Дәрігерлік лауазымдар мен мамандықтардың номенклатурасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 19 маусымдағы N 458 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 4 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2391. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсалық сақтау министрінің 2007 жылғы 12 ақпандағы N 97 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсалық сақтау министрінің 2007 жылғы 12 ақпандағы   N 97   (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
________________________________________
"Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы 430-ІІ  Заңының  7-бабын орындау үшін және денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің мамандықтары мен лауазымдарын есепке алуды, дайындауды, регламенттеуді реттеу мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған дәрігерлік лауазымдар мен мамандықтардың номенклатурасы бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын өзім бақылаймын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген сәтінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
"Дәрігерлік лауазымдар мен
мамандықтардың номенклатурасын
бекіту туралы"
2003 жылғы 19 маусымдағы
N 458 бұйрығымен
бекітілген
1. Дәрігерлік лауазымдар
номенклатурасын бекіту туралы
Ескерту: Бөлімге өзгерту, толықтырулар енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2005 жылғы 10 қаңтардағы N 9   бұйрығымен .
1. Бас дәрігер
2. Бас директор, директор, менеджер, басқарушы, жетекші
3. Меңгеруші (бөлім, бөлімше, зертхана, кабинет, виварий және т.б.)
4. Бас директордың орынбасары, директордың орынбасары, бас дәрігердің орынбасары, бастықтың орынбасары, директордың, менеджердің, басқарушының, басшының, меңгерушінің орынбасары
5. АДА медициналық бөлім жөніндегі аға дәрігері
6.  алынып тасталды
7. Дәрігер-тағылымдамашы
8. Дәрігер-акушер-гинеколог
9. Дәрігер-акушер-гинеколог-эндокринолог
10. Балалар дәрігер-гинекологы
11. Дәрігер-аллерголог
12. Балалар дәрігер-аллергологы
13. Дәрігер-анестезиолог-реаниматолог
14. Балалар дәрігер-анестезиолог-реаниматологы
15. Дәрігер-андролог
16. Дәрігер-бактериолог
17. Дәрігер-валеолог (ФЗОЖ-ды қоса)
18. Дәрігер-вирусолог
19. Дәрігер-гастроэнтеролог
20. Балалар дәрігер-гастроэнтерологы
21. Дәрігер-гематолог
22. Балалар дәрігер-гематологы
23. Дәрігер-генетик
24. Гипербариялық оттектеу жөніндегі дәрігер
25. Дәрігер-дерматовенеролог
26. Балалар дәрігер-дерматовенерологы
27. Дәрігер-диетолог (емдік тағамы)
28. Балалар дәрігер-диетологы (емдік тағамы)
29. Дәрігер-инфекционист

Об утверждении Номенклатуры врачебных должностей и специальностей
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 июня 2003 года N 458. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2003 года N 2391. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 февраля 2007 года N 97
Сноска. Приказ Министра здравоохранения РК от 19 июня 2003 года N 458 утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 12 февраля 2007 года  N 97  (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Во исполнение статьи 7  Закона  Республики Казахстан 4 июня 2003 года N 430-II "О системе здравоохранения" и в целях упорядочения учета, подготовки, регламентации специальностей и должностей работников системы здравоохранения приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Номенклатуру врачебных должностей и специальностей.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
3. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждена
приказом Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 июня 2003 года N 458
"Об утверждении Номенклатуры
врачебных должностей
и специальностей"
Номенклатура врачебных должностей и специальностей  <*>
Сноска. В Номенклатуру внесены изменения - приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 10 января 2005 года  N 9 .
1. Номенклатура врачебных должностей
1. Главный врач
2. Генеральный директор, директор, менеджер, управляющий,
руководитель
3. Заведующий (отделом, отделением, лабораторией, кабинетом,
виварием и другие)
4. Заместитель генерального директора, директора, главного
врача, начальника, директора, менеджера, управляющего,
руководителя, заведующего
5. Старший врач семейно-врачебной амбулатории, медицинской
части
6.  (Пункт исключен - приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 10 января 2005 года  N 9 )
7. Врач-стажер
8. Врач-акушер-гинеколог
9. Врач-гинеколог-эндокринолог
10. Врач-гинеколог детский
11. Врач-аллерголог
12. Врач-аллерголог детский
13. Врач-анестезиолог-реаниматолог
14. Врач-анестезиолог-реаниматолог детский
15. Врач-андролог
16. Врач-бактериолог
17. Врач-валеолог (включая Формирование здорового образа
жизни)
18. Врач-вирусолог
19. Врач-гастроэнтеролог
20. Врач-гастроэнтеролог детский
21. Врач-гематолог
22. Врач-гематолог детский
23. Врач-генетик
24. Врач по гипербарической оксигенации
25. Врач-дерматовенеролог
26. Врач-дерматовенеролог детский
27. Врач-диетолог (лечебное питание)
28. Врач-диетолог детский (лечебное питание)
29. Врач-инфекционист

30. Балалар дәрігер-инфекционисі
31. Дәрігер-иммунолог
32. Балалар дәрігер-иммунологы
33. Дәрігер-кардиолог
34. Дәрігер-кардиоревматолог
35. Балалар дәрігер-кардиоревматологы
36. Дәрігер-камбустиолог
37. Балалар дәрігер-камбустиологы
38. Дәрігер-киберентик
39. Дәрігер-дерматокосметолог
40. Дәрігер-зертханашы
41. Дәрігер-зертханашы-генетик
42. Дәрігер-зертханашы-цитолог
43. Дәрігер-лепролог
44. Емдеу денешынықтыру жөніндегі дәрігері
45. Емдеу денешынықтыру жөніндегі балалар дәрігері
46. Сәулелік диагностика дәрігері (рентгенолог-дәрігері, дәрігер-радиолог, дыбыстық диагностика дәрігері, компьютерлік және магнитті-резонанстық томография және рентгенохирургия жөніндегі маман)
47. Дәрігер-маммолог
48. Дәрігер-нарколог
49. Жасөспірімдер дәрігер-наркологы
50. Дәрігер-невропатолог
51. Балалар дәрігер-невропатологы
52. Дәрігер-неонатолог
53. Дәрігер-нефролог
54. Гемодиализ бөлімшесінің дәрігер-нефрологы
55. Балалар дәрігер-нефрологы
56. Гемодиализ бөлімшесінің балалар дәрігер-нефрологы
57. Дәрігер-онколог
58. Балалар дәрігер-онкологы
59. Дәрігер-онколог-гинеколог
60. Дәрігер-онколог-хирург
61. Дәрігер-оториноларинголог
62. Балалар дәрігер-оториноларингологы
63. Дәрігер-сурдолог
64. Балалар дәрігер-сурдологы
65. Дәрігер-сурдолог-протезист
66. Дәрігер-офтальмолог
67. Балалар дәрігер-офтальмологы
68. Дәрігер-офтальмолог-протезист
69. Дәрігер-патологоанатом
70. Балалар дәрігер-патологоанатомы
71. Дәрігер-патоморфолог
72. Дәрігер-профпатолог
73. Педиатр-дәрігер
74. Дәрігер-проктолог
75. Протездеуші-дәрігер
76. Балалар протездеуші-дәрігері
77. Дәрігер-психиатр
78. Балалар дәрігер-психиатры
79. Дәрігер-психотерапевт
80. Балалар дәрігер-психотерапевті
81. Дәрігер-пульмонолог
82. Балалар дәрігер-пульмонологы
83. Дәрігер-ревматолог
84. Балалар дәрігер-ревматологы
85. Дәрігер-сексопатолог
86. Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы жөніндегі санитарлық дәрігер
87. Тамақ санитарлық дәрігері
88. Еңбек гигиенасы жасөспірімдер санитарлық дәрігері
89. Жалпы гигиена жасөспірімдер санитарлық дәрігері
90. Коммуникалдық гигиена жасөспірімдер санитарлық дәрігері
91. Радиациялық гигиена жасөспірімдер санитарлық дәрігер
92. Пестицидтар мен улы химикаттарды бақылау жөніндегі санитарлық дәрігер
93. Санитарлық-ағарту жұмыстары жөніндегі санитарлық дәрігер
94. Әлеуметтік гигиена және денсаулық сақтауды ұйымдастыру жөніндегі дәрігер (дәрігер-статист, дәрігер-әдіскер, денсаулық сақтауды ұйымдастырушы-дәрігер)
95. Денсаулық сақтаудың санитарлық-эпидемиологиялық қызметін ұйымдастырушы дәрігер
96. Стоматолог-дәрігер
97. Балалар стоматолог-дәрігері
98. Стоматолог-ортопед-дәрігер

30. Врач-инфекционист детский
31. Врач-иммунолог
32. Врач-иммунолог детский
33. Врач-кардиолог
34. Врач-кардиоревматолог
35. Врач-кардиоревматолог детский
36. Врач-камбустиолог
37. Врач-камбустиолог детский
38. Врач-кибернетик
39. Врач-дерматокосметолог
40. Врач-лаборант
41. Врач-лаборант-генетик
42. Врач-лаборант-цитолог
43. Врач-лепролог
44. Врач по лечебной физкультуре
45. Врач по лечебной физкультуре детский
46. Врач лучевой диагностики (врач-рентгенолог, врач
ультразвуковой диагностики, врач компьютерной и
магнитно-резонансной томографии и специалист по
рентгенохирургии)
47. Врач-маммолог
48. Врач-нарколог
49. Врач-нарколог подростковый
50. Врач-невропатолог
51. Врач-невропатолог детский
52. Врач-неонатолог
53. Врач-нефролог
54. Врач-нефролог отделения гемодиализа
55. Врач-нефролог детский
56. Врач-нефролог детский отделения гемодиализа
57. Врач-онколог
58. Врач-онколог детский
59. Врач-онколог-гинеколог
60. Врач-онколог-хирург
61. Врач-оториноларинголог
62. Врач-оториноларинголог детский
63. Врач-сурдолог
64. Врач-сурдолог детский
65. Врач-сурдолог-протезист
66. Врач-офтальмолог
67. Врач-офтальмолог детский
68. Врач-офтальмолог-протезист
69. Врач-патологоанатом
70. Врач-патологоанатом детский
71. Врач-патоморфолог
72. Врач-профпатолог
73. Врач-педиатр
74. Врач-проктолог
75. Врач-протезист
76. Врач-протезист детский
77. Врач-психиатр
78. Врач-психиатр детский
79. Врач-психотерапевт
80. Врач-психотерапевт детский
81. Врач-пульмонолог
82. Врач-пульмонолог детский
83. Врач-ревматолог
84. Врач-ревматолог детский
85. Врач-сексопатолог
86. Санитарный врач по гигиене детей и подростков
87. Санитарный врач по гигиене питания
88. Санитарный врач по гигиене труда
89. Санитарный врач по общей гигиене
90. Санитарный врач по коммунальной гигиене
91. Санитарный врач по радиационной гигиене
92. Санитарный врач по контролю за пестицидами
и ядохимикатами
93. Санитарный врач по санитарно-просветительной работе
94. Соцгигиенист-организатор здравоохранения (врач-статистик,
врач-методист, врач организатор здравоохранения)
95. Врач-организатор здравоохранения
санитарно-эпидемиологической службы
96. Врач-стоматолог
97. Врач-стоматолог детский
98. Врач-стоматолог-ортопед

99. Стоматолог-ортодонт -дәрігер
100. Стоматолог-хирург-дәрігер
101. Балалар стоматолог-хирург-дәрігері
102. Стоматолог-терапевт-дәрігер
103. Балалар стоматолог-терапевт-дәрігері
104. Дәрігер-жақ сүйек-бет хирургі
105. Балалар жақ сүйек-бет хирург дәрігері
106. Жалпы сараптаулық зерттеу сот-медициналық сараптаушысы
107. Сот-медициналық сараптаушы-биолог
108. Сот-медициналық сараптаушы-гистолог
109. Сот-медициналық сараптаушы-химик-токсиколог
110. Сот-психиатрлық сараптау дәрігері
111. ТЖ жөніндегі дәрігер
112. Дәрігер-терапевт
113. Жасөспірімдер дәрігер-терапевті
114. Дәрігер-токсиколог
115. Балалар дәрігер-токсикологы
116. Дәрігер-травматолог-ортопед
117. Балалар дәрігер-травматолог-ортопеді
118. Дәрігер-трансплантолог
119. Балалар дәрігер-трансплантологы
120. Дәрігер-уролог
121. Балалар дәрігер-урологы
122. Дәрігер-физиотерапевт
123. Балалар дәрігер-физиотерапевті
124. Дәрігер-фтизиатр
125. Балалар дәрігер-фтизиатры (фтизиопедиатр)
126. Дәрігер-фитотерапевт
127. Дәрігер-хирург (жалпы, торакльды, абдоминальды, дәрігер-нейрохирург, дәрігер-ангиохирург, дәрігер-кардиохирург, эндокринологиялық, дәрігер-микрохирург, пластикалық, эндоскопиялық дәрігер)
128. Балалар дәрігер-хирургі (жалпы, торакльды, абдоминальды, дәрігер-нейрохирург, дәрігер-ангиохирург, дәрігер-кардиохирург, эндокринологиялық, дәрігер-микрохирург, пластикалық, эндоскопиялық дәрігер)
129. Дәрігер-эндокринолог
130. Балалар дәрігер-эндокринологы
131. Дәрігер-эндоскопист
132. Балалар дәрігер-эндоскописті
133. Дәрігер-эпидемиолог
134. Дәрігер-дезинфекционист
135. Дәрігер-паразитолог
136. Дәрігер-радиолог
137. Жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек дәрігері
138. Жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек педиатр-дәрігері
139. Функционалдық диагностика жөніндегі дәрігер
140. Экстракорпоралдық детоксикация жөніндегі дәрігер
141. Экстракорпоралдық детоксикация жөніндегі балалар дәрігері
142. Спорттық медицина жөніндегі дәрігер
143. Дәрігер-сарапшы
144. Дәрігер-сарапшы-хирург
145. Дәрігер-сарапшы-терапевт
146. Дәрігер-сарапшы-психиатр
147. Балалар дәрігер-сарапшы-психиатры
148. Дәрігер-сарапшы-нарколог
149. Қан қызметінің дәрігері-зертханашы
150. Дәрігер-трансфузиолог
151. Жалпы практикадағы/отбасылық дәрігер
152. Дәрігер-рефлексотерапевт
153. Мануалдық терапия дәрігері
154. Дәрігер-су-джок-терапевт
155. Дәрігер-геронтолог (гариатр)
156. Дәрігер клиникалық фармаколог
157. Дәрігер-гомеопат
158. Дәрігер-гирудотерапевт
159. Медициналық психолог
160. Сот-наркологиялық сарапшы дәрігер
161. Әуе және ғарыш медицинасы жөніндегі дәрігер
2. Дәрігерлік мамандықтардың
номенклатурасын бекіту туралы
Ескерту: Бөлімге толықтырулар енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2005 жылғы 10 қаңтардағы N 9   бұйрығымен .

99. Врач-стоматолог-ортодонт
100. Врач-стоматолог-хирург
101. Врач-стоматолог-хирург детский
102. Врач-стоматолог-терапевт
103. Врач-стоматолог-терапевт детский
104. Челюстно-лицевой хирург
105. Челюстно-лицевой хирург детский
106. Судебно-медицинский эксперт общего экспертного
исследования
107. Судебно-медицинский эксперт-биолог
108. Судебно-медицинский эксперт-гистолог
109. Судебно-медицинский эксперт-химик-токсиколог
110. Врач судебно-психиатрический эксперт
111. Врач по ЧС
112. Врач-терапевт
113. Врач-терапевт подростковый
114. Врач-токсиколог
115. Врач-токсиколог детский
116. Врач-травматолог-ортопед
117. Врач-травмотолог-ортопед детский
118. Врач-трансплантолог
119. Врач-трансплантолог детский
120. Врач-уролог
121. Врач-уролог детский
122. Врач-физиотерапевт
123. Врач-физиотерапевт детский
124. Врач-фтизиатр
125. Врач-фтизиатр детский (фтизиопедиатр)
126. Врач-фитотерапевт
127. Врач-хирург (общий, торакальный, абдоминальный,
нейрохирург, ангиохирург, кардиохирург,
эндокринологический, микрохирург, пластический,
эндоскопический)
128. Врач-хирург детский (общий, торакальный, абдоминальный,
нейрохирург, ангиохирург, кардиохирург,
эндокринологический, микрохирург, пластический,
эндоскопический)
129. Врач-эндокринолог
130. Врач-эндокринолог детский
131. Врач-эндоскопист
132. Врач-эндоскопист детский
133. Врач-эпидемиолог
134. Врач-дезинфекционист
135. Врач-паразитолог
136. Врач-радиолог
137. Врач скорой и неотложной медицинской помощи
138. Врач скорой и неотложной медицинской помощи-педиатр
139. Врач по функциональной диагностики
140. Врач по экстракорпоральной детоксикации (гемодиализ)
141. Врач по экстракорпоральной детоксикации (гемодиализ)
детский
142. Врач по спортивной медицине
143. Врач-эксперт
144. Врач-эксперт-хирург
145. Врач-эксперт-терапевт
146. Врач-эксперт-психиатр
147. Врач-эксперт-психиатр детский
148. Врач-эксперт-нарколог
149. Врач-службы крови-лаборант
150. Врач-трансфузиолог
151. Врач общей практики/семейный врач
152. Врач-рефлексотерапевт
153. Врач мануальной терапии
154. Врач-су-джок-терапевт
155. Врач-геронтолог-гериатр
156. Врач клинический фармаколог
157. Врач-гомеопат
158. Врач-гирудотерапевт
159. Медицинский психолог
160. Врач судебно-наркологический эксперт
161. Врач по авиационной и космической медицине
2. Номенклатура врачебных специальностей