Қазақстан Республикасының прокуратура органдары мен мекемелерiнде азаматтардың өтiнiштерiн қарау және шешу жөнiндегi Нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының 2003 жылғы 31 шілдедегі N 47 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 12 тамызда тіркелді. Тіркеу N 2437. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының 2007 жылғы 7 қыркүйектегі N 37 бұйрығымен
Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының 2007.09.07.  N 37  Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы "Прокуратура туралы"  Заңының  11-бабының 4-тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының прокуратура органдары мен мекемелерiнде азаматтардың өтiнiштерiн қарау жұмысын жетiлдiру мақсатында бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасының прокуратура органдары мен мекемелерiнде азаматтардың өтiнiштерiн қарау және шешу жөнiндегi Нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Бас прокуратура департаменттерiнiң, дербес басқармалар мен бөлiмдерiнiң бастықтары, Бас әскери прокурор, облыстық прокурорлар, Астана, Алматы қалаларының прокурорлары, оларға теңестiрiлген прокурорлар, қалалық, аудандық, арнайы прокуратуралардың прокурорлары, Бас прокуратура жанындағы ғылыми және өзге мекемелердiң басшылары:
1) барлық прокуратура қызметкерлерi арасында осы Нұсқаулықты зерделеу ұйымдастырсын, өтiнiштердiң қатаң тәртiпте, оның талаптарына сәйкес қаралуын қамтамасыз етсiн;
2) заңмен берiлген өкiлеттiктердi толық көлемде қолданып, өтiнiштердi дер кезiнде, әдiлеттi және толық қарауды қамтамасыз ету үшiн түпкiлiктi шаралар қабылдасын, өтiнiштердi негiзсiз қанағаттандырусыз қалдырған, қайталанған өтiнiштердi қанағаттандырған әрбiр жағдайларды талқылап, қате шешiмдердi қабылдауға жол бермесiн;
3) жарты жылда кемiнде бiр рет өтiнiштердi, депутаттардың сұрау салуларын қарау жұмыстарына кешендi талдау жүргiзiп, өтiнiштердiң түсу себептерiн зерделеудi қамтамасыз етсiн, талдау қорытындысы туралы анықтамаларды Бас прокурор Секретариатының Құжаттамалық қамсыздандыру және азаматтардың өтiнiштерi басқармасына 20 қаңтарға және 20 шiлдеге дейiн ұсынсын. Талдау нәтижесiн қадағалау қызметiн болжамдау және жоспарлау үшiн пайдалансын.
3. Бас Прокурор Секретариатының Құжаттамалық қамсыздандыру және азаматтар өтiнiштерi басқармасы осы бұйрықтың орындалуын қадағалап, Қазақстан Республикасының прокуратура органдары мен мекемелерiнде, жарты жылда кемiнде бiр рет Бас прокуратураның құрылымдық бөлiмшелерiнде тексерулер жүргiзсiн.

Об утверждении Инструкции по рассмотрению и разрешению обращений граждан в органах и учреждениях прокуратуры Республики Казахстан
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 31 июля 2003 года N 47. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 августа 2003 года N 2437. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 07 сентября 2007 года N 37
Сноска. Приказ Генерального Прокурора РК от 31 июля 2003 г. N 47 утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 07 сентября 2007 г.  N 37  (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования работы с обращениями граждан в органах и учреждениях прокуратуры Республики Казахстан, в соответствии с подпунктом 4  статьи 11  Закона Республики Казахстан "О Прокуратуре", приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по рассмотрению и разрешению обращений граждан в органах и учреждениях прокуратуры Республики Казахстан.
2. Начальникам департаментов, самостоятельных управлений и отделов Генеральной прокуратуры, Главному военному прокурору, прокурорам областей, городов Алматы, Астаны и приравненным к ним, прокурорам городов, районов, специализированных прокуратур, руководителям научных и других учреждений при Генеральной прокуратуре:
1) организовать изучение настоящей Инструкции всеми работниками прокуратуры, обеспечить рассмотрение обращений в строгом соответствии с ее требованиями;
2) принимать исчерпывающие меры по обеспечению своевременности, объективности и полноты рассмотрения обращений, используя в полном объеме полномочия, предоставленные законом, разбираться с конкретными случаями необоснованного отклонения обращений, удовлетворения повторных обращений, не допускать принятия ошибочных решений;
3) обеспечить не реже одного раза в полугодие проведение комплексного анализа работы по рассмотрению обращений, депутатских запросов, изучение причин поступления обращений с представлением справок о результатах анализа к 20 января и 20 июля в Управление документационного обеспечения и обращений граждан Cекретариата Генерального Прокурора Республики Казахстан. Итоги анализа использовать для прогнозирования и планирования надзорной деятельности.
3. Управлению документационного обеспечения и обращений граждан Секретариата Генерального Прокурора Республики Казахстан осуществлять проведение проверки выполнения настоящего приказа в органах и учреждениях прокуратуры Республики Казахстан и, не реже одного раза в полугодие, в структурных подразделениях Генеральной прокуратуры.

4. Бұйрықтың орындалуын бақылау Бас Прокурор Секретариатының Құжаттамалық қамсыздандыру және азаматтар өтiнiштерi басқармасына, Бас прокуратураның тиiстi құрылымдық бөлiмшелерiне, облыстық, Астана, Алматы қалаларының прокурорларына, оларға теңестiрiлген прокурорларға, қалалық, аудандық, арнайы прокуратуралардың, Бас прокуратураның жанындағы ғылыми және басқа мекемелердiң басшыларына жүктелсiн.
5. Бұйрық Бас әскери прокурорына, облыстық, Астана, Алматы қалаларының прокурорларына, оларға теңестiрiлген прокурорларға, қалалық, аудандық, арнайы прокуратуралардың, Бас прокуратураның жанындағы ғылыми және басқа мекемелердiң басшыларына жолдансын.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2003 жылғы 31 шілдедегі
N 47 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының прокуратура органдары
мен мекемелерінде азаматтардың өтініштерін қарау
және шешу жөніндегі
Нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық " Прокуратура туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына, Қазақстан Президентінің "Азаматтардың өтініштерін қарау тәртібі туралы"  заң күші бар Жарлығына , өзге заң актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасының прокуратура органдары мен мекемелерінде азаматтардың, лауазымды және басқа адамдардың өтініштерін, депутаттардың сұрау салуларын қарау және шешу мәселелерін нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта пайдаланылған негізгі ұғымдар:
1) өтініш - азаматтың немесе оның тиесілі өкілетті адамының, соның ішінде мемлекеттік органдардан, бұқаралық ақпарат құралдарынан және басқа ұйымдардан, лауазымды және басқа адамдар арқылы келіп түскен жазбаша немесе ауызша мазмұндалған ұсынысы, арызы, шағымы, пікірі, сұрау салуы;
2) депутаттың сұрау салуы - азаматтардың мүддесін қолдап Бас Прокурорға жолданған және "Қазақстан Республикасының Парламенті және оның депутаттарының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының  Конституциялық заңының  27-бабына сәйкес Парламент сессиясында жарияланып, сұрау салу ретінде ресімделген Қазақстан Республикасының Парламент депутатының талабы;
3) депутаттың өтініші - Парламент депутатының, комитеттер мен комиссиялар мүшелерінің өтінішті қарауды және ол бойынша ақпарат беруді сұрап, прокуратура органдарына жолдаған сұрау салу ретінде ресімделмеген өтініші;
4) ұжымды өтініш - екі және одан көп азаматтардың өтініші, сондай-ақ митингте немесе жиналыста қабылданған және митинг, жиналыс ұйымдастырушылар мен оған қатысушылардың қолы қойылған өтініштер;

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Управление документационного обеспечения и обращений граждан Секретариата Генерального Прокурора Республики Казахстан, соответствующие структурные подразделения Генеральной прокуратуры, прокуроров областей, городов Алматы, Астаны и приравненным к ним, прокурорам городов, районов, специализированных прокуратур, руководителей научных и других учреждений при Генеральной прокуратуре.
5. Приказ направить Главному военному прокурору, прокурорам областей, городов Алматы, Астаны и приравненным к ним, прокурорам городов, районов, специализированных прокуратур, руководителям научных и других учреждений при Генеральной прокуратуре.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Утверждена
приказом Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 31 июля 2003 года N 47
Инструкция
по рассмотрению и разрешению обращений граждан
в органах и учреждениях прокуратуры
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция детализирует вопросы рассмотрения и разрешения в органах и учреждениях прокуратуры Республики Казахстан обращений граждан, должностных и иных лиц, депутатских запросов в соответствии с Законами Республики Казахстан " О Прокуратуре ", " Об административных  процедурах", Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, " О порядке рассмотрения  обращений граждан", другими законодательными актами.
2. Основные понятия, используемые в настоящей Инструкции:
1) обращение - изложенное в письменной или устной форме предложение, заявление, жалоба, отклик, запрос гражданина или надлежаще уполномоченного его представителя, в том числе поступившие из государственных органов, средств массовой информации и других организаций, от должностных и иных лиц;
2) депутатский запрос - требование депутата Парламента Республики Казахстан, направленное к Генеральному Прокурору в интересах граждан и оформленное в виде запроса, оглашенного на сессии Парламента в соответствии со  статьей 27  Конституционного закона Республики Казахстан "О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов";
3) обращение депутата - не оформленное в виде запроса обращение депутата, членов комитетов и комиссии Парламента, направленное в органы прокуратуры с просьбой о рассмотрении обращения и предоставлении по нему информации;
4) коллективное обращение - обращение двух и более граждан, а также обращение, принятое на митинге или собрании и подписанное организаторами или участниками митинга, собрания;

5) өтініштің көшірмесі - азаматтың бұрынғы өтінішінің көшірмесі немесе бір мәселе бойынша және бір адамның мүддесінде берілген өтініштің тағы бір данасы;
6) қайталанған өтініш - бір адамнан бір мәселе бойынша қайтадан келіп түскен өтініш, егер онда:
прокуратураға түскен алғашқы өтініші бойынша қабылданған шешімдерге шағым айтылса;
алдыңғы өтінішінің келіп түскен уақытынан бері заңда белгіленген қарау мерзімі өтіп кетіп, сол өтінішінің дер кезінде қаралмағаны хабарланса;
алдыңғы өтінішті қарау және шешу кезінде жіберілген басқа кемшіліктер көрсетілсе.
2. Нұсқаулықтың қолданылу шегі
3. Осы Нұсқаулықтың ережелері прокуратура органдары мен мекемелеріне келіп түскен азаматтардың, лауазымды және өзге адамдардың, соның ішінде мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдары мен басқа ұйымдардың өтініштеріне, сондай-ақ қолданылып жүрген заңдарға сәйкес ресімделіп жіберілген депутаттардың сұрау салуларына тарайды.
4. Жасалған немесе дайындалып жатқан қылмыстар туралы арыздар мен хабарлар, қылмыстық іс бойынша өндіріс жүргізетін мемлекеттік органдардың және лауазымды адамдардың әрекеттері мен шешімдеріне жасалған шағымдар қылмыстық іс жүргізу заңдарында көзделген тәртіпте қаралады.
5. Қылмыстық, азаматтық және әкімшілік істер бойынша қабылданған сот актілеріне келтірілген шағымдар, қолдаухаттар қылмыстық іс жүргізу, азаматтық іс жүргізу, әкімшілік заңдарында көзделген тәртіпте және өкілеттік шектерінде қаралады. Жоғарыда аталған заңдармен реттелмеген жағдайларға осы Нұсқаулықтың ережелері қолданылады.
6. Азаматтардың ақтау туралы өтініштері "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында   көзделген тәртіпте қаралады. Азаматтарды ақтауға байланысты өтініштер бойынша депутаттардың сұрау салулары осы Нұсқаулыққа сәйкес қаралады.
7. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың өтініштері, Қазақстан Республикасымен бекітілген халықаралық келісімдерде өтініштердің қаралу тәртібі өзге ережелермен көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қаралады.
3. Өтініш берудің рәсімі және нысаны
8. Азаматтың жазбаша өтінішінде тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты жері туралы мәліметтер, оны жолдаған органның атауы немесе лауазымды адамның аты-жөні, өтініштің себептері мен талаптары, заңның бұзылғаны, оның берілген күні көрсетіліп, өтініш иесінің жеке қолы қойылуы тиіс.
9. Өтініштер ұжымды немесе жеке болуы мүмкін, олар ауызша немесе жазбаша түрде беріледі. Азаматтар мемлекеттік тілде, ұлтаралық тілде, ана тілінде немесе өзі білетін кез келген басқа тілде өтініш беруге құқылы. Өтінішті қабылдаудан бас тартуға тыйым салынады.

5) дубликат обращения - обращение гражданина, являющееся копией предыдущего обращения, либо экземпляр обращения по одному и тому же вопросу и в интересах одного и того же лица;
6) повторное обращение - обращение, поступившее от одного и того же лица по одному и тому же вопросу, в котором:
обжалуется решение, принятое по предыдущему обращению, поступившему в прокуратуру;
сообщается о несвоевременном рассмотрении предыдущего обращения, если со времени его поступления истек установленный законодательством срок рассмотрения;
указывается на другие недостатки, допущенные при рассмотрении и разрешении предыдущего обращения.
2. Пределы действия Инструкции
3. Положения настоящей Инструкции распространяются на обращения граждан, должностных и иных лиц, поступающие в органы и учреждения прокуратуры, в том числе из государственных органов, средств массовой информации и других организаций, а также на депутатские запросы, оформленные в соответствии с действующим законодательством.
4. Заявления и сообщения о совершенном или готовящемся преступлении, жалобы на действия и решения государственных органов и должностных лиц, осуществляющих производство по уголовному делу, рассматриваются в порядке, предусмотренном уголовно-процессуальным законодательством.
5. Жалобы, ходатайства на судебные акты по уголовным, гражданским и административным делам рассматриваются в порядке и пределах полномочий, предусмотренных соответственно уголовно-процессуальным, гражданско-процессуальным, административным законодательством. В части, не урегулированной вышеуказанным законодательством, применяются положения настоящей Инструкции.
6. Заявления граждан о реабилитации рассматриваются в порядке, предусмотренном  Законом  Республики Казахстан "О реабилитации жертв политических репрессий". Депутатские запросы по обращениям, связанным с реабилитацией граждан, рассматриваются в соответствии с настоящей Инструкцией.
7. Обращения иностранцев и лиц без гражданства рассматриваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, не предусмотрены иные правила их рассмотрения.
3. Процедура и форма подачи обращения
8. Письменное обращение гражданина должно содержать фамилию, имя, отчество, данные о местожительстве, наименование органа или должностного лица, которым оно направлено, мотивы обращения, указание на нарушение закона, свои требования, дату и личную подпись обратившегося.
9. Обращения могут быть индивидуальными или коллективными и подаются в устной или письменной форме. Граждане вправе обращаться на государственном языке, языке межнационального общения, родном языке или на любом другом языке, которым они владеют. Отказ в приеме обращения запрещается.

10. Лауазымды адамдардың, соның ішінде прокурор қызметкерлерінің әрекеттеріне (немесе әрекетсіздігіне), сондай-ақ мемлекеттік органдардың шешімдеріне шағым тиісті лауазымды адамның немесе органның жасаған әрекеті немесе қабылдаған шешімі туралы азаматқа белгілі болған кезден бастап, бір жылдан кешіктірілмей беріледі.
Азаматтың өтінішін қараудың қорытындысы бойынша шешімге (соның ішінде өтінішті қарауға байланысты лауазымды адамның әрекеттеріне (әрекетсіздігіне)) жасалған шағым, шешімнің қабылданғаны (дауланған әрекеттің жасалғаны) туралы азаматқа белгілі болған кезден бастап үш айдан кешіктірілмей беріледі.
Шағымдануға болатын мерзімнің өтіп кетуі мемлекеттік орган мен лауазымды адам үшін шағымды қабылдаудан бас тартуға негіз болып табылмайды. Шағымды мән-жайы бойынша қарау кезінде мерзімнің өту себептері анықталады және ол шағымды қанағаттандырудан бас тартудың бір негізі болып табылады. Өтінішті қарайтын орган дәлелді себеппен өткізіліп алынған мерзімді қалпына келтіреді.
11. Өтініш иесі (тегі, аты, әкесінің аты, қойған қолы, тұрғылықты жері, жұмыс немесе оқу орны) туралы мәліметтер жоқ өтініштер жасырын өтініштер болып танылып, қараусыз қалдырылады. Мұндай өтініштерде дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыстар туралы хабарлар болған жағдайда, олар тиісті құқық қорғау органдарына жолданады.
12. Түсініксіз немесе жеткілікті мәліметтер жоқ өтініштер (шағымданған шешімді қабылдаған орган туралы, оның қабылданған уақыты, т.б.) арыз иесіне жетпейтін мәліметтерді толықтырудың қажет екендігі, қайда арыздану керектігі түсіндіріліп, 5 күн мерзім ішінде қайтарылады. Мұндай өтініштердің көшірмелері қадағалау өндірісіне тіркеледі.
4. Өтініштерді тіркеу, есепке алу және қарау
13. Прокуратура органдарына келіп түскен өтініштер, депутаттардың сұрау салулары, қосымша құжаттарымен бірге, түскен күні алфавит картотекасында тіркеліп, оларға статистикалық карточкалар жүргізіледі.
Азаматтардың ауызша өтініштері келушілерді қабылдауды есепке алу карточкасына тіркеледі, онда жауаптың мазмұны да көрсетіледі. Азаматтың талабы бойынша ауызша өтінішке жауап жазбаша түрде жолданады.
14. Өтініштерді қабылдау, тіркеу және есепке алу, оларды қадағалау өндірісінде қалыптастыру, ресімдеу, қозғалысы, көбейту, жүйелеу және сақтау тәртібі Қазақстан Республикасының прокуратура органдарында іс жүргізу жөніндегі Нұсқаулықпен белгіленеді.
15. Бас прокуратураға келіп түсетін өтініштер алдымен Бас Прокурор Секретариатының Құжаттамалық қамсыздандыру және азаматтар өтініштері басқармасында, ал төмен тұрған прокуратураларда - тиесілі бөлімшелерде тіркеліп, барлық материалдары мен қадағалау өндірістері зерделеніп, алдын ала қаралады.

10. Жалоба на действия (или бездействия) должностных лиц, в том числе прокурорских работников, а также на решения государственных органов подается в органы прокуратуры не позднее одного года, когда гражданину стало известно о совершении действия или принятия решения соответствующим должностным лицом или органом.
Жалобы на решения о результатах рассмотрения обращения гражданина (в том числе на действия (бездействия) должностного лица, связанные с рассмотрением обращения) подается не позднее трех месяцев, когда гражданину стало известно о принятии обжалуемого решения (совершении оспариваемого действия).
Пропущенный для обжалования срок не является основанием для государственного органа или должностного лица к отказу в принятии жалобы. Причины пропуска срока выясняются при рассмотрении жалобы по существу и могут являться одним из оснований к отказу в удовлетворении жалобы. Пропущенный по уважительной причине срок восстанавливается органом, рассматривающим жалобу.
11. Обращения, не содержащие сведений о заявителе (фамилия, имя, отчество, подпись, данные о месте жительства, работе или учебы) признаются анонимными и оставляются без рассмотрения. При наличии в таких обращениях сообщений о готовящихся или совершенных преступлениях - направляются в правоохранительные органы по принадлежности.
12. Обращения с неразличимым текстом или такие, в которых отсутствуют сведения, достаточные для их разрешения (об органе, принявшем обжалуемое решение, о времени его принятия и т.д.), в 5 дневный срок возвращаются заявителям с предложением восполнить недостающие данные, а также с разъяснением, куда им для этого следует обратиться. Копии таких обращений приобщаются в надзорные производства.
4. Регистрация, учет и рассмотрение обращений
13. Поступающие в органы прокуратуры обращения, депутатские запросы, с приложенными к ним документами, регистрируются на алфавитной картотеке в день их поступления и заводятся на них статистические карточки.
Устные обращения граждан регистрируются в карточке учета приема посетителей, в которой отражается и содержание ответа. По требованию гражданина ответ на устные обращения направляется в письменном виде.
14. Порядок приема, регистрации и учета обращений, их формирования в надзорные производства, оформления, движения, размножения, систематизации и хранения устанавливается Инструкцией по делопроизводству в органах прокуратуры Республики Казахстан.
15. Все поступающие в Генеральную прокуратуру обращения регистрируются и предварительно рассматриваются в Управлении документационного обеспечения и обращений граждан Секретариата Генерального Прокурора, а в нижестоящих прокуратурах - в соответствующих службах с изучением имеющихся материалов и надзорных производств.

16. Бас прокуратурада алдын ала қараудан кейін Қазақстан Республикасының Бас Прокурорына не оның міндетін атқарушы адамға:
1) Қазақстан Республикасының Президентінен, Премьер-Министрінен, Сенат пен Парламент Мәжілісінің басшыларынан, Мемлекеттік Хатшыдан, Президент Әкімшілігінің басшысы мен оның орынбасарларынан, Қауіпсіздік Кеңес Хатшысынан, Конституциялық Кеңес пен Жоғарғы Сот төрағаларынан келіп түскен өтініштер, оның ішінде бастапқы өтініштер, заңдарға сәйкес ресімделген депутаттардың сұрау салулары, сондай-ақ Бас Прокурордың орынбасарларының, Бас прокуратура жанындағы ғылыми және өзге мекемелердің басшыларының шешімдері мен әрекеттеріне шағымданған өтініштер;
2) мемлекеттік қызмет туралы заң бойынша саяси мемлекеттік қызметкерлерге жататын лауазымды тұлғалардың тарапынан сыбайлас жемқорлық және қызмет бабын пайдаланып қиянат жасау фактілері көрсетілген, сондай-ақ мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігіне қауіп төндіретін, басқадай елеулі заң бұзушылықтар жөніндегі өтініштер баяндау үшін тапсырылады.
17. Бас Прокурордың орынбасарларына:
1) өтінішті қараудың қорытындысы туралы ақпарат беруді сұраумен қатар Парламент депутаттарының (депутаттың сұрау салуы ретінде тиісті ресімделмеген), Президент Әкімшілігі, Парламент, үкіметтің құрылымдық бөлімшелері басшыларының, Қауіпсіздік Кеңес Хатшысы орынбасарының, Конституциялық Кеңес пен Жоғарғы Сот төрағалары орынбасарларының, министрліктер мен ведомстволар басшыларының жолданған өтініштер бойынша ақпарат беруді сұрап жазған өтініштері (соның ішінде алғашқы түскен өтініштер);
2) Бас прокуратураның департаменттер, дербес басқармалар мен бөлімдер бастықтарының, облыстық және оларға теңестірілген прокурорлардың шешімдеріне шағымданған өтініштер;
3) Бас прокуратураның бірнеше бөлімшелерінің құзыретіне кіретін мәселелер көтерілген өтініштер;
4) прокуратура органдары қызметкерлерінің әрекеттеріне шағымданған өтініштер;
5) бұқаралық ақпарат құралдарының, саяси партиялардың қызметіне байланысты өтініштер;
6) Бас Прокурордың орынбасарларының құзыретіне кіретін мәселелер көтерілген басқа өтініштер баяндау үшін тапсырылады.
18. Бас прокуратураның департаменттер, дербес басқармалар мен бөлімдер бастықтарына:
1) Бас прокуратура басшысы мен оның орынбасарларының нұсқауымен, Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшесінің бастығына тікелей жолданған өтініштер, соның ішінде депутаттардың өтініштері мен сұрау салулары;
2) орталық мемлекеттік органдар мен олардың лауазымды адамдарының шешімдері мен әрекеттеріне шағымданған өтініштер;

16. В Генеральной прокуратуре после предварительного рассмотрения для доклада Генеральному Прокурору либо лицу, его замещающему, передаются:
1) обращения, в том числе первичные, поступившие от Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра, руководителей Сената и Мажилиса Парламента, Государственного Секретаря, руководителя Администрации Президента и его заместителей, Секретаря Совета Безопасности, председателей Конституционного Совета и Верховного Суда, депутатские запросы, оформленные в соответствии с законодательством, а также обращения, в которых обжалуются решения и действия заместителей Генерального Прокурора, руководителей научных и иных учреждений при Генеральной прокуратуре;
2) обращения по фактам коррупции и злоупотребления служебным положением со стороны лиц, занимающих должности, относящиеся к политическим государственным служащим, предусмотренным законодательством о государственной службе, а также по другим серьезным нарушениям законности, создающим угрозу национальной безопасности государства.
17. Заместителям Генерального Прокурора передаются для доклада:
1) обращения, в том числе первичные, поступившие от депутатов Парламента (без соответствующего оформления депутатского запроса), руководителей структурных подразделений Администрации Президента, Парламента, Правительства, заместителя Секретаря Совета Безопасности, заместителей председателей Конституционного Совета и Верховного суда, руководителей министерств и ведомств с просьбой о предоставлении им информации о результатах их рассмотрения;
2) обращения, в которых обжалуются решения начальников департаментов, самостоятельных управлений и отделов Генеральной прокуратуры, прокуроров областей и приравненных к ним;
3) обращения, в которых затрагиваются вопросы, относящиеся к компетенции нескольких подразделений Генеральной прокуратуры;
4) обращения на действия сотрудников органов прокуратуры;
5) обращения, связанные с деятельностью средств массовой информации, политических партий;
6) другие обращения, в которых содержатся вопросы, входящие в компетенцию заместителей Генерального Прокурора.
18. Начальникам департаментов, самостоятельных управлений и отделов Генеральной прокуратуры, передаются для рассмотрения:
1) обращения, в том числе депутатские обращения и запросы, имеющие резолюцию руководства Генеральной прокуратуры, адресованной непосредственно руководителям структурного подразделения Генеральной прокуратуры;
2) обращения, в которых обжалуются решения и действия центральных государственных органов и их должностных лиц;

3) аудандық, облыстық және оларға теңестірілген соттардың заң күшіне енген сот актілеріне келтірілген шағымдар, егер оларға облыстық прокурордың, оған теңестірілген прокурордың жауабының немесе облыстық, оған теңестірілген соттың қадағалау сатысында қабылданған қаулысының көшірмелері қосымша тіркелсе;
4) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының істерді бірінші сатыдағы, апелляциялық және қадағалау тәртібімен қарау кезінде қабылдаған сот актілеріне келтірілген шағымдар;
5) заң күшіне енген сот актілерін орындауды тоқтату, судьяларды қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы өтініштер;
6) Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшесінде бұрын қаралған алғашқы өтінішке қатысты өтініштер, облыстық прокурорлардың (соның ішінде олардың міндетін атқарушы және оларға теңестірілген прокурорлардың) жауаптары тіркелген өтініштер;
7) облыстық және оларға теңестірілген прокурорлар орынбасарларының шешімдеріне келтірілген қайталама өтініштер, егер бұл шешімдер Бас прокуратура тарапынан бірнеше рет жолданған өтініштер бойынша қабылданған болса;
8) олардың құзыретіне кіретін басқа мәселелер жөніндегі және Бас Прокурор мен оның орынбасарларының араласуын қажет етпейтін өтініштер қарау үшін жолданады.
19. Бас Прокурор Секретариатының Құжаттамалық қамсыздандыру және азаматтар өтініштері басқармасында:
1) алғашқы, соның ішінде Парламент депутаттарынан (депутаттың сұрау салуы ретінде тиісті ресімделмеген), Президент Әкімшілігінің, Парламенттің, Үкіметтің құрылымдық бөлімшелерінің басшыларынан, Қауіпсіздік Кеңес Хатшысының және Конституциялық Кеңес төрағасының орынбасарларынан, басқа орталық мемлекеттік органдардан келіп түскен, бақылауға алынбаған және төмен тұрған прокуратураларға, басқа ведомстволарға жолдауға жататын өтініштер;
2) облыстық және оларға теңестірілген прокурорлардың жауабы тіркелмеген, бір мәселе бойынша бір адамнан қайтадан келіп түскен қайталама өтініштер;
3) азаматтардың өтініштерін қарау және қабылдау тәртібін реттейтін заңдарды түсіндіруді қажет ететін өтініштер қаралады.
Алғашқы түскен өтініштер төмен тұрған прокуратураларға жолданып, арыз иесіне Бас прокуратураға шағымданғанда облыстық немесе оған теңестірілген прокурордың жауабы тіркелуі қажет екендігі түсіндіріледі.
Облыстық және оларға теңестірілген прокурорлардың жауабы тіркелмей, қайталанып түскен өтініштерді, жоғарыда аталған Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшесі тиісті прокурорларға, олардың қаралу нәтижесі туралы ақпаратты талап етіп, бақылаумен жолдайды.
20. Бас әскери прокурор, облыстық және оларға теңестірілген прокурорлар:

3) жалобы на вступившие в законную силу судебные акты районных, областных и приравненных к ним судов, если к обращению приложены копии ответа прокурора области, приравненного к нему прокурора или постановления надзорной инстанции областного, приравненного к нему суда;
4) жалобы на судебные акты Верховного Суда Республики Казахстан, вынесенные при рассмотрении дел по первой инстанции, в апелляционном и надзорном порядке;
5) обращения о приостановлении исполнения вступивших в законную силу судебных актов, привлечении к уголовной ответственности судей;
6) обращения, связанные с предыдущим обращением, рассмотренным ранее структурным подразделением Генеральной прокуратуры, а также обращения, к которым приложены ответы прокуроров областей (в т.ч. лиц, их замещающих и приравненных к ним прокуроров);
7) повторные обращения на решения заместителей прокуроров областей и приравненных к ним прокуроров, если эти решения приняты по обращениям, направленным неоднократно Генеральной прокуратурой;
8) обращения по другим вопросам, входящим в их компетенцию и не требующим вмешательства Генерального Прокурора и его заместителей.
19. Управлением документационного обеспечения и обращений граждан Секретариата Генерального Прокурора рассматриваются:
1) первичные обращения, в том числе поступившие от депутатов Парламента (без соответствующего оформления депутатского запроса), руководителей структурных подразделений Администрации Президента, Парламента, Правительства, заместителей Секретаря Совета Безопасности и председателя Конституционного Совета, других центральных государственных органов, не взятые на контроль и подлежащие направлению в нижестоящие прокуратуры, другие ведомства;
2) повторные обращения, поступившие от одного и того же лица по одному и тому же вопросу без приложения ответа прокуроров областей, приравненных к ним прокуроров;
3) обращения, по которым требуется разъяснение законодательства, регулирующего порядок рассмотрения обращений и приема граждан.
Первичные обращения в нижестоящие прокуратуры направляются с разъяснением заявителю о том, что при обращении с жалобой в Генеральную прокуратуру необходимо приложить ответ прокурора области или приравненного к нему прокурора.
В случае поступления повторного обращения без приложения ответа прокурора или приравненного к нему прокурора, такие обращения вышеуказанным структурным подразделением Генеральной прокуратуры направляются с контролем соответствующим прокурорам с истребованием от них информации о результатах их рассмотрения.
20. Главным военным прокурором, прокурорами областей и приравненным к ним прокурорами рассматриваются:

1) Бас әскери прокурор және облыстық прокурордың орынбасарының, Бас әскери прокуратура мен облыстық прокуратураның құрылымдық бөлімшелер басшыларының, қалалық, аудандық, әскери, арнайы прокурорлардың шешімдеріне шағымданған өтініштерді;
2) Президент Әкімшілігінен, Парламенттен, Үкіметтен, Бас прокуратурадан бақылаумен жолданған өтініштерді, басқа орталық мемлекеттік органдар, облыстық өкілдік және атқарушы органдардың жолдаған өтініштері бойынша ақпарат беруді өтініп жазған өтініштерді;
3) облыс деңгейіндегі мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың шешімдеріне және әрекеттеріне шағымданған өтініштерді;
4) аудан, қала, әскери, арнайы прокурорлар шағымды қанағаттандырусыз қалдырған жағдайда аудандық және оған теңестірілген соттардың сот актілеріне келтірген шағымдарды;
5) облыстық және оған теңестірілген соттардың істерді бірінші сатыдағы және апелляциялық тәртіппен қарау кезінде шығарылған сот актілеріне келтірген шағымды;
6) олардың құзыретіне кіретін басқа мәселелер жөніндегі өтініштерді қарайды.
21. Бас прокуратура жанындағы ғылыми және басқа мекемелердің басшылары, қалалық, аудандық, әскери, арнайы прокурорлар өздерінің құзыретіне кіретін және жоғары тұрған прокурорлардың араласуын талап етпейтін мәселелер жөніндегі өтініштерді қарайды.
22. Осы Нұсқаулықта көрсетілген өтініштердің тізімі мен олардың міндетті түрде баяндалу тәртібі түпкілікті болып табылмайды және тиісті прокурордың өз өкілеттігінің шегінде шығарған бұйрығымен кеңейтілуі мүмкін.
23. Әрбір өтініш бойынша прокуратура органдарында төмендегі шешімдердің бірі қабылдануы тиіс:
өзінің қарауына қалдыру туралы;
шешу үшін төмен тұрған прокуратураларға жіберу туралы;
қатыстылығы бойынша басқа органдарға жолдау туралы;
бұрын түскен өтініштерге қосып тіркеу туралы.
24. Басқа органдар мен ұйымдарда қаралатын өтініштер түскен күннен бастап 5 күн мерзім ішінде тиесілі орынға жолданады және ол жайында арыз иелеріне хабарланып, қайда шағымдану керек екендігі түсіндіріледі.
25. Аймақтық және басқа сипаттар бойынша өтінішті шешуге құзыреті жоқ прокуратуралар оны түскен күннен бастап 5 күн мерзім ішінде тиісті прокурорға жолдайды және ол туралы арыз иесіне хабарлайды.
Өтінішті тиісті прокурорға жолдаған кезде оны шешу үшін қажетті материалдар қосымша жіберіледі.
26. Құрылымдық бөлімшелер басшыларының келісімі, не прокуратура басшысының нұсқауы бойынша өтініш міндетті түрде алфавиттік картотекада тіркеліп, бір бөлімшеден екінші бөлімшеге тапсырылуы мүмкін. Мұндай жағдайда өтініштің тапсырылу себептері көрсетіліп, негізделген тиісті рапортпен ресімделеді.
Тиісті құрылымдық бөлімшеге өтініш дер кезінде тапсырылмаған жағдайда (шешу мерзімінің өтуі) өтінішті дер кезінде шешуді қамтамасыз етпеген құрылымдық бөлімше басшысының хаты бойынша прокуратура басшысы оның шешу мерзімін ұзарту туралы мәселені шешеді.

1) обращения, в которых обжалуются решения заместителей Главного военного прокурора, прокурора области, руководителей структурных подразделений Главной военной прокуратуры и прокуратуры области, прокурора города, района, военного, специализированного прокурора;
2) обращения, направленные с контролем Администрацией Президента, Парламентом, Генеральной прокуратурой, а также обращения, направленные другими центральными государственными органами, областными представительными и исполнительными органами с просьбой о предоставлении им информации о результатах их рассмотрения;
3) обращения, в которых обжалуются решения и действия государственных органов и должностных лиц областного уровня;
4) жалобы на судебные акты районного и приравненного к нему суда в случаях оставления жалобы без удовлетворения прокурором района, города, военным, специализированным прокурором;
5) жалобы на судебные акты областного и приравненного к нему суда, вынесенные при рассмотрении дел по первой инстанции и в апелляционном порядке;
6) другие обращения, в которых содержатся вопросы, входящие в их компетенцию.
21. Руководителями научных и других учреждений при Генеральной прокуратуре, прокурорами городов, районов, военными, специализированными прокурорами рассматриваются обращения по вопросам, входящим в их компетенцию и не требующим вмешательства вышестоящих прокуроров.
22. Перечень обращений и порядок их обязательного доклада, указанные в настоящей Инструкции, не являются исчерпывающими и могут быть расширены приказом соответствующего прокурора, вынесенным в пределах его полномочий.
23. По каждому обращению в органах прокуратуры должно быть принято одно из следующих решений:
о принятии к своему производству;
о передаче на разрешение в нижестоящие прокуратуры;
о направлении по принадлежности в другие органы;
о приобщении к ранее поступившему обращению.
24. Обращения, подлежащие разрешению другими органами и организациями, в 5-дневный срок с момента поступления направляются по принадлежности с одновременным извещением об этом заявителей и разъяснением, куда им следует обратиться.
25. Обращения, разрешение которых не входит в компетенцию прокуратуры по территориальным и другим признакам, в 5-дневный срок с момента поступления, подлежат направлению соответствующему прокурору с одновременным уведомлением об этом заявителей.
При пересылке обращений соответствующему прокурору к ним прилагаются имеющиеся материалы, необходимые для его разрешения.
26. Обращения могут передаваться из одного подразделения в другое по согласованию между руководителями структурных подразделений, либо по указанию руководства прокуратуры с обязательной регистрацией на алфавитной картотеке. В таких случаях передача обращения оформляется соответствующим рапортом с обоснованием и указанием причин передачи обращения.
В случае несвоевременной передачи обращения в соответствующее структурное подразделение (истечение срока разрешения) решается вопрос о продлении срока его разрешения руководством прокуратуры по ходатайству руководителя структурного подразделения, не обеспечившего своевременность передачи обращения.

27. Бір мәселе бойынша және бір адамның мүддесі жайында бірнеше өтініштер түскен кезде бірінші өтініш негізгі өтініш ретінде, ал кейінгілері екінші нұсқа ретінде тіркеледі. Мұндай екінші нұсқалар негізгі өтінішке қосымша тіркеліп, барлығы бір тұтас өтініш ретінде қаралып, негізгі өтініш түскен күннен бастап есептелетін заңда белгіленген мерзім ішінде арыз иесіне шешілу нәтижесі хабарланады.
Егер негізгі өтініш шешілгеннен кейін ұқсас өтініш келіп түссе (арыз иесі негізгі өтінішке жауап алмай тұрып жолдаса), онда арыз иесіне, соңғы өтініштің түскен күнінен бастап 10 күн мерзім ішінде қабылданған шешімнің қысқаша мән-жайы мазмұндалып, бұрын жолданған жауаптың күні мен шығыс нөмірі көрсетіліп жауап беріледі.
28. Өтініштердің, депутаттардың сұрау салуларының  шешімі прокуратураның бірнеше бөлімшелеріне тапсырылған жағдай болмаса, әдетте олардың көшірмесін жасауға жол берілмейді.
29. Прокуратура органдарында прокуратура басшысы бақылауға алған өтініштер мен депутаттардың сұрау салулары бөлек есепке алынып, бақылау карточкаларымен ресімделеді.
Карточканың бірінші данасы өтінішті шешу тапсырылған бөлімшеге, ал екінші данасы прокуратура басшысы бақылауға алған өтініштердің қаралуын бақылауды жүзеге асыратын тиісті бөлімшеге өтінішпен (депутаттың сұрау салуымен) бірге тапсырылады.
30. Өтінішті қарау кезінде:
1) шағым немесе арыз берген адамның өзіне немесе оның мүддесіне зиян келтіруге;
2) лауазымды тұлғалардың әрекеттеріне шағымданған өтініштерді сол адамдарға немесе өтінішті шешуге өкілеттігі жоқ лауазымды тұлғаларға жолдауға;
3) мәселені объективті шешуге мүдделі емес екені жайында дәлелдер бар деп саналған адамдарға тексеруді жүктеуге;
4) азаматтардың келісімісіз олардың жеке өмірі туралы немесе мемлекеттік не заңмен қорғалатын өзге құпияларға жататын мәліметтерді және басқа ақпараттарды жариялауға;
5) өтінішке қатысы жоқ азаматтардың жеке басы туралы мәліметтерді анықтауға жол берілмейді.
5. Өтініштерді шешу
31. Өтініштерді, депутаттардың сұрау салуларын шешу кезінде прокурор онда келтірілген дәлелдерді жан-жақты және объективті тексеруге, өтінішке қатысты нақты жағдайларды анықтауға және зерттеуге, қажет болған жағдайда әрекеттері мен шешімдеріне шағым жасалған лауазымды және өзге адамдардан түсініктеме алуға, қажетті материалдарды талап етуге және зерделеуге, өтініш бойынша шешім қабылдау үшін қолдануға жататын заңдардың нормаларын дұрыс айқындауға және қолдануға міндетті.
Істер мен тексеру материалдарын жедел талап ету үшін ақпараттық және байланыстық техника құралдары пайдаланылады. Істерді, қажетті материалдарды талап ету жайындағы тапсырма өтініш түскен күннен 5 күн мерзім ішінде кешіктірілмей жолдануы тиіс.
Өтінішті тексеру барысында азаматтар өтінішін қарайтын прокурорға өздерінің жеке дәлелдерін келтіруге және өзінің өтінішінің негізділігін растайтын қосымша материалдар беруге құқықты.
Заң бұзушылық анықталған жағдайда прокурор өз өкілеттігінің шегінде құқық бұзушылықты жою, оған жол бермеу, алдын алу жөнінде және азаматтардың бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіру жөнінде кідіріссіз, толық шаралар қабылдауға міндетті.
Егер өтініште көтерілген мәселелер қаралып, қажетті шаралар қолданылып, арыз иелеріне жазбаша түрде дәлелді және толық жауап берілсе, өтініштер, депутаттардың сұрау салулары шешілген болып саналады және бақылаудан алынады.

27. При поступлении нескольких обращений по одному и тому же вопросу и в интересах одного и того же лица, первое обращение регистрируется как основное обращение, а все последующие - как дубликаты. Такие дубликаты приобщаются к основному обращению и рассматриваются как одно целое обращение с уведомлением авторов о результатах их разрешения в пределах установленного законом срока, исчисляемого с момента поступления основного обращения.
Если после разрешения основного обращения поступило аналогичное обращение (направленное заявителем до получения ответа на основное обращение), то ответ на него направляется не позднее 10 дневного срока с момента его поступления с кратким изложением существа принятого решения и со ссылкой на дату и исходящий номер отправленного ранее ответа.
28. Снятие копий с обращений, депутатских запросов, как правило, не допускается, кроме случаев, когда разрешение их поручается нескольким подразделениям прокуратуры.
29. В органах прокуратуры ведется раздельный учет обращений, депутатских запросов взятых на контроль руководством прокуратуры, на них оформляются контрольные карточки.
Первый экземпляр карточки вместе с обращением (депутатским запросом) передается в подразделение, которому поручено его разрешение, а второй для контроля - в соответствующее подразделение, осуществляющее контроль за рассмотрением обращений, взятых на контроль руководством прокуратуры.
30. При рассмотрении обращений не допускается:
1) обращение жалобы или заявления во вред лицу, подавшему их, или в интересах которого она была подана;
2) направление обращений должностным лицам, не имеющим полномочий на их разрешение, или действия которых обжалуются;
3) возлагать проверок на лиц, в отношении которых имеются основания полагать, что они не заинтересованы в объективном решении вопроса;
4) разглашать сведения о личной жизни граждан без их согласия или сведения, составляющие государственную либо иную, охраняемую законом тайну, и другую информацию;
5) устанавливать данные о личности гражданина, не относящиеся к обращению.
5. Разрешение обращений
31. При разрешении обращений, депутатских запросов прокурор обязан всесторонне и объективно проверить изложенные в них доводы, установить и исследовать фактические обстоятельства, связанные с обращением, в случае необходимости получить объяснения должностных и иных лиц, относительно обжалуемых действий и решений, истребовать и изучить необходимые материалы, правильно определить и применить нормы законодательства, подлежащие применению при принятии решения по обращению.
Для оперативности истребования дел и проверочных материалов используются технические средства информации и связи. Поручение об истребовании дела, необходимых материалов должно быть направлено не позднее 5-дневного срока со дня поступления обращения.
В ходе проверки обращения граждане вправе лично изложить доводы прокурору, рассматривающему его обращение, и предоставить дополнительные материалы в подтверждение обоснованности своего обращения.
В случаях выявления нарушений закона прокуроры обязаны в пределах своих полномочий принять незамедлительные и исчерпывающие меры по устранению, пресечению, предупреждению правонарушений и восстановлению нарушенных прав и законных интересов граждан.
Обращения, депутатские запросы считаются разрешенными и снимаются с контроля, если рассмотрены поставленные в них вопросы, приняты необходимые меры, даны авторам мотивированные и исчерпывающие ответы в письменной форме.

32. Облыстық және оларға теңестірілген прокурорлардың тиісті бағасын алмаған, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарына жүйелі түрде қиянат жасалғаны туралы, сандаған немесе дөрекі заң бұзушылықтар жөніндегі өтініштер, депутаттардың сұрау салулары, әдетте жергілікті орындарға барып тексеріледі.
Оларды толық және объективті тексеруді қамтамасыз ету үшін қажет болған жағдайда тексеріске басқа құқық қорғау органдарының қызметкерлері, сондай-ақ мамандар тартылуы мүмкін.
33. Депутаттардың сұрау салулары тікелей Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінде түпкілікті шешіледі. Оларды шешуге облыстық және оларға теңестірілген прокурорларға жолдауға болмайды.
34. Прокуратураның бірнеше бөлімшелерінің құзыретіне жататын мәселелер бар өтініштерді тексеруді ұйымдастыру бөлімшелердің ішінде бірінші аталған бөлімшенің басшысына толық көлемде жүктеледі. Ол өтініш бойынша түпкілікті жауаптың жобасын да дайындайды.
Түпкілікті жауапты дайындаған құрылымдық бөлімше өтінішті шешкен болып саналады.
35. Азаматтардың ақтау туралы өтініштері "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына   сәйкес сот тәртібінде қуғын-сүргінді қолдану туралы шешім қабылдаған органның немесе лауазымды адамның орналасқан жері бойынша прокуратура органымен шешіледі. Егер қуғын-сүргінді қолдану туралы шешім әкімшілік не өзге тәртіпте қабылданса, онда мұндай өтініштер ішкі істер немесе ұлттық қауіпсіздік органдарына шешу үшін жолданады.
36. Төмен тұрған прокурорлардың әрекеттеріне шағымданған өтініштерді олардың өздері берген қорытындылар бойынша шешуге болмайды.
37. Төмен тұрған прокурорларға өтініштердегі, депутаттардың сұрау салуларындағы дәлелдерді тексеру туралы тапсырманы Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары немесе олардың орынбасарлары, ал облыстық және оларға теңестірілген прокуратураларда құрылымдық бөлімшенің басшысы не оның міндетін атқаратын адам тексерілуге тиісті нақты мән-жайларды көрсетіп, тапсырманың орындалу мерзімін міндетті түрде белгілеп береді.
Қажет болған жағдайда сұратылған ақпараттарға қосымша тексеріс материалдары, прокурорлық қадағалау актілерінің көшірмелері мен басқа құжаттар талап етілуі мүмкін. Мұндай жағдайда өтініш бойынша түпкілікті шешімді тапсырма берген прокуратура қабылдайды.
Тапсырманы дайындау кезінде оның орындалу мерзімі, аймақтың қашықтығы мен тапсырылған жұмыстың көлемі ескеріліп, белгіленеді.
38. Прокурор объективті себептермен тапсырманы дер кезінде орындай алмаған жағдайда, осы тапсырманы берген лауазымды адамға мерзімді ұзарту туралы өтінім жолдайды.

32. Обращения, депутатские запросы о систематическом ущемлении прав и свобод граждан, многочисленных или грубых нарушениях закона, не получивших должной оценки прокурорами областей и приравненными к ним прокурорами, проверяются, как правило, с выездом на место.
При необходимости для обеспечения полноты и объективности проверок к их проведению могут привлекаться работники других правоохранительных органов, а также специалисты.
33. Депутатские запросы окончательно разрешаются непосредственно в структурных подразделениях Генеральной прокуратуры. Направление их для разрешения прокурорам областей и приравненным к ним прокурорам не допускается.
34. При наличии в обращении вопросов, относящихся к компетенции нескольких подразделений прокуратуры, организация проверки в полном объеме возлагается на руководителя подразделения, указанного среди исполнителей первым. Им же готовится проект окончательного ответа по обращению.
Обращение считается разрешенным тем структурным подразделением, которое непосредственно готовило окончательный ответ.
35. Обращения о реабилитации граждан в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" разрешаются органами прокуратуры по месту нахождения органа или должностного лица, принявшего решение о применении репрессий в судебном порядке. Если решение о применении репрессии принято в административном либо ином порядке, то такие обращения направляются для разрешения в органы внутренних дел или национальной безопасности.
36. Не допускается разрешение обращений по заключениям нижестоящих прокуроров, чьи действия обжалуются.
37. Поручения нижестоящим прокурорам о проверке изложенных в обращениях, депутатских запросах доводов даются руководителем структурных подразделений Генеральной прокуратуры или его заместителем, а в областных и приравненных к ним прокуратурах - руководителем подразделения либо лицом, его замещающим, с обязательным указанием конкретных обстоятельств, подлежащих проверке, и сроков их исполнения.
При необходимости, дополнительно к запрашиваемой информации, могут быть истребованы проверочные материалы, копии актов прокурорского надзора и другие документы. В таких случаях окончательное решение по обращениям принимается прокуратурой, давшей поручение.
При подготовке поручений сроки исполнения устанавливаются с учетом отдаленности региона и объема поручаемой работы.
38. В случаях, когда прокурор по объективным причинам не смог своевременно исполнить поручение, перед должностным лицом, давшим это поручение, возбуждается ходатайство о продлении срока.

39. Жолданған тапсырманы сапасыз орындаған жағдайда немесе бар материалдарды зерделеу кезінде қосымша мәселелерді тексеру қажет болса, төмен тұрған прокурорларға ескертулер мен тексерілуге тиісті нақты мәселелер және тапсырманың орындалу мерзімі көрсетіліп, қосымша тексеріс жүргізу туралы тапсырма жолданады.
40. Лауазымды адамдардың әрекеттеріне және мемлекеттік органдардың шешімдеріне шағымдар бағынышты тәртіпте жоғары тұрған лауазымды адамдарда немесе органдарда тиісті шешімдерін таппаған жағдайда ғана қаралады.
41. Прокурор қызметкерінің әрекеттеріне шағымдарды олардан жоғары тұрған лауазымды адамдар қарайды. Өз әрекеттері мен шешімдеріне шағым түскен лауазымды адам жоғары тұрған прокурорға өзінің түсініктемесімен бірге шағымды кідіріссіз жолдауға міндетті.
42. Егер шағымдалған заңсыз әрекеттермен немесе шешімдермен азаматқа моральдық, дене немесе мүліктік зиян келтірілсе, оған заңда көрсетілген зиянды өтеуге не жоюға оның құқығы мен осы құқықты жүзеге асырудың тәртібі түсіндірілуі тиіс.
43. Қылмыстық, азаматтық және басқа істерді зерделеумен шешілген өтініш бойынша, егер іс жөнінде шығарылған шешіммен келіскен жағдайда арыз иелерінің келтірген барлық мән-жайлары ескеріліп, дәлелді қорытынды жасалады. Бас прокуратурада әзірленген қорытындыны Бас Прокурордың жетекшілік ететін орынбасары, ал төмен тұрған прокуратурада прокуратура басшысы не оның орынбасары бекітеді.
Тексеріс материалдарын зерделеу арқылы шешілген өтініштер бойынша қабылданған шешімнің негізділігі туралы қорытындыны прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары бекітеді.
44. Өтініштер шешусіз және қараусыз қалдырылуы мүмкін, егер:
өтініште иесі көрсетілмесе және онда дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыстар туралы хабарланбаса;
мазмұны бойынша мән-мағынасыз өтініштер, бұрынғы өтініштерді тексеру материалдарында арыз иесінің болып жатқан оқиғаларға дұрыс баға бере алмайтын психикалық ауруы туралы куәландыратын құжат болса;
хат-хабар алмасуды тоқтату туралы шешім болса.
45. Арыз иесімен хат-хабар алмасудың тоқтатылуы мүмкін, егер:
қайталама өтініште жаңа дәлелдер немесе жаңадан ашылған мән-жайлар болмаса, ал бұрынғы өтініш бойынша толық және объективті тексеріс жүргізіліп, ол туралы материалдар жеткілікті болса және прокуратураның құқылы лауазымды адамы осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіп бойынша арыз иесіне жауап берілсе;
өтініште балағат сөздер, басқа адамдардың ар-намысы мен қадір-қасиетін қорлайтын сөздер болса және бұрын арыз иесіне осыған ұқсас өтініш түскен жағдайда онымен хат-хабар алмасудың тоқтатылатыны ескертілген болса.
Өтініш бойынша хат-хабар алмасу прокуратура басшысы немесе оның орынбасары бекіткен орындаушының дәлелденген қорытындысының негізінде бір рет тоқтатылады. Ұқсас өтініштер түскен жағдайда арыз иесіне хат алмасудың тоқтатылғаны хабарлананып, мұндай өтініштер қараусыз қалдырылып, қадағалау өндірісіне тіркелетіні түсіндіріледі.
Егер өтініште заң бұзушылық туралы жаңа мәліметтер келтірілсе немесе жаңадан ашылған мән-жайлар көрсетілсе, хат-хабар алмасу қайтадан жаңғыртылады. Мұндай жағдайда өтініш осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіп бойынша тексеріледі.

39. В случаях некачественного исполнения направленного поручения или необходимости проверки дополнительных вопросов, возникших при изучении имеющихся материалов, нижестоящим прокурорам направляются поручения о проведении дополнительной проверки с замечаниями и указанием конкретных вопросов, подлежащих проверке, сроков исполнения поручения.
40. Жалобы на действия должностных лиц и решения государственных органов разрешаются только в тех случаях, когда они не нашли должного разрешения у вышестоящих должностных лиц или в органах в порядке подчиненности.
41. Обращения, в которых обжалуются действия прокурорских работников, рассматриваются вышестоящими по отношению к ним должностными лицами. Должностное лицо, к которому поступила жалоба на его собственные действия или решения, обязано немедленно направить жалобу со своими объяснениями вышестоящему прокурору.
42. Если обжалуемыми неправомерными действиями или решениями гражданину причинен моральный, физический или имущественный вред, ему должны быть разъяснены права на возмещение или устранение вреда и порядок осуществления этого права, предусмотренные законом.
43. По обращению, разрешенному с изучением уголовных, гражданских и других дел, в случае согласия с вынесенным по делу решением, составляется мотивированное заключение с учетом всех доводов заявителя. Заключение, подготовленное в Генеральной прокуратуре утверждается курирующим заместителем Генерального Прокурора, а в нижестоящих прокуратурах - руководителем прокуратуры либо его заместителем.
По обращениям, разрешенным с изучением материалов проверок, заключение об обоснованности принятого решения утверждается начальниками структурных подразделений прокуратуры.
44. Обращения могут быть оставлены без разрешения и уведомления авторов, если:
обращение является анонимным, за исключением случаев, когда в таких обращениях содержатся сведения о готовящихся или совершенных преступлениях;
обращение по содержанию лишено смысла, а в материалах проверки предыдущих обращений имеется документ, свидетельствующий о психическом заболевании заявителя, не позволяющем ему адекватно оценивать происходящие события;
имеется решение о прекращении переписки.
45. Прекращение переписки с заявителем возможно в случаях, если:
повторное обращение не содержит новых доводов или вновь открывшиеся обстоятельства, а изложенное ранее полно и объективно проверялось, о чем имеются исчерпывающие материалы, и ответ дан в порядке, установленном настоящей Инструкцией, правомочным должностным лицом прокуратуры;
в обращении имеются нецензурная брань, выражения, оскорбляющие честь и достоинство других лиц, а заявитель ранее предупреждался о том, что при поступлении подобных обращений переписка с ним может быть прекращена.
Переписка прекращается один раз на основании мотивированного заключения исполнителя, утвержденного руководителем прокуратуры или его заместителем. О прекращении переписки сообщается заявителю с разъяснением о том, что в случае поступления аналогичных обращений, последние оставляются без разрешения и приобщаются к надзорному производству.
Переписка возобновляется, если в обращении приводятся новые данные о нарушениях закона или указываются на вновь открывшиеся обстоятельства. В таких случаях обращение проверяется в порядке, установленном настоящей Инструкцией.

46. Өтініштерді, депутаттардың сұрау салуларын шешу кезінде заңды күшіне енген соттың шешімімен немесе үкімімен анықталған фактілер, жаңадан ашылған мән-жайлардан басқа, қайтадан тексеруге жатпайды.
47. Өтініштерді, депутаттардың сұрау салуларын шешудің қорытындысы бойынша төмендегі шешімдердің бірі қабылдануы мүмкін:
толық немесе ішінара қанағаттандыру туралы, егер арыз иесінің бұзылған құқықтарын қалпына келтіру үшін шаралар қабылданса;
қанағаттандырусыз қалдыру туралы, егер өтініште келтірілген дәлелдер расталмаса және негізсіз болып табылса;
түсіндірме беру туралы, егер көтерілген мәселелер бойынша заңдардың нормаларын түсіндіру талап етілсе.
48. Тексеріс аяқталғаннан кейін арыз иесінің өтініші бойынша мемлекеттік немесе өзге заңмен қорғалатын құпияны сақтаудың талаптарына, басқа адамдардың заңды мүддесіне қарама-қайшы келмейтін шекте оның құқықтары мен бостандықтарына тікелей қатысты материалдар мен құжаттармен танысуға мүмкіндік беріледі.
49. Арыз иесіне құжаттармен танысуға мүмкіндік беру туралы жазбаша шешімді Бас прокуратурада Бас Прокурордың не оның орынбасарларының келісімі бойынша құрылымдық бөлімшелердің бастықтары, төмен тұрған прокуратураларда прокуратура басшысы не оның орынбасарлары қабылдайды.
Арыз иесін құжаттармен таныстырған прокуратура қызметкері оны қандай материалдармен таныстырғаны жөнінде анықтама жасап, қадағалау өндірісінің материалдарына қосып тіркейді. Өтінішті қанағаттандырудан бас тартқан жағдайда арыз иесіне құрылымдық бөлімше бастығының қолы қойылып тиісті түсіндірме беріледі.
6. Өтініштерді, депутаттардың сұрау
салуларын шешудің мерзімі
50. Егер заң актілерінде өзге мерзім белгіленбесе, азаматтардың өтініштері прокуратураға түскен күннен бастап кешіктірілмей 30 күн мерзім ішінде, ал қосымша зерттеу мен тексерісті талап етпейтін өтініштер 15 күн ішінде шешіледі. Қосымша тексерісті қажет ететін өтініштердің шешілу мерзімін тиісті орган басшысы не оның орынбасарлары бір айдан аспайтын мерзімге ұзартуы мүмкін, ол жайында арыз иесі мен өтінішті бақылауға алған органға хабарланады.
51. Бақылауға алынып, Қазақстан Республикасы Президентінен, Сенат пен Парламент Мәжілісінің төрағаларынан, Премьер-Министрден, Мемлекеттік Хатшыдан, Президент Әкімшілігінің Басшысынан және оның орынбасарларынан, Қауіпсіздік Кеңес Хатшысынан, Конституциялық Кеңес төрағасынан келіп түскен өтініштер, сондай-ақ Бас Прокурор, оның орынбасарлары бақылауға алған өтініштер кідіріссіз, осы Нұсқаулықтың 50 тармағында көзделген мерзімнен кешіктірілмей қаралады.
Аталған өтініштерді (Қазақстан Республикасы Президенті, Президент Әкімшілігінің Басшысы және оның орынбасарлары бақылауға алған өтініштерден басқа, өтініштерді бақылауға алған лауазымды адам ғана олардың шешу мерзімін ұзартады) шешу мерзімін 30 күнге ұзартуды Бас Прокурордың орынбасарлары жүзеге асырады, ол жайында арыз иесі мен өтінішті бақылауға алған органға хабарланады.

46. При разрешении обращений, депутатских запросов факты, установленные вступившим в законную силу решением или приговором суда, повторному доказыванию не подлежат, за исключением вновь открывшихся обстоятельств.
47. По результатам разрешения обращений может быть принято одно из следующих решений:
о полном или частичном удовлетворении обращения, если по нему приняты меры к восстановлению нарушенных прав заявителя;
об отклонении, если доводы, изложенные в обращении, не нашли своего подтверждения и признаны необоснованными;
о даче разъяснения, если по поставленным вопросам требуется разъяснение норм законодательства.
48. По окончании проверки заявителю, по его просьбе, предоставляется возможность ознакомиться с документами и материалами, непосредственно затрагивающими его права и свободы, в той мере в которой это не противоречит требованиям соблюдения государственной или иной охраняемой законом тайны, законным интересам других лиц.
49. Письменное решение о предоставлении заявителю возможности ознакомиться с документами в Генеральной прокуратуре принимают начальники структурных подразделений по согласованию с Генеральным Прокурором либо его заместителем, в нижестоящих прокуратурах - руководитель прокуратуры, его заместители.
Работник прокуратуры, ознакомивший заявителя с документами, составляет и приобщает к материалам надзорного производства справку о том, с какими материалами он ознакомлен. При отказе в удовлетворении просьбы заявителю дается соответствующее разъяснение за подписью начальника структурного подразделения прокуратуры.
6. Сроки разрешения обращений
50. Обращения, поступающие в органы прокуратуры разрешаются в срок не позднее 30 дней со дня поступления в прокуратуру, а не требующие дополнительного изучения и проверки - не позднее 15 дней, если иной срок не установлен законодательными актами. В тех случаях, когда по ним требуется проведение дополнительной проверки, сроки могут быть продлены руководителем прокуратуры либо его заместителем, но не более чем на один месяц, о чем сообщается автору и органу, взявшему обращение на контроль.
51. Обращения, поступившие с контролем от Президента Республики Казахстан, председателей Сената и Мажилиса Парламента, Премьер-Министра, Государственного Секретаря, Руководителя Администрации Президента и его заместителей, Секретаря Совета Безопасности, председателя Конституционного Совета, а также обращения, взятые на контроль Генеральным Прокурором, его заместителями, разрешаются безотлагательно, но не позднее сроков, указанных в пункте 50 настоящей Инструкции.
Продление срока разрешения указанных обращений (за исключением обращений, взятых на контроль Президентом Республики Казахстан, Руководителем Администрации Президента или его заместителем, срок разрешения которых продлевается должностным лицом, взявшим обращение на контроль), осуществляется заместителями Генерального Прокурора не более чем на 30 дней, о чем сообщается автору обращения и должностному лицу, взявшему обращение на контроль.

52. Заңға сәйкес ресімделген депутаттардың сұрау салулары (соның ішінде азаматтарды ақтауға байланысты мәселелер бойынша) сұрау салу түскен күннен 30 күн мерзім ішінде шешіледі.
53. Азаматтардың ақтау туралы өтініштері "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына  сәйкес прокуратураға келіп түскен күннен бастап үш айдан кешіктірілмей шешіледі. Өтініш бойынша қосымша ақпарат, құжаттар, анықтамалар алу қажеттілігіне байланысты ерекше жағдайларда, оның шешілу мерзімі алты айға дейін ұзартылуы мүмкін, бұндай жағдайда арыз иесіне өтініштің шешілу мерзімі, оның ұзартылу себептері міндетті түрде хабарланады.
54. Анықтаушының, анықтау органының және тергеушінің әрекеттері мен шешімдеріне жасалған шағымдар қылмыстық іс жүргізу заңнамасына сәйкес түскен күннен бастап үш тәулік ішінде қаралуы тиіс. Егер шағымды тексеру үшін қосымша материалдарды талап ету немесе басқа шаралар қабылдау қажет болған ерекше жағдайларда шағымды қарау мерзімі жеті тәулікке созылады, ол жайында арыз иесіне хабарланады.
55. Қылмыстық, азаматтық және әкімшілік істер бойынша заң күшіне енген сот актілеріне жасалған шағымдар, қолдаухаттар келіп түскен күннен бастап бір ай ішінде шешіледі. Мұндай өтініштер бойынша істерді жолдау туралы тапсырма шағым келіп түскен күннен бастап 5 күн мерзім ішінде жолданады. Іс кешіктіріліп, түспеген жағдайда прокуратура басшысы не оның орынбасары өтінішті шешу мерзімін бір айдан артық емес мерзімге ұзартады.
56. Өтініштердің шешу мерзімін ұзарту туралы өтінім, олардың шешілу мерзімінің аяқталуына дейін бір күн бұрын дайындалады.
57. Өтініштер, депутаттардың сұрау салулары прокуратураға келіп, тіркелген күннен бастап олардың шешілу мерзімі есептеледі.
Арыз иесіне өтініші бойынша қабылданған шешім туралы жазбаша немесе ауызша жауап жолданған күні, оның қаралу мен шешілу мерзімі аяқталған болып саналады.
Жауаптың жобасы қайта қарауға қайтарылып, өтініштің шешілу мерзімі аяқталып жатса, тиісті құрылымдық бөлімше басшысының өтінімі бойынша прокуратура басшысы не оның орынбасары мерзімді ұзарта алады.
7. Өтініштерге, депутаттардың сұрау салуларына
жауаптарды жолдау
58. Өтініштерге жауаптар мазмұны бойынша дәлелді, негізді, қысқа және стилистикалық сауатты болулары керек.
Өтініш толық немесе ішінара қанағаттандырылған кезде, оны қарау қорытындысы бойынша наразылық енгізілген, талап арыз берілген не прокурорлық шара қолданудың басқа шаралары қабылданған жағдайда, өтініш иесіне ол жайында прокурорлық қадағалау актілерінің қаралу қорытындысы туралы ақпарат алудың келесі тәртібін түсіндірумен қоса хабарлануы тиіс.
Өтінішті қанағаттандырудан бас тартқан кезде арыз иесінің дәлелдерін теріске шығаратын құқықтық нормаларға, нақты дәлелдерге сілтеме жасап, жауап жолдау қажет.
Өтініште қандай да болмасын талап немесе өтініш болмаса, заңнама нормаларына сілтеме жасалып, түсінікті нысанда түсініктеме беріледі. Сондай-ақ өтінішті қабылдамай тастаған, лауазымды адамдардың әрекеттеріне шағымданудың мерзімін өткізіп алған және мемлекеттік органдардың шешімдеріне, соның ішінде сот актілеріне наразылық келтірген жағдайларда арыз иесіне қабылданған шешімге шағым жасауға олардың құқықтары мен оның тәртібі, сондай-ақ өтіп кеткен мерзімді қалпына келтіру туралы өтінім беруге құқылы екендігі, оның жүзеге асыру тәртібі түсіндірілуі тиіс.

52. Депутатские запросы, оформленные в соответствии с законодательством (в том числе по вопросам, связанным с реабилитацией граждан), разрешаются в срок не позднее 30 дней со дня поступления запроса.
53. Обращения о реабилитации граждан в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий", разрешаются в срок не позднее трех месяцев со дня поступления обращения в прокуратуру. Срок для принятия решения по обращению может быть продлен в исключительных случаях, связанных с необходимостью получения дополнительной информации, документов, справок, но не более чем до шести месяцев с обязательным уведомлением заявителя о причинах и сроках задержки принятия решения по его обращению.
54. Жалобы на действия и решения дознавателя, органа дознания, следователя в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством подлежат рассмотрению в течение трех суток с момента их поступления. В исключительных случаях, когда для проверки жалобы необходимо истребовать дополнительные материалы либо принять иные меры, допускается рассмотрение жалобы в срок до семи суток с извещением об этом автора обращения.
55. Жалобы, ходатайства на вступившие в законную силу судебные акты по уголовным, гражданским и административным делам разрешаются в течение одного месяца с момента их поступления. Поручение о направлении дела по таким обращениям направляются не позднее 5 дневного срока со дня поступления обращения. В случае задержки с поступлением дела срок разрешения обращения продлевается руководителем прокуратуры либо его заместителем, но не более чем на один месяц.
56. Ходатайство о продлении срока разрешения обращений оформляется не позднее чем за один день до истечения срока их разрешения.
57. Срок рассмотрения и разрешения обращений, депутатских запросов исчисляется с момента регистрации в день их поступления в прокуратуру.
Окончанием срока рассмотрения и разрешения обращений, депутатских запросов считается дата направления письменного ответа или устного сообщения автору с изложением принятого решения.
При возвращении проекта ответа на доработку, если по обращению истекает срок его разрешения, по ходатайству руководителя соответствующего структурного подразделения срок его может быть продлен руководителем прокуратуры либо его заместителем.
7. Направление ответов на обращения
58. Ответы на обращения должны быть по содержанию мотивированными, обоснованными, краткими и стилистически грамотными.
При полном или частичном удовлетворении обращения в случае, если по результатам его рассмотрения внесен протест, предъявлено исковое заявление либо приняты другие меры прокурорского надзора, автору обращения об этом должно быть сообщено с разъяснением последующего порядка получения информации о результатах рассмотрения внесенных актов прокурорского надзора.
При отказе в удовлетворении обращений ответ автору должен быть направлен со ссылкой на правовые нормы, конкретные доказательства, опровергающие доводы заявителя.
При отсутствии в обращении каких-либо требований или ходатайств дается разъяснение, которое излагается в доступной форме, со ссылкой на нормы законодательства. Также и в случаях отклонения обращения, пропуска срока обжалования действий должностных лиц и опротестования решений государственных органов, в том числе судебных актов, заявителям должно быть разъяснено их право и порядок обжалования принятого решения, подачи ходатайства о восстановлении пропущенного срока.

59. Өтініштердің, депутаттардың сұрау салуларының қорытындысы бойынша жауап мынадай тәртіпте жолданады:
1) Бас прокуратурада:
Бас прокуратураның дербес құрылымдық бөлімшелерінің басшылары (заң күшіне енген сот актілеріне қадағалау шағымдардан басқа) бірінші рет түскен өтініштерді қанағаттандырусыз қалдыру, заңдардың нормаларына түсініктеме беру туралы жауаптар береді;
Бас прокуратураның дербес құрылымдық бөлімшелері басшыларының шешімдеріне, прокуратура органдары қызметкерлерінің әрекеттеріне шағым жасалған өтініштерге жауаптар, сондай-ақ заң күшіне енген сот актілеріне келтірілген қадағалау шағымдаран қанағаттандырусыз қалдыру жөніндегі жауаптар Бас Прокурордың қолы қойылып жолданады;
Парламент депутаттарынан (депутаттың сұрау салуы ретінде тиісті ресімделмеген), Президент Әкімшілігінің, Парламенттің, үкіметтің құрылымдық бөлімшелерінің басшыларынан, Қауіпсіздік Кеңес Хатшысының орынбасарынан, Конституциялық Кеңес пен Жоғарғы Сот төрағаларының орынбасарларынан, министрліктер мен ведомстволардың басшыларынан келіп түскен өтініштерге ақпарат беруді сұрап жазған өтініштер бойынша ақпараттар Бас Прокурордың орынбасарларының қолы қойылып жолданады;
Бақылауға алынып, Қазақстан Республикасының Президентінен, Премьер-Министрінен, Сенат пен Парламент Мәжілісінің басшыларынан, Мемлекеттік Хатшыдан, Президент Әкімшілігінің басшысы мен оның орынбасарларынан, Қауіпсіздік Кеңес Хатшысынан, Конституциялық Кеңес төрағасынан келіп түскен өтініштер бойынша ақпараттар Бас Прокурордың немесе оның міндетін атқарушы орынбасардың қолы қойылып жолданады;
Бас Прокурордың орынбасарларының шешімдері мен әрекеттеріне шағым жасалған өтініштерге, Бас Прокурор бақылауға алған өтініштерге, сондай-ақ заңға сәйкес ресімделген депутаттардың сұрау салуларына жауаптар Бас Прокурордың немесе оның міндетін атқарушы орынбасардың қолы қойылып жолданады.
Депутаттардың сұрау салулары бойынша жауаптың жобасы немесе Парламент сессиясында сөз сөйлеу үшін жасалған баяндама, Бас Прокурордың нұсқауымен алдын ала барлық қажетті материалдармен бірге, сұрау салудың шешу мерзімі өткенге дейін үш күн бұрын Бас Прокурорға ұсынылады.
2) Бас әскери прокуратурада, облыстық және оларға теңестірілген прокуратураларда:
Президент Әкімшілігінен, Парламенттен, Үкіметтен, Бас прокуратурадан, басқа орталық мемлекеттік органдардан бақылаумен келіп түскен өтініштерге, Бас әскери прокурордың, облыс прокурорының орынбасарларының шешімдеріне шағым жасалған өтініштерге жауаптар, сондай-ақ заң күшіне енген сот актілеріне келтірілген шағымды қанағаттандырусыз қалдыру туралы жауаптар Бас әскери прокурордың, облыстық және олардың міндетін атқаратын адамның қолы қойылып жолданады;
Бас әскери прокуратураның, облыстық прокуратураның құрылымдық бөлімшелер басшыларының, қалалық, аудандық, әскери, арнайы прокурорлардың шешімдеріне шағым жасалған (заң күшіне енген сот актілеріне жасалған шағымға байланысты өтініштерден басқа) бастапқы өтініштерге жауаптар Бас әскери прокурордың, облыстық және оған теңестірілген прокурордың қолы қойылып жолданады;
түсініктеме сипатындағы жауаптарды прокуратураның дербес құрылымдық бөлімшелерінің басшылары береді;

59. По результатам разрешения обращений, депутатских запросов ответы направляются в следующем порядке:
1) в Генеральной прокуратуре:
ответы об отклонении поступивших в первые обращений (за исключением надзорных жалоб на вступившие в законную силу судебные акты), разъяснении норм законодательства даются руководителями самостоятельных структурных подразделений Генеральной прокуратуры;
ответы на обращения, в которых обжалуются решения руководителей самостоятельных структурных подразделений Генеральной прокуратуры, действия работников органов прокуратуры, а также ответы об отклонении надзорных жалоб на вступившие в законную силу судебные акты направляются за подписью заместителей Генерального Прокурора;
информации по обращениям, поступившим от депутатов Парламента (без соответствующего оформления депутатского запроса), руководителей структурных подразделений Администрации Президента, Парламента, Правительства, заместителя Секретаря Совета Безопасности, заместителей председателей Конституционного Совета и Верховного суда, руководителей министерств и ведомств с просьбой о предоставлении информации по ним, направляются за подписью заместителей Генерального Прокурора;
информации по обращениям, взятым на контроль Президентом Республики Казахстан, Премьер-Министром, руководителями Сената и Мажилиса Парламента, Государственным Секретарем, руководителем Администрации Президента и его заместителями, Секретарем Совета Безопасности, председателем Конституционного Совета, направляются за подписью Генерального Прокурора или лицом, его замещающим;
ответы на обращения, в которых обжалуются решения и действия заместителей Генерального Прокурора, на обращения, взятые на контроль Генеральным Прокурором, а также ответы на депутатские запросы, оформленные в соответствии с законодательством, направляются за подписью Генерального Прокурора или лицом, его замещающим.
По депутатским запросам, предварительно все необходимые материалы с проектом ответа либо по указанию Генерального Прокурора, в виде доклада для выступления на сессии Парламента представляются Генеральному прокурору не позднее трех дней до истечения срока разрешения запроса.
2) в Главной военной прокуратуре, прокуратурах областей и приравненных к ним прокуратурах:
ответы на обращения, поступившие с контролем из Администрации Президента, Парламента, Правительства, Генеральной прокуратуры, других центральных государственных органов, на обращения, в которых обжалуются решения заместителей Главного военного прокурора, прокурора области, приравненного к нему прокурора, а также ответы об отклонении жалоб на вступившие в законную силу судебные акты направляются за подписью Главного военного прокурора, прокурора области, приравненного к нему прокурора или лицом, их замещающим;
ответы об отклонении первичных обращений, в которых обжалуются решения прокурора района, города, военного, специализированного прокурора, руководителей структурных подразделений Главной военной прокуратуры, прокуратуры области, приравненных к ним прокуратур, направляются за подписью заместителей Главного военного прокурора, прокурора области, приравненного к нему прокурора (за исключением обращений, связанных с обжалованием вступивших в законную силу судебных актов);
ответы разъяснительного характера даются руководителями самостоятельных структурных подразделений прокуратуры;

3) қалалық, аудандық, әскери және арнайы прокуратураларда өтінішті қанағаттандырусыз қалдыру туралы жауапты, заңдардың нормаларына түсініктемелерді прокуратура басшылары береді;
4) өтінішті қанағаттандыру туралы жауаптар, өтініштерді қараған прокурордың, не басшының нұсқауы бойынша басқа лауазымды адамның қолы қойылып, арыз иесіне жолданады.
8. Өзге ережелер
60. Өтініш депутаттардың сұрау салуларын қараудың қорытындылары өтініш бойынша жүргізілетін статистикалық карточкаға жазылады, олар әр құрылымдық бөлімшенің статистикалық есеп беруі болып табылады. Осы карточкаларда көрсетілген мәліметтердің объективтілігі мен толықтылығы үшін толық жауап беретін орындаушылар карточкаларды толтырады және оларға қол қояды.
Өтініштер бойынша бекітілген нысанға сәйкес есеп беруді құрастыру өтініштердің, депутаттардың сұрау салуларының шешімімен тікелей айналысатын құрылымдық бөлімшелерге жүктеледі.
61. Бас прокуратураның, Бас әскери прокуратураның, Бас прокуратура жанындағы ғылыми және өзге мекемелердің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары облыстық, қалалық, аудандық және оларға теңестірілген прокурорлар өтініштермен жұмыстың ұйымдастырылуы үшін, олардың дер кезінде және дұрыс шешілуі үшін, сондай-ақ өтініштер бойынша статистикалық есептің шүбасыздығы үшін жауапты.

3) в прокуратурах городов, районов, военных и специализированных прокуратурах ответы об отклонении обращений, разъяснении норм законодательства даются руководителем прокуратуры;
4) ответы об удовлетворении обращения направляются авторам за подписью прокурора, рассматривающего обращение, либо другого должностного лица по указанию руководителя прокуратуры.
8. Иные положения
60. Результаты рассмотрения обращений, депутатских запросов отражаются в статистической карточке, заведенной по обращению, которая является основой статистического отчета каждого структурного подразделения. Эти карточки заполняются и подписываются исполнителями, которые несут полную ответственность за объективность и полноту отраженных в карточке сведений.
Составление отчетов по обращениям, согласно установленной форме, возлагается на структурные подразделения, которые непосредственно занимаются разрешением обращений, депутатских запросов.
61. Ответственность за организацию работы с обращениями (депутатскими запросами), своевременным и правильным их разрешением, а также за достоверность статистического отчета по обращениям несут руководители структурных подразделений Генеральной прокуратуры, Главной военной прокуратуры, научных и иных учреждений при Генеральной прокуратуре, прокуроры областей, городов, районов, приравненные к ним прокуроры.