Тұрғын үйлерді жекешелендіру мен жекешелендіру купондарын есептеу және сақтау тәртібін белгілеу жөніндегі комиссияны құру туралы
Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық әкімдігінің 2003 жылғы 25 желтоқсандағы № 634 қаулысы. Батыс Қазақстан облыстық Әділет басқармасында 2004 жылғы 29 қаңтарда № 2444 тіркелген. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық әкімдігінің 2008 жылғы 31 қаңтардағы № 42 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық әкімдігінің 2008.01.31 № 42 Қаулысымен
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 Заңына, Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі № 94-1 Заңына сәйкес аудан әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорын купондарға жекешелендіру жүргізілсін, ал купондар жетіспеген немесе жоқ болған жағдайда төлеу теңгемен жүргізілсін.
2. Тұрғын үйлерді жекешелендіру мен жекешелендіру купондарын есептеу және сақтау тәртібін белгілеу жөніндегі комиссия құрылсын.
3. Тұрғын үйлерді жекешелендіру мен жекешелендіру купондарын есептеу және сақтау тәртібін белгілеу жөніндегі комиссия құрамы аудандық мәслихаттың сессиясына бекітуге ұсынылсын.
4. Тұрғын үйлерді жекешелендіру мен жекешелендіру купондарын есептеу және сақтау тәртібін белгілеу жөніндегі комиссия туралы Ереже бекітілсін (қосымша).
5. Тұрғын үй-коммуналдық және жол шаруашылығы басқармасы (Өркенов Ғ. Т.) тұрғын үй купондарының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында қабылданған тұрғын үй купондарын "Қазақстан Халықтық банкі" ашық акционерлік қоғамында оларды растай отырып есепке алсын және тұрғын үй купондарын өтелуіне орай әдейі жабдықталған бөлмеде сақтасын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Бөрлі ауданы әкімінің бірінші орынбасары А. Ш. Манашевқа жүктелсін.
Аудан әкімі С.Еркебаев
Қосымша
Бөрлі ауданы әкімдігінің
2003 жылы 25 желтоқсандағы
№ 634 қаулысымен
бекітілген
Тұрғын үйлерді жекешелендіру
мен жекешелендіру купондарын
есептеу және сақтау тәртібін
белгілеу жөніндегі комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Комиссия Бөрлі ауданы әкімдігінің жанындағы мемлекеттік тұрғын үй қорын жекешелендіру, жекешелендіру купондарын есептеу және сақтау мәселесі жөніндегі консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия өз жұмысында мына нормативтік актілерді басшылыққа алады: Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148, "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі № 94-1 Заңдары, Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасы Президентінің "Қазақ КСР-інде мемлекет иелігінен алу және мемлекеттік меншікті жекешелендірудің 1991-1992 жылға арналған Бағдарламасы (1 кезең) және Қазақ КСР-інде мемлекеттік меншікті жекешелендірудің купондық механизмі туралы Ереже туралы" 1991 жылғы 13 қыркүйектегі № 444 қаулысы, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй қорын жекешелендіру туралы Ережені бекіту туралы" 1992 жылғы 24 қаңтардағы № 66 қаулысы, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің "1992 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген мемлекеттік тұрғын үй қорын жекешелендіру тәртібі туралы Ережені бекіту туралы" 1994 жылғы 3 қаңтардағы № 2 қаулысы.
ІІ. Комиссияның негізгі міндеттері

О создании комиссии по приватизации жилья и установлению порядка учета и хранения приватизационных купонов
Постановление акимата Бурлинского района Западно-Казахстанской области от 25 декабря 2003 года № 634. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 29 января 2004 года № 2444. Утратило силу - постановлением акимата Бурлинского района Западно-Казахстанской области от 31 января 2008 года № 42.
Сноска. Утратило силу - Постановлением акимата Бурлинского района Западно-Казахстанской области от 31.01.2008 № 42 (принято только на государственном языке)
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года № 148, Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года № 94-I акимат района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Проводить приватизацию государственного коммунального жилищного фонда за купоны, а в случае нехватки или отсутствия купонов производить оплату в тенге.
2. Образовать комиссию по приватизации жилья и установлению порядка учета и хранения приватизационных купонов.
3. Состав комиссии по приватизации жилья и установлению порядка учета и хранения приватизационных купонов внести на утверждение сессии районного маслихата.
4. Утвердить Положение о комиссии по приватизации жилья и установлению порядка учета и хранения приватизационных купонов (приложение).
5. Управлению жилищно-коммунального и дорожного хозяйства (Уркенов Г. Т.) в целях обеспечения сохранности жилищных купонов учитывать принятые жилищные купоны с подтверждением их в Oткрытом акционерном обществе "Народный банк Казахстана" с последующим погашением и хранением жилищных купонов в специально приспособленном помещении.
6. Контроль за исполнением данного постановления возложить на первого заместителя акима Бурлинского района Манашева А. Ш.
Аким района С.Еркебаев
Приложение
Утверждено
постановлением акимата
Бурлинского района
№ 634 от 25 декабря 2003 года
Положение
о комиссии по приватизации жилья
и установлению порядка учета
и хранения приватизационных купонов
I. Общие положения
1. Комиссия является консультативно-совещательным органом при акимате Бурлинского района по вопросу приватизации государственного жилищного фонда, учета и хранения приватизационных купонов.
2. Комиссия в своей работе руководствуется следующими нормативными актами: Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года № 148, "О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года № 94-I, Постановлением Президента Казахской Советской Социалистической Республики "О Программе разгосударствления и приватизации государственной собственности в Казахской ССР на 1991-1992 год (1 этап) и Положении о купонном механизме приватизации государственной собственности в Казахской ССР" от 13 сентября 1991 года № 444, Постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан "Об утверждении Положения о приватизации жилищного фонда в Республике Казахстан" от 24 января 1992 года № 66, Постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан "Об утверждении Положения о порядке приватизации государственного жилищного фонда, введенного в эксплуатацию после 1 января 1992 года" от 3 января 1994 года № 2.
II. Основные задачи комиссии

1. Тұрғын үй қорының құнын салынған жылына, үйдің орналасқан жеріне, сәулеттік-жоспарлау шешіміне, жайландыру деңгейіне, аумақтық экологиясы мен пәтерлердің нешінші қабатта орналасуына байланысты анықтау.
2. Жекешелендіру купондарын есептеу және сақтау.
ІІІ. Тұрғын үй құнын анықтау, жекешелендіру
купондарын есептеу және сақтау тәртібі
1. 1992 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген және жекешелендіруге жататын мемлекеттік тұрғын үй қоры пәтерлерінің және жатақханалардағы бөлмелік тұрғын үй-жайлардың құнын бағалау, баланстық құн бойынша есептеледі.
2. Тұрғын үй қорының құнын анықтау тұрғын жайдың сапасын, орналасқан жерін, басқа да факторларды ескереді және оның нақтылы бағасына жақын болу керек. Бағалау негізіне бір шаршы метр тұрғын алаңының құны, оның баланстық құнына қарай, тозуы мен белгіленген коэффициенті шегеріліп алынады.
Тұрғын үйдің құны мен оның бағасын анықтауда негізгі есептік өлшем бірлігі ретінде жалпы алаңның бір шаршы метрі алынады. Пәтердің (үйдің) немесе жатақханалардағы бөлмелік тұрғын үй-жайлардың қалдық құны 1991 жылдың бағасы мына сұлба бойынша ауыстырылады:
1984 жылғы 1 қаңтарға дейін салынған үйлер бойынша қалдық құн 1.2 (1984 жылғы 1 қаңтардан бастап жаңа сметалық бағаға және нормаларға көшуге байланысты) және 1.7 (1991 жылғы 1 қаңтардан бастап жаңа сметалық бағаға және нормаларға көшуге байланысты) коэффициентіне көбейтіледі;
1984 жылғы 1 қаңтардан кейін салынған үйлер бойынша қалдық құн 1.7 есе өсіріледі (бағалық коэффициент 1991 жылғы 1 қаңтардан бастап).
Бір купон өтініш берілген мезгілдегі ресми бағам бойынша бір рубльге теңестіріледі.
3. 1991 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша еңбек стажына байланысты азаматтарға есептелген тұрғын үйді жекешелендіру купондарының санын 1992 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген мемлекеттік тұрғын үй қорының құнына сәйкестендіру мақсатында жекешелендірілетін тұрғын үй құнының индексі белгіленеді.
4. Тұрғын үй құнының индексін белгілеуге негіз етіп 1991 жылғы 1 қаңтардағы жағдайға сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орташа есеппен алғанда бір шаршы метр пайдалы ала?ының орташа құны алынады, ол 64 тиынға тең.
5. 1992 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген нақты объекті бойынша жекешелендірілген пәтердің және жатақханалардағы бөлмелік тұрғын үй-жайлардың бір шаршы метр тұрғын алаңының құны, оның баланстық құнына қарай, тозуы мен белгіленген коэффициенті (қабаты, экологиясы, құрылыс материалдары, құнының қымбаттауы және т.б.) ескере отырып айқындалады.
6. Ұйымның, кәсіпорынның меншік құқығындағы жекешелендірілетін пәтердің (үйдің) құны нақты объектінің баланстық құнына қарай тозуы мен белгіленген коэффициентін ескере отырып, салынған жылына байланысты алынады.

1. Определение стоимости жилищного фонда в зависимости от года постройки, месторасположения дома, архитектурно-планировочные решения, уровень благоустройства, экологию района и этажность расположения квартир.
2. Учет и хранение приватизационных купонов.
III. Порядок определения стоимости жилья,
учета и хранения приватизационных купонов
1. Оценка стоимости квартир и жилых помещений комнатного типа в общежитиях государственного жилищного фонда, введенного в эксплуатацию после 1 января 1992 года и подлежащего приватизации, производится по балансовой стоимости.
2. Оценка стоимости жилищного фонда учитывает качество жилья, месторасположение, другие факторы и должна быть максимально приближена к его реальной стоимости. За основу оценки принимается балансовая стоимость одного квадратного метра общей площади за вычетом износа с учетом ценовых коэффициентов.
В качестве основной расчетной единицы измерения при определении стоимости жилья и его цены принимается один квадратный метр общей площади. Остаточная стоимость квартиры (дома) или жилых помещений комнатного типа в общежитиях переводится в цены 1991 года по следующей схеме:
по домам, построенным до 1.01.1984 года, остаточная стоимость умножается на коэффициент 1,2 (в связи с переходом на новые сметные цены и нормы с 1.01.1984 г.) и 1,7 (в связи с переходом на новые сметные цены и нормы с 1.01.1991 г.);
по домам, построенным после 1.01.1984 года, остаточная стоимость увеличивается в 1,7 раза (ценовой коэффициент с 1.01.1991 г.).
Один купон приравнивается к одному рублю по официальному курсу на момент подачи заявления.
3. С целью приведения количества приватизационных жилищных купонов, начисленных гражданам в зависимости от трудового стажа по состоянию на 1 сентября 1991 года, в соответствие со стоимостью государственного жилищного фонда, введенного в эксплуатацию после 1 января 1992 года, определяется индекс стоимости приватизируемого жилья.
4. За основу определения индекса стоимости жилья принимается средняя стоимость одного квадратного метра полезной площади в среднем по Республике Казахстан по состоянию на 1 января 1991 года, которая равна 64 тиынам.
5. Стоимость одного квадратного метра жилья приватизируемой квартиры или жилого помещения комнатного типа в общежитии по конкретному объекту, введенному после 1 января 1992 года, определяется исходя из его балансовой стоимости с учетом износа и установленных коэффициентов(этажности, экологии, удорожания стоимости строительных материалов и др.).
6. Стоимость приватизируемой квартиры (дома), принадлежащей на праве собственности организации, предприятию берется из расчета балансовой стоимости конкретного объекта с учетом износа и установленных коэффициентов, в зависимости от года постройки.

7. Егер жекешелендірілетін пәтердің (үйдің) немесе жатақханалардағы бөлмелік тұрғын үй-жайлардың баланстық құны жекешелендірілген тұрғын үй купондарының қайта есептелген сомасынан асып кетсе, онда айырмашылық қосымша теңгемен төленуге тиіс.
8. Ерлі-зайыптылардың әрқайсысында некеге тұрғанға дейін осындай тұрғын үйі болған жағдайларды қоспағанда, азамат (зайыбымен және кәмелетке толмаған балаларымен бірге) жекешелендіру купондарын пайдалана отырып тек қана бір тұрғын үй алуға құқылы.
9. Комиссия бір ай ішінде тұрғын үй қорын сату-сатып алуға құжаттарды ресімдеу жөнінде барлық әзірлік жұмыстарын жүргізеді.
10. Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді, оған осы отырыста отырған барлық комиссия мүшелері қол қояды.
11. Қабылданған тұрғын үй купондарының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында "Қазақстан Халықтық банкі" ашық акционерлік қоғамында оларды растай отырып есепке алынады және өтелуіне орай әдейі жабдықталған бөлмеде сақталады.
12. Қосымша төленуге тиісті сома ақшалай жергілікті бюджетке төленеді. Салық комитеті есеп шоты 00008040, СТТН 270300004790, БИК 194901020, Батыс Қазақстан облыстық қазынашылық басқармасы.
13. Осы Ереженің күшіне енгізілуі мемлекеттік тұрғын үй қорын жекешелендіру мәселелерін реттейтін, бұрын қабылданған нормативтік актілердің күшін жоймайды. Сонымен бірге тұрғын үйлерді жекешелендірудің негізгі принциптері, Қазақстан Республикасының азаматтарына тұрғын үйді жекешелендіру купондарын есептеу шарттары мен мөлшері, купондық механизм туралы Ережеде азаматтардың жекелеген санаттары үшін көзделген жеңілдіктер сақталады.

7. Если балансовая стоимость приватизируемой квартиры (дома) или жилых помещений комнатного типа в общежитии превышает пересчитанную сумму приватизационных жилищных купонов, то разница подлежит доплате в тенге.
8. Гражданин (вместе с супругом и несовершеннолетними детьми) имеет право приватизировать с использованием приватизационных жилищных купонов только одно жилище, кроме случаев, когда каждый из супругов имел такое жилище до вступления в брак.
9. Комиссия в течение месяца проводит всю подготовительную работу по оформлению документов на куплю-продажу жилого фонда.
10. Решение комиссии оформляется протоколом, который подписывается всеми членами комиссии, участвующими на данном заседании.
11. В целях обеспечения сохранности принятых жилищных купонов, подтвержденных в Открытом акционерном обществе "Народный Банк Казахстана", учитывать их с последующем погашением и хранением в специально приспособленном помещении.
12. Сумма, подлежащая доплате, вносится деньгами в местный бюджет. Налоговый комитет - расчетный счет 000080400, РНН 270300004790, БИК 194901020, Западно-Казахстанское областное Управление Казначейства.
13. Введение в действие настоящего Положения не отменяет ранее принятые нормативные акты, регулирующие вопросы приватизации государственного жилищного фонда. При этом сохраняются основные принципы приватизации жилья, условия и размеры начисления приватизационных жилищных купонов гражданам Республики Казахстан, льготы, предусмотренные отдельным категориям граждан, установленные Положением о купонном механизме.