Азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік төлем жасау Ережесін бекіту туралы
Ерейментау аудандық мәслихатының 2003 жылғы 5 мамырдағы N С-28/2 шешімі. Ақмола облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 22 мамырда N 1806 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Ерейментау аудандық мәслихатының 2008 жылғы 19 желтоқсандағы № 4С-12/6-08 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Ерейментау аудандық мәслихатының 2008.12.19 № 4С-12/6-08 шешімімен
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес Ерейментау аудандық Мәслихаты ШЕШТІ:
1. Азаматтарды»жекелеген санаттарына әлеуметтiк төлем жасау Ережесi бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Бұл шешiм Ақмола облысының Әдiлет басқармасында мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейiн күшiне енедi.
Аудандық Мәслихат сессиясының төрайымы
Аудандық Мәслихаттың хатшысы
Келiсiлдi:
Ерейментау ауданының әкiмi
Аудандық қаржы бөлiмiнiң меңгерушiсi
Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау бөлiмiнiң меңгерушiсi
Аудандық Мәслихаттың 2003 жылдың
5 мамырындағы "Азаматтарды
жекелеген санаттарына әлеуметтiк
төлем жасау Ережесiн бекiту туралы"
N С-28/2 шешiмiне
қосымша
Азаматтардың жекелеген санаттарына
әлеуметтiк төлем жасау Ережелерi
1. Жалпы ережелер
1. Азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік төлем бергізуге арналған бұл Ереже (әрмен қарай - Ереже) 258 51 00 332  "Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік төлемдер»бюджеттік бағдарламасы бойынша төлем ұйымдастыру тәртібін реттейді.
2. Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" (6 бабы) және "Бюджет жүйесі туралы" (12 бабы) Заңдары Ереже қабылдауға құқықтық негіз болып табылады.
3. Ықпал жасаушы Ереже Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Заңымен реттелетін қарым - қатынасқа қолданылмайды.
2. Әлеуметтiк төлемге құқық бергiзу тәртiбi
4. Күнкөріс шегінен төмен деңгейде табыс табатын аз қамтылған отбасылар және белгілі жағдайларға байланысты шұғыл әлеуметтік көмекке мұқтаж жандар, сондай ақ азаматтардың жекелеген санаттары мерекелік күндерге орай біржолғы әлеуметтік жәрдем алуға құқылы болады.
Отбасы мүшелерінің бірінің қазасы, онкологиялық, туберкулез сырқаттарының ұзаққа созылған емі, операция жасау қажеттігі, Қазақстан Республикасының аумағында емханаға жатуға сапар шегу, комиссияның шешімімен анықталған басқадай көріністер өмірдің қиын жағдайы болып есептеледі.
5. Есептен тыс жағдайда - өрт, денсаулықтың сыр беріп,  әлсіреуі, апат және өзге сипаттағы тосын оқиға кезінде -  орташажандық кірісі күнкөріс шегінен асатын отбасыларға төлем алуға құқық беріледі.
Бұдан басқа материалдық көмек өтініш бойынша, комиссияның шешімімен келесідей жандарға бөлінуі мүмкін:

Об утверждении Правил осуществления социальных выплат отдельным категориям граждан
Решение Ерейментауского районного маслихата от 5 мая 2003 г N С-28/2. Зарегистрировано Управлением юстиции Акмолинской области 22 мая 2003 года N 1806. Утратило силу - решением Ерейментауского районного маслихата Акмолинской области от 19 декабря 2008 года № 4С-12/6-08
Утратило силу - решением Ерейментауского районного маслихата Акмолинской области от 19 декабря 2008 года № 4С-12/6-08
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении" в Республике Казахстан»    Ерейментауский районный Маслихат решил:
1. Утвердить Правила осуществления социальных выплат отдельным категориям граждан (Прилагается).
2. Настоящее решение вступает в силу после его государственной регистрации в Управлении юстиции Акмолинской области.
Председатель сессии районного Маслихата
Секретарь районного маслихата
Согласовано:
Аким Ерейментауского района
Заведующий районным финансовым отделом
Заведующий районным отделом труда
и социальной защиты  населения
Приложение
к решению сессии Ерейментауского
районного Маслихата от 5 мая 2003
года N С-28/2 "Об утверждении
Правил осуществления социальных
выплат отдельным категориям граждан"
Правила осуществления социальных
выплат отдельным категориям граждан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления социальных выплат отдельным категориям граждан (далее - Правила) регулируют порядок организации выплат по бюджетной программе 258 51 00 332 "Социальные выплаты отдельным категориям граждан по решению местных представительных органов".
2. Правовой основой для принятия Правил являются Законы Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республики Казахстан" (статья 6) и "О бюджетной системе" (статья 12).
3. Настоящие Правила не распространяются на отношения, регулируемые Законом Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи".
2. Право на получение выплат
4. Право на единовременную социальную помощь имеют малообеспеченные семьи, имеющие доход ниже прожиточного минимума и в силу определенных обстоятельств, нуждающиеся в экстренной социальной поддержке, а также отдельные категории граждан к праздничным датам.
Жизненно трудными обстоятельствами являются смерть одного из членов семьи, длительное лечение онкологических, туберкулезных больных, необходимость проведения операции, проезд на госпитализацию по территории Республики Казахстан и другие, определяемые решением комиссии.
5. В исключительных случаях  пожар, критическое состояние здоровья, аварии и иные непредвиденные случаи  право на получение выплаты имеют семьи, среднедушевой доход которых превышает прожиточный минимум.
Кроме того, материальная помощь по заявлению, решением комиссии может быть выделена:

1) қамқорлығында кәмелеттік жасқа толмаған баласы бар зейнеткерлер мен мүгедектерге, жалғызілікті аналарға оқу жылы басталар алдында;
2) аз қамтылған отбасыларға бірінші сұраныстағы құжатын (жеке куәлік, алименті туралы анықтама және басқалары) ресімдеуге.
3. Төлем бергiзу жұмысын ұйымдастыру
6. Төлем бергізу жұмысын ұйымдастыру мақсатында аудандық Мәслихаттың депутаттары, аудандық еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бөлімінің өкілдері, қаланың қоғамдық ұйымдарының, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелері енгізілген комиссия құрылады.
Комиссияның сандық және дербес құрамы аудандық Мәслихаттың шешімімен бекітіледі. Комиссияның мәжілісі аудандық еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бөлімінде кемінде айына бір рет өткізіліп тұрады.
7. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) азаматтардың әлеуметтік көмек көрсету туралы өтінішін қарауға;
2) көмек өтінген отбасының (азаматтың) әлеуметтік-тұрмыстық жағдайы мен қамсыздандырылу деңгейін тексеруге;
3) әлеуметтік көмек тағайындау немесе оны бергізуден бас тарту туралы шешім қабылдауға арналған.
4. Көмек қаржының мөлшерi мен оны бергiзу тәртiбi
8. Әлеуметтік төлем жылына бір рет отбасының бір мүшесіне (азаматқа) ақшалай беріледі.
9. Әлеуметтік төлем алуға үміттенген адам аудандық еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бөліміне өтініш жазады, өтінішке келесідей құжаттар қоса ұсынылады:
1) жеке куәлік немесе төлқұжат;
2) отбасының құрамы туралы анықтама;
3) өткен тоқсан ішіндегі кірісі туралы анықтама;
4) әлеуметтік төлемге мұқтаждығын растайтын құжат.
10. Төлем өтініш иесінің беттік шотына қаржы аудару тәртібімен жүргізіледі.
11. Мерекелік күндерге арналған біржолғы материалдық көмек осы тармақта көрсетілген, өтініш бергізбей-ақ, беттік шотына аудару әдісімен беріледі. Көмек алушылар:
1) "Алтын алқа", "Күміс алға" белгісімен, "Батыр ана", 1-2 дәрежелі "Ана даңқы" орденімен марапатталған көп балалы аналар - 8 Наурыз халықаралық әйелдер күніне орай;
2) кәмелеттік жасқа толмаған балаларын өздері тәрбиелеп жатқан мүгедек әйелдер Мүгедектер күніне орай;
3) ұзақ жасаған, 90 жастағы және бұдан үлкен жандарға -  Конституция күні мерекесіне орай;
4) 9 Мамыр Жеңiс мейрамына орай Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен мүгедектеріне, қайтыс болған, қаза тапқан жауынгер жесірлеріне, фашистік лагерьдің тұтқындарына, қоршаудағы Ленинградтың тұрғындарына, "1941-1945 жылғы Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қажырлы еңбегі үшін" медалімен марапатталған тыл еңбеккерлеріне;
5) балаларды қорғау күніне орай - 18 жасқа дейінгі мүгедек балаларға;
6) Конституция күніне орай - орта, арнаулы орта және жоғары оқу орнында білім алып жатқан тұлдыр жетім студенттерге, аз қамтылған отбасылардың дарынды балаларына;

1) пенсионерам и инвалидам, одиноким матерям, имеющим под опекой несовершеннолетних детей, к началу учебного года;
2) малообеспеченным семьям для оформления документов первой необходимости (удостоверение личности, справка об алиментах и другие).
3. Организация работы по выплате
6. В целях организации работы по выплатам создается комиссия из числа депутатов районного Маслихата, представителей районного отдела труда и социальной защиты населения, членов общественных организаций города, органов местного самоуправления. Численный и персональный состав комиссии утверждается решением районного Маслихата. Заседания комиссии проводятся не реже одного раза в месяц при районном отделе труда и социальной защиты населения.
7. Основными задачами комиссии являются:
1) рассмотрение заявлений граждан об оказании социальной помощи;
2) проверка социально-бытовых условий и уровня обеспеченности семьи (гражданина), обратившейся за помощью;
3) принятие решения о назначении или отказе в оказании социальной помощи.
4. Размер и порядок оказания помощи
8. Социальная выплата предоставляется в денежной форме один раз в год одному члену семьи (гражданину).
9. Лицо, претендующее на получение социальной выплаты, подает заявление в районный отдел труда и социальной защиты населения, к заявлению прилагаются следующие документы:
1) удостоверение личности или паспорт;
2) справка о составе семьи;
3) справка о доходах за предыдущий квартал;
4) документ, подтверждающий нуждаемость в социальной выплате.
10. Выплата осуществляется путем перечисления средств на лицевой счет заявителя.
11. Единовременная материальная помощь к праздничным датам осуществляется путем перечисления средств на лицевые  счета указанных в данном пункте лиц без подачи заявления:
1) к Международному женскому дню 8 марта многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын-Алка", "Кумис-Алка", орденами "Мать-Героиня", "Материнская слава" 1-2 степеней;
2) ко Дню инвалидов - женщины-инвалиды сами воспитывающие несовершеннолетних детей;
3) ко дню Конституции - долгожителям 90-летнего и старше возраста;
4) ко дню Победы 9 мая -  участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, вдовам умерших и погибших воинов, узникам фашистских лагерей, жителям блокадного Ленинграда, труженикам тыла, награжденным медалью "За доблестный труд в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 годы";
5) ко Дню защиты детей - детям-инвалидам до 18 лет;
6) ко Дню Конституции - студентам круглым сиротам, одаренным детям из малообеспеченных семей, обучающимся в средних, среднеспециальных и высших учебных заведениях;

7) Мүгедектер күніне орай Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың зардаптарын жоюға қатысқан мүгедектерге;
8) Ауғанстандағы соғыс мүгедектеріне;
9) Егде жастағылар күніне орай - мекемесі таратылған зейнеткерлерге;
10) Мүгедектер күніне - ауданның мүгедектеріне;
11) зейнеткерлерге, соғыс және еңбек ардагерлеріне мерейлі 75, 80, 85, 90, 95 жасқа толғанда және бұдан да көп жасқа келгенде.
12. Әрбір нақты жағдайда берілетін төлем мөлшерін комиссия белгілейді. Жәрдемақының жоғары мөлшері 5000 теңгеден аспайды.
Осы Ереженің бесінші тармағымен сәйкестелген жағдайда төлемнің жоғары мөлшері көбейтілуі мүмкін, дегенмен 15000 теңгеден аспауға тиісті.
5. Төлемдi қаржыландыру тәртiбi
13. Әлеуметтік төлемге жұмсалатын шығын ағымдағы жылға арналған аудандық бюджетте "Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік төлемдер" бюджеттік бағдарламасы аясында осы мақсатқа алдын-ала жоспарланған қаржы шеңберінде белгіленеді.
6. Бiржолғы материалдық көмектi төлеу тәртiбi
14. Біржолғы көмек төлемі ақша қаражатын алушылардың пошта бөлімдеріндегі немесе екінші деңгейдегі банкілердегі беттік шотына аудару жолымен беріледі.
15. Аудандық еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бөлімі Мемлекеттік зейнетақы төлем орталығының Ерейментаудағы филиалымен келісілген мәлімет негізінде ауданның ағымдағы жылға арналған бюджетінде осы мақсатқа алдын-ала жобаланған қаражат шеңберінде біржолғы материалдық төлем алатын азаматтардың тізімін құрастырып ұсынады, тізімнің дұрыстығына жауап береді.
7. Төлемнiң бергiзiлуiн бақылау
16. Әлеуметтік төлемнің берілгенін бақылау, оның есебі Қазақстан Республикасының Республикалық және жергілікті бюджеттің атқарылуын бақылау туралы" Заңымен сәйкестеліп жүргізіледі.

7) ко Дню инвалидов - инвалидам-участникам ликвидации аварии на Чернобыльской атомной электростанции;
8) ко Дню инвалидов - инвалидам войны в Афганистане;
9) ко Дню пожилых людей - пенсионерам, организации которых были ликвидированы;
10) ко Дню Инвалидов - инвалидам района;
11) к  юбилейным датам - 75, 80, 85, 90, 95 лет и выше  пенсионерам, ветеранам Великой Отечественной войны и труда.
12. Размер выплат в каждом конкретном случае определяется    комиссией.
Максимальный размер помощи не может превышать 5000 тенге.
В случаях, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, максимальный размер выплаты может быть увеличен, но не должен превышать 15000 тенге.
5. Финансирование выплат
13. Финансирование расходов по социальным выплатам производится в пределах средств, предусмотренных на эти цели в районном бюджете на текущий год по бюджетной Программе "Социальные выплаты отдельным категориям граждан по решению местных представительных органов".
6. Порядок выплаты единовременной материальной помощи
14. Выплата единовременной материальной помощи осуществляется путем перечисления денежных средств на лицевые счета получателей в отделениях почты или в банках второго уровня.
15. Районный отдел труда и социальной защиты населения на основании данных, согласованных с Ерейментауским филиалом Государственного Центра по выплате пенсий, формирует и предоставляет списки граждан для выплаты единовременной материальной помощи в пределах средств, предусмотренных на эти цели в бюджете районе на текущий год и отвечает за достоверность списков.
7. Контроль за осуществлением выплат
16. Контроль и отчетность по оказанию социальных выплат, осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О контроле за исполнением Республиканского и местного бюджетов".