Апробаторларды және тұқым сарапшыларын аттестаттау (қайта аттестаттау) ережелерін және апробатор куәлігі және тұқым сарапшысы куәлігі бланктерінің нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 23 ақпандағы N 90 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 17 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2739. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 4 наурыздағы N 125 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.03.04 N 125 Бұйрығымен.
"Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөніндегі қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2003 жылғы 13 қазандағы N 248-р өкіміне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Апробаторларды аттестаттау (қайта аттестаттау) ережесі;
2) Тұқым сарапшыларын аттестаттау (қайта аттестаттау) ережесі;
3) апробатор куәлігі және тұқым сарапшысы куәлігі бланктерінің нысандары бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген сәттен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы Премьер-
Министрінің орынбасары - Министр
"Апробаторларды және тұқым
сарапшыларын аттестаттау
(қайта аттестаттау) ережелерін
және апробатор куәлігі және тұқым
сарапшысы куәлігі бланктерінің
нысандарын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 23 ақпандағы
N 90 бұйрығымен бекітілген
Апробаторларды аттестаттау (қайта аттестаттау) ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Апробаторларды аттестаттау (қайта аттестаттау) ережесі (бұдан әрі - Ереже) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттық егістіктерін сынақтан өткізуді жүргізу құқығына жеке тұлғаларды аттестаттау (қайта аттестаттау) тәртібін және шарттарын регламенттейді.
2. Апробаторларды аттестаттауды (қайта аттестаттауды) заңды тұлғаның өтініші негізінде аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) жүзеге асырады. Комиссия 5 адамнан кем емес сандық құрамда Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыстық аумақтық басқармасы (бұдан әрі - облыстық аумақтық басқарма) бастығының бұйрығымен құрылады. Комиссияның құрамына облыстық аумақтық басқарманың, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің аудандық аумақтық басқармасының мамандары енгізіледі, сонымен қатар облыс әкімінің ауыл шаруашылығы департаментінің (басқармасының), ғылыми-зерттеу және оқу мекемелерінің  өкілдері (келісім бойынша) енгізіле алады. Комиссия көпшілік дауыспен жеке тұлғаның апробатор мәртебесіне сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы шешім қабылдайды.

Об утверждении Правил аттестации (переаттестации) апробаторов и семенных экспертов и форм бланков свидетельства апробатора и свидетельства семенного эксперта
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 90. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2004 года N 2739. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 марта 2009 года N 125.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.03.2009 N 125 (порядок введения в действие см. п.4 ).
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О семеноводстве",  распоряжением  Премьер-Министра Республики Казахстан от 13 октября 2003 года N 248-р "О дополнительных мерах по совершенствованию законодательства Республики Казахстан", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила аттестации (переаттестации) апробаторов;
2) Правила аттестации (переаттестации) семенных экспертов;
3) формы бланков свидетельства апробатора и свидетельства семенного эксперта.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 23 февраля 2004 года N 90
"Об утверждении Правил аттестации
(переаттестации) апробаторов и семенных
экспертов и форм бланков свидетельства
апробатора и свидетельства
семенного эксперта"
Правила
аттестации (переаттестации) апробаторов
1. Настоящие Правила аттестации (переаттестации) апробаторов (далее - Правила) регламентируют порядок и условия аттестации (переаттестации) физических лиц на право проведения апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений.
2. Аттестация (переаттестация) апробаторов осуществляется на основании заявления физического лица аттестационной комиссией (далее - Комиссия). Комиссия создается приказом начальника областного территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - облтеруправление) с численным составом не менее 5 человек. В состав Комиссии включаются специалисты облтеруправления, районных территориальных управлений Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, а также могут быть включены представители департамента (управления) сельского хозяйства акима области, научно-исследовательских и учебных учреждений (по согласованию). Комиссия большинством голосов принимает решение о соответствии или несоответствии физического лица статусу апробатора.

3. Апробаторды қайта аттестаттау осы Ережеде апробаторды аттестаттауға белгіленген талаптарға сәйкес үш жылда бір рет жүргізіледі.
4. Аттестаттау (қайта аттестаттау) үшін жеке тұлға Комиссияға мына құжаттарды:
1) белгіленген үлгідегі өтінішті (қосымша);
2) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін;
3) білімі және арнайы дайындығы (апробаторлар курстары) туралы құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелерін;
4) жеке тұлғаның жұмыс орны мен жұмыс өтілі туралы құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелерін тапсырады.
5. Комиссия жеке тұлғадан аттестаттауға (қайта аттестаттауға) өтініш түскен күннен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде тапсырылған құжаттарды зерттейді және осы Ереженің 4-тармағында көрсетілген барлық құжаттар бар болса құжаттарды тапсырған тұлғаға аттестаттау жүргізу күні мен орнын айқындайды.
6. Аттестаттау нәтижелері хаттама ретінде рәсімделеді. Оған Комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
7. Комиссияның оң қорытындысын алған жеке тұлғаларға облыстық аумақтық басқарма бастығының бұйрығымен апробатор мәртебесі беріледі және белгіленген нысандағы куәлік тапсырылады.
Апробаторларды аттестаттау
(қайта аттестаттау) ережесіне
қосымша
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінің
_________________ облыстық аумақтық басқармасына
___________________________________________________________________
(жеке тұлғаның фамилиясы, аты, әкесінің аты)
ӨТІНІШ
Аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізуді және ______________
___________________________________________________________________
(егістіктерін сынақтан өткізу жоспарланып отырған ауыл шаруашылығы
өсімдігі)
апробаторы мәртебесін беруді сұраймын.
Жеке тұлға туралы мәліметтер:
Мекен-жайы: _________________________________________________
___________________________________________________________________
(индексі, қаласы, ауданы, облысы, көшесі, үйдің N, телефоны, факсы)
Қоса беріліп отырған құжаттар: ______________________________
___________________________________________________________________
(Апробаторларды аттестаттау ережесінің 6-тармағына сәйкес)
200__ жылғы "___" _________     ____________________________
(жеке тұлғаның фамилиясы,
аты, әкесінің аты)
Өтініш қарастыруға 200__ жылғы "___" ___________ қабылданды.
___________________________________________________________________
(өтініш қабылдаған жауапты тұлғаның фамилиясы, аты, әкесінің аты,
қолы)
"Апробаторларды және тұқым
сарапшыларын аттестаттау
(қайта аттестаттау) ережелерін
және апробатор куәлігі және тұқым
сарапшысы куәлігі бланктерінің
нысандарын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 23 ақпандағы
N 90 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
_______ облыстық аумақтық басқармасы
КУӘЛІК N ___
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің
_________________ облыстық аумақтық басқармасы бастығының 200__
жылғы "____" _________________________ N ________ бұйрығы негізінде
ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының сорттық және егістік
қасиеттеріне сараптама жүргізу құқығына тұқым сарапшысы мәртебесі
берілген ___________________________________________ берілді.
(жеке тұлғаның фамилиясы, аты, әкесінің аты)
Басшының Ф.А.Ә. __________________________          ____________
(қолы)
Лауазымы __________________________________________________
Берілген күні: 200__ жылғы "___" _____________
М.О.
200__ жылғы "___" _____________ дейін күші бар
"Апробаторларды және тұқым
сарапшыларын аттестаттау
(қайта аттестаттау) ережелерін
және апробатор куәлігі және тұқым
сарапшысы куәлігі бланктерінің
нысандарын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 23 ақпандағы
N 90 бұйрығымен бекітілген
Тұқым сарапшыларын аттестаттау (қайта аттестаттау) ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тұқым сарапшыларын аттестаттау (қайта аттестаттау) ережесі (бұдан әрі - Ереже) ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының сорттық және егістік сапаларына сараптама жүргізу құқығына жеке тұлғаларды аттестаттау (қайта аттестаттау) тәртібін және шарттарын регламенттейді.

3. Переаттестация апробатора производится один раз в три года в соответствии с требованиями, установленными настоящими Правилами для аттестации апробатора.
4. Для аттестации (переаттестации) физическое лицо представляет в Комиссию следующие документы:
1) заявление установленного образца (приложение);
2) нотариально засвидетельствованную копию документа, удостоверяющего личность физического лица;
3) нотариально засвидетельствованные копии документов об образовании и специальной подготовки (курсы апробаторов);
4) нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающие место и стаж работы физического лица.
5. Комиссия в течение 15 календарных дней со дня поступления от физического лица заявления на аттестацию (переаттестацию), изучает представленные документы и при наличии всех документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил определяет подавшему документы лицу дату и место проведения аттестации.
6. Результаты аттестации оформляются в виде протокола, который подписывается всеми членами Комиссии.
7. Физическим лицам, получившим положительное заключение Комиссии, приказом начальника облтеруправления присваивается статус апробатора и выдается свидетельство установленной формы.
Приложение
к Правилам аттестации
(переаттестации) апробаторов
В _______областное территориальное управление
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от
____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
Заявление
Прошу провести аттестацию (переаттестацию) и присвоить
статус апробатора __________________________________________
____________________________________________________________
(указать сельскохозяйственное растение на посевах которого
планируется проводить апробацию)
Сведения о физическом лице:
Адрес:______________________________________________________
(индекс, район, область, город (село), улица, N дома, телефон)
Прилагаемые документы: _____________________________________
____________________________________________________________
(в соответствии с пунктом 4 Правил аттестации
(переаттестации) апробаторов)
"_____" ______________ 200_года ____________________________
(фамилия, имя, отчество,
подпись физического лица)
Заявление принято к рассмотрению "____" 200_года
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись ответственного лица,
принявшего заявление)
____________________________________________________________
Утверждено
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 23 февраля 2004 года N 90
"Об утверждении Правил аттестации
(переаттестации) апробаторов и семенных
экспертов и форм бланков свидетельства
апробатора и свидетельства
семенного эксперта"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________________
областное территориальное управление
СВИДЕТЕЛЬСТВО N __
Выдано _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
которому на основании приказа начальника _______________________
областного территориального управления
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
от "__" _____200__года N ___ присвоен статус апробатора на право
проведения апробации сортовых посевов
________________________________________________________________
(сельскохозяйственное растение на посевах которых
разрешено проводить апробацию)
Ф.И.О. руководителя____________________         ________________
(подпись)
Должность
Дата выдачи "___" ________ 200__года
М.П.
Действительно до "____"________200___года
___________________________________________________________________
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 23 февраля 2004 года N 90
"Об утверждении Правил аттестации
(переаттестации) апробаторов и семенных
экспертов и форм бланков свидетельства
апробатора и свидетельства
семенного эксперта"
Правила
аттестации (переаттестации) семенных экспертов
1. Настоящие Правила аттестации (переаттестации) семенных экспертов (далее - Правила) регламентируют порядок и условия аттестации (переаттестации) физических лиц на право проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян сельскохозяйственных растений.

2. Тұқым сарапшыларын аттестаттауды (қайта аттестаттауды) жеке тұлғаның өтініші негізінде аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) жүзеге асырады. Комиссия 5 адамнан кем емес сандық құрамда Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыстық аумақтық басқармасы (бұдан әрі - облыстық аумақтық басқарма) бастығының бұйрығымен құрылады. Комиссияның құрамына облыстық аумақтық басқарманың, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің аудандық аумақтық басқармасының мамандары енгізіледі, сонымен қатар облыс әкімінің ауыл шаруашылығы департаментінің (басқармасының), ғылыми-зерттеу және оқу мекемелерінің  өкілдері (келісім бойынша) енгізіле алады. Комиссия көпшілік дауыспен жеке тұлғаның тұқым сарапшысы мәртебесіне сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы шешім қабылдайды.
3. Тұқым сарапшыларын қайта аттестаттау осы Ережеде тұқым сарапшысын аттестаттауға белгіленген талаптарға сәйкес үш жылда бір рет жүргізіледі.
4. Аттестаттау (қайта аттестаттау) үшін жеке тұлға Комиссияға мына құжаттарды:
1) белгіленген үлгідегі өтінішті (қосымша);
2) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін;
3) білімі және арнайы дайындығы туралы құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелерін;
4) жеке тұлғаның жұмыс орны мен жұмыс өтілі туралы құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелерін тапсырады.
5. Комиссия жеке тұлғадан аттестаттауға (қайта аттестаттауға) өтініш түскен күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде тапсырылған құжаттарды зерттейді және осы Ереженің 4-тармағында көрсетілген барлық құжаттар бар болса құжаттарды тапсырған тұлғаға аттестаттау жүргізу күні мен орнын айқындайды.
6. Аттестаттау нәтижелері хаттама ретінде рәсімделеді. Оған Комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
7. Комиссияның оң қорытындысын алған жеке тұлғаларға облыстық аумақтық басқарма бастығының бұйрығымен тұқым сарапшысы мәртебесі беріледі және белгіленген нысандағы куәлік тапсырылады.
Тұқым сарапшыларын аттестаттау
(қайта аттестаттау) ережесіне
қосымша
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінің
_________________ облыстық аумақтық басқармасына
___________________________________________________________________
(жеке тұлғаның фамилиясы, аты, әкесінің аты)
ӨТІНІШ
Аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізуді және тұқым сарапшысы
мәртебесін беруді сұраймын.
Жеке тұлға туралы мәліметтер:
Мекен-жайы: _________________________________________________
___________________________________________________________________
(индексі, қаласы, ауданы, облысы, көшесі, үйдің N, телефоны, факсы)
Қоса беріліп отырған құжаттар: ______________________________
___________________________________________________________________
(Апробаторларды аттестаттау ережесінің 6-тармағына сәйкес)
200_ жылғы "__" __________   ______________________________________
(жеке тұлғаның фамилиясы, аты, әкесінің аты)
Өтініш қарастыруға 200__ жылғы "___" ____________ қабылданды.
___________________________________________________________________
(өтініш қабылдаған жауапты тұлғаның фамилиясы, аты, әкесінің аты,
қолы)
"Апробаторларды және тұқым
сарапшыларын аттестаттау
(қайта аттестаттау) ережелерін
және апробатор куәлігі және тұқым
сарапшысы куәлігі бланктерінің
нысандарын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 23 ақпандағы
N 90 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
_______ облыстық аумақтық басқармасы
КУӘЛІК N ___
Қазақстан  Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің
______________________ облыстық аумақтық басқармасы бастығының
200__ жылғы "___" ________ N _____ бұйрығы негізінде
___________________________________________________________________
(егістіктерін сынақтан өткізуге рұқсат етілген ауыл шаруашылығы
өсімдігі)
сорттық егістіктерін сынақтан өткізуді жүргізу құқығына апробатор
мәртебесі берілген ________________________________________ берілді.
(жеке тұлғаның фамилиясы, аты, әкесінің аты)
Басшының Ф.А.Ә. __________________________          ____________
(қолы)
Лауазымы _______________________________________________________
Берілген күні: 200__ жылғы "___" _____________
М.О.
200__ жылғы "___" _____________ дейін күші бар

2. Аттестация (переаттестация) семенных экспертов осуществляется на основании заявления физического лица аттестационной комиссией (далее - Комиссия). Комиссия создается приказом начальника областного территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - облтеруправление) с численным составом не менее 5 человек. В состав Комиссии включаются специалисты облтеруправления, районных территориальных управлений Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, а также могут быть включены представители департамента (управления) сельского хозяйства акима области, научно-исследовательских и учебных учреждений (по согласованию). Комиссия большинством голосов принимает решение о соответствии или несоответствии физического лица статусу апробатора.
3. Переаттестация семенных экспертов производится один раз в три года в соответствии с требованиями, установленными настоящими Правилами для аттестации семенного эксперта.
4. Для аттестации (переаттестации) физическое лицо представляют в Комиссию следующие документы:
1) заявление установленного образца (приложение);
2) нотариально засвидетельствованную копию документа, удостоверяющего личность физического лица;
3) нотариально засвидетельствованные копии документов об образовании;
4) нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающие место и стаж работы физического лица.
5. Комиссия в течение 15 календарных дней со дня поступления от физического лица заявления на аттестацию (переаттестацию), изучает представленные документы и при наличии всех документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил определяет подавшему документы лицу дату и место проведения аттестации.
6. Результаты аттестации оформляются в виде протокола, который подписывается всеми членами Комиссии.
7. Физическим лицам, получившим положительное заключение Комиссии, приказом начальника облтеруправления присваивается статус семенного эксперта и выдается свидетельство установленной формы.
Приложение
к Правилам аттестации
(переаттестации) семенных экспертов
В __________ областное территориальное управление
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от
________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
Заявление
Прошу провести аттестацию (переаттестацию) и присвоить статус
семенного эксперта
Сведения о физическом лице:
Адрес:_____________________________________________________________
(индекс, район, область, город (село), улица, N дома, телефон)
Прилагаемые документы: ____________________________________________
___________________________________________________________________
(в соответствии с пунктом 4 Правил аттестации (переаттестации)
семенных экспертов)
"___" _________200__года __________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись физического лица)
Заявление принято к рассмотрению "____"_______ 200__года
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись ответственного лица,
принявшего заявление)
______________________________________________________________________________________
Утверждено
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 23 февраля 2004 года N 90
"Об утверждении Правил аттестации
(переаттестации) апробаторов и семенных
экспертов и форм бланков свидетельства
апробатора и свидетельства
семенного эксперта"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
____________________________
областное территориальное управление
СВИДЕТЕЛЬСТВО N __
Выдано ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица)
которому на основании приказа начальника ______________________
областного территориального управления
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
от "__" _____200__года N ___ присвоен статус семенного эксперта
на право проведения экспертизы сортовых и посевных качеств
семян сельскохозяйственных растений.
Ф.И.О. руководителя____________________        ________________
(подпись)
Должность
Дата выдачи "___" ________200__года
М.П.
Действительно до "____"________200__года
___________________________________________________________________