Алматы қаласында халықты тіркеу Ережесін бекіту туралы
ІІІ сайланған Алматы қалалық мәслихатының ІV сессиясының 2003 жылғы 24 желтоқсандағы N 25 шешімі. Алматы қалалық Әділет департаментінде 2004 жылғы 20 мамырда N 601 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2014 жылғы 10 қыркүйектегі № 260 шешімімен
РҚАО-ның ескертпесі!
Алматы қаласы мәслихатының 2012.09.14 № 56 шешімімен күші жойылуы көзделген (01.01.2013 бастап күшіне енеді).
Күшін жою туралы шешімнің күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2012.12.12 № 86 шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 10.09.2014 №  260 шешімімен (ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" N 148-II заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" 1.07.1998 жылғы N 258-1 заңының 3 бабының 8 тармағына және Алматы қаласы Әкімінің ұсынысына сәйкес ІІІ-сайланған Алматы қаласының Мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Алматы қаласының халқын тіркеу ережелері бекітілсін, қоса беріліп отыр.
2. Алматы қаласының әкіміне ұсыныс:
1) Алматы қаласының уәкілетті мемлекеттік органдарының қызметінде ақпараттық технологияны енгізетін және қолдайтын коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынды анықтасын;
2) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға "Алматы қаласының халқы" мәліметтерінің электрондық базасын қалыптастыру және жалғастыру тапсырылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау заңдылық, құқық тәртібі, жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару жөніндегі тұрақты комиссияға (Иманқұлов М.С.) және Алматы қаласы әкімі аппаратының басшысы М.Т. Баяндаровқа жүктелсін.
ІІІ-сайланған Алматы қаласы
Мәслихаты ІV-сессиясының
төрағасы                                А. Попелюшко
ІІІ-сайланған Алматы қаласы
Мәслихатының хатшысы                    Т. Мұқашев
III-сайланған Алматы қаласы
Мәслихатының IV сессиясының
2003 жылғы 24 желтоқсандағы
N 25 шешiмiмен бекiтiлген
Алматы қаласының халқын тiркеу
ЕРЕЖЕЛЕРI
Алматы қаласының халқын тiркеу ережелерi (бұдан әрi - "Ережелер") Қазақстан Республикасының "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы" 1998 жылғы 1 шiлдедегi N 258-1 Заңы 3 бабының 8 тармағы, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 12 шiлдедегi N 1063 Қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының халқын құжаттамалау және тiркеу ережелерiне, Қазақстан Республикасына шет ел азаматтарының келiп-кету ережелерiне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 28 қаңтардағы N 136 Қаулысымен бекiтiлген олардың Қазақстан Республикасынан кетуi ережелерiнiң негiзiнде әзiрлендi.
Алматы қаласының республикалық маңыздағы қала, бiр жарым миллионнан астам халқы бар iрi мегаполис екендiгiн назарға ала отыра, осы Ереже оның аумағында көшi-қон барысын реттеу мақсатында қабылданды және есептеудiң автоматтандырылған жүйесi және Алматы қаласы халқы мәлiметтерiнiң электрондық банкiсiн құру арқылы оларды ресiмдеудi оңайлату жолымен тiркеу рәсiмiн жетiлдiрудi қарастырады.

Об утверждении правил регистрации населения города Алматы
Решение Алматинского городского Маслихата от 24 декабря 2003 года N 25. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 20 мая 2004 года за N 601. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 10 сентября 2014 года № 260
Примечание РЦПИ:
Утрачивает силу решением Маслихата города Алматы от 14.09.2012 № 56 (вступает в силу с 01.01.2013).
Решение об утрате силы отменено решением Маслихата города Алматы от 12.12.2012 № 86.
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 10.09.2014 № 260 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" N 148-II от 25 января 2001 года и пунктом 8 статьи 3 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" N 258-1 от 1 июля 1998 года и представлением акима города Алматы, Маслихат города Алматы III-го созыва РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила регистрации населения города Алматы прилагается.
2. Рекомендовать акиму города Алматы:
1) определить коммунальное государственное предприятие на внедрение и сопровождение информационных технологий в деятельности уполномоченных государственных органов города Алматы;
2) поручить коммунальному государственному предприятию формирование и сопровождение электронной базы данных "Население города Алматы".
3. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по вопросам законности, правопорядка, местного государственного управления и самоуправления (Иманкулов М.С.) и руководителя аппарата акима города Алматы Баяндарова М.Т.
Председатель
ІV-й сессии Маслихата города
Алматы ІІІ-го созыва                        А. Попелюшко
Секретарь
Маслихата города Алматы
ІІІ-го созыва                               Т. Мукашев
Утверждена
решением 25 IV-й сессии Маслихата
города Алматы III-го созыва
от 24 декабря 2003 г.
ПРАВИЛА
регистрации населения города Алматы
Правила регистрации населения города Алматы (далее "Правила") разработаны на основании пункта 8 статьи 3 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" N 258-1 от 1 июля 1998 года, Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан N 1063 от 12 июля 2000 года, Правил въезда и пребывания иностранных граждан в Республики Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан N 136 от 28 января 2000 года.
Принимая во внимание то, что Алматы является городом республиканского значения, крупным мегаполисом с численностью населения более полутора миллиона человек, настоящие Правила приняты в целях урегулирования миграционных процессов на его территории и предусматривают совершенствование процедуры регистрации населения путем упрощения ее оформления посредством автоматизированной системы учета и создания электронного банка данных населения города Алматы.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелерде пайдаланылатын түсiнiктер:
1) Алматы қаласының халқы - Алматы қаласында тұрақты немесе уақытша тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары, Алматы қаласына уақытша келген шет ел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар;
2) Алматы қаласында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары - тұрақты мекенжайы Алматы қаласы болып табылатын адамдар;
3) Алматы қаласына уақытша келген Қазақстан Республикасының азаматтары - тұрақты мекенжайы Қазақстан Республикасының өзге қалалары (облыстары) болып табылатын адамдар;
4) Алматы қаласына келетiн шет ел азаматтары болып - Қазақстан Республикасының азаматтары емес және өзге мемлекеттiң азаматтығына өзiнiң тиiстiлiгiн дәлелдей алмайтын адамдар танылады;
5) Алматы қаласына келген азаматтығы жоқ адамдар - Қазақстан Республикасының азаматы емес және өзге мемлекеттiң азаматтығына өзiнiң тиiстiлiгiн дәлелдей алмайтын адамдар;
6) тұрақжай - белгiленген техникалық, санитарлық және өзге мiндеттi талаптарға жауап беретiн тұрақты тұруға арналған және пайдаланылатын жеке тұрғын үй бiрлiгi (жеке тұрғын үй, пәтер, жатақханадағы бөлме);
7) жеке басты куәландыратын құжат - Қазақстан Республикасындағы шет ел азаматының тұруына рұқсат беретiн жеке куәлiк, шет ел азаматының паспорты, азаматтығы жоқ адамның куәлiгi;
8) тіркеу органы - КР азаматтарын, шет ел азаматтарын, азаматтығы жоқ адамдарды тұрақты мекенжайы бойынша және, Алматы қаласы аумағында уақытша болатын адамдарды тіркеу және тіркеуден шығаруға уәкілетті мемлекеттік орган (аудандық қалалық)
9) автоматтандырылған жүйе - халықты тiркеу мен есепке алу бойынша ақпараттық процестердi жүзеге асыру арналған ақпараттық технологиялардың, ақпараттық желiлердiң және оларды бағдарламалық техникалық қамсыздандыру құралдарының жиынтығы;
10) Алматы қаласы халқы деректерiнiң электрондық банкiсi - ақпараттық жүйеде мазмұндалған, тиiстi бағдарламалық қамтамасыз етуге бiрiктiрiлген және ақпаратты пайдаланушылар үшiн қызығушылық туғызатын электронды жүйеленген ақпарат (мәлiметтердiң ақпараттық базасы);
11) уәкiлеттi оператор - автоматтандырылған ақпараттық жүйе мен банк мәлiметтерiн қалыптастыру мен дамытуды жетелеудi және ұйымдық-техникалық қолдауды жүргiзетiн коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорын нысанындағы ұйым.
2. Алматы қаласында тұрақты тұратын
Қазақстан Республикасының азаматтарын тiркеу
2. Алматы қаласында тұрақты тұратын және Қазақстан Республикасының өзге өңiрлерiнен қалаға тұрақты тұруға келген Қазақстан Республикасының азаматтары тұрғылықты жерi бойынша тiркеледi және тiркеуден тұрғылықты жерi ауысқан аудандық тіркеу органдарында тiркеуден алынады.

1. Общие положения
1. Понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) население города Алматы  - граждане Республики Казахстан, постоянно или временно проживающие в городе Алматы, иностранные граждане и лица без гражданства, временно пребывающие в городе Алматы;
2) граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие в городе Алматы  - лица, постоянным местом жительства которых является город Алматы;
3) граждане Республики Казахстан, временно пребывающие в городе Алматы - лица, постоянным местом жительства которых являются другие города (области) Республики Казахстан;
4) иностранные граждане , пребывающие в городе Алматы - признаются лица не являющимися гражданами Республики Казахстан и имеющие доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства;
5) лица без гражданства , пребывающие в городе Алматы - лица, не являющиеся гражданами Республики Казахстан и не имеющие доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства;
6) жилище  - отдельная жилая единица (индивидуальный жилой дом, квартира, комната в общежитии), предназначенная и используемая для постоянного проживания, отвечающая установленным техническим, санитарным и другим обязательным требованиям;
7) документы, удостоверяющие личность - удостоверение личности, вид на жительство иностранного гражданина в Республики Казахстан, паспорт иностранного гражданина, удостоверение лица без гражданства;
8) орган регистрации - государственный орган (районный, городской) уполномоченный осуществлять регистрацию и снятие с регистрационного учета граждан РК, иностранных граждан, лиц без гражданства по месту жительства и временного пребывания на территории города Алматы;
9) автоматизированная система - совокупность информационных технологий, информационных сетей и средств их программно-технического обеспечения, предназначенных для реализации информационных процессов по регистрации и учету населения;
10) электронный банк данных населения города Алматы - электронная систематизированная информация (информационная база данных) содержащаяся в информационной системе, объединенная соответствующим программным обеспечением и представляющая интерес для пользователей информации;
11) уполномоченный оператор - организация в форме коммунального государственного предприятия, осуществляющая сопровождение и организационно-техническую поддержку формирования и развития автоматизированной информационной системы и банка данных.
2. Регистрация граждан Республики Казахстан,
постоянно проживающих в городе Алматы
2. Граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие в городе Алматы или прибывшие на постоянное место жительства в город из других регионов Республики Казахстан, регистрируются по месту жительства и снимаются с регистрации при перемене места жительства в районных органах регистрации.

3. Жеке куәлiгiн айырбастаған азаматтар қайта алған куәлiгi бойынша тiркеуден шығу қажеттiгi жағдайында бұрынғы тiркеу орны бойынша тiркеледi.
4. Тұрғылықты жерi бойынша тiркелуге тиiс адамдар он күн мерзiм iшiнде мына құжаттарды тапсыруға тиiс:
1) Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке куәлiгi (уақытша жеке куәлiк, Ф N 1 формулярының түбiршегi);
2) олардың белгiленген тәртiппен тұрғынжайды меншiкке алғандығын айғақтайтын немесе оны пайдалануға алғандығын, оның iшiнде жалдау (жалдау), қосалқы жалдау шарты бойынша алғандығын куәландыратын құқықты белгiлеушi құжаттар немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге негiздер бойынша оларды тұрақжайға қоныстандыру құқығын беретiн құжаттар;
3) азаматтардың өтiнiшi және тұрғын үй меншiктерiнiң тiркеуге келiсiмi (2 қосымша);
4) бұрынғы тұрағынан кету парағы (3 қосымша);
5) туу туралы куәлiк (16 жасқа дейiнгi балаларға);
6) әскери билетi немесе әскери есепке қабылданғандығы туралы белгiсi бар тiркеу куәлiгi (әскери мiндеттiлер үшiн);
7) тұрғындарды есепке алу кiтабы немесе тұрғындарды есепке алудың электрондық парағы (9 немесе 1 қосымша);
8) мемлекеттiк баж салығын төлегендiгi туралы түбiртек.
5. Осы Ережелердiң 4 тармағында көрсетiлген құжаттардың негiзiнде жауапты қызметкерлер автоматтық режимде қылмыстық шектеушiлiк пәнiне тiркеу үшiн (құқық бұзушылық жасағаны үшiн iздестiру және т.б.) жүгiнген азаматтарды тiркеудi жүргiзедi, сондай-ақ автоматты түрде келгендiгiнiң екi электронды парағын (4 қосымша), оған бiр статистикалық талонды қалыптастырады (5 қосымша). Алматы қаласының шегiнде тұрғылықты жерде тiркеу кезiнде статистикалық талон толтырылмайды.
6. Осы Ережелердiң 5 тармағында көрсетiлген шаралар өткiзiлгеннен кейiн тiркеудi тұрғындарды тiркеу кiтапшасында немесе тұрғындарды есепке алудың электронды парағында мөртабан басу арқылы тiркеу органының жауапты қызметкерi жүргiзедi.
7. Тiркеуден бас тарту дәлелдi болуға және тіркеу органы басшысының қолы қойылған жазбаша нысанда ресiмделуге тиiс және жоғары тұрған органға немесе сотқа мүдделi адам шағымдана алады.
8. Тiркеу дерегi және азаматтардың тiркеу мәлiметтерi Алматы қаласы халқы мәлiметтерiнiң электрондық банкiсiне енгiзiледi.
9. Тұрғындарды есепке алу кiтабы немесе тұрғындарды есептеудiң электрондық парағы осы тұрақжайда тұратындығын айғақтайтын құжаттар болып табылады, олар қажет болса мүдделi органдарға көрсетiледi. Тұрғылықты жерiн айғақтайтын қандай да бiр өзге құжаттарды немесе анықтамаларды талап етуге жол берiлмейдi.

3. Граждане, обменявшие удостоверения личности, регистрируются по вновь полученному удостоверению в случае необходимости снятием с регистрации по прежнему месту регистрации.
4. Лица, подлежащие регистрации по месту жительства в десятидневный срок должны представить в регистрирующий орган следующие документы:
1) удостоверение личности гражданина Республики Казахстан (временное удостоверение личности, корешок формуляра Ф N 1);
2) правоустанавливающие документы, подтверждающие приобретение ими в установленном порядке жилища в собственность, либо свидетельствующие о получении его в пользование, в том числе по договору найма (аренды), поднайма, или документы, предоставляющие их право на вселение в жилище по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан;
3) заявление от гражданина и согласие собственника жилища на регистрацию (Приложение 2);
4) листок убытия с прежнего места жительства (Приложение 3);
5) свидетельство о рождении (на детей до 16 лет);
6) военный билет или приписное свидетельство с отметкой о принятии на воинский учет (для военнообязанных);
7) книга учета жильцов или электронный листок учета жильцов (Приложение 9 и 1);
8) квитанция об уплате государственной пошлины.
5. На основании указанных в пункте 4 настоящих Правил документов ответственные сотрудники осуществляют в автоматическом режиме проверку лиц обратившихся за регистрацией на предмет криминальных ограничений (розыск за совершенные правонарушения и т.п.), а также автоматически формируют два электронных адресных листка прибытия (Приложение 4), один статистический талон к ним (Приложение 5). При регистрации места жительства в пределах города Алматы статистический талон не заполняется.
6. Регистрация, после проведения мероприятий, указанных в пункте 5 настоящих Правил, осуществляется ответственным сотрудником регистрирующего органа путем проставления штампа на книге учета жильцов или на электронном листке учета жильцов.
7. Отказ в регистрации должен быть мотивирован и оформлен в письменной форме за подписью руководителя органа регистрации и может быть обжалован заинтересованным лицом в вышестоящий орган или суд.
8. Факт регистрации и регистрационные данные на граждан вводятся в электронный банк данных населения города Алматы.
9. Книга учета жильцов или электронный листок учета жильцов являются документами, подтверждающими проживание в данном жилище, которые при необходимости предъявляются в заинтересованные органы. Требование, каких либо других документов или справок, подтверждающих место жительства, не допускается.

10. 16-жасқа толмаған балаларды тiркеу мекенжай парақтарын толтыру арқылы белгiленген тәртiппен жүргiзiледi. Статистикалық есеп талондары ата-аналардан (қамқоршылардан, асыраушылардан) жеке тұрған жағдайда ғана толтырылады. Балалар мекемелерiнде (сәбилер үйiнде, балалар үйiнде, мектеп-интернаттарда), арнайы мектептер мен училищелерде тұратын балалар егер олар ата-аналардың (қамқоршылардың, асыраушылардың) бiрiнде немесе қала шегiнде тұратын өзге туыстарында тiркелмесе, осы мекемелер мен оқу орындарының мекенжайы бойынша тiркеледi.
11. Ұзақ сырқатқа шалдыққандарға арналған арнайы емдеу мекемелерiнде тұратын адамдар жеке куәлiгi немесе өзге бар құжаттары бойынша тiркеледi.
12. Ерекше жағдайларда бұрынғы тұрғылықты жерi бойынша тiркеуден алынбаған адамдарға тiркеу ресiмделуi мүмкiн. Бұл жағдайда кету парағы толтырылады, ол тiркеуден шыққандығын ресiмдеу және мекенжай бюросына беру үшiн бұрынғы тiркеу орны бойынша iшкi iстер органына жолданады.
13. Тiркеу кезiнде мекенжай парақтарына тiгiлетiн статистикалық талондар статистика органдарына жолданады.
14. Келгендiгi туралы мекенжай парақтарының бiр данасы мекенжай бюросына, екiншiсi Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Көшi-қон полициясы департаментiнiң Құжаттамалау басқармасына жолданады.
3. Алматы қаласында тұратын азаматтарды
тiркеу есебiнен алу
15. Жаңа тұрғылықты жерге кеткен адамдар тiркеу есебiнен өтiнiштi, жеке куәлiгiн (уақытша жеке куәлiгiн), тұрғындарды есепке алу кiтабын немесе тұрғындарды есепке алудың электронды парағын көрсету арқылы бұрынғы тұрғылықты жерi бойынша алынады.
16. Тiркеуден алу тiркеудегi сияқты тәртiппен жүргiзiледi. Бұл жағдайда автоматты түрде екi электронды кететiндiгi туралы мекенжай парағы (3 қосымша), оларда бiр статистикалық талон (6 қосымша) қалыптасады. Кету парағының данасы тіркеу органының дөңгелек мөрiмен куәландырылады және азаматтың қолына немесе жаңа тұрғылықты жерi бойынша көрсету үшiн өкiлеттi адамға берiледi.
17. Тiркеуден алу тiркеу есебiнен алынатын адамның өтiнiшi мен оның жеке куәлiгiн көрсетусiз тұрғынжай меншiктерiнiң жеке бастамасы бойынша ресiмделуi мүмкiн. Бұл жағдайда тұрғынжай иесiнiң өтiнiшi (2 қосымша), екi дана кету парағы және оған тiгiлетiн статистикалық есеп талоны ресiмделедi. Ресiмделген кету парағының бiр данасы мекенжай бюросына, ал екiншiсi тұрғынжай иесiне немесе есептен алынған азаматқа тапсыру үшiн өкiлеттенген адамға берiледi.

10. Регистрация детей, не достигших 16-летнего возраста, осуществляется в установленном порядке с оформлением адресных листков. Талоны статистического учета заполняются только при условии проживания отдельно от родителей (опекунов, попечителей). Дети, находящиеся в детских учреждениях (домах ребенка, детские дома, школы-интернаты), в специальных школах и училищах, регистрируются по адресу этих учреждений и учебных заведений, если они не зарегистрированы у одного из родителей (опекунов, попечителей) или других родственников, проживающих в пределах города.
11. Лица, содержащиеся в специальных лечебных учреждениях для хронически больных, регистрируются по удостоверениям личности или другим имеющимся документам.
12. В исключительных случаях регистрация может быть оформлена лицам, не снявшимся с регистрации по прежнему месту жительства. При этом заполняется листок убытия, который направляется в орган внутренних дел по прежнему месту регистрации для оформления снятия с регистрации и выставления в адресное бюро.
13. Статистические талоны к адресным листкам при регистрации направляются в органы статистики.
14. Адресные листки прибытия, направляются, один экземпляр в адресное бюро, а второй в Управление документирования Департамента миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Снятие с регистрационного учета граждан,
проживающих в городе Алматы
15. Лица, выезжающие к новому месту жительства, снимаются с регистрационного учета по прежнему месту жительства, при предъявлении заявления, удостоверения личности (временного удостоверения личности), книги учета жильцов или электронного листка учета жильцов.
16. Снятие с регистрации осуществляется в том же порядке, что регистрация. При этом автоматически формируются два электронных адресных листка убытия (Приложение 3), один статистический талон к ним (Приложение 6). Экземпляр листка убытия, заверяется гербовой печатью органа регистрации, и выдается гражданину на руки либо уполномоченному лицу для предъявления по новому месту жительства.
17. Снятие с регистрации может быть оформлено по собственной инициативе собственника жилого помещения без предъявления заявления лица, снимающегося с регистрационного учета, и его удостоверения личности. В этом случае оформляется заявление владельца жилого помещения (Приложение 2) листок убытия в 2-х экземплярах и талон статистического учета к нему. Один экземпляр оформленного листка убытия направляется в адресное бюро, а второй выдается владельцу жилого помещения или уполномоченному на то лицу для вручения гражданину, снятого с регистрации.

18. Шет елге тұрақты тұруға кететiн азаматтардан тiркеу есебiнен алынған кезде Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгi алынады.
19. Бас бостандығынан айырылуға кесiлген адамдарды есептен алу, егер олар қамауда ұсталса, үкiм заңды күшiне енгеннен кейiн жүргiзiледi. Бұл жағдайда, тергеу оқшаулағыштарының әкiмшiлiгi аумақтылығы бойынша тіркеу органдарына толтырылған екi дана кету парағын және оған тiгiлетiн статистикалық талонды қосып хабарлайды. Тiркеуден алынғаннан кейiн кету парағының бiр данасы сотталғанның iсiне тiгу үшiн тергеу оқшаулағышына қайтарылады, ал екiншiсi бұрынғы мекенжайы бойынша мекенжай бюросына жолданады.
20. Қайтыс болғандарды тiркеуден алу ҚР қолданыстағы заңнамасының негiзiнде жүргiзiледi, бұдан кейiн жеке куәлiк пен паспорт белгiленген тәртiппен жойылады. Бұл жағдайда кету парағы толтырылып, мекенжай бюросына жолданады.
4. Алматы қаласына уақытша келген
Қазақстан Республикасы азаматтарын есепке алу
21. Алматы қаласына үш айдан астам мерзiмге уақытша келген Қазақстан Республикасының азаматтары уақытша келген жерi бойынша тіркеу органдарына есепке тұруға мiндеттi.
22. Есепке қоюды тiркеу үшiн жауапты қызметкерлер тұрақты тұрғылықты жерге тiркеу кезiндегiдей тәртiппен жүргiзедi.
23. Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгi бар немесе оны жоғалтқан нақты бiр тұрғылықты жерi жоқ адамдар белгiленген тәртiппен арнайы iшкi iстер бөлiмшелерiнде есепке алынады.
5. Алматы қаласына уақытша келген шет ел
азаматтарын тiркеу
24. Алматы қаласына уақытша келген шет ел азаматтары Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiнiң өкiлдiгiнде тiркелетiн адамдардан басқалары өзiнiң уақытша тұрғылықты жерi бойынша тіркеу органдарына бес күнтiзбелiк күннiң бойында тiркелуге мiндеттi.
25. Алматы қаласының аудандық тіркеу органдарына 30 тәулiктен аспайтын мерзiмде келген шет ел азаматтарының паспорттары тiркеледi.
26. Қалалық тіркеу органдарына Алматы қаласына 30 тәулiктен асатын мерзiмге тұруға келген шет ел азаматтарының паспорттары тiркеледi.
27. Тiркеудi ресiмдеудi және оны ұзартуды қабылдаушы ұйымдардың қолдау хаттарында немесе жеке тұлғалардың өтiнiштерiнде көрсетiлген мерзiмге, алайда визаның қолданылу мерзiмiнен аспайтын уақытқа тіркеу органдарымен жүргiзедi.
28. Визасыз тәртiппен Қазақстан Республикасына келген шет ел азаматтарын тiркеу аудандық тіркеу органдарында тоқсан тәулiктен аспайтын мерзiмде жүргiзiледi және кейiннен қалалық тіркеу органдарында осындай мерзiмге ұзартуы мүмкiн.

18. У граждан, выезжающих на постоянное место жительства за границу, при снятии с регистрационного учета удостоверения личности гражданина Республики Казахстан изымаются.
19. Снятие с регистрации лиц, осужденных к лишению свободы, если они содержатся под стражей, производится после вступления приговора в законную силу. При этом администрация следственных изоляторов представляет в органы регистрации, по территориальности, сообщения, с заполненными листками убытия в двух экземплярах и талон статистического учета к ним. После снятия с регистрации один экземпляр листка убытия возвращается в следственный изолятор для приобщения к делу осужденного, а второй направляется в адресное бюро по его прежнему адресу жительства.
20. Снятие с регистрации, умерших производится на основании действующего законодательства РК, после чего удостоверения личности и паспорта уничтожаются в установленном порядке. При этом оформляется листок убытия, который направляется в адресное бюро.
4. Учет граждан Республики Казахстан, временно
прибывших в город Алматы
21. Граждане Республики Казахстан, временно прибывшие в город Алматы на срок свыше трех месяцев обязаны встать на учет в органах регистрации по месту временного пребывания.
22. Постановка на учет осуществляется сотрудниками ответственными за регистрацию в том же порядке, что и при регистрации постоянного места жительства.
23. Лица без определенного места жительства, имеющие удостоверения личности гражданина Республики Казахстан или их утратившие, учитываются в специальных подразделениях органов внутренних дел в установленном порядке.
5. Регистрация иностранных граждан, временно
прибывающих в город Алматы
24. Иностранные граждане, временно пребывающие в городе Алматы обязаны зарегистрироваться в течение пяти календарных дней в органах регистрации по месту своего временного проживания, кроме лиц регистрируемых в представительстве Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
25. В районных органах регистрации регистрируются паспорта иностранных граждан, прибывших на срок не превышающий 30 суток.
26. В городском органе регистрации регистрируются паспорта иностранных граждан прибывших в г. Алматы на срок более 30 суток.
27. Оформление регистрации и ее продление осуществляется органами регистрации на сроки, указанные в ходатайствах принимающих организаций или в заявлениях физических лиц, но не более срока действия виз.
28. Регистрация иностранных граждан, прибывших в Республику Казахстан в безвизовом порядке, производится на срок, не превышающий девяносто суток в районных органах регистрации, и в дальнейшем может быть продлена на такой же срок в городском органе регистрации.

29. Алматы қаласының аумағына шет ел жұмыс күшiн тартуға немесе коммерциялық қызмет жүргiзуге рұқсаты белгiленген тәртiппен ресiмделген шет ел азаматтарын тiркеу осы рұқсаттың қолданылу мерзiмiне ресiмделедi.
30. Иммигранттарды (оралмандарды, қашқындарды) тіркеу - тіркеу органдары халықтың күші-қон мәселелерімен айналысатын аумақтық уәкілетті органдармен келісім бойынша жүргізіледі.
31. Алматы қаласына діни уағыздау және қандай да болса сенім түрлерін діни-ағартушылық әрекет арқылы тарату үшін келген шет ел азаматтарын тіркеу, алқаптық атқарушы органдармен келісім бойынша, тіркеу органдарымен жүргізіледі.
32. Шет ел студенттерiнiң (оқушыларының) паспорты белгiленген тәртiппен оқу орны басшысының қолдау хатына сәйкес мерзiмге тiркеледi.
33. Шет ел азаматтарының паспортын тiркеудi ресiмдеу үшiн қабылдаушы ұйымдар, жеке тұлғалар тіркеу органдарына мына құжаттарды тапсырады:
1) белгiленген үлгiдегi қабылдаушы ұйымның жазбаша өтiнiшi (7 қосымша);
2) шет ел азаматының өтiнiшi (2 қосымша);
3) шет ел азаматының паспорты;
4) фото сурет (33х43 мм).
34. Тапсырылған құжаттар негiзiнде жауапты қызметкерлер автоматтандырылған жүйе арқылы криминалдық шектеу пәнiне (қылмыс жасағандығы үшiн iздеу және т.б.) тiркеу үшiн жүгiнген адамдарды тексередi, сондай-ақ шет ел азаматының паспортына электронды қосымша жасайды (8 қосымша), ал бiр жылдан артық мерзiмге келген адамдарға бұлармен қатар, статистикалық есеп талоны мен келу парағы ресiмделедi. Олардың оң жақтағы жоғары бұрышына "И" әрпi қойылады.
35. Тапсырылған құжаттарды тиiстi тексеруден кейiн тiркеу шет ел азаматына оларды ресiмдеген тіркеу органдарында жауапты қызметкердiң қолымен және мөрiмен куәландырылған паспортқа түбiртектi беру арқылы жүргiзiледi.
36. Тiркеу деректерi мен шет ел азаматтары үшiн тiркеу мәлiметтерi Алматы қаласы халқы деректерiнiң электрондық банкiсiне енгiзiледi.
37. Қазақстан Республикасының шет ел азаматтарының рұқсат етiлген келу мерзiмi және олардың паспорттарын тiркеу күшi мына азаматтар үшiн тоқтатылады:
1) Қазақстан Республикасынан - визаның қолданылу мерзiмiнiң соңғы күнi кететiндерге;
2) визасыз тәртiппен кететiндерге - тiркеудiң қолданылу мерзiмiнiң соңғы күнi.
38. Алматы қаласына шет ел азаматтарының келу мерзiмiн ұзарту туралы шешiмдi заңды және жеке тұлғаларды қолдау хаттарының негiзiнде Алматы қаласының тіркеу органдары қабылдайды. Бұл жағдайда жеке шаруасы бойынша Алматы қаласына келген шет ел азаматтарының болу мерзiмi үш айдан аспайтын мерзiмге, оқу орны басшылығының қолдау хатына сәйкес мерзiмiндегi оқу үшiн, емделу үшiн - медицина мекемесiнiң басшысы берген медициналық қорытынды негiзiнде емдеу мерзiмiне, жұмыс үшiн мемлекеттiк мекеме берген лицензияның қолданылу мерзiмiнiң бойынша тұрақты тұруға қалдыру туралы өтiнiш жасаған адамдарға, халықтың күші-қон мәселелерімен айналысатын аумақтық уәкілетті органдар тіркеуі құжаттарды ресiмдеу үшiн қажеттi мерзiмге ұзартады. Уақытша тұру үшiн келген шет ел азаматтарын тiркеу туралы мәлiметтi тіркеу органдары сол мекенжайы бойынша оларға тұруға рұқсат етiлген мерзiмдi көрсетiп, қоғамдық қауiпсiздiк қызметіндегі уәкілетті органына тапсыруға мiндеттi.

29. Регистрация иностранных граждан, на которых в установленном порядке оформлено разрешение на привлечение иностранной рабочей силы или на осуществление коммерческой деятельности на территории города Алматы, оформляется на срок действия данного разрешения.
30. Регистрация иммигрантов (оралманы, беженцы) производится органами регистрации по согласованию с территориальным уполномоченным органом по вопросам миграции населения.
31. Регистрация иностранных граждан прибывших в город Алматы для осуществления проповедования и распространения какого-либо вероучения посредством религиозно-просветительской деятельности, производится органами регистрации по согласованию с местным исполнительным органом города Алматы.
32. Паспорта иностранных студентов (учащихся) регистрируются на срок согласно ходатайству руководства учебного заведения в установленном порядке.
33. Для оформления регистрации паспорта иностранного гражданина, принимающие организации, физические лица, представляют в органы регистрации следующие документы:
1) письменное обращение принимающей организации установленного образца (Приложение 7);
2) заявление иностранного гражданина (Приложение 2);
3) паспорт иностранного гражданина;
4) фотокарточку (33х43 мм).
34. На основании предоставленных документов ответственные сотрудники осуществляют посредством автоматизированных систем проверку лиц обратившихся за регистрацией на предмет криминальных ограничений (розыск за совершенные правонарушения и т. п.), а также формируют электронный вкладыш к паспорту иностранного гражданина (Приложение 8), а на лиц, прибывших на срок свыше одного года, кроме этого оформляются талон статистического учета и листки прибытия, в которых в правом верхнем углу проставляется буква "И".
35. Регистрация, после соответствующей проверки представленных документов, осуществляется путем выдачи иностранному гражданину вкладыша к паспорту заверенного подписью и печатью ответственного сотрудника органа регистрации оформившего его.
36. Факт регистрации и регистрационные данные на иностранных граждан вводятся в электронный банк данных населения города Алматы.
37. Срок разрешенного пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан и действия регистрации их паспортов прекращается для лиц:
1) выезжающих из Республики Казахстан - в последний день срока действия виз;
2) въехавших в безвизовом порядке - в последний день срока действия регистрации.
38. Решения о продлении сроков пребывания иностранных граждан в городе Алматы на основании ходатайств физических и юридических лиц принимаются городским органом регистрации. При этом срок пребывания иностранным гражданам, прибывшим в г. Алматы по частным делам, продлевается не более, чем на три месяца, на учебу на срок согласно ходатайства руководства учебного заведения, на лечение - на период лечения на основании медицинского заключения, выданного руководителем медицинского учреждения, на работу - на период действия срока лицензии, выданной государственными учреждениями, лицам, обратившимся с ходатайством об оставлении на постоянное жительство - на период, необходимый для оформления документов в территориальном уполномоченным органе по вопросам миграции населения. Сведения о зарегистрированных иностранных гражданах, прибывших для временного проживания, органы регистрации должны предоставлять уполномоченному органу в сфере охраны общественного порядка с указанием сроков разрешенного им проживания по данному адресу.

39. Қоғамдық қауiпсiздiк қызметіндегі уәкілетті органы осы адамдардың өз уақытында кетуiн қадағалауға мiндеттi. Егер олардың кетпегендiгi анықталса, бұл туралы құқық бұзушыларды аудандық iшкi iстер органдарына шақыру (сырқаттарды қоспағанда) және осы Ережелердi бұзу себептерiн анықтау үшiн полицияның учаскелiк инспекторына хабарланады. Тиiстi шаралар қабылданып, кету құжаттары ресiмделгеннен кейiн олар паспортпен иесiне қайтарылады. Оларға белгiленген мерзiмде Қазақстан Республикасының аумағынан кету қажеттiгi туралы ескертiледi. Полицияның учаскелiк инспекторына шет ел азаматының - тәртiптi бұзушыны қала аумағынан кетуiн қадағалау тапсырылады.
40. Осы Ережелердiң күшi сондай-ақ, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзге ештеңе көзделмесе, азаматтығы жоқ адамдарға да қолданылады.
6. Алматы қаласының халқын тiркеу ерекшелiктерi
41. Алматы қаласының тіркеу органдарының және халықтың күші-қон мәселелерімен айналысатын аумақтық уәкілетті органдар автоматтандырылған ақпарат жүйесiмен және уәкілетті оператор қызмет көрсететiн Алматы қаласы халқы мәлiметтерiнiң жасалынған электронды банкiсiмен қамтамасыз етiледi.
ІІІ-сайланған Алматы қаласы
Мәслихаты ІV-сессиясының
төрағасы                                А. Попелюшко
ІІІ-сайланған Алматы қаласы
Мәслихатының хатшысы                    Т. Мұқашев
Қосымша 1
қаласы
Тұрғын үй типi
Тұрғындарды тiркеу кiтабы
Шағын аудан
Бөлме саны
N 000000000
Көшесi
Тұрғын үй көлемi
Жалпы көлемi
Үй
пәтер
Үй-жайдың иесi
Иесiнiң аты-жөнi туған күнi
Құқық орнатушы құжат берiлген
күн
N
Т.А.Ә.
Туған күнi
айы жылы
Төлқұжат
N және берiлген күнi ИН
Негiзгi пәтер
жалдау
шыға
туыстық
қатынасы
Ресiмдеу
күнi
бар
тiркеумөртабаны
Тiркеуден
шығару туралы
белгi және оны
рәсiмдеу
күнi
Басталды "__" ______20__ж. Аяқталды "__"_______20__ж.
КПБ жауапты қызметкерiнiң аты-жөнi
КПБ жауапты қызметкерiнiң аты-жөнi
Қосымша 2
(қайда) ________________________________ ТIРКЕЛУГЕ АРЫЗ Мен,____________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, туған күнi) азаматы (шасы) ________________________
(төлқұжат)
________________________________________
менi және менiң ержетпеген балаларымды,
барлығы___________________адам,
________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, туу туралы
________________________________________
куәлiк номерi)
________________________________________
________________________________________
________________________________________
Келген жерiм ___________________________
________________________________________
(ел, облыс, аудан, елдi мекен) Мерзiмi __________________
Көшiп келу мақсаты______________________
________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, төлқұжат)
тұрғын жай берiлген ____________________
(ордер N, шарт N ж/е
________________________________________
басқа, құжат беру күнi, тұрғын жай) Мекен-жайы _____________________________ Арызданушының қолы______________________ Тұрғын жай берушiнiң қолы_______________ IШКI IСТЕР ОРГАНЫНЫҢ ШЕШIМI қабылданған шешiмнiң уәжi__________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________   М.О.   АIIБ немесе көшi-қон полициясы басшысы              "___" _____________20__ж.
Қосымша 3
Тiркеу номерi  МЕКЕН-ЖАЙЛЫҚ КӨШIП
КЕТУ ПАРАҒЫ 1.Тегi
2.Аты
3.Әкесiнiң аты
4.Туған күнi 5.Туған ! ел
жерi  ! аймақ
! шағын аудан
! елдi мекен 6.Жынысы  Ұлты
7.Тiрке ! ел
лiнген! аймақ
мекен-! шағын аудан
жай   ! елдi мекен
! көше
! үй 8.Қайда ! ел
көшiп ! аймақ
кеттi ! шағын аудан
! елдi мекен Сол елдi мекенде басқа
көше, үй, пәтерге көшiп
кiрдi Аты-жөнiн деп ауыстырды Басқа себептер
9.Көшiп кету мақсаты
10. Жеке бас куәлiгi
11.Онымен бiрге көшiп кеткен 16
жасқа толмаған балалары
____________________________
Аты-жөнi !Жынысы!Туған күнi!
____________________________
_________!______!___________
_________!______!___________
_________!______!___________
_________!______!___________
Ескерту - балалар тек қана бiр
ата-анасының көшiп кету қағазына
кiргiзiледi
12.Парақ толтырылды
қолы_________
13.Мәлiметтердi тексерiп тiркеудi
ресiмдедiм
"__" _______20__ж.
М.О.
Қосымша 4
Тiркеу номерi   МЕКЕН-ЖАЙЛЫҚ КӨШIП
КЕЛУ ПАРАҒЫ 1.Тегi
2.Аты
3.Әкесiнiң аты
4.Туған күнi
5.Туған ! ел
жерi  ! аймақ
! шағын аудан
! елдi мекен 6.Жынысы  Ұлты
7.Тiрке ! ел
лiне- ! аймақ
тін   ! шағын аудан
мекен-! елдi мекен
жай   ! көше
! үй          8.Қайдан! ел
көшiп ! аймақ
келдi ! шағын аудан
! елдi мекен  Сол елдi мекенде басқа
көше, үй, пәтерге көшiп
кiрдi Аты-жөнiн деп ауыстырды Басқа себептер
9.Көшiп келу мақсаты
10. Жеке бас куәлiгi
11.Онымен бiрге көшiп кеткен 16
жасқа толмаған балалары
____________________________
Аты-жөнi !Жынысы!Туған күнi!
____________________________
_________!______!___________
_________!______!___________
_________!______!___________
_________!______!___________
Ескерту - балалар тек қана бiр
ата-анасының көшiп кету қағазына
кiргiзiледi
12.Парақ толтырылды
қолы_________
13.Мәлiметтердi тексерiп тiркеудi
ресiмдедiм
"__" _______20__ж.
М.О.
Қосымша 5
Тiркеу нөмiрi
КӨШIП КЕЛУ ПАРАҒЫНА ҚОСЫЛАТЫН
СТАТИСТИКАЛЫҚ ЕСЕП ТАЛОНЫ
(Талон толтырушының)
Тегі, аты, әкесiнiң аты
Азаматтығы
Келу жерi
Қайда келдi
Ел
Қазақстан
Республикасы
Аймақ
Шағын аудан
Елдi мекен
*Алматы қ-сы,Ленинск қ-сы
Отбасы мүшелерiнiң барлығына, соның iшiнде толтыруға жауапты адамға да толтырылады
Келгендердiң барлық саны, соның iшiнде 16 жасқа дейiнгiлердiң саны
Аты
Жынысы
Туған күнi
Ұлты
Бағанның коды*
А
Б
В
Г
Д
Е
*16 жасқа толғандардан бастап толтырылады
Толтыру ережесiн талонның сыртқы жағынан оқыңыз:
А - Қоғамдық категория Г - Бiлiмi бойынша мамандығы
Б - Шығу мақсаты       Д - Некелiк күйi
В - Бiлiм деңгейi      Е - Мәртебесi (тек
республикадан тыс
жерлерден келгендер
үшiн)
Тiркелу күнi
Толтыруға                  Мәлiметтердi тексерген
жауапты _________          Және тiркеудi ресiмдеген_________
Қолы                                        Қолы
(артқы жағы)
қосымша 5
Көшiп келу статталонының толтырылу ережесi
1 "Тегi, аты, әкесiнiң аты", "Азаматтығы", "Келу жерi" бағындарында барлық отбасы мүшелерiнiң келуiне жауаптының мәлiметтерi толтырылады. Басқа сұрақтар барлық көшiп келушiлерге қатысты (толтыруға жауаптыны қосқанда).
А, Б, В, Г, Д, Е бағандарында тиесiлi код қойылады
А. Қоғамдық категория
Жалданған
қызметкерлер [еңбек шарт,
(келiсiм) бойынша қызмет
ететiндер];
жұмыс берушiлер
(жұмысшыларды
жалдайтындар); өз есебiнен
қызмет ететiндер (жеке
еңбек); жұмыссыздар және
басқалар (зейнеткерлер,
студенттер, үй
шаруалары, т.б.)
1
2
3
4
5
Б. шығу мақсаты ( тұрғын-жайын өзгерту себептерi )
Тұрақты орналасу
мақсатында еңбек
келiсiмi бойынша оқу
барысымен т.б.
1
2
3
4
В. бiлiм деңгейi
Жоғары
Бiтпеген жоғары
Арнайы орта
Орта бiлiм
Толық емес орта бiлiм
1
2
3
4
5
Г. бiлiм бойынша мамандығы
Сәулет-құрылыс
медициналық
педагогикалық
техникалық
экономикалық
заңгерлiк
ауылшаруашылық
т.б.
1
2
3
4
5
6
7
8
Д. некелiк  күйі
Некеде болмаған
некеде
жесiр
ажырасқан
1
2
3
4
Е. Келгендер мәртебесi [республикамыздың тыс жерлерiнен келгендер ғана толтырады]
босқындар
босқын-репатриант
иммигрант
1
2
3
"Туған күнi" бағанын
толтыру үлгiсi
1986 жылы 7 шiлдеде туған
адамның мәлiметi былай
толтырылады:
"айы" - 07, "жылы" - 1986.
Қосымша 6
Тiркеу нөмiрi
КӨШIП КЕТУ ПАРАҒЫНА ҚОСЫЛАТЫН
СТАТИСТИКАЛЫҚ ЕСЕП ТАЛОНЫ
(Талон толтырушының)
Фамилиясы, аты, әкесiнiң аты
Азаматтығы
Көшiп кету жерi
Қайда көшiп
кеттi
Ел
Қазақстан
Республикасы
Аймақ
Шағын аудан
Елдi мекен
*Алматы қ-сы, Ленинск қ-сы
Отбасы мүшелерiнiң барлығына, соның iшiнде толтыруға жауапты адамға да толтырылады
Тiркеуден шыққандардың барлық саны, соның iшiнде 16 жасқа дейiнгiлердiң саны
Аты
Жынысы
Туған
күнi
Ұлты
Бағанның коды*
А
Б
В
Г
Д
*16 жасқа толғандардан бастап толтырылады
Талонды толтыру ережесiн сыртқы жағынан оқыңыз:
А - Қоғамдық категория Г - Бiлiмi бойынша мамандығы
Б - Шығу мақсаты       Д - Некелiк күйi
В - Бiлiм деңгейi
Тiркелу күнi
Толтыруға            Мәлiметтердi тексерген
жауапты _________    Және тiркеудi ресiмдеген_________
Қолы                                 Қолы
(артқы жағы)
Қосымша 6
Көшiп кету статталонының толтырылу ережесi
1 "Тегi, аты; әкесiнiң аты", "Азаматтығы", "Көшiп кету жерi" бағындарында барлық отбасы мүшелерiнiң келуiне жауаптының мәлiметтерi толтырылады. Басқа сұрақтар барлық көшiп келушiлерге қатысты (толтыруға жауаптыны қосқанда).
А, Б, В, Г, Д  бағандарында тиесiлi код қойылады
А. Қоғамдық категория
Жалданған қызметкерлер [еңбек шарт, (келiсiм) бойынша қызмет ететiндер];
жұмыс берушiлер
(жұмысшыларды жалдайтындар);
өз есебiнен қызмет ететiндер (жеке еңбек);
жұмыссыздар және басқалар
(зейнеткерлер, студенттер, үй шаруалары, т.б.)
1
2
3
4
5
Б. Көшiп кету мақсаты (тұрғын-жайын өзгерту себептерi)
Тұрақты орналасу мақсатта
еңбек келiсiмi бойынша
оқу барысымен
т.б.
1
2
3
4
В. Бiлiм деңгейi
Жоғары
Бiтiрiлмеген жоғары
Арнайы орта
Орта бiлiм
Толық емес орта бiлiм
1
2
3
4
5
Г. Бiлiм бойынша мамандығы
Сәулет-құрылыс
медициналық
педагогикалық
техникалық
экономикалық
заңгерлiк
ауылшаруашылық
т.б.
1
2
3
4
5
6
7
8
Д. Некелiк күйi
Некеде болмаған
некеде
жесiр
ажырасқан
1
2
3
4
"Туған күнi" бағанын
толтыру үлгiсi
1986 жылы 7 шiлдеде туған
адамның мәлiметi былай
толтырылады:
"айы" - 07, "жылы" - 1986.
Қосымша 7
(Ұжымдық бланк) IIБ ___________аймақтық
Көшi-қон полиция
басқармасының
Басшысына __________________________________________________
(ұжым аты) ___________-дан____________дейiн тiркеудi сұрайды Шет ел азаматтарының жеке бас куәлiгi:
1.________________________________________________
(аты-жөнi, азаматтығы, жеке бас куәлiгi) 2.________________________________________________ 3.________________________________________________ 4.________________________________________________ келу мақсаты _____________________________________ __________________________________________________
(тәжірибе алмасу, сынақ iсi, туризм, оқу,  ж/е тб) тұрғын мекен-жайы ________________________________ ұжым мөртабаны                 Ұжым басшысы ______________________
(аты-жөнi, қолы)
Қосымша 8
ТIРКЕУ
КУӘЛIГI
Қазақстан Республикасында
уақытша тұруды тiркеу REGISTRATION                СВИДЕТЕЛЬСТВО
CERTIFICATE                  РЕГИСТРАЦИИ for non-residents          временного пребывания
of Republic Kazakhstan     в Республике Казахстан
Тiркеу  N   _________________________________________________
тiркеудi рәсiмдеген орган, рәсiмдеу күнi   _________________________________________________
жеке бас куәлiгi бойынша тегi   _________________________________________________
мекен-жайы бойынша
______________             _______________
келу мақсаты                     қолы             М.О
Қосымша 1
________________________
Елді мекен аты
Тұрғандарды тіркеу кітабы
_________________________________________көшесі
N _______ үй тұрғандарын тіркеу үшін
_______________________________________________
ішкі істер органдарының аты
Басталды ___________ 20  ж
Аяқталды ___________ 20  ж
1 тарау - Кітап жүргізу үшін жауапты адамдар
туралы мәліметтер
Т.А.Ә
Үй бойынша
лауазымы
Қай уақыттан
бері
Ескерту
1.
2.
3.
4.
2 тарау - тұрғындар туралы мәліметтер
N п.п.
Т.А.Ә.
Туған
күні, айы,
жылы
Төлқұжат
берілген
күні
Негізгі
пәтер
жалдаушыға
туыстық
қатынасы
Ресімдеу
күні бар
тіркеу
мөртабаны
Тіркеуден
шығару
туралы
белгі
және оны
рәсімдеу
күні
Осы кітап нөмірленді және тепшіленді
____________________________________
М.О.       __________________
Көші-қон полициясы
Басшысының қолы

39. Территориальный уполномоченный орган в сфере охраны общественного порядка обязан проследить за своевременным выездом этих лиц. Если будет установлено, что они не выехали, об этом сообщается участковому инспектору полиции для вызова правонарушителей в районный орган внутренних дел (за исключением больных) и выяснения причин нарушения настоящих Правил. После принятия необходимых мер и оформления выездных документов они вместе с паспортом вручаются владельцу, который предупреждается о необходимости покинуть территорию Республики Казахстан в установленный срок. Участковому инспектору полиции поручается проследить за выездом иностранного гражданина - нарушителя за территорию города.
40. Действие настоящих Правил распространяются также на лиц без гражданства, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
6. Особенности регистрации
населения города Алматы
41. Деятельность органов регистрации г. Алматы, а также территориального уполномоченного органа по вопросам миграции населения обеспечивается автоматизированной информационной системой и создаваемым электронным банком данных населения города Алматы, обслуживаемых уполномоченным оператором.
Председатель
ІV-й сессии Маслихата
города Алматы ІІІ-го созыва             А.Попелюшко
Секретарь
Маслихата города Алматы
III-го созыва                          Т. Мукашев
Приложение 1
Город
Тип жилья
Листок учета жильцов
Район
К-во комнат
N 000000000
Улица
Жилая пл.
Дом
Кв
Домовладение принадлежит
ФИО владельца, дата рождения
Правоустанавливающий документ, дата выдачи
N
Ф.И.О.
Дата
рождения
N и дата
выдачи
доку-
мента,
удос.
личности
ИН
Родст-
венные
отноше-
ния к
собст-
веннику
Штамп
реги-
страции
с датой
офор-
мления
Отметка о
снятии с
регистра-
ции и дата
оформления
Начата"__"______20__ж.   Окончена "__"________20__ж.
ФИО, подпись ответств.сотрудника ОМП
ФИО, подпись ответств.сотрудника ОМП
Приложение 2
В _____________________________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ НА РЕГИСТРАЦИЮ
Я, гражданин(-ка) _____________________________________
(фио, дата рождения)
_______________________________________________________
(документ, удостоверяющий личность, кем и когда выдан)
Прошу зарегистрировать меня и моих несовершеннолетних
детей, всего___________________________________________
_______________________________________________________
(фио, дата рождения, номер свидетельства о рождении)
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Прибыл(-а) из _________________________________________
(страна, область, район, нас.пункт)
На какой срок __________ Цель приезда__________________
Жилая площадь предоставлена____________________________
(фио владельца, документ,
_______________________________________________________
удостоверяющий личность)
_______________________________________________________
(ордер N, договор N и т.д. дата выдачи документа,
_______________________________________________________
жилая площадь)
По адресу _____________________________________________
Подпись заявителя _________________________________
Подпись лица, предоставляющего жилплощадь__________
РЕШЕНИЕ ОРГАНА ВНУТРЕННИХ ДЕЛ
Мотивы принятого решения
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
М.П.
Начальник РУВД или аппарата миграционной полиции
"___" _____________20__г.
Приложение 3
Рег.номер
АДРЕСНЫЙ ЛИСТОК УБЫТИЯ
1. Фамилия
9. Цель выезда
2. Имя
10.
3. Отчество
11. Вместе с ним(ней) выбыли
дети до 16 лет
4. Дата рождения
Имя   Пол  Год месяц рождения
5. Место
рождения
страна
_____!___!___________________
_____!___!___________________
_____!___!___________________
_____!___!___________________
область
район
нас.пункт
6. Пол
Национальность
Примечание: дети вносятся
только в листок выбытия
одного из родителей
7. Был за-
регистри-
рован по
страна
область
район
нас.пункт
12. Листок составлен
Подпись_____________________
улица
дом
8. Куда
выбыл
страна
область
район
нас.пункт
13. Сведения проверил и
регистрацию оформил
"   "_______________20__г.
Переехал в том же
населенном пункте с ул.
Переменил фамилию, имя,
отчество на
Другие причины
М.П.
Приложение 4
Рег.номер
АДРЕСНЫЙ ЛИСТОК ПРИБЫТИЯ
1. Фамилия
9. Цель приезда
2. Имя
10.
3. Отчество
11. Вместе с ним(ней) прибыли
дети до 16 лет
4. Дата рождения
Имя   Пол  Год месяц рождения
5. Место
рождения
страна
_____!___!___________________
_____!___!___________________
_____!___!___________________
_____!___!___________________
область
район
нас.пункт
6. Пол
Национальность
Примечание: дети вносятся
только в листок выбытия
одного из родителей
7. Регист-
рируется
по адресу
страна
область
район
нас.пункт
12. Листок составлен
Подпись_____________________
улица
дом
8. Откуда
прибыл
страна
область
район
нас.пункт
13. Сведения проверил и
регистрацию оформил
"   "_______________20__г.
Переехал в том же
населенном пункте с ул.
Переменил фамилию, имя,
отчество на
Другие причины
М.П.
Приложение 5
Рег.номер
ТАЛОН СТАТИСТИЧЕСКОГО УЧЕТА
К ЛИСТКУ ПРИБЫТИЯ
Фамилия, и., о.,
(лица заполняющего талон)
Гражданство
Место прибытия
Откуда прибыл
Страна
Республика Казахстан
Область
Район
Населенный
пункт
*г. Алматы, г. Ленинск
Заполняется на всю семью, включая ответственного
за заполнение
Количество прибывших, всего в том числе детей до
16 лет
Имя
Пол
Дата
рождения
Нацио-
нальность
Код графы *
А
Б
В
Г
Д
Е
*заполняется на лиц 16 лет и старше
ПРАВИЛО ЗАПОЛНЕНИЯ ТАЛОНА СМОТРИТЕ НА ОБОРОТЕ
А - Общественная категория    Г - Специальность по образованию
Б - Цель прибытия............ Д - Состояние в браке
В - Уровень образования       Е - Статус [только для прибывших
Дата регистрации              из-за пределов республики]
Ответственный                     Сведения проверил
За заполнение________________     И выписку оформил___________
подпись                            подпись
(оборотная сторона)
Приложение 5
ПРАВИЛО ЗАПОЛНЕНИЯ СТАТТАЛОНА ПРИБЫТИЯ
1. В позициях "Фамилия…", "Гражданство", "Место прибытия" и "Откуда прибыл" проставляются данные лица, ответственного за заполнение всех выбывших членов семьи. Остальные вопросы относятся ко всем выбывшим (включая ответственного за заполнение).
В графах А, Б, В, Г, Д, Е проставляются соответствующие коды
А. общественная категория
Наемные работники [работающие по трудовому договору (соглашению)]
……1
работодатели [работники, которые нанимают наемных работников]
……2
лица, работающие за свой счет (индивидуальный труд)
……3
безработные
……4
другие [пенсионеры, студенты, учащиеся, домохозяйки и пр.]
……5
Б. цель выбытия (причины перемены места жительства)
На постоянное место жительства
……1
по трудовому соглашению
……2
в связи с учебой
……3
другие
……4
В. уровень образования
высшее
……1
незаконченное высшее
……2
среднее специальное
……3
среднее общее
……4
неполное среднее
……5
Г. специальность по образованию
архитектурно-строительное
……1
медицинское
……2
педагогическое
……3
техническое
……4
экономическое
……5
юридическое
……6
сельскохозяйственное
……7
другое
……8
Д. состояние в браке
никогда не состоял(-а) в браке
……1
состоит в браке
……2
вдова(-ец)
……3
разведен(-а)
……4
Е. статус прибывших [заполняют только прибывшие
из-за пределов республики
беженец
……1
беженец-репатриант
……2
иммигрант
……3
Пример заполнения даты рождения.
Сведения о родившихся 7 июля 1986 года
проставляются так "месяц" - 07, "год" - 1986.
Приложение 6
Рег.номер
ТАЛОН СТАТИСТИЧЕСКОГО УЧЕТА
К ЛИСТКУ УБЫТИЯ
Фамилия, и., о.,
(лица заполняющего талон)
Гражданство
Место выбытия
Откуда выбыл
Страна
Республика Казахстан
Область
Район
Населенный
пункт
*г. Алматы, г. Ленинск
Заполняется на всю семью, включая ответственного за заполнение
Количество прибывших, всего в том числе детей до 16 лет
Имя
Пол
Дата рождения
Нацио-
нальность
Код графы *
А
Б
В
Г
Д
Е
*заполняется на лиц 16 лет и старше
ПРАВИЛО ЗАПОЛНЕНИЯ ТАЛОНА СМОТРИТЕ НА ОБОРОТЕ
А - Общественная категория    Г - Специальность по образованию
Б - Цель выбытия              Д - Состояние в браке
В - Уровень образования
Дата регистрации
Ответственный                Сведения проверил
за заполнение_____________   И выписку оформил______________
подпись                          подпись
(оборотная сторона)
Приложение 6
ПРАВИЛО ЗАПОЛНЕНИЯ СТАТТАЛОНА УБЫТИЯ
1.В позициях "Фамилия…", "Гражданство", "Место выбытия" и "Куда выбыл" проставляются данные лица, ответственного за заполнение всех выбывших членов семьи. Остальные вопросы относятся ко всем выбывшим (включая ответственного за заполнение)
В графах А, Б, В, Г, Д, Е проставляются соответствующие коды
А. общественная категория
Наемные работники [работающие по трудовому договору (соглашению)]
……1
работодатели [работники, которые нанимают наемных работников]
……2
лица, работающие за свой счет (индивидуальный труд)
……3
безработные
……4
другие [пенсионеры, студенты, учащиеся, домохозяйки и пр.]
……5
Б. цель выбытия (причины перемены места жительства)
На постоянное место жительство
……1
по трудовому соглашению
……2
в связи с учебой
……3
другие
……4
В. уровень образования
высшее
……1
незаконченное высшее
……2
среднее специальное
……3
среднее общее
……4
неполное среднее
……5
Г. специальность по образованию
архитектурно-строительное
……1
медицинское
……2
педагогическое
……3
техническое
……4
экономическое
……5
юридическое
……6
сельскохозяйственное
……7
другое
……8
Д. состояние в браке
никогда не состоял(-а) в браке
……1
состоит в браке
……2
вдова(-ец)
……3
разведен(-а)
……4
Пример заполнения даты рождения.
Сведения о родившихся 7 июля 1986 года
проставляются так "месяц" - 07, "год" - 1986.
Приложение 7
(Бланк организации)
Начальнику управления
миграционной полиции
УВД_________области
_______________________________________________________
(наименование организации)
просит зарегистрировать с __________ по _______________
паспорта иностранных граждан:
1. ____________________________________________________
(фамилия, имя, гражданство, паспорт)
2. ____________________________________________________
3. ____________________________________________________
4. ____________________________________________________
прибывших с целью _____________________________________
_______________________________________________________
(обмен опытом, стажировка, туризм, учеба,  и т.п.)
Проживание по адресу __________________________________
Печать организации
Руководитель организации_______________________
(фамилия, инициалы, подпись)
Приложение 8
ТОЛ КУЖАТТЫН
КУАЛIК
Казакстан республикасында
Уакытша туруды тiркеу
REGISTRATION                     СВИДЕТЕЛЬСТВО
CERTIFICATE                      РЕГИСТРАЦИИ
for non-residents                временного пребывания
of Republic                      в Республике
Kazakhstan                       Казахстан
Регистрация N
______________________________________
орган, оформивший регистрацию
______________________________________________
дата регистрации
______________________________________________
фамилия по паспорту
______________________________________________
по адресу
______________          _____________
цель приезда            подпись
М.П
Приложение 1
___________________________
Название населенного пункта
КНИГА УЧЕТА ЖИЛЬЦОВ
Проживающих в доме N_____________ кв_____________
по ________________________________________ улице
_________________________________________________
Наименование органа внутренних дел
Начата _______________ 20__г.
Окончена _____________ 20__г.
Раздел 1 - Сведения о лицах,
ответственных за ведение книги
(Ф.И.О.)
Должность
по дому
С какого
времени
Примечание
1
2
3
4
2 раздел - Сведения о жильцах
N
п.
п.
(Ф.И.О)
Дата
рождения
N и дата
выдачи
докумен-
та, уд.
личности
Родствен-
ные отно-
шения к
квартиро-
съемщику
Штамп
регистрации
с датой
оформления
Отметка о
снятии с
регистрации
и дата ее
оформления
1
2
3
4
5
6
В книге пронумеровано и прошнуровано
____________________________________
М.П.    _______________________
Подпись начальника
Миграционной полиции