"Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 6 желтоқсандағы N 437 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 30 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2657
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 2 қазандағы N 20-42/5106 ұсынысын қарап, Қазақстан Республикасы Президентінің "Теңізшевройл" бірлескен кәсіпорнының қызметі туралы" 1993 жылғы 6 сәуірдегі N 1168 Жарлығына , Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 сәуірдегі 115 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргізу ережесіне  сәйкес, сондай-ақ Теңіз жобасының республика экономикасы үшін стратегиялық мәнін ескере отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. "Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне Қазақстан Республикасының резиденттерімен шетел валютасымен операциялар жүргізуге рұқсат етілсін. Көрсетілген операциялар бойынша төлемдер және/немесе ақша аударымдары олардың банктік шоттары арқылы ғана жүргізілуі тиіс.
2. "Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің пайдасына Қазақстан Республикасының резиденттерінен шетел валютасындағы төлемдер және/немесе ақша аударымдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы резиденттерінің пайдасына "Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінен шетел валютасындағы төлемдер және/немесе ақша аударымдары Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері және "Қазпошта" ашық акционерлік қоғамы арқылы шектелместен жүзеге асырылсын.
3. "Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі өздері тіркелген мемлекеттердің заңдары бойынша тиісті құқығы бар шетелдік банктер мен өзге қаржы институттарында ашылған шоттарын (Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы шоттарын қоса алғанда) пайдалану үшін осы қаулы қабылданған күннен бастап бір ай мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне осындай шоттардың бар екендігі туралы хабарласын.
"Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің кейіннен өздері тіркелген мемлекеттердің заңдары бойынша тиісті құқығы бар шетелдік банктер мен өзге қаржы институттарында шот ашуы (Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы шоттарын қоса алғанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне осындай шоттар бойынша операцияларды жүргізу басталғанға дейін хабарлау шартымен жүзеге асырылады.
Хабарламада "Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі шотының деректемелері, шотты пайдалану режимі туралы ақпарат, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ай сайын шот бойынша қаражат қозғалысы және қаражаттың ай соңындағы қалдығы туралы есеп беру жөніндегі міндеттемесі болуы тиіс.

О вопросах товарищества с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года N 437. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2003 года N 2657
Рассмотрев предложение Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2003 года N 20-42/5106, в соответствии с Указом  Президента Республики Казахстан от 6 апреля 1993 года N 1168 "О деятельности совместного предприятия "Тенгизшевройл", Правилами  проведения валютных операций в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 115, а также, учитывая стратегическую значимость Тенгизского проекта для экономики республики, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Разрешить Товариществу с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл" проводить операции с резидентами Республики Казахстан в иностранной валюте. Платежи и/или переводы денег по указанным операциям должны проводиться только через их банковские счета.
2. Платежи и/или переводы денег в иностранной валюте от резидентов Республики Казахстан в пользу Товарищества с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл", а также от Товарищества с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл" в пользу резидентов Республики Казахстан осуществлять через банки второго уровня Республики Казахстан и Открытое акционерное общество "Казпочта" без ограничений.
3. Товариществу с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл" для использования счетов (включая счета в национальной валюте Республики Казахстан), открытых в иностранных банках и иных финансовых институтах, имеющих соответствующее право по законодательству государств, в которых они зарегистрированы, в месячный срок со дня принятия настоящего постановления уведомить Национальный Банк Республики Казахстан о наличии таких счетов.
Последующее открытие Товариществом с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл" счетов (включая счета в национальной валюте Республики Казахстан) в иностранных банках и иных финансовых институтах, имеющих соответствующее право по законодательству государств, в которых они зарегистрированы, осуществляется на условиях уведомления Национального Банка Республики Казахстан до начала проведения операций по таким счетам.
Уведомление должно содержать информацию о реквизитах счета, режиме использования счета, а также обязательство Товарищества с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл" о ежемесячном представлении Национальному Банку Республики Казахстан отчета о движении средств по счету и остатках средств на конец месяца.

4. Осы қаулының 3-тармағында көрсетілген хабарламаны алғаннан кейін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі он күндік мерзімінде "Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне хабарламаны алғаны туралы хат береді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің хабарламаны алғаны туралы хаты "Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне өздері тіркелген мемлекеттердің заңдары бойынша тиісті құқығы бар шетелдік банктер мен өзге қаржы институттарында ашылған әрбір шот үшін беріледі.
5. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері және "Қазпошта" ашық акционерлік қоғамы төлемдерді және/немесе ақша аударымдарын осы қаулының 2-тармағында көрсетілгендерді қоса отырып, "Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі өздері тіркелген мемлекеттердің заңдары бойынша тиісті құқығы бар шетелдік банктер мен өзге қаржы институттарында ашқан шоттарды пайдалана отырып "Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің хабарламаны алғаны туралы хатын ұсынғаннан кейін ғана жүргізуге құқылы. Валюталық бақылауды жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және "Қазпошта" ашық акционерлік қоғамында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің хабарламаны алғаны туралы хатының ксерокөшірмесі қалады.
6. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Дюгай Н.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап жеті күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, "Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріне және "Қазпошта" ашық акционерлік қоғамына жіберсін.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З. Айманбетоваға жүктелсін.
8. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап жеті күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Ұлттық Банк
Төрағасы

4. После получения уведомления, указанного в пункте 3 настоящего постановления, Национальный Банк Республики Казахстан в десятидневный срок выдает Товариществу с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл" письмо о получении уведомления.
Письмо Национального Банка Республики Казахстан о получении уведомления выдается Товариществу с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл" для каждого счета, открытого в иностранных банках и иных финансовых институтах, имеющих соответствующее право по законодательству государств, в которых они зарегистрированы.
5. Банки второго уровня Республики Казахстан и Открытое акционерное общество "Казпочта" вправе проводить платежи и/или переводы денег, включая указанные в пункте 2 настоящего постановления, с использованием счетов, открытых Товариществом с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл" в иностранных банках и иных финансовых институтах, имеющих соответствующее право по законодательству государств, в которых они зарегистрированы, только после представления Товариществом с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл" письма Национального Банка Республики Казахстан о получении уведомления. Для целей осуществления функций валютного контроля в банках второго уровня Республики Казахстан и Открытом акционерном обществе "Казпочта" остается ксерокопия письма Национального Банка Республики Казахстан о получении уведомления.
6. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в семидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Товарищества с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл", банков второго уровня Республики Казахстан и Открытого акционерного общества "Казпочта".
7. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
8. Настоящее постановление вводится в действие по истечении семи дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка