Әйелдер консультациясының (кабинетінің) қызметін ұйымдастыру жөніндегі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 14 тамыздағы N 612 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 8 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 2473. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 27 тамыздағы № 593 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.08.27 № 593 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Халыққа акушерлік-гинекологиялық көмекті жетілдіру және одан әрі дамыту мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әйелдер консультациясының (кабинетінің) қызметін ұйымдастыру жөніндегі ереже (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. Облыстық, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерінің) бастықтары ережеге сәйкес әйелдер консультациясының, кабинеттерінің қызметін ұйымдастырсын.
3. Осы бұйрық оның Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр С.Ә. Диқанбаеваға жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2003 жылғы 14 тамыздағы
N 612 бұйрығымен бекітілген
Әйелдер консультациясының, кабинеттерінің
қызметін ұйымдастыру жөніндегі
ереже 1. Жалпы ережелер
1. Бұл Ереже меншік нысанына қарамастан әйелдер консультациясының (кабинетінің) қызметін ұйымдастыруды белгілейді.
2. Әйелдер консультациясы (кабинеттері) осы заманғы технологияларды, клиникалық хаттамалардың негізінде амбулаториялық акушерлік-гинекологиялық көмекті, отбасын жоспарлау және ұрпақ жаңғырту денсаулығын сақтау жөніндегі қызметтерді пайдалана отырып, халыққа амбулаториялық акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету үшін құрылады.
3. Әйелдер консультациясы (кабинеті) дербес ұйым ретінде ұйымдастырылуы мүмкін немесе перинаталдық орталықтың, перзентхананың, емхананың бөлімшелік құрылымы болып табылады.
4. Әйелдер консультациясына (кабинетіне) басшылықты белгіленген тәртіппен тағайындалатын және босатылатын бас дәрігер (меңгеруші) жүзеге асырады.
5. Әйелдер консультациясының (кабинетінің) штаттары белгіленген тәртіппен бекітіледі.
6. Әйелдер консультациясы (кабинеті) қосымша медициналық білімнің ғылыми, жоғары және орта медициналық білім беру ұйымдары мен мекемелерінің клиникалық базасы ретінде пайдаланылуы мүмкін.
7. Әйелдер консультациясы (кабинеті) жүктіліктен тыс және жүктілік кезінде, босанғаннан кейінгі кезеңде білікті акушерлік-гинекологиялық көмекті, отбасын жоспарлау және ұрпақ жаңғырту денсаулығын сақтау жөніндегі қызметті мынадай жолдар арқылы жүзеге асырады:

Об утверждении Положения по организации деятельности женской консультации (кабинета)
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 августа 2003 года № 612. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2003 года № 2473. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 августа 2012 года № 593
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 27.08.2012 № 593 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования и дальнейшего развития акушерско-гинекологической помощи населению, приказываю:
1. Утвердить прилагаемое Положение по организации деятельности женской консультации (кабинета) (далее - Положение).
2. Руководителям управлений (департаментов) здравоохранения областей, г.г. Алматы, Астаны организовать деятельность женских консультаций (кабинетов) согласно Положения.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра Диканбаеву С.А.
Министр
Утверждено
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 14 августа 2003 года N 612
Положение
по организации деятельности
женской консультации (кабинета)
1. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет организацию деятельности женской консультации (кабинета), независимо от форм собственности.
2. Женские консультации (кабинеты) создаются для оказания амбулаторной акушерско-гинекологической помощи населению с использованием современных медицинских технологий, услуг по планированию семьи и охране репродуктивного здоровья на основе клинических протоколов.
3. Женская консультация (кабинет) может быть организована как самостоятельная организация или являться структурным подразделением перинатального центра, родильного дома, поликлиники.
4. Руководство женской консультацией (кабинета) осуществляет главный врач (заведующий), назначаемый и увольняемый в установленном порядке.
5. Штатная численность женской консультации (кабинета) утверждается в установленном порядке.
6. Женская консультация (кабинет) может использоваться в качестве клинической базы научных, высших и средних медицинских образовательных организаций и учреждений дополнительного медицинского образования.
7. Женская консультация (кабинет) осуществляет квалифицированную акушерско-гинекологическую помощь вне и во время беременности, в послеродовом периоде, услуги по планированию семьи и охране репродуктивного здоровья путем:

1) жүкті әйелдерді диспансерлік бақылау, оның ішінде жүктіліктің, босанудың және босанғаннан кейінгі кезеңдегі асқынуларды болдырмау және ерте анықтау мақсатында әйелдерді "қатер тобына" бөлу;
2) экстрагениталдық аурулар бейіні бойынша күндізгі стационарларға, перзентханалардың жүктілік патологиясы бөлімшесіне және басқа да емдеу-алдын алу ұйымдарының бөлімшелеріне уақытында емдеуге жатқызуды қажет ететін жүкті әйелдерді анықтау;
3) жүкті әйелдерді босануға жеке және психикалық алдын алу дайындықтарын жүргізу;
4) жүкті және босанатын әйелдерді емдеуді жүргізу;
5) консультациялау және отбасын жоспарлау және ұрпақ жаңғырту денсаулығын сақтау мәселесі жөніндегі қызметті көрсету;
6) гинекологиялық және онкологиялық ауруларды ерте анықтау мақсатында әйелдерді алдын алу тексерулерін ұйымдастыру және жүргізу;
7) осы заманғы технологияларды пайдалана отырып, гинекологиялық науқастарды тексеру және емдеу, оның ішінде күндізгі стационар жағдайында;
8) мамандандырылған емдеу-алдын алу ұйымдарына емдеуге жатқызуға дайындау үшін гинекологиялық науқастарды анықтау және тексеру;
9) оңалту мен санаторийлық-курорттық емдеуді кіргізе отырып, гинекологиялық науқастарды диспансерлеу;
10) осы заманғы медициналық технологияларды пайдалана отырып, гинекологиялық шағын операцияларды орындау;
11) әйелдер консультациясы мен басқа емдеу-алдын алу ұйымдарының (балалар емханасы, аумақтық амбулаториялық емдеу ұйымдары, тері-венерологиялық, онкологиялық, наркологиялық, туберкулезге қарсы диспансерлердің және т.б.) арасындағы жүктілерді, босанатындарды және гинекологиялық науқастарды тексеру мен емдеудегі өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
12) жүктілік, босану бойынша, гинекологиялық ауруларға байланысты уақытша еңбекке қабілетсіздігіне сараптама жүргізу, қызметкерлерді денсаулық жағдайы бойынша уақытша немесе тұрақты басқа жұмысқа ауыстырудың қажеттілігі мен мерзімдерін анықтау, еңбекке қабілеттілігін тұрақты жоғалту белгісі бар әйелдерді белгіленген тәртіппен медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу;
13) медициналық-әлеуметтік және психологиялық көмек көрсету;
14) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес дәрігерлер мен орта медицина қызметшілерінің біліктілігін арттыру;
15) практикаға осы заманғы диагностикалық және емдік технологияларды, жұмыстың жаңа ұйымдастыру үлгілерін, науқастардың алдын алу және оңалту құралдарын енгізу;
16) қызметшілер мен емделушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жұқпалардың таралуын болдырмау үшін санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы іс-шараларды орындау;

1) диспансерного наблюдения беременных, в том числе выделения женщин "групп риска" в целях предупреждения и раннего выявления осложнений беременности, родов и послеродового периода;
2) выявления беременных, нуждающихся в своевременной госпитализации в дневные стационары, отделения патологии беременности родильных домов и другие подразделения лечебно-профилактических организаций по профилю экстрагенитальных заболеваний;
3) проведения физической и психопрофилактической подготовки беременных к родам;
4) проведения патронажа беременных и родильниц;
5) консультирования и оказания услуг по вопросам планирования семьи, охраны репродуктивного здоровья;
6) организации и проведения профилактических осмотров женского населения с целью раннего выявления гинекологических и онкологических заболеваний;
7) обследования и лечения гинекологических больных с использованием современных медицинских технологий, в том числе в условиях дневного стационара;
8) выявления и обследования гинекологических больных для подготовки к госпитализации в специализированные лечебно-профилактические организации;
9) диспансеризации гинекологических больных, включая реабилитацию и санаторно-курортное лечение;
10) выполнения малых гинекологических операций с использованием современных медицинских технологий;
11) обеспечения взаимодействия в обследовании и лечении беременных, родильниц, гинекологических больных между женской консультацией (кабинетом) и другими лечебно-профилактическими организациями (детские поликлиники, территориальные амбулаторные лечебные организации, кожно-венерологические, онкологические, наркологические, противотуберкулезные диспансеры и так далее);
12) проведения экспертизы временной нетрудоспособности по беременности, родам, в связи с гинекологическими заболеваниями, определение необходимости и сроков временного или постоянного перевода работника по состоянию здоровья на другую работу, направления в установленном порядке на медико-социальную экспертизу женщин с признаками стойкой утраты трудоспособности;
13) оказания медико-социальной и психологической помощи;
14) повышения квалификации врачей и среднего медицинского персонала в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
15) внедрения в практику современных диагностических и лечебных технологий, средств профилактики и реабилитации больных;
16) выполнения санитарно-гигиенических и противоэпидемических мероприятий для обеспечения безопасности персонала и пациентов, предотвращения распространения инфекции;

17) салауатты өмір салтының әртүрлі аспектілері бойынша халықтың санитарлық мәдениетін ақпараттау және арттыру саласындағы іс-шараларды жүргізу, жасөспірім қыздар мен әйелдердің ұрпақ жаңғырту денсаулығын сақтау, ана болуға, емшекпен қоректендіруге, отбасын жоспарлауға, жыныстық жолмен берілетін жұқпалардың, оның ішінде АҚТҚ-жұқпасының алдын алуға даярлау;
18) әйелдер консультациясының (кабинеттің) жұмыс көрсеткіштеріне талдау жүргізу, акушерлік-гинекологиялық көмекті жақсарту жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу.
8. Қызмет көрсетілетін халықтың санына қарай әйелдер консультациясының ұсынылған құрылымы:
1) акушер-гинекологтың кабинеті;
2) мамандандырылған қабылдау кабинеттері: отбасын жоспарлау, жүктілікті соңына дейін көтермеу, гинекологиялық эндокринология және ұрықсыздық, ісік ауруларының алдын алу, экстрагениталдық патология кабинеті, бала және жасөспірім жасындағы гинекология, функциялық және пренаталдық диагностика;
3) басқа мамандардың кабинеті: терапевтің, стоматологтың (тіс дәрігерінің), психотерапевтің (медициналық психологтың), заңгердің, жүкті әйелдерді перзентханаға психикалық алдын ала даярлау, емдік дене шынықтыру және емдеудің физиотерапиялық әдістері;
4) қосалқы бөлімшелер: емшара кабинеті, операцияға дейінгі шағын операциялық, клиникалық-биохимиялық зертхана, зарарсыздандыру, күндізгі стационар үшін үй-жай жиынтығы.
9. Әйелдер консультациясы (кабинеті) акушерлік-гинекологиялық стационармен, перинаталдық орталықпен, емханамен және балалар емханасымен (бірыңғай акушерлік-терапевтік-педиатриялық кешен шеңберінде болуы мүмкін) отбасын жоспарлау және ұрпақ жаңғырту орталығымен, шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек станциясымен және басқа да емдеу-алдын алу ұйымдарымен (медициналық-генетикалық қызмет, консультациялық-диагностикалық орталықтар, тері-венерологиялық, туберкулезге қарсы диспансерлер және басқалар) бірлесіп жұмыс істейді.
10. Әйелдер консультациясы (кабинеті) жағдай болған кезде белгіленген тәртіппен жүкті және гинекологиялық науқас әйелдер үшін күндізгі стационарды ұйымдастырады.
11. Әйелдер консультациясының (кабинетінің) қызметшісі өзінің жұмысында әйелдер консультациясы туралы ережені, бұйрықтарды, нұсқаулықтарды, әдістемелік және денсаулық сақтау органдарының басқа да нұсқауларын басшылыққа алады.
12. Әйелдер консультациясының қызметшісі ресми бекітілген үлгімен өзінің қызметін жүйелі түрде талдау жасау негізінде есепке алады және есеп әзірлейді.
13. Әйелдер консультациясының (кабинетінің) жұмыс режимі әйелдерді амбулаториялық акушерлік-гинекологиялық көмекпен қамтамасыз етуді есепке ала отырып белгілейді.

17) проведения мероприятий в области информирования и повышения санитарной культуры населения по различным аспектам здорового образа жизни, сохранения репродуктивного здоровья девочек-подростков и женщин, подготовка к материнству, грудному вскармливанию, планированию семьи, профилактике инфекций, передаваемых половым путем, в том числе ВИЧ-инфекции;
18) проведения анализа показателей работы женской консультации (кабинета), эффективности и качества медицинской помощи, разработки предложений по улучшению акушерско-гинекологической помощи.
8. Рекомендуемая структура женской консультации в зависимости от численности обслуживаемого населения:
1) кабинет акушера-гинеколога;
2) кабинеты специализированных приемов: (кабинет планирования семьи, невынашивания беременности, гинекологической эндокринологии и бесплодия, профилактики опухолевых заболеваний, кабинет экстрагенитальной патологии, гинекологии детского и подросткового возраста, функциональной и пренатальной диагностики);
3) кабинеты других специалистов: (терапевта, стоматолога (зубного врача), психотерапевта (медицинского психолога), психопрофилактической подготовки беременных к родам, лечебной физкультуры и физиотерапевтических методов лечения);
4) вспомогательные подразделения: (процедурный кабинет, малая операционная с предоперационной, клинико-биохимическая лаборатория, стерилизационная, набор помещений для дневного стационара).
9. Женская консультация (кабинет) работает совместно с акушерско-гинекологическим стационаром родильного дома, перинатальным центром, взрослой и детской поликлиниками (возможно в рамках единого акушерско-терапевтическо-педиатрического комплекса, центра планирования семьи и репродукции, станции скорой и неотложной медицинской помощи и другими лечебно-профилактическими организациями (медико-генетические службы, консультативно-диагностические центры, кожно-венерологические, противотуберкулезные диспансеры и другие).
10. Женская консультация (кабинет) при наличии условий организует стационар дневного пребывания для беременных и гинекологических больных в установленном порядке.
11. Персонал женской консультации (кабинета) в своей работе руководствуется действующим законодательством, положением о женской консультации, приказами, инструкциями, методическими и другими указаниями органов здравоохранения.
12. Персонал женской консультации (кабинета) ведет учет и составляет отчеты по утвержденным формам, на основе которых систематически анализирует свою деятельность.
13. Режим работы женской консультации (кабинета) устанавливается с учетом обеспечения амбулаторной акушерско-гинекологической помощи женщинам.

14. Қабылдау кезіндегі акушер-гинеколог дәрігердің жүктемесі 1 сағатта - 3,5, профилактикалық тексеру кезінде - 8, үйде көмек көрсету кезінде - 1,25.
15. Әйелдер консультациясының (кабинетінің) тіркеу орнында нақты көрнекі ақпарат: барлық маман дәрігерлердің қабылдау және емдеу және диагностикалау кабинеттерінің жұмыс кестесі: әйелдер консультациясының (кабинетінің) жексенбі күндерін қоса алғанда жұмыс уақыты және әйелдер консультациясы өзінің жұмысын тоқтатқан уақытта халық медициналық көмек сұрап қайда өтініш білдіруіне (медициналық ұйымдар, олардың телефон нөмірлері, мекен-жайлары көрсетіле отырып) болатындығы туралы ақпарат болуы тиіс.
16. Тіркеу орны жеке келген кезде немесе телефон арқылы аптаның барлық күніне дәрігерге қабылдауға алдын ала жазылуды қамтамасыз етеді.
17. Алдын ала жазылған кезде әйелге "Дәрігердің қабылдауына арналған талон" (N 025-4/у нысанды) беріледі. Әйел өзіне қолайлы уақытта дәрігердің қабылдауына жазыла алады. Акушерка осы жазылуларға сәйкес қабылдауға медициналық құжаттарды дайындайды.
18. Учаскенің дәрігері денсаулық жағдайы бойынша өз беттерімен консультацияға (кабинетке) келе алмайтын жүкті, жаңа босанған әйелдерге және гинекологиялық науқастарға үйде көмек көрсетеді.
19. Шақыру бойынша науқас әйелге дәрігердің кіріп шығуы шақырған күні, ал жедел медициналық тексеру қажет болған жағдайда - тез жүзеге асырылады. Науқасқа кіріп шыққаннан кейін дәрігер "Амбулаториялық науқастың медициналық картасына" (025/у үлгілі), немесе "Жүкті және жаңа босанған әйелдің жеке картасына" (111/у нысанды) тиісті жазбаларды жазады.
20. Диагностикалық сипаттағы емдік емшаралар, сондай-ақ манипуляцияларды дәрігердің тағайындауы бойынша орта медицина қызметшілері (акушерка, зертханашы және басқалар) үйде орындайды.
21. Жергілікті ерекшеліктер мен жағдайларды есепке ала отырып, білім беру жұмыстарын жоспар бойынша дәрігерлер мен акушеркалар жүргізеді. Бұл жұмыс үшін белгіленген күндер мен сағаттар бөлінуі керек. Бұл жұмыстың негізгі түрлері: жеке және топтық сұхбаттар, лекциялар, тұрақты және жылжымалы көрмелер, витраждар, бюллетендер, сұрақтарға жауаптар, бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалану болып табылады. Істелген жұмыстарды есепке алу "Білім беру жұмыстарын тіркеу журналында" (038-0/у нысанды) жүргізіледі. Әйелдер консультациясының білім беру жұмысын жүргізу үшін денсаулық үйімен, Салауатты өмір салтын қалыптастыру орталығымен байланыс жасалады.
22. Стационармен біріктірілген әйелдер консультациясында жұмыс істейтін акушер-гинекологтың кәсіби шеберлігін жетілдіру мақсатында стационар бөлімшелеріндегі учаскелік дәрігердің мерзімді жұмысы ұсынылады. Консультация және стационарда жұмысты алмастыруды екі жылдан кейін жүргізген орынды; бұл ретте бірнеше жыл бойы консультация мен стационарда бір-бірін алмастырып жүрген екі дәрігерді бір учаскеге бекітудің маңызы зор.

14. Нагрузка врача акушера-гинеколога в один час на приеме 3,5 женщин, при профилактических осмотрах - 8, при оказании помощи на дому - 1,25.
15. В регистратуре женской консультации (кабинета) должна быть четкая наглядная информация: расписание приемов врачей всех специальностей и работы лечебных и диагностических кабинетов: информация о часах работы женской консультации (кабинета), включая субботние дни, и о том, куда обращаться населению за медицинской помощью в часы, когда женская консультация (кабинет) прекратила свою работу (с указанием медицинских организаций, их номеров телефонов, адресов).
16. Регистратура обеспечивает предварительную запись на прием к врачу на все дни недели при личном посещении или по телефону.
17. При предварительной записи женщине выдается "Талон на прием к врачу" (форма N 025-4/у). Женщина может сама записаться на прием к врачу в удобное для нее время. Акушерка в соответствии с этими записями подготавливает к приему медицинскую документацию.
18. Врач участка оказывает помощь беременным, родильницам и гинекологическим больным на дому, которые по состоянию здоровья не могут сами явиться в женскую консультацию (кабинет).
19. Посещение врачом больной женщины по вызову осуществляется в день вызова, а при необходимости срочного осмотра - немедленно. После посещения больной врач делает соответствующие записи в "Медицинской карте амбулаторного больного" (форма N 025/у), либо в "Индивидуальной карте беременной и родильницы" (форма N 111/у).
20. Лечебные процедуры, а также манипуляции диагностического характера выполняются на дому средним медицинским персоналом (акушеркой, лаборанткой и другими) по назначению врача.
21. Образовательная работа проводится врачами и акушерками по плану с учетом местных особенностей и условий. Для этой работы следует выделить фиксированные дни и часы. Основные формы этой работы: индивидуальные и групповые беседы, лекции, постоянные и передвижные выставки, витражи, публикации в средствах массовой информации. Учет проделанной работы ведется в "Журнале регистрации образовательной работы" (форма N 038-0/у). В проведении образовательной работы женские консультации (кабинеты) устанавливают связь с домами здоровья, центрами формирования здорового образа жизни.
22. С целью совершенствования профессионализма акушера-гинеколога, работающего в женской консультации (кабинете), объединенной со стационаром, рекомендуется периодическая работа врача участка в отделениях стационара. Чередование работы в женской консультации (кабинете) и стационаре целесообразно проводить через два года; при этом важно закрепление за одним участком двух врачей, несколько лет взаимно заменяющих друг друга в женской консультации (кабинете) и в стационаре и хорошо знающих свой участок.

23. Қажет болған жағдайда консультацияның (кабинеттің) дәрігерлері стационардың акушер-гинекологиялық стационарда кезекшілікке тартылады.
24. Дәрігер кем дегенде 5 жылда бір рет қолданыстағы ережеге сәйкес дәрігерлер білімін жетілдіру институттарында және факультеттерінде өзінің біліктілігін арттыруы тиіс.
25. Акушер-гинеколог дәрігердің жұмыс кестесінде дәрігер орындайтын жұмыстың тіркелген барлық түрлері: әйелдер консультациясындағы қабылдау, үйге кіріп шығу, білім беру және басқа да алдын алу жұмыстары белгіленетін "Емханаға (амбулаторияға), консультацияға кіріп шығуды есепке алу тізімдемесін" (N 039/у нысанды) жүргізеді.
26. Науқасты қабылдау мен емдеу кезінде дәрігерге учаске акушері көмектеседі: ол аспаптарды, медициналық құжаттамаларды дайындайды, жүктілердің салмағын және артериялық қысымдарын өлшейді, анализ тапсыруға және консультацияға жібереді, әйелдерге емдік емшарлар жүргізеді. Акушерка "Орта медицина қызметшілерінің емханаға (амбулаторияға), консультацияға кіріп шығуды есепке алу тізімдемесін" (N 039/у-1 нысанды) жүргізеді.
2. Жүкті әйелдерді байқауды және медициналық
көмекті ұйымдастыру
27. Консультацияға жүктілік бойынша әйелдер бірінші рет қаралған кезде және әйелдердің тілегі бойынша жүктілікті сақтау үшін:
1) отбасылық анамнезге, балалық шағындағы және ересек кезіндегі ауырған ауруларына (жалпы және гинекологиялық), операцияларға, қан құюға, етеккірлік, секреттік, жыныстық және генеративтік функцияларының ерекшеліктеріне көңіл аудара отырып, жалпы және арнайы анамнезбен мұқият танысу. Атап айтқанда, бұрынғы жүктіліктің ағымы мен нәтижесін (уыттанулар, жүктілікті аяғына дейін көтермеу, өлі туу, балалардағы туа біткен даму кемістіктері, босану кезіндегі операциялар, жаңа туған нәрестелердің салмағы, босанғаннан кейін және аборттан кейінгі асқынулар және басқалар) білу қажет; күйеуінің денсаулық сақтау жағдайын, жұбайлардың жұмыс істейтін өндірістерінің сипаттамасын, зиянды әдеттерін анықтау;
2) бірінші және келесі кіріп шығулар кезіндегі жүктіліктің қалыпты өтуі және асқынулары бар әйелдерді жалпы тексерудің, сондай-ақ акушер-гинеколог дәрігердің және басқа мамандардың байқау жиілігі, зертханалық және басқа да диагностикалық зерттеулердің, емдік-сауықтыру іс-шараларының жиілігі тәртібін сақтау қажет.
28. Дәрігердің әрбір кіріп шығуы кезіндегі барлық сұрау мен әйелдерді тексеру мәліметтері, сондай-ақ кеңестер мен тағайындаулар "Жүкті және жаңа босанған әйелдердің жеке картасында" (111/у нысанды) "Жүкті әйелдің айырбастау-хабарлау картасында" (N 113/у нысанды) жазылады және дәрігердің қолымен бекітіледі.

23. При необходимости врачи женской консультации (кабинета) привлекаются к дежурствам в акушерско-гинекологическом стационаре.
24. Не реже одного раза в 5 лет врач должен повышать свою квалификацию в институтах и факультетах усовершенствования врачей в соответствии с действующим законодательством.
25. В графиках работы врача акушера-гинеколога необходимо отражать все регистрируемые виды работ, выполняемых врачом: прием в женской консультации, посещение на дому, образовательную и другую профилактическую работу, которую он фиксирует в "Ведомости учета посещений в поликлинике (амбулатории), консультации" (форма N 039/у).
26. В проведении приема и лечении больных врачу помогает акушерка участка, которая готовит инструменты, медицинскую документацию, производит взвешивание беременных и измерение артериального давления, выдает направления на анализы и консультации, проводит женщинам лечебные процедуры. Акушерка ведет "Ведомость учета посещений среднего медицинского персонала поликлиники (амбулатории) консультации" (форма N 039-1/у).
2. Организация наблюдения и медицинской помощи
беременным женщинам
27. При первом обращении женщины в женскую консультацию (кабинет) по поводу беременности и при желании сохранить ее, необходимо:
1) тщательно ознакомиться с общим и специальным анамнезом, обратив внимание на семейный анамнез, перенесенные в детстве и в зрелом возрасте заболевания (общие и гинекологические), операции, переливания крови, на особенности менструальной, секреторной, половой и генеративной функций. В частности, необходимо выяснить течение и исход предыдущих беременностей (токсикозы, невынашивания, мертворождения, врожденные пороки развития у детей, операции в родах, масса новорожденных, осложнения после родов и абортов и др.); необходимо уточнить состояние здоровья супруга, характер производства, где работают супруги, вредные привычки;
2) соблюдать порядок общего осмотра при первом и последующих посещениях женщин с нормально протекающей беременностью и осложненной, а также частоту наблюдения врачом акушером-гинекологом и другими специалистами, частоту лабораторных и других диагностических исследований, лечебно-оздоровительных мероприятий.
28. Все данные опроса и обследования женщины, а также советы и назначения должны записываться в "Индивидуальную карту беременной и родильницы" (форма N 111/у) и в
"Обменно-уведомительную карту беременной" (форма N 113/у) при каждом посещении и  скрепляться подписью врача.

29. Жоғары қатер тобындағы (жүктіліктің асқынуы, экстрагениталдық аурулар және басқа да қатер факторлары) жүкті әйелдерге ерекше көңіл бөлінуі тиіс.
30. Клиникалық және зертханалық тексерулерден кейін (жүктіліктің 12 аптасына дейін) жүкті әйелдің қатердің қайсыбір тобына жататындығы анықталады.
31. "Жүкті және жаңа босанған әйелдердің жеке карталарында" (111/у нысанды) ана мен ұрықтың жағдайын тексерудің осы заманғы әдістерін пайдалана отырып жүктілерді байқаудың жеке жоспарын құрады. Жоғары қауіп-қатер тобындағы жүктілерді босану үшін перинаталдық орталыққа немесе мамандандырылған перзентханаға (бөлімшеге) жіберу қажет.
32. Жүктілікті бірінші анықтаған кезде әйелдің өзі болжаған мерзімімен келісу қажет. Жүктіліктің мерзімі туралы мәселеде айырмашылық болған жағдайда әйелдер консультациясының (кабинетінің) меңгерушісімен немесе басқа да дәрігермен (орталық) кеңесе отырып, шешіледі.
33. Әйелдер консультациясының (кабинетінің) дәрігеріне үнемі қаралудың және барлық кеңестер мен тағайындауларды орындаудың маңыздылығы туралы әрбір әйелмен әңгіме жүргізіледі.
34. Жүктілердің "Жүкті және жаңа босанған әйелдердің жеке картасы" (111/у нысанды) әрбір акушер-гинекологтың кабинетінде келесі жолы келуге арналған күндер бойынша картотекада сақталады. Жүкті әйелге "Айырбастау-хабарлау картасы" (113/у нысанды) бірінші келген кезде беріледі.
35. Картотекада емдеуге жататын босанған әйелдер, емдеуге жатқызылған әйелдердің карталары үшін тағы да 3 жеке ұяшық болуы тиіс.
36. Белгіленген мерзімде аптаның ішінде келмеген әйелдердің емдеуге арналған картасы алынады. Үйде емдеу дәрігердің тағайындауы бойынша жүргізіледі. Үйде толыққанды емдеу үшін акушерка өзімен бірге қажетті аспаптардың жиынтығын алады. Емдік келіп кетудің қорытындысы туралы жазбалар "Жүкті және жаңа босанған әйелдердің жеке картасында" (111/у нысанды), "Жүкті әйелдің айырбастау-хабарлау картасында" (113/у нысанды) енгізіледі. Кейбір жағдайларда "Жүкті және жаңа босанған әйелдердің жеке картасына" (111/у нысанды), "Жүкті әйелдің айырбастау-хабарлау картасына" (113/у нысанды) жаза отырып, үйде емдеуді акушер-гинеколог дәрігер жүргізеді.
37. Жүкті әйелді әрбір қайта қарау кезінде әйелге сұрақ қою мен акушерлік тексеруден басқа, ашық және жасырын ісіктердің болуына, әйелдің тамақтану, еңбек пен демалу режимін дұрыс сақтауы қажет. Ұрықтың функциялық жағдайына: оның қимылдауына, жүрек соғысына, сондай-ақ оның болжамдық салмағына ерекше көңіл аударған жөн. Әйелдер консультациясының (кабинетінің) дәрігер мен акушеркасы жүкті әйелді нақты емдеуге уақытында жатқызуды бақылауды жүзеге асырады.

29. Особое внимание должно быть уделено беременным групп высокого риска (осложнение беременности, экстрагенитальные заболевания и другие факторы риска).
30. После клинического и лабораторного обследования (до 12 недель беременности) определяется принадлежность беременной к той или иной группе риска.
31. В "Индивидуальной карте беременной и родильницы" (форма N 111/у) составляется индивидуальный план наблюдения беременной с использованием современных методов обследования состояния матери и плода. Беременных группы высокого риска необходимо направлять на роды в перинатальный центр или специализированный родильный дом (отделение).
32. При первом определении срока беременности необходимо согласовать его со сроком, предполагаемым самой женщиной. В случае расхождения в вопросе о сроке беременности, решение принимается совместно с главным врачом (заведующей) женской консультацией (кабинета) или другим врачом.
33. С каждой женщиной проводится беседа о важности регулярного посещения врача женской консультации (кабинета) и выполнения всех советов и назначений.
34. "Индивидуальные карты беременных и родильниц" (форма N 111/у) хранятся в кабинете каждого врача акушера-гинеколога в картотеке по датам назначенного последующего посещения. "Обменно-уведомительная карта" (форма N 113/у) выдается беременной при первом посещении.
35. В картотеке должны быть еще 3 отдельных ячейки для карт: родивших, подлежащих патронажу женщин, госпитализированных беременных.
36. Для патронажа отбираются карты женщин, не явившихся в течение недели в назначенный срок. Патронаж на дому производится акушеркой по назначению врача. Для полноценного патронажа на дому акушерке необходимо при себе иметь необходимый набор инструментов. Записи о результатах патронажного посещения заносятся акушеркой в "Индивидуальную карту беременной и родильницы" (форма N 111/у), и "Обменно-уведомительную карту беременной" (форма N 113/у). В некоторых случаях патронаж на дому проводится врачом акушером-гинекологом с последующей записью в "Индивидуальной карте беременной и родильницы" (форма N 111/у), "Обменно-уведомительной карте беременной" (форма N 113/у).
37. При каждом повторном осмотре беременной, кроме опроса и акушерского обследования, необходимо обращать внимание на наличие явных и скрытых отеков, соблюдения женщиной режима питания, труда и отдыха. Особое внимание следует обращать на функциональное состояние плода: его шевеление, сердцебиение, а также предполагаемую его массу. Врач и акушерка женской консультации (кабинета) осуществляют контроль за своевременной фактической госпитализацией беременной.

38. Әйелдер консультациясының (кабинетінің) акушер-гинеколог дәрігері қажет болған жағдайда жүктілерді жеңіл және зияны жоқ жұмыстарға ауыстыру туралы анықтама (084/у нысанды) береді. Дәрігердің қорытындысына сәйкес мұндай ауыстыру еңбек заңнамасына сәйкес жүктіліктің кез-келген мерзімінде жүзеге асырылады. Акушер-гинеколог дәрігер Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау ісі жөніндегі агенттігінің 2001 жылғы 23 қаңтарда Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде N 1372-І мемлекеттік тіркелген 2000 жылғы 29 желтоқсандағы "Азаматтарға еңбекке жарамсыздық парағын берудің ережесі туралы" N 859 бұйрығына сәйкес еңбекке жарамсыздық парағын береді. V095860
39. Жүктіліктің мерзіміне күмән туған жағдайда декреттік демалыс туралы мәселе әйелдер консультациясының (кабинетінің) меңгерушісімен немесе басқа да дәрігерімен бірлесе отырып шешіледі. Еңбекке жарамсыздық парақтары "Еңбекке жарамсыздық парағын тіркеу кітабына" (N 036/у нысанды) тіркеледі. Сабақтан босату үшін оқушыларға "Студенттердің, техникум және мектеп оқушыларының уақытша еңбекке жарамсыздығы туралы анықтамалар кітабында" (N 095/у нысанды) түбіртегі сақтала отырып, анықтамалар беріледі. Босанғанға дейінгі демалысты ресімдей отырып, дәрігер әйелге демалыс кезінде консультацияға мүмкіндігінше келу қажеттігін түсіндіреді.
40. Жүкті әйелдерді жеке гигиенаға, сондай-ақ оларды босануға жеке және психопрофилактикалық дайындау әйелдер консультациясына (кабинетіне) қаралған күннен басталады.
41. Дене шынықтыру әйелдердің тобына жүргізіледі. Әйелдер консультацияда (кабинетте) белгілі бір уақыттың ішінде үйде орындауға ұсынылатын арнайы жаттығулар кешенін (бұл кешенді жаңасымен ауыстырғанға дейін) игереді. Сондай-ақ жүкті әйелдерді ультракүлгін сәулелеу жүргізіледі. Босануға психопрофилактикалық дайындау жөніндегі топтық сабақтарды (8-10 адамнан кем емес) жүктіліктің 30-34 аптасында бастау орынды. Жүкті әйелдерді босануға дене шынықтыру психопрофилактикалық дайындауды учаскелік дәрігер немесе әйелдер консультациясы (кабинеті) дәрігерлерінің біреуі, арнайы дайындалған акушерка жүргізеді.
42. Әйелдерге "аналар мектебіндегі" сабақ жүктіліктің 15-16 аптасында басталады.
43. Болашақ әкелермен кейбір тақырыптар бойынша (жүкті әйелдің режимі туралы, жүктілік кезінде тамақтану туралы, баланы күту туралы және басқалар туралы) сабақ өткізу орынды.
44. Жүкті әйелдің әйелдер консультациясының (кабинетінің) дәрігеріне әрбір қаралуы кезінде келесі тексерулер мен зерттеулердің қосымша мәліметтері картасына белгіленеді.
45. Әйел басқа қалаға (ауылға) кеткен жағдайда дәрігер оның акушер-гинеколог дәрігерінде ары қарай қаралуының қажеттілігі туралы түсіндіреді. Бұндай жүкті әйелді уақытша қарайтын консультацияның немесе басқа мекеменің дәрігері тұратын мекені бойынша әйелдер консультациясы (кабинеті) бұрын берген айырбастау картасына тексерулер мен зерттеулердің негізгі қорытындыларын белгілеуі және оған "Жүкті және жаңа босанған әйелдің жеке картасын" (N 111/у нысан) ашуы керек.

38. Врач акушер-гинеколог женской консультации (кабинета) при необходимости выдает беременным справки перевода на легкую и безвредную работу (форма N 084/у). Такой перевод в соответствии с врачебным заключением осуществляется при любом сроке беременности в соответствии с трудовым законодательством. Врач акушер-гинеколог выдает листки нетрудоспособности в соответствии с приказом Председателя Агентства по делам здравоохранения Республики Казахстан "Об утверждении Правил выдачи гражданам листков нетрудоспособности" от 29 декабря 2000 года N 859, зарегистрированного в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 1372-1. V095860
39. В случае сомнения в сроке беременности, вопрос о декретном отпуске решается совместно с заведующим  или другим врачом женской консультации (кабинета). Листки нетрудоспособности регистрируются в "Книге регистрации листков нетрудоспособности" (форма
N 036/у). Учащимся для освобождения от занятий выдаются справки с сохранением корешка в "Книге справок о временной нетрудоспобности студентов, учащихся техникумов и школ" (форма 095/у). Оформляя дородовый отпуск, врач разъясняет женщине необходимость более частого посещения женской консультации (кабинета) во время отпуска.
40. Обучение беременных женщин правилам личной гигиены, а также физическая и психопрофилактическая подготовка их к родам начинается с первых посещений женской консультации (кабинета).
41. Физическая подготовка проводится группой женщин. В женской консультации (кабинете) женщины осваивают специальный комплекс упражнений, который рекомендуется выполнять дома в течение определенного времени (до смены этого комплекса новым). Проводится также ультрафиолетовое облучение беременных. Групповые занятия (не более 8-10 человек) по психопрофилактической подготовке к родам целесообразно начинать с 30-34 недель беременности. Физиопсихопрофилактическая подготовка беременных к родам проводится врачом участка или одним из врачей женской консультации (кабинета), специально подготовленной акушеркой.
42. Занятия с женщинами в "школах матерей" начинаются с 15-16 недель беременности.
43. Целесообразно по некоторым темам проводить занятия с будущими отцами (о режиме беременной женщины, о питании во время беременности, уходе за ребенком и другие).
44. Дополнительные данные следующих осмотров и исследований фиксируются в карту при каждом посещении беременной врача женской консультации (кабинета).
45. В случае отъезда беременной в другой город (село) врач разъясняет необходимость ее дальнейшего наблюдения у врача акушера-гинеколога или акушерки. Врач женской консультации (кабинета) или другого учреждения, временно наблюдающий за такой беременной, фиксирует основные результаты осмотров и исследований в выданную ей ранее по месту жительства обменную карту женской консультации (кабинета) и завести на нее "Индивидуальную карту беременной и родильницы" (форма N 111/у).

3. Жаңа босанған әйелді бақылауды, сауықтыруды
және қалпына келтіру емдеуін ұйымдастыру
46. Асқынусыз босанудан кейін әйелдерді бақылауды оны акушерлік стационардан шығарғаннан соң 7-10 күннен кейін кешіктірмей бастау ұсынылады. Осы мерзімде консультацияға қаралудың қажеттілігін әйелге босануға дейін түсіндірген жөн.
47. Босанған әйел консультацияға бірінші рет қаралуға келген уақытта акушер-гинеколог босану ағымы мен салдары туралы стационардың мәліметтерімен (айырбастау картасымен, анықтамамен) танысады, шағымдарды, сүттің шығу сипатын анықтайды және сүт бездерінің, құрсақ жақтауларының жағдайына және ақ кірдің сипатына ерекше назар аударады. Айғақтары бойынша қынаптық зерттеу (асептика мен антисептика ережелерін мұқият сақтай отырып) жүргізіледі. Жаңа босанған әйелге баланы емізу кезеңінде жаңа жүктіліктің болуы мүмкін екендігі түсіндірілуі және жүкті болуға қарсы құралдарды таңдау үшін консультацияға өтініш білдіру мерзімдері ұсынылуы керек.
48. Емдеуге акушерлік стационардан шыққаннан соң 7-10 күннен кейін; акушерлік стационардың нұсқауы бойынша (телефон арқылы немесе жазбаша хабарлау); босанғаннан кейінгі кезеңнің асқынған ағымы болған кезде консультацияға келмеген; әйелдер консультациясына белгілеген мерзімде қайталап келмеген жаңа босанған әйелдер жатады.
49. Жұмыс істейтін әйелдерге босанғаннан кейінгі демалысты белгіленген тәртіппен әйелдер консультациясының (кабинетінің) акушер-гинеколог дәрігері ресімдейді.
50. Жаңа босанған әйелдің босануы туралы мағұлматтар, сауалнаманың, тексеру мен арнайы тексеру мәліметтері жүкті және жаңа босанған әйелдің "Жүкті және жаңа босанған әйелдің жеке картасына" (N 111/у нысан) жазылады. Картаға жаңа босанған әйелдің барлық медициналық құжаттамалары: жаңа босанған әйелдің "Жүкті әйелдің айырбастау-хабарлау картасы" (N 113/у нысанды), әйелдер консультациясы үшін стационардың мәліметтері, зертханалық зерттеулердің нәтижелері, консультанттардың қорытындылары және басқалар салынады.
51. Жаңа босанған әйелдің барлық "Жүкті және жаңа босанған әйелдің жеке картасы" (N 111/у нысан) босанғаннан кейінгі кезеңнің соңына дейін арнайы картотека ұяшығында сақталады.
52. Барлық босанған әйелдер босанғаннан кейінгі кезеңде перзентханадан шыққаннан кейінгі бір ай ішінде кеуде клеткалары органдарына флюорографиялық тексеруден өтуге тиіс.
4. Гинекологиялық көмекті ұйымдастыру
53. Гинекологиялық ауруларды анықтау консультацияға қаралуға өтініш білдірген, оның ішінде жүктілігі бойынша әйелді қабылдау, үйге барып тексеру (шақыру бойынша), әйелдер консультациясында (кабинеттерінде), кәсіпорындарда, мекемелерде, емханалардың қарау кабинеттерінде әйелді алдын-алу тексеруін жүргізу кезінде жүзеге асырылады.

3. Организация наблюдения, оздоровления
и восстановительного лечения родильниц
46. Наблюдение за женщиной после неосложненных родов рекомендуется начинать не позже, чем через 7-10 дней после выписки ее из акушерского стационара. Необходимость посещения женской консультации (кабинета) в эти сроки следует разъяснить женщине еще до наступления родов.
47. При первом посещении родильницей женской консультации (кабинета) врач акушер-гинеколог знакомится с данными стационара (обменная карта, справка) о течении и исходе родов, выявляет жалобы, характер лактации и обращает особое внимание на состояние молочных желез, брюшной стенки и характер лохий. Вагинальное исследование (с весьма тщательным соблюдением правил асептики и антисептики) производится по показаниям. Родильницам должна быть разъяснена возможность наступления новой беременности в период кормления ребенка и рекомендованы сроки обращения в консультацию для подбора противозачаточных средств.
48. Патронажу подлежат родильницы: не явившиеся в женскую консультацию (кабинет) через 7-10 дней после выписки из акушерского стационара; по указанию акушерского стационара (телефонное или письменное извещение); при осложненном течении послеродового периода; не явившиеся повторно в установленный срок в женскую консультацию (кабинет).
49. Послеродовой отпуск работающим женщинам оформляет врач акушер-гинеколог женской консультации (кабинета) или родовспомогательного учреждения в установленном порядке.
50. Сведения о родах, данные опроса, осмотра и специальных обследований родильницы заносятся в "Индивидуальную карту беременной и родильницы" (форма N 111/у). В карту вкладывается вся медицинская документация родильницы: "Обменно-уведомительная карта" (форма N 113/у), сведения стационара для женской консультации (кабинета), результаты лабораторных исследований, заключения консультантов и другие.
51. Все "Индивидуальные карты беременных и родильниц" (форма N 111/у) до конца послеродового периода хранятся в специальной ячейке картотеки.
52. Все родильницы в послеродовом периоде в течение месяца после выписки из родильного дома должны пройти флюорографическое обследование органов грудной клетки.
4. Организация гинекологической помощи
53. Выявление гинекологических заболеваний осуществляется: при приеме женщин, обратившихся в женскую консультацию (кабинет), в том числе и по поводу беременности, осмотре женщины на дому (по вызову), проведении профилактических осмотров женщин в женской консультации (кабинете), на предприятиях, в учреждениях, смотровых кабинетах поликлиник.

54. Әйелдер консультациясына алғаш қаралған әрбір әйелге "Амбулаториялық науқастың медициналық картасы" (N 025/у нысанды) ашылады.
55. Жалпы және арнайы анамнезді анықтау кезінде тұқымқуалаушылыққа, ауырған аурулары мен операцияларына (оның ішінде гинекологиялық), еттекірі функциясының ерекшелігіне, жыныстық қатынасына, күйеуінің денсаулығына, жүктіліктің ағымы мен салдарына, нақты ауруының дамуына, еңбек және тұрмыс жағдайына назар аударған жөн.
56. Науқасты алғаш тексергеннен кейін амбулаториялық науқастың картасының екінші бетіне "қорытынды нақты диагноздарды жазу парағына" тексерген күні қойылады, белгіленген күні қорытынды диагноз (нақты) жазылады.
57. Қорытынды диагноздарды тіркеу үшін нақты диагнозы қойылған барлық науқастарға арналған статистикалық талонды (N 0-25-2/у нысанды) амбулаториялық науқастың нақты диагноздарын жазу парағынан бастап әрбір қабылдау кезінде акушерка толтырады және дәрігер қол қояды. Қаралған әйелден екі немесе бірнеше гинекологиялық ауруларды анықтаған жағдайда статистикалық талон әрбір нақты анықталған ауруларға толтырылады.
58. Әйелді алғаш тексерген кезде нақты диагнозды қою мүмкіндігі болмаған жағдайда (немесе диагнозға күмәнданған жағдайда) дәрігер амбулаториялық картаға болжамдық диагнозды жазады және науқасқа консультацияның меңгерушісімен немесе стационардың гинекологиялық бөлімшесінің меңгерушісімен кеңес береді немесе әйелді басқа емдеу-алдын алу мекемелерінің мамандарына жібереді.
59. Әйелді тексерудің барлық мәліметтері, консультацияда жүргізілген манипуляциялар мен операциялар туралы мәліметтер, сондай-ақ кеңестер мен тағайындаулар науқастың амбулаториялық картасына жазылуы тиіс және дәрігердің қолымен бекітілуі тиіс.
60. Консультация (кабинет) жұмыс істейтін аудандағы 15 жастан 18 жасқа дейінгі қыздар жылына бір рет алдын алу тексерулерін өтуі (тік ішек арқылы саусақпен зерттеу) тиіс.
61. Тексерудің цитологиялық әдісті қолдана отырып, жылына бір рет әрбір әйелді акушер-гинеколог қарайды.
62. Әйелдер консультациясында (кабинетінде) мынадай диагностикалық әдістер қолданылуы мүмкін: метросальпингография, пертубация, зерттеудің цитологиялық әдістері, биопсия, жатыр қуысынан сору және басқалар.
63. Алдын алу тексеру кезінде гинекологиялық аурулар анықталған жағдайда әйел тұрақты мекені бойынша әйелдер консультациясында (кабинетінде) емдеу тағайындалады.

54. На каждую женщину, первично обратившуюся в женскую консультацию (кабинет), заводится "Медицинская карта амбулаторного больного" (форма N 025/у).
55. При выяснении общего и специального анамнеза следует обращать внимание на наследственность, перенесенные заболевания и операции (в том числе и гинекологические), на особенности менструальной функции, половой жизни, здоровье супруга, течение и исход беременностей, развитие настоящего заболевания, условия труда и быта.
56. После первого осмотра больной на второй странице карты амбулаторного больного в графе "заключительных уточненных диагнозов" проставляется дата осмотра, заключительный (уточненный) диагноз записывается в день его установления.
57. "Статистический талон для регистрации заключительных диагнозов" (форма N 0-25-2/у) заполняется с листа записи уточненных диагнозов карты амбулаторного больного акушеркой во время каждого приема и подписывается врачом на всех больных, у которых установлен окончательный диагноз. В случае выявления у одной и той же женщины двух или нескольких гинекологических заболеваний, статистический талон заполняется на каждое окончательно установленное заболевание.
58. В случае невозможности установления окончательного диагноза при первом осмотре женщины (или при сомнении в диагнозе) врач записывает в амбулаторной карте предполагаемый диагноз и консультирует больную с главным врачом (заведующим) женской консультацией (кабинета) или с заведующим гинекологическим отделением стационара, или направляет женщину к специалистам других лечебно-профилактических учреждений.
59. Все данные обследования женщины, данные о манипуляциях и операциях, произведенных в женской консультации (кабинете), а также советы и назначения должны записываться в амбулаторную карту больной и скрепляться подписью врача.
60. Девушки в возрасте с 15 до 18 лет подлежат профилактическим гинекологическим осмотрам (пальцевое исследование через прямую кишку) раз в году, проживающие в районе деятельности женской консультации (кабинета).
61. Каждая женщина осматривается акушером-гинекологом один раз в год с применением цитологического метода обследования.
62. В женской консультации (кабинете) могут применяться следующие диагностические методы: метросальпингография, пертубация, цитологические методы исследования, биопсия, аспират с полости матки и другие.
63. В случае выявления при профилактическом осмотре гинекологического заболевания женщине назначается лечение в женской консультации (кабинете) по месту работы или по месту жительства.

64. Нақты диагнозды белгілеу кезінде науқасты емдеу және диспансерлік бақылау туралы мәселе шешіледі.
Диспансерлік байқауға жататын әрбір әйелге "Диспансерлік байқауды бақылау картасы" (N 030/у нысаны) толтырылады.
65. Диспансерлеу науқас сауыққаннан кейін немесе оның әйелдер консультациясы (кабинеті) жұмыс істейтін ауданнан кетуіне байланысты тоқтатылады.
66. Гинекологиялық науқастарды емдеу негізінен әйелдер консультациясында (кабинетінде), денсаулық сақтау пункттерінде, бейіні бойынша мамандандырылған диспансерлерде (туберкулезге қарсы, онкологиялық, тері-венерология), сондай-ақ гинекологиялық стационарларда жүзеге асырылады. Әйелдер консультациясында (кабинетінде) науқастарды емдеуді дәрігер немесе оның тағайындауы бойынша акушерка жүргізеді. Күндізгі стационардың принциптері пайдаланылуы мүмкін.
67. Мамандандырылған гинекологиялық қабылдаулар (кабинеттер) ірі, жақсы жабдықталған әйелдер консультацияларында әйелдерге білікті консультативтік көмек көрсету мақсатында ұйымдастырылады.
68. Мамандандырылған қабылдаулардың қатарына:
1) отбасын жоспарлау;
2) гинекологиялық эндикринология және бедеулік;
3) жүктілікті соңына дейін көтере алмау;
4) ісік ауруларының алдын алу;
5) балалар мен ересектер гинекологиясы жөніндегі қабылдаулар жатады.
69. Балалар жасындағы гинекология бойынша қабылдаулар балалар емханаларында, әйелдер консультациясында, ал 15-тен 18 жасқа дейінгілерге әйелдер консультациясының (кабинеттің) жанындағы жасөспірімдер кабинетінде ұйымдастырылады.
70. Емшара кабинетінде жұмыс істеу үшін акушерка бөлінуі мүмкін. Емшараларды есепке алу "Емшараларды есепке алу журналында" (N 029/у нысаны) жүргізіледі.
71. Әйелдер консультациясында шағын операция бөлмесі және операциядан кейін науқастардың уақытша демалуына арналған бөлме ұйымдастырылуы мүмкін.
72. Амбулаториялық түрде шағын гинекологиялық операциялар мен манипуляциялар: жатыр мойнының биопсиясы, цитологиялық зерттеу үшін жатыр қуысынан сұйықтықты сорып алу (шприцпен), полипэктомия, диатермокоагуляция, ЖІС енгізу, алып тастау және басқалар жүргізілуі мүмкін. Операциялар "Амбулаториялық операцияларды есепке алу журналында" (N 069/у нысаны) тіркеледі.
73. Гинекологиялық науқасқа медициналық көмек көрсету (талдаулар, инъекциялар, консультациялар) ерекше жағдайларда үйге ұйымдастырылуы мүмкін.
74. Стационарлық емдеу тағайындалған науқасқа емдеуге жату үшін жолдама беріледі.
75. Учаскенің акушеркасы науқастың стационарға түсу фактісін тексереді. Амбулаториялық науқастың картасында әйелді стационарға жіберу және нақты түрде емдеуге жатқызу туралы жазылады. Стационардан науқастарды шығарғаннан кейін аяғына дейін емдеу әдістерін белгілеу стационардың ұсынымында назарға алынады. Стационардың мәліметтері амбулаториялық науқастың картасына көшіріледі, көшірме науқаста қалады.

64. При установлении окончательного диагноза решается вопрос о лечении и диспансерном наблюдении за больной. На каждую женщину, подлежащей диспансерному наблюдению, заполняется "Контрольная карта диспансерного наблюдения" (форма N 030/у).
65. Диспансеризация прекращается после выздоровления больной или в связи с выездом ее из района деятельности женской консультации (кабинета).
66. Лечение гинекологических больных осуществляется в основном в женской консультации (кабинете), в здравпункте, по профилю в специализированном диспансере (противотуберкулезный, онкологический, кожно-венерологический), а также в гинекологических стационарах. Лечение больных в женской консультации (кабинете) проводится врачом или по его назначению акушеркой. Возможно использование принципа дневного стационара.
67. Специализированные гинекологические приемы организуются в крупных, хорошо оборудованных женских консультациях (кабинетах) с целью оказания квалифицированной консультативной помощи женскому населению.
68. К числу специализированных относятся приемы:
1) планирования семьи;
2) гинекологической эндокринологии и бесплодия;
3) невынашивания беременности;
4) профилактики опухолевых заболеваний;
5) детской и подростковой гинекологии.
69. Приемы по гинекологии детского возраста организуются в детских поликлиниках, женских консультациях (кабинетах), а с 15 до 18 лет - в подростковом кабинете при женской консультации (кабинете).
70. Для работы в процедурном кабинете может выделяться акушерка. Учет процедур производится в "Журнале учета процедур" (форма N 029/у).
71. В женской консультации (кабинете) должна быть организована малая операционная и комната отдыха для временного пребывания больных после амбулаторных операций.
72. Амбулаторно могут проводиться малые гинекологические операции и манипуляции: биопсия шейки матки, аспирация (шприцем) содержимого полости матки для цитологического исследования, полипэктомия, диатермокоагуляция, введение, удаление внутриматочной спирали и другие. Операции регистрируются в "Журнале записи амбулаторных операций" (форма N 069/у).
73. В особых случаях медицинская помощь гинекологической больной (анализы, инъекции, консультации) может быть организована на дому.
74. Больной, назначаемой стационарное лечение, выдается направление на госпитализацию.
75. Акушерка участка проверяет факт поступления больной в стационар. В карте амбулаторного больного делается запись о направлении в стационар и фактической госпитализации женщины. После выписки больной из стационара в определении метода долечивания принимаются во внимание рекомендации стационара. Сведения стационара переносятся в карту амбулаторного больного, выписка остается у больной.

76. Аборттардың алдын алу үшін жүктілікті болдырмайтын құралдарды ұсынымдар, жүктіліктен сақтану құралдарын пайдалану бойынша жеке таңдау мен қолдануды үйрету маңызды болып табылады. Жүктілік және босану кезінде әйелдің денсаулығы мен өміріне қатер төндіретін аурулар, сондай-ақ тұқымқуалаушылық аурулар болған кезде оған үнемі жүктіліктен сақтану ұсынылады.
77. Жүкті әйел жүктілікті жасанды жолмен үзу үшін өтініш білдірген жағдайда дәрігер жүктіліктің мерзімін анықтағаннан және аборт операциясына медициналық қарсы айғақтардың жоқтығын белгілегеннен кейін, жүктілікті үзудің зиянды екенін түсіндіру керек. Жүктілікті үзудің қауіптілігі мен зияны туралы түсіндіреді. Жүктілікті жасанды жолмен (аборт) үзу үшін тексеру мен емдеуге жатқызу белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
78. Аурушаңдықты талдау ыңғайлы болу үшін (МКБ -10) аурулардың халықаралық жіктемесінің 10-қайта қарауын пайдаланған орынды.
5. Ауыл халқына акушерлік-гинекологиялық
көмекті ұйымдастыру
79. Амбулаториялық-емханалық және акушерлік гинекологиялық көмек аудандық, аудандық орталық ауруханалардың, ауылдық дәрігерлік амбулаториялардың әйелдер консультацияларында (кабинеттерінде), акушерлік-гинекологиялық кабинеттерде, фельдшерлік-акушерлік пункттерде көрсетіледі. Консультативтік және мамандандырылған көмекті облыстық ауруханалардағы акушерлік-гинекологиялық бөлімшелер, оның ішінде бейіндік кафедралар мен Ана мен бала денсаулығын сақтау республикалық ғылыми-зерттеу орталығының базалары қамтамасыз етеді.
80. Ауылдық жерлерде жүкті әйелдер мен гинекологиялық науқастарды бақылау мен тексеру әсіресе жоғары қатер тобындағы жүкті әйелдерге акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетудегі кезеңділікті сақтауды есепке ала отырып, жоғарыда көрсетілген үлгіге сәйкес жүргізіледі.
81. Жекелеген және жету қиын аудандардың ауыл халқына, сондай-ақ отарлы мал шаруашылығымен айналасатын бөлімшелерге дәрігерлік акушерлік-гинекологиялық көмекті құрамын акушер-гинеколог, педиатр, терапевт, тіс дәрігері, зертханашы, акушерка, балалар медицина мейірбикесі кіретін көшпелі бригадалар көрсетеді. Көшпелі бригадаларда акушер-гинеколог дәрігердің жұмысына басшылықты аудандық акушер-гинеколог жүзеге асырады.
82. Көшпелі бригадалардың құрамына кіретін акушер-гинеколог:
1) әйелдерді профилактикалық қарау, оларды зертханалық тексеру жүргізуге;
2) жүкті әйелдер мен гинекологиялық науқастарды қарауға, тексеруге;
3) қажет болған жағдайда - шұғыл медициналық көмек көрсетуге;

76. Для предупреждения абортов важными являются рекомендации, индивидуальный подбор и обучение по использованию противозачаточных средств. При наличии тяжелых заболеваний и других состояний, при которых вынашивание беременности и роды могут угрожать здоровью и жизни женщины, а также при тяжелых наследственных заболеваниях, ей следует рекомендовать постоянно воздерживаться от наступления беременности.
77. При обращении беременной женщины за направлением для искусственного прерывания беременности, после определения срока беременности и установления отсутствия медицинских противопоказаний к операции аборта, врач разъясняет опасность и вред прерывания беременности. Обследование и госпитализация для искусственного прерывания беременности (аборта) производится в установленном законодательством порядке.
78. Для удобства анализа заболеваемости целесообразно использовать международную классификацию болезней 10-го пересмотра (МКБ-10).
5. Организация акушерско-гинекологической
помощи сельскому населению
79. Амбулаторно-поликлиническая акушерско-гинекологическая помощь оказывается в женских консультациях (кабинетах) районных, центральных районных больниц и поликлиник, в акушерско-гинекологических кабинетах сельских врачебных амбулаторий, фельдшерско-акушерских пунктах. Консультативную и специализированную помощь обеспечивают акушерско-гинекологические отделения (кабинеты), областные больницы, а также городские акушерско-гинекологические отделения, в том числе базы профильных кафедр и Республиканский научно-исследовательский центр охраны здоровья матери и ребенка.
80. Наблюдение и обследование беременных женщин и гинекологических больных в сельской местности проводится в соответствии с вышеуказанной схемой, с учетом соблюдения этапности в оказании акушерско-гинекологической помощи, особенно беременным из группы высокого риска.
81. Сельскому населению отдаленных и труднодоступных районов, а также занятому отгонным животноводством, врачебную акушерско-гинекологическую помощь оказывают выездные бригады, в состав которых могут входить акушер-гинеколог, педиатр, терапевт, зубной врач, лаборант, акушерка, детская медицинская сестра. Руководство работой врача акушера-гинеколога в выездной бригаде осуществляет районный акушер-гинеколог.
82. Акушер-гинеколог, входящий в состав выездной бригады, обязан:
1) проводить профилактический осмотр женщин, их лабораторное обследование;
2) осмотр, обследование беременных и гинекологических больных;
3) при необходимости - оказание экстренной медицинской помощи;

4) әйелдерді контрацепция әдістері мен құралдарына үйретуге;
6) халық үшін сұхбаттар мен лекциялар өткізуге міндетті.
83. Көшпелі бригадалардың акушер-гинекологы өзінің қызметін өзі жұмыс істейтін мекеменің базасындағы құжаттамада көрсетуі тиіс. Акушер-гинеколог кезекті шығу кезінде фельдшерлік-акушерлік пункттің акушеркасының тағайындаулар мен ұсынымдардың орындауын тексереді.
84. Көшпелі бригадалар орындарда жұмыс істеу үшін қажетті мүккәмалдармен, медициналық жабдықтармен, аспап жиынтықтарымен, жүкті әйелдерге, босанатын әйелдерге, жаңа босанған әйелдерге, жаңа туған балаларға шұғыл медициналық көмек көрсету үшін, науқастарға алдын алу тексерулерін жүргізу үшін дәрі-дәрмектермен жарақтандырылады.
85. Бригадалардың шығу кезеңі аралығында сәтті акушерлік-гинекологиялық анамнезі, жүктіліктің қалыпты өтуі бар іс жүзінде дені сау әйелдерді фельдшерлік-акушерлік пункттің немесе учаскелік аурухананың акушеркалары бақылайды, босануға жақын жердегі босандыру мекемелеріне жібереді.
86. Жоғары қатер топтарындағы әйелдер үшін диспансерлік есепке алу және босандыру мерзімі көрсетіле отырып, орталық ауруханаға (облыстық босандыру бөлімшелеріне, республикалық ауруханаларға, мамандандырылған босандыру үйлері) емдеуге жатқызу жоспары белгіленеді.
87. Әйелдерге жүктілікке және босануына байланысты ең жеңіл жұмысқа ауыстырудың қажеттілігі туралы немесе демалыс беру туралы анықтамаларды, жүктіліктің патологиясына байланысты еңбекке жарамсыздық парақтарын ауылдық учаскелік немесе аудандық орталық аурухананың акушер-гинекологы береді.
88. Ауданның ауыл халқына акушерлік-гинекологиялық көмекке ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылықты ауданның бас акушер-гинекологы жүзеге асырады.

4) обучать женщин методам и средствам контрацепции;
5) проводить беседы или лекции для населения.
83. Свою деятельность акушер-гинеколог выездной бригады должен отражать в документации того учреждения, на базе которого он работает. При повторном выезде акушер-гинеколог проверяет выполнение акушеркой фельдшерско-акушерского пункта назначений и рекомендаций.
84. Выездные бригады оснащаются необходимым для работы на месте инвентарем, медицинским оборудованием, набором инструментов, медикаментами для оказания экстренной медицинской помощи беременным, роженицам, родильницам, новорожденным детям, проведения профилактических осмотров и приема больных.
85. Практически здоровые женщины с благополучным акушерско-гинекологическим анамнезом, нормальным течением беременности в период между выездами бригады наблюдаются у акушерки фельдшерско-акушерского пункта или участковой больницы, на роды направляются в ближайшее родовспомогательное учреждение.
86. Для беременных группы высокого риска намечается план диспансерного наблюдения и родоразрешения с указанием сроков госпитализации их в центральную районную больницу (родильные отделения областной больницы, специализированные родильные дома), Республиканский центр охраны здоровья матери и ребенка.
87. Справки о необходимости перевода на более легкую работу или о предоставлении отпуска в связи с беременностью и родами, листки нетрудоспобности, в связи с патологией беременности выдает женщинам акушер-гинеколог сельской участковой или центральной районной больниц.
88. Организационно-методическое руководство акушерско-гинекологической помощью сельскому населению района осуществляет главный акушер-гинеколог района.