң" 11 (71) арнайы шығарылымда ресми жарияланған)  бұйрығына  мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген 24 "Бухгалтерлiк қызметтердi ұйымдастыру" бухгалтерлiк есеп стандартына:
1-тармақта ескерту алынып тасталсын;
стандарттың барлық мәтiнi бойынша "субъектiлердiң", "субъект", "субъектiлерi", "субъектiлерде", "субъектiсiне", "субъектiнiң", "субъектiлер", "шаруашылық операцияларын", "шаруашылық операцияларының", "шаруашылық операциялары", "басшы", "басшысы", "машина", "мүлiктi түгендеу мен қаржылық мiндеттемелердiң", "мүлiкке және ақшалай мiндеттемелерге", "мүлiктер мен мiндеттемелердiң" деген сөздер тиiсiнше "ұйымдардың", "ұйым", "ұйымдары", "ұйымдарда", "ұйымына", "ұйымның", "ұйымдар", "операциялары мен оқиғаларын", "операциялар мен оқиғаларының", "операциялары мен оқиғалары", "басшылық", "басшылығы", "электронды", "активтердi және мiндеттемелердi түгендеудiң", "активтер мен мiндеттемелерге", "активтер мен мiндеттемелердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың абзацындағы "Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Бухгалтерлiк есеп туралы" Жарлығымен" деген сөздер "Бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы стандарт қызметiн реттеу мен қадағалау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне жүктелген ұйымдарды қоспағанда, бухгалтерлiк қызметтi ұйымдастыру кезiнде ұйымдардың барлық түрiне қолданылады.";
4-тармақтағы "субъект iс-қимылының шаруашылық процестерi мен қаржылық қорытындысы", "кредиторлардың" деген сөздер тиiсiнше "кәсiпкерлер мен ұйымдардың қаржылық жағдайы, қызметiнiң нәтижелерi және қаржылық жағдайындағы өзгерiстерi", "қарыз берушiлердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың бесiншi абзацындағы "операцияларға, сондай-ақ басқа да шешiмдерге бақылау тәртiптерiн дайындауды жүзеге асырады" деген сөздер "операцияларға бақылау тәртiптерiн дайындауды жүзеге асырады, сондай-ақ басқа да шешiмдер қабылдайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың екiншi абзацындағы "фирмалар", "алғашында шартпен" деген сөздер тиiсiнше "ұйымдар", "шартты негiзде" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Департамента методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан от 31 декабря 1997 года N 455 "Об утверждении стандарта бухгалтерского учета 24 "Организация бухгалтерской службы", зарегистрированный за N 455
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 11 марта 2003 года N 101. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2003 года N 2225. Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 21 июня 2007 г. N 217 (вводится в действие с 1 января 2008 года)
Сноска. Приказ Министра финансов РК от 11 марта 2003 года N 101 утратил силу приказом Министра финансов РК от 21 июня 2007 г. N  217  (вводится в действие с 1 января 2008 года)
В целях приведения нормативной базы бухгалтерского учета в соответствие с законодательством Республики Казахстан приказываю:
1. Внести в  приказ  Департамента методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан от 31 декабря 1997 года N 455 "Об утверждении стандарта бухгалтерского учета 24 "Организация бухгалтерской службы" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 февраля 1998 года N 455 и официально опубликованный в специальном выпуске 11 (71) в 1998 году "Нормативные акты по финансам, налогам, бухгалтерскому учету, страхованию") следующие изменения и дополнения:
в стандарт бухгалтерского учета 24 "Организация бухгалтерской службы", утвержденный указанным приказом:
примечание к пункту 1 исключить;
по всему тексту стандарта слова "субъектами", "субъекта", "субъект", "субъектов", "субъектом", "субъекты", "хозяйственными операциями", "хозяйственных операций", "хозяйственной операции", "руководитель", "руководителем", "руководителя", "машинных", "имущества и финансовых обязательств", "имущества и денежных обязательств", "имущества и обязательств" заменить соответственно словами "организациями", "организации", "организация", "организаций", "организацией", "организации", "операциями и событиями", "операций и событий", "операции и события", "руководство", "руководством", "руководства", "электронных", "активов и обязательств", "активов и обязательств", "активов и обязательств";
в абзаце втором пункта 2 слова "Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О бухгалтерском учете" заменить словами "Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Данный стандарт применяется ко всем типам организаций при организации бухгалтерской службы за исключением организаций, регулирование и надзор за деятельностью которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан возложены на Национальный Банк Республики Казахстан.";
в пункте 4 слова "хозяйственных процессах и финансовых результатах деятельности субъекта", "кредиторами" заменить соответственно словами "финансовом положений, результатах деятельности и изменениях в финансовом положении предпринимателей и организаций", "заимодателями";
в абзаце пятом пункта 5 после слов "а также" дополнить словом "принимает";
в абзаце втором пункта 7 слова "не имеющего", "фирмой", "договорных началах" заменить соответственно словами "не имеющей", "организацией", "договорной основе";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Ұйым бухгалтерлiк есеп шоттарының үлiгiлiк жоспарына сәйкес екi жазба жүргiзу жолымен активтердiң, мiндеттемелердiң меншiктi капиталдың, кiрiстер мен шығыстардың болуы мен қозғалысына байланысты операциялар мен оқиғалардың бухгалтерлiк есебiн жүргiзедi.";
10-тармақта:
екiншi абзацтағы "Есеп саясаты және оны ашу" 1 БЕС белгiлеген ережелерiне сәйкес" деген сөздер алынып тасталсын;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Операциялар мен оқиғаларды ресiмдеу үшiн қолданылатын бастапқы құжаттарға арналған нысандарды немесе оларға қойылатын талаптарды уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекiтедi.";
14-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Уәкiлеттi орган нысандарын немесе нысандарын немесе оларға қойылатын талаптарды бекiтпеген, қағазға түсiрiлген және электронды жеткiзушiлердегi бастапқы құжаттарды кәсiпкерлер мен ұйымдар дербес әзiрлейдi және оларда мынадай деректемелер мiндеттi түрде қамтылуға тиiс:";
төртiншi, бесiншi, алтыншы, жетiншi және сегiзiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"ұйымның атауы немесе атына құжат жасалған кәсiпкердiң тегi және аты-жөнi;
операцияның немесе оқиғаның мазмұны;
операцияның немесе оқиғаның өлшем бiрлiгi (сандық және құндық шағылымда);
лауазымдар атауы, тектерi, аты-жөнi және операцияның жасалуына жауапты тұлғалардың қолы (оқиғаны растау) және оны рәсiмдеу дұрыстығы.";
тоғызыншы абзацтағы "операция" деген сөзден кейiн "немесе оқиға" деген сөздермен толықтырылсын;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Бастапқы құжаттарды және бухгалтерлiк есеп тiркелiмдерiн электронды жеткiзушiлерде жасаған кезде кәсiпкерлер мен ұйымдар операциялардың басқа қатысушылары үшiн, сондай-ақ осындай талап ету құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұсынылған мемлекеттiк органдардың талабы бойынша қағаз жеткiзушiлерiнде осындай құжаттардың көшiрмесiн дайындауы тиiс.";
17-тармақтағы "банктiк" деген сөзден кейiн "бастапқы" деген сөзбен толықтырылсын;
18-тармақтың бiрiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Есепке алуға қабылданған бастапқы құжаттарда қамтылған ақпарат нысандарын немесе оларға қойылатын талаптарды уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекiтетiн бухгалтерлiк есепке алу тiркелiмдерiнде жинақталады және жүйелендiрiледi.";
19-тармақтың екiншi абзацындағы "Субъект" деген сөз "кәсiпкерлер немесе ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Организация ведет бухгалтерский учет операций и событий, связанных с наличием и движением активов, обязательств, собственного капитала, доходов и расходов способом двойной записи в соответствии с типовым планом счетов бухгалтерского учета.";
в пункте 10:
в абзаце втором слова "в соответствии с правилами, установленными СБУ 1 "Учетная политика и ее раскрытие" исключить;
в абзаце первом пункта 11 слово "должен" заменить словом "должно";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Формы или требования к первичным документам, применяемым для оформления операций или событий, утверждаются уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 14:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"14. Первичные документы как на бумажных, так и на электронных носителях, формы которых или требования к которым не утверждены уполномоченным органом, разрабатываются предпринимателями и организациями самостоятельно и должны содержать следующие обязательные реквизиты:";
абзацы четвертый, пятый, шестой, седьмой и восьмой изложить в следующей редакции:
"наименование организации или фамилию и инициалы предпринимателя, от имени которых составлен документ;
содержание операции или события;
единицы измерения операции или события (в количественном и стоимостном выражении);
наименование должностей, фамилии, инициалы и подписи лиц, ответственных за совершение операции (подтверждение события), и правильность ее (его) оформления.";
в абзаце девятом после слов "характера операции" дополнить словами "или события";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. При составлении первичных документов и регистров бухгалтерского учета на электронных носителях предприниматели и организации должны изготовить копии таких документов на бумажных носителях для других участников операций, а также по требованию государственных органов, которым такое право требования предоставлено в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 17 после слова "банковские" дополнить словом "первичные";
первое предложение пункта 18 изложить в следующей редакции:
"18. Информация, содержащаяся в принятых к учету первичных документах, накапливается и систематизируется в регистрах бухгалтерского учета, формы которых или требования к которым утверждаются уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в абзаце втором пункта 19 слова "Субъект, использующий", "должен" заменить соответственно словами "Предприниматели или организации, использующие", "должны";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

"22. Кәсiпкерлер мен ұйымдар бухгалтерлiк есепке алудың бастапқы құжаттарын, қағазға түсiрiлген және (немесе) электронды жеткiзушiлердегi бухгалтерлiк есепке алудың тiркелiмдерiн, қаржылық есеп берудi, есеп саясатын, есепке алу деректерiнiң электрондық өңдеу бағдарламасын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген кезең iшiнде сақтауға мiндеттi.";
24-тармақтағы "есеп жылындағы" деген сөз "есеп кезеңiндегi" деген сөзбен ауыстырылсын;
25-тармақта:
үшiншi абзацтағы "сондай-ақ" деген сөзден кейiн "негiзгi құралдардың және/немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бөлiну балансын жасар алдында ұйымды қайта ұйымдастырған кезде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да жағдайларда;";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"жылдық қаржылық есептiлiктi жасаған кезде жүргiзiледi.";
2. Бухгалтерлiк есеп және аудит әдiснамасы департаментi белгiленген тәртiппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрi Л.А.Ивановке жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген күнiнен бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі

"22. Предприниматели и организации обязаны хранить первичные документы, регистры бухгалтерского учета на бумажных и (или) электронных носителях, финансовую отчетность, учетную политику, программы электронной обработки учетных данных в течение периода, установленного законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 24 слова "отчетном году" заменить словами "отчетном периоде";
в пункте 25:
в абзаце третьем после слова "порчи" дополнить словами "основных средств и/или";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"при реорганизации организации перед составлением разделительного баланса и в других случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.";
дополнить абзацем следующего содержания:
"при составлении годовой финансовой отчетности.".
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита в установленном порядке обеспечить государственную регистрацию данного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра финансов Республики Казахстан Иванова Л.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр