2003-2005 жылдарға арналған Астана қаласының шағын кәсіпкерлікті дамыту және қолдау бағдарламасы туралы
Астана қалалық мәслихатының 2003 жылғы 8 сәуірдегі N 219/42-ІІ шешімі. Астана қалалық Әділет басқармасында 2003 жылғы 15 мамырда N 264 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 21 қыркүйектегі N 285/35-ІІІ шешімімен
Ескерту - Астана қаласы мәслихатының
2006 жылғы 21 қыркүйектегі N 285/35-ІІІ шешімінен
Үзінді:
Заңнамалық нормалардың өзгеруiне және жекелеген шешiмдердiң қолданыс мерзiмдерiнiң өтуiне байланысты Астана қаласының мәслихаты шешiм қабылдады:
1. Қосымшаға сәйкес Астана қаласы мәслихатының кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылған деп танылсын.
2. Осы шешiм қабылданған күннен бастап күшiне енедi.
Астана қаласы мәслихатының
сессия төрағасы
Астана қаласы мәслихатының
хатшысы
Астана қаласы мәслихатының
2006 жылғы 21 қыркүйектегi
N 285/35-IIІ шешiміне қосымша
Астана қаласы мәслихатының күшiн жойған кейбiр
шешiмдерiнiң тiзiмi
...
4. Астана қаласы мәслихатының 2003 жылғы 8 сәуiрдегi N 219/42-II "Астана қаласындағы кiшi кәсiпкерлiктi дамыту және қолдау жөнiндегi 2003-2005 жылдарға арналған бағдарлама туралы" шешiмi (Нормативтiк-құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу реестрiнде 264 нөмiрмен тiркелген, 2003 жылғы 19 маусымда "Вечерняя Астана" газетiнде жарияланды);
...
Астана қаласы мәслихатының хатшысы
_______________________________________________
Астана қаласының әкімдігі±ұсынған 2003-2005 жылдарға арналған Астана қаласының шағын кәсіпкерлікті дамыту және қолдау Бағдарламасын қарап, Қазақстан Республикасы Конституциясының  86-бабын  және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының  6-бабын  басшылыққа ала отырып Астана қаласының мәслихаты былай деп   шешті:
1. Қоса беріліп отырған 2003-2005 жылдарға арналған Астана қаласының шағын кәсіпкерлікті дамыту және қолдау бағдарламасы  бекітілсін.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
Келісілген:
Экономика және шағын
бизнес департаментінің
директоры
Қаржы департаментінің
бастығы
Астана қаласы мәслихатының
2003 жылғы 8 сәуірдегі
N 219/42-ІІ шешімімен
бекітілген
2003-2005 жылдарға арналған
Астана қаласының шағын кәсіпкерлікті
дамыту және қолдау бағдарламасы
1. Бағдарламаның төлқұжаты
Атауы      2003-2005 жылдарға арналған Астана қаласының шағын
кәсіпкерлікті дамыту және қолдау бағдарламасы
Әзірлеу    "Шағын кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау туралы"
негізі     1997 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңы
Негізгі    Астана қаласының Экономика және шағын
әзірлеуші  бизнесті дамыту департаменті
Мақсаты    Жалпы аймақтық өнім (бұдан әрі - ЖАӨ) құрылымында жаңа
технологиялық өндірістерге бағдарланған шағын
кәсіпкерлікті дамыту және қолдаудағы тұрақты әрі орнықты
негіз ретінде шағын кәсіпкерліктің үлесін арттыру
Міндеттері Шағын бизнесті қаржы-несиелік және инвестициялық қолдауға
қол жеткізу. Өндіріс саласында кәсіпкерлікті қолдау және
дамыту, шағын бизнес өндірістерін әртараптандыру.
Шағын кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын одан әрі
дамыту, шағын кәсіпкерлікті ақпараттық қамтамасыз ету
және насихаттау.
Шағын кәсіпкерлікті қоғамдық қолдау жүйесінің қалыптасуын
жеделдету.
Шағын бизнес субъектілерінің құқықтары мен мүдделерін
қорғауды қамтамасыз ету.
Бағдарла.  Кәсіпкерлік қызметті реттейтін заңнамалық және
маны іске  нормативтік базаны жетілдіруге бағытталған шаралар.
асырудың   Қаржы-несиелік және инвестициялық саясатты
негізгі    экономиканың кәсіпкерлік секторына бөлінетін қаржылық
бағыттары  және материалдық ресурстар көлемінің өсуіне және қол
және меха. жеткізуге бағдарлау және қаржылық қолдаудың дәстүрлі
низмдері   емес құралдарын (лизинг, франчайзинг және тағы басқалар)
енгізу.
Инфрақұрылымды дамыту, шағын және орта ғылымды
қажетсінетін кәсіпорындар құруды және дамытуды
қамтамасыз ететін және инновациялық жобаларды
инвестициялық қолдайтын нақты экономикалық ынталандыру
және механизмдер құру.
Шағын бизнесті ақпараттық қамтамасыз ету және насихаттау,
кәсіпкерлердің қоғамдық бірлестік жүйесінің рөлін
күшейту және құру.
Қаржылан.  Бөлінген қаражат шегінде жергілікті бюджет қаражаттары,
дыру       екінші деңгейдегі банктердің меншікті және тартылған
көздері    несие ресурстары, кәсіпкерлерінің және олардың қоғамдық
ұйымдарының қаражаттары және заңнамамен тыйым салынбаған
басқа көздер.
Күтілетін  Жалпы аймақтық өнім құрылымында шағын және орта
нәтижелер  кәсіпкерлік үлесін 45%-ға дейін көбейту.
Жұмыспен қамтылған адам санын 66040 дейін көбейту.
Шағын кәсіпкерлік саласында 15 мың жұмыс орнын құру.

О Программе развития и поддержки малого предпринимательства города Астаны на 2003-2005 годы
Решение Маслихата города Астаны от 8 апреля 2003 года N 219/42-II. Зарегистрировано Управлением юстиции города Астаны 15 мая 2003 года N 264. Утратило силу - решением Маслихата города Астаны от 21 сентября 2006 года N 285/35-III
Извлечение из решения Маслихата города Астаны
от 21 сентября 2006 года N 285/35-III
В связи с изменением норм законодательства и истечением срока действия отдельных решений Маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Астаны согласно приложению.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня принятия.
Перечень
утративших силу некоторых решений маслихата города Астаны
...
4. Решение маслихата города Астаны от 8 апреля 2003 года N 219/42-II "О Программе развития и поддержки малого предпринимательства города Астаны на 2003-2005 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 264, опубликовано в газете "Вечерняя Астана" 19 июня 2003 года).
...
Секретарь маслихата
города Астаны                        В. Редкокашин
_________________________________________________________
Рассмотрев представленную акиматом города Астаны Программу  развития и поддержки малого предпринимательства города Астаны на 2003-2005 годы, руководствуясь статьей 86  Конституции  Республики Казахстан и статьей 6  Закона  Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан",  маслихат города Астаны решил:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития и поддержки малого предпринимательства города Астаны на 2003-2005 годы.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                    К.Н. Анасова
Секретарь маслихата
города Астаны                              В.Г. Лукьянец
Согласовано:
Директор департамента
экономики и развития
малого бизнеса                             Т.И. Яковлева
Начальник
департамента финансов                      А.Н. Тусупбеков
Аким района "Алматы"                       К.Н. Касенгалиев
Аким района "Сарыарка"                     А.Х. Акчурин
Прокурор города Астаны                     А.В. Константинов
Председатель налогового
комитета города Астаны                     О.К. Таурбеков
Президент ОЮЛ "Ассоциация
по защите прав предпринимателей
города Астаны"                             П.О. Казанцев
Председатель торгово-промышленной
палаты города Астаны                       Т.И. Кононова
Начальник Главного таможенного
управления по городу Астане                И.А. Джандарбеков
Начальник управления по
организации торговли и выдаче
разовых талонов на рынках
города Астаны                              Г.К. Касымова
Председатель комитета по
внешнеэкономическим связям
города Астаны                              А.И. Демидова
Начальник управления
коммунальной собственностью
города Астаны                              А.В. Сухотин
Начальник департамента труда,
занятости и социальной защиты
населения города Астаны                    А.С. Демеува
Директор департамента архитектуры
и градостроительства
города Астаны                              В.А. Лаптев
Начальник управления по
наружной рекламе и оформлению
города Астаны                              В.С. Син
Начальник производственного
управления по городу Астане
ОАО "Национальный центр
экспертизы и сертификации"                 Т.А. Момышев
Утверждена
решением маслихата
города Астаны
от 8 апреля 2003 года
N 219/42-II
Программа развития и поддержки
малого предпринимательства города Астаны
на 2003-2005 годы
1. Паспорт Программы
Наименование             Программа развития и поддержки малого
предпринимательства города Астаны на
2003-2005 годы
Основание для             Закон  Республики Казахстан от 19 июня 1997
разработки               года "О государственной поддержке малого
предпринимательства"
Основной разработчик     Департамент экономики и развития малого
бизнеса города Астаны
Цель                     Увеличение доли малого предпринимательства
в структуре валового регионального
продукта как основы стабильного и
устойчивого развития и поддержки малого
предпринимательства, ориентированного на
новые технологические производства
Задачи                      Доступность финансово-кредитной и
инвестиционной поддержки малого бизнеса.
Поддержка и развитие предпринимательства
в производственной сфере, диверсификация
производств малого бизнеса.
Дальнейшее развитие инфраструктуры
поддержки малого предпринимательства,
информационное обеспечение и пропаганда
малого предпринимательства.
Ускорение формирования системы
общественной поддержки малого
предпринимательства.
Обеспечение защиты прав и интересов
субъектов малого бизнеса.
Основные направления     Меры в направлении совершенствования
и механизмы реализации   законодательной и нормативной базы
регулирующей предпринимательскую
деятельность.
Ориентирование финансово-кредитной и
инвестиционной политики на доступность и
рост объемов денежных и материальных
ресурсов, выделяемых предпринимательскому
сектору экономики и внедрение
нетрадиционных инструментов финансовой
поддержки (лизинг, франчайзинг и т.д.).
Развитие инфраструктуры, создание реальных
экономических стимулов и механизмов,
обеспечивающих формирование и развитие
малых и средних наукоемких предприятий и
инвестиционной поддержки инновационных
проектов.
Информационное обеспечение и пропаганда
малого бизнеса, усиление роли и
формирование системы общественных
объединений предпринимателей.
Источники финансирования Средства местного бюджета в пределах
ассигнований, собственные и привлеченные
кредитные ресурсы банков второго уровня,
средства предпринимателей и их
общественных организаций и других не
запрещенных законодательством источников.
Ожидаемые результаты     Увеличение доли малого и среднего
предпринимательства города в структуре
валового регионального продукта до 45
процентов.
Увеличение численности занятых до 66040
человек.
Создание в сфере малого
предпринимательства 15 тысяч рабочих мест.

Іске асыру 2003-2005 жылдар
мерзімі
2. Кіріспе
2003-2005 жылдарға арналған Астана қаласының шағын кәсіпкерлікті дамыту және қолдау бағдарламасы«"Шағын кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау туралы" 1997 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасы  Заңының , "Астананың гүлденуі - Қазақстанның гүлденуі" атты 2005 жылға дейінгі кезеңге арналған Астана қаласын әлеуметтік-экономикалық дамыту бағдарламасының негізінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан кәсіпкерлерінің 10 форумында қойылған міндеттерді және 2002-2004 жылдарға арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің  бағдарламасын  орындау мақсатында әзірленген.
Шағын және орта бизнес, халықаралық тәжірибеде көрсетілгендей, қазіргі заманғы қоғамның негізгі формациясы болып табылады және жалпы ішкі өнімнің (бұдан әрі - ЖІӨ) негізгі бөлігін құрайды. Қаланың жалпы аймақтық өнімінде шағын кәсіпкерлік үлесі 2002 жылдың нәтижесі бойынша 34,5% құрады, сонымен жалпы аймақтық өнімнің үшінші бөлігі шағын кәсіпкерлік саласында өндіріледі, бұл республика бойынша өте жоғары.
Сондықтан Үкіметтің 2002-2004 жылдарға арналған бағдарламасында негізгі акцент жаңа ғылымды қажетсінетін және жоғары технологиялық өндірістерге бағдарланған шағын және орта бизнес үшін жағдайлар құру есебінен қоғамының орта тобын құруға бағытталған.
Ел басының 2003 жылға арналған Қазақстан халқына жолдауында шағын және орта бизнесті қолдаудың жаңа бағыттары анықталды:
салық ауыртпалығын төмендету;
меншікті және активтерді жариялау;
несиелік ресурстарға қол жеткізуді жеңілдету;
әкімшілік тәртіптерді және рұқсаттарды ықшамдау;
төрешілдік беталдылықтан және бақылау-тексеру органдарынан қорғау;
шағын және орта бизнесті қолдаудың аймақтық орталықтарын құру.
Мемлекеттік қолдаумен қабылданып отырған шаралар негізінде қала тұрғындары әл-ауқатының жоғары үлесін қамтамасыз ететін тиімді экономиканың тұрақты негізін құру үшін Астана қаласының шағын кәсіпкерлігін одан әрі дамыту қажет.
3. Шағын кәсіпкерліктің жағдайын талдау
Шағын бизнестің анықты аймақтық бағыттары бар және өз қызметін сұранысқа, толықтыру мүмкіндіктеріне және нарықтың тауарлары мен көрсетілген қызметтер сұранысына қарай атқарады.
Икемділік, серпінділік және бәсекеге жарамдылық арқасында шағын бизнес жаңа жұмыс орындар құру, импортты алмастыратын өнімдер шығаруға жаңа шағын-технологиялар енгізудің тиімді құралы, салық түсімдерін көбейтудің тұрақты көзі болып табылады.
Жасалынған жұмыстардың және 2001-2002 жылдарға арналған шағын кәсіпкерлікті дамыту және қолдау бағдарламасын іске асырудың нәтижелері бойынша Астана қаласында жұмыс істейтін шағын кәсіпкерлік субъектілер санының, жұмыспен қамтылғандар санының өрлеу қарқыны, өндірілген өнімнің (жұмыстар, қызметтер) көлемі бойынша республикада жетекші орын алып отыр.

Срок реализации          2003-2005 годы.
2. Введение
Программа развития и поддержки малого предпринимательства  города Астаны на 2003-2005 годы разработана на основании  Закона  Республики Казахстан от 19 июня 1997 года "О государственной поддержке малого предпринимательства", Программы социально-
экономического развития города Астаны до 2005 года "Расцвет Астаны - Расцвет Казахстана", и также в целях выполнения задач, поставленных Президентом Республики Казахстан на 10 Форуме предпринимателей Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2002-2004 годы.
Малый и средний бизнес, как показывает международный опыт, является основой формации современного общества и формирует основную часть внутреннего валового продукта (далее - ВВП). Доля  малого предпринимательства в валового регионального продукта (далее - ВРП) города по итогам 2002 года составила 34,5%, то есть третья часть ВРП производится в сфере малого предпринимательства, что значительно выше, чем в среднем по республике.
Поэтому в Программе Правительства на 2002-2004 годы основной акцент сделан на формирование среднего класса общества за счет создания условий для малого и среднего бизнеса, ориентированного на новые наукоемкие и высокотехнологичные производства.
В послании народу Казахстана на 2003 год Главой государства определены новые направления поддержки малого и среднего бизнеса:
снижение налогового бремени;
легализация собственности и активов;
облегчение доступа к кредитным ресурсам;
упрощение административных процедур и разрешений;
защита от бюрократического произвола и контрольно-проверяющих органов;
создание региональных центров поддержки малого и среднего бизнеса.
На основе принимаемых мер государственной поддержки малое предпринимательство города Астаны должно получить дальнейшее развитие для создания устойчивой основы эффективной экономики, обеспечивающей высокий уровень благосостояния населения города.
3. Анализ состояния малого предпринимательства
Малый бизнес имеет определенную региональную направленность и осуществляет деятельность, исходя из потребностей, возможностей насыщения и спроса рынка на товары и услуги.
Благодаря мобильности, динамичности и конкурентоспособности малый бизнес - эффективный инструмент создания новых рабочих мест, внедрения новейших мини-технологий по выпуску импортозамещающей продукции, стабильный источник увеличения налоговых поступлений.
По результатам проделанной работы и реализации Программы поддержки и развития малого предпринимательства на 2001-2002 годы Астана занимает лидирующее положение по темпу роста количества действующих субъектов малого предпринимательства (далее - СМП), численности занятых, по объему произведенной продукции (работ, услуг).

2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдайы бойынша Астана қаласында     20970 шағын кәсіпкерлік субъектілері тіркелді, 2001 жылмен салыстырғанда өсу 37,3% құрады.
Шағын бизнес субъектілерінің тіркелгендер саны астананың 10 мың тұрғындарына 2000 жылы 276 болса, 2002 жылы 416 бірлік құрады. Есеп беру жылында өткен жылмен салыстырғанда жұмыс істейтін субъектілер саны 23,3%-ға көбейді.
Қалада шағын бизнесті қолдау және дамыту инфрақұрылымы жүйесінің құрылуы жаңа жұмыс орындарын құруға және жұмыспен қамтылғандардың санын көбейтуге мүмкіндік тудырды.
2001-2002 жылдары астананың шағын бизнес саласында 8844 жаңа жұмыс орындары құрылды.
Қаланың экономикалық саласында жұмыс істейтіндердің жалпы санында шағын кәсіпкерлікте қамтылғандар үлесі 2002 жылы 23,3%, 1998 жылы - 18,2% құрады.
Жұмыс істейтіндер саны 2002 жылы 2000 жылмен салыстырғанда 13193 көбейді және 51329 адам құрады.
2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдайдың мониторингі бойынша шағын бизнесте қамтылғандар саны Астана қаласының 10 мың тұрғындарына 1018 адам құрады.
2002 жылы өндірілген өнімнің және көрсетілген қызметтің көлемі 52038,7 млн. теңгені құрады, 2001 жылмен салыстырғанда өсу 1,3 есені құрады, ал 2000 жылмен салыстырғанда көлемі 18,2 млрд. теңгеге өсті.
Қаланың жалпы аймақтық өнім құрылымында шағын кәсіпкерлік үлесі 2001 жылы 29,2%-ға және 2002 жылы 34,5%-ға жетті.
Шағын бизнес субъектілерінің қаржы-несиелік ресурстарға қол жеткізу проблемасы шағын кәсіпкерлік секторын дамытуға бөгет болуы басты проблема болып отыр (жоғары несие пайызы, қысқа мерзімдері).
Осыған қарамастан, қалада мониторингтік зерттеулерге сүйенсек, шағын кәсіпкерлікті несиелендіруде оң өзгерістер белгіленіп отыр.
2002 жылы барлық қаржыландыру көздерінен шағын кәсіпкерлік субъектілерімен 2688 бизнес-жобалар бойынша 28360,5 млн. теңге алынды, оның ішінде Астана қаласының екінші деңгейдегі коммерциялық банктерімен меншікті және тартылған қаражаттар (Еуразия Қайта құру мен Жаңғырту Банкі) есебінен 28194,2 млн. теңге сомасына 2637 жобалар несиелендірілді, бұл 2001 жылдан 1,8 есе және 2000 жылдан 7,5 есе көп.
Несиелік ресурстар құрылымы оңды болып өзгерді: жетекші орынды экономиканың нақты секторы алады - өнеркәсіп және құрылыс саласына берілген несиелер жалпы көлемінен 60% астам.
2002 жылы шағын кәсіпкерлік субъектілерінен жергілікті бюджетке 3335,5 млн. теңге салықтар және міндетті төлемдер түсті, өрлеу қарқыны өткен жылға 36,3% құраса, онда 2000 жылға - 71,6% құрады.

По состоянию на 1 января 2003 года, в городе Астане зарегистрировано 20970 субъектов малого предпринимательства, рост по сравнению с 2001 годом составил 37,3%.
Количество зарегистрированных субъектов малого бизнеса на     10 тыс. жителей столицы составило в 2002 году 416 единиц вместо 276 в 2000 году. За отчетный год, по сравнению с прошлым годом, увеличилось количество действующих субъектов на 23,3 %.
В городе формирование системы инфраструктуры поддержки и развития малого бизнеса способствовало созданию новых рабочих мест  и увеличению численности занятых.
За 2001-2002 годы в сфере малого бизнеса столицы создано 8844 новых рабочих места.
Доля занятых человек в малом предпринимательстве в общей численности работающих в экономической деятельности города за 2002 год составила 23,3 %, в 1998 году - 18,2 %.
Число работающих за 2002 год увеличилось на 13193, по сравнению с 2000 годом, и составило 51329 человек.
По данным мониторинга, по состоянию на 1 января 2003 года, количество занятых в малом бизнесе на 10 тысяч жителей города Астаны составило 1018 человек.
За 2002 год объем производства продукции и услуг составил 52038,7 млн. тенге, по сравнению с 2001 годом, рост составил 1,3  раза, а в сравнении с 2000 годом объем увеличился на 18,2 млрд. тенге. Доля малого предпринимательства в структуре ВРП города в 2001 году достигла 29,2% и 34,5 % - в 2002 году.
Проблема доступа к финансово-кредитным ресурсам субъектов малого бизнеса остается главной проблемой, препятствующей развитию сектора малого предпринимательства (высокий ссудный процент, краткие сроки).
Несмотря на это, как свидетельствуют мониторинговые исследования в городе, отмечены позитивные изменения в кредитовании малого предпринимательства.
За 2002 год из всех источников финансирования субъектами малого предпринимательств получено 28360,5 млн. тенге по 2688 бизнес-проектам, из них коммерческими банками второго уровня города Астаны за счет собственных и привлеченных средств (Евразийский Банк Реконструкции и Развития) прокредитовано 2637 проектов на сумму  28194,2 млн. тенге, что в 1,8 раз больше, чем в 2001 году и в 7,5 раза больше, чем в 2000 году.
Значительно изменилась структура кредитных ресурсов:  лидирующее положение занимает реальный сектор экономики -
промышленность и строительство - свыше 60% от общего объема выданных кредитов.
За 2002 год поступило в местный бюджет налогов и обязательных платежей от субъектов малого предпринимательства в размере 3335,5 млн. тенге. Если темп роста к прошлому году составил 36,3%, то к 2000 году - 71,6 %.

Шағын кәсіпкерлік субъектілерінен түскен салықтарының үлес салмағы жалпы салық жиынында 2001 жылы - 5,1%, 2002 жылы - 5,5% құрады.
Шағын кәсіпкерлік субъектілерінің материалдық негізі нығайтылуда. Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 6 наурыздағы N 3398  Жарлығы  жарияланған сәтінен бастап кәсіпкерлерге коммуналдық меншік объектілері табысталды: өтеусіз меншікке 48, сенімгерлік басқаруға 22, жалға 10 және 17 объектілер сатылды.
Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне 4490 жер учаскелері жалға берілді және сатылды.
Пәтерлерді және басқа алаңдарды қайта жабдықтауға 1213 рұқсаттар берілді, оның ішінде: дүкендерге - 566, қызметтер көрсету салаларына - 221, қоғамдық тамақтандыруға - 112, дәріханаларға - 93 және басқалар.
Шағын бизнес сервис-орталығымен 2002 жылы 568 адам жұмыспен қамтылды, оның ішінде қала тұрғындары үшін құрылған сервистік көрсетілетін қызметтер нарығының негізінде, жабдықтарды жалға беру арқылы - 246 адам.
2002 жылғы 10 желтоқсанында қызмет функцияларын кеңейтуге және инновациялық қызметке байланысты Сервис-орталығы "Астана қаласының Шағын бизнесті қолдау орталығы"»мемлекеттік коммуналдық кәсіпорыны болып қайта құрылды. 2001-2002 жылдарға арналған Астана қаласының шағын кәсіпкерлікті қолдау бағдарламасының шегінде 2002 жылғы желтоқсанында "Астана-инновация"»бизнес-инкубаторы құрылды және өз жұмысын бастады.
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның басты мақсаты болып жалпы аймақтық өнім  құрылымында шағын кәсіпкерлікті дамыту және қолдаудағы тұрақты әрі орнықты негізі ретінде шағын кәсіпкерліктің үлесін арттыру, шағын кәсіпкерлікті дамыту есебінен "орта топ"»құру үшін бағытталған, негізде жаңа технологиялық өндірістерге бағдарланған жағдайларды жетілдіру болып табылады.
Қойылған мақсатқа жету үшін мынадай міндеттерді шешу болжамданады:
шағын бизнесті қаржы-несиелік және инвестициялық қолдауға қол жеткізу;
өндіріс саласында кәсіпкерлікті қолдау және дамыту, шағын бизнес өндірісін әртараптандыру;
кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын дамыту, кеңейту және шағын кәсіпкерлікті ақпараттық қамтамасыз ету және насихаттау;
шағын кәсіпкерлікті қоғамдық қолдау жүйесінің қалыптасуын жеделдету;
шағын бизнес субъектілерінің құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету.
5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары
және механизмдері:
кәсіпкерлік қызметті реттейтін заңнамалық және нормативтік базаны жетілдіруге бағытталған шаралар;
қаржы-несиелік және инвестициялық саясатты экономиканың кәсіпкерлік секторына бөлінетін қаржы және материалдық ресурстар көлемінің өсуіне және қол жеткізуге бағдарлау және қаржылық қолдаудың дәстүрлі емес құралдарын (лизинг, франчайзинг және тағы басқалар) енгізу;
инфрақұрылымды дамыту, шағын және орта ғылымды қажетсінетін кәсіпорындар құру және дамытуды қамтамасыз ететін және инновациялық жобаларды инвестициялық қолдайтын нақты экономикалық ынталандыру және механизмдер құру;
шағын бизнесті ақпараттық қамтамасыз ету және насихаттау, кәсіпкерлердің қоғамдық бірлестік жүйесінің рөлін күшейту және құру.

Удельный вес налогов, поступивших от субъектов малого предпринимательства, в общей налоговой массе составил: за 2001 год 5,1 %, 2002 год - 5,5 %.
Укрепляется материальная база субъектов малого предпринимательства. С момента выхода  Указа  Президента Республики Казахстан от 6 марта 1997 года N 3398 передано предпринимателям объектов коммунальной собственности: в безвозмездную собственность - 48, в доверительное управление - 22, в аренду - 10 и продано 17 объектов.
Передано в аренду и продано субъектам малого бизнеса 4490 земельных участков.
Выдано разрешений на перепланировку квартир и других помещений 1213, из них: под магазины - 566, сферу услуг - 221, общественное питание - 112, аптеки  - 93 и другие.
Сервис-центром малого бизнеса за 2002 год обеспечено работой 568 человек, из них на базе созданного рынка сервисных услуг для населения города, посредством сдачи оборудования в аренду - 246 человек.
10 декабря 2002 года в связи с расширением функций и инновационной деятельности Сервис-центр преобразован в  государственное казенное предприятие "Центр поддержки малого бизнеса города Астаны". В рамках Программы поддержки малого предпринимательства города Астаны на 2001-2002 годы в декабре 2002 года создан и начал действовать бизнес-инкубатор "Астана-
инновация".
4. Цель и задачи Программы
Главной целью Программы является увеличение доли малого предпринимательства в структуре ВРП как основы стабильного и устойчивого развития и поддержки малого предпринимательства, совершенствование условий, направленных на формирование "среднего класса" за счет развития малого предпринимательства, в особенности ориентированного на новые технологические производства.
Достижение поставленной цели предполагает решение следующих задач:
доступность финансово-кредитной и инвестиционной поддержки малого бизнеса;
поддержка и развитие предпринимательства в производственной сфере, диверсификация производств малого бизнеса;
расширение и развитие инфраструктуры поддержки предпринимательства, информационное обеспечение и пропаганда малого предпринимательства;
ускорение формирования системы общественной поддержки малого предпринимательства;
обеспечение защиты прав и интересов субъектов малого бизнеса.
5. Основные направления и механизмы реализации Программы:
меры в направлении совершенствования законодательной и нормативной базы, регулирующей предпринимательскую деятельность;
ориентирование финансово-кредитной и инвестиционной политики на доступность и рост объемов денежных и материальных ресурсов, выделяемых предпринимательскому сектору экономики и внедрение  нетрадиционных инструментов финансовой поддержки (лизинг, франчайзинг и т.д.);
развитие инфраструктуры и создание реальных экономических стимулов и механизмов, обеспечивающих формирование и развитие малых и средних наукоемких предприятий и инвестиционной поддержки инновационных проектов;
информационное обеспечение и пропаганда малого предпринимательства, усиление роли и формирование системы общественных объединений предпринимателей.

5.1. Заңнамалық және нормативтік-құқықтық
базасын жетілдіру
Жыл сайын шағын бизнес субъектілер қызметінің нәтижелерін, елде нақты экономикалық жағдайды талдап жүргізу есебінен шағын кәсіпкерліктің заңнамалық және нормативтік-құқықтық базасын жетілдіру үшін ұсыныстар енгізу жұмыстарын жалғастыру қажет.
Барлық салық тәртіптемесінде шағын кәсіпкерлік субъектілерінің шаруашылық қызметтерін жүзеге асыру мәселелері, шағын кәсіпкерлік қызметін кедендік реттеу бойынша заңнаманы жетілдіру мәселелеріне тұрақты ықылас бөлу керек.
Өндірісті дамытуға жұмсалған инвестицияларды жүзеге асыратын кәсіпкерлердің мәселелері бөлек зерделеуді талап етеді.
Бұл мәселелердің шешілуі кепілдемелер және одан әрі жетілдіру үшін ұсыныстар шығару мақсатымен іс-әрекеттегі заңнаманы зерттеуді талап етеді.
Осы кезеңде іс-әрекеттегі заңнамалық жүйесі тек қана шағын кәсіпкерлік субъектілер санын көбейтуге мүмкіндік тудыруға ғана емес, сонымен қатар, шағын кәсіпкерлік дамуының сапалы негізін қамтамасыз ету үшін қажет.
5.2. Ақшалай ресурстарға қол жеткізу көлемінің өсуі және қаржы қолдауының дәстүрлі емес құралдарын енгізу
Шағын бизнесті қаржы-несиелік және инвестициялық қолдауды қамтамасыз ету мамандырылған институттарды дамытуға және шағын кәсіпкерлік субъектілерінің мақсатты топтарын қаржы-несиелік қамтамасыз етуін белгіленген қолайлы шарттарымен және несиелеу тәртіптемелерімен деңгейлік тәсімді енгізуге болжанды.
Дамуының бастаушы кезеңіндегі немесе несиені қамтамасыз ету бойынша қиындықтары бар кәсіпкерлерді қолдау мақсатында қалада қаланың коммуналдық меншікті кепілдікке салу есебінен бекітілген объектілерінің тізбесі келешектік жобаларды қаржы қаражаттарымен қамтамасыз етуі жоспарланады.
Белгілі тәжірибесі бар және жоғары технологиялық жабдықтарды және қызметтердің жаңа бағыттарын игеру үшін қосымша капиталды қажетсінетін кәсіпкерлер үшін қаржылық қолдаудың жаңа құралдар түрлерінің дамуы көзделінеді (лизинг, франчайзинг және тағы басқалар) Лизингілік құрылымының дамуы және венчурлік құрылымының құрылуы жаңа өндірістер өсіруге және жұмыс істейтіндер дәстүрлі қаржыландыру көздерін тарта алатын кезеңіне дейін қалпына келтіруге мүмкіндік тудырады.
Шағын кәсіпкерлік субъектілерінің несие ресурстарына қол жеткізуін кеңейтуге байланысты мәселелердің шешілуі оның тұрақты өсуін және одан әрі дамуын қамтамасыз етеді.
5.3. Шағын кәсіпкерлік инфрақұрылымын дамыту
Шағын кәсіпкерлікті қолдау және дамыту бағдарламасының көпшілік іс-шараларын алдағы кезеңде орындаушысы болып Шағын бизнес сервис орталығының базасында 2002 жылғы желтоқсанында құрылған "Астана қаласының Шағын бизнесті дамыту орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорыны табылады. Мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның құрылу қызметінің және халыққа көрсетілген қызметтері спектрінің жабдықтарды және құрал-саймандарды жалға немесе кейін сатып алуымен жалға беру, жұмыссыздықтың деңгейін төмендетуге және шағын кәсіпкерлік субъектілерінің инновациялық, импортты алмастыратын қызметтер дамытуға бағдарланған шаралар кеңейтуімен анықталынады.
Мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның ұйымдастыру құрылымына: Шағын бизнес сервис орталығы және шағын кәсіпкерлік дамуының жаңа инфрақұрылымы "Астана-инновация" бизнес-инкубаторы кіреді.
Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жалға немесе кейін сатып алуымен жалға беру ұсынатын жабдықтар және құралдар ассортиментінің кеңейтуі көзделінеді, немесе "шағын-лизинг"»нысаны болады.
Сондай-ақ кәсіпорынның жанында орталықтандырылған бухгалтерия, маркетинг және шағын кәсіпкерлер және кәсіпорындар мәселелерін оперативтік шешу үшін бухгалтерлік, маркетингтік және қаржылық ақыл-кеңестер қызметін ашу жоспарланады.

5.1. Совершенствование
законодательной и нормативно-правовой базы
С учетом ежегодно проводимого анализа результатов деятельности субъектов малого бизнеса, конкретной экономической ситуации в стране необходимо продолжение работы по внесению предложений по совершенствованию законодательной и нормативно-правовой базы малого предпринимательства.
Постоянного внимания требуют такие вопросы, как осуществление хозяйственной деятельности СМП в различных налоговых режимах, вопросы совершенствования законодательства по таможенному регулированию деятельности малого предпринимательства.
Отдельного изучения требует проблема предпринимателей, осуществляющих инвестиции в развитие производства.
Решение этих вопросов предполагает проведение исследований действующего законодательства с целью выработки рекомендаций и предложений по его дальнейшему совершенствованию.
На данном этапе очень важно, чтобы действующая законодательная система способствовала не только росту количества субъектов малого предпринимательства, но и обеспечивала качественную основу развития малого предпринимательства.
5.2. Доступность, рост объемов денежных ресурсов и внедрение нетрадиционных инструментов финансовой поддержки
Обеспечение финансово-кредитной и инвестиционной поддержки малого бизнеса предполагает развитие специализированных институтов и внедрение пошаговой (уровневой) схемы финансово-кредитного обеспечения целевых групп субъектов малого предпринимательства с установлением приемлемых для них условий и процедур кредитования.
В целях поддержки предпринимателей, находящихся на начальном этапе развития или сталкивающихся с трудностями по обеспечению кредита в городе планируется обеспечение перспективных проектов финансовыми средствами за счет залога коммунальной собственности города в соответствии с утвержденным перечнем объектов.
Для предпринимателей, наработавших определенный опыт и испытывающих потребность в высокотехнологическом оборудовании и в дополнительном капитале для освоения новых направлений деятельности, будут предусмотрены развитие новых инструментов финансовой поддержки (лизинг, франчайзинг и другие). Развитие лизинговых и создание венчурных структур будут способствовать взращиванию новых производств и восстановлению существующих до стадии, на которой они смогут привлекать традиционные источники финансирования.
Решение вопросов, связанных с расширением доступа субъектов малого предпринимательства к кредитным ресурсам, позволит обеспечить его стабильный рост и дальнейшее развитие.
5.3. Развитие инфраструктуры малого предпринимательства
Исполнителем большинства мероприятий Программы поддержки и развития малого предпринимательства на предстоящий период является созданное на базе Сервис-центра малого бизнеса в декабре 2002 года Государственное коммунальное предприятие "Центр поддержки малого бизнеса города Астаны". Создание ГКП обусловлено расширением функций и спектра оказываемых услуг населению путем предоставления в аренду или в аренду с последующим выкупом оборудования и инвентаря, содействия мерам, направленным на снижение уровня безработицы и развитие инновационной, импортозамещающей деятельности субъектов малого предпринимательства.
В организационную структуру ГКП входят: Сервис-центр малого бизнеса и новая инфраструктура поддержки малого предпринимательства - бизнес-инкубатор "Астана-инновация".
Предусматривается расширение ассортимента оборудования и инвентаря, которые будут предоставлены субъектам малого предпринимательства в аренду или в аренду с последующим выкупом, т.е. своеобразная форма "мини-лизинга".
При этом предприятиями также планируется открыть службу централизованной бухгалтерии, маркетинга и финансовой консультации для оперативного решения вопросов малых предприятий и индивидуальных предпринимателей.

5.4. Шағын бизнесті ақпараттық қамтамасыз
ету және насихаттау
Шағын бизнестің дамуында және одан әрі аяғына тұруында республикалық және қалалық ауқымында өтіп жатқан жағдайларды және шараларды шағын кәсіпкерлік субъектілеріне хабарлау және шағын және орта кәсіпкерлік саласында жетістіктерді насихаттау ең үлкен маңызды рөл атқарады.
Бағдарлама осы бағытта да шаралар өткізуге бағытталған. Қысқаша айтқанда кәсіпкерлікті одан әрі жандандыру үшін кәсіпкерлердің қоғамдық ұйымдарын, кәсіпкерлердің жұмыс істейтін республикалық қоғамдық ұйымдарының филиалдарын құруға (мысалы  жиһаз, өнеркәсіп кәсіпорындар және тағы басқалар) жәрдемдесу көзделінеді.
Заңнамалық және құқықтық базаны жетілдіру мәселелері жөніндегі ұсыныстар дайындау бойынша "дөңгелек үстелдер", кәсіпкерлермен және олардың қоғамдық бірлестіктерімен бас қосулар өткізу жоспарланады.
Қаланың кәсіпкерлері шағын және орта бизнесті дамыту бойынша оқыту бағдарламаларына қатысуға тартылады.
Инновациялық қызметте озық жетістіктерді тарату, өнімнің жаңа түрлерін құру және жоғары технологиялық өндіріс саласына шағын кәсіпкерлік субъектілерін тарту үшін "Астана-инновация" бизнес-инкубаторында бұқаралық ақпарат құралдары басшыларының қатысуымен тұрақты негізінде баспасөз мәслихаттары өткізіледі.
Ең үздік кәсіпкерлердің жұмыс тәжірибесін таратуы және қорытындылауы "Жылдың Іскер адамы",«"Астананың үздік тауарлары" конкурсы ретінде шаралар өткізу арқылы, бұқаралық ақпараттық құралдарда сөйлеген сөздері және жарияланымдары арқылы өтеді.
6. Қажетті ресурстар және қаржыландыру көздері
Бұл бағдарламаның орындалуы Астана қаласының бюджетінен қаржыландыруды қажет етпейді. Бағдарламаның іс-шаралар жоспарындағы бір тармақта 2003 жылы шағын кәсіпкерлік субъектілерінің келешегі бар жобаларын 40 млн. теңге сомасына қаржыландыруы көзделген. Бұл жағдайда несиенің берілуі астана әкімдігінің жанындағы бизнес-жобаларды қарап және қорытынды беретін Комиссия шешімі хаттамасының негізінде жүргізіледі.
Бағдарламаның іс-шаралар жоспарында қарастырылған кітапшалар, буклеттер шығару және ақпараттық материалдар, сондай-ақ пресс-конференциялар, "дөңгелек үстелдер"»мен семинарлар өткізу жөніндегі тармақтардың орындалуын Астана қаласының Экономика және шағын бизнесті дамыту департаментінің басқаруындағы, 2002 жылғы желтоқсанда құрылған "Астана қаласының Шағын бизнесті қолдау орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорыны жүргізеді.

5.4. Информационное обеспечение
и пропаганда малого предпринимательства
В развитии и дальнейшем становлении субъектов малого бизнеса очень большую роль играют информированность субъектов малого предпринимательства о происходящих событиях и мероприятиях в городском и республиканском масштабе, а также пропаганда достижений в сфере малого и среднего предпринимательства.
Программой предусматривается проведение мероприятий в этом направлении. В частности, для дальнейшей активизации предпринимательства намечается способствование созданию
общественных организаций предпринимателей, действующих в различных отраслях экономики города, привлечению уже действующих филиалов республиканских общественных организаций предпринимателей (к примеру, мебельщиков, промышленных предприятий и др.).
Планируется проведение "круглых столов", встреч с предпринимателями и их общественными объединениями по выработке предложений по вопросам совершенствования законодательной и правовой базы.
Предприниматели города будут широко привлекаться к участию в обучающих программах по развитию малого и среднего бизнеса.
Для распространения передовых достижений в инновационной деятельности, создания новых видов продукции и привлечения субъектов малого предпринимательства в сферу высокотехнологичного производства на постоянной основе будут проводиться пресс-конференции с участием руководителей средств массовой информации (далее - СМИ) в бизнес-инкубаторе "Астана-инновация".
Обобщение и распространение опыта работы лучших предпринимателей будут проходить через такие мероприятия, как конкурсы "Деловой человек года", "Лучшие товары столицы", через публикации и выступления в средствах массовой информации и другие.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Выполнение данной программы не требует финансирования из средств бюджета города Астаны. Единственным пунктом плана мероприятий Программы является кредитование перспективных проектов субъектов малого предпринимательства на 2003 год в сумме 40 млн. тенге из средств местного бюджета города. Предоставление кредитов в этом случае будет осуществляться на основе протокола решения Комиссии по рассмотрению бизнес-проектов и выдаче заключении по ним при акимате столицы.
Выполнение пунктов плана мероприятий Программы в части выпуска брошюр, буклетов и информационных материалов, а также проведение пресс-конференций, "круглых столов" и семинаров будет осуществляться на основе созданного в декабре 2002 года Государственного коммунального предприятия "Центр поддержки малого бизнеса г. Астаны", органом управления которым выступает Департамент экономики и развития малого бизнеса города Астаны.

7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
2003-2005 жылдарға арналған Астана қаласының шағын кәсіпкерлікті қолдау және дамыту бағдарламасымен анықталынған негізгі бағыттарының іс жүзінде шешілуі жалпы аймақтық өнім құрылымында шағын кәсіпкерлік үлесін 45%-ға дейін, жұмыспен қамтылған санының 66 040 адамға дейін (немесе экономикалық белсенді халық (ЭБХ) 27%-ға дейін) және шағын кәсіпкерлік субъектілері сандарын 37 475 бірлікке дейін көбейтуі болжаланады. Сонда қосымша 15 мың жаңа жұмыс орындары құрылады (2002 жылдың жиыны бойынша - 51 329 адам).
Оның ішінде
2003 жылы:
жалпы аймақтық өнім құрылымында шағын кәсіпкерлік үлесін 37,5%-ға дейін көбейту;
экономикалық белсенді халыққа шағын кәсіпкерлік саласында қамтылғандар үлесін 25%-ға дейін жеткізу;
шағын кәсіпкерлік субъектілер сандарын - 24 990 бірлікке дейін жеткізу;
2004 жылы :
жалпы аймақтық өнім құрылымында шағын кәсіпкерлік үлесін 41%-ға дейін көбейту;
экономикалық белсенді халыққа шағын кәсіпкерлік саласында қамтылғандар үлесін 26%-ға дейін жеткізу;
шағын кәсіпкерлік субъектілер сандарын 29 980 бірлікке дейін жеткізу.
2003-2005 жылдарға арналған Астана қаласының
шағын кәсіпкерлікті қолдау және дамыту
бағдарламасына қосымша
2003-2005 жылдарға арналған Астана қаласының шағын кәсіпкерлікті қолдау және дамыту
бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
-----------------------------------------------------------------
Р/с       Іс-шаралар     Орындаушылар    Орындау мерзімдері
N
-----------------------------------------------------------------
1              2                  3            4
-----------------------------------------------------------------
1. Кәсіпкерлік қызмет саласында заңнамалық және
нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру
1. Салық ауыртпалығын  Астана қаласының Экономика     Тұрақты
төмендету бойынша      және шағын бизнесті дамыту
ұсыныстар дайындау     департаменті Астана қаласы
және әрекеттегі заң.   бойынша Салық комитеті Ас.
намаға мына облыстар.  тана қаласының Қаржы депар.
да өзгерістер енгізу:  таменті Алматы, Сарыарқа
инновациялық және      аудандарының әкімдері Ас.
жоғары технологиялық   тана қаласының Кәсіпкерлер
өндірістерге салық     құқығын қорғау қауымдастығы
салу;                  Астана қаласының Сауда-
мүлікке және кері      өндірістік палатасы
инвестициялық пайдаға
салық салу;
кәсіпкерлердің
құқықтарын қорғау
және кәсіпкерлік
қызметінің еркіндігі.

7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Практическое решение основных направлений, определенных Программой поддержки и развития малого предпринимательства города Астаны на 2003-2005 годы, предполагает увеличение доли малого предпринимательства к концу 2005 года в структуре ВРП до 45 %, численности занятых - до 66040 человек (или до 27 % к экономически активному населению - ЭАН) и количества СМП - до 37475 единиц. При этом будет создано дополнительно 15 тысяч рабочих мест (по итогам 2002 года общее количество занятых в малом бизнесе составляло 51329 человек).
В том числе:
В 2003 году:
увеличение доли малого предпринимательства в структуре ВРП - до 37,5 %;
доля занятых людей в сфере малого предпринимательства к экономически активному населению - до 25 %;
количество СМП - до 24 990 единиц.
В 2004 году:
увеличение доли малого предпринимательства в структуре ВРП - до 41 %;
доля занятых людей в сфере малого предпринимательства к экономически активному населению - до 26 %;
количество СМП - до 29 980 единиц.
Приложение
к Программе поддержки и развития
малого предпринимательства
города Астаны на 2003-2005 годы
План мероприятий
по реализации Программы поддержки и развития малого предпринимательства города Астаны на 2003-2005 годы
___________________________________________________________________
N !    Мероприятия       !    Исполнители   !Сроки     !Примечание
п/п!                      !                  !исполнения!
-------------------------------------------------------------------
1 !           2          !        3         !      4   !    5
-------------------------------------------------------------------
1. Совершенствование законодательной и нормативно-
правовой базы в сфере предпринимательской деятельности
1. Подготовка предложений  Департамент        Постоянно С измене-
по снижению налогового  экономики и                  ниями в
бремени и внесению      развития малого              ходе
изменений в действующее бизнеса города               действия
законодательство в      Астаны                       Программы
в области:              Налоговый комитет
налогообложения         по городу Астане
инновационных и         Департамент
высокотехнологичных     финансов города
производств;            Астаны
налогообложения         Акимы районов
имущества и             "Алматы",
реинвестированной       "Сарыарка"
прибыли;                Ассоциация защиты
защиты прав             прав предпринима-
предпринимателей        телей города
и свободы               Астаны
предпринимательской     Торгово-промыш-
деятельности.           ленная палата
города Астаны

2. Қалалық деңгейде    Астана қаласының прокуратурасы Жыл сайын
"Атқамінер және кәсіп. Астана қаласының Кәсіпкерлер   IV тоқсан
кер" акциясын өткізу.  құқығын қорғау қауымдастығы
Астана қаласының Экономика
және шағын бизнесті дамыту
департаменті Қазақстан Респуб.
ликасы Бас прокуратураның
Астана қаласы бойынша құқық.
тық статистика және ақпараттар
орталығы Астана қаласының Сауда-
өндірістік палатасы
3. Шағын кәсіпкерлік   Астана қаласының Экономика    Бағдарламаның
субъектілеріне арнап   және шағын бизнесті дамыту    іс-әрекет ету
қолданылатын кедендік  департаменті Астана қаласы    кезеңінде
ресімдеу тәртіптерін   бойынша Бас кеден басқармасы
ықшамдау бойынша ұсы.  Астана қаласының Кәсіпкерлер
ныстар дайындау.       құқығын қорғау қауымдастығы
4. Жаңартпашылық даму  Астана қаласының Экономика    2003 жыл
саласындағы қалалық    және шағын бизнесті дамыту    1 тоқсан
бағдарламаны дайындау  департаменті«Астана қаласы.
және бекіту            ның Шағын бизнесті қолдау
орталығы»МКК
2. Шағын кәсіпкерлікті қолдаудың
қаржы-несиелік және инвестициялық саясаты
5. Шағын кәсіпкерлік   Астана қаласының Экономика    Бағдарламаның
субъектілеріне бөліне. және шағын бизнесті дамыту    іс-әрекет ету
тін қаржы-несиелік ре. департаменті Екінші деңгей.   кезеңінде
сурстарына және қол    дегі банктер
жеткізу көлемдерінің
өсуіне көмек көрсету.
6. Қала бюджетінен     Астана қаласының Қаржы депар. 2003-2005
шағын кәсіпкерлік      таменті Астана қаласының Эко. жылдар
субъектілерінің жоба.  номика және шағын бизнесті
ларын жеңілдікпен      дамыту департаменті
несиелендіру үшін
2003 жылы 40 млн.
теңге, ал 2004 және
2005 жылдары бюджет.
тің мүмкіндігіне
қарай қаражаттар бөлу.
7. Шаруашылық субъек.  Астана қаласының Экономика    2003 жылдың
тілерін Астана қаласы  және шағын бизнесті дамыту    1 тоқсаны
жергілікті бюджет қара.департаменті«"Астана қаласы.
жаттары есебінен несие.ның Шағын бизнесті қолдау
лендіру тәртібі туралы орталығы" МКК
Ережені әзірлеу және
бекіту.
8. "2003-2005 жылдарға Астана қаласының Экономика    Жыл сайын
арналған Астана қала.  және шағын бизнесті дамыту    1 тоқсан
сының шағын кәсіпкер.  департаменті
лікті қолдау және да.
мыту бағдарламасының"
шегінде шағын кәсіп.
керлік субъектілерін
несиелендіру үшін
бюджеттік қаражаттар.
ды пайдалану жөніндегі
агентін анықтауға тен.
дер өткізу.
9. Бюджет қаражаттары. Астана қаласының Экономика    Бағдарламаның
нан несиелендіру және  және шағын бизнесті дамыту    іс-әрекет ету
шағын кәсіпкерлік      департаменті«"Астана қаласы.  кезеңінде
субъектілерінің жаңа   ның Шағын бизнесті қолдау
өндірістер ұйымдасты.  орталығы"»МКК
руы үшін қала экономи. Астана қаласының Кәсіпкер.
касын дамытудың басым. лер құқығын қорғау қауым.
ды бағыттарына сәйкес  дастығы Қарызгер-банк
бизнес-жобаларды ірік.
теу.

2. Проведение акции        Прокуратура        Ежегодно
"Чиновник и             города Астаны      IV квартал
предприниматель"        Ассоциация защиты
на городском уровне.    прав предпринима-
телей города
Астаны
Департамент
экономики и
развития
малого бизнеса
города Астаны
Центр правовой
статистики и инфор-
мации Генеральной
прокуратуры Респуб-
лики Казахстан по
городу Астане
Торгово-промышленная
палата города
Астаны
3. Подготовка предложений  Департамент эконо- В период
по упрощению действую-  мики и развития    действия
щих процедур таможен-   малого бизнеса     Программы
ного оформления для     города Астаны.
субъектов малого        Главное таможенное
предпринимательства.    управление по
городу Астане
Ассоциация по
защите прав пред-
принимателей
города Астаны
Торгово-промышлен-
ная палата
города Астаны
4. Разработка и            Департамент        1 полу-
утверждение городской   экономики и разви- годие
программы инновацион-   тия малого бизнеса 2003 года
ного развития           города Астаны.
ГКП "Центр
поддержки малого
бизнеса г. Астаны"
2. Финансово-кредитная и инвестиционная
политика поддержки малого предпринимательства
5. Содействие доступности   Департамент        В период
и росту объема          экономики и раз-   действия
финансово-кредитных     вития малого       Программы
ресурсов, выделяемых    бизнеса города
субъектам малого        Астаны
предпринимательства.    Банки второго
уровня
6. Выделение средств из    Департамент        2003-2005
городского бюджета      финансов города    годы
для льготного креди-    Астаны
тования проектов        Департамент
субъектов малого        экономики и
предпринимательства,    развития малого
в 2003 году - 40 млн.   бизнеса города
тенге, а в 2004 и       Астаны
2005 гг. - исходя из
возможностей бюджета.
7. Разработка и утвержде-  Департамент        I квартал
ние Положения о         экономики и        2003 года
порядке кредитования    развития малого
хозяйствующих субъек-   бизнеса города
тов за счет средств     Астаны ГКП "Центр
местного бюджета        поддержки малого
города Астаны.          бизнеса г. Астаны"
8. Проведение тендера      Департамент        Ежегодно
на определение агента   экономики и раз-   I полугодие
по использованию        вития малого
бюджетных средств       бизнеса города
для кредитования        Астаны
субъектов малого
предпринимательства
в рамках "Программы
поддержки и развития
малого предпринима-
тельства города
Астаны на 2003-
2005 годы"
9. Отбор бизнес-           Департамент        В период
проектов, соответст-    экономики и раз-   действия
вующих приоритетным     вития малого       Программы
направлениям развития   бизнеса города
экономики города,       Астаны ГКП "Центр
для кредитования из     поддержки малого
средств бюджета и       бизнеса г. Астаны"
организации новых       Ассоциация по
производств субъектов   защите прав пред-
малого предпринима-     принимателей
тельства.               города Астаны
Банк-заемщик

10. Шағын кәсіпкерлік  Астана қаласының Экономика    Тұрақты
субъектілерінің биз.   және шағын бизнесті дамыту
нес-жобаларын екінші   департаменті Астана қаласының
деңгейдегі банктермен  Кәсіпкерлер құқығын қорғау
оларды одан әрі несие. қауымдастығы Астана қаласының
лендіру үшін іріктеу.  екінші деңгейдегі банктері
11. Коммуналдық меншік Астана қаласының Экономика    Тұрақты
объектілерін кепілдік. және шағын бизнесті дамыту
ке қойып несиелендіру  департаменті«"Астана қаласының
үшін шағын кәсіпкерлік Шағын бизнесті қолдау орталығы"
субъектілерінің биз.   МКК-ны Астана қаласының Кәсіп.
нес-жобаларын іріктеу. керлер құқығын қорғау қауым.
дастығы
12. "Астана қаласының  Астана қаласының Экономика    Тұрақты
Шағын бизнесті қолдау  және шағын бизнесті дамыту
орталығы" мемлекеттік  департаменті Астана қаласының
коммуналдық кәсіпорыны Сыртқы экономикалық байланыс.
арқылы шағын кәсіпкер. тар комитеті Астана қаласының
лік субъектілерінің    Сауда-өндірістік палатасы
лизингілік және фран.  Астана қаласының Кәсіпкерлер
чайзингілік (кәсіпкер. құқығын қорғау қауымдастығы
лік) қызметтеріне әр.  "Астана қаласының Шағын биз.
тараптай қолдау көрсе. несті қолдау орталығы"»МКК
ту.
13. Шағын кәсіпкерлік  Астана қаласының Экономика    Тұрақты
субъектілерінің жоба.  және шағын бизнесті дамыту
ларын несиелендіру     департаменті "Астана қаласы
мәселелері бойынша     бойынша Шағын кәсіпкерлікті
"Шағын кәсіпкерлікті   қолдау қоры" ЖАҚ-ның филиалы
қолдау қоры" ЖАҚ-мен
тығыз өзара іс-қимыл
жасау туралы.
14. Қолданыстағы       Астана қаласының Экономика    2003 жылдың
несиелік желілер       және шағын бизнесті дамыту    бірінші жарты
жөнінде ақпараттар     департаменті Астана қаласының жылдығы
жинауға мамандырылған  Кәсіпкерлер құқығын қорғау
органды жұмыспен қам.  қауымдастығы Астана қаласының
тамасыз ету және кә.   екінші деңгейдегі банктері
сіпкерлерге несиелен.
діру мәселелері бойын.
ша ақыл-кеңес беру.
15. Шағын кәсіпкер.    Астана қаласының Экономика    Тұрақты
лікті қолдау үшін ше.  және шағын бизнесті дамыту
тел және отандық ин.   департаменті Астана қаласының
вестицияларды тарту    Сыртқы экономикалық байланыс.
және әлеуетті инвес.   тар комитеті Астана қаласының
торлармен бизнес фо.   Сауда-өндірістік палатасы
румдар өткізу.         Астана қаласының Кәсіпкерлер
құқығын қорғау қауымдастығы
3. Шағын кәсіпкерлік инфрақұрылымын дамыту және
инновациялық қызметті қолдау
16. Ғылым және жоғары  Астана қаласының Экономика    2003 жылдың
технология орталығын   және шағын бизнесті дамыту    1 тоқсаны
құру жолымен жоғары    департаменті«"Астана қаласының
технологиялық, ғылымды Шағын бизнесті қолдау орталығы"
қажетсінетін өндіріс.  МКК Астана қаласының Сауда-
терді ұйымдастыруға    өндірістік палатасы Астана
бағдарланған 2005 жыл. қаласының Кәсіпкерлер құқығын
ға дейінгі Астана қа.  қорғау қауымдастығы
ласының техно-парк
аймағы жұмысының және
одан әрі дамыту жос.
парын әзірлеу және
бекіту.

10. Отбор бизнес-           Департамент        Постоянно
проектов субъектов      экономики и раз-
малого предпринима-     вития малого
тельства для дальней-   бизнеса города
шего их кредитования    Астаны
банками второго уровня. Ассоциация по
защите прав пред-
принимателей
города Астаны
Банки второго
уровня города
Астаны (по согла-
сованию)
11. Отбор бизнес-проектов   Департамент        Постоянно
субъектов малого        экономики и раз-
предпринимательства,    вития малого биз-
кредитуемых под залог   неса города Астаны
объектов коммунальной   ГКП "Центр под-
собственности.          держки малого
бизнеса г. Астаны"
Ассоциация по
защите прав
предпринимателей
города Астаны
12. Оказание всемерной      Департамент        Постоянно
поддержки франчайзин-   экономики и раз-
говой (предпринима-     вития малого
тельской) и лизинговой  бизнеса города
деятельности субъектов  Астаны
малого предпринима-     Комитет по внешне-
тельства через ГКП      экономическим
"Центр поддержки        связям города
малого бизнеса          Астаны
г.Астаны".              Торгово-промышлен-
ная палата
города Астаны
Ассоциация по
защите прав
предпринимателей
города Астаны
ГКП "Центр под-
держки малого
бизнеса г. Астаны"
13. Тесное взаимодействие   Департамент        Постоянно
с ЗАО "Фонд поддержки   экономики и разви-
малого предпринима-     тия малого бизнеса
тельства" по вопросам   города Астаны
кредитования проектов   Филиал ЗАО "Фонд
субъектов малого        поддержки малого
предпринимательства.    предприниматель-
ства" по городу
Астане
14. Обеспечение работы      Департамент        Первое
специализированного     экономики и раз-   полугодие
органа по сбору         вития малого       2003 года
информации о сущест-    бизнеса города
вующих кредитных        Астаны
линиях и консультации   Ассоциация по
предпринимателей по     защите прав
вопросам кредитования   предпринимателей
города Астаны
Банки второго
уровня города
Астаны
15. Привлечение иностран-   Департамент        Постоянно
ных и отечественных     экономики и раз-
инвестиций для под-     вития малого
держки малого пред-     бизнеса города
принимательства и       Астаны
проведение бизнес       Комитет по внешне-
форумов с потенциаль-   экономическим
ными инвесторами.       связям города
Астаны
Торгово-промышлен-
ная палата города
Астаны
Ассоциация по
защите прав пред-
принимателей
города Астаны
3. Развитие инфраструктуры малого предпринимательства и поддержка инновационной деятельности
16. Разработка и            Департамент        I полу-
утверждение Плана       экономики и раз-   годие
действий и дальней-     вития малого       2003 года
шего развития техно-    бизнеса города
парковой зоны города    Астаны
Астаны до 2005 года,    ГКП "Центр под-
ориентированного на     держки малого
организацию высоко-     бизнеса г.Астаны"
технологичных,          Торгово-промышлен-
наукоемких производств  ная палата города
путем создания Центра   Астаны
науки и высоких         Ассоциация по
технологий.             защите прав
предпринимателей
города Астаны

17. 2003-2005 жылдар   "Астана қаласының Шағын бизнес.2003 жылдың
кезеңіне арналған "Ас. ті қолдау орталығы" МКК Аста.  1 тоқсаны
тана қаласының Шағын   на қаласының Экономика және
бизнесті қолдау орта.  шағын бизнесті дамыту депар.
лығы" мемлекеттік ком. таменті
муналдық кәсіпорынының
қызмет салаларын же.
тілдіру бойынша ұйым.
дастыру іс-шараларын
бекіту.
18. "Астана қаласының  "Астана қаласының Шағын биз.  Тұрақты
Шағын бизнесті қолдау  несті қолдау орталығы"»МКК
орталығы" мемлекеттік  Астана қаласының Экономика
коммуналдық кәсіпоры.  және шағын бизнесті дамыту
нында жаңа жұмыс орын. департаменті
дар ашу және жұмыссыз
тұрғындардың өзін-өзі
жұмысқа орналасуына
көмек көрсету мақсаты.
мен халыққа және қала
ұйымдарына көрсетілетін
сервистік және тұрмыс.
тық қызметтерін кеңейту
және жетілдіру.
19. "Астана қаласының  Сарыарқа, Алматы аудандарының Тұрақты
Шағын бизнесті қолдау  әкімдері«"Астана қаласының
орталығы" мемлекеттік  Шағын бизнесті қолдау орталығы"
коммуналдық кәсіпорыны МКК Астана қаласының Еңбек,
арқылы жұмыссыздар     халықты жұмыспен қамту және
және бастауыш кәсіпкер.әлеуметтік қорғау департаменті
лер үшін ақыл-кеңес
және оқу курстарын
ұйымдастыру бойынша
жұмыстарды одан әрі
жалғастыру.
20. Шағын кәсіпкерлік  "Астана қаласының Шағын биз.  Бағдарламаның
субъектілеріне лизинг. несті қолдау орталығы"»МКК    іс-әрекет ету
ке берілетін ассорти.  Астана қаласының Экономика    кезеңінде
менттің қазіргі заман. және шағын бизнесті дамыту
ғы жабдықтарымен,      департаменті
құрал-саймандарымен
және шағын-технология.
лармен жаңарту және
толтыру.
21. Астана қаласының   "Ұлттық сараптау және сертифи.Бағдарламаның
шағын кәсіпкерлік кә.  каттау орталығы" ААҚ-ның Ас.  іс-әрекет ету
сіпорындарында ИСО-    тана қаласы бойынша Өндіріс.  кезеңінде
9000 жүйесін енгізуге  тік басқармасы
көмек көрсету және     Астана қаласының Сауда-өнді.
кең жариялау.          рістік палатасы Астана қала.
сының Экономика және шағын
бизнесті дамыту департаменті
Астана қаласының Кәсіпкерлер
құқығын қорғау қауымдастығы
22. Бизнес-инкубатор   Астана қаласының Экономика    2003-2005
аумағында жеңілдік     және шағын бизнесті дамыту    жылдар
шарттарында шағын кә.  департаменті«"Астана қаласының
сіпкерлік ғылыми-тех.  Шағын бизнесті қолдау орта.
нологиялық және инно.  лығы" МКК
вациялық кәсіпорындар
құру үшін өндірістік
алаңдар ұсыну.
23. Тиімсіздік өнді.   Алматы, Сарыарқа аудандарының Бағдарламаның
рістерді саралау есе.  әкімдері Астана қаласының Эко.іс-әрекет ету
бінен импортты алмас.  номика және шағын бизнесті да.кезеңінде
тыратын өнеркәсіптік   мыту департаменті Астана қала.
өнімдер шығаруға бағ.  сының Кәсіпкерлер құқығын қор.
дарланған аз санды кә. ғау қауымдастығы
сіпорындарының санын
кеңейтуге жәрдемдесу.

17. Утверждение органи-     ГКП "Центр         I полу-
зационных мероприятий   поддержки малого   годие
по совершенствованию    бизнеса            2003 года
сфер деятельности ГКП   г. Астаны"
"Центр поддержки        Департамент
малого бизнеса          экономики и раз-
г. Астаны" на период    вития малого
2003-2005 годы.         бизнеса города
Астаны
18. Усовершенствование      ГКП "Центр под-    Постоянно
и расширение в ГКП      держки малого
"Центр поддержки        бизнеса г. Астаны"
малого бизнеса          Департамент
г. Астаны" службы       экономики и раз-
обеспечения рынка       вития малого
сервисных и бытовых     бизнеса города
услуг для населения     Астаны
и организаций города
с целью открытия
новых рабочих мест
и содействия само-
занятости безработ-
ного населения.
19. Продолжение работы      Акимы районов      Постоянно
по организации          "Алматы",
консультационных        "Сарыарка" ГКП
и обучающих курсов      "Центр поддержки
для безработных и       малого бизнеса
начинающих пред-        г. Астаны"
принимателей через      Департамент труда,
ГКП "Центр поддержки    занятости и соци-
малого бизнеса          альной защиты
г. Астаны".             населения
города Астаны
20. Пополнение и обнов-     ГКП "Центр под-    В период
ление ассортимента      держки малого      действия
современным оборудо-    бизнеса г.Астаны"  Программы
ванием,  инвентарем     Департамент
и мини-технологиями,    экономики и раз-
предоставляемым в       вития малого
лизинг субъектам        бизнеса города
малого предприни-       Астаны
мательства.
21. Популяризация и         Производственное   В период
содействие внедрению    управление по      действия
системы ИСО - 9000      городу Астане ОАО  Программы
на предприятиях         "Национальный
малого предпринима-     центр экспертизы
тельства города         и сертификации"
Астаны                  Торгово-промышлен-
ная палата города
Астаны
Департамент эконо-
мики и развития
малого бизнеса
города Астаны
Ассоциация по
защите прав пред-
принимателей
города Астаны
22. Предоставление на       Департамент        2003-2005
территории бизнес-      экономики и разви- годы
инкубатора на           тия малого бизнеса
льготных условиях       города Астаны.
производственных        ГКП "Центр под-
помещений для созда-    держки малого
ния научно-техноло-     бизнеса г. Астаны"
гичных и инновацион-
ных предприятий
малого предпринима-
тельства.
23. Содействие расши-       Акимы районов        В период
рению сети мало-        "Алматы", "Сарыарка" действия
численных предприятий,  Департамент эконо-   Программы
ориентированных на      мики и развития
выпуск импорто-         малого бизнеса
замещающей промышлен-   города Астаны
ной продукции за счет   Ассоциация по
сегментации неэффек-    защите прав пред-
тивных производств.     принимателей
города Астаны

24. Қазақстан Респуб.  Астана қаласының Жер ресурста.Тұрақты
ликасы Президентінің   рын басқару комитеті Астана
1997 жылғы 6 наурызда. қаласының Сәулет және қала
ғы N 3398 "Шағын кә.   құрылысы департаменті Астана
сіпкерлікті дамыту.    қаласының Коммуналдық меншік
дың мемлекеттік қол.   басқармасы
дауы жөніндегі шара.
лар туралы" Жарлығын
іске асыру.
4. Шағын кәсіпкерлікті ақпараттық қамтамасыз
ету және насихаттау, кәсіпкерлердің қоғамдық бірлестік жүйесін
құру және ролін күшейту
25. Қала экономикасы.  Алматы, Сарыарқа аудандарының Жыл сайын
ның әр түрлі салала.   әкімдері Астана қаласының Эко.IV тоқсан
рында жұмыс істейтін   номика және шағын бизнесті
кәсіпкерлердің қоғам.  дамыту департаменті Астана
дық ұйымдарын құруға   қаласының Кәсіпкерлер құқығын
жәрдемдесу.            қорғау қауымдастығы
26. "Жылдың іскер      Астана қаласының Экономика   Жыл сайын
адамы" конкурсын       және шағын бизнесті дамыту   IV тоқсан
өткізу.                департаменті Астана қаласының
Кәсіпкерлер құқығын қорғау
қауымдастығы Алматы, Сарыарқа
аудандарының әкімдері
27. "Астананың ең жақ. "Ұлттық сараптау және серти.  Жыл сайын
сы тауарлары" (шағын   фикаттау орталығы"»ААҚ-ның    III тоқсан
кәсіпкерлік өнімдері   Астана қаласы бойынша Өнді.
бойынша) конкурс-көрме рістік басқармасы Астана
өткізу.                қаласының Экономика және
шағын бизнесті дамыту депар.
таменті
28. Қызмет көрсету са. Астана қаласының Сауданы     Жыл сайын
ласының кәсіпорында.   ұйымдастыру және базарларда. IV тоқсан
рында жұмыс істейтін   ғы бір жолғы талондар беру
ең жақсы маман конкур. басқармасы Астана қаласының
сын өткізу.            Экономика және шағын бизнесті
дамыту департаменті Астана
қаласының Кәсіпкерлер құқығын
қорғау қауымдастығы
29. "Шағын және орта   "Ұлттық сараптау және серти. Жылына екі
бизнесте сапа менедж.  фикаттау орталығы" ААҚ-ның   рет II және
ментінің жүйесі"»семи. Астана қаласы бойынша өнді.  IV тоқсан
нарын өткізу.          рістік басқармасы Астана     Бағдарламаның
қаласының Экономика және     іс-әрекет ету
шағын бизнесті дамыту депар. кезеңінде
таменті
30. Республикалық кә.  Алматы, Сарыарқа аудандары.  Жыл сайын
сіпкерлердің форумын   ның әкімдері Астана қаласы.
өткізуге ұсыныстар     ның Кәсіпкерлер құқығын қор.
дайындау.              ғау қауымдастығы Астана қала.
сының Экономика және шағын
бизнесті дамыту департаменті
Астана қаласының Сауда-өнді.
рістік палатасы

24. Реализация  Указа        Комитет по         Постоянно
Президента Республики   управлению земель-
Казахстан от 6 марта    ными ресурсами
1997 года N 3398        города Астаны
"О мерах по усилению    Департамент архи-
государственной под-    тектуры и градо-
держки развития         строительства
малого предпринима-     города Астаны
тельства".              Управление комму-
нальной собствен-
ностью города
Астаны
4. Информационное обеспечение и пропаганда малого
предпринимательства, усиление роли и формирование системы общественных объединений предпринимателей
25. Способствовать          Акимы районов      Ежегодно
созданию обществен-     "Алматы",          IV квартал
ных организаций         "Сарыарка"
предпринимателей,       Департамент
действующих в           экономики и
различных отраслях      развития малого
экономики города.       бизнеса города
Астаны
Ассоциация по
защите прав
предпринимателей
города Астаны
Торгово-промыш-
ленная палата
города Астаны
26. Проведение конкурса     Департамент        Ежегодно
"Деловой человек        экономики и раз-   IV квартал
года".                  вития малого
бизнеса города
Астаны
Ассоциация по
защите прав
предпринимателей
города Астаны
Акимы районов
"Алматы",
"Сарыарка"
Торгово-промыш-
ленная палата
города Астаны
27. Проведение выставки-    Производствен-     Ежегодно
конкурса "Лучшие        ное управление по  II квартал
товары столицы"         городу Астане
(по продукции малого    ОАО "Национальный
предпринимательства).   центр экспертизы
и сертификации"
Департамент
экономики и раз-
вития малого биз-
неса города
Астаны
Торгово-промышлен-
ная палата города
Астаны
28. Проведение конкурса     Управление         Ежегодно
на лучшего специалиста, торговли и выдачи  IV квартал
работающего на пред-    разовых талонов на
приятии сферы обслужи-  рынках города
вания.                  Астаны
Департамент эконо-
мики и развития
малого бизнеса
города Астаны
Ассоциация по
защите прав пред-
принимателей
города Астаны
Торгово-промышлен-
ная палата
города Астаны
29. Проведение семинара     Производственное   2 раза в год
"Системы менеджмента    управление по      II и IV квар-
качества в малом и      городу Астане ОАО  тал в период
среднем бизнесе".       "Национальный      действия
центр экспертизы   Программы
и сертификации"
Департамент эконо-
мики и развития
малого бизнеса
города Астаны
30. Подготовка              Акимы районов      Ежегодно
предложений к про-      "Алматы",
ведению республи-       "Сарыарка"
канского Форума пред-   Ассоциация по
принимателей.           защите прав пред-
принимателей
города Астаны
Департамент
экономики и раз-
вития малого
бизнеса города
Астаны
Торгово-промыш-
ленная палата
города Астаны

31. Шетелдік елшілік.  Астана қаласының Сыртқы эко. Тұрақты
тер мен халықаралық    номикалық байланыстар коми.
ұйымдармен ұсынатын    теті«"Астана қаласының Шағын
шағын және орта биз.   бизнесті қолдау орталығы"»МКК
несті дамыту бойынша   Астана қаласының Кәсіпкерлер
оқу бағдарламаларына   құқығын қорғау ассоциациясы
қала кәсіпкерлерін қа. Астана қаласының Экономика
тысуға тарту.          және шағын бизнесті дамыту
департаменті Астана қаласының
Сауда-өндірістік палатасы
32. Бизнес-инкубатор   "Астана қаласының Шағын биз. 2003-2005
шегінде дербес бизнес. несті қолдау орталығы"»МКК   жылдар
ті құру және одан әрі  Астана қаласының Еңбек, ха.
дамыту бойынша жастар. лықты жұмыспен қамту және
ды кәсіпкерлік негіз.  әлеуметтік қорғау департа.
деріне оқыту және бау. менті
лу.
33. "Дөңгелек үстел"   Астана қаласының Кәсіпкерлер Тұрақты
тұрақты жұмысын ұйым.  құқығын қорғау қауымдастығы
дастыру және заңнама.  Астана қаласының Экономика
лық және құқықтық ба.  және шағын бизнесті дамыту
заны түсіндіру және    департаменті Астана қаласы.
жетілдіру мәселелер    ның Бас кеден басқармасы
бойынша семинарлар     Алматы, Сарыарқа аудандары.
өткізу.                ның әкімдері
34. Астана қаласы әкі. Алматы, Сарыарқа аудандары.  Тоқсан сайын
мінің, Алматы, Сары.   ның әкімдері Астана қаласы.  Ай сайын Бағ.
арқа аудандары әкімде. ның Экономика және шағын     дарламаның
рінің шағын кәсіпкер.  бизнесті дамыту департаменті іс-әрекет ету
лікті қолдау және да.  Алматы, Сарыарқа аудандары   кезеңінде
мыту проблемаларын     кәсіпкерлерінің кеңестері
талқылау үшін кәсіп.
керлермен кездесулер
өткізу.
35. Шағын кәсіпкерлік. Астана қаласының Экономика   Тоқсан сайын
тің дамуына қолайлы    және шағын бизнесті дамыту   Бағдарламаның
жағдайлар құру және    департаменті Астана қаласы.  іс-әрекет ету
жасау үшін Астана қа.  ның Кәсіпкерлер құқығын      кезеңінде
ласы әкімінің жанын.   қорғау қауымдастығы
дағы Шағын кәсіпкер.
лікті дамыту комиссия.
сының тиімді жұмыс ат.
қаруын қамтамасыз ету.
36. Астана қаласының   Астана қаласының Статистика  Заңды тұлғалар
шағын кәсіпкерлікті    басқармасы                   үшін - ай сайын
дамыту мониторингін                                 Заңды және жеке
жетілдіру бойынша ша.                               тұлғалар үшін -
ралар жүргізу және                                  тоқсан сайын
статистикалық дерек.
тер ұсыну.

31. Привлечение пред-       Комитет по внешне- Постоянно
принимателей города     экономическим
к участию в обучающих   связям города
программах по развитию  Астаны
малого и среднего       ГКП "Центр под-
бизнеса, предлагаемых   держки малого
иностранными посоль-    бизнеса г. Астаны"
ствами и международ-    Ассоциация по
ными организациями.     защите прав пред-
принимателей
города Астаны
Департамент
экономики и раз-
вития малого
бизнеса города
Астаны
Торгово-промыш-
ленная палата
города Астаны
32. Обучение основам        ГКП "Центр под-    2003-2005
предпринимательства     держки малого      годы
молодежи с дальнейшей   бизнеса г. Астаны"
поддержкой по созданию  Департамент
и развитию самостоя-    труда, занятости
тельного бизнеса в      и социальной защи-
рамках бизнес-          ты населения
инкубатора              города Астаны
Торгово-промышлен-
ная палата города
Астаны
33. Организация постоянной  Центр правовой     Постоянно
работы "круглого стола" статистики и
и проведение семинаров  информации Гене-
по вопросам совершен-   ральной прокуратуры
ствования и разъяснения Республики Казахстан
законодательной и       по городу Астане
правовой базы           Ассоциация по
защите прав пред-
принимателей города
Астаны
Департамент
экономики и разви-
тия малого бизнеса
города Астаны
Главное таможенное
управление по
городу Астане
Акимы районов
"Алматы" и
"Сарыарка"
34. Проведение встреч       Ассоциация по      Ежеквартально
акима города Астаны,    защите прав пред-  Ежемесячно
акимов районов "Алматы" принимателей       В период
и "Сарыарка" с пред-    города Астаны      действия
принимателями по        Акимы районов      Программы
обсуждению проблем      "Алматы",
развития и поддержки    "Сарыарка"
малого предприниматель- Департамент эконо-
ства.                   мики и развития
малого бизнеса
города Астаны
Советы предприни-
мателей районов
"Алматы" и
"Сарыарка"
Торгово-промыш-
ленная палата
г. Астаны
35. Обеспечение эффек-      Департамент        Ежеквартально
тивной работы Комиссии  экономики и раз-   в период
по развитию малого      вития малого       действия
предпринимательства     бизнеса города     Программы
при акиме города        Астаны
Астаны по созданию      Ассоциация по
благоприятных условий   защите прав пред-
для развития малого     принимателей
предпринимательства.    города Астаны
Торгово-промыш-
ленная палата
города Астаны
36. Проведение мониторинга  Управление         Ежемесячно
развития малого пред-   статистики         по юриди-
принимательства по      города Астаны      ческим лицам
городу Астане и пре-                       Ежеквартально
доставление статис-                        по юридичес-
тических данных.                           ким и физи-
ческим лицам

37. Астана қаласы      Астана қаласының Сауданы     Тұрақты
бойынша қызметтер      ұйымдастыру және базарларда
нарығы мен тауарлар.   бір жолғы талондар беру
дың мониторингін       басқармасы
жүргізу.
38. Заңнамалық актіле. Астана қаласының прокурату.  Жыл сайын
рін бұзу мәселелері    расы Қазақстан Республикасы  IV тоқсан
және шағын кәсіпкер.   Бас прокуратураның Астана
лікті қолдау және      қаласы бойынша құқықтық ста.
қорғау мәселелері      тистика және ақпарат орталы.
бойынша шағын кәсіп.   ғы Астана қаласының Кәсіп.
керлік субъектілер     керлер құқығын қорғау қауым.
өтініштерінің мони.    дастығы Астана қаласының Эко.
торингін жүргізу.      номика және шағын бизнесті
дамыту департаменті Астана
қаласының Сауда-өндірістік
палатасы
39. Шағын кәсіпкерлік  Астана қаласының Кәсіпкерлер Тұрақты
субъектілері арасында  құқығын қорғау қауымдастығы
кәсіпкерлердің озық    Астана қаласының Сауда-өнді.
жұмыс тәжірибесін тара.рістік палатасы Алматы,
ту және енгізу.        Сарыарқа аудандарының әкім.
дері Астана қаласының Эконо.
мика және шағын бизнесті
дамыту департаменті
40. Ақпараттық буклет. Алматы, Сарыарқа аудандары.  Бағдарламаның
тер, кітапшалар, пла.  ның әкімдері Астана қаласы.  іс-әрекет ету
каттар, анықтамалықтар ның Сыртқы жарнама және ре.  кезеңінде
шығару және шағын сәу. сімдеу басқармасы Астана
леттік нысанды сыртқы  қаласының Кәсіпкерлер құқы.
жарнамалар орналастыру.ғын қорғау қауымдастығы
Астана қаласының Сауда-өнді.
рістік палатасы "Астана қала.
сының шағын бизнесті қолдау
орталығы"»МКК
41. Шағын кәсіпкерлік  Астана қаласы әкімінің баспа.Тұрақты
саласының маңызды мә.  сөз-хатшысы Астана қаласының
селелерін және пробле. Кәсіпкерлер құқығын қорғау
маларын және оларды    қауымдастығы Алматы, Сарыарқа
шешу жолдарын баяндау, аудандарының әкімдері Астана
шағын бизнестің инно.  қаласының Экономика және шағын
вациялық қызметін на.  бизнесті дамыту департаменті
сихаттау бойынша бұқа. Астана қаласының Сауда-өндіріс.
ралық ақпарат құралда. тік палатасы«"Астана қаласының
рымен өзара іс-қимыл   Шағын бизнесті қолдау
ету.                   орталығы"»МКК
42. Бұқаралық ақпарат  Астана қаласының Экономика   2003 жылы
құралдарының редактор. және шағын бизнесті дамыту   тоқсан сайын
лары және басшыларының департаменті«"Астана қаласының
қатысуымен "Астана-ин. шағын бизнесті қолдау орталығы"
новация" бизнес-инкуба.МКК Астана қаласының Кәсіпкер.
торының жұмысы және    лер құқығын қорғау қауымдастығы
Астана қаласының
шағын кәсіпкерлігінің
міндеттері туралы бас.
пасөз мәслихаттарын
өткізу.
43. Астана қаласында   Алматы, Сарыарқа аудандары.  Жыл сайын
шағын бизнес проблема. ның әкімдері Астана қаласы.  I тоқсан
ларын зерделеу бойынша ның Кәсіпкерлер құқығын қор.
сауалнамалар өткізу.   ғау қауымдастығы "Астана қала.
сының Шағын бизнесті қолдау
орталығы"»МКК Астана қаласының
Экономика және шағын бизнесті
дамыту департаменті
таблицаның жалғасы
----------------------------
Р/с         Ескерту
N
----------------------------
5
----------------------------
1.       Бағдарлама
іс-әрекетінің
барысындағы
өзгерістерімен

37. Проведение мони-        Управление по      Постоянно
торинга рынка услуг     организации
и товаров по городу     торговли и выдаче
Астане                  разовых талонов
на рынках
города Астаны
38. Проведение              Прокуратура        Ежегодно
мониторинга обращения   города Астаны      IV квартал
субъектов малого        Центр правовой
предпринимательства     статистики и
по вопросам нарушения   информации Гене-
законодательных актов   ральной прокура-
по защите и поддержке   туры Республики
малого предпринима-     Казахстан по
тельства                городу Астане
Ассоциация по
защите прав пред-
принимателей города
Астаны
Департамент эконо-
мики и развития
малого бизнеса
города Астаны
Торгово-промыш-
ленная палата
города Астаны
39. Обобщение и распро-     Ассоциация по      Постоянно
странение опыта         защите прав пред-
работы лучших пред-     принимателей
принимателей среди      города Астаны
субъектов малого        Торгово-промыш-
предпринимательства     ленная палата
города Астаны
Акимы районов
"Алматы",
"Сарыарка"
Департамент эконо-
мики и развития
малого бизнеса
города Астаны
40. Выпуск информационных   Акимы районов      В период
буклетов, брошюр,       "Алматы",          действия
плакатов, справочников  "Сарыарка"         Программы
и установка наружной    Управление по
рекламы, малых архи-    наружной рекламе
тектурных форм          и оформлению
города Астаны
Ассоциация по
защите прав пред-
принимателей
города Астаны
Торгово-промыш-
ленная палата
города Астаны
ГКП "Центр под-
держки малого
бизнеса
г. Астаны"
41. Взаимодействие          Пресс-секретарь    Постоянно
со СМИ по освещению     акима города
проблем и актуальных    Астаны
вопросов сферы малого   Ассоциация по
предпринимательства     защите прав
и путей их решения,     предпринимателей
пропаганды инновацион-  города Астаны
ной деятельности        Главное таможен-
малого бизнеса.         ное управление по
городу Астане
Департамент
экономики и раз-
вития малого
бизнеса города
Астаны
Торгово-промыш-
ленная палата
города Астаны
ГКП "Центр под-
держки малого
бизнеса г.Астаны"
42. Проведение пресс-       Департамент        Ежеквартально
конференций с учас-     экономики и раз-   2003 г.
тием редакторов и       вития малого
руководителей СМИ о     бизнеса города
работе бизнес-          Астаны
инкубатора "Астана-     ГКП "Центр под-
инновация" и задачах    держки малого
малого предпринима-     бизнеса г. Астаны"
тельства города Астаны  Ассоциация по
защите прав пред-
принимателей
города Астаны
43. Проведение анкети-      Акимы районов      Ежегодно
рования по изучению     "Алматы" и         I квартал
проблем малого          "Сарыарка"
бизнеса в городе        Ассоциация пред-
Астане.                 принимателей
ГКП "Центр под-
держки малого
бизнеса г.Астаны"
Департамент
экономики и раз-
вития малого
бизнеса
города Астаны
__________________________________________________________________