Акционерлiк қоғамды халықтық акционерлiк қоғам деп тану және халықтық акционерлiк қоғам мәртебесiнiң күшін жою ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 218 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 8 тамызда тіркелді. Тіркеу N 2431. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 417 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 417   қаулысымен .
-------------Қаулыдан үзінді---------
Бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Акционерлік қоғамды халықтық акционерлік қоғам деп тану және халықтық акционерлік қоғам мәртебесінің күшін жою ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі N 218 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2431 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
2. Осы қаулы 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енеді...
Төраға
-------------------------------------
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  4-бабын iске асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Акционерлiк қоғамды халықтық акционерлiк қоғам деп тану және халықтық акционерлiк қоғам мәртебесiнiң күшiн жою ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы күшiне енген күннен бастап Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының "Ашық халықтық акционерлiк қоғам мәртебесiне ие болу және күшiн жою тәртiбi туралы" 1999 жылғы 4 ақпандағы N 22  қаулысының  (Қазақстан Республикасының Нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 684 тiркелген, "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналының 1999 жылғы наурыздағы N 3 жарияланған) күшi жойылды деп танылсын.
3. Қаржылық қадағалау департаментi (Бахмутова Е Л.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов C.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлiмшелерiне жіберсін.

Об утверждении Правил признания акционерного общества народным акционерным обществом и утраты статуса народного акционерного общества
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 218. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2003 года N 2431. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 417 (вводится в действие с 1 января 2006 года)
Извлечение из постановления
Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и финансовых организаций
от 26 ноября 2005 года N 417
"В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность субъектов рынка ценных бумаг, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и финансовых организаций ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 218 "Об утверждении Правил признания акционерного общества народным акционерным обществом и утраты статуса народного акционерного общества"...
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2006 года.
Председатель"
--------------------------------------------------------------------
В целях реализации статьи 4  Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила признания акционерного общества народным акционерным обществом и утраты статуса народного акционерного общества.
2. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившим силу постановление  Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 4 февраля 1999 года N 22 "О порядке приобретения и утраты статуса открытого народного акционерного общества" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 684, опубликованное в марте 1999 года в журнале "Рынок ценных бумаг Казахстана" N 3).
3. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) Национального Банка Республики Казахстан принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан.

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсiн.
5. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкi Басқармасының "Акционерлiк
қоғамды халықтық акционерлiк қоғам
деп тану және халықтық акционерлiк
қоғам мәртебесiнiң күшiн жою
ережесiн бекiту туралы" 2003 жылғы
4 шiлдедегi N 218 қаулысымен
бекiтiлген
Акционерлiк қоғамды халықтық акционерлiк қоғам деп тану
және халықтық акционерлiк қоғам мәртебесiнiң күшiн жою
ережесi
Акционерлiк қоғамды халықтық акционерлiк қоғам деп тану және халықтық акционерлiк қоғам мәртебесiнiң күшiн жою ережесi "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  (бұдан әрi - Заң) 4-бабына сәйкес әзiрлендi және акционерлiк қоғамды (бұдан әрi - қоғам) халықтық акционерлiк қоғам деп тану, сондай-ақ халықтық акционерлiк қоғам мәртебесiнiң күшiн жою тәртiбiн айқындайды.
1. Қоғамды халықтық акционерлiк қоғам деп тануды және халықтық акционерлiк қоғам мәртебесiнiң күшiн жоюды бағалы қағаздар рыногын реттеудi және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) қоғамның өтiнiшi негiзiнде не қоғамның меншiк капиталының мөлшерi және акционерлерiнiң саны туралы уәкiлеттi органда бар ақпарат негiзiнде жүргiзедi.
2. Уәкiлеттi орган қоғам ұсынған мынадай құжаттар негiзiнде қоғамды халықтық акционерлiк қоғам деп таниды:
1) қоғамның меншiк капиталының мөлшерi және оның акционерлерiнiң саны туралы мәлiметтер бар өтiнiш;
2) құжаттар беруден бұрын қоғамның соңғы қаржы жылына және соңғы айдың аяғына қаржылық есебi;
3) уәкiлеттi органға құжаттар ұсынатын күннен бұрынғы күнгi жағдай бойынша қоғам акционерлерiнiң саны туралы оның тiркеушiсiнiң анықтамасы.
3. Уәкiлеттi орган осы Ереженiң 2-тармағында көрсетiлген құжаттарды алған күннен бастап отыз күн iшiнде қарауға тиiс.
4. Осы Ереженiң 2-тармағында көрсетiлген құжаттардың пакетi толық берiлмеген жағдайда уәкiлеттi орган осы Ереженiң 3-тармағында белгiленген мерзiмде қоғамға оны акционерлiк қоғам деп танудан жазбаша бас тарту жiбередi.
5. Уәкiлеттi орган қоғамның меншiк капиталы мөлшерiнiң және акционерлер санының  Заңның  1-тармағындағы талаптарға сәйкестiгi туралы өзінде бар ақпарат негiзiнде оны халықтық акционерлiк қоғам деп тануға құқылы.

4. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 4 июля 2003 г. N 218
"Об утверждении Правил признания
общества народным акционерным
обществом и утраты статуса
народного акционерного общества"
Правила
признания акционерного общества народным акционерным
обществом и утраты статуса народного акционерного общества
Правила признания акционерного общества народным акционерным обществом и утраты статуса народного акционерного общества разработаны в соответствии со статьей 4  Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" (далее - Закон) и определяют порядок признания акционерного общества (далее - общество) народным акционерным обществом, а также утраты статуса народного акционерного общества.
1. Признание общества народным акционерным обществом и утрата статуса народного акционерного общества производятся государственным органом, осуществляющим регулирование и надзор за рынком ценных бумаг (далее - уполномоченный орган) на основании обращения общества либо на основании имеющейся у уполномоченного органа информации о размере собственного капитала общества и числе его акционеров.
2. Уполномоченный орган признает общество народным акционерным обществом на основании следующих документов, представленных обществом:
1) заявления, содержащего сведения о размере собственного капитала общества и числе его акционеров;
2) финансовой отчетности общества за последний финансовый год и на конец последнего месяца перед подачей документов;
3) справки регистратора общества о числе его акционеров по состоянию на дату, предшествующую дате представления в уполномоченный орган документов.
3. Документы, указанные в пункте 2 настоящих Правил, подлежат рассмотрению уполномоченным органом в течение тридцати дней с даты их получения.
4. В случае представления неполного пакета документов, установленных пунктом 2 настоящих Правил уполномоченный орган направляет письменный отказ обществу в признании его народным акционерным обществом, в сроки установленные пунктом 3 настоящих Правил.
5. Уполномоченный орган вправе на основании имеющейся у него информации о соответствии размера собственного капитала и числа акционеров общества требованиям пункта 1 статьи 4  Закона признать его народным акционерным обществом.

Уәкiлеттi орган жоғарыда көрсетiлген ақпаратты растау мақсатында осы Ереженiң 2-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды қоғамнан сұратады.
6. Қоғам ұсынған құжаттар Заңның 4-бабы 1-тармағының және осы Ереженiң талаптарына сәйкес келген жағдайда, уәкiлеттi орган қоғамды халықтық акционерлiк қоғам деп таниды.
7. Қоғам уәкiлеттi органның оны халықтық акционерлiк қоғам деп тану туралы шешiм қабылдағаны жөнiнде хабарлама алғаннан кейiн, қоғам акционерлердiң келесi жиналысында жарғыға тиiстi өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы шешiм қабылдайды.
8. Халықтық акционерлiк қоғам уәкiлеттi органға  Заңның  4-бабының 2-тармағында белгiленген жағдайлардың кез келгенi басталған сәттен бастап, осы Ереженiң 2-тармағында көрсетiлген құжаттармен бiрге, өзiнiң халықтық акционерлiк қоғам мәртебесi күшiнiң жойылғаны туралы хабарлайды.
9.  Заңның  4-бабының 2-тармағында белгiленген шарттардың басталуы туралы ақпарат болса және қоғам мәртебесiн жою туралы өтiнiш бермесе, уәкiлеттi орган қоғамнан осы Ереженiң 2-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды сұратады.
Қоғам мұндай ақпаратты растаған жағдайда, уәкiлеттi орган қоғамның халықтық акционерлiк қоғам мәртебесiн жою туралы шешiм қабылдайды.
10. Уәкiлеттi орган қоғамның халықтық акционерлiк қоғам мәртебесiн жою туралы шешiмдi осы Ереженiң 8 және 9-тармақтарында көзделген ақпаратты алған күннен бастап отыз күн iшiнде қабылдайды.
11. Қоғамды халықтық акционерлiк қоғам деп тану туралы немесе қоғамның халықтық акционерлiк қоғам мәртебесiн жою туралы шешiмдi уәкiлеттi органның Директорлар кеңесi қабылдайды.
12. Уәкiлеттi орган қоғамды халықтық акционерлiк қоғам деп тану туралы немесе қоғамның халықтық акционерлiк қоғам мәртебесiнiң күшiн жою туралы шешiм қабылдаған күннен кейiн келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей уәкiлеттi орган шешiмнiң көшiрмесiн осы қоғамға, оның тiркеушiсiне, бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушыға және бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушыларының қауымдастығына жiбередi.
13. Қоғамды халықтық акционерлiк қоғам деп тану туралы немесе халықтық акционерлiк қоғам мәртебесiнiң күшiн жою туралы мәлiметтер Бағалы қағаздардың мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлуге жатады және Интернет желiсiндегi уәкiлеттi органның ресми сайтына орналастырылады.
14. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шешiлуге жатады.

В целях подтверждения вышеуказанной информации уполномоченный орган запрашивает у общества документы, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 2 настоящих Правил.
6. В случае соответствия документов, представленных обществом, требованиям пункта 1 статьи 4 Закона и настоящих Правил, уполномоченный орган признает общество народным акционерным обществом.
7. После получения обществом уведомления о принятии уполномоченным органом решения о признании его народным акционерным обществом, общество, на ближайшем общем собрании акционеров, принимает решение о внесении в устав соответствующих изменений и дополнений.
8. Народное акционерное общество письменно извещает уполномоченный орган об утрате им статуса народного акционерного общества с момента наступления любого из случаев, установленных пунктом 2 статьи 4  Закона, с приложением документов, указанных в пункте 2 настоящих Правил.
9. При наличии информации о наступлении условий, установленных пунктом 2 статьи 4 Закона и не представлении обществом заявления об утрате статуса, уполномоченный орган запрашивает у общества документы, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 2 настоящих Правил.
В случае подтверждения обществом данной информации уполномоченный орган принимает решение об утрате обществом статуса народного акционерного общества.
10. Уполномоченный орган принимает решение об утрате обществом статуса народного акционерного общества в течение тридцати дней с даты получения информации, предусмотренной пунктами 8 и 9 настоящих Правил.
11. Решение о признании общества народным акционерным обществом или об утрате обществом статуса народного акционерного общества принимается Советом директоров уполномоченного органа.
12. Не позднее следующего рабочего дня после принятий решения уполномоченным органом о признании общества народным акционерным обществом или об утрате обществом статуса народного акционерного общества копии решения направляются уполномоченным органом данному обществу, его регистратору, организатору торгов с ценными бумагами и ассоциациям профессиональных участников рынка ценных бумаг.
13. Сведения о признании общества народным акционерным обществом и об утрате статуса народного акционерного общества подлежат включению в Государственный реестр ценных бумаг и размещаются в сети Интернет на официальном сайте уполномоченного органа.
14. Вопросы, не урегулированные настоящим постановлением, подлежат разрешению и соответствии с законодательством Республики Казахстан.