Қазақстан Республикасының телекоммуникациялар желілерін нөмірлеу ресурстарын бөлу және пайдалану ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Байланыс және ақпараттандыру жөніндегі комитет төрағасының 2003 жылғы 28 наурыздағы N 38-н бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 6 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2262. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 559 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2009.12.29 № 559 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының телекоммуникациялар желілерін нөмірлеу ресурстарын белгілеуді тәртіпке келтіру мақсатында  бұйырамын :
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының телекоммуникациялар желілерін нөмірлеу ресурстарын бөлу және пайдалану ережесі бекітілсін.
2. Байланыс және халықаралық қатынастар саласындағы мемлекеттік саясат басқармасы (Клюева Т.К.) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге тапсырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Төраға орынбасары А.Қ.Жұмағалиевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрлігі
Байланыс және ақпараттандыру
жөніндегі комитет төрағасының
2003 жылғы 28 наурыздағы
N 38-н бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының телекоммуникациялар желілерін
нөмірлеудің ресурстарын бөлу және пайдалану ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының телекоммуникациялар желілерін нөмірлеудің ресурстарын бөлу және пайдалану ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес және дүниежүзілік нөмірлеудің 7-ші аймағына кіретін Қазақстан Республикасының өзара байланыстырылған телекоммуникациялар желісінің, жалпы пайдаланымдағы құрлықтық жылжымалы радиотелефон байланысының, Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық телефон байланысы қызметін көрсететін байланыстың бөлінген желілерінің барлық операторлары үшін Қазақстан Республикасының нөмірлер ресурсын тағайындау тәртібін анықтайды.
2. Нөмірлеу ресурсын бөлу және пайдалану жөніндегі мемлекеттік басқару мынадай мақсаттар үшін жүзеге асырылады:
1) пайдаланушылардың оларға жеке телефон нөмірін бөлу жөніндегі талаптарын қанағаттандыру;
2) байланыс операторларының телекоммуникациялар желілерін ұтымды дамыту;
3) халықаралық, қалааралық және жергілікті телефон байланысының қызметін ұсынатын операторлар желілерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;

Об утверждении Правил распределения и использования ресурсов нумерации сетей телекоммуникаций Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета по связи и информатизации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 марта 2003 года № 38-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2003 года № 2262. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 29 декабря 2009 года № 559
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 29.12.2009 № 559 (порядок введения в действие см. п. 5).
В целях упорядочения назначения ресурсов нумерации сетей телекоммуникаций Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила распределения и использования ресурсов нумерации сетей телекоммуникаций Республики Казахстан.
2. Управлению государственной политики в области связи и международных отношений (Клюева Т.К.) в установленном порядке представить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Жумагалиева А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя
Комитета по связи и информатизации
Министерства транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 28 марта 2003 года N 38-п
Правила
распределения и использования ресурсов нумерации
сетей телекоммуникаций Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Правила распределения и использования ресурсов нумерации сетей телекоммуникаций Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О связи" и определяют порядок назначения ресурсов нумерации Республики Казахстан, входящей в 7-ю зону всемирной нумерации, для всех операторов связи взаимоувязанной сети телекоммуникаций, сухопутной подвижной радиотелефонной связи общего пользования Республики Казахстан, для выделенных сетей связи, предоставляющих услуги международной телефонной связи на территории Республики Казахстан.
2. Государственное управление по распределению и использованию ресурса нумерации осуществляется с целью:
1) удовлетворения требований пользователей по выделению им индивидуального телефонного номера;
2) рационального развития сетей телекоммуникаций операторов связи;
3) обеспечения взаимодействия сетей различных операторов, предоставляющих услуги международной, междугородной и местной телефонной связи;

4) Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы телекоммуникациялар желісінде (бұдан әрі - ЖПТЖ) байланыстың жаңа қызмет көрсетулерін енгізу.
3. Осы Ережеде мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) желінің абоненттік терминалы - абоненттің (пайдаланушының) қарамағындағы және байланыс желісіне қосылған байланыстың соңғы аппаратурасы;
2) нөмірлеудің географиялық аймағы - ЖПТЖ-да ұйымдастырылған және белгілі бір географиялық аумақпен байланысқан нөмірлеу аймағы;
3)  алынып тасталды ;
4) нөмірлеу аймағы - "АВС" немесе "DEF" коды белгілеген, көптеген нөмірлермен шектелген, тағайындалған телекоммуникациялар  желісі, телекоммуникациялар желісінің бөлігі не қызмет көрсетулеріне;
5) аймақтық нөмір - нөмірлеу аймағындағы абонент нөмірі;
6) интеллектуалдық байланыс желісі (бұдан әрі - БИЖ) - оның көмегімен автоматты немесе жартылай автоматты режимде телефонмен кез келген ақпарат ұсынуға болатын немесе жедел жиын ұйымдастыруға болатын, сондай-ақ абоненттерді басқа қосымша байланыс қызмет көрсетулерімен қамтамасыз етуге болатын электр байланыс желісі;
7) "ab" коды - сыйымдылығы жүз мың нөмірге дейінгі нөмірлеу аймағы бөлігінің сәйкестігін анықтайтын екі таңбалы код;
8) "АВС" коды - телекоммуникациялар желісін немесе оның бөлігінің сәйкестігін анықтайтын, нөмірлеудің географиялық аймағының коды;
9) "DEF" коды - нөмірлеудің географиялық емес аймағының коды немесе БИЖ қызмет көрсетулерін сәйкестендірілімдік коды;
10) БИЖ операторының коды - БИЖ операторының сәйкестігін анықтайтын, БИЖ Х1Х2Х3 қызметі абоненті нөмірінің бөлігі;
11) корпоративті байланыс желісі - заңды тұлғалардың басқарушылық және өндірісішілік мақсаттарын іске асыруды қамтамасыз етуге арналған байланыс желілері;
12) БИЖ қызметінің абоненттік логикалық нөмірі - БИЖ қызметі абонентінің сәйкестігін тікелей анықтайтын, БИЖ Х4Х5...ХN қызметі абоненті нөмірінің бөлігі;
13) нөмірлеудің географиялық емес аймағы - белгілі бір географиялық аумақпен байланыспаған, телекоммуникациялар желісінде ұйымдастырылған нөмірлеу аймағы;
14) желі абонентінің нөмірі - нөмірлеу аумағының желісіндегі жылжымалы немесе стационарлық терминалдың қосылу нүктесін бір мағналы анықтайтын ондық сандардың тізбесі;
15) нөмірлеу жоспары - жоспарда қолданылатын нөмірлеудің форматы мен құрылымы. Нөмірлеу жоспарына шақыруды жүзеге асыруға қажет префикс пен қосымша мәліметті қажет етпейді;
16) нөмірлеу ресурсын алушы - байланыс операторы немесе Қазақстан Республикасының өзара байланыстырылған телекоммуникациялар желісінің құрамына кіретін ведомстволық, корпоративті және өзге де желісінің иесі, ЖПТЖ-ға қосылатын автоматты телефон станциясының иесі болып табылатын жеке немесе заңды тұлға;

4) внедрения новых услуг связи на сети телекоммуникаций общего пользования Республики Казахстан (далее - СТОП).
3. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) абонентский терминал сети - оконечная аппаратура связи, находящаяся в распоряжении (пользовании) абонента и подключенная к сети связи;
2) географическая зона нумерации - зона нумерации, организованная на СТОП и связанная с географически определенной территорией;
3) (подпункт исключен - приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 17 февраля 2005 года N 52-п ).
4) зона нумерации - определенное кодом "АВС" или "DEF" ограниченное множество номеров, назначенное сети телекоммуникаций, части сети телекоммуникаций либо услуге;
5) зоновый номер - номер абонента в зоне нумерации;
6) интеллектуальная сеть связи (далее - ИСС) - сеть телекоммуникаций, при помощи которой можно организовать оперативный сбор или предоставление любой информации по телефону в автоматическом или полуавтоматическом режиме, а также обеспечить абонентов другими дополнительными услугами связи;
7) код "аb" - двузначный код, идентифицирующий часть зоны нумерации емкостью до ста тысяч номеров;
8) код "АВС" - код географической зоны нумерации, идентифицирующий сеть телекоммуникаций, либо ее часть, ресурс нумераций которой является общим для всех операторов, работающих в данной зоне;
9) код "DEF" - код негеографической зоны нумерации или код, идентифицирующий услугу ИСС;
10) код оператора ИСС - часть номера абонента услуги ИСС Х1Х2Х3, идентифицирующая оператора ИСС;
11) корпоративные сети связи - сети связи, предназначенные для обеспечения реализации управленческих и внутрипроизводственных целей юридических лиц;
12) логический номер абонента услуги ИСС - часть номера абонента услуги ИСС Х4Х5...ХN, идентифицирующая непосредственно абонента услуги ИСС;
13) негеографическая зона нумерации - зона нумерации, организованная на сети телекоммуникаций, не связанная с географически определенной территорией;
14) номер абонента сети - последовательность десятичных цифр, которая однозначно определяет точку включения подвижного или стационарного терминала на сети зоны нумерации;
15) план нумерации - формат и структура номеров, используемых в этом плане. План нумерации не включает префиксы и дополнительную информацию, требуемую для осуществления вызовов;
16) получатель ресурса нумерации - оператор связи, владелец ведомственной, корпоративной и иной сети, входящей в состав взаимоувязанной сети телекоммуникаций Республики Казахстан, физическое или юридическое лицо, являющееся владельцем автоматической телефонной станции, подключаемой к СТОП;

17) нөмірлеу ресурсы - телефон байланысының қызмет көрсетулерін қамтамасыз етуге арналған нөмірлер жиынтығы;
18) құжаттамалық электр байланыс қызметі - оптикалықты қоса алғанда, кабелдер бойымен немесе спутниктік және радиорелелік желілер бойымен сигналдар беру арқылы хабарламаларды жеткізуді қамтамасыз ететін электр байланыс қызметі;
19) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы қызметін реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 17 ақпандағы N 52-п   бұйрығымен .
4. Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілерінің нөмірлер ресурсы мыналардан тұрады:
1) ЖПТЖ нөмірлеудің географиялық аймағының "АВС" кодтары;
2) құрылықтағы жылжымалы радиотелефон байланысы желілерінің "DEF" кодтары;
3) Қазақстан Республикасы телекоммуникацияларының корпоративті және өзге де желілерін нөмірлеудің географиялық емес аймақтарының "DEF", "DEFab" кодтары;
4) БИЖ қызметінің "DEF" кодтары;
5) құжаттық электр байланыс желілерінің қызметіне және Интернет желісіне қол жеткізудің "DEF" кодтары;
6) жергілікті желілердің "ab" коды және "abx" индекстері;
7) арнайы қызмет нөмірлері;
8) телефон байланысына, түрлі қызметтерге қол жеткізуге және Интернет желісіне енуге арналған абонент нөмірлері.
5. БИЖ қызмет көрсетулерінің "АВС" кодтары, "DEF" кодтары, арнайы қызмет нөмірлерінің нақты алушылары болмайды және нақты географиялық аймақ аумағында ("АВС" кодтары, арнайы қызметтер нөмірлері) немесе Қазақстан Республикасының барлық аумағында "DEF" кодтары, арнайы қызметтер индекстері) абоненттерге байланыс қызметтерін көрсету жөнінде іс-қимыл жасайтын байланыс операторларының өтініштері бойынша уәкілетті орган белгілейді.
6. Телефон нөмірлерінің ресурсы Қазақстан Республикасының ұлттық ресурсының бөлігі ретінде басыбайлы иелікте болып табылады (сатуға, сатып алуға, жалға беруге болмайды, ол кәсіпорынды (операторды) және телекоммуникациялар желілерін қайта ұйымдастырудың немесе таратудың нәтижесінде мирасқорға берілмейді).
7. Уәкілетті орган таратылған және резервтік "ABC", "DEF", "DEFab", "ab" кодтарының, "abx" индекстерінің бірыңғай тізілімін жүргізеді.
8. Қазақстан Республикасының нөмірлеу жоспары әрбір нөмірлеу аймағына үш таңбалы "АВС" немесе "DEF" коды белгіленетін аймақтық қағидат бойынша құрылады.
9. "АВС коды нөмірлеудің географиялық аймағына белгіленуі мүмкін, бұл ретте бір географиялық аймақтың нөмірлер ресурстарын басқа географиялық аймақтың аумағында пайдалануға рұқсат етілмейді. "DEF" коды желі немесе қызмет көрсетулер базасында ұйымдастырылатын нөмірлеудің географиялық емес аймағына белгіленуі мүмкін.

17) ресурс нумерации - совокупность номеров для обеспечения услуг телефонной связи;
18) служба документальной электросвязи - служба электросвязи, обеспечивающая доставку сообщений посредством передачи сигналов по кабельным, включая оптические, или спутниковым и радиорелейным линиям;
19) уполномоченный орган - уполномоченный государственный орган, осуществляющий регулирование деятельности в области связи Республики Казахстан.
4. Ресурс нумерации сетей телекоммуникаций Республики Казахстан включает:
1) коды "АВС" географических зон нумерации СТОП;
2) коды "DEF" сетей сухопутной подвижной радиотелефонной связи;
3) коды "DEF", "DEFаb" негеографических зон нумерации корпоративных и иных сетей телекоммуникаций Республики Казахстан;
4) коды "DEF" услуг ИСС;
5) коды "DEF" для доступа к службам сетей документальной электросвязи и к сети Интернет;
6) коды "аb" и индексы "аbх" местных сетей телекоммуникаций;
7) номера специальных служб;
8) абонентские номера для телефонной связи, для доступа к различным службам и к сети Интернет.
5. Коды "АВС", коды "DEF" услуг ИСС, номера специальных служб не имеют конкретного получателя и назначаются уполномоченным органом по заявлению операторов связи, действующих на территории конкретной географической зоны (коды "АВС", номера специальных служб) либо на всей территории Республики Казахстан (коды "DEF", индексы специальных служб) для оказания услуг связи абонентам.
6. Ресурс телефонной нумерации как часть национального ресурса Республики Казахстан, является не отчуждаемым (не может продаваться, сдаваться в аренду, не может быть передан правопреемнику в результате реорганизации или ликвидации предприятий (операторов связи) и сетей телекоммуникаций и другое). Оператору связи ресурс нумерации выделяется в пользование для предоставления услуг телефонии.
7. Уполномоченный орган ведет единый реестр распределенных и резервных кодов "АВС", "DEF", "DEFаb", "аb", индексов "abx".
8. План нумерации Республики Казахстан строится по зоновому принципу, согласно которому каждой зоне нумерации назначается трехзначный код "АВС" или "DEF".
9. Код "АВС" может быть назначен географической зоне нумерации, при этом не допускается использование ресурсов нумерации одной географической зоны на территории другой географической зоны. Код "DEF" может быть назначен негеографической зоне нумерации, организуемой на базе сети или услуги.

10. Телекоммуникациялар желілерінің абоненттерінің ұлттық (мәнді) нөмірі аймақ кодын және аймақ нөмірін қамтиды. Телекоммуникациялар желілерінің әрбір абоненттік терминалына жеке ұлттық нөмір меншіктеледі. Нөмірлеудің географиялық емес аймағына бір абоненттік терминалды шақыру үшін бірнеше нөмірлерді пайдалануға рұқсат етіледі (шақыруларды қайта адрестеу қызмет көрсетулерін пайдалана отырып).
11. Байланыстың тиісті қызмет түрін көрсетуге Байланыс және ақпараттандыру жөніндегі комитеті белгіленген тәртіппен берген лицензиясы бар байланыс операторы не ведомстволық немесе корпоративтік желінің иесі ғана нөмірлеу ресурсын алушы болуы мүмкін.
2. Нөмірлеу ресурстарын бөлу өлшемдері
12. Уәкілетті орган осы Ережеге сәйкес:
1) желінің дамуы;
2) байланыс операторының лицензиясының шарттары өзгерген;
3) байланыс операторлары халықаралық және қалааралық трафикті өткізу тәртібін ұйымдастыру бөлігінде қалааралық және халықаралық байланыс қызметтерін көрсету жөніндегі кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға берілген лицензия шарттарын бұзған;
4) ХЭО-Т жаңа ұсыныстары, стандарттау секторы қабылданған жағдайларда қолданылып жүрген нөмірлеудің географиялық аймағының "АВС" кодын немесе нөмірлеудің географиялық емес аймағының "DEF" кодын, байланыстың бөлінген желілерінің "DEF" және "DEFab", "ab" кодтарын, арнайы қызмет нөмірлерін, нақты кодтарды бөлу, айырбастау, алу немесе жабу және дүниежүзілік нөмірлеудің 7-ші аймағы резервіне ауыстыру туралы шешім қабылдайды.
13. Уәкілетті орган ЖПТЖ абоненттік нөмірлерін, "abх" индекстерін белгілеуді және жоспарлауды, желісі ЖПТЖ-ға қосылған байланыс операторларының лицензиясының шарттары өзгерген жағдайда, оларды әрбір нөмірлеудің географиялық аймағының қолданылып жүрген нөмірлеу жоспарына сәйкес айырбастауды және резервке ауыстыруды жүзеге асырады.
Телекоммуникациялар желілерін нөмірлеу ресурсын бөлу өтінімдегі көрсетілген нөмірлеу ресурсының 50% көлемінде бөлінеді. Нөмірлеу ресурсының 50% көлемінде қалған бөлігі нөмірлеу ресурсын алушыға резервленеді және іс-әрекет ету шамасына қарай бөлініп отырады.
Ескерту: 13-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 17 ақпандағы N 52-п   бұйрығымен 2005 жылғы 31 мамырдағы N 160-ө   бұйрығымен .
14. Байланыс операторларының қолданыстағы желілерін дамытқан жағдайда уәкілетті орган байланыс операторының тапсырысы бойынша қажетті нөмірлеу ресурстарын қосымша бөлу немесе басқаша өзгерту мүмкіндігін қарайды, бірақ байланыс операторына тиісті телефон байланысы қызмет көрсетулерін ұсынуға берілген лицензияда көрсетілген жоспарлы желі көлемінен артық емес.
Егер жергілікті телекоммуникациялар желісінің ресурс бөлінетін қолданыстағы нөмірлеу жүйесі оны ұлғайтуға мүмкіндік бермесе, уәкілетті орган осы жергілікті желінің нөмірлеу ресурсын арттыру жөнінде шаралар қабылдайды, осыдан кейін оператордың өтініші осы Ереженің 19-тармағында белгіленген тәртіппен қайтадан қаралады.
Ескерту: 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 17 ақпандағы N 52-п   бұйрығымен .

10. Национальный (значащий) номер абонентов сетей телекоммуникаций включает код зоны и зоновый номер. Каждому абонентскому терминалу сетей телекоммуникаций присваивается индивидуальный национальный номер. Для негеографической зоны нумерации допускается использование нескольких номеров для вызова одного и того же абонентского терминала (с использованием услуги переадресации вызовов).
11. Получателем ресурса нумерации может быть оператор связи, имеющий лицензию на предоставление соответствующего вида услуг связи, выданную уполномоченным органом в установленном порядке, либо владелец ведомственной или корпоративной сети.
2. Критерии распределения ресурса нумерации
12. Уполномоченный орган принимает решение о выделении конкретных кодов, замене, изъятии или о закрытии и переводе в резерв 7-ой зоны всемирной нумерации действующего кода "АВС" географической или кода "DEF" негеографической зон нумерации, кодов "DEF" и "DEFаb" выделенных сетей связи, кодов "аb", номеров специальных служб в соответствии с настоящими Правилами в случаях:
1) развития сети;
2) изменения условий лицензии оператора связи;
3) нарушения оператором связи условий лицензии на осуществление предпринимательской деятельности по оказанию услуг междугородной и международной связи в части организации порядка пропуска международного и междугородного трафика;
4) принятия новых рекомендаций сектора стандартизации Международного союза электросвязи (МСЭ-Т).
13. Уполномоченный орган осуществляет планирование и назначение индексов "аbх", абонентских номеров СТОП, их замену или перевод в резерв при изменении условий лицензий операторов связи, сети которых присоединены к СТОП, согласно действующим планам нумерации каждой географической зоны нумерации.
Ресурс нумерации выделяется в размере 50 % от указанного в заявке на выделение ресурсов нумерации сетей телекоммуникаций. Оставшаяся часть ресурса нумерации в размере 50 % резервируется за получателем ресурса нумерации и выделяется по мере задействования им выделенного ресурса. <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 17 февраля 2005 года N 52-п ; от 31 мая 2005 г. N 160-п (порядок введения в действие см.п.4).
14. При развитии действующих сетей операторов связи уполномоченный орган по заявлению оператора связи рассматривает возможность дополнительного выделения или иного изменения необходимых ресурсов нумерации, но не более объема планируемой сети, указанного в выданной оператору связи лицензии на предоставление соответствующих услуг телефонной связи.
Если действующая система нумерации местной сети телекоммуникаций, на которой выделяется ресурс, не позволяет его увеличить, уполномоченным органом принимаются меры по увеличению ресурса нумерации данной местной сети, после чего заявка оператора связи рассматривается повторно в порядке, определенном в пункте 19 настоящих Правил. <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 17 февраля 2005 года N 52-п .

15. Жаңадан құрылатын желілерге арналған нөмірлеу ресурсы осы Ереженің 19, 20-тармақтарында белгіленген тәртіппен бөлінеді.
16. Байланыс операторының қолдану шарттарының бірі болып оператор желісінің аймақішілік деңгейдегі ЖПТЖ-ға қосылуы көзделген лицензиясы бар болғанда, "АВС" ресурсынан бос "ab" кодын бөлуді уәкілетті орган жүзеге асырады. Лицензияда көзделген қосып алынатын желінің жоспарланып отырған сыйымдылығы қарастырылып отырған нөмірлеудің географиялық аймағының жергілікті желісінің орташа іске қосылған сыйымдылығынан кем болмауы тиіс, өтінім берілген сәтте іске қосылған сыйымдылық жоспардағының елу пайызынан кем болмауы тиіс.
Желінің сыйымдылығы бір жарым еседен артқан жағдайда, оған біреуден көбірек "ab" коды бөлінуі мүмкін.
17. Нөмірлеудің географиялық емес аймағының "DEF" кодтары ЖПТЖ операторларына, тиісті қызмет көрсетулерді ұсынуға уәкілетті орган берген лицензиясы бар болғанда, жалпы пайдаланымдағы жылжымалы радиотелефон байланысының республикалық желілерінің операторларына, ведомстволық және корпоративті желілердің иелеріне мынадай жағдайларда, егер:
1) оператордың меншікті коммутациялық станциялары желісінің қосынды құрастырылған сыйымдылығы, оны іске қосу дәрежесі елу пайыздан кем болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының бір географиялық аймағының жергілікті желісінің орташа сыйымдылығынан кем болмауы тиіс;
2) алушының желісіне кірістік қалааралық және/немесе халықаралық трафикті жіберу үшін транзиттік тораптарда, ЖПТЖ қалааралық және халықаралық станцияларында кодтарды бағдарламалық тіркеу қалааралық транзиттік торап арқылы қалааралық деңгейде телекоммуникациялар желісінің ЖПТЖ-ға қосылу шарты негізінде жүргізіледі. Қосылуға тек қолданыстағы (жұмыс істеп тұрған) желілерге ғана рұқсат етіледі;
Жылжымалы радиотелефон байланысының республикалық желілерінің операторларына "DEF" коды желіні құру жөніндегі құрылыс-монтаждық жұмыстарын аяқтау сатысында, қосылу - желіні тәжірибелік пайдалану сатысында бөлінеді.
Егер өтініш беруші желі учаскелерін (фрагменттерін) бір нөмірлеу кодының астына біріктірген жағдайда өндірістік және басқарушылық қызметтің тиімділігінің едәуір жоғарылайтындығын дәлелдейтін негіздеулер келтіретін болса, ведомстволық немесе корпоративтік желілердің иелеріне "DEF" коды құрастырылған және іске қосылған сыйымдылықтардың аз көлемінде белгіленуі мүмкін.
18. Қазақстан Республикасының бөлінген желілері операторларына олардың желілерінің сыйымдылығына байланысты дүниежүзілік нөмірлеудің 7-ші аймағы ресурсының сәйкес бөлігінен келесі кодтар бөлінуі мүмкін:

15. Ресурс нумерации для вновь создаваемых сетей выделяется в порядке, определенном в пунктах 19, 20 настоящих Правил.
16. Выделение свободного кода "аb" из ресурса "АВС" осуществляется уполномоченным органом при наличии у оператора связи лицензии, в которой одним из условий ее действия предусмотрено присоединение сети оператора к СТОП на внутризоновом уровне. Планируемая емкость присоединяемой сети, предусмотренная лицензией, должна быть не менее средней задействованной емкости местной сети в рассматриваемой географической зоне нумерации, задействованная емкость на момент подачи заявки - не менее пятидесяти процентов от планируемой.
При возрастании емкости сети более чем в полтора раза ей может быть назначено более одного кода "аb".
17. Коды "DEF" негеографических зон нумерации назначаются операторам СТОП, операторам республиканских сетей подвижной радиотелефонной связи общего пользования при наличии у них лицензии на предоставление соответствующего вида услуг, выданной уполномоченным органом, владельцам ведомственных или корпоративных сетей на условиях:
1) суммарная монтированная емкость собственных коммутационных станций сети оператора не менее средней емкости местных сетей одной географической зоны Республики Казахстан, при степени ее задействования не менее, чем на пятьдесят процентов;
2) программное фиксирование кодов на транзитных узлах, междугородных и международных коммутационных станциях СТОП для направления в сеть получателя кода входящего междугородного и/или международного трафика производится на основании договора на присоединение сети телекоммуникаций к СТОП на междугородном уровне через междугородный транзитный узел. Подключение допускается только для действующих сетей.
Операторам республиканских сетей подвижной радиотелефонной связи код "DEF" выделяется на стадии завершения строительно-монтажных работ по созданию сети, подключение - на стадии опытной эксплуатации сети.
Владельцам ведомственных или корпоративных сетей код "DEF" может быть назначен с меньшим объемом монтированной и задействованной емкости, если заявитель представит обоснование, доказывающее существенное повышение эффективности управленческой или производственной деятельности при условии объединения участков (фрагментов) сети под одним кодом нумерации.
18. Операторам выделенных сетей Республики Казахстан в зависимости от емкости их сетей могут быть назначены из соответствующей части ресурса 7-ой зоны всемирной нумерации коды:

1) "DEF" - егер бөлінген желінің жоспарланған сыйымдылығы осы Ереженің 17-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сыйымдылыққа сәйкес болса;
2) "DEFab" - қалған жағдайларда. Бөлінген желінің сыйымдылығы лицензияға сәйкес бір жарым еседен артқанда, оған қосымша бірден артық "DEFab" коды бөлінуі мүмкін.
"DEFab" кодын белгілеу бұрын "DEF" коды белгіленген бөлінген желілердің операторлардың біреуімен келісім бойынша жүргізілуі мүмкін.
3. Кодтар мен abx индекстерін
белгілеу және алу тәртібі
19. Байланыс операторының нөмірлеудің географиялық емес аймақта "DEF" (" DEFad") кодын, "ad" кодын "adx" индексін, ИБЖ қызметінің "DEF" кодын алу үшін ведомстволық немесе корпоративтік желілердің, ИБЖ операторының коды иелері уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынуы қажет:
1) өтініш берушінің бланкісінде 1-қосымшаға сәйкес ресімделген  телекоммуникация желілерін нөмірлеу ресурсын бөлуге арналған өтінімді;
2) 2-қосымшаға сәйкес ресімделген түсіндірме жазбасын;
3) телекоммуникациялар қызметін көрсету құқығына лицензиясының нотариалды куәландырылған көшірмесін (қажеттілігіне қарай), ИБЖ қызметін қоспағанда;
4) желі түріне байланысты өтініш беруші ұсынатын өзге де құжаттарды.
Құжаттарға өтініш берушінің бірінші басшысының не оның орнындағы адамның қолы қойылып тапсырылады.
Кодты белгілеу немесе одан дәлелді түрде бас тарту туралы шешім өтінім және оған қоса берілген құжаттарды қабылдаған күннен бастап, сонымен сәйкес құжаттар түсіндірме жазбада көрсетілген мәліметтерді тексеру үшін байланыс саласындағы уәкілетті органдардың аумақтық бөлімшелеріне жіберіледі кемінде отыз күннің ішінде қабылдануы тиіс. Қабылданған шешім туралы өтініш берушіге жазбаша хабарланады.
Ескерту: 19-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 17 ақпандағы N 52-п   бұйрығымен , 2005 жылғы 13 сәуірдегі N 100-б    бұйрығымен 2005 жылғы 31 мамырдағы N 160-ө   бұйрығымен .
20. ЖПТЖ құрамына кіретін телекоммуникациялар желілерінде пайдаланылатын "ab" кодтары мен "abх" индекстері, уәкілетті орган бекітетін осы нөмірлеудің географиялық аймағының ЖПТЖ қолданыстағы нөмірлеу жоспарына сәйкес таңдалады.
21. Оларға белгіленген нөмірлеудің географиялық емес аймағының "DEF" кодымен байланыс операторларының желілерінде қолданылатын "ab" кодтары мен "abх" индекстері тиісті желілердің операторлары мен иелері (корпоративті, ведомстволық жалпы пайдаланымдағы жылжымалы радиобайланыс желілері) олар әзірлейтін нақты желілерді нөмірлеу жоспарына сәйкес дербес бөледі.
Бұрын "АВС" нөмірлеудің географиялық аймағындағы корпоративті немесе ведомстволық желілерінің операторлары желісінде пайдаланылатын "ab" кодтары мен "abх" индекстері нөмірлеудің географиялық аймағы емес "DEF" кодын белгілегеннен кейін уәкілетті органға қайтарылады.
Уәкілетті органға нөмірлеудің географиялық аймағы емес "DEF" кодын алған және жаңа нөмірлеу жоспарын енгізген байланыс операторының өзара келісушілігі бойынша екі абоненттік нөмірді - жаңасын ("DEF" нөмірлеу аймағында) және бұрыннан бөлінгенді ("АВС" нөмірлеу аймағында) бірмезгілде пайдалану мүмкіндігі көзделуі мүмкін.
Ескерту: 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 17 ақпандағы N 52-п   бұйрығымен .

1) "DEF" - если запланированная емкость выделенной сети соответствуют емкости, указанной в подпункте 1) пункта 17 настоящих Правил;
2) "DEFаb" - в остальных случаях. При возрастании емкости выделенной сети согласно лицензии более, чем в полтора раза, ей может быть выделено более одного кода "DEFаb".
Назначение кода "DEFаb" может быть произведено по согласованию с одним из операторов выделенных сетей, которым ранее были назначены коды "DEF".
3. Порядок назначения (выделения)
и получения кодов и индексов "abx"
19. Для получения кода негеографической зоны нумерации "DEF" ("DEFab"), кода "ab", индекса "abx" кода "DEF" услуг ИСС оператору связи, владельцу ведомственной или корпоративной сети, кода оператора ИСС необходимо представить в уполномоченный орган, следующие документы:
1) заявка на выделение ресурса нумерации сетей телекоммуникаций, оформленная заявителем в соответствии с приложением 1;
2) пояснительную записку, оформленную в соответствии с приложением 2;
3) нотариально заверенную копию лицензии на право оказания услуг телекоммуникаций (при необходимости), за исключением услуг ИСС;
4) иные документы, предоставляемые заявителем в зависимости от типа сети.
Документы предоставляются за подписью первого руководителя заявителя либо лица, его замещающего.
Решение о назначении кода или мотивированном отказе должно быть принято не позднее тридцати дней со дня подачи документов, при этом соответствующие документы направляются в территориальные подразделения уполномоченного органа в области связи для проверки сведений, указанных в пояснительной записке. О принятом решении заявитель извещается письменно. <*>
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 17 февраля 2005 года N 52-п ; от 13 апреля 2005 года N 100-п ; от 31 мая 2005 г. N 160-п (порядок введения в действие см.п.4).
20. Индексы "аbх", используемые на сетях телекоммуникаций, входящих в состав СТОП, выбираются в соответствии с действующим планом нумерации СТОП данной географической зоны нумерации, утверждаемым уполномоченным органом.
21. Коды "аb" и индексы "аbх", используемые на сетях операторов связи в назначенных им кодах "DEF", "DEFаb" негеографических зон нумерации распределяются операторами и владельцами соответствующих сетей самостоятельно в соответствии с разрабатываемыми ими планами нумерации конкретных сетей.
Коды "аb" и индексы "аbх", используемые ранее на сетях операторов корпоративных или ведомственных сетей в географических зонах нумерации "АВС", после назначения кодов "DEF" негеографических зон нумерации, возвращаются уполномоченному органу.
По взаимной договоренности между уполномоченным органом и получателем кода "ДЕF", который ввел новый план нумерации, может быть предусмотрена возможность одновременного использования двух абонентских номеров - нового (в зоне нумерации "DEF") и выделенного ранее (в зоне нумерации "АВС"). <*>
Сноска. В пункт 21 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 17 февраля 2005 года N 52-п .

22. Бөлінген желі ЖПТЖ-мен түйіндескенде жалпы пайдаланымдағы телекоммуникациялар желісі санатына көшеді, "DEF" коды алынады және резервке аударылады, ал түйіндесетін желінің құрастырылған коммутациялық сыйымдылығы үшін ЖПТЖ-ның "ab" кодтары мен "abх" АТС индекстерін белгілеу осы Ереженің 20 және 21-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
Байланыс операторына осындай географиялық таратылған желілерге арналған "DEFab" коды белгіленуі мүмкін.
23. БИЖ қызмет көрсетулерінің "DEF" кодтарының нақты алушылары болмайды және оларды уәкілетті орган мынадай тәртіппен белгілейді.
Жаңадан енгізілетін қызмет көрсетулер үшін "DEF" кодын БИЖ операторының тиісті өтінімі негізінде уәкілетті орган белгілейді. Берілген өтінім мыналарды қамтуы тиіс:
1) қызмет көрсетулерді егжей-тегжейлі суреттеу;
2) осы қызмет көрсетулерді ұйымдастырудың орындылығын негіздеу;
3) ұсынылған қызмет көрсету тәсілін нақты суреттеу;
4) шақырулардың тарифі мен бағыты туралы ұсыныс.
24. БИЖ операторының "Х1Х2Х3" кодын уәкілетті орган белгілейді.
"Х1Х2Х3" кодын алу үшін БИЖ операторы өтінім мен осы Ереженің 19-тармағында көрсетілген өзге де құжаттарды ұсынуы қажет.
БИЖ қызмет көрсетулері абоненттерінің "Х4Х5...ХN" логикалық нөмірлерін Қазақстан Республикасының нормативтік-техникалық құжаттарына сәйкес қызмет көрсетулерді абоненттеу кезінде БИЖ операторы белгілейді.
25. Егер ЖПТЖ-да БИЖ қызметін ұсыну үшін немесе құжаттық электрбайланыс желілеріне және "Интернет" желісіне қол жеткізу үшін "DEF" кодтарын белгілеген болса, онда ЖПТЖ "DEF" кодындағы құжаттық электр байланысы желілеріне және "Интернет" желісіне қол жеткізу қызметінің оператор-провайдерлерінің байланыс желілерінің "abХ1Х2" кодтарын уәкілетті орган белгілейді.
"Х3Х4Х3" қызмет көрсетулерінің кодын уәкілетті орган шығаратын нормативті-техникалық құжаттарға сәйкес абоненттеу кезінде оператор белгілейді.
ЖПТЖ жергілікті желісінің абоненттері құжаттамалық электр байланыс қызметтеріне және Интернет желісіне қол жеткізуі үшін соңғылардың операторлары осы желінің АТС сериялық нөмірлерін жергілікті желінің байланыс операторымен жасасқан шарт талаптары негізінде жалға алуы мүмкін.
Ескерту: 25-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 17 ақпандағы N 52-п   бұйрығымен .
26. Республикалық желілерге (құжаттамалық электр байланыс желісіне, "Интернет" желісіне, интеллектуалдық және басқа желілерге) қол жеткізу қызметтерінің нөмірлерін белгілеуді осы Ереженің 19-тармағында мазмұндалған тәртіпке тақылеттес қаралатын өтінім негізінде уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту: 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 17 ақпандағы N 52-п   бұйрығымен .

22. При сопряжении выделенной сети со СТОП она переходит в категорию сети телекоммуникаций общего пользования, код "DEF" изымается и переводится в резерв, а назначение и использование "аb" и индексов АТС "аbх" СТОП для монтированной коммутационной емкости сопрягаемой сети осуществляется в соответствии с пунктами 20 и 21 настоящих Правил.
Оператору связи может быть назначен код "DEFаb", предназначенный для таких географически распределенных сетей.
23. Коды "DEF" услуг ИСС не имеют конкретного получателя и назначаются уполномоченным органом в следующем порядке.
Код "DEF" для вновь вводимой услуги назначается уполномоченным органом на основании заявки оператора ИСС. Поданная заявка должна содержать:
1) подробное описание услуги;
2) обоснование целесообразности организации этой услуги;
3) конкретное описание способа оказания предлагаемой услуги;
4) предложения по тарификации и маршрутизации вызовов.
24. Коды операторов ИСС "Х1Х2Х3" назначаются уполномоченным органом.
Для получения кода "Х1Х2Х3" оператору ИСС необходимо представить заявку и иные документы, указанные в пункте 19 настоящих Правил.
Логические номера абонентов услуг ИСС "Х4Х5...ХN" назначаются оператором ИСС при абонировании услуги в соответствии с нормативно-техническими документами Республики Казахстан.
25. Если коды "DEF" назначены для предоставления на СТОП услуг ИСС или доступа к службам документальной электросвязи и к сети Интернет, то коды "аbХ1Х2" сетей связи операторов-провайдеров услуг доступа к службам документальной электросвязи и к сети Интернет в кодах "DEF" СТОП назначает уполномоченный орган.
Код услуги "Х3Х4Х5" назначается оператором при абонировании услуги в соответствии с нормативно-техническими документами, издаваемыми уполномоченным органом.
Для организации доступа абонентов местной сети СТОП к службам документальной электросвязи и к сети Интернет, операторы последних могут арендовать серийные номера на АТС этой сети на договорных условиях с оператором связи местной сети. <*>
Сноска. В пункт 25 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 17 февраля 2005 года N 52-п .
26. Назначение номеров служб доступа к службам документальной электросвязи, сети "Интернет", интеллектуальным и другим сетям осуществляется уполномоченным органом на основании заявки установленной формы (приложение 1), которая рассматривается в порядке, изложенном в пункте 19 настоящих Правил. <*>
Сноска. В пункт 26 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 17 февраля 2005 года N 52-п .

27. Шұғыл, ақпараттық-анықтама және тапсырыс қызметтеріне қол жетімділіктегі 3 сандық нөмірлерді тағайындауды уәкілетті орган 3 сандық қызметтерді нөмірлеу жоспарына сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту: 27-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 17 ақпандағы N 52-п   бұйрығымен .
28. Абоненттерге абоненттік нөмір байланыс операторларымен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 28 қазанда N 3177 тіркелген Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 29 қыркүйектегі N 204-ө бұйрығымен бекітілген телефон байланысы қызметін көрсету  Ережелеріне сәйкес оператор желісі нөмірлеу жоспарының шеңберінде шарт жасасқан кезде беріледі.
Ескерту: 28-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 17 ақпандағы N 52-п   бұйрығымен .
4. Нөмірлеу ресурсын алу және өзгерту
29. Нөмірлеу ресурсын алу ("ABC", "DEF", "DEFab" кодтары) осы Ереженің 12-тармағында жазылған негіздер бойынша, сондай-ақ мынадай жағдайларда уәкілетті орган жүзеге асырады:
1) байланыс операторының лицензиясы күшінің жойылуы;
2) нөмірлеу ресурсын алушының өтініші бойынша.
30. Уәкілетті органмен нөмірлеу ресурсын ("adx" индексі, абоненттік нөмірлер) алу мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) нөмірлеу ресурсын алушының өтініші бойынша;
2) байланыс операторы лицензиясының қолданылуы тоқтатылғанда;
3) байланыс операторларының нөмірлеу ресурсын пайдалануды реттейтін нормативтік құжаттарды бұзғанда;
4) жергілікті телекоммуникация желісінің бөлінген нөмірлеу ресурсын алған сәттен бастап екі жылдың ішінде елу пайызға дейін оператормен қолданылмаса.
Ескерту: 30-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 17 ақпандағы N 52-п   бұйрығымен .
31. Уәкілетті орган байланыс операторына нөмірлеу ресурсын алу туралы жазбаша хабарлайды.
Ескерту: 31-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 17 ақпандағы N 52-п   бұйрығымен .
32. Қазақстан Республикасының телекоммуникациялар желілерін нөмірлеудің жоспары өзгерген жағдайда, уәкілетті орган байланыс операторларына бөлінген нөмірлеу ресурсын, сондай-ақ нақты алушысы жоқ нөмірлеу ресурстарын өзгерту туралы шешім қабылдайды.
Мұндай жағдайларда тиісті шешім қабылдағанға дейін байланыс операторларына пайдаланымдағыға баламалы нөмірлеу ресурсы ұсынылады.
Нөмірлеу ресурсын өзгерту туралы шешім қабылдағанда операторлардың шығынын барынша азайту қажеттілігі, сондай-ақ пайдаланушылардың мүдделері ескерілуі тиіс.
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар
министрлігі Байланыс және
ақпараттандыру жөніндегі
комитеті төрағасының
2003 жылғы 28 наурыздағы
N 38-н бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының
телекоммуникациялар желілерін
нөмірлеудің ресурстарын бөлу
және пайдалану ережесіне
1-қосымша
Нөмірлеу ресурстарын бөлуге арналған өтінім нысаны

27. Назначение трехзначных номеров доступа к экстренным, информационно-справочным и заказным службам осуществляет уполномоченный орган в соответствии с планом нумерации трехзначных служб. <*>
Сноска. Пункт 27 в редакции - приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 17 февраля 2005 года N 52-п .
28. Абонентские номера абонентам присваиваются оператором связи в рамках плана нумерации сети оператора при заключении соответствующего договора, в соответствии с Правилами оказания услуг телефонной связи, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 29 сентября 2004 года № 204-п, зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 3177. <*>
Сноска. Пункт 28 в редакции - приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 17 февраля 2005 года N 52-п .
4. Изъятие и изменение ресурса нумерации
29. Изъятие ресурса нумерации (коды "АВС", "DEF", "DEFаb") осуществляет уполномоченный орган по основаниям, изложенным в пункте 12 настоящих Правил, а также в случаях:
1) прекращения действия лицензии оператора связи;
2) по просьбе получателя ресурса нумерации.
30. Изъятие ресурса нумерации (индексы "аbх", абонентские номера) осуществляется уполномоченным органом в случаях:
1) заявления получателя ресурса нумерации;
2) прекращения действия лицензии оператора связи;
3) нарушения оператором связи нормативных документов, регулирующих использование ресурса нумерации;
4) неиспользования оператором связи выделенного ресурса нумерации местной сети телекоммуникаций более чем на пятьдесят процентов в течение двух лет с момента выделения. <*>
Сноска. Пункт 30 в редакции - приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 17 февраля 2005 года N 52-п .
31. Уполномоченный орган, письменно извещает оператора связи об изъятии ресурса нумерации. <*>
Сноска. В пункт 31 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 17 февраля 2005 года N 52-п .
32. В случае изменения плана нумерации сетей телекоммуникаций Республики Казахстан уполномоченный орган принимает решение об изменении ресурса нумерации, выделенного операторам связи, а также ресурсов нумерации, не имеющих конкретного получателя.
В таких случаях операторам связи предоставляется ресурс нумерации, эквивалентный используемому, до принятия соответствующего решения.
При принятии решения об изменении ресурса нумерации должны учитываться необходимость минимизации затрат операторов связи, а также интересы пользователей.
Приложение 1
к Правилам распределения и
использования ресурсов нумерации
сетей телекоммуникаций Республики
Казахстан, утвержденным приказом
Председателя Комитета по связи и
информатизации
от 28 марта 2003 года N 38-п
Форма заявки
на выделение ресурсов нумерации
сетей телекоммуникаций

1. Өтінім беруші (толық және қысқаша атауы).
2. Почталық мекен-жайы.
3. Байланыс реквизиттері (телефон, факс, телекс).
4. Банкілік реквизиттер.
5. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Байланыс және ақпараттандыру жөніндегі комитеті берген лицензия реквизиті.
6. Желінің толық және қысқартылған атауы (егер болса).
7. Желіні құруға және пайдалануға жауапты тұлғаның қызметі, аты жөні.
Өтінімге қоса беріледі:
1) түсіндірме жазба;
2) комиссияның барлық мүшелерінің қолы қойылған және Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігінің Байланыс және ақпараттандыру жөніндегі комитеті бекіткен Желіні басқару және трафикті есепке алу жүйесі орталығының Зерттеу актісінің көшірмесі (телекоммуникациялардың бөлінген желілерінің "DEF" кодтарын алу үшін);
3) "DEF" коды белгіленген бөлінген желі операторының өтінім берушінің желісіне, егер оның желісі "DEF" кодын белгілеу талаптарына сәйкес келмесе, "DEFab" кодын белгілей отырып, қосып алуға келісуін растайтын келісімнің, шарттың немесе өзге құжаттың көшірмесі.
_____________________________        ____________________________
(өтінімге қол қоюға өкілетті          (лауазымды тұлғаның Т.А.Ә.)
тұлғаның лауазымы)
М.О.
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар
министрлігі Байланыс және
ақпараттандыру жөніндегі
комитеті төрағасының
2003 жылғы 28 наурыздағы
N 38-н бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының
телекоммуникациялар желілерін
нөмірлеудің ресурстарын бөлу
және пайдалану ережесіне
2-қосымша
Түсіндірме жазбаның мазмұны
1. Желінің атауы мен түрі
2. Желінің қызмет етуін қамтамасыз ететін әкімшілік-ұйымдастыру қағидаттары (меншік нысандары, иесі, пайдаланылатын кәсіпорындар, кәсіпорын-халықаралық оператор, олардың құқықтық және функционалдық қатынастары)
3. Тапсырыс беру сәтіндегі желінің пайдалануға дайындығы (немесе пайдалануды бастау мерзімі)
4. Желіні құрудың қысқаша техникалық қағидаттары:
құрылымы, оның ішінде қалааралық (халықаралық, аймақішілік) желілермен өзара іс-қимылын жүзеге асыратын элементтер;
қалааралық (халықаралық, аймақішілік) желілермен түйіндесуді техникалық қамтамасыз ету (желіаралық қосылу протоколдары, тікелей қосылулар, байланыс арналарының түрлері және оларды ұйымдастыру тәсілдері).
5. Желінің қалааралық халықаралық, аймақішілік байланысты, БИЖ қызметін ұсынуға ұйымдастыру-техникалық дайындығы (шет елдердің қосылу желілерінің операторларымен, отандық желілермен немесе халықаралық транзиттік тораптармен транзит беру туралы, халықаралық арналар жабдықтаушыларымен келісімдердің болуы, техникалық құралдардың бар болуы және функционалдық дайындығы)

1. Заявитель (полное и сокращенное наименование).
2. Почтовый адрес.
3. Контактные реквизиты (телефон, факс, телекс).
4. Банковские реквизиты.
5. Реквизиты лицензии, выданной уполномоченным органом в области связи.
6. Полное и сокращенное (если имеется) наименование сети.
7. Должность, Ф.И.О. лица, ответственного за создание и эксплуатацию сети.
К заявке прилагаются:
1) пояснительная записка;
2) копия Акта обследования Центра управления сетью (ЦУС) и системы учета трафика, подписанного всеми членами комиссии и утвержденного уполномоченным органом в области связи (для получения кодов "DEF" выделенных сетей телекоммуникаций);
3) копия соглашения, договора или иного документа, подтверждающего согласие оператора выделенной сети, которой назначен код "DEF", присоединить выделенную сеть заявителя с назначением ей кода "DEFab", если его сеть не соответствует требованиям для назначения кода "DEF".
_____________________________      ____________________________
(должность лица, имеющего         (Ф.И.О. должностного лица)
полномочия на подпись заявки)
М.п.
Приложение 2
к Правилам распределения и
использования ресурсов нумерации
сетей телекоммуникаций Республики
Казахстан, утвержденным приказом
Председателя Комитета по связи и
информатизации
от 28 марта 2003 года N 38-п
Содержание пояснительной записки
1. Наименование и тип сети.
2. Административно-организационные принципы обеспечения функционирования сети (формы собственности, владелец, эксплуатирующие организации, организация-международный оператор, их правовые и функциональные отношения).
3. Эксплуатационная готовность сети на момент заявки (или срок начала эксплуатации).
4. Краткие технические принципы построения сети:
1) структура, в том числе элементы, осуществляющие взаимодействие с междугородными (международными, внутризоновыми) сетями;
2) техническое обеспечение сопряжения с междугородными (международными, внутризоновыми) сетями (протоколы межсетевого сопряжения, непосредственное сопряжение, типы каналов связи и способы их организации).
5. Организационно-техническая готовность сети для предоставления междугородной, международной и внутризоновой связи, услуг ИСС (наличие соглашений с операторами зарубежных сетей сопряжения, с отечественными сетями или международными транзитными узлами о предоставлении транзита, с поставщиками международных каналов, наличие и функциональная готовность технических средств).

6. Желі қызметінің масштабтары:
1) желі топологиясы (желі қамтитын Қазақстан Республикасының, ТМД елдерінің, басқа да шет елдердің қалалары мен аймақтарының тізбесі);
2) пайдаланушылардың, оның ішінде қалааралық (халықаралық, аймақішілік) байланыс қызметін пайдаланушылардың саны;
3) тікелей қосылу жүргізілетін шет ел желілері мен транзиттік тораптарының тізімі;
4) пайдаланушыларға, тапсырыс берілген желімен тікелей қосылуы жоқ шет ел желілерінің абоненттеріне қосылу мүмкіндігін ұсыну;
5) қалааралық (халықаралық, аймақішілік) трафик (кіретін, шығатын);
6) қызмет құрамы.
7. Желінің нөмірлеу жоспарын құру қағидаттары.
Ескертулер:
4, 5-тармақтар бойынша мәліметтер тапсырыс беру кезіндегі жағдайы бойынша жазылады және желіні дамыту жоспары бойынша деректер келтіріледі.
5-тармақ тек нөмірлеу аймағының ("ABC", "DEF", "DEFab" кодтарын, БИЖ операторларының "Х1Х2Х3" кодтарын сұрататын операторларға ғана міндетті;
6-тармақтың 3)-5) тармақшалары тек "DEF", "DEFab" кодтарын сұрататын операторларға ғана міндетті.

6. Масштабы функционирования сети:
1) топология сети (перечень городов и регионов Республики Казахстан, стран СНГ, других зарубежных стран, охватываемых сетью);
2) количество пользователей, в том числе пользующихся услугами междугородной (международной, внутризоновой) связи;
3) перечень зарубежных сетей и транзитных узлов, с которыми будет осуществляться непосредственное сопряжение;
4) возможность предоставления пользователям выхода к абонентам зарубежных сетей, не имеющих непосредственного сопряжения с заявляемой сетью;
5) междугородный (международный, внутризоновый) трафик (входящий, исходящий);
6) состав услуг.
7. Принципы построения плана нумерации сети.
Примечания:
по пунктам 4, 5 излагаются сведения по состоянию на момент подачи заявки и приводятся данные по планам развития сети;
пункт 5 действителен только для операторов, запрашивающих коды зон нумерации "DEF", коды "DEF" и "DEFаb", коды операторов ИСС "Х1Х2Х3";
подпункты 3)-5) пункта 6 действительны только для операторов, запрашивающих коды зон нумерации "DEF", коды "DEF" и "DEFаb".