“Алматы-2003 - Бақша қала - көрiктендiру және көгалдандыру жөнiндегi қарау - байқауды өткiзу туралы
Алматы қаласы Әкімшілігінің 2003 жылғы 26 мамырдағы N 2/318 қаулысы. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2003 жылғы 26 маусымда N 542 тіркелді. Қолданылу мерзiмiнің аяқталуына байланысты қаулының күші жойылды - Алматы қаласы аппарат әкімінің 2005 жылғы 1 тамыздағы N 7-916СК/05 хаты.
Алматы қаласының тұрғындарын, меншiк түрiне қарамастан кәсiпорындар мен ұйымдарды, жеке кәсiпкерлердi "Көгалдандыру-2003" iс-қимыл жоспарын орындауды қамтамасыз етудегi көрiктендiру жұмысына қатысуға тарту және Алматы қаласындағы гүлзарларды дамыту, шағын сәулет құрылыстарын жүргiзу бағдарламасын жүзеге асырудағы көгалдандыру және көрiктендiру мен тазалық жұмыстарының сапасын жақсарту мақсатында Алматы қаласының Әкiмшiлiгi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. 2003 жылы Алматы қаласының аудандарында, көшелерiнде, тұрғын орамдарда, ең үздiк үйлер мен ғимараттарды көрiктендiру және көгалдандыруды анықтау жөнiндегi қарау-байқау жұмыстары жүргiзiлсiн.
2. Көрiктендiру департаментi (Б.М.Ташбаев) Алматы қаласын көгалдандыруға жұмылдырылған кәсiпорындар мен қызметтердiң, мердiгерлiк ұйымдардың осы жұмысқа белсендi қатысуын қамтамасыз етсiн.
3. "Алматыжарнама" қазыналық мемлекеттiк кәсiпорны (М.Т.Ерман) байқау жеңiмпаздарына арналған ынталандыру тұрғысында алғыс хаттар, дипломдар мен куәлiктер әзiрлеудi қамтамасыз етсiн.
4. "Алматы ақшамы" (Е.С. Сағат) және "Вечерний Алматы" (Э.Р. Пашина) газет редакторлары, "Оңтүстiк астана" телекомпаниясы (И.Я. Дворкин) бұқаралық ақпарат құралдарында байқаудың барысы туралы материалдарды жариялауды ұйымдастырсын.
5. Аудан әкiмдерi мыналарды қамтамасыз етсiн:
1) аудандық байқауларды өткiзсiн және аудан тұрғындарын қалалық қарау-байқау шараларына белсендi қатыстыруды;
2) аудандық байқау жеңiмпаздарын марапаттауды.
6. Қарау - байқауды өткiзудiң шарттары бекiтiлсiн ( N 1 қосымша).
7. Қарау - байқау өткiзудiң алқа құрамын бекiтсiн ( N 2 қосымша) және қарау-байқауды ұйымдастыру комитетiнiң құрамы бекiтiлсiн ( N 3 қосымша).
8. Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң 2003 жылғы 3 ақпандағы N 1/56 "Алматы-2003-Бақша қала" көрiктендiру және көгалдандыру жөнiндегi қарау - байқауды өткiзу туралы" қаулысының күшi жойылды деп есептелсiн.
9. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы Әкiмiнiң бiрiншi орынбасары Я.И.Заяцқа жүктелсiн.
Алматы қаласының
Әкiмi                      В. Храпунов
Әкiмшiлiк хатшысы          К.Тәжиева
Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң
2003 ж. "26" мамырдағы
N 2/318 қаулысына
N 1 қосымша
"Алматы-2003-Бақша қала"
қарау - байқауды өткiзу
Шарты

О проведении смотра-конкурса по благоустройству и озеленению "Алматы-2003-Город-сад"
Постановление Акимата города Алматы от 26 мая 2003 г. N№ 2/318. Зарегистрировано Управлением юстиции г.Алматы 26 июня 2003 г. за N 542. Утратило силу в связи с истечением срока применения (письмо Акимата города Алматы от 1 августа 2005 года N 7-916СК/05)
С целью привлечения предприятий, организаций, учреждений независимо от форм собственности и граждан города Алматы к участию в благоустройстве, обеспечения выполнения плана действий "Благоустройство-2003", улучшения качества работ по санитарной очистке, озеленению и благоустройству, реализации программы развития цветников, строительства малых архитектурных форм, акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Провести в 2003 году смотр-конкурс на определение лучших зданий и сооружений по благоустройству и озеленению в районах, на улицах и в жилых кварталах г.Алматы.
2. Департаменту благоустройства (Ташбаев Б.М.) обеспечить активное участие подрядных организаций и служб, выполняющих работы по благоустройству.
3. Казенному государственному предприятию "Алматыжарнама" (Ерман М.Т.) обеспечить изготовление благодарственных писем, дипломов и свидетельств для поощрения победителей конкурса.
4. Редакторам газет "Алматы Акшамы" (Сагат Е.С.), "Вечерний Алматы" (Пашина Э.Р.), телекомпании "Южная столица" (Дворкин И.Я.) организовать публикацию в средствах массовой информации условий, хода проведения и итогов смотра-конкурса.
5. Акимам районов обеспечить:
1) проведение районных конкурсов и активное участие жителей районов в городских мероприятиях смотра-конкурса;
2) награждение победителей районных конкурсов.
6. Утвердить условие проведения смотра-конкурса (Приложение 1).
7. Утвердить состав жюри смотра-конкурса (Приложение 2) и состав оргкомитета смотра-конкурса (приложение 3).
8. Постановление акимата города Алматы от 3 февраля 2003 года N 1\56 "О проведении смотра-конкурса по благоустройству и озеленению "Алматы-2003-Город-сад" признать утратившим силу.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима города Алматы Заяц Я.И.
Аким города Алматы               В.Храпунов
Секретарь акимата                К.Тажиева
Приложение 1
"Утверждено"
постановлением акимата
города Алматы
№ 2/318 от 26 мая 2003 года
Условия
проведения смотра-конкурса "Алматы-2003-Город-сад"

1. Жалпы ережелер
1.1. "Алматы-2003-Бақша қала" көрiктендiру жөнiндегi қарау - байқау Қазақстан Республикасы оңтүстiк астанасының сыртқы келбетiн әдемiлеу мақсатында өткiзiледi, осы жұмыстар "Алматы қаласының аумағын көрiктендiру, тазалықта ұстау және қоқыстарды жинауды ұйымдастыру ережесiне", "Алматы қаласының аумағында құрылыс жүргiзу ережесiне", "Алматы қаласында жарнамалық-ақпараттық өнiмдердi орналастыру ережесiне", "Алматы қаласының жасыл желек қорын қорғау, сақтау және ұстау ережесiне" сай ұстанады, осы мәселелер бойынша Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң қаулыларын орындау мақсатында көшелердiң, тұрғын орамдардың, үйлер мен ғимараттардың, жалпы пайдаланылатын қоғамдық орындардың ұстануын жақсарту, оларды көгалдандыруды орындау, заманғы талапқа сай сыртқы жарықтандыруды енгiзу, қаланың сыртқы келбетiне сай барлық жарнамалардың әдемiлiгiмен ерекшеленедi.
1.2. Қарау - байқау ашық, көпшiлiкке жария ретiнде өткiзiледi, оған Қазақстанның басқа аймақтарынан және басқа мемлекеттерден қатысушылар тартылады, бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланып, жүлдегерлер ынталандырылады.
2. Қарау - байқауды ұйымдастыру
2.1. Қарау - байқау 2003 жыл аралығында өткiзiледi, ол жалпықалалық шараларды өкiлдейдi.
2.2. Қарау - байқау үш кезеңнен тұрады:
I кезең      1 маусымнан 1 тамызға дейiн;
II кезең     1 тамыздан  1 қарашаға дейiн;
III кезең    1 қарашадан 31 желтоқсанға дейiн.
2.3. Қарау - байқауға мыналар кiредi: көрiктендiру және көгалдандыру ғимараттары арасындағы байқау; "Шеберлер қаласы", "Алматы-әсем қала" кәсiпкер құрылысшылар мен бейнелеушiлер арасындағы байқау; "Алматы Гүл қала" гүлдер фестивалi. "Алматы-Бақша қала" балалар творчествосының байқауы, Гүлдер мен өсiмдiктер көрмесi.
2.5. Көрiктендiру және көгалдандыру ғимараттары арасындағы қарау - байқау мыналарды қарастырады:
1) жасыл желекке оранған аулалар;
2) аула маңы, саяжай бақтары мен гүлзарлар;
3) қысқы бақтар мен оларды iрiлендiру;
4) үйдiң ауласын, кiре берiс ауланы, дәлiздердi, балкондарды, терезелердi, шатырларды безендiру жөнiндегi ең әдемi шешiмдер;
5) ең қиын сәулет жұмыстарының орындалуы: қабырғаларды, баспалдақтарды әрлеу, қабырғаларды пластикалармен жабу және безендiру;
6) жасыл желекке бөленген ғимараттардың маңындағы бұрқақтарды безендiру;
7) гүлзарлардың әдемi жасыл желекке және гүлмен көмкерiлуi;
8) шағын сәулеттiк безендiру жұмыстары;
9) өсiмдiк сипаттағы демалыс орындары мен бау-бақшаларды безендiру;
10) бау-бақшалар мен демалыс орындарындағы басқа да үздiк атқарылған жұмыстар.
2.6. Қарау - байқау мына бағыттарда өткiзiледi:

1. Общие положения
1.1. Смотр-конкурс по благоустройству "Алматы-2003-Город-сад" проводится с целью улучшения внешнего облика южной столицы Республики Казахстан, в соответствии с "Правилами благоустройства, санитарной очистки, соблюдения чистоты и организации уборки территории города Алматы", "Правилами застройки территории города Алматы", "Правилами размещения рекламно-информационной продукции в городе Алматы", "Правилами охраны, защиты и содержания зеленого фонда города Алматы", с целью выполнения постановлений акимата города Алматы по данным вопросам, улучшения содержания улиц, жилых кварталов, зданий и сооружений, мест общего пользования, выполнения и обновления их озеленения, внедрения современного наружного освещения, совершенствования рекламного и всего внешнего облика города.
1.2. Смотр-конкурс проводится открыто, гласно, с привлечением участников из других регионов Казахстана и других государств, с освещением в средствах массовой информации с поощрением победителей.
2. Организация смотра-конкурса
2.1. Смотр-конкурс представляет собой общегородское мероприятие, проводимое в течение 2003 года.
2.2. Итоги смотра-конкурса подводятся в три тура (этапа):
I тур с 1 июня по 1 августа;
I тур с 1 августа по 1 ноября;
III тур с 1 ноября по 31 декабря.
2.4. Смотр-конкурс включает в себя: Конкурс среди объектов благоустройства и озеленения; Конкурс среди строителей и дизайнеров "Город Мастеров"; Конкурс "Алматы - светлый город", Фестиваль цветов "Алматы-город цветов", Конкурс детского творчества "Алматы-город-сад", тематические Выставки цветов и растений.
2.5 Смотр-конкурс среди объектов благоустройства и озеленения рассматривает: общегородские сады, парки и скверы;
1) дворовые участки массовой жилой застройки;
2) приусадебные, дачные сады и цветники;
3) зимние сады и композиции;
4) дизайнерские решения по оформлению фасада дома: входной портал, террасы, балконы, окна, крыши;
5) архитектурные решения сложного рельефа: террасирование, дизайн подпорных стенок, лестниц, геопластика;
6) водоемы в ландшафтных объектах и фонтаны;
7) цветочные композиции и ландшафтные композиции на основе газона;
8) малые архитектурные формы;
9) садовые и парковые украшения растительного характера;
10) другие элементы садового и паркового искусства.
2.6. Смотр-конкурс проводится по следующим направлениям:

1) Алматы қаласының ең әдемi ауданы, шағын ауданы, орамы;
2) Алматы қаласының ең әдемi көшесi, гүлзары, бақшасы;
3) ең әдемi үйлер мен ғимараттардың безендiрiлуi;
4) ең әдемi аумақтың безендiрiлуi;
5) ауланы және аумақты көрiктендiру және безендiрудегi ең үздiк шешiмдер;
6) Алматы қаласы тұрғындары арасындағы ең үздiк безендiрушiлерi мен сәндеушiлерi;
2.7. Қарау - байқауға қатысушылар өтiнiмдерiн ұйымдастыру комитетiне әрбiр кезең алдындағы 15 күн бұрын бередi.
2.8. Қарау байқау тегiн өткiзiледi, бiрақ барлық жеке шығындарды қатысушылар өздерi көтередi.
3. Қарау -байқауды өткiзу және оның
қорытындысын шығару
3.1. Қарау - байқау қортындылағанда мыналар ескерiледi:
1) аумақты уақтылы тазалау;
2) жаңа жасыл желектердi отырғызу, атап айтқанда гүлдер мен жабайы өсiмдiктер;
3) қоқысты уақтылы шығару;
4) ғимаратты  сапалы жөндеу және ауланы күтiп-баптау;
5) ауланың жарықтануы және оның атқарылған жұмыстары;
6) жасыл желектердi уақтылы суғару, атап айтқанда гүлдер мен жабайы өсiмдiктер, бұрқақтардың жұмысы;
7) маңдайша жазулары мен  жарнама қалқандардың сыртқы келбетi.
3.2. Қарау - байқаудың қорытындысын қазылар алқасы оның атына жiберiлген кино-бейне материалдарын бағалау мен жұмыс бабымен аралау арқылы шығарады.
3.3. Қарау - байқауды алғашқы кезеңдерiнiң қорытындысы бұқаралық ақпарат құралдарында және ресми сайтте gorodsad. academy kz жариаланады.
3.4. Байқау жеңiмпаздары мен белсендi қатысушылар Алматы қаласы Әкiмiнiң алғыс хатымен, иегер дипломдарымен және қатысушылар куәлiктерiмен аталып өтiледi.
4. "Алматы-гүл қала" гүл фестивалiн өткiзу
4.1. Гүл фестивалi 2003 жылдың тамыз айында қалалық қарау - байқау шеңберiнде өткiзiледi.
4.2. Гүл фестивалiне мына бағыттағы дипломдар мен куәлiктер берiледi:
1) "Ең үздiк әрлеу және әдемiлеу"
2) "Ең үздiк кәсiби орындаушылық"
3) "Ең үздiк әуесқой орындаушылық"
4) "Ең үздiк кәсiби гүл шоқтары"
5) "Ең үздiк әуесқой гүл шоқтары"
6) "Ең үздiк кәсiпқой гүлдер мен өсiмдiктердi топтау шешiмдерi"
7) "Ең үздiк әуесқой гүлдер мен өсiмдiктердi топтау шешiмдерi"
8) "Гүлдердi өз бетiнше топтаудағы үздiк шешiмдер"
Қазылар алқасы басқа да шешiмдердi ескеруi мүмкiн.
4.3. Бұған қоса Гүл фестивалiне белсене қатысқандар аталып өтiледi:
1) Алматы қаласының белсендi кәсiпкерлерi;
2) Алматы қаласының белсендi ардагерлерi;

1) на лучший район, микрорайон и квартал города Алматы;
2) на лучшую улицу, бульвар, сквер города Алматы;
3) на лучшее оформление, содержание объекта, здания, сооружения;
4) на лучшее оформление, содержание территории;
5) на самое оригинальное решение по благоустройству и озеленению фасада и территории;
6) на лучших дизайнеров, оформителей, активных жителей города Алматы.
2.7. Заявки на участие в смотре-конкурсе подаются в оргкомитет предварительно не менее чем за 15 дней до подведения очередного этапа.
2.8. Участие в фестивале бесплатное, однако все собственные затраты несут участники фестиваля.
3. Проведение конкурса-смотра и подведение итогов
3.1. При проведении конкурса-смотра и подведении итогов учитываются следующие составляющие:
1) своевременная очистка территории;
2) посадка новых зеленых насаждений, в частности цветников и декоративных растений;
3) своевременный вывоз мусора;
4) качество ремонта и содержания фасада здания;
5) состояние наружного освещения прилегающей территории и продолжительность его работы;
6) своевременный полив зеленых насаждений, в частности цветников и декоративных растений, работа фонтанов и резервуаров;
7) внешний вид и дизайн вывесок и рекламных щитов.
3.2. Подведение итогов смотра-конкурса осуществляется жюри по итогам рабочих объездов и оценки кино-фото-видеоматериалов, направленных в адрес жюри.
3.4. Итоги предварительных этапов и смотра-конкурса публикуются и освещаются в средствах массовой информации и на официальном сайте gorodsad.academy.kz.
3.5. Победители и активные участники конкурса отмечаются благодарственными письмами акима города Алматы, дипломами лауреатов и свидетельствами участников.
4. Проведение фестиваля цветов "Алматы - город цветов"
4.1. Фестиваль цветов проводится в августе 2003 года в рамках городского смотра-конкурса.
4.2. Фестиваль проводится по следующим отмечаемым дипломами и свидетельствами направлениям:
1) "Лучшая дизайнерская находка в композиции";
2) "Лучшая профессиональная композиция в вазоне и на отдельном участке";
3) "Лучшая любительская композиция в вазоне и на отдельном участке";
4) "Лучший профессиональный букет живых цветов";
5) "Лучший любительский букет живых цветов";
6) "Лучшая профессиональная композиция цветов и растений";
7) "Лучшая любительская композиция цветов и растений";
8) "Лучшее решение нетрадиционных цветочных композиций".
Жюри может ввести и другие номинации.
4.3. Кроме того, отмечаются активные участники фестиваля цветов:
1) за активное участие предпринимателей города Алматы;
2) за активное участие ветеранов города Алматы;

3) өсiмдiктер мен әдемiлеудiң белсендi қатысушылары;
4) қаланың ең белсендi жас тұрғыны;
5) Алматы қаласы қонақтарының белсендi қатысушылары.
4.4. Фестивалға және қарау - байқауға Алматы қаласының тұрғындары, Қазақстанның басқа аймақтарының тұрғындары және басқа мемлекеттерден  келген қонақтар қатыса алады.
4.5. Фестивалға қатысу өтiнiмi 2003 жылдың 15 мамырына дейiн берiледi. Қатысушыларға орын берiлiп, оларға жайлы жұмыс жағдайы қарастырылады.
4.6. Фестиваль тегiн өткiзiледi, бiрақ барлық жеке шығындарды қатысушылар өздерi көтередi.
5. "Алматы - әдемi ғимарат қаласы" байқауы
5.1. "Алматы  - әдемi ғимарат қаласы" байқауы 3 кезеңде ғимараттар иелерi арасында өткiзiледi.
I кезең (1 маусым-1тамыз)
II кезең (1 тамыз-1 қараша)
III кезең (1 қараша-31 желтоқсан) Жаңа жылдық қортындылау
5.2. Байқауға қатысу ғимараты мыналар:
1) жеке тұрған әкiмшiлiк және тұрғын үй ғимараты, қонақ үй, кинотеатрлар, банкiлер, мейрамханалар және басқалар.
2) қосымша жайлы құрылыстың ауласының әрленуi
3) Алматы қаласы тұрғындарының көпшiлiк демалатын орындары саябақтар, аква және дендросаябақтар, әртүрлi қызықты ойын алаңдары.
5.3. Жеңiмпаздар былай анықталады:
1) жақын ауланың сыртқы жарықтануының жағдайы;
2) ғимарат ауласының сәулет-көркемдiк әдемiленуi;
3) заманғы жарық беру технологиясы мен материалдарын қолданып жарнамамен безендiру сапасы;
4) аула мен жақын ауланың аумағын мерекелiк безендiру.
5.4. Қарау - байқаудың қорытындысын қазылар алқасы оның атына жiберiлген кино-бейне материалдарын бағалау мен жұмыс бабымен аралау арқылы келесi кезең қорытындысына дейiнгi 15 күн бұрын шығарады.
5.5. I-III кезеңге қатысушы жеңiмпаздар мен белсендi қатысушылар Алматы қаласы Әкiмiнiң алғыс хатымен, иегер дипломдарымен аталып өтiледi.  Ақшалай жүлделi орындар беру I¶кезеңде қаланы Жаңа жылдық безендiрумен қорытындыланады. Ең басымдылық барлық кезеңдердiң жеңiмпаздарына берiледi.
6. "Шеберлер қаласы" қарау-байқауы
6.1. "Шеберлер қаласы" қарау - байқауы мүсiншiлер мен әрлеушiлер және басқалар арасында 2003 жылдың тамыз-қыркүйегiнде өткiзiледi.
6.2. Байқауға қатысушылар аталған тақырыптар бойынша байқаулық жұмыстарын (өздерi әзiрлеген материалдардан) даярлайды.
6.3. Қатысу өтiнiмдерi 2003 жылдың шiлдесiне дейiн жеке тұлғалардан және ұйымдардан қабылданады.
6.4. Байқау тегiн өтедi, бiрақ барлық жеке шығындарды қатысушылар өздерi көтередi.
6.5. Байқау жеңiмпаздары мен белсендi қатысушылар Алматы қаласы Әкiмiнiң алғыс хатымен, иегер дипломдарымен және қатысушылар куәлiктерiмен аталып өтiледi.
7. "Алматы-бақша қала" балалар
творчествосының байқауы

3) за активное участие специалистов-флористов и декораторов;
4) за активное участие юных жителей города;
5) за активное участие гостей города Алматы.
4.4. В фестивале, как и в смотре-конкурсе, так же может принять участие любой из жителей города Алматы, жители других регионов Республики Казахстан, гости из других государств.
4.5. Заявки на участие в фестивале подаются в срок до 15 июля 2003 года. Участникам предоставляются места и условия для работы.
4.6. Участие в фестивале бесплатное, однако все собственные затраты несут участники фестиваля.
5. Конкурс "Алматы - светлый город"
5.1. Конкурс "Алматы - светлый город" проводится среди владельцев зданий и сооружений в 3 этапа:
I этап (1 июня - 1 августа);
II этап (1 августа - 1 ноября);
III этап (1 ноября - 31 декабря) - Новогодний финал.
5.2. Объектами для участия в конкурсе являются:
1) отдельно стоящие административные и жилые здания, гостиницы, кинотеатры, банки, рестораны и т.п.;
2) фасады встроенных объектов сервиса и т.п.;
3) объекты массового посещения жителей города Алматы парки, аква- и дендропарки, аттракционы и т.д.
5.3. Критериями выявления победителей являются следующие составляющие:
1) состояние наружного освещения прилегающей территории;
2) качество архитектурно-художественного освещения фасада;
3) качество и дизайн рекламного оформления с использованием современных световых технологий и материалов;
4) праздничное оформление фасадов и прилегающей территории.
5.4. Подведение итогов смотра конкурса осуществляется жюри по итогам рабочих объездов и оценке кино-фото-видео материалов, направленных в адрес жюри за 15 дней до подведения итогов очередного этапа.
5.5. Победители и активные участники I-III этапов отмечаются благодарственными письмами Акима города Алматы, дипломами лауреатов. Призовые места присуждаются в конце IV этапа к новогоднему оформлению города. Предпочтение отдается победителям и лауреатам всех этапов.
6. Смотр-конкурс "Город мастеров"
6.1. Конкурс "Город Мастеров" проводится среди дизайнеров, скульпторов и т.д. в течение августа-сентября 2003 г.
6.2. Конкурсанты (из самостоятельно приготовленных материалов) готовят конкурсные работы по заданным тематикам.
6.3. Заявки на участие принимаются до конца июля 2003 года как от частных лиц, так и от организаций.
6.4. Участие в конкурсе бесплатное, однако все собственные затраты несут участники конкурса.
6.5. Победители и активные участники конкурса отмечаются благодарственными письмами Акима города Алматы, дипломами лауреатов и свидетельствами участников.
7. Конкурс детского творчества "Алматы  город-сад"

7.1. "Алматы-бақша қала" балалар творчествосының байқауы 18 жасқа дейiнгi жас суретшi, әрлеушi, мүсiншi және басқалар арасында 2003 жылдың маусым-қазан айларында.
7.2. Байқауға қатысушылар (өздерi әзiрлеген материалдан) берiлген тапсырма бойынша байқау жұмыстарын әзiрлейдi.
7.3. Қатысу өтiнiмi жеке тұлғалардан, сондай-ақ ұйымдардан әрбiр кезең аяқталғанға дейiн 15 күн бұрын қабылданады.
7.4. Байқауға қатысу тегiн, бiрақ барлық шығырған жеке шығынды қатысушылар өздерi өтейдi.
7.5. Байқау жеңiмпаздары мен белсендi қатысушылар Алматы қаласы Әкiмiнiң алғыс хатымен, иегер дипломдарымен және қатысушылар куәлiктерiмен аталып өтiледi.
8. Гүлдер мен өсiмдiктердiң
тақырыптық көрмесi
8.1. Гүлдер мен өсiмдiктердiң тақырыптық көрмесi 2003 жылдың маусымынан қазанына дейiн қалалық байқау шеңберiнде өткiзiледi.
8.2. Көрме бiрнеше тақырыпты қамтып мына мерекелiк мейрамдарға дәстүр бойынша арналады:
1) Наурыз мерекесi
2) Жеңiс күнi
3) Қоршаған ортаны қорғау күнi
4) Қала күнi.
8.3. Көрме диплом, куәлiк, жолдама беру марапатымен бiрнеше бағытта өткiзiледi.
8.4. Қатысу өтiнiмi жеке тұлғалардан, сондай-ақ ұйымдардан әрбiр кезең аяқталғанға дейiн 15 күн бұрын қабылданады.
8.5. Байқауға қатысу тегiн, бiрақ барлық шығырған жеке шығынды қатысушылар өздерi өтейдi.
8.6. Байқау жеңiмпаздары мен белсендi қатысушылар Алматы қаласы Әкiмiнiң алғыс хатымен, иегер дипломдарымен және қатысушылар куәлiктерiмен аталып өтiледi.
9. Баспасөз
9.1. Бұқаралық ақпарат құралдарының осы шараларды өткiзу барысына қатысып оны жариалағаны үшiн Алматы қаласы Әкiмiнiң алғыс хатымен, иегер дипломдарымен және қатысушылар куәлiктерiмен мына дәрежеде аталып өтiледi:
1) "Алматы-2003 -Гүл қала" Гүл фестивалiн өткiзудегi ең үздiк жариялау;
2) жеке кезеңдердiң  барысы жайлы ең үздiк репортаж;
3) конкурсқа қатысушылар туралы ең үздiк репортаж және байқау-конкурсы қазылар алқасының басқа ұйғарымы бойынша басқалар.
9.2. Қарау- байқауы шеңберiнде қазылар алқасының шешiмi бойынша бұқаралық ақпарат құралдарының қатысуымен Алматы қаласын көрiктендiруге көгалдандыруға арналған музыкалық фестивалi өткiзiлуi мүмкiн.
10. Қорытынды
10.1. Қарау-байқаудың және оның кезеңдерiнiң қорытындысын шығарғанда, iрi қалалар тәжiрибесi, заманғы Алматы қаласының көркi мен оның  дамуындағы болашағы ескерiледi.
10.2. Қарау- байқауға ұсынылған ең үздiк жұмыстар, үлгiлер мен кесiндiлердi қазылар алқасы мен ұйымдастыру комитетi интернетте, көгiлдiр экранда және баспасөзде автордың келiсiмiнсiз таратуға құқылы.
10.3. Қарау-байқаудың басты мақсаты - Қазақстан Республикасының оңтүстiк астанасы Алматы қаласының сыртқы келбетiн нұрландырып, бұрынғы гүл-қала даңқын одан сайын арттыра түсу.
Әкiмшiлiк хатшысы                  К.Тәжиева

7.1. Конкурс детского творчества "Алматы город-сад" проводится среди детей в возрасте до 18 лет юных художников, дизайнеров, скульпторов и т.д. в течение июня-октября 2003 года.
7.2. Конкурсанты (из самостоятельно приготовленных материалов) готовят конкурсные работы по заданным тематикам.
7.3. Заявки на участие принимаются за 15 дней до завершения каждого этапа как от частных лиц, так и от организаций.
7.4. Участие в конкурсе бесплатное, однако все собственные затраты несут участники конкурса.
|      7.5. Победители и активные участники конкурса отмечаются благодарственными письмами акима г. Алматы, дипломами лауреатов и свидетельствами участников.
8. Тематические выставки цветов и растений
8.1. Тематические выставки цветов и растений проводятся с июня по октябрь 2003 года в рамках городского смотра-конкурса.
8.2. Выставки проводятся по нескольким тематикам и посвящены, как правило, отмечаемым праздникам:
1) Праздник Наурыз;
2) День Победы;
3) День охраны окружающей среды;
4) День города.
8.3. Выставки проводятся по номинациям, отмечаемым дипломами и свидетельствами направлениям.
8.4. Заявки на участие принимаются за 15 дней до дня проведения выставки как от частных лиц, так и от организаций.
8.5. Участие в выставках бесплатное, однако все собственные затраты несут участники.
8.6. Победители и активные участники выставок отмечаются благодарственными письмами акима города Алматы, дипломами лауреатов и свидетельствами.
9. Пресса
9.1. Участие средств массовой информации в освещении хода проведения и итогов смотра-конкурса отмечается благодарственными письмами Акима города Алматы, дипломами и свидетельствами по следующим категориям:
1) "Лучшее освещение смотра-конкурса "Алматы - 2003 - Город - сад";
2) "Лучший репортаж о ходе проведения отдельных этапов (туров)";
3) "Лучший репортаж об участниках конкурса";
и другие по решению жюри смотра-конкурса.
9.2. В рамках смотра-конкурса по решению жюри могут проводится музыкальные фестивали, посвященные благоустройству и озеленению города Алматы с участием средств массовой информации.
10. Заключение
10.1. При подведении итогов как смотра-конкурса, так и его этапов, учитывается опыт крупных городов - мегаполисов, современного городского дизайна и перспективного развития города Алматы.
10.2. Лучшие работы, примеры и образцы, представленные на смотре-конкурсе, жюри и оргкомитет имеют право распространять в интернете, на телевидении и в печати с согласия авторов.
10.3. Конечная цель смотра-конкурса - преображение внешнего вида южной столицы Республики Казахстан - города Алматы, возрождение былой славы и пропаганда современной его красоты как города-сада.
Секретарь Акимата                   К.Тажиева