Телекоммуникациялар қызметтерінің және телекоммуникациялардың қызметтер ұсынуына технологиялық байланысты қызметтерінің реттеліп көрсетілетін түрлері бойынша байланыс операторларының табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 12 желтоқсандағы N 312-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 30 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2649. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту: Тақырыбы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 18 наурыздағы N 90-НҚ бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы заңының 7-бабы 7-1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 18-тармағының 19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берiлiп отырған табиғи монополиялар туралы заңнамаға және монополияға қарсы заңнамаға сәйкес телекоммуникациялар қызметтерінің және телекоммуникациялардың қызметтер ұсынуына технологиялық байланысты қызметтерінің реттеліп көрсетілетін түрлері бойынша байланыс операторларының табыстарды, шығындар мен iске қосылған активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) бекiтiлсiн.
Ескерту: 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 18 наурыздағы N 90-НҚ бұйрығымен.
2. Телекоммуникацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің түрлерін және телекоммуникация қызметтерін ұсынумен технологиялық байланысты көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополия субъектiлерi (бұдан әрі – Субъект):
1) байланыс операторлары табиғи монополиялар туралы заңнамаға және монополияға қарсы заңнамаға сәйкес реттелетiн телекоммуникацияның көрсетілетін қызметтерінің түрлерi бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердi бөлек есебін жүргiзу әдiстемесiн табиғи монополия саласындағы қызметтi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның ведомствосына:

Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов операторами связи по регулируемым видам услуг телекоммуникаций и услуг, технологически связанных с предоставлением услуг телекоммуникаций
Приказ и.о.Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 12 декабря 2003 года N 312-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2003 года N 2649. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции - приказом и.о.Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 18 марта 2005 года N 90-ОД.
В соответствии с подпунктом 7-1), статьи 7 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и подпунктом 19) пункта 18 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов операторами связи по регулируемым видам услуг телекоммуникаций и услуг, технологически связанных с предоставлением услуг телекоммуникаций (далее - Правила).
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - приказом и.о.Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 18 марта 2005 года N 90-ОД.
2. Субъектам естественной монополии, предоставляющим регулируемые виды услуг телекоммуникаций и услуг, технологически связанных с предоставлением услуг телекоммуникаций (далее – Субъект):
1) разработать и утвердить методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов операторами связи по видам услуг телекоммуникаций, регулируемых в соответствии с законодательством о естественных монополиях и антимонопольным законодательством, со сроками предоставления в уполномоченный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии:

2005 жылғы бiрiншi жартыжылдықтағы қызмет бағыттары бойынша бiрiншi есептiлiкті 2005 жылғы 15 тамызға;
2005 жылғы екінші жартыжылдықтағы реттеліп көрсетілетін қызметтердiң түрлерi бойынша бiрiншi есептiлiкті 2006 жылғы 15 ақпанға ұсыну мерзімімен әзірлесін және бекітсін;
1-1) уәкілетті органның талабы бойынша қаржылық есептілікті және өзге де қажетті ақпаратты қағаз немесе электрондық жеткізгіште электрондық құжатты уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы орналастыру жолымен Субъекті тиісті талапты алған күннен бастап уәкілетті орган белгілеген бес жұмыс күнінен кем болмайтын мерзімде ұсынсын;
1-2) акционерлік қоғамдар болып табылатын табиғи монополиялар субъектілері үшін аудиторлық ұйымдар жыл сайынғы міндетті аудитті жүргізсін;
1-3) аудиторлық есепті және жылдық қаржылық есептілікті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жылдық қаржылық есептілік бекітілген сәттен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей табиғи монополия субъектісінің интернет-ресурсында орналастырсын және табиғи монополия субъектісі өз қызметін жүзеге асыратын әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жарияласын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Байланыс операторлары реттеліп көрсетілетін қызметтер тізбесіне сәйкес әрбір реттеліп көрсетілетін қызмет, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 186 бұйрығымен бекітілетін (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10469 тіркелген) (бұдан әрі – реттеліп көрсетілетін қызметтер) бағаларын (тарифтерін) мемлекет реттейтін қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің жеке есебін жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 566 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрықтың орындалуын өзiм бақылаймын.
5. Осы бұйрық Ереженiң 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 32-тармағын қоспағанда, 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Төрағаның мiндетiн атқарушы
Келiсiлдi
Қазақстан Республикасы
Ақпараттандыру және байланыс
жөніндегі агенттігінің төрағасы
2003 жылғы 13 желтоқсан
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестiктi қорғау
жөнiндегi агенттiгi төрағасының
2003 жылғы 12 желтоқсандағы
N 312-НҚ бұйрығымен
бекiтiлген
Телекоммуникациялар қызметтерінің және телекоммуникациялардың
қызметтер ұсынуына технологиялық байланысты қызметтерінің
реттеліп көрсетілетін түрлері бойынша байланыс операторларының
табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді
бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесі
Ескерту: Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 18 наурыздағы N 90-НҚ бұйрығымен .
1. Жалпы ережелер
1. Телекоммуникациялар қызметтерінің және телекоммуникациялардың қызметтер ұсынуына технологиялық байланысты қызметтерінің реттеліп көрсетілетін түрлері бойынша байланыс операторларының табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізудің осы ережесі (бұдан әрі - Ереже) бөлектеп есепке алуды жүргізудің негізгі қағидаттарын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес табиғи монополия субъектілері болып танылатын байланыс операторларының бөлектеп есепке алуды ұйымдастыру мен жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 18 наурыздағы N 90-НҚ бұйрығымен .

к 15 августа 2005 года первой отчетности по направлениям деятельности за первое полугодие 2005 года;
к 15 февраля 2006 года первой отчетности по видам регулируемых услуг за второе полугодие 2005 года;
1-1) по требованию уполномоченного органа предоставлять финансовую отчетность и иную необходимую информацию на бумажном или электронном носителе путем размещения электронного документа через информационную систему уполномоченного органа в сроки, установленные уполномоченным органом, которые не могут быть менее пяти рабочих дней со дня получения Субъектом соответствующего требования;
1-2) проводить обязательный ежегодный аудит аудиторскими организациями для субъектов естественных монополий, являющихся акционерными обществами;
1-3) размещать аудиторский отчет и годовую финансовую отчетность на своем интернет-ресурсе не позднее пяти календарных дней с момента получения аудиторского отчета и утверждения финансовой отчетности и опубликовывать в периодических печатных изданиях, распространяемых на соответствующей территории административно-территориальной единицы, на которой Субъект осуществляет деятельность, не позднее тридцати календарных дней с момента утверждения годовой финансовой отчетности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Операторы связи осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому регулируемому виду услуг, согласно перечню регулируемых услуг, а также услуг на которые применяются регулируемые государством цены (тарифы), утверждаемые приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 186, (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10469 (далее - регулируемые услуги).
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 566 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2004 года, за исключением пункта 32 Правил, который вводится в действие с 1 января 2005 года.
И.о. Председателя
Согласован
Председатель
Агентства Республики Казахстан
по информатизации и связи
13 декабря 2003 г.
Утверждены
Приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по
регулированию естественных
монополий и защите конкуренции
от 12 декабря 2003 года N 312-ОД
Правила ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов операторами
связи по регулируемым видам услуг телекоммуникаций
и услуг, технологически связанных с
предоставлением услуг телекоммуникаций <*>
Сноска. Заголовок в редакции - приказом и.о.Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 18 марта 2005 года N 90-ОД .
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов операторами связи по регулируемым видам услуг телекоммуникаций и услуг, технологически связанных с предоставлением услуг телекоммуникаций, (далее - Правила) определяют основные принципы ведения раздельного учета, порядок организации и осуществления раздельного учета операторами связи, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан признаются субъектами естественной монополии. <*>
Сноска. Пункт 1 в редакции - приказом и.о.Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 18 марта 2005 года N 90-ОД .

2. Бөлектеп есеп алуды жүргізудiң мақсаты экономикалық негізделген бағаларды (тарифтердi) белгілеу үшiн реттелетiн, табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) бекiтетiн немесе келiсiлетiн қызмет түрлерi бойынша табыстарды, шығындар мен iске қосылған активтердi айқындау болып табылады.
Ескерту: 2-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 18 наурыздағы N 90-НҚ, 2007.04.05. N 88-НҚ бұйрықтарымен .
3. Байланыс операторлары реттеліп көрсетілетін қызметтердің тізбесіне сәйкес қызметтердің, сондай-ақ мемлекет реттейтін, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін бағалар (тарифтер) қолданылатын қызметтердің реттеліп көрсетілетін түрі (бұдан әрi - реттелетiн қызмет көрсетулер) бойынша табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтердi бөлектеп есепке алуды жүзеге асырады.
Ескерту: 3-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 18 наурыздағы N 90-НҚ бұйрығымен.
4. Бөлектеп есепке алу телекоммуникациялардың реттелетiн әрбiр түрi бойынша бөлек табыстар, шығындар мен iске қосылған активтер туралы ақпарат жинау және қорыту сондай-ақ осы Ережелерге сәйкес реттелетiн қызметтердiң әрбiр түрi бойынша табыстар, шығыстар мен iске қосылған активтер туралы осындай ақпараттың негiзiнде байланыс операторлары есептердi кезең-кезеңiмен жасау және уәкiлеттi органға ұсыну жүйесiн бiлдiредi.
5. Бөлектеп есепке алудың негiзгi қағидаттары:
1) табыстарды, шығындар мен iске қосылған активтердi бастапқы құжаттар деректерiнiң негiзiнде қызметтiң және қызмет түрлерiнiң тиiстi бағыттарына мүмкiн болғанша тiкелей жатқызу басымдылығы;
2) табыстардың, шығындардың және iске қосылған активтердiң өздерi тәуелдi қызметтiң және қызмет көрсету түрлерiнiң тиiстi бағыттарымен себептiк-салдарлық байланысы;
3) табыстарды, шығындар мен iске қосылған активтердi қызметтiң және реттелетiн қызметтер түрлерiнiң тиiстi бағыттарына жатқызудың және бөлудiң айқындығы.
6. Бөлектеп есепке алу бухгалтерлiк және басқарушылық есеп жүргiзу үшiн пайдаланылатын, табыстарды, шығындар мен icкe қосылған активтердi қызметтiң және қызметтер түрлерiнiң тиiстi бағыттарына осы Ережелерге сәйкес бөлу үшiн қажеттi бөлшектеу деңгейiн қамтамасыз етуге тиiстi бастапқы құжаттарға негiзделуi тиiс. Осы Ережелер байланыс операторлары белгiлеген қаржылық және салықтық есептердi берудiң тәртiбi мен нысандарын өзгертпейдi.
7. Бөлектеп есептеудi жүргiзу мақсаттарында жасалған Осы Ережелерде пайдаланылатын негiзгi ұғымдар:

2. Целью ведения раздельного учета является определение доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг для установления экономически обоснованных цен (тарифов), утверждаемых или согласовываемых уполномоченным государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий (далее - уполномоченный орган). <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - приказом и.о.Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 18 марта 2005 года N 90-ОД; от 5 апреля 2007 года N 88-ОД.
3. Операторы связи осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому регулируемому виду услуг, согласно перечню регулируемых услуг, а также услуг на которые применяются регулируемые государством цены (тарифы), утверждаемые Правительством Республики Казахстан (далее - регулируемые услуги).
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - приказом и.о.Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 18 марта 2005 года N 90-ОД.
4. Раздельный учет представляет собой систему сбора и обобщения информации о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду регулируемых услуг телекоммуникаций, а также периодическое составление и представление операторами связи уполномоченному органу на основании такой информации отчетов о доходах, расходах и задействованных активах по каждому виду регулируемых услуг в соответствии с настоящими Правилами.
5. Основные принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения при возможности прямого отнесения доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие направления деятельности и виды услуг на основе данных первичных документов;
2) причинно-следственная связь доходов, затрат и задействованных активов с теми направлениями деятельности и видами услуг, с которыми они связаны;
3) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие направления деятельности и виды регулируемых услуг.
6. Раздельный учет должен быть основан на первичных документах, используемых для ведения бухгалтерского и управленческого учета, которые должны обеспечивать необходимый уровень детализации для разделения доходов, затрат и задействованных активов по направлениям деятельности и видам услуг в соответствии с настоящими Правилами. Данные Правила не меняют порядок и форму представления установленной финансовой и налоговой отчетности операторами связи.
7. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах для целей ведения раздельного учета:

1) бөлу негiзi - шығындар мен активтердiң iске қосылу дәрежесiн қызметтер түрлерi мен желi элементтеріне бөлу үшiн пайдаланылатын мөлшерлiк көрсеткiш (көрсеткiштер);
2) негiзгi желi - түпкiлiктi пайдаланушыларға трафик (ақпарат) беру және басқа байланыс операторларына трафик өткiзу қызметтерiн ұсынуды қамтамасыз етуге арналған қызмет көрсететiн телекоммуникациялар желiсiнiң құрамдас бөлiгi. Негiзгi желi коммутациялау (топтық коммутациялық жабдық) және беру (тасымалдау желiсi құрайтын байланыс арналары) элементтерiнен пайда болады;
3) бизнес процестер - байланыс операторының қызметiндегi қызметтер көрсетудiң түпкiлiктi мақсатымен оның ресурстарын пайдалана отырып, айқындалған iс-қимылдардың дәйектiлiгi;
4) менеджмент (басқару) бизнес процестерi - басқа барлық процестердiң нәтижелiлiгi мен тиiмдiлiгiн арттыру нәтижесi болып табылатын бизнес процестер;
5) сыртқы қызметтер - қызмет көрсетулер, оның iшiне байланыс операторы реттейтiн, сыртқы пайдаланушыларға,оларға соңғы пайдаланушылар (абоненттер және басқа қажеткерлер) мен байланыс операторлары жатады, ұсынылатындар да кiредi;
6) iшкi (трансферттiк) қызметтер - сыртқы қызметтердi ұсынудың байланыс операторы қызметiнiң бiр бағыттары осы байланыс операторы қызметiнiң басқа бағыттарына ұсынатын қызмет көрсетулер болып табылатын шартты түрде бөлiнетiн кезеңi;
7) қосалқы бизнес процестер - нәтижесi негiзгi бизнес процестердi және менеджмент (басқару) бизнес процестерiн жүзеге асыру үшiн қажеттi жағдайлар жасау болып табылатын бизнес процестер;
8) iске қосылған активтер - байланыс операторы телекоммуникациялар қызметтердiң барлық түрлерiн ұсыну үшiн пайдаланатын активтерi, оның iшiне негiзгi құрал-жабдық, материалдық емес активтер және айналымдағы қаражат кiредi;
9) қызметтерге арналған жанама iске қосылған активтер - бiрнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) бiр мезгiлде себептiк-салдарлық байланысы бар iске қосылған активтер және сол себептi олар белгiлi бiр қызметке тiкелей және бiр жақты жата алмайды, бiрақ нақты белгiленген қызмет көрсетулерде iске қосылу дәрежесi осы себептiк-салдарлық байланыстарды көрсететiн бөлу базасының негiзiне қарай анықталуы мүмкiн;
10) қызметтерге арналған жанама шығындар - бiрнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) бiр мезгiлде себептiк-салдарлық байланысы бар шығындар және сол себептi оларды нақты белгiленген қызмет көрсетуге тiкелей және бiр жақты жатқызуға болмайды, бiрақ шығындардың пайда болу себептерiн көрсететiн бөлу базасының негiзiнде қызметтерге бөлiнуi мүмкiн;
11) желi элементтерiне жанама iске қосылған активтер - бiрнеше желi элементтерiне бiр мезгiлде себептiк-салдарлық байланысы бар iске қосылған активтер және сол себептi оларды нақты белгiленген желi құрамдасына тiкелей және бiр жақты жатқызуға болмайды, бiрақ нақты белгiленген желi құрамдастарында iске қосылу дәрежесi осы себептiк-салдарлық байланыстарды көрсететiн бөлу негiзiне қарай анықталуы мүмкiн;
l2) желi элементтерiне жанама шығындар - бiрнеше желi элементтерiне бiр уақытта себептiк-салдарлық байланысы бар шығындар және сол себептi оларды нақты белгiленген желi құрамдасына тiкелей және бiр жақты жатқызуға болмайды, бiрақ шығындардың пайда болу себебiн көрсететiн бөлу негiзiне қарай желi элементтерiне бөлiнуi мүмкiн;

1) база распределения - количественный показатель (показатели), используемый для распределения затрат и степени задействованности активов на виды услуг и элементы сети;
2) базовая сеть - составная часть сети телекоммуникаций, служащая для обеспечения предоставления услуг передачи трафика (информации) конечным пользователям и пропуска трафика другим операторам связи. Базовая сеть образуется элементами коммутации (групповое коммутационное оборудование) и передачи (каналы связи, образованные транспортной сетью);
3) бизнес процессы - последовательность определенных действий в деятельности оператора связи с использованием его ресурсов с конечной целью оказания услуг;
4) бизнес процессы менеджмента (управления) - бизнес процессы результатом, которым является повышение результативности и эффективности всех остальных процессов;
5) внешние услуги - услуги, в том числе регулируемые, предоставляемые оператором связи внешним пользователям услуг, к которым относятся конечные пользователи (абоненты и прочие клиенты) и операторы связи;
6) внутренние (трансфертные) услуги - условно выделяемые этапы предоставления внешних услуг, являющиеся услугами, предоставляемыми одними направлениями деятельности оператора связи другим направлениям деятельности этого же оператора связи;
7) вспомогательные бизнес процессы - бизнес процессы, результатом которых является создание необходимых условий для осуществления основных бизнес процессов и бизнес процессов менеджмента (управления);
8) задействованные активы - активы оператора связи, используемые для предоставления всех видов услуг телекоммуникаций, включая основные средства, нематериальные активы и оборотные средства;
9) косвенно задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому они не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но степень их задействованности в оказании определенных услуг может быть определена на основе баз распределения, отражающих эти причинно-следственные связи;
10) косвенные затраты на услуги - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но могут быть распределены на услуги на основе баз распределения, отражающих причины возникновения затрат;
11) косвенно задействованные активы на элементы сети - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами сети, и поэтому они не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенному элементу сети, но степень их задействованности на определенных элементах сети может быть определена на основе баз распределения, отражающих эти причинно-следственные связи;
12) косвенные затраты на элементы сети - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами сети, и поэтому не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенному элементу сети, но могут быть распределены на элементы сети на основе баз распределения, отражающих причины возникновения затрат;

13) қызметтiң бағыттары - қызмет көрсетулерде жеке өздерi де, бiр бiрiмен өзара қабысып та қатынасатын қызмет көрсетулердiң нақты анықталған процестерiнiң жиынтығы;
14) жалпы активтер - қызметтердiң барлық түрлерiн ұсынумен байланысқан, бiрақ осы қызметтердiң қандай болса да нақты себептiк-салдарлық байланысы жоқ активтер, сондықтан олардың қызмет көрсетулерде iске қосылу дәрежесi уәкiлеттi органмен келiсiлген бөлу негiзiнде анықталуы мүмкiн;
15) жалпы шығындар - қызметтердiң барлық түрлерiн ұсынумен байланысқан, бiрақ осы қызметтермен қандай болса да нақты себептiк-салдарлық байланысы жоқ шығындар, сондықтан уәкiлеттi органмен келiсiлген бөлу негiзiнде бөлiнедi;
16) негiзгi бизнес процестер - нәтижесi қызмет көрсету болып табылатын бизнес процестер;
17) қызметтерге арналған тiкелей iске қосылған активтер - белгiлi бiр қызмет көрсетуге тiкелей себептiк-салдарлық байланысы бар активтер және сондықтан нақты белгiленген қызмет көрсетуге тiкелей және бiр жақты жатқызылулары мүмкiн;
18) қызметтерге тiкелей шығындар - нақты қызмет көрсетумен тiкелей себептiк-салдарлық байланысы бар шығындар және сондықтан нақты белгiленген қызмет көрсетуге тiкелей және бiр жақты жатқызылулары мүмкiн;
19) желi элементтерiне тiкелей iске қосылған активтер - нақты желi элементтерiмен тiкелей себептiк-салдарлық байланысы бар активтер және сондықтан нақты белгiленген желi элементiне тiкелей және бiр жақты жатқызылулары мүмкiн;
20) желi элементтерiне тiкелей шығындар - нақты желi құрамдасымен тiкелей себептiк-салдарлық байланысы бар шығындар және сондықтан нақты белгiленген желi құрамдасына тiкелей және бiр жақты жатқызылулары мүмкін;
21) себептiк-салдарлық байланыс негiзiнде бөлу - реттелетiн қызметтер түрлерi бойынша табыстарды, шығындар мен iске қосылған активтердi шығындардың, табыстардың және iске қосылған активтердiң нақты белгiленген қызмет көрсетулермен байланысын, пайда болу себептерiн алдын ала зерттеу негiзiнде бөлу. Шығындар мен iске қосылған активтердi бөлу бiр желi элементiнiң бiрнеше қызметтерге қатысы барын ескерумен жүргiзiледi және желi элементтерiмен байланысқан шығындар мен iске қосылған активтер осы қызметтерге бөлiнулерi тиiс;
22) экономикалық ресурстар - табиғи (шикiзаттық, геофизикалық), еңбек (адам капиталы), күрделi (физикалық капитал - негiзгi құрал-жабдық), айналымдағы құрал-жабдық (материалдар), ақпараттық ресурстар, қаржылық (ақша капиталы) ресурстарға бөлiнетiн, өндiрiстiк-шаруашылық қызметте пайдаланылатын көздердiң, құрал-жабдықтардың жиынтығы;

13) направления деятельности - совокупность определенных процессов оказания услуг, которые участвуют в оказании услуг как самостоятельно, так и во взаимодействии друг с другом;
14) общие активы - активы, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому степень их задействованности в предоставлении услуг может быть определена на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
15) общие затраты - затраты, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
16) основные бизнес процессы - бизнес процессы, результатом которых является оказание услуг;
17) прямо задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с предоставлением определенной услуги, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
18) прямые затраты на услуги - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
19) прямо задействованные активы на элементы сети - задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенным элементом сети, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенному элементу сети;
20) прямые затраты на элементы сети - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенным элементом сети, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенному элементу сети;
21) распределение на основе причинно-следственной связи - распределение доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг на основе предварительных исследований причин возникновения, связей затрат, доходов и задействованных активов с определенными услугами. Распределение затрат и задействованных активов производится с учетом того, что одни и те же элементы сети участвуют в предоставлении ряда услуг и связанные с элементами сети затраты и задействованные активы должны быть распределены на эти услуги;
22) ресурсы экономические - совокупность источников, средств, используемых в производственно-хозяйственной деятельности, подразделяемых на природные (сырьевые, геофизические), трудовые (человеческий капитал), капитальные (физический капитал - основные средства), оборотные средства (материалы), информационные ресурсы, финансовые (денежный капитал) ресурсы;

23) абоненттiк қол жеткiзу желiсi - соңғы пайдаланушыларға байланыс қызмет көрсетулерiне қол жеткiзу ұсынылуы үшiн қызмет ететiн телекоммуникациялар желiсiнiң құрамдас бөлiгi. Абоненттiк қол жеткiзу желiсi коммутаторларда немесе концентраторларда орналасқан абоненттiк жинақтауларды, желiлiк карталар мен порттарды, абоненттiк желiлердi (сымды және сымсыз) және солармен байланысқан бүкiл жабдықтар мен ғимараттарды абоненттiк құрылғыларымен қоса қамтитын барлық абоненттік жабдықтардың жиынтығынан құралады;
24) бiрлесiп iске қосқан активтер - бiрнеше қызметтер көрсетулерді (қызмет көрсетулер тобын) ұсыну үшiн пайдаланылатын активтер, бiрақ бұл қызмет көрсетулермен қандай болса да нақты себептiк-салдарлық байланысы жоқ, алайда олардың қызмет көрсетулерде iске қосылу дәрежесi уәкiлеттi органмен келiсiлген бөлу негiзiнде анықталуы мүмкiн;
25) бiрлескен шығындар - бiрнеше қызметтердi (қызметтер тобын) ұсыну үшiн пайдаланылатын шығындар, бiрақ бұл қызмет көрсетулермен қандай болса да нақты себептiк-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан уәкiлеттi органмен келiсiлген бөлу негiзiнде бөлiнедi;
26) тасымалдау желiсi - станцияаралық жергiлiктi, iшкi аймақтық және магистральдық желiлердiң беру жүйелерi мен желiлерiнен және тиiстi инфрақұрылымнан тұратын телекоммуникациялар желiсi;
27) трансферттiк төлемдер - көрсетiлген iшкi (трансферттiк) қызметтер көлемiнiң бағалық мөлшерi;
28) трансферттiк бағалық - көрсетiлген iшкi қызметтердiң бip өлшемiнiң бағалық мөлшерi;
29) экономикалық негiзделген шығындар - байланыс операторының операциялық (кәдiмгi) қызметiн, iске қосылған активтерге салынған iске қосылған капиталы және іске қосылған активтерді үдемелi өндiруге өтілiмдiк ақша аударуы бойынша өтемдерiн қамтамасыз етуге жұмсалған байланыс операторының шығындары;
30) желi элементтерi - телекоммуникациялар қызметтерiнiң барлық түрлерiн көрсеткенде телекоммуникациялар желiсiнде пайдаланылатын, олардың құнын және сонымен байланысты шығындарды телекоммуникациялардың қызмет көрсетулерiнiң барлық түрлерiне бөлу үшiн қызметтiң бағыттары бойынша бiрiктiрiлген негiзгi құрал-жабдық топтары.
8. Осы Ережелерде пайдаланылатын Қазақстан Республикасының заңнамасының азаматтық және басқа салалардағы ұғынымдар, егер осы Ережелерде басқаша көзделмесе, заңнаманың осы салаларында қандай мағынада пайдаланылса, сондай мағынада қолданылады.
2. Бөлектеп есепке алу жүргiзiлетiн қызметтердiң
түрлерi мен қызметтiң бағыттары
9. Реттелетiн қызметтердiң түрлерi бойынша шығындарды бөлу және iске қосылған активтердi анықтау үшiн байланыс операторларының шығындары мен iске қосылған активтерi қызметтiң бағыттары бойынша топталады. Шығындарды бөлу және iске қосылған активтердi анықтау телекоммуникациялар қызметтерiн ұсынудың барлық кезеңдерiн жүйелi бөлектеу негiзiнде жүргiзiледi (iшкi қызмет көрсетулер қызметтiң бағыттары бойынша). Шығындарды бөлу телекоммуникациялар желiлерiнiң элементтерiн техникалық қамтамасыз ету және ұстау процестерiмен байланысқан шығындарды соңғы пайдаланушыларға қызметтердi сату процестерiнен бөлiп алу және Өзге де қызметтердi ұсынудан болған шығындарды бөлiп алу жолымен жасалады. Активтердiң iске қосылу дәрежесiн анықтау телекоммуникациялар желiлерiнiң тиісті құрамдастарымен байланысты iске қосылған активтердi қызметтерді сату мен байланысқан активтерден бөлiп алу және Өзге де қызметтердi ұсыну бойынша қызметпен байланысқан активтердi бөлiп алу жолымен жүргiзiледi.
Бөлектеп есепке алуды жүргiзу мақсаттары үшiн қызмет бағыттарының мынадай түрлерi бөлек шығарылды:

23) сеть абонентского доступа - составная часть сети телекоммуникаций, служащая для обеспечения предоставления доступа к услугам связи конечным пользователям. Сеть абонентского доступа образуется совокупностью всего абонентского оборудования, включая абонентские комплекты, линейные карты и порты, расположенные на коммутаторах или концентраторах, абонентские линии (проводные и беспроводные) и все связанное с ними оборудование и сооружения до абонентского устройства, включительно;
24) совместно задействованные активы - задействованные активы, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, но степень их задействованности в предоставлении услуг может быть определена на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
25) совместные затраты - затраты, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
26) транспортная сеть - сеть телекоммуникаций, состоящая из линий передачи и систем передачи межстанционной местной, внутризоновой и магистральной сетей, и соответствующей инфраструктуры;
27) трансфертные платежи - стоимостное выражение объема оказанных внутренних (трансфертных) услуг;
28) трансфертные таксы - стоимостное выражение затрат на единицу оказанных внутренних услуг;
29) экономически обоснованные затраты - затраты оператора связи, связанные с обеспечением операционной (обычной) деятельности оператора связи, возмещения по задействованному капиталу, вложенному в задействованные активы и амортизационным отчислениям на воспроизводство задействованных активов;
30) элементы сети - группы основных средств, используемые на сети телекоммуникаций при оказании всех видов услуг телекоммуникаций, объединенные по направлениям деятельности для распределения их стоимости и связанных с ними затрат на виды услуг телекоммуникаций.
8. Понятия гражданского и других отраслей законодательства Республики Казахстан, используемые в настоящих Правилах, применяются в том значении, в каком они используются в этих отраслях законодательства, если иное не предусмотрено настоящими Правилами.
2. Виды услуг и направления деятельности,
по которым ведется раздельный учет
9. Для распределения затрат и определения задействованности активов по видам регулируемых услуг затраты и задействованные активы операторов связи группируются по направлениям деятельности. Распределение затрат и определения задействованности активов проводится на основе последовательного выделения всех этапов предоставления услуг телекоммуникаций (внутренние услуги по направлениям деятельности). Распределение затрат производится путем выделения затрат, связанных с процессами обслуживания и содержания элементов сетей телекоммуникаций от процессов продажи услуг конечным пользователям и выделения затрат от предоставления прочих услуг. Определение степени задействованности активов производится путем выделения задействованных активов, связанных с соответствующими элементами сетей телекоммуникаций, от активов, связанных с реализацией услуг, и выделения активов, связанных с деятельностью по предоставлению прочих услуг.
Для целей ведения раздельного учета выделяются следующие виды направлений деятельности:

1) негiздiк желiнi құру және пайдалану;
2) абоненттiк қол жеткiзу желiсiн құру және пайдалану:
3) бөлшек сауда қызметi;
4) Өзге де қызмет.
Бөлектеп есептеу үшiн қызмет бағыттары бойынша топтастырылған табыстар, шығындар және iске қосылған активтер қызмет көрсету түрлерi бойынша бөлiнедi (түрлерi бойынша реттелетiн және реттелмейтiн қызмет көрсетулер бойынша тұтасымен).
10. Бөлектеп есепке алу жүргiзiлгенде 9-тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген қызмет бағыттары бойынша топталған шығындар мен iске қосылған активтер осы қызмет бағыттары басқа байланыс операторларына көрсететiн қызметтерге және (немесе) 9-тармақтың 3) және 4) тармақшаларында көрсетiлген әрбiр қызмет бағыттарына осы Ереженің 5-тарауына сәйкес бөлiнедi.
3. Қызмет бағыттары бойынша табыстар, шығындар мен
iске қосылған активтер
11. "Негiздiк желiнi құру және пайдалану" қызмет бағыттары ішкі және сыртқы қызметтердi өзi ұсынатын негiздік желiнi техникалық қамтамасыз ету мен ұстау, жоспарлау мен дамыту бизнес процестерiн қамтамасыз етедi.
Негiздiк желi ұсынатын iшкi қызметтерге мыналар үшiн көрсетiлетін қызметтер жатады:
"Бөлшек сауда қызметi" қызмет бағытына - келешекте соңғы пайдаланушыларға әртүрлi қосылулар ұсыну және бөлінген жеке меншік желiлерiн ұйымдастыру үшiн арналарды жалға беру қызметтер түрiнде сатуы үшiн трафик өткiзу және арналарды беру;
"Өзге де қызмет" қызмет бағытына - жалға берiлетiн жабдықтар мен ғимараттардың кейбiр түрлерiн келешек соңғы пайдаланушыларға көрсетiлген жабдықтар мен ғимараттарды жалға беру қызметiн көрсету түрiнде сатуы үшiн техникалық қамтамасыз ету бойынша қызметтер.
Негiздiк желi ұсынатын сыртқы қызмет көрсетулерге трафик өткізу, арналар беру бойынша басқа байланыс операторларына көрсетiлетiн қызметтер жатады.
Негiзгi желiнiң табыстары iшкi қызмет көрсетулерге трансферттiк төлемдерден және сыртқы қызметтер ұсынудың табыстарынан құралады. Iшкi қызметтерге арналған трансферттiк төлемдер және сыртқы қызметтердi ұсынудан табыстар тиiстi қызмет көрсетулер көлемi мен жоғарыда аталған қызметтер көрсетiлген бағаларға байланысты анықталады.
Негiзгi желiнiң шығындары негiздiк желi құрамдастарын техникалық қамтамасыз етумен және ұстаумен, жоспарлаумен және дамытумен байланысты шығыстардан құралады.
Негiзгi желiнiң iске қосылған активтерiне негiздiк желi элементтерi (негiзгi және қосалқы өндiрiстiк жабдық, Өзге де жабдық, ғимараттар мен құрылғылар, инфрақұрылым элементтерi, сондай-ақ материалдыққа жатпайтын активтер мен негiздiк желiнiң тиiстi элементтерiне байланысты айналымдағы капитал) бойынша бөлiнген барлық активтер жатады.

1) формирование и эксплуатация базовой сети;
2) формирование и эксплуатация сети абонентского доступа;
3) розничная деятельность;
4) прочая деятельность.
Для целей раздельного учета доходы, затраты и задействованные активы, сгруппированные по направлениям деятельности, распределяются по видам услуг (регулируемых по видам и в целом по нерегулируемым услугам).
10. Затраты и задействованные активы, сгруппированные по направлениям деятельности, указанным в подпунктах 1) и 2) пункта 9, распределяются при ведении раздельного учета на услуги, оказываемые данными направлениями деятельности другим операторам связи, и (или) на каждое из направлений деятельности, указанных в подпунктах 3) и 4) пункта 9, в соответствии с Главой 5 настоящих Правил.
3. Доходы, затраты и задействованные активы по
направлениям деятельности
11. Направление деятельности "Формирование и эксплуатация базовой сети" обеспечивает бизнес процессы технического обслуживания и содержания, планирования и развития базовой сети, которая самостоятельно предоставляет внутренние и внешние услуги.
К внутренним услугам, которые предоставляются базовой сетью, относятся услуги, оказываемые:
направлению деятельности "Розничная деятельность" - пропуск трафика и предоставление каналов для последующей их реализации конечным пользователям в виде услуг предоставления различных соединений и предоставления в аренду каналов для организации частных выделенных сетей;
направлению деятельности "Прочая деятельность" - услуги по обслуживанию некоторых видов оборудования и сооружений, предоставляемых в аренду, для последующей их реализации конечным пользователям в виде услуг предоставления в аренду указанного оборудования и сооружений.
К внешним услугам, которые предоставляются базовой сетью, относятся услуги, оказываемые иным операторам связи, по пропуску трафика, предоставлению каналов.
Доходы базовой сети складываются из трансфертных платежей за внутренние услуги и доходов от предоставления внешних услуг. Трансфертные платежи за внутренние услуги и доходы от предоставления внешних услуг определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны.
Затраты базовой сети будут складываться из затрат, связанных с техническим обслуживанием и содержанием, планированием и развитием элементов базовой сети.
К задействованным активам базовой сети будут относиться все активы, распределенные по элементам базовой сети (основные и вспомогательное производственное оборудование, прочее оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы и оборотный капитал, связанные с соответствующими элементами базовой сети).

12. "Абоненттiк қол жеткiзу желiсiн қалыптастыру және пайдалану" қызметiнiң бағыты iшкi қызметтердi өзi ұсынатын абоненттiк қол жеткiзу желiсiн техникалық қамтамасыз ету мен ұстау, жоспарлау мен дамыту бизнес процестерiн қамтамасыз етедi.
Абоненттiк қол жеткiзу желiсi ұсынатын iшкi қызметтер мыналар үшiн көрсетiлетiн қызметтер жатады:
"Бөлшек сауда қызметi" қызмет бағытына - кейiннен соңғы пайдаланушыларға абоненттiк қол жеткiзу және қоғамдық терминалдар арқылы қол жеткiзу қызметтер түрiнде сатуы үшiн абоненттiк желiлердi пайдалануға беру;
"Өзге де қызмет" қызмет бағытына - жалға берiлетiн жабдықтар мен ғимараттардың кейбiр түрлерiн келешек соңғы пайдаланушыларға осындай жабдықтар мен ғимараттарды жалға беру қызметтер түрiнде сатуы үшiн техникалық қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетулер.
Абоненттiк қол жеткiзу желiсiнiң табыстары iшкi қызметтерге трансферттiк төлемдерден және сыртқы қызметтер ұсынудың табыстарынан құралады. Iшкi қызмет көрсетулерге трансферттiк төлемдер және сыртқы қызметтер ұсынудан табыстар тиiстi қызметтер көлемi мен жоғарыда аталған қызметтердiң бағаларына байланысты анықталады.
Абоненттiк қол жеткiзу желiсiнiң шығындары абоненттiк қол жеткiзу желiсiнiң элементтерiн техникалық қамтамасыз етумен және күтiп ұстаумен, жоспарлаумен және дамытумен байланысты шығыстардан құралады.
Абоненттiк қол жеткiзу желiсiнiң iске қосылған активтерiне абоненттiк қол жеткiзу желiсiнiң элементтерi (негiзгi және қосалқы өндiрiстiк жабдық, Өзге де жабдық, ғимараттар мен құрылғылар, инфрақұрылым элементтерi, сондай-ақ материалдыққа жатпайтын активтер мен негiздiк желiнiң тиiстi элементтерiне байланысты айналымдағы капитал) бойынша бөлiнген барлық активтер жатады.
13. "Бөлшек сауда қызметi" қызмет бағытына телекоммуникациялар қызметтерiн соңғы пайдаланушыларға сатуды қамтамасыз етумен байланысты қызмет түрлерi (бизнес процестер) кiреді.
Бөлшек сауда қызметi ұсынатын сыртқы қызметтерге соңғы пайдаланушыларға ұсынылатын мынадай телекоммуникациялар қызметтерi жатады:
байланыс операторының өз желiсi ішiнде әртүрлi қосылуларды басқа байланыс операторларының желiсiне, халықаралық желiлердi қоса шығумен ұсыну қызмет көрсетулерi (жергілiктi, iшкi аймақтық, қалааралық, халықаралық қосылулар);
бөлiнген жеке меншiк желiлерiн ұйымдастыру үшiн арналарды жалға беру қызметiн көрсету;
абоненттiк қол жеткiзуді ұсыну қызмет көрсетулерi;
қоғамдық терминалдар арқылы қол жеткiзу қызметiн көрсету;
түпкiлiктi пайдаланушыларға ұсынылатын Өзге де телекоммуникациялар қызметтерi.
Бөлшек сауда қызметiнiң табыстары телекоммуникациялар қызметтерiн соңғы пайдаланушыларға ұсынудан түсетiн табыстардан құралады. Телекоммуникациялар қызметтерiн ұсынудан түсетiн табыстар тиiстi қызметтер көлемi мен жоғарыда аталған қызметтер көрсетілген бағаларға байланысты анықталады.
Бөлшек сауда қызметiнiң шығындары телекоммуникациялар қызмет көрсетулерiн коммерциялық қамтамасыз етумен және сатумен байланысты шығындардан, сондай-ақ негiздiк желi мен абоненттiк қол жеткiзу желісi ұсынған iшкi қызмет көрсетулерге трансферттiк төлемдерден құралады.
Бөлшек сауда қызметiнiң iске қосылған активтерiне телекоммуникациялар қызмет көрсетулерiн коммерциялық қамтамасыз етумен және сатумен байланысты барлық активтер жатады (тиісті жабдық, ғимараттар және құрылғылар, сондай-ақ материалдыққа жатпайтын активтер мен телекоммуникациялар қызмет көрсетулерiн коммерциялық қамтамасыз етумен және сатумен байланысты айналымдағы капитал).

12. Направление деятельности "Формирование и эксплуатация сети абонентского доступа" обеспечивает бизнес процессы технического обслуживания и содержания, планирования и развития сети абонентского доступа, которая самостоятельно предоставляет внутренние услуги.
К внутренним услугам, которые предоставляются сетью абонентского доступа, относятся услуги, оказываемые:
направлению деятельности "Розничная деятельность" - предоставление в пользование абонентских линий для последующей их реализации конечным пользователям в виде услуг предоставления абонентского доступа и предоставления доступа через общественные терминалы;
направлению деятельности "Прочая деятельность" - услуги по обслуживанию некоторых видов оборудования и сооружений, предоставляемых в аренду, для последующей их реализации конечным пользователям в виде услуг предоставления в аренду такого оборудования и сооружений.
Доходы сети абонентского доступа складываются из трансфертных платежей за внутренние услуги. Трансфертные платежи за внутренние услуги определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны.
Затраты сети абонентского доступа будут складываться из затрат, связанных с техническим обслуживанием и содержанием, планированием и развитием элементов сети абонентского доступа.
К задействованным активам сети абонентского доступа будут относиться все активы, распределенные по элементам сети абонентского доступа (основное и вспомогательное производственное оборудование, прочее оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы и оборотный капитал, связанные с соответствующими элементами сети абонентского доступа).
13. Направление деятельности "Розничная деятельность" включает те виды деятельности (бизнес процессы), которые связаны с обеспечением реализации услуг телекоммуникаций конечным пользователям.
К внешним услугам, которые предоставляются розничной деятельностью, относятся услуги телекоммуникаций, предоставляемые конечным пользователям:
услуги предоставления различных соединений внутри сети самого оператора связи и соединений с выходом на сети других операторов связи, включая международные сети, (местные, внутризоновые, междугородные, международные соединения);
услуги предоставления в аренду каналов для организации частных выделенных сетей;
услуги предоставления абонентского доступа;
услуги предоставления доступа через общественные терминалы;
другие услуги телекоммуникаций, предоставляемые конечным пользователям.
Доходы розничной деятельности складываются из доходов от предоставления услуг телекоммуникаций конечным пользователям. Доходы от предоставления услуг телекоммуникаций определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны.
Затраты розничной деятельности складываются из затрат, связанных с коммерческим обеспечением и реализацией услуг телекоммуникаций, а также трансфертных платежей за внутренние услуги, предоставленные базовой сетью и сетью абонентского доступа.
К задействованным активам розничной деятельности относятся все активы, связанные с коммерческим обеспечением и реализацией услуг телекоммуникаций (соответствующее оборудование, здания и сооружения, а также нематериальные активы и оборотный капитал, связанные с коммерческим обеспечением и реализацией услуг телекоммуникаций).

14. "Өзге де қызмет" қызмет бағыты сыртқы пайдаланушыларға қызметтер бойынша байланыс операторы жүзеге асыратын қызметтің басқа түрлерiн қамтиды.
Өзге де қызмет ұсынатын сыртқы қызметтердi сыртқы пайдаланушыларға ұсынылатын мынадай телекоммуникациялар қызметтерi жатады:
телекоммуникациялар қызмет көрсетулерiн ұсыну үшiн пайдаланылмайтын жабдықты, ғимараттарды және басқа активтердi жалға беру қызмет көрсетулерi;
қол жеткiзуді ұйымдастыру бойынша бiр жолғы жұмыстарды жүргізу қызмет көрсетулерi (байланыс желiлерiн тарту, жабдықты монтаждау және басқа жұмыс түрлерi);
қажеткерлер иелiгiндегi жабдықты, құрылғыларды және ғимараттарды техникалық қамтамасыз ету;
консультациялық қызметтер;
анықтамалық қызметтер.
сыртқы пайдаланушыларға ұсынылатын Өзге де қызметтер.
Өзге де қызмет табыстары Өзге де қызметтер ұсынудан түсетін табыстардан құралады. Өзге де қызметтердi ұсынудан түсетiн табыстар тиiсті қызметтер көлемi мен Өзге де қызметтер көрсетiлген бағаларға байланысты анықталады.
Өзге де қызмет шығындары Өзге де қызметтердi ұсынуға (өндiрумен және сатумен) байланысты шығындардан, сондай-ақ негіздiк желi мен абоненттiк қол жеткiзу желiсi ұсынған iшкi қызметтерге трансферттiк төлемдерден құралады.
Өзге де қызметтiң iске қосылған активтерiне Өзге де қызметтер ұсынуға (өндiрумен және сатумен) байланысты барлық активтер жатады (тиiстi жабдық, ғимараттар және құрылғылар, сондай-ақ материалдыққа жатпайтын тиiстi активтер және айналымдағы капитал).
15. 11-14-тармақтарда көзделмеген қызметтерді көрсеткенде, оларды iшкi және сыртқы қызметтердi жатқызуды 7-тармақтың 3) және 4) тармақшаларында белгiленген ұғынымдар негізiнде байланыс операторлары өздiгiнен жүзеге асырады.
4. Реттелетiн қызметтердiң түрлерi
бойынша табыстар, шығындар мен iске қосылған активтер
16. Реттелетiн қызметтердiң түрлерi бойынша табыстарды бөлу осы Ережелерде белгiленген бөлектеп есептеудiң негізгi ұстанымдары ескеріліп жүргiзiледi. Реттелетiн қызметтердiң әрбiр түрiн көрсетуден түскен табыстар тиiстi қызметтер көлемi мен сыртқы пайдаланушыларға қызметтердiң аталған түрлерi көрсетiлген бағалар (тарифтер) негiзiнде анықталады.
17. Қызметтерден түскен табыстар реттелетiн қызметтердiң түрлерi бойынша және реттелмейтiн қызмет көрсетулер бойынша тұтасымен бастапқы құжаттардың деректерi негiзiнде тiкелей жатқызылады.
18. Реттелетiн әрбiр телекоммуникациялар қызметтер түрi бойынша шығындар "Бөлшек сауда қызметi" қызмет бағытының реттелетiн қызмет көрсетулердiң тиiстi түрлерiн ұсынуға, негiзгi желiнi қалыптастыру және пайдалануы және "Абоненттік қол жеткiзу желiсiн қалыптастыру және пайдалану" қызмет бағыттары ұсынған iшкi қызметтердi пайдалануға ұсыну үшiн қажеттi трансферттiк төлемдердi қоса, сатумен байланысты шығындардан құралады. Трансферттiк төлемдер реттелетiн қызметтердi ұсынғанда ішкi қызмет көрсетулер жасалған жағдайда есепке алынады.

14. Направление деятельности "Прочая деятельность" охватывает другие виды деятельности, осуществляемые оператором связи, по оказанию услуг внешним пользователям.
К внешним услугам, которые предоставляются прочей деятельностью, относятся услуги телекоммуникаций, предоставляемые внешним пользователям:
услуги предоставления в аренду оборудования, сооружений, помещений и других активов, не используемых для предоставления услуг телекоммуникаций;
услуги проведения разовых работ по организации доступа (проведения линий связи, монтаж оборудования и другие работы);
услуги технического обслуживания оборудования, устройств и сооружений, принадлежащих клиентам;
консультационные услуги;
справочные услуги;
другие услуги, предоставляемые внешним пользователям.
Доходы прочей деятельности складываются из доходов от предоставления прочих услуг. Доходы от предоставления прочих услуг определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым прочие услуги были предоставлены.
Затраты прочей деятельности складываются из затрат, связанных с предоставлением (с производством и реализацией) прочих услуг, а также трансфертных платежей за внутренние услуги, предоставленные базовой сетью и сетью абонентского доступа.
К задействованным активам прочей деятельности относятся все активы, связанные с предоставлением (с производством и реализацией) прочих услуг (соответствующее оборудование, здания и сооружения, а также соответствующие нематериальные активы и оборотный капитал).
15. При оказании услуг, не предусмотренных пунктами 11-14, их отнесение к внутренним и внешним услугам производится операторами связи самостоятельно на основе понятий, установленных подпунктами 3) и 4) пункта 7.
4. Доходы, затраты и задействованные активы
по видам регулируемых услуг
16. Разделение доходов по видам регулируемых услуг производится с учетом основных принципов раздельного учета, установленных настоящими Правилами. Доходы от предоставления каждого вида регулируемых услуг определяются исходя из объемов соответствующих видов услуг и цен (тарифов), по которым указанные виды услуг были оказаны внешним пользователям.
17. Доходы от оказания услуг прямо относятся по видам регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам на основе данных первичных документов.
18. Затраты по предоставлению каждого вида регулируемых услуг телекоммуникаций конечным пользователям складываются из затрат направления деятельности "Розничная деятельность", связанных с реализацией соответствующих видов регулируемых услуг, включая трансфертные платежи за использование необходимых для их предоставления внутренних услуг, предоставленных направлениями деятельности "Формирование и эксплуатация базовой сети" и "Формирование и эксплуатация сети абонентского доступа". Трансфертные платежи учитываются в случае, если при предоставлении регулируемой услуги были оказаны внутренние услуги.

19. Реттелетiн қызмет көрсетулердiң Өзге де түрлерiн ұсыну бойынша шығындар реттелетiн қызмет көрсетулердiң тиiстi түрлерiн, ұсынуға, "Негiзгi желiнi қалыптастыру және пайдалану" және "Абоненттiк қол жеткізу желiсiн қалыптастыру және пайдалану" қызмет бағыттары ұсынған iшкi қызметтердi пайдалануға ұсыну үшiн қажеттi трансферттiк төлемдердi қоса, байланысты шығындардан құралады. Трансферттiк төлемдер реттелетiн қызметтердi ұсынғанда iшкi қызмет көрсетулер жасалған жағдайда есепке алынады.
20. "Негiзгi желiнi қалыптастыру және пайдалану" және "Абоненттiк қол жеткiзу желiсiн қалыптастыру және пайдалану" қызмет бағыттары реттелетiн қызметтер ұсыну бойынша шығындар осы қызметтердi жасаумен байланысты шығындардан құралады.
21. "Бөлшек сауда қызметi" қызмет бағыты көрсететiн телекоммуникациялардың реттелетiн қызметтердiң әрбiр түрi бойынша iске қосылған активтерге телекоммуникациялардың реттелетiн қызметтерiнiң тиiстi түрлерiн сатумен байланысты бөлшек сауда қызметiне iске қосылған активтер, сондай-ақ негiздiк және абоненттiк қол жеткiзу желiлерi "Бөлшек сауда қызметi" қызмет бағытына ұсынған iшкi қызметтердiң түрлерi бойынша iске қосылған активтер жатады. Iшкi қызметтердiң түрлерi бойынша іске қосылған активтер реттелетiн қызметтерді ұсынғанда iшкi қызметтер пайдаланылған жағдайда есепке алынады.
22. "Өзге де қызмет" қызмет бағыты көрсететiн iшкi қызметтердiң түрлерi бойынша iске қосылған активтерге реттелетiн Өзге де қызметтердiң тиiстi түрлерiн өндiрумен және сатумен байланысты Өзге де қызметтерге iске қосылған активтер, сондай-ақ реттелетiн қызмет көрсетулердiң аталған ұсыну үшiн қажеттi негiздiк және абоненттiк қол жеткiзу желiлерi "Өзге де қызмет" қызмет бағытына ұсынған iшкi қызметтердiң түрлерi бойынша iске қосылған активтер жатады. Iшкi қызметтердiң түрлерi бойынша iске қосылған активтер реттелетiн қызметтердi ұсынғанда iшкi қызметтер пайдаланылған жағдайда есепке алынады.
23. Негiзге және абоненттiк қол жеткiзу желiлерi байланыс операторларына ұсынатын телекоммуникациялардың реттелетiн қызметтерiнiң әрбiр түрi бойынша iске қосылған активтерге осы қызметтердi жасаумен байланысты тартылған негiздiк және абоненттiк қол жеткiзу желiлерiнiң активтерi жатады.
5. Шығындарды және iске қосылған
активтердi бөлу тәртiбi
24. Бөлектеп есепке алуды жүргiзу мақсаттары үшiн шығындар мен iске қосылған активтер тiкелей, жанама, бiрлескен және ортақ болып жiктеледi.

19. Затраты по предоставлению прочих видов регулируемых услуг складываются из затрат прочей деятельности, связанных с оказанием соответствующих прочих видов регулируемых услуг, включая трансфертные платежи за использование необходимых для их предоставления внутренних услуг, предоставленных направлениями деятельности "Формирование и эксплуатация базовой сети" и "Формирование и эксплуатация сети абонентского доступа". Трансфертные платежи учитываются, если при предоставлении регулируемой услуги были оказаны внутренние услуги.
20. Затраты по предоставлению регулируемых услуг направлениями деятельности "Формирование и эксплуатация базовой сети" и "Формирование и эксплуатация сети абонентского доступа" складываются из затрат, связанных с оказанием этих услуг.
21. К задействованным активам по каждому виду регулируемых услуг телекоммуникаций, оказываемых направлением деятельности "Розничная деятельность", относятся задействованные активы розничной деятельности, связанные с реализацией соответствующих видов регулируемых услуг телекоммуникаций, а также задействованные активы по видам внутренних услуг, предоставленных направлению деятельности "Розничная деятельность" базовой сетью и сетью абонентского доступа, которые необходимы для предоставления указанных видов регулируемых услуг. Задействованные активы по видам внутренних услуг учитываются в случае, если при предоставлении регулируемой услуги были использованы внутренние услуги.
22. К задействованным активам по каждому виду регулируемых услуг, оказываемых направлением деятельности "Прочая деятельность", относятся задействованные активы прочей деятельности, связанные с производством и реализацией соответствующих видов регулируемых прочих услуг, а также задействованные активы по видам внутренних услуг, предоставленных направлению деятельности "Прочая деятельность" базовой сетью и сетью абонентского доступа, которые необходимы для предоставления указанных видов регулируемых услуг. Задействованные активы по видам внутренних услуг учитываются в случае, если при предоставлении регулируемой услуги используются внутренние услуги.
23. К задействованным активам по каждому виду регулируемых услуг телекоммуникаций, предоставляемых базовой сетью и сетью абонентского доступа операторам связи, относятся задействованные активы базовой сети и сети абонентского доступа, связанные с оказанием этих услуг.
5. Порядок распределения затрат и задействованных активов
24. Для целей ведения раздельного учета затраты и задействованные активы подразделяются на прямые, косвенные, совместные и общие.

25. Шығындарды бөлу және активтердiң iске қосылу дәрежесiн анықтау үшiн шығындар мен активтердiң тиiстi қызмет бағыттарымен және байланыс операторлары ұсынатын қызметтермен себептiк-салдарлық байланысы негiзiнде бөлу әдiстемесi қолданылады. Сонда шығындар мен активтердiң байланыс операторы қызметiнiң әрбiр бағыты бойынша қорлармен себептiк-салдарлық байланысы және байланыс операторының осы қорларының көрсетiлген байланыс операторлары ұсынатын қызметтермен себептiк-салдарлық байланысы анықталады.
Iске қосылған активтердiң өтiлiмi iске қосылған активтердi бөлу негiзiнде бөлiнедi.
26. Шығындарды бөлу процесi мына кезеңдерден тұрады (бөлудiң жүйелi кезеңдерiнiң сызбасы 1-қосымшаның 1-суретiнде көрсетiлген):
1) бөлудiң бiрiншi кезеңi - шығындарды тiкелей және жанама бөлу және байланыс операторының тиiстi қорлары (негiзгi құрал-жабдық, қызметкерлер, материалдық емес активтер және басқа активтер) бойынша активтердi топтау (қорлардың негiзгi түрлерiнiң және жанама шығындарды бөлу негiздерiнiң тiзбесi 1-қосымшаның 1-кестесiнде көрсетiлген);
2) бөлудiң екiншi кезеңi - байланыс операторы қорларының тиiстi бизнес процестермен: негiзгi, қосалқы және менеджмент (басқару) бизнес процестерiмен тiкелей және жанама байланыстарын қорлармен байланысқан шығындар мен iске қосылған активтердi тиiстi бизнес процестерге тiкелей жатқызу және жанама бөлу үшiн анықтау (бизнес процестердiң және қорларды оларға бөлу негiздерiнiң үлгiлiк тiзбесi 1-қосымшаның 2-кестесiнде көрсетiлген);
3) бөлудiң үшiншi кезеңi - байланыс операторының қосалқы бизнес процестерiнiң тиiстi негiзгi бизнес процестермен менеджмент процестерiмен тiкелей және жанама байланыстарын қосалқы бизнес процестермен байланысқан шығындар мен iске қосылған активтердi негiзгi бизнес процестерге және менеджмент процестерiне тiкелей жатқызу және жанама бөлу үшiн анықтау (қосалқы бизнес процестердi бөлудiң басты негiздерiнiң тiзбесi 1-қосымшаның 3-кестесiнде көрсетiлген);
4) бөлудiң төртiншi кезеңi - байланыс операторы бизнес процестерiнiң тиiстi сыртқы қызмет көрсетулермен және желi құрамдастарымен тiкелей және жанама байланыстарын негiзгi бизнес процестермен байланысқан шығындар мен iске қосылған активтердi сыртқы қызметтерге және желi элементтерiне тiкелей жатқызу және жанама бөлу үшiн анықтау (негiзгi бизнес процестердi желiнiң қызмет көрсетулерiне және элементтерiне бөлу негiздерiнiң үлгiлiк тiзбесi 1-қосымшаның 4-кестесiнде көрсетiлген);
5) бөлудiң бесiншi кезеңi - желi құрамдастарының менеджмент бизнес процестерiмен байланысқан шығындар мен iске қосылған активтердi тиiстi желi элементтерiне уәкiлеттi органмен келiсiлген бөлу негiздерiн қолданумен бөлу;

25. Для распределения затрат и определения степени задействованности активов используется методология распределения на основе причинно-следственной связи затрат и активов с соответствующими направлениями деятельности и услугами, предоставляемыми оператором связи. При этом устанавливаются причинно-следственные связи затрат и активов с ресурсами по каждому направлению деятельности оператора связи, и причинно-следственные связи этих ресурсов оператора связи с услугами, предоставляемыми указанными операторами связи.
Амортизация задействованных активов распределяется на основе распределения задействованных активов.
26. Процесс распределения затрат состоит из следующих этапов (схема последовательных этапов распределения приведена на Рисунке 1 Приложения 1):
1) первый этап распределения - прямое и косвенное распределение затрат и группировка активов по соответствующим ресурсам (основные средства, персонал, нематериальные активы и другие активы) оператора связи (перечень основных видов ресурсов и баз распределения косвенных затрат на ресурсы приведен в Таблице 1 Приложения 1);
2) второй этап распределения - определение прямых и косвенных связей ресурсов оператора связи с соответствующими бизнес процессами: основными, вспомогательными и бизнес процессами менеджмента (управления) для прямого отнесения и косвенного распределения затрат и задействованных активов, связанных с ресурсами, на соответствующие бизнес процессы (примерный перечень бизнес процессов и баз распределения ресурсов на них приведены в Таблице 2 Приложения 1);
3) третий этап распределения - определение прямых и косвенных связей вспомогательных бизнес процессов оператора связи с соответствующими основными бизнес процессами и процессами менеджмента для прямого отнесения и косвенного распределения затрат и задействованных активов, связанных со вспомогательными бизнес процессами, на основные бизнес процессы и процессы менеджмента (перечень основных баз распределения вспомогательных бизнес процессов приведен в Таблице 3 Приложения 1);
4) четвертый этап распределения - определение прямых и косвенных связей основных бизнес процессов оператора связи с соответствующими внешними услугами и элементами сети для прямого отнесения и косвенного распределения затрат и задействованных активов, связанных с основными бизнес процессами, на внешние услуги и элементы сети (примерный перечень баз распределения основных бизнес процессов на услуги и элементы сети приведен в Таблице 4 Приложения 1);
5) пятый этап распределения - распределение затрат и задействованных активов, связанных с бизнес процессами менеджмента элементов сети, на соответствующие элементы сети с использованием баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;

6) бөлудiң алтыншы кезеңi - желi элементтерiне негiзгi желiнiң және абоненттiк қол жеткiзу желiсiнiң iшкi және сыртқы қызметтерiне шығындарды бөлу және активтердiң iске қосылу дәрежесiн анықтау (желi элементтерiнен қызметтерге бөлудiң басты негiздерiнiң тiзбесi 1-қосымшаның 5-кестесiнде көрсетiлген). Негiзгi желiден шығындарды қызметтерге бөлу (және iске қосылған активтердi бөлек алу) мынадай түрде жүргiзiледi. Ең бiрiншi кезекте iшкi және сыртқы қызметтерге шығындарды және активтердiң iске қосылу дәрежесiн анықтау үшiн жалданған арналармен байланысқан барлық шығындар және iске қосылған активтердiң үлестерi негiздiк желiнiң беру құрамдастары бойынша жалданған арналарға сайма-сай бөлiнiп алынады. Содан кейiн iшкi және сыртқы қызметтерге шығындарды және активтердiң iске қосылу дәрежесiн анықтау үшiн қалған шығындарды (активтердi) тиiстi бөлу негiздерi бойынша беру және трафик өткiзу қызметтерiне бөлу жүргiзiледi (бағыттаудың орташа факторлары ескерiлген трафик көлемдерi). Бағыттаудың орташа факторлары - беру немесе трафик өткiзу қызмет көрсетулерiнiң белгiленген түрiн ұсынғанда негiздiк желi құрамдастарының iске қосылуын көрсететiн мөлшерлiк факторлар;
7) бөлудiң жетiншi кезеңi - сыртқы қызметтердi ұсыну шығындарын және олармен байланысты сыртқы қызметтер бойынша iске қосылған активтердi анықтау үшiн сыртқы қызметтердi (сыртқы қызметтердi ұсыну кезеңдерi болып табылатын тиiстi iшкi қызметтердi) ұсыну кезеңдерi бойынша тиiстi шығындарды және iске қосылған активтердi жиынтықтау (iшкi және сыртқы қызметтердi жатқызу тәртiбi 1-қосымшаның 6-кестесiнде көрсетiлген);
8) бөлудiң сегiзiншi кезеңi - менеджмент бизнес процестерiмен байланысты бiрлескен және ортақ шығындар мен активтердi тиiстi сыртқы қызметтерге уәкiлеттi органмен келiсiлген бөлу негiздерiн қолдана отырып бөлу.
27. Шығындардың, қорлардың, бизнес процестердiң 1-қосымшада көрсетiлген тiзбелерi ең аз тiзбелер болып табылады, олар байланыс операторының ықтиярымен қосымша нақтылануы және кеңейтiлуi мүмкiн. Қызмет бағыттары да байланыс операторлары ұсынатын қызмет көрсетулер түрлерiне және байланыс операторлары қолданатын телекоммуникациялар желiлерiнiң түрлерiне қарай нақтылануы мүмкiн.
Шығындар мен iске қосылған активтердi бөлудiң осы Ереженiң 1-қосымшасында көрсетiлмеген негiздерiн байланыс операторлары уәкiлеттi органмен келiсу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қолдануларына болады.
28. Осы Ережелерде көзделген есептi әзiрлеу барысында қолданылатын бөлу негiздерi жарты жылдық бойынша есептелген. Бөлу негiздерiнiң қолданылатын түрлерiн уәкiлеттi органмен келiспей өзгертуге болмайды, басқа бөлу негiзiне ауысу уәкiлеттi органмен келiсу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылуы мүмкін.

6) шестой этап распределения - распределение затрат и определение степени задействованности активов с элементов сети на внутренние и внешние услуги базовой сети и сети абонентского доступа (перечень основных баз распределения с элементов сети на услуги приведен в Таблице 5 Приложения 1). Распределение затрат (и выделение задействованных активов) с элементов базовой сети на услуги проводится следующим образом. В первую очередь выделяются все затраты и доли задействованных активов, связанные с арендованными каналами по элементам передачи базовой сети, пропорционально доле арендованных каналов для определения затрат и степени задействованности активов на внутренние и внешние услуги. Затем проводится распределение остальных затрат (активов) на услуги передачи и пропуска трафика на основе соответствующих баз распределения (объемы трафика с учетом средних факторов маршрутизации) для определения затрат и степени задействованности активов на внутренние и внешние услуги. Средние факторы маршрутизации - количественные факторы, отражающие среднюю задействованность элементов базовой сети при предоставлении определенного вида услуг передачи или пропуска трафика;
7) седьмой этап распределения - суммирование соответствующих затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг (соответствующих внутренних услуг, являющихся этапами предоставления внешних услуг) для определения затрат предоставления внешних услуг и связанных с ними задействованных активов по внешним услугам (порядок отнесения внутренних и внешних услуг приведен в Таблице 6 Приложения 1);
8) восьмой этап распределения - распределение совместных и общих затрат и активов, связанных с бизнес процессами менеджмента, на соответствующие внешние услуги с использованием баз распределения, согласованных с уполномоченным органом.
27. Перечни затрат, ресурсов, бизнес процессов, указанные в Приложении 1, являются минимальными перечнями, которые могут дополнительно детализироваться и расширяться по усмотрению оператора связи. Направления деятельности также могут детализироваться в зависимости от видов услуг, предоставляемых операторами связи и видов сетей телекоммуникаций, которые используют операторы связи.
Базы распределения затрат и задействованных активов, которые не нашли отражения в Приложении 1 к настоящим Правилам, могут применяться операторами связи по согласованию с уполномоченным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
28. Применяемые базы распределения при подготовке отчетности, предусмотренной настоящими Правилами, рассчитываются на полугодовой основе. Применяемые виды баз распределения не могут быть изменены операторами связи без согласования с уполномоченным органом, переход на иную базу распределения может быть осуществлен по согласованию с уполномоченным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

29. Осы Ереженiң негiзiнде байланыс операторлары бөлектеп есеп жүргiзу мақсаттары үшiн телекоммуникациялардың реттелетiн қызметтерiнiң түрлерi бойынша табыстарға, шығындар мен iске қосылған активтерге бөлектеп есепке алуды жүргізудiң өзiндiк әдiстемелерiн есептiк саясаттың жеке бөлiмi түрiнде жасауға, бекiтуге және оларды уәкiлеттi органмен заңнамада белгiленген тәртiппен келiсуге мiндетті.
6. Реттелетiн қызмет көрсетулердiң түрлерi
бойынша табыстар, шығындар және iске қосылған
активтер туралы есептер, бөлектеп
есептеу деректерi мен бухгалтерлiк есеп деректерi
арасындағы өзара байланыс
30. Осы Ережелерге сәйкес байланыс операторлары уәкiлеттi органға ұсынатын есепке мыналар кiредi:
1) қорларға шығындарды бөлу туралы және активтерді топтау туралы есеп (Осы Ереженiң 2-қосымшасы);
2) қорларға байланысты шығындар мен iске қосылған активтердi бизнес процестерге бөлу туралы есеп (Осы Ереженiң 3-қосымшасы);
3) қосалқы бизнес процестерге байланысты шығындар мен iске қосылған активтердi менеджмент бизнес процестерiне бөлу туралы есеп (Осы Ереженiң 4-қосымшасы);
4) негiзгi бизнес процестерге байланысты шығындар мен iске қосылған активтердi сыртқы қызметтерге және желi элементтерiне бөлу туралы есеп (Осы Ереженiң 5-қосымшасы);
5) желi элементтерiнiң менеджментi бизнес процестерiне байланысты шығындар мен iске қосылған активтердi тиiстi желi элементтерiне бөлу туралы есеп (Осы Ереженiң 6-қосымшасы);
6) желi элементтерiне байланысты шығындар мен iске қосылған активтердi тиiстi негiзгi желiнiң және абоненттiк қол жеткiзу желiсiнiң iшкі және сыртқы қызметтерге бөлу туралы есеп (Осы Ереженің 7-қосымшасы);
7) iшкi және сыртқы қызметтерге байланысты шығындар мен iске қосылған активтердi тиiстi сыртқы қызметтерге бөлу туралы есеп (Осы Ереженiң 8-қосымшасы);
8) менеджмент бизнес процестерiне байланысты бірлескен және ортақ шығындар мен активтердi тиiстi сыртқы қызметтерге бөлу туралы есеп (Осы Ереженiң 9-қосымшасы);
9) табыстарды, шығындар мен iске қосылған активтердi тиiстi сыртқы қызметтерге жиынтықтап бөлу туралы есеп (Осы Ереженiң 10-қосымшасы);
10) табыстарды, шығындар мен iске қосылған активтерді тиісті қызмет бағыттары бойынша жиынтықтап бөлу туралы есеп (Осы Ереженің 11-қосымшасы).
31. Осы Ережеде белгiленген есептерді жасағанда байланыс операторлары осы Ереженiң 10-қосымшасында көрсетiлген жиынтық деректердi бухгалтерлік есепте берiлген осыған ұқсас деректермен салыстырып тексерудi былай жүргiзулерi тиiс:

29. На основе настоящих Правил операторы связи обязаны для целей ведения раздельного учета разработать собственные методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг телекоммуникаций в виде отдельного раздела учетной политики, утвердить и согласовать их с уполномоченным органом в установленном законодательстве порядке.
6. Отчеты о доходах, расходах и задействованных активах
по видам регулируемых услуг, взаимосвязь между данными
раздельного учета и данными бухгалтерского учета
30. Отчетность, представляемая операторами связи в уполномоченный орган операторами связи в соответствии с настоящими Правилами, включает в себя:
1) Отчет о распределении затрат и о группировке активов на ресурсы (Приложение 2 к настоящим Правилам);
2) Отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с ресурсами на бизнес процессы (Приложение 3 к настоящим Правилам);
3) Отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных со вспомогательными бизнес процессами на основные бизнес процессы и бизнес процессы менеджмента (Приложение 4 к настоящим Правилам);
4) Отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с основными бизнес процессами на внешние услуги и элементы сети (Приложение 5 к настоящим Правилам);
5) Отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с бизнес процессами менеджмента элементов сети, на соответствующие элементы сети (Приложение 6 к настоящим Правилам);
6) Отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с элементами сети, на внутренние и внешние услуги базовой сети и сети абонентского доступа (Приложение 7 к настоящим Правилам);
7) Отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги (Приложение 8 к настоящим Правилам);
8) Отчет о распределении совместных и общих затрат и активов, связанных с бизнес процессами менеджмента, на соответствующие внешние услуги (Приложение 9 к настоящим Правилам);
9) Отчет об итоговом распределении доходов, затрат и задействованных активов, на соответствующие внешние услуги (Приложение 10 к настоящим Правилам);
10) Отчет об итоговом распределении доходов, затрат и задействованных активов, по направлениям деятельности (Приложение 11 к настоящим Правилам).
31. Операторы связи должны при составлении отчетности, установленной настоящими Правилами, производить сверку итоговых данных, отраженных в Приложении 10 к настоящим Правилам, с аналогичными данными, отраженными в бухгалтерском учете: