Жеке табыс салығын есептеу және ұстап қалу және әлеуметтік салықты есептеу Ережелерін бекіту туралы
Қазақтан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының 2003 жылғы 7 қарашадағы N 445 бұйрығы. Қазақтан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 8 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2597. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 613 (V043301) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық Кодексі)  153  және  318  баптарын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жеке табыс салығын есептеу және ұстап қалу және әлеуметтік салықты есептеу Ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің Әдістеме басқармасы (Ж.С.Есмағанбетова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. "Төлем көзінен салық салынатын қызметкерлердің табысы бойынша жеке табыс салығын есептеу Есебін құрастыру Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 1 ақпандағы N 125  бұйрығының  (N 1787 нөмірмен тіркелген, "Нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде" 2002 ж., N 17 жарияланған) күші жойылған деп танылсын.
4. Осы бұйрық 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі Салық
комитеті Төрағасының
2003 жылғы 7 қарашадағы
N 445 бұйрығымен
бекітілген
Жеке табыс салығын есептеу және ұстап қалу және
әлеуметтік салықты есептеу
Ережелері
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық Кодексі)  153  және  318  баптарына сәйкес әзірленген және қызметкерлердің төлем көзінен салық салынатын табысы бойынша жеке табыс салығын және қызметкерлердің табыстарына төлеуге жұмыс берушінің шығыстарына есептелетін әлеуметтік салықты, сондай-ақ ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша жеке тұлғаларға төлемдерді есептеу және ұстап қалу тәртібін айқындайды. Жеке табыс салығын есептеу және ұстап қалу, сондай-ақ әлеуметтік салықты қосымшаға сәйкес жеке табыс салығын есептеу және ұстап қалу және әлеуметтік салықты есептеу бойынша есепті жасау (бұдан әрі - Есеп) жолымен жүзеге асырылады.
2. Есепте салық төлеуші мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) 1-бағанда салық жылының тиісті айлары;
2) 2-бағанда Салық кодексінің  144-бабы , 1-тармағының 10), 16), 17), 23), 25)-26), 29), 31-1), 34) тармақшаларында айқындалған төлемдерді қоспағанда жеке тұлғаға салық жылының тиісті айы үшін қосымша төлемдерді, үстеме ақыларды, сыйлықақыларды, сондай-ақ Салық кодексінің  149-бабының  2-тармағына сәйкес өзге де төлемдерді қоса алғанда жалақы түрінде есептелген табыстарының сомасы. 2-бағанда сонымен қатар жеке тұлғаның ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша кірістері көрсетіледі;

Об утверждении Правил исчисления и удержания индивидуального подоходного налога и исчисления социального налога
Приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 7 ноября 2003 года N 445. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2003 года N 2597. Утратил силу - приказом Председателя Налогового комитета МФ РК от 1 декабря 2004 года N 613 (V043301) (вводится в действие с 1 января 2005 года)
В целях реализации статей 153  и 318 Кодекса  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления и удержания индивидуального подоходного налога и исчисления социального налога.
2. Управлению методологии Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (Есмаганбетова Ж.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ  Министра государственных доходов Республики Казахстан от 1 февраля 2002 года N 125 "Об утверждении Правил составления Расчета по исчислению индивидуального подоходного налога по доходам работников, облагаемым у источника выплаты" (зарегистрирован за N 1787, опубликован в "Бюллетене нормативных правовых актов" N 17, 2002 года).
4. Настоящий приказ вступает в силу с 1 января 2004 года.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 7 ноября 2003 года
N 445
Правила
исчисления и удержания индивидуального подоходного налога и
исчисления социального налога
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьями 153  и 318 Кодекса  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок исчисления и удержания индивидуального подоходного налога по доходам работников, облагаемым у источника выплаты, и социального налога, начисляемого на расходы работодателя на выплату доходов работников, а также выплат физическим лицам по договорам возмездного оказания услуг. Исчисление и удержание индивидуального подоходного налога, а также начисление социального налога осуществляются путем составления расчета по исчислению и удержанию индивидуального подоходного налога и исчислению социального налога, согласно приложению (далее - Расчет).
2. В Расчете налогоплательщиком указываются следующие данные:
1) в графе 1 соответствующие месяцы налогового года;
2) в графе 2 сумма начисленного физическому лицу за соответствующий месяц налогового года дохода в виде заработной платы, включая доплаты, надбавки, премии, а также другие выплаты в соответствии с пунктом 2 статьи 149  Налогового кодекса, за исключением выплат, определенных в подпунктах 10), 16)-17), 23), 25)-26), 29), 31-1), 34) пункта 1 статьи 144  Налогового кодекса. В графе 2 также указывается доход физического лица по договорам на возмездное оказание услуг;

3) 3-бағанда салық жылының басынан бастап үдемелі жиынмен есептелген табыстардың сомасы;
4) 4-бағанда 2-бағанда көрсетілген және Салық кодексінің  144-бабына  сәйкес салық жылының тиісті айы үшін салық салуға тиіс емес табыстарының сомасы;
5) 5-бағанда салық жылының басынан бастап үдемелі жиынмен 4-бағанда айқындалған табыстардың сомасы;
6) 6-бағанда Салық кодексінің  152-бабының  1-тармағының 1), 2) және 4)-6) тармақшаларына сәйкес айқындалатын салық жылының тиісті айы үшін салық шегерімдерінің сомасы;
7) 7-бағанда салық жылының басынан бастап үдемелі жиынмен 6-бағанда айқындалған салық шегерімдерінің сомасы;
8) 8-бағанда салық жылының тиісті айы үшін зейнетақы заңдарына сәйкес белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы;
9) 9-бағанда салық жылының басынан бастап үдемелі жиынмен міндетті зейнетақы жарналарының сомасы;
10) 10-бағанда салық жылының басынан бастап 3, 5, 7 және 9 бағандардың арасындағы айырма ретінде айқындалатын жеке табыс салығы салынатын табыстардың сомасы;
11) 11-бағанда салық жылының басынан бастап салық салынатын сома айқындалатын айлардың жалпы санының күнтізбелік жылдағы айлардың санына қатынасы ретінде айқындалатын қайта есептеу коэффициенті. Қызметкер жұмыстан босаған ретте жұмысының соңғы айы үшін табысынан жеке табыс салығын есептеу кезінде бірлік коэффициенті қолданылады;
12) 12-бағанда салық жылының басынан бастап салық салынатын табысының сомасы (10-баған) мен қайта есептеу коэффициентіне (11- баған) көбейту жолымен айқындалатын жеке табыс салығы салынатын табыстың есепті сомасы;
13) 13-бағанда салық салынатын табыстың есепті сомасына Салық Кодексінің  145-бабының  1-тармағында белгіленген ставканы қолдану жолымен есептелген жеке табыс салығының сомасы;
14) 14-бағанда 13-бағанының 11-бағанға қатынасы ретінде айқындалатын салық жылының есепті айы үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы;
15) 15-бағанда салық жылының өткен айлары үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы;
16) 16-бағанда салық жылының тиісті айы үшін ұстап қалуға тиісті, 14 және 15 бағандардың айырмасы ретінде айқындалатын жеке табыс салығының сомасы;
17) 17-бағанда 2-бағанда көрсетілген және міндетті зейнетақы жарналарын қоспағанда, Салық кодексінің  316-бабының  1-тармағына сәйкес әлеуметтік салық салуға жатпайтын табыстар сомасы;
18) 18-бағанда 2, 6 және 17-бағандардың айырмасы ретінде айқындалатын салық жылының есепті айы үшін әлеуметтік салық салынатын табыстар сомасы;

3) в графе 3 сумма начисленных доходов нарастающим итогом с начала налогового года;
4) в графе 4 сумма доходов, отраженных в графе 2 и не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 144  Налогового Кодекса, за соответствующий месяц налогового года;
5) в графе 5 сумма доходов, определенных в графе 4, нарастающим итогом с начала налогового года;
6) в графе 6 сумма обязательных пенсионных взносов, определяемых в соответствии с пенсионным законодательством, за соответствующий месяц налогового года;
7) в графе 7 сумма обязательных пенсионных взносов нарастающим итогом с начала налогового года;
8) в графе 8 сумма налоговых вычетов, определяемых в соответствии с подпунктами 1), 2) и 4)-6) пункта 1 статьи 152  Налогового Кодекса за соответствующий месяц налогового года;
9) в графе 9 сумма налоговых вычетов, определенных в графе 8 нарастающим итогом с начала налогового года;
10) в графе 10 сумма доходов, облагаемых индивидуальным подоходным налогом, с начала налогового года, определяемая как разница граф 3, 5, 7 и 9;
11) в графе 11 коэффициент перерасчета, определяемый как отношение общего количества месяцев в календарном году к количеству месяцев, за которое определяется сумма облагаемого дохода с начала налогового года. При увольнении работника при исчислении индивидуального подоходного налога с дохода за последний месяц работы, применяется коэффициент единица;
12) в графе 12 расчетная сумма дохода, облагаемого индивидуальным подоходным налогом, определяемая путем умножения суммы облагаемого дохода с начала налогового года (графа 10) на коэффициент перерасчета (графа 11);
13) в графе 13 сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного путем применения ставки, установленной в пункте 1 статьи 145  Налогового Кодекса, к расчетной сумме облагаемого дохода;
14) в графе 14 сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного за отчетный месяц налогового года, определяемая как отношение графы 13 к графе 11;
15) в графе 15 сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного за предыдущие месяцы налогового года;
16) в графе 16 сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего удержанию за соответствующий месяц налогового года, определяемая как разница граф 14 и 15;
17) в графе 17 сумма доходов, отраженных в графе 2 и необлагаемых социальным налогом в соответствии с пунктом 1 статьи 316  Налогового кодекса, за исключением обязательных пенсионных взносов;
18) в графе 18 сумма доходов, облагаемых социальным налогом, за отчетный месяц налогового года, определяемая как разница граф 2, 6 и 17;

19) 19-бағанда есепті ай үшін салық салынатын табысты (18-баған) 12-ге көбейту жолымен айқындалатын салық жылы үшін әлеуметтік салық салынатын табыстың есепті сомасы;
20) 20-бағанда 19-бағанда айқындалған салық салынатын табыстың есепті сомасына Салық Кодексінің  317-бабының  1 немесе 2-тармақтарында белгіленген ставкаларды қолдану жолымен есептелген әлеуметтік салықтың сомасы;
21) 21-бағанда 20-бағанда айқындалған салық жылы үшін әлеуметтік салық сомасын 12-ге бөлу жолымен айқындалатын салық жылының есепті айы үшін төленуге тиісті әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
3. Қозғалыс тірек аппараттары бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектер жұмыс істейтін Салық кодексінің  121-бабының  2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін және әлеуметтік салықты 6,5 процент ставка бойынша төлейтін мамандандырылған ұйымдар 17-21-бағандарды толтырмайды.
Жеке табыс салығын есептеу
және ұстап қалу және әлеуметтік
салықты есептеу Ережелеріне
1 қосымша
Жеке табыс салығын есептеу және ұстап қалу
және әлеуметтік салықты есептеу есебі
-----------------------------------------------------------
Салық !Табыс есептелді!Салық салуға тиіс!Салық шегерімдері!
кезеңі!               !емес табыстар    !                 !
нің   !---------------!-----------------!-----------------!
айлары!есепті !жыл ба.!есепті !жыл ба.  !есепті !жыл ба.  !
!ай үшін!сынан  !ай үшін!сынан    !ай үшін!сынан    !
!       !бастап !       !бастап   !       !бастап   !
-----------------------------------------------------------
1       2        3       4        5        6       7
-----------------------------------------------------------
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
-----------------------------------------------------------
Барлығы
-----------------------------------------------------------
кестенің жалғасы
-----------------------------------------------------------
Міндетті зейнет.!Жыл басынан!Қайта!ЖТС салы. !ЖТС салынатын
ақы жарналарының!бастап ЖТС !есеп.!натын та. !табыстардың
сомасы          !салынатын  !теу  !быстар.   !есепті сомасы.
----------------!табыстардың!коэф.!дың есеп. !нан ЖТС
есепті !жыл ба. !сомасы     !фици.!ті сома.  !сомасы
ай үшін!сынан   !           !енті !сы(10*бағ !
!бастап  !           !     !11-бағ)   !
-----------------------------------------------------------
8       9          10        11      12          13
-----------------------------------------------------------
кестенің жалғасы
-----------------------------------------------------------
Жеке табыс салығының !МЖЗ қос.!Әлеу. !Әлеу. !Әлеу. !Есепті
сомасы         !пағанда !меттік!меттік!меттік!ай үшін
!әлеумет.!салық !салық !салық !әлеу.
---------------------!тік сал.!салына!салына!салына!меттік
есепті  !жылдың!ұстап!ық салын!тын та!тын та!тын та!салық
ай үшін !өткен !қалу.!байтын  !быстар!быстар!быстар!сомасы
(13бағ.:!айлары!ға   !табыстар!(2бағ-!дың   !дың   !(20бағ.
11-бағ) !үшін  !тиіс.!        !6бағ.-!есепті!есепті!/12)
!      !ті   !        !17бағ)!сомасы!сомасы!
!      !(14- !        !      !(18бағ!мен   !
!      !бағ.-!        !      !*12)  !әлеу. !
!      !15-  !        !      !      !меттік!
!      !бағ) !        !      !      !салық !
!      !     !        !      !      !сомасы!
-----------------------------------------------------------
14      15     16      17      18     19    20       21
-----------------------------------------------------------

19) в графе 19 расчетная сумма дохода, облагаемого социальным налогом за налоговый год, определяемая путем умножения суммы облагаемого дохода за отчетный месяц (графа 18) на 12;
20) в графе 20 сумма социального налога, исчисленного путем применения ставок, установленных в пунктах 1 или 2 статьи 317  Налогового Кодекса к расчетной сумме облагаемого дохода, определенного в графе 19;
21) в графе 21 сумма социального налога, подлежащего уплате за отчетный месяц налогового года, определяемая путем деления на 12 суммы социального налога за налоговый год, определенного в графе 20.
3. Специализированные организации, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующие условиям, установленным в пункте 2 статьи 121  Налогового кодекса, и уплачивающие социальный налог по ставке 6,5 процента, графы 17-21 не заполняют.
Приложение 1
к Правилам исчисления и удержания
индивидуального подоходного налога
и исчисления социального налога
Расчет
по исчислению и удержанию индивидуального
подоходного налога и исчислению социального налога
-------------------------------------------------------------------------
Месяцы|  Начислено | Доходы, не |Сумма обя-  | Налоговые  |Сумма |Коэффи-
нало- |   доходов  | подлежащие |зательных   |  вычеты    |обла- |циент
гового|            | налогообла-|пенсионных  |            |гаемо-|пере-
перио-|            |  жению     |взносов     |            |го ИПН|расчета
да    |            |            |            |            |дохо- |
|------------|------------|------------|------------|дов с |
|за от-|с на-|за от-|с на-|за от-|с на-|за от-|с на-|начала|
|четный|чало |четный|чало |четный|чало |четный|чало | года |
|месяц |года |месяц |года |месяц |года |месяц |года |      |
-------------------------------------------------------------------------
1  |   2  |  3  |  4   |  5  |   6  |  7  |   8  |  9  |  10  |  11
-------------------------------------------------------------------------
январь
фев-
раль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сен-
тябрь
ок-
тябрь
ноябрь
де-
кабрь
-------------------------------------------------------------------------
Итого:
-------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-------------------------------------------------------------------------
Расчетная|Сумма | Сумма индивидуального |Доходы не|Доходы, |Расчетная
сумма об-|ИПН с |  подоходного налога   |облагае- |обла-   |сумма обла-
лагаемого|рас-  |-----------------------|мые со-  |гаемые  |гаемых со-
ИПН дохо-|четной|за от-|за пре-|подлежа-|циальным |социаль-|циальным
дов (гр. |суммы |четный|дыдущие|щего    |налогом, |ным на- |налогом
10*гр.11)|обла- |месяц |месяцы |удержа- |за исклю-|логом   |доходов
|гаемых|(гр.  |года   |нию (гр.|чением   |(гр.2-  |(гр.18*12)
|ИПН   |13:гр.|       |14-гр.  |ОПВ      |гр.6-гр.|
|дохо- |11)   |       |15)     |         |17)     |
|дов   |      |       |        |         |        |
-------------------------------------------------------------------------
12    |  13  |  14  |   15  |   16   |    17   |   18   |    19
-------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-------------------------------------
Сумма социального |Сумма социального|
налога с расчетной|налога за отчет- |
суммы облагаемых  |ный месяц        |
социальным налогом|(гр.20/12)       |
доходов           |                 |
-------------------------------------
20        |       21        |
-------------------------------------