Қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiндегi еркiн жасақтар туралы
Ақсу қалалық әкімиятының шешімі 2003 жылғы 9 сәіурдеге N 12. Павлодар облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 25 сәуірде N 1765 тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Ақсу қалалық әкімінің 2005 жылғы 27 мамырдағы N 8 шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Ақсу қалалық әкімінің 2005 жылғы 27 мамырдағы N 8 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 33-бабы 1-тармағы 5 тармақшасына сәйкес және тұрғындарды қоғамдық тәртiптi сақтауға тарту мақсатында ШЕШIМ қабылдамын:
1. Қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiнде меншiк нысанына қарамастан кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың ұжымдарының өкiлдерi iшiнен, полицияның учаскелiк пункттерiнiң базасында еркiн жасақтар құрылсын.
2. Қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiнде еркiн жасақтардың ұйымдастырылуы мен қызметiнiң қоса берiлiп отырған қағидасы бекiтiлсiн (әрi қарай - Қағида).
3. Ақсу қаласы әкiмi жанында қағидаға сәйкес қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiндегi қалалық еркiн жасақтар штабы ұйымдастырылсын (әрi қарай - Еркiн жасақтар штабы)
4. Қалалық iшкi iстер бөлiмiне еркiн жасақтар штабына тәжiрибелiк, әдiстемелiк және құқықтық көмек көрсетуi ұсынылсын.
5. Қала әкiмiнiң осы шешiмi облыстық әдiлет басқармасында мемлекеттiк тiркелген сәттен бастап екi апта iшiнде "Ақжол Новый путь" қалалық газетiнде жариялануға жатады. қала әкiмiнiң осы шешiмiнiң жариялануын бақылау қала әкiмi аппараты мемлекеттiк - құқықтық бөлiмiнiң бастығы И.В. Кудашкинаға жүктелсiн.
6. Қала әкiмдiгiнiң осы шешiмiнiң орындалуын бақылау қала әкiмi аппаратының басшысы Р.Н. Сүленоваға жүктелсiн.
Қала әкiмi
"Қоғамдық тәртiптi
сақтау жөнiндегi еркiн
жасақтар туралы" қала әкiмiнiң
2003 жылғы 9 сәуір
N 12 шешiмiмен БЕКIТIЛДI
Қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiндегi еркiн жасақтардың ұйымдастырылуы мен қызметiнiң
ҚАҒИДАСЫ
1. Жалпы ережелер
1. Қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiндегi еркiн жасақтар бөлiмшелерi (әрi қарай - Еркiн жасақтар бөлiмшелерi) меншiк нысанына қарамастан кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың еңбек ұжымдары, қалалық iшкi iстер бөлiмiне қоғамдық тәртiптi сақтауда, қылмыс пен құқық бұзушылықты алдын алуда бiрлесiп көмек көрсететiн азаматтардың жұмыс орындары бойынша құрылады.
2. Еркiн жасақтар бөлiмшелерi қазақстан Республикасының 18 жасқа толған азаматтардың санынан жеке меншiк нысанына қарамастан кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың еңбек ұжымдарының ұсыныстары бойынша еркiн түрде және азаматтың жазған арызының негiзiнде қалыптасады.

О добровольной дружине по охране общественного порядка
Решение акима города Аксу от 9 апреля 2003 года N 12. Зарегистрировано Управлением юстиции Павлодарской области 25 апреля 2003 года за N 1765. Утратило силу - решением акима города Аксу Павлодарской области от 27 мая 2005 года N 8.
Сноска. Утратило силу - решением акима города Аксу Павлодарской области от 27 мая 2005 года N 8.
В соответствии с подпунктом 5 пункта 1 статьи 33 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и в целях привлечения населения города к охране общественного порядка принимаю РЕШЕНИЕ:
1. Создать добровольную дружину по охране общественного порядка из числа представителей трудовых коллективов предприятий, учреждений, организаций, независимо от форм собственности, на базе участковых пунктов полиции.
2. Утвердить прилагаемые Правила организации и деятельности добровольной дружины по охране общественного порядка (далее Правила).
3. Организовать при акиме города городской штаб добровольной дружины по охране общественного порядка согласно Правилам (далее Штаб добровольной дружины).
4. Рекомендовать городскому отделу внутренних дел оказывать Штабу добровольной дружины практическую, методическую и правовую помощь.
5. Настоящее решение акима города подлежит опубликованию в городской газете «Акжол Новый путь» в двухнедельный срок с момента государственной регистрации в Управлении юстиции области. Контроль за опубликованием данного решения акима города возложить на начальника государственно - правового отдела аппарата акима города Кудашкину И.В.
6. Контроль за исполнением данного решения акима города возложить на руководителя аппарата акима города Суленову Р.Н.
Аким города Н. Набиев
Утверждены
решением акима города
от 9 апреля 2003 года N 12
"О добровольной дружине
по охране общественного порядка"
Правила
организации и деятельности добровольной дружины
по охране общественного порядка
1. Общие положения
1. Подразделения добровольной дружины по охране общественного порядка (далее Подразделения добровольной дружины) создаются трудовыми коллективами предприятий, учреждений, организаций, независимо от форм собственности, по месту работы граждан для оказания содействия городскому отделу внутренних дел в охране общественного порядка, профилактике преступлений и правонарушений.
2. Подразделения добровольной дружины формируются на добровольной основе из числа граждан Республики Казахстан, достигших 18 лет, по рекомендации трудовых коллективов предприятий, учреждений, организаций, независимо от форм собственности, на основании личного заявления гражданина.

3. Еркiн жасақтар бөлiмшесiнiң мүшесiне (әрi қарай Жасақшылар) қабылдау туралы азаматтардың өтiнiшi Еркiн жасақтар штабы бастығының атына жазылады.
4. Егер үмiткер өзiнiң жеке iскерлiк және адамгершiлiк қасиетi бойынша жасақшыларға қойылған талаптарға сәйкес болса, онда Еркiн жасақтар штабы бастығының ұсынысы болған кезде үмiткердiң жұмыс орны бойынша кәсiпорын, мекеме, ұйым басшыларының бұйрығымен Еркiн жасақтар бөлiмшесiнiң мүшесiне енгiзiледi.
5. Еркiн жасақтар бөлiмшесiнiң жалпы басшылық пен iшкi iстер органдарымен өзара үйлесiмдiлiгiн Еркiн жасақтар штабының басшысы жүргiзедi.
6. Меншiк нысанына қарамастан, заңды тұлғалар және азаматтар қоғамдық тәртiптi сақтауға, құқық бұзушылық пен қылмыстың алдын алуға жасақшыларға бiрлесiп көмек көрсетедi.
2. Негiзгi мiндеттер
7. Қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiндегi еркiн жасақтардың негiзгi мiндетi қалалық iшкi iстер бөлiмiне қоғамдық тәртiптi сақтауға мыналар арқылы көмек көрсетедi:
қалалық iшкi iстер бөлiмi қызметкерлерiмен көшелерде, алаңдарда, саябақтарда, көпшiлiк және басқа қоғамдық жерлерде және мәдени көпшiлiк пен спорттық - көрiнiс шараларын өткiзу кезiнде бiрлесiп патрульға шығу;
қылмыс пен құқық бұзушылықты, оның iшiнде кәмелетке толмағандар арасында алдын алу және ескерту жөнiнде бiрлесiп жұмыс iстейдi.
3. Жасақтар құрылымы және жұмысын ұйымдастыру
8. Еркiн жасақтар Еркiн жасақтар штабы мен Еркiн жасақтар бөлiмшелерiнен тұрады.
9. Еркiн жасақтар штабын қалалық iшкi iстер бөлiмi қоғамдық қауiпсiздiк бөлiмшесiнiң бастығы басқарады.
10. Әрбiр Еркiн жасақтар бөлiмшесiн қалалық iшкi iстер бөлiмi бастығымен лауазымға тағайындалатын және босатылатын командир басқарады.
11. Еркiн жасақтар штабының басшысы келесi функцияларды атқарады:
1) Еркiн жасақтар бөлiмшесi қызметi, қоғамдық тәртiптi сақтау, құқық бұзушылық пен алдын алу мәселелерi бойынша қалалық iшкi iстер бөлiмiмен өзара үйлесiлiмдiлiгiн қамтамасыз етедi;
2) Еркiн жасақтар бөлiмшесi қызметiн жинақтайды;
3) қала әкiмi мен қалалық iшкi iстер бөлiм бастығына қоғамдық тәртiптi сақтау, қылмыс пен құқық бұзушылықтың алдын алуды жақсарту жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
4) Меншiк нысанына қарамастан кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар басшыларына жасақшыларды көтермелеу мәселесi бойынша ұсыныстар енгiзедi;
5) қалалық iшкi iстер бөлiмi бастығына Еркiн жасақтар бөлiмшесiнiң командирлерiн жазалау және көтермелеу мәселесi бойынша ұсыныстар енгiзедi.
12. Еркiн жасақтар бөлiмшесiнiң командирi келесi функцияларды атқарады:
1) Еркiн жасақтар бөлiмшесiн басқарады;
2) Еркiн жасақтар бөлiмшесi мүшелерiн iрiктейдi және оқытады;
3) Еркiн жасақтар бөлiмшесi мүшелерiнiң кезекшiлiк кестесiн құрады;
4) Еркiн жасақтар бөлiмшесi мүшелерiнiң қоғамдық тәртiптi сақтау, қылмыс пен құқық бұзушылықтың алдын алу бойынша мiндеттерiн ұйымдастырады және олардың орындалуын бақылайды;
5) Еркiн жасақтар бөлiмшесiнiң қызметiн жетiлдiру жөнiнде шаралар әзiрлеп қолданады;
6) Кезекке шығудың алдында Еркiн жасақтар бөлiмшесi мүшелерiне қаладағы жедел жағдай туралы, олармен орындалатын мақсаттары мен мiндеттерi нұсқама жүргiзедi.

3. Заявления граждан о приеме в члены Подразделения добровольной дружины (далее - дружинники) подаются на имя руководителя Штаба добровольной дружины.
4. Если кандидат по своим личным, деловым и моральным качествам соответствует предъявляемым к дружинникам требованиям, то приказом руководителя предприятия, учреждения, организации по месту работы кандидата, при рекомендации руководителя Штаба добровольной дружины, он зачисляется в члены Подразделения добровольной дружины.
5. Общее руководство Подразделениями добровольной дружины и координацию взаимодействия с городским отделом внутренних дел осуществляет руководитель Штаба добровольной дружины.
6. Юридические лица, независимо от форм собственности, и граждане могут оказывать содействие и помощь дружинникам в охране общественного порядка, профилактике преступлений и правонарушений.
2. Основные задачи
7. Основной задачей добровольной дружины по охране общественного порядка является оказание содействия городскому отделу внутренних дел в охране общественного порядка путем:
совместного патрулирования с сотрудниками городского отдела внутренних дел на улицах, площадях, в парках, жилых массивах и других общественных местах, а также во время проведения культурно-массовых и спортивно-зрелищных мероприятий;
совместной работы по профилактике и предупреждению преступлений и правонарушений, в том числе среди несовершеннолетних.
3. Структура дружины и организация работы
8. Добровольная дружина состоит из Штаба добровольной дружины и Подразделений добровольной дружины.
9. Штаб добровольной дружины возглавляет начальник отделения общественной безопасности городского отдела внутренних дел.
10. Каждое Подразделение добровольной дружины возглавляет командир, назначаемый и освобождаемый от должности начальником городского отдела внутренних дел.
11. Руководитель Штаба добровольной дружины осуществляет следующие функции:
1) обеспечивает координацию и взаимодействие Подразделений добровольной дружины с городским отделом внутренних дел по вопросам их деятельности, охраны общественного порядка, профилактики и правонарушений;
2) обобщает деятельность Подразделений добровольной дружины;
3) вносит предложения акиму города и начальнику городского отдела внутренних дел по улучшению охраны общественного порядка, профилактике преступлений и правонарушений;
4) вносит предложения руководителям предприятий, учреждений, организаций, независимо от форм собственности, по вопросам поощрения дружинников;
5) вносит предложения начальнику городского отдела внутренних дел по вопросам поощрения и наложения взыскания на командиров Подразделений добровольной дружины.

13. Еркiн жасақтар штабы айына бiр рет Еркiн жасақтар бөлiмшесiнiң қызметiн талдауға және олардың жұмысын iске асыру жөнiнде шаралар қолдануға отырыстар өткiзедi.
4. Еркiн жасақтар бөлiмшесi мүшелерiнiң мiндеттерi мен құқықтары
14. Еркiн жасақтар бөлiмшесiнiң мүшесi:
1) Қоғамдық тәртiптi сақтауға, қылмыс пен құқық бұзушылықтың алдын алуға белсендi қатысуға;
2) Еркiн жасақтар штабының бастығы мен Еркiн жасақтар бөлiмшесi командирiнiң тапсырмалары мен талаптарын адал орындауға мiндеттi.
15. Еркiн жасақтар бөлiмшесi мүшесiнiң:
1) Азаматтарға қоғамдық тәртiптi бұзуын тоқтату жайлы өз талаптарын қоюға;
2) Қажет болған жағдайда қалалық iшкi iстер бөлiмi қызметкерлерiнiң қатысуымен құқық бұзушыны iшкi iстер бөлiмiне немесе полиция учаскелiк пунктiне әкелуге құқығы бар.
5. Көтермелеу және жазалау шаралары
16. Қоғамдық тәртiптi сақтауға, қылмыс пен құқық бұзушылықтың алдын алуға белсендi қатысқан жасақшылар, меншiк нысанына қарамастан жұмыс орны бойынша мекемелер, кәсiпорындар мен ұйымдардың құзыры шегiнде мыналар:
1) алғыс жариялау;
2) сыйлық немесе ақшалай сыйлық беру арқылы марапатталады.
17. Жасақшыларды көтермелеу еңбек ұжымдарының жиындарында салтанатты түрде өткiзiледi.
6. Еркiн жасақтар бөлiмшесiнiң мүшелерiн қорғау шаралары
18. Еркiн жасақтар бөлiмшесiнiң мүшелерi кезекшiлiк қызметiн атқару кезiнде жарақат алғанда, оларды емдеуге негiзгi еңбек қызметiнiң орны бойынша мекеме, кәсiпорын, ұйымдармен төленедi.
7. Еркiн жасақтар бөлiмшесiн материалдық-техникалық қамтамасыз ету
19. Еркiн жасақтар бөлiмшесiн орналастыру полиция учаскелiк пункттерiнiң базасында жасалады, олардың қызметтiк телефон арқылы жұмыс жасауға құқы бар.

13. Командир Подразделения добровольной дружины осуществляет следующие функции:
1) руководит Подразделением добровольной дружины;
2) проводит расстановку и обучение членов Подразделения добровольной дружины;
3) составляет график дежурства членов Подразделения добровольной дружины;
4) организует и контролирует выполнение членами Подразделения добровольной дружины обязанностей по охране общественного порядка, профилактике преступлений и правонарушений;
5) разрабатывает и принимает меры по совершенствованию деятельности Подразделения добровольной дружины;
6) перед заступлением на дежурство проводит для членов Подразделения добровольной дружины инструктаж о состоянии оперативной обстановки в городе, о целях и задачах, которые им предстоит выполнить.
14. Штаб добровольной дружины не реже одного раза в месяц проводит заседания для анализа деятельности Подразделений добровольной дружины и принятия мер по повышению эффективности их работы.
4. Обязанности и права членов Подразделения добровольной дружины
15. Член Подразделения добровольной дружины обязан:
1) активно участвовать в охране общественного порядка, профилактике преступлений и правонарушений;
2) добросовестно выполнять требования и поручения руководителя Штаба добровольной дружины и командира Подразделения добровольной дружины.
16. Член Подразделения добровольной дружины имеет право:
1) обращаться к гражданам с требованиями о прекращении нарушения общественного порядка;
2) при необходимости, сопровождать, в присутствии сотрудника городского отдела внутренних дел, правонарушителя в отдел внутренних дел или участковый пункт полиции.
5. Меры поощрения и взыскания
17. Дружинники, активно участвующие в охране общественного порядка, профилактике преступлений и правонарушений, поощряются предприятиями, учреждениями, организациями, независимо от форм собственности, по месту их работы в пределах компетенции путем:
1) объявления благодарности;
2) выдачи подарка или денежной премии.
18. Поощрения дружинников проводятся в торжественной обстановке, на собраниях трудовых коллективов.
6. Меры защиты членов Подразделений добровольной дружины
19. При получении травм членами Подразделений добровольной дружины во время дежурства лечение оплачивается предприятиями, учреждениями, организациями по месту их основной трудовой деятельности.
7. Материально техническое обеспечение Подразделений добровольной дружины
21. Дислокация Подразделений добровольной дружины производится на базе участковых пунктов полиции с правом использования служебных телефонов.