Қостанай облысы бойынша шағын кәсіпкерлікті дамытудың және қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасын бекіту туралы
Қостанай облыстық мәслихатының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 300 шешімі. Қостанай облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 30 шілдеде N 2392 тіркелді. Күші жойылды - іс-әрекет мерзімі өткендігі бойынша Қостанай облысы мәслихатының 2011 жылғы 13 қаңтардағы № 10 хатымен
Ескерту. Күші жойылды - іс-әрекет мерзімі өткендігі бойынша Қостанай облысы мәслихатының 2011.01.13 № 10 хатымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6-бабының 1 тармағына сәйкес Қостанай облысының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Облыс әкімі ұсынған Қостанай облысы бойынша шағын кәсіпкерлікті дамытудың және қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасы бекітілсін (Қосымша).
2. Осы бағдарламаның орындалуына бақылау жасау облыс әкімінің орынбасары С.А. Құламбаевка және облыстық мәслихаттың экономика, басқару және өзін-өзі басқару тұрақты комиссиясына жүктелсін.
Қостанай облысы
мәслихатының сессиясының
төрағасы
Қостанай облысы
мәслихатының хатшысы
Қостанай облысы
мәслихатының 2003 жылғы
4 шілдедегі N 300
шешімімен бекітілген
Қостанай облысының шағын кәсіпкерлікті
дамытудың және қолдаудың 2003-2005 жылдарға
арналған аймақтық бағдарламасы
Мазмұны
1. Паспорт
2. Кіріспе
3. Проблеманың қазіргі жағдайын талдау
4. Бағдарламаның мақсаты және міндеттері
5. Бағдарламаны іске асырудағы негізгі бағыттар мен тетіктер
6. Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру
көздері
7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы
Қостанай облысында шағын кәсіпкерлікті дамытудың және қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасы
Әзірлеуге негіз
Қазақстан Республикасының "Шағын кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау туралы"» Заңы , Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңы , Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясы
Әзірлеуші - мемлекеттік орган
Қостанай облысының экономика және сауда департаменті
Мақсаты
Шағын  кәсіпкерлік субъектілерінің санын көбейту үшін қолайлы жағдайлар туғызу, жаңа жұмыс орындарын құру
Міндеттері
Әкімшілік кедергілерді жою; несие, қаржы ресурстарына кіруді жеңілдету; шағын кәсіпкерлікті қолдаудағы мемлекеттік және мемлекеттік емес институттардың жұмыстарының тиімділігін арттыру; шағын кәсіпкерлік субъектілерін ақпаратпен қамтамасыз ету
Бағдарламаныіске асырудағы негізгі бағыттар
Нормативтік - құқықтық базаны жетілдіру; шағын кәсіпкерлікті қаржы-несие мен қолдауды дамыту; инфрақұрылымды дамыту және шағын кәсіпкерлікті насихаттауын; ақпаратты қамтамасыз ету
Қаржыландырукөздері
Жыл сайын осы мақсатқа көзделген, жергілікті бюджеттің қаражатынан қаржы бөлу, бюджеттен тысқары мақсатты қаражат, қаржы ұйымдарының көпілі, кәсіпкерлердің және олардың қоғамдық ұйымдарының өздерінің қаражаты, банк және басқа да заң тыйым салмайтын көздердің несиелері
Күтілетін нәтижелер
Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде, шағын бизнесте жұмыс істейтін тұрғындардың көлемінің артуы болжанады, облыс экономикасы нығаяды
Бағдарламаныіске асыру мерзімі
2003 - 2005 жылдар

Об утверждении региональной программы развития и поддержки малого предпринимательства по Костанайской области на 2003-2005 годы
Решение Костанайского областного Маслихата от 4 июля 2003 года N 300. Зарегистрировано Управлением юстиции Костанайской области 30 июля 2003 года за N 2392. Утратило силу в связи с истечением срока действия - письмо маслихата Костанайской области от 13 января 2011 года № 10
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока действия - письмо маслихата Костанайской области от 13.01.2011 № 10.
В соответствии с пунктом 1 статьи 6  Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" Костанайский областной маслихат
РЕШИЛ :
1. Утвердить представленную акимом области региональную программу развития и поддержки малого предпринимательства по Костанайской области на 2003-2005 годы (прилагается).
2. Контроль за выполнением программы возложить на заместителя акима Костанайской области Куламбаева С.А. и постоянную комиссию областного маслихата по вопросам экономики, управления и самоуправления .
Председатель сессии
Костанайского областного
маслихата
Секретарь Костанайского
областного маслихата
Утверждена
решением Костанайского
областного маслихата
от 4 июля 2003 года
N 300
Региональная программа развития
и поддержки малого предпринимательства по
Костанайской области на 2003-2005 годы
Содержание
1. Паспорт
2. Введение
3. Анализ современного состояния проблемы
4. Цель и задачи Программы
5. Основные направления и механизм реализации Программы
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
8. План мероприятий по реализации Программы
1. Паспорт Программы
Наименование
Региональная программа развития и поддержки малого предпринимательства по Костанайской области на 2003-2005 годы
Основание для разработки
Закон Республики Казахстан "О государственной поддержке малого предпринимательства", Закон Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан"», Стратегия развития Казахстана до 2030 года
Государственный орган - разработчик
Департамент экономики и торговли Костанайской области
Цель
Создание благоприятных условий для увеличения количества субъектов малого предпринимательства, создание новых рабочих мест
Задачи
Устранение административных барьеров; облегчение доступа к кредитным, финансовым ресурсам; повышение эффективности деятельности государственных и негосударственных организаций поддержки малого предпринимательства; обеспечение необходимой информацией субъектов малого предпринимательства
Основные направления реализации Программы
Совершенствование нормативно-правовой базы; развитие финансово-кредитной поддержки малого предпринимательства; развитие инфраструктуры и пропаганда малого предпринимательства; информационное обеспечение
Источники финансирования
Средства местного бюджета в пределах ассигнований, ежегодно предусматриваемых на указанные цели, внебюджетные целевые средства, гранты финансовых организаций, собственные средства самих предпринимателей и их общественных организаций, кредиты банков и других не запрещенных законодательством источников
Ожидаемый результат
В результате реализации Программы ожидается увеличение численности населения, занятого в малом бизнесе, укрепление экономики области
Срок реализации Программы
2003-2005 годы

2. Кіріспе
Қостанай облысы бойынша шағын кәсіпкерлікті дамытудың және қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасы Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейін стратегиялық дамуын әрі қарай іске асыруға әзірленген. Осы бағдарламада шағын кәсіпкерлікті одан әрі дамыту моделі әзірленген, оның мәні шағын кәсіпкерлікті мемлекет жағынан жүйелі түрде қолдау және  де осы процесске кәсіпкерлерді және олардың қоғамдық ұйымдарын тарту. Осы бағдарламада кешенді шаралар баяндалған, олар алдағы үш жылда қойылған міндеттерді және негізгі басымдық қызметтерді орындауға арналған.
Алдағы уақытта шағын кәсіпкерлік қызметінде негізгі басымдықтар мыналар болып  табылады:
халық тұтынатын тауарларды, тағам өнімдерін, материалдарын және дәрі препараттарын өндіру;
құрылыс материалдарын салу және өндіру;
қайталама шикізатты қайта өңдеу;
жергілікті шикізатты өндіру және қайта өңдеу;
ағаш өңдеу өнеркәсібі;
тұрмыстық қызмет саласы, сервистік қызметтер;
көріктендіру және коммуналдық қызметтер;
қоғамдық тамақтандыру;
инновациялық қызмет;
туризмнің инфрақұрылымы, демалу.
3. Проблеманың қазіргі жағдайын талдау
Шағын кәсіпкелікті дамыту - ол мемлекетке шығыны аз жаңа жұмыс орындарын ашуға қолайлы және базарлы тауар және қызметпен көбейтуге үлесін қосады, тұрақты салық төлеу базасы.
Облыс бойынша 2001-2002 жылдардың ішінде шағын кәсіпкерлікті қолдаудағы тәжірибе осыны көрсетеді.
Мысалы, шағын кәсіпкерлік субъектлерімен 79,7 мың азамат жұмыспен қамтылған, немесе ол барлық жұмысқа қабілеті бар тұрғындардың 15%.
2002 жылы шағын кәсіпкерлік субъектілерінен бюджетке 2,3 млрд. теңге төлем түскен, оның ішінде шағын бизнес кәсіпорындарынан - 1,4 млрд. теңге немесе барлық түсімнің 9,3%.
Облыс бойынша статистиканың мәліметіне сәйкес 5077 заңды тұлғалар - шағын бизнес субъектілері  болып тіркелген. Олардың 3998 жұмыс істейді, 2001 жылға қарағанда көбею қарқыны 114,7% құрады.
Шағын бизнес қызметінің көп түрлері сауда  делдалдық қызмет болып табылады (барлық тауар және қызмет көлемінің 2/3 жақын). Басымдық қызметтің үлес салмағы (өнеркәсіптік өнім және ауылшаруашылық) 2002 жылдың қортындысы бойынша 31,3% кұраған.
Шағын кәсіпкерлер меншігіне беруге бос тұрган  коммуналдық меншіктегі объектілерді іздестіру жұмыстары жүріп жатыр. 2002 жылы шағын кәсіпкерлер субъектілеріне 19 объект сенімді басқаруға, 7 жалға, жеке меншікке ақысыз - 15 объект берілді, 252 пәтерді қайта құруға ұлыксаттар алынды. 540 мың текше метр көлемді 300 жер телімдері сатылды және берілді. Есеп беру жылында жобалардың конкурсын іріктеу барысында жиһаз және тігін бұйымдарын шығаруға 1 жобаға 3 млн. теңге несие берілген. 2002 жылы "Жас өркен"»облыстық бағдарламаны іске асыру барысында жас мамандарды жұмыспен қамту іске асты, олардың өмірлік деңгейі өсті, аграрлық жүйеге кадрлардың қосылуыны байланысты облыс экономикасы әрі қарай нығайды. Облыс Республика бойынша жергілікті бюджеттен несие берушілерден бесінші орынында. Екінші деңгейдегі банкілермен 7,7 млрд. теңге несие берілген, бұл 2001 жылмен салыстырғанда 9,9% өскен.
Проблемалар.
Аймақтағы шағын кәсіпкерлікті дамытуды ұстап тұрушы негізгі факторлар мыналар болып табылады:

2. Введение
Региональная программа развития и поддержки малого предпринимательства по Костанайской области на 2003-2005 годы разработана в целях дальнейшей реализации Стратегии развития Республики Казахстан на период до 2030 года. В настоящей Программе разработана модель дальнейшего развития малого предпринимательства, суть которой заключается в систематизации поддержки малого предпринимательства со стороны государства и вовлечении в данный процесс предпринимателей и их общественных организаций. В настоящей Программе изложен комплекс мероприятий, направленных на реализацию  поставленных задач и основных приоритетов деятельности на предстоящие три года.
Приоритетными направлениями  деятельности субъектов малого предпринимательства на предстоящий период определены:
производство товаров народного потребления, продуктов питания, материалов и лекарственных препаратов;
строительство и производство строительных материалов;
переработка вторсырья;
добыча и переработка местного сырья;
лесоперерабатывающая промышленность;
сфера бытового обслуживания, сервисные услуги;
благоустройство и коммунальные услуги;
общественное питание;
инновационная деятельность;
инфраструктура туризма, досуга.
3. Анализ современного состояния проблемы
Развитие малого предпринимательства - это наименее затратный для государства способ создания новых рабочих мест, стимулирующий насыщение рынка товарами и услугами, стабильная база налоговых поступлений.
Опыт государственной поддержки малого предпринимательства на территории области в течение  2001-2002 годов подтверждает это.
Так, субъектами малого предпринимательства обеспечена занятость 79,7 тысячам гражданам, или 15% от общего количества трудоспособного населения.
За 2002 год от субъектов малого предпринимательства поступило платежей в бюджет на сумму 2,3 млрд. тенге, или 9,3% от общего объема поступлений.
По данным статистики, по области зарегистрировано 5077 юридических лиц - субъектов малого бизнеса. Из них функционируют 3998, темп роста к соответствующему периоду 2001 года составил 114,7%.
Преобладающим видом деятельности в малом бизнесе остается торгово-посредническая деятельность (около 2\3 от общего объема товаров и услуг). Удельный вес приоритетных видов деятельности (промышленное производство и сельское хозяйство) по итогам 2002 года составил 31,3%.
За 2002 год передано субъектам малого предпринимательства в доверительное управление 19 объектов, в аренду 7, в собственность безвозмездно 15 объектов, получено 252 разрешения на перепланировку квартир. Продано и передано 300 земельных участков площадью 540 тыс. кв. м. За отчетный период по итогам конкурса по отбору проектов из бюджета прокредитован 1 проект по производству мебели и швейных изделий на сумму 3 млн. тенге. В 2002 году из областного бюджета было выделено 100 млн. тенге для реализации областной программы "Жас оркен". Реализация данной программы позволила обеспечить занятость молодых специалистов, повышение их жизненного уровня, дальнейшее укрепление экономики области за счет пополнения кадрового потенциала аграрной сферы. По общереспубликанским показателям область занимает пятое место по объему средств, выделяемых для кредитования из местного бюджета. Банками второго уровня выдано кредитов на сумму 7,7 млрд. тенге, что составляет рост по отношению к 2001году на 9,9%.
Проблемы.
Основными факторами, сдерживающими развитие малого предпринимательства   в регионе, являются:

1) қолданылып жүрген нормативтік - құқықтық базаның жетілмегендігі;
2) жаңа кәсіпорынды ұйымдастыруға бастапқы капиталды құру проблемасы және де қаржы несие ресурстарына қол жетпеуі мына факторлармен ескертіледі:
несие сұрау сомасына кепілдік құнның жетпеуі, немесе оның мүлде жоқтығы;
келдік мүліктің бағасын банк сарапшысының төмен қоюы;
ссуданың пайызының жоғарлылығы;
3) рыноктағы жағдай туралы ақпараттың жоқтығы;
4) әкімшілік кедергілер.
4. Бағдарламаның мақсаты және міндеттері
Бағдарламаның басты мақсаты шағын кәсіпкерлік субъектілеррін одан әрі дамыту және олардың санын көбейту, жаңа жұмыс орындарын құру үшін жағдай қалыптастыру болып табылады.
Қойыпған  мақсаттарды шешу үшін мына міндеттерді іске асыру көзделеді:
1) әкімшілік кедергілерді жою;
2) несие қаржы ресурстарына қол жеткізуді жеңілдету;
3) шағын кәсіпкерлікті қолдаудағы мемлекеттік және мемлекеттік емес институттардың жұмыстарының тиімділігін арттыру;
4) шағын кәсіпкерлік субъектілерін ақпаратпен қамтамасыз ету.
5. Бағдарламаны іске асырудың
негізгі бағыттары мен тетіктері <*>
Ескерту. 5-бөлімге өзгерістер енгізілді - Қостанай облыстық Мәслихатының 2004 жылғы 11 ақпандағы N 34 шешімімен.
Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетіктері мыналар болып табылады:
1) Нормативтік - құқықтық базаны жетілдіру;
2) Шағын кәсіпкерлікті қолдаудағы қаржы - несиені дамыту;
3) Инфрақұрылымды дамыту және ақпараттық қамтамасыз ету;
4) Шағын кәсіпкерлік субъектілерін насихаттауды қамтамасыз ету.
Шағын кәсіпкерліктің нормативтік - құқықтық базасын жетілдіру.
Осы бағыттағы істеп тұрған заңдардың кәсіпкерлікті дамытуға тиімділігіне талдау жасай отырып оның қолданғанда қандай кедергілік проблемалары бар екінін анықтау. Ұлықсат беретін басқа да мемлекеттік органдардың функцияларын реформалау қажет, бұл жұмыста оның тізбесін басқа да мүдделі мемлекеттік органдар және кәсіпкерлер қоғамдарын осы жұмысқа бірге жұмылдыру.
Осы бағытты іске асыру мақсатында шаралар әзірленген, олар:
Қазақстан Республикасы Үкіметіне, орталық тексеруші органдарына нормативтік - құқықтық актілерді жақсартуға және әкімшілік кедергілерді жоюға ұсыныстар әзірлеу.
Орталық органдардың аймақтық ұйымдары түскен ұсыныстарды экономика және сауда департаментінің мамандары талдап және жіктеп "Іскерлік райды жақсарту"» өлшеміне сәйкестігін анықтайды. Критерий базасына мына көрсеткіштер қабылданады: олар, істеп тұрған заңдардың нормаларын және ережелерін жеңілдету, ұлықсат процедураларын жеңілдетіп қарау уақытын қысқарту, керек емес анықтамаларды және тіркеуді жою, қызмет төлемін қысқарту, заңдық актілерге байыпты талқылаулар беру кәсіпкерлердің пайдасына, егер олардың пайдасына қайшы келсе, аймақтық деңгейге кейбір келісілетін процедураларды берсе, орталықтандыру функциясын азайтса және т.б.. Осы шаралардың барлығы кәсіпкелік қызметінің бостандығын ұлғайтып, шағын және орта бизнестің дамуына өз оң жағдайын әкеле отырып, облыс экономикасын алға бастырады.
Мемлекеттік органдардың жіберген ұсыныстарына тоқсан сайын рейтингісін шығарып отырады.
Облыстың қалалары, аудандары әкімдерінің ШБ дамытуды бағалауға мониторингі.
Мониторинг қортындысы бойынша әкімдерді? рейтингі шығарылады: облыстың калаларының және аудандарының рейтингті бағалау әдістемесі жоғарыда айтылған критериге сәйкес.
Шағын кәсіпкерлікті қаржы-несие қолдауды дамыту.
Осы бағыттағы бірінші кезеңдегі бірінші міндеттер болып шағын кәсіпкерлер субъектілерінің несие ресурстарына  кіруді женілдету және де істеп тұрған қаржымен қолдау нысанын жетілдіру.
Осы бағдарлама деңгейінде мынандай шаралардың іске асырылуы көзделеді:
Екінші деңгейдегі банкілердің ШБС - не несие беруіне мониторинг және нақтылы шаралар жасау.

1) несовершенство действующей нормативно-правовой базы;
2) проблема формирования стартового капитала при создании новых предприятий, а также недостаточная доступность финансово-кредитных ресурсов, обусловленная следующими факторами:
недостаточный для обеспечения запрашиваемой суммы кредита размер залога или полное его отсутствие;
занижение экспертами банков оценочной стоимости залогового имущества;
высокий ссудный процент;
3) отсутствие необходимой информации о ситуации на рынке;
4) административные барьеры.
4. Цель и задачи Программы
Главной целью Программы является создание благоприятных условий для увеличения количества субъектов малого предпринимательства, создание новых рабочих мест.
Достижение поставленной цели предполагает решение следующих задач:
1) устранение административных барьеров;
2) облегчение доступа к кредитным, финансовым ресурсам;
3) повышение эффективности деятельности государственных и негосударственных организаций поддержки малого предпринимательства;
4) обеспечение необходимой информацией субъектов малого предпринимательства.
5. Основные направления и механизм
реализации Программы
Основными направлениями и механизмами реализации Программы являются:
1) совершенствование нормативно-правовой базы;
2) развитие финансовой, кредитной поддержки малого предпринимательства;
3) развитие инфраструктуры и пропаганда малого предпринимательства;
4) информационное обеспечение субъектов малого предпринимательства.
Совершенствование нормативно-правовой базы
В рамках данного направления будет осуществлен анализ действующего законодательства на предмет его эффективности с позиции развития предпринимательства, а также проблем, возникающих при применении его норм. Реформирования требуют разрешительные функции государственных органов, перечень которых необходимо будет сформировать совместно с заинтересованными государственными органами и общественными организациями предпринимателей.
В целях реализации этого направления будут осуществлены такие мероприятия, как:
Разработка и представление в Правительство Республики Казахстан, центральные органы контролирующими органами предложений к нормативно-правовым актам по улучшению делового климата и устранению административных барьеров.
Все направленные территориальными подразделениями центральных ведомств предложения будут проанализированы и классифицированы специалистами Департамента экономики и торговли на соответствие критерию "Улучшение делового климата". За критерий оценки будут приниматься такие показатели как: упрощение норм и правил в действующем законодательстве, облегчение разрешительных процедур в виде сокращения сроков рассмотрения, устранения необязательных регистраций и справок, снижения платных услуг, введения четких разъяснений при существовании противоречий в различных законодательных актах в пользу предпринимателей, передачи на региональный уровень некоторых согласительных процедур, децентрализации функций в целом  и т.п. Все эти мероприятия могли бы расширить свободу предпринимательской деятельности и положительным образом отразиться на развитии малого и среднего бизнеса, а также экономики области в целом.
Рейтинг государственных органов  по направленным ими предложениям будет составляться ежеквартально.
Мониторинг развития МБ для оценки деятельности  акимов городов, районов области.
По итогам мониторинга также будет составляться рейтинг акимов. Методика рейтинга для оценки районов и городов области будет аналогична критериям вышеназванного мероприятия.
Развитие финансовой, кредитной поддержки
малого предпринимательства
Одной из первоочередных задач в данном направлении является упрощение доступа субъектов малого предпринимательства к кредитным ресурсам, а также совершенствование существующих форм финансовой поддержки.
В рамках настоящей Программы будут реализованы следующие мероприятия:
Мониторинг и выработка конкретных мер по кредитованию субъектов малого предпринимательства банками второго уровня.

Шағын кәсіпкерлікті несиелеу талдауы көрсеткендей облыстық банкілердің филиалдары несиелерді оларға әркелкі бөледі. 2002 жылы ШКС берілген несиенің жалпы көлемінің 80% облыстағы істеп тұрған 12 филиалының 5-не ғана келеді. Осы тұрғыда тоқсан сайынғы мониторингтің қорытындысы бойынша "белсенді емес"»банкілердің ШБС несие беруін жандандыру.
Нарықты саралауды зерттеу жөніндегі қызметтерді сатуды ұйымдастыру және өткізу
Жергілікті бюджет қаражаты және нарықты саралауды зерттеу жөніндегі қызметтерді сатудың есебінен салаларды базалық шолуды әзірлеу көзделуде. Бұл іс-шаралар кәсіпкерлерге нарықтың қай бір сарасына қаржыны жұмсау тиімді, сондай-ақ несие мәселелері жөнінде, орын алған тәуекелділікті талдау, несиелеу және дамыту бағдарламаларын жасаудың қажеттігі және т.б. сол сияқты сенімді ақпараттар беруге қажет.
Экономиканың секторларын банкілермен қаржыландыру үшін оның өтімділігін жақсарту керек, ол үшін салалардың жағдайы олардың рыноктағы көлемі, бағасы, тауар группасы және басқа да көрсеткіштері туралы толық ақпарат болуы керек.
Банкілердің маркетинг бөлімдерімен бірге салалардың шолуларын әзірлеу көзделеді, осының арқасында ШБС несиелендіргендегі қауіптер төмендейді. Осы үшін Іскер Кеңес беру Бағдарламасының қаржысын тарту (ВАS бағдарламасы), оны Қазақстанда ЕДЖБ іске асырады.  BAS кеңес беру жобасының 50% бағасын өтейді оның құны 10.000 АҚШ долларына дейін. Оның сыртында BAS консалтингтік реформаларды талдауға көмектеседі, олар біздің сұранысымыз бойынша жергілікті рыноктарды зерттеп, мысалы, Қостанай облысында болашағы бар шағын бизнесті несиелеуді көрсетеді. Зерттеудің екінші бөлігінің қаржысын жергілікті банктердің филиалдары төлеуі мүмкін. Банктердің негізгі пайдасы осы схема бойынша бір зерттеуге жарты төлемін атқара отырып әр банк бірнеше зерттеулерге ие болады. Осы шаралардың қорытындысына келсек одан кімге несие беруін, қауіп-қатер барма және де несие беруге және дамуға қандай бағдарламалар әзірлеу керектігі аңықталады.
Жаңа несие желілерін тарту.
Екінші деңгейдегі банкілерден басқа да ШБС несиелендіруде шетел банкілерінің желілерін және кәсіпкерлікті дамыту қорлары пайдалынады. Облыс бойынша осы кезде 15 шетелдік несиелік желілер жұмыс істейді (WB, KWF, EBRD, IDB, ADB және т.б.). Банкілердің несиесін арзандатуға және ШКС банкілердің несиесін көбейту үшін жаңа несиелік желілер іздеу жұмысы өткізіледі.
Банк емес несиелік институттарын дамыту.
Екінші деңгейдегі банкілерге қаржы ресурстарын алуға банк емес несиелік институттар болмақ. Осындай ұйымдардың көлемін ұлғайтуға және олардың қызметін ұйымдастыруға көмек көрсету көзделеді. Қазіргі кезде облыс бойынша 3 ауылдық несиелік серіктестік, 1 шағын несиелік ұйым, 2 ШБС несие беретін қорлар бар.
Көмек мына түрде болмақ уставтық құжаттарды дайындағанда, тіркеуге немесе республикалық ұйымдардың филиалдарын ашқанда.
Осы шараларды өткізу жұмыстарының нәтижесінде банк емес ұйымдардың саны 20-ға дейін өспек.
Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне баспасөз ақпараттық құралдарында жарнама кеңістігін беру.
Бұл жоба шағын кәсіпкерлік субъектілерін жолдауға және дамытуға арналған. Оның негізгі идеясы  бизнесмендерге газеттерге, жорналдарға, телевидениеге және радиоға берген өздерінің жарнамаларын тегін орналастыруға бағыттылған. Осы тұрғыда жарнамалар тек Қазақстан Республикасында ғана емес, көрші Ресейге де беріледі.
Осы жобаға бюджеттік қаржыдан басқа да демеуші банклердің және ірі кәсіпкорындардың қаржылары тартылады. Жобаны іске асыру үшін Қостанай облысындағы дәстүрлі емес тауар, жұмыс, қызмет көрсететін, өз өнімдерін сапалы шығаратын, темекі, алкоголдік өнімді шығарып оны сақтайтын емес ШБС жіберіледі. Конкурсқа қатысып жеңіп алғандар облыстық бюджеттен  немесе  жобаға қатысты басқа қөздерден қаржыландырылады.
Мемлекеттік сұранымда ШБС 10% өнімдердің жеке  түрлерін өндіруге және сатуға резервте ұстау.
Бүгінгі уақытта мемлекеттік ұйымдардың өткізетін тендерлеріне шағын кәсіпкерлік субъектілері толық құқықтық негізде қатыса алмайды - олар ірі компаниялар республика бойынша өкілдіктері бар, олардың тауарларының жұмыстарының, қызметтерінің бағасы ШБС біршама арзан. Сондықтан осы шараны іске асыру ма?саты мемлекет ша?ын бизнес субъектілерінен шамалы болса да олардан сатып алуға кепілдік береді.
ШБС 20% өтемін түсіруді қолдану олардың өнімдеріне, жұмыстарына, қызметтеріне сертификация өткізгенде.
Қазіргі шара Ұлттық сараптау және сертификация орталығымен келісіліп әзірленген, ол ШБС сертификация өткізгенде өтемін жеңілдетуді белгіленген. Осы шара өнімдердің жаңа түрін өндіруді және сатуды көбейтеді.
Автокөліктерде жүктерді сақтау және олармен бірге жүру қызметін ұйымдастыруды сатып алу.
Осы шаралар облысқа еліміздің оңтүстік аймағынан әкілілетін азық-түліктердің бағасын орнықтыруға әзірленген. Ол, ерекше, көкөністер мен жемістерге. Жолдарға ауыр салықтарды болдырмау үшін облысқа көкөністер мен жемістерді әкелушілерді қорғауды қамтамасыз ету қарастырылады.
Инфрақұрылымды дамыту және шағын бизнесті насихаттау.
Осы бағыттағы шараларды іске асыру істеп тұрған және құрылатын инфрақұрылым объектілерінің шағын бизнесті қолдауға, облыстың қалалары мен аудандарының ақпараттық - косультациялық орталықтарына, бизнес инкубаторларға және технопарктерге жәрдемі тимек.
Осы бағыттың ең бір мақсаты шағын кәсіпкерлер қызметіне қоғамдық жағымды ойларды қалыптастыру және де шағын кәсіпкерлер туралы халықтың білімінің деңгейін көтеру. Оны шешу үшін радиода, телехабарда, облыстық басылымдарда шағын кәсіпкерлік саласының проблемалары туралы айтылуы қажет. Және де конференциялар,«"дөңгелек столдар", кездесулер, эксперттер, журналисттердің, атқарушы органдардың өкілдері қатысуымен өткізу. Осы тұрғыда басқа да аймақтардан кәсіпкерлердің коғамдық ұйымдарын тарта отырып, Қостанай облысында филиал ашу мақсаты көзделеді.
Бағыт шеңберінде тағы да мына шаралар көзделеді:
ШБС-не бизнес - жоспарларды тегін әзірлеу.
ШБС банкілердің несие беру шарты бизнес-жоспарларың болуы. Бизнесмендердің өздерінің әзірленген жоспарлары банкілердің сұрамына сәйкес келмейді, оның себебі қаржыны үнемдейміз деп "мамандар емес" дайындайды. Басымдық қызмет түрлері бойынша 2003 жылы 500 мың сомасына 50-бизнес жоспар әзірленеді. 2004 жылы осы мақсатқа 700 мың теңге бөлу жоспарланады, 2005 жылы - 1 млн. теңге.
Конкурстарды ұйымдастыру және өткізу
Кәсіпкерлікті насихаттау және ынталандыру мақсатында мынадай конкурстар өткізу болжанады: "Қостанай облысының ең үздік кәсіпкерлері", "Қостанай облысының ең жақсы тауарлары", Қостанай облысының ең үздік рыногы.
ШКС қозғалмайтын мүлік объектілерін сатып алу, қайта жабдықтау және оларды беру шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Қазіргі уақытта шағын кәсіпкерлікті дамытуға, олардың құжаттарын әзірлеуге, ұлықсат беруге және келісуге мемлекеттік шенеуліктер кері әсерін тигізуде. Бұл жаңа өндіріс орындарын ашуға немесе қызмет көрсетуге кедергі жасайды. Осы проблеманы шешу үшін азаматтарға қолайлы жағдайлар жасау қажет, әсіресе, қолынан іс келетін, өз бизнесін ашатын жас кәсіпкерлерге. Осы іс-шаралар деңгейінде "Росток"»мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынының көмегімен қозғалмайтын мүлік объектілерін әртүрлі бизнес бағытына қайта жабдықтап беру көзделеді. Осыған орай мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның жарғылық капиталын облыстық бюджет есебінен толтыру қажет.
Шағын бизнесті қолдау орталықтарын құру.

Анализ кредитования малого предпринимательства областными филиалами банков показал неравномерное распределение кредитов среди них. Так, за 2002 год из общего объема кредитования СМП более 80% приходится на 5 филиалов из 12 действующих в области. Для этого, по итогам ежеквартального мониторинга, предполагается выработка конкретных мер, стимулирующих "неактивные" банки увеличить темпы кредитования СМП.
Организация и проведение закупа услуг
по исследованию сегментов рынка <*>
Для того, чтобы сделать реальный сектор экономики более привлекательным для банковского финансирования, необходим широкий обзор   состояния отраслей с подробной информацией об объемах рынков, долях импорта, рыночных ценах по конкретным наименованиям, группам товаров и другим показателям.
Предполагается разработать базовые обзоры отраслей за счет средств местного бюджета и закупа услуг по исследованию сегментов рынков. Данное мероприятие необходимо для предоставления достоверной информации предпринимателям в целях целесообразности вложения средств в тот или иной сегмент рынка, а также по вопросам кредитования, анализа существующих рисков, необходимости разработки программ кредитования и развития т.п.
Сноска. Заголовок и второй абзац изложены в новой редакции -  решением маслихата Костанайской области от 11 февраля 2004 года N 34.
Привлечение новых кредитных линий
Кроме собственных ресурсов банков второго уровня при кредитовании СМП используются кредитные линии иностранных банков и фондов развития предпринимательства. В настоящее время в области работает 15 иностранных кредитных линий (WB, KWF, EBRD, IDB, ADB и т.д.). Для удешевления и увеличения кредитования банками СМП будет проводиться работа по поиску и привлечению новых линий.
Развитие небанковских кредитных институтов
Альтернативой банкам второго уровня при получении финансово-кредитных ресурсов являются небанковские кредитные институты. Предполагается содействие увеличению количества таких организаций и осуществлению их деятельности. В настоящее время в области имеется 3 сельских кредитных товарищества, 1 микрокредитная организация, 2 фонда по кредитованию СМП.
Содействие будет осуществляться в форме помощи при подготовке уставной документации, регистрации или открытия филиалов уже существующих республиканских организаций.
Проведение работы по данному мероприятию позволит увеличить количество небанковских кредитных организаций до 20.
Предоставление субъектам малого предпринимательства, рекламного пространства в средствах массовой информации.
Этот проект направлен на развитие и поддержку субъектов малого предпринимательства во внешнеэкономической деятельности. Основной его идеей является безвозмездная финансовая помощь бизнесменам для того, чтобы они смогли разместить свою рекламу в газетах, журналах, на телевидении и радио. При этом областью распространения рекламы может быть не только Республика Казахстан, но и сопредельные регионы России.
Кроме бюджетных средств в данный проект будут привлекаться средства спонсоров в лице банков и крупных предприятий. Для реализации проекта организуется конкурс, к участию в котором допускаются СМП Костанайский области, производящие нетрадиционные товары, работы, услуги соответствующего качества и не занимающиеся торговлей, производством, хранением и реализацией алкогольной продукции и табачных изделий. Участники, чьи заявки будут признаны выигравшими, будут профинансированы за счет средств из областного бюджета или других источников, привлеченных к проекту.
Резервировать для СМП 10% закупок по производству и поставкам отдельных видов продукции (работ, услуг) для государственных нужд.
В настоящее время многие субъекты малого предпринимательства не имеют возможности полноправно участвовать в тендерах проводимых государственными организациями, так как победители - крупные компании, имеющие свои представительства по республике, как правило, устанавливают стоимость поставляемых товаров, работ, услуг которых значительно ниже, чем у СМП. Таким образом, реализацией данного мероприятия государство гарантирует минимальный объем  государственных закупок у субъектов малого бизнеса.
<*>
<*>
Применять скидку для СМП 20 % при сертификации ими продукции, работ, услуг.
Настоящее мероприятие разработано по согласованию с Национальным центром экспертизы и сертификации, который установил льготу для СМП в виде скидки на сертификацию. Данная мера позволит значительно увеличить производство и реализацию новых видов продукции.
Сноска. Заголовок и первый абзац исключены -  решением маслихата Костанайской области от 11 февраля 2004 года N 34.
Организация и проведение закупа услуг по сопровождению
грузов на автомобильном транспорте
Настоящее мероприятие разработано в целях стабилизации цен на продукты питания, ввозимые в область из южных регионов страны. В частности на овощи и фрукты. Для предотвращения поборов на дорогах предусматривается обеспечение охраной поставщиков овощей и фруктов в область.
Развитие инфраструктуры и пропаганда малого предпринимательства
Реализация мероприятий данного направления окажет поддержку создаваемым и действующим объектам инфраструктуры по поддержке малого предпринимательства, информационно-консультативным центрам в городах и районах области, бизнес-инкубаторам и технопаркам.
Одной из задач направления является создание положительного общественного мнения по отношению к предпринимательской деятельности и повышение уровня знаний населения о малом предпринимательстве. Для ее решения будут организованы радио- и телепрограммы, публикации в областных печатных изданиях, посвященные отдельным проблемам или достижениям в сфере малого предпринимательства. Будут также регулярно проводиться конференции, круглые столы, встречи, областные конкурсы с участием ведущих экспертов, журналистов, представителей органов исполнительной власти. Кроме того, планируется привлекать как можно больше общественных организаций предпринимателей из других регионов с целью открытия их филиалов в Костанайской области.
В рамках направления также предусматриваются следующие мероприятия:
Бесплатная разработка бизнес-планов для СМП.
Одним из условий кредитования банками предпринимателей является наличие бизнес-плана у СМП. В большинстве случаев самостоятельно разработанные бизнесменами планы не соответствуют требованиям банков, так как из-за экономии средств разрабатываются не специалистами. Так, в 2003 году на сумму 500 тыс. будет разработано 50 бизнес-планов по приоритетным видам деятельности. В 2004 году на эти цели планируется выделить 750 тыс. тенге, в 2005 г.-1 млн. тенге.
Создание центров по поддержке малого бизнеса

6. Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері <*>
Ескерту. 6-бөлімге өзгерістер енгізілді - Қостанай облыстық Мәслихатының 2004 жылғы 11 ақпандағы N 34 шешімімен.
Шағын бизнесті аймақтық қаржылай қолдау қаражат деңгейінде жергілікті бюджет есебінен жылсайын осы мақсатқа айқындалған және де бюджеттен тысқары мақсаттағы қаржы, қаржы ұйымдарының гранттары, кәсіпкерлердің және олардың қоғамдық ұйымдарының өз қаражаттары, банк және т.б. несиелері, заңмен тиым салынбайтын көздерден.

6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Финансовое обеспечение региональной Программы развития и поддержки  малого предпринимательства по Костанайской области на 2003-2005 годы будет осуществляться за счет средств местного бюджета в пределах ассигнований, ежегодно предусматриваемых на указанные цели, внебюджетных целевых средств, грантов финансовых организаций, собственных средств самих предпринимателей и их общественных организаций,  кредитов банков и других не запрещенных законодательством источников.

78,8
142,828
Қаржы көлемі қаржы жылына сәйкес тиісті заңға байланысты бюджеттік комиссиямен облыстық бюджеттің жобасына қарай нақтыланып отырылады.
7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
Шағын кәсіпкерлікті дамытудың және қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған аймақтық бағдарламаны іске асырудан күтілетін негізгі нәтижелер:
шағын кәсіпкерлік субъектілерінің өнім өндірудің (жұмыс, қызмет) жалпы көлемі 44559,1 млн. теңге, немесе 14,5% ұлғайды;
шағын бизнес саласында жұмыс істейтіндердің саны 91506 адамды құрап, немесе 14,7% көбейеді;
шағын кәсіпкерлік субъектілерінің саны 6,2% өседі;
шағын кәсіпкерлік саласының (өндірістік сектор) басымдық бағытын дамыту;
кәсіпкерлердің мәртебесін көтеру, олардың қауыпсіздігін қамтамасыз ету және әлеументтік қорғау.
8. Бағдарламаны іске асыруға арналған іс-шаралар жоспары <*>
Ескерту. 8-бөлімге өзгерістер мен толықтырулар енгізілді - Қостанай облыстық Мәслихатының 2004 жылғы 11 ақпандағы N 34 шешімімен.
N
Шаралар
Аяқтау нысаны
Жауапты атқарушы (іске асыруға)
1
2
3
4
Шағын кәсіпкерліктің нормативтік - құқықтық базасын жетілдіру, онтайлы іскер жағдай туғызу
1
ҚР Үкіметіне, орталық органдарға нормативтік -  құқықтық актілерге ұсыныстар әзірлеп жіберу:
іскерлік райды жақсарту;
әкімшілік барьерлерді жою
Жіберген ұсыныстар бойынша мемлекеттік органдардың рейтенгі
СК, ТЖЖБ, СБ, БМАҚИ, ЖРБК, КББ, ҚОҚАБ, МӨҚҚББ, ҚМО, АШМАБ, МСЭББ, АММжЖК, ИСжШБҚД, КеБ, КМжМСД,   "ҰСжСО" ААҚ
(келісім бойынша)
2
ШБ дамуын бағалау үшін облыстың, қалалар, аудандар әкімінің қызметіне мониторинг жүргізу
әкімдер рейтингі
ЭжСД
Шағын кәсіпкерлікті қаржы - несие қолдау
жүйесін дамыту
3
Банк емес несие институттарынның санын көбейту: ШНҰ-10, АНС-5, қорларды-5
Бағдарлама
ЭжСД
4
Донор ұйымдарының жаңа несиелік бағыттарын тарту
ЭжСД
Ақпарат
ЭжСД
5
Екінші деңгейдегі банкілердің несие беруіне мониторинг өткізу және шаралар дайындау
ЭжСД
Ақпарат
ҚР Ұлттық банкісінің филиалы (келісім бойынша) ЭжСД бірігіп
6
Нарықты саралауды зерттеу қызметтерін сатып алуды ұйымдастыру және өткізу
Деректер базасы
ЭжСД
7
<*>
8
ЩБС несие істеп тұрған кепілдік қорларды құру және жандандыру
Әкімияттардың
қаулылары
Қалалар мен аудандар әкімияттары
9
Шағын кәсіпкерлік субъектілерінің өнімдерін шығару және жеткізуге (жұмыс, қызмет) сатып алуға 10 пайызын мемлекет керегіне ұстау
Тендерлік комиссия отырысының хаттамасы
КМжМСД
10
Бұқаралық ақпарат құралдарда ШБС-ке жарнамалық орын беру
"Кеңістік және уақыт» бағдарламасы"
ЭжСД
11
ШКС өнімдерін, жұмыстарын, қызметтерін сертификаттағанда төлемнің 20% кеміту
Сәйкес сертификаттар
"ҰСжСО"» ААҚ (келісім бойынша)
12
Автокөліктерде жүктерді сақтау және олармен бірге жүру қызметін ұйымдастыруды сатып алу
ЭжСД
Ақпарат
КМжМСД, қаласының әкімияты
Инфрақұрылымның дамуы және шағын кәсіпкерлікті насиххаттау
13
ШБС бизнес- жоспарларды әзірлеу (жылсайын 100-ден кем емес)
Бизнес-  жоспарлар
ЭжСД
14
Шағын бизнесті қолдайтын орталықтарды Қостанай, Рудный, Лисаков қалаларында, Қостанай ауданында құру
ЭжСД
Ақпарат
ЭжСД, "Шағын бизнес орталығы"» ААҚ
15
Жергілікті БАҚ-да шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін ақпараттық хабарларды жариялау (баспа, теле/радио)
Ақпарат-
тық хабарлар
ЭжСД
16
ШБС қауымдастықтарға, одақтарға бірігуге жұмыстар жүргізу
ЭжСД
Ақпарат
ЭжСД

78,8
142,828
<*>
Сноска. Таблица 6 дана в новой редакции -  решением маслихата Костанайской области от 11 февраля 2004 года N 34.
Объемы ассигнований могут быть уточнены в установленном законодательством порядке по результатам рассмотрения областной бюджетной комиссией проекта областного бюджета на соответствующий финансовый год.
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
Основными ожидаемыми результатами от реализации региональной программы развития и поддержки малого предпринимательства на 2003-2005 годы являются:
увеличение общего объема производства продукции (работ, услуг) субъектами малого предпринимательства до 44559,1 млн. тенге или  на 14,5%;
увеличение численности занятых в сфере малого бизнеса до 91506 человек или на 14,7%;
увеличение числа субъектов малого предпринимательства на 6,2%;
развитие приоритетных направлений деятельности в сфере малого бизнеса (производственный сектор);
поднятие престижа предпринимателя, обеспечение его безопасности и социальной защищенности.
8. План мероприятий по реализации Программы
N
Мероприятия
Форма
завершения
Ответственные за  исполнение (реализацию)
1
2
3
4
Создание благоприятного делового климата, совершенствование нормативно-правовой базы малого предпринимательства
1
Разрабатывать и представлять в Правительство РК, центральные органы предложения к нормативно-
правовым актам:
по улучшению делового климата;
устранению административных барьеров
Рейтинг государственных органов по направленным предложениям
НК, УЧС, УС, ГГАСИ, КУЗР, УТК, УООС, ГУГПС,  ТУМСХ, ЦПН, УГСЭН,  ТКГИиП, ДИТиПМБ, ТаУ,  ДКИиГЗ, НаЦЭкС (по согласованию)
2
Проводить мониторинг
развития МБ для оценки деятельности  акимов городов, районов области
Рейтинг   акимов
ДЭиТ
Развитие финансовой, кредитной поддержки малого предпринимательства
3
Увеличить количество небанковских кредитных институтов: МКО-10, СКТ-5, фондов-5
Программа
ДЭиТ
4
Привлекать новые кредитные линии донорских организаций
Информация в ДЭиТ
ДЭиТ
5
Мониторинг и выработка мер по кредитованию СМП банками второго уровня
Информация в ДЭиТ
Филиал Нацбанка РК (по согласованию)совместно с ДЭиТ
6
<*>
Организация и проведение закупа услуг по исследованию сегментов рынка
База данных
ДЭиТ
7
Предоставлять СМП технические условия на новые виды продукции
Программа
ДЭиТ
8
Создать и активировать существующие залоговые формы для кредитования СМП
Постановле
ния акиматов
Акиматы районов, городов
9
Резервировать для субъектов малого предпринимательства 10% закупок по производству и поставкам отдельных видов продукции (работ, услуг) для государственных нужд
Протокол
заседания
тендерной
комиссии
ДКИиГЗ
10
Предоставлять СМП рекламное пространство в средствах массовой информации
Программа "Пространство и время"
ДЭиТ
11
Применять скидку для СМП 20% при сертификации ими продукции, работ, услуг
Сертификаты соответствия
ОАО "НаЦЭкС" (по согласованию)
12
Организация и проведение закупа услуг по сопровождению и охране грузов на автомобильном транспорте
Информация в ДЭиТ
ДКИиГЗ, акимат города
Развитие инфраструктуры и пропаганда малого предпринимательства
13
Разрабатывать  бизнес-планы для СМП (ежегодно не менее 100)
Бизнес-планы
ДЭиТ
14
Создание центров по поддержке малого бизнеса в г. Костанай, г. Лисаковск, г. Рудный, Костанайском районе
Информация в ДЭиТ
ДЭиТ, ОАО "Центр малого бизнеса"»
15
<*>
Публикация информационных сообщений для субъектов малого предпринимательства в частных СМИ (печатные, теле\радио)
Информационные сообщения
ДЭиТ
16
Проводить работу по объединению СМП в ассоциации, союзы
Информация в ДЭиТ
ДЭиТ

16-1
Конкурстарды ұйымдастыру және өткізу (оның ішінде ғимараттар мен жабдықтарды жалға алу, дипломдар дайындау, фуршеттер өткізу, жүлделер және сыйлықтар алу):«"Қостанай облысының ең үздік кәсіпкерлері", "Қостанай облысының ең жақсы тауарлары", "Қостанай облысының ең үздік рыногы"
Конкурстың комиссиясының хаттамасы
ЭжСД
16-2
ШКС қозғалмайтын мүлік объектілерін сатып алу, қайта жабдықтау және беру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу ("Росток" МКК жарғылық капиталын өсіру)
Әкімиятқа ақпарат
ЭжСД
Шағын кәсіпкерлікті ақпараттық қамтамасыз ету
17
Шағын кәсіпкерлерге көмек ретінде әдістемелік құралдар шығару:
"Ет және сүт өнімдерін өңдеуге өндірісті ашу";
"Несиені қалай алу керек";
"Инвестор оқы";
"Стандартизация, метрология және сертификация сұрақтары";
"ШНҰ қалай құру";
"Бизнес-жоспарды қалай әзірлеу";
"Тексерушілер не үшін жазалайды";
"Шағын бизнеске мемлекеттік  сатып алу";
"Жабдықтарды қалай іздеу"»
Әдістемелік құралдар
ЭжСД
18
Кәсіпкерлердің жұмысына қажетті заңдар туралы консультациялар жүргізу
Консультациялар БАҚ - та  жазу
ЭжСД
19
Істеп тұрған деректер қорын қолдау және жаңаларын құру:
"Бизнес жоспарлар"; "Әкімшілік құқық бұзулар";
"Пайдаланылмай тұрған жабдықтар және алаңдар";
"Еңбек рыногі";
"Коммуналдық тапсырыстар";
"Инновациялар"»
Қор деректері
ЭжСД
20
Республикалық ақпараттық көрме орталығынның деректер жинағына шығуды қамтамасыз ету
Ақпарат ЭжСД
"РАКО" ЖАҚ (келісім бойынша)
21
Инвестиция тарту үшін тұсау кесу электрондық материалдарды дайындау және "Аймақтың профилі" анықтамалығы-
ның көкейтестілі-
гін арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу, ("Аймақтың профилі" электрондық анықтамалығы-
ның көкей-
тістілігін арттыру, қаланың электрондық картасын, электрондық тұсау кесу материалдарын шығару)
Электрондық тұсау кесер материалдары
ЭжСД
22
Шағын кәсіпкерлікті қолдау жөнінде тұсау кесу шараларын ұйымдастыру және өткізу, оның ішінде ғимараттар мен жабдықтарды жалға беру, дипломдар дайындау, фуршеттер өткізу, жүлделер мен сыйлықтар алу
Тұсау кесерлер, көрмелер, жәрмеңкелер
ЭжСД
23
Импорттық өнімдердің сапасын анықтау жөніндегі жұмыстар мен қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу
Ақпарат
ЭжСД
БАРЛЫҒЫ:
таблицаның жалғасы
N
Орындау уақыты (іске асыру)
Болжамды шығыс (млн. теңге)
Қаржыландыру көзі
2003ж.
2004ж.
2005ж.
1
5
6
7
Шағын кәсіпкерліктің нормативтік - құқықтық базасын жетілдіру, онтайлы іскер жағдай туғызу
1
Тоқсан сайын
Қаржы қаражаты қажет емес
2
Тоқсан сайын
Қаржы қаражаты қажет емес
Шағын кәсіпкерлікті қаржы - несие қолдау
жүйесін дамыту
3
Тұрақты
Қаржы қаражаты қажет емес
4
Тұрақты
Қаржы қаражаты қажет емес
5
Тоқсан сайын
Қаржы қаражаты қажет емес
6
Тұрақты
0
0,7
0,7
Жергілікті бюджет
7
<*>
8
Тұрақты
Қаржы қаражаты қажет емес
9
Тұрақты
Қаржы қаражаты қажет емес
10
Тұрақты
0,8
0
0
Жергілікті бюджет
11
Тоқсан сайын
Қаржы қаражаты қажет емес
12
Тоқсан сайын
4
0
0
Жергілікті бюджет
Инфрақұрылымның дамуы және шағын кәсіпкерлікті насиххаттау
13
Тұрақты
0,5

16-1
<*>
Организация и проведение конкурсов (в т.ч. аренда помещений и оборудования, изготовление дипломов, проведение фуршетов, приобретение призов и подарков): "Лучшие предприниматели Костанайской области"; "Лучшие товары Костанайской области"; "Лучший рынок Костанайской области"
Протокол конкурсной комиссии
ДЭиТ
16-2
<*>
Организация и проведение мероприятий по приобретению, переоборудованию и предоставлению объектов недвижимости СМП (увеличение уставного капитала ГКП "Росток")
Информация в акимат
ДЭиТ
Информационное обеспечение малого
предпринимательства
17
<*>
Выпустить методические пособия в помощь предпринимателям:
"Как открыть производство по переработке мяса и молока";
"Как получить кредит";
"Инвестор, прочти";
"Вопросы стандартизации, метрологии и сертификации";
"Как создать МКО";
"Как разработать бизнес-план"
"За что могут наказать контролеры"
"Госзакупки для малого бизнеса"
"Как найти оборудование"
Методические пособия
ДЭиТ
18
Консультировать предпринимателей по законодательству, затрагивающему их деятельность
Консультации, публикации в СМИ
ДЭиТ
19
Создание новых и поддержка существующих Баз  данных:
"Бизнес-планы";
"Административные правонарушения";
"Неиспользуемые площади и оборудование";
"Рынок труда"; "Коммунальные заказы"; "Инновации"
База данных
ДЭиТ
20
Обеспечить бесплатный доступ к базе данных Республиканского информационного выставочного центра
Информация в ДЭиТ
ЗАО РИВЦ»(по согласованию)
21
<*>
Организация и проведение мероприятий по изготовлению электронных презентационных материалов и по актуализации электронного справочника "Профиль" региона для привлечения инвестиций (актуализация информации электронного справочника "Профиль" региона, изготовление электронной карты города, электронных презентационных материалов)
Электронные презентационные материалы
ДЭиТ
22
<*>
Организация и проведение презентационных мероприятий по поддержке малого предпринимательства, в т.ч. аренда помещений и оборудования, изготовление дипломов, проведение фуршетов, приобретение призов и подарков
Презентации, выставки, ярмарки
ДЭиТ
23
<*>
Организация и проведение закупа работ и услуг по определению качества импортной продукции
Информация
ДЭиТ
<*>
Итого:
продолжение таблицы
N
Cрок исполнения
Предполагаемые расходы (млн. тенге)
Источник финансирования
2003г
2004г
2005г
1
5
6
7
Создание благоприятного делового климата,
совершенствование нормативно-правовой базы малого предпринимательства
1
Ежеквартально
Не требуется  финансовых средств
2
Ежеквартально
Не требуется финансовых средств
Развитие финансовой, кредитной поддержки малого предпринимательства
3
Постоянно
Не требуется финансовых средств
4
Постоянно
Не требуется финансовых средств
5
Ежеквартально
Не требуется финансовых средств
6 <*>
Постоянно
0
0,7
0,7
Местный бюджет
7
<*>
8
Постоянно
Не требуется финансовых средств
9
Постоянно
Не требуется финансовых средств
10
<*>
Постоянно
0,8
0
0
Местный бюджет
11
Ежеквартально
Не требуется финансовых средств
12
<*>
Ежеквартально
0
0
4
Местный бюджет
Развитие инфраструктуры и пропаганда малого предпринимательства
13
Постоянно
0,5

1,138
1,77
Жергілікті бюджет
23
Тұрақты
0
0,12
0,12
Жергілікті бюджет
7 57,028 78,8
Жергілікті бюджет
Бағдарламадағы келтірілген қысқартулар:
БМАҚИ - Қостанай облысы бойынша "Бас мемлекеттік архитектура-құрылыс инспекциясы"»ММ;
МӨҚҚББ - "Қостанай облысы мемлекеттік өртке қарсы қызмет бас басқармасы" ММ;
ИСжШБҚД - "Қостанай облысының индустрия, сауда және шағын бизнесті қолдау департаменті"»ММ;
КМ ж МСД - Қостанай облысы бойынша коммуналдық мүлік және мемлекеттік сатып алу департаменті;
Э ж СД  - Қостанай облысы экономика және сауда департаменті;
ЕЖжДБ - Еуропалық жаңгырту және дамыту банкі;
ҰсжСО "ҰСжСО" ААҚ - "Ұлттық сараптау және сертификаттау орталығының"»ААҚ;
"РАКО" ЖАҚ - "Республикалық ақпараттық көрме орталығы"» ЖАҚ;
М.а. - міндетін уақытша атқарушы;
ЖРБК - "Қостанай облысы жер ресурстарын басқару комитеті"»ММ;
ШБ - шағын бизнес;
ШК - шағын кәсіпкерлік;
ШНҰ - шағын несие ұйымы;
СК - "Қостанай облысы бойынша салық комитеті"»ММ;
Қоғамдық ұйымдар - кәсіпкерлердің қоғамдық ұйымдары;
Бағдарлама - Қостанай облысында шағын кәсіпкерлікті дамытудың және қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған аймақтық бағдарламасы;
ШКС - шағын кәсіпкерлік субъектілері;
БАҚ - бұқаралық ақпарат құрал;
КеБ - "Қостанай облысы бойынша кеден басқармасы"»ММ;
Т.б. - тағы басқалары;
АММжЖК - "Қостанай облысы аймақтық мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті"»ММ;
ТХЖ  - техникалық жағдай;
АШМАБ - "Ауыл шаруашылығы министрлігі Қостанай облыстық аймақтық басқармасы"»ММ;
ҚОҚАБ - "Қостанай облысы қоршаған ортаны қорғау аймақтық басқармасы"»ММ;                                           МСЭББ - "Қостанай облыстық мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау басқармасы"»ММ;
СБ - "Қостанай облысы статистика басқармасы";
КББ - "Қостанай облысы бойынша көлікті бақылау басқармасы" ММ;
ТЖЖБ - "Қостанай облысы бойынша төтенше жағдайлар жөніндегі басқарма"»ММ;

1,138
1,77
Местный бюджет
23
<*>
Постоянно
0
0,12
0,12
Местный бюджет
<*>
7 57,028 78,8
Местный бюджет
<*>
Сноска. В разделе 8: пункты 6, 15 изложены в новой редакции; пункт 7 исключен; в пунктах 10, 12, 17, "ИТОГО" в шестую графу внесены изменения; дополнено пунктами 16-1, 16-2, 21, 22, 23 -  решением маслихата Костанайской области от 11 февраля 2004 года N 34.
Сокращения, используемые в Программе:
ГГАСИ    - ГУ "Главная государственная архитектурно-строительная
инспекция по Костанайской области";
ГУГПС    - ГУ "Главное управление государственной противопожарной
службы Костанайской области";
ДИТиПМБ  - ГУ "Департамент индустрии, торговли и поддержки малого
бизнеса по Костанайской области";
ДКИиГЗ   - ГУ "Департамент коммунального имущества и
государственных закупок Костанайской области";
ДЭиТ     - ГУ "Департамент экономики и торговли Костанайской
области";
ЕБРР     - Европейский банк реконструкции и развития;
ОАО      - ОАО "Национальный центр экспертизы и сертификации";
"НаЦЭкС",
НаЦЭкС
ОАО "РИВЦ" - ЗАО "Республиканский информационно-выставочный центр";
И. о.      - исполняющий обязанности;
КУЗР       - ГУ "Костанайский областной комитет по управлению
земельными ресурсами";
МБ         - малый бизнес;
МП         - малое предпринимательство;
МКО        - микрокредитная организация;
НК         - ГУ "Налоговый комитет по Костанайской области";
Общественные - общественные организации предпринимателей;
организации
Программа  - региональная программа развития и поддержки малого
предпринимательства по Костанайской области на
2003-2005 годы;
СМП        - субъект малого предпринимательства;
СМИ        - средства массовой информации;
ТаУ        - ГУ "Таможенное управление по Костанайской области";
Т.д.       - так далее;
ТКГИиП     - ГУ "Костанайский областной территориальный комитет
государственного имущества и приватизации";
ТУ         - технические условия;
ТУМСХ      - ГУ "Костанайское областное территориальное управление
Министерства сельского хозяйства";
ТУООС      - ГУ "Костанайское областное территориальное управление
охраны окружающей среды";
УГСЭН      - ГУ "Областное управление государственного
санитарно-эпидемиологического надзора";
УС         - ГУ "Управление статистики Костанайской области";
УТК        - ГУ "Управление транспортного контроля по Костанайской
области";
УЧС        - ГУ "Костанайское областное управление по чрезвычайным
ситуациям";
ЦПН        - РГП "Центр по недвижимости по Костанайской области".