Маңғыстау облысының әлеуметтік экономикалық дамуының 2004 2006 жылдарға арналған осы Индикативтік жоспары Қазақстан Республикасының әлеуметтік экономикалық дамуының Индикативтік жоспарларын әзірлеу Ережесіне, Қазақстан Республикасы Yкіметінің 2002 жылғы 24 сәуірдегі № 470 қаулысымен бекітілген, 2002 2004 жылдарға арналған Қазақстан Республикасы Yкіметінің Бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс шаралар Жоспарына сәйкес әзірленеді.
1  Тарау. Облыс дамуының басымдықтары
Өңір экономикасын дамытудың негізгі мақсаты  барлық секторда, оның ішінде өнеркәсіп пен көлікте өндіріс өсімінің тұрақты қарқынын сақтау болып қалады, бұған тоқтап тұрған кәсіпорындар өндірісін одан ары қарай қайта қалпына келтіру  және сауықтыру, өнеркәсіпті диверсификациялау, көлік инфрақұрылымын дамыту есебінен қол жеткізілетін болады.
Өңірде жоспарланған кезеңде облыстың кірістерін қалыптастырудың негізгі көзі болып табылатын тау кен өндіру саласы басымдылықта қалады. Мұнайгаз өндіретін кәсіпорындар  мұнай өндіру көлемін ұлғайтуға бағытталған неғұрлым жаңа технологиялар мен жабдықтарды қолдана отырып іс  шараларын жалғастырмақ. Экономиканы диверсификациялауға айрықша назар аударылатын болады. Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 26 сәуірдегі N 583 Жарлығына сәйкес құрылған арнайы экономикалық аймаққа (АЭА), ғылыми сыйымдылықты, жоғары технологиялық және импорт алмастыратын жаңа өндірістер құру мақсатымен инвесторлар тарту жөніндегі жұмыс жанданатын болады.
Химия өнеркәсібі одан әрі, дамитын болады. Химия кешенінің, пластмасса зауытының өндірісі толық қайта қалпына келтіріледі. Қарымды инвесторларды тарту мақсатында, химия өнеркәсібі мен басқа да салалардың қолда бар жаңа инвестициялық жобаларын таныстыру жөнінде іс  шаралар өткізілетін болады.
Импорт алмастыру өнімдерінің атаулығын кеңейту және көлемін ұлғайту, аймақтағы әрекет үстіндегі кәсіпорындарда сапаны басқарудың халықаралық стандартын енгізу жөніндегі шараларға ықпал ететін болады. Экономиканың тұрақты дамуын қамтамасыз ету үшін көлік инфрақұрылымын жетілдіру жөнінде жұмыстар жүргізілетін болады. Атап айтқанда, орталықтандырылған көздер есебінен Ақтау қаласындағы халықаралық әуежайының әуежолы вокзалының құрылысын салу, облыстық маңыздағы және республикалық маңыздағы автомобиль жолдарына күрделі жөндеу жүргізу жүзеге асырылып, Ақтау теңіз сауда портында бірқатар объектілер тұрғызылатын болады.
Жоспарланған кезеңде облыстың ауылдық аумақтарын дамытуға, жұмыспен қамту мен кедейлік деңгейін азайту проблемаларына айрықша көңіл бөлінетін болады. Қабылданған барлық аймақтық бағдарламаларды іске асыру жөніндегі жұмыс жалғасын таппақ.
2 тарау. Өнеркәсіптің дамуы.

Настоящий Индикативный план социально-экономического развития Мангистауской области на 2004-2006 годы разработан в соответствии с  Правилами  разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан,  Плана  мероприятий по реализации программы правительства Республики Казахстан на 2002-2004 годы, утвержденного  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2002 года N 470.
Глава 1. Приоритеты развития области
Основной целью в развитии экономики региона остается сохранение устойчивых темпов роста производства во всех секторах, в том числе в промышленности и транспорте, что будет достигаться за счет дальнейшего восстановления и реанимации производств простаивающих предприятий, диверсификации промышленности, развития транспортной инфраструктуры.
Приоритетной в регионе на планируемый период останется горнодобывающая отрасль, являющаяся основным источником формирования доходов области. Нефтегазодобывающие предприятия продолжат мероприятия с применением новейших технологий и оборудования, направленные на увеличение объемов добычи нефти.
Особое внимание будет уделено диверсификации экономики. Будет активизирована работа по привлечению инвесторов в специальную экономическую зону (СЭЗ), созданную в соответствии с  Указом  Президента РК от 26 апреля 2002 года N 853, с целью создания новых наукоемких, высокотехнологичных и экспортозамещающих производств.
Получит дальнейшее развитие химическая промышленность. Полностью восстановится производство Химкомплекса, завода пластических масс. В целях привлечения потенциальных инвесторов будут проводиться мероприятия по презентации имеющихся новых инвестиционных проектов химической промышленности и других отраслей.
Расширению номенклатуры и увеличению объемов импортозамещающей продукции будут способствовать меры по внедрению международных стандартов управления качеством на действующих предприятиях региона.
Для обеспечения стабильного развития экономики будут проводиться работы по модернизации транспортной инфраструктуры. В частности будет осуществлено строительство аэровокзала международного аэропорта г.Актау, проведен капитальный ремонт автомобильных дорог областного значения и республиканского значения за счет централизованных источников, ряд объектов будет построен в морском торговом порту Актау.
Особое внимание будет уделено в планируемый период развитию сельских территорий области, проблемам занятости и снижения уровня бедности. Будет продолжена работа по реализации всех принятых региональных программ.
Глава 2. Развитие промышленности

1. Талдау: 2002-2003 жылдар
Экономиканы дамыту үшін қалыптасқан қолайлы жағдай, аймақтағы экономикалық ахуалды тұрақтандыруға бағытталған бірқатар шараларды іске асыру, іс жүзінде өнеркәсіптің барлық саласында даму қарқынының елеулі түрде өсуіне ықпал етті.
2002 жылы өндірілген өнім көлемі 292,4 млрд. теңге құрады, бұл осының алдындағы жылғы деңгейінен 16,1% жоғары.
2003 жылдың қаңтар  қыркүйегінде үй шаруашылығын қоса есептегенде өнеркәсіп өндірісінің көлемі әрекет үстіндегі бағамен 257,1 млрд. теңге құрады, бұл - өткен жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда 6,4% артық. 2003 жылдың аяғына дейін облыста 310,8 млрд. теңге көлемінде немесе 2002 жылғы деңгейден 6,3 % жоғары өнеркәсіп өнімі өндірілетін болады.
Маңғыстау облысында өнеркәсіп өнімін өндіруде тау  кен өндіру саласы едәуір үлес алады.
Жалпы көлемдегі тау - кен өндіру өнеркәсібі өнімінің үлесі 2002 жылы  94% немесе 272,6 млрд. теңге құрады. Жаңа кенорындарын игеруге қосу және жұмыс істеп тұрған қабаттардың мұнай қайтарымдылығын арттыру жөнінде шаралар алу, сондай-ақ 144 жаңа ұңғыманы қатарға қосу және әрекет үстіндегі ұңғымалар қорын күрделі жөндеу есебінен 2002 жылы 12,5 млн. тоннаға дейін мұнай өндіру көлемін өсіруге қол жеткізілді, бұл осының алдындағы жылға деңгейден 1,6 млн тонна немесе 15,2 % жоғары. Соған қарамастан табиғи газ өндіру келесі 2002 жылы 2,7 % азайды. Оның негізгі себебі "Өзенмұнайгаз" ААҚ-ның әрекет газ қорының азаюы мен қабат қысымының төмендеуі болып отыр.
Ағымдағы жылы 9 айдың қорытындысы бойынша, 10,0 млн. тоннаға дейін мұнай мен 85,3 мың тонна газ конденсатын, бұл - өткен жылдың тиісті кезеңіндегіден тиісінше 6,7% және 300% артық шикі мұнай өндіруді ұлғайту есебінен, өнеркәсіптің тау кен өндіру саласында өнім көлемі өсімінің жоғарғы қарқыны (7,2%) сақталуда.
2003 жылдың аяғына дейін 13,5 млн. тонна мұнай өндіру жоспарлануда, бұл 2002 жылдағыдан 8% артық. Газ конденсатын өндіру 197 мың тонна құрайды және ол 2002 жылғы деңгейден 4,4 есе асып түседі, бұл Толқын кенорнында сынамалы пайдалану жобасын іске асыруға байланысты, онда 161 мың тонна өндірілетін болады. Есепті жылда табиғи газ өндіру көлемі 1,16 мрд. м 3 дейін азаюы беталысы сақталады, бұл  2002 жылғы деңгейден 1,2% төмен.
Облыстағы тау - кен өндіретін өнеркәсіптің басқа да салаларына ұлутас, табиғи құм және қиыршақ тас өндіру жатады. 2002 жылы өндірілген ұлутастың жиынтық көлемі 267,8 мың текше м. құрады, бұл 2001 жылы өндірілген көлеммен салыстырғанда 31,7 % артық. 216,5 мың текше м. табиғи құм мен қиыршақ тас өндірілді немесе 2001 жылғы деңгейде 177,5 %. Саладағы  едәуір өсім, өнеркәсіптік сонымен қатар азаматтық құрылыс салудың жандануына байланысты осы өнімге деген сұраныстың ұлғаюына байланысты болып отыр.

1. АНАЛИЗ: 2002-2003 годы
Сложившиеся благоприятные условия для развития экономики, реализация ряда мер, направленных на стабилизацию экономической ситуации в регионе, способствовали значительному росту темпов развития практически во всех отраслях промышленности.
В 2002 году объем произведенной продукции составил 292,4 млрд. тенге, что на 16,1% выше уровня предыдущего года.
За январь-сентябрь 2003 года объем промышленного производства с учетом домашних хозяйств в действующих ценах составил 257,1 млрд. тенге, что на 6,4% больше по сравнению с соответствующим периодом прошлого года. До конца 2003 года в области будет произведено промышленной продукции в объеме  310,8  млрд. тенге или на  6,3 %  выше уровня 2002 года.
Значительная доля в производстве промышленной продукции в Мангистауской области приходится на  горнодобывающую отрасль
Доля продукции горнодобывающей промышленности в общем объеме составила в 2002 году 94% или 272,6 млрд.тенге. За счет ввода в разработку новых месторождений и принятия мер по повышению нефтеотдачи действующих пластов, а также ввода в действие 144 новых скважин и капитального ремонта действующего фонда скважин в 2002 году достигнут рост объемов добычи нефти до 12,5 млн. тонн, что на 1,6 млн. тонн или 15,2% выше уровня предыдущего года. Вместе с тем объем добычи природного газа сократился в 2002 году на 2,7%. Основная причина сокращение запасов газа и снижение пластового давления на действующих газовых месторождениях ОАО "Озенмунайгаз".
В текущем году по итогам 9 месяцев сохраняется высокий темп роста объемов продукции в горнодобывающей отрасли промышленности (7,2%) за счет увеличения добычи сырой нефти до 10,0 млн. тонн нефти и газового конденсата до 85,3 тыс. тонн, что соответственно на 6,7% и 300% больше, чем в соответствующем периоде прошлого года.
До конца 2003 года планируется добыча 13,5 млн. тонн нефти, что на 8% больше чем в 2002 году. Добыча газового конденсата составит 197 тыс. тонн и превысит уровень 2002 года в 4,4 раза, что связано с реализацией проекта пробной эксплуатации на месторождении Толкын, на котором будет добыто 161 тыс. тонн. В отчетном году сохраняется тенденция снижения объемов добычи природного газа до 1,16 млрд. м , что на 1,2% ниже уровня 2002 года.
К прочим отраслям горнодобывающей промышленности в области относится добыча ракушечника, песка природного и гравия. В совокупности объем добытого ракушечника в 2002 году составил 267,8 тыс. куб. м, что больше на 31,7% по сравнению с объемами добычи 2001 года. Песка природного и гравия добыто 216,5 тыс. куб. м или 177,5% к уровню 2001 года. Значительный рост в отрасли связан с увеличением спроса на данную   продукцию в связи с активизацией строительства как промышленного, так и гражданского.

2003 жылдың қаңтар қыркүйегінде тұтастай облыс бойынша 455,6 мың текше м. құм мен қиыршақ тас өндірілді немесе 2001 жылдың осыған ұқсас деңгейіне 365,7%.
2003 жылдың аяғына дейін жұмыс істеп тұрған карьерлерде өндіруі ұлғайту есебінен, 2002 жылғы деңгейден орта есеппен 7-8% жоғары құрылыс материалдарын шығару көлемін ұлғайту күтілуде.
2003 жылдың аяғына тау  кен өндіру саласындағы өнім көлемі 288,2 млрд. теңге құрайды.
Өңдеу өнеркәсібінде өндіріс көлемінің өсуі 2000-2002 жылдар аралығында тұрақты күйінде қалуда.
2002 жылы өңдеу өнеркәсібіндегі өндіріс көлемінің ұлғаюына химия және тамақ өнеркәсібі өнімдері өндірістерінің өсуі есебінен қол жетті.
Тамақ өнеркәсібінде сүт ағарған өнімдерін өндіру жөніндегі өндіріс дамытылды. 2001  жылы "Гама ЛТД" ЖШС сүт өндіру жөніндегі жаңа шағын зауыт пайдалануға берілді. Сонымен қатар жұмыс істеп тұран "Ақтау - сүт" ААҚ кәсіпорны өнім түрлерін кеңейтті және 2000 жылы қазіргі заманға сай қалыптау желісін енгізу арқасында өнім шығару көлемін арттырды. Соның нәтижесінде  2002 жылы сүт өнімдерін өндіру 1965 тонна құрады, бұл  оның алдындағы жылғы деңгейден 1,5 есе жоғары.
2002 жылдың аяғында жұмыс істеп тұрған "Жаңаөзен сүт зауыты" ЖШС кәсіпорнында сүт өнімдерін өндіру және кейіннен оны тетра-пакетке құю жөніндегі жаңа технологиялық желі енгізілді, бұл шығарылатын өнім түрлерін кеңейтуге мүмкіндік берді.
Ағымдағы жылы сүт өнімдерін өндіру көлемінің 2002 жылғы деңгеймен салыстырғанда 1,4 есе өсу беталысы сақталуда. Ағымдағы жылы "Ақ Бидай" ЖАҚ АФ печенье шығару жөніндегі кондитер цехын пайдалануға берді, бұл  шығарылатын тамақ өнімдерінің атауларын түрлендірді. Жыл аяғына дейін 77 млн. теңге сомасында 528 тонна кондитерлік өнімдер шығарылатын болады.
2003 жылдың қорытындысы бойынша 371,7 млн. теңгенің тамақ өнімдері шығарылады деп күтілуде. 2002 жылы тоқыма және тігін өнеркәсібінде 79,7 млн. теңгенің өнімі шығарылды, бұл  2001 жылғымен салыстырғанда 14,9% газ.
Өнім көлемі азаюының негізгі себебі тігіншілердің негізгі серіктері  ірі жер қойнауын пайдаланушылар тарапынан тапсырыстардың кемуі болып табылады. Ағымдағы жылы тігін өнімдері көлемінің азаю беталысы сақталады. 2003 жылдың  қаңтар  қыркүйегінде тоқыма және тігін өнеркәсібіндегі өнім көлемі, жұмыс киімдерін шығару көлемінің  кемуі, есепті кезеңде төсектік жамылғылар тігуге тапсырыстардың, сондай-ақ дайын тоқыма бұйымдарының болмауы есебінен, өткен жылдың тиісті кезеңіндегі деңгейге 17,3% дейін азайды. УПП КОС, "Жаңарыс"  ЖШС мен "Ақбөбек" АҚ кәсіпорындарындағы тігін цехтарының жүктелімдік коэффициенті 20  25% жуық құрайды.

В январе - сентябре 2003 года в целом по области произведено песка и гравия в объеме 455,6 тыс. куб. м или 365,7% к аналогичному уровню 2001 года.
До конца 2003 года ожидается увеличить объемы выпуска строительных материалов выше уровня 2002 года в среднем на 7-8% за счет увеличения добычи на действующих карьерах.
Объем продукции в горнодобывающей отрасли к концу 2003 года составит 288,2 млрд. тенге.
В  обрабатывающей промышленности  рост объемов производства остается стабильным на протяжении 2000-2002 годов. Увеличение объема производства в обрабатывающей промышленности в 2002 году достигнуто за счет роста производства продукции химической и пищевой промышленности.
В  пищевой промышленности  развитие получило производство по выпуску кисломолочной продукции. В 2001 году был введен в эксплуатацию новый мини-завод по производству молока ТОО "Гама ЛТД". Наряду с этим действующее предприятие ОАО "Актау-сут" расширило ассортимент и увеличило объем выпуска продукции благодаря внедрению в 2000 году современной упаковочной линии. В результате производство молочной продукции в 2002 году составило 1965 тонн, что выше уровня предыдущего года в 1,5 раза.
В конце 2002 года на действующем предприятии ТОО "Жанаозенский молочный завод" внедрена новая технологическая линия по производству молочной продукции и последующему розливу в тетра-пакеты, что позволило расширить ассортимент выпускаемой продукции. В текущем году сохраняется тенденция роста объемов производства молочной продукции - в 1,4 раза по сравнению с уровнем 2002 года.
В текущем году введен в эксплуатацию кондитерский цех по производству печенья АФ ЗАО "Ак Бидай", что разнообразило номенклатуру выпускаемой пищевой продукции. До конца года будет произведено 528 тонн кондитерских изделий на сумму 77 млн. тенге.
По итогам 2003 года ожидается выпуск пищевой продукции на 371,7 млн. тенге.
В 2002 году в  текстильной и швейной промышленности       произведено продукции на 79,7 млн. тенге, что на 14,9% меньше по сравнению с 2001 годом. Основной причиной снижения объемов продукции является сокращение заказов со стороны крупных недропользователей - основных партнеров швейников.
В текущем году сохраняется тенденция к снижению объемов швейной продукции. За январь - сентябрь 2003 года объем продукции в текстильной и швейной промышленности уменьшился до 17,3% к уровню соответствующего периода прошлого года за счет снижения объема выпуска рабочей одежды, отсутствия заказов в отчетном периоде на пошив постельного белья, а также готовых текстильных изделий. Коэффициент загрузки швейных цехов предприятий УПП КОС, ТОО "Жанарыс" и ОАО "Акбобек" составляет не более 20-25%.

Тұтас алғанда 2003 жылдың қорытындысы бойынша 78,7 млн. теңге көлемінде тоқыма және тігін өнімдері шығарылады деп күтілуде.
Былғары, былғарыдан жасалған бұйымдар мен аяқ  киім өндірісінде 2002 жылы 75,5 млн. теңгенің өнімі өндірілді, бұл  жер қойнауын пайдаланушы  кәсіпорындар тарапынан тапсырыстардың азаюы есебінен, осының алдындағы жылдың тиісті кезеңінен 40% жуық төмен. Соған қарамастан ағымдағы жылдың қаңтар  қыркүйегінде 45,7 млн. теңге сомасында 12,4 мың пар аяқ  киім шығарылды, бұл - өткен жылдың тиісті кезеңіне 101,6% құрайды. 2003 жылдың аяғына дейін қазіргі кезде кәсіпорындар тиянақтап жасап жатқан жер қойнауын пайдаланушы  кәсіпорындармен жасасқан келісім  шарттарды іске асыру және аяқ  киімдер мен былғарыдан жасалған бұйымдарды сатып алу жөніндегі әртүрлі конкурстарға белсенді қатысу есебінен 117,4  млн. теңгенің өнімі шығарылатын болады, бұл  2002 жылғымен салыстырғанда 13,4  артық.
Аймақтың химия өнеркәсібінің 2002 жылы пластмасса зауытының өндірісін қайта қалпына келтіруге байланысты едәуір өсім байқалады. Химия өнімін шығару көлемі 543 млн. теңге құрады,  бұл  2001 жылғы деңгейден 12,6 есе жоғары. 2002 жылы барлығы 8,4 мың тонна полистирол шығарылды. "ЗПМ" ЖШС пластмасса зауыты 2003 жылдың 9 айында 542,1 млн. теңге сомасында 3478 тонна стирол полимерін шығарды, бұл  бастапқы шикізат  стиролдың тапшылығына байланысты осының алдындағы жылғы көрсеткіштен 58,3% төмен. Оның үстіне зауыт соңғы 3 айда тоқтап тұрды. Жыл басынан бері шикізат проблемасын шешу үшін, стирол цехын жөндеу  қайта қалпына келтіру жұмыстары жүргізілді, оны 2003 жылдың тамыз  қыркүйегінде аяқтау жоспарланды. Алайда қазіргі күні меншік иесі ресейлік "ТД "Экстрапласт" ООО "ЗПМ" ЖШС жүзеге асыратын қаржыландыру көлемі, бос қарап тұру жағдайынан  шығуға, сондай-ақ стирол өндіру жөніндегі цехтағы қайта қалпына келтіру жұмыстарын аяқтауға мүмкіндік бермеуде.
Сонымен қатар, маусым айынан бастап "Актау Косметик" ЖШС тіс ұнтағы зауыты (бұрынғы "Каскор - Дикфа" ААҚ кәсіпорны) өнім шығара бастады, қазанда дайындық және іске қосу жұмыстары аяқталғаннан кейін Химия кешенінің "Актал LTD" ЖШС өндірісін қатарға қосу ісі жүргізілді. Ағымдағы жылы минералдық тыңайтқыштар шығаруды 60 тонна фосфорлы (нитроаммофос) және 32 тонна азотты тыңайтқыштар құрайтын болады. 2003 жылы химия саласында күтілетін өнім шығару көлемі 4,5 млрд. теңге құрайды, бұл - өткен жылдың деңгейінен 8 есе жоғары.
Маусым-қыркүйек аралығында 255 тонна тіс ұнтағы шығарылды. 2003 жылы тіс ұнтағын шығару 630 тонна немесе 7 мың туб. құрайды, бұл - өткен жылғы деңгейден 4 есе артық.

В целом по итогам 2003 года ожидается выпуск текстильной и швейной продукции в объеме 78,7 млн. тенге.
В  производстве кожи,изделий из кожи и обуви  в 2002 году было произведено продукции на 75,5 млн. тенге, что ниже соответствующего периода предыдущего года почти на 40% за счет сокращения заказов со стороны предприятий-недропользователей.
Вместе с тем в январе-сентябре текущего года выпущено 12,4 тыс пар обуви на сумму 45,7млн. тенге, что составило 101,6% раза к соответствующему периоду прошлого года.
До конца 2003 года за счет реализации договоров с предприятиями - недропользователями, прорабатываемых предприятием в настоящее время и активного участия в различных конкурсах по закупкам обуви и изделий из кожи будет выпущено на 117,4 млн. тенге, что по сравнению с 2002 годом больше на 13,4%.
Развитие  химической промышленности  региона в 2002 году было отмечено значительным ростом в связи с восстановлением производств завода пластических масс. Объем выпуска химической продукции составил 543 млн. тенге, что в 12,6 раз выше уровня 2001 года. Всего в 2002 году выпущено 8,4 тыс. тонн полистирола.
За 9 месяцев 2003 года заводом пластических масс ТОО "ЗПМ" выпущено 3478 тонны полимеров стирола на сумму 542,1 млн. тенге, что ниже показателя предыдущего года на 58,3,% в связи с дефицитом исходного сырья - стирола. При этом последние 3 месяца завод простаивал. С начала года для решения проблемы с сырьем велись ремонтно-восстановительные работы цеха стирола, завершение которых планировалось на август-сентябрь 2003 года. Однако на сегодня объем финансирования, осуществляемый собственником ТОО "ЗПМ" российским ООО "ТД«Экстрапласт", не позволяет выйти из простоя, а также закончить восстановительные работы в цехе по производству стирола.
Вместе с этим с июня месяца начал выпускать продукцию завод зубных паст ТОО "Актау-Косметик" (бывшее предприятие ОАО "Каскор-Дикфа"), в октябре после завершения подготовительных и предпусковых работ был произведен запуск производств Химкомплекса ТОО "Актал-Ltd" и выпуск минеральных удобрений в текущем году составит 60 тонн фосфорных (нитроаммофоса) и 32 тонны азотных удобрений. Всего ожидаемый объем выпуска продукции в химической отрасли в 2003 году составит 4,5 млрд. тенге, что в 8 раз выше уровня прошлого года. За июнь-сентябрь было выпущено 255 тонн зубной пасты. Выпуск зубной пасты в 2003 году составит 630 тонн или 7 тыс. тубов, что превышает уровень прошлого года в 4 раза.

2002 жылы машина жасауда 3146,8 млн. теңге сомасында өнім шығарылды, бұл  осының алдындағы жылғы деңгейге 82,0% құрайды. Бұл салада "Каспиймұнаймаш" ААҚ мен "Каскор - Машзавод" ААҚ екі кәсіпорын бар, олар негізінен мұнай өндіретін кәсіпорындар үшін орташа және шағын габаритті жабдықтар Ц2НШ 750 редукторларын, НБ 125 (9 Мгр) сорғыларын, ПП 0,63 м жол жылытқыштарын және басқаларын шығарады, сондай-ақ оларды жөндеу жөнінде қызмет көрсетеді.
2003 жылдың қаңтар  қыркүйегінде машина жасау саласы 1479,7 млн. теңге сомасында өнім шығарды, табиғи көлемінің индексі 2002 жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда 65,9% құрады.
Өндіріс көлемінің азаюы, машина жасау кешенінің кәсіпорындарында тапсырыстың болмауына байланысты болуы.
Өңдеу өнеркәсібінің өзге салаларында, ағымдағы жылдың 1 тоқсанында орташа еңбек өнімділігі жылына әртүрлі диаметрлі 370 км дейін құбырлық "Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ  ның шынылы пластикалық құбыр шығару жөніндегі зауыты 1 желісінің құрылысы аяқталды. Сондай-ақ "АШТЗ" ЖШС ("Ақтау шынылы талшықты құбырлар зауыты" ЖШС) шынылы талшықты құбырлар зауыты құрылысын салу жүргізілуде, 2003 жылғы қарашаның аяғына аяқталады және қатарға қосылып пайдалануға беріледі деп күтілуде. Өнеркәсіп өнімін шығару 2004 жылы басталады.
Тұтас алғанда өңдеу өнеркәсібі 2003 жылдың аяғына, ағымдағы жылы қатарға қосылып пайдалануға берілетін құбырлар зауыттарының өнімдерін есепке алмағанда өнім өндіру көлемі 10,7 млрд. теңге құрайды немесе 2002 жылғы деңгейден 60% жоғары, бұл  жоспарланған химия өндірісін қайта қалпына келтіру мен сүт пен ағарған өнімдерін өндіру көлемінің өсуіне көбірек байланысты болмақ.
Электр энергиясы, газ бен су өндірудегі табиғи көлемінің индексі, 2002 жылы өнеркәсіп кәсіпорындарының тарапынан тұтынуы электр энергиясының және газға ұқсас отынның 1,3 есе өсуіне байланысты, өндіріс пен электр энергиясын бөліп тарату көлемінің 7,9% өсуі есебінен 109,7% құрады. Аймақты энергиямен және сумен қамтамасыз ететін, соңғы 4 жыл ішінде оңалту рәсімінен өткен, ағымдағы жылдың қаңтарында банкрот деп жарияланғаннан кейін "НАК Қазатомпром" ЖАҚ  на сатылған, негізгі кәсіпорын "МАЭК" РМК  ның базасында "МАЭК - Қазатомпром" ЖШС құрылып, энергиямен және жылумен, сумен жабдықтау, міндетін жалғастыруда.
Кәсіпорынды сату, аумақты электр энергиясымен, жылу мен және сумен үздіксіз одан әрі қамтамасыз ету мақсатымен өндірістік қуаттарды жетілдіру үшін жеткілікті мөлшерде инвестиция тартуға мүмкіндік береді.
2003 жылдың қаңтар  қыркүйегінде өнім көлемі 2829,7 млн. теңге құрады. 2003 жылдың аяғына дейін өнім өндіру көлемі 11,7 млрд. теңге құрайды.
Өнеркәсіп дамуының негізгі проблемалары

В  машиностроении  в 2002 году произведено продукции на сумму 3146,8 млн. тенге, что составляет 82,0% к уровню предыдущего года. Отрасль представлена двумя предприятиями ОАО "Каспиймунаймаш" и ОАО "Каскор-Машзавод", которые в основном производят средне- и мелкогабаритное оборудование для нефтедобывающих предприятий - редуктора Ц2НШ 750, насосы НБ-125 (9Мгр), путевые подогреватели ПП-0,63м и др., а также оказывают услуги по их ремонту.
В январе сентябре 2003 года в машиностроении произведено продукции на сумму 1479,7 млн. тенге, индекс физического объема по сравнению с соответствующим периодом 2002 года составил 65,9%. Снижение объема производства связано с отсутствием заказов на предприятиях машиностроительного комплекса.
В прочих отраслях обрабатывающей промышленности следует отметить, что в 1 квартале текущего года завершилось строительство 1-ой линии завода по производству стеклопластиковых труб ОАО "Мангистаумунайгаз" со средней производительностью до 370 км труб различного диаметра в год. Также ведется строительство завода стекловолокнистых труб ТОО "АЗСТ" (ТОО "Актауский завод стекловолокнистых труб"), завершение и ввод в эксплуатацию которого ожидается в конце ноября 2003 года. Выпуск промышленной продукции начнется в 2004 году.
В целом в  обрабатывающей промышленности к концу 2003 года  без учета продукции вводимых в текущем году в эксплуатацию трубных заводов объем производства продукции составит 10,7 млрд. тенге или на 60% выше уровня 2002 года, что в большей мере связано с планируемым восстановлением химического производства и ростом объемов производства молочной и кисломолочной продукции.
В производстве электроэнергии, газа и воды индекс физического объема в 2002 году составил 109,7% за счет роста объемов производства и распределения электроэнергии на 7,9% в связи с ростом потребления со стороны промышленных предприятий электроэнергии на 14,1% и газообразного топлива в 1,3 раза. На базе РГП "МАЭК"» - основного энерго- и водообеспечивающего предприятия региона, в течении последних 4-х лет проходившего процедуру реабилитации, после объявления январе текущего года банкротом и продажи ЗАО "НАК Казатампром", образовано ТОО "МАЭК-Казатомпромп", продолжающего функции энерго- и тепло-водоснабжения. Продажа предприятия позволит привлечь достаточные инвестиции для модернизации производственных мощностей с целью дальнейшего бесперебойного обеспечения региона электроэнергией, теплом и водой.
В январе - сентябре 2003 года объем продукции составил 2829,7 млн.тенге. До конца 2003 года объем производства продукции составит 11,7 млрд. тенге.
Основные проблемы  развития промышленности.

1. Облыстағы әрекет үстіндегі кенорындарда оның қорының азаюына байланысты газдың тапшылығы, бұл  алдағы уақытта өнеркәсіп өндірісін  энергиямен тұрақсыз  қамтамасыз ету қаупін туғызады және химия өнеркәсібін одан әрі дамыту үшін негізгі кәсіпорын болып табылады.
2. Құрылыс индустриясы мен өңдеу өнеркәсібінің өнімдерін облыстан тысқары жерге  өткізуге кедергі келтіретін теміржолмен жүк тасымалына қойылатын жоғары тарифтердің жоғарылығы.
3. Тамақ, жеңіл өнеркәсіпті дамыту үшін шикізат базасының болмауы.
4. Ірі жер қойнауын пайдаланушы  кәсіпорындардың республикадан тысқары жерден шағын габаритті жабдықтар мен басқа да өнімдерді сатып алуға деген артықшылығы, бұл - өнеркәсіп секторында шұғылданатын жергілікті тауар өндірушілерге өз өнімдерін шығару  көлемін кеңейту мен ұлғайтуға мүмкіндік бермейді.
5. Аймақтың өнеркәсіп кәсіпорындарында сапаның халықаралық стандартының өте баяу енгізілуі, бұл сыртқы тауар рыногына ену үдерісін тежеуде.
2. Келешегі: 2004-2006 жылдар.
Мақсаты мен міндеттері
Мұнайгаз саласының, кіріс көзі ретінде ғана емес, сонымен қатар экономиканың басқа да салаларын диверсификациялауға ықпал ететін  сала ретінде аймақ үшін маңызы зор.
Жоспарланған кезеңдегі мақсат - өнеркәсіп кешенінің сыртқы  және ішкі рыноктарында бәсекеге қабілетті мұнайгаз және химия салалары  мен өңдеу өндірістері есебінен қалыптастыру болып табылады.
Өнеркәсіпті дамыту жоспарындағы негізгі міндеттер болып мыналар айқындалады:
1. Мұнайгаз саласын одан әрі дамыту.
2. Аймақтағы химия саласының өндірістерін қата қалпына келтіру және оны одан әрі  дамыту, химия саласының әрекет үстіндегі кәсіпорындардың базасында жаңа өндірістерді қалыптастыру.
3. Өңдеу өндірістерін кеңейту.
4. Технологиялық жабдықтар, жинақтаушы, халық тұтынатын тауарлар шығаруға бағдарланған кәсіпорындарды қолдау және дамыту.
2004-2006 жылдарғы кезеңде аймақта химия өнеркәсібі өз дамуын алады. 2003 жылдың аяғына дейін пластмасса зауыты полистиролдың: соққыға төзімді (СТМ), жалпы мақсаттағы (ЖММ), көпіршіктенген (КМ) барлық маркілерін шығаруды толықтай жаңадан бастайды, олар халық тұтынатын тауар  мен  өнеркәсіп өндірісінде кеңінен пайдаланылады, сондай-ақ өнімнің жаңа түрлері игерілетін болады.
2004 жылы минералдық тыңайтқыштар өндіру 2003 жылғымен салыстырғанда 5,2 есе өседі деп күтілуде және қол жеткізілген деңгейді одан кейінгі жылдарда да одан әрі қалыпты күйде ұсталады деп күтілуде.
Әртүрлі сырлар, электродтар, мұнайгаз жабдықтары шығарылатын болады.
Осы өнімдердің барлығы сыртқы және ішкі рыноктарда бәсекеге қабілетті.
Тамақ өнеркәсібінің өндірісі: кондитерлік өнімдерді шығару, ағарған өнімдері мен алкоголсіз сусындар өндірісі одан әрі дамиды.
Құрылыс материалдарын, оның ішінде ұлутас болғын, қиыршақ тас, құм шығару көлемі өседі. Тікелей инвестициялар тарту есебінен кірпіш, жаяу жолдық плиткалар, цемент пен жабынқыш шығару жөніндегі зауыт құрылысын салу жоспарлануда.
Алға қойылған мақсаттарға қол жеткізудің жолдары .
Жоспарланған кезеңде күш жігер мұнайгаз саласында өнім көлемінің өсу қарқынын сақтауға, химия саласының өндірістерін қайта қалпына келтіруге, әрекет үстіндегі технологиялар мен жабдықтарды жетілдіруге бағытталатын болады. Облыста мұнай өндірудің негізгі өсімі мынадай үш ірі кәсіпорынмен: "Маңғыстаумұнайгаз" АҚ, "Өзенмұнайгаз" ААҚ мен "Қаражанбасмұнай" ААҚ қамтамасыз етілуде (мұнай өндірудің жалпы облыстық көлемінің 87%).
Негізгі өндірістің тиімді жұмысын арттыру мақсатымен "Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ-ның кәсіпорнында "Ойл Сервис Компани" ЖШС құрылды, ол жұмыс істемей тұрған қордағы ұңғымаларды қайта қалпына келтірумен және өндірістің тиімділігі мен тәртібіне жалпы бақылауды жүзеге асырумен айналысатын барлық бөлімшелердің іс - әрекетін үйлестіруді жүзеге асырады. Аталған кәсіпорын олардың іс - әрекетін үйлестіру және озық технологиялар мен жаңа техниканы барынша жедел енгізу негізінде өндірісті сауықтыру бағдарламасын дайындап, іске асырылуда.
"Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ ның кәсіпорындарында ұңғымалардың өнімділігін ұлғайту мақсатымен Ресей кәсіпорындарымен бірлесіп қабаттың түпкі жағында сумен ажыратуды жүргізудің жаңа тәсілі енгізілді.

1. Дефицит газа  в связи с сокращением его запасов  на действующих месторождениях области, что в дальнейшем грозит  нестабильным энергообеспечением  промышленного производства и является основным препятствием для дальнейшего развития химической промыщленности.
2. Высокие тарифы на перевозку грузов железной дорогой, препятствующие реализации за пределы области продукции стройиндустрии и обрабатывающей промышленности.
3. Отсутствие сырьевой базы для развития  пищевой, легкой промышленности.
4. Предпочтение крупных предприятий недропользователей в приобретении  мелкогабаритного оборудования и прочей продукции за пределами республики, что не позволяет  местным  товаропроизводителям, занятым в промышленном секторе, расширять и увеличивать объемы производства своей продукции.
5. Крайне медленное внедрение на промышленных предприятиях региона  международных стандартов качества, что тормозит процесс вхождения на  внешние товарные рынки.
2. ПЕРСПЕКТИВЫ: 2004-2006 ГОДЫ
Цели и задачи.
Нефтегазовая отрасль имеет огромное значение для развития региона не только в качестве  источника дохода, но и как  отрасль, способствующая диверсифицированному  развитию других сфер экономики.
Целью планируемого периода является формирование за счет дальнейшего развития нефтегазовой и химической отраслей и перерабатывающих производств конкурентоспособного на внешнем и внутреннем рынках промышленного комплекса.
Основными задачами в плане развития промышленности определены:
1. Дальнейшее развитие нефтегазовой отрасли
2. Восстановление производств химической отрасли региона и дальнейшее  ее развитие, формирование на базе существующих предприятий химической отрасли  новых производств.
3. Расширение  производств переработки
4. Поддержка и развитие предприятий, ориентированных на выпуск технологического оборудования, комплектующих, товаров народного потребления.
В период 2004-2006 годы в регионе получит развитие химическая промышленность. До конца 2006 года завод пластических масс полностью возобновит выпуск всех марок полистирола: ударопрочный (УПМ), общего назначения (ПСМ), вспенивающийся (ПСВ), которые используются в широком спектре производства товаров народного потребления и промышленности, а также будут осваиваться новые виды продукции.
В 2004 году ожидается рост производства минеральных удобрений в 5,2 раза по сравнению с 2003 годом и дальнейшее поддержание достигнутого уровня в последующие годы.
Будут выпускаться различные краски, электроды, нефтегазовое оборудование. Вся эта продукция конкурентоспособна и на внутреннем и на внешнем рынках.
Дальнейшее развитие получат производства пищевой промышленности: выпуск  кондитерских изделий, производство кисломолочной продукции и безалкогольных напитков.
Возрастут объемы выпуска строительных материалов, в том числе ракушеблока, щебня, песка. За счет привлечения прямых инвестиций планируется строительство заводов по производству кирпича, тротуарной плитки, цемента и черепицы.
Пути достижения  поставленных целей.
В планируемый период усилия будут направлены на сохранение темпов роста объемов продукции в нефтегазовой сфере, восстановление производств химической отрасли, модернизацию существующих технологий и оборудования.
Основной прирост нефтедобычи в области обеспечивается тремя крупными предприятиями: ОАО "Мангистаумунайгаз", ОАО "Озенмунайгаз" и ОАО "Каражанбасмунай" (около 87% общеобластного объема нефтедобычи).
На предприятии ОАО "Мангистаумунайгаз" с целью повышения эффективности работы основного производства создано ТОО «Ойл Сервис Компани», которое осуществляет координацию действий всех подразделений, занятых восстановлением бездействующего фонда скважин и осуществлением общего контроля над эффективностью и дисциплиной производства. Данным предприятием подготовлена и реализуется программа оздоровления производств на основе координации их действий и более интенсивного внедрения передовых технологий и новой техники. С целью увеличения продуктивности скважин на предприятии ОАО «Мангистаумунайгаз» был внедрен совместно с российским предприятием новый способ проведения гидроразрыва пласта призабойной зоны.

2004-2006 жылдары кәсіпорын жоспарланған өндіру көлемін қамтамасыз ету үшін мұнай кәсіпшіліктік жабдықтарын ауыстыруды, 5200-ге дейін ұңғымаға жерасты жөндеуді мен 630-на күрделі жөндеуді, 420 ұңғыманы химияландыруды жүргізуді, тұзды қалдықтарға қарсы, күресу, тотығудан қорғау мақсатымен, кен орындарының игерілуін бақылауды жақсарту үшін 800-900 кәсіпшілік геофизикалық зерттеулер жүргізуді жалғастыруды көздеуде. Сондай-ақ жыл сайын мынадай іс шараларды орындауды жоспарлауда:
- бұрғылаудан 35-40 ұңғыманы іске қосып пайдалануға беру;
- 160-170 өндіру, 60 қумалау ұңғымасын әрекетсіздіктен шығару;
- 35-40 ұңғыманы пайдаланудың механикаландырылған тәсіліне көшіру;
- 70 мұнай ұңғымасына қабатта сумен айыруды  жүргізу;
- қабат қысымын қалыпты ұстау үшін қабатқа 35-40 млн. текше м. су айдау.
Облыста 1999 жылдан бері Бүкілдүниежүзілік Қайта жаңғырту және Даму Банксі арқылы қаржыландырылатын және ұңғымалардың өнімділігін қайта қалпына келтіруді, мұнай өндіру көлемін ұлғайтуды көздейтін Өзен кенорындарын оңалту жобасы жүзеге асырылуда. 2004-2006 жылдары "Өзенмұнайгаз" ААҚ-ның кәсіпорындарында 160 өндіру және 100 қумалау ұңғымасын бұрғылау жоспарлануда, 3400, оның ішінде 2060 өндіру ұңғымасына күрделі жөндеу жүргізілетін, шамамен 2200 кәсіпшіліктік - геофизикалық жұмыстар атқарылатын болады. Сондай-ақ оңалту жобасын іске асыру шеңберінде зияткерлік өлшеу аспаптарын, басқарылатын микропроцессорлық бақылаушыларды, бағдарламалық өнімдерді енгізу жөнінде іс шаралар жүргізілетін болады.
2004-2006 жылдар кезеңінде "Қаражанбасмұнай" ААҚ-ның кәсіпорындарында бұрғылау бағдарламасын кеңейту және ұңғымаларды күрделі жөндеу шеңберінде МАДЦ на мұнай дайындау жөніндегі цехты түрлендіру, кенорындарының шығыс бөлігіндегі жаңа учаскеде электр берілісі желісін, кіші станциясын салу және булы генератор қондырғысын пайдалануға беру жұмыстарын жалғастыру жоспарлануда. Сондай-ақ өндірістік үдерістердің автоматтық жүйесін жақсарту, компьютерлік жабдықтарды, бағдарламалық қамтамасыз ету мен байланыс құралдарын жаңарту дәйекті түрде жүргізілетін болады. 2004 жылға жоспарланған Қаражанбас кенорнын игеруде жаңа техника мен технологияны  енгізу есебінен 2110 мың тонна, 2006 жылы 2500 мың тонна мұнай өндірілетін болады.
Сонымен қатар, жоспарланған кезеңде мұнай өндірудің өсімі, Тексако Норс Бозашы, Инк и Маерск Ойл Қазақстан, Гмбх компаниялары арқылы Солтүстік Бозащы, Доңға кенорындарында өнеркәсіптік өндіруді жүзеге  асыру, Толқын, Боранкөл және Тасболат кенорындарын жайластыруды және игеруге қатарға қосуды аяқтау есебінен ұлғайтылатын болады.
Өндірісті іске қосу алдындағы  және іске қосу жұмыстарын  қайта жаңалауды, жабдықтарын жетілдіруді және құрылыс  жинақтау жұмыстарын  аяқтауды орындау үшін 2003 жылы Химия кешеніндегі "Актал LTD" ЖШС - 10 млн. астам АҚШ доллары, оның 2,5 млн. доллары негізгі құралдарға инвестицияланатын  болады. Өндірістік бағдарламада азоттүк, күкірт қышқылы және химиялық гидрометаллургиялық барлық үш зауыттың жұмысы көзделген. Негізгі өнімі: нитроаммофос (НАФ), диаммонийфосфат (ДАФ) және  аммиак селитрасы минералдық тыңайтқыштары болмақ. 2004 жылы 240 мың тонна НАФ, 120 мың тоннадан ДАФ пен амииак селитрасы минералдық тыңайтқыштарын өндіру жоспарланған. Одан кейінгі 2005-2006 жылдары өндірістің қол жеткізілген деңгейі қалыпты ұсталатын болады.
Зауыттың меншік иесі "ТД "Экстрапласт" ООО тиісті дәрежеде қаржыландыруды шешуімен "ЗПМ" ЖШС пластмасса зауытында стирол  өндірісін орнату жөніндегі жұмыстары аяқталуға тиіс.
Бұл жағдайда, одан кейінгі жоспарланған 2005  2006 жылдары өндіріс көлемі жыл сайын 60 мың тоннаға дейін өседі, бұл  стирол цехы өнімділігінің бірте  бірте арттыруына байланысты болады.

В 2004-2006 годы предприятием для обеспечения планируемого объема добычи намечается продолжить замену нефтепромыслового оборудования, провести подземный ремонт до 5200 скважин и капитальный ремонт 630, химизацию 420 скважин с целью борьбы с солеотложениями, защиты от коррозии, для улучшения контроля за разработкой месторождения провести 800-900 промыслово-геофизических исследований. Также планируется ежегодное выполнение следующих мероприятий:
- ввод в эксплуатацию из бурения 35-40 скважин;
- вывод из бездействия 160-170 добывающих скважин 60 нагнетательных;
- перевод на механизированный способ эксплуатации 35-40 скважин
- проведение гидроразрыва пласта на 70 нефтяных скважинах;
- для поддержания пластового давления закачивание в пласт 35-40 млн. куб. м воды
В области с 1999 года осуществляется проект реабилитации Узенских месторождений, финансируемый  через  Всемирный Банк Реконструкции и Развития и предусматривающий  восстановление продуктивности скважин, увеличение объемов добычи нефти. В 2004-2006 годы на предприятии ОАО "Озенмунайгаз" планируется бурение 160 добывающих и 100 нагнетательных скважин, будет произведен капитальный ремонт 3400 скважин, в том числе добывающих  2060, проведены порядка 2200 промыслово-геофизических работ. Также в рамках реализации проекта реабилитации  будут проведены мероприятия по внедрению интеллектуальных измерительных приборов, управляемых микропроцессорных контроллеров, программных продуктов.
В период 2004-2006 годы на предприятии ОАО "Каражанбасмунай" планируется продолжить работы  в рамках расширенной программы бурения и капитального ремонта скважин, модифицировать цеха по подготовке нефти ЦППН, на новом участке в восточной части месторождения построить линии электропередач, подстанцию и пустить в эксплуатацию парогенераторную установку. Также последовательно будут произведены улучшения системы автоматики производственных процессов, обновление компьютерного оборудования, программного обеспечения и средств связи. За счет внедрения новой техники и технологии в разработке месторождения Каражанбас планируемый в 2004 году будет добыто 2110 тыс. тонн нефти, в 2006 год 2500 тыс. тонн.
Вместе с тем, в планируемый период прирост добычи нефти будет увеличиваться  и за счет осуществления промышленной добычи на месторождениях Северные Бузачи, Дунга компаниями "Тексако Норс Бузачи, Инк" и "Маерск Ойл Казахстан, Гмбх", завершения обустройства и ввода в разработку месторождений Толкын, Боранколь и Тасбулат.
Для выполнения предпусковых и пусковых  работ, реконструкции производства, модернизации оборудования и окончания строительно-монтажных работ в 2003 году в Химкомплекс ТОО "Актал Ltd" будет инвестировано свыше 10 млн. долларов США, из них 2,5 млн. долл. на основные средства. Производственной программой предусматривается работа всех трех заводов  азотно-тукового, сернокислотного и химико-гидрометаллургического. Основной продукцией будут минеральные удобрения: нитроаммофос (НАФ), диаммонийфосфат (ДАФ) и аммиачная селитра. В 2004 году запланировано производство минеральных удобрений: НАФ - 240 тыс. тонн, ДАФ и аммиачной селитры по 120 тыс. тонн. В последующие 2005-2006 годы будет поддерживаться достигнутый уровень производства.На заводе пластмасс ТОО "ЗПМ" с решением вопроса должного финансирования собственником завода ООО "ТД«Экстрапласт" должны быть закончены работы по установке производства стирола. В этом случае, в последующие планируемые 2005-2006 годы объем производства возрастет до 60 тыс. тонн ежегодно, что связано с постепенным наращиванием производительности цеха стирола.

2004-2006 жылдары Маңғыстау облысы  әкімиятының аймақтағы химия кешенінің әрекет үстіндегі кәсіпорындарының базасында химия  өндірісі саласындағы даму бағдарламасы шеңберінде әзірлеген жобаларын қарымды инвесторларға таныстыру жөніндегі жұмыс жалғасатын болады.
1. Тұзды қышқыл өндіру жөніндегі зауыт, ондағы өндіріс күрделі сыйымдылықтағы тәсіл емес экономикалық - сульфантқа негізделген. Сильвинит шығару үшін шикізат Ақтөбе облысынан әкелінетін болады. Тұзды қышқыл қабаттың мұнай қайтарымын арттыру үшін қолданылатын маңызды химиялық реагент болып табылады. Өндірісті құруға инвестицияның жорамалданған сомасы 2,9 млн. АҚШ долл. Кәсіпорынның қуаты жылына 22 мың тонна. Өндіріске 150 маман іске тартылуы мүмкін.
2. Каустикалық сода мен хлор өндіру жөніндегі зауыт, оның өнімі халық шаруашылығының көптеген салаларында ауылшаруашылығында, көлікте, мұнай саласында және басқаларында пайдаланылатын болады. Өндіріс үшін шикізат - ас тұзы, ол облыс аумағында жеткілікті көлемде бар. Жобаның жорамалданған сметалық құны  22 млн. АҚШ долл. 170 жұмыс орнын құру көзделуде.
3. Осының алдындағы өндірістің хлорлы өніміне негізделген поливинилхлоридті пластмасса өндірісін ұйымдастыру. Поливинилхлоридті пластмасса халық шаруашылығының  объектілері үшін тотығудан төзімді құбырлар шығару кезінде пайдаланылады. Жобаның жорамалданған құны - 720 АҚШ долл. 30 жаңа жұмыс орны құрылатын болады.
4. Барит целестин рудасын өңдеу жөніндегі кешенді өндірісін ұйымдастыру, соның нәтижесінде бұрғылау ерітіндісіне ауырлатқыш, қышқылға төзімді цемент, радиациялық экран және халық шаруашылығының қажеті үшін басқа да өнім алынатын болады. Жобаның құны - 715 мың АҚШ долл. Жорамалмен 25 жұмыс орны құрылатын болады.
2003 жылдың қаңтарынан бастап Қазақстан Республикасы Президентінің 26.04.2002 ж. 583 Жарлығына сәйкес Ақтау қаласының аумағында "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағы жұмыс істеуде. АЭА-ты құру, аймаққа инвестиция ағынын жандандыруды, соның нәтижесінде өнеркәсіпті диверсификациялауды көздейді.
Ағымдағы 2003 жылы "Ақтау теңіз порты" АЭА аумағындағы "Казгипронефтетранс" Инжиниринг компаниясы" ЖАҚ теңіз конструкцияларын шығару жөніндегі зауыт  құрылысын салуды бастауды және одан кейінгі 4 жыл ішінде оны аяқтауды жоспарлауда. Зауыт арқылы көпбағдарлы болат конструкцияларын  теңіз платформасын, баржаларын және басқа да суүстілік және суастылық болат конструкцияларын шығару мен жинау жүзеге асырылатын болады. Бұдан басқа, "Испат Кармет" ААҚ арқылы жылына 70 мың тоннаға дейін қуаты бар мұнайға  сұрыпталған металл құбырларын шығару жөніндегі зауыт құрылысын салу мәселесі қаралуда.
Жоспарланған кезеңде полиэфирлік және эпоксидтік негіздегі құбырлардың әртүрлі кескін үйлесімділіктегі құбырлармен жалғастырма бөлшектерін шығаруға мамандандырылған "Ақтау шынылы талшықты құбырлары" ЖШС өндірістік қуатын арттыратын болады.
Диаметрі 80-00 мм құбырлар шығару жөніндегі технологиялық желісі бар зауыттың бірінші кезегі іске қосылғаннан кейін, келешекте диаметрі 400  2500 мм құбырлар шығару жөніндегі екінші  желісін орната отырып, өндірісті одан әрі кеңейту көзделуде.

В 2004-2006 годы будет продолжена работа по презентации потенциальным инвесторам проектов,  разработанных Мангистауским областным акиматом в рамках программы развития в области химических производств на базе  действующих предприятий  химического комплекса  региона:
1. Завод по производству соляной кислоты, в котором производство основано на экономическом, некапиталоемком способе  сульфатном. Сырье для производства  сильвинит, будет завозиться из Актюбинской области. Соляная кислота является важным химическим реагентом, применяемым для повышения нефтеотдачи пластов. Предполагаемая сумма инвестиций в создание производства - 2,9 млн. долл. США. Мощность предприятия - 22 тыс. тонн в год. В производстве могут быть задействованы 150 специалистов.
2. Завод по производству каустической соды и хлора, продукция которого будет использована во многих отраслях народного хозяйства  в сельском хозяйстве, транспорте, нефтяной отрасли и прочих. Сырье для производства  поваренная соль, которая в достаточном количестве имеется на территории области. Ориентировочная сметная стоимость проекта - 22 млн. долл. США. Предполагается создание 170 рабочих мест.
3. Организация производства поливинилхлоридных пластмасс, основанная на хлорной продукции предыдущего производства. Поливинилхлоридная пластмасса используется при производстве коррозийно-стойких труб для объектов народного хозяйства. Ориентировочная стоимость проекта - 720 тыс. долл. США. Будет создано 30 новых рабочих мест.
4. Организация комплексного производства по переработке барит-целестиновой руды, в результате которой будут получены утяжелители к буровым растворам, кислотостойкие цементы, радиационные экраны и прочая продукция для нужд народного хозяйства. Стоимость проекта - 715 тыс. долл. США. Будет создано ориентировочно 25 рабочих мест.
С января 2003 года в соответствии с  Указом  Президента РК от 26.04.2002 г. N 853  на территории города Актау  функционирует  специальная экономическая зона «Морпорт Актау» Создание СЭЗ преследовалось целью активизировать приток  инвестиций в регион, диверсифицировать тем самым промышленность.
В текущем 2003 году  на территории СЭЗ "Морпорт Актау" ЗАО "Инжиниринговая компания "Казгипронефтетранс" планирует начать и в течении последующих 4-х лет завершить строительство завода по выпуску морских конструкций. Заводом будет осуществляться выпуск и сборка многопрофильных стальных конструкций  морских платформ, барж и других надводных и подводных стальных конструкций. Кроме того, компанией ОАО «Испат-Кармет» рассматривается вопрос строительства завода по выпуску металлических труб нефтяного сортамента с мощностью до 70 тыс. тонн в год.
В планируемый период будет наращивать производительную мощность ТОО «Актауский завод стекловолокнистых труб», специализирующийся на производстве труб различной конфигурации и соединительных деталей трубопроводов на полиэфирной и эпоксидной основе. После запуска первой очереди завода с технологической линией по выпуску труб диаметром 80-400 мм предполагается дальнейшее расширение производства с перспективой установки второй линии по выпуску труб диаметром  400-2500 мм.

"Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ-ның өнімділік қуаты жылына мұнайға іріктелген 370 км құбырға дейінгі шынылы пластикалық  құбырлар зауытының бірінші кезегі 2003 жылы қатарға қосылып пайдалануға берілмек. Аталған үш зауытта құбырлар шығару, болашақта өнеркәсіптің іріктелген жалпы көлемінде өңдеу саласының үлесін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Тігін өнімдері мен аяқ  киімдер шығаруды жүзеге асыратын, әрекет үстіндегі "Ақбөбек" ААҚ-ның  кәсіпорнында коммерциялық несие алу, 2003 жылы өндіріске тесіп кетуден  қорғауға арналған металл ұлтарақтарын пайдалана отырып қорғанышты аяқ  киімнің жаңа технологиясын енгізуге, офицерлер аяқ  киімдерін  шығарудың технологиясын  жетілдіруге, қайып тігу жабдықтарын орнатуға мүмкіндік береді. Сондай-ақ 2003 жылдың аяғына дейін  кәсіпорын қолғаптар технологиясын енгізуді, оларды тігу жөнінде учаске  ұйымдастыруды жоспарлауда, қолғаптар шығаруды 2004 жылы бастауды көздеуде. 2004-2006 жылдары "Ақбөбек" ААҚ трикотаж өндірісін ұйымдастыруды, тігін өндірісін жетілдіруді, аяқ  киімдер әзірлеудің компьютерлік технологиясын негіздеуді, өз өнімдерін сатып  өткізу үшін Қазақстан Республикасының басқа да қалаларында өкілдіктерін ұйымдастыруды жоспарлауда.
Тамақ өнеркәсібінде "Ақтау - сүт" ЖШС, "Жаңаөзен сүт зауыты" ЖШС және "Гама - ЛТД" ЖШС шағын  зауытын қатарға қосу тәрізді осындай кәсіпорындарда технологиялық өндірісті жетілдіру жөнінде 2001  2002 жылдары жүргізілген  іс  шаралардан ұнамды тиімділік сақталатын болады. 2004  2006 жылдары кәсіпорындарда, оның ішінде тамақ, жеңіл  өнеркәсібі мен машина жасау  кәсіпорындары өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында ИСО 9000 сапа халықаралық стандарттарын енгізу жөніндегі жұмыс жалғасын таппақ. Импорт алмастыру бойынша іс  шараларды іске асыру  жөніндегі жұмыс жандана түсетін болады.
Болжамдалған нәтижелер .
Жоспарланған өнеркәсіп өнімінің көлемі 2004-2006 жылдары 2003 жылғы бағамен 138,3 млрд. теңге, оның ішінде 2004 жылы 341,1 млрд. теңге құрайды, бұл осы жылғы деңгейден 9,7% жоғары. Оның көлемі 308,1 млрд. теңге немесе осының алдындағы жылдың деңгейіне 106,9% құрайтын, тау кен өндіру өнеркәсібінің одан әрі дамытумен қатар, өңдеу өнеркәсібінде 192% немесе 20,5 млрд. теңгеге дейін едәуір өсу қарқыны күтілуде, бұл - химия өндірістерін қайта қалпына келтіруге, сүт өнімдерін шығаруды арттыруға, сондай-ақ шынылы талшықты құбырлар зауытын қатарға қосуды жоспарлауға байланысты болып отыр.
2005 жылы табиғи көлем индексі 113% құрайды, 394,3 млрд. теңге сомасында өнеркәсіп өнімі өндірілетін болады. 2005 жылғы өсу қарқыны, тау кен өндіру саласымен 113,9% немесе 357,3 млрд. теңгемен қамтамасыз етіледі. Өңдеу саласындағы өнеркәсіп өндірісі 22,6 млрд. теңге құрайды, бұл 2004 жылғы деңгейден 4,3% жоғары.

Ввод в эксплуатацию в 2003 году первой очереди завода стеклопластиковых труб ОАО "Мангистаумунайгаз" производительной мощностью до 370 км труб нефтяного сортамента в год. Выпуск труб на названных трех заводах в будущем позволит увеличить долю обрабатывающей отрасли в общем объеме промышленного сортамента.
На действующем предприятии ОАО "Акбобек", осуществляющем выпуск швейной продукции и обуви получение коммерческого кредита дало возможность в 2003 году внедрить новую технологию в производстве защитной обуви с использованием металлической стельки для защиты о проколов, совершенствовать технологию производства офицерской обуви, установить вышивальное оборудование. Также до конца 2003 года предприятие планирует внедрить технологию перчаток и организовать участок по их пошиву, выпуск перчаток предполагается начать в 2004 году. На период 2004-2006 годы ОАО "Акбобек" планирует организовать трикотажное производство, усовершенствовать швейное производство, внедрить компьютерные технологии разработки обуви, для сбыта своей продукции организовать представительства в других городах РК.
В пищевой промышленности  сохранится положительный эффект от проведенных в 2001-2003 годы мероприятий по модернизации технологического производства на таких предприятиях как ТОО "Актау-Сут", ТОО "Жанаозенский молочный завод" и ввода мини-завода ТОО "Гама-Лтд".
В 2004-2006 годы будет продолжена работа по внедрению на предприятиях международных стандартов качества ИСО 9000 в целях  повышения конкурентоспособности продукции предприятий, в том числе  пищевой, легкой промышленности и машиностроения. Будет активизирована работа по реализации мероприятий по импортозамещению.
Прогнозируемые результаты.
Планируемый объем промышленной продукции в 2004-2006 годы составит 1138,3 млрд. тенге, в том числе в 2004 году составит 341,1 млрд. тенге в ценах 2003 года, что на 9,7% выше уровня этого же года. Наряду с дальнейшим развитием горнодобывающей промышленности, объем которого составит 308,1 млрд. тенге или 106,9% к уровню предыдущего года, значительные темпы роста ожидаются в обрабатывающей промышленности  до 192% или 20,5 млрд. тенге, что связано с восстановлением химических производств, наращиванием производства молочной продукции, а также с планируемым вводом завода стекловолокнистых труб.
В 2005 году  индекс физического объема составит 113%, промышленной продукции будет произведено на сумму 394,3 млрд. тенге. Темп роста в 2005 году обеспечивается горнодобывающей отраслью  113,9 % или 357,3 млрд. тенге. Промышленное производство в  обрабатывающей отрасли составит 22,6 млрд. тенге, что на 4,3% выше уровня 2004 года.

2006 жылы өнеркәсіп өнімінің көлемі 411,1 млрд. теңге құрайды, бұл  2003 жылғыдан 26,6% жоғары. Сонымен қатар,  өсім 2005 жылмен салыстырғанда барлығы 2,2% құрайды. 2005 жылдың басында Каспий қайраңында көмірсутегі шикізатын өнеркәсіптік  өндіру, өңдеу өнеркәсібінде бірқатар  жаңа өндірістерді қатарға қосу және осыған байланысты өнеркәсіп  өндірісі  өсімнің болмашы қарқыны, кәсіпорындарда болжамдық  мәліметтердің болмауына байланысты болып отыр, олардың  өндірістік қызметі Маңғыстау  облысының аумағында жүзеге асырылуда не болмаса жүзеге асырылатын болады, алайда басты кеңсесі аймақтан  тысқары жерге орналасқан,  осыған байланысты жергілікті статистика органдарында өндірілген өнеркәсіп өнімдерін есепке алу жүргізілмейді.
Мұнай мен газ өндіру. 2004-2005 жж. кезеңде мұнайгаз саласында өнім өндіру қарқыны сақталатын болады.
2004 жылы іс жүзінде барлық негізгі кәсіпорындар, оның ішінде "Маңғыстаумұнайгаз"  ААҚ, "Өзенмұнайгаз" ААҚ, "Қаражанбасмұнай" ААҚ, "Қарақұдықмұнай" ЖАҚ, Тексако Норс Инк және басқалары өндіру көлемін ұлғайтатын болады.
Барлығы 14,4 млн. тонна мұнай өндірілетін  болады. Мұнайгаз саласында өнеркәсіп өнімінің көлемі, құны түрінде 2003 жылғы бағамен 307,5  млрд. теңге немесе  осы жылғы күтілген деңгейіне 106,9% құрайды. Облыстың өнеркәсіп  өнімінің жалпы көлеміндегі  саланың үлесі 90,1% құрайды.
2005 жылдың аяғына мұнай өндірудің жалпы көлемі 16,6 млн. тоннаға жетеді. "Өзенмұнайгаз" ААҚ өндіру көлемі мұнай 7 млн. тоннаға дейін едәуір ұлғаяды, бұл - Өзен кенорнындағы ұңғымаларды қайта қалпына  келтіруге бағытталған, Өзен кенорындарын оңалту жобасының аяқталуына, кенорындар өнімділігінің артуына,  сондай-ақ өндірісті технологиялық қайта жарақтандыруға байланысты болмақ. Жоспарланған кезеңде Толқын, Боранкөл, Солтүстік Бозащы жаңа кенорындары қатарға қосылатын болады, бұл да аймақта мұнай өндіру көлемін ұлғайтуға ықпал етпек.
Сонымен қатар, Каспий қайраңындағы  күтілген мұнай кенорындарын  өнеркәсіптік игеру есебінен мұнай өндірудің  едәуір өсіміне қарамастан, 2006 жылы күтілетін мұнай өндіру көлемінің өсу  қарқыны 102% (16,9 млн. тонна) құрайды, бұл  осының алдындағы жылмен салыстырғанда төмен және бұл бірінші кезекте, Аджип ККО компаниясында болжамдық көрсеткіштерінің болмауына (кәсіпорын қызметінің нәтижелерін есепке  алуды жергілікті статистика  органдары жүзеге асырмайды),  сондай-ақ 2005 жылы "ОМГ" ААҚ мен "ҚМ" ААҚ тәрізді осындай ірі мұнай өндіретін компаниялардың өндірудің барынша жоғары көлеміне қол жеткізуіне және өндірістің қол  жеткізілген деңгейін одан кейін де қалыпты күйінде ұстау үшін шаралар алуына байланысты, мұнай өндіру көлемі өсімінің қысқаруна байланысты болмақ.

В 2006 году объем промышленной продукции составит 411,1 млрд. тенге, что на 26,6% выше, чем в 2003 году. Вместе с тем,  по сравнению с 2005 годом прирост  составит всего 2,2%. Несмотря на ожидаемый значительный рост объемов добычи нефти  за счет  начала в 2005 году  промышленной добычи углеводородного сырья на Каспийском шельфе, ввод ряда новых производств в обрабатывающей промышленности и связанный с этим выпуск  дополнительного объема промышленной продукции,  незначительные темпы роста промышленного производства в планируемые годы связаны с отсутствием прогнозных данных предприятий, производственная деятельность которых осуществляется либо будет осуществляться на территории Мангистауской области, однако головные офисы находятся вне пределов региона,  в связи с чем, учет производимой промышленной продукции в местных органах статистики производиться не будет.
Добыча  нефти и газа.  Темпы  производства продукции в нефтегазовой отрасли  в период  2004-2005 гг. сохранятся.
В 2004 году практически все основные добывающие предприятия увеличат объем добычи, в том числе ОАО "Мангистаумунайгаз", ОАО "Озенмунайгаз", ОАО "Каражанбасмунай", ЗАО "Каракудукмунай", "Тексако Норс Бузачи Инк." и другие.
Всего будет добыто 14,4 млн. тонн нефти. Объем промышленной продукции в нефтегазовой сфере в стоимостном выражении составит  307,5  млрд.тенге в ценах 2003 года или 106,9% к ожидаемому уровню этого же года. Доля  отрасли в общем объеме промышленной продукции области составит 90,1%.
К концу 2005 года общий объем добычи нефти достигнет  16,6 млн. тонн.
Существенно увеличатся объемы добычи ОАО "Озенмунайгаз" - до 7 млн.тонн. нефти, что связано с  завершением проекта реабилитации Узенских месторождений, направленной на  восстановление  скважин на месторождении  Узень, повышение  продуктивности месторождений, а также  технологическое перевооружение  производства.
В планируемый период будут введены  новые месторождения Толкын, Боранколь, Северные Бузачи, что также окажет влияние на увеличение объемов добычи  нефти в регионе.
Вместе с тем, несмотря на существенный рост добычи нефти за счет ожидаемой промышленной разработки нефтяных месторождений на Каспийском шельфе, темп роста ожидаемого объема добычи нефти в 2006 году составит 102% (16,9 млн. тонн), что ниже по сравнению с предыдущим годом и связано это, в первую очередь, с отсутствием прогнозных показателей  компании Аджип ККО (учет результатов деятельности предприятия местными органами статистики не осуществляется), а также с сокращением прироста объемов добычи нефти  в 2005 году такими крупными нефтедобывающими компаниями как ОАО "ОМГ" и ОАО "КМ" в связи с достижением максимальных объемов добычи и принятием мер для последующего поддерживания достигнутого уровня производства.
Объемы добычи газа сохранят тенденцию к сокращению, что объясняется уменьшением запасов на действующих месторождениях, кроме того, для потенциальных инвесторов разработка газовых месторождений и добыча данной продукции не представляет коммерческого интереса, так как производство довольно трудоемкое и затратное.

Газ өндіру көлемі қысқару беталысын сақтайды, бұл - әрекет үстіндегі кенорындардағы қордың азаюымен, оның үстіне қарымды инвесторлар үшін  газ кенорындарын игеру мен  аталған өнімді өндіру коммерциялық мүддесін білдірмейді, себебі өндіріс айтарлықтай еңбек сыйымдылықты әрі шығынды. Қазіргі күні облыста газ өндірумен "Өзенмұнайаз" ААҚ айналысады, ол 2004 жылы өндіру көлемін 883,5 млн. текше метрге дейін қысқартуды көздеуде немесе 2003 жылы күтілетін деңгеймен салыстырғанда 7% кем,  сондай-ақ "Теңге" БК мен "Газсервис" ЖШС-ның газ өндіру көлемдері айтарлықтай емес  жылына шамамен 130  150 млн. текше метр.
2003 жылдың аяғына аймақ бойынша газ өндіру  көлемі 1,1 млрд. текше метр құрайды, бұл - 2003 жылы күтілетін деңгейден 6,3% төмен.
Химия өнімдерін өндіру.  Жоспарланған кезеңде химия саласы жанданады деп күтілуде. 2004 жылы пластмасса зауытында полистирол шығару 60 мың тоннаға дейін  өседі, бұл  2003 жылы күтілетін деңгейден 1,2 есе жоғары. Фосфорлы минералдық тыңайтқыштар өндірісінде (нитроаммофос, диаммонийфосфат) өсім 2003 жылы күтілетін деңгеймен салыстырғанда 6 есе, аммиак селитрасы  375% және басқа да химиялық реагенттер  сондай 6 есе болады деп күтілуде.
Тіс ұнтағын шығару 2003 жылғы деңгейде сақталады. Одан әрі 2006 жылға дейін өндірістің осы деңгейін, химия өнеркәсібінің кәсіпорындарында қалыпты күйінде ұстау жоспарлануда.
Қаралып отырған кезеңде аймақтағы химия кешенінің әрекет үстіндегі кәсіпорындарының базасында әртүрлі химия өндірістерін құру сұлбасын әзірлеу жоспарлануда. Қарымды инвесторларға мынадай жобалар ұсынылатын болады:
1. Тұзды қышқыл өндіру жөніндегі зауыт, ондағы өндіріс күрделі сыйымдылықты тәсілмен емес, экономикалық, сульфатқа негізделген. Өндіріс үшін шикізат сильвинит Ақтөбе облысынан әкелінетін болады. Тұзды қышқыл қабаттың мұнай қайтрымын арттыру үшін қолданылатын маңызды химиялық реагент болып табылады. Өндірісті құруға инвестицияның жорамалданған сомасы 2,9 млн. АҚШ долл. Кәсіпорынның қуаты жылына 22 мың тонна. Өндіріске - 150 маман іске тартылуы мүмкін.
2. Каустикалық сода мен хлор өндіру жөніндегі зауыт, оның өнімі халық шаруашылығының көптеген салаларында ауыл шаруашылығында, көлікте, мұнай саласында және басқаларында пайдаланылатын болады. Өндіріс үшін шикізат ас тұзы, ол облыс аумағында жеткілікті көлемде бар. Жобаның жорамалданған сметалық құны 22 млн. АҚШ долл. 170 жұмыс орнын құру көзделуде.
3. Осының алдындағы өндірістің хлорлы өніміне негізделген поливинилхлоридті пластмассасы халық шаруашылығының объектілері үшін тотықпауға төзімді құбырларды шығару кезінде пайдаланылады. Жобаның жорамалданған құны 720 АҚШ долл. 30 жаңа жұмыс орны құрылатын болады.
4. Барит целестин рудасын өңдеу жөніндегі кешенді өндіріс ұйымдастыру, соның нәтижесінде бұрылау ерітіндісіне ауырлатқыш, қышқылға төзімді цемент, радиациялық экран және халық шаруашылығының қажеті үшін басқа да өнім алынатын болады. Жобаның құны 715 мың АҚШ долл. Жорамалмен 25 жұмыс орны құрылатын болады.
Машина жасау мен металл өңдеу.  Машина жасау саласындағы өндіріс көлеміне айтарлықтай өзгерістер болмайды. Облыс кәсіпорындары негізінен алғанда, мұнайгаз өндіру өндірісі үшін майда және орта габаритті өнім шығарады. Қазіргі күнге шығарылған өнім ішкі рыноктағы бәсекеге қабілеті жеткіліксіз.

На сегодня в области добычей  газа заняты  ОАО "Озенмунайгаз", которое в 2004 году намерено сократить объемы добычи до 883,5 млн. куб. метров или на 7%  меньше по сравнению  с ожидаемым уровнем 2003 года, а также  СП «Тенге» и  ТОО "Газсервис", объемы добычи газа которых незначительны - порядка 130-150 млн. куб. метров в год.
К концу 2006 года объемы добычи газа по региону составят  1,1 млрд. куб. метров, что ниже ожидаемого уровня 2003 года на  6,3%.
Производство химической продукции . В планируемом периоде  ожидается оживление в химической отрасли. В 2004 году  производство полистирола на заводе пластических масс возрастет  до 60 тыс. тонн, что выше ожидаемого уровня 2003 года  в 1,2 раза. В производстве фосфорных  минеральных удобрений (нитроаммофоса, диаммонийфосфата) ожидается рост в 6 раз по сравнению с ожидаемым уровнем 2003, аммиачной селитры  до 375 % и других химических реагентов  также в 6 раз.  Выпуск зубной пасты сохранится на уровне 2003 года. В дальнейшем до 2006 года планируется поддержание данного уровня производства на предприятиях химической промышленности.
Планируется в рассматриваемый период разработать схему  создания  различных химических производств на базе  действующих предприятий химического комплекса  региона. Потенциальным инвесторам будут предложены следующие проекты:
1.Завод по производству соляной кислоты, в котором производство основано на экономическом, некапиталоемком способе - сульфатном. Сырье для производства - сильвинит, будет завозиться из Актюбинской области. Соляная кислота является важным химическим реагентом, применяемым для повышения нефтеотдачи пластов. Предполагаемая сумма инвестиций в создание производства - 2,9 млн. долл.США. Мощность предприятия - 22 тыс. тонн в год. В производстве могут быть задействованы 150 специалистов.
2.Завод по производству каустической соды и хлора, продукция которого будет использована во многих отраслях народного хозяйства  в сельском хозяйстве, транспорте, нефтяной отрасли и прочих. Сырье для производства  поваренная соль, которая в достаточном количестве имеется на территории области. Ориентировочная сметная стоимость проекта - 22 млн. долл.США. Предполагается создание 170 рабочих мест.
3.Организация производства поливинилхлоридных пластмасс, основанная на хлорной продукции предыдущего производства. Поливинилхлоридная пластмасса используется при производстве коррозийностойких труб для объектов народного хозяйства. Ориентировочная стоимость проекта - 720 тыс. долл.США. Будет создано 30 новых рабочих мест.
4.Организация комплексного производства по переработке барит целестиновой руды, в результате которой будут получены утяжелители к буровым растворам, кислотостойкие цементы, радиационные экраны и прочая продукция для нужд народного хозяйства. Стоимость проекта - 715 тыс. долл.США. Будет создано ориентировочно 25 рабочих мест.
Машиностроение и металлообработка.  В машиностроении существенных изменений  в объемах производства не произойдет. Предприятия области выпускают мелко- и среднегабаритную продукцию в основном  для производств  нефтегазодобычи. На сегодня выпускаемая продукция недостаточно конкурентоспособна на внутреннем рынке.

2004 жылы осы саладағы өндіріс көлемі 2003 жылғы бағамен 3,6 млр. теңге немесе осы жылы күтілетін деңгейге 102,8%  құрайды. 2006 жылы өндірістің жоспарланған көлемі 4,1 млрд. теңге немесе 2003 жылға 109,3% құрайды.
Тоқыма және тігін өнеркәсібі.  2004 жылы осы саланың кәсіпорындары арқылы 2003 жылғы бағамен 81,9 млн. теңгені немесе осы жылдың деңгейіне 104% өнім шығарылатын болады. 2003 жылы өндіріс көлемі 94,9 млн. теңге немесе 2003 жылғы деңгейге 111,4% құрайды. Бұрынғысынша күш құрылымдары үшін арнайы киімдер мен үлгілік киімдер, өнеркәсіп секторы  үшін арнайы  киімдер, төсек  орын жамылғылары мен жеңіл өнеркәсіптің  басқа да өнімдерін тігу жүргізілетін болады.
Былғары және аяқ  киім өнеркәсібі. Аймақта аяқ  киімді бір ғана "Ақбөбек" ААҚ мамандандырылған кәсіпорны шығарады. 2004 жылы аяқ  киім шығару көлемі, 2003 жылғы күтілетін деңгейге қатыстылығы бойынша аздап өседі және нақтылы түрде 105% немесе 21 мың  пар құрайды. Аяқ  киім тігу, негізінен күш құрылымдары үшін жүзеге асырылады, мұнайгаз саласы үшін арнайы аяқ  киімдер мен халықтың азаматтар тобы үшін азғантай көлемде шығарылады.
2006 жылға аяқ  киім шығару 22,7 мың парға, баға түрінде 148,5 млн. теңгеге немесе 2003 жылы күтілетін деңгейге 113,6% жетеді 37
Тамақ өнеркәсібі.  Жоспарланған кезеңде 2003-2005 жылдары саладағы даму қарқыны тұрақты күйінде қалады. Тамақ өнімдерін өндірудің негізгі үлесін, шамамен 50% сүт өнімдерін шығару алады. 2004 жылы 2003 жылғы бағамен құны түрінде 390,3 млн. теңге тамақ өнімдері шығарылатын болады, бұл  тұтас алғанда 2003 жылы күтілетін деңгейден 5,0% артық.
Тамақ өнімін өндіру өсімінің баяу қарқыны экономиканың осынау секторын кеңейту және дамыту үшін өңірде шикізат базасының болмауына байланысты. 2006 жылдың аяғына дейін 511,7 млн. теңге көлемінде  өнім шығарылатын болады немесе 2003 жылы күтілетін деңгейден 1,2 есе жоғары.
Өңдеу өнеркәсібінің басқа да салаларында "АШТЗ"  ЖШС шынылы талшықты құбырлар зауытын 2003 жылдың 4 тоқсанында қатарға қосып пайдалануға берудің жоспарлануына байланысты өнім өндірудің едәуір өсімі күтілуде.
"АШТЗ" ЖШС-нің өндірістік қуатын  80%-ке дейін арттыруға байланысты 2004 жылы өнім шығару осының  алдындағысымен салыстырғанда 10,8 есе , 2006 жылы 2003    жылмен салыстырғанда 265 есе өседі.
Электроэнергетика.  2004 жылы электр энергиясын, газды және суды өндіру мен таратуда өндіріс көлемі 12,5 млрд. теңгеге дейін өседі немесе 2003 жылы күтілетін деңгейге қатыстылығы бойынша 105% құрайды. 2006 жылы өндіріс көлемі 15,7 млрд. теңге немесе 2003 жылы күтілген деңгейге 120,2% құрайды. Өндіріс көлемінің өсімі, негізінен алғанда  химия өндірісін қайта қалпына келтірілуіне және "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағының САЭА аумағында жаңа өнеркәсіптің  құрылуына байланысты болып отыр.
3 тарау. Ауыл шаруашылығының дамуы.

В 2004 году объем производства в этой отрасли в ценах 2003 года составит 3,6 млрд. тенге или 102,8% к ожидаемому уровню этого же года. В 2006 году планируемый объем производства составит 4,1 млрд. тенге или 109,3% к 2003 году.
Текстильная и швейная промышленность.  В 2004 году предприятиями этой отрасли будет выпущено продукции на  81,9 млн.тенге в ценах 2003 года, или 104 % к  уровню этого же года. В 2006 году объемы производства составят 94,9 млн. тенге или 111,4% к уровню 2003 года. По-прежнему будет производиться пошив спецобмундирования и форменной одежды  для  силовых структур, спецодежды для промышленного сектора, постельного белья и прочей  продукции легкой промышленности.
Кожевенная и обувная промышленность.  Обувь   в регионе производит   единственное специализированное предприятие ОАО "Акбобек". В 2004 году объемы производства обуви незначительно возрастут по отношению к ожидаемому уровню 2003 года и составят 105% в натуральном выражении или 21 тыс. пар. Пошив обуви осуществляется  в основном для  силовых структур, выпускается спецобувь для нефтегазовой сферы и в малых  объемах для гражданского населения.
К 2006 году  производство обуви достигнет 22,7 тыс.пар, в стоимостном выражении 148,5 млн. тенге или 113,6 %  к ожидаемому уровню 2003 года.
Пищевая промышленность . В планируемом периоде 2003-2005 годы темпы развития  в отрасли останутся стабильными. Основную долю в производстве пищевой продукции занимает выпуск  молочных продуктов  порядка 50%.
В 2004 году в стоимостном выражении в ценах 2003 года будет произведено пищевой продукции на 390,3 млн. тенге, что в целом больше  ожидаемого уровня 2003 года на 5,0%. Небольшие темпы прироста производства  пищевой продукции связаны с отсутствием в регионе сырьевой базы для расширения и развития  этого сектора экономики. До конца 2006 года  будет выпущено продукции в объеме 511,7 млн. тенге  или  в 1,2 раза выше ожидаемого уровня 2003 года.
В  прочих отраслях  обрабатывающей промышленности ожидается значительный рост производства продукции в связи с планируемым  вводом в эксплуатацию в 4 квартале 2003 года завода стекловолокнистых труб ТОО "АЗСТ". В 2004 году выпуск продукции по сравнению с предыдущим возрастет в 10,8 раза, в 2006 году в 265 раз по сравнению с 2003 годом, что обусловлено наращиванием производительной мощности ТОО "АЗСТ" до 80%.
Электроэнергетика.  В производстве и распределении  электроэнергии, газа и воды в 2004 году объемы производства возрастут  до 12,5 млрд. тенге или составят 105% по отношению к ожидаемому уровню 2003 года. В 2006 году объемы производства составят 15,7 млрд. тенге  или 120,2% к ожидаемому уровню 2003 года. Рост  объемов производства связан в основном с  восстановлением производств  химической отрасли и  созданием  новой промышленности на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау" (СЭЗ).
Глава 3. Развитие сельского хозяйства.

1. Талдау: 2002-2003 жылдар
Мал шаруашылығы. Облыс экономикасының аграрлық секторы қой, жылқы және түйе өсірілетін негізінен мал шаруашылығымен көрініс табады. 2000 2005 жылдарға арналған ауылды әлеуметтік экономикалық дамыту жөніндегі іс шараларды іске асыру нәтижесінде облыста 2002 2003 жылдары ішінде мал басы мен ауыл шаруашылығы өндірісін өсіру беталысы белгіленді. 2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша шаруашылықтардың барлық санаттарында 366,2 мың бас қой мен ешкі, 25,6 мың бас жылқы, 29 мың бас түйе, 6,2 мың бас мүйізді ірі қара болды. Өткен жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда мал басы санының өсімі қой 1,8%, жылқы 0,4%, түйе 1,4%, мүйізді ірі қара 3,0% құрады. 2002 жылы 100 аналықтан 95 қозы, 46 құлын және 36 ота алынды. Мал басын одан әрі көбейту мақсатымен қаракөл қозысын сою қысқартылды. Мал басын өсіруде малды, кейіннен "Маңғыстауагросервис" МКК арқылы сатып ала отырып, ауыл шаруашылығы өндірушілеріне беру үлкен рөл атқаруға тиіс. 2002 жыл ішінде кәсіпорын арқылы 1300 саулық қой, 100 түйе, 45 жылқы мен 25 сиыр сатып алынып және жалға берілді. 2003 жылы кәсіпорын арқылы 30 млн. теңге жалпы сомасында ауыл шаруашылығы малын сатып алу және жалға беру жоспарлануда.
Облыста ветеринарлық алдын алу жұмыстарына, қасқырға және шегіртке зиянкестеріне қарсы күреске зор көңіл бөлінуде. 2002 жыл ішінде осынау іс шараларға республикалық және жергілікті бюджеттерден 28,5 млн. теңге бағытталды.
2002 жылы мал шаруашылығы жалпы өнімінің көлемі 1055 мың теңге құрады, бұл 2001 жылғы деңгейден 2% жоғары. Ауыл шаруашылығы өндірісінің қозғалыс қарқынына жасалған талдау, 2002 жылы облыста жұмыртқа өндіру 51% едәуір азайған жағдайында (Ақтау құс фабрикасының өндірісті жетілдіру жөніндегі алдағы уақыттағы жұмыстарына байланысты тоқтауы), сүт (2001 жылғы деңгейге 132%), жүн (13,3%), ет (1,2%) өндірудің жоғары өсіміне қол жеткізілгенін көрсетіп отыр.
Қол жеткізілген өсім қарқынына қарамастан облыстың аграрлық секторы өңір халқының қажеттілігін іс жүзінде қамтамасыз етпейді. Атап айтқанда 2003 жылғы 1 қаңтарға қажеттіліктің қамтамасыз етілуі: ет 25,9%, сүт 13,3%, жұмыртқа 3,45% құрады. Өңір халқын негізгі азық түлік тағамдарымен, атап айтқанда сүтпен және етпен тұрақты қамтамасыз ету мақсатында облыс аграрлық секторының күш жігері мал шаруашылығы саласын одан әрі қарқындатуға шоғырландырылған.
Облыста мал шаруашылығы өнімдерін өңдеп ұқсату бірте бірте жолға қойылуға. Қарақия ауданының "Сенек" ААҚ-да өнімділігі жылына 150 тонна жүн жуу жөніндегі желі салынды. Мұнда қаракөл шикізатын өңдеп ұқсату жөніндегі цех жұмыс істейді, қой терісі мен ірі қара мал терілерін өңдеуге арналған станок орнатылған, өнеркәсіп кәсіпорындарының қажеті үшін техникалық киіздер, қолғаптар айындау жөніндегі цех жұмыс істейді. 2002 жылы 5118 дана қаракөл, 5020 дана ірі қара мал терісі мен 27,8 тонна жүн өңделді. Бейнеу ауданында өнімділігі жылына 1,0 мыңға дейін тері өңдейтін екінші шағын цех ашылды. "Таушық" ЖШС-де полиэтилен бөтелкесіне шұбат құйып дайындау жөніндегі сүт цехының бірінші желісі салынды.

1. АНАЛИЗ: 2002-2003 годы.
Животноводство.       Аграрный сектор экономики области представлен в основном пастбищным животноводством с разведением овец, лошадей и верблюдов. В результате реализации мероприятий по социально-экономическому развитию села на 2000-2005 гг. в области за 2002-2003 гг. наметилась тенденция роста поголовья скота и сельскохозяйственного производства. По состоянию на 1 января 2003 года во всех категориях хозяйств насчитывалось 366,2 тыс.голов овец и коз, лошадей-25,6 тыс.голов, верблюдов-29 тыс.голов, крупного рогатого скота-6,2 тыс.голов. По сравнению с соответствующим периодом прошлого года прирост численности поголовья овец составил 1,8%, лошадей- 0,4%, верблюдов- 1,4%, крупного рогатого скота-3,0%. На 100 овцематок в 2002 году получено по 95 ягнят, 46 жеребят и 36 верблюжат. С целью дальнейшего увеличения поголовья скота сокращается забой ягнят на каракуль. Большую роль в росте поголовья скота должна сыграть передача сельхозпроизводителям в аренду скота с последующим выкупом через ГКП "Мангистауагросервис". За 2002 год предприятием было приобретено и передано в аренду 1300 овцематок, 100 верблюдов, 45 лошадей и 25 коров. В 2003 году предприятием планируется приобрести и передать в аренду сельскохозяйственных животных на общую сумму 30 млн.тенге.
Большое внимание в области уделяется ветеринарно-профилактическим работам, борьбе с волками и саранчовыми вредителями. За 2002 год из республиканского и местного бюджетов на эти мероприятия было направлено 28,5 млн.тенге.
Объем валовой продукции животноводства в 2002 году составил 1055 тыс.тенге, что на 2% выше уровня 2001 года. Анализ динамики производства сельхозпродукции показывает, что в 2002 году в области достигнут высокий рост производства молока (132% к уровню 2001года), шерсти (13,3%), мяса (1,2%) при значительном сокращении производства яиц на 51% (остановка Актауской птицефабрики в связи с предстоящими работами по модернизации производства).
Несмотря на достигнутые темпы роста аграрный сектор области практически не обеспечивает потребности населения региона. В частности на 1января 2003 года обеспеченность потребности в мясе составляла 25,9%, молоке-13,3%, яйцах-3,45%. В целях стабильного обеспечения населения региона основными продуктами питания, в частности молоком и мясом, усилия аграрного сектора области сосредоточены на дальнейшей интенсификации развития отраслей животноводства.
В области постепенно налаживается переработка животноводческой продукции. В ОАО "Сенек" Каракиянского района построена линия по мойке шерсти производительностью 150 тонн в год. Здесь же функционирует цех по переработке каракульского сырья, установлен станок для выделки овчин и крупных кож, работает цех по изготовлению технической кошмы, рукавиц для нужд промышленных предприятий. В 2002 году обработано 5118 штук каракуля, 5020 штук крупных кож и 27,8 тонн шерсти. Второй миницех открыт в Бейнеуском районе производительностью до 1,0 тыс.шкур в год. В ТОО "Таушык" построена первая линия молочного цеха по приготовлению шубата с розливом в полиэтиленовые бутылки.

Егіншілік.  2002 жылы облыстың ауыл шаруашылығы жерінің жалпы көлемі 12699,6 мың га құрады, оның едәуір бөлігі жайымдылықпен көрініс табады (12697,8 мың га). Егістік жердің көлемі 0,4 мың га, пішендік жер 0,3 мың га құрайды. 2002 жылы ауыл шаруашылық дақылдарын жинау көлемі 78 га құрайы, оның едәуір бөлігі ашық және жабық топырақтағы көкөністің үлесіне тиеді (2001 жылғы 46 га орнына 55 га). Бақшалық дақылдар көлемі 23 га құрайды.
Егістіктің басты субъектісі шаруа қожалықтары болып табылады, олардың жалпы саны 2003 жылдың басында 575 бірлік құрады. Жекелеген шаруа қожалығының алып отырған учаскесінің көлемі орта есеппен 4-6 га аспайды, бұл суару үшін пайдаланылатын жерасты су көздерінің аз өнімділігіне байланысты болуда. Облыстың жайылымдықтары жылдар мен маусымдар бойынша күрт ауытқып тұратын орташа өнімділігімен сипатталады. Жайымдылықтың сулылығы 55% құрайды. Маусымдық пайдаланылуы бойынша күзгі қысқы жайылымдық барынша көп үлеске ие (48%), 39% көктемгі жазғы жайылымдықтың үлесіне тиеді. Жайылымдықтың түсімділігі гектарына 0,5-1,7 центнер жемшөп бірлігін құрайды. Ең алдымен күрт континентальды болып сипатталатын облыстың табиғи климаттық жағдайы бақша өсіру мен бақ өсіруді дамытуға мүмкіндік бермейді. Оның үстіне Астрахань Маңғыстау су таратқыштан алынатын еділ суына қойылған бағаның жоғарылығы, өнімнің өзіндік құнының жоғарылығы мен оның жергілікті рыноктарда бәсекеге қабілетсіздігі суармалы егіншілікті дамытуға ынталандырмайды.
2002 жылы ашық және жабық топырақтағы көкөністердің жалпы түсімі 638 тонна құрады, бұл 2001 жылғыдан 4% артық, оның үстіне көкөніс дақылдарының түсімділігі гектарына 114,2 центнер құрады. Түсімділігін 2,4 есе арттыру есебінен бақшалық дақылдардың түсімі (182 тонна) ұлғайды.
Техникалық парк.  Соңғы онжылдықта машиналар паркі іс жүзінде жаңартылмады, ал ауыл шаруашылығы техникаларының тозуы 80 және одан да жоғары пайыз құрады, бұл облыстағы ауыл шаруашылығы өндірісінің дамуын тежеді. Тауар өндірушілердің қолында кепілдік мүліктің болмауы, оларда екінші деңгейдегі банк арқылы несиелеуге жол бермей отыр.
Бейнеу ауданында 2000 жылы құрылған "Бейнеу - МТС" МКК тиімді жұмыс істеуде. Кәсіпорын ауыл шаруашылығының өндірушілері мен халыққа көліктік, техникалар мен жабдықтарды жөндеу, табиғи жем шөп дайындау, үйлер мен мал қоралары құрылысын салу тәрізді кең ауқымды қызмет көрсетуде. Ауыл шаруашылығы техникалары санының аздығы облыс аудандарында МТС тораптарын дамытуға мүмкіндік бермеуде.
Ауыл шаруашылығының өндірушілерін қолдау, оларға тауарлы несиелер мен лизингтік қызмет көрсетулерді беру жолымен техникалық көмек көрсету мақсатында 2002 жылдың сәуірінде "Маңғыстауагросервис" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны құрылды. Ауыл шаруашылығының өндірушілеріне жалға беру үшін 2002 жылы кәсіпорын арқылы 6 трактор, 10 пішен шапқыш, 3 пішен тайлағыш, 7 тонна кендір жіп сатып алынды. 2003 жылы техникалық паркті облыс бюджет арқылы МКК-ға бөлінген қаражат есебінен 7 пішен шапқышпен, 7 тырмамен, 6 трактормен, 6 пішен тайлағышпен толықтыру жоспарлануда.

Земледелие.  В 2002 году общая площадь сельскохозяйственных угодий области составила 12699,6 тыс.га, большая часть из которых представлена пастбищами (12697,8 тыс.га). Площади пашен составляют 0,4 тыс.га, сенокосов-0,3 тыс.га. В 2002 году уборочная площадь сельскохозяйственных культур составила 78 га, значительная часть из которых приходилась на овощи открытого и закрытого грунта (55 га против 46 га в 2001г.). Площади бахчевых культур составили 23 га.
Главными субъектами земледелия являются крестьянские хозяйства, общая численность которых на начало 2003 года составляла 575 единиц. Размер участка, занимаемого отдельным крестьянским хозяйством, не превышает в среднем 4-6 га, что связано с небольшим дебетом подземных источников воды, используемых для полива.
Пастбища области характеризуются невысокой продуктивностью, резко колеблющейся по годам и сезонам. Обводненность пастбищ составляет 55%. По сезонам использования наибольший удельный вес занимают осенне-зимние пастбища (48%), 39% приходится на весенне-летние пастбища. Урожайность пастбищ составляет 0,5-1,7 центнеров кормовых единиц с гектара.
Природно-климатические условия области, характеризующиеся прежде всего резкой континентальностью, не позволяют развивать огородничество и садоводство. Кроме того высокая цена на волжскую воду из водовода Астрахань-Мангистау не стимулирует развитие орошаемого земледелия из-за высокой себестоимости продукции и ее неконкурентоспособности на местных рынках.
Валовой сбор овощей открытого и закрытого грунта в 2002 году составил 638 тонн, что на 4% больше, чем в 2001году, причем урожайность овощных культур составила 114,2 центнеров с гектара. Увеличился сбор бахчевых (182 тонны) за счет повышения урожайности в 2,4 раза.
Технический парк.  В последнее десятилетие парк машин практически не обновлялся, а износ сельскохозяйственной техники составлял 80 и более процентов, что значительно сдерживает развитие сельскохозяйственного производства в области. Отсутствие у товаропроизводителей залогового имущества делает недоступным их кредитование через банки второго уровня.
В Бейнеуском районе эффективно функционирует ГКП «Бейнеу-МТС», созданное в 2000 году. Предприятие оказывает сельхозпроизводителям и населению широкий спектр услуг: транспортные, ремонт техники и оборудования, заготовка грубых кормов, строительство домов и скотопомещений. Малочисленность сельхозтехники не позволяет развивать сеть МТС в районах области.
В целях поддержки сельских производителей, оказания им технической помощи путем предоставления им товарных кредитов и лизинговых услуг в апреле 2002 года было создано государственное коммунальное предприятие «Мангистауагросервис». Для передачи в аренду сельхозпроизводителям в 2002 году предприятием было приобретено 6 тракторов, 10 сенокосилок, 3 пресс-подборщика, 7 тонн шпагата. В 2003 году планируется пополнение технического парка на 7 сенокосилок, 7 грабель, 6 тракторов, 6 пресс-подборщика за счет средств, выделенных ГКП областным бюджетом.

Ауыл шаруашылығына инвестициялар. 2002 жылы облыстың ауыл шаруашылығына инвестициялардың көлемі, асыл тұқымды мал шаруашылығын ұстауға және дамытуға арнап 10,791 млн. теңге мөлшеріндегі демеуқаржыны қоса алғанда, 106 мл. теңге құрады. Мал шаруашылығын дамытуға және мал шаруашылығы өнімдерін өңдеп ұқсатуға 86 млн. теңге, басқа да салаларға 26 млн. теңге бағытталды. Ауыл шаруашылығындағы инвестициялар құрылымында республикалық бюджеттің үлесі 10,2%, жергілікті бюджеттік 73,3% құрайды. 2003 жылы кәсіпкерлікті дамытуға облыстық бюджет арқылы 100 млн. теңге бөлінді, бұл ретте ауыл шаруашылығын дамыту мен ауылды дамыту жөніндегі жобалар артықшылықпен қаржыландыруға ие болды. "Маңғыстауагросервис" МКК-на 50 млн. теңге бөлінді.
Саладағы негізгі проблемалар.
1. Ауыл шаруашылығы өндірушілерінің қолында өндірісті дамыту үшін несие ресурстарын алу үшін өтімді кепілдің болмауы.
2. Табиғи су көздерінің болмауына байланысты өсімдік өсіруді дамытудың төмені қарқыны.
3. Асыл тұқымды мал өсірумен айналысатын шаруашылықтарды мемлекеттік қолдаудың жеткіліксіздігі.
4. Құнының жоғарылығы мен қайтару мерзімінің қысқалығы ауыл шаруашылығы техникасының лизингін кеңірек пайдалануғ жол берілмеуі.
2. Келешегі: 2004-2006 жылдар
Мақсаты мен міндеттері.
2004-2006 жылдарда Маңғыстау облысының ауыл шаруашылығын дамытудың негізгі мақсаты ішкі ресурстарды тиімді пайдалану, агробизнестің ұтымды құрылымын құру, ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерді мемлекеттік қолдаудың тетіктерін жетілдіру және дамыту есебінен өңірдің азық түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету болып табылады. Осынау мақсаттарға қол жеткізу үшін облыстың аграрлық секторында мынадай міндеттерді шешу көзделеді:
1. Мал шаруашылығы саласының орнықты дамуын сақтау және суармалы егістікті дамыту үшін жағдайлар жасау.
2. Өңдеп ұқсатушы шағын цехтар мен шағын желілер торабын дамыту және ауыл шаруашылығының маркетингтік стратегиясына көшу есебінен ауыл шаруашылығының өнімдерін сату көлемін ұлғайту.
3. Аграрлық секторда сервистік қызмет көрсету жүйесін құру.
Алға қойылған мақсаттарға қол жеткізудің және міндеттерді шешудің жолдары:
Мал шаруашылығы саласында:
Мал шаруашылығын қарқындатудың негізгі факторларының арасында, тиісті асыл тұқымды мал базасын жасаудың, дайындау операцияларын жетілдірудің, мал шаруашылығы өнімдерін сатып өткізу мен оны өңдеп ұқсату базарында сақтау мен жеткізудің тиімді жүйесін ұйымдастырудың селекциялық асылдандыру жұмысына басым жағдай бөлінетін болады.
Ауылдық аумақтарды дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған агроазық-түлік бағдарламасы мен аймақтық бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс шаралар жоспарында үш жыл ішінде қойды жасанды ұрықтандыру пункттерін құруға 1 млн. теңге, сатып өткізілетін жас малдардың құнын арзандатуға малды асылдандыру шаруашылықтарына 30 млн. теңге демеуқаржы, ветеринарлық алдын алу іс шараларына 18,3 млн. теңге, қасқырлар мен шиебөрілерге қарсы күреске 24 млн. теңге қаржы салу көзделеді. Облыста мал шаруашылығын дамыту, "Маңғыстауагросервис" МКК-ның ауыл шаруашылығының өндірушілеріне көрсететін қызмет көрсетулері де ықпал етуге тиіс. Кәсіпорынға жыл сайын бөлінетін 50 млн. теңгенің 60% жалға беру үшін мал сатып алуға жұмсалады.

Инвестиции в сельское хозяйство.  В 2002 году объем инвестиций в сельское хозяйство области составил 106 млн. тенге, включая дотации на поддержку и развитие племенных хозяйств в размере 10,791 млн. тенге. На развитие животноводства и переработку животноводческой продукции было направлено 86 млн.тенге, в другие сферы-26 млн.тенге. В структуре инвестиций в сельское хозяйство доля республиканского бюджета составила 10,2%, местного бюджета- 73,3%. В 2003 на развитие предпринимательства областным бюджетом выделено 100 млн.тенге, при этом преимущественнонное  финансирование получат проекты по развитию сельскохозяйственного производства и развитию села. 50 млн тенге выделено ГКП "Мангистауагросервис".
Основные проблемы в отрасли.
1. Отсутствие у сельхозпроизводителей ликвидного залога для получения кредитных ресурсов для развития производства.
2. Низкие темпы развития растениеводства, обусловленные отсутствием естественных источников воды.
3. Недостаточная государственная поддержка в развитии хозяйств, занятых разведением племенного скота.
4. Недоступность более широкого использования лизинга сельскохозяйственной техники из-за высокой стоимости и короткого срока возврата.
2. ПЕРСПЕКТИВЫ: 2004-2006 годы.
Цели и задачи
Основной целью развития сельского хозяйства Мангистауской области на 2004-2006 годы является обеспечение продовольственной безопасности региона за счет эффективного использования внутренних ресурсов, создания рациональной структуры агробизнеса, совершенствования и развития механизма государственной поддержки сельхозтоваропроизводителей. Для достижения этих целей в аграрном секторе области предусматривается решить следующие задачи:
1. Сохранение устойчивого развития отраслей животноводства и создание условий для развития орошаемого земледелия.
2. Увеличение объема продаж продукции сельского хозяйства за счет развития сети перерабатывающих миницехов и минилиний и перехода к маркетинговой стратегии сельхозпроизводства.
3. Создание системы сервисного обслуживания в аграрном секторе.
Пути достижения поставленных  целей и решения  задач:
В сфере животноводства . Среди основных факторов интенсификации животноводства доминирующее положение будет отведено селекционно-племенной работе, созданию соответствующей племенной базы, совершенствованию заготовительных операций, расширению возможности кредитования сельхозпредприятий, организации эффективной системы хранения и доставки на рынки сбыта животноводческой продукции и ее переработки. Планом мероприятий по реализации агропродовольственной  программы  и региональной  программой  развития сельских территорий на 2004-2006 годы предусматривается вложение в течение трех лет на создание пунктов искусственного осеменения овец- 15 млн.тенге, дотации племенным хозяйствам на удешевление стоимости реализуемого молодняка- 30 млн.тенге, проведение ветеринарно-профилактических мероприятий- 18,3 млн.тенге, борьбу с волками и шакалами- 24 млн.тенге. Развитию животноводства в области должны способствовать и услуги, оказываемые ГКП «Мангистауагросервис» сельхозпроизводителям. Из 50 млн.тенге, ежегодно выделяемых предприятию, 60% расходуется на приобретение для передачи в аренду скота.

Облыс халқын азық түлік тағамдарымен қамтамасыз етуде, ішкі ресурстарды тиімдірек пайдалануда ауыл шаруашылығындағы өңдеп ұқсату өндірістерінің жүйесін дамытуға маңызды мән беріледі. Ауылдық аумақтарды дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған Бағдарламасында үш жыл ішінде мал шаруашылығы өнімдерін өңдеп ұқсату жөніндегі объектілер құрылысын салу мен дамытуға шамамен 173 млн. теңге, оның ішінде 2 аудан орталығында тоңазытқыш камерасы мен шұжық цехы бар мал сою пункттерінің құрылысын салуға 40 млн. теңге, шұбат дайындау және оны ПЭТ-ке құю жөніндегі сүт цехтарының құрылысын салу және кеңейтуге 17 млн. теңге, жүн жуу жөніндегі цехтар мен тері шикізатын өңдеу жөніндегі цехтар құрылысын салуға 45 млн. теңге, 200 басқа арналған ІҚМ тауарлы сүт фермасын ұйымдастыруға 3,7 млн. теңге және басқаларына қаржы салу жоспарлануда.
Егіншілікте.  Облыстың жайылымдық жерлері мен жайылымның пішен шабу учаскелерінің мардымсыз өнімділігі, оларды жаппай зиянкестерден және мұнайгаз кенорындарын игеру нәтижесінде бүлінуден қорғау жөнінде уақытылы шаралар алу қажеттілігі жағдайын туғызады. 2004 2006 жылдары шегіртке зиянкестеріне және өсімдік зиянкестеріне қарсы күрес жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және оны өткізуге 21,3 млн. теңге бағытталатын болады.
Жер қатынастарын іске асыру мақсатында Маңғыстау облысының жер шаруашылық құрылымының сұлбасы әзірленді, онда қоршаған ортаны қорғау мен облыстағы жерді қорғау жөніндегі қажетті шаралар айқындалды.
Қазіргі кезде жерасты су көздері қорының аздығы себепті, ауыл шаруашылығын сумен жабдықтау, облыстағы су тұтынудың жалпы көлеміндегі үлесі 2,6% құрайды, бұл - өсімдік өсіруді дамытуды елеулі түрде тежеуде. Осынау проблеманы шешуге 2003 2010 жылдарға арналған "Ауыз су" Аймақтық бағдарламасын іске сыру ықпалды жәрдемдесетін болады, оның шеңберінде облыста, әсіресе ауылдық аудандарда сумен қамтамасыз ету жүйесін жақсарту жөніндегі іс шаралар кешені көзделуде. 2003 жылға 8 АЕМ үшін су тазарту ғимараттарын орнатуға жергілікті бюджеттен 106,3 млн. теңге көзделді. Жұмыстың көптеген түрлері бойынша бірінші тоқсанда тендерлер өткізілді және оларды іске асыру жүргізілуде. Тұтас алғанда ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау жүйесін дамытуға 701,2 млн. теңге, оның ішінде республикалық бюджет қаражаты есебінен 287,1 млн. теңге, жергілікті бюджет қаражаты есебінен 356,6 млн. теңге бағытталатын болады, басқа да көздерден 57,8 млн. теңге тартылатын болады, бұл шаруа қожалықтарын және тұтастай ауыл шаруашылығы өндірісін дамытуды ынталандырудың маңызды факторы болмақ. Өңірдің көкөніспен және жеміспен қамтамасыз етілуінің төмен деңгейін ескере отырып суармлы егістікпен айналысуға тілек білдірген шаруа қожалықтарына учаскелер бөлуге, несие алуы үшін бизнес- жобалар түзіп жасауға қажетті көмек көрсетілетін болады.
Ауыл шаруашылығын ақпараттық және материалдық техникалық қамтамасыз ету жүйесін жетілдіру. Ауыл шаруашылығында нарықтық үдерістердің дамуы ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін ақпараттық және техникалық қолдау қажеттілігі жағдайын туындатады. Облыстың ақпараттық маркетингтік жүйені дамыту мақсатында 2004 2006 жылға барлық аудан орталықтарында ақпараттық маркетингтік қызметтерін құруды аяқтау жоспарлануда. Осынау іс шараларға жоспарланған кезеңде жергілікті бюджеттен 1,5 млн. теңге бағыттау көзделген. Облыс ауыл шаруашылығын дамытудың аса маңызды шарты ауылдық тауар өндірушілерін қажетті ауыл шаруашылық техникасымен қамтамасыз ету болып табылады. Ауыл шаруашылығы техникаларының қымбаттығы, "Казагрофинанс" ЖАҚ белгілеген лизингтің қолайсыз шарты, облыстың ауыл тұрғындарын тиісті техникамен қамтамасыз етудің оңтайлы жолдарын іздестіруді талап етеді. Осынау проблеманы шешуде, техника сатып алудың қолайлырақ шартын ұсынатын "Маңғыстауагросервис" МКК-на маңызды рөл беріледі. 2003 жылғы сәуірдегі жағдай бойынша кәсіпорын ауыл шаруашылық техникасына деген сұранысты 50% ғана қанағаттандырады, оның үстіне соңғысының өсу беталысы байқалады. Осының алдындағы кезеңдегідей, 2004 жылы кәсіпорынды қаржыландыру көлемі 50 млн. теңге құрайды, оның 35% ауыл шараушылық техникасын сатып алуға бағыттау көзделуде.
"Бейнеу - МТС" МКК-ның іс жүзіндегі қызметі көрсеткендей, тиісті жағдайларымен МТС құру, тек ауыл шаруашылық техникасымен қамтамасыз етуде ғана емес, сонымен қатар тұтастай тауар өндірісін дамытуда да маңызды рөл атқара алады. 2005 жылы Қарақия ауданында МТС құру жоспарлануда.
Облыс ауыл шаруашылығы өндірушілерінің бірінен бірінің, сондай-ақ аудан орталықтарынан аумақтық өте қашық орналасуы, МТС жүйесін ауқымдырақ күйде дамытуға және несиелік серіктестер құруға мүмкіндік бермейді.
Облыс ауыл шаруашылығын дамыту міндеттері осы салаға инвестицияларды көбейту қажеттілігі жағдайын туғызады. Осы жолдағы басты кедергі ауылдық тауар өндірушілерінің қолында банк несиесін алуы үшін өтімді кепілдіктің болмауы болып табылады. Сондықтан да салаға инвестицияны ынталандыру жөніндегі шаралар, бірінші кезекте оларды тартудың тиімді тетігін жасауды және кредит ресурстарын алуға ауылдық тауар өндірушілеріне барынша жәрдемдесуді көздейді. Осыған байланысты "Маңғыстауагросервис" МКК-ның шаруашылық тетігі мен "Казагрофинанс" ЖАҚ-ның тауарлық несиелеу тетігін одан әрі дамыту және жетілдіру міндеті қойылуда.
Аграрлық сектордың дамуын қамтамасыз ететін қаржы ресурстары. Аграрлық сектор мен оның леспе салаларын дамыту бағдарламасын іске асыру шеңберінде 2004 2006 жылдары қаржы ресурстары мынадай мөлшерде бағытталады деп болжамдалуда:
Жергілікті бюджеттен: 2004 жылы 10 млн. теңге, 2005 жылы 17 млн. теңге, 2006 жылы 10 млн. теңге, басқа көздерден: тиісінше 35,7 млн.теңге, 84,7 млн. теңге, 19,6 млн.теңге.
Болжамдалған нәтижелер:
Облыстың аграрлық саласында іс шараларды жүзеге сыру, 2006 жылы мал басының өсімін 2003 жылмен саластырғанда ІҚМ 9,7%, қой мен ешкі 4,35%, жылқы 5%, түйе 5,8% жеткізуге мүмкіндік береді, бұл мал шаруашылығы өнімінің 14,0% өсімін қамтамасыз етеді. Мал басы санының мардымсыз өсу қарқыны, облыс мал шаруашылығының жайылымдық жердің жай-күйі мен ауа-райы климатының жағдайына тәуелділігімен түсіндіріледі. Бір немесе өзге ауданда тұрақты түрде мезгіл мезгіл қолайсыз жағдай көрініс береді, сондықтан да жоспарды әзірлеу кезінде мал басы санының өсімі мен өнімділігінің, облыстағы аудандар үшін мал тұқымы мен табиғи климаттық жағдайларына тән орташасы алынады. Мал шаруашылығы өнімдерін (жүн, қаракөл) өңдеп ұқсатуды кеңейту, облыс ауыл шаруашылығының экспорттық мүмкіндігін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
"Ауыз су" Аймақтық бағдарламасының шеңберіндегі іс шараларды іске асыру, шаруа қожалықтарын одан әрі дамытуға, әсіресе өсімдік өсіруде, олардың санын көбейтуге ықпал ететін болады. 2006 жылы өсімдік өсіру көлемінің өсімі 2003 жылмен салыстырғанда14,1% құрайды. Тұтас алғанда, 2004 2006 жылдары облыстағы ауыл шаруашылығы өндірісін дамыту жөніндегі шаралар кешенін жүзеге асыру, ішкі базарды азық түлік тағамдарымен толтыруға және аймақтық азық түлік қауіпсіздігінің негізін қалауға ықпал ететін болады.
4 тарау. Ауылдың әлеуметтік саласы мен инфрақұрылымының дамуы.

Важное значение в обеспечении населения области продуктами питания, более эффективном использовании внутренних ресурсов придается развитию сети перерабатывающих производств в сельском хозяйстве.  Программой  развития сельских территорий на 2004-2006 годы в течение трех лет на строительство и развитие объектов по переработке  животноводческой продукции планируется вложить порядка 173 млн.тенге, в том числе на строительство убойных пунктов с холодильной камерой и колбасным цехом в 2 районных центрах - 40 млн.тенге, строительство и расширение молочных цехов по приготовлению шубата и розливу в ПЭТ- 17 млн.тенге, на строительство цехов по мойке шерсти и цехов по выделке кожевенного сырья  45 млн.тенге, организацию молочно-товарной фермы КРС на 200 голов- 3,7 млн.тенге и др.
В земледелии.  Невысокая продуктивность пастбищных угодий и сенокосных участков пастбищ области обуславливает необходимость принятия своевременных мер по их защите от массовых вредителей и разрушения в результате освоения нефтегазовых месторождений. В 2004-2006 годы на организацию и проведение работ по борьбе с саранчовыми вредителями и вредителями растений будет направлено 21,3 млн.тенге.
В целях реализации земельных отношений разработана схема земельно-хозяйственного устройства Мангистауской области, где определены необходимые меры по охране окружающей среды и охране земель в области.
В настоящее время из-за малых запасов подземных источников воды доля сельскохозяйственного водоснабжения и орошения земель в общем объеме водопотребления области составляет 2,6%, что значительно сдерживает развитие растениеводства. Решению этой проблемы будет содействовать  реализация региональной  программы  "Питьевые воды на 2003-2010 годы", в рамках которой предусматривается комплекс мероприятий по улучшению системы водообеспечения в области, особенно в сельских районах. На 2003 год из местного бюджета на установку водоочистительных сооружений для 8-ми СНП предусмотрено 106,3 млн.тенге. По многим видам работ в первом квартале проведены тендера и идет их реализация. В целом на  развитие системы водоснабжения  в сельских населенных пунктах будет  направлено 701,2 млн.тенге, из них за счет средств республиканского бюджета  287,1 млн.тенге, за счет средств местного бюджета -  356,3 млн.тенге, из других источников будет привлечено 57,8 млн.тенге, что станет важным фактором стимулирования развития крестьянских хозяйств и сельскохозяйственного производства в целом. Учитывая низкий уровень обеспеченности региона овощами и фруктами, крестьянским хозяйствам, изъявившим желание заниматься орошаемым земледелием, будет оказываться необходимая помощь в выделении участков, составлении бизнес-проектов для получения кредита.
Совершенствование системы информационного и материально-технического обеспечения сельского хозяйства. Развитие рыночных процессов в сельском хозяйстве обуславливает необходимость информационной и технической поддержки сельхозтоваропроизводителей. В целях развития информационно-маркетинговой системы в сельском хозяйстве области на 2004-2006 годы планируется завершение создания информационно-маркетинговых служб во всех райцентрах. На эти мероприятия в планируемый период предусматривается направить из местного бюджета 1,5 млн.тенге.
Важнейшим условием развития сельского хозяйства области является обеспечение сельских товаропроизводителей необходимой сельскохозяйственной техникой. Дороговизна сельхозтехники, неприемлемые условия лизинга, установленные ЗАО "Казагрофинанс", требуют поиска оптимальных путей обеспечения сельчан области соответствующей техникой. В решении этой проблемы значительная роль отводится ГКП «Мангистауагросервис», предоставляющего более выгодные условия приобретения техники. По состоянию на апрель 2003 года предприятие удовлетворяет спрос на сельхозтехнику лишь на 50%, причем наблюдается тенденция роста последнего. Как и в предыдущие периоды, в 2004 году объем финансирования предприятия составит 50 млн.тенге, 35% из которых предполагается направить на приобретение сельхозтехники.
Как показала практика деятельности ГКП "Бейнеу-МТС", создание МТС при соответствующих условиях может сыграть важную роль не только в обеспечении сельхозтехникой, но и в целом в  развитии товарного производства. В 2005 году планируется создание МТС в Каракиянском  районе. Чрезмерная территориальная удаленность сельхозпроизводителей области между собой, а также от районных центров не позволяет развивать в больших масштабах систему МТС и создавать кредитные товарищества.
Задачи развития сельского хозяйства области обуславливают необходимость увеличения инвестиций в эту сферу. Главным препятствием на этом пути является отсутствие у сельских товаропроизводителей ликвидного залога для получения банковских кредитов. Поэтому меры по стимулированию инвестиций в отрасль предполагают в первую очередь выработку эффективного механизма их привлечения и максимальное содействие сельским товаропроизводителям в получении кредитных ресурсов. В этой связи ставится задача дальнейшего развития и совершенствования хозяйственного механизма ГКП "Мангистауагросервис"» и механизма товарного кредитования ЗАО "Казагрофинанс".
Финансовые ресурсы, обеспечивающие развитие аграрного сектора.
В рамках реализации программы развития аграрного сектора и сопутствующих отраслей прогнозируется в 2004-2006 годах направление финансовых ресурсов в следующих размерах:
Из местного бюджета:
в 2004 году - 10 млн.тенге,
в 2005 году - 17 млн.тенге,
в 2006 году - 10 млн.тенге,
других источников: 35,7 млн.тенге, 84,7 млн.тенге, 19,6 млн.тенге соответственно.
Прогнозируемые результаты:
Осуществление мероприятий в аграрной сфере области позволит достигнуть в 2006 году роста поголовья КРС по сравнению с 2003 годом на 9,7%, овец и коз- на 4,3%, лошадей- на 5%, верблюдов- на 5,8%, что обеспечит рост продукции животноводства на 14,0%. Невысокие темпы роста численности поголовья скота объясняются жесткой зависимостью животноводства области от состояния пастбищных угодий и погодно-климатических условий. С постоянной периодичностью неблагоприятные условия проявляются в том или ином районе, поэтому продуктивность и рост численности поголовья при разработке плана приняты усредненные, характерные для районированных в области пород и природно-климатических условий. Расширение переработки животноводческой продукции (шерсти, каракуля) позволит увеличить экспортные возможности сельского хозяйства области.
Реализация мероприятий в рамках региональной  программы  «"Питьевая вода"» будет способствовать дальнейшему развитию крестьянских хозяйств, увеличению их численности, особенно в растениеводстве. Рост объема продукции растениеводства в 2006 году составит 14,1% по сравнению с 2003 годом.
В целом осуществление комплекса мер по развитию сельскохозяйственного производства области в 2004-2006 годы будет способствовать насыщению внутреннего рынка продуктами питания и заложит основу продовольственной безопасности региона.
Глава 4. Развитие социальной сферы и инфраструктуры села.

1. Талдау: 2002-2003 жылдар
Облыста 40 елді мекенді қамтитын 4 ауылдық аудан бар. Облыс ауыл шаруашылығының жалпы өнімінде Маңғыстау (43%) мен Бейнеу (27%) едәуір үлеске, Қарақия (15%) мен Түпқараған (11%) аз үлеске ие.
Ауылда ауыл шаруашылығы өндірісінің нашар дамуы, өнеркәсіп кәсіпорыдарының болмауы, жұмыс орындарының жеткіліксіздігі ауыл халқы табысының төмен деңгейін айқындайды. Дегенмен халықтың басым көпшілігінде жеке шаруашылығында өзінің тұтынуына арналған, сонымен қатар облыс базарларында сатуға арналған әртүрлі малы бар.
Аудандар арасындағы табыс деңгейі барынша, атап айтқанда орташа жалақы мөлшері бойынша сараланып жіктелу байқалады. 2002 жылы аудандар бойынша орташа айлық жалақы 10798 ден 21811 теңге аралығын құрады.
Инженерлік инфрақұрылымның даму деңгейі.
Сумен жабдықтау.  Облыста сапалы сумен жабдықтауды қамтамасыз етуде жеткілікті түрде елеулі проблема бар. Ауылдық елді мекендерді ауыз сумен жабдықтау, жерасты тұщы су көздері, Астрахань Маңғыстау су таратқышынан алынатын еділ суы және ішінара "МАЭК - Казатомпром" ЖШС-нің тұщытылған суы арқылы жүзеге асырылады. Су таратқыштың тозуы, оның бүкіл желісі бойына тазартқыш ғимараттарының болмауы тек техникалық қажетке ғана пайалануға жарамды, ауыз судың төмен сапасы көрініс береді. Облыстың аудандары бойынша су таратқыштың жалпы ұзындығы 412 км құрайды. Су құбырлары жоқ АЕМ алатын үлесі облыс бойынша 82,5% құрайды. Елді мекендердің бір бөлігі ұзақ мерзімде төлем төлемуі себепті сумен жабдықтаудан ажыратылған. Әрекет үстіндегі су құбырлары санитарлық талаптарға жауап бермейді.
Газдандыру.  Қазіргі кезде негізінен аудан орталықтары табиғи газбен қамтамасыз етілуде. Бейнеу ауданы едәуір дәрежеде газдандырылған: барлық елді мекендері немесе аудан халқының 100% жуығы табиғи газбен қамтамасыз етілген.
Маңғыстау ауданында күні бүгін 10,5 мың адам халқы бар Шетпе селосы немесе аудан тұрғындары жалпы санының 36%, Онды селосы мен Бекі селосы газдандырылған, Тұщыбек селосы, Жыңғылды селосы, Жармыш селосы газдандыру кезегінде тұр.
Түпқараған ауданында тек қана 3,7 мың адам халқы бар Ақшұқыр селосы мен 0,4 мың адам халқы бар Тельман селосы немесе ауылдық аудан халқының 57,7% газдандырылған. Қарақия ауданында АЕМден Құланды селосы мен Бостан селосы газдандырылған. Табиғи газды тұтынушылар саны 2,4 мың адам немесе аудан тұрғындары жалпы санының 21,7%. 2004 жылға көзделген Құрық селосы мен Жетыбай кенті газдандырудың және ЖСҚ әзірлеуге 2003 жылы 342,0 млн. теңге бюджет қаражаты бөлінді және игерілді. Бұдан басқа, 2002 жылы 15,2 млн. теңге сомасында Баяды селосын газдандыру аяқталды.
Электр энергиясымен қамтамасыз етілуі. Қазіргі күнге облыстың барлық ауылдық елді мекендері "МАЭК-Казатомпром" ЖШС-нен тұрақты түрде электрмен жабдықталумен қамтамасыз етілген. Ауылдық аудандарға электр энергиясын тасымалдауды "Маңғыстау электр жүйесін тарату компаниясы" ААҚ ("МЭЖТК") жүзеге асырады.

1. АНАЛИЗ: 2002-2003 годы.
В области имеется 4 сельских района, охватывающих 40 населенных пунктов. Наибольшую долю в валовом продукте сельского хозяйства области занимают Мангистауский  (43%) и Бейнеуский (27%) районы, меньшую долю- Каракиянский (15%) и Тупкараганский (11%) районы.
Слабое развитие сельскохозяйственного производства, отсутствие промышленных предприятий, недостаток рабочих мест на селе предопределяет низкий уровень доходов сельского населения. Однако подавляющее большинство населения имеет в личном подворье различный скот, предназначенный как для личного потребления, так и для реализации на рынках области.
По уровню доходов между районами наблюдается  дифференциация, в частности по размеру средней заработной платы. Среднемесячная заработная плата в 2002 году составляла по районам от 10798 до 21811 тенге.
Уровень развития инженерной инфраструктуры.
Водоснабжение.  Область имеет достаточно серьезные проблемы в обеспечении качественного водоснабжения. Питьевое водоснабжение сельских населенных пунктов осуществляется подземными источниками пресных вод, волжской водой из водовода Астрахань-Мангышлак и частично опресненной водой ТОО "МАЭК-Казатомпром". Изношенность водовода, отсутствие на протяжении всей его линии очистных сооружений отражается на низком качестве питьевой воды, пригодной только для использования в технических нуждах. Общая протяженность водоводов по районам области составляет 412 км.
Удельный вес СНП, не имеющих водопроводы составляет по области 82,5%. Часть населенных пунктов отключены от водоснабжения из-за хронических неплатежей. Действующие водопроводы не отвечают санитарным требованиям.
Газификация.  В настоящее время обеспечиваются природным газом в основном районные центры. Наиболее газифицированный Бейнеуский район: обеспечены природным газом все сельские населенные пункты или почти 100% населения района.
В Мангистауском районе на сегодня газифицирован районный центр - с.Шетпе с населением 10,5 тыс.человек или 36% от общего количества жителей района, с.Онды и с.Беки, на очереди газификация с.Тущибек, с.Жынгылды, с.Жармыш.
В Тупкараганском районе газифицировано только с.Акшукур с численностью населения 3,7 тыс.человек и с.Тельман с численностью населения 0,4 тыс.чел. или 57,7% сельского населения района.
В Каракиянском районе из СНП газифицированы с.Куланды и с. Бостан. Количество потребителей природного газа 2,4 тыс.человек или 21,7% от общего количества жителей района. В 2003 году выделено и освоено 342,0 млн.тенге бюджетных средств на разработку ПСД и газификацию с.Курык и с.Жетыбай, предусмотренную в 2004 году. Кроме того, в 2002 году завершена газификация с.Баянды на сумму 15,2 млн.тенге.
Обеспеченность электроэнергией.  На сегодня все сельские населенные пункты области обеспечены устойчивым электроснабжением от ТОО «МАЭК-Казатомпром». Транспортировку электроэнергии в сельские районы осуществляет ОАО «Мангистауская распределительная электросетевая компания» («МРЭК»).

Ауылдық елді мекендер 366 млн. кВт/сағ., оның ішінде өнеркәсіп 345,6 млн. кВт/сағ., әлеуметтік мәдени, тұрмыстық объектілер 0,6 кВт/сағ., тұрғын халық 19,8 кВт/сағ. тұтынады.
Ауылдық елді мекендерді электрмен жабдықтауды жүзеге асыратын электр жүйелерінің жалпы ұзындығы 2059,5 км, оның ішінде 0,4 кВ 489,7 км, 6 10 кВ 1569,8 км. 1990 жылға дейін 1704 км электр жүйесі немесе барлық әрекет үстіндегісінің 82,7% қатарға қосылып пайдалануға берілген, қалғандары 19901995 жылдары жұмысқа қосылған. Қазіргі күнге 111 км электр желісі (5,4%) қайта жаңартуды талап етеді, қалғандарының жай күйі қанағаттанарлық жағдайда. Электрмен жабдықтау желілеріне 40,5 мың кВ жалпы белгіленген қуаты бар 258 трансформаторлық кіші станция (ТК) орнатылған, олардың 255і (71%) 1990 жылға дейін, қалғандары 1990-1995 ж.ж. кезеңде қатарға қосылып пайдалануға берілген.
Байланыс. Ауылдық елді мекендер жалпы санының 6-да ешқандай телефон байлынысы жоқ. Жалпы пайдаланудағы ауылдық жүйе, осыған ұқсас коммуникациялық және арна құрайтын аппаратураларының тозған көлемі басым сипатталатын, әбден тозған жабдықтардан тұрады. 25 ауылдық АТС-тің 24-і осыған ұқсас үйлесімді қарқынды да және бар болғаны 1-уі ғана сандық болып отыр. Соңғы екі жыл ішінде ауылда телефон аппараттары саны өсуінің тұрақты беталысы байқалады. Сонымен қатар, облыс бойынша станциялардың 80% 20 және оданда көп жыл жұмыс істеуде, ауылдағы әрекет үстіндегі абоненттердің 22,8% қалааралық жүйеге шығу мүмкіндігі жоқ.
Халықтық сирек қоныстауны мен елді мекендер аралығының едәуір қашықтығы, қосу желілерінің айтарлықтай ұзындығы ауылдық байланысты ұйымдастыруды қиындатады, және, соның салдарынан олардың жұмыс істеу қабілеті мен ақаусыздығын қалыпты ұстау үшін пайдалану шығындары үлкен, жүйенің тозған элементтерін қысқа мерзімде ауыстыру мүмкіндігі жоқ.
Ауылды телекоммуникация қызмет көрсетулерімен қамтамасыз ету проблемасын шешу үшін "Қазақтелеком" ААҚ "ДАМА" талабы бойынша арналарды бере отырып, кіру технологиясы боынша ҚSAT жабдығында ауыл және баруы қиын аудандар үшін ұлттық спутниктік байланыс жүйесі құрылысын салуды жүзеге асыруда. Облыс бойынша спутниктік жүйенің жалпы сыйымдылығы 18 станция құрайды, оның ауылдағысы 13 станция. Бұдан басқа, облыс ауылдарында СМАРТ карт технологиясы бар 8 таксофон орнатылған, бұл облыс бойынша 11,8% құрайды. Бейнеу ауданында, Бейнеу селосында 100% тозған, 1982 жылы шығарылған АТСК 100/100 жабдығы орнатылған. 2002 жылы жабдыққа шағын жетілдіру жүргізілді. Осы тектес жағдай Маңғыстау мен Қарақия аудандарында қалыптасып отыр.

Сельскими населенными пунктами потребляется 366 млн. кВт/час, в том числе промышленностью  345,6 млн. кВт/час, объектами соцкультбыта  0,6 кВт/час, населением  19,8 кВт/час.
Общая протяженность электрических сетей, осуществляющих электроснабжение сельских населенных пунктов составляет 2059,5 км, в том  числе    0,4 кВ  489,7 км, 6-10 кВ  1569,8 км. До 1990 г. в эксплуатацию введены 1704 км электросетей или 82,7% от всех существующих, остальные  введены в работу 1990-1995 гг. На сегодня требуют реконструкции 111 км электрических линий (5,4%), состояние остальных удовлетворительное.
На линиях электроснабжения установлены 358 трансформаторных подстанций (ТП) с общей установленной мощностью 40,5 тыс. кВ, из которых 255 (71%) введены в эксплуатацию до 1990 года, остальные в период 1990-1995 гг.
Связь.  Из общего количества  сельских населенных пунктов 6 - вообще не имеют телефонной связи. Сельская сеть  общего пользования представляет собой достаточно изношенное оборудование с преобладанием  объема  устаревшей  аналоговой  коммунитационной  и каналообразующей аппаратуры. Из 25 сельских  АТС  24 аналогов координатного темпа и всего 1 цифровая. В течение последних  двух лет наблюдается стойкая тенденция  роста количества  телефонных аппаратов на селе. Вместе с тем по области 80% станций работают  по 20 и более лет, 22,8% существующих абонентов села не имеют  возможности выхода  на междугороднюю сеть.
Малая плотность  населения и значительные  расстояния между населенными пунктами  затрудняют организацию сельской связи  большая протяженность  соединительных линий, и, как следствие,  большие эксплуатационные   затраты для поддержания  их  работоспособности и  исправности , невозможность  замены в короткие сроки  устаревших элементов сети.
Для решения проблемы обеспечения села услугами телекоммунациий  ОАО «Казахтелеком» осуществляет  строительство Национальной спутниковой  сети связи  для сельских и труднодоступных районов на  VSAT- оборудовании по технологии доступа с предоставлением каналов  по требованию (ДАМА). Общая емкость спутниковой сети по области составляет 18 станций, из них на селе 13 станций.
Кроме того, в селах области установлены 8 таксофонов с технологией  СМАРТ- карт, что составляет 11,8% от общего количества по области. В Бейнеуском районе, в с.Бейнеу установлена  АТСК 100/100 - оборудование выпуска 1982 годом со 100% износом. В 2002 году проведена малая модернизация оборудования. Аналогичная ситуация сложилась в Мангистауском и Каракиянском районах.

Көлік инфрақұрылымы.  Бейнеу ауданы бойынша жолдың жалпы ұзындығы 32,2 км құрайды, оның 14,2 км асфальт жамылғысы жоқ, 18,0 км қиыршақ тас жамылғысы бар. Аудандағы 10 елді мекеннің 5-де: Ноғайты, Тұрыш, Есет, Қызыл - Әскер, Төлепте қатқыл табанды автомобиль жолы бар.
Түпқараған ауданы бойынша "Форт Шевченко - Таушық" автомобиль жолы (80 км) өтеді, ол ауа райының қолайсыз жағдайында пайдалануға жарамсыз болып қалады және күрделі жөндеуді талап етеді. Маңғыстау ауданындағы әрекет үстіндегі "Тұщықұдық - Қызан" қиыршақ тас жолы да жөндеуді талап етеді, 3 елді мекенде (Сазды селосы, Жарма, 15 Бекет) тек қана қара жол бар. Қарақия ауданында оған дейін қатқыл табанды автомобиль жолы жоқ бір ауылдық елді мекен Аққұдық селосы бар. Құланды селосындағы, Бостан селосындағы, Сенек селосындағы кентшілік және асфальтталған жолдар да жөндеуді талап етеді.
Облыс бойынша қатқыл табанды автомобиль жолы жоқ 9 ауылдық елді мекен бар немесе АЕМ жалпы санының 22,5%.
2002 жылы жалпы пайдаланатын автомобиль жолдарын дамытудың 2001 2005 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасына сәйкес ауыл жолдарын дамыту жөнінде іс шаралар іске асырылады.
Ұзындығы 14 км "Шетпе - Қызан" қиыршақ тас жолы мен Шетпе селосы мен Құрық селосындағы ұзындығы 6 км асфальттыбетон жабындылы жолдарды орта жөндеуге 72,7 млн. теңге бөлінді.
Әлеуметтік инфрақұрылымның даму деңгейі.
Денсаулық сақтау.  Ауыл халқына бекітілген нормативке сәйкес 3 Орталық аудандық ауруханасы, 5 ауылдық учаскелік ауруханасы, 9 отбасылық дәрігерлік амбулаториясы, 10 фелдьшерлік акушерлік пункттері жекелеген орын жайсыз медициналық көмек көрсетеді.
Ауылдың дәрігерлермен қамтамасыз етілуі облыстық орташа көрсеткіштен төмен, ең төменгі көрсеткіш облыс бойынша 31,2 орнына, Маңғыстау ауданында 14,9 және Қарақия ауданында 17,8 болып отыр. Орта медициналық қызметшілермен қамтамасыз етілуі бойынша көрсеткіш, Түпқараған ауданы бойынша 63,0 және Маңғыстау ауданы бойынша 78,6 болып облыстық орташа көрсеткіштен төмен болып отыр.
Облыстың барлық аудандарында ауруханалық төсек орынмен төмен қамтамасыз етілуі мына аудандарда байқалады: облыстық орташа көрсеткіш 65,0 орнына, Түпқарағанда - 53,7, Бейнеуде - 55,0, және Маңғыстауда - 57,6.
2001 жылғы маусымда облыста денсаулық сақтау жетілдірудің 2001-2003 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасы әзірленіп, бекітілді, онда ауылдық денсаулық сақтау жүйесін дамытуға және әсіресе туберкулезге қарсы күреске маңызды мән берілді. 2002 жылы Бейнеу ауданындағы туберкулез ауруханасының балалар бөліміне және Түпқараған ауданындағы жұқпалы аурулар ауруханасына, 4 ОАА-ға, 3 АУА-ға, 12 ОДА-ға, 4 аудандық емханаға күрделі жөндеу жүзеге асырылды, Шетпе селосында аудандық туберкулез ауруханасының, Сайөтес селосында АДА-ның, Ақшымырау селосында ФАП-тің құрылысын салудың ЖСҚ түзіліп жасалды. 2003 жылы жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен Қарақия ауданындағы ОАА-ға, Бейнеу ауданындағы аудандық туберкулез ауруханасына, Тиген селосындағы медпунктте, Қарақия ауданындағы 2 ОДА-ға күрделі жөндеу жүргізу, Маңғыстау ауданының Өтес селосында 56,6 млн. теңге жалпы сомасында медицина қызметкерлеріне арнап тұрғын үйі бар медпункт құрылысын салу жоспарлануда. Ауылдық елді мекендердің денсаулық сақтау саласындағы негізгі проблемалары білікті кадрлардың жеткіліксіздігі мен ауылдық емдеу - алдын алу мекемелеріндегі материалдық техникалық базасының жеткіліксіздігі болып табылады.
Білім беру.  Ауылдық жерде білім беру мекемелерінің жүйесі, 19,3 мың орынға арналған 48 мектептен тұрады. Мектептердегі оқушы орынмен қамтамасыз етілу деңгейі 87,1% құрайды. Оқушы орындар жеткіліксіздігінің едәуір дәрежесі Бейнеу ауданында (73,4%) байқалады. Мектеп жасындағы балалардың қамтылуын талдау көрсеткендей, АЕМ-дің 77,5% (31) білім беру нормативіне сәйкес мектептер бар, АЕМ-нің 1-де Маңғыстау ауданының Yштаған селосында мектеп нормативке сәйкес келмейді, апатты жағдайда тұр. Ауылдық елді мекендердің 8-де ешбір мектеп жоқ, оның 3-де Маңғыстау ауданының Тиген селосы мен Тұщыбек селосында, Түпқараған ауданының Тельман селосында нормативке сәйкес болуға тиіс. 2003 2010 жылдарға арналған "Ауыл мектебі" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс шаралар жоспарына сәйкес облыста ауылдық елі мекендерде білім беру жүйесін дамыту және жетілдіру жөнінде шаралар алынуда. 2002 жылы 5 мектепте күрделі жөндеу мен Бейнеу ауданының 5 мектебін кеңейту жүзеге асырылды, Маңғыстау ауданындағы 2 орта мектеп құрылысын салудың ЖСҚ түзіліп жасалды. Қарақия ауданының Құрық селосында 35 орынға арналған туберкулезге ойысқан және туберкулезге жанасқан балалар үшін мектепке дейінгі балалар ұйымы ашылды. 2003 жылға жергілікті бюджет арқылы Бейнеу мен Маңғыстау аудандарындағы 5 орта мектепті күрделі жөндеуге, оның 1-уі Маңғыстау ауданында, қалғаны Бейнеу ауданында спорт залы мен мектепке 4 жапсарлас құрылыс салуға 190 млн. теңге көзделуде. Ауылда білім беру жүйесін дамыту жөніндегі жүргізілген іс-шараларға қарамастан, ауылдық мектептерді материалдық-техникалық жарақтандыру мен ақпараттандыру, оларды білікті кадрлармен жасақтау проблемалық мәселелер болып қалуда.
2. Келешегі: 2004-2006 жылдар
Мақсаты мен міндеттері.

Транспортная инфраструктура.  Общая протяженность дорог по Бейнеускому району составляет 32,2 км, из которых 14,2 км имеют асфальтовое покрытие, 18,0 км  гравийное покрытие.  Из 10 населенных пунктов района 5  не имеют автодорог с твердым покрытием: Ногайты, Турыш, Есет, Кызыл-Аскер, Толеп.
По Тупкараганскому району проходит  а/д «Форт-Шевченко  Таучик» (80 км), которая при плохих погодных условиях становится не пригодной к эксплуатации и требует капитального ремонта.
В Мангистауском районе существующая гравийная дорога «Тущикудук-Кызан» также требует ремонта, в 3-х населенных пунктах (с. Сазды, Жарма, 15 Бекет) имеется только грунтовая дорога.
В Каракиянском районе имеется один сельский населенный пункт, до которого нет автодороги с твердым покрытием  с.Аккудук. В с.Куланды,  с.Бостан, Сенек внутрипоселковые и асфальтированные дороги также требуют ремонта.
Всего по области имеется 9 сельских населенных пунктов, не имеющих автодороги с твердым покрытием или 22,5% от общего количества СНП.
В 2002 году в соответствии с региональной  программой развития автомобильных дорог общего пользования на 2001-2005 годы были реализованы мероприятия по развитию сельских дорог. 72,7 млн.тенге было выделено на средний ремонт гравийной дороги «Шетпе-Кызан» протяженностью 14 км и асфальтобетонное покрытие дорог протяженностью 6 км в с.Шетпе и с.Курык.
Уровень развития социальной инфраструктуры.
Здравоохранение.  Медицинскую помощь сельскому населению в соответствии с утвержденными нормативами оказывают 3 Центральные районные больницы, 5 сельских участковых больниц, 9 семейных врачебных амбулаторий, 10 фельдшерско-акушерских пунктов, 2 фельдшерских пункта с помещениями и 10 фельдшерских пунктов без отдельного помещения.
Обеспеченность врачами на селе ниже среднеобластного показателя, самый низкий показатель отмечается в Мангистауском районе  14,9 и Каракиянском районе  17,8 при 31,2 по области. По обеспеченности средним медицинским персоналом показатель меньше среднеобластного по Тупкараганскому району  63,0 и по Мангистаускому району  78,6.
Во всех районах области наблюдается низкая обеспеченность больничными койками: в Тупкараганском - 53,7, Бейнеуском - 55,0 и Мангистауском районах  - 57,6  при среднеобластном показателе  65,0.
В июне 2001 года в области была разработана и утверждена региональная программа совершенствования системы здравоохранения на 2001-2003 годы, где немаловажное значение отводится развитию системы сельского здравоохранения и в особенности борьбе с туберкулезом. В 2002 году осуществлен капремонт детского отделения туббольницы в Бейнеуском районе и инфекционной больницы в Тупкараганском районе, 4 ЦРБ, 3 СУБ, 12 СВА, 4 районных поликлиник, составлен ПСД строительства райтуббольницы в с.Шетпе, СВА в с.Сай-Утес, ФАП в с.Акшимырау. В 2003 году за счет средств местного бюджета планируется произвести капремонт ЦРБ в Каракиянском районе, райтуббольницы в Бейнеуском районе, медпункта в с.Тиген, 2 СВА в Каракиянском районе, строительство медпункта с жильем для медработников в с.Отес Мангистауского района на общую сумму 56,6 млн.тенге. Основными проблемами сельских населенных пунктов в сфере здравоохранения являются нехватка квалифицированных кадров, и недостаточная материально-техническая база сельских лечебно-профилактических учреждений.
Образование.  Сеть общеобразовательных учреждений в сельской местности представлена 48 школами на 19,3 тыс.мест. Уровень обеспеченности ученическими местами в школах составляет 87,1%. В наибольшей степени нехватка ученических мест наблюдается в Бейнеуском районе (73,4%). Анализ охвата обучением детей школьного возраста показывает, что в 77,5% (31) СНП имеются школы в соответствии с образовательными нормативами, в 1 СНП (2,5%)  с.Уштаган Мангистауского района  школа не соответствует нормативам, находится в аварийном состоянии. В 8-ми сельских  населенных пунктах школы вообще отсутствуют, из них в 3-х они должны быть в соответствии с нормативами  в с.Тиген и с.Тущибек Мангистауского района, с.Тельман Тупкараганского района.
В соответствии с планом мероприятий по реализации государственной  программы  «"Ауыл мектеби» на 2003-2010 годы" в области принимаются меры по развитию и совершенствованию образовательной сети в сельских населенных пунктах. В 2002 году осуществлены капитальный ремонт в 5 школах и мероприятия по расширению в 5 школах Бейнеуского района, составлены ПСД строительства 2 средних школ в Мангистауском районе. В с.Курык Каракиянского района открыта детская дошкольная организация для тубвиражных и тубконтактных детей на 35 мест.
На 2003 год местным бюджетом предусматривается порядка 190 млн тенге на капремонт 5 средних школ в Бейнеуском и Мангистауском районе, строительство спортзала и 4 пристроек к школе, в том числе 1  в Мангистауском, остальные в Бейнеуском районе. Несмотря на проводимые мероприятия по развитию сети образования на селе, остаются проблемными вопросы материально-технического оснащения и информатизации сельских школ, комплектации их квалифицированными кадрами.
2.ПЕРСПЕКТИВЫ: 2004-2006 годы.
Цели и задачи развития:

Ауылдық әлеуметтік саласы мен инфрақұрылымының дамуы 2004 2006 жылдардағы кезеңге арналған еліміздің әлеуметтік экономикалық саясатының басым бағыттарының бірі болып табылатын ауыл халқының қалыпты өмір тіршілігін қамтамасыз етуін басты шарты. Ауылдың әлеуметтік саласы мен инфрақұрылымын дамытудың басты мақсаты бұл ауылдардың тіршілігін қамтамасыз етудің жағдайларын теңестіру қажеттілігі. Осынау мақсатқа қол жеткізу мынадай міндеттерді іске асыруды көздейді:
1. Ауылдың инженерлік инфрақұрылымын дамыту.
2. Ауылдың әлеуметтік инфрақұрылымын дамыту және жетілдіру.
3. Кәсіпкерлікті дамыту және ауылдағы жұмыспен қамтылу проблемасын жұмсарту.
Мақсаттар мен міндеттерге  қол жеткізудің жолдары.
Алға қойылған мақсаттар мен міндеттеге қол жеткізудің жолдары.
Ауылдық жерде инженерлік инфрақұрылымды дамыту, әртүрлі салалар мен бағыттарды іс-шаралар кешенін көздестіреді, оны іске асыруға 2004-2006 жылдары 1,7 млрд. теңге, оның ішінде республикалық бюджеттен 287,1 млн. теңге, жергілікті бюджеттен 1,3 млрд. теңге, басқа да көздерден 0,06 млн. теңге бағыттау көзделуде.
Сумен жабдықтау саласында Топтық су таратқыштардың қанағаттанғысыз техникалық жай-күйі, халық тұтынатын ауыз су сапасының төмендегі мынадай бірқатар іс-шараларды орындауды талап етеді:
- сумен жабдықтау мен канализация жүйелерінің объектілеріне қайта жаңарту мен техникалық қайта жарақтандыруды жүзеге асыру;
Жоспарланған кезеңде ұзындығы 7 км "Қарағайлы Қызыләскер" су таратқышын қайта жаңарту, 2 АЕМ-де канализациялық тазарту ғимаратын қайта жаңарту көзделуде.
- халыққа суды жеткізу мен тазарту мәселелерін шешу;
Халық тұтынатын ауыз судың сапасын қамтамасыз ету мақсатында 11 ауылдық елді мекенде 157,8 млн. теңге жалпы сомасында су тазарту және су тұщыту қондырғылары орнатылатын болады.
- сумен қамтамасыз етудің жаңа объектілері құрылысын салу;
Ұзындығы 13 км Тұщықұдық Шебір су таратқыш, 4 елді мекенде жалпы ұзындығы 30,9 км кентшілік су құбырлары, 5 АЕМ-де суға арналған әртүрлі сыйымдылықтағы резервуарлар құрылысын салу жоспарлануда.
- бірқатар ауылдық елді мекендерде қолда бар жерасты су, кенорындарын тиімді пайдалану жөніндегі іс  шараларды іске асыру.
Сумен қамтамасыз етудің баламалы көздерін құру мақсатында, ауылдық елді мекендердің маңайындағы барланған ауыз су кенорындарында 5 ұңғыма бұрғылау жоспарлануда. Тұтас алғанда, ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау жүйесін дамытуға 701,2 млн. теңге, оның ішінде республикалық  бюджеттің қаражаты есебінен  287,1 млн. теңге, жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен  356,3 млн. теңге бағытталып, басқа да көздерден 57,8 млн. теңге тартылатын болады.
Ауыл жолдарын дамыту.

Развитие социальной сферы и инфраструктуры села - главное условие обеспечения нормальной жизнедеятельности сельского населения, являющегося одним из приоритетных направлений социально-экономической политики страны на период 2004-2006 годы.
Главная цель развития социальной сферы и инфраструктуры села - это необходимость выравнивания условий жизнеобеспечения села. Достижение этой цели предполагает реализацию следующих задач:
1. Развитие инженерной инфраструктуры села.
2. Развитие и совершенствование социальной инфраструктуры села.
3. Развитие предпринимательства и смягчение проблемы занятости на селе.
Пути достижения целей и задач.
Развитие инженерной инфраструктуры сельской местности предусматривает комплекс мероприятий в различных сферах и областях, на реализацию которых в 2004-2006 годы предполагается направить порядка 1,7 млрд.тенге, в том числе из республиканского бюджета 287,1 млн.тенге, местного бюджета 1,3 млрд.тенге, из других источников 0,06 млн.тенге.
В сфере водоснабжения.
Неудовлетворительное  техническое состояние групповых водопроводов, низкое качество  потребляемой населением  питьевой воды  требуют выполнения  ряда мероприятий:
-осуществление реконструкции и технического перевооружения объектов систем водоснабжения и канализации;
На планируемый период предусмотрена реконструкция водовода «Карагайлы-Кызыласкер» протяженностью 7 км, реконструкция канализационно-очистных сооружений (КОС) в  2-х СНП.
- решение вопросов очистки и доставки воды населению;
В целях обеспечения качества потребляемой населением питьевой воды  в 11-ти  сельских населенных пунктах  будут  установлены водоочистные и водоопреснительные  установки на общую сумму 157,8 млн.тенге,
-       строительство новых объектов водообеспечения;
Планируется строительство водовода Тущекудук-Щебир протяженностью 13 км, в 4-х населенных пунктах - внутрипоселковых водопроводов общей протяженностью 30,9 км; в 5-ти СНП  резервуаров для воды различной емкостью.
-       реализацию мероприятий по эффективному использованию имеющихся месторождений подземных вод в ряде сельских населенных пунктов.
В целях создания альтернативных источников водообеспечения  планируется пробурить 5 скважин на разведенных месторождениях питьевой воды, прилегающих к сельским населенным пунктам.
В целом на  развитие системы водоснабжения  в сельских населенных пунктах будет  направлено 701,2 млн.тенге, из них за счет средств республиканского бюджета  287,1 млн.тенге, за счет средств местного бюджета -  356,3 млн.тенге, из других источников будет привлечено 57,8 млн.тенге.

Ауыл жолдарын дамыту жөніндегі іс-шаралар, жергілікті бюджеттің қаражатын, сонымен қатар тартылатын әртүрлі көздердің қаражатын пайдалана отырып, 150 км автомобиль жолдарының құрылысын салуды, жалпы ұзындығы 200 км астам кентшілік және кенттераралық жолдарға күрделі жөндеу жүргізуді көздестіреді.
Ауылдық жолдарды дамыту жөніндегі іс-шаралар Маңғыстау ауданында ұзындығы 15 км Көңдіқұдық Тұщықұдық жолдарының құрылысын салуды, Түпқараған ауданының Таушық селосындағы жолына асфальт жабындысымен жайғастыруды көздестіреді. Осынау мақсатқа жергілікті бюджеттен 179,0 млн. теңге бөлу көздестірілуде. Бұдан басқа, 2001 2005 жылдарға арналған автомобиль жолдарын дамытудың аймақтық бағдарламасына сәйкес жыл санын облыстық маңызы бар жолдарды, қалаішілік және кентшілік жолдарды ұстау, ағымдағы және күрделі жөндеу жөніндегі іс-шаралар жүргізілетін болады.
АЕМ байланысты дамыту мен телефондандыру. Ауылдық байланысты есепке ала отырып, жоспарланған кезеңде мынадай іс-шаралар көзделеді:
- облыстың 23 ауылдық елді мекенінде ұқсас АТС-ті сандыға ауыстыру жолымен телекоммуникацияның әрекет үстіндегілерін жетілдіру және жаңа коммуникациялық жүйелер құрылысын салу;
- абоненттердің қарааралық пен халықаралық жүйелерге қол жетіміділігін қамтамасыз ету;
- радио қол жетімділігі (WWҰ) мен радио ұзартқыштарын енгізу;
Көрсетілген іс-шаралар АЕМ-дің 7-де жүргізілетін болады.
- аудан орталығы  ауыл учаскесінде ИКМ-30 беріліс жүйесін орнату арқылы СТС бастапқы жүйесін сандылау;
- шалғай жатқан және баруы қиын аудандарда ДАМА үлгісіндегі спутниктік байланыс жүйесін енгізу. Жоспарланған кезеңде 5 елді мекенде спутниктік байланыс жүйесі орнатылатын болады.
Бұдан басқа, облыстың ауылдық елді мекендерінде пошта байланысының сапасын жақсарту мен жүйесін кеңейтудің шаралары алынатын болады.
Аталған іс-шараларды "Қазақтелеком" ААҚ мен "Қазпошта" ААҚ филиалдары, осы компаниялардың өндірістік бағдарламаларында көзделген сома шегінде жүргізетін болады.
Ауылдарды газдандыру.  Ауылдарды газдандыру жөніндегі іс-шаралар 6 елді мекенде газ құбырлары жүйесі мен газдандыру құрылысын салуды көздестіреді. Осынау мақсаттарға жергілікті бюджеттің әртүрлі көздерінен 711 млн. теңге бағытталатын болады.
Ауылдың әлеуметтік инфрақұрылымын дамыту.
Білім беру. 2005 жылға дейін ауылда білім беру жүйесін дамыту "Ауыл мектебі" бағдарламасының және "2001 2005 жылдарға арналған Маңғыстау облысының білім беру жүйесін жетілдіру" Аймақтық бағдарламасының шеңберінде жүзеге асырылатын болады.
2010 жылға дейін ауылда білім берудің сапасы мен қол жетімділігін арттыру үшін мыналар көзделеді:
- ауылдық жалпы білім беретін мектептер мен мектепке дейінгі ұйымдар жүйесін дамыту;
Алдағы кезеңде ауылдық елді мекендердің 7-де 4 жаңа үлгідегі мектеп пен 2625 оқушы орынға арналған жалпы білім беретін мектептер үшін 4 жаңа ғимарат, АЕМ-ның 6-да 113 млн. теңге сомасында жалпы білім беретін мектептердің спорт залдары, АЕМ-ның 2-де 40 млн. теңге сомасында мектепке жапсарлас құрылысын салу жоспарлануда.
Сондай-ақ білім берудің бірқатар объектілерін күрделі жөндеу, Қарақия ауданының Сенек селосында 50 орындық балабақша құрылысын салу белгіленіп отыр.
- ауылдық мектептердің материалдық техникалық базасын нығайту, оларды компьютерлік техникамен, спорт мүкәммалдарымен қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты жалғастыру.
Жоспарланған кезеңнің аяғына дейін ауылдық жердегі барлық әрекет үстіндегі және жаңадан іске қосылған жалпы білім беретін мектептер, колледждер, кәсіптік техникалық мектептер оқу және көрнекі құралдармен, компьютерлік техникамен қажетті көлемде жасақталып, пәндік зертханалар жабдықталаны болады, сондай-ақ тозған жи?аздар ауыстырылатын болады.
- ауылдық білім беру ұйымдарын Интернеттің коммуникациялық жүйесі арқылы Қазақстанның бірыңғай білім беру жүйесіне қосу жөніндегі жұмысты жалғастыру;
- жоғары және орта кәсіптік оқу орындарын бітірген және ауылдық жерге жұмыс істеу үшін келген  жас мамандарды жергілікті бюджеттердің есебінен тұрғын үймен  қамтамасыз ету.
Осы мақсатта бірінші кезекте бюджет саласының қызметкерлерін, оның ішінде мұғалімдерді  тұрғын үймен қамтамасыз ету  үшін ауылдық елді мекендерде муниципальдық тұрғын үй құрылысын салу жүзеге асырылатын болады.

Развитие сельских дорог . Мероприятия по развитию сельских дорог  предусматривают  строительство порядка 150 км автодорог, проведение капитального ремонта  внутрипоселковых и межпоселковых дорог общей протяженностью более 200км.  с использованием средств как местного бюджета, так и средств, привлекаемых из  различных источников.
Мероприятия по развитию сельских дорог предусматривают  строительство дороги Кондикудук-Тущекудук протяженностью 15 км в Мангистауском районе, устройство асфальтового покрытия дороги в с.Таушик Тупкараганского района. На эти цели предусматривается выделение из местного бюджета 179,0 млн.тенге.
Кроме того, в соответствии с региональной  программой развития автомобильных дорог на 2001-2005 годы ежегодно будут проводиться мероприятия по содержанию, текущему и капитальному ремонту дорог областного значения, внутригородских и внутрипоселковых дорог.
Развитие связи и телефонизация СНП . С учетом задач развития  сельской связи  в планируемый период предусматриваются следующие мероприятия:
-модернизация существующих и строительство  новых коммуникационных систем телекоммуникаций путем замены  аналоговых АТС на цифровые в 23-х сельских населенных пунктах области;
-  обеспечение  доступа абонентов  к междугородней и международной  сети;
-  внедрение радиодоступа  (WWL) и радиоудлинителей;
Указанные мероприятия будут проведены в 7-ми СНП
-  цифровизация  первичной сети  СТС посредством установки систем передачи ИКМ 30 на участке райцентр-село;
- внедрение  в отдаленных и труднодоступных  районах  спутниковых систем  связи типа ДАМА. В планируемый период  будет установлена спутниковая система связи в 5-ти населенных пунктах.
Кроме того, будут приняты меры расширению сети и улучшению качества почтовой связи в сельских населенных пунктах области.
Данные мероприятия будут проводится филиалами  ОАО «"Казахтелеком" и ОАО «"Казпочта"» в пределах сумм, предусмотренных в производственных программах этих компаний.
Газификация сел . Мероприятия по газификации села предусматривают  строительство газопроводных сетей и газификацию 6-ти населенных пунктов. На эти цели из различных источников будет направлено 711 млн.тенге из местного бюджета.
Развитие социальной инфраструктуры села.
Образование.  Развитие системы образования на селе до 2005 года будет осуществляться в рамках  программы  "Ауыл мектеби" и региональной программой "Совершенствование системы образования Мангистауской области на 2001-2005 годы".
До 2010 года для повышения качества и доступности образования на селе предусматривается:
-       развивать сеть сельских общеобразовательных школ и дошкольных организаций;
В предстоящий период планируется строительство в 7ми сельских населенных пунктах 4 новых типовых школ и 4 новых зданий для общеобразовательных школ на 2625 ученических мест,  в 6-ти СНП спортивных залов общеобразовательных школ на сумму 113 млн.тенге, в 2-х СНП  пристроек к школам на сумму 40 млн.тенге. Намечены также капитальный ремонт ряда объектов образования, строительство  детского сада в с.Сенек Каракиянского района на 50 мест.
-       продолжить работу по укреплению материально-технической базы сельских школ, обеспечению их компьютерной техникой, спортивным инвентарем;
До конца планируемого периода все действующие и вновь введенные общеобразовательные школы, колледжи, профтехшколы в сельской местности будут в необходимом объеме укомплектованы учебными и наглядными пособиями, компьютерной техникой, оборудованы  предметными лабораториями, также будет заменена устаревшая мебель.
-       продолжить работу  по подключению сельских  организаций образования к  единой  образовательной  сети Казахстана  через коммуникационные сети   Интернет;
-       обеспечение жильем молодых специалистов за счет местных бюджетов, окончивших  высшие  и средние профессиональные и учебные заведения и прибывших  для работы в сельскую местность.
В этих целях будет  осуществляться строительство муниципального жилья в  сельских населенных пунктах для обеспечения  жильем в первую очередь работников бюджетной сферы, в том числе учителей.

Ауылдық білім беруді дамытуға барлығы 1959,2 млн. теңге, оның ішінде республикалық бюджеттің қаражаты себінен  698,6 млн.теңге, жергілікті бюджеттен  1152,5 млн. теңге,  басқа да көздерден (демеушілік қаражат)  108,1 млн. теңге бағытталатын болады. Республикалық бюджеттің қаражаты тек қана білім берудің жаңа объектілері құрылысын салуға көзделген; жергілікті бюджеттің қаражатынан құрылыс салу мен жөндеуден басқа, ауылдық білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту жөніндегі іс  шаралар да жоспарлануда.
Бұдан басқа, ауылдық елді мекендердегі білім беруді дамытуға мынадай ағымдағы шығындар көзделуде:
- білім беру объектілерінің материалдық  техникалық базасын нығайту  60,3 млн. теңге сомасында  60,3 млн. теңге сомасында;
- тұрмысы төмен отбасыларының оқушылары үшін киім-кешек, аяқ-киім, мектеп оқу-құралдарын сатып алу  19,7 млн. теңге сомасында;
- тұрмысы төмен отбасыларының  оқушыларын ыстық тамақпен қамтамасыз өтеу- 208,5 млн. теңге сомасында;
- жақын маңайдағы елді мекендерден оқушыларды тасымалдау  4,4 млн. теңге сомасында.
Денсаулық сақтау . Ауылда денсаулық сақтау жүйесін дамытудың басым бағыттары мыналар болып қалады:
- әрбір ауылдық елді мекен тұрғындары үшін медициналық  және фармацептік көмекке қол жетімділігін қамтамасыз ету;
- ауылда көрсетілетін амбулаториялық  емханалық көмектің, сапасын жақсарту, оның ішінде денсаулық сақтау ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту есебінен автомобиль көлігімен және басқа да қажетті материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз ету, мемлекеттік емес медициналық  ұйымдар жүйесін дамыту, медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру;
- салауатты өмір салтын қалыптастыру.
Ауылдық денсаулық сақтауды дамытуға барлығы 925,8 млн. теңге, оның ішінде республикалық  бюджеттен  665,8 млн. теңге, жергілікті бюджеттен  260 млн. теңге бағытталатын болады.
Республикалық бюджеттің қаражаты есебінен 213,8 млн. теңге көлемінде Маңғыстау ауданының Шетпе селосында 50 төсек орындық туберкулез ауруханасы мен 452,0 млн. теңге көлемінде Қарақия ауданының Жетыбай селосында 100 төсек орындық аудандық аурухана құрылысын салу көзделеді.
Жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен 23 млн. теңге сомасында денсаулық сақтау саласының 4 объектісін күрделі жөндеу, Маңғыстау ауданының Ақшымырау селосында медицина қызметкерлеріне арналған тұрғын үйі бар ФАП пен 65,0 млн. теңге сомасында Бейнеу ауданының Бейнеу селосында аудандық емханаға жапсарлас құрылысын салу жүзеге асырылатын болады.
Ауылдық денсаулық сақтау саласының материалдық-техникалық базасын нығайту мен дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету жөніндегі жұмыс жүргізілетін болады, іс жүзінде барлық елді мекендерде ауылдық учаскелік ауруханалар, ОДА мен ФАП үшін медициналық жабдықтар мен мүкәммалдар сатып алынатын болады.
Ауылда мәдениетті дамыту саласында мынадай шаралар көзделеді:
- жұмыс істемейтін  мәдениет мекемелерін қайта қалпына келтіру, жаңа объектілер құрылысын салу;

Всего на развитие сельского образования будет направлено 1959,2 млн.тенге, в том числе за счет средств республиканского бюджета  698,6 млн.тенге, местного бюджета  1152,5 млн.тенге, других источников (спонсорские средства)  108,1 млн.тенге. Средства республиканского бюджета предусмотрены только на строительство новых объектов образования; из средств местного бюджета, помимо строительства и ремонта, планируется также мероприятия по укреплению материально-технической базы сельских организаций образования.
Кроме того, предусматриваются следующие текущие затраты на развитие образования в сельских населенных пунктах:
- укрепление материально-технической базы объектов образования  на сумму 60,3 млн.тенге;
-      приобретение одежды, обуви, школьных принадлежностей для учащихся из малообеспеченных семей  на сумму 19,7 млн.тенге;
-      обеспечение горячим питанием учащихся из малообеспеченных семей  на сумму 208,5 млн.тенге;
-      подвоз учащихся из близлежащих населенных пунктов   на сумму 4,4 млн.тенге.
Здравоохранение.
Приоритетными  направлениями  развития  системы здравоохранения  на селе останутся:
-       обеспечение  доступности  медицинской и фармацевтической  помощи для жителей каждого сельского населенного пункта;
-       улучшение качества  оказываемой  амбулаторно-поликлинической  помощи на селе, в том числе  за счет   укрепления материально- технической базы организаций здравоохранения, обеспечения автомобильным транспортом и прочими необходимыми  материально  техническими ресурсами, развития  сети  негосударственных  медицинских организаций, повышения квалификации медработников;
-       формирование здорового образа жизни.
Всего на развитие сельского здравоохранения будет направлено 925,8 млн.тенге, в том числе из республиканского бюджета  665,8 млн.тенге, из местного  260 млн.тенге.
Предусматривается за счет средств республиканского бюджета строительство туберкулезной больницы на 50 коек в с.Шетпе Мангистауского района в объеме 213,8 млн.тенге и районной больницы на 100 коек в с.Жетыбай Каракиянского района в объеме 452,0 млн.тенге.
За счет средств местного бюджета будет осуществлен капитальный ремонт 4-х объектов здравоохранения на сумму 23 млн.тенге, строительство ФАП с жильем для медработника в с.Акшимрау Мангистауского района и пристройки к районной поликлинике с.Бейнеу Бейнеуского района на сумму 65,0 млн.тенге. Будет проводиться работа по укреплению материально-технической базы и лекарственному обеспечению сельских организаций здравоохранения, практически во всех населенных пунктах для сельских участковых больниц, СВА и ФАПов будет приобретаться медицинское оборудование и инвентарь.
В области развития культуры  на селе предусматриваются следующие меры :
-       восстановление не работающих учреждений культуры, строительство новых объектов;

Қазіргі кездің өзінде іс-шаралар жүргізілуде. Бейнеу ауданының Бейнеу селосында мұражай ғимаратының құрылысын салу басталды, оны аяқтау және қатарға қосып пайдалануға беру 2004 жылға жоспарлануда. Жоспарланған кезеңде 5 ауылдық клуб жөнделетін болады, 500 орындық 3 ауыл клубының құрылысын салу жүзеге асырылатын болады.
- мәдениеттің мемлекеттік мекемелері мен кәсіпорындарының материалдық-техникалық базасын нығайту;
Облыстың ауылдық жердегі әрекет үстіндегі клуб мекемелерінің көпшілігі музыкалық аспаптармен, техникамен жарақтандырылатын болады, сахналық киімдер жаңартылатын, киноқондырғылар үшін киножабдықтар сатып алынатын болады.
- ауылдық кітапханалардың кітап қорын толықтыру;
Жоспарланған кезеңнің аяғына дейін ауылдағы барлық кітапхана мекемелері қосымша жаңа кітап қорымен қамтамасыз етілетін болады.
- дәстүрлі және қазіргі заманға мәдениеттің құндылықтарына ауыл халқы әртүрлі жіктерінің кең қол жетімділігін қамтамасыз ету;
Тұтас алғанда ауылда мәдениетті дамытуға 241,7 млн. теңге, оның ішінде жергілікті бюджеттен  196,7 млн. теңге, Қарақия ауданының Сенек селосында 200 орындық клуб құрылысын салуға бағытталатын басқа да көздерден  45,0 млн. теңге қаражат көзделуде.
Ауылда тұрғын үй құрылысын дамыту  мыналарды көздестіреді:
- жеке тұрғын үй құрылысын салуды дамыту үшін жағдайлар  жасау;
- бюджет саласының қызметкерлері, оның ішінде мұғалімдер, дәрігерлер үшін муниципальдық тұрғын үй құрылысын салу.
Ауылда тұрғын үй саясатын іске асыруға 763,3 млн. теңге, оның ішінде бюджет саласы мен халықтың басқа да әлеуметтік  осал жіктерінің қызметкерлері үшін  тұрғын үй құрылысын салуға жергілікті бюджеттен  93,0 млн. теңге  қаражат бағытталатын болады.
Жеке тұрғын үй құрылысын салу одан әрі дамытылады, осы  мақсатқа арналған қаржы көлемі 670,3 млн. теңге құрайды.
Ауылда кәсіпкерлікті дамыту және жұмыспен қамтылу проблемасын жұмсарту.
Ауыл халқының жұмыспен қамтылуы мен табысы проблемаларын шешуге, облыстық мәслихаттың 2002 жылғы желтоқсанда бекіткен аймақтық агроазық-түлік бағдарламасының шеңберіндегі іс-шараларды іске асыру ықпал етуге тиіс, соған сәйкес аграрлық салада халық тұтынатын тауарлар өндірумен және қызмет көрсетумен айналысатын, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруді және өңдеп ұқсатуды жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші құрылымдарды қалыптастыру мен дамыту жалғастырылады. 2004 2006 жылдары ауылда жұмыспен қамту өсімінің негізгі жағдайы:
- ауылда шағын бизнесті несиелеу жүйесін жетілдіру;
- агроөндірісін дамыту, ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып өткізу базарларын іздестіру және кеңейту;
- жаңа өңдеп ұқсату кәсіпорындарын ұйымдастыру мен өнімнің жаңа түрлерін өндіру;
- қызмет көрсету және суда саласы кәсіпорындарының жүйесін дамыту жолымен кәсіпкерлікті дамыту мен оның экономикалық қызмет саласын кеңейту болып табылады.
Жоспарланған кезеңде Түпқараған ауданының "Таушық" ААҚ-да арнайы емдеу мекемелері пайдаланылатын және халық арасында үлкен сұранысқа ие, өкпе ауруларын емдеу үшін алдын алу және емдік құралдарының бірі ретінде қолданылатын өнім шұбат шығару және оны ПЭТ бөтелкесіне құю жөніндегі өндірісі кеңейтілетін болады. Осыған ұқсас өндіріс Бейнеу селосында да ашылатын болады.

В  настоящее время мероприятия уже проводятся. В селе Бейнеу Бейнеуского района начато строительство здания музея, завершение и ввод в эксплуатацию которого планируется в 2004 году. В планируемый период будут отремонтированы 5-ть сельских клуба, будет осуществлено строительство  3-х новых сельских клубов на 500 мест.
-       укрепление материально-технической базы госучреждений и предприятий культуры;
Большинство действующих клубных учреждений  в сельской местности области будут оснащены  музыкальными инструментами, техникой, будут обновлены сценические костюмы, приобретено кинооборудование для киноустановок.
-       пополнение книжного фонда  сельских библиотек;
До конца  планируемого периода все библиотечные учреждения на селе будут  дополнительно  обеспечены новым книжным фондом.
-       обеспечение  широкого доступа  различных слоев  сельского населения к ценностям традиционной и современной культуры;
-       создание условий и поддержки клубных формирований.
В целом на развитие культуры на селе предусмотрены средства в объеме 241,7 млн.тенге, в том числе из местного бюджета  196,7 млн.тенге, из других источников  45,0 млн.тенге, направляемые на строительство клуба в с.Сенек Каракиянского района на 200 мест.
Развитие жилищного строительств а на селе предусматривает следующие:
-      создание условий для развития индивидуального жилищного строительства;
-       строительство муниципального жилья для  работников бюджетной сферы, в том числе для учителей, врачей.
На реализацию жилищной политики на селе будут  направлены средства в объеме 763,3 млн.тенге, в том числе из местного бюджета  93,0 млн.тенге на строительство жилья для работников бюджетной сферы и других социально-уязвимых слоев населения.
Получит дальнейшее развитие индивидуальное жилищное строительство, объем средств на эти цели составит 670,3 млн.тенге.
Развитие предпринимательства и смягчение проблем занятости на селе.
Решению проблемы занятости и доходов сельского населения должна способствовать реализация мероприятий в рамках региональной агропродовольственной  программы , утвержденной областным маслихатом в декабре 2002 года, в соответствии с которой в аграрной сфере продолжается формирование и развитие хозяйствующих структур, осуществляющих производство и переработку сельскохозяйственной продукции, занимающихся производством товаров народного потребления и оказанием услуг. Основным условием роста занятости на селе в 2004-2006 годы станут развитие предпринимательства и расширение сферы экономической деятельности путем:
-      совершенствования системы кредитования малого бизнеса на селе;
-      развития агропроизводства, поиска и расширения рынков сбыта сельхозпродукции;
-      организации новых перерабатывающих предприятий и производства новых видов продукции.
-      развития сети предприятий сферы услуг и торговли;
В планируемый период в ОАО «Таушик» Тупкараганского района будет расширено производство по выпуску и бутилированию в ПЭТ шубата- продукции, применяемой как одно из профилактических и  лечебных средств для  лечения  легочных больных, используемое специализированными  лечебными заведениями и пользующееся широким спросом у  населения. Аналогичное производство будет открыто и в с.Бейнеу.

2004-2006 жылдары орта мерзімді кезеңде жүн жуу және өңдеп ұқсату, теріден бұйымдар шығару жөнінде 4 цех, шұжық шығару жөнінде цех ашылатын, 200 бас малға арналған тауарлы сүт фермасы құрылатын болады. Келтірілген іс-шаралар ауылда жұмыссыздық санын азайтуға ықпал ететін болады, қосымша 174 жаңа жұмыс орны құрылып, ауылдық елді мекендердің өзіндегі азық-түлік тағамдарымен және халық тұтынатын тауарлармен өзін - өзі қамтамасыз ету жақсаратын болады.
Бұдан басқа, туристік инфрақұрылымды құру жөніндегі іс-шаралар іске асырылатын болады, бұл ретте әрекет үстіндегі маршруттарда сервистік объектілер қонақ үйлер, тез тамақтану пункттері, қонақыжайлар мен басқалары құрылатын болады. Ұлутас өндіру жөнінде жаңа карьерлер әзірленді және оларды пайдалануға беру басталмақ.
Ауылда экономикалық қызмет саласын кеңейтуге қызмет көрсетулер мен сауда саласын дамытуға 2004-2006 жылдары 177,1 млн. теңге бағытталады деп болжамдалуда.
Болжамдалған нәтижелер:
Ауылдық аумақтарда инженерлік инфрақұрылымды дамыту жөніндегі белгіленген іс-шараларды іске асыру мыналарды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді:
ауыл тұрғындарының қажетті көлем мен талап етілетін сапада ауыз суға деген қол жетімділігі;
50 км астам су құбырларының жүйесі қайта жаңартылатын және жаңадан салынатын, АЕМ-нің екеуінде канализациялық тазарту имараттары салынатын, жерасты көздерінен суды ауыз су мақсатына пайдаланатын 11 ауылдық елді мекенде су тазарту және су тұщыту қондырғылары орнатылатын болады.
елді мекендер мен аудан орталықтары арасында сенімді көлік қатынасы 20 км ауылдық автомобиль жолдары жөнделетін болады.
- ауылдық мекендердің аудандармен және облыс орталығымен, ауылдық мекендермен орнықты және сапалы телефон байланысы, сондай-ақ радио және телехабарларын таратудың қол жетімділігі;
АЕМ-нің 5-де ДАМА үлгісіндегі спутниктік байланыс жүйесі орнатылатын, осыған ұқсас АТС сандыға ауыстырылатын болады. Соның нәтижесінде барлық ауылдық елді мекендер 100% телефондандырылатын болады.
магистральды газ жүйелерінің маңайындағы барлық елді мекендерді газдандыру.
Әлеуметтік саладағы іс-шараларды іске асыру мынадай нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Жоспарланған кезеңде барлық АЕМ нормативке сәйкес білім беру объектілерімен қамтамасыз етілетін болады. Жалпы қуаты 2605 оқушы орындық 8 жаңа мектеп салынатын болады. Барлық мектепті компьютерлік техникамен, қажетті көлемде көрнекі оқу құралдарымен, оқулықтардың жаңа легімен жасақтау есебінен білім берудің сапасы едәуір артады.
Жоспарланған кезеңде 4 елді мекенде денсаулық сақтау саласының жаңа объектілер құрылысын салу және жаңаларын ашу есебінен ауыл тұрғындары үшін медициналық көмектің қол жетімділігі мен сапасы артады, әрекет үстіндегі объектілерді күрделі жөндеу жүзеге асырылады.
Ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарының қазіргі заманғы медициналық жабдықтармен және мүкәммалдармен жарақтануы артады, оларды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету жақсарады. Денсаулық сақтауды дамыту, салауатты өмір салтын қалыптастыру жөнінде алынған шаралар нәтижесінде ауыл халқының сырқаттанушылығы мен кісі өлімі азаяды.
Ауылдағы мәдениет ұйымдарының жүйесін кеңейту, ауылдық мәдениет үйлерінің, ауылдық кітапханалар мен клубтардың материалдық-техникалық базасын нығайту жөнінде алынып жатқан шаралар, ауылдық елді мекен тұрғындарының жинақы бос уақытын қамтамасыз етуге, өскін ұрпақты мәдениеттің құндылықтарына тартуға, ауыл тұрғындарының өмір сүру деңгейін арттыруға, жастардың ауылдан кетуін азайтуға мүмкіндік береді. 4 елді мекенде жаңа мәдениет объектілері салынатын болады.

В среднесрочный период 2004-2006 г.г. будут открыты 4  цеха по мойке и переработке шерсти, производству изделий из кожи, цех по производству колбас, создана молочно-товарная ферма на 200 голов.  Приведенные мероприятия  будут способствовать  сокращению числа безработных на селе, будет создано дополнительно 174   новых рабочих мест, улучшится самообеспеченность  сельских населенных пунктов собственными продуктами питания и товарами народного потребления.
Кроме того, будут реализованы мероприятия по созданию туристической инфраструктуры, при этом на действующих маршрутах будут создаваться сервисные объекты  гостиницы, пункты быстрого питания, мотели и прочие. Разработаны и  начнется эксплуатация  новых карьеров по добыче  камня  ракушечника.
На расширение сферы экономической деятельности и развитие сферы услуг и торговли на селе в 2004-2006 годы прогнозируется направить 177,1 млн.тенге.
Прогнозируемые результаты:
Реализация намеченных мероприятий по развитию инженерной инфраструктуры в сельских территориях позволит обеспечить:
доступ сельского населения к питьевой воде в необходимом объеме и требуемого качества;
Будут  реконструированы и вновь построены   свыше  50 км. водопроводных сетей, построены канализационные  очистные сооружения в двух СНП,  смонтированы  водоочистные и водоопреснительные установки в 11 сельских населенных пунктах, потребляющих  воду для питьевых целей из  подземных источников.
надежное транспортное сообщение между населенными пунктами и районными центрами. (Будет отремонтировано порядка 20  км сельских автодорог).
·      устойчивую и качественную телефонную связь сельских пунктов с районными и областным центрами сельских пунктах, а также доступность радио- и телетрансляции;
В 5-ти СНП будут установлены спутниковые системы связи типа ДАМА, в 23 СНП  заменены аналоговые АТС на цифровые. В результате  все сельские населенные пункты будут 100% телефонизированы.
газификацию всех близлежащих к магистральным газовым сетям населенных пунктов.
Реализация мероприятий в социальной сфере позволит достичь следующих результатов:
В планируемый период все  СНП в соответствии  с нормативами  будут  обеспечены объектами образования.  Будет построено 8 новых школ  общей  мощностью 2605 уч.мест. Значительно повысится качество образования за счет комплектации всех школ  компьютерной техникой, необходимым объемом наглядных пособий,  учебниками  нового поколения.
В планируемый период повысится доступность и качество медицинской помощи для сельского населения за счет строительства и открытия новых объектов здравоохранения в 4-х населенных пунктах, осуществления капитального ремонта действующих объектов. Повысится оснащенность сельских организаций здравоохранения современным медицинским оборудованием и инвентарем, улучшится их лекарственное обеспечение. В результате принятых мер по развитию здравоохранения, формированию здорового образа жизни снизится заболеваемость и смертность сельского населения.
Предпринимаемые меры по расширению сети организаций культуры на селе, укреплению материально-технической базы сельских Домов культуры, сельских библиотек и клубов позволят обеспечить организованный досуг жителей сельских населенных пунктов, приобщить подрастающее поколение к ценностям культуры, повысить уровень жизни сельского населения, снизить отток молодежи из села. В 4-х населенных пунктах будут построены новые объекты культуры.

2004-2006 жылдар кезеңінде жекеменшік, сонымен қатар муниципальдық тұрғын үйлерді қоса алғанда, ауылда 150 мың шаршы м. тұрғын үй қатарға қосылатын болады. Тұрғын үй қорын ұлғайту, бюджет саласының қызметкерлері үшін тұрғын үй құрылысын салу, ауылдық елді мекендердің тартымдылығын өсіруге, ауылдық жерге жоғары білікті кадрларды тартуға ықпал ететін болады.
Yстірт жерінде болған жерасты жарылыстарының салдары мен оның жақын маңайындағы ауылдық елді мекендерге тигізген әсері зерделенетін болады.
Әрбір аудан ортылығында оба міндетінің және басқа да жұқпалы аурулардың таралуын болдырмау мақсатында, обадан және өзге де жұқпалы аурулардан өлген малдарды көмуге арналған мал көметін орын құрылысы салынатын болады.
Бейнеу селосында қатты тұрмыстық қалдықтарды көмуге арналған полигон салынатын болады.
Осыну іс-шаралардың барлығы қауіпті экологиялық және эпидемиологиялық жағдайлардың пайда болуын болдырмайды.
5 тарау. Инфрақұрылымды дамыту.
1. Талдау: 2002-2003 жылдар
Аймақтық географиялық орналасқан жерінің, өнеркәсіптік және техникалық әлеуетінің үйлесімділігі, сондай-ақ оның келешегіне байланысты қолайлы инвестициялық ахуалы арнайы экономикалық аймағының құрылуына және Ақтау теңіз сауда портының дамуына байланысты аймақтық көлік әлеуетін барынша тиімді әрі толық пайдалануға мүмкіндік береді.
Облыстың көліктік коммуникациялық жүйесі көлік пен байланыс жүйесінің қазіргі заманғы барлық түрінен тұрады. Көмірсутегі шикізатының жаңа кенорындарын игерудің басталуына және мұнай бағасының артуына байланысты тұтас алғанда республика бойынша, сонымен қатар облыс бойынша экономиканың тұрақтануы жағдайында, облыстың көліктік коммуникациялық жүйесі тұрақты өсу қарқынмен дами бастады.
Темір жол көлігі . "Қазақстан темір жолы ҰК" ЖАҚ-ның Маңғыстау облысы бойынша темір жолының ұзындығы 819 км, оның ішінде "Опорный - Бейнеу" 125 км, "Бейнеу - Ақжігіт" 90 км, "Бейнеу - Маңғыстау" 404 км, "Маңғыстау Жаңаөзен" 179 км құрайды. "Қазақстан темір жолы ҰК" ЖАҚ темір жол станцияларына қосылатын қарауында кірме жолдары бар кәсіпорын "Каскор ТрансСервис" ААҚ болып табылады. Қатынас жолдарының айқармалы ұзындығы 270 км құрайды., оның әртүрлі учаскелерінде 5 станция орналасқан. "Каскор - ТрансСервис" ААҚ темір жолының Маңғыстау станциясынан Ақтау теңіз портына дейінгі ұзындығы 21 км.

В период 2004-2006 годы будет введено порядка 150 тыс.кв.м. жилья на селе, включая как индивидуальное, так и муниципальное жилье. Увеличение жилищного фонда, строительство жилья для работников бюджетной сферы будет способствовать росту привлекательности сельских населенных пунктов, привлечению высококвалифицированных кадров в сельскую местность.
Будет изучено последствия подземных взрывов на плато Устюрт и его влияние на близлежащие сельские населенные пункты.
В каждом райцентре в целях не распространения эпидемии чумы и прочих инфекционных болезней  будет построен скотомогильник для захоронения животных, падших от чумы и прочих заразных болезней. В с.Бейнеу будет построен  полигон для захоронения твердых бытовых отходов.
Все эти мероприятия предотвратят возникновение опасной экологической и эпидемиологической ситуации.
Глава 5. Развитие инфраструктуры
1. АНАЛИЗ: 2002-2003 годы.
Сочетание географического месторасположения, промышленного и технического потенциала, а также благоприятный инвестиционный климат, связанный с перспективами региона, с созданием специальной экономической зоны и развитием морского порта Актау, позволяют наиболее эффективно и полно использовать транспортный потенциал региона.
Транспортно-коммуникационная система области представлена всеми современными видами транспорта и системами связи. В условиях стабилизации экономики, как в целом по республике, так и по области, обусловленной началом разработки новых месторождений углеводородного сырья и повышением цен на нефть, транспортно-коммуникационная система области стала развиваться стабильно нарастающими темпами.
Железнодорожный транспорт.  Протяженность  железной дороги ЗАО «НК Казахстан Темир Жолы»  по  Мангистауской области  составляет- 819км, в т.ч. «Опорная- Бейнеу» - 125 км, «Бейнеу- Акжигит» - 90 км, «Бейнеу- Мангышлак» - 404 км, «Мангышлак- Жанаозен»  179 км.
Предприятием, имеющим в ведении подъездный пути, примыкающие к железнодорожной станции ЗАО «НК Казахстан Темир Жолы», является ОАО «Каскор-ТрансСервис». Развернутая длина путей сообщения составляет 270 км, на различных участках которых расположены 5 станций. Протяженность железной дороги ОАО «Каскор-ТрансСервис» от ст. Мангышлак до  морпорта Актау  21 км.
ОАО «Каскор-ТрансСервис» обеспечивает перевозку грузов различных предприятий и организации. На станциях «Юбилейный», «Актау-Порт» и «Строительная» производятся операции по приему и отправлению грузовых поездов, формированию составов, технический и коммерческий осмотр поездов. Ремонтная база предприятия распределена по участкам, расположенным на железнодорожных станциях.

"Каскор - ТрансСервис" ААҚ әртүрлі кәсіпорындар мен ұйымдардың жүктерін тасымалдауды қамтамасыз етеді. "Юбилейный", "Ақтау - Порт" және "Строительная" станцияларында жүк поездарын қабылдау және жөнелту, поездар құрамаларын қалыптастыру, оларды техникалық және коммерциялық қарау жөніндегі операцияларын жүргізеді. Кәсіпорынның жөндеу базасы темір жол станцияларында орналасқан учаскелері бойынша бөлінген. 2002 жылы жүк тасымалдау көлемі 3,8 млн. теңге құрады, 2003 жылы бұл көрсеткіш 44,7% ұлғайып, 5,5 млн. тонна құрайды. 2002 жылдың қарашасынан бері "Каскор - ТрансСервис" ААҚ "Ақтау Порт станциясы Ақтау теңіз порты" бағытындағы жүктерді темір жолмен тасымалдаумен және жүктерді Ақтау Порт станцияларынан Ақтау қаласы кәсіпорындарының өнеркәсіптік алаңдарына жеткізумен айналысады. Бұл негізінен мұнай мен мұнай өнімдері, ол тасымалдау көлемінің құрылымында 87,1% алады.
Автомобиль жолдары . Аймақтағы мұнайгаз кешенінің дамуы мен Солтүстік Каспий қайраңын игеруге байланысты оның даму келешегі, басқа елдермен қатынас жасау шекарасын белгілеуге және кеңейтуге мүмкіндік береді, бұл - өз кезегінде облысқа күшті көлік инфрақұрылымына ие болуға мүмкіндік береді. Облыс аумағында 2003 жылдың 1 қаңтарынан бастап арнайы экономикалық аймақ жұмыс істей бастады. Осыған байланысты өткізу мен тіреп көтеру қабілеті зор мейлінше жоғары санаттағы сапалы жолдардың болу қажеттілігі туындайды, бұл аймақтың инвестициялық тартымдылығына ықпал ететін болады.
Орталықтандырылған қаржыландыру көздері, оның ішінде жергілікті бюджет есебінен республикалық және жергілікті маңыздағы орта жөндеуге және ұстауға 2002 жылы 686,8 млн. теңге бағытталды.
Республикалық бюджеттен 196,4 млн. теңге игерілді, оның 69,4 млн. теңгесі "Доссор-Құлсары-Бейнеу-Сайөтес-Шетпе-Жетібай-Ақтау" автомобиль жолдарының 53 км-ін орта жөндеуге, 83 млн. теңгесі республикалық маңыздағы автомобиль жолдарын ағымдағы жөндеуге, ұстауға, 30 млн. теңгесі "Бейнеу- Ақжігіт - Өзбекстан шекарасы" автомобиль жолын қайта жаңартуға, 14 млн. теңгесі осы жолда жобалық іздестіру жұмыстарын жүргізуге бағытталды. Өткен жыл ішінде жергілікті маңыздағы автомобиль жолдарына күрделі, орта және ағымдағы жөндеу жүргізуге, олардың ұсталуы мен пайдалануын қамтамасыз етуге "Маңғыстау облысының жалпы пайдаланатын автомобиль жолдарын дамытудың 2001 2005 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасымен" жоспарланған 876,0 млн. теңгенің 490,4 млн. теңгесі игерілді, оның ішінде облыстық маңыздағы жолдарға 150,0 млн. теңге, оның жолдарды ұстауға 35,8 млн. теңге, ағымдағы жөндеуге 41,5 млн. теңге, "Шетпе - Қызан" қиыршақ тас жолының 14 км орта жөндеуге және Шетпе селосы мен Құрық селосындағы 6 км жолға асфальтбетон жабындысына 72,7 млн. теңге бағытталды. 2003 жылдың аяғына дейін жергілікті маңыздағы автомобиль жолдарын жөндеуге және ұстауға жергілікті бюджеттен 405,4 млн. теңге, оның ішінде облыстық маңыздағы жолдарға 200,0 млн. теңге, ағымдағы жөндеуге 52,4 млн. теңге, қалалық және аудандық жолдарды күрделі жөндеуге 50,0 млн. теңге, Ақтау АЭА жолдарын жөндеуге 70 млн. теңге, басқа да жұмыстарға 33 млн. теңге бөлінетін болады. Ағымдағы жылы "Бейнеу Ақжігіт - Өзбекстан республикасының шекарасы" а/ж қайта жаңарту жөніндегі жұмыстарды жалғастыруға республикалық бюджеттен 356,392 млн. теңге, жобалау іздестіру жұмыстарының 2 кезеңін жүргізуге 19 млн. теңге бөлінді. Бұдан басқа республикалық бюджеттен "Жаңаөзен Фетисово Түрікменстан шекарасы" а/ж асфальтбетонды жабындысын (43 км) орта жөндеуге 106,688 млн. теңге, республикалық маңыздағы а/ж ағымдағы жөндеу мен ұстауға 90 млн. теңге бөлінді. Республикалық маңыздағы автомобиль жолдарына республикалық бюджеттен барлығы 572,08 млн. теңге бағыттау жоспарлануда.
Әуе жолы көлігі.  Облыста әуе жолы көлігі "Ақтау халықаралық әуежайы" ААҚ-нан тұрады. Ақтау халықаралық әуежайы барлық үлгідегі әуе кемелерін қабылдау және жөнелтуге арнап жабдықталған, Батыс Еуропаны Орталық және Оңтүстік Шығыс Азия мемлекеттерімен байланыстыратын маршруттарының әуежайы жолайырығында қолайлы орналасқан және олардың Қазақстан Республикасының, ТМД-ның және алыс шетелдерің желісі бойынша ұшу сапарларын орындауы кезінде әуе жолы компанияларының әуе кемелерін жерүстілік қызмет көрсете қамту жөнінде қызмет көрсетулерін ұсынады.
Мұнай өндіру өнеркәсібі кәсіпорындарында өнім көлемінің артуы және осыған байланысты кенорындарын жайластыру, жүктермен  жабдықтарды жеткізу жөніндегі жұмыстар әуе жолы көлігінің жүктелімін - ұлғайтуда.

В 2002 году объем перевозок грузов составил 3,8 млн. тенге, в 2003 году этот показатель увеличится на 44,7% и составит 5,5 млн. тонн. С ноября 2002 года ОАО «Каскор-ТрансСервис» занимается железнодорожными перевозками грузов в направлении «ст.Актау-Порт  морпорт Актау» и доставкой грузов со ст. Актау-Порт на промплощадки предприятий г. Актау. В основном это нефть и нефтепродукты, которые в структуре объемов перевозок занимают 87,1%
Автомобильные дороги . Развитие нефтегазового комплекса региона и перспективы развития, связанные с разработкой шельфа Северного Каспия, позволяют установить и расширить границы отношений с другими странами, что в свою очередь дает возможность области иметь сильную транспортную инфраструктуру.
На территории области с 1 января 2003 года начала работать специальная экономическая зона. В связи, с чем возникает необходимость наличия качественных дорог более высоких категорий с большей пропускной и несущей способностью, что будет способствовать инвестиционной привлекательности региона.
За счет централизованных источников финансирования, в том числе из местного бюджета, на средний ремонт и содержание автомобильных дорог республиканского и местного значения  в 2002 году было направлено 686,8 млн. тенге.
Из республиканского бюджета освоено 196,4 млн. тенге, из которых 69,4 млн. тенге направлено на средний ремонт 53 км автодороги «Доссор-Кульсары-Бенйеу-Сай-утес-Шетпе-Жетыбай-Актау», 83 млн. тенге  на текущий ремонт, содержание автомобильных дорог республиканского значения, 30 млн. тенге на реконструкцию автодороги «Бейнеу-Акжигит-гр.Узбекистана», 14 млн. тенге - на проведение проектно-изыскательских работ на этой же дороге.
За прошедший год на проведение капитального, среднего и текущего ремонта на автомобильных дорогах местного значения, обеспечение их содержания и эксплуатации было освоено 490,4 млн.тенге из 876,0 млн. тенге, запланированных «Региональной программой развития автомобильных дорог общего пользования Мангистауской области на 2001-2005 годов», в том числе на дороги областного значения 150,0 млн.тенге, которые были направлены: на содержание дорог - 35,8 млн. тенге, на текущий ремонт - 41,5 млн. тенге, на средний ремонт гравийной дороги «Шетпе-Кызан» 14 км и асфальтобетонного покрытия дорог в с.Шетпе и с. Курык 6 км  72,7 млн. тенге.
До конца 2003 года на ремонт и содержание автомобильных дорог  местного значения из местного бюджета будет выделено 405,4 млн. тенге, в том числе на дороги областного значения 200,0 млн. тенге, на текущий ремонт 52,4 млн. тенге, на капитальный ремонт городских и районных дорог 50,0 млн. тенге, на ремонт дороги Актау  СЭЗ 70 млн. тенге, на другие работы 33 млн. тенге.
В текущем году на продолжение работ по реконструкции а/д «Бейнеу-Акжигит-гр. Республики Узбекистан» выделено из республиканского бюджета 356,392 млн. тенге, на проведение 2 этапа проектно-изыскательских работ - 19 млн. тенге. Кроме этого из республиканского бюджета выделено 106,688 млн. тенге на средний ремонт асфальтобетонного покрытия (43 км) а/д «Жанаозен-Фетисово-гр.Туркменистана», текущий ремонт и содержание а/д республиканского значения 90 млн. тенге. Всего планируется направить из республиканского бюджета на автодороги республиканского значения 572,08 млн. тенге.
Воздушный транспорт.  В области воздушный транспорт представлен ОАО «Международный аэропорт Актау». Международный аэропорт Актау   оборудован для приема и выпуска воздушных судов всех типов, выгодно расположен на воздушном перекрестке маршрутов, связывающих страны Западной Европы с государствами Центральной и Юго-Восточной Азии и предоставляет услуги по наземному обслуживанию судов авиакомпаниям при выполнении ими полетов по линиям Республики Казахстан, СНГ и дальнего зарубежья.
Возросшие объемы предприятий нефтедобывающей промышленности и связанные с этим работы по обустройству месторождения, доставка грузов и оборудования увеличивают нагрузки на воздушный транспорт.

2001 жылмен салыстырғанда рейстердің саны 2002 жылы 370-ке ұлғайып, 2532 ұшақтық ұшу құрады. В-737, ЯК-42, ТУ-134, АН-24, Л-410 үлгілері бойынша әуе кемелеріне қызмет көрсету саны көбейді. 2002 жыл ішінде 1899,1 тонна пошта мен жүк үлгертілді, оның 1607,5 тоннасын халықаралық жүк құрайды. Yлгертілген жүктің жалпы көлеміндегі халықаралық жүктің үлесі 84,6% құрады. Ақтау әуежайынан 75506 адам жөнелтілді, бұл - өткен жылдың тиісті кезеңінен 10063 адам артық және өсімі 15,4% құрайды.
2002 жыл ішінде "Ақтау қаласы әуежайында әуе кемелеріне әуежайлық қызмет көрсетуге"  30  келісім  шарт жасалып, оның мерзімі ұзартылды, оның 12-і халықаралық. Осы жыл ішінде барлығы 2532 әуе кемесіне: оның ішінде кесте бойынша - 1752 ӘК-не, чартерлік - 780 ӘК-не қызмет көрсетілді. Алматы-Ақтау-Алматы, Москва-Ақтау-Москва, Астрахань-Ақтау-Астрахань маршруттары бойынша қозғалыс  жиілігі көбейтілді.
2003 жылдың 1 тоқсанында жолаушы тасымалдау көлемі өткен жылдың осы кезеңімен салыстырғанда 10,3% ұлғайып, 16 мың адам құрады, жүк тасымалдау көлемі 26,1% ұлғайып, 471,8 тонна құрады. 2003 жылдың аяғына дейін 2200 тонна пошта мен жүк үлгертіліп, 82 мың жолаушы мен 2900 әуе кемесіне қызмет көрсетілетін болады, бұл 2002 жылғы көрсеткіштерден тиісінше 5,9%, 8,6% және 14,5% артық.
Сонымен қатар, халықаралық маңызына қарамастан Ақтау әуежайы осы мәртебесіне толымсыз түрде сәйкеседі. Әуежай аумағында халықаралық стандартқа сәйкес келетін әуе жолы вокзалы жоқ, ұшатын-қонатын жолақтарына, рулдік жолдарға, перронға күрделі жөндеу жүргізуді талап етеді. Жазылғандарға байланысты ағымдағы жылы қарызға алу қаражаты есебінен халықаралық стандарттың бәріне сәйкесетін әуе жолы вокзалының құрылысын салуды бастау жоспарлануда. Ұшатын қонатын жолақтарды, рулдік жолдарды, перронды күрделі жөндеу, республикалық бюджет есебінен 2004 жылға белгіленіп отыр.
Әуежайлы қайта жаңарту 2 кезеңде жүргізілетін болады. 1 кезеңді іске асыру ИЛ-76, В-737, В-757, В-767, ТУ-2047 үлгісіндегі және көлемі мен температурасы бойынша шектеусіз сыныбы төмен ұшақтарды қабылдауға, ұшатын-қонатын жолақтарды жарықпен белгі беру жабдықтарымен толық жарақтандыру есебінен ұшу қауіпсіздігін арттыруға мүмкіндік береді.
Құбырмен тасымалдау көлігі . "ҚазТрансОйл" ЖАҚ-ның Батыс филиалы Оңтүстік ұнайды құбырмен тасымалдау филиалының атауын қайта өзгерту жолымен 1997 жылдың 1 қазанында ұйымдастырылды. Батыс филиалының негізгі қызметі құбыр желілері бойымен мұнай мен суды тасымалдау болып табылады. "ҚазТрансОйл" ЖАҚ-ның Батыс филиалының құрамына Орал мұнай құбыры басқармасы, Атырау мұнай құбыры басқармасы, Құлсары мұнай құбыры басқармасы, "Қаражанбас" ЖӨДҚ, "Ақтау" ЖӨДҚ және басқа да құрылымдық бөлімшелер кіреді.
Маңғыстау облысы бойынша магистральды мұнай құбырларының жобалық өткізу қабілеті мынаны құрайды:

По сравнению с 2001 годом  количество рейсов в 2002 году увеличилось на 370 и составило 2532 самолето-вылетов. Увеличилось количество обслуживаемых воздушных  судов по типам: В-737, ЯК-42, ТУ-134, АН-24, Л-410. Обработано почты и груза за 2002 год  1899,1 тонн, из которых 1607,5 тонн составляет международный груз. Доля  международного груза  в общем объеме  обработанного груза, составила 84,6%. Из аэропорта Актау отправлено 75506 человек-это на 10063 человек больше и составляет 15,4% роста к  соответствующему периоду прошлого года.
За 2002 год заключено и пролонгировано 30 договоров «на аэропортовое обслуживание воздушных судов в аэропорту г. Актау,» из которых 12- международные. Всего за этот год обслужено  2532 воздушных судна, из них: по расписанию - 1752 ВС, чартерных- 780 ВС. Увеличена частота движения по маршрутам Алматы-Актау-Алматы, Москва-Актау-Москва, Астрахань-Актау-Астрахань.
За 1 квартал 2003 года объем перевозок пассажиров увеличился по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 10,3% и составил 16 тысяч человек, объем перевозки грузов увеличился 26,1% и составил 471,8 тонн. До конца 2003 г. будет обработано 2200 тн почты и грузо, обслужено 82 тысячи пассажиров и 2900 воздушных судов, что соответственно на 5,9%, 8,6% и 14,5% больше показателей 2002 года.
В то же время, несмотря на  международное значение, аэропорт  Актау  не в полной мере соответствует  данному статусу. На территории аэропорта нет аэровокзала, соответствующего международным стандартам, требуется проведение капитального ремонта взлетно-посадочной полосы, рулежной дорожки, перрона. В связи с изложенным, в текущем году планируется начать строительство аэровокзала, соответствующим всем международным стандартам, за счет заемных средств. Капитальный ремонт взлетно-посадочной полосы, рулежной дорожки, перрона намечен на 2004 год за счет республиканского бюджета.
Реконструкция аэропорта будет проводится в 2 этапа. Реализация 1 этапа позволит принимать самолеты типа ИЛ-76, В-737, В-757, В-767, ТУ-204 и классом ниже без ограничений по массе и температуре, повысить безопасность полетов за счет полного оснащения светосигнальным оборудованием взлетно-посадочной полосы.
Трубопроводный транспорт.  Западный филиал ЗАО «КазТрансОйл» был организован 1 октября 1997 года путем переименования филиала Южнефтепровода, Основной деятельностью Западного филиала является транспортировка нефти и воды по трубопроводным линиям. В состав Западного филиала ЗАО «КазТрансОйл» входят Уральское нефтепроводное управление, Атырауское нефтепроводное управление, Кульсаринское нефтепроводное управление, ЛПДС «Каражанбас», ЛПДС «Актау» и другие структурные подразделения.
Проектная пропускная способность магистральных нефтепроводов по Мангистауской области составляет:

1. 1000 мм диаметрі (2 тінді) Өзен Атырау Самара мұнай құбыры 15 млн. тонна/жыл.
2. 500 мм диаметрі (2 тінді) Өзен Жетібай Ақтау мұнай құбыры 5 млн. тонна/жыл.
3. 700 мм диаметрі Қаламқас Қаражанбас Ақтау мұнай құбыры 8 млн. тонн/жыл.
Мұнай кенорындарын игерумен айналысатын жер қойнауын пайдаланушы кәсіпорындар жұмысындағы 1999 жылдан бастап тұрақтылық мұнай құбыры көлігіне де қолайлы ықпалын тигізді. 2002 жыл ішінде мұнай тасымалдау көлемі 2001 жылмен салыстырғанда 19% ұлғайып, мұнай 12,4 млн. тонна құрады. Ағымдағы жылдың I тоқсанында құбыр бойымен 2,5 млн.тонна мұнай айдалды, бұл 2002 жылдың осы кезегіндегіден 13% артық. Маңғыстау облысы мұнай өндіру кешенінің одан әрі дамыту мен КТК (Каспий құбырлары Консорциумы) қатарға қосылы берілуі Өзен Атырау магистральды мұнай құбырының учаскесі бойынша мұнай тасымалдау ұлғаяды деп көзделуде. Мұнай құбырының әлеуеті мұнай айдауды өткен жылмен салыстырғанда тағы да 20% ұлғайтып, оны жылына 15 млн. тоннаға дейін жеткізуге мүмкіндік береді.
Бір тінінің  жобалық өнімділігі 260 мың текше метр м/тәу., құбыр диаметрі 1200 мм, ұзындығы 1041 км "Астрахан - Маңғыстау" су таратқышы Маңғыстау  облысына еділ суын беру қызметін атқарады. Қазіргі кезде еділ  суын тұтынушылар Маңғыстау облысының елді мекендері, мұнай өндіретін  компаниялар, темір жол және басқа да магистральды су таратқыш  тарссасының бойына  орналасқан өнеркәсіп кәсіпорындары болып табылады.  Тасымалданатын судың тәулік сайынғы көлемі күні бүгінге  тәулігіне 25-30 текше м. шегіндегі шамада және қазіргі кезде еділ суын Ақтау қаласына жеткізіп  қоюды ұйымдастыруды келешегі қаралуда. Осыған  байланысты еділ суын тәулік сайынғы жеткізіп қою көлемін 90 мың текше м. бастап 150 мың текше м. дейін жеткізудің  бірқатар нұсқаларымен бірге су таратқышты қайта жаңарту жөніндегі іс  шаралар әзірленді.
Су таратқышты қайта жаңартудың ең төменгі нұсқасы өзіне мыналарды кіргізеді:
1. Қиғаш бас, тазарту имаратын (БТИ) қайта жаңарту және құрылысын бітіру;
2. Д 720 мм, ұзындығы 80 км Жетібай  Ақтау су таратқышының учаске құрылысын  салу;
3. Ақтау қаласында тазарту имараты құрылысын салу;
4. Электрмен қоректендіруді кідіріссіз әрі сенімді қамтамасыз ету үшін электр берілісі  желісінің құрылысын салу.
Теңіз көлігі . Маңғыстау облысының негізгі көлік кешені болып табылатын Ақтау теңіз сауда порты Қазақстанның көліктік инфрақұрылымында елеулі орын алады.
Ақтау теңіз порты әртүрлі жүктерді халықаралық тасымалдауға арналған Қазақстан Республикасының бірден бір теңіз қақпасы, Қазақстан Трасека көлік дәлізінде өзекті буын болып табылады. Жыл бойына үздіксіз жұмыс режимі, озық жүктеу техникасы, контейнерлерді, басты және үйілген жүктерді үлгерту жөніндегі көпмақсатты терминалдар, жүктерді сақтаудың төбесі жабылған және ашық аумақтары, сондай-ақ еліміздің көптеген жетекші экспортшыларымен берік байланысы бәсекеге қабілетті кәсіпорын ретінде Ақтау теңіз порты жайлы лебіз айтуға мүмкіндік береді.
Ақтау теңіз порты арқылы негізгі өтпелі жүк тасқыны жүреді. 1999 жылғы қайта жаңартудың бірінші кезеңінен кейін кәсіпорын қазіргі заманғы көп мақсатты терминалға айналды. Ақтау портының басты, үйілген және контейнерлердегі жүктерді аудару жөніндегі өндірістік әлеуметті жылына 1,5 млн. тоннаға дейін, мұнай мен мұнай өнімдерін аудару жөнінде жылына 8,0 млн. тоннаға дейін жеткізілді. Қайта жаңарту барысында порттың жүк аудару жөніндегі мүмкіндігі елеулі түрде ұлғайды, қызмет көрсету сапасы артты. Ақтау порты үлкен алаңдармен қамтамасыз етілген, олар жүктің кеме мен қойма арасында горизонтальды бағдарда тез орын ауыстыру мүмкіндігін жасай отырып, қазіргі заманғы порт жұмысының өзегі болып табылады. Басты және үйілген жүктерді үлгертуге арналған үш әмбебап айлағы, "РО РО" үлгісіндегі ауыр салмақты және астық кемелеріне арналған бір айлығы, үш мұнай құю айлағы, шағын көлемді кемелердің тұрағына арналған екі айлағы бар, бір мезгілде 4 кемені үлгертуге мүмкіндігі бар, ұзындығы 550 м жаңа айлақпен қамтамасыз етілген. Порт арқылы ТРАСЕКА жүк қозғалысының халықаралық маршруты өтеді, портта көліктің бірнеше түрі: темір жолдың, автомобиль, су, құбыр жолдарының тораптары тоғысады.
Қайта жаңартудың 1 кезеңі аяқталғаннан кейін, теңіз портының даму жоспарына сәйкес 2000 жылы астық терминалының бірінші кезегі қатарға қосылды, паромдық терминалдық жұмысын қайта қалпына келтіру басталды. 2001 жылы қуаты жылына 300 мың тонна астық пен 13,5 мың тонна астықты біржолғы сақтайтын астық терминалы құрылысының екінші кезегі аяқталды. Әрекет үстіндегі жолаушы тасымалы мен көлік құралдары тасымалдаумен қатар үлгерілетін жүктердің түрлерін кеңейтуге мүмкіндік беретін паромдық терминалды қайта жаңарту жүзеге асырылды. Жүк тасымалдау, 28 темір жол вагоны мен контейнерлерді автопоездарға шығару түсіру жолымен жүзеге асырылады. 2001 жылы Ақтау теңіз портында 1,3 млн. тонна көлемінде құрғақ жүк өңделді немесе осының алдындағы жылғы деңгейден 1,7 есе жоғары, 4,4 млн.тонна көлемінде мұнай аудару жүзеге асырылады немесе 2000 жылғы деңгейге 129,0.
2000-2001 жылдардағы кезеңде жүк тасқынының ұлғаюы Ақтаудың өтпелік тартымдылығының өскенін дәлелдейді. 2001 жылдың 4 тоқсанында 1998 жылдың желтоқсанында құрылған "Қазтеңізкөлікфлот" Ұлттық теңіз кеме қатынасы компаниясы" ЖАҚ өндірістік қызметін бастады. Осы компанияның жүк аудару көлемі 2002 жылы 3,5 млн. тонна, таза табыс 982 млн. теңге құрады.

1.      Нефтепровод Узень-Атырау-Самара с диаметром 1000 мм (2 нитки)  15 млн. тонн/год.
2.      Нефтепровод Узень-Жетыбай-Актау с диаметром 500 мм (2 нитки)  5 млн. тонн/год.
3.      Нефтепровод Каламкас-Каражанбас-Актау с диаметром 700 мм  8 млн. тонн/год.
Стабилизация в работе предприятий-недропользователей, занимающихся разработкой нефтяных месторождений, начиная с 1999 года благоприятно сказалось и на трубопроводном транспорте. Объемы транспортировки нефти за 2002  год по сравнению с 2001 годом увеличились на 19% и составили 12,4 млн. тонн нефти. За 1 квартал текущего года  по трубопроводу перекачено 2,5 млн. тонн нефти, что на 13% больше аналогичного периода 2002 года.
Дальнейшее развитие нефтедобывающего комплекса Мангистауской области и ввод в эксплуатацию КТК (Каспийский Трубопроводный Консорциум) предполагает увеличение транспортировки нефти по участку магистрального нефтепровода Узень-Атырау. Потенциал нефтепровода позволяет увеличить перекачку нефти еще на 20% по сравнению с прошлогодним и довести до 15 млн. тонн в год..
Водовод «Астрахань-Мангышлак» протяженностью 1041 км с диаметром труб 1200 мм в одну нитку с проектной производительностью 260 тыс. куб. м/сут. служит для подачи волжской воды в Мангистаускую область. В настоящее время потребителями волжской воды являются населенные пункты Мангистауской области, нефтедобывающие компании, железная дорога и другие промышленные предприятия, расположенные вдоль трассы магистрального водовода.
Ежесуточный объем транспортируемой воды на сегодня колеблется в пределах 25  30 тыс. куб. м в сутки и в настоящее время рассматривается перспектива организации поставок волжской воды в г. Актау. В связи с этим разработаны мероприятия по реконструкции водовода с рядом вариантов доведения объема ежесуточной поставки волжской воды от 90 тыс. куб. м до 150 тыс. куб. м. Минимальный вариант реконструкции водовода включает в себя:
1.      Реконструкция и достройка головных очистных сооружений (ГОС) Кигач;
2.      Строительство участка водовода Жетыбай-Актау, Д720 мм, с протяженностью 80 км;
3.      Строительство очистных сооружений в г. Актау;
4.      Строительство ЛЭП для обеспечения бесперебойного и надежного электропитания.
Морской транспорт.  Актауский морской торговый порт, являющийся основой транспортного комплекса Мангистауской области, занимает значительное место в транспортной инфраструктуре Казахстана.
Морской порт Актау является единственными морскими воротами Республики Казахстан, предназначенными для международных перевозок различных грузов и ключевым звеном в транспортном коридоре  Казахстана  ТРАСЕКА. Круглогодичный режим работы, передовая перегрузочная техника, многоцелевой терминал по обработке контейнеров, генеральных и навалочных грузов, крытые и открытые территории хранения грузов, а также прочные связи со многими ведущими экспортерами страны, позволяют говорить о морском порте Актау, как о конкурентоспособном предприятии.
Через порт Актау идет основной транзитный грузопоток. После первого этапа реконструкции 1999 года предприятие превратилось в современный многоцелевой терминал. Производственный потенциал порта Актау по перевалке генеральных, навалочных и грузов в контейнерах доведен до 1,5 млн. тонн в год, по перевалке нефти и нефтепродуктов - до 8,0 млн. тонн в год.
В ходе реконструкции существенно увеличились возможности порта по перевалке грузов, повысилось качество обслуживания. Порт Актау обеспечен большими площадями, которые являются ключевыми в работе современного порта, делая возможным быстрое горизонтальное перемещение грузов между судном и складами. Имеет три универсальных причала для обработки генеральных и  навалочных грузов, один причал для зерновых судов и тяжеловесов типа «РО-РО», три нефтеналивных причала, два причала для стоянки маломерных судов, обеспечен новыми причалами протяженностью 550 м, и возможностью одновременной обработки 4 судов.  Через порт протекает международный маршрут движения грузов ТРАСЕКА, в порт стекает узел нескольких видов транспорта: железнодорожный, автомобильный, водный, трубопроводный.
После завершения I этапа реконструкции, в соответствии с планом развития морпорта в 2000 году была введена первая очередь зернового терминала, начались восстановительные работы паромного терминала. В 2001 году завершился второй этап строительства зернового терминала мощностью 300 тыс. тонн зерна в год и единовременным хранением 13,5 тыс. тонн зерна. Осуществлена реконструкция паромного терминала, позволяющая наряду с  действующими пассажироперевозками и перевозками транспортных средств расширить ассортимент обрабатываемых грузов. Грузоперевозка осуществляется путем перевозок 28 железнодорожных вагонов и наката-выката  контейнеров на  автопоездах. В 2001 году в морпорту Актау  переработано сухих грузов  в объеме 1,3 млн. тонн или  в 1,7 раза выше уровня  предыдущего года, осуществлена перевалка нефти в объеме 4,4  млн. тонн или  129,0% к уровню 2000 года.
Увеличение грузового потока в период 2000-2001 годов свидетельствует о росте транзитной привлекательности Актау.
В 4 квартале 2001 года начал производственную деятельность созданный в декабре 1998 года ЗАО «Национальная морская судоходная компания «Казмортрансфлот». Объем перевалки грузов данной компании в 2002 году составил 3,5 млн. тн, чистый доход - 982 млн. тенге.

Ақтау теңіз порты арқылы жүк аударудың жалпы көлемі 2002 жылы 2001 жылғы 5,7 млн. тонна орнына 6,9 млн. тонна құрады немесе 21% ұлғайды, сонымен қатар "Ақтау теңіз сауда порты" МРК өзі бойынша, олардың үлесі Ақтау порты арқылы мұнай аудару жалпы көлемінің 2/3 құрайтын бірқатар объектілерді, атап айтқанда N 4, N 5, N 9 мұнай құю айлақтарын "Қазтеңізкөлікфлот" ҰТКК" ЖАҚ берілуіне байланысты, берілген қызмет көрсетулер көлемі 2001 жылғы 3607,3 млн. теңгеден 2002 жылы 2819,7 млн. теңгеге дейін немесе 21,8% оның ішінде мұнай аудару 4366,8 мың тоннадан 2016,6 тоннаға дейін, құрғақ жүк 1125,7 мың тоннадан 800,1 мың тоннаға дейін азайды. Ұлғаю паромдық тасымалдауға ғана болды, оның көлемі 2,9 еседен астам ұлғайып, 594,9 мың тонна құрады.
2003 жылдың I тоқсанында Ақтау порты арқылы жүк аудару көлемінің ұлғаюы байқалады, ол - өткен жылдың сы кезеңіндегі 697,0 мың тоннаның орнына 806,6 мың тонна құрады, алайда бұл көрсеткіш жоспарланған 14,2% кем.
Ақтау порты арқылы жүк тасқыны азаюының негізгі себептеріне мыналарды атауға болады:
- Россия мен Қазақстанның металлургия комбинаттарының арзандау өнімдеріне қатысты Ираның шектеу шараларын енгізуі (импортқа және тауар өнімдерінің өткізіліміне қойылатын баж салығын арттыруы);
- мақта, сазбалшық аудару көлемі жүк жөнелтімінің расталмауы, бос вагондардың уақытылы қайтарылмауы және соның салдарынан паромдық тасымалдау жоспарының орындалмауы;
Қазақстан Республикасы Президентінің "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағын құру туралы" 2002 жылғы 26 сәуірдегі N 853 Жарлығына сәйкес "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағының құрылуы "АТСП" РМК-ын дамытуға қосымша серпін берді және ол стратегиялық мынадай жергілікті міндеттерін шешуге мүмкіндік береді:
- жобалық қуаты шеңберінде бүкіл атаулық жүктерді аудару жөніндегі толық тізбесін тұтынушыларға ұсынатын табысты кәсіпорын ретінде портты дамыту;
- қолдау бар өндірістік қуаттарды толыққанды пайдалана отырып құрғақ және құймалы жүктердің нарықтық үлесін ұстап тұру;
- жаңа қызмет көрсетулерді толыққанды игеру (темір жол паромымен жүк аудару, астық аударуды ұлғайтуға ықпалды жәрдемдесу);
- ЕДҚБ алдындағы міндеттемелері бойынша пайыздарын уақытылы төлеуді қамтамасыз ету, порттың инфрақұрылымын жетілдіру, феррохромды аударуға арналған мамандандырылған айлақ құрылысын салу;
- баламалы көлік маршруттарымен бірге, өзіндік және өтпелі жүктерді тарту есебінен қатарластыруға жүк айналымын ұлғайтуға отырып, өндірістік қуаттарды одан әрі кеңейту.

Общий объем перевалки грузов через морской порт Актау в 2002 году составил 6,9 млн. тн против 5,7 млн. тн в 2001 году или увеличился на 21%, вместе с тем по самому РГП «Актауский морской торговый порт» в связи с передачей ЗАО «НМСК «Казмортрансфлот» ряда объектов, в частности нефтеналивных причалов №4, №5, №9, доля которых составляет 2/3 всего объема перевалки нефти через порт Актау, объем представленных услуг в 2002 году уменьшилось с 3607,3 млн. тенге в 2001 году до 2819,7 млн. тенге или на 21,8%, в том числе перевалка нефти с 4366,8 тыс. тонн до 2016,6, сухих грузов 1125,7 тыс. тонн до 800,1 тыс. тонн. Увеличение произошло только по паромным перевозкам, объемы которых увеличились более чем в 2,9 раза и составили 594,9 тысячи тонн.
В 1 квартале 2003 года наблюдается увеличение объемов перевалки грузов через порт Актау, который составил 806,6 тыс. тонн против 697,0 тыс. тонн за аналогичный период в прошлом году, однако этот показатель на 14,2% меньше запланированного.
Основными причинами уменьшения грузопотока через порт Актау можно назвать следующее:
-      введение Ираном ограничительных мер (повышение таможенных пошлин на импорт и транзит товарной продукций) по отношению к более дешевой продукций металлургических комбинатов России и Казахстана;
-      не подтверждение груза отправления объема перевалки хлопка, глинозема, несвоевременный возврат порожних вагонов и, как следствие, не выполнение плана паромных перевозок;
Создание  специальной  экономической зоны  «Морпорт Актау» согласно   Указу  Президента Республики Казахстан от 26 апреля 2002 года № 853 "О создании специальной экономической зоны «Морпорт- Актау"» дало дополнительный  импульс в развитии РГП «АМТП» и позволяет решить следующие локальные задачи стратегии:
развитие  порта, как  прибыльного  предприятия,  предлагающего потребителям  полный  перечень  услуг по  перевалке  всей  номенклатуры  грузов  в  рамках  проектных  мощностей,
удержание  рыночной  доли  сухих  и  наливных  грузов с  полноценным  использованием  имеющихся  производственных  мощностей,
полноценное освоение  новых услуг (перевалка  железнодорожным  паромом, содействие увеличению  перевалки  зерна),
обеспечение  своевременности  выплат  процентов по обязательствам  перед  ЕБРР,  совершенствование  портовой  инфраструктуры,  строительство специализированного  причала  для  перевалки  феррохрома,
дальнейшее расширение производственных мощностей, с  параллельным  увеличением  грузооборота  за счет  привлечения  собственных и  транзитных  грузов с  альтернативных  транспортных  маршрутов.

2003 жылдың аяғына дейін Ақтау теңіз порты арқылы жүк аудару көлемі 6,9 млн.тонна, оның ішінде "Ақтау теңіз сауда порты" РМК арқылы 3,7 млн. тонна, "Қазтеңізкөлікфлот" ҰТКК " ЖАҚ арқылы 3,2 млн. тонна құрайды.
Автомобиль көлігі . Облыста экономикалық жағдайдың жақсаруы, автомобиль көлігі кәсіпорындарының  жұмысына да ықпал етті. 2000 жылы автомобильмен жүк тасымалдау көлемі 98,4% өсіп, 12,9 млн. тонна құрады. Осындай беталыс 2001 және 2002 жылы да сақталады.
Автомобиль көлігімен жүк тасымалдау 2001 жылы 34,2 млн. тонна немесе осының  алдындағы жылғы деңгейге 265,1% ал 2002 жылы осы көрсеткіш 89,8 млн.тоннаға жетті немесе 2001 жылғы деңгейге 265,5 құрады. Негізінен өндіріс пен тұрғын үй қоныстары жаңа объектілерінің құрылысын салуды жандандыру есебінен мұнайгаз сапасы жанданды, бұл  мұнайшылар үшін габаритсіз жүктерді тасымалдауға, Ақтау теңіз порты үшін контейнерлік тасымалдауға, жалпы кең таралған пайдалы қазбалар кенорындарынан өндірілген өнімдерді тасымалдауға тапсырыстардың ұлғаюына әкелді.
2002 жылы жүк айналымы мен жолаушы тасымалдау көлемі едәуір ұлғайды, олар тиісінше 2140,2 млн. тонна км және 14,7 млн. жолаушы құрады. Осынау көрсеткіштер пайыздық түрде 2001 жылмен салыстырғанда тиісінше 234% және 155,5% құрады.
Ағымдағы жылдың үш айында коммерциялық тасымалдаумен айналысатын көліктік емес ұйымдар мен кәсіпкерлер арқылы жүк тасымалдау көлемін бағалауды есепке алғанда, 17,6 млн. тонна жүк тасымалданды, бұл  2002 жылдың тиісті кезеңіндегіден 30,2% артық. Автомобильмен тасымалдау жалпы көлемінің 6,8% немесе 1159,3 мың тонна көлік кәсіпорындарының үлесіне, 17% (2998,7 мың тонна) көліктік емес ұйымдардың үлесіне  тиеді, қалған 76,2% (13,4 мың тонна) жеке кәсіпкерлердің үлесіне  тиеді.
2003 жылдың I тоқсанында жолаушы айналымы да ұлғайып, 632,8 млн. жолау. км құрады, бұл - өткен жылдың осы кезеңіндегіден 49,4% артық. Жеке меншіктегі көліктің үлесіне жолаушы айналымының негізгі бөлігі тиеді, ол 99,8% құрады.
Тұтас алғанда облыстың көлік кәсіпорындары тұрақты жұмыс істеуде, жеке дара тасымалдаушылармен және көлік кәсіпорындарымен автомобиль паркін жаңалау жөнінде,  қызмет көрсету сапасын арттыру жөнінде нысаналы жұмыстар жүргізілуде.
Облыстың автомобиль көлігінің жүйесіне коммерциялық тасымалдаумен айналысатын, меншіктің  әртүрлі нысанындағы 33 мамандандырылған көлік кәсіпорны кіреді. Облыста жолаушы айналымы 48 қалааралық, қалалық және ауданішілік маршруттарға қызмет көрсететін 38 тасымалдаушы арқылы жүзеге асырылады. Жолаушыларға әртүрлі маркадағы 4720 шағын автобус пен 200 автобус қызмет көрсетеді.

До конца 2003 года объем перевалки грузов через морской порт Актау составит 6,9 млн. тонн, в том числе через РГП «Актауский морской торговый порт»  3,7 млн. тонн, через ЗАО «НМСК «Казмортрансфлот»  3,2 млн. тонн.
Автомобильный транспорт.  Улучшение экономической ситуации в области отразилось и на работе предприятий автомобильного транспорта. В 2000 году объем автоперевозок груза выросли на 98,4% и составили 12,9 млн. тонн. Такая же тенденция сохранилась в 2001 и в 2002 году. Перевозки грузов автомобильным транспортом  в 2001 году составили  34,2 млн. тонн или 265,1% к уровню предыдущего года, а в 2002 этот показатель достиг 89,8 млн. тонн или 262,5% к уровню 2001 года в основном за счет активизации строительства новых объектов производства и жилых массивов, оживлению в нефтегазовой отрасли, что повлекло увеличение заказов на перевозку негабаритных грузов для нефтяников, контейнерных перевозок для морского порта Актау, транспортировку добываемой продукций месторождений общераспространенных полезных ископаемых.
В 2002 году значительно увеличились объемы грузооборота и пассажироперевозок, которые составили 2140,2 млн. тонн км и 17,9 млн. пассажиров соответственно. В процентном выражении эти показатели по сравнению с 2001 годом составляют соответственно 234% и 155,5%.
За три месяца текущего года с учетом оценки объема перевозок грузов нетранспортными организациями и предпринимателями, занимающимися коммерческими перевозками, перевезено 17,6 млн. тонн грузов, что на 30,2% больше, чем за соответствующий период 2002 года. На долю транспортных предприятий приходится 6,8% или 1195,3 тыс. тонн от общего объема автоперевозок, на долю нетранспортных организации 17% (2998,7 тыс. тонн), остальные 76,2% (13,4 тыс. тонн) приходится на долю индивидуальных предпринимателей.
Увеличился в 1 квартале 2003 года и пассажирооборот, который составил 632,8 млн. пасс. км, что на 49,4% больше аналогичного периода прошлого года. На долю индивидуального транспорта приходится основная часть пассажирооборота, которая составляет 99,8%.
В целом транспортные предприятия области работают стабильно, индивидуальными перевозчиками и транспортными предприятиями проводятся целенаправленные работы по обновлению парка автомобилей, по повышению качества обслуживания.
В систему автомобильного транспорта области входят порядка 33 специализированных транспортных предприятий различной формы собственности, занятых коммерческими перевозками. Пассажирооборот в области осуществляется 38 перевозчиками, обслуживающими 48 междугородних, городских и внутрирайонных маршрутов. Пассажиров обслуживают порядка 420 микроавтобусов и 200 автобусов различных марок.

Байланыс . Маңғыстау облысы бойынша 349 қалааралық телефон, оның ішінде 217 спутниктік арна бар. автоматты телефон станцияларының жалпы жинақталған сыйымдылығы 66,5 мың нөмір, санды станциялар 38,1 мың нөмір, телефон станциялары абоненттерінің саны 49,5 мың нөмір (ҚТС 46,5 мың нөмір, АТС 2,97 мың нөмір). Облыста ДАМА жүйесінің 18 спутниктік станциясы әрекет етеді. Халыққа байланыс қызметін көрсетумен облыс бойынша үш ірі кәсіпорын: Маңғыстау облыстың телекоммуникация дирекциясы (МОТД), "Мұнайтелеком" ЖШС, "Каскор-Телеком" Аақ, сондай-ақ пошта байланысы қызмет көрсетулерімен "Қазпошта" ААҚ-ның Маңғыстау облыстық филиалы айналысады.
Облыста 44, оның ішінде 18 қалалық және 26 ауылдық байланыс бөлімі жұмыс істейді. Пошта байланысының хаттар, сәлемдемелер, жеделхаттар, газеттер мен журналдар жөнелту, зейнетақы мен жәрдемақы төлеу жөніндегі дәстүрлі қызмет көрсетулерден басқа зейнетақы қорымен бірге агенттік қызметін, депозиттер тарту, пошта бөлімдері арқылы бюджетке әртүрлі салықтар қабылдау жөніндегі жұмыстар жолға қойылған.
Байланыс қызмет көрсетулерінің іске асыру көлемі 2002 жылы 854,4 млн. теңге немесе осының алдындағы жылғы деңгейге 103,3% құрды. Өсімнің осындай беталысы 2003 жылы да сақталады. Ағымдағы жылы іске тартылған сыйымдылықтар санының өсуі есебінен табыс көлемі 2002 жылмен салыстырғанда 9,8% ұлғаяды деп күтілуде.
Сапалы байланыспен қамтамасыз ету көлік инфрақұрылымының ажырамас бөлігі болып табылады. Ағымдағы жылы Форт  Шевченко қаласында электрлі механикалық АТС-ті сандыға ауыстыру, Ақтау  Қаламқас автомобиль жолының 43 км-дегі шынылы пластикалық құбырлар дайындау жөніндегі жаңадан салынған зауытқа байланыс кабелін төсеу жоспарлануда.
Жеткілікті қаржы қаражаты жағдайында облыстың талшықты - оптикалық байланыс жүйесін төсеу басталады.
5.2. Келешегі: 2004-2006 жылдар
Мақсаты мен міндеттері .
2004-2006 жылдары көліктік  коммуникациялық кешенді дамытудың  мақсаты  сыртқы рынокқа шығуды қамтамасыз ететін, өткізілімділік дәлізін дамыту, коммуникацияның ұтымды жүйесін қалыптастыру, коммуникация мен қозғалыс құрамның техникалық жай-күйі жақсарту болмақ.
Облыста көлік және телекоммуникация жолдарын дамыту өткізілімділік маршруттарды қалыптастыру мен дамыту, әрекет үстіндегі темір және автомобиль жолдарын, теңіз жолдарын, Ақтау теңіз портын, Ақтау халықаралық әуежайын, аэронавигациялық кешендерін жетілдіру және қайта жаңарту, көліктің әрқилы түрлерінің қозғалыс құрамының өзіндік өндірістік және жөндеу  базасын дамыту, пошта байланысын жетілдіру, және пошталық жинақтау жүйесін дамыту, көліктік-коммуникациялық кешенімен басқару құрылымы жұмыс істеуінің нормативтік-құқықтық базасын жетілдіру жолымен республикалық және әлемдік жүйеге кірікке, ұтымды  көліктік-коммуникациялық жүйе құруды көздестірді.
Көліктік-коммуникациялық кешенінің міндеттері:
Ақтау теңіз портына тікелей жанасатын кірме темір жолдарын қайта жаңалау, сүйретпелі қозғалыс құрамын жетілдіру және жаңарту;
жүк және жолаушы тасымалын ұлғайту, автомашиналар паркін жаңалау;
республикалық және жергілікті маңыздағы автомобиль жолдарының жүйесін халықаралық стандартқа сәйкес ұстау, жетілдіру және дамыту;
жүктер мен жолаушы тасымалын аз шығынмен қамтамасыз ететін, халықаралық көлік дәлізіне кіріккен ИКАО ұсыныстары мен халықаралық стандартқа жауап беретін Ақтау қаласы әуежайында халықаралық әуе жолы вокзалы құрылысын салу және аэродромы қайта жаңалау;
Қазақстанның экономикалық-көліктік әлеуетін іске асыруға ықпал ететін жинақылығы жоғары порттың инфрақұрылымын құру мақсатымен толқынқайтарғы мен бөгетті қайта қалпына келтіру, Баутын жүк ауданын кеңейту;
ауқымды ақпараттық инфрақұрылымына бәсекеге қабілетті болып кіріккен Экономикалық телекоммуникациялық секторын, одан әрі дамытуға бағытталған тетігінің шарттарын жасау және қалыптастыру.
Алға қойылған мақсаттарға қол жеткізудің және міндеттері шешудің жолдары .
Міндеттерді іске асырудың негізгі жолдары мыналар бола алады:
көлікті-коммуникациялық кешеннің негізгі қорларын жаңалауды ынталандыратын инвестициялар үшін қолайлы  жағдай жасау;
жаңа көлік маршруттарының географиясын кеңейту;
Ақтау қаласы әуежайы мен теңіз портының, автомобиль қатынастарының өткізілімдік әлеуетін арттыру үшін қажетті және  жеткілікті жағдайлар жасау;
экологиялық және энергия  сақтаудың көлік технологияларын енгізу, көліктің  қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету және көліктің қоршаған ортаға тигізетін теріс әсерін халықаралық нормалар мен стандарт деңгейіне төмендету үшін жағдайлар жасау.
1 міндет: Ақтау теңіз портына тікелей жанасатын кірме  темір жолдарын қайта  жаңарту, сүйретпелі қозғалыс құрамын жетілдіру және  жаңалау;
Облыстағы темір жолдың, бүкіл облыс экономикасы үшін және жүктің көптеген үлгілері үшін стратегиялық маңызы бар, темір жол көлігі баламасыз түрі болып табылады. "Қазақстан Темір Жолы" ҰК" ЖАҚ темір жолының  жалпы пайдалану ұзындығы 819 км құрайды. Темір жолдың тығыздығы республикадағы орташа деңгейден төмен және 1000 шаршы км-ге 4,9 км. құрайды. "Қазақстан Темір Жолы" ҰК" ЖАҚ-ның темір жолын дамыту, Қазақстан Республикасының темір жол көлігін қайта құрылымдаудың 20012005 жылдарға арналған Бағдарламасына және Темір жол көлігінің 2001-2014 жылдарға бағдарламасына сәйкес жүргізілуде.

Связь.  По Мангистауской области существуют 349 междугородных телефонных каналов, в т.ч. 217 спутниковых. Общая монтированная емкость автоматических телефонных станций  66,5 тыс. номеров, в т.ч. цифровых станций  38,1 тыс. номеров, количество абонентов телефонных станций  49,5 тыс. номеров (ГТС- 46,5 тыс. номеров, СТС  2,97 тыс. номеров). В области действуют 18 спутниковых станций системы «ДАМА».
Оказанием услуг  связи  населению по области занимаются три крупные предприятия: Мангистауская областная дирекция телекоммуникаций (МОДТ), ТОО «Мунайтелеком», ОАО "Каскор -Телеком", а также услугами почтовой связи - Мангистауский областной филиал ОАО "Казпочта".
В области действует 44 почтовых отделений связи, в т.ч. 18 городских и 26 сельских. Помимо традиционных услуг почтовой связи по отправке писем, посылок, телеграмм, газет и журналов,  выплате пенсий и пособий,  налажена работа по предоставлению агентских услуг с пенсионными фондами, привлечение депозитов, прием через почтовые отделения различных налогов в бюджет.
Объем реализации услуг связи в 2002 году составил 854,4 млн. тенге или 103,3% к уровню предыдущего года. Такая же тенденция роста сохранилась и в 2003 году. В текущем году ожидается увеличение объемов доходов на 9,8 % по сравнению с 2002 года за счет роста количества задействованной емкости.
Обеспечение качественной связью является неотъемлемой частью инфраструктуры транспорта. В текущем году планируется замена электромеханических АТС на цифровые в г. Форт-Шевченко, прокладка кабеля связи на вновь построенный завод по изготовлению стеклопластиковых труб на 43 км автодороги Актау-Каламкас. При достаточных финансовых средствах начнется прокладка системы волоконно-оптической связи области.
2. ПЕРСПЕКТИВЫ: 2004-2006 годы.
Цели и задачи.
В 2004-2006 годах целью развития транспортно-коммуникационного комплекса будет развитие транзитных коридоров, обеспечивающих выход на внешние рынки и формирование рациональной сети коммуникаций, улучшение технического состояния коммуникаций и подвижного состава.
Развитие транспортных и телекоммуникационных путей в области предусматривает создание рациональной транспортно-коммуникационной сети, интегрированной в республиканскую и мировую системы, путем формирования и развития транзитных маршрутов, модернизации и реконструкции существующих железных и автомобильных дорог, морских путей, морского порта Актау, международного аэропорта Актау, аэронавигационных комплексов, развитие собственной производственной и ремонтной базы подвижного состава различных видов транспорта, модернизацию почтовой связи и развитие почтово-сберегательной системы, совершенствование нормативно-правовой базы функционирования транспортно-коммуникационного комплекса и структуры управления.
Задачи транспортно-коммуникационного комплекса:
реконструкция подъездных железнодорожных путей непосредственно прилегающих к морскому порту Актау, модернизация и обновление тягового подвижного состава;
увеличение грузо- и пассажироперевозок, обновление парка автомашин;
содержание, модернизация и развитие сети автомобильных дорог республиканского и местного значении в соответствии с международными стандартами;
строительство международного аэровокзала и реконструкция аэродрома в аэропорту г. Актау отвечающего международным стандартам и рекомендации ИКАО, интегрированного в международные транспортные коридоры, обеспечивающего перевозку грузов и пассажиров с наименьшими затратами;
дальнейшее развитие морского порта Актау с целью создания высокоорганизованной портовой инфраструктуры, способствующего реализации экономико-транспортного потенциала Казахстана, восстановление волнолома и дамбы, расширение грузового района Баутино;
создание условий и формирование механизма, направленных на дальнейшее развитие телекоммуникационного сектора экономики, конкурентоспособно интегрированного в глобальную информационную инфраструктуру.
Пути достижения поставленных целей и решения задач
Основными путями реализации задач могут стать:
создание благоприятных условий для инвестиций, стимулирующей обновление основных фондов транспортно-коммуникационного комплекса;
расширение географии новых транспортных маршрутов;
создание необходимых и достаточных условий для повышения транзитного потенциала аэропорта и морского порта г. Актау, автомобильных сообщений;
создание условий для внедрения экологических и энергосберегающих транспортных технологий, обеспечения безопасного функционирования транспорта и снижения негативного воздействия транспорта на окружающую среду до уровня, соответствующего международным нормам и стандартам.
Задача 1:       реконструкция подъездных железнодорожных путей непосредственно прилегающих к морскому порту Актау, модернизация и обновление тягового подвижного состава;
Железные дороги в области имеют стратегическое значение для всей областной экономики и для многих типов грузов железнодорожный транспорт является безальтернативным видом. Общая эксплутационная длина железной дороги ЗАО «НК Казахстан Темир Жолы» составляет 819 км. Плотность железных дорог ниже среднего уровня в республике и составляет 4,9 км на 1000 кв. км. Развитие железнодорожного транспорта ЗАО «НК Казахстан Темир Жолы» производится в соответствий с  Программой  реструктуризации железнодорожного транспорта Республики Казахстан на 2001-2005 годы и инвестиционной программы железнодорожного транспорта на 2001-2014 годы.

"Каскор-ТрансСервис" ААҚ-ның кірме темір жолы жолдарын қайта жаңарту, станциялық жолдар санын 5-тен 8-ге дейін ұлғайтып және Ақтау теңіз портына бағытталатын темір жол құрамдарын іріктеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге мүмкіндік болуы үшін станцияның жұптық өңешін қатарға қоса отырып "Строительная" станциясын  қайта жаңартудан тұрады. Станцияны қайта жаңарту  да "ҚазТрансОйл" ЖАҚ-ның БФ ағызу эстакадасын ұзартуға дайындау және жүк түсіруді күтуде вагондардың тоқтап тұру мүмкіндігі тұрғысында, станцияның  өткізу қабілетін ұлғайту мақсатында, әрекет үстіндегі станциялық жолдарды ұзартудан тұрады. Қайта  жаңартуды 2004 жылдың аяғында, 2005 жылдың басында аяқтау жоспарлануда.
"Каскор-ТрансСервис" ААҚ негізгі қорларын жетілдіру мен жаңалау, сүйретілетін қозғалыс құрамының тұрақты жұмысына бағытталды. Қазіргі күнге түгендеу паркі ТЭМ сериялы 7 тепловоздан және 2М62У сериялы магистральды тепловоздың алты секциясынан тұрады, оның 3-і жүк айналымы ұлғайған жағдайда пайдалану мүмкіндігі бар тосалқы қорда тұр. Кәсіпорын басшылығы ТЭМ сериялы жаңа тепловоз бен екі магистральдық тепловоз стапы алу мәселесін пысықтауда.
2 міндет: жүк және жолаушы тасымалдауды ұлғайту, автомашиналар паркін жаңалау;
Қазіргі күні облыстың автомобиль паркінде 40 мың автомобиль, оның ішінде мемлекеттік меншікте 1,4 мың автомобиль, жеке меншікте (жеке өзінде тұрған автомобилін есептемегенде) 7 мыңнан астам автомобиль бар.
Жоспарланған 2004-2006 жылдары автомобиль көлігінде жүк тасымалдау көлемін 2004 жылы 102,3 млн.тоннадан 2006 жылы 118,0 млн.тоннаға дейін ұлғайту көзделуде, олар 2003 жылғы деңгейге пайыздық қатынаспен тиісінше 106,4% және 122,8% құрайды. Жүк тасымалдау ұлғаюының негізгі алғышарттары Солтүстік Каспийдегі қайраңдылық кенорындарының игерілуіне байланысты болып табылады, онда мұнай операцияларын жүргізуге жасанды аралдар құрылысын салу, "Доссор-Құлсары-Бейнеу-Сайөтес-Шетпе-Жетібай-Ақтау теңіз порты" учаскесінде автомобиль жолдарын қатарға қосып пайдалануға беру, Ақтау теңіз сауда портын дамыту, тұрғын үй құрылысын салуды көбейтетін арнайы экономикалық айғаны құру көзделген.
Болжамдалған кезеңде жалпы жолаушы тасқыны ұлғаяды, ол 2004 жылғы 21,4 млн.адамнан 2006 жылы 25,5 млн. адамға дейін көбейеді. Бұған облыс халқы әл-ауқатының көтерілуі, экономикалық жағдайдың тұрақтануы, елді мекендер арасындағы жүйелі автобус қатынастары елеулі дәрежеде ықпал етпек.
Автомобиль көлігімен дәл сондай немесе өзгедей дәрежеде жүк тасымалдау мен жолаушы тасымалдау жөнінде қызмет көрсететін кәсіпорындар мен жеке дара кәсіпкерлер санының көптігіне байланысты қатал бәсекелестік, автомашиналар паркін тұрақты түрде жаңалауды, сервистік қызметті дамытуды, қызмет сапасын арттыруды көздейді.
3 міндет: республикалық және жергілікті маңыздағы автомобиль жолдары жүйесін халықаралық стандартқа сәйкес ұстау, жетілдіру және дамыту;

Реконструкция подъездных железнодорожных путей ОАО «Каскор-ТрансСервис» включает в себя реконструкцию станции «Строительная» с увеличением количества станционных путей с 5 до 8 и вводом в действие четной горловины станции для возможности производства работ по сортировке железнодорожных составов с направлением в морпорт Актау. Реконструкция станции также включает в себя удлинение существующих станционных путей в целях увеличения пропускной способности станции в плане подготовки к удлинению сливной эстакады ЗФ ЗАО КазТрансОйл» и возможности отстоя вагонов в ожиданий выгрузки. Реконструкцию планируется закончить в конце 2004, в начале 2005 годов.
Модернизация и обновление основных фондов ОАО «Каскор-ТрансСервис» направлено на стабильную работу тягового подвижного состава. На сегодняшний день инвентарный парк состоит из 7 тепловозов серий ТЭМ и шести секции магистральных тепловозов серии 2М62У, из которых 3 находятся в запасе с возможностью эксплуатации при увеличений грузооборота. Руководством предприятия прорабатывается вопрос покупки нового тепловоза серии ТЭМ и двух магистральных тепловозов.
Задача 2:       увеличение грузо- и пассажироперевозок, обновление парка автомашин;
Автомобильный парк области сегодня насчитывает порядка 40 тысяч автомобилей, в том числе в государственной собственности 1,4 тыс. автомобилей, в частной собственности (без автомобилей находящихся в личной собственности) более 7 тысяч автомобилей.
В планируемые 2004-2006 годы предполагаются увеличение объемов грузоперевозок в автомобильном транспорте с 102,3 млн. тонн в 2004 году до 118,0 млн. тонн в 2006 году, которые в процентном соотношений составят 106,4% и 122,8% к уровню 2003 года. Основными предпосылками увеличения грузоперевозок являются интенсивное развитие нефтедобывающей отрасли, связанный с освоением шельфовых месторождений на Северном Каспии, которые предполагают строительство искусственных островов для проведения нефтяных операции, ввод в эксплуатацию автомобильной дороги на участке «Доссор Кульсары Бейнеу - Сай-утес Шетпе - Жетыбай-морпорт Актау», развитие морского торгового порта Актау, создание специальной экономической зоны, увеличивающееся жилищное строительство.
В прогнозируемом периоде увеличится и общий пассажиропоток, который увеличится с 21,4 млн. человек в 2004 году до 25,5 млн. человек в 2006 году. Этому в большей степени способствуют увеличение благосостояния населения, стабилизация экономической ситуации, регулярные автобусные сообщения между населенными пунктами области.
Жесткая конкуренция, связанная с большим количеством предприятий и индивидуальных предпринимателей, в той или иной степени оказывающим услуги по транспортировке грузов и перевозке пассажиров автомобильным транспортом, предполагают постоянное обновление парка автомашин, развитие сервисных служб, повышение качества обслуживания.
Задача 3:       содержание, модернизация и развитие сети автомобильных дорог республиканского и местного значении в соответствии с международными стандартами;

Жоспарланған кезеңде жергілікті маңыздағы автомобиль жолдары жүйесін ұстауға және ағымдағы жөндеуге 2004 жылы 200 млн.теңге, 2005 жылы 250 млн. теңге, 2006 жылы 300 млн. теңге бөлу көзделуде. Сондай-ақ "Маңғыстау облысының ауылдық аумақтарын дамытудың 2003 2006 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасымен" ауылдық жолдарды жөндеуге және құрылысын салуға облыстық бюджеттен 2004 жылы 220 млн. теңге, 2005 жылы 84 млн. теңге және 2006 жылы 44 млн. теңге бөлу көзделуде.
2004 жылы республикалық маңыздағы жолдарға 1230 млн. теңге бағыттауды талап етеді, оның 100 млн. теңгесі республикалық маңыздағы автомобиль жолдарын ағымдағы жөндеуге және ұстауға, 531 млн. теңгесі "Доссор-Құлсары-Бейнеу-Сайөтес-Шетпе-Жетібай-Ақтау теңіз порты" автомобиль жолының 21 км қайта жаңартуға, 449 млн. теңгесі "Бейнеу-Ақжігіт-Өзбекстан шекарасы" автомобиль жолының 9 км қайта жаңартуға, 150 млн. теңгесі  "Жетібай-Жаңаөзен-Фетисово-Түрікменстан шекарасы" автомобиль жолының 60 км орта жөндеуге арналған.
Сондай-ақ биылғы жылы "Доссор-Құлсары-Бейнеу-Сайөтес-Шетпе-Жетібай-Ақтау теңіз порты" автомобиль жолының 70 км қайта жаңарту үшін 1779 млн. теңге сомасында шетел инвесторларының  қаражатын тарту көзделуде.
2005 және 2006 жылдары тиісінше 4143 және 8510 млн. теңге көлемінде инвестиция қажет, оның республикалық бюджеттен 2005 жылы  1195 және 2006 жылы  2158 млн. теңге болмақ. Осынау сомалардан  2005-2006 жылдары республикалық маңыздағы автомобиль жолдарын ағымдағы жөндеу мен ұстауға ісінше, "Доссор-Құлсары-Бейнеу-Сайөтес-Шетпе-Жетібай-Ақтау теңіз порты" автомобиль жолының тиісінше 35 және 74 км қайта жаңартуға 880 және 1898 млн. теңге, "Жетібай-Жаңаөзен-Фетисово-Түрікменстан шекарасы" автомобиль жолын орта жөндеуге тиісінше 210 және 150 млн. теңге бағытталатын болады. Алынған шаралар автомобиль жолдары мен жол имараттарының пайдалану сапасын қайта қалпына келтіруге, елді мекендер, облыстар мен  көрші республикалар  арасындағы көлік байланысын жақсартуға, аймақтың өткізілімділік әлеуетін барынша пайдалануға, салық салынатын базаны кеңейтуге мүмкіндік береді.
4 міндет: халықаралық көлік дәлізіне кіріккен, аз шығынмен жүктер мен жолаушы тасымалдауды қамтамасыз ететін ИАКО ұсыныстары мен халықаралық, Ақтау қаласының  әуежайында халықаралық әуе жолы вокзалы құрылысын салу және аэродромды қайта жаңалау;
2004 жылы ИКАО ұсыныстары мен халықаралық стандарттың 1 санатына дейін жеткізу мақсатымен Ақтау қаласының әуежайындағы халықаралық әуе жол вокзалы құрылысын салуды және аэродромды қайта жаңартуды аяқтау белгіленген. Аэродромды қайта жаңарту 2 кезеңде жүргізіледі, құны 10,52 млн. АҚШ долларымен 1 кезеңде, 6,48 млн. АҚШ долларында  2 кезеңде.  1 кезеңді іске асырудың өзі ИЛ-76, В-737, В-757, В-767, ТУ-204 және көлемі мен температурасы бойынша сыныбы төмендерін шектеусіз қабылдауға, ұшатын  қонатын жолақтарды жарық белгі беру жабдықтармен толық жарақтандыру есебінен ұшу қауіпсіздігін арттыруға мүмкіндік береді.
Тұтас алғанда халықаралық әуе жолы вокзалы құрылысын жаңарту әуежайдың инфрақұрылымын халықаралық стандарт талаптарына дейін жеткізуге мүмкіндік береді, әуе жолы қауіпсіздігі мен ұшу қауіпсіздігінің жоғары деңгейі қамтамасыз етілетін болады, сондай-ақ жобаны іске асыру, аймақтық инвестициялық тартымдылығына, кәсіпкерлердің қызметін жандандыруға, жұмыс орындарын құруға, салық салу базасын кеңейту есебінен аймақтың бюджетке кірістерін ұлғайтуға ықпал ететін болады.
5 міндет: Қазақстанның экономикалық көліктік әлеуетін іске асыруға, толқын қайтарғы мен бөгеттерді қайта қалпына келтіруге, Баутиноның жүк ауданын кеңейтуге ықпал ететін, жинақылығы жоғары порттық инфрақұрылымын құру мақсатымен Ақтау теңіз портын одан әрі дамыту;

В планируемый период предусматривается на содержание и текущий ремонт сети автомобильных дорог местного значения выделить в 2004 году 200 млн. тенге, в 2005году - 250 млн. тенге, в 2006 году - 300 млн. тенге. Также «Региональной  программой  развития сельских территорий Мангистауской области на 2003-2006 годы» предусматривается выделение из областного бюджета на ремонт и строительство сельских дорог в 2004 году 220 млн. тенге, в 2005 году 84 млн. тенге и в 2006 году 44 млн. тенге.
В 2004 году требуется направить на дороги республиканского значения порядка 1230 млн. тенге, из которых 100 млн. тенге предназначены на текущий ремонт и содержание автодорог республиканского значения, 531 млн. тенге на реконструкцию 21 км автодороги «Доссор-Кульсары-Бейнеу-Сай-утес-Шетпе-Жетыбай-морпорт Актау», 449 млн. тенге на реконструкцию 9 км автодороги «Бейнеу-Акжигит-гр.Узбекистана», 150 млн. тенге на средний ремонт 60 км автодороги «Жетыбай-Жанаозен-Фетисова-гр.Туркменистана». Также в этом году предполагается привлечение средств иностранных инвесторов на сумму в 1779 млн. тенге для реконструкций 70 км автодороги «Доссор-Кульсары-Бейнеу-Сай-утес-Шетпе-Жетыбай-морпорт Актау».
В 2005 и 2006 годах необходимы инвестиций в объеме 4143 и 8510 млн. тенге соответственно, из них из республиканского бюджета в 2005 году 1195 и в 2006 году 2158 млн. тенге. Из этих сумм в 2005-2006 гг. 105 и 110 млн. тенге будут направлены на текущий ремонт и содержание автодорог республиканского значения, 880 и 1898 млн. тенге на реконструкции соответственно 35 и 74 км автодороги «Доссор-Кульсары-Бейнеу-Сай-утес-Шетпе-Жетыбай-морпорт Актау», 210 и 150 млн. тенге на средний ремонт автодороги «Жетыбай-Жанаозен-Фетисова-гр.Туркменистана». Из средств иностранных инвесторов 2948 млн. тенге в 2005 году и 6353 млн. тенге в 2006 году будут направлены для реконструкции соответственно 116 и 249 км автодороги «Доссор-Кульсары-Бейнеу-Сай-утес-Шетпе-Жетыбай-морпорт Актау.
Задача 4:       строительство международного аэровокзала и реконструкция аэродрома в аэропорту г. Актау отвечающего международным стандартам и рекомендации ИКАО, интегрированного в международные транспортные коридоры, обеспечивающего перевозку грузов и пассажиров с наименьшими затратами;
В 2004 году намечено завершение строительства международного аэровокзала и реконструкция аэродрома в аэропорту г. Актау с целью доведения до 1 категории международного стандарта и рекомендации ИКАО. Реконструкция аэродрома будет проводиться в 2 этапа с стоимостью 1 этапа 10,52 млн. долларов США и стоимостью 2 этапа в 6,48 млн. долларов США. Реализация только 1 этапа позволит принимать самолеты типа ИЛ-76, В-737, В-757, В-767, ТУ-204 и классом ниже без ограничений по массе и температуре, повысить безопасность полетов за счет полного оснащения светосигнальным оборудованием взлетно-посадочной полосы.
Задача 5:       дальнейшее развитие морского порта Актау с целью создания высокоорганизованной портовой инфраструктуры, способствующего реализации экономико-транспортного потенциала Казахстана, восстановление волнолома и дамбы, расширение грузового района Баутино;

Ақтау теңіз сауда портының даму жоспарымен 2004 жылы 2095,5 млн. теңге сомасында "АТСП" РМК өзіндік капиталындағы инвестиция, оның ішінде Ақтау порты бойынша 1337,5 млн. теңге, Баутино жүк ауданы бойынша 758,0 млн. теңге көзделуде.
Инвестицияны мемлекеттік қолдау есебінен, Ақтау портының толқын қайтарғысы мен бөгеттерін қайта қалпына келтіру жобасын (осы жобаның барлық қажетті жобалық құжаттамасы мен тиісті сараптамасы бар) жүзеге асыру үшін 102,8 млн. теңге сомасында ЕДҚБ-нен жаңа қарызға алу қаражатын тарту күтілуде. Бұл жоба 2005 жылы да жалғасатын болады, онда 2257,0 млн. теңге пайдаланылатын болады. Жобаны іске асыру, ауа-райының жағдайлары себепті кемелердің бос тұратын уақытын азайтуға мүмкіндік береді, бұл айлақтардың өткізу қабілетін ұлғайтады, толқын күшінің қирату әсерінен онда төселген мұнай құбырлары мен бөгеттерді қорғауға мүмкіндік береді.
Сондай-ақ 2004 жылы қарызға алу есебінен 4,5 млн. АҚШ доллары немесе 750 млн. теңге сомасында Баутино жүк ауданына кеңейту жоспарлануда. Несиені өтеу көзі Баутино жүк ауданының таза табысы пен амортизациялық аударылымы болады.
Толқын қайтарғы мен бөгеттерді қайта жаңартуды аяқтауға 2005 жылы инвестиция 2343,0 млн. теңге, оның ішінде өзіндік қаражат есебінен 86 млн. теңге, сыртқы қарызға алу есебінен 2257,0 млн. теңге құрайды.
2006 жылы барлық инвестиция 9024,6 млн. теңге сомасында, оның 89 млн. теңгесі - өзіндік қаражат есебінен, қалғандары мемлекеттік қарызға алу, сыртқы займдар немесе тікелей инвестициялар есебінен көзделеді. Осынау қаражат бекітілген порт дамуының 2015 жылға дейінгі Инвестициялық бағдарламасына сәйкес жобаны жүзеге асыруға бағытталатын болады.
Көрсетілген бағдарламалардың қабылдануы және іске асырылу тек қана саланы дамыту мен оның халықаралық көлік қатынастарының жүйесіне ойдағыдай кірігуіне ғана емес, сонымен қатар халықты жұмыспен қамту проблемасын шешуге, сондай-ақ сабақтас салаларды дамытуға ықпал ететін болады.
6 міндет: халыққа қызмет көрсетулерді өткізу көлемін ұлғайту, телефон жүйесі мен пошталық қызмет көрсетулерді одан әрі дамыту, ауқымды ақпараттық инфрақұрылымына кіріккен бәсекеге қабілетті жаңа технологияларды енгізу Қазақстан Республикасының телекоммуникация саласын дамытудың 2005 жылға дейінгі Бағдарламасына сәйкес облыс экономикасының телекоммуникациялық секторын одан әрі дамытуға бағытталған жағдайлар мен тетіктер құрылатын болады. Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде, телекоммуникация жүйелерінің іркіліссіз жұмыс істеуі мен оңтайлы басқарылуын өзара байланыстылығын қамтамасыз ету, облыстың бүкіл аумағында тұрғындардың телекоммуникацияның базалық қызметіне қол жетімділігін, телекоммуникация беретін қызмет көрсету жағдайларын кеңейтілуі қамтамасыз етілетін болады.
2002 жылы халыққа байланыс қызметін сатып өткізу көлемі 854,4 млн. теңгенің 717 млн. теңгесі немесе 84%-дағы негізгі үлесі "Қазақтелеком" ААҚ-ның филиалы болып табылатын Маңғыстау облыстық телекоммуникация дирекциясының (МОТД) еншісіне тиеді. 2004 жылдан бастап 206 жылға дейін өсу қарқыны орта есеппен 3,5% құрайды. Облыстағы телекоммуникация қызмет көрсетулер рыногында маркетингтік зерделеудің алдын ала алынған мәліметтері бойынша өсімнің осындай төмендеуі (2002 жылы өсім 2001 жылға 15,8% құрады, 2003 жылы күтілетіні 10,1% құрайды), телекоммуникация бойынша қызмет көрсетулер беретін операторлар санының болашақта өсуіне және соның салдарынан бәсекелестіктің күшеюіне байланысты. Сондай-ақ қызмет көрсетулерді өткізу көлемінің өсуі, қалаларда, сонымен қатар ауылдық жерлерде оған деген тұрақты сұраныс бар телефон орнатуға қажетті желілік және станциялық сыйымдылықтың көбеюіне, телефон жүйесінің дамуына байланысты болып отыр. МОТД АТС сыйымдылықтарын кеңейту жөнінде шаралар алынуда, алайда МОТД-ның дербес емес кәсіпорын екенін ескерсек, онда жұмыстарды қаржыландыру мен жабдықтарды жеткізіп қою "Қазақтелеком" ААҚ-на байланысты болмақ.

Планом развития Актауского морского торгового порта в 2004 году предусматриваются инвестиции в собственный капитал РГП «АМТП» в сумме 2095,5 млн. тенге, в том числе по порту Актау 1337,5 млн. тенге, по грузовому району Баутино 758,0 млн.тенге.
За счет государственной поддержки инвестиции ожидается привлечение средств нового займа ЕБРР на сумму 102,8 млн. тенге для осуществления проекта восстановления волнолома и дамбы (вся необходимая проектная документация и соответствующие экспертизы данного проекта имеются) порта Актау. Этот проект будет продолжен и в 2005 году, на который будет использовано 2257,0 млн. тенге. Реализация проекта позволит сократить время простоя судов из-за погодных условий, что увеличит пропускную способность причалов, обеспечит защиту дамбы и проложенных на ней нефтепроводов от разрушительного воздействия волновой нагрузки.
Также в 2004 году за счет займа планируется расширение грузового района Баутино на сумму 4,5 млн. долларов США или 750 млн. тенге. Источником погашения кредита будет чистый доход и амортизационные отчисления грузового района Баутино.
В 2005 году инвестиции составят 2343,0 млн. тенге, в том числе за счет собственных средств 86 млн. тенге, за счет внешнего займа 2257,0 млн. тенге на завершение проекта реконструкции волнолома и дамбы.
В 2006 году предусматриваются всего инвестиции на сумму 9024,6 млн. тенге, из них 89 млн. тенге за счет собственных средств, остальные за счет государственного займа, внешних займов или прямых инвестиции. Эти средства будут направлены на осуществление проектов в соответствии с утвержденной Инвестиционной программой развития порта до 2015 года.
Задача 6:  увеличение объемов реализации услуг населению, дальнейшее развитие телефонной сети и почтовых услуг, внедрение новых технологий, конкурентоспособно интегрированного в глобальную информационную инфраструктуру
Основная доля - 717 млн. тенге из 854,4 млн. тенге или 84% объема реализации услуг связи населению 2002 года приходится на Мангистаускую областную дирекцию телекоммуникации (МОДТ), являющуюся филиалом ОАО «Казахтелеком». Начиная с 2004 года по 2006 год темп роста составит в среднем 3,5%. Такое снижение роста (в 2002 году рост к 2001 году составил 15,8%, ожидаемый в 2003 году составит 10,1%) по предварительным данным маркетинговых изучений на рынке услуг телекоммуникаций в области связано с будущим ростом количества операторов, представляющим услуги по телекоммникации и, как следствие, усилением конкуренции. Также рост объема реализации услуг напрямую связан с развитием телефонной сети, увеличением линейных и станционных емкостей, необходимых для установки телефонов, на которые имеется устойчивый спрос как в городах, так и в сельских местностях. Со стороны МОДТ принимаются меры по расширению емкостей существующих АТС, однако учитывая, что МОДТ несамостоятельное предприятие, то финансирование работ и поставка оборудования будет зависеть от ОАО «Казахтелекома».

"Каскор-Телеком" ААҚҰ, аймақтағы жергілікті телефон байланысы қызмет көрсетулерін беру жөніндегі байырғы кәсіпорны халыққа өткізілетін қызмет көрсетулер 2004 жылғы 56,8 млн. теңгеден 2006 жылы 67,6 млн. теңгеге дейін жеткізуді жоспарлауда. Қызмет көрсетулерді беру ауқымын кеңейту, абоненттерді қазіргі заманғы байланыстың барлық түрімен қамтамасыз етуге қабілетті жоғары технологиялық сатып алу мақсатымен өндіріске жаңа технологияларды енгізу үшін "Каскор - Телеком" ААҚ 2004-2006 жылдары 50 млн. АҚШ доллары мөлшерінде инвестиция тартуға ниеттенуде. Қызмет көрсетулердің жаңа түрлерінен түсірілетін есептелген табыс, 5-6 жыл ішінде тартылған қаражат үшін есептесіп қана қоймай, сонымен қатар аймақта қызмет көрсетулер рыногын едәуір кеңейтуге мүмкіндік береді.
"Қазпошта" ААҚ Маңғыстау филиалы халыққа көрсетілетін қызмет көрсетулер көлемін 2004 жылғы 113 млн. теңгеден 2006 жылы 132 млн. теңгеге дейін ұлғайтуға ниеттенуде, бұл 2003 жылғы көрсеткішке тиісінше 124,6% және 145,5% құрайды.
"Қазпошта" ААҚ Маңғыстау филиалының болжамдалған кезеңдегі негізгі мақсаты аймақтағы пошталық қызмет көрсетулер рыногында өз айқындамасын сақтау, пошталық сақтау жүйесінің тұрақты жұмыс істеуі мен одан әрі дамуын қамтамасыз ету болмақ.
Болжамдалған нәтіжелер.
"Каскор-ТрансСервис" ААҚ қосалқы теміржол жолын қайта жаңарту станцияның тексеру мүмкіндігі мен жүк тиеуді күтудегі вагондардың тұрысын мәнді арттыруға мүмкіндік жасайды. Тартқыш жылжымалы құрамды жетілдіру және жаңалау теміржол құрамаларын сұрыптау жөніндегі барлық жүйенің жұмыстарын орнықтырады, Ақтау теңіз портына бағытталған жүк тасқынын тәртіпке келтіреді.
Облыстың көлік ұйымдары мен жеке тасымалдаушылардың орнықты жұмыстары автомашина паркі мен сервистік қызметті болашақта жаңалауды болжауға мүмкіндік жасайды. Сонымен қатар облыс аумағы арқылы транзиттік тасымалдар, Ақтау теңіз порты арқылы аударып тиеуге бағытталған контейнерлік тасымалдар болашақта дамуын алады, қолайлы шағын автобустармен жүзеге асырылатын жолаушылар тасымалының үлесі артады.
Республикалық маңызды жолдарды қайта жаңарту және сауықтыруға бағытталған іс шаралар кешені автомобиль жолдары мен жол имараттарының пайдалану сапасын қалпына келтіру, елді мекендер, облыстар мен көрші республикалар арасындағы көлік байланысын дамыту мен жақсарту, аймақтың транзиттік әлеуетін жоғары пайдалану, салық салынатын базаларды кеңейту мүмкіндігін береді.
Халықаралық аэровокзал құрылысы мен аэроалаңды қайта жаңарту әуежай инфрақұрылымын халықаралық стандарт талаптарына дейін жеткізуге мүмкіндік береді, авиациялық қауіпсіздік пен ұшу қауіпсіздігінің жоғары деңгейін қамтамасыз етеді, сонымен қатар жобаны іске асыру аймақтың инвестициялық артықшылығына, кәсіпкерлік қызметті жандандыруға, жұмыс орындарын ашуға, аймақ бюджетінде салық салынатын базаларды кеңейту есебінен табыстарды арттыруға бейімделетін болады.
Ақтау теңіз портының толқын қайтарушы және бөгетін қалпына келтіру, Баутин жүк ауданын кеңейту жөніндегі бағдарламаларды қабылдау және іске асыру, порттың дамуының 2015 жылға дейінгі Инвестициялық бағдарламасын болашақта іске асыру тек салалардың дамуы мен олардың халықаралық көлік қатынасының жүйесінде жетістікті ықпалдастықтығын ғана емес, халықты жұмыспен қамту проблемаларын шешуге, сондай ақ аралас салаларды дамытуға ыңғайластырылатын болады.
Қазақстан Республикасының 2005 жылға дейінгі телекоммуникация саласын дамыту Бағдарламасына сәйкес облыс экономикасының телекоммуникация секторын болашақта дамытуға бағытталған жағдайлар мен тетіктер құрылатын болады. Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде телекоммуникация желілерінің өзара байланыстылығын үздіксіз іс қимыл жасауын және оңтайлы басқаруды қамтамасыз етуге, телекоммуникациясының базалық қызметіне облыстың барлық аумағында тұрғындардың қол жетімділігін қамтамасыз етуге, телекоммуникацияның ұсынылған қызмет спектрін кеңейтуге әкеледі.
6 тарау. Тұрғын үй құрылысын салу, күрделі жөндеу және тозған апатты тұрғын үйлерді бұзу саласындағы саясат.

ОАО «Каскор-Телеком», старейшее предприятие в регионе по предоставлению услуг местной телефонной связи, планирует довести объем реализованных услуг населению с 56,8 млн. тенге в 2004 году до 67,6 млн. тенге в 2006 году. Для внедрения в производство новых технологий с целью расширения диапазона предоставляемых услуг, приобретения высокотехнологического оборудования, способного обеспечить абонентов всеми видами современной связи ОАО «Каскор-Телеком» намерен в 2004-2006 годах привлечь инвестиции в размере 50 млн. долларов США. По расчетам доходы от новых видов услуг позволят не только рассчитаться в течение 5-6 лет за привлеченные средства, но и значительно расширить рынок услуг в регионе.
Мангистауский филиал ОАО «"Казпочта"» намерен увеличить объем оказываемых услуг населению с 113 млн. тенге в 2004 году до 132 млн. тенге в 2006 году, что составит 124,6% и 145,5% соответственно к показателям 2003 года. Основными целями Мангистауского филиала ОАО "Казпочта" в прогнозируемом периоде будет сохранение своих позиции на рынке почтовых услуг в регионе, обеспечение стабильности функционирования и дальнейшее развитие почтово-сберегательной системы.
Прогнозируемые результаты.
Реконструкция подъездных железнодорожных путей ОАО "Каскор-ТрансСервис" позволит существенно увеличить пропускные способности станции и возможности отстоя вагонов в ожиданий выгрузки. Модернизация и обновление тягового подвижного состава стабилизирует работу всей системы по сортировке железнодорожных составов, упорядочит грузопоток, направленный в морской порт Актау.
Стабильная работа транспортных организации и индивидуальных перевозчиков области позволяет прогнозировать дальнейшее обновление парка автомашин и сервисных служб. Также получат дальнейшее развитие транзитные перевозки через территорию области, контейнерные перевозки, ориентированные на перевалку через морской порт Актау, повысится доля пассажироперевозок. осуществляемых комфортабельными микроавтобусами.
Комплекс мероприятий, направленных на реконструкцию и реабилитацию дорог республиканского значения дадут возможность восстановить эксплуатационные качества автомобильных дорог и дорожных сооружений, развить и улучшить транспортные связи между населенными пунктами, областями и соседними республиками, максимально использовать транзитный потенциал региона, расширить налогооблагаемую базу.
Строительство международного аэровокзала и реконструкция аэродрома позволят довести инфраструктуру аэропорта до требований международных стандартов, будет обеспечен высокий уровень авиационной безопасности и безопасности полетов, также реализация проекта будет способствовать инвестиционной привлекательности региона, активизации деятельности предпринимателей, созданию рабочих мест, увеличению доходов в бюджет региона за счет расширения налогооблагаемой базы.
Принятие и реализация программ по восстановлению волнолома и дамбы морского порта Актау, расширения грузового района Баутино, дальнейщая реализация Инвестиционной программы развития порта до 2015 года будет способствовать не только развитию отрасли и ее успешной интеграции в систему международных транспортных сообщений, но и решению проблемы занятости населения, а также развитию смежных отраслей.
В соответствии с  Программой  развития отрасли телекоммуникаций Республики Казахстан до 2005 года будут созданы условия и механизмы, направленные на дальнейшее развитие телекоммуникационного сектора экономики области. В результате реализации программы произойдет обеспечение бесперебойного функционирования и оптимальной управляемости взаимоувязанности сети телекоммуникаций, обеспечение на всей территории области доступа населения к базовым услугам телекоммуникаций, расширение спектра предоставляемых услуг телекоммуникаций.
Глава 6. Политика в области  жилищного строительства,  капитального ремонта и сноса ветхого и аварийного жилья.

1. Талдау: 2002-2003 жылдар
2002 жылы тұрғын үй құрылысын салу жеткілікті түрде жоғары қалыпта болды, 117,9 мың шаршы м. тұрғын үй қатарға қосылды, бұл 2001 жылғы тиісті деңгейден 2,5 есе жоғары. Жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен қатарға қосылған тұрғын үйдің жалпы көлемінен 12,1 мың шаршы м. тұрғын үй салынды, тұрғындардың қаражаты есебінен 91,8 мың шаршы м., мемлекеттік емес сектордағы кәсіпорындар қаражатына 13,92 мың шаршы м. қатарға қосылды.
Тұрғын үй құрылысының жандануына мұнай, газ және конденсат өндіру көлемінің тұрақты өсуі есебінен, аймақтың тау-кен өндіретін сектордағы өндірістің тұрақты қарқынмен өсуі ықпал етті.
Облыс экономикасының тұрақты дамуы Қазақстан Республикасының, сондай-ақ жақын және алыс шет елдердің қолайсыздау аймақтарынан тұрғындардың көші қонының өсуі ықпал етті, осыған байланысты Маңғыстау облысындағы салыстырмалы түрдегі қолайлы тұрғын үц жағдайына қарамастан, қазіргі кезде тұрғын үйдің белгілі бір шамадағы жеткіліксіздігі бар. Облыс бойынша адамның тұрғын үймен қамтамасыз етілуі 14,7 шаршы м. құрайды, бұл 18 шаршы м. қажетті нормадан аз. Тұрғын үй құрылысының статистикасы, қатарға қосылып пайдалануға берілмек алаңдардың өсуін дәлелдейді: 2002 жылы 2001 жылғыдан 2,5 есе тұрғын үй салынды, 2003 жылы 152,2 мың шаршы м., тұрғын үй салу, оның тұрғындардың қаражаты есебінен 139,1 мың шаршы м. тұрғын үй, мемлекеттік емес сектордағы кәсіпрындарының қаражаты есебінен 6,0 мың шаршы м., тұрғын үй, жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен 7,11 мың шаршы м. тұрғын үй салу жоспарлануда, сондай-ақ жалпы алаңы 23,1 мың шаршы м. қолайлығы жоғары коммерциялық үйлер құрылысын салу жүзеге асырылуда.
Күрделі жөндеу мен тозған және апатты тұрғын үйлерді бұзу бағдарламасының міндеті тұрғын үй қорын сақтау, және тұрғын үйдің жай күйін санитарлық норма талаптарына сәйкес деңгейге жеткізу.
2002 жылы жалпы алаңы 2,0 мың шаршы м. тұрғын үйді күрделі жөндеу мен бұзу көзделуде. Ағымдағы жылы жалпы көлемі 5,0 мың шаршы м. тұрғын үйді күрделі жөндеу мен бұзу көзделуде.
Одан әрі пайдалануға жарамсыз тұрғын үйдің едәуір көлемі Ақтау қаласында шоғырланған анықталған жалпы көлемнің 83% жуық, Жаңаөзен қаласында 12%. Кезінде қысқа мерзімге уақытша тұруға пайдалану үшін арналған осыдан 40 жыл бұрын салынған ағаш бөренеден, ұлутастан салынған тұрғын үйлер қатардан шығып қалуда. Ақтау қаласында 60-шы жылдары салынған үйлердің инженерлік жүйелері (1-3 шағын аудандар) әбден тозған, оларды жөндеуге 2002 жылы 126,844 мың теңге бағытталды. Түпқараған ауданында бұзуға жататын 15 үй және күрделі жөндеуге жататын 17 үй анықталды, Бейнеу ауданында бұзуға жататын 7 тұрғын үй және оларға күрделі жөндеу жүргізу қажет ететін 20 тұрғын үй, Жаңаөзен қаласында тиісінше 97 тұрғын жай барактары мен 12 тұрғын үй анықталды. 2002 2003 жылдары күрделі жөндеу мен тозған және апатты тұрғын үйлерді бұзу бағдарламасын толық іске асыру үшін жергілікті бюджетте жеткілікті қаражат болмады. 2002 жылы 30,8 млн. теңгенің орнына 147,1 млн.теңге бөлінді. Ағымдағы жылы бюджеттік бағдарлама бойынша бар болғаны 22,1 млн. теңге бөлінді. Соған қарамастан осы бағытта жұмыстар жүргізілуде.
2. Келешегі: 2004-2006 жылдар.
Мақсаты, міндеттері

1. АНАЛИЗ: 2002-2003 годы.
В 2002 году темпы строительства жилья сложились достаточно высокими, было введено 117,9 тыс.кв.м. жилья, что выше соответствующего уровня 2001 года в 2,5 раза. Из общего объема введенного жилья за счет средств местного бюджета построено 12,1 тыс.кв.м. жилья, за счет средств населения введено 91,8 тыс.кв.м., средств предприятий негосударственного сектора - 13,92 тыс.кв.м. жилья.
Оживлению в жилищном строительстве способствовали устойчивые темпы роста производства в горнодобывающем секторе региона за счет стабильного роста объемов добычи нефти, газа и конденсата.
Устойчивое развитие экономики области способствовало росту миграции жителей из менее благополучных регионов Республики Казахстан, а также из ближнего и дальнего зарубежья, в связи с чем, несмотря на относительно благополучную жилищную ситуацию в Мангистауской области, в настоящее время существует определенный недостаток жилья. Обеспеченность жильем человека по области составляет 14,7 кв.м, что меньше необходимой нормы 18 кв.м. Статистика строительства жилья свидетельствует о росте вводимых в эксплуатацию жилых площадях: в 2002 году построено жилья в 2,5 раза больше чем в 2001 году, в 2003 году планируется построить 152,2 тыс. кв. м., из них за счет средств населения 139,1 кв.м жилья, за счет средств предприятий негосударственного сектора 6,0 тыс.кв.м. жилья, за счет средств местного бюджета 7,11 тыс.кв.м. жилья, также осуществляется строительство коммерческих домов повышенной комфортности общей площадью 23,1 тыс.кв.м.
Задача программы капитального ремонта и сноса ветхого и аварийного жилья - сохранение жилого фонда и доведение состояния жилья до уровня, соответствующего требованиям санитарных норм.
В 2002 году осуществлен капитальный ремонт и снос жилья общей площадью 2,0 тыс.кв.м. В текущем году предусматривается капитальный ремонт и снос жилья общей площадью 1,0 тыс.кв. м.
Наибольший объем непригодного к дальнейшей эксплуатации жилья сосредоточен в г. Актау около 83 % из общего объема выявленного, в г. Жанаозен 12 %. Выбывает жилье, построенное более 40 лет назад из брусчатки, камня-ракушечника, которое предназначалось для временного проживания с коротким сроком эксплуатации. В г. Актау сильно изношены инженерные сети домов, построенных в 60-ые годы (1-3 микрорайоны), на ремонт которых было направлено в 2002 г. 126,844 тыс. тенге. В Тупкараганском районе в 2003 году выявлено 15 домов, подлежащих сносу и 17 домов, подлежащих капитальному ремонту, в Бейнеуском районе 7 жилых домов, подлежащих сносу и 20 жилых домов, в которых необходимо проведение капитального ремонта, в г. Жанаозен 97 жилых бараков и 12 жилых домов, соответственно.
В 2002-2003 годы местный бюджет не располагал достаточными средствами для полной реализации программы капитального ремонта и сноса ветхого и аварийного жилья. Так, в 2002 году выделено 147,1 млн.тенге вместо 303,8 млн.тенге, в текущем году - только 1,0 млн.тенге на демонтаж аварийного дома на ст.Мангистау (г.Актау).
ПЕРСПЕКТИВЫ: 2004-2006 годы.
Цели, задачи.

Тұрғын үй құрылысы, күрделі жөндеу және тозған және апатты тұрғын үйлерді бұзу саласындағы мақсат пен міндеттер облыс халқының, Қазақстан Республикасы Yкіметінің 2000 жылғы 28 қарашадағы № 1774 қаулысымен бекітілген "Қазақтан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың және тұрғын үй қорын сақтаудың әзірленген Тұжырымдамасына" сәйкес тұрғын үй жағдайын жақсарту және тұрғын үймен барынша толық қамтамасыз ету болып табылады.
Алға қойылған мақсаттарға қол жеткізудің және міндеттерді шешудің жолдары.
Осы бағыттағы алға қойылған мақсаттар мен міндеттерге  қол жеткізу, тұрғын үй құрылысы, күрделі жөндеу, тозған және апатты тұрғын үйлерді бұзу көлемін одан әрі ұлғайтуды, сондай-ақ аймақтың құрылыс индустриясын жедел дамытуды көздейді.
Жоспарланған 2004-2006 жылдарда тұрғын үй құрылысының көлемін есепті жылмен салыстырғанда 1,2 есе ұлғайту күтілуде.
Келешекте 2004-2006 жылдары 467,13 мың шаршы м. тұрғын үйді, оның ішінде 2004 жылы  146,28 мың шаршы м. тұрғын үйді, 2005 жылы  164,42 мың шаршы м. тұрғын үйді 2006 жылы  156,43 мың шаршы м. тұрғын үйді қатарға қосу  көзделуде. Тұрғындардың қаражаты есебінен жалпы көлемі 433,89 мың шаршы м. 3334 үй, жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен  жалпы көлемі 24,6 мың шаршы м. 271 пәтер,  мемлекеттік емес сектордағы кәсіпорындардың қаражаты есебінен  жалпы көлемі 8,64 мың шаршы м. 113 пәтер салынатын болады, бұдан басқа жалпы көлемі 34,84 мың шаршы м. қолайлылығын жоғары коммерциялық үйлер құрылысын салу көзделуде.
Тұрғын үй құрылысының жандануына мынадай факторлар ықпал етеді: Каспий теңізі қайраңын игерудің басталуы, жоғары технологиялық экспорт өнімдерін шығаруға бағдарланған, "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағында орналасқан кәсіпорындардың қызметі, бұл - өз кезегінде әртүрлі бағдардағы жоғары білікті мамандардың тартылуын қажет етеді. Осыған байланысты тұрғын үй құрылысын қаржыландырудың дәстүрлі әрекет үстіндегі тәсілдерден басқа, Маңғыстау облысында аймақта тұрғын үйді ипотекалық несиелеу жүйесін дамытудың бағдарламасын әзірленуде, онда өнеркәсіп саласы қызметкерлерінің мүддесі ғана емес, сонымен қатар аймақ халқының мейлінше осал бөлігі болып табылатын бюджет саласы қызметкерлерінің мүддесі ескертілетін болады.
2004-2006 жылдарда, "Тозған үйлерді күрделі жөндеу және апатты тұрған үйлерді бұзу" Аймақтық бағдарламасына сәйкес жергілікті бюджеттен 191,4 мың теңге бөлу жоспарлануда.
Болжамдалған нәтижелер .
Бағдарламаны іске асыру 2006 жылға, тұрғын үй жағдайы едәуір жақсарады, кемінде  жүздеген отбасы апатты үйлерден жаңа тұрғын үйге қоныстану мүмкіндігіне ие болады, көптеген отбасы күрделі жөндеуден өткен пәтерлер алатын болады.
Тұрғын үй саясатын іске асыру нәтижесінде 2006 жылға облыстың тұрғын үй қоры 467,13 мың шаршы м. ұлғаяды.
Аймақта тұрғын үйді ипотекалық несиелеу жүйесі өз дамуын алады. сапалы тұрғын үйді таңдау тұрғысында  балама құрылатын болады, 2004  2006 жылдары 34,84 мың шаршы м. таңдаулы тұрғын үй қатарға қосылатын болады.
7 тарау. Инвестициялық сала.

Целью и задачей политики в области жилищного строительства, капитального ремонта и сноса ветхого и аварийного жилья, является улучшение жилищных условий и наиболее полное обеспечение жильем населения области в соответствии с разработанной « Концепцией развития жилищного строительства и сохранения жилищного фонда в Республике Казахстан», утвержденной постановлением        Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2000 года N1774.
Пути достижения поставленных целей и решения  задач.
Достижение поставленных целей и задач в данном направлении предполагает дальнейшее увеличение объемов жилищного строительства, капитального ремонта, сноса ветхого и аварийного жилья, а также ускоренное развитие стройиндустрии региона.
В планируемых 2004-2006 годах ожидается увеличение объемов жилищного строительства по сравнению с отчетным годом в 1,2 раза.
В перспективе в 2004-2006 годы предполагается ввести 467,13 тыс.кв.м. жилья, в том числе в 2004 году - 146,28 тыс.кв.м.жилья, в 2005 году 164,42 тыс.кв.м.жилья, в 2006 году 156,43 тыс.кв.м.жилья. За счет средств населения будут построены 3334 домов с общей площадью 433,89 тыс.кв.м., за счет средств местного бюджета 271 квартир с общей площадью 24,6 тыс.кв.м., за счет средств предприятий негосударственного сектора - 113 квартир с общей площадью 8,64 тыс.кв.м., кроме того предполагается строительство коммерческих домов повышенной комфортности с общей площадью 34,84 тыс.кв.м.
Оживлению жилищного строительства способствуют следующие факторы: начало освоения шельфа Каспийского моря, деятельность предприятий, расположенных в свободной экономической зоне «Морпорт Актау», ориентированной на выпуск высокотехнологичной экспортной продукции, что потребует в свою очередь привлечение высококвалифицированных специалистов различного профиля. В этой связи помимо традиционно существующих способов финансирования жилищного строительства, в Мангистауской области разрабатывается программа развития системы ипотечного кредитования жилья в регионе, где будут учтены интересы не только работников промышленной сферы, но и интересы работников бюджетной сферы, которые являются наиболее уязвимой частью населения региона.
Прогнозируемые результаты.
Реализация программы позволит к 2006 году улучшит жилищные условия, не менее сотни семей будут иметь возможность переселится из аварийных домов в новые жилые дома, многие семьи получат капитально отремонтированные квартиры.
В результате реализации жилищной политики к 2006 году жилищный фонд области увеличится на 467,13 тыс.кв.м. Получит свое развитие система ипотечного кредитования жилья в регионе. Будет создана альтернатива в плане выбора качественного жилья, за 2004-2006 годы будет введено 34,84 тыс.кв.м. элитного жилья.
Глава 7. Инвестиционная  сфера.

1. Талдау: 2002-2003 жылдар
2002 жылы негізгі капиталдағы  инвестиция көлемі, барлық қаржыландыру көздері есебінен 59933 млн. теңге немесе 2001 жылға 110,8%  құрады.
Есепті жылға негізгі капиталға инвестициялар негізінен өнеркәсіп объектілеріне  39380,4 млн. теңге (84,1%), оның ішінде тау  кен өндіру саласына (мұнай, газ өндіру және сервистік қызмет)  37431 млн.теңге (95,1%) бағытталды. Көлік пен байланысты дамытуға 18,1%,  жылжымайтын мүлікпен жасалатын операцияларға  7,4%, электр энергиясын, газ бен су өндіруге және бөлуге  2,8% бағытталды.
"Өзенмұнайгаз" ААҚ, "Қаражанбасмұнай" ААҚ, "Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ сияқты мұнай компаниялары арқылы 2002 жылы 144 ұңғыма қатарға қосылды. 2003 жылы жоғарыда аталған компаниялар, сондай-ақ "Тексако-Норс-Бузачи-Инк" арқылы 137 ұңғыманы қатарға қосу көзделуде.
"Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ Қаламқас пен Жетібай кенорындарын  өнеркәсіптік жайластыруын дамытуды жалғастыруда, мұнай қыздыруға арналған 3 пеш, 1 аралық сыйымдылық, 1 "Спутник" өлшеу қондырғысы, Жетібай кенорнындағы мұнай дайындау цехында кранбалкасымен бірге сорғы қатарғы қатарға қосылды; Қаламқас кенорнында кәсіпшілік  топырақты жинауға арналған полигон, ұзындығы 720 метр толқын әсерінен қорғауға арналған бөгет  салынды. 2002 жылы аймақтың әлеуметтік инфрақұрылымын дамыту мақсатында Ақтау қаласында "Ардагер" гипермаркет құрылысын салу жүзеге асырылды; Жетібай кентінде 205 тұрғын үйді газдандыру жүзеге асырылды. 2003 жылы компанияның қаражаты есебінен минералды суды тазалау және бөтелкеге құю жөніндегі зауыт, өнімділігі тәулігіне 20 мың м 3   теңіз суын тұщыту заутының 1-ші кезегі, шынылы пластикалық құбырлар шығару жөніндегі зауытының 1 кезегі қатарға қосылады деп күтілуде.
"Өзенмұнайгаз" ААҚ 1999 жылы қабылданған, кенорындарын оңалту жобасын жүзеге асыруды жалғастырады. Жобаның алғашқы үш бағытын іске асыру нәтижесінде мұнай өндіру көлемі едәуір өсті және 2002 жылы мұнай 4883 мың тонна құрады. 2003 жылы 5094 мың тонна мұнай өндіру белгіленуде. Қуаты тәулігіне 960 сорғы компрессорлық құбырлық диагностика, жөндеу және құбырларды маркілеу жөніндегі құбыр базасы қатарға қосылып пайдалануға берілді. 39 ұңғымаға жайластыру жүзеге асырылды және 15,7 км кәсіпшілікішілік мұнай құбыры салынды. 2002 жылы Жаңаөзен қаласының әлеуметтік инфрақұрылымын дамыту мақсатында ауысымына 100 келушіге арналған сауықтыру алдын алу кешені, 158 тынығушыға арналған "Кендірлі" демалыс базасы салынды. "Мұнайшы" мәдениет үйіне қайта жаңарту жүзеге асырылды. 2003 жылы компанияның қаражаты есебінен 7000 орындық стадионы бар дене шынықтыру сауықтыру кешені, төбесі жабық жүзу бассейні, асханалық өндірістік дайындау кешені, Сенек селосында мәдениет үйі құрылсын салу, сондай-ақ Құланды селосын газдандыру белгіленуде. 2002 жылы "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағының (АЭА) әкімшілік аумақтық шекарасын қалыптастыру аяқталды.
2003 жылдың 1 қаңтарынан бастап "Ақтау теңіз порты" АЭА аумағында қуаты жылына 60 мың тонна мұнай кәсіпшілігіне іріктелген болат құбырлар шығару жөніндегі зауыты, қуаты жылына 40 мың тонна теңіз конструкцияларын шығару жөніндегі зауыты, өнімділігі жылына 400 км құбырлық шынылы талшықты құбыр шығару зауыты, қуаты 40 мың тонналық астық терминалы тәрізді ірі объектілер құрылысын салу басталды.
"Ақтау теңіз сауда порты" РМК 2002 жылы бондық қоршаулар айлағы құрылысын салу мен порттың диспетчерлік ғимаратын қайта жаңартуды аяқтады.

1. АНАЛИЗ: 2002-2003 годы.
В 2002 году объем инвестиций в основной капитал за счет всех источников финансирования составил 59933, млн.тенге или 110,8% к 2001 году.
За отчетный год инвестиции в основной капитал направлялись в основном на обьекты промышленности - 39380,4 млн.тенге (84,1%), в том числе в горнодобывающую отрасль (добыча нефти, газа и сервисные услуги) 37431 млн.тенге (95,1%). На развитие транспорта и связи направлено 18,1%, на операции с недвижимым имуществом 7,4%, производство и распределение электроэнергии, газа и воды - 2,8 %.
Нефтяными компаниями, как ОАО «Озенмунайгаз», ОАО «Каражанбасмунай, ОАО Мангистаумунайгаз», в 2002 году введены 144 скважины. В 2003 году вышеназванными компаниями, а также «Тексако Норс Бузачи Инк», предполагается ввести 137 скважин.
ОАО «Мангистаумунайгаз» продолжает развивать промышленное обустройство месторождений Каламкас и Жетыбай, введены 3 печи для подогрева нефти, 1-а буферная емкость, 1-а замерная установка «Спутник», насосная с кранбалкой в цехе подготовки нефти на месторождении Жетыбай; построены полигон для сбора промасленного грунта на месторождении Каламкас, дамба для защиты от волновых воздействий, протяженностью 720 метров. В 2002 году, в целях развития социальной инфраструктуры региона, осуществлено строительство супермаркета «Ардагер» в г.Актау; осуществлена газификация 205-ти жилых домов в пос.Жетыбай. В 2003 году, за счет средств компании, ожидается ввод в действие завода по очистке и бутилированию минеральной воды, 1-ой очереди завода по опреснению морской воды производительностью 20 тыс.м3 в сутки, 1-ой очереди завода по производству стеклопластиковых труб.
ОАО «Озенмунайгаз», продолжает осуществлять проект реабилитации месторождения Узень, принятый в 1999 году. В результате реализации первых трех направлений проекта объем добычи нефти существенно возрос и составил в 2002 году - 4883 тыс.тонн нефти. В 2003 году намечается добыть 5094 тыс.тонн нефти. Введена в эксплуатацию трубная база по диагностике, ремонту и маркировке труб мощностью 960 насосно-компрессорных труб в сутки. Осуществлено обустройство 39-ти скважин и построены 15,7 км внутрипромысловых нефтепроводов. В 2002 году в целях развития социальной инфраструктуры г.Жанаозен были построены оздоровительно- профилактический комплекс на 100 посещений в смену, база отдыха «Кендерли» на 158 отдыхающих. Осуществлена реконструкция Дома культуры «Мунайши». В 2003 году, за счет средств компании, намечается строительство физкультурно-оздоровительного комплекса со стадионом на 7000 мест и крытым плавательным бассейном, комплекса заготовительных производственных столовых, дома культуры в селе Сенек, а также газификация села Куланды.
В 2002 году завершено формирование административно-территориальной границы специальной экономической зоны (СЭЗ) «Морпорт Актау». С 1 января 2003 года, на территории СЭЗ «Морпорт Актау» началось строительство таких крупных объектов, как завод по выпуску стальных труб нефтепромыслового сортамента, мощностью 60 тыс.тонн в год; завод по выпуску морских конструкций, мощностью 40 тыс.тонн в год; завод по выпуску стекловолокнистых труб, производительностью 400 км.труб в год; зернового терминала мощностью 40 тыс.тонн.
РГП «Актауский морской торговый порт»  в 2002 году завершило строительство причала боновых заграждений и реконструкцию здания диспетчерской порта.

Тұрғын үй құрылысына 2002 жылы 1192,1 млн. теңге бағытталды, 117854 шаршы м. тұрғын үй салынды. Тұрғын үйдің негізгі ұлесі 83,96% немесе 91798 шаршы м. тұрғындардың қаражаты есебінен қатарға қосылды, жергілікті бюджет қаражаты есебінен 12138 шаршы м. салынды, бұл салынған тұрғын үйлер жалпы көлемінің 9,6% құрайды, қалған тұрғын үйлер меншіктің жеке нысанындағы кәсіпорындар арқылы салынды.
2003 жылы тұрғын үй құрылысына 1262,1 млн. теңге бағыттау көзделуде, 152186 шаршы м. тұрғын үй құрылысын салу белгіленуде, тұрғындардың қаражаты есебінен 139080 шаршы м. тұрғын үй, жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен 7106 шаршы м. тұрғын үй қатарға қосылатын болады, бұл 4,7% құрылыс жалпы көлемінің құрайды, қалған тұрғын үйлер мемлекеттік емес сектордың кәсіпорындары арқылы салынатын болады.
Тұрғын үй құрылысының жандануына мұнайгаз секторында өндірістің тұрақты өсу қарқыны ықпал етті.
Негізгі капиталдағы инвестициялар құрылымында жыл өткен сайын жеке кәсіпорындардың өзіндік қаражатының үлесі ұлғаюда. Мәселен, 2002 жылы жеке меншік кәсіпорындарының негізгі капиталдағы инвестициялары 69,9% құрады. Мемлекеттік және шетелдік кәсіпорындардың үлесі негізгі капиталдағы инвестициялар жалпы көлемінің тиісінше 10,8% және 19,3% құрады.
2003 жылы меншіктің жеке нысанындағы кәсіпорындардың негізгі капиталдағы инвестициялары жалпы көлемінің 82,3% құрайды, мемлекеттік және шетелдік кәсіпорындардың үлесі негізгі капиталдағы инвестициялар жалпы көлемінің тиісінше 6,2% және 11,4% құрайды деп күтілуде. Инвесторлар үшін инвестиция салуы үшін мейлінше тартымдысы, жеткілікті түрде жоғары табыспен капиталын тез қайтаруын қамтамасыз ететін мұнай өндіру саласы болып табылады.
Жоғары қосылған құны бар өндірістерді құруға ықпал ететін экономиканың мұнайхимия, химия, құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіретін салалар нашар қаржыландырылады.
Өнеркәсіптің өңдеу салаларын дамытуға 2002 жылы негізгі капиталдағы инвестициялары жалпы көлемінің 0,5% бағытталды.
Осының алдындағы жылдағыдай, ағымдағы жылы кәсіпорындардың өзіндік қаражаты мен шетел инвестицияларының негізгі үлесі, мұнай өндіруге 42268,3 млн. теңге немесе кәсіпорындар мен шетел инвесторлары инвестициялары жалпы көлемінің 77,6% бағытталатын болады.
2141,3 млн. теңге көлеміндегі жергілікті бюджеттің қаражаты облыстың білім беру, денсаулық сақтау, көлік және байланыс, сапасы мен инфрақұрылымына, оның ішінде жергілікті маңыздағы автомобиль жолдары құрылысын салуға және қайта жаңартуға, Ақтау және Жаңаөзен қалаларының канализациялық тазарту имараттарды құрылысын салуға және қайта жаңартуға, ауыз су мен техникалық судың су таратқыштарын, электр және жылу жүйелерін жөндеуге бағытталатын болады.
2003 жылы мұнай өндіру кәсіпорындары арқылы 167 мұнай ұңғыманы қатарға қосылып пайдалануға берілетін болады. "Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ арқылы су тұщыту зауыты (1 кезегі), шынылы пластикалық құбырлар шығару зауыты қатарға қосылатын болады. Аджип ККО компаниясы, аймақтың әлеуметтік саласын дамытуға қатысу шеңберінде Ақтау қаласындағы перзентхананың 2 блогын қатарға қосып пайдалануға беруді, Ақтау қаласында неке сарайы мен Қызылөзен поселкесінде орта мектеп құрылысын салуды көздеуде.
2003 жылдың аяғына дейін негізгі капиталдағы инвестициялар 58128,1 млн. теңге немесе 2002 жылғы деңгейге 102,1% құрайды.

На жилищное строительство в 2002 году было направлено 1192,1млн.тенге построено 117854 кв.м жилья. Основная доля 83,96%, или 91798 кв.м. жилья, введено за счет средств населения, за счет средств местного бюджета построено 12138 кв.м, что составляет 9,6% от общего объема построенного жилья, остальное жилье построено предприятиями частной формы собственности.
В 2003 году на жилищное строительство предполагается направить 1262,1 млн.тенге и намечается строительство 152186 кв.м.жилья, за счет средств населения будет введено 139080 кв.м..жилья, за счет средств местного бюджета - 7106 кв.м. жилья, что составляет 4,7% от общего объема строительства, остальное жилье будет построено предприятиями негосударственного сектора. Оживлению в жилищном строительстве способствовали устойчивые темпы роста производства в нефтегазовом секторе.
В структуре инвестиций в основной капитал с каждым годом увеличивается доля собственных средств частных предприятий. Так, в 2002 году, инвестиции в основной капитал предприятиями частной собственности составили 69,9%. Доля государственных и иностранных предприятий составила, соответственно, 10,8% и 19,3% от общего объема инвестиций в основной капитал. В 2003 году ожидается,что инвестиции в основной капитал предприятиями частной формы собственности составят 82,3,% от общего объема инвестиций, доля государственных и иностранных предприятий составит, соответственно 6,2% и 11,4% от общего объема инвестиций в основной капитал.
Для инвесторов наиболее привлекательным для вложения инвестиций является нефтедобывающая отрасль, обеспечивающая быстрый возврат капитала с достаточно высокими доходами.
Слабо финансируются отрасли экономики, способствующие созданию производств с высокой добавленной стоимостью нефтехимическая, химическая, производство строительных материалов изделий и конструкций.
На развитие обрабатывающих отраслей промышленности в 2002 году было направлено 0,5% от общего объема инвестиций в основной капитал.
В текущем году, как и в предыдущие, основная доля собственных средств предприятий и иностранных инвестиций будет направлена на нефтедобычу 42268,3 млн.тенге или 77,6%, от общего объема инвестиций предприятий и иностранных инвесторов.
Средства местного бюджета в объеме 2141,3 млн.тенге будут направлены на развитие образования, здравоохранения, транспорта и связи, и инфраструктуру области, в том числе на строительство и реконструкцию автодорог местного значения, строительство и реконструкцию канализационно-очистных сооружений городов Актау и Жанаозен, ремонт водоводов питьевой и технической воды, электро и теплосетей.
В 2003 году нефтедобывающими предприятиями будут построены и введены в эксплуатацию 167 нефтяных скважин. ОАО «Мангистаумунайгаз» будут введены в эксплуатацию опреснительный завод ( 1-ая очередь), завод по производству стеклопластиковых труб ( 1-ая очередь).
Компания Аджип ККО, в рамках участия в развитии социальной сферы региона, предусматривает ввод в эксплуатацию 2-го блока роддома в г.Актау, строительство Дворца бракосочетания в г.Актау и средней школы в пос.Кзыл-Озен.
До конца 2003 года инвестиций в  основной капитал составят порядка 58128,8 млн.тенге, или 102,1% к уровню 2002 года.

2. Келешегі: 2004-2006 жылдар.
Мақсаты, міндеттері
Инвестициялар экономика өсімінің негізгі факторы болып табылады, оның соңғысының көлеміне аймақтың, сонымен қатар  тұтас республиканың экономикалық даму қарқыны тәуелді болады.
Облыстың инвестициялық саясатының мақсаты  аймақ экономикасына тікелей шетелдік және отандық инвестициялар тарту, қарымды инвестициялар үшін қолайлы инвестициялық ахуал жасау  болып табылады, бұл  аймақ экономикасының  барлық саласында  тұрақты өсуді қамтамасыз етеді.
Алға қойылған мақсаттарға қол жеткізудің және міндеттерді шешудің жолдары.
Осы бағытта алға қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу, облыстың инвестициялық  мүмкіндігіне сүйене отырып, сондай-ақ қолайлы  инвестициялық ауал жасау жолымен  аймақ экономикасына  инвестицияларды одан әрі тартуды көздейді.
Жоспарланған 2004-2006 жылдарда негізгі  капиталдағы инвестициялар көлемі шамамен 202539,1 млн. теңге құрайды. Инвестициялар көлемінің өсу қарқыны осының алдындағы жылмен салыстырғанда 2004 жылы  2,2% немесе 62996 млн. теңге, 2006 жылы  4,0% немесе  71981,9 млн. теңге болады деп күтілуде.
Экономикалық қызмет  түрлері бойынша инвестициялар құрылымында тау  кен  өндіру өнеркәсібінде, яғни мұнай, газ және конденсат өндіру жетекші жағдайда қалады.
Мұнай өндіру саласын 146610,5 млн. теңге инвестициялау көзделуде, бұл  инвестициялар жалпы  көлемінің 72,4%, оның 123682,9 млн. теңгесі жер  қойнауын пайдаланушы  кәсіпорындардың өзіндік қаражаты, 22927,6 млн. теңгесі шетел инвесторларының қаражатын құрайды.
Каспий теңізінің Қазақстандың секторында бірыңғай теңіз көлік жүйесін құру тұжырымдамасы одан әрі дамытылады.
Қазақстан республикасының Мемлекеттік көлік саясатының Тұжырымдамасына сәйкес теңіз сауда флоты мен оның инфрақұрылымын дамытуға 39,8 млрд. теңге инвестициялау болжамдалуда.
Аймақ экономикасын дамытудың маңызды факторы, өнеркәсіп секторы өндірістерінің  тұрақты өсу қарқынын сақтау, тоқтап қалған  кәсіпорындардың өндірісін қайта қалпына келтіру  және сауықтыру, өнеркәсіпті импорт алмастыру өнімдерін шығаруға бағдарлау болып табылады. Осы бағытта аймақ экономикасындағы инвестициялық  тартымдылық пен басымдық бағыттардың бірі химиялық және мұнайхимиялық өндірісін дамыту болып табылады.  Аймақта мұнайхимиясы мен химияны дамытуға Республиканың жол  құрылысы битумына, жағар майға, пластмассаға, әртүрлі қышқылды және шектеу ерітіндісіне, сондай-ақ азотты және фосфорлы тыңайтқыштарға қажеттілігін қамтамасыз етуге ықпал ететін болады. Инвесторлардың негізгі көздері кәсіпорындардың өзіндік  қаражаты мен шетелдік  инвестициялар болып қала бермек. Жоспарланған кезеңде инвестициялар көлемінің өсуі болжамдалып отыр.  Мәселен, егер 2004 жылы олар инвестициялар жалпы көлемінің 60064,8 млн. теңгесін құраса,  онда 2006 жылы 67924,3 млн. теңгесіңін  құрайды. Оның үстіне кәсіпорындар мен шетел инвесторларының мұнай өндіру өнеркәсібіне және көлік пен байланысты дамытуға бағыттайтын қаражат көлемі өсетін болады.

2. ПЕРСПЕКТИВЫ: 2004-2006 годы.
Цели, задачи.
Инвестиции являются важным фактором экономического роста, от объема последнего зависят темпы экономического развития как региона, так и  республики в целом.
Целью инвестиционной  политики области, является привлечение прямых иностранных и отечественных инвестиций в экономику региона, создание благоприятного инвестиционного климата для потенциальных инвесторов, что обеспечит устойчивый рост во всех сферах экономики региона.
Пути достижения поставленных целей и решения задач.
Достижение поставленных целей и задач в данном направлении предполагает дальнейшее привлечение инвестиций в экономику региона, основываясь  на инвестиционных возможностях области, а также путем создания благоприятного инвестиционного климата.
В планируемых 2004-2006 годах объем инвестиций в основной капитал предположительно  составит - 202539,1 млн.тенге. Темп роста  объемов инвестиций по сравнению с предыдущим  годом ожидается в 2004 году 2,2% или 62996 млн.тенге, в 2006 году -  4,0% или 71981,9 млн.тенге.
В структуре инвестиций по видам экономической деятельности доминирующее положение  остается  за горнодобывающей промышленностью,  т.е. добычей нефти, газа и конденсата. В нефтедобывающую отрасль предполагается инвестировать порядка 146610,5 млн. тенге, что составит 72,4% от общего объема инвестиций, из них 123682,9 млн.тенге собственные средства предприятий  недропользователей,  22927,6 млн.тенге  иностранные инвестиции.
Дальнейшее развитие получит концепция создания единой морской транспортной системы в Казахстанском секторе Каспийского моря.
В соответствии с Концепцией государственной транспортной политики Республики Казахстан, прогнозируется инвестирование в развитие морского торгового флота и его инфраструктуры -  порядка 39,8 млрд.тенге.
Важным фактором в развитии экономики региона является, сохранение темпов устойчивого роста производств промышленного сектора, восстановление  и реанимация производств простаивающих предприятий, ориентация промышленности на выпуск импортозамещающей продукции.
В этом направлении одним из инвестиционно привлекательных и приоритетных направлений в экономике региона является развитие химического и нефтехимического производства. Развитие нефтехимии и химии в регионе будет способствовать обеспечению потребности Республики в дорожно-строительном битуме,  смазочных маслах, пластических массах, различных кислотах и органических растворителях, а также в азотных и фосфорных удобрениях .
Основными источниками инвестиций  остаются собственные средства предприятий и иностранные инвестиции. За планируемый период прогнозируется рост объемов  инвестиций. Так, если в 2004 году они составят 60064,8 млн.тенге от общего объема инвестиций, то в 2006 году - 67924,3 млн.тенге. Причем будут расти объемы средств предприятий и иностранных инвесторов, направляемых в горнодобывающую промышленность и на развитие транспорта и связи.

Осы кезеңде неғұрлым ірі жобалар кәсіпорындардың, шетелдік компаниялар мен қаржы институттарының қаражаты есебінен "Ақтау портының 4, 5 мұнай айлағын қайта жаңарту және жетілдіру", "Танкерлік және құрғақ жүк флотының құрылысын салу", "Түпқараған шығанағының порттық инфрақұрылымының объектілері құрылысын салу", "Ақтау қаласының әуежайында халықаралық әуе жолы вокзалы құрылысын салу", "Ақтау әуежайын қайта жаңарту және оны халықаралық стандартқа дейін жеткізу", "Мұнайға және газға іріктелген зауыт құрылысын салу", "Теңіз суын тұщыту жөніндегі зауыт құрылысын салу", "Шынылы пластикалық құбырлар шығару жөніндегі зауыт құрылысын салу", "Цемент өндіру жөніндегі зауыт құрылысын салу", "Кірпіш пен жабындықыш шығару жөніндегі зауыт құрылысын салу", "Баутино поселкесінде теңіз операцияларын қолдау базасының құрылысын салу", "Каспий теңізінде бұрғылауға арналған жасанды аралдар құрылысын салу" іске асырылатын болады.
Бұдан басқа, Аджип ККО қаражаты есебінен Ақтау қаласында және Қызылөзен селосында мектептер, Ақтау қаласында Неке сарайы, Кетік  Форт  Шевченко  Баутино су таратқышы салынатын болады. Облыста осы кезеңде мұнайға іріктелген құбырларды шығару жөніндегі зауыт, шынылы пластикалық құбырар шығару жөніндегі зауыт, теңіз конструкцияларын шығару жөніндегі зауыт, теңіз суын тұщыту жөніндегі зауыт салынатын болады; кірпіш пен жабындықыш  шығару жөніндегі зауыттың, цемент шығару жөніндегі зауыттың  құрылысын салу басталады. Жыл сайын құрылыс индустриясы арқылы өндірісті техникалық қайта, жарақтандыру мен кеңейтуге 500 млн. теңге өзіндік қаражат бағытталатын болады.
2004-2006 жылғы жергілікті бюджеттің қаражатынан негізгі капиталға 10180,9  млн. теңге бағыттау көзделуде. Оның аймақтың  әлеуметтік инфрақұрылымының объектілеріне, тұрғын үй, жол құрылысын салу мен жөндеуге және басқа да қызмет көрсетулерге 5529,9 млн. теңге немесе жергілікті бюджеттің бүкіл  қаражатының 52,1%, білім беру объектілеріне - 3370,1 млн. теңге немесе 31,7%, денсаулық сақтауға - 859,9 млн. теңге немесе 8,1%, көлік пен байланысқа 858,5 млн. теңге немесе жергілікті бюджеттің бүкіл қаражатының 8,1% бағыттау көзделуде.
Қаржыландырудың барлық көздері есебінен 467,13 мың шаршы м. тұрғын үй салу көзделуде, оның ішінде 2004 жылы - 146,28 мың шаршы м., 2005 жылы - 164,42 мың шаршы м., 2006 жылы - 156,43 мың шаршым. салу көздеуде. Тұрғындардың қаражаты есебінен жалы көлемі - 433,9 мың шаршы м. 3434 үй, жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен - жалпы алаңы 24,6 мың шаршы м. 271 пәтер, мемлекеттік емес сектор кәсіпорындарының қаражаты есебінен жалпы алаңы 8,64 мың шаршы м. 113 пәтер салынатын болады, сондай-ақ жалпы алаңы 34,84 мың шаршы м. қолайлығы жоғары коммерциялық үйлер құрылысын салу көзделеді.
Болжамдалған нәтижелер.
Көмірсутегі шикізат қорының мол қоры бар Каспий теңізінің қайраңын жедел  игеру теңіз операцияларын қолдау базасының  Каспий теңізінде бұрғылауға арналған жасанды аралдарының құрылысын салу, сондай-ақ "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағында орналасқан кәсіпорындардың қызметі аймаққа, тікелей шетелдік  және отандық инвестицияларды одан әрі тарту үшін  тартымды инвестициялық ахуал туғызады.
2004-2006 жылдары 202539,1 млн. теңге көлемінде  инвестициялар тарту көзделуде, бұл - өндірісті иверсификациялау, аймақта мұнай, газ, конденсат пен шектеусіз минералдық шикізат өңдеу жөнінде жоғары техникалық, экспортқа бағдарланған өндірістер құруға мүмкіндік береді. Мемлекеттік көлік саясатына сәйкес 2004-2006 жылдары теңіз көлігімен оның инфрақұрылымын дамытуды 39,8 млрд. теңге көлемінде инвестициялау болжамдалады. Соның нәтижесінде 2006 жылдың аяғында Республиканың өзіндік теңіз сауда флотына ие болады.

Наиболее крупными проектами за этот период, которые будут реализованы за счет средств предприятий, иностранных компаний и финансовых институтов, будут "Реконструкция и модернизация нефтепричалов 4, 5 порта Актау", "Строительство танкерного и сухогрузного флотов", "Строительство объектов портовой инфраструктуры Тюб-Караганского залива", "Строительство Международного аэровокзала в аэропорту г.Актау", "Реконструкция  аэропорта Актау и доведение его до международных стандартов", "Строительство завода по выпуску труб нефтяного и газового сортамента", "Строительство завода по опреснению морской воды", "Строительство завода по производству стеклопластиковых труб", "Строительство завода  по производству цемента", "Строительство завода по производству кирпича и черепицы", "Строительство базы поддержки морских операций в пос.Баутино", "Строительство искусственных островов для бурения в Каспийском море".
Кроме того, за счет средств Аджип ККО будут построены школы в г.Актау и селе Кызылозен, Дворец бракосочетания в г.Актау, водовод - Кетик-Форт-Шевченко-Баутино.
В области за этот период будет  построен завод по производству труб нефтяного сортамента, завод по производству стеклопластиковых труб, завод по выпуску морских конструкций, завод по опреснению морской воды; начнется строительство завода по выпуску кирпича и черепицы, завода по производству цемента. Ежегодно предприятиями  стройиндустрии будут направляться порядка 500 млн.тенге собственных средств на техническое перевооружение и расширение производства.    Из средств местного бюджета 2004-2006 года предполагается направить в основной капитал 10618,4 млн.тенге. Из них на объекты социальной инфраструктуры региона, строительство и ремонт жилья, дорог и прочих услуг предполагается направить 5529,9 млн.тенге или 52,1% от всех средств местного бюджета, на объекты образования  3370,1 млн.тенге или 31,7%, на здравоохранение - 859,9 млн.тенге или 8,1%, на транспорт и связь 858,5 млн.тенге или 7,8%, от всех средств местного бюджета.
За счет всех источников финансирования предполагается построить 467,13 тыс.кв.м жилья, в том числе в 2004 году - 146,28 тыс.кв.м., в 2005 году  164,42 тыс.кв., в 2006 году  156,43 тыс.кв.м.  За счет средств населения  будут построено 3434 домов   с общей площадью 433,9 тыс.кв.м., за счет средств местного бюджета - 271 квартир с общей площадью 24,6 тыс.кв.м.,  средств предприятий негосударственного сектора  113 квартир с общей площадью 8,64 тыс.кв.м., также предполагается строительство коммерческих домов повышенной комфортности с общей площадью 34,84 тыс.кв.м.
Прогнозируемые результаты.
Интенсивное освоение шельфа Каспийского моря, богатого запасами углеводородного сырья, строительство базы поддержки морских операций, искусственных островов для бурения в Каспийском море, а также деятельность предприятий, расположенных в свободной экономической зоне "Морпорт Актау", создают привлекательный инвестиционный климат для дальнейшего привлечения в регион прямых иностранных и отечественных инвестиций.
В  2004-2006 годы  прогнозируется привлечение инвестиций в объеме 202539,1 млн.тенге, это даст возможность диверсификации производства, созданию в регионе, высокотехнологичных, экпортоорентированных производств по переработке нефти, газа, конденсата и неорганического минерального сырья.
В соответствии с Государственной транспортной политикой прогнозируется инвестирование в развитие морского транспорта и его инфраструктуры в 2004-2006 годы  в объеме 203535,3 млн.тенге. В результате к концу 2006 года Республика будет иметь собственный морской торговый флот.

Қолайлылығы жоғары коммерциялық тұрғын үй құрылысын салу дамиды, 2004-2006 жылдарда 34,84 мың шаршы м. таңдаулы тұрғын үйлерді қатарға қосу болжамдалады.
8 тарау. Сыртқы экономикалық қызметі.
1. Талдау: 2002-2003 жылдары
Облыстың сыртқы экономикалық қызметі 50-ден астам алыс және жақын шетелдермен ынтымақтасады.
Жыл сайын сыртқы сауда айналымы көлемінің өсу қарқыны байқалады. 2002 жылы  сыртқы сауда айналымы 1710,6 млн. АҚШ долларын құрады немесе 2001 жылмен салыстырғанда 0,3% артты, ағымдағы жылдың бірінші тоқсанында - өткен жылдың тиісті  кезеңіне 2,1 есе және 569,2 млн. АҚШ долларын құрады. Сыртқы сауда айналымы көлемінің толықтай 2 есе артуы мұнайгаз секторының басымдылығымен байланысты, сол себепті мұнай экспортты жалпы экспорт көлемінің 98,3% құрайды (егер өткен жылдың осы кезеңінде мұнайгаз экспорты 81,5 млн. АҚШ долларын құраса, ағымдағы жылы  488,5 млн. АҚШ долларын құрады, бұл мұнай бағасының өткен жылдық осы кезеңімен салыстырғанда 2 есеге жуық көтерілуімен байланысты). Бұдан басқа, 2002 жылдың соңында тиелген мұнай бөлігі кеден декларациясының есебі бойынша 2003 жылдың бірінші  тоқсанында рәсімделді.
2003 жылы сыртқы сауда айналымының көлемі 2002 жылмен салыстырғанда 23,4% артады, оның ішінде  экспорт  20,3%, импорт  31% өседі.
Экспорт бойынша  негізгі серіктес болып (экспорттық жалпы көлемінің 93,0%) Еуропа одағының елдерді (негізінен  Италия, Гибралтар) қалады. Азия аймағының елдерінен көбірек көлемі БА? мен сауда байланысына келеді; Америка континенті елдерінен  - Виргин аралы. Ал қалған экспорттың жалпы көлеміның 7% ТМД мемлекеттеріне (Украина, Ресей) келеді.
2002 жылы ТМД басқа елдермен сыртқы сауда айналымы 1291,1 млн. АҚШ долларын құрады және өткен жылмен салыстырғанда 14% артты, оның ішінде экспорт  1126,9 млн. АҚШ доллары, 27% өсті, импорт  239,5 млн. АҚШ доллары, 0,1% артты.
Облыс экспорты көлемінде едәуір үлесті Еуропа елдері алады, 2002 жылы олардың үлес салмағы 69% (2001 ж 54%) құрады. Еуропа елдері арасында экспорт өнімдерін негізгі тұтынушылар Польша (экспорттың жалпы көлемінің 21,3%), Италия (17,6%), Швейцария (13,9%), Германия (3,6%), Ұлыбритания (2,4%). Достастық елдері мен сыртқы сауда айналымы 2002 жылы 344,2 млн. АҚШ долларын құрады, бұл 2001 жылдан 40,6% кем, оның ішінде экспорт - 164,7 млн. АҚШ доллары, Ресейге жеткізудің азаюы есебінен 62,3% төмендеді, Өзбекстан - 98,5%, Украина - 53,4%, Молдова - 76,3%. Осы уақыттарда өнімдерді жеткізу көлемі Азербайжанған - 3 есе, Түрікменстан - 2,3 есе өсті. Облыста импорттың жалпы көлемінен 38,7% ТМД мемлекеттеріне келеді, ал 61,3% - әлемнің қалған елдеріне. Әлемнің қалған елдерінің импорт үлесі машина жасау өнімдері бойынша ағымдағы жылдың үш айында 64,5% құрады, киімде 0,1%, азық-түлік тауарларына 1,2%, металлургия өнеркәсібінің өнімдері - 16,7%. ТМД елдерінен импорт үлесі машина жасау бойынша - 40,0% құрайды, металлургия өнімдері - 34,7%6 ки3м бойынша - 0,1%, тамақ өнімдері бойынша - 1,4%.

Получит развитие строительство коммерческого жилья повышенной комфортности, за 2004-2006гг. прогнозируется ввести 34,84 тыс.кв.м. элитного жилья.
Глава 8.  Внешнеэкономическая деятельность.
1. АНАЛИЗ: 2002-2003 годы.
Во внешнеэкономической деятельности  область сотрудничает более чем с 50-тью странами  дальнего и ближнего зарубежья.
Ежегодно наблюдается тенденция роста  объема внешнего торгового оборота.  В 2002 году  внешний  торговый оборот составил 1710,6 млн.долларов США  или увеличился  по сравнению с   2001 годом   на 0,3%,  в  первом  квартале   текущего года - в 2,1 раза к соответствующему  периоду прошлого года  и составил 569,2 млн.долларов США.  Увеличение объема внешнеторгового оборота в целом в 2 раза связано с доминирующим положением нефтегазового сектора, при  этом экспорт нефти  составляет 98,3% от общего  объема экспорта (если в аналогичном периоде прошлого года экспорт нефти  составил 81,5 млн.долл. США, то в т.г.- 488,5 млн.долл. США, что связано с   повышением  цены  на нефть по сравнению с аналогичным периодом прошлого  года  почти в  2 раза. Кроме этого, часть отгруженной в конце 2002 года нефти по отчетам таможенной декларации  оформлена в первом квартале 2003г.
В 2003 году объем внешнеторгового оборота  увеличится на 23,4% по сравнению с 2002 годом, в том числе  экспорт  возрастет на 20,3%, импорт- на 31%.
Основными партнерами по экспорту (93,0% общего объема экспорта) остаются страны  Европейского союза (в основном Италия, Гибралтар); из стран  азиатского региона  наибольший объем  приходится  на торговые связи с ОАЭ; из стран  Американского континента - на Виргинские острова. А остальные 7%  из общего объема экспорта приходятся на государства СНГ (Украина, Россия).
В 2002г. внешнеторговый оборот  со странами вне СНГ составил  1291,1 млн.долларов  и по сравнению  с прошлым годом увеличился на 14,8%,  в том числе экспорт-1126,9 млн.долларов, возрос на 27%, импорт - 239,5 млн.долларов, увеличился на 0,1%.
Значительную долю в объемах областного экспорта  занимают страны  Европы, в 2002г  их удельный вес  составил 69% (в 2001г.-54%). Основными  потребителями экспортной продукции  среди европейских стран являются  Польша (21,3% от общего объема экспорта), Италия  (17,6%), Швейцария (13,9%), Германия (3,6%),  Великобритания  (2,4%).
Внешнеторговый оборот  со странами  Содружества в 2002 году составил 344,2 млн.долларов, что на 40,6% меньше чем  в 2001 году, в том числе экспорт- 164,7 млн.долларов, уменьшился  на 48,9% за счет снижения поставок в Россию на 62,3%, Узбекистан- на 98,5%, Украину -на  53,4%, Молдову - на 76,3%. В то же время  возрос объем  поставок продукции в Азербайджан в 3 раза, Туркменистан - в 2,3 раза.
От общего объема импорта области  38,7%  приходится на государства СНГ, а  61,3% - на  остальные  страны мира. Доля импорта  из остальных  стран мира  по продукции  машиностроения  за  три месяца т.г. составила 64,5%,  одежде -0,1%,  продовольственным товарам-1,2%, продукция металлургической промышленности - 16,7%.  Из государств СНГ  доля импорта по машиностроению составляет - 40,0%,  продукции металлургии-34,7%, по одежде- 0,1%,  по продуктам питания - 1,4%.

Ағымдағы жылдың бірінші тоқсанының қорытындысы бойынша ТМД елдерінің импорт үлесі жалпы көлемінің 38% құрады, бұл 2002 жылдың осы кезеңінен 16,2 пайыздың көрсеткішінен кем. ТМД елдерінің импорт үлесінің азаюы облысқа сорғы,  бұрғылау машиналарына арналған қосалқы бөлшектер, жеңіл автомобильдер мен жүк көліктерін жеткізу көлемінің азаюымен түсіндіріледі.
Облыста 01.01.2003 ж. алыс және жақын шетелдердің шетелдк  фирмаларының қатысуымен құрылған 144 шетелдік және 64  біріккен кәсіпорындары тіркелді. Шетелдің қатысуымен кәсіпорындар қызметінің негізгі түрлері өнеркәсіп (өндірілген өнімнің  жалпы көлемінен 98,9%) болып табылады. Мұнай мен   табиғи газ өндіру жөніндегі кәсіпорындар үлесіне 97,9% келеді. Өңдеу өнеркәсібі бойынша 0,9%, 0,6% - стирол полимерін өндіруге, тері, аяқ киіммен бұйымдар өндіруге  0,2%.
Электр энергиясы, газ бен су өндіруге және бөлуге - өндірілген өнімнің 0,1%, көлік пен байланысқа  0,2%.
Біріккен кәсіпорындардың қызметі ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу бойынша (өнімнің жалпы көлемінен 0,1%), тек сусындар өндіру енеді.
Әрекеттегі кәсіпорындардың жалпы санынан 17 (жалпы санынан 20%) экспортқа өнім жеткізуді жүзеге асырады, 23 (немесе 27,1%) импорттық түсімдері бар. 2002 жылы біріккен және шетел кәсіпорындарымен 375,1 млн. АҚШ долларының өнімі экспортталды, бұл 2001 жылғы экспорт көлемін 68,5% арттырады, импорт көлемі 70,81% азайды және 75,6 млн. АҚШ долларын құрады. Облыс бойынша толықтай экспорттық жеткізілім көлемінде біріккен кәсіпорындар көлемі 20% құрайды, импорттық түсімдер 18%.
Біріккен кәсіпорындармен шығарылған өнімдер тізбесі әзірге онша жоғары емес. Облыстан негізінен шикізат ресурстары шығарылады. Тауарлық құрылымда шикімұнай (экспорттың жалпы көлемінен 95,9%) басымдыққа ие, стирол полимері 0,4%. Экспорт қызметі 1,1 млн. АҚШ долларын құрады немесе жалпы көлемінен 0,3%.
Импорттың тауарлық құрылымында басымдылыққа ие жеткізілімдер: машиналар мен жабдықтар 23,7%, қымбат емес металдар мен одан жасалған бұйымдар (10,7%); химия және онымен байланысты өнеркәсіп өнімдері, полимер материалдары, пластмассалар мен каучиктер (9,9%); көлік құралдары 4,3%, тамақ өнімдері, алкогол және алкогол емес сусындар, темекілер 1%.
2. Келешегі: 2004-2006 жылдары.
Мақсаттары, міндеттері
2004-2006 жылдары сыртқы сауда айналымының көлемін мұнай өндіруді арттыру, химия зауытын қосу және қайта жаңарту, шыны пластикалық және шыны талшықтары құбырларын шығару бойынша жаңа зауыт құрылысы, сонымен қатар біріккен мұнай компанияларымен мұнай конденсаты мен газ, химия өнімдерін экспорттау есебінен орташа 14,5 өсіру жоспарлануда.
Жабдықтарды, әрекеттегі және жаңадан құрылатын кәсіпорындар үшін арнаулы машиналарды импорттау жалғасатын болады.
Алға қойылған мақсаттар жету және міндеттерді шешу жолдары.

По итогам  первого квартала  текущего года    доля импорта из  стран СНГ  составила 38% общего объема, что меньше на 16,2 процентных показателя аналогичного периода 2002 года. Снижение доли импорта  из стран СНГ объясняется  уменьшением  объемов   поставок  в область  насосов, запасных частей  для бурильных машин, шин, легковых автомобилей и грузового транспорта.
На 1.01.2003г. в области  зарегистрировано  144 иностранных  и 64  совместных предприятий, созданных с участием  иностранных фирм дальнего и ближнего зарубежья. Основными  видами деятельности  предприятий с иностранным участием  является  промышленность (98,9 % от общего объема  произведенной продукции). На долю предприятий  по добыче нефти и природного газа  приходится 97,9%.  По обрабатывающей  промышленности 0,9%, 0,6% которой - производство полимеров стирола, производство кожи,  обуви и изделий -0,2%.
На производство и распределение электроэнергии, газа и воды -0,1% произведенной продукции, на транспорт и связь - 0,2%.
Деятельность  совместных предприятий по переработке сельскохозяйственных продуктов (0,1% от общего объема  продукции), включала только производство напитков.
Из общего   числа действующих предприятий 17 (от общего числа- 20%) осуществляют поставку продукции на экспорт, 23 (или 27,1%) имеют импортные  поступления. В 2002 году совместными  и иностранными предприятиями экспортировано продукции на 375,1 млн.долларов, что на 68,5% превышает объем экспорта 2001 года, объем импорта снизился  на 70,8% и составил 75,6 млн.долларов. В объеме экспортных поставок в целом  по области  доля  совместных предприятий  составляет 29%, импортных поступлений -18%.
Перечень вывозимой продукции совместными предприятиями пока еще не велик. Из области в основном  вывозятся сырьевые ресурсы. В товарной структуре  преобладает сырая нефть (95,9% от общего объема экспорта), полимеры стирола-0,4%. Экспорт услуг составил 1,1 млн.долларов США или 0,3% от общего объема.
В товарной структуре  импорта  преобладают поставки: машин и оборудования -23,7%, недрагоценных металлов  и изделий из них (10,7%); продукции химической  и связанных с ней отраслей промышленности, полимерные материалы, пластмассы и каучук (9,9%); транспортных средств - 4,3%, пищевых продуктов, алкогольных  и безалкогольных напитков, табака -1%.
2. ПЕРСПЕКТИВЫ: 2004-2006 ГОДЫ
Цели, задачи.
В 2004-2006 годы планируется рост объема внешнеторгового оборота в среднем на 14,5% за счет увеличения добычи нефти, запуска и реконструкции химических заводов, строительства новых заводов по выпуску стеклопластиковых и стекловолокнистых труб, также экспорта совместными нефтяными компаниями нефтяного конденсата и газа, химической продукции.
Будет продолжен импорт оборудования, специальных машин для действующих и вновь строящихся предприятии.
Пути достижения поставленных целей и решения  задач

Аймақта 2004  2006 жылдардағы кезеңде мұнайгаз  өнімдерін өндірудің қарқынын сақтау бойынша нысаналы жұмыстар жүргізілетін болады, яғни экспорт көлемінің 98% құрайды, жұмыс істемей тұрған ұңғымаларды қалпына келтіру, қабаттың мұнай беруін арттыруға бағытталған озық технологиялар мен жаңа техникалар енгізу сияқты.
Сонымен қатар жоспарланған кезеңде мұнай мен газ конденсаты экспортының өсуі Солтүстік Бозащы, Доңға кенорындарында өнеркәсіптік өндіруді жүзеге асыру, Толқын, Боранкөл және Тасболат кенорындарын жайластыру және игеруге іске қосу есебінен арттырылатын болады.
2004-2006 жылдары аймақта химия өнеркәсібін дамыту белгіленеді. 2003 жылдың соңына дейін "Актал ЛТД" химия кешенінде өндірісті қайта жаңарту, жетілдіру мен жабдықтау және құрылыс жинақтау жұмыстарын аяқтау жөніндегі жұмыстар орындалатын болады. Өндірістік бағдарламада барлық үш зауытты азот түк, күкіртқышқыл және химия гидрометаллургиялық, іске қосу қарастырылған. Негізгі өнімдері минералды тыңайтқыштар: нитроаммофос, диаммонийфосфат және аммиак селитрасы болады. "ЗПМ" ЖШС пластмасса зауытында 2003 жылы стирол өндіру жөніндегі қондырғыларды іске қосу жоспарлануда.
Ағымдағы жылдың бірінші тоқсанында "Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ шыны пластикалық құбыр шығару жөніндегі зауыттың 1-ші желісінің құрылысы аяқталды. Сондай-ақ "АШҚЗ" (Ақтау шыныталшықтары құбыр зауыты) ЖШС 2003 жылдың соңында іске қосылуды күтілетін, шыныталшықтары зауытының құрылысын жүргізілуде.
Өнім өндіруге жоспарлау тек ішкі рынокта ғана емес, сыртқы рынокта да бәсекеге қабілетті, бұл тиісінше сыртқы сауда айналымының өсуіне, соның ішінде тек шикі мұнай есебінен ғана емес, сонымен қатар химия өнеркәсібінің өнімі есебінен экспорт көлемінің өсуіне, оң әсер етеді.
Болжанған нәтижелер.
Сыртқы сауда айналымының жоспарланған мөлшері 2004 2006 жылдары 7158,6 млн. АҚШ долларын құрады, оның ішінде экспорт өлемі 5454,4 млн. АҚШ доллары, импорт 1734,2 млн. АҚШ да 2004 жылы сыртқы сауда айналымы 2450,3 млн. АҚШ құрайды, бұл ағымдағы жылы деңгейінен 4% жоғары. Экспорт көлемі 4,3% артуы немесе 1627,9 млн. АҚШ доллары құрады. Импорт көлемі 566,7 млн. АҚШ доллары, бұл ағымдағы жыл көрсеткішінен 3% жоғары.
Жоғарыдағы айтылған деректер, облыста сыртқы сауданың жетекші бағыты болып экспорт болып қалатынын көрсетеді, яғни құрылымда аймақтағы экспорт әлеуетінің негізін құрайтын, шикі мұнай басымдыққа ие болады, яғни 2004-2006 жылдары үлесі экспорттық жалпы көлемінен 94% құрайтын болады. Химия өнеркәсібі өнімінің үлесі шамамен 5% құрайды.

В период 2004-2006 годы в регионе будут вестись целенаправленные работы по сохранению темпов роста добычи нефтегазовой продукции, которая составляет 98% объема экспорта, такие как восстановление бездействующих скважин, внедрение передовых технологии и новой техники, направленных на повышение нефтеотдачи пластов.
Вместе с тем, в планируемый период прирост экспорта нефти и газового конденсата будет увеличиваться и за счет осуществления промышленной добычи на месторождениях Северные Бузачи, Дунга, завершения обустройства и ввода в разработку месторождений Толкын, Боранколь и Тасбулат.
В 2004-2006 годы в регионе намечается развитие химической промышленности. До конца 2003 года будут выполнены работы по реконструкции производства, модернизации и оборудования и окончания строительно-монтажных работ на Химкомплексе "Актал Ltd". Производственной программой предусматривается запуск всех трех заводов - азотно-тукового, сернокислотного и химико-гидрометаллургического. Основной продукцией будут минеральные удобрения: нитроаммофос, диаммонийфосфат и аммиачная селитра. На заводе пластмасс ТОО "ЗПМ" в 2003 году планируется ввод установки по производству стирола.
В первом квартале текущего года завершилось строительство 1-ой линии завода по производству стеклопластиковых труб ОАО "Мангистаумунайгаз". Также ведется строительство завода стекловолокнистых труб ТОО "АЗСТ" ("Актауский завод стекловолокнистых труб"), ввод которого ожидается в конце 2003 года.
Планируемая к выпуску продукция конкурентоспособна не только на внутреннем, но и на внешнем рынке, что соответственно положительно влияет на рост внешнеторгового оборота, в том числе на рост объема экспорта не только за счет сырой нефти, но и за счет продукции химической промышленности.
Прогнозируемые результаты
Планируемый объем внешнеторгового оборота в 2004-2006 годы составит 7158,6 миллионов долларов США, в том числе объем экспорта - 5454,4 млн.долларов, импорта-1734,2 млн.долларов.
В 2004 году внешнеторговый составит 2450,3 млн.долларов, что на 4% выше уровня текущего года. Объем экспорта увеличится на 4,3% или составит 1627,9 млн.долларов. Объем импорта - 566,7 млн.долларов, что на 3% выше показателей текущего года.
Изложенные выше факты свидетельствуют о том, что ведущим направлением внешней торговли области остается экспорт, в структуре которого будет преобладать нефть сырая, составляющая основу экспортного потенциала региона, доля которой за 2004-2006 годы будет составлять 94% от общего объема экспорта. Доля продукция химической промышленности составит в пределах 5%.

Импорттың тауарлық құрылымында машиналар мен жабдықтар 26,4%, металлургия өнімдері 8,3%, сондай-ақ Ресейден, "Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ өндірістік мақсаты үшін аймаққа әкелінетін мұнай өнімдері басымдыққа ие болады.
9 тарау. Шағын кәсіпкерлікті дамыту.
1. Талдау: 2002-2003 жылдары
Шағын кәсіпкерлікті (ШК) дамыту облыс экономикасының нақты секторының басым бағыттары болып табылады, оны дамыту бәсекеге ортасын қалыптастырады, рынокта өз тауарлы мен қызметтерін толтыруға, халықты жұмыспен қамту проблемасын шешуге бейімделеді.
2002 жылы "Маңғыстау облысында шағын кәсіпкерлікті дамыту мен мемлекеттік қолдаудың 20012002 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасын" іске асыру аяқталды. 2002 жылы қазанда қоғамдық бірлестіктердің бастамасы бойынша кәсіпкерлер форумы өтіп, облыс кәсіпкерлер форумы өтіп, облыс кәсіпкерлерінің Кеңесі сайланды, желтоқсан айында "Маңғыстау облысының үздік кәсіпкері" конкурсы және жергілікті тауар өндірушілердің тауарларының жәрмеңке көрмесі өткізіледі.
Шағын кәсіпкерлік субъектілерінің саны 2002 жылы 2001 жылмен салыстырғанда 18,7% өсті және 9413 бірлік құрады, оның ішінде 3095 шағын кәсіпорындар (заңды тұлға), 6318 жеке кәсіпкерлер мен шаруа (фермерлік) шаруашылықтары.
Шағын кәсіпкерліктің тіркелген субъектілерінің жалпы санынан қаржы шаруашылық қызметін 9177 субъектісі немесе 97,5% жүзеге асырды.
Шағын кәсіпкерлікте жұмыспен қамтылғандар саны 7,3% артты. 28673 адам құрады және экономикалық белсенді халық санынан 19,4% (жұмыспен қамтылғандардың жалпы санынан 17,0%). Шағын кәсіпкерлікте жұмыспен қамтылғандардың көбірек саны құрылыста 15,8% (4,55 мың адам) және көлік пен байланыста 15,7% (4,5 мың адам) байқалады. Сауда, автомобиль мен үйде қолданатын бұйымдарды жөндеу салаларына шағын кәсіпкерлікте жұмыспен қамтылғандардың жалпы санынан 14,6% (4,2 мың адам) қамтылған, өнеркәсіпте 15,6% (4,49 мың адам). ШК саласында жұмыспен қамтылғандардың айтарлықтай емес үлесі ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығында 7,0% (2,0 мың адам) және мейманхана бизнесінде 3,5% (1,0 мың адам).
2002 жылы шағын кәсіпкерлік субъектілерімен 17,5 млрд. теңге сомасында өнім (жұмыстар мен қызметтер көрсетілді) өндірілді, бұл өткен жылдан 18,4% артық, бюджетке төлем көлемі 3,3 есе көбейіп, 7,5 млрд. теңге құрады.
Шағын кәсіпкерлікті қолдау нысандарының бірі өсімге бейімді және кәсіпкерлікті ұстаудың қаржылық  несие қолдау болып табылады. 2002 жылы екінші дәрежелі банктерден шағын бизнес субъектілеріне берілген несие ресурстарының көлемі 2001 жылмен салыстырғанда 2,0 есе өсіп, 3,4 млрд. теңге құрады.

В товарной структуре импорта будут преобладать машины и оборудование -26,4%, металлургическая продукция - 8,3%, а также нефтепродукты из России, которые завозятся в регион для производственных целей ОАО "Мангистаумунайгаз".
Глава 9.  Развитие  малого предпринимательства
1. АНАЛИЗ: 2002 - 2003 годы
Развитие малого предпринимательства (МП) является приоритетным направлением реального сектора экономики области, его развитие формирует конкурентную среду, способствует наполнению рынка собственными товарами и услугами, решению проблемы занятости населения.
В 2002 году завершена реализация «Региональной  программы  развития и государственной поддержки малого предпринимательства в Мангистауской области на 2001-2002 годы». В  октябре 2002 года по инициативе общественных объединений состоялся Форум предпринимателей, на котором был избран Совет предпринимателей области, в декабре месяце проведены конкурс "Лучший предприниматель Мангистауской области" и выставка-ярмарка товаров местных товаропроизводителей.
Количество субъектов  малого предпринимательства в 2002 году возросло на 18.7% по сравнению с 2001 годом и составило 9413 единиц, в том числе 3095  малые  предприятия (юридические  лица), 6318  индивидуальные  предприниматели  и  крестьянские  (фермерские) хозяйства.
Из  общего  числа  зарегистрированных  субъектов  малого  предпринимательства  финансово  хозяйственную  деятельность  осуществляли 9177 субъектов или 97,5%.
Численность занятых в малом предпринимательстве  увеличилась на 7.3% и составила 28673 человек или 19.4% от  числа экономически  активного  населения (17.0% от  общего  числа  занятых). Наибольшее число занятых в малом предпринимательстве наблюдается в строительстве  15.8% (4,55 тыс.чел.) и на транспорте и связи  15.7% (4,5 тыс.чел.). В сфере торговли, ремонта автомобилей и изделий домашнего пользования занято 14.6% (4.2 тыс.чел.) от общего числа занятых в малом предпринимательстве, в промышленности  15.6% (4,49 тыс.человек). Незначительная доля занятых в сфере МП в сельском хозяйстве и лесоводстве  7,0% (2,0 тыс.чел.), и гостиничном бизнесе  3,5% (1,0 тыс.чел.).
За  2002  год  субъектами  малого  предпринимательства  произведено  продукции  (работ  и  оказано  услуг)  на  сумму  17,5  млрд. тенге, что  на 18,4%  больше  чем  в предыдущем году, объем  платежей  в  бюджет  увеличился в 3,3 раза и  составил 7,5  млрд. тенге.
Одной из форм поддержки малого предпринимательства является финансово-кредитная поддержка, способствующая росту и становлению предпринимательства. Объем кредитных ресурсов, выданных субъектам малого бизнеса банками второго уровня, в 2002 году увеличился в 2.0 раза по сравнению с 2001 годом и составил 3.4 млрд.тенге.

2002 жылы екінші дәрежелі банк арқылы облыстық бюджет қаражатынан 28 шағын бизнес кәсіпорны мен жеке кәсіпкерге 85,0 млн. теңге сомасында қаражат бөлінді. Жеңілдікті несиелендіру есебінен Жаңаөзен қаласында пластикалық терезе мен есік жасау, Маңғыстау ауданының Шетпе селосында макорон өндіру және Шайыр селосында ж?нді қайта өңдеу, Ақтау қаласында кондитер өнімдері мен автомобиль бояуларын өндіру бойынша жобалар іске асырылды.
2002 жылы мемлекеттік сатып алулар бойынша 8523 конкурс өткізілді, оның ішінде ШКС 5448 мемлекеттік сатып алу (2001 жылға 105,1%), немесе 63,9%. Мемлекеттік сатып алуларға 17328 шаруашылық субъектісі қатынасты, оның 12891  ШКС, немесе қатынасушылар санының 74,4%.
1.04.03 ж. жағдай бойынша облыста 9281 шағын кәсіпкерлік субъектісі тіркелді, оның ішінде 3236  шағын кәсіпорындар (заңды тұлға), 6045  жеке кәсіпкерлер және шаруа (фермерлік) шаруашылықтар. Шағын кәсіпкерліктің әрекеттегі субъектілері (заңды тұлғалар) тіркелгендердің жалпы санының 87,5% құрайды.
Шағын кәсіпкерлікте жұмыспен қамтылғандар саны 29228 адам құрады немесе экономикалық белсенді халықтың 19,5% (жұмыспен қамтылғандардың жалпы санының 21,3%), бұл 2002 жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда 3,6% артық.
2003 жылдың бірінші тоқсанында шағын кәсіпкерлік субъектілерімен 5,0 млрд. теңге сомасында өнімдер (жұмыстар мен қызмет көрсетулер) өндірілді, бұл алдыңғы жылдың тиісті кезеңіне 120,8% құрайды.
Шағын кәсіпкерлік субъектілерінен бюджетке салық төлемдерінің көлемі 2002 жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда 3,0 есес артты және 2,2 млрд. теңгеден артық құрады.
2003 жылғы бағалау бойынша шағын кәсіпкерлік субъектілерінің саны 9826 бірлік құрады (2002 ж. 104,3%), оның ішінде 3340 шағын кәсіпорындар (заңды тұлғалар), 6486 жеке кәсіпкерлер мен шаруа (фермерлік) шаруашылықтары. Шағын кәсіпкерлікте жұмыспен қамтылғандар саны 3,6% артады және 29708 адам құрайды, ШК субъектілерімен өндірілген өнімдер көлемі (жұмыстар, қызметтер) 17,7% және 20,6 млрд. теңге құрайды.
Ағымдағы жылы жаңа "Маңғыстау облысында шағын кәсіпкерлікті дамыту мен қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасы" әзірленді және облыстық мәслихатқа бекітуге ұсынылды.
Бағдарламада 2003 жылы шағын кәсіпкерлік субъектілерін жеңілдікпен несиелендіру үшін облыстық бюджеттен 100 млн. теңге бөлу қаратырылды.
2. Келешегі: 2004-2006 жылдары.
Мақсаттары мен міндеттері
Шағын кәсіпкерлік саласының басты мақсаты экономиканың  өндірістік және басқа да салаларында шағын кәсіпкерліктің тұрақты дамуын қамтамасыз ету, жаңа жұмыс орындары санын арттыру болып табылады.
Негізгі міндеттері болып табылатындар:
- аймақтық шағын кәсіпкерліктің болашақта дамуы үшін жағдай жасау;
- экономикалық өмірге кіру рәсімін ықшамдау және  рыноктағы тіршілік қызметін қолдау;
- жаңа технологиялық  өндірістерге бағытталған шағын және орта бизнес субъектілерінің  көбірек артықшылықтарын құру.
Алға қойылған мақсаттарға жету және міндеттерді шешу  жолдары:
- құру және лицензиялау рәсімін ықшамдау, бақылау және қадағалау функцияларын мемлекетпен жүзеге асырылуын тәртіпке келтіру, кәсіпкерлік қызметке заңсыз араласуды болдырмау;
- кәсіпкерлердің қоғамдық бірлестігін  жан-жақты қолдау;
- жаңа өндірістер мен инновацияны қаржымен қамтамасыз ету;
- шағын бизнестің отандық өнімдерін мемлекеттік  сатып алулар көмегімен кеңеюіне  жәрдемдесу;
- отандық өндірушілерге мемлекеттік ақпараттық  маркетингтік қолдау көрсету, оларды озық технологиялр мен менеджмент мәселелері бойынша оқыту және кеңес беру;
- ірі өндірушілерді шағын бизнес субъектілерінің импорталмастыру үдерісіне бағыттау;
- өндірістік шағын бизнес субъектілерінің өзара, сондай-ақ ірі мұнай компанияларымен бірлесуін  белсенді қолдау;
- бизнес  орталығы мен бизнес  инкубаторды дамыту.

Из  средств областного  бюджета  через  банки  второго  уровня в 2002  году выделены  средства на  сумму  85,0  млн. тенге 28  предприятиям  малого  бизнеса  и  частным  предпринимателям.  За счет льготного кредитования реализованы проекты по производству пластиковых окон и дверей в г.Жанаозен, производству макарон в с.Шетпе и переработке шерсти в с.Шаир Мангистауского района, производству кондитерских изделий и автомобильной краски в г.Актау и другие.
За  прошлый  год  было  проведено  8523  конкурсов  по  государственным  закупкам, в  том  числе  у  СМП  было  произведено  5448 государственных  закупок (105,1% к 2001г.), или  63,9%. В  государственных  закупках  участвовали  17328  хозяйствующих  субъектов,  из  которых  12891  СМП, или 74,4%  от  числа  участников.
По состоянию на 1.04.03г. в области зарегистрировано 9281 субъектов малого  предпринимательства, в том числе 3236 - малые  предприятия (юридические  лица), 6045 - индивидуальные  предприниматели  и  крестьянские  (фермерские)  хозяйства. Действующие   субъекты  малого  предпринимательства (юридические лица) составляют 87.5% от общего числа зарегистрированных.
Численность занятых в малом предпринимательстве составила 29228 человек или 19.5% от числа экономически  активного  населения (21.3% от  общего  числа  занятых), что на 3.6% больше по сравнению с соответствующим периодом 2002 года.
В первом квартале текущего года субъектами малого предпринимательства  произведено  продукции  (работ  и  оказано  услуг)  на  сумму  5.0  млрд. тенге, что  составляет 120.8% к соответствующему периоду прошлого года.
Объем налоговых платежей в бюджет от субъектов малого предпринимательства  увеличился в 3,0 раза по сравнению с соответствующим периодом 2002 года и составил более 2.2 млрд.тенге.
По оценке 2003 года число субъектов малого  предпринимательства составит 9826 единиц (104.3% к 2002г.), в том числе 3340 - малые  предприятия (юридические  лица), 6486 - индивидуальные  предприниматели  и  крестьянские  (фермерские)  хозяйства. Численность занятых в малом предпринимательстве увеличится на 3,6% и составит 29708 человек, объем произведенной продукции (работ, услуг) субъектами МП  на 17,7% и составит 20,6 млрд.тенге.
В текущем году разработана и представлена на утверждение в областной маслихат новая "Региональная  программа  развития и поддержки малого предпринимательства в Мангистауской области на 2003-2005 годы".
Программой предусмотрено в 2003 году выделение из областного бюджета 100 млн.тенге для льготного кредитования субъектов малого предпринимательства.
2.ПЕРСПЕКТИВЫ: 2004-2006 ГОДЫ
Цели и задачи
Главной целью в сфере малого предпринимательства является обеспечение устойчивого развития малого предпринимательства в производственной и других сферах экономики, увеличение числа новых рабочих мест.
Основными задачами являются:
- создание условий для дальнейшего развития малого предпринимательства в регионе;
- на упрощение процедур «входа в экономическую жизнь» и поддержание жизнедеятельности на рынке;
- создание наибольших преимуществ субъектами малого и среднего бизнеса, ориентированных на новые технологические производства.
Пути достижения поставленных целей и решения задач
- упрощение процедур создания и лицензирования, упорядочение осуществляемых государством контрольных и надзорных функций, пресечение незаконного вмешательства в предпринимательскую деятельность;
- всемерная поддержка общественных объединений предпринимателей;
- финансовое обеспечение новых производств и инноваций;
- содействие расширению объемов государственных закупок отечественной продукции малого бизнеса;
- государственная информационно-маркетинговая поддержка отечественных производителей, их обучение и консультирование по вопросам передовых технологий и менеджмента;
- ориентация крупных производителей на процессы импортозамещения у субъектов малого бизнеса;
- активная поддержка кооперации субъектов производственного малого бизнеса как между собой, так и с крупными нефтяными компаниями;
- развитие сети бизнес-центров и бизнес-инкубаторов.

Маңғыстау облысында шағын кәсіпкерлікті дамыту және қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасына сәйкес тауарлар мен қызмет көрсетулер саласында шағын кәсіпкерлік  субъектілерінің бизнес-жобаларын қаржыландыру үшін жыл сайын 100 млн. теңге  шамасында бөлу қарастырылды.
Жеке тауар өндірушілерінің өнімдеріне жыл сайын көрме  жәрмеңке өткізу тәжірибесі жалғасатын болады, оның ішінде қалалар мен аудандардағы ауыл шаруашылығы өндірушілері, шағын бизнес субъектілерін несиелендіруге халықаралық ұйымдарды тарту, жеткілікті жергілікті шикізатпен табиғи  материалдарды пайдалана отырып, дәстүрлі қолөнер мен майдагерлік кәсіпшілікті дамыту үшін жағдай жасау жөніндегі жұмыстар жүзеге асырылады.
Болжанған нәтижелер.
Жұмыс істеп тұрғандарын кеңейту және жаңа өндірістерді енгізу 2006 жылы шағын кәсіпкерлік субъектілерінің санын 2003 жылмен салыстырғанда 13,7%(11170 бірлік) өсуге әкеледі, оның ішінде заңды тұлғалар  22,4% (4090 бірлік), жеке кәсіпкерлер мен шаруа (фермерлік шаруашылықтары)  9,2% (7080 бірлік).
Экономиканың жеке секторында жұмыспен қамтылғандар саны 9,6% (32564 адам) өседі, ШК субъектілерімен өндірілген өнім көлемі - 39,5% (28,7 млрд. теңге). Шағын кәсіпкерлікте жұмыспен қамтылғандардың көбірек өсуі көлік пен байланысты - 10,2%, ауыл шаруашылығында - 12,3%, құрылыста - 11,6%, өнеркәсіпте - 8,6% күтіледі.
10 тарау. Тұрғын халық, жұмыспен қамтылуы және еңбек ресурстарының дамуы.
1. Талдау: 2002-2003 жылдары
Демография және көші-қон.
Облыс бойынша 2002-2003 жылдардағы демографиялық  ахуал табиғи өсімнің өсуі және халықтың көші  қон ағынының артуы есебінен  халық санының артыумен сипатталады.  2002 жылы халықтың  орташа жылдық саны 3,0% өсті және 333,4 мың адам құрады, оның ішінде қалалық тұрғындар  1,9% (256,5 мың адам), ауылдықтар  6,7% (76,9 мың адам).
Облыста халық санының өсуімен бір мезгілде, өлім деңгейінің артуы байқалады. 2002 жылы өлім коэффициенті 1000 адамға 8,11 жағдайдан құрады немесе  2001 жылғы деңгейге 101,2%. Өлім  деңгейінің өсу себебінде қан айналысы органдарының сырқатын айқындаушы рол атқарады, айтарлықтай орыны кездейсоқ жағдайдан, уланумен  жарақат алудан, жаңадан пайда болу жағдайындағы өлімдер алады.
Нәрестелердің өлімі жоғары деңгейде қалып отыр. Мәселен, бұрынғы жылмен салыстырғанда 12,6% азайғынан қарамастан, 1 жасқа дейінгі балалардағы балалар өлім коэффициенті орташа республикалық деңгейді 28,3% арттырады (2002 жылы  1000 туылғандарға 21,82 жағдайдан). Нәрестелердің шетінеу себебі, құрылымында бұрынғыша шарана кезеңінде туындаған жағдайдан, сондай-ақ тыныс алу органдары ауруынан қайтыс болғандар басымдыққа ие.

В соответствии с региональной  программой  разхвития и поддержки малого предпринимательства в Мангистауской области на 2003-2005 годы предусматривается ежегодное выделение порядка 100 млн.тенге для финансирования бизнес-проектов субъектов малого предпринимательства в сфере производства товаров и услуг.
Будет продолжена практика ежегодного проведения выставок-ярмарок продукции частных товаропроизводителей, в том числе сельхозпроизводителей, в городах и районах области, осуществляться привлечение международных организаций к кредитованию субъектов малого бизнеса, работа по созданию условия для развития традиционных ремесел и кустарных промыслов с использованием доступного местного сырья и природного материала.
Прогнозируемые результаты
Расширение действующих и внедрение новых производств приведет к росту количества субъектов малого предпринимательства в 2006 году на 13,7% по сравнению с 2003 годом (11170 единиц), в том числе юридических лиц на 22,4% (4090 ед.), индивидуальных предпринимателей и крестьянских (фермерских) хозяйств на 9,2% (7080 единиц).
Численность занятых в частном секторе экономики возрастет на 9,6% (32564 тыс.чел.), объем производимой продукции субъектами МП - на 39,5% (28,7 млрд.тенге). Наибольший рост занятых в малом предпринимательстве ожидается в транспорте и связи на 10,2%, сельском хозяйстве на 12,3%, в строительстве на 11,6%, в промышленности на 8,6%.
Глава 10. Население, занятость и развитие трудовых ресурсов
1. АНАЛИЗ: 2002-2003 ГОДЫ
Демография и миграция . Демографическая ситуация за 2002-2003 годы по области характеризуется увеличением численности населения за счет роста естественного прироста и увеличения миграционного притока населения. В 2002 году среднегодовая численность населения возросла на 3,0% и составила 333,4 тыс.человек, в том числе городское население - на 1,9% (256,5 тыс.чел.), сельское - на 6,7% (76,9 тыс.чел.).
Одновременно с ростом численности населения в области наблюдается увеличение уровня смертности. В 2002 году коэффициент смертности составил 8,11 случаев на 1000 человек населения или 101,2% к уровню 2001 года. Определяющую роль в причинах роста уровня смерти играют болезни органов кровообращения, значительное место занимают случаи смерти от несчастных случаев, отравлений и травм, от новообразований.
Остается высоким уровень младенческой смертности. Так, несмотря на снижение на 12,6% по сравнению с предыдущим годом, коэффициент детской смертности детей до 1 года на 28,3% превышает среднереспубликанский уровень (в 2002 году - 21,82 случаев на 1000 родившихся). В структуре причин смерти младенцев по-прежнему преобладают умершие от состояний, возникающих в перинатальный период, а также от болезней органов дыхания.

Сол уақыттарда туудың өсу қарқыны байқалады. Туу коэффициенті 2001 жылғы 1000 адамға 20,43 жағдайдан 2002 жылғы 22,39-ға дейін  артты. Туу коэффициенті өлім коэффициентінен 2,8 есе артты, бұл табиғи өсімнің 15,1% өсуіне әкелді (2001 жылғы 4067 адамға 2002 жылғы 4680 адам).
2003 жылы облыстағы халық санының өсуі жалғасты. 01.10.2003 ж. жағдай бойынша халық саны жыл басынан 2,3% артты және 346,2 мың адам, оның ішінде қала тұрғындары  266,8  мың адам, ауылдықтар - 79,4 мың адам, құрады. 2003 жылға бағалау бойынша халықтың орташа жылдық саны 343,6 мың адамға дейін өседі немесе туу коэффициентін 22,63-ке дейін және табиғи өсіледі 5,1 мың адамға дейін арттыру есебінен 2002 жылғы деңгейге 3,0% болды.
Соңғы екі көші-қон сальдосы өң қалыптасты: 2001 жылы  5698 адам (2000 жылға  3,0 есе), 2002 жылы  5519 адам (2001 жылға  96,9%).
2002 жылы облыстан тысқары жерлерге 1235 адам көшті, бұл 2001 жылғыдан 2,2% кем, соның ішінде 1192 адам ТМД елдеріне және 43 адам ТМД елдерінен басқа жерлерге тұрақты орналасуға қоныс аударды. Эмигранттардың ұлттық құрамында орыс ұлтындағы тұлғалар басымдықпен ұсынылады, немістер  1,4% құрайды, қазақтар  14,8%, басқалары  20,0%.
2002 жылы облысішілік көші-қон үрдісінің күшейе түскендігі  бұрынғы жылдармен салыстырғанда 1,5% азайды. Облысаралық көші-қон сальдосы 1,9 есе артты және 650 адам құрады. 2002 жылы 2001 жылмен  салыстырғанда облыстан тысқары республиканың басқа аймақтарына кетушілер саны қысқарды (2209 адам орнына 1909 адам).
Соңғы жылдары жақын шетел едерінен қазақ диаспорының өкілдерінің көші-қон ағынының артуы байқалады.  Жақын шетелдерден жергілікті ұлт тұлғаларының көшіп келуінің артуының негізгі себебі, Қазақстанмен салыстырғанда  өмір сүрудің әлеуметтік  экономикалық деңгейінің Өзбекстан мен Түрікменстанда төмендігі болып табылады.
Мәселен, 2001 жылы облысқа 7731 жергілікті ұлт өкілдері келді, 2002 жылы - 7236 адам. Жалпы санынан: 2001 жылы Өзбекстаннан - 4040 адам келді, Түрікменстаннан - 3543 адам; 2002 жылы - тисінше 3613 және 3522 адам.
Қазақстан Республикасы Президентінің "2002 жылға арналған көші  қон квотасы туралы" 2002 жылғы 16 қыркүйектегі Жарлығына сәйкес Маңғыстау облысы үшін 167 отбасыға квота бекітілді. Алайда уақыттың шектелуінен (квота жылдың аяғында бекітілген)  және республикалық  бюджет қаражатынан 2002 жылы квота бойынша тек 85 отбасы оралман (398 адам) келіп, 147,0 млн. теңге сомасында пәтер сатып алынды.

В тоже время наблюдается тенденция роста рождаемости. Коэффициент рождаемости увеличился с 20,43 случаев на 1000 человек в 2001 году до 22,39 в 2002 году. Коэффициент рождаемости в 2,8 раза превысил коэффициент смертности, что привело к росту естественного прироста на 15,1% (4680 чел. в 2002 году к 4067 чел. в 2001 году).
В 2003 году численность населения области продолжает расти. По состоянию на 01.10.2003 года численность населения с начала года увеличилась на 2,3% и составила 346,2 тыс.человек, в том числе городских жителей 266,8 тыс.человек, сельских 79,4 тыс.человек. По оценке 2003 года среднегодовая численность населения возрастет до 343,6 тыс.человек или на 3,0% к уровню 2002 года за счет увеличения коэффициента рождаемости до 22,63 и естественного прироста до 5,1 тыс.человек (109,4% к 2002г.).
Миграционное сальдо за последние два года сложилось положительное: в 2001 году - 5698 человек (в 3,0 раза к 2000г.), в 2002 году 5519 человек (96,9% к 2001 г.).
В 2002 году за пределы области эмигрировали 1235 человек, что на 2,2% меньше чем в 2001 году, в том числе 1192 человек переселились на постоянное место жительство в страны СНГ и 43 человека вне стран СНГ. Национальный состав эмигрантов представлен преимущественно лицами русской национальности 63,8%, немцы составляют 1,4%, казахи 14,8%, прочие 20,0%.
В 2002 году интенсивность миграционных процессов внутри области по сравнению с предыдущим годом снизилась на 1,5%. Сальдо межобластной миграции уеличилось в 1,9 раза и составило 650 человек. В 2002 году по сравнению с 2001 годом сократилось количество выбывших за пределы области в другие регионы республики (1909 человек против 2209 человек).
В последние годы наблюдается увеличение потока иммиграции представителей казахской диаспоры из стран ближнего зарубежья. Основными причинами увеличения иммиграции лиц коренной национальности из ближнего зарубежья является низкий в сравнении с Казахстаном социально-экономический уровень жизни в Узбекистане и Туркменистане.
Так, за 2001 год в область прибыло 7731 представителей коренной национальности, за 2002 год 7236 человек. Из общего числа: в 2001 году из Узбекистана прибыло 4040 человек, из Туркменистана 3453 человек; в 2002 году 3613 и 3522 человека соответственно.
В соответствии с  Указом  Президента Республики Казахстан от 16.09.2002 года "О квоте иммиграции на 2002 год" для Мангистауской области была утверждена квота на 167 семей. Однако из-за ограниченности времени (квота утверждена в конце года) и средств республиканского бюджета в 2002 году по квоте прибыло только 85 семей оралманов (398 чел.), для которых были приобретены квартиры на сумму 147,0 млн.тенге.

Қалған қоныс аударушы  оралмандар квотадан тыс келді. 2003 жылы облыс бюджетінен квоиадан тыс келген оралмандар үшін көлік және жол шығындарын жабуға және қоныс аударушылар үшін  біржолғы жәрдем беруге 11,0 млн. теңге қаралды.
Облыстың көші-қон және демография басқармасынан Қазақстан Республикасы көші-қон және демография Агенттігіне  бұрындары квота бойынша келген 800-ден астам отбасы оралмандардың тұрғын үй алуына сұраныс жолданды.
Квотадан тыс келген оралмандар, тұру үшін бейімделмеген, Ақтау қаласы мен Жаңаөзен қаласындағы саяжайларға өз бетінше орналасуда.
Ақтау қаласы мен Жаңаөзен қаласының әкімияттарымен саяжайда тұратын 10000-нан астам оралмандарға өмір сүруге арналған барлық жағдайлар жасалды: ауыз су, электрлендіру, жылу, баллондағы сұйық газ. Жұмысқа орналасу, өз күштерімен тұрғын ұй құрылысын салу жер учаскелерін ұсыну, сайжайдағы тұрғылықты жері бойынша ресми есепке тұру мәселелері  шешілуде.
Ақтау қаласын жақын саяжайларда тұратын оралмандарға меншігіне үш жер учаскесі берілді, 148 отбасы өз күштерімен тұрын үй құрылысын салуға рұқсатымен қоса жер учаскесін жалға алды. Ақтау қаласында қала маңындағы елді мекендерде меншікке 10 жер учаскесі, жалға  21 жер учаскесі  берілді.
Өзбекстан мен Түрікменстаннан қоныс аударған, Жаңаөзен қаласында тұратын 400 отбасыға жер учаскелері бөлінді. Бейнеу ауданында 33 оралман отбасы үшін жеке құрылысқа  жер учаскелері бөлінді, Маңғыстау ауданында  4 отбасыға, Қарақия ауданында  23 отбасыға. Қарақия ауданының аудан орталығында 2 оралман отбасы үшін екі пәтер бөлінді.
Ағымдағы жылы облысқа келген оралмандар санының өсуі жалғасуда. Қазақстан Республикасы Президентінің "2003 жылға арналған көші-қон квотасы туралы" 2003 жылғы 10 ақпандағы  № 1017 Жарлығына сәйкес Маңғыстау облысы үшін 352 отбасыға квота бекітілді, оның ішінде Ираннан  38 отбасы, Өзбекстаннан  256 отбасы, Түрікменстаннан  53 отбасы, Ресейден  5 отбасы.
2003 жылдың қаңтар  қыркүйегінде облысқа алыс шетел елдерінен 1395 отбасы (4850 адам) оралмандар келді, оның ішінде Түрікменстаннан  620 отбасы (2286 адам), Қарақалпақстаннан  540 отбасы (1778 адам), Өзбекстаннан  200 отбасы (690 адам), Ресейден  30 отбасы (87 адам), Қырғызстаннан  2 отбасы (4 адам), Украинадан  2 отбасы (4 адам), Ираннан  1 отбасы (1 адам).
Жұмыспен қамтылуы және еңбек ресурстарының дамуы.
2002 жылғы облыстағы қолайлы экономикалық жағдай халықтың  жалпы саны сияқты, экономикалық белсенді халықтың, халықтың  жұмыспен қамтылу санының өсуіне әкелді.
2002 жылы экономикалық белсенді халық саны экономикада 133,2 мың адамға  дейінгі жұмыспен қамтылғандар санының өсуі (2001 жылға 101,9%) және 14,4 мың адамға дейін жұмыссыздар санының қысқаруы (6,5%) есебінен 2001 жылға 1,0% (147,6 мың адам) артты. Облыс бойынша жалпы жұмыссыздық деңгейі 0,7 пайыздың пунктке азайды: жұмыссыздық пен және кедейшілікпен күрес Аймақтық бағдарламасын іске асыру және жаңа жұмыс орнын құру нәтижесінде 2001 жылғы 0,5%-дан 2002 жылғы 9,8%-ға дейін.

Остальные переселенцы-оралманы прибыли вне квоты. На 2003 год из бюджета области предусмотрено 11,0 млн. тенге на покрытие транспортных и дорожных расходов для оралманов, прибывающих вне квоты и выдачи единовременного пособия для переселенцев.
Областным управлением миграции и демографии направлен в Агентство миграции и демографии Республики Казахстан запрос для более, чем 800 семей оралманов, прибывших ранее по квоте, на получение жилья.
Оралманы, прибывающие вне квоты, самопроизвольно размешаются на дачах г.Актау и г.Жанаозен, которые не приспособлены для жилья. Акиматами г.Актау и г.Жанаозен для проживающих на дачах свыше 10000 оралманов созданы все условия для жизни: питьевая вода, электричество, топливо, сжиженный газ в баллонах. Решаются вопросы трудоустройства, предоставления земельных участков для строительства жилья своими силами, официальной прописки по месту жительства на дачах.
Оралманам, проживающим на дачах вблизи г.Актау, переданы три земельных участка в собственность, 148 семей получили на праве аренды земельные участки с разрешением застройки жилья собственными силами. В пригородных населенных пунктах г.Актау переданы в собственность 10 земельных участков, в аренду 21 земельный участок.
400 семьям переселенцев из Узбекистана и Туркменистана, проживающим в г.Жанаозен были выделены земельные участки. В Бейнеуском районе для 33 семей оралманов выделены земельные участки под индивидуальное строительство, в Мангистауском районе 4 семьям, в Каракиянском районе 23 семьям. В районном центре Каракиянского района для 2-х семей оралманов выделены две квартиры.
В текущем году продолжает расти число оралманов, прибывающих в область. В соответствии с  Указом  Президента Республики Казахстан № 1017 от 10.02.2003 года «О квоте иммиграции на 2003 год» для Мангистауской области утверждена квота на 352 семьи, в том числе из Ирана 38 семей, Узбекистана 256 семей, Туркменистана 53 семьи, России 5 семей.
За январь-сентябрь 2003 года в область из стран ближнего зарубежья прибыло 1395 семей (4850 чел.) репатриантов, в т.ч. из Туркманистана 620 семей (2286 чел.), Каракалпакии 540 семей (1778 чел.), Узбекистана 200 семей (690 чел.), России 30 семей (87 чел.), Киргизии 2 семьи (4 чел.), Украины 2 семьи (4 чел.), Ирана 1 семья (1 чел.).
Занятость и развитие трудовых ресурсов.  Благоприятные экономические условия в области в 2002 году способствовали росту, как общей численности населения, так и экономически активного населения, количества занятого населения.
В 2002 году численность экономически активного населения увеличилась на 1,0% к уровню 2001г. (147,6 тыс.человек) за счет роста числа занятых в экономике до 133,2 тыс.чел (101,9% к 2001г.) и снижения количества безработных до 14,4 тыс.человек (на 6,5%). Уровень общей безработицы по области снизился на 0,7 процентных пункта: с 10,5% в 2001г. до 9,8% в 2002 году в результате реализации региональной программы борьбы с безработицей и бедностью и создания новых рабочих мест.

Жалдану бойынша жұмыспен қамтылғандар саны 2001 жылмен салыстырғанда 13,0% артты, өз бетінше жұмыспен қамтылған халық саны 33% төмендеді. Жалдану бойынша жұмыс істейтіндер үлесі жұмыспен қамтылған халық құрылымында 84,5%-ға дейін (112,5 мың адам) өсті, өз бетінше жұмыспен қамтылған халық 15,5%-ға  дейін (20,7 мың адам) азайды.
Экономикалық қызметтің түрлері бойынша: өнеркәсіп пен құрылыста  51,8 мың адам (46,0%) қамтылды, ауыл шаруашылығы, орман және балық шаруашылығында  2,6 мың адам (2,3%), қызмет көрсетулерде  58,1 мың адам (51,7%).
Тіркелген жұмыссыздар деңгейі 2001 жылғы 3,8%-дан 2002 жылы 3,5%-ға дейін азайды. 01.05.2003 жағдай бойынша бұл көрсеткіш 3,3% құрады. Облыстың жұмыспен қамту қызметіне жұмысқа орналасуға 2002 жылы  12872 адам (2001 ж. 8,1% аз), 2003 жылдың қаңтар  қыркүйегінде  6521 адам хабарласты.
2002 жылы облыс кәсіпорындарында 11777 қосымша жұмыс орны құрылды, оның ішінде қоғамдық жұмыстар бойынша  3904 орын. 7873 тұрақты жұмыс орны құрылды, оның ішінде мұнайгаз саласында  972 орын, шетелдік фирмаларда  1267 орын, шағын несиелендіру есебінен  69 орын, шағын кәсіпкерлікте  5489 орын, басқа салаларда  76 орын.
Жұмыс орындары санының артуы 2002 жылы 3687 жұмыссыздың жұмысқа орналасуына мүмкіндік туғызды. Ақылы қоғамдық жұмыстарға 2002 жылы  3904 адам (2001 жылға 79,5%), 2003 жылдың қаңтар  қыркүйегінде  3067 адам жіберілді. Қоғамдық жұмыстар  түрлерінің кеңеюі жұмыссыздардың ең жоғары мүмкін санын қамтуға мүмкіндік  туғызды, мелиоративтік жұмыстарды жүргізу, тарихи  сәулет ескерткіштерін қалпына келтіру, мәдени іс-шараларды ұйымдастыруға көмектесу сияқты қоғамдық жұмыстардың түрлері пайда болды.
2003 жылы экономикада жұмыспен қамтылғандар санын 136,9 мың адамға дейін өсіру күтіледі, одан жалдану бойынша жұмыспен қамтылғандар 117,5 мың адам, оның ішінде экономикалық қызмет түрлер бойынша: өнеркәсіп пен құрылыста 54,3 мың адам (46,2%) қамтылатын болады, ауыл шаруашылығында, орман және балық шаруашылығында  2,7 мың адам (2,3%) қызмет көрсетулерде  60,5 мың адам (51,5%). Маңғыстау облысы бойынша халықты жұмыспен қамтудың 2003-2005 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасын іске асыру жұмыссыздардың жалпы санын 2003 жылы 13,2 мың адамға дейін (2002 жылға 91,7%) бірте-бірте азайтуды жоспарлайды.
Экономиканың дамуымен білікті кадрлерге қажеттілік өседі. Аймақтық бастауыш, орта және жоғарғы кәсіптік білімді мамандарға қажеттілікті 7 жоғарғы оқу орындары, оның ішінде 3 мемлекеттік және 4 жеке меншік; 14 колледждер: 7 мемлекеттік және 7 мемлекеттік емес; 4 кәсіптік мектеп қамтамасыз етеді.
2002 жылы облыстың жоғарғы және орта  арнаулы оқу орындарымен 2527 маман дайындалды және бітірді, одан 1584 маман немесе 78,1% маман жұмысқа орналасты. 2003 жылы 2509 маман бітіреді деп күтілуде.

Число занятых по найму увеличилось на 13,0% по сравнению с 2001 годом, численность самостоятельно занятого населения уменьшилась на 33%. Доля работающих по найму в структуре занятого населения возросла до 84,5% (112,5 тыс.человек), самостоятельно занятого населения снизилась до 15,5% (20,7 тыс.человек.).
По видам экономической деятельности: в промышленности и строительстве было занято 51,8 тыс.человек (46,0%), в сельском, лесном и рыбном хозяйстве 2,6 тыс.человек (2,3%), в услугах 58,1 тыс.человек (51,7%).
Уровень зарегистрированной безработицы также снизился с 3,8% в 2001 году до 3,5% в 2002 году. По состоянию на 1.05.03г. этот показатель составил 3,3%. В службы занятости области обратились за трудоустройством в 2002 году - 12872 человек (на 8,1% меньше, чем в 2001г.), за январь-сентябрь 2003 года - 6521 человек.
В 2002 году на предприятиях области создано 11777 дополнительных рабочих мест, в том числе по общественным работам 3904 мест. Постоянных рабочих мест было создано 7873, в том числе в нефтегазовой отрасли 972 мест, иностранными фирмами 1267 мест, за счет микрокредитования - 69 мест, в малом предпринимательстве 5489 места, в прочих отраслях 76 мест.
Увеличение числа рабочих мест позволило трудоустроить в 2002 году 3687 безработных. На оплачиваемые общественные работы было направлено за 2002 год - 3904 человек (79,5% к 2001 году), за январь-сентябрь 2003 года 3067 человек. Расширение видов общественных работ позволило охватить максимально возможное число безработных, появились такие виды общественных работ, как проведение мелиоративных работ, восстановление историко-архитектурных памятников, помощь в организации культурных мероприятий.
В 2003 году ожидается рост числа занятых в экономике до 136,9 тыс.человек, из них занятых по найму 117,5 тыс.человек, в том числе по видам экономической деятельности: в промышленности и строительстве будет занято 54,3 тыс.человек (46,2%), в сельском, лесном и рыбном хозяйстве 2,7 тыс.человек (2,3%), в услугах 60,5 тыс.человек (51,5%). Реализация региональной Программы занятости населения на 2003-2005 годы по Мангистауской области предполагает постепенное снижение общего числа безработных до 13,2 тыс. человек в 2003 году (91,7% к 2002 году).
С развитием экономики возрастает потребности в квалифицированных кадрах. В регионе потребность в специалистах с начальным, средним и высшим профессиональным образованием обеспечивается 7 высшими учебными заведениями, в том числе 3 государственными и 4 частными; 14 колледжами: 7 государственными и 7 негосударственными; 4 профессиональными школами.
В 2002 году высшими и средне-специальными учебными заведениями области было подготовлено и выпущено 2027 специалистов, из них были трудоустроены 1584 специалиста или 78,1%. В 2003 году ожидается выпуск 2509 специалистов.

Облыстың оқу орындарымен өткен жылы 27 техникалық, 23 гуманитарлық және 2 медициналық мамандықтары бойынша мамандар дайындалып, бітірді. 2003 жылы техникалық мамандық саны, яғни бітіруді қамтамасыз ететін, 37-ге дейін артады, медициналық 3-ке дейін, гуманитарлық мамандықтар саны 2002 жылғы деңгейде қалады.
Облыс кәсіпорындарымен келісім бойынша мамандар дайындауды, оның ішінде шетел мұнайгаз компанияларымен Ш.Есенов атындағы Ақтау мемлекеттік университеті жүргізеді.  20032006 жылдары бұл ЖОО-мен 29 мамандық бойынша шамамен 0,4 мың маман дайындалады.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің орынбасары Қ.Қ.Мәсімовке 2002 жылғы 16 мамырда өткен мәжілістің № 11-7/11-178 хаттама шешімімен күйзелген экономикалы шағын қала болып Түпқараған ауданынының Форт-Шевченко қаласы анықталды. 2002 жылы жұмыссыздық деңгейі 6,0% құрады, бұл орташа облыстық көрсеткіштен 2,5 пайыздық пунктке  артық. Ауданның қала құрылысын салушы кәсіпорын "Қазақбалықфлот" ААҚ 1994 жылдан бері тоқтап тұр.
Қазіргі уақытта қалада сумен қамтуда, жылу мен коммуналдық қызмет көрсетуде проблемалар бар. Ауыз сумен қамту желілері толықтай қайта жаңартуды қажет етеді,  орталықтандырылған газбен қамтамасыз ету және тұрғындардың әлеуметтік-қорғалмаған тобын қамтамасыз ету үшін муниципалды тұрғын үй құрылысын салу мәселен шешу қажет.
Табыс саясаты.
Мұнайгаз саласында қызметтің  жандандыру және мұнай өндіру мен көлітің сервистік өндірісінің дамуы есебінен жалақы қоры 2002 жылы 2001 жылғы деңгейге 15,1% артты және 42,6 млрд. теңге құрады, оның ішінде өнеркәсіптке  21,2 млрд. теңге. көлік пен байланыста  8,5 млрд. теңге, құрылыста -  4,2 млрд. теңге,  білім беруде  2,1 млрд. теңге.
Экономикалық қызметтің барлық түрлерінде жұмыспен қамтылған қызметкерлердің орташа айлық атаулы жалақысы 2002 жылы орташа 36875 теңге (2001 жылға 110,7%) құрады, бұл орташа республикалық деңгейден 1,8 есе жоғары, оның ішінде өнеркәсіпте  53225 теңге, құрылыста  37447 теңге, көлікпен байланыста  55718 теңге.  Ең жоғары жалақы деңгейі таукен өндіру өнеркәсібінің кәсіпорындарында айқындалған  68250 теңге, ең төменгі  ауыл шаруашылығында  9306 теңге және олардың арасындағы алшақтық 7,3 есе құрайды. Жұмыс жасайтындардың едәуір бөлігінің жалақы мөлшері жоғары емес күйде қалып отыр: мемлекеттік басқармаларда  17549 теңге (аймақ бойынша жалақының орташа деңгейінен 47,6%), білім беруде  13651 теңге (37,0%), денсаулық сақтауда  12846 теңге (34,8%).
2003 жылға бағалау бойынша қызметкерлердің орташа айлық атаулы жалақысы 2002 жылмен салыстырғанда 9,7% артады және 40442 теңге құрайды. Еңбекақы қоры 2002 жылғы деңгейге 14,0% өседі және 48,6 млрд. теңге құрайды.

Учебными заведениями области в прошлом году были подготовлены и выпущены специалисты по 27 техническим, 23 гуманитарным и 2 медицинским специальностям. В 2003 году количество технических специальностей, по которым обеспечивается выпуск, увеличится до 37, медицинским до 3, число гуманитарных специальностей останется на уровне 2002 года.
Подготовку специалистов по договорам с предприятиями области, в том числе с иностранными нефтегазодобывающими компаниями ведет Актауский государственный университет им.Ш.Есенова. За 2003-2006 годы этим ВУЗом будут подготовлены порядка 0,4 тыс.специалистов по 29 специальностям.
Протокольным решением совещания у Заместителя Премьер-Министра РК Масимова К.К. N№11-7/И-178 от 16 мая 2002 года малым городом с депрессивной экономикой определен г.Форт-Шевченко Тупкараганского района. Уровень безработицы за 2002г. составил 6,0%, что выше среднеобластного показателя на 2,5 процентных пункта. Градообразующее предприятие района ОАО "Казахрыбфлот" простаивает с 1999 года.
В настоящее время в городе имеются проблемы с водоснабжением, отоплением и коммунальным обслуживанием. Сети питьевого водоснабжения требуют полной реконструкции, необходимо решение вопросов централизованного обеспечения газом и строительства муниципального жилья для обеспечения социально-незащищенных слоев населения.
Политика доходов.  За счет активизации деятельности в нефтегазовой сфере и развития сервисных производств нефтедобычи и транспорта фонд оплаты труда в 2002 году увеличился на 15,1% к уровню 2001 года и составил 42,6 млрд.тенге, в том числе в промышленности - 21,2 млрд.тенге, в транспорте и связи 8,5 млрд.тенге, в строительстве 4,2 млрд.тенге, в образовании 2,1 млрд.тенге.
Среднемесячная номинальная заработная плата работников, занятых во всех видах экономической деятельности в 2002 году в среднем составила 36875 тенге (110,7% к 2001г.), что выше в 1,8 раза среднереспубликанского уровня, в том числе в промышленности 53225 тенге, в строительстве 37447 тенге, на транспорте и связи 55718 тенге. Максимальный уровень заработной платы      зафиксирован на предприятиях горнодобывающей промышленности 68250 тенге, а минимальный в сельском хозяйстве 9306 тенге, и разрыв между ними составляет 7,3 раза. Размер оплаты труда значительной части работающих остается невысоким: в государственном управлении 17549 тенге (47,6% от среднего уровня оплаты труда по региону), в образовании 13651 тенге (37,0%), здравоохранении 12846 тенге (34,8%).
По оценке в 2003 году среднемесячная номинальная заработная плата работников увеличится на 9,7% по сравнению с 2002 годом и составит 40442 тенге. Фонд оплаты труда возрастет на 14,0% к уровню 2002 года и составит 48,6 млрд.тенге.

2. Келешегі: 2004-2006 жылдары.
Мақсаттары мен міндеттері
Демография және көші-қон.
Демографиялық және көші-қон саясатының басты мақсаты облыс халқы санын, оның басымдықпен сапалы өсуін арттыру болып табылады. Мақсатқа жету үшін мынадай міндеттерді шешу тұр:
- отбасылық неке қатынасын нығайту, тууды ынталандыру;
- халықтың денсаулық жағдайын жақсарту, халықтың өлімін азайту;
- көші-қон үрдістерін реттеу, оралмандарды өмір сүруі үшін қажетті жағдайлармен, әлеуметтік кепілдікпен қамтамасыз ету.
Жұмыспен қамту және еңбек ресурстарын дамыту. Облыста жұмыспен қамту және еңбек ресурстарын дамытудың негізгі мақсаты халықтың неғұрлым толықтай өнімді жұмыспен қамтылуы, еңбек ресурстарының біліктілігін арттыру болып табылады. Көрсетілген мақсатты іске асыру үшін мынадай  міндеттерді шешу тұр:
- жұмыс орындарын сақтау мен құруға, жаңа өндірістер ашуға, шағын және орта бизнестерді дамытуға жәрдемдесу;
- жұмыссыздарды даярлау және қайта даярлау жүйесін дамыту.
Табыс саясаты.  Жалақының жалпы деңгейін арттыру табыс саясатының  басты мақсаты болып табылады, яғни іске асыру үшін мынадай міндеттерді шешуді қарастырады:
- еңбекке ынтасын арттыру, кәсіпкерлік қызметінің табысын арттыру;
- үшжақты жәрдемдесу негізінде жалақы мәселесін реттеуге әлеуметтік серіктестік жауапкершілікті арттыру.
Алға қойылған мақсаттар мен міндеттерге жету жолдары.
Демография  және көші-қон. Отбасы-неке қатынастарын нығайту, тууды ынталандыру үшін  қарастырылады:
- аналар мен балалардың денсаулығын қорғау жөніндегі шараларды іске асыру, жүкті аналарға медициналық көмек көрсету сапасын арттыру, ана мен нәрестелер өлімін азайту;
- көпбалалы отбасыларды нақты материалдық және моральдық  ынталандыру ұйымдастыруды шешу, бала босанғанда жас отбасыларына әлеуметтік көмек көрсету ;
- үлгілі отбасылық этномәдени ғұрыптар мен нормаларды қайтару, көп және орта отбасылардың ұнамды негізін күшейту жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
Халықтың денсаулық жағдайын жақсарту, тұрғындарың өлімін азайту үшін денсаулық сақтау жүйесін жетілдіруден басқа қажеттер:
- қоршаған орта жағдайын, тамақ өнімдері мен дәрі-дәрмек құралдарының сапасын бақылау;
- елді мекендерді сапалы сумен қамту мәселесін шешу;
- жол-көлік  оқиғасынан жарақат алуды азайту бойынша іс-шаралар әзірлеу.
Көші-қон үрдісін реттеу мақсатында көшіп келуді эмиграциялау және жандандыруды тұрақтату бойынша шаралар қабылданатын болады.
Еңбекке қабілетті жастағы, жалпыұлттық өнім өндірісіне қатысатын тұрғындардың облыстан ағыла кетуін болдырмау үшін маңызды мағынаны тіршіліктің экономикалық  жағдайын жақсарту, әлеуметтік  саяси ахуалды тұрақтандыру алады.
Оралмандарды тұрғын үймен, жұмыспен, әлеуметтік қорғалуымен, кәсіптік оқумен қамтамасыз ету, оралмандардың балаларын тегін орта біліммен толық қамтамасыз етілуі, олардың ең аз қамтылғандарын әлеуметтік қолдау жөніндегі  жұмыстар жалғаса беретін болады.
Жақын шетел елдерінен көшіп келушілер үшін квотаны ұлғайту мәселесін Қазақстан Республикасы Yкіметі  деңгейінде  шешу жөніндегі  жұмыстар жандандыруды қажет етеді. Эпидемиологиялық ахуалдың туу, қылмыстың өсу қауіптілігін азайту мақсатында  жасырын көшіп келушілермен күресті күшейту қажет.
Жұмыспен қамту және еңбек ресурстарын дамыту.
Жұмыс орындарын сақтау мен құруға, жаңа  өндірістер ашуға, шағын және орта бизнесті дамытуға жәрдемдесу үшін  мынадай шаралар қабылданатын болады:
- әрекеттегі кәсіпорындарға мониторинг өткізу және тоқтап тұрған кәсіпорындар санының өсуіне  жол бермеу  жөнінде ескертілетін шараларын қабылдау;
- әлсіз қаралған азаматтар санаты үшін негізінен ауылдық жерлерде, жұмыс орындарын белгілеу;
- ақылы қоғамдық жұмыстар көлемін арттыру және қаржыландыру, оны ұйымдастыруға жеке кәсіпкерлерді тарту;
- кәсіпорындардың инвестициялық белсенділігін арттыруға, шетел инвестициясын тартуға жағдай туғызу;
- шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау және дамыту жөніндегі жұмыстарды, негізінен ауыл шаруашылығында, халық тұтынатын тауарлар өндірісінде, жандандыру.
Халықтың табысы бойынша халықтың өмір сүру деңгейінің төмендеуі, дифференциялануы, жұмыссыз азаматтардың кәсіптік білім алу үшін қаражатының болмауы жағдайында болашақта жұмысқа орналасуы немесе өзін жұмыспен қамтамасыз ету, жекеменшік ісін ашу үшін еңбек рыногындағы  сұранысқа сәйкес жұмыссыздарды кәсіби даярлау және қайта даярлау жүйесін дамыту жөніндегі жұмыстар жанданатын болады.
Жұмыссыздар санының артуына жол бермеу жөніндегі ескертпе шаралар ретінде мектеп бітірушілер, жұмыссыз жастарды жұмысшы мамандықтарына кәсіптік оқыту бойынша кәсіптік мектептердің облыс кәсіпорындарымен әрекеттесу тетігі әзірленетін болады.
Бизнес-инкубатор желісін дамыту, негізінен ауылдық жерлерде, халықаралық  және республикалық  ұйымдарды тарта отырып, кәсіпкерлік мәселелері бойынша  оқу семинарларын өткізу жөніндегі жұмыстар жалғасады.

2. ПЕРСПЕКТИВЫ: 2004-2006 годы
Цели и задачи
Демография и миграция.  Главной целью демографической и миграционной политики является увеличение численности населения области с приоритетом его качественного роста. Для достижения цели предстоит решение следующих задач:
- укрепление семейно-брачных отношений, стимулирование рождаемости;
- улучшение состояния здоровья населения, снижение смертности населения;
- регулирование миграционных процессов, обеспечение репатриантам необходимых условий для жизни, социальных гарантий.
Занятость и развитие трудовых ресурсов.  Основной целью в области занятости и развития трудовых ресурсов является обеспечение наиболее полной продуктивной занятости населения, повышение квалификации трудовых ресурсов. Для реализации указанной цели предстоит решение следующих задач:
- содействие сохранению и созданию рабочих мест, созданию новых производств, развитию малого и среднего бизнеса;
- развитие системы подготовки и переподготовки безработных;
Политика доходов.  Повышение общего уровня оплаты труда является главной целью политики доходов, для реализации которой предусматривается решение следующих задач:
- повышение стимулов к труду, увеличение доходов от предпринимательской деятельности;
- повышение ответственности социальных партнеров за регулирование вопросов оплаты труда на основе трехстороннего сотрудничества;
Пути достижения поставленных целей и задач
Демография и миграция.  Для укрепления семейно-брачных отношений, стимулирования рождаемости предусматривается:
- реализация мер по охране здоровья матери и ребенка, улучшению качества медицинского обслуживания беременных, снижению материнской и младенческой смертности;
- решение организации действенного материального и морального стимулирования многодетных семей, оказание социальной помощи молодым семьям при рождении ребенка, в решении жилищных проблем;
- проведение работы по возрождению лучших семейных, этнокультурных традиций и норм, усилению нравственных основ семьи, пропаганде преимуществ много- и среднедетной семьи;
Для улучшения состояния здоровья населения, снижение смертности населения, кроме совершенствования системы здравоохранения необходимы:
- контроль за состоянием окружающей среды, качеством продуктов питания и лекарственных средств;
- решение вопроса качественного водообеспечения населенных пунктов;
- разработка мероприятий по снижению травматизма от дорожно транспортных происшествий.
В целях регулирования миграционных процессов будут приниматься меры по сдерживанию эмиграции и активизации иммиграции. Для предотвращения оттока из области населения трудоспособного возраста, участвующего в производстве валового национального продукта, важное значение играет улучшение экономических условий жизни, стабилизация социально-политической ситуации.
Будет продолжена работа по обеспечению репатриантов жильем, работой, социальной защитой, профессиональным обучением, обеспечению полного охвата детей оралманов бесплатным средним образованием, социальной поддержкой наименее обеспеченных из них.
Требуется активизировать работу по решению на уровне Правительства РК вопроса увеличения квоты для иммигрантов, прибывающих из стран ближнего зарубежья. В целях снижения опасности возникновения эпидемиологической ситуации, роста преступности, необходимо усилить борьбу с нелегальной иммиграцией.
Занятость и развитие трудовых ресурсов.  Для содействия сохранению и созданию рабочих мест, созданию новых производств, развитию малого и среднего бизнеса будут приняты следующие меры:
- проведение мониторинга действующих предприятий и принятие упреждающих мер по недопущению роста числа простаивающих предприятий;
- квотирование рабочих мест для слабо защищенных категорий граждан, особенно в сельской местности;
- увеличение объемов и финансирования оплачиваемых общественных работ, привлечение частных предпринимателей к их организации;
- создавать условия повышению инвестиционной активности предприятий, привлечению иностранных инвестиций;
- активизация работы по поддержке и развитию малого и среднего предпринимательства, особенно в сельском хозяйстве, производстве товаров народного потребления;
В условиях снижения уровня жизни, дифференциации населения по доходам, отсутствия средств для получения профессионального образования безработными гражданами, будет активизирована работа по развитию системы профподготовки и переподготовки безработных в соответствии со спросом на рынке труда для дальнейшего трудоустройства либо обеспечения самозанятости, открытия собственного дела.
В качестве предупреждающих мер по недопущению увеличения количества безработных, будет разработан механизм взаимодействия профтехшкол с предприятиями области по профессиональному обучению рабочим специальностям выпускников школ, неработающей молодежи.
Продолжится работа по развитию сети бизнес-инкубаторов, особенно в сельской местности, проведению обучающих семинаров по вопросам предпринимательства с привлечением республиканских и международных организаций.

2004-2006 жылдарға арналған келешегінде тұрғын халықты жұмыспен қамтамасыз ету саясаты еңбек рыногындағы қауырттықты азайтуды көздейді. Жұмыс орындарын құру  мұнайгаз және химия өнеркәсібінде, көлік пен байланыста, құрылыста, шағын кәсіпкерлікте, оның ішінде шетел жұмыс берушілерімен жаңа өндірістер, әрекеттегі өндірістерді кеңейту және тоқтап тұрған кәсіпорындарды қалпына келтіру есебінен қамтамасыз етілетін болады.
Түпқараған ауданы Форт-Шевченко қаласын шағын қаланың күйзелген жағдайын шығару мақсатында Форт-Шевченко қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуы Бағдарламасы іске асырылатын болады.
Бағдарламаның  алға қойылған мақсатына жету үшін мынадай міндеттерді шешу қарастырылады:
Форт-Шевченко қаласы мен оған іргелес елді мекендердің  өнеркәсіптік әлеуетін қалпына келтіру; шағын бизнес кіретін, кәсіпкерліктің дамуы қолайлы жағдай жасау; қосымша жұмыс орындарын ашу, ақылы қоғамдық жұмыстар, ұйымдастыру, кәсіптік оқу, жұмыссыздарды қайта даярлау есебінен жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын болашақта дамыту және жетілдіру; денсаулық  сақтауда, білім беруде, атаулы әлеуеттік көмекте қызмет көрсету тиімділігін арттыру, қаланың тұрғын үй-коммуналдық саласын жетілдіру, сумен қамту проблемасын шешу.
2003-2005 жылдары Кетік-Форт-Шевченко қаласы-Баутино-Аташ су құбырының, тікелей инвестиция тарту есебінен  коммуналдық меншіктің су тұщыту зауытының, Форт-Шевченко қаласын сұйық газбен қамтамасыз етудің орталықтандырылған желісі құрылыстарын салу жоспарланады.
15 жылға есептелген, қазіргі уақытта инвесторлар тарапынан (мұнай өндіруші компаниялар) материалдық қолдауға ие болған құрылыс салу жоспары әзірленді.
Бірінші кезеңде (2010 жылға дейін) Форт-Шевченко қаласының оңтүстік бөлігінде 10 мың адамға арналған жаңа тұрғын үй  алабының құрылысы қарастырылады. Жобаның екінші кезеңі  бұл темір жол, терминал, теңіз бұрғылау қондырғыларының  қалдықтарын қайта өңдеу жөніндегі зауыт, кеме жөндеу  зауыты құрылыстарын болжанған өнеркәсіптік  аймақ құрылыстарын салу.
Табыс саясаты.  Алға қойылған мақсаттар мен міндеттерді шешу үшін қажеттер:
- тұрғындардың аз қамтылған тобын кәсіпкерлікті дамыту және көбірек күйзелген азаматтардың дербес қамтылуын қамтамасыз ету үшін  жағдай жасауға бағытталған шағын несиелендіру жүйесін болашақта дамытуға бейімдеу;
- тауар өндірісі саласында, оның ішінде ауыл шаруашылығындағы шағын бизнесті дамыту;
- кәсіпкерлерді оқыту және әрекеттегі бизнес-инкубатор мен "Шағын кәсіпкерлікті дамыту орталығы" жұмысын жандандыру;
- өндірістік және ауыл шаруашылығы бағытындағы жобаларды жергілікті бюджеттен басқа да несие көздерінен басымдылықпен несиелендіру;
- ауыл шаруашылығы аудандарында несие серіктестігін ұйымдастыру;
- мемлекет саясатына және бюджеттік қаржыландыру мүмкіндіктеріне сәйкес бюджеттік ұйым қызметкерлерінің жалақысын арттыру;
- меншіктің барлық нысанындағы кәсіпорындарында ұжымдық шарт пен тарифтік келісім жасақтауға барынша мүмкіндік туғызу;
- әлеуметтік серіктестік үрдістерін дамытуда еңбек ұжымдарына жан-жақты жәрдем көрсету.
Болжанған нәтижелер.

В перспективе на 2004-2006 годы политика обеспечения занятости населения предполагает снижение напряженности на рынке труда. Создание рабочих мест будет обеспечиваться за счет новых производств, расширения действующих производств и восстановления остановившихся предприятий в нефтегазовой и химической промышленности, транспорте и связи, строительстве, малом предпринимательстве, в том числе иностранными работодателями.
С целью вывода малого города г.Форт-Шевченко Тупкараганского района из депрессивного состояния будет реализована Программа социально-экономического развития г. Форт-Шевченко.
Для достижения поставленной цели программой предусмотрено решение следующих задач: восстановление промышленного потенциала г.Форт-Шевченко и прилегающих к нему населенных пунктов; создание благоприятных условий для развития предпринимательства, включая малый бизнес; дальнейшее развитие и совершенствование активных мер содействия занятости за счет создания дополнительных рабочих мест, организации оплачиваемых общественных работ, профессионального обучения, переподготовки безработных; повышение эффективности услуг в здравоохранении, образовании, адресной социальной помощи; совершенствование жилищно- коммунальной сферы города, решение проблем водообеспечения.
В 2003-2005 годах планируется строительство водопровода Кетик - г.Форт-Шевченко - Баутино - Аташ, водоопреснительного завода коммунальной собственности за счет привлечения прямых инвестиций, централизованной сети обеспечения сжиженным газом г.Форт-Шевченко.
Разработан план застройки, рассчитанный на 15 лет, который в настоящее время приобретает материальную поддержку со стороны инвесторов (нефтедобывающих компаний). На первом этапе (до 2010 года) предусматривается строительство нового жилого массива на 10 тысяч человек в южной части г.Форт-Шевченко. Второй этап проекта это застройка промышленной зоны, предполагающая строительство железной дороги, терминала, заводов по переработке отходов морских буровых установок, судоремонтного завода.
Политика доходов.  Для решения поставленных целей и задач необходимо:
- способствовать дальнейшему развитию системы микрокредитования наименее обеспеченных слоев населения, направленной на создание условий для развития предпринимательства и обеспечения самозанятости наиболее обездоленных граждан;
- развитие малого бизнеса в области товаропроизводства, в том числе в сельском хозяйстве;
- обучение предпринимателей и активизация работы действующих бизнес-инкубаторов и «Центра развития малого предпринимательства»;
- приоритетное кредитование местными бюджетами, другими кредитными источниками проектов производственного и сельскохозяйственного направления;
- организация кредитных товариществ в сельскохозяйственных районах;
- повышение заработной платы работникам бюджетных организаций в соответствии с политикой государства и возможностями бюджетного финансирования.
- всемерно способствовать заключению коллективных договоров и тарифных соглашений на предприятиях всех форм собственности;
- оказывать всестороннее содействие трудовым коллективам в развитии принципов социального партнерства.
Прогнозируемые результаты

Демография және көші-қон. Болжам бойынша орташа жылдық халық саны 2006 жылға 376,3 мың адамға дейін немесе табиғи өсім мен шекаралас мемлекеттерден азаматтардың көшіп келуінің жалғауы есебінен 2003 жылғы деңгейге 9,5%, оның ішінде қала халқы 289,4 мың адамға дейін, ауылдықтар - 86,9 мың адамға дейін, өсті.
6,7 мың адамға дейін табиғи өсімнің артуы (2003 ж. 131,5%) өлім коэффициентінің 1000 адамға 6,87 жағдайға дейін азаюымен және туу коэффициентінің туудың көбірек жоғары көрсеткіші бар, жергілікті халық үлесінің артуы есебінен 24,76-дейін өсуімен байланысады.
Аймақ экономикасын дамыту, өмір сүрудің экономикалық жағдайын жақсарту жалпы ұлттық өнім өндірісіне қатысатын еңбекке қабілетті жастағы тұрғындардың облыстан кетуін азайтуға әкеледі.
Көші-қонды жандандыру жөнінде шаралар қабылдау қазақтардың өзінің тарихи отанына оралуына, олардың орналасуын ұйымдастыруға жан-жақты жәрдемдесуге  мүмкіндік туғызады. Болжам бойынша 2004-2006 жылдарға арналған көші-қон сальдосы оң жинақталатын болады және жыл сайын шамамен 5,0 мың адам құрайды.
Жұмыспен қамту және еңбек ресурстарын дамыту.
Химия және мұнайхимия өндірісінің даму қарқынын сақтау және арттыру өнеркәсіптің басқа салаларының орнықты дамуына сервистік қызметтің кеңеюіне, шағын және орта бизнес субъектілерінің өсуіне мүмкіндік туғызатын болады. Алда тұрған жылдары электр энергетикасында, машина жасау, тоқыма және тігін, тері және аяқ киім  өнеркәсібінде, тұрғын үй құрылысында, құрылыс материалдары өндірісінде өндіру көлемі ұлғаятын болады. Су, автомобиль, әуе, темір жол көліктері, жол шаруашылығы, байланысады.
Аймақ экономикасын дамыту, өмір сүрудің экономикалық жағдайын жақсарту жалпы ұлттық өнім өндірісіне қатысатын еңбекке қабілетті жастағы тұрғындардың облыстан кетуін азайтуға әкеледі.
Көші-қонды жандандыру жөнінде шаралар қабылдау қазақтардың өзінің тарихи отанына оралуына, олардың орналасуын ұйымдастыруға жан  жақты жәрдемдесуге арналған көші-қон сальдосы оң жинақталатын болады және жыл сайын шамамен 5,9 мың адам құрайды.
Жұмыспен қамту және еңбек ресурстарын дамыту.
Химия және мұнайхимия өндірісінің даму қарқынын  сақтау және арттыру өнеркәсіптің басқа салаларының орнықты дамуына,, сервистік қызметтің кеңеюіне, шағын және орта бизнес субъектілерінің өсуіне мүмкіндік туғызатын болады. Алда тұрған жылдары электр энергиясында, машина жасау, тоқыма және тігін, тері және аяқ киім өнеркәсібінде, тұрғын үй құрылысында, құрылыс материалдары өндірісінде өндіру көлемі ұлғаятын болады. Су, автомобиль, әуе, темір жол көліктері, жол шаруашылығы, байланыс пен телекоммуникация өзінің болашақта дамуын алады. Ақтау теңіз порты аумағында құрылған арнайы экономикалық  аймақта. Сонымен қатар жұмыс орындарын ашу мен экономикада жұмыспен қамтылғандар санын арттыруға ықпал етеді.
Жалдану жөніндегі экономикалық қызметтің барлық түрлері бойынша жұмыспен қамтылғандар саны (шағын кәсіпорындар мен  жеке тұлғаларда жұмыспен қамтылғандар есебімен) 2006 жылға 135,5 мың адамға дейін (2003 жылға 185,3%) артады. Дербес жұмыспен қамтылған тұрғындар саны 16,9 мың адамға дейін (2003 жылға 87,1%) азаяды. Жалдану бойынша жұмыс істейтін жұмысшылар санының айтарлықтай өсуі нәтижесінде экономикада жұмыспен қамтылғандардың жалпы саны 152,4 мың адамға дейін өседі (2003 жылға 111,3%).
Халықты жұмыспен қамтудың Аймақтық бағдарламасын іске асыру нәтижесінде жұмыссыздар саны 2006 жылы 9,7 мың адамға дейін (2003 жылға 73,5%) азаяды және тиісінше жұмыссыздықтың жалпы деңгейі 6,0% дейін (2003 жылғы деңгейге 2,2 пайыздық пункт) азаяды.
Экономикада жұмыспен қамтылғандардың өсуі және жұмыссыздық санының азаюы экономикалық белсенді халықтың өсуіне әкеледі, яғни 2006 жылы 162,1 мың адамға дейін артады (2003 жылы 108,0%).
Өнеркәсіптің және экономиканың басқа да салаларының өсуімен аймақ кәсіпорындары мен ұйымдарының жоғарғы кәсіптік біліммен қатар, бастауыш және орта кәсіптік білімді мамандарға қажеттілігі өседі.
Шағын қала Форт-Шевченко әлеуметтік экономикалық ахуал жақсарады, экономиканың күйзелуін жеңетін болады, жұмыссыздық деңгейі азаяды және халықтың жақсы тұрмысы артады.
Табыс саясаты.  2003-2005 жылдарға арналған болжам бойынша орташа айлық нақты жалақысы еңбекақының өнеркәсіпте 71536 теңгеге дейін (123,1%), құрылыста 49023 теңге (124,8%), көлік пен байланыста 74517 теңгеге дейін (122,2%) өсуі есебінен 51429 теңгеге дейін (2003 жылы 127,2%) артады. Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 4 сәуірдегі Қазақстан  халқына Жолдауына сәйкес бюджет саласы қызметкерлерінің орташа айлық жалақысы 2004 жылы орташа 20% ұлғаятын болады, мемлекеттік қызметкерлердікі орташа 50% өседі.

Демография и миграция . По прогнозу среднегодовая численность населения к 2006 году возрастет до 376,3   тыс.человек. или на 9,5% к уровню 2003 года за счет естественного прироста и продолжающейся иммиграции граждан из приграничных государств, в том числе городское население до 289,4 тыс.человек, сельское до 86,9 тыс.человек.
Увеличение естественного прироста до 6,7 тыс.человек (131,5% к 2003г.) будет обусловлено снижением коэффициента смертности до 6,87 случаев на 1000 человек и ростом коэффициента рождаемости до 24,76 за счет увеличения доли коренного населения, имеющего более высокие показатели рождаемости.
Развитие экономики региона, улучшение экономических условий жизни приведет к уменьшению оттока из области населения трудоспособного возраста, участвующего в производстве валового национального продукта.
Принятие мер по активизации иммиграции будет способствовать всестороннему содействию репатриации казахов на свою историческую родину, организации их расселения. По прогнозу на 2004-2006 годы миграционное сальдо будет складываться положительное и составит ежегодно порядка 5,0 тыс.человек .
Занятость и развитие трудовых ресурсов.  Сохранение и увеличение темпов развития химического и нефтехимического производства будут способствовать стабильному развитию других отраслей промышленности, расширению сервисных услуг, росту субъектов малого и среднего бизнеса. В предстоящие годы увеличатся объемы производства в электроэнергетике, машиностроении, в текстильной и швейной, кожевенной и обувной промышленности, жилищном строительстве, в производстве стройматериалов. Получат свое дальнейшее развитие водный, автомобильный, воздушный, железнодорожный транспорты, дорожное хозяйство, связь и телекоммуникации. Специальная экономическая зона, созданная на территории Актауского морского порта, также обусловит создание рабочих мест и увеличение числа занятых в экономике.
Число занятых по всем видам экономической деятельности по найму (с учетом занятых на малых предприятиях и у физических лиц) увеличится к 2006 году до 135,5 тыс.чел (115,3% к 2003г.). Количество самостоятельно занятого населения уменьшится до 16,9 тыс.человек (87,1% к 2003г.). В результате значительного роста численности работников, работающих по найму возрастет общее число занятых в экономике до 152,4 тыс.чел. (111,3% к 2003году).
В результате реализации региональных программ занятости населения число безработных снизится до 9,7 тыс.человек в 2006 году (73,5% к 2003 году) и соответственно уменьшится общий уровень безработицы до 6,0% (на 2,2 процентных пункта к уровню 2003г.). Рост занятых в экономике и уменьшение числа безработных приведет к росту экономически активного населения, которое также увеличится до 162,1 тыс.чел в 2006г. (108,0% к 2003г.).
С развитием промышленности и других сфер экономики возрастет потребность предприятий и организаций региона в квалифицированных специалистах, как с высшим профессиональным образованием, так и с начальным и средним профессиональным образованием.
Улучшится социально-экономическая ситуация в малом городе Форт-Шевченко, будет преодолена депрессивность экономики, снизится уровень безработицы и повысится благосостояние жителей.
Политика доходов.  По прогнозу на 2004-2006 годы среднемесячная номинальная заработная плата увеличится до 51429 тенге (127,2% к 2003г.) за счет роста заработной платы в промышленности до 71536 тенге (123,1%), строительстве 49023 тенге (124,8%), на транспорте и связи до 74517 тенге (122,2%). В соответствии с  Посланием  Президента народу Казахстана от 4 апреля 2003 года, среднемесячная заработная плата работников бюджетной сферы в 2004 году будет увеличена в среднем на 20 процентов, государственных служащих - возрастет в среднем на 50 процентов.

Өскеніне қарамастан жалақының жоғары емес деңгейі білім беруде - 20346 теңге (облыс бойынша жалақының орташа деңгейінен 39,6%), денсаулық сақтауда 18384 теңге (35,7%), ауыл шаруашылығында 14133 теңге (27,5%), балық шаруашылығында 15611 теңге (30,3%) болып қалады.
2006 жылға жұмысшылар санының артуы нәтижесінде, еңбек ақыны есептеу үшін қабылданған, 2003 жылмен алыстырғанда 12,8%, сондай-ақ орташа айлық жалақының, еңбек ақы қорының өсуі 69,7 млрд. теңгеге дейін өседі (2003 жылға 143,4%).
11 тарау. Кедейшіліктің азаюы  және әлеуметтік қорғау.
1. Талдау: 2002-2003 жылдары
Соңғы жылдары облыс экономикасында өсімге тұрақты беталыс қалыптасты, бұл өмір сүру  деңгейін арттыруға мүмкіндік  туғызуы тиіс. Сонымен қатар, біздің облыс ең төменгі күнкөріс деңгейінде Республика бойынша ең жоғарылардың бірі болып табылады (орташа республикалық көрсеткіштен орташа 35% жоғары). 2002 жылы ең төменгі күнкөріс деңгейі 2001  жылмен салыстырғанда 9,1% көбейді және 6597 теңге құрады, бұл негізгі тамақ өнімдері мен ақылы қызметке инфляцияның  өсуімен түсіндіріледі.
Қалыптасқан ахуал аймақта кедейшіліктің жеткілікті жоғары деңгейін, негізінен ауылдық жерлерде, сақтап тұр.
Тұрғын халықтың кедейшілік деңгейінің жоғары көрсеткіші ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен табысы бар халықтың үлесі болып табылады, яғни 2002 жылдың 4 тоқсанындағы статистикалық деректер бойынша 38,7% құрады (орташа республикалық көрсеткіштен 60,3% пунктке көп), оның ішінде қалалық жерлерде 35,6%, ауылдық жерлерде 74,4%.
Ауылдық жерлердегі кедейшіліктің жоғары деңгейі селолық аудандарға өнеркәсіптің болмауымен, арнаулы климаттық жағдайдан ауыл шаруашылығы өндірісінің жеткіліксіз дамыумен және тиісінше жұмыс орындарының жетіспеуімен, тұрғын халықтың төмен табысымен және дербес жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету үшін әлсіз мүмкіндіктермен байланысты.
Алайда, статистика органдарымен белгіленген ауылдық жерлердегі кедейліктің жоғары үлесі (95,5%), сондай-ақ статистикада кедейлікті анықтау әдісінің жетілдірілмеуімен түсіндіріледі, яғни ауылдық жерлерде ұсынушы көпшілік тұрғындардың жеке ауласында өздерінің тұтынуына  және облыс базарларында сату үшін бағытталған  малдары бар, бұл отбасыны тамақ өнімдерімен және халық тұтынатын тауарлармен қамтамасыз етуге мүмкіндік жасайды.
Ең төменгі күнкөріс деңгейінің артуы кедейліктегі мөлшерінің артуына және тиісінше кедей азаматтар  санының өсуіне мүмкіндік туғызады. 2002 жылы кедейшілік шегі  2536 теңге   құрады (ең төменгі күнкөріс деңгейінен 40%), кедейшілік шегінен төмен тұратындар саны  28,2 мың адам (2001 жылға 76,0%).
Аз қамтылған азаматтар санының айтарлықтай азаюы аз қамтылғандарды әлеуметтік қорғау және жұмыссыздарды жұмыспен қамтуға жәрдесу бойынша шараларды іске асыру есебінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы еңбек және әлеуметтік қорғау Министрлігімен бекітілген отбасы табысын анықтаудың жаңа әдісін пайдалану есебінен келді. Отбасының дербес жұмыспен қамтылған мүшелерінің табысын тиянақты зерттеу, көмекке үміткер азаматтардың мал басын бағалау жүргізіледі, барлық көрсетілген  демеушілік және қайырымдылық көмек түрлерін отбасы табысына  қосу тәжірибесі қолданылды. Нәтижесінде, аз қамтылғандар санатына жататын отбасы сандарында жан басының табысы кедейшілік шегінен асатын отбасылар анықталды және тиісінше олар бұл санаттан шығарылды.

Несмотря на рост, останется невысоким уровень заработной платы в образовании 20346 тенге (39,6% от среднего уровня заработной платы по области), в здравоохранении 18384 тенге (35,7%), в сельском хозяйстве - 14133 тенге (27,5%), рыболовстве 15611 тенге (30,3%).
К 2006 году в результате увеличения численности работников, принимаемой для исчисления заработной платы, на 12,8% по сравнению с 2003 годом, а также роста среднемесячной заработной платы, фонд оплаты труда возрастет до 69,7 млрд.тенге (143,4% к 2003 году).
Глава 11. Снижение бедности и социальная защита
1. АНАЛИЗ: 2002-2003 ГОДЫ
В последние годы в экономике области сложилась устойчивая тенденция к росту, что должно способствовать повышению уровня жизни. Вместе с тем, величина прожиточного минимума в нашей области является одним из самых высоких по республике (в среднем на 35% выше среднереспубликанского показателя). В 2002 году уровень прожиточного минимума увеличился на 9,1% по сравнению с 2001г. и составил 6597 тенге, что объясняется ростом инфляции на основные продукты питания и платные услуги. Сложившаяся ситуация сохраняет достаточно высокий уровень бедности в регионе, в основном в сельской местности.
Важным показателем уровня бедности населения является доля населения, имеющая доходы ниже величины прожиточного минимума, которая в 4 квартале 2002 года по статистическим данным составила 38,7% (на 60,3 проц. пункта больше среднереспубликанского показателя), в том числе в городской местности 35,6%, в сельской местности 74,4%.
Высокий уровень бедности в сельской местности связан с отсутствием промышленности в сельских районах, недостаточным развитием сельскохозяйственного производства из-за специфических климатических условий и соответственно недостатком рабочих мест, низкими доходами населения и слабыми возможностями для обеспечения самозанятости.
Однако, отмечаемая органами статистики высокая доля бедных в сельской местности (95,5%), свидетельствует так же и о несовершенстве методики определения бедных в статистике, так как в сельской местности подавляющее большинство населения имеет в личном подворье различный скот, предназначенный как для собственного потребления, так и для реализации на рынках области, что позволяет обеспечивать семью продуктами питания и товарами народного потребления.
Рост величины прожиточного минимума способствует увеличению размера черты бедности и соответственно увеличению числа бедных граждан. В 2002 году черта бедности составила 2536 тенге (40% от уровня прожиточного минимума), число проживающих ниже черты бедности 28,2 тыс.человек (76,0% к 2001г.). Значительное снижение численности малообеспеченных граждан (на 24%) произошло как за счет реализации мер по социальной защите малообеспеченных и содействию занятости безработных, так и за счет применения новой методики определения доходов семьи, установленной Министерством труда и социальной защиты РК. Были произведены тщательные обследования доходов самозанятых членов семьи, оценка поголовья скота у граждан, претендующих на помощь; применена практика включения в доход семьи всех оказываемых видов спонсорской и благотворительной помощи. В результате, в числе семей, относящихся к категории малообеспеченных, выявлены семьи, где среднедушевой доход превышает черту бедности, и соответственно они были исключены из этой категории.

Орташа атаулы әлеуметтік көмекті 2002 жылы 23,6 мың аз қамтылғандар (2001 жылға 84,0%) , тұрғын үй көмегін 2,9 мың адам (59,2%) алды, мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмектің орташа айлық мөлшері 1542 теңге (2001 жылға 179,3%), тұрғын үй 2130 теңге (2001 жылға 87,7%) құрады.
2002 жылы жергілікті бюджеттен тұрғын үй және атаулы әлеуметтік көмекке 510,1 млн. теңге (2001 жылға 176,1%), оның ішінде атаулы әлеуметтік көмекке  437,2 млн. теңге (2001 жылға 2,4 есе), тұрғын үй 72,9 млн. теңге (2001 жылға 51,1%) жолданды.
Тұрғын үй көмегін алушылар континенті мен оған шығынның тез азаюы 2002 жылы көптеген аз қамтылған отбасылардың жергілікті бюджет қаражаты есебінен сумен электр энергиясына есептеу құралыс орнатумен түсіндіріледі.
2003 жылдың соңында ең төменгі күнкөріс деңгейі 6712 теңгеге дейін (2001 жылға 105,8% ) көтерілді.
Алайда, кедейшілік шертінен төмен тұратын азаматтар саны жаңа жұмыс орындарының құрылуы  және тиісінше жұмысқа орналасқан және дербес жұмыспен қамтылған азаматтар санының артуымен, облыста экономикалық ахуалдың жақсаруы есебінен 22,3 мың адамға дейін (2002 жылға 79,1%) қысқарады.
Аз қамтылған азаматтардың табысының артуына, кейбір дәрежеде отбасының жиынтық табысының кіруі, ағымдағы жылы енгізілген бала туғандағы біржолғы төлем және енгізілуі қаралып жатырған кейінгі жылдардағы 12 жасқа дейінгі балалары бар отбасыларға жәрдем әсер етеді.
Ағымдағы жылы барлық аз қамтылғандарды әлеуметтік көмекпен толық қамту бойынша шаралар қабылданатын болады, нәтижесінде мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар саны 22,3 мың адам, тұрғын үй алушылар саны 3,0 мың адам құрайды.
Ең төменгі күнкөріс минимумы мен коммуналдық қызмет (газ, электр энергиясы, су) тарифінің өсуіне байланысты атаулы көмектің орташа мөлшері 1616 теңгеге дейін (2002 жылы  104,8%), тұрғын үй көмегінің орташа айлық мөлшері 2322 теңгеге дейін (109%) көбейеді.
Нақтыланған бюджет бойынша 2003 жылы тұрғын үй және атаулы әлеуметтік көмекке 487,0 млн. теңге, оның ішінде атаулы әлеуметтік көмекке  403,4 млн. теңге, тұрғын үй 83,6 млн. теңге, жолданатын болады.
2002 жылы зейнеткерлер саны 22,1 мың адам, мемлекеттік әлеуметтік  жәрдем алатындар  14,2 мың адам (2001 жылы 105,2%) құрады. Арнаулы мемлекеттік әлеуметтік жәрдем алушылар 21,8 мың адам, оның ішінде республикалық бюджет бойынша 1,8 мың адам, жергілікті бюджет бойынша  20,0 мың адам құрады.
Зейнетақы мөлшерін қайта қараумен байланысты оның орташа айлық  мөлшері 2002 жылы 2001 жылмен салыстырғанда 12,2% көбейеді және 6664 теңге құрады, мемлекеттік әлеуметтік жәрдем  5,6% (4395 теңге) республикалық бюджеттен арнаулы мемлекеттік жәрдем  4,2% (2952 теңге). Зейнетақы төлеуге республикалық бюджет шығыны 1783,2 млн. теңгеге дейін (2001 жылы  109,1%) мемлекеттік әлеуметтік жәрдем төлеуге 758,1 млн. теңгеге дейін (112,2%) көбейді.

В среднем адресную социальную помощь за 2002 год получали 23,6 тыс.малоимущих (84,0% к 2001г.), жилищную помощь 2,9 тыс.человек (59,2%), среднемесячный размер государственной адресной социальной помощи составил 1542 тенге (179,3% к 2001г.), жилищной помощи 2130 тенге (87,7% к 2001г.).
В 2002 году из местного бюджета на жилищную и адресную социальную помощь было направлено 510,1 млн.тенге (176,1% к 2001г.), в том числе на адресную социальную помощь 437,2 млн.тенге (в 2,4 р. к 2001г.), на жилищную 72,9 млн.тенге (51,1% к 2001г.).
Резкое снижение контингента получателей жилищной помощи и расходов на нее объясняется установкой приборов учета воды и электроэнергии большинству малообеспеченных семей в 2002 году за счет средств местного бюджета.
До конца 2003 года в результате роста прожиточного минимума до 6712 тенге черта бедности увеличится до 2685 тенге (105,8% к 2001г.). Однако число граждан, проживающих ниже черты бедности сократится до 22,3 тыс.человек (79,1% к 2002г.) за счет создания новых рабочих мест и соответственно увеличения числа трудоустроенных и самозанятых граждан, улучшения экономической ситуации области. На увеличение доходов малообеспеченных граждан, в некоторой степени повлияет включение в совокупный доход семей единовременных выплат на рождение детей, введенных в текущем году и предусматриваемое введение в последующих годах пособий семьям, имеющих детей до 12 лет.
В текущем году будут приняты меры по полному охвату всех малоимущих социальной помощью, в результате число получателей государственной адресной социальной помощи составит 22,3 тыс.человек, число получателей жилищной помощи 3,0 тыс.человек. В связи с ростом прожиточного минимума и тарифов на коммунальные услуги (газ, электроэнергию, воду) средний размер адресной помощи увеличится до 1616 тенге (104,8% к 2002г.), среднемесячный размер жилищной помощи до 2322 тенге (109%).
По уточненному бюджету в 2003 году будет направлено на жилищную и адресную социальную помощь 487,0 млн.тенге, в том числе на адресную социальную помощь 403,4 млн.тенге, на жилищную 83,6 млн.тенге.
Количество пенсионеров в 2002 году составило 22,1 тыс.чел., получателей госсоцпособий 14,2 тыс.чел (105,2% к 2001г.). Получателей спецгоссоцпособий насчитывалось 21,8 тыс.человек, в том числе по республиканскому бюджету 1,8 тыс.человек, по местному бюджету 20,0 тыс.человек.
В связи с пересмотром размеров пенсий их среднемесячный размер увеличился в 2002 году на 12,2% по сравнению с 2001 годом и составил 6664 тенге, госсоцпособий на 5,6% (4395 тенге), спецгоспособий из республиканского бюджета на 4,2% (2952 тенге). Расходы республиканского бюджета на выплату пенсий увеличились до 1783,2 млн.тенге (109,1% к 2001г.), на выплату госсоцпособий до 758,1 млн.тенге (112,2%).

Халықтың неғұрлым әлеуметтік мүжәлсіз тобын әлеуметтік қорғау мақсатында 2002 жылы атаулы әлеуметтік көмектен басқа, әртүрлі көздерден 14,8 мың аз қамтылған азаматтарға қосымша 23,3 млн. теңге сомасында көмек көрсетілді, оның ішінде жергілікті бюджеттен 9,4 млн. теңге, кәсіпорындар мен ұйымдардан 13,6 млн. теңге, демеушілік қызмет есебінен 0,3 млн. теңге.
Зейнетақы алушылар саны 2003 жылы Қазақстан Республикасының "Зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" Заңына өзгерістер енгізілуіне сәйкес қалалық жерлерде 53 жастан (5-тен көп балалы)  әйелдерге зейнетақы ұсыну есебінен 23,2 мың адамға дейін  (2002 жылы 104,7%) өседі. Мемлекеттік әлеуметтік жәрдем алушылар саны 15,8 мың адамға дейін (2002 жылы 111,3%), жергілікті бюджеттен  арнаулы мемлекеттік жәрдем алушылар 20,5 мың адамға дейін (102,5%) артады. Республикалық бюджет бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдем алушылар континенті бұрынғы деңгейде қалады.
Зейнетақы төлеуге республикалық бюджет шығысы 2116 млн. теңге (2002 жылы 118,6%), мемлекеттік арнаулы жәрдемақы төлеуге 882,0 (116,3%) құрайды. Зейнетақының орташа жылдық мөлшері 7600 теңгеге дейін (114,0%), мемлекеттік әлеуметтік жәрдем 4600 теңгеге дейін (104,7%), арнаулы мемлекеттік жәрдем 3200 теңгеге дейін (108,4%) өседі.
Халықты әлеуметтік қолдау мақсатында 2003 жылдан бала туғанда біржолғы мемлекеттік жәрдем енгізілді, ағымдағы жылы алушылар саны 7,65 мы адам құрайды, біржолғы жәрдем мөлшері  13080 теңге, оны төлеуге Республикалық бюджет шығысы  100,0 млн. теңге.
Халықты әлеуметтік қолдауда сақтандыру маңызды рөл атқарады. Облыста жыл сайын сақтандыру компаниялары мен республикалық сақтандыру ұйымдарының филиалдары, өкілдері, агенттік пункттер  жүйелері  кеңейіп келеді. Облыста бүгінде сақтандыру компанияларының 9 филиалы, 1 өкілдігі және 2 агенттік пункті өз қызметтерін  жүзеге асырады, 9 зейнетақы жинақтау қоры мен филиалдарын жұмыс істейді.
Қазақстан Республикасы Yкіметінің 11.05.1999 жылғы - 561 қаулысына сәйкес Бейнеу ауданы күйзелген болып белгіленді. Ауданды әлеуметтік экономикалық жақсарту жөнінде айтарлықтай жұмыстар жүргізілді, жұмыссыздық деңгейі 199 жылғы 30,7%-дан 2002 жылы 4,2%-ға дейін қысқарды, әлеуметтік төлем бойынша берешектер жойылды.
Соңғы жылдары ауданда өнеркәсіп дамуын алды, тас өндіру жөніндегі карьерлер жұмысын жаңалады, көптеген шетелдік компаниялар жұмысын жүргізе бастады, бұл салық салынатын базалардың артуына әкелді. 2002 жылы бюджеттің орындалысы 109,5% құрады. Аудан субвенциялық аудандар санынан шығарылды.
Қолданылған шараларға қарамастан, бірқатар проблемалар сол күйінде қалып отыр:
- ауылдық жерлерде кедейшілік деңгейінің жоғары болуы;
- аз қамтылған азаматтар үшін атаулы әлеуметтік көмек мөлшері, зейнетақы мен жәрдемақы мөлшері, қоғамдық жұмыстарға ақы төлеу мөлшері бүгінде  нақтылай ең төменгі күнкөріс деңгейі мен халықтың кедей топтары үшін қажетті өмір сүру деңгейіне сәйкесті қамтамасыз ете алмайды;
- аз қамтылған азаматтардың есепке алу жүйесінің жеткіліксіз дамуы;
- жұмысқа орналасқан тұрғындардың жинақтаушы зейнетақы жүйесіне толық тартылмауы.

В целях социальной защиты наиболее социально-уязвимых слоев населения за 2002 год, помимо адресной социальной помощи, дополнительно из различных источников 14,8 тыс.малоимущим гражданам оказана помощь на сумму 23,3 млн. тенге, в т.ч., из местного бюджета 9,4 млн. тенге, предприятиями и организациями 13,6 млн. тенге, за счет спонсорской деятельности 0,3 млн. тенге.
Количество получателей пенсий в 2003 году возрастет до 23,2 тыс.человек (104,7% к 2002г.) за счет предоставления пенсии многодетным женщинам (более 5 детей) с 53 лет в городской местности в соответствии с изменениями, внесенными в « Закон  РК о пенсионном обеспечении». Число получателей госсоцпособий увеличится до 15,8 тыс.чел. (111,3% к 2002г.), получателей спецгоспособий из местного бюджета до 20,5 тыс.чел. (102,5%). Контингент получателей спецгоспособий по республиканскому бюджету останется на уровне.
Расходы республиканского бюджета на выплату пенсий в 2003 году составят 2116 млн.тенге (118,6% к 2002г.), на выплату госсоцпособий 882,0 (116,3%). Среднегодовой размер пенсий возрастет до 7600 тенге (114,0%), госсоцпособий до 4600 тенге (104,7%), спецгоспособий до 3200 тенге (108,4%).
В целях социальной поддержки населения с 2003 года введены единовременные государственные пособия на рождение ребенка, в текущем году численность получателей составит 7,65 тыс.человек, размер единовременного пособия - 13080 тенге, расходы республиканского бюджета на их выплату 100,0 млн.тенге.
Важную роль в социальной поддержке населения играет страхование. В области с каждым годом расширяется сеть страховых компаний и филиалов, представительств, агентских пунктов страховых организаций республики. На сегодня в области осуществляют свою деятельность 9 филиалов, 1 представительство и 2 агентских пункта страховых компаний, действует 9 пенсионных накопительных фондов и филиалов.
В соответствии с  Постановлением  Правительства РК N№561 от 11.05.99г. Бейнеуский район был признан депрессивным. Проведена значительная работа по улучшению социально-экономического района, уровень безработицы сократился с 30,7% в 1999 году до 4,2% в 2002 году, ликвидированы задолженности по социальным выплатам.
В последние годы в районе получила развитие промышленность, возобновили работу карьеры по добыче камня, начали осуществлять деятельность многочисленные иностранные компании, что привело к увеличению налогооблагаемой базы. Исполнение бюджета за 2002 год составило 109,5%. Район выведен из числа субвенционных районов.
Несмотря на принимаемые меры, остается ряд проблем:
- высокий уровень бедности в сельской местности;
- размер адресной социальной помощи для малоимущих граждан, размер пенсий и пособий, размер оплаты общественных работ на сегодня не обеспечивают реального прожиточного минимума и соответственно должного уровня жизни для бедных слоев населения;
- недостаточное развитие системы учета малообеспеченных граждан;
- неполный охват трудоустроенного населения накопительной пенсионной системой.

2. Келешегі: 2004-2006 жылдары.
Мақсаттары мен міндеттері
Облыста кедейшілікті азайту мен халықты әлеуметтік қорғаудың негізгі мақсаты экономиканың өсуін қамтамасыз ету, тұрғындардың жұмыспен қамтылуын көтеру, табысын арттыру, азаматтардың өмір сүру деңгейін жақсарту  есебінен халықтың кедейленуін қысқарту болып табылады.
Көрсетілген мақсатқа жету үшін мынадай міндеттерді шешу қарастырылады:
- қосымша жұмыс орнын ашу, қоғамдық жұмыстар ұйымдастыру, кәсіптік оқу және жұмыссыздарды қайта даярлау  есебінен жұмыспен қамтылуға белсенді жәрдемдесу;
- шағын кәсіпкерліктің  дамуы үшін қолайлы жағдай құру;
- денсаулық сақтау мен білім беру секторларында мемлекеттік қызметтің, кедейшілік пен халықтың мүжілсіз топтарының мүддесіне атауы әлеуметтік көмектің тиімділігі мен қол жетімділігін арттыру;
- тұрғындардың өздерін және мемлекеттік емес секторларды тарта отырып, кедейшілікті азайтуда мемлекеттік  басқару тиімділігін арттыру.
Алға қойылған мақсаттарға жету және міндеттерді шешу жолдары.
2003 жылдан облыста облыстық мәслихаттың 20.12.2002 ж. 23/241 шешімімен бекітілген Маңғыстау облысының едейшілікті азайту жөніндегі 2003-2005 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасы іске асырылуда.Тұрғындардың аз қамтылған тобын жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау саясатын іске асырудан басқа, бағдарлама халықтың кедейшілік деңгейіне әсер ететін ілеспе факторлар кешенін экология, денсаулық сақтау және білім беру жүйесінің жағдайы, халықтың тұрғын үймен және коммуналдық қызметтермен ауыз сумен, жолдармен, көлікпен және байланыс қызметтеріммен қамтамасыз етілуі.
Кедейшілікті қысқарту бойынша мақсатты топтарда мынадай шаралар қарастырылады:
- оқымайтын және жұмыс істемейтін жастар  жұмысқа орналасуын анықтау және жәрдемдесу, кәсіби даярлық және қайта даярлау курсын ұйымдастыру;
- ұзақ уақыт жұмыссыздар - әлеуметтік бейімделу, қоғамдық жұмыстарға кәсіби даярлау, кәсіпкерліктің оқуын ұйымдастыру жолымен әлеуметтік қорғау жүйесін кеңейту; мүгедектер  олардың еңбек қызметіне тарту үшін жағдай жасау, мүгедектерді сауықтырудың 2002-2005 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасын іске асыру; маргиналдық топтар нақты тұрғылықты жері жоқ тұлғалар үшін әлеуметтік бейімделу Орталығы қызметін жетілдіру.
Жергілікті бюджет қаражатынан әлеуметтік көмек халықтың неғұрлым қорғалмаған тобына көрсетілетін болады.  Әлеуметтік көмек еңбекке қабілетті тұрғындарға, сонымен қатар қоғамдық жұмыстарды қайта оқу бағдарламасын  қаржыландыру және жұмысқа орналасуға жәрдемдесу арқылы көрсетілетін болады.
Демографиялық және көші-қон факторының, аймақтық және экологиялық факторлардың халықтың кедейленуіне, оның ішінде ауылдық жерлер бойынша күйзелген экономикалы аудандарды, шағын қалаларда кедейшілікті азайту, әсерін жеңілдету; денсаулық сақтау, білім беру қызметіне қол жетілімін жақсарту, инфрақұрылым қызметінен тұрғындарды қамтамасыз етуді жақсарту бойынша шаралар  қарастырылады.
Алдағы жылдары аз қамтылған отбасылардың әлеуметтік қолдаудың тұрғындардың әлеуметтік-мүжәлсіз топтарын қорғаудың әртүрлі қосымша нысандарын көрсету бойынша шаралар жалғасатын болады. Әлеуметтік сақтандыру жүйесі болашақта дамуын алады, әлеуметтік сақтандыруға бұрындары алынып  тасталынғанды енгізу жоспарланады.
Ауылдық жерлерде аз қамтамасыз етілген тұрғын халық үлесін азайту мақсатымен кедейшілікті азайту жөнінде бағдарламада ауыл шаруашылығы өндірушілерін қолдау бойынша нақты іс-шаралар қарастырылған:  жаңадан құрылған "Маңғытауагросервис" МҚК арқылы несиелендіру көлемін  арттыру, муниципалды базарлар желілерін дамыту, ауыл шаруашылығы техникалары лизингін кеңейту, дәстүрлі қолөнер мен майдагерлік кәсіпшілікті дамыту үшін жағдай жасау қарастырылуда.

2. ПЕРСПЕКТИВЫ: 2004-2006 ГОДЫ
Цели и задачи
Основной целью в области снижения бедности и социальной защиты населения является сокращение бедности населения за счет обеспечения роста экономики, повышения занятости, увеличения доходов населения, улучшения уровня жизни граждан.
Для достижения указанной цели предусматривается решение следующих задач:
- активное содействие занятости за счет создания дополнительных рабочих мест, организации оплачиваемых общественных работ, профессионального обучения и переподготовки безработных;
- создание благоприятных условий для развития малого предпринимательства;
- повышение эффективности и доступности государственных услуг в секторах здравоохранения и образования, адресной социальной помощи в интересах бедных и уязвимых групп населения;
- повышение эффективности государственного управления в снижении бедности с привлечением самого населения и негосударственного сектора.
Пути достижения поставленных целей и  решения задач
С 2003 года в области реализуется региональная программа по снижению бедности на 2003-2005 годы, утвержденная  решением  областного маслихата от 20.12.02г. N23/241. Кроме реализации политики занятости и социальной поддержки малоимущих слоев населения, программа учитывает комплекс сопутствующих факторов, оказывающих влияние на уровень бедности населения  экология, состояние систем здравоохранения и образования, обеспеченность населения жильем и коммунальными услугами, питьевой водой, дорогами, транспортом и услугами связи.
Предусматриваются следующие меры по сокращению бедности в целевых группах:
неучащаяся и неработающая молодежь  выявление и содействие трудоустройству, организация курсов профессиональной подготовки и переподготовки;
длительно безработные  социальная адаптация, расширение системы социальной защиты путем организации общественных работ, профессиональной переподготовки, обучения предпринимательству;
инвалиды  создание условий для вовлечения их в трудовую деятельность, реализация региональной  программы  реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы;
маргинальные группы  совершенствование деятельности Центра социальной адаптации для лиц без определенного места жительства.
Социальная помощь за счет средств местного бюджета будет оказываться наиболее незащищенным слоям населения. Трудоспособному населению социальная помощь будет оказываться также через финансирование общественных работ, программ переобучения и содействия в трудоустройстве.
Предусматриваются меры по смягчению влияния демографических и миграционных факторов, региональных и экологических факторов на бедность населения, в том числе по снижению бедности в сельской местности, в районах с депрессивной экономикой, в малых городах; улучшению доступа к услугам здравоохранения, образования, улучшению обеспечения населения услугами инфраструктуры.
В предстоящие годы будет продолжена работа по оказанию различных дополнительных форм социальной поддержки малообеспеченных семей, защиты социально-уязвимых слоев населения. Получит дальнейшее развитие система социального страхования, планируется введение ранее отмененных отчислений на социальное страхование.
С целью уменьшения доли малообеспеченного населения в сельской местности программой по снижению бедности предусмотрены конкретные мероприятия по поддержке сельхозпроизводителей: увеличение объема кредитования через вновь созданное ГКП "Мангистауагросервис", развитие сети муниципальных рынков, расширение лизинга сельскохозяйственной техники, создание условий для развития традиционных ремесел и кустарных промыслов.

Сонымен қатар, ауыл экономикасын көтеру мақсатымен облыста жұмыспен қамтылуды арттыру, ауыл шаруашылығын дамыту, қайта өңдеу өндірісін құру және экономикалық кеңейту есебінен ауыл тұрғындарының табысын арттыру, сондай-ақ ауылда өмір сүрудің әлеуметтік-тұрмыстық жағдайын жақсарту қарастырылған 2003-2005 жылдарға арналған Аймақтық азық-түлік бағдарламасы мен ауыл аумақтарын дамытудың 2004-2010 жыдарға арналған Аймақтық бағдарламасы әзірленді.
Күйзелген экономикалы аудандарға көмек көрсету  жоспарында, Бейнеу ауданының жағдайы жақсарғанына қарамастан, оның дамуы жөніндегі жұмыстар  жалғасатын болады, яғни сумен қамту мектептерде оқушы орындарымен, бүгінде (облыс бойынша ең азы  73,4%,), ауру төсектерімен (10 мың адамға 5 орташа облыстағы 55,0 орнына 65,0) қамтамасыз етілу, дәрігерлермен  қамтамасыз етілуі (10 мың адамға орташа облыстық 21,8 орнына 35,9), автомобиль жолдарының жағдайы проблемалары қалады.
2004-2006 жылдары жергілікті бюджет қаражаты есебінен Бейнеу селосында 400 млн. теңге сомасына 2 жаңа мектеп құрылысын, Қарақұм селосында 25,0 млн. теңге сомасына мектепке қосымша құрылыс. 5 ауылдық елді мекендегі  мектептерге 83,0 млн. теңге  сомасына  спорт зал құрылысын салу қарастырылады.
Халықтың жұмыспен қамтылуын арттыру және кедейшілікті азайту мақсатында Ақжігіт селосында муниципалды базар құрылысын салу, Бейнеу селосында жүн жуу жөніндегі шағын желі құрылысын салу және жаңа жұмыс орындарын ашу бойынша басқа да жобаларды іске асыру жоспарлануда.
Елді мекендерді сумен қамтуды жақсарту үшін ауыз суын тазалау бойынша модульдік қондырғылар құрылысын салу, сумен қамтудың кентшілік объектілерін күрделі жөндеу және құрылысын салу.
Болжанатын нәтижелер
2004-2006 жылдарға арналған болжам бойынша ең төменгі күнкөріс деңгейі тұтыну бағысының инексінің өсуіне сәйкес жыл сайын артады  және 2004 жылы 7075 теңге, 2006 жылы  7787 теңге құрайды. Кедейшілік шегінің төменгі  күнкөріс деңгейінің 40% мөлшерінде анықталатын болады, тиісінше 2004 жылы 2830 теңгеге дейін (2003 жылы 105,4%), 2006 жылы  3115 теңгеге дейін (2003 жылы 116%) өседі.
Кедейшілік деңгейін азайту жөніндегі 2004-2006 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес кедейшілік шегінен төмен тұртын азаматтар саны 2004 жылы 19,1 мың адамға дейін (2003 жылы 85,7%), 2006 жылы 16,0 мың адамға дейін (71,7%) қысқарады.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті алушылардың күтілетін контингенті тиісінше 2003 жылмен салыстырғанда 28,3% азаяды және 2006 жылғы 16,0 мың адамды құрайды. 2004-2005 жылдары кедейшілік шегінің өсуімен атаулы әлеуметтік көмектің орташа айлық  мөлшерін 2176 теңгеге дейін (2003 жылға 134,6%) арттыру жоспарлануда. Бірақ әлеуметтік төлемдер нақты ең төменгі күнкөріс деңгейін қамтамасыз ете алмайды, болашақта халықтың жұмыспен қамтылуын арттыруға, азаматтардың орташа жанбасы табысын арттыруға тірек жасалатын болады. Осыған сәйкес, болашақта,  2006 жылы атаулы әлеуметтік көмектің орташа мөлшерін бірте-бірте азайту белгіленуде (2005 жылмен салыстырғанда 1,3% - 2148 теңге). Жұмыспен қамтудың Аймақтық  бағдарламасын іске асыру, азаматтардың  жақсы тұрмысының өсуі, отбасының жиынтық ақшалай табысының  артуы коммуналдық қызметке тарифтің жыл сайын өсуіне қарамастан,  тұрғын үй көмегін алушылар контингенті 2006 жылы 2,9 мың адамға дейін (2003 жылы 96,7%) азаюына ықпал ететін болады. Тұрғын үй көмегінің орташа айлық мөлшері 2004 жылы 1863 теңгеге дейін (2003 жылы 80,2%), 2006 жылы 1740 теңгеге дейін (2003 жылы 74,9%) төмендейді.
Көмекті алушылар контингенті мен орташа мөлшерінің азаюы нәтижесінде тұрғын үй және атаулы әлеуметтік көмекке жергілікті бюджет шығыны 2006 жылы 2003 жылмен салыстырғанда 18,8%-ға, 395,6 млн. теңгеге дейін, тұрғын үй көмегі 27,6%-ға, 60,5 млн. теңгеге дейін, азаяды.

Кроме того, с целью поднятия экономики села в области разработаны  региональная  Агропродовольственная программа на 2003-2005 годы и региональная  программа  развития сельских территорий на 2004-2010 годы, предусматривающие повышение занятости, увеличение доходов сельских жителей за счет развития сельского хозяйства, создания перерабатывающих производств и расширения экономической деятельности, а также улучшение социально-бытовых условий жизни на селе.
В плане оказания помощи районам с депрессивной экономикой, несмотря на улучшение положения Бейнеуского района, будет продолжена работу по его развитию, так как остаются проблемы с водообеспечением, обеспеченностью ученическими местами в школах (на сегодня самая низкая по области  73,4%), больничными койками (55,0 на 10 тыс.чел. при среднеобластной  65,0), обеспеченностью врачами (21,8 на 10 тыс.населения при среднеобластной  35,9), состоянием автомобильных дорог.
В 2004-2006 годах предусмотрено за счет средств местного бюджета строительство 2-х новых школ на сумму 400 млн.тенге в с.Бейнеу, строительство пристройки к школе в с.Каракум на сумму 25,0 млн.тенге, строительство спортивных залов на сумму 83,0 млн.тенге в школах 5-ти сельских населенных пунктов.
С целью повышения занятости населения и снижения бедности планируется строительство муниципального рынка в с.Акжигит, строительство мини-линии по мойке шерсти, пункта убоя скота в с.Бейнеу и реализация других проектов по созданию новых рабочих мест.
Для улучшения водообеспечения населенных пунктов предусматривается строительство модульных  установок по очистке питьевой воды, капитальный ремонт и строительство внутрипоселковых объектов водоснабжения.
Прогнозируемые результаты
По прогнозу на 2004-2006 годы величина прожиточного минимума будет ежегодно увеличиваться в соответствии с ростом индекса потребительских цен и составит в 2004 году 7075 тенге, в 2006 году 7787 тенге. Черта бедности, которая будет определяться в размере 40% от величины прожиточного минимума, соответственно возрастет в 2004 году до 2830 тенге (105,4% к 2003г.), в 2006 году до 3115 тенге (116% к 2003г.).
В соответствии с Государственной  программой  по снижению бедности в 2004-2006 годах число граждан, проживающих ниже черты бедности, сократится в 2004 году до 19,1 тыс.человек (85,7% к 2003г.), в 2006 году - до 16,0 тыс.человек (71,7%).
Соответственно ожидаемый контингент получающих государственную адресную социальную помощь снизится на 28,3% по сравнению с 2003 годом и составит 16,0 тыс.человек в 2006 году. С ростом черты бедности в 2004-2005 годах планируется увеличение среднемесячного размера адресной социальной помощи: до 2176 тенге (134,6% к 2003г.). Но так как социальные выплаты не обеспечивают реального прожиточного минимума, в дальнейшем будет делаться упор на повышение занятости населения, увеличение среднедушевых доходов граждан. В соответствии с этим в дальнейшем, начиная с 2006 года, намечается постепенное снижение среднего размера адресной социальной помощи (на 1,3% по сравнению с 2005г. - 2148 тенге).
Реализация региональной программы занятости, рост благосостояния граждан, увеличение совокупного денежного дохода семьи будут способствовать снижению контингента получателей жилищной помощи несмотря на ежегодный рост тарифов на коммунальные услуги, до 2,9 тыс.человек в 2006 году (96,7% к 2003г.). Среднемесячный размер жилищной помощи снизится в 2004 году до 1863 тенге (80,2% к 2003г.), в 2006 году до 1740 тенге (74,9% к 2003г.).
В результате снижения контингента получателей и среднего размера помощи, уменьшатся расходы местного бюджета на жилищную и адресную социальную помощь в 2006 году на 18,8% по сравнению с 2003 годом до 395,6 млн.тенге, в том числе на адресную социальную помощь на 16,9% до 335,1 млн.тенге, на жилищную помощь на 27,6% до 60,5 млн.тенге.

Зейнеткерлер саны 2006 жылы 2003 жылмен салыстырғанда 12,9% артады және 26,2 мың адам құрайды. Мемлекеттік әлеуметтік жәрдем алушылар саны негізінен мүгедектік бойынша алушылар санының өсуі есебінен  20,5 мың адамға дейін (2003 жылы  129,7%) артады деп күтіледі, бұл халықтың сырқаттану жоғары деңгейі мен және асыраушысынан айырылған жағдайына байланысты.  Республикалық бюджет бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдем алушылар контингенті 1,7 мың адамға дейін (2003 жылы 91,4%) қысқарады. Алайда, жергілікті бюджет бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдем алушылар саны 24,5 мың адамға дейін (2003 жылға 119,5%) артады.
Кейінгі жылдары ең төменгі күнкөріс деңгейінің өсуі зейнетақының орташа айлық мөлшерінің 2006 жылы 11500 теңгеге дейін едәуір өсуін қажет етеді (2003 жылға 151,3%). Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемнің орташа айлық  мөлшерін 2006 жылы 5700 теңгеге дейін (2003 жылы  123,9%), республикалық бюджеттен арнаулы мемлекеттік жәрдем  3800 теңгеге дейін (118,8%) артады.
Зейнетақы төлеуге республикалық бюджет шығысы 2006 жылы 2003 жылмен салыстырғанда 71,9% өседі және 3615,6 млн. теңге, мемлекеттік әлеуметтік жәрдем төлеуге 60,1% (1412,2 млн. теңге) құрайды. Контингент пен орташа мөлшерінің өсуіне сәйкес жергілікті бюджеттен арнаулы мемлекеттік жәрдемді қаржыландыру көлемі 40,1% артады және  467,4 млн. теңге құрайды.
Бала туудың жыл сайын өсуімен байланысты бала тууға біржолғы мемлекеттік жәрдем алушылар саны 206 жылы 10,0 мың адамға дейін (2003 жылы - 131,1%), зейнетақы мөлшері  15450 теңгеге дейін (118,1%), зейнетақы төлеуге республикалық бюджет шығысы - 155,1 млн. теңге (155,1%) өседі.
Ауылда жұмыспен қамталу артады және кедейшілік азаяды, ауыл тұрғындарының өмір сүруді еңгейі, білім беру, денсаулық сақтау, инфрақұрылым қызметтеріне қол жетімділігі елеулі өседі.
Бейнеу ауданының әлеуметтік-экономикалық жағдайы жақсарады, мектептерде оқушы орындарымен, медицина ұйымдарында дәрілермен қамтамасыз етілуі өседі. Ауыл шаруашылығы өндірушілерінің  ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізу базарларына қолының жетуі артады, жоғарыда көрсетілген жобаларды іске асыру есебінен кемінде 50 жұмыс орны ашылады. Шағын кәсіпкерлік болашақта дамуын алады, бұл сондай-ақ халықтың жұмыспен қамтудың өсуіне ықпал етеді.
12 тарау. Білім беру.
12.1. Талдау: 2002-2003 жылдары
2002 жылы білім беру жүйесін дамытуға жергілікті бюджеттен 3561 млн. теңге бөлінді. "Маңғыстау облысы бойынша 2001-2005 жылдарға арналған білім бері жүйесін дамытудың Аймақтық бағдарламасын" іске асыру жөніндегі іс-шаралар жүргізілді.
Мектепке дейінгі тәрбие және оқу. 2002 жылы мектепке дейінгі балалар ұйымы Қарақия ауданы Құрық селосында 35 орындық санаториялық балалар бақшасын ашу  есебінен 1 бірлікке ұлғайды. МБҰ саны облыс бойынша 2002 жылдың соңында 30 бірлікті, оның ішінде 26 мемлекеттік қазыналық кәсіпорын, 3 мемлекеттік мекеме, 1 ведомствалық балалар бақшасы.

Число пенсионеров увеличится в 2006 году на 12,9 % по сравнению с 2003 годом и составит 26,2 тыс.человек. Ожидается увеличение числа получателей госсоцпособий до 20,5 тыс.чел. (129,7% к 2003г.) в основном за счет роста количества получателей по инвалидности, что связано с высоким уровнем заболеваемости населения, и по случаю потери кормильца. Сократится контингент получателей спецгоспособий по республиканскому бюджету до 1,7 тыс.чел. (91,4% к 2003г.). Однако увеличится число получателей спецгоспособий по местному бюджету до 24,5 тыс.чел. (119,5% к 2003г.)
Рост величины прожиточного минимума в последующие годы требует значительного повышения среднемесячного размера пенсии до 11500 тенге: в 2006 году (151,3% к 2003г.). Среднемесячный размер госсоцпособий увеличится в 2006 году до 5700 (123,9% к 2003г.), спецгоспособий из республиканского бюджета до 3800 тенге (118,8%).
Расходы республиканского бюджета на выплату пенсий возрастут в 2006 году на 71,9% по сравнению с 2003 годом и составят 3615,6 млн.тенге, на выплату госсоцпособий на 60,1% (1412,2 млн.тенге). В соответствии с ростом контингента и среднего размера увеличится объем финансирования из местного бюджета на спецгоспособия на 40,1% и составит 467,4 млн.тенге.
В связи с ежегодным ростом рождаемости численность получателей единовременных государственных пособий на рождение ребенка возрастет в 2006 году до 10,0 тыс.человек (131,1% к 2003г.), размер пособий до 15450 тенге (118,1%), расходы республиканского бюджета на выплату пособий до 155,1 млн.тенге (155,1%).
Повысится занятость и снизится бедность на селе, существенно повысится уровень жизни сельских жителей, доступ к услугам образования, здравоохранения, инфраструктуры.
Улучшится социально-экономическое положение Бейнеуского района, возрастет обеспеченность ученическими местами в школах, врачами в медицинских организациях. Повысится доступ сельхозпроизводителей к рынкам сбыта сельскохозяйственной продукции, за счет реализации вышеуказанных проектов будет создано не менее 50 рабочих мест. Получит дальнейшее развитие малое предпринимательство, что также будет способствовать росту занятости населения.
Глава 12. Образование
1.АНАЛИЗ: 2002-2003 год
В 2002 году на развитие системы образования из местного бюджета было выделено 3561 млн.тенге. Проведены мероприятия по реализации "Региональной программы развития системы образования по Мангистауской области на 2001-2005 годы".
Дошкольное воспитание и обучение . В 2002 году сеть детских дошкольных организаций увеличилась на 1 единицу за счет открытия санаторного детского сада на 35 мест в с.Курык  Каракиянского района. Число ДДО по области на конец 2002 года составило 30 единиц, в том числе 26 государственных казенных предприятий, 3-государственных учреждения, 1-ведомственный детский сад.

Балалар бақшасындағы балалар саны 2001 жылғы 6,3 мың адамнан 2002 жылы 6,7 мың адамға дейін өсті. МБҰ атқарылатын жұмыстар мен көрсетілген қызметтер көлемі өткен жылы 349,5 млн. теңге (2001 жылы 105,7%), оның ішінде бюджет қаражаты есебінен 213,5 млн. теңге  (85,5%) құрады.
Бүгінде 5-6 жастағы балалар саны 13,1 мың адамды құрайды, одан мектеп алды дайындықпен қамтуға 5,5 мың бала (253 топтармен сыныптарға), оның ішінде 26 мектепке дейінгі ұйымдарда  3,2 мың бала (121 топ), 62 жалпы білім беретін мектеп базасында 2,3 мың бала (131 топ) қамтылды.
Жалпы орта білім беру . 2002 жылы жалпы орта білім беру ұйымдарының желісі 2 бірлікке өсті. Қиын мінезді балалар үшін 100 орынды мектеп-интернат пайдалануға берілді, Бейнеу ауданы селосында 300 орынды бастауыш мектеп ашылды.
Қазіргі уақытта облыс бойынша 109 жалпы орта білім беретін  ұйымдар, соның ішінде 100 күндізгі жалпы білім беретін мектеп, 5 арнайы түзету ұйымдары, 4 кешкі мектеп пен қиын мінезді балалар үшін арнайы кәсіптік мектеп  жұмыс істейді. Жыл сайын оқушылар саны табиғи өсім мен ТМД көрші елдері мен  Ираннан қоныс аударып келген  көп балалы отбасылардың көбеюі есебінен 3-4 мың адамға ұлғаяды. Мемлекеттік жалпы орта білім  беретін ұйымдардағы оқушылар саны 2001 жылғы 83,1 мың адамнан 2002 жылы 87,5 мың адамға ұлғаяды.
2000-2002 жылдары мектептердің, оның ішінде ауылдық жерлердегі, материалдық-техникалық базасы мен оқулықтармен қамтылуы айтарлықтай жақсарды. Жалпы орта білім беретін ұйымдармен  атқарылған жұмыстар мен көрсетілген қызмет көлемі 2002 жылы 2474,3 млн. теңге (2001 жылы 109,2%), оның ішінде жергілікті бюджет  қаражаты есебінен  2361,5 млн. теңге (104,2%) құрады.
Мектебі жоқ ауылдық елді мекендердегі балаларды жеткізу тұрақты жүзеге асырылуа. Облыс мектептерінде тегін ыссы тамақпен аз қамтамасыз етілген отбасылардың 10,1 мың баласы қамтылды (98,2%).
Облыс мектептерінде жыл сайын Жаппай оқу қорына қаражат бөлінеді, 2002 жылы 54,3 млн. теңге, оның ішінде ауылдық мектептерге 9,4 млн. теңге бөлінді, бұл мектептерді ұстау шығынының тиісінше 3,3 және 1,7% құрады.
2003 жылы Жаңаөзен қаласының "Рахат" шағын ауданында, яғни жылына қоныстанушы оралман отбасыларының саны өсіп келетін және тиісінше мектеп жасындағы балалар санының ұлғаятын, құны 331,9 млн. теңге 850 орындық жаңа типтік мектептің құрылысы басталды. Бұл мақсатқа ағымдағы жылы жергілікті бюджеттен 220,0 млн. теңге бөлінді, 2004 жылға 111,9 млн. теңге қаралды.
Бастауыш және орта кәсіптік білім беру . Бастауыш және орта кәсіптік білім беру желісі 2002 жылы өзгеріссіз қалды:
5 мемлекеттік кәсіптік мектеп пен 6 мемлекеттік колледж. Кәсіптік мектептерде оқитындар саны 1,4 мың адамға дейін (2001 жылға 87,5%) азаяды, ал мемлекеттік колледждерде  керісінше 5,2 мың адамға дейін (2001 жылға 106,1%) өсті. Мемлекеттік кәсіптік мектептерде 22 жұмысшы мамандығы бойынша, колледждерде 42 мамандық бойынша оқыту жүргізілді.
2003 жылы кәсіптік мектеп желісі ғимараты өткен жылы Қазақстан Республикасы Yкіметінің 01.03.2001 жылғы 314 қаулысына және облыс әкімінің 19.04.2001 жылғы 87 шешіміне сәйкес әскери-теңіз училищесіне берілген 2 КМ  жабылуы есебінен бір бірлікке азайды.

Численность детей в детских садах возросла с 6,3 тыс.чел в 2001 году до 6,7 тыс.чел. в 2002 году. Объем работ и услуг, выполняемых ДДО, составил в прошлом году 349,5 млн.тенге (105,7% к 2001 году), в том числе за счет средств бюджета - 213,5  млн.тенге (85,5%).
На сегодня численность детей 5-6-летнего возраста составляет 13,1 тыс.человек, из них предшкольной подготовкой охвачено 5,5 тыс.детей (253 группы и классов), в том числе на базе 26 дошкольных организаций 3,2 тыс. детей (121 группа), на базе 62-х общеобразовательных школ - 2,3 тыс.детей (132 группы).
Сеть детских дошкольных организаций в 2003 году и количество детей в них останется прежним.
Среднее общее образование.  За 2002 год сеть организаций общего среднего образования увеличилась на 2 единицы. Введена в эксплуатацию школа-интернат для детей с девиантным поведением на 100 мест, открыта начальная школа на 390 мест в с. Бейнеу Бейнеуского района.
В настоящее время по области функционируют 109 государственных организаций среднего общего образования, в том числе 100 средних дневных общеобразовательных школ, 4 специальных коррекционных организаций, 4 вечерних школы и 1 специальная профессиональная школа-интернат для детей с девиантным поведением. Ежегодно численность учащихся увеличивается на 3-4 тыс.человек за счет возрастания естественного прироста и роста миграции многодетных семей из соседних стран СНГ и Ирана.  Численность учащихся в государственных организациях среднего общего образования увеличилась с 83,1 тыс.чел. в 2001 году до 87,6 тыс. человек в 2002 году.
В 2000-2002 годах значительно улучшилась материально-техническая база школ и обеспеченность учебниками, в том числе  в сельской местности. Объем работ и услуг, выполняемых организациями среднего  общего образования, составил в 2002 году 2474,3 млн.тенге (109,2% к 2001 году), в том числе за счет средств бюджета  2361,5 млн.тенге (104,2%).
Регулярно осуществляется подвоз детей из сельских населенных пунктов, не имеющих школ. В школах области бесплатным горячим питанием обеспечено 10,1 тыс. детей из малообеспеченных семей (98,2%). Ежегодно школам области выделяются средства в Фонды всеобуча, за 2002 год выделено 54,3 млн.тенге, в том числе сельским школам 9,4 млн.тенге, что составило соответственно 3,3 и 1,7% от расходов на содержание школ.
В 2003 году начато строительство новой типовой школы на 850 мест стоимостью 331,9 млн.тенге в микрорайоне "Рахат"»г.Жанаозен, где с каждым годом возрастает число поселяющихся семей оралманов и соответственно увеличивается число детей школьного возраста. На эти цели в текущем году выделено из местного бюджета 220,0 млн.тенге, на 2004 год предусмотрено - 111,9 млн.тенге.
Начальное и среднее профессиональное образование.   Сеть начального и среднего профессионального образования в 2002 году осталась без изменений: 5 государственных профессиональных школ и 6 государственных колледжей. Численность учащихся в профессиональных школах уменьшилась до 1,4 тыс. человек (87,5% к 2001 г.), а в государственных колледжах напротив увеличилась до 5,2 тыс. человек (106,1% к 2001 г.).  Обучение в государственных профессиональных школах проводится по 22 рабочим специальностям, в колледжах по 42 специальностям.
Объем работ и услуг, выполняемых организациями начального профессионального образования, составил в 2002 году 79,2 млн.тенге (114,4% к 2001 году), среднего профессионального образования  324,9 млн.тенге (116,3% к 2001 году).
В 2003 году сеть профшкол уменьшилась на одну единицу за счет закрытия ПШ №2, здание которой в прошлом году было передано военно-морскому училищу в соответствии с  Постановлением  Правительства РК N 314 от 01.03.2001г. и решением акима области N 87 от 19.04.2001г., а обучение оставшихся учеников завершено в 2002 году.

Мемлекеттік колледждер желісі 2003 жылы Ш.Есенов атындағы Ақтау мемлекеттік университеті жанынан жаңа мемлекеттік колледж ашу есебінен 1 бірлікке артты, мемлекеттік колледждерде оқитындар саны 6,0 мың адамға өсті.
Жоғары кәсіптік білім беру . Облыста 1 мемлекеттік және 1 жеке оқу орны, 2 республикалық жоғары оқу орнының филиалы мен 3 жеке жоғары оқу орнында оқитындар саны 2002 жылы 12,9 мың адам, жекеде 3,7 мың адам құрады, 2003 жылы бағалау бойынша тиісінше 13,8 мың адам және 4,2 мың адам құрайды.
Жоғары оқу орындарындағы оқытушы құрамының жалпы санынан ғылым докторлары  5,8%, ғылым кандидаттары 26%, профессорлар 6,4%, доценттер 17% құрайды.
Жоғары кәсіптік білім беру ұйымдарымен атқарылатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемінің жергілікті бюджет есебінен ағымдағы жылы 108,3 мл. дейін (2002 жылға  104,9%) өсу жоспарлануда.
"Жоғары оқу орындарынан" кейінгі білім беру. Жоғары оқу орнынан кейін  білім алу үшін Ш.Есенов атындағы Ақтау мемлекеттік университетінде, магистратура, даярлаудың жекелеген бағыттары бойынша аспирантура жұмыс жасайды. Даярлаудың басқа бағыттары бойынша аспирантурада немесе докторантурада оқу үшін тілек білдірушілер аймақтан тысқары республика мен ТМД елдерінің оқу орындарына баруына тура келеді.
Білім беруге жеке секторлардың қатынасуы. Облыста білім берудің жеке секторы да дамып келеді. Қазіргі уақытта облыс бойынша жалпы оқушы саны 0,9 мың адамдық жалпы орта білім беретін 8 жеке мектеп жұмыс жасайды. 2003 жылы тағы бір жеке колледж "Лингви"  шетел тілдері мен аударма колледжі ашылды, енді орта кәсіптік білім беру жүйесінде 2,1 мың адам оқушысымен 5 жеке колледж жұмыс істейді. Әйтсе де, облыста жеке балалар бақшасы жоқ, алайда 2 мемлекеттік емес мектеп балабақша кешенінде мектепке дейінгі тәрбие ісін ұйымдастырылды.
Білім беру жүйесін ақпараттандыру . Білім беруді дамытуда, оқыту сапасын арттыруда жаңа ақпараттық технологияларды енгізу маңызды рөл алады. Бүгінде барлық жалпы білім беретін мектептер мен білім беру мекемелері жаңа буын компьютерлермен толықтай жарақтандырылған.
"Интернет-мектептерге" салалық ведомствоаралық бағдарламасына сәйкес мектептерді Интернет жүйесіне кезеңмен қосу үдерісін жүзеге асыру жалғасады.

Сеть государственных колледжей в 2003 году увеличилась на 1единицу за счет открытия нового государственного колледжа  при Актауском государственном университете им.Есенова, количество учащихся государственных колледжей возросло до 6,0 тыс.человек.
Высшее профессиональное образование.  В области действуют 1 государственный и 1 частный высшие учебные заведения, 2 филиала государственных  вузов республики и 3 филиала частных вузов. Число учащихся в государственных вузах составило в 2002 году  12,9 тыс.человек, в частных  3,7 тыс.человек, по оценке 2003 года составят 13,8 тыс. человек и 4,2 тыс. человек соответственно.
От общего количества преподавательского состава в высших учебных заведениях число докторов наук составляет 5,8%, кандидатов наук - 26%, профессоров  6,4%, доцентов  17%.
Планируется рост объема работ и услуг, выполняемых организациями высшего профессионального образования, за счет средств бюджета в текущем году до 108,3 млн.тенге (104,9% к 2002 году).
Послевузовское профессиональное образование.  Для получения послевузовского образования в Актауском Государственном университете им.Есенова функционирует магистратура, аспирантура по определенным направлениям подготовки. Для  обучения в аспирантуре по другим направлениям подготовки или в докторантуре желающим приходится выезжать за пределы региона в учебные заведения республики и стран СНГ.
В регионе функционирует также Институт усовершенствования учителей, предназначенный для повышения квалификации преподавателей дошкольного, общего среднего,  начального и среднего профессионального образования.
Участие частного сектора в образовании.  В области развивается и частный сектор образования. В настоящее время  по области функционируют 8 частных школ среднего общего образования с общей численностью учащихся  0,9 тыс.человек. В 2003 году открылся еще один частный колледж «Лингва» - колледж иностранных языков и перевода, теперь в сфере среднего профессионального  образования действует 7 частных колледжей с числом  обучающихся - 2,1 тыс.человек. Как таковых, частных детских садов в области не имеется, однако дошкольное воспитание организовано в 2-х негосударственных комплексах школа-сад.
Информатизация системы образования.  Важную роль в развитии образования, повышения качества обучения играет внедрение новых информационных технологий. На сегодня все общеобразовательные школы и учреждения образования полностью оснащены компьютерами нового поколения.
Продолжает осуществляться процесс поэтапного подключения школ к сети Интернет в соответствии с отраслевой межведомственной программой «Интернет-школам».

Қазіргі уақытта жоғарыда айтылған бағдарлама шегінде Интернет желісіне облыстың 81 мектебі қосылды. "Ғылыми-техникалық оқытудың аймақтық орталығы" МҚК базасында 159 информатика мұғалімі 4 кезеңді курстық дайындықтан өтті.
Білім беру жүйесіндегі проблемалар:
- мектепке дейінгі балалар ұйымдарындағы әлсіз қамтамасыз етілуі;
- жалпы білім беретін мектептердің артық тығыздығы;
- ауылдық мектептердің әлсіз материалдық базасы;
- кәсіптік  мектептер мен колледждер орта буын жұмысшы кадрлары мен мамандарын даярлауда бюджеттік қаржыландырыландырудың жеткіліксіздігі.
2. Келешегі: 2004-2006 жылдары.
Мақсаттары мен міндеттері
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқу саласында
2004-2006 жылдары мектепке дейінгі тәрбие мен оқу жүйесінде мектепке дейінгі жастағы балалардың мектепке дейінгі тәрбиемен қамтылуын арттыру, міндетті және басты мақсаты болып  табылады.
Мектепке дейінгі тәрбие саласындағы негізгі міндеттер болып анықталғандары:
- мектепке дейінгі ұйымдар желісін кеңейту;
- мектепке дейінгі ұйымдардың материалдық-техникалық базасын дамыту және нығайту;
- мектепке дейінгі педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру.
Жалпы орта білім беру . Жалпы орта білім беру жүйесінде тұрғын халықтың кепілдікті орта білім алуын, мектеп жасындағы балалардың жаппай міндетті орта біліммен толық қамтылуын, оқу сапасын арттыруды қамтамасыз ету басты мақсаты болып табылады.
Мынадай негізгі міндеттерді шешу қарастырылады:
- тұрғын халықтың барлық тобының жалпы орта білімге қол жетімділігін қамтамасыз ету;
- жалпы білім беру желісін кепілдікті нормативке дейін жеткізу;
- күндізгі жалпы білім беретін мектеп құрылысын салу және желілерін кеңейту;
- жалпы орта білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық және оқу-материалдық базаларын нығайту.
Бастауыш және орта кәсіптік білім беру. Бастауыш және орта кәсіптік білім беру жүйесінің негізгі мақсаты қоғамның, жеке басының және жекелеген әлеуметтік  топтардың қажетсінуі есебімен рыноктық экономика  талаптарына сәйкес бәсекеге қабілетті білікті жұмысшылар мен мамандар даярлау болып табылады.
Бастауыш және орта кәсіптік білім беру жүйесінің міндеттері болып табылатындар:
- жас азаматтардың ерте кәсіптік даярлық, жалпы орта білімді нарядын алу;
- негізгі мектеп бітірушілердің (9 сыныпты) басым көпшілігінің кәсіптік мектептерде (лицейлерде) және колледждерде жалғастыру мүмкіндіктерін қамтамасыз ету;
- еңбек рыногында талап ететін, оның ішінде шағын бизнес саласында да, жоғары разрядты, класты және санатты білікті жұмысшылар мен мамандар даярлауды жүзеге асыру;
Жоғарғы кәсіптік білім беру . Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім беру жүйесінің негізгі мақсаты оның ғаламдану, әлемде білім беру кеңестігіне кіру есебімен рыноктың экономика жағдайында оның сапалы қайта  құрылуын қамтамасыз ету болып табылады.
Алға қойылған мақсаттарға жету үшін мына міндеттерді шешу қарастырылады:
- білікті кадрларына облыс экономикасының қажеттілігіне сәйкес мамандар даярлау;
- қазіргі заманғы технология бойынша жұмыс істейтін кәсіпорындар базасында студенттердің өндірістік тәжірибеден өтуі мен зертханалық және тәжірибелік оқулар, оқу ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру мәселелерін шешу;
- жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білімді мамандар даярлау құрылымы мен сапасын жетілдіру.
Білім беру жүйесін ақпараттандыру . Білім беру жүйесін ақпараттандырудың негізгі мақсаты білім берудің барлық деңгейіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологияларды енгізу, сондай-ақ әлемнің білім беру кеңістігіндегі интеграция арқылы білім беру сапасын арттыру болып табылады.
Білім беру жүйесін ақпараттандыру міндеттері болып табылатындар:
- білім беру жүйесінің ақпараттық-коммуникациялық желісін құру.
Алға қойылған мақсаттарға жету және міндеттерді шешу жолдары.
Мектепке дейінгі тәрбие және оқу. Жаңа мектепке дейінгі ұйымдарды қалпына келтіру мен ашу, оның ішінде ауылда, олардың материалдық базасын нығайту бойынша шаралар қабылданатын болады. Соңғы жылдары МБҰ балалар контингентінің өсу қарқыны, негізінен Ақтау қаласы мен Жаңаөзен қаласы, байқалады, бұл жаңа ұйымдар ашуды қажет етеді.
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен қарастырылатындар:

В настоящее время в рамках вышеизложенной программы к сети Интернет подключены 81 школа области. На базе ГКП «Региональный центр научно-технического обучения» прошли 4-х этапную курсовую подготовку 159 учителей информатики.
Проблемы в сфере образования:
- слабая обеспеченность  детскими  дошкольными организациями;
- переуплотненность  общеобразовательных школ;
- слабая материальная база сельских школ;
- недостаточное бюджетное финансирование подготовки рабочих кадров и специалистов среднего звена в профессиональных школах и колледжах.
2. ПЕРСПЕКТИВЫ: 2004-2006 годы
Цели и задачи
В области дошкольного воспитания и обучения.  В 2004-2006 годах главной целью в системе дошкольного воспитания и обучения станет увеличение охвата детей дошкольного возраста дошкольным воспитанием, обеспечение обязательной и бесплатной предшкольной подготовки пяти (шести)-летних детей.
Основными задачами в области дошкольного воспитания определены:
- расширение сети дошкольных организаций;
- развитие и укрепление материально-технической базы дошкольных организаций;
- повышение квалификации педагогических работников дошкольного воспитания.
Среднего общего образования.  Главной целью в системе среднего общего образования является обеспечение получения населением гарантированного среднего образования, полного охвата детей школьного возраста всеобщим обязательным средним образованием, повышение качества обучения.
Предусматривается решение следующих основных задач:
- обеспечение доступности среднего общего образования всем слоям населения;
- доведение сети среднего общего образования до гарантированного норматива;
- строительство и расширение сети дневных общеобразовательных школ;
- укрепление материально-технической и учебно-материальной базы организаций среднего общего образования.
Начального и среднего профессионального образования.  Основной целью системы начального и среднего профессионального образования является подготовка конкурентоспособных квалифицированных рабочих и специалистов в соответствии с требованиями рыночной экономики, с учетом потребностей общества, личности и отдельных социальных групп.
Задачами системы начального и среднего профессионального образования являются:
- получение молодыми гражданами ранней профессиональной подготовки, наряду с общим средним образованием;
- обеспечение подавляющего большинства выпускников основных школ (9 классов) возможностью продолжения обучения в профессиональных школах (лицеях) и колледжах;
- осуществление подготовки квалифицированных рабочих и специалистов высоких разрядов, классов и категорий, которые востребованы на рынке труда, в том числе и в сфере малого бизнеса.
Высшего профессионального образования.  Основной целью в системе высшего и послевузовского профессионального образования является обеспечение качественного ее преобразования в условиях рыночной экономики с учетом ее глобализации, вхождением в мировое образовательное пространство.
Для достижения поставленной цели предусматривается решение следующих задач:
- подготовка специалистов в соответствии с потребностями экономики области в квалифицированных трудовых кадрах;
- решение вопросов прохождения студентами производственной практики и организации лабораторных и практических занятий, учебной научно-исследовательской работы на базе предприятий, работающих по современным технологиям;
- совершенствование структуры и качества подготовки специалистов с высшим и послевузовским профессиональным образованием.
Информатизация системы образования.  Основной целью информатизации системы образования является повышение качества образования посредством внедрения информационно-коммуникационных технологий в обучение на всех уровнях образования, а также интеграция в мировое образовательное пространство.
Задачами информатизации системы образования являются:
- создание информационно-коммуникационной сети системы образования.
Пути достижения поставленных целей и решения задач
Дошкольное воспитание и обучение.  Будут приняты меры по восстановлению и открытию новых дошкольных организаций, в том числе на селе, укреплению их материальной базы.  В последние годы, наблюдается тенденция роста контингента детей в ДДО особенно в г.Актау и г.Жанаозен, что требует открытия новых организаций.

2004 жылы Ақтау қаласында 220 орындық балалар  бақшасын және Қарақия ауданы Жетібай кентінде 50 орындық балалар бақшасын қалпына келтіру, 2005 жылы Жаңаөзен қаласында 140 орынды МБҰ ашу және Қарақия ауданы Сенек селосында 50 орынды балалар бақшасын қалпына келтіру, 2006 жылы Ақтау қаласында 220 орынды тағы бір МБҰ ашу. Маңызды назар сапалы мектепке дейінгі білім беру бағдарламасына балалардың қол жетілімін, мектепке дейінгі ұйымдар базасында баллдықпен мектепалды даярлауды ұйымдастыруды қамтамасыз етуге бөлінетін болады. Барлық ашылатын балалар бақшасында мектепалды даярлық ұйымдастырылатын болады. Мектепке дейінгі ұйымдардың педагогикалық  қызметкерлерінің біліктілігін көтеру институты  базасында курстық даярлық пен қайта даярлаудан өтуі қамтамасыз етілетін болады.
Жалпы орта білім беру . Айырықша назар ауылдық мектептерге бөлінетін болады. "Ауыл мектебі" Мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар Жоспары іске асырылатын болады, бұл ауылдық білім беру ұйымдарының жұмысын жақсартуды олардың орнықты дамуын, материалдық-техникалық  базасын нығайтуды, сондай-ақ кадр әлеуетін қамтамасыз етеді.
Бүгінде облыс бойынша  оқушы орындарымен қамтамасыз етілуі 86,4% құрайтынын есепке алсақ, мектеп желілерін кеңейту негізінен Ақтау қаласы мен Жаңаөзен қаласы және кепілдікті нормативтерге сәйкес ауылдық елді мекендерде жаңа  мектеп ашу бойынша шаралар қабылданатын болады.
2004-2006 жылдары барлығы жалпы орта білім беретін мектептер  желісін 6 бірлікке ұлғайту жоспарлануда.
Білім беру ұйымдары үшін жаңа мектептер құрылысын салу және ашу есебінен қазіргі заманғы типтік ғимараттар санын өсіру жоспарлануда: 2004 жылы - Жаңаөзен қаласынан 850 орынды орта мектеп және Маңғыстау ауданы Тұщыбек селосында жергілікті бюджет қаражаты есебінен 50 орынды бастауыш мектеп, тікелей инвестиция есебінен Ақтау қаласынан 960 орынды орта мектеп; 2005 жылы Ақтау қаласынан туберкулезбен сырқаттанатын балалар үшін облыстық санатория мектеп-интернаты және Бейнеу ауданы Бейнеу селосында жергілікті бюджет қаражаты есебінен 320 орынды орта мектеп, Бейнеу ауданы Бейнеу селосында республикалық бюджет қаражаты есебінен 240 орынды бастауыш мектеп; 2006 жылы Ақтау қаласынан даму мүмкіндіктері шектеулі балалар үшін облыстық мектеп-интернат және Жаңаөзен қаласынан жергілікті бюджет қаражаты есебінен 1200 орынды орта мектеп.
Сонымен қатар 2005 жылы Ақтау қаласында құны 475,0 млн. теңге, құрылысы 2007 жылға белгіленген, туберкулезбен ауыратын балаларға арналған облыстық санаториялық мектеп - интернат құрылсын жобалауға жергілікті бюджеттен 10,0 млн.теңге бөлу қарастырылуда.

За счет средств местного бюджета предусматривается: в 2004 году восстановление детского сада в г.Актау на 220 мест и детского сада в п.Жетыбай Каракиянского района на 50 мест, в 2005 году - открытие ДДО в г.Жанаозен на 140 мест и восстановление детского сада на 50 мест в с.Сенек Каракиянского района, в 2006 году  открытие еще одного ДДО в г.Актау на 220 мест.
Должное внимание будет уделено обеспечению доступа детей к качественным дошкольным образовательным программам, организации предшкольной подготовки преимущественно на базе дошкольных организаций. Во всех открываемых новых детских садах будет организована предшкольная подготовка. Будет обеспечено прохождение курсовой подготовки и переподготовки на базе институтов повышения квалификации педагогических работников дошкольных организаций.
Среднее общее образование.  Особое внимание будет уделено сельской школе. Будет реализовываться План мероприятий по реализации Государственной  программы «"Ауыл мектебі", что  обеспечит улучшение работы сельских организаций образования, их устойчивое развитие, укрепление материально-технической базы, а также кадрового потенциала.
Учитывая, что на сегодня обеспеченность ученическими местами по области составляет 86,4% будут приняты меры по расширению сети школ, особенно в г.Актау и г.Жанаозен и открытию новых школ в сельских населенных пунктах в соответствии с гарантированным нормативом. Всего в 2004-2006 годах планируется увеличение сети средних общеобразовательных школ на 7 единиц.
Предусматривается рост количества современных типовых зданий для организаций образования за счет строительства и открытия новых школ: в 2004 году - средней школы в г.Жанаозен на 624 места и начальной школы в с.Тущибек Мангистауского района на 50 мест за счет средств местного бюджета, средней школы в г.Актау на 960 мест за счет прямых инвестиций; в 2005 году  средней школы в с.Бейнеу Бейнеуского района на 320 мест за счет средств местного бюджета; в 2006 году  областной школы-интерната для детей с ограниченными возможностями в развитии в г.Актау и средней школы на 1200 мест в г.Жанаозен за счет местного бюджета.
Кроме того, в 2005 году предусматривается выделение из местного бюджета 10,0 млн.тенге на проектирование областной санаторной школы-интерната для детей больных туберкулезом в г.Актау стоимостью 475,0 млн.тенге, строительство которой намечено на 2007 год.

2004-2006 жылдарға арналған білім беру объектілерінің материалдық базасын жақсарту үшін жергілікті бюджет қаражаты есебінен 514,4 млн. теңге сомасына дарынды балаларға арналған облыстық мектеп -интернаттың жаңа ғимаратының, Маңғыстау кентінде (Ақтау қаласы) 585,0 млн.теңге сомасында 1200 орынды орта мектеп құрылыстарын; Қызылтөбе кентіндегі мектепке, құны 212,2 млн.теңге, 720 орынды, Ақтау қаласындағы N 28 мектепке, құны 385,0 млн.теңге, 720 орынды қосымша құрылыстарын салу жоспарланды.
Республикалық бюджет комиссиясының 24.12.2003ж. N 29 мәжіліс хаттамасы сәйкес республикалық бюджеттің мақсатты инвестициялық трансферті  есебінен 2004 жылы Маңғыстау ауданы Жыңғылды селосындағы мектеп - интернаттың 200 орынды интернат - жатақхана құрылысына 122,91 млн.теңге; 2004-2005 жылдары Қарақия ауданы Жетібай кентінде 624 орынды жаңа мектеп құрылысына жалпы құны 468,0 млн.теңге; 2006 жылы Маңғыстау ауданы Ұштаған селосында 550 орынды жаға орта мектеп құрылысына 284,0 млн.теңге қарастырылды.
Жалпы білім беретін мектептерді жаңа зертханалық және басқа да жабдықтармен кезеңмен қамтамасыз ету, жаңа ұрпақ оқулықтары мен оқу - әдістемелік әдебиеттерін енгізу, оқудың жаңашыл-әдістерін енгізу қарастырылды.
Білім берудің мемлекеттік емес секторы болашақта дамуын алады, жеке меншік мектептерде оқитындар саны артады.
Бастауыш және орта кәсіптік білім беру. Белгіленген мақатқа жету үшін қажеттер:
- мамандықтары және кәсібі бойынша бастауыш және орта кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын енгізу;
- бастауыш және орта кәсіптік білім беру ұйымдарын технологиялық үрдіс мазмұны және қазіргі заманға өндіріс жабдықтары бойынша сәйкес келетін оқулықтармен және оқу құралдарымен қамтамасыз ету;
- бастауыш және орта кәсіптік білім беруді қаржыландыру жүйесін жетілдіру;
- бастауыш және орта кәсіптік білім беру ұйымдарын ақпараттандыру.
Бастауыш кәсіптік білім беру желісін кеңейту үшін 2006 жылы Бейнеу ауданы Бейнеу селосындағы мектепаралық оқу-өндірістік комбинатын кәсіптік мектеп етіп қайта құру жоспарлануда.
Еңбек рыногы талаптарына сәйкес кәсіптік мектептер мен колледждерде бірінші кезекте экономиканың нақты секторы үшін кейінгі жылдары дамуын алатын жаңа мамандықтар енгізілетін болады.
Жоғары және жоғары орнынан кейінгі кәсіптік білім беру.
Қойылған міндеттерді шешу үшін қажеттер:
- еңбек рыногының сұранысына сәйкес мамандар даярлау -  әлеуметтік серіктестік шегінде жоғары оқу орындарын бітірушілерді жұмысқа орналастыру тетігін енгізу;
- оқытушылардың біліктілігін көтеру және қайта даярлау, сондай-ақ біріккен ғылыми зерттеу жүргізу;
- аймақтың әлеуметтік-экономикалық дамуы үшін басым маңызы бар бірқатар ғылыми жолдамалар мен мамандықтарды дамыту;
- жоғары оқу орнына кейінгі білімді беруді дамыту.
Білім беру жүйесін ақпараттандыру . Қазіргі заманғы электронды оқу басылымдарын, ақпараттық технологияларды енгізу тәжірибесі жалғасады. Білім беру ұйымдарын ақпарат құралдарымен қамтамасыз ету, аталған ақпараттық білім беру ресурстары базасын қалыптастыру бойынша шаралар  қолданатын болады.

Для улучшения материальной базы объектов образования на 2004-2006 годы планируется за счет средств местного бюджета, строительство новых зданий областной школы-интерната для одаренных детей на сумму 514,4 млн.тенге, средней школы п.Мангистау (г.Актау) на 1200 мест на сумму 585,0 млн.тенге; строительство пристроек к школе в п.Кызыл-Тюбе на 720 мест стоимостью 212,2 млн.тенге, к школе №28 г.Актау на 720 мест стоимостью 385,0 млн.тенге.
В соответствии с протоколом заседания Республиканской бюджетной комиссии №29 от 24.12.2003г. за счет целевых инвестиционных трансфертов из республиканского бюджета предусмотрено 122,91 млн.тенге - на строительство общежития-интерната на 200 мест школы-интерната в с.Жынгылды Мангистауского района в 2004 году;  468,0 млн.тенге - на строительство нового здания средней школы на 624 места в п.Жетыбай Каракиянского района общей стоимостью 468,0 млн.тенге в 2004-2005 годах; 284,0 млн.тенге  на строительство нового здания средней школы в с.Уштаган Мангистауского района на 550 мест в 2006 году.
Предусмотрено поэтапное обеспечение общеобразовательных школ новейшим лабораторным и другим оборудованием, внедрение учебников и учебно-методической литературы нового поколения, внедрение новаторских методик обучения.
Дальнейшее развитие получит негосударственный сектор образования,, увеличится количество обучающихся в частных школах.
Начальное и среднее профессиональное образование.   Для достижения установленной цели необходимо:
- внедрение государственных общеобязательных стандартов начального и профессионального образования по специальностям и профессиям;
- обеспечение организаций начального и профессионального образования учебниками и учебными пособиями, соответствующими по содержанию технологическим процессам и оборудованию современного производства;
- совершенствование системы финансирования начального и среднего профессионального образования;
- информатизация организаций начального и среднего профессионального образования.
Для расширения сети начального профессионального образования 2006 году планируется преобразовать межшкольный учебно-производственный комбинат (МУПК) в с.Бейнеу Бейнеуского района в профессиональную школу.
В соответствии с требованиями рынка труда в профшколах и колледжах будут вводится новые специальности в первую очередь для реального сектора экономики, который получит развитие в последующие годы.
Высшего и послевузовского профессионального образования.  Для решения поставленных задач необходимо:
- подготовка специалистов в соответствии со спросом на рынке труда, развитие и внедрение механизма трудоустройства выпускников высших учебных заведений в рамках социального партнерства;
- повышение квалификации и переподготовка преподавателей, а также проведение совместных научных исследований;
- развитие ряда научных направлений и специальностей, имеющих приоритетное значение для социально-экономического развития региона;
- развитие послевузовского образования.
Информатизация системы образования.   Продолжится практика внедрения современных электронных учебных изданий, информационных технологий. Будут приняты меры по обеспечению организаций образования средствами информатизации, формированию базы данных информационных образовательных ресурсов.

2004-2006 жылдары жалпы білім беретін оқушыларының дистанционалдық оқуы үшін спутниктік оқу телехабар жабдықтарын сатып алу және қондыру жоспарлануда.
Болжанатын нәтижелер.
Мектепке дейінгі тәрбие және оқу. 2004-2006 жылдары мектепалды дайындықты ұйымдастыру және мектепке дейінгі балалар ұйымдарының жұмысы жақсарады, яғни саны бұрындары жалға берілген балалар бақшасы ғимараттарын кейін қайтару және жаңасын салу есебінен 35 бірлікке дейін (2003 жылға 116,7%) кеңейеді. МБҰ-да балалар саны 7,5 мың адамға дейін артады (2003 жылға 112%).
2006 жылы мектепке дейінгі балалар ұйымдарымен атқарылатын  жұмыстар, көрсетілетін қызметтер көлемін жыл сайын 411,4 млн. теңгеге дейін  (2003 жылға 118,6%) арттыру қарастырылуда, оның ішінде бюджет қаражаты есебінен  245,2 мың. теңге (118,5%).
Жалпы орта білім беру. Жалпы орта білім беретін ұйымдар саны 2006 жылы 118 бірлікке дейін (2003 жылға 108,3%), атқарылатын жұмыстар, көрсетілетін қызметтер көлемі 3127 млн. теңгеге дейін (2003 жылға 124,8%), оның ішінде бюджет қаражаты есебінен  2985,4 млн. теңге (124,6%) өседі. Жалпы орта білім беретін ұйымдарда оқитындар саны 97,6 мың адамға дейін (2003 жылға 109,2%) өседі.
Бастауыш және орта кәсіптік білім беру. Орта кәсіптік білім беру ұйымдарының  желісі әзірге өзгеріссіз қалады, алайда, мемлекеттік тапсырыс бойынша қабылдау көлемін 2006 жылы 0,7 мың адамға дейін (2003 жылға 116,7%) және тиісінше бюджет есебінен оқитындар саны 1,9 мың адамға дейін (105,6%) ұлғаяды. Мемлекеттік колледждерде оқитындардың жалпы саны 2006 жылы 6,2 мың адамға дейін (2003 жылға 103,3%) өседі.
2006 жылы бастауыш кәсіптік білім беру ұйымдарымен атқарылатын жұмыстар, көрсетілетін қызметтер көлемі 95,0 млн. теңгеге дейін (2003 жылға 117,9%), оның ішінде білім беру қаражаты есебінен  87,3 млн. теңге (117,8%), орта кәсіптік білім беру ұйымдарымен  361,8 млн. теңгеге дейін (108,7%), оның ішінде бюджет қаражаты есебінен  171,2 млн. теңге (116,0%) ұлғаяды.
Жоғары және жоғары оқу орындарынан кейінгі кәсіптік білім беру.
2006 жылы  мемлекеттік жоғары оқу орындарындағы студенттер саны 15,8 мың адамға дейін (2003 жылға 114,5%), мемлекеттік емес жоғары оқу орындарында  5,5 мың адамға дейін (2003 жылға 131,0%).
Білім беру жүйесін ақпараттандыру. Білім беру объектілерінің  ақпарат, қазіргі заманғы ақпараттық-коммуникациялық  құралдарымен қамтамасыз  етілуі артады, бұл білім сапасын арттыруға, оқушылардың білім деңгейін  жақсартуға ықпал ететін болады.
13 тарау. Денсаулық сақтау.
1. Талдау: 2002-2003 жылдары.
2001 жылдан бастап облыста сала дамуының барлық аспектілерін қамтитын "2001-2003 жылдарға арналған денсаулық сақтау ісін жетілдіру" Аймақтық бағдарламасы қабылданды және іске асырылуда. 2002 жылы бағдарламаға сәйкес облыс бюджетінен денсаулық сақтауға 2786 млн. теңге (2001 жылғы 121,8%) бөлінді, оның ішінде медициналық жабдықтар мен керек-жарақтар сатып алуға 270 млн. теңге, балаларды, ауыл тұрғындары мен әскери контингентіне алдын ала тексеру жүргізуге 57 млн. теңге бөлінді. Шұғыл және қауырт медициналық көмек көрсету мәселесін жедел шешу үшін 5 бірлік санитарлық автокөлік, сондай-ақ ЭКГ, УЗИ аппараттарын сатып алынды. Республикалық қайырымдылық акциясы шегінде перзентхана үйін қолдау бойынша демеушілік қаражаттарына жаңа УЗИ аппараты сатып алынды, 2002 жылы МСК (алғашқы медициналық-санитарлық көмек) 35 объектісінен 15 объектіге күрделі жөндеу аяқталды, 20 объектіге ағымдағы жөндеу жүргізілді. Облыстың наркологиялық диспансерде 20 төсектік жасөспірімдер бөлімшесін ашу үшін 3,8 млн. теңге сомасына күрделі жөндеу жүргізілді. Облыстық туберкулезге қарсы диспансерде емдеу корпусын жөндеу аяқталып, оған 25,4 млн. теңге бөлініп игерілді.

В 2004-2006 годы планируется приобретение и установка оборудования спутникового учебного телевидения для дистанционного обучения учащихся общеобразовательных школ.
Прогнозируемые результаты
Дошкольное воспитание и обучение.  В 2004-2006 годы улучшится организация предшкольной подготовки и работа детских дошкольных организаций, число которых расширится их до 35 единиц (116,7% к 2003г.) за счет возврата ранее переданных в аренду зданий детских садов и строительства новых. Численность детей в ДДО увеличится до 7,5 тыс.человек (112% к 2003г.).
Предусматривается ежегодное увеличение объема выполняемых работ, услуг детскими дошкольными организациями до 411,4 млн.тенге в 2006 году (118,6% к 2003г.), в том числе за счет средств бюджета 245,2 млн.тенге (118,5%).
Среднее общее образование.  Количество организаций среднего общего образования возрастет к 2006 году до 118 единиц (108,3% к 2003 году), объем выполняемых ими работ и услуг - до 3127 млн. тенге (124,8% к 2003г.), в том числе за счет средств бюджета 2985,4 млн.тенге (124,6%). Численность учащихся в организациях среднего общего образования возрастет до 97,6 тыс. человек (109,2% к 2003г.).
Начальное и среднее профессиональное образование.  Сеть организаций среднего профессионального образования останется пока без изменения, однако, увеличиться объем приема по госзаказу до 0,7 тыс.чел. в 2006г. (116,7% к 2003г.) и соответственно количество обучающихся за счет бюджета - до 1,9 тыс.чел. (105,6%). Общее число обучающихся в государственных колледжах возрастет до 6,2 тыс.чел. в 2006 году (103,3% к 2003г.).
В 2006 году объем выполняемых работ, услуг организациями начального профессионального образования увеличится до 95,0 млн.тенге (117,9% к 2003г.), в том числе за счет средств бюджета 87,3 млн.тенге (117,8%), организациями среднего профессионального образования до 361,8 млн.тенге (108,7%), в том числе за счет средств бюджета 171,2 млн.тенге (116,0%).
Высшее и послевузовское профессиональное образование.  Количество студентов в государственных вузах в 2006 году возрастет до 15,8 тыс.чел. (114,5% к 2003 г.), в негосударственных вузах - до 5,5 тыс.чел. (131,0% к 2003 г.).
Информатизация системы образования.  Повысится обеспеченность объектов образования средствами информатизации, современными информационно-коммуникационными, что будет способствовать повышению качества образования, улучшению уровня знаний учащихся.
Глава 13. Здравоохранение
1. АНАЛИЗ: 2002-2003 годы
С 2001 года в области приняты и реализуются региональные программы «"Совершенствование здравоохранения на 2001-2003 годы", охватывающие все аспекты развития отрасли. В соответствии с программой в 2002 году из бюджета области на здравоохранение было выделено 2786 млн.тенге (121,8% к 2001 г.), в том числе на приобретение медицинского оборудования и инвентаря - 270 млн.тенге, на проведение профосмотра детей, сельских жителей и воинского контингента - 57 млн.тенге. Для оперативного решения вопросов оказания экстренной и неотложной медицинской помощи приобретены 5 единиц санитарного автотранспорта, а также ЭКГ, УЗИ-аппараты. В рамках республиканской благотворительной акции по поддержке родильных домов на спонсорские средства приобретен новый УЗИ-аппарат.
В 2002 году из 35 объектов ПМСП (Первичной медико-санитарной помощи) завершен капитальный ремонт 15 объектов, произведен текущий ремонт 20 объектов. Проведен капитальный ремонт в Областном наркологическом диспансере для открытия подросткового отделения на 20 коек, на сумму 3,8 млн.тенге. В Областном противотуберкулезном диспансере завершен ремонт лечебного корпуса, на что выделено и освоено 25,4 млн.тенге.

Сырқаттарды емдеуде облыстың емдеу мекемелерінің дәрі-дәрмек жабдықтарымен қамтамасыз етілуі маңызды орын алады. Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңына сәйкес дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету, негізінен ашық конкурстар өткізу жолымен өткізіледі, 2002 жылы медициналық ұйымдар үшін 456,7 млн. теңге сомасында дәрі-дәрмектерге мемлекеттік сатып алулар өткізілді. Диабетке қарсы құралдар сатып алуға республикалық бюджеттен 6,0 млн. теңге, жергілікті бюджеттен 9,0 млн. теңге бөлінді. Туберкулезге қарсы аспаптар сатып алуға: республикалық бюджеттен 9,8 млн. теңге 9,2 млн. теңге бөлінді.
Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігімен ауыратындар үшін диализаторлар атып алуға 1,4 млн. теңге жұмсалды, сондай-ақ 13 млн. теңге сомасына азаматтардың жекелеген санаттары үшін дәрі-дәрмек аспаптары сатып алынды.
5 жасқа дейінгі балалар мен жүкті әйелдер үшін анемияға қарсы бағдарлама бойынша дәрі-дәрмектер сатып алуға 2,5 млн. теңге бөлінді, ал балалардың арнайы тамағын сатып алуға бюджеттен 14 млн. теңге бөлінді және жұмсалды.
2002 жылы емдеу ұйымдарының саны Маңғыстау ауданы, Жыңғылды селосындағы ауылдық дәрігерлік амбулатория мен Ақтөбе АДА ауылдық участкелік аурухана (АУА) болып қайта құрылуы нәтижесінде 2 бірлікке ұлғайды. Ауруханалар саны 2002 жылы 34 бірлік, оның ішінде мемлекеттік 32 (29-облыстық денсаулық сақтау басқармасы бойынша, 3 - ведомстволық) жеке меншік 2 бірлік құрады.
Дербес емханалар саны жоғарыда айтылған 2 АДА-ның учаскелік аурухана болып құрылуына есебінен азайды және 49 бірлік, оның ішінде мемлекеттік 25 (23 облыстық денсаулық сақтау басқармасы бойынша, 2 - ведомстволық), жеке меншік 24 бірлік (медициналық кабинеттер кіреді) құрады. АДА саны тиісінше 2 бірлікке кеміп, 14 бірлік, оның ішінде 11-мемлекеттік, 3 жеке меншік құрады.
Фельдшерлік-акушерлік пункттер саны (ФАП)  өзгеріссіз қалды  11 бірлік, алайда Ақтау қаласының  Баянды селосы мен Бірлік селосында фельдшерлік пункттер (ФП) және Маңғыстау ауданы Тұщыбек селосында ФП ашылды.
2002 жылы емдеу төсекорын саны облыс бойынша  3032 төсекорынды құрады, 10 мың тұрған халықтың төсекорынмен қамтылуы орташа республикалық көрсеткіш  65,0 орнына 91,0 құрады.
2002 жылы дәріхана мекемелерінің жалпы саны 162 бірлікті (2001 жылға 101,2%) құрады, одан тек 5  мемлекеттік, 157  жеке меншік. Облыс бойынша дәрігерлер саны 1211 адам (2001 жылға 103,4%) орта медициналық қызметкерлер 3051 адам (2001 жылға 104,5%) құрады, 10 мың тұрғын халықтың дәрігерлермен қамтылуы 36,3 орта медициналық қызметкерлер  - 91,5 құрады. Облыс бойынша дәрігерлермен  және медбикелермен қамтылуы, негізінен Ақтау қаласы, орташа Республикалық көрсеткішті (дәрігерлермен  29,2, медбикелермен  65,5) едәуір өсіреді,       алайда селолық аудандарда медицина кадрларының жетіспеушілігі  байқалады.

Важное место в лечении пациентов занимает обеспеченность лекарственными средствами лечебных организаций области. В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О государственных закупках" лекарственное обеспечение проводится в основном путем проведения открытых конкурсов, в 2002 году проведено госзакупок медикаментов для медорганизаций на сумму 456,7 млн.тенге. На приобретение противодиабетических средств из республиканского бюджета выделено 6,0 млн.тенге, из местного бюджета 9,0 млн.тенге. На приобретение противотуберкулезных препаратов: из республиканского бюджета выделено 9,8 млн.тенге., из местного бюджета 9,2 млн.тенге.
На приобретение диализаторов для больных с хронической почечной недостаточностью использовано 1,4 млн.тенге, а также закуплено на сумму 13 млн.тенге лекарственных препаратов для отдельных категорий граждан. На приобретение медикаментов по антианемической программе для детей до 5 лет и беременным женщинам выделено 2,5 млн.тенге, а на закупку детского специального питания из бюджета выделено и использовано 14 млн.тенге.
В 2002 году количество больничных организаций увеличилось на 2 единицы в результате преобразования сельской врачебной амбулатории (СВА) в с.Жынгылды и Актюбинской СВА Мангистауского района в сельские участковые больницы (СУБ). Число больниц составило в 2002 году 34 единиц, в том числе государственных 32 (29 по областному управлению здравоохранения, 3 ведомственные), частных 2 единицы.
Количество самостоятельных поликлиник уменьшилось за счет преобразования 2-х вышеуказанных СВА в участковые больницы и составило 49 единиц, в том числе государственные 25 (23 - по областному управлению здравоохранения, 2 - ведомственные), частных 24 единиц (включая медицинские кабинеты). Количество СВА соответственно уменьшилось на 2 единицы и составило 14 единиц, в том числе 11 государственных, 3 частных.
Число фельдшерско-акушерских пунктов (ФАПов) осталась без изменений 11 единиц, однако открылись фельдшерские пункты (ФП) в п.Баянды и п.Бирлик Актауской горадминистрации, и ФП в с.Тущибек Мангистауского района.
В 2002 году число больничных коек по области составило 3032 коек, обеспеченность койками на 10 тысяч населения - 91,0 при среднереспубликанском показателе 65,0.
В 2002 году общее число аптечных учреждений составило 162 единицы (101,2% к 2001г.), из них только 5 государственные, 157 частные. Численность врачей по области составила 1211 человек (103,0% к 2001г.), среднего медицинского персонала 3051 человек (104,5% к 2001г.), обеспеченность врачами на 10 тысяч населения составила 36,3, средним медицинским персоналом 91,5. Обеспеченность врачами и медсестрами по области, особенно в г.Актау, значительно превышает среднереспубликанские показатели (врачами 29,2, медсестрами 65,5), однако в сельских районах наблюдается недостаток медицинских кадров.

2003 жылы бағалау бойынша денсаулық сақтауды дамытуға жергілікті бюджет шығысы 2594 теңге құрады. Медицина ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту үшін  қымбат бағалы медициналық жабдықтар, аппараттар, санитарлық автокөліктер сатып алуға 250 млн. теңгеден астам, күрделі және ағымдағы жөндеу жүргізуге  320 млн. теңгеден артық қаражат қаралды.
2003 жылғы бағалау бойынша ФАП мен ФП саны өзгеріссіз қалады. Емдеу ұйымдарының саны Қызылсай кентіндегі (Жаңаөзен қаласы) ауылдық дәрігерлік  амбулаторияның (АДА) ауылдың учаскелік  аурухана (АУА) болып қайта құрылуы нәтижесінде 1 бірлікке ұлғаяды және 35 бірлік (2002 жылға 102,9%), оның ішінде  мемлекеттік  33 бірлік (103,0%) құрайды. Тиісінше АДА мен дербес амбулаториялық емханалық ұйымдар саны 1 бірлікке төмендейді.
2003 жылы жеке меншік дәріхана ұйымдарының саны төмендейді және бар заттарға және рұқсатының әрекет ету мерзіміне тиянақты тексеру жүргізу нәтижесінде 138 бірлік (2002 жылға 87,9%) құрайды. Дәріхана ұйымдарының жалпы саны тиісінше 143 бірлікке дейін  (2002 жылға 88,3%) азаяды.
2003 жылы облыс бойынша емдеу төсекорны саны облыстық туберкулезге қарсы диспансердің төсекорын қуатының 40 төсекке ұлғаюның облыстық наркологиялық диспансердің 20 төсекке, мамандандырылған емдеу- алдын алу мекемесінің 25 төсекке кеңеюінен Қызылсай АУА 10 төсекке өсуінен 95 бірлікке артады деп күтілуде. Облыс бойынша емделу төсекорнының саны 3127 бірлік (2002 жылы 117,1%) құрайды.
"2001-2003 жылдарға арналған бала мен ана өлімін азайту" Аймақтық бағдарламасы шеңберінде 2003 жылы негізгі  блокты санитарлық қайта жасақтау мезгілінде босанушыларды уақытша орналастыру үшін қажетті облыстық перзентхананың екінші блогының құрылысын аяқтау жоспарлануда.
Денсаулық сақтау саласындағы проблемалар:
- ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарының қазіргі заманғы медициналық жабдықтармен әлсіз жарақтануы;
- ауылдық емдеу-алдын алу ұйымдарында (АЕАҰ) дәрігерлермен  және орта медициналық қызметкерлермен толықтырылмауы, бұл бюджеттік сала қызметкерлері үшін тұрғын үйдің болмауымен және жас мамандардың ауылдық жерлерде жұмыс істеуге ықыласы болмауымен түсіндіріледі;
- әлеуметтік  маңызды сырқаттармен, атап айтқанда туберкулезбен (2002 жылы 100 мың адамға 236,0) науқастану жоғары деңгейде қалады.
2. Келешегі: 2004-2006 жылдары.
Мақсаттары мен міндеттері.
Мақсаты  сырқаттану деңгейін азайту және медициналық және дәрі  дәрмек қызметтерінің сапасы мен қол жетімділігін арттыру есебінен тұрғын халықтың денсаулық жағдайын жақсарту ауылдық денсаулық сақтау ісін басымдылықпен дамыту, саланы- қаржыландыру тетігін жетілдіру.
Мақсатқа жету мынадай міндеттерді шешуге ықпал етеді:
- тұрғын халыққа медициналық көмектің тегін көлемін кепілдікті заңнамамен орындалуын қамтамасыз ету;
- алғашқы медициналық  санитарлық көмек түрлерін, айырықша ауылдық жерлерде, сондай-ақ медициналық көмектің жаңа ұйымдастыру нысандарын басымдықпен дамыту;
- әлеуметтік  маңызды сырқаттармен науқастануды  азайту;
- санитарлық-эпидемиологиялық қолайлықты қамтамасыз ету;
- тұрғын халыққа медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыруды жетілдіру;
- салауатты өмір салтын насихаттау жөніндегі іс-шараларды жандандыру, нашақорлықпен күресті күшейту.
Алға қойылған міндеттерге жету жолдары.
Денсаулық сақтау объектілерінің материалдық-техникалық базасын жақсарту және кадрлармен толықтыру арқылы алғашқы медициналық  санитарлық көмек жүйесін болашақта дамыту және нығайту жөніндегі кадрлар, бірінші кезекте ауылдық жерлерді, қарастырылады.
Тұрғындардың әлеуметтік-маңызды аурулармен сырқаттануын, мүгедектенуі мен өлуін (негізінен балаларда) азайту, тұрғындардың репродуктивтік денсаулығын жақсарту; тұрғын халықтың медициналық және дәрі-дәрмекпен қызмет көрсету сапасын жақсарту; Бүкіл дүниежүзілік денсаулық ұйымдарымен ұсынылған аурудың диагностикасы мен емдеудің жаңа қазіргі заманы әдістерін енгізу бойынша шаралар қабылданатын болады.

В 2003 году расходы местного бюджета на развитие здравоохранения по оценке составят 2594 млн.тенге. Для укрепления материально-технической базы медорганизаций предусмотрено на приобретение дорогостоящего медоборудования, аппаратуры, санавтотранспорта более 250 млн.тенге, на проведение капитального и текущего ремонта более 320 млн.тенге.
По оценке в 2003 году число ФАПов и ФП останется без изменений. Число больничных организаций увеличится на 1 единицу в результате преобразования сельской врачебной амбулатории (СВА) в п.Кызыл-Сай (г.Жанаозен) в сельскую участковую больницу (СУБ) и составит 35 единиц (102,9% к 2002г.), в том числе государственные 33 единицы (103,0%). Соответственно число СВА и самостоятельных амбулаторно-поликлинических организаций уменьшается на 1 единицу.
В 2003 году количество частных аптечных организаций уменьшится и составит 138 единиц (87,9% к 2002г.) в результате проведения тщательной проверки на предмет наличия и срока действия лицензий. Общее число аптечных организаций соответственно уменьшится до 143 единиц (88,3% к 2002г.)
В 2003 году ожидается увеличение числа больничных коек по области на 95 единиц за, увеличения коечной мощности областного противотуберкулезного диспансера на 40 коек, расширения Областного наркологического диспансера на 20 коек, Специализированного лечебно-профилактического учреждения на 25 коек, развертывания 10 коек в СУБ п.Кызыл-Сай. Число больничных коек по области составит 3127 единиц (117,1% к 2002 г.).
В рамках региональной программы "Снижение младенческой и материнской смертности на 2001-2003 годы" в 2003 году планируется завершить строительство второго блока областного родильного дома, необходимого для временного размещения рожениц во время санитарной обработки основного блока.
Проблемы в сфере здравоохранения:
- слабая оснащенность сельских организаций здравоохранения современным медицинским оборудованием;
- неукомплектованность врачами и средним медицинским персоналом в сельских лечебно-профилактических организациях (СЛПО), что объясняется отсутствием жилья для работников бюджетной сферы и нежеланием молодых специалистов работать в сельской местности;
- остается высоким уровень заболеваемости социально-значимыми болезнями, в частности туберкулезом (236,0 на 100 тыс. человек за 2002 год).
2. ПЕРСПЕКТИВЫ: 2004-2006 годы
Цели и задачи
Цель снижение уровня заболеваемости и улучшение состояния здоровья населения за счет повышения качества и доступности медицинских и лекарственных услуг, приоритетное развитие сельского здравоохранения, совершенствования механизмов финансирования отрасли.
Достижению цели будет способствовать решение следующих задач:
- обеспечение выполнения гарантированного законодательством бесплатного объема медицинской помощи населению;
- приоритетное развитие первичных медико-санитарных видов помощи, особенно в сельской местности, а также новых организационных форм медицинской помощи;
- снижение заболеваемости социально-значимыми болезнями;
- обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия;
- совершенствование организации и финансирования медицинского обслуживания населения;
- активизация мероприятий по пропаганде здорового образа жизни, усиление борьбы с наркоманией.
Пути достижения поставленных задач
Предусматриваются меры по дальнейшему развитию и укреплению системы первичной медико-санитарной помощи посредством улучшения материально-технической базы и комплектация кадрами объектов здравоохранения, в первую очередь в сельской местности.
Будут приняты меры по снижению заболеваемости социально-значимыми болезнями, инвалидизации и смертности населения, в особенности детской; улучшению репродуктивного здоровья населения; улучшению качества медицинского и лекарственного обслуживания населения; внедрению новых современных методик диагностики и лечения болезней, рекомендованных Всемирной организацией здравоохранения.

Осы мезетте әзірленіп жатырған Аймақтық бағдарламалар: "2003-2005 жылдарға арналған диабет", "Маңғыстау облысының мектеп және жасөсіпірім жастағы балаларын, әскерге шақыруға дейінгі жастарды сауықтыру және ақтап алудың 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы", "Маңғыстау облысында 2004-2006 жылдарға арналған туберкулезбен күресті күшейту", "2004-2006 жылдарға арналған ана мен бала денсаулығын қорғау" іске асырылатын болады.
Тұрғын халықты алдын ала тексеру жүргізу, үнемі диспансерлеу және медициналық сауықтыру, бірінші кезекте балалар мен фертилді жастағы әйелдер, тәжірибесі жалғасады.
Тұрғындардың кең тобын дәрі-дәрмек құралдарының сапасы мен қол жетімділігін жақсарту жөнінде, алдын алу және денсаулықты нығайту бойынша бағдарламаны болашақта іске асыру, салауатты өмір салтын насихаттау бойынша шаралар қабылданатын болады.
Халыққа алғашқы медициналық-санитарлық көмекті жетілдіру және кеңейту мақсатында  2004 жылы Ақтау  қалалық әкімшілігінің Баянды селосындағы ФП-ті ФАП етіп  өзгерту, 2006 жылы  Ақтау қалалық әкімшілігінің Маңғыстау  кентінде емхана және Қарақия ауданы Бостан селосында мемлекеттік АДА ашу, Түпқараған ауданы Тельман селосында ФАП ашу қарастырылуда.
Ауылдық медициналық-санитарлық көмек ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту жоспарында ауылдық жерлерде 2004-2006 жылдарда жергілікті бюджет қаражаты есебінен Қарақия ауданы Жетібай кентінде 151,6 млн. теңге сомасында ауысымында 150 келушіге арналған аудандық емхана Маңғыстау ауданы Ақшымырау селосында 15,0 млн. теңгеге медицина қызметкерлеріне арналған тұрғын үйімен қоса фельдшерлік-акушерлік пункт, Маңғыстау кентінде (Ақтау қаласы) 150,0 млн. теңгеге емхана ғимараты құрылыстарын салу жоспарланды.
Республикалық бюджет қаражаты есебінен Маңғыстау ауданы Шетпе селосында 213,7 млн. теңге сомасында 50 төсектік аудандық туберкулез аурухана құрылысын салу, 2006 жылы  Қарақия ауданы Жетібай кентінде 452,0 млн. теңге сомасында аудандық аурухана және Түпқараған ауданы Форт-Шевченко қаласында 30 төсектік туберкулез ауруханасы құрылыстарын салу қаралды. Жоғарыда айтылған объектілер үшін жаңа ғимарат құрылыстарын салу қажет, себебі ескі ғимараттары апатты жағдайға жатады және күрделі жөндеуге келмейді.
2004 жылы емделу төсекорны санын облыс бойынша сауықтыру орталығының 100 төсегі, облыстық перзентхананың төсекорындық қуатының 40 төсекке, облыстық тубдиспансердің 20 төсекке, облыстық онкологиялық диспансердің 10 төсекке, Маңғыстау облыстық аурухананың 40 төсекке, Бейнеу ОАА 10 төсекке өсуі есебінен 220 бірлікке; 2005 жылы сауықтыру орталығы кеңейту есебінен 20 төсекке; 2006 жылы  Маңғыстау кентіндегі аурухананың төсекорындық қуатын 20 төсекке арттыру және Жаңаөзен ОҚА 50 төсекке кеңейту есебінен 70 төсекке өсіруді жоспарлаймыз.
Ауылдық жерлерде денсаулық сақтау ұйымдарын медицина кадрларымен толықтыруға көп көңіл бөлінетін болады.  Кәсіби қызметі үшін жағдайын жақсарту, медицина қызметкерлеріне арнап тұрғын үй құрылысын салу, әлеуметтік жеңілдіктерді арттыру жоспарлануда.
Туберкулезбен күрес жоспарында туберкулезге қарсы қызмет реформасы, диагностика, алдын алу және емдеудің тиімді пайдалы әдістерін енгізу жөніндегі жұмыстар жалғасатын болады.
Болжанатын нәтижелер.
Денсаулық сақтау объектілерінің материалдық-техникалық базасы күрделі жөндеу жүргізу және жаңа ғимарат құрылысын салу, қазіргі заманғы медициналық жабдықтармен, санитарлық автокөлікпен жарақтандыру есебінен нығаяды. Денсаулық сақтау ұйымдарын кәсіби кадрлармен қамтамасыз ету, негізінен ауылдық деңгейі артады.

Будут реализованы разрабатываемые в настоящий момент региональные программы: «"Диабет на 2003-2005 годы", «"Программа оздоровления и реабилитации детей школьного и подросткового возраста", Допризывной молодежи Мангистауской области на 2003-2005 годы», «"Усиление борьбы с туберкулезом в Мангистауской области на 2004-2006 годы","Охрана здоровья матери и ребенка 2004-2006 годы".
Продолжится практика проведения профилактических осмотров, постоянной диспансеризации и медицинской реабилитации населения, в первую очередь детей и женщин фертильного возраста.
Будут приняты меры по улучшению качества и доступности лекарственных средств широким слоям населения, в особенности в сельской местности, по дальнейшей реализации программ по профилактике и укреплению здоровья, пропаганде здорового образа жизни.
В целях совершенствования и расширения сети первичной медико-санитарной помощи населению в 2004 году предусматривается преобразование ФП в п.Баянды Актауской горадминистрации в ФАП, в 2006 году - открытие поликлиники в п.Мангистау Актауской горадминистрации и государственной СВА в с.Бостан Каракиянского района, открытие ФАП в с.Тельман Тупкараганского района.
В плане укрепления материально-технической базы организаций первичной медико-санитарной помощи в сельской местности планируется в 2004-2006 годах за счет средств местного бюджета строительство районной поликлиники на 150 посещений в смену в п.Жетыбай Каракиянского района на сумму 151,6 млн.тенге, фельдшерско-акушерского пункта с жильем для медработника в с.Акшимрау Мангистауского района на 45,0 млн.тенге, здания поликлиники п.Мангистау (г.Актау) на 150,0 млн.тенге.
За счет средств республиканского бюджета предусмотрено строительство  на 2004-2005 годы - райтуббольницы на 50 коек в с.Шетпе Мангистауского района на сумму 213,7 млн.тенге, после 2008 года - строительство районной больницы в п.Жетыбай Каракиянского района на сумму 452,0 млн.тенге и туберкулезной больницы на 30 коек в г.Форт-Шевченко Тупкараганского района на сумму 336,9 млн.тенге. Строительство новых зданий для вышеуказанных объектов необходимо, так как старые помещения находятся в аварийном состоянии и не подлежат капремонту.
В 2004 году планируем рост числа больничных коек по области на 220 единиц за счет 100 коек Центра реабилитации, увеличения коечной мощности Областного роддома на 40 коек, областного тубдиспансера на 20 коек, Областного онкологического диспансера на 10 коек, Мангистауской областной больницы - на 40 коек, Бейнеуской ЦРБ на 10 коек; в 2005 году на 20 коек за счет расширения Центра реабилитации, в 2006 году - на 70 коек за счет увеличения коечной мощности больницы п.Мангистау на 20 коек и расширения Жанаозенской ЦРБ на 50 коек.
Больше внимания будет уделено комплектации медицинскими кадрами организаций здравоохранения в сельской местности. Планируется улучшение условий для профессиональной деятельности, строительство жилья для медработников, увеличение социальных льгот.
В плане борьбы с туберкулезом будет продолжена работа по реформе противотуберкулезной службы, внедрению эффективных, рентабельных методов диагностики, профилактики и лечения.
Прогнозируемые результаты
Укрепится материально-техническая база объектов здравоохранения за счет проведения капитального ремонта и строительства новых зданий, оснащения современным медицинским оборудованием, санитарным автотранспортом. Повысится уровень обеспечения организаций здравоохранения профессиональными кадрами, в особенности сельских.

2006 жылы дербес амбулаториялық-емханалық ұйымдар саны 53 бірлік (2003 жылға 110,4%), оның ішінде мемлекеттік - 26 бірлік (2003 жылға 108,3%) құрайды, ФАП саны 13 бірлікке дейін (2003 жылға - 118,2%) өседі.
2006 жылы емдеу ұйымдарының саны 36 бірлік (2003 жылға 102,9%), емделу төсекорны облыс бойынша 3752 (2003 жылға 120,4%) құрайды, төсекорынмен қамтылу 2006 жылы 10 мың тұрғынға 99,7-ге дейін өседі.
Жаңа денсаулық сақтау ұйымдарының қосылуымен және бұрын кеңейту медициналық кадрге қажеттілікті өсіреді. 2006 жылы дәрігерлер саны 1396 адамға дейін (2003 жылға 108,7%), орта медқызметкерлер 4128 адамға дейін (2003 жылға 107,8%) артады. Тиісінше дәрігерлермен ауылдық жерлерде, артып, 2006 жылы тиісінше 10 мың тұрғынға 37,1 және 109,7 құрайды.
Дәріхана ұйымдарының саны 2006 жылға 153 бірлікке (2003 жылы 107,0%) өседі. Денсаулық сақтаудың жеке меншік секторы болашақта дамуын алады.
14 тарау. Мәдениет, туризм және спорт.
Талдау: 2002-2003 жылдары.
Мәдениет. 2002 жылы мәдениетті дамытуға жергілікті бюджет шығыны 345,9 млн.теңге құрады, оның ішінде құрылыста 11,6 млн. теңге, одан облыстық филармонияның екі қабатты қосымша құрылысын аяқтауға 4,5 млн. теңге, Бейнеу селосында мұражай құрылысын бастауға  1,6 млн. теңге. 3,2 млн. теңге сомасында күрделі жөндеу жүргізілді, оның ішінде облыстық филармонияға 4,5 млн. теңге және Бейнеу селосындағы мұражайға 1,9 млн. теңге.
Мекемелер мен кәсіпорындардың материалдық-техникалық базасын нығайтуға 28,2 млн. теңге жолданды, оның ішінде кітап қорын толықтыруға  4,7 млн. теңге және музыкалық құралдар, жабдықтар, экспонаттар, көліктер, жиһаздар сатып алуға, фильфқорын толықтыруға  23,5 млн. теңге.
Жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге 13,9 млн. теңге бөлінді және игерілді, оның ішінде Қараман-Ата жерасты мешітіндегі жұмыстарды аяқтауға 10,2 млн. теңге, Қапаш мешітіндегі жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын бастауға 3,7 млн. теңге, мәдени-көпшілік іс-шараларын жүргізуге 9,5 млн. теңге шығысталды.
Облыс бойынша мәдени ұйымдар саны 132 бірлікті құрады, оның ішінде 126  жергілікті бюджеттен қаржыланатын, 6 жеке мәдени-демалыс ұйымдары (4 мәдени-демалыс орталығы және 2 кинотеатр). 126 мемлекеттік ұйымдар санында 6 мұражай мекемесі, 58 кітапхана, 1 жаңғырту, 35 клуб мекемесі, ғылыми-әдістемелік және мәдени-демалыс  қызметтерінің облыстық орталығы, 8 кинотеатр мен кино қондырғылары, 1 филармония, 1 кинопрокат және 13 халық ұжымдары.

В 2006 году количество самостоятельных амбулаторно-поликлинических организаций составит 53 единицы (110,4% к 2003 году), в том числе государственных - 26 единиц (108,3% к 2003 году), число ФАПов возрастет до 13 единиц (118,2% к 2003г.).
Число больничных организаций в 2006 году составит 36 единиц (102,9% к 2003г.), больничных коек по области - 3752 (120,0% к 2003г.), обеспеченность койками возрастет до 99,7 на 10 тыс. населения в 2006 году.
С добавлением новых организаций здравоохранения и расширения прежних возрастет потребность в медицинских кадрах. Численность врачей увеличится в 2006 году до 1396 человек (108,7% к 2003г.), среднего медперсонала - до 4128 человек (107,8% к 2003г.). Соответственно увеличится обеспеченность врачами и средним медицинским персоналом, в особенности в сельской местности, и составит соответственно 37,1 и 109,7 на 10 тысяч населения в 2006 году.
Число аптечных организаций возрастет к 2006 году до 153 единиц (107,0% к 2003г.). Получит дальнейшее развитие частный сектор здравоохранения.
Глава 14. Культура, туризм и спорт
1. АНАЛИЗ: 2002-2003 годы
Культура.  В 2002 году расходы на развитие культуры из местного бюджета составили  345,9 млн.тенге, в том числе на строительство  11,6 млн.тенге из них на завершение строительства двухэтажной пристройки к областной филармонии  4,5 млн.тенге, на начало строительства музея в с.Бейнеу  1,6 млн.тенге. Произведен капитальный ремонт на сумму 3,2 млн. тенге, в том числе в областной филармонии - на 4,5 млн.тенге и музее в с.Бейнеу - на 1,9 млн.тенге.
На укрепление материально-технической базы учреждений и предприятий направлено 28,2 млн.тенге, в том числе на пополнение книжного фонда - 4,7 млн.тенге, и 23,5 млн.тенге на приобретение музыкальных инструментов, оборудования, экспонатов, транспорта, мебели, на пополнение фильмофонда.
На проведение ремонтно-реставрационных работ выделено и освоено 13,9 млн тенге, в том числе на завершение работ по подземной мечети Караман-Ата  10,2 млн.тенге, начаты ремонтно-восстановительных работ по мечети Капаш  3,7 млн.тенге. На проведение культурно-массовых мероприятий израсходовано 9,5 млн.тенге.
Число культурных организаций по области в 2002 году составило 132 единиц, в том числе 126 финансируемых из местного бюджета, 6 частных культурно-досуговых организаций (4 культурно-развлекательных центра и 2 кинотеатра). В числе 126 государственных организаций - 6 музейных учреждений, 58 библиотек, 1 реставрация, 35 - клубных учреждений, Областной центр научно-методической и культурно-досуговой деятельности, 8 кинотеатров и киноустановок, 1 филармония, 1 кинопрокат и 13 народных коллективов.

2002 жылы мемлекеттік мұрағат ұйымдарының саны 7 бірлік құрады, олардың барлығы да жергілікті бюджет есебінен ұсталуда.
2002 жылы телехабардың мемлекеттік тапсырысының орташа тәуліктік көлемі 11 сағат, радиохабардікі  17 сағат құрады.
2002 жылы клуб мекемелерінің саны Қарақия ауданы Жетібай кентінде Мәдениет үйі құрылысын салу, жергілікті бюджет қаражатынан 85 млн. теңге пайдаланылды, Маңғыстау ауданы Шебір селосында бейімделген бөлімдерімен ауылдық клуб ашу, 5,5 млн. теңге пайдаланылды, есебінен 2 бірлікке ұлғайды. Түпқараған ауданы Баутин кентінде бейімделген бөлмеде кітапхана ашылды.
Сонымен қатар облыс әкімінің 2002 жылғы 03 сәуірдегі 76 қаулысына сәйкес Ақтау қаласында музыкалық-драма театрын ашу, ғимарат құрылысына жергілікті бюджеттен 391 млн. теңге бөлініп, іске қосу 2003 жылдың наурызында жүзеге асырылды.
2003 жылға нақтылынған бюджет бойынша мәдениетті дамытуға 380 млн. теңге қаралды, оның ішінде мәдениет объектілерінің материалдық-техникалық базасын нығайтуға  85,4 млн. теңге. Мәдениет ескерткіштерін сақтау және қалпына келтіру мақсатында 2003 жылы 13,8 млн. теңге сомасына Қапаш мешітіндегі жұмыстарды аяқтау және 4,3 млн. теңге сомасына Сұлтан-ене жерасты мешітіндегі жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының жобалық-сметалық құжаттамаларын құрастыру жоспарлануда.
2003 жылы мәдениет ұйымдарының саны Ақтау қаласындағы облыстық музыкалық-драма театрында жаңа киноқондырғы ашу есебінен бірлікке артады және 133 бірлікті құрайды (2002 жылға 100,7%), оның ішінде 127 мемлекеттік және 6  жеке.
Мұрағат ұйымдарының саны өзгеріссіз қалады, олармен ақылы қызмет көрсету көлемі 2002 жылы 0,632 млн. теңге құрады, 2003 жылы 3,150 млн. теңгеге дейін арттыру көзделеді. Мәдениет ұйымдарымен ақылы қызмет көрсету көлемі 2002 жылы  21,6 млн. теңге, 2003 жылы  29,8 млн. теңгеге дейін артады (2002 жылға 137,940).
Спорт. Қазіргі уақытта дене шынықтыру мен спорт Маңғыстау облысында қарқынды дамып келеді және тұрғындар арасында кең таралуда. Облыс бойынша спорт имараттарының саны 2002 жылы 344 бірлік құрады, оның ішінде 332 мемлекеттік және 12  жеке.
БЖСМ саны 2002 жылы 12 бірлік құрады, БЖСМ қатынасатын балалар саны  5,6 мың адам (2001 жылға 109,8%). Спорт клубтарының саны  5 бірлік (2001 жылға 125%), әртүрлі спорт түрлері бойынша федерация саны  23 бірлік (2001 жылға 104,5%). Дене шынықтырумен және спортпен айналысатын адамдар саны 2001 жылмен салыстырғанда 8,7% өсті және 27,6 мың адам құрады.

Количество государственных архивных организаций в 2002 году составило 7 единиц, все из них содержатся за счет местного бюджета.
Среднесуточный объем государственного заказа телевещания за 2002 год составил 11 часов, радиовещания  17 часов.
В 2002 году количество клубных учреждений увеличилось на 2 единицы за счет строительства Дома культуры в п.Жетыбай Каракиянского района, использовано средств местного бюджета 85 млн.тенге, и открытия сельского клуба в с.Шебир Мангистауского района в приспособленном помещении, использовано 5,5 млн.тенге. Открыта библиотека в п.Баутино Тупкараганского района в приспособленном помещении.
В соответствии с Постановлением акимата области N 76 от 3.04.02г. открыт музыкально-драматический театр в г.Актау, из местного бюджета выделено 391 млн.тенге на строительство здания, ввод которого осуществлен в марте 2003 года.
На 2003 год по уточненному бюджету на развитие культуры  предусмотрено 380 млн.тенге, в том числе на укрепление материально-технической базы объектов культуры - 85,4 млн.тенге. В  целях сохранения и восстановления памятников культуры в 2003 году планируется завершение работ на мечети Капаш на сумму 13,8 млн.тенге и составление проектно-сметной документации на ремонтно-восстановительные работы по подземной мечети Султан-епе на сумму 4,3 млн.тенге.
В 2003 году количество организаций культуры увеличится на единицу за счет открытия новой киноустановки в областном музыкально-драматическом театре в г.Актау и составит 133 единицы (100,7% к 2002г.), в том числе 127  государственных и 6  частных.
Число архивных организаций останется без изменения, объем оказываемых ими платных услуг составил в 2002 году 0,632 млн.тенге, в 2003 году предполагается увеличение до 3,150 млн.тенге. Объем оказываемых ими платных услуг организациями культуры составил в 2002 году  21,6 млн.тенге, в 2003 году  увеличится до 29,8 млн.тенге (137,9% к 2002 г.).
Спорт.  Физическая культура и спорт в Мангистауской области в настоящее время набирают темпы развития и остаются популярными среди населения. Количество спортивных сооружений по области в 2002 году составило 344 единиц, в том числе 332 государственных и 12 частных.
Число ДЮСШ составило в 2002 году 12 единиц, число детей, посещающих ДЮСШ - 5,6 тыс. человек, (109,8% к 2001г.). Количество спортивных клубов  5 единиц (125% к 2001 г.), количество федераций по различным видам спорта  23 единицы (104,5% к 2001г.). Количество людей, занимающихся физической культурой и  спортом возросло на 8,7% по сравнению с 2001 годом и составило 27,6 тыс.человек.

2001 жылдан бері «Маңғыстау облысының 2001-2005 жылдарға арналған дене шынықтыру мен спортты дамытудың кешенді бағдарламасы» қабылданып, іске асырылуда, мақсаты салауатты өмір салты қағидаттарын бекіту, спорт резерві мен халықаралық класты спортшыны дайындау болып табылады.
Облыс бойынша спорт имараттарының саны 2003 жылы 345 бірлікке дейін артады, оның ішінде мемлекеттік  Түпқараған ауданы Форт-Шевченко қаласында демеушілік қаражаты есебінен боулинг клубымен қоса спорт кешені құрылысы есебінен 333 бірлікке дейін.
Спорт клубтарының саны Ақтау қаласында кәсіби волейбол клубын ашу есебінен 1 бірлікке артады. Құны 88,0 млн. теңге жағажай үшін волейбол алаңы құрылысы басталды. Бұл мақсатқа 2003 жылы жергілікті 30,0 млн. теңге бөлінді, 2004 жылға 58,0 млн. теңге қаралды.
Ағымдағы жылдың басынан бері Ақтау қаласында  Олимпиадалық дайындық Орталығы ашылды, онда айналысатын адамдар саны  15. Орталық құрамына «ҚР спорт шебері» атағы бар және Қазақстанның құрама командасына кіретін, спорттың керекті түрлері бойынша облыстың ең келешегі бар спортшылары кіреді.
Туризм. Облыста туризмді дамыту бойынша белсенді жұмыстар жүргізілуде, туристік саланы болашақта нысаналы дамыту үшін қолайлы жағдай құру қарастырылады. 2002 жылы облыс бойынша 9 жеке туристік фирма есептелді; 2005 жылы олардың саны Жаңаөзен қаласында 1 туристік фирма ашу есебінен 10 бірлікке дейін артады. Туристік фирмалармен шетелдік азаматтар мен отандастарымыз үшін 27 облысішілік маршруттар, Қазақстан Республикасы азаматтары үшін алыс және жақын шетелдерге баруы үшін 20 халықаралық туристік маршруттар әзірленді.
"Жібек жолы тарихи орталықтарын қайта өркендету, түркі тілдес мемлекеттердің мәдени мұраларын сақтау және сабақтастық дамыту, туризмнің инфрақұрылымын құру" мемлекеттік бағдарламасына сәйкес 2002 жылы жергілікті бюджет қаражаты есебінен Қараман Ата жерасты мешітін жаңғырту аяқталды.
2001 жылдан бері "Маңғыстау облысында 2001-2005 жылдарға арналған туризмді дамытудың кешенді бағдарламасы" қабылданып, іске асырылуда.
Туристік ұйымдармен ішкі туризм бойынша қызметпен қамтылған азаматтар саны 2002 жылы 3,8 мың адам, 2003 жылы  4,5 мың адам (2002 жылға 141,6%) құрады.
Астана қаласында 2002 жылы наурызда өткен "KITF - 2002" II Халықаралық Қазақстан көрмесінде Маңғыстау облысының экспозициясы алғыс куәлігімен марапатталды.
2002 жылы "Қыс-2002" туристік қызметпен ілеспе тауарлар жәрмеңкесі, 2003 жылы "Көктем-2003" туристік жәрмеңкесі өтті. Сонымен қатар, өткен жылы жүрмелі туризм мәселесі бойынша туристік фирмалардың аймақтық семинары ұйымдастырылды.
Мәдениетті, спорт пен туризмді дамытуда оң өзгерістер болғанына қарамастан, мынадай проблемалар әсерін тигізіп отыр:
- ауылдық жерлерде мәдениет пен спорт объектілерінің жетіспеуі;
- селолық клубтар мен кітапханалардың әлсіз жарақтануы;
- сәулет ескерткіштерін қалпына келтіруге қаражаттың жеткіліксіздігі;
- спорт секцияларына, музыка мектептеріне бару төлемақысының жоғарылығы;
- білікті кадрлармен төмен қамтылуы және облыс аудандарында жас мамандар үшін тұрғын үйлердің болмауы.

С 2001 года принята и реализуется «Комплексная программа развития физической культуры и спорта по Мангистауской области на 2001-2005 годы», целью которой является утверждение принципов здорового образа жизни, подготовка спортивного резерва и спортсменов международного класса.
Количество спортивных сооружений по области в 2003 году увеличится до 345 единиц, в том числе государственных - до 333 единиц за счет строительства спортивного комплекса с боулинг-клубом в г.Форт-Шевченко Тупкараганского района за счет спонсорских средств.
Число спортивных клубов увеличится на 1 единицу за счет открытия профессионального волейбольного клуба в г.Актау. Начато строительство пляжного волейбольного корта стоимостью 88,0 млн.тенге. На эти цели в 2003 году выделено из местного бюджета 30,0 млн.тенге, на 2004 год предусмотрено 58,0 млн.тенге.
С начала текущего года открыт Центр олимпийской подготовки в г.Актау,  количество занимающихся в котором составляет 15 человек. В состав центра входят самые перспективные спортсмены области по опорным видам спорта, имеющие звание «Мастер спорта РК» и включенные в сборные команды Казахстана.
Туризм
В области ведется активная работа по развитию туризма, предусматривается создание благоприятных условий для дальнейшего целенаправленного развития туристической отрасли. В 2002 году по области насчитывалось 9 частных туристских фирм, в 2005 году их число увеличилось до 10 единиц за счет открытия 1 туристской фирмы в г.Жанаозен. Турфирмами разработаны 27 внутриобластных маршрутов для иностранных  граждан и соотечественников, 20 международных туристических маршрутов для выезда граждан Республики Казахстан в дальнее и ближнее зарубежье.
В соответствии с Государственной  программой  «Возрождение исторических центров Шелкового Пути, сохранение и преемственное развитие культурного наследия тюркоязычных государств, создание инфраструктуры туризма» в 2002 году завершена реставрация подземной мечети "Караман-Ата" за счет средств местного бюджета.
С 2001 года принята и реализуется "Комплексная  программа  развития туризма в Мангистауской области на 2001-2005 годы".
Число граждан, обслуженных туристическими организациями по внутреннему туризму составило в 2002 году - 3,8 тыс.человек, в 2003 году  4,5 тыс.человек (141,6% к 2002г.).
На II Казахстанской Международной выставке «KITF - 2002», состоявшейся в марте 2002 году в г.Алматы, экспозиция Мангистауской области награждена сертификатом благодарности.
В 2002 году прошла ярмарка туристических услуг и сопутствующих товаров «Зима 2002», в 2003 году - туристская ярмарка «Весна 2003». Кроме того, в прошлом году был организован региональный семинар туристских фирм по вопросам въездного туризма.
Несмотря на принятые позитивные сдвиги в развитии культуры, спорта и туризма, существуют следующие  проблемы:
- недостаток объектов культуры и спорта в сельской местности;
- слабая оснащенность сельских клубов и библиотек;
- недостаток средств на восстановление памятников архитектуры;
- высокая плата посещения спортивных секций, музыкальных школ;
- низкая обеспеченность квалифицированными кадрами и отсутствие жилья для молодых специалистов в районах области.

2. Келешегі: 2004-2006 жылдары
Мақсаттары мен міндеттері
Мәдениет. Мәдениетті дамытудың негізгі мақсаты қоғамның рухани әлеуетін іске асыру, тарихи-мәдени мұраларды сақтау және дамыту, кәсіби өнер мен халық шығармашылығын дамыту үшін жағдаймен қамтамасыз ету, баланстырылған тілді және әлеуметтік-бағдарланған жастар саясатын жүргізу.
Мәдениет саласының негізгі міндеттері болып табылатындар:
- мәдени өнім мен көрсетілетін қызметтің кепілдікті минимумына тұрғын халықтың қолының жетуін қамтамасыз еті;
- мәдениет ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту және желісін кеңейту;
- тарихи, археологиялық және сәулет ескерткіштерінің  сақталуын және қалпына келтірілуін қамтамасыз ету;
- аймақ имиджін арттыру үшін халықаралық мәдени байланыстарды кеңейту;
- мемлекеттік тілді дамыту;
- айырықша ауылда білікті кадрлармен  толықтыруды жақсарту.
Спорт. Спорт саласының негізгі мақсаты салауатты өмір салты қағидаларын бекіту, дене шынықтыру мен бұқаралық спортты, жоғары жетістік спортын дамыту жолымен табиғи және рухани дені сау тұлғаларды қалыптастыру.
Мынадай міндеттерді шешу қарастырылады:
- спорт ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту;
- жоғары класты спортшылар дайындау үшін қазіргі заманғы база құру, спорт ұйымдары желісін, айырықша ауылда, дамыту;
- бұқаралық спорты, айырықша ауылдық жерлерде, дамыту;
- спорт пен халықтық ойындардың олимпиадалық, ұлттық, техникалық және қолданбалы түрлерін дамыту.
Туризм. Басты мақсаты экономикалық өсімге жәрдемдесу және халықтың жұмыспен қамтылуын арттыру үшін аймақта туристік саланы дамыту болып табылады.
Алға қойылған мақсаттарға жету және міндеттерді шешу жолдары.
Мәдениет.
- бұрындары жабылғандарын қалпына келтіру және жаңа мәдениет ұйымдарының құрылысын салу;
- мәдениет пен өнер салаларының кадрлық әлеуетін нығайту;
- ауылда мәдениет-спорт жұмыстарына болашақта қайтып оралу және дамыту;
- мәдениет объектілерін күрделі жөндеу, атап айтқанда ауылда;
- ұлттық мәдениет пен дәстүрді жан-жақты дамыту;
- кітапханаларда кітап қорын жаңалау, айырықша ауылдық жерлерде;
- іс жүргізуді мемлекеттік тілге аударуды жалғастыру;
- 2003-2005 жылдарға арналған "Маңғыстау жастары" аймақтық бағдарламасын іске асыру;
- жас мамандарды жұмысқа орналастыру, оларды тұрғын үймен қамтамасыз ету.
Мәдениет ұйымдары желісін кеңейту үшін 2004 жылы Ақтау қаласы мен Маңғыстау ауданы Қосбұлақ селосында кітапхана ашу, сондай-ақ жергілікті бюджет қаражаты есебінен Бейнеу ауданы Бейнеу селосында аудандық мұражай ғимараты құрылысын аяқтау жоспарлануда.

2. ПЕРСПЕКТИВЫ: 2004-2006 годы
Культура . Основной целью развития культуры реализация духовного потенциала общества сохранение и развитие историко-культурного наследия, обеспечение условий для развития профессионального искусства и народного творчества, проведение сбалансированной языковой и социально-ориентированной молодежной политики.
Основными задачами в сфере культуры являются:
- обеспечение доступности населению гарантированного минимума культурной продукции и услуг;
- укрепление материально-технической базы и  расширение сети культурных организаций;
- укрепление и развитие инфраструктуры культуры в сельской местности;
- обеспечение сохранности и восстановления памятников истории, археологии и архитектуры, сохранение памятников историко-культурного наследия;
- расширение международных культурных связей для повышения имиджа региона;
- развитие государственного языка;
- улучшение комплектации квалифицированными кадрами в особенности на селе.
Спорт.  Основной целью в области спорта является утверждение принципов здорового образа жизни, формирование физически и духовно здоровой личности путем
развития физической культуры и массового спорта, спорта высших достижений.
Предусматривается решение следующих задач:
- укрепление материально-технической базы организации спорта;
- создание современной базы для подготовки спортсменов высокого класса, развитие сети спортивных организаций, в особенности на селе;
- развитие массового спорта, особенно в сельской местности;
- развитие олимпийских, национальных, технических и прикладных видов спорта и народных игр.
Туризм.  Главной целью является развитие туристской сферы в регионе для содействия экономическому росту и повышения занятости населения. Превращение туристской отрасли в доходную отрасль экономики, продвижение и реализация конкурентоспособного национального турпродукта на международном рынке туристских услуг.
Пути достижения поставленных целей и решения задач
Культура
- восстановление раннее закрытых и строительство новых культурных организаций;
- укрепление кадрового потенциала сферы культуры и искусства;
- дальнейшее возрождение и развитие культурно-досуговой работы на селе;
- капитальный ремонт объектов культуры, в частности на селе;
- всестороннее развитие национальных культур и традиций;
- обновление книжного фонда в библиотеках, в особенности в сельской местности;
- продолжение перевода делопроизводства на государственный язык;
- реализация региональной  программы  "Молодежь Мангистау» на 2003-2005 годы";
- трудоустройство молодых специалистов, обеспечение их жильем.
Для расширения сети  организаций культуры в 2004 году планируется открытие библиотеки в г.Актау и в с.Косбулак Мангистауского района, а также завершение строительства здания районного музея в с.Бейнеу Бейнеуского района за счет средств местного бюджета.

2005 жылы Қарақия ауданы Құланды селосында жергілікті бюджет қаражаты есебінен 150 орындық жаңа ауылдық клуб құрылысын салу, 3 киноқондырғы: Бейнеу ауданы Бейнеу селосында және Маңғыстау ауданы Шетпе селосында, 3 автоклуб бейнемфильдер: Маңғыстау ауданы Шетпе селосында, Бейнеу ауданы Бейнеу селосында, Қарақия ауданы Құрық селосында ашу белгіленді.
2006 жылы Ақтау қаласынан кітапхана мен Маңғыстау ауданы Оңды селосында киноқондырғы ашу қарастырылады. Ақтау қаласында тарихи- мәдени парк құрылысы алдын-ала жоспарлануда.
Сонымен қатар, ауылда мәдениет объектілерінің материалдық-техникалық базасын нығайту мақсатымен  ауыл аумақтарын дамытудың аймақтық бағдарламасында ауылдың Мәдениет үйлері мен клубтарды күрделі жөндеу, сондай-ақ Қарақия ауданында 2 ауылдық клуб үшін жаңа ғимарат құрылысын салу: 2004 жылы  Қарақия ауданы Сенек селосында демеушілік қаражат есебінен 45,0 млн. теңгеге, 2006 жылы Аққұдық селосында жергілікті бюджет қаражаты есебінен 50,0 млн. теңгеге.
Жергілікті және республикалық бюджет қаражатынан басқа, жаңа мәдениет объектілерін қалпына келтіру мен сақтап ұстауға қаражат қосымша көздерден, демеушілік көмек тартудан іздестірілетін болады.
Алда тұрған жылдары облыстың тарихи және мәдени ескерткіштерін қалпына келтіру мен жаңғырту бойынша жұмыстар жалғасатын болады. 2004-2006 жылдары 39,0 млн. теңге сомасында Сұлтан-ене жер асты мешіті бойынша жөндеу-жаңғырту жұмыстары аяқталатын болады.
Спорт.
- Маңғыстау облысында 2001-2005 жылдарға арналған дене шынықтыру мен спортты дамыту аймақтық бағдарламасын іске асыру;
- Бұқаралық спортты, спорттың ұлттық түрлерін, жоғары жетістікті спортты болашақта дамыту;
- Балалар-жасөспірім спорт мектебі, жасөспірім клубтары, табиғи дайындылығының балалар-жасөспірім клубы, айырықша ауылдық жерлерде, желілерін дамыту;
- Халықтың табиғи дайындылығына Президенттік тест енгізу;
- Тегін спорт секцияларын, аула клубтарын кеңейту және талантты спортшыларды дамытуда аз қамтамасыз етілген отбасы балаларына көмек көрсету.
Жақын жылдары облыс мектептерінің көпшілігінде спорт залдары мен спорт алаңдарын күрделі жөндеу және құрылысын салу қаралды.
2004 жылы Жаңаөзен қаласында демеушілік қаражаты есебінен спорт кешені мен Ақтау қаласында жағажай волейбол алаңы құрылысын аяқтау белгіленді, Ақтау қаласында Мұнайшы спорт кешені базасында спорттық ойын түрлері бойынша БЖСМ ашу және қосымша топтар ашу есебінен айналушылар санын арттыру жоспарлануда. 2005 жылы Ақтау қаласында жергілікті бюджет қаражаты есебінен спорт сарайы құрылысын салу жоспарланады.
Туризм.

В 2005 году намечено строительство нового сельского клуба в с.Куланды   Каракиянского района на 150 мест за счет средств местного бюджета, открытие 3 киноустановок: в с.Бейнеу Бейнеуского района и в с.Шетпе Мангистауского района, 3-х автоклубов-видеомобилей: в с.Шетпе Мангистауского района, в с.Бейнеу Бейнеуского района, в с.Курык Каракиянского района.
В 2006 году предусматривается открытие библиотеки в г.Актау и киноустановки в  с.Онды Мангистауского района. Предварительно планируется строительство  историко-культурного парка в г.Актау.
Кроме того,  с целью укрепления материально-технической базы  объектов культуры на селе в региональной программе развития сельских территорий планируется капитальный ремонт сельских Домов культуры и клубов, а также строительство новых зданий для 2 сельских клубов в Каракиянском районе: в 2004 году  -  в с.Сенек Каракиянского района на 45,0 млн.тенге за счет спонсорских средств, в 2006 году  в с.Аккудук на 50,0 млн.тенге за счет средств местного бюджета.
Кроме средств местного и республиканского бюджетов, средства на восстановление и содержание новых объектов культуры будут изыскиваться из дополнительных источников, привлекаться спонсорская помощь.
В предстоящие годы будет продолжена работа по восстановлению и реставрации памятников истории и культуры области. В 2004-2006 годах будут завершены ремонтно-реставрационные работы по подземной мечети Султан-Епе на сумму 39,0 млн.тенге.
Спорт
- реализация региональной программы развития физической культуры и спорта в Мангистауской области на 2001-2005 годы;
- дальнейшее развитие массового спорта, национальных видов спорта, спорта высших достижений.
- развитие сети детско-юношеских спортивных школ, подростковых клубов, детско-юношеских клубов физической подготовки, особенно в сельской местности;
- внедрение Президентских тестов физической подготовленности населения;
- расширение бесплатных спортивных секций, дворовых клубов и оказание помощи детям из малообеспеченных семей в развитии спортивных талантов;
На ближайшие годы предусмотрен капитальный ремонт и строительство спортивных залов и спортивных площадок в большинстве школ области.
В 2004 году намечается завершение строительства спорткомплекса в г.Жанаозен за счет спонсорских средств и пляжного волейбольного корта в г.Актау, планируется на базе спорткомплекса «Мунайши» открытие ДЮСШ по игровым видам спорта в г.Актау и увеличение количества занимающихся за счет открытия дополнительных групп. В 2005 году планируется строительство Дворца спорта в г.Актау за счет средств местного бюджета.
Туризм

- туризмді дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасын іске асыру;
- Жібек жолы тарихи орталықтарын қайта өркендету, түркі тілдес мемлекеттердің мәдени мұраларын сақтау және сабақтастық дамыту туризмнің инфрақұрылымын құру» мемлекеттік бағдарламасын болашақта іске асыру;
- туризм инфрақұрылымдары мен халықаралық туристік жолсапарларды дамытуды қарастыратын жобаларды жасақтау, инвестрлендіру және іске асыру;
- республикалық және халықаралық туристік көрмелер мен жәрмеңкелерде аймақтың жыл сайын қатысуы арқылы туристік қызмет рыноктарына аймақтық туристік өнімдердің жылжытылуына бағытталған шараларды қамтамасыз ету;
- жергілікті тауар өндірушілер өнімдерінің  көрме-жәрмеңкесін ұйымдастыру;
- сыртқы, көшпелі және ішкі туризмді дамыту, облысішілік туристік жолсапарларды кеңейтті, экотуризм бойынша ең кемі 5 жаңа жолсапар ("Қаратау жотасы", "Түпқараған мүйісі", "Қарақия ойпаты" және т.б.) енгізу жоспарлануда.
Болжанған нәтижелер.
Мәдениет.
Мәдениет ұйымдарының саны 2006 жылы 146 бірлікке дейін (2003 жылға 109,8%), оның ішінде мемлекеттік  139 бірлікке дейін (109,4%), одан кітапхана  61 бірлікке дейін (2003 жылға 105,2%), клуб мекемелері мен мәдениет үйлері  40 бірлікке дейін (2003 жылға 114,3%) өседі. Мемлекеттік мұрағат ұйымдарының саны 2006 жылы 8 бірлік (2003 жылға 114,3%) құрайды.
2004 жылы мәдениет мекемелерімен көрсетілетін ақылы қызметтер көлемі 32,1 млн теңгеге дейін (2003 жылға 107,7%), 2006 жылы 39,0 млн. теңгеге дейін (2003 жылға 130,9%) ұлғаяды. Мұрағат мекемелерімен көрсетілетін ақылы қызмет көлемі 2004 жылы 1,360 млн. теңгеге дейін (2003 жылға 43,2%), 2006 жылы 1,520 млн. теңгеге дейін (2003 жылға 48,2%) өседі.
Телехабардың мемлекеттік тапсырысының орташа тәуліктік көлемі 2006 жылы 13 сағатқа дейін (2003 жылға 110,2%), радиохабар  20 сағатқа дейін (2003 жылға 112,4%) ұлғаяды.
Спорт.
БЖСМ саны 2006 жылы 13 бірлікке дейін (2003 жылға 108,3%) және БЖСМ қатысатын балалар саны  5,9 мың адамға дейін (2003 жылға 105,4%) өседі. 2004 жылы әртүрлі спорт бойынша федерация саны 25 бірлікке дейін (2003 жылға 108,7%) өседі деп күтіледі.
2006 жылы спорт имараттарының саны 348 бірлікке дейін (2003ж. 100,9%) өседі. Спорт клубтарының саны жаңа кәсіби клубтар ашылуы есебінен 7 бірлікке дейін (2003 жылға 116,7%) ұлғаяды. Дене шынықтыру мен спортты дамыту аймақтық бағдарламасына сәйкес 2006 жылы бейімделген бөлмеде 100 орындық спорттағы дарынды балалар үшін облыстық мектеп-интернат ашу жоспарланады.
Спорт пен дене шынықтырумен айналысатын тұрғындар саны: 2004 жылы 28,1 мың адамға дейін (2003 жылға 101,1%), 2006 жылы 29,0 мың адамға дейін (2003 жылға 104,3%) өседі деп күтілуде.
Туризм.
Облыста қызметін жүзеге асыратын туристік ұйымдар саны 2004 жылы 11 бірлікке дейін (2003 жылға 110%), 2006 жылы Ақтау қаласынан турфирма ашу есебінен 13 бірлікке дейін (2003 жылға 130%) өседі. Ішкі туризм бойынша туристік ұйымдармен қызмет көрсетілетін азаматтар саны 2004 жылы  5,7 мың адам (2003 жылға 126,7%), 2006 жылы  6,5 мың адамға (2003 жылға 144%) құрайды.
15 тарау. Әлеуметтік-экономикалық дамуға әйелдердің қатынасуы.
2. Талдау: 2002-2003 жылдары.
2002 жылы облыста әйелдердің саяси қозғалысы бойынша 42 семинар, конференция және тренингтер өткізілді, оған 159 адам қатынасты. Бүгінде 12 әйел әртүрлі деңгейдегі мәслихат депутаттары болып табылады, 36 облыстың 36 атқарушы органдарын әйелдер басқарады.
Облыста "Қазақстан іскер әйелдері ассоциациясының" Ақтау филиалы, "Маңғыстау іскер әйелдері ассоциациясы" қоғамдық бірлестігі, Маңғыстау кәсіпкерлері Лигасы, шаруа (фермерлік) шаруашылықтар ассоциациясы және "Агро-Рост" ауыл шаруашылығы кооперативтері жұмыс жасайды, яғни басшылары әйелдер болып табылады. Осы барлық бірлестіктер әйелдердің іскерлік белсенділігін көтеру бойынша белсенді жұмыстар жүргізіп келеді, кәсіпкерлік қызметті жолға қоюда кәсіпкер-әйелдерге көмек көрсетеді, кеңес беру қызметін көрсетеді.

- реализация региональной программы развития  туризма  на 2001-2005 годы;
- дальнейшая реализация Государственной  программы  «"Возрождение исторических центров Шелкового пути, сохранение и преемственное развитие культурного наследия тюркоязычных государств, создание инфраструктуры туризма";
- разработка, инвестирование и реализация проектов, предусматривающих развитие инфраструктуры туризма и международных туристских маршрутов;
- обеспечение мер, направленных на продвижение регионального турпродукта на рынок туристских услуг посредством ежегодного участия региона в республиканских и международных туристских выставках и ярмарках;
- организация выставок-ярмарок продукции местных товаропроизводителей;
- развитие въездного, выездного и внутреннего туризма, расширение внутриобластных туристических маршрутов. Планируется введение, как минимум, 5-ти новых маршрутов по экотуризму ("Предгорье Каратау", "Мыс Тупкараган", "Впадина Карагие" и др.).
Прогнозируемые результаты
Культура.   Количество организаций культуры возрастет в 2006 году до 146 единиц (109,8% к 2003г.), в том числе государственных  до 139 единиц (109,4%), из них библиотек  до 61 единиц (105,2% к 2003г.), клубных учреждений и Домов культуры  до 40 единиц (114,3% к 2003г.). Число государственных архивных организаций составит в 2006 году 8 единиц (114,3 % к 2003 году).
В 2004 году объем оказываемых платных услуг учреждениями культуры увеличится до 32,1 млн.тенге (107,7% к 2003г.), в 2006 году до 39,0 млн.тенге (130,9% к 2003г.). Объем оказываемых платных услуг архивными учреждениями  в 2004 году увеличится до 1,360 млн.тенге (43,2% к 2003г.), в 2006 году до 1,520 млн.тенге (48,2% к 2003г.).
Среднесуточный объем государственного заказа телевещания увеличится в 2006 году до 13 часов (110,2% к 2003 г.), радиовещания  до 20 часов (112,4% к 2003 г.).
Спорт.  Количество  ДЮСШ возрастет в 2006 году до 13 единиц (108,3% к 2003г.) и число детей, посещающих ДЮСШ  до 5,9 тыс.человек (105,4% к 2003г.). Ожидается рост количества федераций по различным видам спорта в 2004 году до 25 единиц (108,7% к 2003г.).
В 2006 году количество спортсооружений возрастет до 348 единиц (100,9% к 2003г.). Число спортивных клубов увеличится  до 7 единиц (116,7% к 2003г.) за счет открытия новых профессиональных клубов. В соответствии с региональной программой развития физической культуры и спорта в 2006 году планируется открытие областной школы-интерната для одаренных в спорте детей на 100 мест в приспособленном помещении.
Ожидается рост количества населения занимающихся спортом и физкультурой: в 2004 году до 28,1 тыс.человек (101,1% к 2003г.), в 2006 до 29,0 тыс.человек (104,3% к 2003г.).
Туризм . Количество туристских организаций, осуществляющих деятельность в области возрастет  в 2004 году до 11 единиц (110% к 2003г.), в 2006 - до 13 единиц (130% к 2003г.) за счет открытия турфирм в г.Актау.
Число граждан, обслуженных туристическими организациями по внутреннему туризму составит в 2004 году  5,7 тыс.человек (126,7% к 2003г.), в 2006 году  6,5 тыс. человек (144,4% к 2003г.).
Глава 15.  Участие женщин  в социально  экономическом  развитии
1. АНАЛИЗ: 2002-2003 ГОДЫ
В 2002 году в области было проведено 42 семинаров, конференций и тренингов по политическому продвижению женщин, в которых приняли участие 159 человек. На сегодня 12 женщин являются депутатами маслихатов различного уровня, 36 исполнительных органов в области возглавляют женщины.
В области действует Актауский филиал "Ассоциации деловых женщин Казахстана", общественное объединение "Ассоциация деловых женщин Мангистау", Лига предпринимателей Мангистау, Ассоциация крестьянских (фермерских) хозяйств и сельхозкооператив "Агро-Rост", руководителями которых являются женщины. Все эти объединения проводят активную работу по повышению деловой активности женщин, оказывают помощь женщинам-предпринимателям в налаживании предпринимательской деятельности, оказывают консультационные услуги.

2002 жылы облыс әкімі жанындағы әйелдер мен балалар жөніндегі облыстық комиссия "Қазақстан әйелдері кедейшілікке қарсы" дәстүрлі айлық өткізуді ұйымдастырды. Облыстың барлық аудан орталықтарында ауылдық жерлердегі әйелдер арасында "Қыз сыны", "Yздік кәсіпкер", "Ауыл анасы" конкурстары өткізілді. 2002 жылдың желтоқсанында Түпқараған ауданында Түпқараған әйелдері: облыс дамуына салым» облыстық конференциясы өткізілді.
Экономикалық өмірге әйелдердің қатынасуы статистикада мынадай сандармен белгіленді: 2,6 мың әйел кәсіпорындар мен ұйымдар басшылары болып табылады, шағын бизнес саласында әйел басшылар шамамен 50%.
Облыстық шағын кәсіпкершілікті қолдау басқармасы кәсіпкер әйелдерді қаражат-несиемен қолдау бойынша жұмыстар өткізеді. 2002 жылы әйелдер басқаратын, әрі негізінен әйелдер ұжымы болып табылатын жеке меншік нысанындағы кәсіпорындар үшін облыстың бюджеттік қаражатынан 26,0 млн. теңге сомасында 14 жеңілдікті несие бөлінді,оның ішінде: ауыл шаруашылығы өндірісіне  4 несие, ауыл  шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге 2 қызмет көрсетуге 6, қоғамдық тамаққа 1, өнеркәсіпке  1 несие.
Әйел кәсіпкерлікті  шағын несиелендіру тәжірибесі жалғасуда, өткен жылы аз қамтылған азаматтарды қолдау жөніндегі Маңғыстау аймақтық қорымен 36 кәсіпкер әйелге 2,1 млн, теңге сомасына шағын несие берілді.
Кәсіпкерлік қызметпен айналысу үшін 2001 жылы кәсіпкер әйелдерге жеке тұрғын үй үшін 37 учаске және саяжай құрылыстарын салуға 700 учаске берілді. 2002 жылы шаруа шаруашылығын жүргізу үшін кәсіпкер әйелдерге  2 учаске, кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру үшін  12учаске, жеке тұрғын үй және саяжай құрылысы үшін  900 учаске бөлінді.
Сонымен қатар, көпшілік бөлігі экономиканың өндірістік емес саласында қамтылған әйелдер еңбегі бұрынғыша төмен бағаланады. 2002 жылы әйелдердің орташа айлық жалақысы 24757 теңге немесе ерлердің орташа жалақысының 48% және облыс бойынша орташа жалақының 62,8% құрады.
Облыста әйелдер денсаулығының алдын алуға бағытталған бірқатар бағдарламалар әзірленді және әрекет етеді.
"Ана мен бала" бағдарламасына сәйкес бала туу жасындағы әйелдерді сауықтыру бойынша іс-шаралар жүзеге асырылуда. Облыс бойынша әйелдердің 85%-і анемиямен науқастанады. Облыстық денсаулық сақтау басқармасымен анемиямен сырқаттанатын әйелдерді тегін емдеуді қарастыратын 2001-2003 жылдарға арналған бағдарлама іске асырылуда.
2002 жылы облыстың әйел тұрғындарын жалпыға ортақ диспансеризациялау өткізілді (экстрагениталды патологияның білінуі мен оны сауықтыру, онкологиялық визуалды нысананың уақытында білінуі).
Республиканың тамақтану институтының басшылығымен 2001-2002 жылдары 6 жасқа дейінгі балаларды емшек сүтімен тамақтандыру жөнінде қысқа мерзімді бағдарлама іске асырылды.
2002 жылы 1 жасқа дейінгі 6225 баланың 3 айға дейін толық емшек сүтімен тамақтанумен 88% (476 бала), 6 айға дейін  78,6% (4891 бала) қамтылды.
Ақтау мен Жаңаөзен қалаларындағы емханалар жанынан әйелдерді сауықтырумен айналысатын отбасыларын жоспарлау бөлмелері ашылды, күндізгі тұрақты емдеу орындары ашылды.

В 2002 году областная комиссия по делам семьи и женщин при акиме области организовала проведение традиционного месячника "Женщины Казахстана против бедности". Во всех районных центрах области проведены конкурсы среди женщин сельской местности "Кыз сыны", "Лучший предприниматель", "Ауыл анасы". В декабре 2002 года проведена областная конференция "Женщины Тупкараган: вклад в развитие области" в Тупкараганском районе.
Участие женщин в экономической жизни отмечено статистикой следующими цифрами: 2,6 тыс.женщин являются руководителями предприятий и организаций, в сфере малого бизнеса порядка - 50% руководители - женщины.
Областным управлением поддержки малого предпринимательства проводится работа по финансово-кредитной поддержке женщин-предпринимателей. В 2002 году для предприятий частной формы собственности, которые возглавляют женщины, и являющимися в основном женскими коллективами, выделено 14 льготных кредитов из средств областного бюджета на сумму 26,0 млн. тенге, в том числе: на сельскохозяйственное производство 4 кредита, переработку сельскохозяйственных продукций - 2, услуги- 6, общественное питание 1, промышленность 1 кредит.
Продолжается практика микрокредитования женского предпринимательства, в прошлом году Мангистауским региональным фондом по поддержке малообеспеченных граждан выданы микрокредиты 36 предпринимателям-женщинам на сумму 2,1 млн.тенге.
Для занятия предпринимательской деятельностью в 2001 году женщинам-предпринимателям было отведено 37 участков под индивидуальное жилищное и 700 участков под дачное строительство. В 2002 году 2 участка было выделено женщинам-предпринимателям для ведения крестьянского хозяйства, 12 участков - для организации предпринимательской деятельности и для индивидуального жилищного и дачного строительства - 900 участков.
Вместе с тем, по-прежнему низко оценивается труд женщин, большая часть которых занята в непроизводственной сфере экономики. В 2002 году среднемесячная заработная плата женщин составила 24757 тенге или 48,3% от средней зарплаты мужчин и 62,8% от средней зарплаты по области.
В области разработан и действует ряд программ, направленных на профилактику здоровья женщин. В соответствии с программой "Мать и дитя" осуществляются мероприятия по оздоровлению женщин детородного возраста. По области 85% женщин страдает анемией. Областным управлением здравоохранения реализуется антианемическая программа на 2001-2003гг., предусматривающая бесплатное лечение женщин, страдающих анемией.
В 2002 году проводилась всеобщая диспансеризация женского населения области (выявление экстрагенитальной патологии и их оздоровление, своевременное выявление визуальных форм онкопатологии). Под руководством Республиканского института питания в 2001-2002 годах реализована краткосрочная программа по грудному вскармливанию детей до 6 месяцев. В 2002 году из 6225 детей в возрасте до 1 года исключительно грудным вскармливанием до 3-х месяцев было охвачено 88% (5476 детей), до 6-ти месяцев 78,6% (4891 детей.).

Бала туудың өсуімен байланысты ағымдағы жылы жергілікті бюджеттен Ақтау қаласындағы облыстық перзентхананың 2 блогы құрылысын аяқтауға 101 млн. теңге бөлінді.
Облыстың перзентхана үйіне 2002 жылы 16,3 млн. теңге сомасына тұрақты УЗИ аппараты, жаңа туылғандар үшін жасанды желдеткіш аппараты, жаңа туылғандардың интенсивті терапия реанимациясы үшін кювез және басқа да медициналық жабдықтар сатып алынды. Бұдан басқа, қайырымдылық акциясы аясында 2,0 млн. теңге сомасына облыстық балалар ауруханасы мен облыстық перзентхана үйі үшін жабдықтар алынды. Жаңаөзен қаласындағы перзентхана үйі 4,0 млн. теңге сомасында жаңа туылғандар үшін жасанды желдеткіш пен линиомат-инфузионды сорғы аппараттарымен жасақтанды.
2002 жылы облыста әйелдерге қатысты 599 зорлық фактісі (2001 жылға 37,2%) тіркелді, оның ішінде отбасы-тұрмыстық қатынастары саласында 386 факт (жалпы санының 64,4%). Облыста әйелдерге жан-жақты көмек көрсететін, оның ішінде психологиялықта, көші-қон жөніндегі Халықаралық ұйымның қамқорлығымен құрылған "Надежда" дағдарыс орталығы жұмыс істейді.
2002 жылы қазанда "ЖАР және" әйелдер ассоциациясымен бірге (Астана қаласы) Атырау, Ақтөбе облыстарының қатынасуымен Қазақстанда тұрмыстық зорлық проблемалары. Қазіргі заманғы реалдер тақырыбы бойынша аймақтық тренинг және «Тұрмыстық зорлық проблемалары және оны заңнамамен шешу» тақырыбы бойынша «Дөңгелек стол» өткізілді. Сауалнама өткізумен "Зорлықсыз өмір бұл біздің құқығымыз" ағартушылық компаниясы ОАОО мен ЖОО студенттері арасында "Зорлықсыз өмір бұл біздің құқығымыз" үздік эссеге конкурс өткізілді.
2. Келешегі: 2004-2006 жылдары.
Мақсаттары мен міндеттері.
2003-2005 жылдары басты мақсат қоғамдық-саяси өмірде әйелдердің белсенділігі мен ролін арттыру үшін жағдай жасау және нақты тетіктер жасақтау, әйелдердің жағдайын жақсарту.
Көрсетілген мақсаттарға іске асыру үшін мына міндеттерді шешу қажет:
- еліміздің саяси және әлеуметтік-экономикалық дамуында әйелдердің қатынасуын кеңейту;
- олардың денсаулық жағдайын жақсарту бойынша шаралар қабылдау;
- әйелдерге қатысты тұрмыстық зорлықты ескертудің алдын алу.
Алға қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу жолдары.
Жоспарланған кезеңде әйелдердің денсаулығын  қорғауға, әйелдерді зорлықтан қорғауға бағытталған барлық бағдарламаларды іске асыру жалғасады. Облыстық әкімият пен қалалық және аудандық әкімияттар деңгейінде отбасы және әйелдер істері жөніндегі комиссия құру жалғасады.
Мақсатты топтардан әйелдерді жұмысқа орналастыру (жалғыз басты, көп балалы аналар), еңбек рыногының сұранысына сәйкес жұмыссыз әйелдерді уақытша жұмыспен, кәсіптік даярлаумен және қайта даярлаумен қамтамасыз ету, аз қамтылған әйелдерге мемлекеттік көмек көрсету бойынша шаралар қабылданатын болады.
Әйелдерді әлеуметтік қолдау, кәсіпкерлік белсенділікті дамыту, әйелдерді несиелендіру және шағын несиелендіру тәжірибесін дамыту, айырықша ауылда, жөніндегі жұмыстар жалғасады.

При поликлиниках городов Актау и Жанаозен открыты кабинеты планирования семьи, занимающиеся оздоровлением женщин, открыты дневные стационары. В связи с увеличением рождаемости в текущем году выделено 101 млн.тенге из местного бюджета на завершение строительства 2-го блока областного родильного дома в г.Актау.
Областным родильным домом в 2002 году приобретены стационарный УЗИ-аппарат, аппарат искусственной вентиляции для новорожденных, кювез для реанимации интенсивной терапии новорожденных и другое медоборудование на сумму 16,3 млн.тенге. Кроме того, в рамках благотворительной акции получено оборудования для областной детской больницы и областного родильного дома на сумму 2,0 млн.тенге. Родильный дом г.Жанаозен оснащен аппаратом искусственной вентиляции для новорожденных и линиомат-инфузионным насосом на сумму 4,0 млн.тенге.
В 2002 году в области было зарегистрировано 599 фактов насилия в отношении женщин (37,2% к 2001г.), в том числе в сфере семейно-бытовых отношений 386 фактов (64,4% от общего числа). В области действует кризисный центр "Надежда", созданный под эгидой Международной организации по миграции и в котором оказывается всесторонняя помощь женщинам, в том числе и психологическая.
В октябре 2002 года совместно с женской Ассоциацией «ЖАР и А» (г.Астана) проведены региональный тренинг с участием Атырауской, Актюбинской областей на тему: «Проблемы бытового насилия в Казахстане, Современные реалии» и «Круглый стол» на тему: «Проблемы бытового насилия и их законодательное решение».
Проведена просветительная кампания «Жизнь без насилия это наше право», куда вошли анкетирование, конкурс на лучшее эссе «Жизнь без насилия это наше право» среди студентов ССУЗов и ВУЗов.
2. ПЕРСПЕКТИВЫ: 2004 2006гг.
Цели и задачи
В 2003-2005 годах главной целью будет создание условий и разработка действенных механизмов для повышения активности и роли женщин в общественно-политической жизни, улучшение положения женщин.
Для реализации указанной цели необходимо решение следующих задач:
- расширение участия женщин в политическом и социально-экономическом развитии страны;
- принятие мер по улучшению состояния их здоровья;
- профилактика предупреждения бытового насилия в отношении женщин.
Пути достижения поставленных целей и задач
В планируемый период продолжится реализация всех программ, направленных на  охрану здоровья  женщин, защиту  женщин от насилия. Продолжат работу созданные комиссии по делам семьи и женщин на уровне областного акимата и   городских и районных  акиматов.
Будут приняты меры по трудоустройству женщин из целевых групп (одинокие, многодетные матери), обеспечению временной занятости, профессиональной подготовки и переподготовки безработных женщин в соответствии со спросом на рынке труда, оказанию государственной помощи малообеспеченным женщинам.
Продолжится работа по социальной поддержке женщин,  развитию предпринимательской активности, развитию практики кредитования и микрокредитования женщин, в особенности на селе.

Қазіргі уақытта облыста әйелдер мен балалардың денсаулығын нығайтуды, аймақта нәрестелер мен аналар өлімін азайтуды қарастыратын «2004-2006 жылдарға арналған ана мен баланы қорғау» жаңа аймақтық бағдарламасы әзірленуде.
Болжанатын нәтижелер.
Қолданылған шаралар нәтижесінде қоғамда әйелдердің экономикалық және саяси жағдайын жақсарту, әйелдердің денсаулық индексін көтеру, оларды тұрмыстық зорлықтан қорғауды қамтамасыз ету күтіледі.
16 тарау. Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстармен басқару.
1. Талдау: 2002-2003 жылдары.
Аймақтық экологиялық ахуалы өте күрделі және ауыз суының табиғи көздерінің жетіспеуінен, қала шегінде автокөлік санының артуынан атмосфералық ауаның газдану деңгейінің көбеюімен, жасақталған және жұмыс жасамайтын уран кеніштерінің  болуы, мұнай өндіру саласында жұмыс көлемінің артуымен  күшейіп тұр. Сонымен қатар, ахуал тез континенталды, қатты құрғақ климат, жауын-шашынның болмауы, яғни жылына 150 мм аспайды, күшейеді.
Облыс үшін күшті дауылдар мен сағатына 25-32 м/сек. жылдамдықпен соғатын  жел тән, яғни нәтижесінде жаппай еселенген шектеусіз шаңдар бойынша шектеулі рауалы шоғырлануының (ШРМ) артуы оншақты есе пайда болады. Облыста жыл сайын 100 күннен астам шаңды күн бойынша ШМК артуы еселенеді.
Аймақ үшін едәуір маңызды қорқыныш облыс орталығы мен Каспий теңізінің жағалау аймағына тікелей жақын орналасқан. "Қошқар - Ата" химия өндірісінің уран жинақтаушы қалдықтар қоймасын ұсынады.
Химия кешені кәсіпорындарының тоқтап тұруынан қалдық сақтау орынының сұйық фазасы деңгейінің азаюы, яғни ағынды сулар қалдық сақтау орны бетін суландыру үшін пайдаланылды, жалаңаш жағажайлар құрылуына, 8-10 м/с бейімделген шаңдануға әкелді. Осы учаскеден көтерілген шаң тұрғындарды радиоактивті шаңды жұқтыруға ұшырататын жақын елді мекендер аумағына жатады.
Осындай қалыптасқан жағдайда, облыста тек аттестатталған зертханасы жоқ жалғыз "Қазгидромет" Ақтау РМК бақылау постысынан басқа, қоршаған ортаның ластануын бақылайтын пост жоқ.
Материалдық-техникалық базасының болмауы мен қаржыландырудың жеткіліксіздігі қоршаған ортаға мониторинг өткізуге мүмкіндік бермейді.
Табиғатты пайдаланушы  кәсіпорындармен қоршаған ортаны қорғау мен табиғи ресурстарды орынды пайдалануға есеп беріліп отырған жылы 1913,4 млн. теңге жолданды.
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларға сәйкес 2002 жылға арналған мемлекеттік инвестиция бағдарламасы шеңберінде республикалық бюджеттен ГМ  17216 тубдиспансеріне тазалау және ағындыны зарарсыздандыру станциясы құрылысын салуға 5,8 млн. теңге бөлінді.
Ағымдағы 2003 жылдың наурызында "Эйкос" ЖШС фирмасымен станция құрылысы аяқталып, объект пайдалануға берілді.
Аймақтағы басты табиғи байлықтардың бірі облыс орталығы Ақтау қаласы мен жақын елді мекендер үшін ауыз судың жалғыз көзі  Каспий теңізі болып табылады. Каспий теңізіне су жинақтауды Маңғыстау облысында екі кәсіпорын: "МАЭК - Қазатомпром" ЖШС мен "Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ жүзеге асырады. Теңізде ағынды суларды төгуді облыс аумағында ешбір кәсіпорын жүзеге асырмайды.
Тазаланған сулардың ағуы сүзу және булану алаңдарында, сондай-ақ соңғы қолдау үшін "Қошқар-Ата" қалдықтар қоймасында жүзеге асырылады.

В настоящее время в области разрабатывается новая региональная программа "Охрана матери и ребенка на 2004-2006 годы"», предусматривающая укрепление здоровья женщин и детей, снижения младенческой и материнской смертности в регионе.
Прогнозируемые результаты
В результате принятых мер ожидается улучшение экономического и политического положения женщин в обществе, повышение индекса здоровья женщин, обеспечение защиты их от бытового насилия.
Глава 16. Охрана окружающей среды и управление природными ресурсами
1. АНАЛИЗ  2002 - 2003 ГОДЫ
Экологическая ситуация региона крайне сложная и усугубляется недостатком естественных источников питьевой воды, повышением уровня загазованности атмосферного воздуха в черте города из-за увеличивающегося количества автотранспорта, наличия разработанных и недействующих урановых рудников, увеличивающимися объемами работ в нефтедобывающей отрасли. Кроме того, ситуация усугубляется резкоконтинентальным, крайне засушливым климатом, недостатком осадков, которые не превышают 150 мм в год.
Для области характерны сильные бури и ветры со скоростью до 25-32 м/сек, в результате которых повсеместно происходит превышение предельно-допустимых концентраций (ПДК) по неорганической пыли в десятки раз. В области ежегодно более 100 дней фиксируется превышение ПДК по пыли/дней.
Наиболее серьезную угрозу для региона представляет хранилище ураносодержащих отходов химического производства «Кошкар Ата», расположенное в непосредственной близости от областного центра и прибрежной зоны Каспийского моря.
Снижение уровня жидкой фазы хвостохранилища из-за остановки предприятий химкомплекса, сточные воды которых использовались для увлажнения поверхности хвостохранилища, привели к образованию оголенных пляжей, подверженных пылению при скорости ветра более 8-10 м/с. Пыль, поднимаемая с этих участков, относится на территории близлежащих населенных пунктов, подвергая заражению радиоактивной пылью население.
При такой сложившейся ситуации, в области отсутствуют посты наблюдения за загрязнением окружающей среды, кроме единственного поста наблюдения Актауского РГП "Казгидромет", который не имеет аттестованную лабораторию.
Отсутствие материально-технической базы и недостаточное финансирование не позволяют проводить и мониторинг окружающей среды.
Предприятиями-природопользователями на охрану окружающей среды и рациональное использование природных ресурсов в отчетном году было направлено 1913,4 млн. тенге.
В соответствии с мероприятиями по охране окружающей среды в рамках программы государственных инвестиций на 2002 год выделено из республиканского бюджета 5,8 млн. тенге на строительство станции очистки и обеззараживания стоков тубдиспансера ГМ-172/6. В марте текущего 2003 года фирмой ТОО "Эйкос" строительство станции завершено, объект введен в эксплуатацию.
Одним из главных природных богатств региона является Каспийское море - единственный источник питьевой воды для областного центра г. Актау и близлежащих населенных пунктов. Забором воды из Каспийского моря в Мангистауской области осуществляют два предприятия РГП "МАЭК" и ОАО "Мангистаумунайгаз". Сброс сточных вод в море на территории области не осуществляется ни одним предприятием. Сток очищенных вод осуществляется на поля фильтрации и испарения, а также в   хвостохранилище "Кошкар-Ата" для поддержания уровня последнего.

Кaспий теңізінде әртүрлі жүктерді халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының жалғыз теңіз қақпасы  Ақтау теңіз порты жұмыс жасайды. Ақтау теңіз порты арқылы республиканың негізгі транзиттік үк тасқыны контейнерлерде басты, ақтарма жүктерді аударып тиеу мен жылына 8,0 млн. тоннаға дейін мұнай мен мұнай өнімдерін аударып тиеуді жүзеге асырылады.
Сонымен  қатар облыста Каспий теңізінің жағасын және мұнай мен мұнай өнімдерін құю деңгейіне оларды тасымалдау экологиялық бақылау жетіспейді.
Облыс бойынша жалпы жер көлемі 165 мың шаршы км құрайды, одан алдын ала зерттеу жөнінде 01.01.2003 ж. жағдай бойынша бұзылған ер көлемі 1134,8 га құрайды, бұл өткен жылғыдан 375,5 га артық. Мұнайлы қоймалар саны 2002 жылы 77 бірлікке қысқарды және 424 дана құрады, алайда қоймадағы мұнай көлемі 2001 жылмен салыстырғанда 16,1% артты және 276 мың тонна құрады. Тыңайтуды өткізетін жер көлемі 55 га құрайды. 2002 жылы 168,3 мың тонна өндіріс және тұтыну қалдықтары жинақталды, одан уытты  120,9 мың тонна.
Ағымдағы жылдың 3 айында мұнайгаз  өндіру кәсіпорындарымен мұнай бар 26 қойма жойылды. Нәтижесінде қоймадағы мұнай саны 3,2% қысқарды немесе 9 мың тонна,  бұзылудың жалпы көлемі 8 га қысқарды. Жылдың соңына дейін мұнай компанияларымен 60 га дейін тозған жерлерді тыңайту жоспарлануда.
Аймақта орман ресурстары шектеулі, бұл географиялық орналасуы мен табиғи  климаттық жағдайлармен  байланысады, осыған байланысты орманды әуеден қорғау қаралмаған. Облыстың Мемлекеттік орман қоры (Бейнеу ауданы Қаратүлет жері) биологиялық тепе-теңдікке жатады, осы себеп бойынша қазіргі уақытта зиянкестер мен аурулардан қорғау мақсаты мен орман алаңдарын өңдеу жүргізілмейді, санитарлық кесу жылына 0,1 мың  текше м. көлемінде ішінара жүргізіледі. Маңғыстау облысының аумағында аумағы 135 мың га, республикалық маңызды Қарақия  Қаракөл зоологиялық қорық және Ақтау Бозащы қорығы (170 мың газ) орналасқан.
Мұнай өндіру кенорындарының  қарқынды дамуы, факелді газдың жануы, жылдан жылға мұнай қоймаларының түзілуі қоршаған орта атмосферасын әлсіретеді. Атмосферада ластанған заттардың шығарытындысы 2002 жылықұрады: ластанудың тұрақты көздерінен  58,8 мың тонна, ластанудың көшпелі көздерінен  154,6 мың тонна. 2003 жылдың соңына дейін атмосферада ластанған заттардың тасталуы тұрақты көздерден мұнай өндірудің артуымен, тоқтап тұрған өнеркәсіп кәсіпорындарын қалпына келтірумен және жаңасын іске қосумен байланысты 61,3 мың тоннаға дейін артады; сонымен қатар көшпелі көздерден тасталу кәсіпорындарда автомобиль паркі мен халықтың жеке автокөлігінің артуымен 16,3 мың тоннаға дейін артады. Сонымен қатар, атмосфералық ауада ластану сапасы мен дәрежесін бағалау толықтай облыс бойынша қоршаған ортаны ластануын бақылау постысының болмауына байланысты жүзеге асырылмайды, бұл өндірістік мониторингті үнемі жүргізуді қамтамасыз етуге мүмкіндік жасамайды.

В Каспийском море функционирует "Морской порт Актау" единственные морские ворота Республики Казахстан, через которые осуществляются международные перевозки различных грузов. Через порт Актау идет основной транзитный грузопоток республики, осуществляется перевалка генеральных, навалочных и грузов в контейнерах и перевалка нефти и нефтепродуктов до 8,0 млн. тонн в год.
Вместе с тем, в области отсутствует экологический контроль над состоянием акватории Каспийского моря и уровня разлива нефти и нефтепродуктов при их транспортировке.
Общая площадь земли по области составляет 165 тыс. кв. км, из них по предварительным обследованиям по состоянию на 01.01 03.г. площади замазученных земель составляют 1134,8 га, что на 375,5 га больше чем в предыдущем году. Количество амбаров с нефтью в 2002 году сократилось на 77 единиц и составило 424 шт., однако объем нефти в амбарах увеличился на 16,1% по сравнению с 2001 годом и составил 276 тыс. тонн. Площадь земель, подвергнутых рекультивации составила 55 га. За 2002 год образовано 168,3 тыс. тонны отходов производства и потребления, из них токсичных 120,9 тыс. тонн.
За 3 месяца текущего года нефтегазодобывающими предприятиями ликвидировано 26 амбаров с нефтью. В результате количество нефти в амбарах сократилось на 3,2% или 9 тыс. тонн, общая площадь замазученности сократилась на 8 га. До конца года нефтяными предприятиями планируется рекультивировать до 60 га нарушенных земель.
Лесные ресурсы региона ограничены, что обусловлено географическим расположением и природно-климатическими условиями, в связи с чем авиационная охрана лесов не предусмотрена. Государственный лесной фонд области (местность Каратулей в Бейнеуском районе) находится в биологическом равновесии, по этой причине в настоящее время обработка лесных площадей с целью защиты от вредителей и болезней не проводится, санитарная рубка проводится выборочно в объеме 0,1 тыс. куб. м. в год. На территории Мангистауской области расположены Карагия-Каракольский зоологический заказник республиканского значения площадью 135 тыс.га и Актау-Бузачинский заказник (170тыс.га).
Интенсивное развитие нефтедобывающих месторождений, сжигание газа в факелах, образование нефтяных амбаров из года в год ухудшает атмосферу окружающей среды. Выбросы загрязняющих веществ в атмосферу в 2002 году составили: от стационарных источников загрязнения 58,8 тыс. тонн, от передвижных источников загрязнения 154,6. тыс. тонн. До конца 2003 года выбросы загрязняющих веществ в атмосферу от стационарных источников увеличатся до 61,3 тыс. тонн, в связи с ростом добычи нефти, восстановлением простаивающих и вводом новых промышленных предприятий; Выбросы от передвижных источников также возрастут до 162,3 тыс. тонн в связи с увеличением автомобильного парка на предприятиях и личного автотранспорта населения.
Вместе с тем оценка качества и степени загрязнения атмосферного воздуха в целом по области не осуществляется в связи с отсутствием постов наблюдения за загрязнением окружающей среды, что не позволяет обеспечивать постоянное проведение производственного мониторинга.

Қоршаған орта жағдайын зерделеу және оны жақсарту бойынша қажетті шараларды болашақта қабылдау мақсатында жергілікті бюджеттен 2002 жылы 32,0 млн. теңге бөлінді және мынадай іс-шараларды іске асыруға тендер өткізілді.
- "Қошқар - Ата" қалдық сақтау қоймасы аумағын қайта жаңғырту және тыңайту жобасын әзірлеу "Механобр Инжиринг" ЖТАҚ (Санкт-Петербург қаласы) қазіргі уақытта жобаны әзірлеу бойынша жұмыстар жүргізуде. Аяқтау 2003 жылы қазанда жоспарланды;
- "Радиациялық қауіпсіздік пен экология институты" ЕМК (Курчатов қаласы) "Қошқар - Ата" қалдық сақтау қоймасына радиоктивті және уытты қалдықтардың шаңдануына үнемі мониторинг жүргізу;
- "Маңғыстау - Мониторинг" ЖШС кәсіпорындарымен әрекеттегі мониторингтік ұңғымаларды зерттеу және қалпына келтурі, сондай-ақ "Қошқар - Ата" қалдық қоймасы ауданындағы жер асты суы жағдайына үнемі мониторинг жүргізу және қалдықтар қоймасының барлық ұзындық өлшемі бойынша, ластанудың таралу аймағын анықтау.
2003 жылы жергілікті бюджеттен мынадай табиғат қорғау іс-шараларын іске асыруға 58,5 млн. теңге бөлінді:
- компаниялармен Каспий теңізінің жағалық белдеуі бойынша (1350  км) ластану көздеріне тізімдеу жүргізу және оларды жою жобасын әзірлеу;
- өздігінен құятын және иесіз 25 су ұңғымаларын жою;
- әрекеттегі мониторингтік ұңғымаларды қалпына келтіру және "Қошқар - Ата" қалдықтар қоймасы ауданында жер асты су жағдайына тұрақты мониторинг жүргізу және қалдықтар қоймасының барлық ұзындық өлшемі бойынша ластанудың таралу аймағын анықтау;
- Каспий теңізін су басу және су шаю аймағында 23 мұнай барлау ұңғымаларының сақтап қалуға жататындарын жою жобасын зерттеу және әзірлеу;
- радиоактивтік, ірі тұрмыстық және тау үйінділері кіретін, өнеркәсіп қалдықтарын тізімге алу.
2. Келешегі: 2004-2006 жылдары.
Мақсаттары мен міндеттері.
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралардың негізгі мақсаты аймақтың экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, қоғамның қажеттілігіне сәйкес табиғатты пайдалану үдерісін реттеу болып табылады, бұл мынадай міндеттерді шешуді болжайды:
- қоршаған ортаға өнеркәсіп кәсіпорындары қызметінің әсерін азайту;
- қоршаған ортаға шаруашылық қызметтерінің  жағымсыз әсерін зерделеу;
- табиғи ресурстарды сақтау және тиімді пайдалану.
Алға қойылған мақсаттарға жету жолдары.
Тек "Қошқар - Ата"  қалдықтар қоймасына байланысты экологиялық проблемаларды шешу үшін 10,0 млрд. астам теңге керек.
Осыған байланысты 2004-2006 жылдардағы кезеңде қоршаған табиғат ортасына экологиялық жүктемелерді төмендетуге бағытталған іс-шараларды орындауға 2003 жылмен салыстырғанда 5 еседен астам қаражат тарту жоспарланады.
Қаражат мынадай негізгі табиғат қорғау іс-шараларына бағытталатын болады:

В целях изучения состояния окружающей среды и дальнейшего принятия необходимых мер по его улучшению из местного бюджета в 2002 году были выделены 32,0 млн. тенге и проведены тендера на реализацию следующих мероприятий:
- Разработка проекта реконструкции и рекультивации территории хвостохранилища "Кошкар-Ата". АОЗТ "Механобр Инжиниринг" (г. Санкт-Петербург) в настоящее время ведутся работы по разработке проекта. Завершение планируется в октябре 2003 года;
- Проведение ДГП «Институт радиационной безопасности и экологии» (г. Курчатов) постоянного мониторинга за пылением радиоактивных и токсичных отходов хвостохранилища «Кошкар-Ата»;
- Обследование и восстановление существующих мониторинговых скважин предприятием ТОО «Мангистау-Мониторинг», а также проведение постоянного мониторинга за состоянием подземных вод в районе хвостохранилища «Кошкар-Ата» и определения ареала загрязнения по всему периметру хвостохранилища.
В 2003 году из местного бюджета выделено 58,5 млн. тенге на реализацию следующих природоохранных мероприятий:
- Проведение компанией инвентаризации источников загрязнения Каспийского моря по береговой полосе (1350 пог. км) и разработка проекта их ликвидации;
- Ликвидация самоизливающихся и бесхозных 25 водяных скважин;
- Восстановление существующих мониторинговых скважин и проведение постоянного мониторинга за состоянием подземных вод в районе хвостохранилища «Кошкар-Ата» и определения ареала загрязнения по всему периметру хвостохранилища;
- Обследование и разработка проекта ликвидации находящихся на консервации 23 нефтеразведочных скважин в зоне затопления и подтопления Каспийским морем;
- Инвентаризация промышленных отходов, включая радиоактивные, твердобытовые и горные отвалы.
2. ПЕРСПЕКТИВЫ: 2004-2006 ГОДЫ
Цели и задачи.
Основной целью мероприятий по охране окружающей среды является обеспечение экологической безопасности региона, регулирование процесса природопользования в соответствии с потребностями общества, что предполагает решение следующих задач:
- снижение воздействия деятельности промышленных предприятий на окружающую среду;
- изучение негативного влияния хозяйственной деятельности на окружающую среду.
- сохранение и рациональное использование природных ресурсов.
Пути достижения поставленных целей.
Только для решения экологических проблем,  связанных с хвостохранилищем "Кошкар-Ата",  требуется более 10,0  млрд. тенге. В связи с этим на период 2004-2006 годы планируется привлечение средств на выполнение мероприятий, направленных на уменьшение экологической нагрузки на окружающую  природную среду в 5 раз больше по сравнению с 2003 годом.
Средства будут направлены на следующие основные природоохранные мероприятия:

1. "Қошқар - Ата" қалдықтар қоймасы ауданында, Каспий теңізі айдынында тұрақты Мемлекеттік мониторинг жүргізу (су, ара, жер).
2. "Қошқар - Ата" қалдықтар қоймасы жер асыту су жағдайына тұрақты Мемлекеттік мониторинг өткізу және қалдықтар қоймасының барлық ұзындық өлшемі бойынша ластанудың таралу аймағын анықтау.
3. 2005 жылға дейін 267 м. белгіде қалдықтар қоймасы деңгейінің тұрақтануын қамтамасыз ету.
4. Қазақстан Республикасы энергетика  және минералды ресурстар Министрлігінен  жасақталған уран өндіруші кәсіпорындарды бұзылудан сақтау және уран кенорындарын жасақтаудың зардаптарын жоюдың 2001-2010 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес республикалық бюджет қаражаты есебінен "Қошқар - Ата" қалдықтар қайта жаңғырту және бұзылудан сақтау.
5. 205 жылға дейін өздігінен ағатын иесіз ұңғымаларды жоюды аяқтау.
6. 2005 жылға дейін Yстірт дөңіндегі ядролық жарылыс зардаптарының жер асты сулары мен қоршаған ортаға әсерін зерттеуді қамтамасыз ету.
7. 2005 жылға дейін аймақтық барлық мұнайгаз кешендерінің жанып тұрған алауларын түтінсіз жану режиміне ауыстыру.
8. Облыста өте қорғалатын мынадай табиғат аумақтарын құру:
- 2004 жылы аумағы 110 мың га Мың суалмас қорығы;
- 2005 жылы Қызылсай (59,1 мың га) және Тасмұрын (32,5 мың га) қалдықтары;
- 2006 жылы Тұзбайыр (32,5 мың га) және Жабайыұшқан (87,5 мың га) қорықтары.
Күтілетін нәтижелер.
Жоспарланған 2004-2006 жылдары облыста таукен өндіруші кәсіпорындармен бұзылған жерлерді тыңайту жөніндегі жұмыстар жалғасатын болады. Жыл сайын 60 га бойынша тыңайту қолданатын болады, бұл 2003 жылы күтілетін көрсеткіштен 9,1% жоғары. Жалпы аумағы 321,6 мың га қорық құру, 0,1 мың текше метр жыл сайынғы санитарлық кесу облыстың орман ресурстарын, аңдар мен өсімдіктердің сирек түрлерін сақтауға мүмкіндік туғызады.
Аймақтың мұнайгаз кешендерінің барлық жанып тұрған алауларын түтінсіз жану режиміне ауыстыру бойынша жүргізілген іс-шараларға қарамастан, атмосфераға тұрақты ластану көздерінен шығарындылар 2004-2006 жылдары артады: 2004 65,0 мың тоннаға дейін, 2006 жылы  71,59 мың тоннаға дейін немесе 2003 жылғы деңгейге тиісінше 105 және 115,9%. Бұл химия кәсіпорындарында өнеркәсіптік  өндірудің өсуімен, бірқатар жаңа өндірістердің берілуімен байланысты. Ластанудың көшпелі көздерінің шығарындысы 2004 жылы 171,03 мың тоннаға дейін, 2006 жылы  188,56 мың тоннаға дейін немесе 2003 жылғы деңгейге тиісінше 105 және 116,2% өседі, бұл аймақта автокөлік санының болашақта көбеюімен байланысты.
"Қошқар - ата" қалдықтар қоймасы ауданында, Yстірті дөңімен Каспий теңізі су айдынына  мониторинг өткізу олардың ағымдағы жағдайын, тұрғындар денсаулығына әсер ету дәрежесін анықтауға, сондай-ақ қоршаған ортаға олардың жағымсыз әсерінің зардаптарын жою үшін қажетті іс-шаралардың тиісті жоспарын жасақтауға мүмкіндік жасайды.
17 тарау. Облыстың әлеуметтік  экономикалық дамуының негізгі бағыттары мен параметрлері.
Маңғыстау облысының  әрекеттегі   және әзірленіп жатырған аймақтық бағдарламалар тізбесі
k/с
Бағдарлама атауы
Бағдарлама мақсаты
Іске асыру  кезеңі
Орындауға жауаптылар
Болжанған шығыстар (млн.тенге)
Қаржыландыру көздері
Бағдарламаны бекіту жөніндегі нормативтік құқықтық акт
Индикативтік жоспар бөлімі
1. Әрекеттегі бағдарламалар тізімі
Мемлекеттік басқару
1.1
Маңғыстау облысында тілді қалыптастыру мен дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған бағдарламасы
Мемлекеттік тілдің әлеуметтік- коммуникативтік қызметін кеңейту және нығайту. Орыс тілінің жалпы мәдени қызметін сақтау. Этникалық топтардың тілін дамыту.
2003-2010 ж.ж.
Қалалар мен аудандар әкімдері, ОББ, жоғары оқу орындарының басшылары, ОАжҚКБ, ОІСД, ОМБ, ОТРК
8,7 2003ж. -3,9   2004ж. -4,8
Жергілікті бюджет
Облыстық мәслихаттың 30.07.2003ж.27/284 шешім
1.2
Маңғыстау облысында коммуналдық меншігінің мемлекеттік мүлкін жекешелендіру мен басқарудың тиімділігін арттырудың 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы
Коммуналдық меншікті басқарудың тиімділігін арттыру
2003-2005 ж.ж.
Маңғыстау облысының КМБЖД
Қажет етпейді
-
Облыстық мәслихаттың 30.07.2003ж.27/289 шешім
Көлік
1.3
Маңғыстау облысының жалпы пайдаланыстағы автомобиль жолдарын дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасы
Жұмыс жасап тұрған автомобиль жолдары жүйесі мен жаңа автомобиль жолдары құрылысын қазіргі заманғы стандартқа сәйкес деңгейге дейін қалпына келтіру
2001-2005 ж.ж.
Қалалар мен аудандар әкімдері, "Маңғыстауқұрылысинвест" МKК, облыстық автомобиль жолдары басқармасы, жол саласының кәсіпорындары, сәулет және құрылыс департаменті
4065,0   2001ж. -593 2002ж. -580 2003ж. -460 2004ж. -587 2005ж. -7472001ж. -154 2002ж. -296 2003ж. -296 2004ж. -198 2005ж. -154
Жергілікті бюджет     «-«
«-«               « -«            «-«  Сырттан тартылған қаражаттар «-«         «-«                «-           «-«
Облыстық мәслихаттың 20.06.2001ж. 12/102 шешімі
5 тарау инфрақұрылымды дамыту
Тұрғын үй саясаты
1.4.
Маңғыстау облысының тозған тұрғын үйлерін күрделі жөндеудің және апатты тұрғын үйлерін сүріп тастаудың 2001-2005 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасы
Тозған және апатты үйлерде тұратын адамдардың жағдайының сапасын арттыру және тұрғын үй жағдайының санитарлық нормаға сәйкесті деңгейге дейін жеткізу
2001- 2005 ж.ж.
Қалалар мен аудандар әкімдері, облыстық ТЖ жөніндегі басқарма, ОСҚТжЖШБ
1410 2001ж- 22,7 2002ж- 121,62003ж- 152,92004ж-163,96    2005ж-102,1  2001ж-8,1 2002ж-43,12003ж-54,32004ж-57,42005ж-36,0 2001ж-24,12002ж-129,1 2003ж-162,5   2004ж-174,2    2005ж-108,6   2001ж-2,0 2002ж-10,62003ж-13,42004ж-14,32005ж-9,0
Жергілікті бюджет
«-«   -«   «-«  «-«   Инвесторлар қаражаты       «-«  «-«   -« «-«   Тұрғындар қаражаты    -« «-«  «-« «-« ТЖ резервтік қоры «-«  «-«   «-«     -«
Облыстық мәслихаттың 28.09.2001ж. 14/122 шешімі
6тарау. Облыстағы тұрғын үй құрылысы, күрделі жөндеу және апатты үйлерді бұзу саясаты
Өнеркәсібі
1.5.
Маңғыстау облысы бойынша құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрылым өнеркәсібін    дамытудың    2001-2005 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасы
Кеңейтуге мүмкіндік жасайтын негізгі іс- шаралардың бірқатарын жүзеге асыру; өндірілетін өнімдер көлемін, құрылыс материалдарының ассортименті мен номенклатурасын ұлғайту, өткізу рыногын кеңейту
2001- 2005 ж.ж.
ОСҚТжЖШД; ОЭӨжСБ, ОШКҚЖБ, құрылыс индустриясы кәсіпорындары, құрылыс істері жөніндегі Комитет, облыстық Ұлттық банк басқармасы
173262002ж-4,0 2003ж-4,0  2004ж-4,663     2005ж-4,663
Кәсіпорындардың өзіндік қаражаты, қарыз қаражаттары
Облыс әкімінің орынбасарымен 11.04.2001 ж. бекітілген
2 тарау өнеркәсіпті дамыту
Сумен қамтамасыз ету
1.6.
Маңғыстау    облысының    2003-2010  жылдарға    арналған «Ауыз су»   аймақтық бағдарламасы
Облыс тұрғындарын қажетті мөлшерде және кепілді сапалы ауыз сумен қамтамасыз ету
2003- 2010 ж.ж.
ОЭӨжСБ, аудандар мен қалалар әкімдері, облыс кәсіпорындары
38097,7 2004ж.- 45,0 2006ж.- 100,2007- 2010жж.-100,2003ж.-877,52004ж.-737,62005ж.-768,42006ж.-505,22007-2010жж.-1687,5 2003ж.-5867,7 2004ж.-5416,9 2005ж.-5480,6  2006ж.-3316,5    2007-2010жж.-13198
Республикалық бюджет «-«  «-«    Жергілікті бюд-
жет       «-« «- «-    Басқа көздер       «-«    «-«      «-«    «-«
Облыстық мәсли-хаты-
ның 27.03.2003ж. 25/263 шешімі
15 тарау. Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстармен басқару
Әлеуметтік қорғау және кедейшілікпен және жұмыссыздықпен күрес
1.7.
Маңғыстау облысының 2003-2005 жылдарға арналған кедейшілікті азайту жөніндегі бағдарламасы
Экономикалық өсім үшін жағдай жасау жолымен кедейшілікті қысқарту, тұрғындардың неғұрлым көбірек жұмыспен қамтылуы және табысын арттыру, әлеуметтік қорғаудың атаулылығын жақсарту, кедейлердің денсаулық сақтау мен білім беру қызметтеріне еркін қол жетімділігін қамтамасыз ету
2003-2005 ж.ж.
ОЭӨжСБ, облыстық еңбек, халықты жұмыс-
пен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, аудандар мен қалалар әкімдері
Kажет етпейді (салалық бағдарламаларда қаралды)
-
Облыстық мәслихаттың 20.12.2002 ж. №23/241 шешімі
10 тарау. Кедейшілікті азайту және әлеуметтік қорғау
1.8.
Жұмыспен қамтудың 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы
Тұрғындардың тіршілік деңгейіне тұрақтандыру мен арттыруға бағытталған жұмыспен қамтудың белсенді саясатын жүзеге асыру есебінен жұмыссыз-
дық деңгейін азайту
2003-2005  ж.ж.
Облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, қалалар мен аудан әкімдері
644,3           2003ж.-110,9     2004ж.-227,8                    2005ж.-305,6
Жергілікті бюджет
Облыстық мәслихаттың 20.12.2002 ж. 23/240 шешімі
10 тарау. Тұрғындар, жұмыспен қамту және еңбек ресурстарын дамыту
1.9.
Маңғыстау  облысы  бойынша  мүгедектерді    оңалтудың  2002-2005 жылдарға арналған  аймақтық бағдарламасы
Мүгедектерді оңалту жүйесін құру, тәуелсіз өмір сүруін қамтамасыз ету  үшін мүгедектік деңгейді төмендетуге жағдай жасау
2002- 2005 ж.ж.
Облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы
344,91  2002ж-58,0 2003ж-92,0 2004ж-93,4 2005ж-101,5
Жергілікті бюджет
Облыстық мәслихаттың 12.04.2002 ж. 18/178 шешімі
1тарау. Кедейшілікті азайту және әлеуметтік қорғау
Kұқық тәртібі
1.10
Маңғыстау  облысының   2003-2005 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлықпен күрес  жөніндегі аймақтық бағдарламасы
2003-2005 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлықпен күрес мемлекеттік бағдарламасын аймақтық деңгейде іске асыру және облыс аумағында сыбайлас жемқорлықпен күрестің тиімді шара кешенін құру
2003-2005  ж.ж.
ОІІБ, қаржы полициясы басқармасы мен облыс әкімінің құрылымдық бөлімдері
Әрбір мем. органға бөлінген қаржы шегінде
Жергілікті бюджет
Облыстық мәслихаттың 30.07.2003ж. №27/288 шешімі
1.11
Маңғыстау  облысының   2003 жылға арналған нашақорлықпен және есірткі бизнесімен күрес аймақтық бағдарламасы
Облыс аумағында  нашақорлық және есірткі бизнесінің болашақта таралуына тиімді қарсы әрекет жүйесінің негізгі буындарын құру
2003ж.ж.
ОІІБ, ОДСБ мен облыс әкімінің құрылымдық бөлімдері
39,2     2003ж-39,2
Жергілікті бюджет
Облыстық мәслихаттың 20.12.2002ж 23/239 шешімі
1.12
Маңғыстау  облысының   2003-2004 жылдарға арналған құқық бұзушылықтың алдын алу және қылмыстылықпен күрес жөніндегі   аймақтық бағдарламасы
Kұқық бұзушылықтың алдын алу және қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауыпсіздікті нығайту, бұл қызметке барлық мемлекеттік органдарды, қоғамдық құрылымдар мен тұрғындарды тарту.
2003- 2004 ж.ж.
ОІІБ мен облыс әкімінің құрылымдық бөлімдері
102,92003ж-500 2004ж-102,4
Жергілікті бюджет
Облыстық мәслихаттың 27.03.2003ж. 25/264 шешімі
Денсаулық сақтау
1.13
Маңғыстау      облысының  2001-2003 жылдарға арналған денсаулық сақтау жүйесін жетілдірудің аймақтық бағдарламасы
Облыстың денсаулық сақтау жүйесін жетілдірудің бірыңғай саясатын анықтау. Басым бағыттары және оларды қаржыландыру жөнінде аймақтық бағдарлама құру. Барлық деңгейдегі медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыруға бағытталған кадр саясаты
2001- 2003 ж.ж.
ОДСБ, қалалар мен аудандар әкімдері
8116,5 2001ж- 2316,5 2002ж- 2774,7   2003ж- 2715,0  2003ж-310,3
Жергілікті бюджет     "-"   "-"    Демеушілік қаражаттар
Облыстық мәслихаттың 20.06.2001ж. 12/99 шешімі
12 тарту. Денсаулық сақтау
1.14
2002-2005 жылдарға арналған ЖKТБ эпидемия-
сына қарсы әрекет жөніндегі бағдарлама
Облыста ЖKТБ эпидемия-сына тиімді қарсы әрекетін қамтамасыз ету жолдарын белгілеу
2002-2005 ж.ж.
Облыстың қалалары мен  аудандарының әкімдері (ІІБ, ӘБ, УКУИС, ОДБ, ООБ), облыстық ЖKТБ орталығы
148,8    2002ж.-34,6  2003ж.-36,4 2004ж.-37,8 2005ж.-40,0
Жергілікті бюджет
Облыстық мәслихаттың 12.04.2002 ж. 18/178 шешімі
12 тарту. Денсаулық сақтау
Білім беру
1.15
Маңғыстау  облысы  білім  жүйесі дамуының 2001-2005 жылдарға арналған  аймақтық бағдарламасы
Облыстық білім беру кеңістігінің субъектілері қызметін үйлестіру, жалпы мақсатқа жету үшін бірыңғай бағыт құру
2001- 2005 ж.ж.
ОББ, Маңғыстау облысының білім беру ұйымдары, облыс әкімі аппаратының құрылымдық бөлімдері мен аудан әкімдері
12500 2001ж-2020
2022ж-2100

1. Проведение постоянного Государственного мониторинга в районе хвостохранилища "Кошкар-Ата", на акватории Каспийского моря (вода, воздух, земля);
2. Проведение постоянного Государственного мониторинга за состоянием подземных вод хвостохранилища "Кошкар-Ата" и определение ареала загрязнения по всему периметру хвостохранилища.
3. Обеспечение стабилизацию уровня хвостохранилища на отметке 267 м. до 2005 года.
4. Реконструкция и консервация хвостохранилища «Кошкар-Ата» за счет средств республиканского бюджета в соответствии с разработанной Министерством энергетики и минеральных ресурсов  программой  консервации уранодобывающих предприятий и ликвидации последствий разработки урановых месторождений на 2001-2010 годы. Начало работ по запланировано на 2005 год.
5. Завершение до 2005 года ликвидации саморазливающихся бесхозных скважин.
6. Обеспечение исследования влияния последствий ядерных взрывов на Плато Устюрт на подземные воды и окружающую среду до 2005 года.
7. Перевод к 2005 году всех сжигающих факелов нефтегазового комплекса региона на бездымный режим горения.
8. Создание в области сети особо охраняемых природных территорий:
- Мынсуалманский заказник площадью 110 тыс. га в 2004 г.;
- Кызылсайский (59,1 тыс.га) и Тасмурынский (32,5 тыс.га) заказники  в 2005 г.;
- Тузбаирский (32,5 тыс.га) и Жабайушканский (87,5 тыс.га) заказники в 2006 г.
Прогнозируемые результаты.
В планируемые 2004-2006 годы горнодобывающими предприятиями области будет продолжена работа по рекультивации  нарушенных земель. Ежегодно будут подвергнуты рекультивации по 60 га, что выше ожидаемого показателя 2003 года на 9,1%.  Создание заказников общей площадью 321,6 тыс. га, ежегодная санитарная рубка  0,1  тыс. куб. м позволит сохранить лесные ресурсы области,  численность редких видов животных и растений.
Несмотря на проводимые мероприятия по переводу на бездымный режим горения всех сжигающих факелов нефтегазового комплекса региона, выбросы в атмосферу от стационарных источников загрязнения в 2004-2006 годы увеличиваются: в 2004 году - до 65,06 тыс. тонн в 2006 году  до 71,59 тыс. тонн или соответственно 105 и 115,9%%  к уровню 2003 года. Это связано с ростом промышленного производства на химических предприятиях, вводом ряда новых производств. Выбросы от передвижных источников загрязнения также возрастут в 2004 году до 171,03 тыс. тонн, в 2006 году  до 188,56 тыс. тонн или 105 и 116,2%% соответственно к уровню 2003 года, что связано с дальнейшим увеличением количества автотранспорта в регионе.
Проведение мониторингов в районе хвостохранилища «Кошкар-Ата», на плато Устюрт и на акватории Каспийского моря позволят выявить их текущее состояние, степень воздействия на здоровье населения, а также разработать соответствующий план необходимых мероприятий для ликвидации последствий их негативного воздействия на окружающую среду.
Глава 17. Основные направления и параметры социально-экономического развития области на 2004-2006 годы
ПЕРЕЧЕНЬ
ДЕЙСТВУЮЩИХ И РАЗРАБАТЫВАЕМЫХ РЕГИОНАЛЬНЫХ ПРОГРАММ
МАНГИСТАУСКОЙ ОБЛАСТИ
Наименование програ м мы
Цель пр о граммы
Период реал и зации
Ответственные и с полнители
Предполага е мые расходы, млн.
тенге
Источн и ки ф и нансир о вания
Нормативный правовой акт по утвержд е нию Програ м мы
Раздел индик а тивного плана
14.1 Перечень действующих региональных программ
Госуправление
Программа функционирования и развития языков в Мангистауской области
на 2003-2010 годы
Расширение и укрепление социально - коммуникативных функций государственного языка. Сохранение общекультурных функций русского языка. Развитие языков этнических групп.
2003-
2010 гг.
Акимы городов и районов, областное управление образования руководители высших учебных заведений, областное управление информации и общественного согласия, областной департамент внутренней политики, областное управление культуры, областная телерадиокомпа-
ния
8,7
2003г. -  3,9
2004г. -  4,8
Местный бюджет
Решение
областногомаслихата от 30.07.
2003 г.
№ N 27/28
Программа повышения эффективности управления коммунальной собственностью и приватизации Мангистауской области на 2003-2005 годы
Повышение эффективности управления коммунальной собственностью
2003
-
2005 гг.
Департамент по управлению коммунальной собственностью Мангистауской области
Не требуется
-
Решение
областного маслихата от 30.07.
2003 г.
№ N 27/289
-
Транспорт
Программа развития автомобильных дорог общего пользования
Восстановление до уровня, соответствующего современным стандартам, существующей сети автомобильных дорог и строительство новых дорог
2001-
2005 гг.
Акимы городов и районов, ГКП «Мангистау-КурылысИнвест» Мангистауское областное управление автомобильных дорог, предприятия дорожной отрасли, департамент архитектуры и строительства
4065,0
2001г.- 593
2002г.- 580
2003г.- 460
2004г.- 587
2005г.- 747
2001г.- 154
2002г.- 296
2003г.- 296
2004г.- 198
2005г.- 154
Местный бюджет
-,,-
-,,-
-,,-
Привлеченные средства
-,,-
-,,-
Решение
областного маслихата от 20.06.
2001 г. №
N 12/102
Глава 5. Развитие инфраструктуры
Жилищная политика
Программа  капитального ремонта ветхого жилья и сноса аварийных жилых домов
Повышение качества условий людей, проживающих в ветхих и аварийных домах, доведение состояния жилья до соответствия требованиям санитарных норм
2001
-2005 гг.
Акимы городов и районов, областное управление по ЧС, областное управление архитектуры, строительства,жилищно-коммунального и дорожного хозяйства
1410,0
2001г.-
22,7
2002г.-
121,6
2003г.-
152,9
2004г.-
163,96
2005г.-
102,1
2001г.- 8,1
2002г.- 43,1
2003г.- 54,3
2004г.- 57,4
2005г.- 36,0
2001г.- 24,1
2002г.- 129,1
2003г.- 162,5
2004г.- 174,2
2005г.- 108,6
2001г.- 2,0
2002г.- 10,6
2003г.- 13,4
2004г.- 14,3
2005г-  9,0
Местный бюджет
-,,-
-,,-
-,,-
Средства инвесторов
Средства населения
-,,-
-,,-
Резерв-
ный фонд ЧС
-,,-
-,,-
-,,-
Решение
областного маслихата  от 28.09.
2001 г. №
N 14/122
Глава 6.
Политика в области жилищного строительства, капитального ремонта и сноса
ветхого и аварийного жилья
Промышленность
Программа развития промышленности, строительных материалов, изделий и конструкций
Осуществление ряда основных мероприятий, позволяющих увеличить: объем выпускаемой продукции, ассортимент и номенклатуру основных видов строительных материалов, расширение рынка сбыта
2001-
2005 гг.
Департамент архитектуры,строительства,жилищно-коммунального и дорожного хозяйства, областное управление экономики,  промышленности и торговли,  обл. управление по поддержке малого предпринимательства, предприятия стройиндустрии,  Комитет по делам строительства, областное управление Нацбанка
17326
2002г.- 4,0
2003г.- 4,0
2004г.- 4,663
2005г.- 4,663
Собственные средства  предприятий, заемные средства
Утверждена
заместителем акима области   от 11.04.
2001 г.
Глава 2. Разви-
тие промышленности
Водообепечение
Программа «Питьевые воды- 2010»
Обеспечение населения области питьевой водой в необходимом количестве и гарантированного качества
2003-2010 гг.
Областное управление экономики, промышленности и торговли, акимы городов и районов, предприятия области.
38097,7
2004г.- 45,0
2006г.- 100,0
2007-
2010гг.-100,0
2003г.- 877,5
2004г.- 737,6
2005г.- 768,4
2006г.- 505,2
2007-
2010
-1687,5
2003г.- 5867,7
2004г.- 5416,9
2005г.- 5480,6
2006г.- 3316,5
2007-
2010  - 13198
Республиканский бюджет
Местный бюджет
-,,-
-,,-
-,,-
Другие источники
-,,-
-,,-
-,,-
Решение областного маслихата    от 27.03.
2003г.  №
N 25/263
Глава 15. Охрана окружающей среды и управление природными ресурсами
Социальная защита и борьба с бедностью и безработицей
Программа по снижению бедности  на 2003-
2005 годы
Сокращение бедности путем создания условий для экономического роста, наиболее полной занятости и увеличения доходов населения, улучшения адресности социальной защиты, обеспечения свободного доступа бедных к услугам здравоохранения и образования
2003-2005 гг.
Областное управление экономики, промышленности и торговли, областное управление труда социальной защиты населения, акимы городов и районов
Не требуется (предусмотрено  в отраслевых программах)
-
Решение областного маслихата от 20.12.
2002 г. №
N 23/241
Глава 10. Снижение бедности и социальная защита
Программа реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы
Создание системы реабилитации инвалидов, создание условий для обеспечения независимого образа жизни снижение уровня инвалидности
2002-2005 гг.
Областное управление труда и социальной защиты населения
344,91
2002г.- 58,0
2003г.- 92,0
2004г.- 93,4
2005г.- 101,5
Местный бюджет
Решение областного маслихата от 12.04.
2002 г. №
N 18/178
Глава 10. Снижение бедности и социальная защита
Правопорядок
Программа борьбы с коррупцией в Мангистауской области на 2001-
2005 гг.
Реализация государственной программы борьбы с коррупцией на 2001-
2005 гг. на региональном уровне и создание комплекса эффективных мер борьбы с коррупцией на территории области.
2003-
2005 гг.
Управление внутренних дел,управление финансовой полиции и структурные подразделения акима области
В пределах выделенных средств каждому госоргану
Местный бюджет
Решение областного маслихата от 30.07.
2003 г.№
N 27/288
-
Программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом на 2003г.
Создание основных звеньев системы эффективного противодействия дальнейшему распространению наркомании и наркобизнеса на территории области.
2003г.
Управление внутренних дел и структурные подразделения акима области
39,2
2003г.  39,2
Местный бюджет
Решение областного маслихата от 20.12.2002 г. №
N 23/239
-
Программа
профилактики правонарушений и борьбы с преступностью на 2003-2004 годы
Формирование системы профилактики  правонарушений и  укреплений общественного порядка и общественной безопасности, вовлечение в эту деятельность всех государственных органов, общественных формирований и населения
2003-
2004 гг.
Управление внутренних дел и структурные подразделения акима области
102,9
2003г.- 500
2004г.- 102,4
Местный бюджет
Решение областного маслихата от 27.03.
2003 г.
N 25/264
Здравоохранение
Программа совершенствования системы здравоохранения на 2001-2003 годы
Определение единой политики в совершенствовании системы здравоохранения области. Создание Региональных программ по приоритетным направлениям и их финансирование. Кадровая политика, направленная на повышение квалификации медицинских работников всех уровней.
2001-2003 гг.
Областное управление здравоохранения, акимы городов и районов
8116,5
2001г.- 2316,5
2002г.- 2774,7
2003г.- 2715,0
2003г.  310,3
Местный бюджет
-,,-
Спонсорские средства
Решение областного маслихата от 20.06.
2001 г.
№ 12/99
Глава 12. Здравоохранение
Программа по противодействию эпидемии СПИДа на 2002-2005 годы
Наметить пути обеспечения эффективного противодействия эпидемии СПИДа в области
2002-2005 гг.
Акимы городов и районов области (УВД, УЮ, УКУИС, ОУЗ, ОУО), Областной центр СПИД
148,8
2002г.- 34,6
2003г.- 36,4
2004г.- 37,8
2005г.- 40,0
Местный бюджет
-,,-
-,,-
Решение областного маслихата от 12.04.2002 г. №
N 18/178
Глава 12. Здравоохранение
Образование
Программа развития системы образования на 2001-2005 годы
Скоординировать деятельность субъектов образовательного пространства области, создать единое направление для достижения общих целей.
2001-2005 гг.
Управление образования, организации образования Мангистауской области, структурные подразделения аппарата Акима области и акимов районов
12,500
2001г.  2020
2002г.  2100

2003ж-2600
2004ж-2800  2005ж-2980
Жергілікті бюджет
Облыстық мәслихаттың 20.06.2001ж. 12/98 шешімі
11тарау. Білім беру
Туризм
1.16
Маңғыстау  облысында туристік саланы дамытуды 2003-2005 жылдарға арналған  бағдарламасы
Облыста қазіргі заманғы жоғары тиімді және бәсекеге қабілетті туристік кешен құру
2003- 2005 ж.ж.
Облыстық спорт және дене шынықтыру басқармасы мен облыс әкімінің құрылымдық бөлімдері және туристік ұйымдар
18,2 2003ж-5,7    2004ж-6,1
2005ж-6,4
Жергілікті бюджет
Облыстық мәслихаттың 10.09.2003ж. 28/308 шешімі
13 тарау. Мәдениет, туризм және спорт
Дене шынықтыру және спорт
1.17
Маңғыстау  облысында  спорт  пен  дене  шынықтыруды  дамытудың 2001-2005 жылдарға  арналған  кешенді бағдарламасы
Салауатты өмір салты қағидаларын бекіту, спорт резерві мен халықаралық дәрежедегі спортшыларды дайындау
2001- 2005 ж.ж.
Облыстық спорт және дене шынықтыру басқармасы мен облыс әкімінің құрылымдық бөлімдері, спорт ұйымдары.
2360,9 2001ж-161 2002ж-309,44   2003ж-223,4  2004ж-330 2005ж-335 2001ж-1,5 2002ж-0,56 2003ж-1000
Жергілікті бюджет  «-« «-« «-« Демеушілік қаражаттар -«-          -«-
Облыстық мәслихаттың 20.06.2001ж. 12/100 шешімі
13 тарау. Мәдениет, туризм және спорт
Ауыл шаруашылығы
1.18
Маңғыстау     облысының   2003-2005 жылдарға  арналған ауылагроазық-түлік дамуы аймақтық бағдарламасы
Аймақта азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету , мал шаруашылығын дамытуда тұрактылықты сақтау және оның өнімінің сапасын арттыру. Ауыл халқының әлеуметтік-экономикалық жағдайын жаксарту.
2003- 2005 ж.ж.
ОЭӨжСБ, ОАШБ
869,2 2003ж-24,4   2004ж-23,2     2005ж-23,2   2002ж-50,0     2003ж-60,3    2004ж-58,5     2005ж-10,2       2002ж-5,0       2003ж-50,0   2004ж-447,     2005ж-117,4
Республикалық бюджет
-«-
Жергілікті бюджет      -«-     -«-     Басқа көздер      -«-      -«-                   -«-
Облыстық мәслихаттың 20.02.2003ж. 23/238 шешімі
3 тарау. Ауыл шаруашылығын дамыту
1.19
Ауыл аумақтарын дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған бағдарлама
Ауылдық елді мекендердің әлеуметтік-экономикалық жағдайын жақсарту. Экономикалық қызмет саласын кеңейту және ауыл халқын әлеуметтік қамтамасыз етілуін арттыру
2004- 2010 ж.ж.
ОЭӨжСБ, ОАШБ
Kаралған қаражат шегінде
Жергілікті бюджет, демеушілік қаражат, кәсіпорындар қаражаты
ҚР Премьер-Министрінің орынбасары А.С.Есімовте 27.02.2003ж. өткен кеңестің 11-7/005-563 қаулысы, 3.3 тармағы
12 тарау. Денсаулық сақтау
Күйзелген экономикалы шағын қалаларды дамыту
1.20
Форт-Шевченко қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың бағдарламасы
Форт-Шевченко каласын экономикалақ өсім үшін жағдай жасау жолымен күйзелген жағдайдан шығару
2002- 2005 ж.ж.
Түпқарағанаудананың әкімі
127,2  2002ж-1,5 2003ж-45,7 2004ж-1,5 2005ж-1,5 2003ж-8,0 2004ж32,0 2005ж-22,0     2004ж-7,5  2005ж-7,5
Жергілікті бюджет   -«-  Тікелей инвестиция  «- Кәсіпорындардың өзіндік қаражаттары
Тұпқараған ауданы мәслихатының 23.08.2002ж. 23/119 шешімі
-
Жастар саясаты
1.21
Маңғыстау жастары» бағдарламасы
Жергілікті денгейде саяси-құқықтық, әлуеметтік-экономикалық ұйымдастру жағдайлары мен жас адамның әлеуметтік қалыптасуы мен дамуы және қоғам мүддесінде оның шығармашылық әлеуетін неғұрлым көбірек іске асыруға кепілдік құру.
2003-2005 ж.ж.
Облыс, қалалар мен аудандар әкімияттар
Kажет етпейді
-
Облыстық мәслихаттың 20.12.2002ж.№23/242 шешімі
-
Кәсіпкерлікті дамыту
1.22
Маңғыстау   облысында   2003-2005 жылдарға  арналған шағын кәсіпкерлікті дамыту мен мемлекеттік қолдау аймақтық бағдарламасы
Еңбекке қабілетті тұрғындарды жұмыспен қамтуды ұлғайту, өндіріс көлемін үдету, сондай-ақ қоғамның «орта класын» қалыптастыру
2003- 2005 ж.ж.
Облыстық шағын кәсіпкерлікті қолдау жөніндегі басқарма, қалалар мен аудандар әкімдері

2003г.  2600
2004г.  2800
2005г. -  2980
Местный бюджет
Решение областно
го маслихата от 20.06.
2001 г. №
N 12/98
Глава 11. Образование
Туризм
Физическая культура
Программа развития туристской отрасли на 2003-2005 годы
Создание в области  современного высокоэффективного и конкурентно-способного туристского комплекса
2003-2005 гг.
Областное управление спорта и физической культуры и  структурные подразделения акима области и туристские организации
18,2
2003г.- 5,7
2004г.- 6,1
2005г.- 6,4
Местный бюджет
-,,-
Решение областного маслихата от 10.09.2003 г.,
№28/308
Глава 13. Культура, туризм и спорт
Комплексная программа развития физической культуры и спорта на 2001-2005 годы.
Утверждение принципов здорового образа жизни, подготовка спортивного резерва и спортсменов международного класса.
2001-2005 гг.
Областное управление спорта и физической культуры и  структурные подразделения акима области, спортивные организации
2360,9
2001г.- 161
2002г.- 309,44
2003г.- 223,4
2004г.- 330
2005г.- 335
2001г.- 1,5
2002г.- 0,56
2003г.- 1000
Местный бюджет
-,,-
-,,-
-,,-
Спонсорские средства
-,,-
Решение областного маслихата от
20.06.
2001 г.,
№12/100
Глава 13. Культура, туризм и спорт
Сельское хозяйство
Агропродовольственная программа  на 2003-2005 годы.
Обеспечение продовольственной безопасности региона, сохранение стабильности в развитии животноводства и повышение качества его продукции. Улучшение социально-экономического положения сельского населения.
2003-
2005 гг.
Областное управление экономики, промышленности и торговли, областное управление сельского хозяйства
869,2
2003г.-  24,4
2004г.-  23,2
2005г.-  23,2
2002г.-  50,0
2003г.-  60,3
2004г.-  58,5
2005г.-  10,2
2002г.-  5,0
2003г.-  50,0
2004г.-  447,0
2005г.-  117,4
Республиканский бюджет
-,,-
Местный бюджет
-,,-
-,,-
Другие источники
-,,-
-,,-
Решение областно
го маслихата от 20.02.
2003г №
N 23/238
Глава 3. Развитие сельского хозяйства
Программа развития сельских территорий на 2004-2010 годы
Улучшение социально-экономических условий сельских населенных пунктов. Расширение сферы экономической деятельности и повышение социальной обеспеченности сельских жителей
2004-
2010
гг.
Областное управление экономики, промышленности и торговли, областное управление сельского хозяйства
В
пределах предусмотренных средств
Местный бюджет, спонсорские средства, средства предприятий
Протокол совещания у Заместителя Премьер-
Министра РК Есимова А.С. от 27.02.2003 г. №11-7/
005-563 пункт 3.3
Глава 3. Развитие сельского хозяйства
Развитие малых городов с депрессивной экономикой
Программа социально-экономического развития г.Форт-Шевченко
Вывод г.Форт-Шевченко из депрессивного состояния путем создания условий для экономического роста
2002-
2005 гг.
Аким Тупкараганского района
127,2
2002г.  1,5
2003г. -  45,7
2004г. -  1,5
2005г. -  1,5
2003г.  8,0
2004г. -  32,0
2005г. -  22,0
2004г.  7,5
2005г. -  7,5
Местный бюджет
-,,-
-,,-
Прямые инвестиции
-,,-
Собственные средства предприятий
Решение маслихата Тупкараганского района от 23.08.
2002 г. №
N 23/119
-
Молодежная политика
Программа «"Молодежь Мангистау"
Создание на местном уровне политико-
правовых, социально-экономических  организационных условий и гарантий для социального становления и развития молодого человека и наиболее полной реализации его творческого потенциала в интересах общества.
2003-
2005 гг.
Акимат области, городов и районов
Не требуется
-
Решение областного маслихата от 20.12.2002 г. №
N 23/242
-
Развитие предпринимательства
Программа развития и поддержки предпринимательства на 2003-2005 годы
Увеличение занятости трудоспособного населения, наращивание объемов производства, а также формирование  «среднего класса» общества
2003-
2005 гг.
Областное управление поддержки предпринимательства, акимы городов и районов

300,0
2003ж.-100,0
2004ж.-100,0      2005ж.-100,0
Жергілікті бюджет
Облыстық мәслихаттың 30.08.2003ж. 27/285 шешімі
8 тарау. Шағын кәсіпкерлікті дамыту
2. Әзірленіп жатырған аймақтық бағдарламалар тізбесі
Денсаулық сақтау
2.1.
2003-2005 жылдарға арналған «Диабет» бағдарламасы
Халықтың денсаулық жағдайын жақсарту, қантдиабетымен науқастарды азайту, мүгедектену мен өлімді азайту.
2003-2005 ж.ж.
ОДСБ, облыстық ЕАҰ бас дәрігерлері, штаттан тыс эндокринолыгы
Қаралған қаражат шегінде
Жергілікті бюджет
ҚР Президентінің 16.11.1998ж. №4153 жарлығымен бекітілген «Халық денсаулығы» мемлекеттік бағдарламасы
12 тарау. Денсаулық сақтау
2.2.
Мектеп және жасөспірім жасындағы балаларды, әскерге шақыруға дейінгі жастарды сауықтыру және оңалту бағдарламасы
Мектеп және жасөспірім жасындағы балалардың, әскерге шақыруға дейінгі жастардың табиғи және рухани денсаулығын сақтау және нығайту.
2003-2005 ж.ж.
ОДСБ, ОББ,
қалалар мен аудандар әкімияті
Қаралған қаражат шегінде
Жергілікті бюджет
ҚР Президенті әкімшілігінің басшысы Н. Әбікаевпен 20.12.2002ж. №16-10/127 бекітілген ҚР Президентінің 04.12.2002ж. KР дәрі-
герле-рі мен провизорлар съездегі тапсырмасы.
12 тарау. Денсаулық сақтау
2.3.
2004-2006 жылдарға арналған туберкулезбен күрес бағдарламасы
Ауыру көрсеткішін кейіннен түсірумен эпидемиологиялық ахуалды тұрақтандыру
2004-2006 ж.ж.
Облыс әкімі, қалалар мен аудандар әкімдері, ОДСБ, ОӘД, УКУКС
Қаралған қаражат шегінде
Жергілікті бюджет
ҚР Президентінің 16.11.1998ж. №4153 жарлығымен бекітілген «Халық денсаулығы» мемлекеттік бағдарламасы
12 тарау. Денсаулық сақтау
2.4.
Аналар мен балалардың денсаулығын қорғаудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасы
Әйелдер мен балалардың денсаулығын нығайту, облыста нәрестелер мен аналар әлімін азайту.
2004- 2006 ж.ж.
Kалалар мен
аудандар әкімдері, ОДСБ, облыстық ЕАҰ бас дәрігерлері
Қаралған қаражат шегінде
Жергілікті бюджет
ҚР Uкіметінің 14.05.2001ж. №630 қауылысы
12 тарау. Денсаулық сақтау
Шағын қалаларды дамыту
2.5.
Жанаөзен қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы
Kаланың болашақта экономикалық, әлеуметтік және мәдени дамуы үшін жағдай жасау, өзіндік мүмкіндіктерін жандандыру жолымен қоғамның жұмыс істеуінің тұрақтылығын қамтамасыз ету.
2003- 2005 ж.ж.
Жанаөзен қаласы әкімінің аппараты
Қаралған қаражат шегінде
Жергілікті бюджет,кәсіпорындардың өзіндік қаражаттары,тікелей инвестиция,қарыз қаражаттары
ҚР Uкіметінің 24.12.2002ж. №20 мәжіліс қауылысы
Қабылданған қысқартулар:
ОББ  - облыстық білім басқармасы
ОАжҚКБ - облыстық ақпарат және қоғамдық келісім басқармасы
ОІСД - облыстық ішкі саясат Департаменті
ОАШБ  - облыстық ауыл шаруашылығы басқармасы.
ОМБ - облыстық мәдениет басқармасы
ОДСБ -  облыстық денсаулық сақтау басқармасы
ОӘД - облыстық Әділет Департаменті
ОТРК -  облыстық телерадиокомпания
КМБЖД -  коммуналдық меншікті басқару жөніндегі Департаменті
ОСҚТжЖШД  - Облыстық сәулет, құрылыс, тұрғын үй және жол шаруашылығы департаменті
ОЭӨжСБ -  облыстық экономика, өнеркәсіп және сауда басқармасы
ОШКҚЖБ - облыстық шағын кәсіпкерлікті қолдау жөніндегі басқарма

300,0
2003г.  100,0
2004г. -  100,0
2005г. -  100,0
Местный бюджет
-,,-
Решение областного маслихата от 30.08.2003г
N № 27/285
Глава 8. Развитие малого предпринимательства
Перечень разрабатываемых региональных программ
Здравоохранение
14.2.1
Программа «Диабет» на 2003-
2005 годы
Улучшение состояния здоровья населения, снижение заболеваемости сахарным диабетом, снижение инвалидизации и смертности
2003-
2005 гг.
Областное управление здравоохранения, главные врачи ЛПО области, внештатный эндокринолог
В пределах предусмотренных средств
Местный бюджет
Государственная программа «Здоровье народа» утвержденная Указом Президента РК от 16.11.1998 года
№ 4153
Глава 12. Здравоохранение
14.2.2
Программа оздоровления и реабилитации детей школьного и подросткового возраста, допризывной молодежи
Сохранение и укрепление физического и духовного здоровья детей школьного, подросткового возраста до призывной молодежи
2003-
2005 гг.
Областное управление здравоохранения, областное управление образования, акимы городов и районов
В пределах предусмотренных средств
Местный бюджет
Поручение Президента РК на съезде врачей и провизоров РК от 04.12.2002, утвержденное руководителем администрации Президента Н. Абыкаевым от 20.12.2002 года  №
16-10.127
Глава 12. Здравоохранение
Программа борьбы с туберкулезом на 2004-2006 годы
Стабилизация эпидемиологической ситуации с последующим снижением показателей заболеваемости
2004-2006 гг.
Акимы области, акимы городов и районов, областное управление здравоохранения, управление юстиции, УКУИС
В пределах предусмотренных средств
Местный бюджет
Государственная программа «Здоровье народа», утвержденная Указом Президента РК от 16.11.1998 года
№ 4153
Глава 12. Здравоохранение
Программа «Охрана здоровья матери и ребенка на 2004-2006 годы
Укрепление здоровья женщин и детей, снижение
младенческой и материнской смертности в области
2004-2006 гг.
Акимы городов и районов, областное управление здоровья, главные врачи ЛПО в области
В пределах предусмотренных средств
Местный бюджет
Постановле
ние Правительства РК от 14.05.2001 года N 630
Глава 12. Здравоохранение
Развитие малых городов
14.2.6.
Программа социально-экономического развития г.Жанаозен на 2003-2005 годы
Создание условий для дальнейшего экономического, социального и культурного развития города, обеспечение стабильности функционирования сообщества путем активизации собственных возможностей
2003-2005 гг.
Аппарат Акима г.Жанаозен
В пределах предусмотренных средств
Местный бюджет, собственные средства предприятий, прямые инвестиции, заемные средства
Протокол заседания  Правительства РК от 24.12.
2002 г.
№  20
-

2002 жылы «Ақтау қ. әуежайында әуе кемелеріна әуежайлық қызмет көрсетуге»  30 келесім-шарт жасалды және ұзартылды, оның 12-сі халықаралық. Осы жылда барлығы 2532 әуе кемесі, оның ішінде кесте бойынша  - 1752  ӘК,  гартерлік  780 ӘК қызмет көрсетілді. Алматы  Ақтау  - Алматы, Москва  Ақтау  Москва, Астрахань  Ақтау  Астрахань маршруттары бойынша қозғалыс жиілгі ұлғайды.
Әуе жолы жолаушылардын Стамбул, Роттердам, Лондон, Амстердам қалаларына жөнелту жүзеге асырылуда. Ақтау қ. әуежайы болжамдалған  климат жағдайларының арқасында өткізілімдік және босалқылық ретінде де пайдаланылады. Сонымен қатар, оның халықаралық маңызына қарамастан Ақтау қ. әуежайы осы мәртебеге толымсыз күйде сәйкеседі.
Әуежай аумағында халықаралық отандартқа сәйкес келетін әуе жолы вокзалы жоқ. Ұшабасқару жолдарына, перронға күрделі жөндеу жүргізуді талап етеді.
Ағымдағы жылы, оның жобалық  сметалық құжаттамасы 2002 жылы жергілікті бюджеттің қаражатынан әзірленген, қарызға алу қаражаты есебінен, барлық халықаралық стандартқа сәйкес келетін әуе жолы вокзалының құрылысын бастау жоспарлануда. Ұшатын-қонатын жолақтарын, басқару жолдарын, перронды күрделі жөндеуді республикалық бюджеттің қаражаты есебінен 2004 жылы бастау жоспарлануда. 2003 жылы жеке авиакомпаниялардың өз атынан пайдалануы салдарынан әуежай, әуе кемелеріне жанар май, отынын құюдан табатын табысын жоғалтады, сондықтанда көрсетілген қызмет көрсетулердің өскеніне қарамастан (2002 жылға 115%), өндірілген өнім көлемі ақшалай түрінде 2002 жылға 83% құрайды. Салынатын салыққа дейінгі жинақталған жылдық табыс 37,0 млн.теңге немесе 2002 жылға 79%, 2006 жылы 49,0 млн.теңге немесе 2003 жылғы деңгейге 132% құрайды.
Маңғыстау электр жүйесін бөлу компаниясы» ААҚ (МЭЖБК) қызметінің негізгі түрі  облыстық тұтынушыларына электр энергиясын бөлу және беру, тиісінше, өнім көлемінің өсімі тұтас алғанда аймақта экономиканың тұрақтануына тәуелді. Мұнай өндіретін кәсіпорындардың қарқанды дамуына байланысты соңғы жылдары тұтынылатын қуаттар көлемінің өсуі байқалады және тиісінше 2006 жылға дейінгі келешекте оны жыл сайын өсіру жоспарлануда. Жинақталған жылдық табыс 2003 жылы 47,4 млн.теңге немесе 2002 жылға 125%, 2006 жылы 14,6 млрд. теңге немесе 2003 жылға 136% құрайды.
Ақтау электр жүйелері басқармасы» МКК АЭЖБ Ақтау қ. тұрғын үй коммуналдық шаруашылық, тұрмыстық және өндірістік мақсаттағы объектілерді электрмен жабдықтауды, сондай-ақ электр қондырғыларына, үйшілік және сыртқы жарықтандыруды техникалық қамтуды қамтамасыз ете отырып, Ақтау қ. бөлу жүйелері бойынша электр энергиясын тасымалдауды жүзеге асырады. 2004-2006 жылдардағы өндіріс көлемінің өсімі қаланың инфрақұрылымы мен тұрғын үй құрылысын салудың дамуына байланысты. Кәсіпорынның жинақталған жылдық табысы 2003 жылы кәсіпорынның шығыстарын ұлғайту салдарынан 2002 жылмен салыстырғанда 27% төмендейді және 12,8 млн.теңге құрайды, 2006 жылы табысы 2003 жылға қарағанда 5,6 есе өсіп, 72,0 млн.теңге құрайды.
АКМО-88» ААҚ  техникалық жағынан жарақтанған жинақтау-құрылыс басқармасы, ол өнеркәсіп, энергетика объектілері мен элеуметтік тұрмыстық мвқсаттағы объектілер құрылысын салу және жинақтау, жөндеу жөнінде кең ауқымда кез-келген жұмысты орындай алады.  Металл конструкциялары мен құбыр өткізгіштердің, ауа өткізу құбырларының, желдеткіштер мен стандартсыз жабдықтардың құрылыс-жинақтау жұмыстары мен күрделі жөндеуді орындау үшін қажетті, өндірістік  техникалық мақсаттағы өнімдер шығару мен өткізуді жүзеге асырады. Алайда, беретін жұмыстарының (қызмет көрсетулерінің) және шығарған өнімінің жоғары сапасына қарамастан, кәсіпорында тұрақты тапсырысшылармен проблема бар, себебі мұнай өндіретін ірі кәсіпорындардың өздерінің еншілес сервистік ұйымдары бар. Осыған байланысты 2004-2006 жылдарға арналған болжамдарын кәсіпорын 2003 жылдың деңгейінде қалдырды.  Кәсіпорынның жинақталған жылдық табысы 2003 жылы 41,0 млн.теңге немесе 2002 жылға  178% құрайды және 2006 жылға дейін осы деңгейде қалады.
"Ақтау электр желілері басқармасы" МКК
қ/с №
Көрсеткіштер
Өлше бірлігі
2002 ж  есеп
2003 ж  бағалау
Болжам*

За 2002 год заключено и пролонгировано 30 договоров «На аэропортовое обслуживание воздушных судов в аэропорту г.Актау», из которых 12 международные. Всего за этот год обслужено 2532 воздушных судна, из них: по расписанию 1752 ВС, чартерных 780 ВС. Увеличена частота движения по маршрутам Алматы-Актау-Алматы, Москва-Актау-Москва, Астрахань-Актау-Астрахань.
Осуществляется отправка авиапассажиров в города: Стамбул, Роттердам, Лондон, Амстердам. Аэропорт г.Актау используется и в качестве транзитного и запасного благодаря благоприятным прогнозно-климатическим условиям. В то же время, несмотря на международное значение, аэропорт г.Актау не в полной мере соответствует данному статусу. На территории аэропорта нет аэровокзала, соответствующего международным стандартам, требуется проведение капитального ремонта взлетно-посадочной полосы, рулежной дорожки, перрона. В текущем году планируется начало строительства аэровокзала, соответствующего всем международным стандартам за счет заемных средств, проектно-сметная документация, которого была разработана в 2002 году из средств местного бюджета. Капитальный ремонт взлетно-посадочной полосы, рулежной дорожки, перрона планируется начать в 2004 году за счет средств республиканского бюджета. В 2003 году аэропорт теряет доходы от заправки горючим топливом воздушных судов вследствие использования частными авиакомпаниями собственного топлива, поэтому, несмотря на рост оказываемых услуг (115% к 2002 году), объем произведенной продукции в денежном выражении составит 83% к уровню 2002 года. Совокупный годовой доход до налогообложения составит 37,0 млн.тенге или 79% к 2002 году, в 2006 году 49,0 млн.тенге или 132% к уровню 2003 года.
Основной вид деятельности  ОАО "Мангистауская распределительная электросетевая компания"  (МРЭК) - распределение и передача электроэнергии потребителям области, соответственно, рост объема продукции зависит в целом от стабилизации экономики в регионе. В связи с интенсивным развитием нефтедобывающих предприятий в последние годы наблюдается рост объема потребляемой мощности и соответственно в перспективе до 2006 года планируется ежегодный его рост. Совокупный        годовой доход в 2003 году      составит 47,4 млн.тенге или 125% к 2002 году, в 2006 году 14,6 млрд.тенге или 136% к 2003 году.
ГКП «Актауское управление электрических сетей» (АУЭС)  осуществляет транспортировку электроэнергии по распределительным сетям г.Актау, обеспечивая электроснабжение объектов жилищно-коммунального хозяйства, бытового и промышленного назначения, а также техническое обслуживание электроустановок, внутридомовых и наружного освящений г.Актау. Рост объемов производства в 2004-2006 годах связан с развитием инфраструктуры города и застройки жилых домов. Совокупный годовой доход предприятия в 2003 году снизится по сравнению с 2002 годом на 27% и составит 12,8 млн.тенге вследствие увеличения расходов предприятия, в 2006 году доход возрастет по отношению к 2003 году в 5,6 раза и составит 72,0 млн.тенге.
ОАО "АКМО-88"  - технически оснащенное монтажно-строительное управление, которое может выполнять в широком диапазоне любую работу по строительству и монтажу, ремонту промышленных, энергетических объектов и объектов социально-бытового назначения. Осуществляет производство и реализацию продукции производственно-технического назначения, необходимой для выполнения строительно-монтажных работ и капитального ремонта металлоконструкций и узлов трубопроводов, воздухопроводов, вентиляции и нестандартного оборудования.
Однако, несмотря на высокое качество предоставляемых работ (услуг) и выпускаемой продукции у предприятия проблемы с постоянными заказчиками, так как крупные нефтедобывающие предприятия имеют свои дочерние сервисные организации. В связи с этим прогноз на 2004-2006 годы предприятие оставило на уровне 2003 года. Совокупный        годовой доход предприятия в 2003 году составит 41,0 млн.тенге или 178% к 2002 году и останется на этом уровне до 2006 года.
Актауское управление электрических сетей     1-КП
Показатели
Един. измер
2002 г.            отчет
2003 г. оценка
Прогноз*