Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1143 тіркелген Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрi міндетін атқарушының "Кәсiптiк бастауыш және орта оқу орындары оқушыларының ауысуы, оқуын қалпына келтіру тәртібі жөніндегі ережені бекіту туралы" 2000 жылғы 25 сәуірдегі 391 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 13 желтоқсандағы N 827 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 30 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2655. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 13 қаңтардағы N 13 (V053426) бұйрығымен.
Оқушылардың құқықтары мен мүмкіндіктерін одан әрі кеңейту мақсатында бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде (2000 жылғы 5 мамырда N 1143 болып тiркелген) "Кәсiптiк бастауыш және орта оқу орындары оқушыларының ауысуы, оқуын қалпына келтіру тәртібі жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрi міндетін атқарушының 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 391 бұйрығына мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
бұйрықпен бекiтiлген Кәсiптiк бастауыш және орта оқу орындары оқушыларының ауысу, оқуын қалпына келтіру тәртібі туралы ережесінде:
мынадай мазмұндағы 3-1 тармақшамен толықтырылсын:
"3-1. Бұрын басқа оқу орындарында оқығандарды ауыстыру және оқуын қалпына келтіру:
курстар мен мамандықтар бойынша оқытудың тиісті оқу топтары болған жағдайда;
қабылдаушы оқу орны оқу жұмыс жоспарының оқу пәндері тізбесімен оқушының академиялық анықтамасында немесе сынақ кітапшасында (үлгерім кітапшасында) көрсетілген оқу пәндерінің тізбесіндегі айырмашылық төрт пәннен кем болмаса жіберіледі";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Басқа кәсіптік бастауыш немесе орта білім беретін оқу орнына ауысқысы келген оқушылар өзі білім алып жатқан ұйым басшысының атына ауысуы туралы өтініш береді және мөрмен бекітілген жазбаша келісім алғаннан кейін, өзі ауысқысы келген білім беру ұйымының басшысына барады.
Қабылдайтын білім беру ұйымы басшысының атына жазылған өтінішке қоса, оқушының білім беру ұйымының басшысының қолымен расталған сынақ кітапшасының (үлгерім кітапша) көшірмесі қоса беріледі.
Ауысу туралы мәселе оң шешімін тапқан жағдайда оқушыны қабылдайтын білім беру ұйымының басшысы оны оқу сабақтарына жіберу және оқу жоспарындағы айырмашылықтарды тапсыру туралы бұйрық шығарады және оқушының бұрын оқыған білім беру ұйымына оның жеке ісін жіберу туралы жазбаша сұрау салады";
7-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"7. Оқушының жеке ісін уақытында жіберу мен алуға бақылау оқу орнындағы оқу бөлімінің бастығына жүктеледі";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года N 391 "Об утверждении Правил о порядке перевода, восстановления учащихся начальных и средних профессиональных учебных заведений", зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 1143
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 декабря 2003 года N 827. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2003 года N 2655. Утратил силу - приказом Министра образования и науки РК от 13 января 2005 года N 13 (V053426)
В целях дальнейшего расширения прав и возможностей учащихся, приказываю:
1. Внести в приказ  и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года N 391 "Об утверждении Правил о порядке перевода, восстановлении учащихся начальных и средних профессиональных учебных заведений" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2000 года за N 1143), следующие изменения и дополнения:
в Правила о порядке перевода, восстановлении учащихся начальных и средних профессиональных учебных заведений, утвержденных приказом:
дополнить подпунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Перевод и восстановление ранее обучавшихся в других учебных заведениях  допускается:
при наличии соответствующих учебных групп обучения по курсам и специальностям;
при разнице не более четырех предметов в перечне учебных дисциплин, указанных в академической справке или зачетной книжке (книжке успеваемости) учащегося, с перечнем учебных дисциплин рабочего учебного плана, принимающего учебного заведения.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Учащийся, желающий перевестись в другое начальное или среднее профессиональное учебное заведение, подает заявление о переводе на имя руководителя организации, где он обучается, и, получив письменное согласие на перевод, скрепленное печатью, обращается к руководителю интересующей его организации образования.
К заявлению о переводе на имя руководителя принимающей организации образования должна быть приложена выписка из зачетной книжки (книжка успеваемости) учащегося, заверенная подписью руководителя организации образования.
При положительном решении вопроса о переводе руководитель организации образования, принимающий учащегося, издает приказ о его допуске к учебным занятиям, сдаче разницы в учебном плане, направляет письменный запрос в организацию образования, где ранее обучался учащийся, о пересылке его личного дела.";
пункт 7 дополнить абзацем следующего содержания:
"Контроль за своевременностью отправки и получения личного дела учащегося возлагается на ответственного работника учебной части учебного заведения.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Оқушылардың қатарына бұрын оқу орындарынан шығарылған тұлғаларды қалпына келтіру, егер оқудан шығарылған сәттен бастап он жыл өтпеген болса, оқудың барлық нысандарында жүргізіледі";
10-тармақтағы екінші абзац алынып тасталсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Ауысу және оқуын қайта қалпына келтіру кезінде оқу орнының басшысы келесі сессияның басталуына дейін академиялық қарызды жоюдың уақыты мен ретін немесе оқу жоспары мен бағдарламасының айырмашылығын белгілейді. Академиялық айырмашылықты тапсыру ақылы түрде жүргізіледі";
мынадай мазмұндағы 16-тармақпен толықтырылсын:
"16. Аталған ережеде қарастырылмаған мәселелерді шешу білім беру ұйымының құзырына жатады".
2. Жалпы орта, кәсiптiк бастауыш және орта бiлiм департаментi (С.Б. Есбосынова) осы бұйырықты белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр К. Шәмшидиноваға жүктелсiн.
Министрдің міндетін
атқарушы

"8. Восстановление в число учащихся лиц, отчисленных ранее из учебных заведений, производится на все формы обучения, если с момента отчисления прошло не более десяти лет.";
абзац второй пункта 10 исключить;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. При переводе и восстановлении учащегося руководитель учебного заведения устанавливает порядок и сроки ликвидации академической задолженности или расхождений в учебных планах и программах, при этом сроки ограничиваются началом очередной сессии. Сдача академической разницы производится на платной основе.";
дополнить пунктом 16 следующего содержания:
"16. Решение вопросов, не предусмотренных данными Правилами, относятся к компетенции организации образования.".
2. Департаменту среднего общего, начального и среднего профессионального образования (Испусинова С.Б.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра К. Шамшидинову.
И.о. Министра