"Темекі шегу үшін арнайы бөлінген орындардың құрылысына және ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық ережелері мен нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 28 тамыздағы N 641 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 22 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 2499. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 маусымдағы N 476 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.06.30 N 476 бұйрығымен.
Келісілді
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрлігі Құрылыс істері
жөніндегі комитетінің
төрағасы
2003 жылғы 22.09
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған "Темекі шегу үшін арнайы бөлінген орындардың құрылысына және ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық ережелері мен нормалары бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген сәтінен бастап күшіне енеді.
Министр
Бекітілген
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2003 жылғы 28 тамыздағы
N 641 бұйрығымен
"Шылым шегу үшін арнайы
бөлінген орынның құрылымына,
және оны жұмыс бабында
ұстауға қойылатын санитарлық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитарлық ережелері мен
нормаларын бекіту туралы
Шылым шегу үшін арнайы бөлінген орынның
құрылымына және оны жұмыс бабында ұстау үшін
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
Санитарлық ережелер және нормалар 1. Жалпы ережелер
1. "Шылым шегу үшін арнайы бөлінген орынның құрылымына және оны жұмыс бабында ұстау үшін қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" туралы санитарлық ережелер мен нормалар (бұдан әрі - санитарлық ережелер) меншік түріне қарамастан жеке және заңды тұлғаларға арналады.
2. Осы санитарлық ережелер талаптарының орындалуын ұйымдардың бірінші басшылары және жеке тұлғалар қамтамасыз етеді.
2. Шылым шегу үшін арнайы бөлінген орынның
құрылымына және оны жұмыс бабында ұстау үшін
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
3. Қоғамдық тамақтандыру орындарында, жергілікті және алыс аралыққа жүретін поездарда, әуе, теңіз және өзен кемелерінде, әуежайының ғимараттарында, темір жол, автокөлік және су вокзалдарында, басқа да ұйымдарда шылым шегу үшін қолданыстағы заңнамаға сәйкес арнайы орындар қарастырылады.
4. Шылым шегу үшін бөлінетін арнайы орындар ашық верандаларда, жылы жыл мезгілдерінде (сыртқы ауаның температурасы қанағаттанарлық болған кезде) алаңдарда және (немесе) жұмыс орнынан кем дегенде 5м қашықтыққа орналасқан жеке үй-жайларда орналасуы керек. Шылым шегу үшін бөлінетін үй-жайдың ауданы, адамдардың ең көп жиналатын кезінде, бір адамға шаққанда 4м 2 -ден кем болмайтындай етіп қарастырылуы керек.

Об утверждении санитарных правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к устройству и содержанию специально выделенных мест для курения"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 августа 2003 года № 641. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2003 года № 2499. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от от 30 июня 2010 года № 476
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.06.2010 № 476.
Согласован
председателем Комитета
по делам строительства
Министерства индустрии
и торговли
Республики Казахстан
22 сентября 2003 года
В соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые санитарные правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к устройству и содержанию специально выделенных мест для курения".
2. Настоящий приказ вводится в действие после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
УТВЕРЖДЕНЫ
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
28 августа 2003 года N 641
"Об утверждении санитарных правил
и норм "Санитарно-эпидемиологические
требования к устройству и содержанию
специально выделенных мест для курения"
Санитарные правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования к
устройству и содержанию специально выделенных
мест для курения"
1. Общие положения
1. Санитарные правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к устройству и содержанию специально выделенных мест для курения" (далее - санитарные правила), предназначены для физических и юридических лиц независимо от форм собственности.
2. Первые руководители организаций и физические лица обеспечивают соблюдение требований настоящих санитарных правил.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к
устройству и содержанию специально выделенных мест для курения
3. В пунктах общественного питания, поездах местного и дальнего сообщения, на судах воздушного, морского и речного транспорта, в зданиях аэропортов, железнодорожных, автомобильных и водных вокзалах, в соответствии с действующим законодательством, предусматриваются специальные места для курения.
4. Места для курения должны выделяться на открытых верандах, площадках в теплое время года (при положительной температуре наружного воздуха) и (или) размещаться в отдельных помещениях, удаленных от ближайших рабочих мест на расстоянии не менее 5 м. Площадь, выделенного помещения для курения должна предусматриваться из расчета не менее 4 м 2 на одного курящего, в часы их наибольшего скопления.

5. Шылым шегуге арналған үй-жайлардың едендері, қабырғалары мен жабындылары қолданыстағы құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптарына сай (бұдан әрі - ҚНжЕ) жанбайтын материалдардан жасалуы керек.
6. Шылым шегуге арналған орындар мыналармен:
1) табиғи және механикалық жолмен қосылатын сорып-шығаратын желдеткіш жүйесімен;
2) табиғи және жасанды жарықтандыру көздерімен;
3) шылым қалдықтарын, темекі қораптарын, сіріңкелерді жинауға арналған отқа төзімді күлсалғыштармен және кем дегенде үштен бір бөлігіне су құйылған арнайы (қақпақты) урналармен;
4) қолданыстағы стандарттың талабына сай келетін, шылым шегушілер демалатын орында жанбайтын материалдардан жасалған жиһазбен;
5) өрт сөндіргішпен және құм салынған жәшікпен;
6) шылым шегудің зияны туралы көрнекі үгіт құралдарымен жабдықталуы тиіс.
7. Шылым шегуге бөлінген орындарда күн сайын жуғыш заттарды қолдана отырып, ылғалды тазалау жұмыстары жүргізіледі; арнайы урналар мен күлсалғыштар толуына байланысты шылым қалдықтарынан тазаланып, Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген жуғыш және зарарсыздандырғыш заттарды қолдану арқылы тазаланып отырылуы керек.

5. В помещениях для курения, полы, стены и перекрытия должны быть выполнены из негорючих материалов, в соответствии с требованиями действующих строительных норм и правил (далее - СНиП).
6. Места для курения должны обеспечиваться:
1) естественной и приточно-вытяжной вентиляцией на механическом побуждении, с преобладанием вытяжки над притоком;
2) естественным и искусственным освещением;
3) огнеупорными пепельницами и специальными урнами, не менее чем на треть заполненными водой, для сбора окурков, табачных упаковок и спичек;
4) мебелью, из негорючих материалов, для отдыха курящих, в соответствии с требованиями действующих СНиП;
5) огнетушителем и ящиком с песком;
6) наглядной агитацией о вреде курения.
7. В местах для курения должна проводиться ежедневная, влажная уборка, специальные урны и пепельницы должны ежедневно и по мере наполнения освобождаться от окурков и мыться с использованием моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан.