Денсаулық сақтау саласындағы аттестатталушыларды тестілеудің тәртібі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 12 наурыздағы N 246 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 17 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2743. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2007.06.01. N 336 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2007.06.01. N  336   бұйрығымен.
"Денсаулық сақтау саласында аттестаттауды өткізу ережесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 21 қаңтардағы N 60  қаулысын  іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған денсаулық сақтау саласында аттестатталушыларды тестілеудің тәртібі туралы Нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Денсаулық сақтау вице-министрі А.Т.Айдархановқа жүктелсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
"Денсаулық сақтау саласындағы
аттестатталушыларды
тестілеудің тәртібі туралы
Нұсқаулықты бекіту туралы"
2004 жылғы 12 наурыздағы
N 246 бұйрығымен
бекітілген
Денсаулық сақтау саласындағы аттестатталушыларды
тестілеудің тәртібі туралы Нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Тестілеуді өткізудің мақсаты - медицина және фармацевтика кадрларының кәсіптік құзырлығы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарын білу деңгейін объективті бағалау.
2. Тестілеуді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің және денсаулық сақтауды мемлекеттік жергілікті басқару органдарының аттестаттау комиссиялары (бұдан әрі - аттестаттау комиссиялары) өткізеді.
3. Денсаулық сақтау саласындағы аттестатталушылардың білім деңгейін бағалауға арналған тест тапсырмаларын жинақтау мен тестілеу үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді ұсыну Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің құзырына жатады.
4. Тестілеу компьютерді немесе сұрақ кітапшаларын пайдалану арқылы өткізілуі мүмкін.
5. Тестілеудің дұрыстығы жағдайдың, уақыттың, нәтижелерді санаудың, нұсқаулықтың, тестілеу мазмұнының стандартқа сай келуі арқылы қамтамасыз етіледі.
6. Тестілеу:
1) тестілеуге дайындау;
2) тестіленушілердің тестіден өтуі;
3) нәтижелерді санау сияқты үш кезеңнен тұрады.
2. Тестілеуге дайындалу
7. Егерде бір мезгілде бірнеше адам тестілеуден өтетін болса, онда тест өтетін бөлме тестіленушілердің жайғасуына ыңғайлы болуы керек. Тест кезінде оған қатысушыларға өтіп жатқан жерді тастап шығуға, сөйлеуге рұқсат етілмейді.

Об утверждении Инструкции о проведении тестирования аттестуемых лиц в области здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 марта 2004 года N 246. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 2743. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 июня 2007 года N 336
Сноска. Приказ Министра здравоохранения РК от 12 марта 2004 г. N 246 утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 1 июня 2007 г. N  336  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В целях реализации  постановления  Правительства Республики Казахстан от 21 января 2004 года N 60 "Об утверждении Правил проведения аттестации в области здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о проведении тестирования аттестуемых лиц в области здравоохранения.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Айдарханова А.Т.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждена
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 12 марта 2004 года N 246
"Об утверждении Инструкции о
проведении тестирования
аттестуемых лиц в области
здравоохранения"
Инструкция
о проведении тестирования аттестуемых лиц
в области здравоохранения
1. Общие положения
1. Цель проведения тестирования - объективная оценка уровня профессиональной компетенции медицинских и фармацевтических кадров, а также знаний действующего законодательства Республики Казахстан.
2. Тестирование проводится аттестационными комиссиями Министерства здравоохранения Республики Казахстан и местных органов государственного управления здравоохранением (далее - аттестационные комиссии).
3. Предоставление программного обеспечения для тестирования и формирование тестовых заданий для оценки уровня знаний аттестуемых в области здравоохранения находится в компетенции Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
4. Тестирование может проводиться с применением компьютеров или с использованием книжек-вопросников.
5. Объективность тестирования обеспечивается стандартностью условий, времени, подсчета результатов, инструкции, содержания тестирования.
6. Тестирование состоит из 3 этапов:
1) подготовка к тестированию;
2) прохождение тестов тестируемыми;
3) подсчет результатов.
2. Подготовка к тестированию
7. Помещение для проведения тестирования должно соответствовать условию удобного расположения тестируемых в случае, если тестируется несколько человек одновременно. Во время тестирования участники не могут разговаривать и покидать помещение, в котором проводится тестирование.

8. Барлық тестілеу материалдары алдын ала дайындалуы және аттестаттаушы комиссия оны тексеруі тиіс.
3. Тестіленушілердің тесттен өтуі
9. Тест тапсырмаларын орындауға 90 минут беріледі. Тест бағдарламасы 100 сұрақтан тұрады.
10. Тесті орындауға берілген уақыт біткен соң, бағдарлама автоматты түрде жабылады, ал сұрақ кітапшаларын пайдаланған жағдайда жауаптар парағын толтыруға тиым салынады.
4. Нәтижелерді санау
11. Компьютерлік тестілеудің дұрыс жауаптарын санау орнатылған компьютерлік бағдарламаның көмегімен автоматты түрде жүргізіледі. Нәтижелері принтерде басып шығарылып, тестіден өтушілерге танысу үшін беріледі.Тестілеудің нәтижелерін санауды сұрақ кітапшаларды, дұрыс жауаптардың кодтарын пайдалана отырып 3 сағат ішінде аттестаттаушы комиссия өткізеді. Таныстырылғаннан кейін тестен өтушілер нәтижесі жазылған параққа қол қояды.
12. Денсаулық сақтауды жергілікті басқару органдары мен мемлекеттік денсаулық сақтау басшылардың дұрыс жауаптары 70 пайыздан, ал денсаулық сақтау саласында аттестаттауға жататын адамдардың санатына жататындардікі 50 пайыздан төмен болса өтпеді деп есептеледі. Тестілеуден өте алмағандар аттестатталмаған деп саналады.
13. Тестілеу өткен соң тест нәтижелері аттестаттау комиссиясында 3 жыл бойы сақталады. Тестілеу парағының бір данасы аттестатталушының жеке ісінде, ал екінші данасы Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінде немесе денсаулық сақтаудың жергілікті мемлекеттік басқару органдарында сақталады.
14. Тестілеу кезінде туындаған даулы мәселелерді Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі мен денсаулық сақтаудың жергілікті мемлекеттік басқару органдары құрған шағым комиссиялары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен қаралады.

8. Все материалы тестирования должны быть подготовлены и проверены заранее аттестационной комиссией.
3. Прохождение тестов тестируемыми
9. Общее время, отпущенное на выполнение тестовых заданий - 90 минут. Тестовая программа составляет 100 вопросов.
10. По истечении времени, отведенного на выполнение теста, программа автоматически закрывается, а при использовании книжек-вопросников завершается заполнение листов ответов.
4. Подсчет результатов
11. Подсчет правильных ответов компьютерного тестирования проводится автоматически, при помощи заложенной компьютерной программы. Результаты распечатываются на принтере и предоставляются тестируемым для ознакомления. Подсчет результатов тестирования при использовании книжек-вопросников проводится аттестационными комиссиями с использованием кодов правильных ответов в течение 3 часов. После ознакомления тестируемые расписываются на листе с результатами.
12. Отрицательным считается результат тестирования при менее 70% правильных ответов для руководителей местных органов государственного управления здравоохранением и государственных организаций здравоохранения, а для остальной категории лиц, подлежащих аттестации в области здравоохранения - менее 50%. Тестируемый, имеющий отрицательный результат тестирования, считается неаттестованным.
13. После проведения тестирования результаты теста хранятся в течение 3 лет. Один экземпляр листа тестирования хранится в личном деле аттестуемого, а второй экземпляр - в Министерстве здравоохранения Республики Казахстан или местных органах государственного управления здравоохранением.
14. Споры, возникающие при проведении тестирования, рассматриваются апелляционными комиссиями, создаваемыми Министерством здравоохранения Республики Казахстан и местными органами государственного управления здравоохранением, а также в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.