"Құқықтық жұмыс және заңды жалпы оқыту жөніндегі үйлестіру-әдістемелік Кеңесі" аудандық консультативтік-кеңесші органын құру туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы әкімдігінің 2003 жылғы 3 қазандағы N 384 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 23 қазанда N 1042 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы әкімдігінің 2010 жылғы 14 маусымдағы N 166 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы әкімдігінің 2010.06.14 N 166 Қаулысымен
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148-II Заңы, Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасында жалпыға бiрдей құқықтық оқуды ұйымдастыру жөнiндегi шаралар туралы" 1995 жылғы 21 маусымдағы N 2347 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасында жалпыға бiрдей құқықтық оқу туралы Ережелер", Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1995 жылғы 5 мамырдағы N 624 қаулысымен бекітілген "Мемлекеттiк басқару органдарының және оларға қарасты кәсiпорындардың, мекемелердiң заң қызметi туралы Ережесi" негізінде аудан әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Құқықтық білімді насихаттау, заңды құрметтеуді қалыптастыру, тұрғындардың құқықтық мәдениетін және құқықтық хабарландырылуын көтеру, экономикалық бағдарламаларды құқықтық қамтамасыз ету тиімділігін күшейту мақсатында "Құқықтық жұмыс және заңды жалпы оқыту жөніндегі үйлестіру-әдістемелік Кеңесі" консультативтік-кеңесші органы құрылсын.
2. "Құқықтық жұмыс және заңды жалпы оқыту жөніндегі үйлестіру-әдістемелік Кеңесі туралы Ереже" бекітілсін (қосымша).
3. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары Т.Қ. Омаровқа жүктелсін.
Аудан әкімі
Қосымша
Аудан әкімдігінің "Құқықтық жұмыс
және заңды жалпы оқыту жөніндегі
үйлестіру-әдістемелік Кеңесі"
консультативтік-кеңесші органын құру
туралы 2003 жылғы 3 қазандағы N 384
қаулысымен бекітілген
"Құқықтық жұмыс және заңды жалпы оқыту жөніндегі
үйлестіру-әдістемелік Кеңесі" туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
Осы ереже үйлестіру-әдістемелік Кеңесі қызметінің құқықтық жұмыс және заңды жалпы оқыту бойынша міндеттерін, құзыры мен ережелерін белгілейді.
Құқықтық жұмыс және заңды жалпы оқыту жөніндегі үйлестіру-әдістемелік Кеңесі (әрі қарай - Кеңес) консультативтік-кеңесші органы болып табылады, құқықтық білімді насихаттау, азаматтардың құқықтық тәрбиесін көтеру, заңды құрметтеу дәстүрлерін қалыптастыру оны құрудың және қызметінің мақсаты болып табылады.
2. Негізгі міндеттері мен функциялары
1. Жоғарыда аталған мақсаттарға жету үшін Кеңеске төмендегі міндеттер жүктеледі:
құқықтық білім мектептерін ұйымдастырумен мемлекеттік органдардың және оларға ведомстволы ұйымдардың басшылары мен мамандарының құқықтық білім алуын қамтамасыз ету;
бұқаралық құқықтық насихаттауды ұйымдастыру және азаматтарды құқықтық тәрбиелеу бойынша жұмысты кеңінен жандандыруға жан-жақты көмек көрсету жолымен заңды жалпы оқытуды ұйымдастыру;
құқықтық насихаттау, құқықтық тәрбиелеу және заңды азаматтарға жалпы оқыту бойынша мемлекеттік органдардың жұмысын үйлестіру;
құқықтық насихаттауды, құқықтық тәрбиелеуді және заңды азаматтарға жалпы оқытуды іске асыру үшін бұқаралық ақпарат құралдарын кеңінен пайдалануды ұйымдастыру;
ауданның жалпы білім беретін мектептерінде құқық негіздерін оқытуда әдістемелік, кеңестік және дәрістік көмек көрсету;
құқықтық білім мектептері жұмысын әдістемелік басқаруды іске асыру және әдістемелік, кеңестік және дәрістік көмек көрсету.

Об образовании районного консультативно-совещательного органа "Координационно-методический Совет по правовой работе и юридическому всеобучу"
Постановление акимата Мамлютского района от 3 октября 2003 года N 384. Зарегистрировано Управлением юстиции Северо-Казахстанской области 23 октября 2003 года за N 1042. Утратило силу - постановлением акимата Мамлютского района Северо-Казахстанской области от 14 июня 2010 года N 166
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата Мамлютского района Северо-Казахстанской области от 14.06.2010 N 166
На основании Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", "Положения о правовом всеобуче в Республике Казахстан", утвержденного Постановлением Президента Республики Казахстан от 21 июня 1995 года N 2347 "О мерах по организации правового всеобуча в Республике Казахстан", "Положения о юридической службе органов государственного управления и их подведомственных предприятий, учреждений", утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 мая 1995 года N 624, акимат района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В целях пропаганды правовых знаний, формирования традиций уважения к закону, повышения правовой культуры и правовой информированности населения, усиления эффективности правового обеспечения экономических программ образовать районный консультативно-совещательный орган "Координационно-методический Совет по правовой работе и юридическому всеобучу".
2. Утвердить "Положение о Координационно-методическом Совете по правовой работе и юридическому всеобучу" (Приложение).
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима района Омарова Т.К.
Аким района
Утверждено
Постановлением акимата района
"Об образовании районного
консультативно-совещательного органа
"Координационно-методический Совет по
правовой работе и юридическому всеобучу"
от 3 октября 2003 года N 384
Положение
о "Координационно-методическом Совете по правовой работе
и юридическому всеобучу"
1. Общие положения
Настоящее положение устанавливает задачи, компетенцию и правила деятельности Координационно-методического Совета по правовой работе и юридическому всеобучу.
Координационно-методический Совет по правовой работе и юридическому всеобучу (далее Совет) является консультативно-совещательным органом, целью создания и деятельности которого является пропаганда правовых знаний, повышение правовой культуры граждан, формирование традиции уважения к закону.
2. Основные задачи и функции
1. Для достижения вышеуказанных целей на Совет возлагаются следующие задачи:
обеспечение правового обучения руководителей и специалистов государственных органов и подведомственных им организаций, посредством организации школ правовых знаний;
организация юридического всеобуча, путем всемерного содействия широкому развертыванию работы по организации массовой правовой пропаганды и правовому воспитанию граждан;
координация работы государственных органов по правовой пропаганде, правовому воспитанию и юридическому всеобучу граждан;
организация широкого использования средств массовой информации для осуществления правовой пропаганды, правового воспитания и юридического всеобуча;
оказание методической, консультативной и лекторской помощи в преподавании основ права в общеобразовательных школах района;
оказание методической, консультативной, лекторской помощи и осуществление методического руководства работой школ правовых знаний.

2. Құқықтық жұмыс және заңды жалпы оқыту жөніндегі үйлестіру-әдістемелік Кеңесі оған жүктелген міндеттерді іске асыру мақсатында мына функцияларды іске асырады:
заңды жалпы оқытуды жүргізу бойынша жергілікті атқарушы органдардың және ведомстволы кәсіпорындардың, ұйымдардың біріккен іс-шаралар жоспарларын әзірлейді;
құқықтық білім мектептерімен басқаруды іске асырады және олардың жұмысын зерделейді, құқықтық білім мектептерінің жұмыс жоспарларын бекітеді;
аудан, қала, селолық округтер әкімдерінің аппараттарындағы және оларға ведомстволы ұйымдардағы, мекемелердегі және кәсіпорындардағы құқықтық жұмыс жағдайын және заңды жалпы оқыту жағдайын зерделейді. Басшыларының құқықтық білім мектептері жұмысы туралы хабарландыруларын тыңдайды;
құқықтық жұмысты және заңды жалпы оқытуды жақсарту жөнінде әдістемелік ұсыныстарды әзірлейді;
баспадағы құқықтық насихаттау жағдайын зерделейді және газет редакциясының келісімімен құқықтық тақырыптарға жазу жоспарларын әзірлейді;
тұрғындардың құқықтық тәрбиесін жақсартуға бағытталған ұйымдастыру іс-шараларын әзірлейді (декадалар, білімді насихаттау айлықтары, конкурстар және тағы басқалары), сонымен қатар олардың тікелей Кеңеспен немесе атқарушы мемлекеттік органдармен, құқықтық білім мектептерімен дайындалуын іске асырады;
қолданыстағы заңды насихаттау және түсіндіру бойынша іс-шараларды әзірлейді;
аудандағы құқықтық тәрбие жағдайын зерделейді, оқу орындарында құқық негіздерін оқытудың сапалық деңгейін зерделейді және осы жұмысты жетілдіру бойынша ұсыныстар береді;
құқықтық жұмыс және заңды жалпы оқыту бойынша ғылыми-техникалық конференциялар, кеңестер өткізудің жоспарларын әзірлеуге, тәжірибе алмасу және аттестациялауға қатысады;
ведомстволар жүйесімен құқықтық білімді тарату және құқықтық тәрбие бойынша өткізіліп жатқан іс-шаралар, жүргізілген түсіндіру жұмысы, Кеңестің ұсыныстарын және мәселелерін орындау туралы Кеңес мүшелерінің есебін тыңдайды;
кәсіпорындарда, ұйымдарда және мекемелерде дәріс оқу жұмысын жүргізеді;
жүктелген міндеттерді орындауды Кеңес тікелей Кеңестің күшімен қажет іс-шараларды өткізу жолымен қалай жүзеге асырса, солай құқықтық білім мектептері арқылы жүзеге асырады.
3. Кеңестің жұмысын ұйымдастыру
3. Кеңес отырыстары қажеттілігіне қарай тоқсанына бір реттен кем емес, құрамының жартысынан кем емес мүшелері қатысқанда өткізіледі. Өз отырыстарында Кеңес өз қызметінің негізгі мәселелерін қарастырады құқықтық білім мектептері басшыларының құқықтық жұмыс және заңды жалпы оқыту жағдайы туралы хабарландыруларын тыңдайды, Кеңестің және құқықтық білім мектептерінің жұмыс жоспарларын бекітеді, Кеңес мүшелері арасында міндеттерді бөледі.

2. Координационно-методический Совет по правовой работе и юридическому всеобучу в целях реализации возложенных на него задач осуществляет следующие функции:
разрабатывает планы совместных мероприятий местных исполнительных органов и подведомственных предприятий, организаций и учреждений по проведению юридического всеобуча;
осуществляет руководство школами правовых знаний и изучает их работу, утверждает планы работы школ правовых знаний;
изучает состояние правовой работы и юридического всеобуча в аппаратах акимов  района, города, сельских округов и подведомственных им государственных организациях, учреждениях и предприятиях. Заслушивает сообщения их руководителей о работе школ правовых знаний;
разрабатывает методические рекомендации по улучшению правовой работы и юридическому всеобучу;
изучает состояние правовой пропаганды в печати и по согласованию с редакцией районной газеты разрабатывает планы публикаций на правовые темы;
разрабатывает организационные мероприятия, направленные на улучшение правового воспитания населения (декады, месячники пропаганды знаний, конкурсы и т.п.), а так же осуществляет их подготовку непосредственно Советом или через исполнительные государственные органы, школы правовых знаний;
разрабатывает мероприятия по пропаганде и разъяснению действующего законодательства;
изучает состояние правового воспитания в районе, качественный уровень преподавания основ права в учебных заведениях и дает рекомендации по усовершенствованию этой работы;
участвует в разработке планов проведения совещаний, научно-технических конференций по правовой работе и юридическому всеобучу, обмену опытом и аттестации;
заслушивает информацию членов Совета о мероприятиях проводимых по линии их ведомств по распространению правовых знаний и правовому воспитанию, о проделанной праворазъяснительной работе, о выполнении рекомендаций и предложений Совета;
проводит лекционную работу на предприятиях, в организациях и учреждениях;
выполняет возложенные задачи как путем проведения необходимых мероприятий непосредственно силами Совета, так и через школы правовых знаний.
3. Организация работы Совета
3. Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал при участии не менее половины его состава. На своих заседаниях Совет рассматривает основные вопросы своей деятельности, заслушивает сообщения руководителей школ правовых знаний о состоянии правовой работы и юридического всеобуча и дает методические рекомендации, утверждает планы работы Совет и школ правовых знаний, распределяет обязанности между членами Совета.

4. Кеңесті басқару аудан әкімінің орынбасарына жүктеледі, ол осы кеңес органының төрағасы болып табылады. Кеңес төрағасы уақытша жоқ болған жағдайда, оның міндеттерін Кеңес төрағасының орынбасары атқарады.
5. Дербес құрамы мәслихат сессиясымен аудан әкімінің ұсынысы негізінде сайланады.
6. Кеңес төрағасы Кеңестің жұмысын ұйымдастырады және осы Ережеге сәйкес Кеңес отырыстарын басқарады, отырыстарда қарастырылуға тиісті мәселелер шеңберін анықтайды, Кеңес мүшелері мен хатшыға тапсырмалар береді, Кеңестің ұсыныстарын әзірлеу және іске асыру тәртібін белгілейді, оларды жүзеге асыруға шаралар қолданады және Кеңесті оның ұсыныстары бойынша қабылданған шешімдер туралы хабарландырады.
7. Кеңес хатшысы үйлестіру-әдістемелік Кеңес отырыстарына құжаттаманы дайындауды қамтамасыз етеді, Кеңестің жұмыс жоспарларының орындалуына және Кеңес шешімдерінің жүзеге асырылуына бақылау жүргізеді, отырыстар хаттамасын жүргізеді.
8. Кеңес мүшелері сәйкес ұсыныстарды әзірлеу мен талқылауға, іс-шараларды жүзеге асыруға қатысады, кейбір мәселелерді қарастыру үшін Кеңес мүшелерінің сәйкес мамандары санынан жұмыс топтары құрылуы мүмкін, Кеңес төрағасының тапсырмасы бойынша Кеңес мүшелері жеке мәселелер жөнінде жазбаша қорытынды береді.
9. Кеңес жұмысы Кеңес отырыстарында бекітілген жылдық жоспарларға сәйкес жүргізіледі. Жоспарда Кеңес отырыстарында қарастырылуға тиісті мәселелер, тұлғаны дайындауға жауаптылар, сонымен қатар әдістемелік және үйлестіру түріндегі іс-шаралар белгіленеді.
10. Кеңес отырыстарында хаттама жүргізіледі, онда талқыланатын мәселелер баяндалады. Хаттамаға Кеңестің төрағасы мен хатшысы қол қояды.
11. Кеңес отырыстарына қатысу үшін маман-құқықтанушылар мен Кеңес мүшелері болып есептелмейтін білімнің басқа салаларының мамандары шақырылуы мүмкін.

4. Руководство Советом возлагается на заместителя акима района, который является председателем данного консультативно-совещательного органа. В случае временного отсутствия председателя Совета, его обязанности исполняет заместитель председателя Совета.
5. Персональный состав учреждается сессией маслихата на основании представления акима района.
6. Председатель Совета организует работу Совета и в соответствии с настоящим Положением руководит заседаниями Совета, определяет круг вопросов, подлежащих рассмотрению на заседаниях, дает поручения членам Совета и секретарю, устанавливает порядок разработки и осуществления рекомендация Совета, принимает меры к их реализации и информирует Совет о решениях, принятых по его рекомендации.
7. Секретарь Совета обеспечивает подготовку документации к заседаниям координационно-методического Совета, осуществляет контроль за выполнением планов работы Совета и реализации решений Совета, ведет протокол заседаний.
8. Члены Совета участвуют в разработке и обсуждении соответствующих рекомендаций и реализации мероприятий, для рассмотрения некоторых проблем, из числа членов Совета соответствующих специальностей могут быть образованы рабочие группы, секции, по поручению председателя Совета члены Совета дают письменные заключения по отдельным вопросам.
9. Работа Совета проводится в соответствии с годовыми планами, утвержденными на заседании Совета. В плане намечаются  вопросы, подлежащие к рассмотрению на заседаниях Совета, ответственные за подготовку лица, а также мероприятия методического и координационного характера.
10. На заседаниях Совета ведется протокол, в котором излагаются обсуждаемые вопросы. Протокол подписывается председателем и секретарем Совета.
11. Для участия в заседаниях Совета могут быть приглашены специалисты правоведы и специалисты других отраслей знаний, не являющихся членами Совета.