Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындар мен коммуналдық мемлекеттiк мекемелерге бекiтiлiп берiлген мүлiктердi есептен шығару төртiбi туралы нұсқауды бекiту туралы
Жамбыл облысының әкімиятының 2003 жылғы 25 қыркүйегіндегі N 135 қаулысы. Жамбыл облыстық әділет басқармасында 2003 жылғы 5 қарашада 1127 нөмерімен тіркелді.Күші жойылды - Жамбыл облысы әкімдігінің 2012 жылғы 12 сәуірдегі № 125 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облысы әкімдігінің 2012.04.12 № 125 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 3 ақпандағы "Мемлекеттiк мүлiкті басқару және жекешелендiрудiң»тиiмдiлiгiн арттырудың 2003-2005 жылдарға арналған салалық бағдарламасын бекiту туралы" № 118 қаулысына сәйкес, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының негiзiнде облыс әкiмияты ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындар мен коммуналдық мемлекеттiк мекемелерге бекiтiлiп берiлген мүлiктердi есептен шығарудың тәртiбi туралы қоса берiлiп отырған нұсқау бекiтiлсiн.
2. Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындар мен коммуналдық мемлекеттiк мекемелерге бекiтiлiп берiлген мүлiктердi есептен шығаруға бақылауды жүзеге асыру жөнiндегi уәкiлеттi орган болып "Жамбыл облысының коммуналдық меншiк департаментi" мемлекеттiк мекемесi белгiленсiн.
3. Осы қаулы облыстың әдiлет басқармасында тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енедi.
Облыс Әкiмi                                С.Үмбетов
Жамбыл облысы әкiмиятының
2003 жылғы 25 қыркүйектегi
"Коммуналдық мемлекеттiк
кәсiпорындар мен коммуналдық
мемлекеттiк мекемелерге бекiтiлiп
берiлген мүлiктердi есептен
шығару тәртiбi туралы
нұсқауды бекiту туралы" N 135
қаулысымен бекiтiлдi
Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындар мен коммуналдық мемлекеттiк мекемелерге бекiтiлiп берiлген мүлiктердi есептен шығару тәртiбi туралы
НҰСҚАУ
1. Жалпы ереже
1. Осы нұсқау коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындар (әрi қарай - мемлекеттiк кәсiпорындар) мен коммуналдық мемлекеттiк мекемелерге (әрi қарай - мемлекеттiк мекемелер) бекiтiлiп берiлген қару-жарақ, әскери техника, қорғаныс нысандары және Қазақстан Республикасының»Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарында пайдаланылмайтын өзге де әскери мүлiктерден басқа табиғи және моральдық тозуы, табиғи опат пен апат салдарынан жарамсыз болған мүлiктердi есептен шығару тәртiбiн белгiлейдi.
2. Нұсқау мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелердiң негiзгi құрал-жабдығына (активтерiне) жататын мүлiктер бойынша жүзеге асырылады.

Об утверждении инструкции о порядке списания имущества, закрепленного за коммунальными государственными предприятиями и коммунальными государственными учреждениями
Постановление акимата Жамбылской области от 25 сентября 2003 года N 135. Зарегистрировано управлением юстиции Жамбылской области 5 ноября 2003 года за N 1127. Утратило силу постановлением акимата Жамбылской области от 26 апреля 2012 года № 125
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Жамбылской области от 26.04.2012 № 125.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2003 года N 118 "Об утверждении Отраслевой программы повышения эффективности управления государственным имуществом и приватизации на 2003-2005 годы", на основании Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую инструкцию о порядке списания имущества, закрепленного за коммунальными государственными предприятиями и коммунальными государственными учреждениями.
2. Уполномоченным органом по осуществлению контроля за списанием имущества, закрепленного за коммунальными государственными предприятиями и коммунальными государственными учреждениями определить государственное учреждение "Департамент коммунальной собственности Жамбылской области".
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня его регистрации в областном управлении юстиции.
Аким области                               С. Умбетов
Утверждена постановлением
акимата Жамбылской области от 25
сентября 2003 года N 135
"Об утверждении инструкции
о порядке списания имущества,
закрепленного за коммунальными
государственными предприятиями
и коммунальными государственными
учреждениями"
ИНСТРУКЦИЯ
о порядке списания имущества, закрепленного за коммунальными государственными предприятиями и коммунальными государственными учреждениями 1. Общие положения
1. Настоящая инструкция определяет порядок списания имущества, закрепленного за коммунальными государственными предприятиями (далее - государственные предприятия) и коммунальными государственными учреждениями (далее - государственные учреждения), пришедшего в негодность вследствие физического или морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий, за исключением оружия, военной техники, оборонных объектов и иного военного имущества, не используемого в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан.
2. Инструкция распространяется на имущество государственных предприятий и государственных учреждений, относящееся к основным средствам (активам).

3. Мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелер мүлiктерiн есептен шығарудың қажеттi құжаттарын ресiмдеу осы Нұсқаудың 7-тармағында белгiленген талаптарды ескере отырып, осы Нұсқаудың 4-тармағына сәйкес құрылған Комиссияның қорытындысы негiзiнде жүзеге асырылады.
4. Комиссия мемлекеттiк кәсiпорын немесе мемлекеттiк мекеме басшысының бұйрығымен құрылады.
Мемлекеттiк кәсiпорында құрылатын Комиссияның құрамына:
мемлекеттiк кәсiпорынның бас инженерi немесе басшының орынбасары (Комиссияның төрағасы);
бас бухгалтер немесе оның»орынбасары;
мүлiктi сақтау жауапкершiлiгi жүктелген тұлғалар мiндеттi түрде енгiзiледi.
Мемлекеттiк мекемелерде құрылатын Комиссияның құрамына:
мемлекеттiк мекеме басшысының орынбасары (Комиссия төрағасы);
бас бухгалтер немесе оның орынбасары (штаттық кесте бойынша бас бухгалтер лауазымы болмаған жағдайда бухгалтерлiк есептi жүргiзу жүктелген тұлға);
мүлiктi сақтау жауапкершiлiгi жүктелген тұлғалар мiндеттi түрде енгiзiледi.
Мүлiктiң жекелеген түрлерiн есептен шығару кезiнде Комиссияның құрамына тиiстi мамандар (сарапшылар) енгiзiледi.
2. Мүлiктi есептен шығару тәртiбi
5. Мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелер балансынан табиғи және моральдық тозуы салдарынан, олардың белгiленген қызмет мерзiмi аяқталуынан кейiн, табиғи опаттар мен апаттар нәтижесiнде өндiрiстiк мәнiн толық жоғалтқан мүлiк оны қалпына келтiру экономикалық тиiмсiз немесе мүмкiн болмаған жағдайда есептен шығарылады.
6. Мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелер мүлкiн есептен шығару:
100 пайыз тозған жағдайда - "Жамбыл облысының коммуналдық меншiк департаментi" мемлекеттiк мекемесiмен (әрi қарай - коммуналдық меншiк департаментi) және мемлекеттiк басқару органымен келiсiмге орай мемлекеттiк кәсiпорынның шешiмi бойынша;
50 пайыздан астам тозған және/немесе баланстық құны 1000-еселiк ең төменгi есептiк көрсеткiштен аспаған жағдайда, мемлекеттiк басқару органның келiсiмiмен және коммуналдық меншiк департаментiнiң жазбаша рұқсатымен;
50 пайыздан кем тозған және/немесе баланстық құны 1000-еселiк ең»төменгi есептiк көрсеткiштен асқан жағдайда, мемлекеттiк басқару органының»келiсiмiмен және коммуналдық меншiк департаментi мен облыс әкiмиятының жазбаша рұқсатымен жүзеге асырылады.
Мүлiк жарамды болған жағдайда коммуналдық меншiк департаментiне комиссияның қорытындысы бойынша есептен шығарылатын мүлiктi кредиторлық қарызды жабу есебiнен аукционсыз өткізуге рұқсат етiледi.

3. Оформление необходимой документации на списание имущества государственных предприятий и государственных учреждений осуществляется на основании заключения Комиссии, создаваемой в соответствии с пунктом 4 настоящей Инструкции, с учетом требований, установленных пунктом 7 настоящей Инструкции.
4. Комиссия создается приказом руководителя государственного предприятия или государственного учреждения.
В состав комиссии, создаваемой на государственном предприятии, в обязательном порядке включаются:
главный инженер или заместитель руководителя государственного предприятия (председатель комиссии);
главный бухгалтер или его заместитель;
лица, на которые возложена ответственность за сохранность имущества.
В состав Комиссии, создаваемой в государственных учреждениях, в обязательном порядке включаются:
заместитель руководителя государственного учреждения (председатель Комиссии);
главный бухгалтер или его заместитель (в случае отсутствия по штатному расписанию должности главного бухгалтера - лицо, на которое возложено ведение бухгалтерского учета);
лица, на которые возложена ответственность за сохранность имущества.
При списании отдельных видов имущества в состав Комиссии включают соответствующих специалистов (экспертов).
2. Порядок списания имущества
5. С баланса государственных предприятий и государственных учреждений списывается имущество, полностью утратившее производственное значение вследствие физического или морального износа, после отработки им установленных сроков службы, в результате стихийных бедствий, аварий, если восстанавливать его экономически нецелесообразно или невозможно.
6. Списание имущества государственных предприятий и государственных учреждений осуществляется:
при износе 100 процентов - по решению государственного предприятия, согласованному с государственным учреждением "Департамент коммунальной собственности Жамбылской области" (далее - Департамент коммунальной собственности) и органом государственного управления;
при износе более 50 процентов и/или балансовой стоимости не более 1000-кратного минимального расчетного показателя - по согласованию с органом государственного управления и после письменного разрешения Департамента коммунальной собственности;
при износе менее 50 процентов и/или балансовой стоимости более 1000-кратного минимального расчетного показателя по согласованию с органом государственного управления и после письменного разрешения Департамента коммунальной собственности и акимата области.
В случае пригодности имущества Департаменту коммунальной собственности по заключению комиссии разрешается без аукциона реализовать в счет погашения кредиторской задолженности списываемое имущество.

7. Комиссия есептен шығаруға жататын мүлiктердi тiкелей қараудан өткiзедi, мұнда техникалық құжаттаманы, сондай-ақ бухгалтерлiк есептiң мәлiметiн пайдаланады және оның қалпына келтiруге және одан әрi пайдалануға жарамсыздығын белгiлейдi, осы Нұсқаудың»5-тармағымен белгiленген есептен шығарудың»себебiн айқындайды, есептен шығарылатын мүлiктiң»жекелеген бөлiктерi мен бөлшектерiн, материалдарын пайдалану мүмкiндiгiн айқындайды, олардың»бағасын шығарады, олардың мерзiмiнен бұрын пайдаланудан шығып қалуына кiнәлi тұлғаларды анықтайды және актi жасайды. Комиссияның қызметiне арнайы бiлiм қажет болған жағдайда оның құрамына тиiстi мамандарды (сарапшыларды) енгiзедi.
Актi бекiтiлгенге дейiн мүлiктi бөлшектеуге және бөлуге жол берiлмейдi.
Мүлiктi жоюдан соң алынған барлық қосалқы бөлшектер, бөлiктер, тораптар, материалдар мен басқа да материалдық құндылықтар (әрi Қарай - материалдар) үш топқа жатқызылады:
Бiрiншi топ - бұл тiкелей өз орны бойынша одан әрi пайдалану үшiн жарамды материалдар, олар пайдалану мүмкiндiгi бағасы бойынша бухгалтерлiк есептiң тиiстi шоттарында кiрiске алынуы тиiс.
Екiншi топ - бұл тiкелей өз орны бойынша одан әрi пайдалану үшiн жарамайтындар, олар екiншi қайтара шикiзат есебiнде (қара, түстi және бағалы материалдар сынықтары, ескi-құсқылар, отындық ағаштар және т.б.) кiрiске алынады.
Үшiншi топ - бұл одан әрi пайдалану үшiн жарамсыз материалдар. Бұл топтағы материалдар жоюға жатады, ол туралы актi жасалынады.
8. Мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелердiң мүлкiн осы Нұсқаудың 5-тармағында көрсетiлген себептердiң салдарынан есептен шығару белгiленген үлгiдегi актiлермен (ОС-3, ОС-3 бюджет, ОС-4, 443, 444 үлгiлерi) 3 данада ресiмделедi.
9. Мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелердiң мүлiктерiн есептен шығару жөнiндегi Комиссияның 3 данада жасаған актiлерi осы нұсқаудың 6-тармағына сәйкес коммуналдық меншiк департаментiне келiсiлуi үшiн мынадай құжаттар тiзбесiмен жолданады:
1) комиссия хаттамасымен;
2) апат болған жағдайда - тиiстi лауазым иесi жасаған және бекiткен оқиға актiсiнiң көшiрмесiмен.
10. Мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелердiң мүлкiн есептен шығару актiлерi келiсiлген жағдайда жоғарғы сол жақ бұрышына "Келiсiлдi" деген белгi, күнi, басшының қолы қойылады, коммуналдық меншiк департаментiнiң мөрiмен бекiтiледi.
Актiнiң, комиссия хаттамасының 1 данасы (оқиға актiсiнiң көшiрмесi) коммуналдық меншiк департаментiнде қалады, ал өзге екеуi мемлекеттiк кәсiпорынға немесе мемлекеттiк мекемеге және мемлекеттiк басқару органына жолданады.

7. Комиссия производит непосредственный осмотр имущества, подлежащего списанию, использует при этом техническую документацию, а также данные бухгалтерского учета и устанавливает непригодность его к восстановлению и дальнейшему использованию, выясняет причины списания, определенные пунктом 5 настоящей Инструкции, определяет возможность использования отдельных узлов, деталей, материалов списываемого имущества, производит их оценку, выявляет лиц, по вине которых произошло преждевременное его выбытие из эксплуатации и составляет акт. В случае, когда деятельность Комиссии требует специальных знаний, в ее состав включают соответствующих специалистов (экспертов).
Разборка и демонтаж имущества до утверждения актов на списание не допускается.
Все детали, узлы, запасные части, материалы и другие материальные ценности (далее - материалы), полученные от ликвидации имущества, делят на три группы:
Первая группа это годные материалы для дальнейшего использования по прямому назначению, которые должны быть оприходованы на соответствующих счетах бухгалтерского учета по цене возможного их использования.
Вторая группа - это непригодные для дальнейшего использования по прямому назначению материалы, которые приходуются как вторичное сырье (лом черных, цветных и драгоценных материалов, ветошь, дрова и т.д.)
Третья группа - это материалы, которые непригодны для дальнейшего использования. Материалы этой группы подлежат уничтожению, о чем составляется акт.
8. Списание имущества государственных предприятий и государственных учреждений вследствие причин, указанных в пункте 5 настоящей Инструкции оформляется актами установленных форм (формы ОС-3, ОС-3 бюджет, ОС-4, 443, 444) в 3-х экземплярах.
9. Составленные Комиссией в 3-х экземплярах акты на списание имущества государственных предприятий и государственных учреждений направляются на согласование в Департамент коммунальной собственности в соответствии с пунктом 6 настоящей инструкции со следующим перечнем документов:
1) протоколом Комиссии;
2) в случае аварии - копией акта происшествия, составленного и утвержденного соответствующим должностным лицом.
10. В случае согласования актов на списание имущества государственных предприятий и государственных учреждений, в верхнем левом углу ставятся: отметка "Согласовано", дата, подпись руководителя, скрепленная печатью Департамента коммунальной собственности.
Один экземпляр акта, протокол комиссии (копии акта происшествия) остается у Департамента коммунальной собственности, а два других направляются государственному предприятию или государственному учреждению и органу государственного управления.

11. Келiспеген жағдайда мүлiктi есептен шығарудан бас тарту негiзделген құжаттар пакетi мемлекеттiк кәсiпорынға немесе мемлекеттiк мекемеге керi қайтарылады.
3. Қорытынды ереже
12. Мүлiктi есептен шығарудың»қолданыстағы тәртiбi бұзылған жағдайда оған кiнәлi тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жауапкершiлiкке тартылады.
13. Осы нұсқауда реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешiледi.

11. В случае несогласования пакет документов с обоснованием отказа на списание имущества возвращается государственному предприятию или государственному учреждению.
3. Заключительные положения
12. В случае нарушения действующего порядка списания имущества виновные в этом лица несут установленную законодательством Республики Казахстан ответственность.
13. Вопросы, не урегулированные настоящей инструкцией, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.