Өрттiң алдын-алу айлығын өткiзу туралы
Шығыс Қазақстан облысының Бесқарағай ауданы әкімінің 2003 жылғы 28 наурыздағы N 50-1 шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 8 мамырда N 1239 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай ауданы әкімдігінің 2007 жылғы 18 сәуірдегі N 569 хатымен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай ауданы әкімдігінің 2007.04.18 N 569 хатымен.
Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы "Өрт қауiпсiздiгi туралы" заңының 81520 баптарына сәйкес, аудан ауылдарындағы өрт қауiпсiздiктерiн күшейту, ауылдық әкiмдiктерi аппараттарының қызметкерлерiн өрттiң алдын-алу бойынша техникалық ұйымдастыру жұмыстарына тарту, тұрғындардың арасында тұрмыстағы өртке қарсы шараларды насихаттау мақсатында, ШЕШЕМIН:
1. 2003 жылғы сәуiрдiң 1-нен мамырдың 1-не дейiн және 2003 жылғы қазанның 1-нен желтоқсанның 1-не дейiн ауылдық округтерi арасында өрттiң алдын-алу шаралары жөнiнде айлық жариялансын.
Аудандық айлық жөнiнде Ереже бекiтiлсiн ( N 1 қосымша).
2. Өрттiң алдын-алу жағдайы бойынша айлықтың қорытындысын шығару үшiн комиссия бекiтiлсiн (N 2 қосымша).
3. Өрттiң алдын-алу айлығының шарты бойынша жеңiмпаз атанған ауылдық округ әкiмдерiн марапаттау үшiн, үш жүлделi сыйлық белгiленсiн
1) бiрiншi сыйлық 5000 теңге
2) екiншi сыйлық 3000 теңге
3) үшiншi сыйлық 2000 теңге
көктемгi және күзгi айлықтарға сыйлықтар жеке-жеке тағайындалсын.
4. Аудандық қаржы бөлiмiне (Сқақова М.Ж.) төтенше жағдайларды жою мен алдын-алуға жоспарланған ақша қаражатынан 20000 теңге (жиырма мың теңге) жүлдегерлердi марапаттау үшiн бөлiнсiн.
5. Ауылдық округ әкiмдерiне өрттiң алдын-алу айлығын өткiзу және оған дайындалу кезiнде ұйымдар мен мекемелер басшыларының, сондай-ақ ауыл тұрғындарының ұйымшылдықпен қатысулары қамтамасыз етiлсiн.
6. Аудандық бiлiм беру бөлiмiне (Баталов Б.Ж.) мектеп мекемелерiнде өрттiң алдын-алу айлығын өткiзу бойынша оқыту бағдарламасының жүргiзiлуi қамтамасыз етiлсiн. әрбiр мектептерде өрт қауiпсiздiгi бойынша бұрыштар мен қабырға газеттерi ресiмделсiн.
7. Аудандық iшкi iстер бөлiмiне (Тоқжiгiтов С.Қ.), кәсiптiк өрт сөндiру бөлiмiне (Панюков Д.В.) 2003 жылғы 20-шы мамырға дейiн, жағдайлары төмен отбастарын есепке алу, мекен жайы жоқ азаматтарды айқындауды бақылауға алу бойынша бiрлескен iс-шаралар әзiрленсiн. Көрсетiлген адамдарды айқындау бойынша бiрлескен рейдтер ұйымдастырылсын.
8. Қазақстан Республикасының "Өрт қауiпсiздiгi туралы" Заңының 20-шы бабының орындалуына байланысты, өрт бөлiмiнiң бастығы Д.В.Панюковқа, аудандық газеттiң редакторы А.Қ.Қожахметовқа, АТТ бастығы Б. Қ. Момынжановқа тұрмыста және өндiрiсте өрт жағдайлары мен өрт қауiпсiздiгi шараларын жариялайтын ақпараттар, өтеусiз негiзде мерзiмдiк басылымдар ұйымдастырылсын.

О проведении месячников противопожарной безопасности
Решение акима Бескарагайского района от 28 марта 2003 года N 50-1. Зарегистрировано управлением юстиции Восточно-Казахстанской области 8 мая 2003 года за N 1239. Утратило силу на основание письма акимата Бескарагайского района Восточно-Казахстанской области от 18 апреля 2007 года N 569
Сноска. Утратило силу на основание письма акимата Бескарагайского района Восточно-Казахстанской области от 18.04.2007 N  569.
В соответствии со статьями 81520 закона Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года "О пожарной безопасности", в целях усиления пожарной безопасности в селах района, привлечения работников аппаратов сельских акиматов к участию в проведении организационно-технических мероприятий по предотвращению пожаров, активизации разъяснительной работы среди населения по соблюдению правил противопожарной безопасности в быту, РЕШАЮ:
1. Провести с 1 апреля по 1 мая 2003 года и с 1 октября по 1 декабря 2003 года месячники противопожарной безопасности за образцовое противопожарное состояние сельских округов района.
Утвердить положение о районном месячнике (приложение N 1).
2. Для подведения итогов месячника за образцовое противопожарное состояние утвердить комиссию (приложение N 2)
3. Для поощрения акимов сельских округов, признанных победителями по условиям месячника пожарной безопасности, установить три премии:
1) первая премия в размере 5000 тенге,
2) вторая 3000 тенге,
3) третья 2000 тенге,
премии вручаются по итогам весеннего и осеннего месячников раздельно.
4. Районному финансовому отделу (Скакова М. Ж.) выделить из средств, запланированных на предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций 20000 тенге (двадцать тысяч тенге) для премирования победителей месячников.
5. Акимам сельских округов обеспечить организацию и активное участие в подготовке и проведении месячников пожарной безопасности руководителей организаций и учреждений, а также населения.
6. Районному отделу образования (Баталов Б. Ж.) обеспечить проведение программы обучения в школьных учреждениях по противопожарной безопасности. Оформить уголки и стенды пожарной безопасности в каждой школе.
7. Районному отделу внутренних дел (Токжигитов С. К.), профессиональной пожарной части (Панюков Д. В.) разработать в срок до 20 мая 2003 года совместные мероприятия по взятию на контроль учета неблагополучных семей, выявлению лиц без определенного места жительства. Организовать совместные рейды по выявлению указанных лиц.
8. Во исполнение статьи 20 закона Республики Казахстан "О пожарной безопасности", начальнику пожарной части Панюкову Д. В., редактору районной газеты Кожахметову А. К., начальнику РУТ Момынжанову Б. К. организовать на безвозмездной основе периодические передачи и сообщения, освещающие пожарную обстановку и меры пожарной безопасности в быту и на производстве.

9. Ауылдық округ әкiмдерiне, меншiк нысандарына қарамастан ауданның мекемелерi мен ұйымдары басшыларына 2003 жылғы 1-шi мамырға дейiн өрт қауiпсiздiгi ережесiнiң сақталу шаралары туралы қабырға газеттерi мен насихаттау материалдарын дайындап, оларды орналастыру ұйымдастырылсын.
10. Ауылдық округ әкiмдерiне атқарған жұмыстардың қорытындысы 2003 жылғы 5-шi мамыр мен 2003 жылғы 5-шi желтоқсанда хабарлансын.
11. Осы шешiмнiң орындалуына бақылау жасау аудан әкiмiнiң азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөнiндегi көмекшiсi Т. Н. Глазинскийға жүктелсiн.
12. Осы шешiмнiң қабылдануына байланысты, аудан әкiмiнiң осы мәселе жөнiндегi 2002 жылғы 01 сәуiрдегi N 12-1 шешiмiнiң күшi жойылды деп танылсын.
Аудан әкiмi
Бесқарағай ауданы әкiмiнiң
2003 жылдың 28 наурызындағы
N 50-1 шешiмiне
N 1 қосымша
Өрт қауiпсiздiгi айлығы туралы
ЕРЕЖЕ
1. Айлықтың негiзгi мақсаты аудан көлемiнде орналасқан азаматтардың жеке меншiгiн және мемлекеттiк меншiгiн қорғау болып табылады.
Айлықтың мақсаты өрттiң алдын-алу нормаларын тиiмдi түрде жүзеге асыру, тұрғын үйлердегi өрттi болдырмау, мемлекеттiк қоғамдық ғимараттарда өртке қарсы техникалық ұйымдастыру шаралары, соған орай қоғамды, халықты, мектеп оқушыларын өрттiң алдын-алу шараларына жұмылдыру.
Өрт сөндiргiш техникаларының 2003 жылғы мерзiмге жарамдығын тексеру.
2. Айлықты ұйымдастыру мен өткiзу.
Өрт қауiпсiздiгi айлығын ұйымдастырып, өткiзу үшiн аудандық комиссия құрылады, комиссия мүшелерi болып өрттiң алдын-алу шараларын жүзеге асыратын және оны аудан ауылдарында айлықты насихаттауды жүзеге асыратын,оны ұйымдастыру бойынша жұмыстар жүргiзетiн,өрттен қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастырумен айналысатын қызметкерлер саналады. Комиссия айлық өткiзу шартын әзiрлейдi және осы жөнiнде ауылдық округ әкiмдерiнiң жұмысын қорытындылайды.
Атқарылған жұмыс жөнiнде ауылдық округ әкiмдерi 2003 жылдың 1-шi мамырынан 1-шi желтоқсанына дейiн аудандық әкiмдiктегi төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссияға ақпарат бередi.
3. Өрт қауiпсiздiгi айлығының шарты.
Айлық жеңiмпазы деп, аудан ауылдарындағы өрттердi алдын-алу жөнiндегi жұмыстарда жоғары көрсеткiштерге жеткен және төмендегi шарттарды қамтамасыз еткен ауылдық округ әкiмдерiнiң аппараттары есептелiнедi:
1) тұрғын үйлерге арналған өрт қауiпсiздiгi Ережесiн, Мемлекеттiк өрттi бақылау органдарының ұйғарымын, комиссия мүшелерiнiң ұсыныстарын мүлтiксiз орындауын;
2) қоғамдық ғимараттармен, тұрғын үйлердi өрт сөндiру құралдарымен қамтамасыз етуi;
3) сумен жабдықтау құралдарын, оның iшiнде жөнделген өртке арналған су айдындарын, гидранттарды, су қоймаларын, құдықтарды, қосалқы су бөшкелерiн жұмыс қалпына келтiруi;

9. Акимам сельских округов, руководителям предприятий и организаций района, независимо от формы собственности, рекомендовать в срок до 1 мая 2003 года организовать изготовление и размещение стендов и наглядных агитационных материалов о мерах по соблюдению правил пожарной безопасности.
10. Акимам сельских округов информировать об итогах проделанной работы 05 мая 2003 года и 05 декабря 2003 года.
11. Контроль за исполнением данного решения возложить на Глазинского Т. Н. исполняющего обязанности помощника акима района по ГО и ЧС.
12. В связи с принятием данного решения, решение акима района от 01 апреля 2002 года N 12-1 по данному вопросу, признать утратившим силу.
Аким района
Приложение N 1 к решению
акима Бескарагайского района
от 28 марта 2003 года N 50-1
П О Л О Ж Е Н И Е
о месячнике пожарной безопасности
1. Основной целью месячника пожарной безопасности является защита собственности и личного имущества граждан, государственной собственности, расположенной в селах района.
Проводится в целях повышения эффективности пожарно-профилактической работы, направленной на укрепление пожарной безопасности в жилых домах, общественных зданиях, госучреждениях за счет выполнения организационно-технических мероприятий, привлечения к этому общественности, населения, учащихся, усиления ее роли в предупреждении пожаров,а также ограничения возможных последствий от них.
Для контроля за состоянием пожарной техники и подготовкой к пожароопасному сезону 2003 года.
2. Организация и проведение месячника.
Для организации и проведения месячника пожарной безопасности создается районная комиссия, членами комиссии являются работники, занимающиеся организационной работой по противопожарной защите, которые осуществляют пропаганду месячника, проводят работу по организации его в селах района. Комиссия разрабатывает условия месячника, подводит итоги работы акимов сельских округов.
Информацию о проделанной работе акимы сельских округов представляют в районный акимат, комиссию по ЧС к 1 мая 2003 года и 1 декабря 2003 года.
3. Условия месячника пожарной безопасности.
Победителем месячника считается аппарат акима сельского округа, добившийся наилучших показателей в работе по предупреждению пожаров в селах района и обеспечивший:
1) выполнение Правил пожарной безопасности для жилых домов, предписания Государственного пожарного надзора, предложения членов комиссии по проведению месячника;
2) оснащение жилых домов, общественных зданий огнетушителями и другими средствами пожаротушения;
3) приведение в исправность водоснабжения, в том числе отремонтировано пожарных водоемов, гидрантов, обустроено пирсов к естественным водоисточникам, установлено дополнительных емкостей для целей пожаротушения;

4) қоғамдық ғимараттар мен тұрғын үйлерде өрттiң алдын-алу iс-шараларын жүргiзу, қайта салу, жөндеу жұмыстарын, дәнекер жұмыстарын жүргiзген кезде өрттi болдырмау шараларының қатаң сақталуы;
5) өрттiң алдын-алу жөнiндегi нұсқама өткiзу оны ұйымдастыру, тұрғындармен, қоғамдық ұйымдармен әңгiме өткiзу,оның iшiнде радио, газет бетiнде өрттi болдырмау жөнiнде мақалалар жариялау, мектептер мен ұйымдарда сол жөнiнде лекция оқып, әрбiр үйде әңгiме өткiзу жолына адамдарды оқыту;
6) ауылдық округтерi ауылдарындағы тұрғын үй секторлары мен шаруашылық объектiлерiне бекiтiлген өрттiң болмауы;
7) өрттi сөндiру мақсатында жұмылдырылған өз ара күш құралдардың толық жоспары;
8) өрттi сөндiруге арналған өрт сөндiру техникалары мен олардың iрiктелуi;
9) округ ауылдарындағы ДПД-ның саны мен ол туралы өрт-тактикалық сабағын өткiзу;
10) өрт сөндiру мақсатына арналған жанар-жағар майлардың қосымша қоры;
11) өрт сөндiрудiң тiрек пункттерi және Қазақстан Республикасы үкiметiнiң 1994 жылғы 22 сәуiрдегi N 430 "Төтенше жағдайлар бойынша Қазақстан Республикасы Агенттiгiнiң Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметiн ұйымдастыру тәртiбi туралы" қаулысының 8 тармағы бойынша оларды техникамен және өрт сөндiру-техникалық құралдарымен қамтамасыз ету.
4. Өрттiң алдын-алуды бағалау әдiсi:
Тұрғын үйлердiң, қоғамдық ғимараттардың өрт қауiпсiздiгi жағдайы мына көрсеткiштер бойынша бағаланады:
1) өрт қауiпсiздiгi мiндеттерiн орындау,
2) өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi профилактикалық ұйымдастыру шараларын орындау көлемi;
3) халықтар арасында жүргiзiлетiн өрт қауiпсiздiк ережелерi бойынша жалпылық-ұйымдастырылатын жұмыстардың жағдайы;
4) тұрғын үйлерде үй иелерiмен әңгiмелер мен нұсқамалар жүргiзу және оларға өрт қауiпсiздiгi ережесiн оқыту;
5) ұйымдар мен мекемелерде өртке қарсы қауiпсiздiгiне жауап беретiн тұлғалар туралы бұйрықтардың сандары;
6) өрт сөндiру техникаларының саны, жағдайы және ахуалдығы, заң бойынша өрт сөндiруге оны қатыстырылуы (техника иелерiмен шарт жасасу).
Бағалау ұпайлық жүйе бойынша жүргiзiледi.
5. Өрт қауiпсiздiгi ережесiн орындаған ауылдық округ әкiмдерi 30 ұпайдан алады. Өрт қауiпсiздiгi талабының әрбiр орындалмауы үшiн 2 ұпайдан алынады.
6. Өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi ұйымдастыру шарасының орындалған көлемiне ұпай мөлшерi төмендегi көрсеткiштердi орындағандары үшiн берiледi:

4) проведение в жилых домах, общественных зданиях пожарно-профилактических мероприятий, строгое соблюдение противопожарного режима при осуществлении ремонтно-восстановительных, сварочных и других огневых работ;
5) организацию и проведение противопожарных инструктажей, бесед с собственниками жилых домов и квартир, общественных зданий, в том числе обеспечено памятками и инструкциями о мерах пожарной безопасности, прозвучало выступлений по радио, опубликовано материалов в газете, произведено выступлений по громкоговорящей связи в местах массового пребывания людей, выпущено листовок на противопожарную тематику, проведено лекций в школах и других организациях, обучено людей путем проведения бесед в каждом доме;
6) отсутствие пожаров в закрепленном жилом секторе и объектах хозяйствования в селах сельского округа;
7) наличие полных планов взаимодействия сил и средств, привлекаемых к ликвидации пожаров;
8) наличие пожарной или приспособленной для целей пожаротушения техники, ее укомплектованность;
9) наличие ДПД в селах округа, проведение пожарно-тактических занятий с ДПД;
10) наличие запаса горюче-смазочных материалов для целей пожаротушения;
11) наличие опорных пунктов пожаротушения и обеспеченность их техникой и пожарно-техническим оборудованием, согласно пункта 8 Постановления Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 1994 года N 430 "О порядке организации Государственной противопожарной службы Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям".
4. Методика оценки противопожарного состояния:
Состояние пожарной безопасности жилых домов, общественных зданий оценивается значением показателей, характеризующих:
1) выполнение требований пожарной безопасности;
2) объем выполненных организационно-профилактических мероприятий по обеспечению пожарной безопасности;
3) состояние организационно-массовой работы по пропаганде правил пожарной безопасности среди населения;
4) обучение граждан правилам пожарной безопасности в быту путем проведения бесед и инструктажей;
5) наличие приказов об ответственных лицах за противопожарную безопасность в организациях и учреждениях;
6) наличие и состояние пожарной и приспособленной техники и юридически грамотное ее привлечение к тушению пожаров (наличие договоров с владельцами техники).
Оценка производится по бальной системе.
5. Аким сельского округа, обеспечивающий своевременное выполнение правил пожарной безопасности получает 30 баллов. За каждое невыполнение требований пожарной безопасности снимается 2 балла.
6. Объем выполненных организационных мероприятий по обеспечению пожарной безопасности определяется как сумма баллов, присуждаемых за выполнение следующих показателей:

1) ауылдық округ әкiмдерi аппараттарының ғимараты, тұрғын үйлер, қоғамдық ғимараттар нұсқаулармен, жаднама, өрт қауiпсiздiгi белгiлерiмен толық қамтамасыз етiлген -3 ұпай;
2) әкiмшiлiк ғимараттары, тұрғын үйлер өртке қарсы тәртiптiң сақталуы бойынша ережелер мен нұсқаулардың талаптарына сәйкес келетiнi үшiн-8 ұпай;
3) эвакуациялау жолдары көрсеткiштермен және электрлiк жарықтармен қамтамасыз етiлгендерi үшiн-3 ұпай;
4) өрт гидранты ахуалды қалпына келтiрiлгенi және көрсеткiштерi бар болғаны үшiн-3 ұпай;
5) өрттiң су тартқысы және оған келуi үшiн -5 ұпай;
6) техника жабдықтарының жағдайлары үшiн -10 ұпай;
7) өрт қауiпсiздiгi бұрышының жабдықталуы, өрт қауiпсiздiгi шаралары туралы нұсқаулар өткiзiлiп, қолдар қойылған.
Аудан әкiмiнiң АҚ және ТЖ жөнiндегi
көмекшiсi мiндетiн атқарушы
Бесқарағай ауданы әкiмiнiң
2003 жылдың 28 наурызындағы
N 50-1 шешiмiне
N 2 қосымша
Өрттiң алдын-алу айлығының қорытындысын
шығару комиссиясының
ҚҰРАМЫ
Баймулдинов Ондасын Дәулетович
аудан әкiмiнiң орынбасары, төтенше жағдайлар жөнiндегi аудандық комиссияның төрағасы, комиссия төрағасы
Глазинский Тимофей Николаевич
азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөнiндегi аудан әкiмiнiң көмекшiсi мiндетiн атқарушы, комиссия хатшысы
Панюков Дмитрий Валерьевич
54-өрт бөлiмiнiң бастығы
Қазақпаев Дулат Төлегенович
аудандық iшкi iстер бөлiмi бастығының орынбасары
Яременко Иван Петрович
құрылыс жөнiндегi аудан әкiмi аппаратының бас маманы
Аудан әкiмiнiң АҚ және ТЖ жөнiндегi
көмекшiсi мiндетiн атқарушы

1) здания аппаратов акимов сельских округов, жилые дома, общественные здания полностью обеспечены инструкциями, памятками, знаками пожарной безопасности 3 балла;
2) содержание административных зданий, жилых домов соответствует требованиям инструкции и правилам по соблюдению противопожарного режима 8 баллов;
3) пути эвакуации обеспечены указателями и электрическим освещением 3 балла;
4) пожарные гидранты приведены в исправное состояние и имеют указатели 3 балла;
5) пожарные водоемы, подъезды к ним 5 баллов;
6) состояние техники, оборудования 10 баллов;
7) оборудован уголок пожарной безопасности, проведены инструктажи о мерах пожарной безопасности под роспись.
И.О. помощника акима района по ГО и ЧС
Приложение N 2
к решению акима
Бескарагайского района
от 28 марта 2003 года N 50-1
С О С Т А В
комиссии по подведению итогов месячника
за образцовое противопожарное состояние
Баймулдинов Ондасын Даулетович
заместитель акима района, председатель районной комиссии по чрезвычайным ситуациям, председатель комиссии
Глазинский Тимофей Николаевич
исполняющий обязанности помощника акима района по ГО и ЧС, секретарь комиссии
Панюков Дмитрий Влерьевич
начальник пожарной части № 54
Казакпаев Дулат Толегенович
заместитель начальника районного отдела внутренних дел
Яременко Иван Петрович
главный специалист аппарата акима района по строительству
И.О. помощника акима
района по ГО и ЧС