Этил спиртін өндіруді жүзеге асырушы ұйымдарда этил спиртін бақылау есебі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық Комитеті Төрағасының 2004 жылғы 27 ақпандағы N 88 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 23 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2758. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 25 қыркүйектегі № 439 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.25 № 439 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Этил спиртi және алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуiн және айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шiлдедегi Заңының 7-бабының 5-тармағына сәйкес бұйырамын:
1. Этил спиртiн өндiрудi жүзеге айырушы ұйымдарда этил спиртiн бақылау есебi жөнiндегi нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң Акциздердi әкiмшiлiктендiру басқармасы (Ким Р.Ю.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге жiберсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң Акциздердi әкiмшiлiктендiру басқармасына (Ким Р.Ю.) жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеу күнiнен бастап күшiне енедi.
Төраға
"Этил спиртiн өндiрудi жүзеге асырушы
ұйымдарда этил спиртiн бақылау есебi
жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi
Төрағасының
2004 жылғы 27 ақпандағы
N 88 бұйрығымен
бекiтiлген
Этил спиртiн өндiрудi жүзеге асырушы ұйымдарда
этил спиртiн бақылау есебi жөнiндегi нұсқаулық 1 бөлiм. Этил спиртiн бақылау есебiне арналған
спирттi өлшеу аппараттарына қойылатын
негiзгi талаптар 1. Жалпы ережелер
1. Осы Этил спиртiн өндiрудi жүзеге асырушы ұйымдарда этил спиртiн бақылау есебi жөнiндегi нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) этил спиртiн (бұдан әрi - спирт) тиiмдi есепке алу мақсатында "Этил спиртi және алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуiн және айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 5-тармағына сәйкес әзiрлендi.
2. Негiзгi талаптар
2. Спирт пен спирттiң негiзгi фракциясын өндiру мiндеттi түрде спирттi өлшеу аппараттарымен жарақтандырылады, ол мынадай деректердi спирттi өлшеу аппараттарының есептегiштерiне үздiксiз өлшеудi және берудi жүргiзедi:
өндiрiлетiн спирттiң көлемi және сусыз немесе олардың мәндерiн индикаттауға алған ақпаратты шығаруға (электрондық аппараттар үшiн) спиртометрикалық тетiк арқылы көлемдiк көрсеткiшiн қайта құру жолымен алған сусыз спирттiң саны туралы;
спиртометрикалық тетiктi қолданбай спирттiң негiзгi фракциясының көлемi туралы.

Об утверждении Инструкции по контрольному учету этилового спирта в организациях, осуществляющих производство этилового спирта
Приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2004 года № 88. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 марта 2004 года № 2758. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 25 сентября 2012 года № 439
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов РК от 25.09.2012 № 439.
В соответствии с пунктом 5 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по контрольному учету этилового спирта в организациях, осуществляющих производство этилового спирта.
2. Управлению администрирования акцизов Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (Ким Р.Ю.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Управления администрирования акцизов Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан Ким Р.Ю.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждена
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2004 года N 88
"Об утверждении Инструкции по
контрольному учету этилового
спирта в организациях,
осуществляющих производство
этилового спирта"
Инструкция по контрольному учету этилового спирта
в организациях, осуществляющих производство этилового спирта Раздел 1. Основные требования к спиртоизмеряющим аппаратам
для контрольного учета этилового спирта 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по контрольному учету этилового спирта в организациях, осуществляющих производство этилового спирта (далее - Инструкция) разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" с целью эффективного учета этилового спирта (далее - спирт).
2. Основные требования
2. Производство спирта и головной фракции спирта в обязательном порядке оснащается спиртоизмеряющими аппаратами, которые производят непрерывное измерение и выдачу на счетчики спиртоизмеряющих аппаратов следующие данные:
об объеме вырабатываемого спирта и количестве безводного спирта, полученного путем преобразования объемного показателя через спиртометрический механизм в безводный или вывода на индикацию полученной информации их значений (для электронных аппаратов);
об объеме головной фракции спирта без применения спиртометрического механизма.

3. Спирт пен спирттiң негiзгi фракциясын есепке алуға арналған спирттi өлшеу аппараттары қызмет көрсету мен бақылауды жүргiзу мүмкiн болатын, оның iшiнде жымқыру мүмкiншiлiгiн болдырмау мақсатында орналастырылады.
4. Спирттi өлшеу аппараты боза айыратын (боза айдайтын) қондырғы тұрған немесе аппаратқа барлық жақтан еркiн және ыңғайлы бара алу қамтамасыз етiлетiндей және көлемдi және сусыз есептегiштердiң көрсеткiштерi анық көрiнетiндей қарау шамының спирт желiсiнде, онымен аралас үй-жайда орнатылады.
Спирттi өлшеу аппараты спирттi бiр сағат, ауысым, тәулiк және одан жоғарыға боза айыру және боза айдау барысына бақылау жасау үшiн қызмет көрсетуi тиiс. Аппараттардың дұрыс жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету үшiн спирт өндiрiстерiнде спирттiң температурасын тұрақтандыратын жүйе орнатылуы тиiс. Сусыз спирт мөлшерiн есепке алудағы салыстырмалы кiнәраттық өлшегiш және спирттi өлшеу аппараты бойынша + 0,5 % аспауы тиiс.
5. Спирттi өлшеу аппараты мынадай талаптарға жауап беруi тиiс:
- спирттiк, сулы спирттiк ерiтiндi және құрамында қанты қоймалжың ортада тұрақты жұмыс iстеу;
- жұмыстың температуралық режимi 0-ден 40 С-қа дейiн;
- тексеру аралық уақыт қашықтығы спирт кемiнде алты ай;
аппараттың спирттi сұйыққа тiкелей тиіп тұратын бөлiгi тамақ өнеркәсiбiнде қолдануға рұқсат етiлген материалдардан жасалуға тиістi;
- өспелi көрсеткiшпен есептi жүргiзуге арналған зерделi (eгеp аспап электрондық болса) сыйымдылықпен;
- жұмыстағы үзiлiстер жағдайында көрсеткiштердi сақтау, уақытты тiркей отырып есептегiштi оқшаулау және тоқтаған сәттен бастап көрсеткiштердi жаңарту;
- рұқсатсыз араласушылыққа жол бермеу (код, кiлт, пломба, голографиялық жапсырма т.б.);
- кiдiрiстерден және сыртқы әсерлерден қорғаулы болу электрмен жабдықтауда (егер аспап электронды болса) апат жағдайындағы кiдiрiс кезiнде кемiнде 3 тәулiк жұмысты автономиялы түрде жалғастыру;
- аспаптың жарылыстан және өрттен қауіпсiз болуы.
6. Спирттi өлшеу аппараттың техникалық паспорты, мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде нұсқаулығы, гигиеналық сертификаты, өлшеу құралдарын мақұлдау туралы сертификат пен жұмыстарының кестесi болуы тиiс.
7. Этил спиртi мен спирттің негiзгi фракциясын бақылау есебiне арналған спирттi өлшеу аппараты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң Салық комитетi өкiлiнiң қатысуымен қолданысқа енгізiледi, ол туралы қолданысқа енгiзу жөнiнде еркiн нысанда актi жасалады.
8. Айыру колоннасынан спирттi өлшеу аппаратына дейiн киiстiрме жалғамаларды, қондырғының тораптары мен тетiктерiне қатысты жерлердiң бәрiн, ақпаратты ажырату, тiркеу және жiберу "жолдары мен бақылау аспаптарының көрсеткiштерiне әсер ететiн басқа да құрылғыларды, сондай-ақ спиртті өлшеу аппаратын мiндеттi түрде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң өкiлi пломбалауы тиiс, ол туралы пломбалау жөнiнде актi жасалады.
2 бөлiм. Спирттi өндiрудi жүзеге асырушы ұйымдарда
спиртті бақылау есебi 3. Спирттi, оны өндiру кезiнде бақылау есебiнiң
мақсаты мен қажеттiлiгi

3. Спиртоизмеряющие аппараты для учета спирта и головной фракции спирта располагаются таким образом, при котором возможно обслуживание и проведение контроля, в том числе в целях исключения возможности хищения.
4. Спиртоизмеряющий аппарат устанавливается в помещении, где находится брагоректификационная (брагоперегонная) установка, или в смежном с ним, на спиртопроводе после смотрового фонаря так, чтобы был обеспечен свободный удобный подход к аппарату со всех сторон и чтобы четко были видны показания счетчиков объемного и безводного спирта.
Спиртоизмеряющий аппарат должен служить для контроля за ходом брагоректификации и перегонки спирта за час, смену, сутки и более. Для обеспечения правильной работы спиртоизмеряющих аппаратов на спиртовых производствах обязательно монтируется система стабилизации температуры спирта на выходе из холодильника. Относительная погрешность в учете количества безводного спирта по мернику и спиртоизмеряющему аппарату не должно превышать +/- 0,5%.
5. Спиртоизмеряющий аппарат должен отвечать следующим требованиям:
устойчивостью работы в спиртовых, водно-спиртовых растворах и вязких средах с содержанием сахара;
температурный режим работы от 0 до +40С;
межповерочный интервал не менее 6 месяцев;
части аппарата, непосредственно соприкасающиеся со спиртосодержащей жидкостью, должны быть выполнены из материалов, разрешенных к применению в пищевой промышленности;
емкостью памяти для ведения учета с нарастающим итогом (если прибор электронный);
сохранение показаний в случае сбоев в работе, блокировкой счетчика с регистрацией времени и возобновлением показаний с момента остановки (если прибор электронный);
недоступность для несанкционированного вмешательства (код, ключ, пломба, голографическая наклейка и прочие способы);
защитой от сбоев и внешних воздействий;
продолжительность автономной работы в случае аварийных сбоев в электроснабжении (если прибор электронный) не менее 3 (трех) суток;
взрыво- и пожаробезопасности.
6. Спиртоизмеряющий аппарат должен иметь технический паспорт, инструкцию на государственном и русском языках, гигиенический сертификат, сертификат об утверждении средств измерений и схему работы.
7. Спиртоизмеряющий аппарат для контрольного учета этилового спирта и головной фракции спирта вводится в эксплуатацию в присутствии представителя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан, о чем составляется акт ввода в эксплуатацию произвольной формы.
8. Фланцевые соединения отбора спирта от ректификационной колонны до спиртоизмеряющих аппаратов, все места возможного доступа к узлам и элементам настройки, блокировки, регистрации и сброса информации и другим устройствам, влияющим на показания приборов контроля (если прибор электронный), а также спиртоизмеряющие аппараты в обязательном порядке пломбируются представителем Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан, о чем составляется акт опломбирования.
Раздел 2. Контрольный учет спирта в организациях,
осуществляющих производство спирта 3. Цель и назначение контрольного учета спирта
при его производстве

9. Бақылау есебiнiң мақсаты боза айыру және спирттi айдау барысына бақылау жасау, сулы спирт ерiтiндiсi мен сусыз спиртке қайта есептеумен оның құрамындағы өндiрiлетiн спирт көлемiн үздiксiз өлшеу және бақылау есебi болып табылады.
10. Спирттi, оны өндiру кезiнде бақылау есебi спиртті өндiрудi жүзеге асырушы ұйымдарда (бұдан әрi - спирттi өндiрушi - ұйымдар) спирттi өлшеу аппараттары мен деректердi берудiң телекоммуникациялық құралдармен (бұдан әрi - деректердi беру құралдары) жарақтандыру және қолдану жолымен iске асырылады.
11. Спирттi өндiрушi - ұйымдар спирт пен спирттiң негiзгi фракциясын өндiру өндiрiстi дұрыс, ретке келтiрiлген (өлшеу құралдарының ақаулықтарын техникалық талаптарға сәйкес келетiн мәндерге дейiн жеткiзу жөнiндегі операциялардың жиынтығы), пломбыланбаған аппараттармен жарақтандырусыз және спиртті есепке алу жөнiнде құжаттамасыз өндiруге тыйым салынады.
4. Өндiрiлетiн спирттi өлшеу мен есепке алу
12. Өндiрiлетiн спирттiң мөлшерiн өлшеу мен есепке алу спирттi құю бөлiмшесiнен спирттi спирттi сақтау қоймасына бергенде I-класты өлшегiштермен өлшеудiң нәтижелерi бойынша жүргiзiледi.
13. Сусыз спирттi өлшегiшпен өлшеудiң нәтижесi бухгалтерлiк есеп үшiн бiрден-бiр өлшем болып табылады.
14. Сусыз спирттiң мөлшерiн өлшегiш (Vm) және аппарат (Va) бойынша өлшеудiң нәтижелерiн салыстырумен осы шамалардың декалитрлердегi және проценттегi (кiнәраттық) арасындағы сандық айырмашылық айқындалады.
15. Кiнәраттық есебi мына формулалар бойынша жүргізiледi:
Vm-Va
абс. С = VM - Va және Жүздiк =  ______  x 100,
Vm
мұндағы абс. С - абсолюттiк кiнәраттық, декалитр (бұдан әрi - дал);
Жүздiк - салыстырмалы кінәраттық, %.
салыстырмалы кiнәраттық +/- 0,5 % аспауы тиiс.
Мысалы, аппараттың есептегiшiмен Va = 1238,4 сусыз спирт, өлшегiшпен Vm = 1240,1 дал ескерiлген. Онда аппараттың кiнәраттығы мынадай болады:
абс. С = 1240,1 - 1238,4 = 1,7 дал,
1240,1-
Жүздiк = --------- = 0,14%.
1238,4
16. Сусыз спирттi есептеу кезiндегі абсолюттi және салыстырмалы кiнәраттық спиртті өндiрiстен спирттi сақтау орнына беру кезiнде әр ретте айқындалады және спирт пен спирт өнiмдерiн өндiру туралы актiнiң 3 бөлiмiнде және оларды спирттi сақтау орнына П-18 нысанда беруде тiркелiнедi (1-қосымша) және спирттi өндiрушi - ұйымның тиiстi бөлiмшесi бақылау жасайды.
5. Аппараттардың үлгiлерi
17. Сулы спирттi ерiтiндi мен ондағы сусыз спирттiң мөлшерiн бақылау есебi үшiн осы Нұсқаулықтың 1 бөлiмiмен белгiленген талаптарға сәйкес келетiн аппараттар қолданылады.
18. Боза айыратын қондырғылардың қуатына қарай бiр немесе бiрнеше аппарат пайдаланылады (2-қосымша).

9. Целью контрольного учета является контроль за ходом брагоректификации и перегонки спирта, непрерывное измерение и контрольный учет вырабатываемого объема водноспиртового раствора и содержащегося в нем спирта в пересчете на безводный спирт.
10. Контрольный учет спирта при его производстве реализуется путем оснащения и использования в организациях, осуществляющих производство спирта (далее - организации-производители спирта) спиртоизмеряющих аппаратов (далее - аппараты) и телекоммуникационных средств передачи данных (далее - средства передачи).
11. Запрещается производство спирта, головной фракции спирта организациями-производителями спирта, без оснащения производства исправными, отъюстированными (совокупность операций по доведению погрешностей средств измерений до значений, соответствующих техническим требованиям), опломбированными аппаратами и без ведения документации по учету спирта.
4. Измерение и учет вырабатываемого спирта
12. Измерение и учет количества вырабатываемого спирта производится по результатам измерения мерниками I класса при передаче спирта из сливного отделения в спиртохранилище.
13. Данными для бухгалтерского учета являются результаты измерения мерником количества безводного спирта.
14. Сопоставлением результатов измерения количества безводного спирта по мернику (Vм) и аппарату (Va) определяется количественное расхождение между этими величинами в декалитрах и процентах (погрешность).
15. Расчет погрешности производится по формулам:
Vм-Va
Сабс. = Vм - Va и   Сотн.= --------- х100,
Vм
где Сабс. - абсолютная погрешность, декалитр (далее - дал);
Сотн. - относительная погрешность, %.
Относительная погрешность не должна превышать +/- 0,5 %.
Например, счетчиком аппарата учтено безводного спирта:
Vа = 1238,4 дал, мерником - Vм = 1240,1 дал.
Погрешность аппарата будет:
Сабс. = 1240,1-1238,4 = 1,7 дал,
1240,1-1238,4
Сотн. = --------------- = 0,14%.
1240,1
16. Абсолютная и относительная погрешности при измерении безводного спирта определяются каждый раз при передаче спирта из производства в спиртохранилище и фиксируются в разделе 3 акта о выработке спирта и спиртопродуктов и передаче их в спиртохранилище по форме П-18 (приложение 1) и контролируются соответствующим подразделением организации-производителя спирта.
5. Типы аппаратов
17. Для контрольного учета объема водноспиртового раствора и содержащегося в нем безводного спирта могут применяться аппараты, соответствующие требованиям, установленным разделом 1 настоящей Инструкции.
18. В зависимости от мощности брагоректификационных установок используют один или несколько аппаратов (приложение 2).

19. Спирттiң негiзгi фракцияның мөлшерiн есептеу үшiн спирттi метрикалық тетiгi жоқ аппараттар қолданылады.
Бұл жағдайда есеп тек қана спирттi өлшегiшпен жүргізiледi.
20. Сивушты майды және стандартсыз спирттi (қойыртпақтарды) аппараттан өткiзуге жол берiлмейдi.
6. Аппаратты пайдалану
21. Спирт және спирттiң негізгi фракциясын спирттi және спирт өнiмдерiн қабылдайтын бөлiмшесiнде (ары қарай - құю бөлiмшесi) тоңазытқыш, ротаметр, көретiн шам және аппарат арқылы құйылады. Бұл ретте көретiн шам жарық жақсы түсетiн аппараттан бiр метрден аспайтын жерге орналасады.
22. Аппараттардың дұрыс жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету үшiн ұйымдарда спирттiң температурасын тұрақтандыратын жүйе орнатылуы тиiс.
23. Спирттiң температурасын тұрақтандыруға спирттi тоңазытқыш арқылы боза айыру (боза айдау) қондырғысының жұмысы үшiн қажет болатын бүкiл салқындатқыш суды қысым багiне беру есебiнен қол жеткiзiледi.
Бұл ретте салқындатқыш судың спирт тоңазытқышына тиек арматураның құбыр құбырына қондырусыз тiкелей сорғыштан келiп түсуiн қамтамасыз ету керек. Тоңазытқыштан су еркiн шыға алатындай (қысым багiне, бассейнге және т.б.) болуы керек. Суды тоңазытқыштан конденсаторға, дефлегматор мен коллекторға жiберуге жол берiлмейдi.
24. Спирттiң температурасын автоматты реттеу жүйесiн қолдану кезiнде бергiш спирт құбырында тұйық гильзаға тоңазытқыштан шығатын ауызға орнатылады.
25. Аппаратқа келiп түсетiн спирттiң температурасын реттеу жүйесiне қарамастан жылдың осы уақыты үшiн барынша мүмкiн төмен тұрақты температурасы болуы тиiс.
26. Iрiктеп алу орнынан колоннадағы тоңазытқышқа, ротаметрге, шамға спирт құбырларын төсеу, аппаратқа және аппараттан құю бөлiмшесiне дейiн қоюды фланецтiк қосылыстар мен қысым арматурасынсыз жүзеге асыру керек.
Аппараттық бөлiмшедегi спиртке мүмкiн қол жеткiзiлетiн барлық орындар (фланецтiк қосылыстар, реттеушi және тiрек арматурасы, аспаптар, арматурасын және құбырларының фланецтiк қосылыстарын қоса есептегенде) металл қаптармен берiк қорғалынуы және пломбылануы тиiс.
27. Пломбылау және пломбаны бұзуды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң қызметкерi жүзеге асырады. Пломбылау әр ашылған сайын және көрсетiлген орындарда қандай да бiр жұмыстар жүргiзiлгеннен кейiн жасалады.
Пломбы қою жерлерi туралы үш данадан тұратын тізім жасалады, оның бiреуi аппарат бөлiмшесiндегi iлiнедi, екiншiсi спирт өндiрушi - ұйымның бухгалтериясында, ал үшiншiсi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнде сақталады.

19. Для учета количества головной фракции спирта применяются аппараты без спиртометрического механизма.
В данном случае учет производится только по счетчику спирта.
20. Пропуск сивушных масел и нестандартного спирта (стяжки) через аппараты не допускается.
6. Эксплуатация аппарата
21. Спирт и головную фракцию спирта отводят в отделение приемки спирта и спиртопродуктов (далее - сливное отделение) через холодильник, ротаметр, смотровой фонарь и аппарат. При этом смотровой фонарь размещается в освещенном месте, на расстоянии не менее одного метра от аппарата.
22. Для обеспечения работы аппаратов в организациях-производителях спирта монтируется система стабилизации температуры спирта.
23. Стабилизация температуры спирта достигается за счет подачи через холодильник спирта в напорный бак всей охлаждающей воды, потребной для работы брагоректификационной (брагоперегонной) установки. При этом обеспечивается поступление охлаждающей воды в холодильник спирта непосредственно от насоса, не устанавливая на трубопроводе запорной арматуры. Из холодильника вода должна иметь свободный выход (в напорный бак, бассейн и иные емкости). Не допускается направление воды из холодильника в конденсатор, дефлегматор и коллектор.
24. При применении системы автоматического регулирования температуры спирта датчик устанавливается в глухую гильзу в спиртопроводе на выходе из холодильника.
25. Спирт, поступающий в аппарат, должен иметь максимально возможную низкую стабильную температуру для данного времени года, независимо от системы регулирования температуры спирта.
26. Прокладку спиртопроводов от места отбора спирта в колонне к холодильнику, к ротаметру, к фонарю, к аппарату и от аппарата до сливного отделения осуществляется без фланцевых соединений и запорной арматуры.
Все, без исключения места, возможного доступа к спирту (фланцевые соединения спиртопроводов, краны для отбора проб, регулирующая и запорная арматура, фланцевые соединения и арматура приборов на колонне) надежно защищаются металлическими чехлами и пломбируются в установленном настоящей Инструкцией порядке.
27. Пломбирование и снятие пломб осуществляется сотрудниками Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан. Пломбы накладываются после каждого вскрытия и проведения каких-либо работ указанных мест.
Опись мест наложения пломб составляется в трех экземплярах, один из которого вывешивается в аппаратном отделении, второй хранится в бухгалтерии организации-производителя спирта, а третий в Налоговом комитете Министерства финансов Республики Казахстан.

28. Пломбылағыш тiстеуiктер мен пломбалар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнде сақталып және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетi басшысының (оның мiндетiн атқаратын тұлғаның) маманды спирт өндiрушi - ұйымға iссапарға жiберу туралы бұйрығының негiзiнде берiледi. Тiстеуiктердiң бедерiн, бiр жолғы пломбалардың нөмiрлерiн, серияларын және түсiн, тiстеуiктер мен бiр жолғы пломбаларды алу мен қайтару күнiн көрсетумен тiстеуiктер немесе пломбаларды алу мен қайтару туралы қолхат берудi көздейтiн еркiн нысанда журналға жазба жасалады.
29. Спирттiң мөлшерiн есептеудi бақылау жөнiндегi жұмысты жүргiзу үшiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетi аппараттарға қызмет көрсету және спирттiң мөлшерiн есептеу бойынша "Өндiрiлетiн спирттi автоматты есептеу" атты мақсатты бағдарлама негiзiнде арнаулы оқу курсынан өткен және куәлiк алған, жоғары бiлiмi бар қызметкерлердiң арасынан мамандарды тағайындайды.
30. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң негiзгi мақсаты өндiрiлетiн спирттiң есептелуiнiң дұрыс жүргiзiлуiне, спирт және спирт өнiмдерiн өлшеу және беру құралдарының техникалық жай-күйiне (мөлшерiне, шоғырлануына және температурасына), осы өлшеу құралдарына тексеру жүргiзiлуiне және пломбының қойылуына жүйелi түрде бақылау жасау болып табылады.
31. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң қызметкерлерi өз жұмысында осы Нұсқаулықты және спирт өндiрiсi мен айналымын реттейтiн және өзге де құқықтық-техникалық құжаттарды, сондай-ақ осы жабдықтарды орнату мен беру құралдарының аппаратты-технологиялық кестесiн басшылыққа алады, өлшегiш құралдардың техникалық жағдайларын тексеруді жүзеге асырады, спирттің бастапқы есепке алу жағдайларын тексередi, спирт шаруашылығына ревизия жүргiзедi, бұзушылықты айқындағанда оларды жоюдың шараларын қабылдайды, аппарат бұзылған жағдайда боза айыру қондырғыларды жауып тастайды.
32. Өндiрiлетiн спирттi есептеуге және аппараттардың және беру құралдарының дұрыс пайдаланылуын байқауға байланысты жұмыстарды орындау үшiн спирттi өндiрушi - ұйым басшысының бұйрығымен лабораторияның меңгерушiсi бас (аға) бухгалтер немесе оның орынбасары, бас инженердiң (техникалық жетекшiнiң) төрағалығымен спирттi есептеу жөнiндегi тұрақты түрде жұмыс iстейтiн комиссия тағайындалады.
Аталған Комиссия өндiрiстi тоқтатқанға немесе кезекті жоспарлы ретке келтiргенге дейiн 15 күн бұрын, сондай-ақ спирттi өндiрушi-ұйымды қосу алдында спирттi өндiрушi-ұйымға есептiк Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң қызметкерiн жiберу туралы хабардар етедi, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiне көрсеткiштердің шектiден жоғары әрбiр фактiсi, аппараттың және ақаулары туралы дереу хабарлайды және салынған пломбалардың қорғалуын қамтамасыз етедi, пломбыны жұлу және (немесе) бүлдiру аппараттарды пайдалану тәртiбiн бұзу болып табылады.

28. Пломбировочные клещи и пломбы хранятся в Налоговом комитете Министерства финансов Республики Казахстан и выдаются на основании приказа руководителя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (лицом, исполняющим его обязанности) о командировании сотрудника в организацию-производителя спирта. В журнале произвольной формы делается запись, предусматривающая расписку о получении и возврате клещей или пломб, с указанием оттисков клещей, номеров, серий и цвета одноразовых пломб, даты получения и возврата клещей или одноразовых пломб, даты и номера приказа.
29. Для проведения работ по контрольному учету количества спирта Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан назначаются специалисты по обслуживанию аппаратов и учету количества спирта из числа сотрудников, имеющих высшее образование, прошедших специальный курс обучения по целевой программе "Автоматический учет вырабатываемого спирта" и получивших удостоверение.
30. Основной задачей Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан является осуществление систематического контроля за правильным ведением учета вырабатываемого спирта, за техническим состоянием средств передачи и измерений (количества, концентрации и температуры) спирта и спиртопродуктов, проведением ревизий средств измерений, анализом правильности действия аппаратов за проверяемый (отчетный) период и наложение пломб.
31. Сотрудники Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан в своей работе руководствуются настоящей Инструкцией и нормативно-техническими документами, регулирующими производство и оборот спирта, а также аппаратурно-технологической схемой установки оборудования и средств передачи, осуществляют проверку технического состояния средств измерений, проверяют состояние первичного учета спирта, проводят ревизию спиртового хозяйства, при выявлении нарушений принимают меры к их устранению, опечатывают брагоректификационные установки в случае неисправности аппарата.
32. Для выполнения работ, связанных с учетом вырабатываемого спирта и наблюдением за правильной эксплуатацией аппаратов, приказом руководителя организации-производителя спирта назначается постоянно действующая Комиссия по учету спирта под председательством главного инженера (технорука), в составе заведующего лабораторией, главного (старшего) бухгалтера или его заместителя и других работников организации-производителя спирта.
Указанная Комиссия за 15 дней до остановки производства или очередной плановой юстировки, а также перед пуском организации-производителя спирта, извещает Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан о направлении в организацию-производителя спирта своего сотрудника, немедленно сообщает в Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан о каждом факте сверхпредельного расхождения учетных показателей, неисправностей аппарата и обеспечивает сохранность наложенных пломб. Срыв или повреждение пломб является нарушением порядка эксплуатации аппаратов.

7. Аппараттарды жөндеудiң түрлерi
33. Беру құралдары мен аппараттарды апару, орнату және жөндеу (ағымдағы және күрделi жөндеу) мен қосалқы бөлшектердi сатып алуды ұйымдар өздерiнiң есебiнен жүргiзедi.
34. Аппараттарды ағымдағы жөндеудi спирттi өндiрушi ұйымдар жүргiзедi. Барлық бөлшектерi мен тораптары дұрыс күйдегi аппараттар ағымдағы жөндеуге жатады. Бұл жағдайда есептегiштердi бөлшектеу және тазалау, барлық тораптарын реттеу, ал электрондық аппараттарда -  жүйелер блогы мен телефон модемiнiң арасындағы кабелдiк байланыс желiлерiнiң контактiлерін тазалау жүргiзiледi. Тозған бөлшектер қосалқы бөлшектермен ауыстырылады.
35. Аппараттарға ағымдағы жөндеу тазалау, ретке келтiру және метрологиялық тексеру мынадай мерзiмдерде жасалады:
1) спиртті өндiрушi ұйымдарда орнатылған аппараттар алты айда бiр рет ашылады;
2) сусыз спирттiң мөлшерiн есептеуде +/-0,5% ауытқушылық болған кезде аппараттар мерзiмiнен бұрын ашылады;
3) спирттiң негiзгi Фракциясының мөлшерiн өлшеу үшiн орнатылған аппараттар 6 айда бiр рет немесе снарядтың есептеу бөлшектерi ақауланған кезде мерзiмiнен бұрын ашылады.
36. Бөлшектерiнiң бiр бөлiгi немесе тораптары iстен шыққан аппараттарды күрделi жөндеу аппаратты дайындаған ұйымда немесе аппараттарды жөндеуге мамандандырылған ұйымдарда (бұдан әрi - мамандандырылған ұйымдар) жүргiзiледi.
37. Аппаратқа күрделi жөндеу жүргiзу үшiн негізгi ақауларға мыналар:
жетекшi доңғалақтың және оның подшипниктерi бiлiктерiнiң тозуы;
көрсеткiш сiлтегiштiң түпкi тiстерiнiң тозуы;
спиртометрикалық тетiктiң жұмыс iстейтiн бөлшектерiнiң тозуы;
қалтқы мен өлшегiш барабанның майысуы.
Электрондық аппараттар үшiн айырбастауға:
шығыстарды өлшеуiш;
ақпаратты өңдеу блогы;
қайта қалыптастыру блогы жатады.
38. Қалтқылар мен ретке келтiру гiрлерi жөндеуге жiберiлмейдi. Қалтқы жарамсыз ретiнде iстен шығарылады, ал одан алынған спирт еркiн нысандағы акт бойынша қайта өңдеу үшiн спирт өндiрiсiнiң бастығына өткiзiледi.
39. Өндiрiстiк маусым кезiнде (спирт өндiрушi ұйымдарды iске қосудан күрделi жөндеуге тоқтағанға дейiн) бiр аппаратты екiншi аппаратпен ауыстырғанда, алынған аппараттың есептегiшiндегi соңғы өлшем жаңадан қосылған аппаратқа (электрондықтан басқа) ауыстырылады.
8. Спирт өндірушi ұйымдарды аппараттармен
жарақтандыру
40. Аппарат арнаулы тұғырға орнатылады, ол аппараттың орнықты жағдайын қамтамасыз ете және оның тербелiсiн болдырмайтындай ете отырып арнаулы металл қаңқаға бекiтiледi.
41. Тұғырдың еденнен жоғарғы алаңшаға дейiнгi биiктiгi аппараттың қалыпты қызмет көрсетуiн қамтамасыз етедi. Тұғырға таба орнатылады (электрондықтан басқа). Аппаратты орнату кезiнде табаның барлық жағынан кемiнде 50 миллиметр кеңiстiк қалуы тиiс. Табанын түбiнде бекiту болттарына және құйғышты орнатуға немесе аппараттың сифонды және бөлу түтiкшесi арқылы келiп түсетiн спирттi бөлуге арналған дәнекерленген түтiкшесi бар қорап үшiн тесiк көзделедi.

7. Виды ремонта аппаратов
33. Доставка, установка, ремонт (текущий и капитальный) аппаратов и средств передачи, приобретение запасных частей к ним производится организациями-производителями спирта за свой счет.
34. Текущий ремонт аппаратов производят организации-производители спирта. Текущему ремонту подлежат аппараты, в которых все детали и узлы находятся в исправном состоянии. В этом случае производится разборка и чистка счетчиков, регулировка всех узлов, а на электронных аппаратах - зачистка контактов в кабельных линиях связи между блоками системы и телефонным модемом. Изношенные детали заменяются запасными.
35. Аппараты подвергаются текущему ремонту, чистке, юстировке и метрологической проверке в следующие сроки:
1) аппараты, установленные в организациях-производителях спирта, вскрываются один раз в шесть месяцев;
2) при отклонениях в учете количества безводного спирта более +/- 0,5 % аппараты вскрываются досрочно;
3) аппараты, установленные для измерения количества головной фракции спирта, вскрываются один раз в 6 месяцев или досрочно при неисправности учетных частей снаряда.
36. Капитальный ремонт аппаратов, у которых вышла из строя часть деталей или узлов, производится в организации-изготовителе аппарата или в специализированных на ремонте аппаратов организациях (далее - специализированные организации).
37. К основным дефектам для проведения капитального ремонта аппарата относятся:
износ оси ведущего колеса и его подшипников;
износ зубцов наконечника указательной стрелки;
износ трущихся деталей спиртометрического механизма;
деформация поплавка и измерительного барабана.
Для электронных аппаратов замена:
расходомера;
блока обработки информации;
блока преобразователя.
38. Поплавок и юстировочные гирьки в ремонт не отправляются. Поплавок списывается как непригодный, а спирт, изъятый из него, сдается начальнику спиртового производства по акту произвольной формы на производство для переработки.
39. При замене одного аппарата другим в период производственного сезона (от запуска организации-производителя спирта до остановки на капитальный ремонт) конечные показания счетчиков со снятого аппарата переносятся на вновь установленный (кроме электронных).
8. Оснащение организаций-производителей спирта аппаратами
40. Аппарат монтируется на специальном постаменте, который закрепляется на специальном металлическом каркасе с обеспечением устойчивого положения аппарата и исключением его вибрации.
41. Высота постамента над полом до верхней площадки обеспечивает нормальное обслуживание аппарата. На постамент устанавливается противень (кроме электронных). При установке аппарата со всех сторон противня оставляется пространство не менее 50 миллиметров. В днище противня предусматриваются отверстия для крепежных болтов и установки воронки или короба с припаянной трубкой для отвода спирта, поступающего через сифонную и отводную трубку аппарата.

42. Тұғырдың астына аппараттың (электрондықтан басқа) сифондық және бөлу түтiкшелерiнен келіп түсетiн спиртке арналған сыйымдылығы 1-3 дал металл бак немесе шыны шөлмек (бөлу ыдысы) орнатылады.
43. Металл бак онда спирттiң бар-жоғын анықтауға арналған қуыс бұрғымен жабдықталуы тиiс. Қуыс бұрғының iшкi түбiнде оның бақтан (электрондықтан басқа) шығуына кедергi жасайтын қалыңдамасы болуы тиiс.
44. Бақтың немесе шөлмектiң (электрондықтан басқа) оларды пломбылау үшiн құрылғылары болуы тиiс.
45. Шөлмек (электрондықтан басқа) бүлiнуден берiк қорғалуы тиiс.
46. Аппаратты (электрондықтан басқа) тұғырға орнату, бекiту болттары платформаның иiрiмдерiндегi тесiк арқылы өтетiндей, ал сифондық және бөлу түтiкшелерi құйғыштың үстiнде болатындай етiп жүргізiледi. Аппаратты болттармен бекiткен соң оның орнатылуының көлбеулiгі тексерiледi. 2С-ға дейiн ауытқуға жол берiледi.
47. Электрондық аппараттарды монтаждауды аппаратты дайындаған ұйымның немесе оны пайдалануға арналған есепке алу жүйесiн монтаждау мен жөндеудi орындайтын мамандандырылған ұйымның күшiмен жүргiзедi.
48. Спирт тоңазытқышы мен аппараттың арасында тексеру шамы орналасады. Мұндай шам спирттi iрiктеп алудың барысын байқау үшiн қызмет етедi, онда орнатылған термометр мен спиртометр бойынша өндiрiлетiн спирттiң шоғырлануы мен температурасы айқындалады.
49. Қоршаған ортаның әсерiн болдырмау үшiн спирт құбыры спирт тоңазытқышынан шамға дейiн және шамнан спирт өлшейтiн аппаратқа дейiн жылу оқшаулағышпен мығым оқшаулануы тиiс.
Қажет болған жағдайда тексеру шамының алдына спирттi түрлi тұрғыдағы механикалық қоспалардан тазарту үшiн сүзгі-конденсатор орнатылады.
50. Спирт құбырының тексеру шамынан спирт қабылдағышқа дейiн еңiстiгi құю бөлiмшесiнде спирт барынша көп iрiктелген кезде өтуiн қамтамасыз етуi және 2-ден 10%-ке дейiн еңiс болуы тиiс.
51. Аппаратты орнату техникалық сипаттамаға, пайдалану, тексеру құралдары мен әдiстерi жөнiндегi нұсқаулыққа, аппарат төлқұжатына сәйкес жүргiзiледi.
9. Аппаратты (электрондықтан басқа) қолданысқа дайындау
және метрологиялық сипаттарын айқындау
52. Аппаратты тұғырға орнатқан соң аппараттың бөлшектерi мен тораптарын бөлшектеп алып, тазалау және майлау жүргiзедi, бұл кезде спирт алу тоқтатылады. Егер аппарат бөлiмiнде ретке келтiрiлген резервтiк аппарат болса, спирт сол арқылы босатылады.
53. Аппаратты жинаған және оны спирт құбырына қосқан соң қабылдау цилиндрiне жоғарғы барботердiң деңгейiнен 2-3 сантиметр жоғары болатындай деңгейде спирт қойылады. Осы мақсат үшiн 1,8 дал мөлшерiнде спирт П-29 нысаны (3-қосымша) бойынша жазылады және ресiмделедi.

42. Под постаментом устанавливается металлический бачок или стеклянный бутыль (отводные чаны) вместимостью 1-3 дал для накопления спирта, поступающего из сифонной и отводной трубок аппарата (кроме электронных).
43. Металлический бачок оборудуется щупом для определения наличия спирта в нем. Щуп на внутреннем конце имеет утолщение, препятствующее его выходу из бачка (кроме электронных).
44. Бачок или бутыль имеет приспособление для наложения пломб (кроме электронных).
45. Бутыль подлежит надежной защите от повреждений (кроме электронных).
46. Установка аппарата на постамент (кроме электронных) производится так, чтобы крепежные болты прошли через отверстия в приливах платформы, а сифонная и отводная трубки находились над воронкой. После закрепления аппарата болтами проверяется горизонтальность его установки. Отклонение допускается до 2С.
47. Монтаж электронных аппаратов производится силами организации-изготовителя аппарата или специализированной организацией, выполняющей монтаж и наладку системы учета, для эксплуатации которой он предназначен.
48. Между холодильником спирта и аппаратом размещается смотровой фонарь. Такой фонарь служит для наблюдения за ходом отбора спирта, по установленному в нем термометру и спиртометру определяется концентрация вырабатываемого спирта и температура.
49. Для исключения влияния окружающей среды спиртопровод от холодильника спирта до смотрового фонаря надежно теплоизолируется.
В случае необходимости перед смотровым фонарем устанавливается фильтр-конденсатор для очистки спирта от разного рода механических примесей.
50. Уклон спиртопроводов от смотрового фонаря до спиртоприемника в сливном отделении должен обеспечить проход спирта при максимальном отборе и иметь уклон от 2 до 10%.
51. Установка аппарата производится в соответствии с техническим описанием, инструкцией по эксплуатации, методам и средствам проверки, паспортом аппарата.
9. Подготовка аппарата (кроме электронного) к действию
и определение метрологических характеристик
52. После установки аппарата на постамент производится разборка, чистка и смазка деталей и узлов аппарата, в это время отбор спирта прекращается. Если же в аппаратном отделении установлен юстированный резервный аппарат, то спирт пропускается через него.
После сборки аппарата спиртометрический механизм подлежит юстировке и проверке его метрологических характеристик.
53. После юстировки и сборки аппарата и подсоединения его к спиртопроводу в приемный цилиндр заливается спирт так, чтобы уровень его был выше уровня верхнего барботера на 2-3 сантиметра. Спирт для этой цели в количестве 1,8 дал выписывается и оформляется по форме П-29 (приложение 3).

10. Таразы квадрантын ретке келтiру
54. Таразы квадрантын ретке келтiру: "100", "80" және "50" үш жұп гiрлердiң көмегiмен жүргiзiледi. Әрбiр жұп гірдiң массасы бөлек-бөлек алғанда қалтқының массасы мен сусыз спирттiң ығыстырылып шығарылған мөлшерiнiң, 80% және 50% сулы-спирт ерiтiндiсiнiң (тиiсiнше көлемi бойынша) массасының айырмашылығына тең.
55. Ретке келтiру мынадай әдістеме бойынша жүргiзiледi:
1) аспалы прибордың крестовинасына "100" гiрлерi iлiнедi. Таразы квадрантын көлбеу қалыпқа келтiру гірдi айналдырып сiлтеме көрсеткiштi ұштықтың тәуекелi спиртометрикалық шәкiлде 100 белгiсiмен сәйкес келгенге дейiн жүргiзiледi;
2) "100" гiрлерiмен бiрге "50" гiрлерi де iлiнедi. Өлшеу барабанын айналдыра отырып шәкiлдi бiртiндеп көрсеткiшке дейiн жеткiзедi және 50 белгiсi шәкiлде көрсеткiштiң ұштығындағы тәуекелмен сай келетiн-келмейтiндiгiн бақылайды. Егер сәйкес келмесе, тiк қалыпқа келтiру гірiнiң бұрылысымен тәуекелдiң 50 белгiсiмен дәл келуi орнатылады;
3) тәуекелдiң 100 белгiсiмен сәйкес келуi тағы да тексерiледi. "100" және "50" гiрлерiн алма-кезек iлу екi нүктеде де толық сәйкес болуға қол жеткiзiлгенге дейiн жалғастырылады;
4) "80" iлiнген гірлерi кезiнде тәуекелдiң шәкiлдiң 80 белгiсiмен сәйкес келуi тексерiледi. Барлық үш нүктеде сәйкес келтiруге қол жеткiзу мүмкiн болмаған кезде таразы квадранты "100" және "80" гiрлерi кезiнде дәл қалыпқа келтiрiледi, ал "50" белгiсiнде +1-2 тiске ауытқуға жол берiледi;
5) өндiрiстiк маусым басталар алдында аппараттың есептегiштерiне нөлдiк цифрлар қойылады.
11. Жетекшi доңғалақ бойынша спиртометрикалық
тетiктi ретке келтiрудi тексеру әдiстемесi
56. Жетекшi доңғалақ бойынша спиртометрикалық тетiк жұмыс iстеуiнiң дұрыстығы тексерiледi. Тексеру жүргiзу кезiнде бос барабанның айналысы қолмен жүзеге асырылады.
57. Тексеру мынадай әдiстеме бойынша жүргiзiледi:
1) аспалы прибордың крестовинасына "100" ретке келтiру гiрлерi iлiнедi. Өлшеуiш барабан бастапқы күйiне радиалды жапсар тiк күйде болатындай етiп орнатылады, бұл ретте эксцентриктiң ролигi розеткалар қалақтарының бiрiнде жоғарғы алаңшада орын алуы тиiс. Жетекшi доңғалақтың доғасының он тәуекелiнiң бiрi нониустың нөлдiк бөлiнiсiне дәл қарама-қарсы орнатылады, ол қозғалмайтын тежегiш тетiктiң жоғарғы винтiмен алдын-ала бекiтiледi;
2) барабан сiлтеме көрсеткiш шәкiлдiң және розетка қалағы туралы роликтiң соққысынан сытыла отырып қолмен оңнан солға қарай жайлап айналдырылады. 10 "құйылудан" соң әрбiр "құйылуды" бастапқы күйiнен өзгесiне дейiн санай отырып доғаның тәуекелi нониустың нөлдiк бөлiнiсiмен сәйкес келген-келмегендiгiн байқайды. +/-2 мм ауытқушылыққа жол берiледi.

10. Юстировка весового квадранта
54. Юстировка весового квадранта производится при помощи трех пар гирек: "100", "80", и "50". Масса каждой пары гирек равна разности между массой поплавка и массой вытесненного количества безводного спирта, водноспиртового раствора 80% и 50% (по объему соответственно).
55. Юстировка проводится по следующей методике:
1) на крестовину подвесного прибора навешиваются гирьки "100". Вращением горизонтальной юстировочной гирьки весового квадранта риска наконечника указательной стрелки доводится до совпадения с отметкой 100 на спиртометрической шкале;
2) вместо гирек "100" навешиваются гирьки "50". Вращением измерительного барабана шкалу осторожно доводят до стрелки и наблюдают, совпадет ли отметка 50 на шкале с риской на наконечнике стрелки. Если совпадения не получается, то поворотом вертикальной юстировочной гирьки устанавливают точное совпадение риски с отметкой 50;
3) вновь проверяется совпадение риски с отметкой 100. Попеременное навешивание гирьки "100" и "50" продолжается до тех пор, пока не будет достигнуто полное совпадение в обеих точках;
4) при навешанной гирьке "80" проверяется совпадение риски с отметкой 80 шкалы. При невозможности достигнуть совпадения на всех трех точках, весовой квадрант юстируется при гирьках "100" и "80" точно, а в отметке "50" допускается отклонение +/- 2 зубца;
5) перед началом производственного сезона на счетчиках аппарата устанавливаются нулевые цифры.
11. Методика проверки юстировки
спиртометрического механизма по ведущему колесу
56. По ведущему колесу проверяется правильность действия спиртометрического механизма. Вращение порожнего барабана при проведении проверки осуществляется вручную.
57. Проверка проводится по следующей методике:
1) на крестовину подвесного прибора навешиваются юстировочные гирьки "100". Измерительный барабан устанавливается в исходное положение так, чтобы радиальный шов находился в вертикальном положении, ролик эксцентрика при этом должен занимать положение на верхней площадке одной из лопастей розетки. Одна из десяти рисок обода ведущего колеса устанавливается точно против нулевого деления нониуса, который предварительно закрепляется верхним винтом неподвижного тормозного механизма;
2) барабан плавно справа налево вращают рукой, избегая ударов шкалы об указательную стрелку и ролика о лопасти розетки. После 10 "выливаний", считая каждое "выливание" от одного исходного положения до другого, наблюдают, точно ли совпала риска обода с нулевым делением нониуса. Отклонение допускается на +/- 2 мм.

Осы тармақта көрсетілген тексеру "80" гiрлерi кезiнде де жүргізiледi, тек "құйылулардың" саны 25-ке дейiн өсiрiледi. Сәйкесiнше нониус бойынша +/-5 мм ауытқуға жол берiледi.
Жол берiлетiн шектен ауытқу асып кеткен жағдайда қателiктi эксцентриктiң бiлiгiн бүрумен түзейдi. Егер жетекшi доңғалақ бойынша есептеудi қайта тексеру түрлi көрсеткiш беретiн болса, барабанның айналуы одан суды жiберу арқылы жүзеге асырылады.
12. Қалтқының көмегiмен сулы-спирттi ерiтiндiнiң
шоғырлануын өлшеу кезiнде кiнәратты айқындау
58. Қалтқының көмегiмен сулы-спирттi ерiтiндiнiң шоғырлануын өлшеу кезiнде кiнәратты айқындау спиртометрикалық тетiктi дұрыс реттеу кезiнде аппарат сусыз спирттi есептеуде дұрыс емес көрсеткiштер берген жағдайларда жүргiзiледi. Қалтқыны сынақтан өткiзу спирттiң 20C (+/-0,5С) температурасы кезiнде қабылдау цилиндрiнде жүргiзiледi.
59. Қалтқы сулы-спирттi ерiтiндiге батырылады және аспалы приборға сымға iлiнедi. Спирттi мезгiл сайын араластыру кезiнде қалтқы 35-40 минут бойы ұсталады.
60. Өлшеуiш барабанды айналдыра отырып спиртометрикалық шәкiлдi сiлтеме көрсеткiшпен түйiскенге дейiн келтiредi. Шәкiлдiң сiлтеменiң ұштығы шегiмен түйiсу нүктесiн айқындайды. Спирттiң шоғырын айқындау кезiнде шәкiлде цифрлармен белгiленген бөлiнiстер ғана емес, тiстердiң арасындағы әрбiр аралықтың спиртометрикалық мәнi назарға алынады, мұнда шәкiлде ұштықтың ең жақын елеулi шекке дейiнгi жоғары немесе төмен қозғалысы есепке алынады.
Бұл ретте шәкiл тiстерiнiң арасындағы аралықтардың спиртометрикалық мәнi түрлi диапазондарда бiрдей емес (4-қосымша).
61. Шәкiлдегi сiлтеме көрсеткiштер нәтижелерiн есептеген соң бiрден қалтқының болу аймағынан түтiкшемен спирт шыны цилиндрге алынады және оның шоғыры "Сулы-спирттi ерiтiндiлер. Этил спиртiнiң шоғырын айқындаудың әдiстерi" 3639-79 MEMCT бойынша айқындалады.
62. Шәкiл бойынша айқындалған спирттiң шоғырын 3639-79 МЕМСТ бойынша табылған шоғырмен салыстырады. Қалтқы бойынша спирт шоғырының көрсеткiштерiндегi жол берiлетiн салыстырмалы ақаулық +(-) 0,2% аспауы тиiс.
Мысалы:
көрсеткiш тiлше ұштығы шегiнiң спиртометрикалық шәкiлмен түйiсу нүктесi - 95,0 және 6 тiстен жоғары. Кесте бойынша (4-қосымша) 97,5 және 95,0% - 0,16% арасындағы диапазонда тiстердiң аралығындағы арақашықтықтың спиртометрикалық мәнiн табамыз. Қалтқының көмегiмен айқындалған спирттiң шоғыры мынаны құрайды:
95,0 + 6 x 0,16 = 95,96 %.
Өлшеу кезiнде цилиндрдегi спирттiң шоғыры 96,0% болды. Осыған орай қалтқының көмегiмен спирттiң шоғырын өлшеудегi салыстырмалы кiнәрат мынадай болады:

Проверка, указанная в настоящем пункте производится и при гирьках "80", только число "выливаний" увеличивается до 25. Соответственно и отклонение по нониусу допускается +/- 5 мм.
В случае превышения отклонений от допустимого ошибку исправляют поворотом оси эксцентрика. Если же повторные проверки счета по ведущему колесу дают различные показания, то вращение барабана осуществляется пропуском через него воды.
12. Определение погрешности при измерении концентрации
водноспиртового раствора при помощи поплавка
58. Определение погрешности при измерении концентрации водноспиртового раствора при помощи поплавка производится в тех случаях, когда при правильной юстировке спиртометрического механизма аппарат дает неправильные показания при учете безводного спирта. Испытание поплавка производится в приемном цилиндре при температуре спирта 20С (+/- 0,5С).
59. Поплавок погружается в водноспиртовой раствор и подвешивается на проволоке к подвесному прибору. При периодическом перемешивании спирта поплавок выдерживается в течение 35-40 минут.
60. Вращением измерительного барабана спиртометрическую шкалу подводят до соприкосновения с указательной стрелкой. Определяют точку соприкосновения шкалы с чертой наконечника стрелки. При определении концентрации спирта принимается во внимание не только деление, обозначенное на шкале цифрами, но и спиртометрическое значение каждого интервала между зубцами, считая от черты наконечника до значимой ближайшей черты на шкале вверх или вниз.
При этом спиртометрическое значение интервалов между зубцами шкалы неодинаково в различных диапазонах (приложение 4).
61. Сразу после отсчета результатов показаний стрелки на шкале из зоны нахождения поплавка трубкой отбирается спирт в стеклянный цилиндр и определяется его концентрация по ГОСТ 3639-79 "Растворы водноспиртовые Методы определения концентрации этилового спирта".
62. Концентрацию спирта, определенную по шкале, сравнивают с концентрацией, найденной по ГОСТ 3639-79. Допустимая относительная погрешность в показаниях концентрации спирта по поплавку не должна превышать +/- 0,2 %.
Например:
точка соприкосновения черты наконечника стрелки со спиртометрической шкалой - 95,0 и выше 6 зубцов. По таблице (приложение 4) найдем спиртометрическое значение расстояния между зубцами в диапазоне между 97,5 и 95,0 % - 0,16%. Концентрация спирта, определенная при помощи поплавка составит:
95,0 +6 х 0,16 = 95,96 %.
Концентрация спирта в цилиндре при измерении оказалось 96,0%. Следовательно, относительная погрешность в измерении концентрации спирта при помощи поплавка составит:

(95,96 - 96,0) х 100
___________________  = - 0,04 %.
95,96
63, +(-)0,2 % астам салыстырмалы кiнәрат алынған кезде қалтқы ақаулы деп танылады және есептен шығарылуға жатады.
13. Температуралық түзетудi есептеу мен
енгiзудiң әдiстемесi
64. Спиртометрикалық тетiктiң есебi 20C температура, аппаратқа келiп түсетiн спирттiң температурасы 4C-тен 30C кезiнде сулы-спирттi ерітіндінің шоғырын өлшеу үшін жүргізіледі.
65. Сусыз спирттiң мөлшерiн дұрыс өлшеу үшiн спиртометрикалық тетiкке эксцентриктi қайта қою арқылы температуралық түзету енгiзу қажет.
66. Спирттi артезиан суымен салқындатқан кезде температуралық түзетулер спиртометрикалық аппаратқа жылына бiр рет есептелiнедi және енгiзiледi.
67. Өзен (тоған) немесе орталықтандырылған желi суын қолданған кезде түзетулер спирт температурасы 5С-8С-қа өзгерген сайын есептеледi және аппаратқа енгiзiледi.
68. Спирттiң температурасы аппаратшылардың П-21 нысаны журналындағы (5-қосымша) жазбалары бойынша айқындалады. Ретке келтiрудi жүргiзуден 5-6 тәулiк бұрын спирт температурасының сағат сайынға жазбасын iрiктеу нәтижелерi жүргiзiледi және орташа шама есептеп шығарылады.
Түзетулердiң есебi кестелердiң (6 және 7-қосымшалар) көмегiмен жүргiзiледi.
69. Кестеге сәйкес (6-қосымша) сусыз спирттiң мөлшерiн есептеудегi спиртометрикалық тетiктiң салыстырмалы есептiк кiнаратының шамасы, осы шоғырлану кезiнде спирт аппараты арқылы өтетiн температураның түзету коэффициентiнiң есебi үшiн негiз болып табылады.
Егер спирт шоғыры бөлшек санмен берiлген болса, салыстырмалы кiнарат шамасы интерполирлеу арқылы табылады.
Мысалы:
аппаратқа келiп түсетiн сулы-спирттi ерiтiндiнiң шоғыры 96,3,%-ке тең және температураның орташа мәнi 10C. Кесте бойынша аппараттың салыстырмалы есептiк кiнәратын айқындау үшiн 10C температура және 96,0-алу 1,02 шоғыр кезiндегi кiнәраттың мәнiн табамыз; 97,0-минус 1,03; 96,3-X,
Пропорция құрамыз:
- 1,03 - Х    -1,03 -(-1,02)
___________ = ___________  ; Х = -1,02%.
97,0 - 96,3   97,0 - 96,0
Демек, 10C температурада және 96,3% (көлемi бойынша) сулы-спирттi ерiтiндi аппарат арқылы өткен кезiңде өлшеу қателiгi алу 1,02% болады. Алу белгiсi сусыз спирттiң мөлшерiн өлшеудiң нәтижесi 20C температура кезiнде болғаннан осы шамаға аз болатындығын көрсетедi.
70. Өлшенетiн спирттiң температурасы бойынша спиртометрикалық тетiктiң салыстырмалы есептiк қателiгiн айқындаған соң сусыз спирттiң мөлшерiн өлшеуде қатеге жол бермеу үшiн эксцентриктiң бiлiгiн қанша бөлiкке бүру керектiгiн айқындау қажет (7-қосымша).
Бұл ретте спирт өндiретiн ұйымдарда орнатылған аппараттарда эксцентриктiң шәкiлi цифрлармен белгiленедi.

(95,96 - 96,0) х 100
--------------------- = - 0,04 %.
95,96
63. При получении относительной погрешности более +/- 0,2 % поплавок признается неисправным и подлежит списанию.
13. Методика расчета и ввода температурной поправки
64. Расчет спиртометрического механизма производится для измерения концентрации водноспиртового раствора при температуре 20С, температура поступающего в аппарат спирта в пределах от 4С - 30С.
65. Для правильного измерения количества безводного спирта необходимо в спиртометрический механизм ввести температурную поправку посредством перестановки эксцентрика.
66. При условии охлаждения спирта артезианской водой температурные поправки рассчитываются и вводятся в спиртометрический аппарат один раз в год.
67. При применении речной (прудовой) воды или с централизованной сети поправки рассчитываются и вводятся в аппарат каждый раз при изменении температуры спирта на 5С-8С.
68. Температура спирта определяется по записям аппаратчиков в журнале формы П-21 (приложение 5). За 5-6 предыдущих суток до проведения юстировки производится выборка результатов почасовой записи температуры спирта и рассчитывается средняя величина.
Расчет поправок производится при помощи таблиц (приложения 6 и 7).
69. Основанием для расчета поправочного коэффициента на температуру протекающего через аппарат спирта при данной концентрации являются величины относительной расчетной погрешности спиртометрического механизма в учете количества безводного спирта, согласно таблице (приложение 6).
Если концентрация спирта выражена дробным числом, то величина относительной погрешности находится интерполированием.
Например:
концентрация водноспиртового раствора, поступающего в аппарат равна 96,3 %, и среднее значение температуры 10С. Для определения относительной расчетной погрешности аппарата по таблице найдем значение погрешности при температуре 10С и концентрации 96,0 - минус 1,02; 97,0 - минус 1,03; 96,3 - Х.
Составляем пропорцию:
-1,03 - X  =  -1,03 - (-1,02) ;  X = -1,02 %.
-----------   ----------------
97,0 - 96,3     97,0 - 96,0
Следовательно, при прохождении через аппарат водноспиртового раствора с температурой 10С и концентрацией 96,3 % (по объему) ошибка измерения составит минус 1,02 %. Знак минус показывает, что результат измерения количества безводного спирта будет меньше на эту величину, чем был при температуре 20С.
70. После определения относительной расчетной ошибки спиртометрического механизма по температуре измеряемого спирта определяется, насколько делений следует повернуть ось эксцентрика, чтобы исключить ошибку в измерении количества безводного спирта (приложение 7).
При этом у аппаратов, установленных в организациях-производителях спирта шкала эксцентрика обозначается цифрами.

71. Спирттiң температурасы 20C кезiнде аппараттардың эксцентриктiк тәуекелiн есептеу шегiнiң цифрлық мәнiн аппаратты өндiрушi ұйым есептейдi және аппараттың төлқұжатында тiркеледi.
Спирттiң температурасы 20C кезiнде аппараттардың эксцентриктiк тәуекелiн есептеу шегінің цифрлық мәнi эксцентриктiң 15 циферблатына бөлiнiп орналасады.
72. Аппараттың жетекшi доңғалағы бойынша көрсеткiштердi тексеру арқылы есептеудiң белгiсi ретiнде қабылданатын доға тәуекелiне қарама-қарсы эксцентрик циферблатының бөлiнiсi айқындалады.
73. Спиртометрикалық тетiкке түзету енгiзiлген кезде (температуралықтан басқа) жетекшi доңғалақ бойынша тексерудегi ауытқу шамасы мен спирттiң шоғырлануын қалтқымен өлшеудiң кiнәраты ескерiлуi тиiс.
14. Аппараттың жалпы есептiк кiнәратын айқындау
74. Аппараттың жалпы есептiк кiнәратын айқындау үшiн мынадай кiнәратты табамыз:
жетекшi доңғалақ бойынша тексеру кезiнде;
қалтқы бойынша;
температура бойынша.
Мысалы:
Жетекшi доңғалақ бойынша тексеру кезiндегi кiнәрат. "100" гiрлерi кезiнде + 1 алдық. Кесте бойынша (7-қосымша) шәкiлдi 15-ке бөлуде түзету шамасы айқындалады. Ол 1 x 0,24 = 0,24% құрайды.
Қалтқы бойынша кiнәрат. 64-тармақтағы мысалдың нәтижелерi қабылданады. Қалтқының көмегiмен спирттiң шоғырлануын өлшеудегi кiнәрат алу 0,04% құрайды.
Спирт температурасы бойынша кiнәрат. Аппаратшылардың П-21 нысанды журналы бойынша (5-қосымша) жұмыстың соңғы 5 тәулiгiнде тексеру шамындағы температура 9C-11C шектерiнде ауытқығанын айқындаймыз. 10С-қа тең болатын орташа температураны аламыз. Құю талондары бойынша сулы-спиртті ерiтiндiнiң орташа шоғырлануы соңғы 4-5 өлшеуде спирттi беру кезiнде спирт-айырғыш үшiн 96,4 % және шикi спирт - 88,5% болғандығын табамыз. Кесте бойынша (3-қосымша) 10C температурада сусыз спирттiң көрсеткiштерiнде аппараттың салыстырмалы кiнәратын айқындалады:
-1,03 - Х     -1,03 -(-1,02)
___________ =  _____________ ; Х = -1,02.
97,0 - 96,4    97,0 - 96,0
Жалпы есептiк кiнәрат мынаны құрайды:
0,24+(-0,04)+(-1,02) = минус 0.82%.
75. Кесте бойынша (7-қосымша) сусыз спирттiң мөлшерiн өлшеуде есептiк кiнәратты болдырмау үшiн эксцентриктiң бiлiгiн қанша бөлiкке бүру керектiгiн айқындаймыз. Бұл жағдайда эксцентрик бiлiгiнiң бұрылуы цифрлардың өсу жағына қарай жүргізiледi.
Кесте бойынша (7-қосымша) 15 бөлiнiстен есептеу жүргiзiледi.
Спирт-айырғыш үшiн 15-тен 16,5-ке дейiнгi бөлiнiстердiң аралығындағы түзетулердiң мәнi 0,84 % құрайды.
Есептiк кiнәратты болдырмау үшiн, спирт-айырғышты өлшеу кезiнде эксцентриктiң бiлiгі 16,5 және 17,0 бөлiнiстерiнiң аралығындағы ортаға, яғни 16,75-кe қойылады.

71. Цифровое значение черты отсчета риски эксцентрика аппаратов при температуре спирта 20С рассчитывается организацией-изготовителем аппарата и фиксируется в паспорте аппарата.
Цифровое значение черты отсчета риски эксцентрика аппаратов при температуре спирта 20С располагается на делении 15 циферблата эксцентрика.
72. Проверкой показаний по ведущему колесу аппарата определяется деление циферблата эксцентрика напротив риски обода, принимаемое за отметку отсчета.
73. При вводе поправки в спиртометрический механизм (кроме температурной) учитывается величина отклонения при проверке по ведущему колесу и погрешности измерения концентрации спирта поплавком.
14. Определение общей расчетной погрешности аппарата
74. Для определения общей расчетной погрешности аппарата находятся погрешности:
при проверке по ведущему колесу;
по поплавку;
по температуре.
Например:
Погрешность при проверке по ведущему колесу. При гирьках "100" получили + 1. По таблице (приложение 7) определяется величина поправки на делении шкалы 15. Она составляет 1 х 0,24 = 0,24 %.
Погрешность по поплавку. Принимаются результаты расчета примера по пункту 64. Погрешность измерения концентрации спирта при помощи поплавка составило минус 0,04 %.
Погрешность по температуре спирта. По журналу аппаратчиков по форме П-21 (приложение 5) за последние 5 суток работы определяется, что температура в смотровом фонаре колебалась в пределах 9С-11С. Принимается средняя температура равная 10С. По сливным талонам определяется, что средняя концентрация водноспиртового раствора за последние 4-5 измерений при передаче спирта составила 96,4 %. По таблице (приложение 3) определяется относительная погрешность аппарата в показаниях безводного спирта при температуре 10С:
-1,03 - Х   = -1,03 -(-1,02) ;    Х = -1,02.
------------   --------------
97,0 - 96,4     97,0 - 96,0
Общая расчетная погрешность составляет:
0,24 + (-0,04) + (-1,02) = минус 0,82 %.
75. По таблице (приложение 7) определяется количество делений поворотов оси эксцентрика, для исключения расчетной погрешности в измерении количества безводного спирта. Для данного случая поворот оси эксцентрика производится в сторону возрастания цифр.
По таблице (приложение 7) производится отсчет от деления 15.
Значение поправки для спирта-ректификата между делениями от 15 до 16,75 составляет 0,84 %.
Для исключения расчетной погрешности при измерении спирта-ректификата ось эксцентрика устанавливается в середине между делениями 16,5 и 17,0, то есть на 16,75.

15. Спиртометрикалық тетiкке түзету енгiзген соң
оның жұмысын тексерудiң әдiстемесi
76. Спиртометрикалық тетiкке түзету енгiзген соң цилиндрдiң қабылдағышына спирт құяды және оған қалтқыны түсiредi, ол аспалы прибордың сақинасына iлiнедi. Сулы-спирттi ерiтiндiнiң цилиндрдiң қабылдағышындағы температурасы тура жұмыс күйiндегiсiндей болуы керек. Қалтқы спирттiң температурасын қабылдауы тиiс.
77. Аппаратқа екi есептегiш орнатылады, оның көрсеткiштерi сусыз спирттi есептегiш бойынша 0,1 дал және спирттi есептегiш бойынша 0,5 дал дәлдiкпен жазылады.
78. Спирт есептегiш аппаратта бес тесiкше болады. Әр тесiкшеден бiр немесе екi цифр көрiнедi. Соңғы жағдайда ең кiшi цифр есептеледi. "0" ондықтың аяғы болғандықтан, "9" цифрынан үлкен. Сусыз спирт есептегiшiндегi кiшкентай тесiкшедегi қосымша алтыншы сақина барабаннан құйылған сусыз спирттiң әрбiр литрiн есептейдi.
Спирт есептегiштi орнына қондыру кезiнде, дөңгелектiң бiрлiктерiн саусақпен екi жаққа қарай айналдырумен олардың дұрыс жиналғаны алдын ала тексерiледi. Егер осы жағдайда барлық тесiкшелерде, оның iшiнде және литр, "9" цифры "0" цифрына бiр мезгiлде және тез немесе керiсiнше айналса, онда есептегiш дұрыс құрылған.
79. Спирт есептегiштi винтпен бекiткеннен кейiн, шәкiлдi сол жаққа бұрып қойып, оның көрсеткiшiн шығу шегiне дейiн барабанды бiресе ары бiресе берi айналдыру ұсынылады. Осы кезде сусыз спирттің есептегiштегi көрсеткiшi жетекшi дөңгелектi айналдырумен тек алға ауыстырылуы мүмкiн.
Сусыз спиртке есептегіш қою кезiнде оның көрсеткiштерi кейiн жылжытылады, ал содан соң винттермен бекiтiлгеннен кейiн, жетекшi дөңгелектi жылжытумен бұрынғы цифрларға қойылады.
80. Өлшейтiн барабанның айналысы қолмен ырғаусыз жаймен спирттің есептегiшi 20-30 далды есептегенге дейiн жүргiзiледi.
Сусыз спирт есептегiшi көрсеткiштерiндегi айырмашылық спирттi есептегiштiң көрсеткiштерiндегi айырмашылыққа бөлiнедi.
81. Цилиндрден алынған спирттiң порциясында шоғырлану, цилиндрде - спирттiң температурасы айқындалады. Содан соң стандарттау, метрология және сертификаттау бойынша уәкiлеттi органның (бұдан әрi - Мемстандарт) "Этил спиртiнiң сулы-спирттi ерiтiндiдегi құрамын айқындауға арналған кестелер" атты 5-кестесi бойынша көбейткiш табылады.
82. Табылған көбейткiштер бойынша спирт өлшейтiн аппараттың кiнәраты мынадай формула бойынша айқындалады:
С = (Мс - Мт) x 100,
мұндағы Мс - есептегiштер бойынша айқындалған көбейткiш,
Мт - кесте бойынша айқындалған көбейткiш,
С - аппараттың кiнәраты, %.
Жоғарыда көрсетiлген тексерудi жүргiзу уақытында цилиндрде спирттiң қажеттi температурасын ұстап тұру мүмкiн болмаған кезде, аталған тексерудi сулы-спирттi ерiтiндiнiң температурасы тұрақты болған жағдайда жұмыс iстеп тұрған аппарат жұмысының үстiнде жүргiзiледi.

15. Методика проверки работы спиртометрического механизма
после введения в него поправки
76. После ввода в спиртометрический механизм поправки в приемный цилиндр заливается спирт и в него опускается поплавок, который подвешивается на кольцо подвесного прибора. Температура водноспиртового раствора в приемном цилиндре должна быть равной рабочей. Поплавок должен принять температуру спирта.
77. На аппарат устанавливаются оба счетчика, записываются их показания с точностью 0,1 дал по счетчику безводного спирта и 0,5 дал по счетчику спирта.
78. Счетчик аппарата имеет пять оконцев. Через каждое из них видна одна или две цифры. В последнем случае читается меньшая цифра. Цифра "0", как завершающая десяток, больше "9". На счетчик безводного спирта дополнительное шестое колесо в маленьком оконце отсчитывает каждый вылитый барабаном литр безводного спирта.
При установке на место счетчиков спирта предварительно проверяется правильность их сборки поворотом пальцем колеса единиц в обе стороны. Если при этом происходит одновременная и быстрая замена во всех оконцах, в том числе и литров, цифры "9" цифрой "0" и наоборот, то сборка счетчиков произведена правильно.
79. После закрепления счетчика спирта винтами рекомендуется доводить его показания до исходного значения поворотом барабана в ту или другую сторону при отведенной влево шкале. При этом показания счетчика безводного спирта поворотом ведущего колеса могут быть переставлены только вперед.
При установке на место счетчика безводного спирта его показания отодвигаются назад, а затем после закрепления винтами передвижением ведущего колеса устанавливаются на прежних цифрах.
80. Вращение измерительного барабана производится вручную, плавно без рывков до тех пор, пока счетчик спирта не отсчитает 20-30 дал.
Разность в показаниях счетчика безводного спирта делится на разность в показаниях счетчика спирта.
81. В отобранной из цилиндра порции спирта определяется концентрация, в цилиндре - температура спирта. Затем по таблице 5 "Таблиц для определения содержания спирта в водноспиртовых растворах" уполномоченного органа по стандартизации, метрологии и сертификации (далее - Госстандарт) находится множитель.
По найденным множителям определяется погрешность аппарата по следующей формуле:
С = (Mс - Мт) х 100,
где Mс - множитель, определенный по счетчикам,
Мт - множитель, определенный по таблице,
С - погрешность аппарата, %.
82. При невозможности за время проведения вышеуказанной проверки поддерживать необходимую температуру спирта в цилиндре, данная проверка проводится на ходу при работающем аппарате, при условии постоянства температуры водноспиртового раствора.

83. Аппараттың кiнәратын тексеру үшiн аппараттың кiнәратының орташа арифметикалық мәнi кесте бойынша табылған мәнiнен +(-)0,2% ерекшеленбейтiндей етiп, спиртометрикалық тетiктiң жұмысына үш тексеруден кем емес тексеру жүргiзiледi.
Мысалы:
цилиндрдегi температура - 10C, сулы-спирттi ерiтiндiнiң шоғырлануы - 96,5%. Мемстандарттың 5-кестесi бойынша табылған көбейткiш М=0,9753. Барабанды айналдыру кезiнде есептегiштер бойынша мынадай нәтижелер алдық:
- сусыз спирттiкi, дал           24,4          26,3    22,4
- спирттiкi, дал                 25            27      23,5
- аппарат бойынша көбейткiштер:  0,9760        9741,0  0,9745
Аппарат үшiн көбейткiштiң орташа арифметикалық мәнi:
Mc =2,9246: 3=0,9749, сонда кiнәраттық мынаны құрайды:
С=(0,9749-0,9754)х100=-0,0005х100=-0,05
Нәтиже спирт өлшейтiн аппараттың дұрыс ретке келтiрiлгенiн көрсетiп отыр.
16. Электрондық аппаратты iске қосуға дайындау және метрологиялық сипаттамаларын айқындау
84. Электрондық аппаратты iске қосуға дайындау көлемдiк шығысөлшегiштiң белгiсiн түрлендiргiштi қосу жолымен жүргiзiледi. Аспап нәтижелер туралы дисплей арқылы ақпарат беретiн өзiн-өзi тестiлеу бағдарламасы арқылы автоматты түрде жұмыс iстей бастайды, ал содан соң өлшемдер iске қосылады.
Бұл ретте, дисплейде қате символының пайда болуын қадағалау қажет.
85. Нөлдiк нүктеге реттеу жүргiзiлгенге дейiн, белгiнi түрлендiргiш және датчик 20-30 минут бойы қыздырылады.
Содан соң сұйықтық, датчиктi сұйықтық температурасында 2 минут бойы қыздырумен ең жоғарғы шығыс кезiнде датчик арқылы ағызылады.
Бұл ретте ауамен бiртектi емес қоспалар нөлдiк нүктенi тұрақсыздандыратын және өлшемдерде қателерге әкелетiн болғандықтан жинақталған ауа аластатылады.
86. Нөлдiк нүктенi реттеу датчик толығымен сұйық ортада болуы үшiн датчикке дейiн немесе кейiн орнатылған клапанды алып тастау жолымен сұйықтықтың ағысы тоқтап тұрған кезде жүзеге асырылады.
Ауаның жинақталуын және оның сұйықтықтан сепарациялануын болдырмау мақсатында датчик насос қысымында немесе ағынның деңгейiнде болады.
Сұйықтық 1 минут iшiнде тұрақтандырылады.
87. Пернелер тақтасынан ауысумен нөлдi реттеу нүктесiне қадам жасалады. Бұдан әрi нөлдi реттеу блоктау пернесiн активтендiрумен жүзеге асырылады.
88. Нөлдiк нүктенi реттеу 350-ден бастап 0-гe дейiн керi санау түрiнде дисплейде көрсету жолымен 30 секундқа дейiн жалғасады.
89. Керi санау аяқталған соң дисплей нөлдiк нүктенiң қатесiн тiкелей грамм/секундта көрсетедi. Нөлдiк нүктенiң стандартты ауытқуы дисплейде көрсетiледi.
90. Аппараттың автоматты бағдарламасы нөлдiк нүктедегi стандартты ауытқудың негiзгі мәнiмен салыстырады.
Бұл ретте егер мән негiзгі мәннiң шегiнiң iшiнде болса, онда жалпы шығысөлшегiш нөлдiк нүктенi реттеу кезiнде табылған мәндi қабылдайды, және өлшеулер жалғаса бере алады.
Егер мән негiзгi мәннiң шегiнен шықпаса (клапанның жiберуiмен, дұрыс емес орнатумен немесе сұйықтағы бөлiнетiн ауаның бiртектi еместiгiмен байланысты болуы мүмкiн), онда нөлдiк нүктенi реттеу бағдарламасы қайталанады.
Егер бағдарлама қайталанбаса, онда шығысөлшегiш бастапқы нәтиженi ұстап тұрады.

83. Для определения погрешности аппарата проводится не менее трех проверок работы спиртометрического механизма, таким образом, чтобы среднее арифметическое значение погрешности аппарата не отличалось от значений, найденного по таблице на +/- 0,2 %.
Например:
температура в цилиндре - 10С, концентрация водноспиртового раствора - 96,5 %. Множитель, найденный по таблице 5 Госстандарта составляет Мт = 0,9754. При вращении барабана получили следующие результаты по счетчикам:
безводного спирта, дал       24,4      26,3      22,9
спирта, дал                  25        27        23,5
множители по аппарату:       0,9760    0,9741    0,9745
Среднее арифметическое значение множителя для аппарата:
Мс = 2,9246: 3 = 0,9749, тогда погрешность составит:
С = (0,9749 - 0,9754) х 100 = - 0,0005 х 100 = - 0,05.
Результат показывает, что аппарат юстирован правильно.
16. Подготовка электронного аппарата к действию и
определение метрологических характеристик
84. Подготовка электронного аппарата к действию производится путем включения преобразователя сигнала объемного расходомера. Прибор начинает автоматически работать через программу самотестирования, которая информирует через дисплей о результатах, а затем запускаются измерения.
При этом необходимо проследить за появлением на дисплее символа ошибки.
85. До проведения регулировки нулевой точки преобразователю сигнала и датчик прогревается в течение 20-30 минут.
Затем жидкость прокачивается через датчик при максимальном расходе в течение 2 минут с прогреванием датчика при температуре жидкости.
При этом накопившийся воздух удаляется, так как неоднородные смеси с воздухом могут дестабилизировать нулевую точку и привести к ошибке в измерениях.
86. Регулировка нулевой точки осуществляется при остановленном потоке жидкости путем отсечки клапана, установленного до или после датчика для того, чтобы датчик полностью находился в жидкой среде.
В целях исключения риска накопления воздуха и его сепарирования от жидкости датчик находится под давлением от насоса или уровня потока.
Жидкость стабилизируется в течение 1 минуты.
87. Переходом от клавиатуры выполняется шаг к точке регулировки нуля. Далее регулировка нуля осуществляется активацией клавиши блокировки.
88. Регулировка нулевой точки продолжается до 30 секунд, путем отображения на дисплее в виде обратного счета от 350 до 0.
89. После окончания обратного счета дисплей показывает ошибку нулевой точки непосредственно в грамм/секунд. Стандартное отклонение нулевой точки отображается на дисплее.
90. Автоматическая программа аппарата сравнивает стандартное отклонение в нулевой точке с опорным значением.
При этом, если значение находится внутри границ опорного значения, то массовый расходомер принимает значение, найденное при регулировке нулевой точки, и измерения могут продолжаться.
Если значение не выходит за границы опорного значения (может быть обусловлено протеканием клапана, некорректной установкой или неоднородностью отделяемого воздуха в жидкости), то программа регулировки нулевой точки повторяется.
Если программа не повторяется, то массовый расходомер удерживает первоначальный результат.

91. Негiзгi мән құбырдың мөлшерiне байланысты болады және өлшенетiн құбырдағы блокпен автоматты есептеледi.
92. Нұсқаулар енгiзiлген жұмысқа дайын аспап спирттiң қажеттi мәндерiн автоматты есептеудi қамтамасыз етедi.
17. Құю бөлiмшесi
93. Бүкiл өндiрiлетiн спирт және спирттiң негiзгі фракциясы өз бетiмен ағып құю бөлiмшесiнiң спиртқабылдағыштарына аппараттар арқылы келiп түседi.
Спирттi ол аппаратқа келіп түскенге дейiн бөлiп шығаруға тыйым салынады.
94. Құю бөлiмшесiндегі әрбiр аппарат үшiн негiзгi және қосымша спиртқабылдағыш орнатылады.
95. Негiзгi спиртқабылдағыштардың көлемi боза айыратын (боза айдайтын) қондырғының екi тәулiктiк қуатын есепке ала отырып, ал қосымша - бiр кезектегi өндiрудi есепке ала отырып спирттiң жиналуын қамтамасыз етедi (2-қосымша).
96. Спиртқабылдағыштарға спирт құю жоғарғы құбыр желiсi арқылы жүзеге асырылады, ал олардың түбi спирттiң толық шығуын қамтамасыз ететiн құбыр желiсiнiң жағына қарай еңкейiңкi болады. Негiзгi спиртқабылдағыштың қақпағы сынама алу, спирт деңгейiн өлшеу, қарау және тазалау үшiн люктармен жарақтандырылған. Сондай-ақ қақпақта аппаратшының жұмыс орнына белгi шығарумен, толтырудың шектi деңгейiн, автоматты дабыл беру аспаптары орнатылады.
97. Кейiннен спирт өндiрушi-ұйымда комиссиямен еркiн нысан актiсiн жасаумен, жыл сайын жұмыстардың басталуының алдында спиртқабылдағыштар лас шөгiндiден және тоттан тазартылады, сумен толтырылады және герметикалығы тексерiледi. Спирт қабылдағыштарды тексеру 4 жылда бiр рет спирт өндiрушi-ұйымның өз күшiмен жүргiзiледi.
98. Қабылдау және өткiзу кезiнде спирт қолданыстағы стандарт талаптарына жауап беретiн 1-сыныптың 0.5 тен 1000 далға дейiн сыйымдылықты металл өлшегiштерiмен өлшенедi.
99. Құю бөлiмшесiндегi өлшегiштер мен спирт қабылдағыштар мықты iргетастарға орнатылады. Күйiнiң өзгерiсi кезiнде немесе майысу қайталама тексеруге алып келедi. Пайдаланылатын өлшегiштердiң саны мен түрлерi орнатылған боза айыру (боза айдау) қондырғысының бiр тәулiктiк қуатын есепке ала отырып қабылданады (2-қосымша).
100. Өлшегiштегi спирт температурасын анықтау үшiн бақылау айнасының бiреуiне қарсы Мемстандарт органдары тексерген, 0,1 С бағада бөлiнген, термометр орнатылады.
101. Спирттiң мөлшерiн есепке алу соңғы тексерумен белгiленген өлшегiштердiң номиналды сыйымдылығы бойынша ғана жүргiзiледi.
Сулы-спирттi ерiтiндiнi көлбеу шәкiлсiз өлшегiште өлшеуге толық сыйымдылығы көлемiнде, ал цилиндрлiк шәкiлдi өлшегiште қолданыстағы стандартта жазылған әдiстеме бойынша градуерлi шәкiлдiң үлестерiнде ғана жол берiледi.

91. Опорное значение зависит от размеров трубы и автоматически считывается блоком на измеряемой трубе.
92. Готовый к работе прибор обеспечивает автоматическое считывание необходимых значений спирта, которые введены с установками.
17. Сливное отделение
93. Весь вырабатываемый спирт и головная фракция спирта самотеком поступают в спиртоприемники сливного отделения через аппараты.
Запрещается отвод спирта до поступления его в аппарат.
94. Для каждого аппарата в сливном отделении устанавливаются основной и дополнительный спиртоприемники.
95. Объем основных спиртоприемников обеспечивает накопление спирта, из расчета двухсуточной мощности установленной брагоректификационной (брагоперегонной) установки, а дополнительной - из расчета односменной выработки (приложение 2).
96. Налив спирта в спиртоприемники осуществляется через верхний трубопровод, а их днища имеют наклон в сторону сливного трубопровода, обеспечивающий полный выход спирта. Крышка основного спиртоприемника оборудуется люками для отбора проб, замера уровня спирта, осмотра и чистки. На крышке также устанавливаются приборы автоматической сигнализации предельного уровня наполнения с выводом сигнала к рабочему месту аппаратчика.
97. Ежегодно перед началом работ спиртоприемники очищаются от осадков грязи и ржавчины, заливаются водой и проверяются на герметичность, с последующим составлением комиссией в организации-производителе спирта акта произвольной формы. Поверка спиртоприемников осуществляется силами самой организации-производителя спирта один раз в 4 года.
98. При приемке и передаче спирт должен измеряться металлическими мерниками I класса вместимостью от 0,5 до 1000 дал, отвечающими требованиям действующего стандарта.
99. В сливном отделении мерники и спиртоприемники устанавливаются на прочном фундаменте. При изменении положения или деформация влечет повторную поверку. Количество и типы эксплуатируемых мерников принимаются из расчета суточной мощности установленной брагоректификационной (брагоперегонной) установкой (приложение 2).
100. Для определения температуры спирта в мернике против одного из смотровых стекол устанавливаются два поверенных органами Госстандарта термометра, с ценой деления 0,1С.
101. Учет количества спирта производится только по номинальной вместимости мерников, установленной последней поверкой. Измерение водноспиртового раствора в горизонтальном бесшкальном мернике допускается только в объеме полной вместимости, а в цилиндрическом шкальном мернике - в долях градуировочной шкалы по методике, изложенной в действующем стандарте.

102. Спирттiң iс жүзiндегi көлемi металл өлшегiштердiң көлемдiк кеңеюiне арналған түзетулер ескерiле отырып айқындалады (8-қосымша).
103. Өлшегiштердi спирт қабылдағыштар ретiнде пайдалануға жол берiлмейдi.
104. Құю бөлiмшесiн спирт сақтайтын орын ретiнде пайдалануға тыйым салынады.
105. Құю бөлiмшесiнде спирт қабылдағыштар мен өлшегiштердiң герметизациясы, өлшегiштердiң ауа кеңiстiгiн спирт қабылдағыштардың ауа кеңестiгiне қосумен қамтамасыз етiледi. Резервуарды ауамен байланыстыратын газ коммуникацияларында откедергiлеу мен тыныс клапандары, бөлiмшеде газ анализаторы орнатылады, табиғи, механикалық сорғыш және апаттық желдеткiш орнатылады.
18. Спирттi есепке алу тәртiбi
106. Күн сайын жұмыс күнi басталғанда спирттi құю бөлiмшесiнен спирт сақтайтын орынға беру жүргiзiледi. Демалыс және мереке күндерi спирттi беру екi тәулiкте бiр рет жүргiзiледi.
107. Спирттi өлшеу бiрлiгi болып +20 С температурада кезiндегi сусыз спирттiң бiр далы табылады. Спирттi eceпкe алу жүздiк үлестерге дейiн жүргiзiледi, және де 0,005-тен төмен мыңдық үлестер есепке алынбайды, ал 0,005 және одан жоғарылар жүзден бiр далға қабылданады.
108. Спирттi есепке алу кезiнде мыналар анықталуға жатады: сулы-спирттiң құрамы, спирттiң процентпен есептегендегi шоғырлануы (көлемi) және сусыз спирттiң құрамындағы көлемi.
109. Спирт өлшейтiн аппараттар есептегiштерiнiң көрсеткiштерiн алу өндiрiстiк тәулiктердiң басында жүргiзiледi. Бұл үшiн спирттi алу краны жабылады. Аппаратқа спирттiң келуi тоқтаған соң есептегiштердiң көрсеткiштерi П-21 нысанының журналында жазылады. Аппарат пен негiзгi спирт қабылдағыштың арасындағы спирт құбыры спирттен толық босаған соң, толтырылатынға кран жабылады және қосымша бос спирт қабылдағышқа ашылады. Осыдан кейiн барып қана спирттi алу басталады.
Есептегiштердiң көрсеткiштерiн алуды жүргiзуге спирттi алу уақытында рұқсат берiлмейдi.
110. Көрсеткiштi алу сәтiне өткен тәулiктер үшiн өндiрiлген бүкiл спирт өлшенедi және спирт сақтайтын орынға берiледi.
111. П-21 нысанының журналында боза айырушы (боза айдаушы) бөлiмшенiң аппаратшылары сусыз спирттiң және спирт өлшейтiн аппараттың көрсеткiштерi бойынша спирттiң сағат сайынғы өндiрiлуiне, сондай-ақ қарау шамындағы сулы-спирттi ерiтiндiнiң температурасына жазба жүргiзедi. Ауысымды өткiзу кезiнде аппаратшылар аппарат есептегiштерiнiң көрсеткiштерiн жазады және қолдарын қояды.
112. Сулы-спирттi ерiтiндiдегiнi сусызға қайта есептегендегi спирттiң мөлшерiн айқындау белгiленген тәртiпте жүргiзiледi.
113. Спирттi және спирт өнiмдерiн өндiру және оларды спирт сақтайтын орынға беру туралы П-18 нысаны бойынша акт ресiмделедi. Көлемдi және сусыз спирттi өлшеудiң нәтижелерiн жазу әрбiр спирт өлшейтiн аппарат бойынша бөлек жүргiзiледi.

102. Действительный объем спирта определяется с учетом поправок на объемное расширение металлических мерников (приложение 8).
103. Использование мерников в качестве спиртоприемников не допускается.
104. Запрещается использование сливного отделения в качестве спиртохранилища.
105. В сливном отделении герметизация спиртоприемников и мерников обеспечивается соединением воздушного пространства мерников с воздушным пространством спиртоприемников. На газовых коммуникациях, соединяющих резервуары с атмосферой, устанавливаются огнепреградители и дыхательные клапаны, в отделении устанавливаются газоанализаторы, естественная, механическая вытяжная и аварийная вентиляции.
18. Порядок учета спирта
106. Ежедневно на начало производственных суток производится передача спирта из сливного отделения в спиртохранилище. В выходные и праздничные дни передача спирта производится за двое суток один раз.
107. Единицей измерения спирта является дал безводного спирта при температуре + 20С. Учет спирта ведется до сотых долей, причем тысячные доли дал менее 0,005 отбрасываются, а 0,005 и более принимаются за одну сотую дал.
108. При учете спирта определению подлежат: объем водноспиртового раствора, концентрация спирта в процентах (по объему) и объем содержащегося безводного спирта.
109. Отсечка показаний счетчиков аппаратов проводится в начале производственных суток. Для этого перекрывается кран отбора спирта. После прекращения поступления спирта в аппарат записываются показания счетчиков в журнале формы П-21. После полного освобождения спиртопровода между аппаратом и основным спиртоприемником от спирта, перекрывается кран в заполняемый и открывается в свободный дополнительный спиртоприемник. Только после этого начинается отбор спирта.
Производить отсечку показаний счетчиков во время отбора спирта не разрешается.
110. Весь спирт, выработанный за предыдущие сутки на момент отсечки, измеряется и передается в спиртохранилище.
111. В журнале формы П-21 аппаратчики брагоректификационного (брагоперегонного) отделения производят записи почасовой выработки безводного спирта и спирта по показаниям аппарата, а также температуру водноспиртового раствора в смотровом фонаре. При передаче смены аппаратчики записывают показания счетчиков аппарата и расписываются.
112. Определение количества спирта в пересчете на безводный в водноспиртовом растворе производится в установленном порядке.
113. О выработке спирта и спиртопродуктов и передаче их в спиртохранилище оформляется акт по форме П-18. Запись результатов измерения объема и безводного спирта производится по каждому аппарату отдельно.

114. П-18 нысаны бойынша актiнiң сырт жағында өндiрiс бастығының (бас технологтың, инженер-технологтың, аға инженер-технологтың, техник-технологтың) және спирт сақтайтын орын меңгерушiсiнiң қолы қойылып: "Крандар дұрыс жабылды, құю бөлiмшесiнiң резервуарында бос орын бар" деген қосымша жазба жасалады.
115. П-18 нысанының актiсiндегi есептегiштердiң көрсеткiштерi жазбаларының дұрыстығы аппаратшының қолы қойылып расталады.
116. Бухгалтерияға П-18 нысаны актiсiнiң көшiрмесiн 114 және 115-тармақтарда көрсетiлген жазбаларсыз қабылдауға тыйым салынады.
117. Спирттi өндiрiстен спирт сақтайтын орынға берудi өндiрiстiң бастығы (бас технолог, инженер-технолог, техник-технолог), спирт сақтау орнының (қоймасының) меңгерушiсi, бухгалтер мен инженер-химиктiң (техник- химиктiң) мiндеттi түрде қатысуы кезiнде жүргiзiледi.
Зауытта Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң қызметкерi болған жағдайда спирттi беру оның қатысуымен жүргiзiледi.
118. Спирт өлшейтiн аппараттардың кiнәратын айқындау үшiн оларды ретке келтiрген соң Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң қызметкерi өлшеу нәтижелерiн П-18 нысанының актiсiне енгiзумен спирттi бақылаулық беру жүргiзiледi. Бұл жағдайда кемiнде үш өлшеу, тәулiгiне бiр өлшеу жүргiзiледi. Бақылаулық өлшеулердi тәулiгiне 2-3 рет жүргiзуге жол берiледi. Бұл ретте спирттiң мөлшерi әрбiр беру үшiн 250 далдан (1 коникалық өлшегiштен кем емес) кем болмауы тиiс.
119. Әрбiр өлшеудiң ауытқуы аппараттың кiнәратының шегiндегі болуына жол берiледi.
19. Спирттi комиссиялық беру
120. Осы Нұсқаулықтың 33-бабына сәйкес спирттi комиссиялық беру кезiнде спирт өндiрушi-ұйымдағы Комиссияның мүшелерi қатысады.
121. Комиссиялық өлшеулер мынадай жағдайларда жүргiзiледi:
1) сусыз спирттi есепке алу аппараттары көрсеткiштерiнде шектiден жоғары ауытқулар алынуы кезiнде (+(-)0,5% жоғары);
2) спирт өндiрушi-ұйым басшысының нұсқауы бойынша;
3) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң нұсқауы бойынша.
122. Шектiден жоғары ауытқулар алынған және өзге де бұзушылықтар кезiнде осы Нұсқаулықта көзделген шаралар қолданылады.
123. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетiн аппарат және беру құралдарының ақауы туралы, спирттi есепке алу нәтижелерiндегi шектiден тыс ауытқулар және бұл ретте өнiмдi шығаруды жалғастыра беру фактiлерi туралы уақтылы хабардар етпеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң қызметкерлерiне, оларға қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде кедергiлер келтiру, спирттi есепке алу тәртiбiн бұзу болып табылады.

114. На оборотной стороне акта по форме П-18 за подписями начальника производства (главного технолога, инженера-технолога, старшего инженера-технолога, техника-технолога) и заведующего спиртохранилищем дополнительно делается запись: "Краны перекрыты правильно, свободное место в резервуаре сливного отделения имеется".
115. Правильность записи показаний счетчиков в акте формы П-18 подтверждается подписью аппаратчика.
116. Бухгалтерии запрещается принимать копию акта формы П-18 без указанных в пунктах 114 и 115 настоящей Инструкции записей.
117. Передача спирта из производства в спиртохранилище производится начальником производства (главным технологом, инженером-технологом, техником-технологом), заведующим спиртохранилищем (складом) при обязательном участии бухгалтера и инженера-химика (техника-химика).
В случае нахождения в организациях-производителях спирта сотрудника Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан передача спирта производится с его участием.
118. Для определения погрешности аппаратов после их юстировки сотрудником Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан производится контрольная передача спирта с занесением результатов измерения в акт формы П-18. В этом случае производится не менее трех измерений, одно измерение в сутки. Допускается проведение контрольных измерений 2-3 раза в сутки. Количество спирта при этом за каждую передачу не должно быть менее 250 дал (не менее одного конического мерника).
119. Отклонение каждого измерения допускается в пределах погрешности аппарата.
19. Комиссионная передача спирта
120. При комиссионной передаче спирта принимают участие члены Комиссии в организации-производителе спирта в соответствии с пунктом 33 настоящей Инструкции.
121. Комиссионные измерения производятся в следующих случаях:
1) при получении сверхпредельных отклонений в показаниях аппаратов (свыше +/- 0,5%) в учете безводного спирта;
2) по указанию руководителя организации-производителя спирта;
3) по указанию Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан.
122. При получении сверхпредельных отклонений и иных нарушений принимаются меры, предусмотренные настоящей Инструкцией.
123. Несвоевременное информирование Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан о неисправности аппарата и средств передачи, о фактах сверхпредельных расхождений в результатах учета спирта и продолжения при этом выпуска продукции, а также учинение препятствий сотрудникам Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан при исполнении ими служебных обязанностей, является нарушением порядка учета спирта.

2. Айырыл.
ған спирт,
"Экстра"
3. Айырыл.
ған спирт,
"Люкс"
4.Этил
спиртінің
негізгі
фракциясы
Жиыны:
___________________________________________________________________
2. Құю бойынша алынды
___________________________________________________________________
|Айырылған спирт           |Этил     |Сивуш
|__________________________|спиртінің|майы
|Жоғары|"Экстра"|"Люкс"    |негізгі  |
|тазар.|        |          |фракциясы|
|тылған|        |          |         |
____________________|______|________|__________|_________|_________
1.            2.      3.         4.          5.      6.
___________________________________________________________________
1. Өлшегіштен өткі.
зілгеннен кейінгі
спирт көлемі, дал
2. Өлшегіштегі
спирттің орташа
температурасы., о С.
3. Өлшегіштердің
көлемдік кеңеюіне
түзету, дал.
4. Түзетуді есепке
алумен спирттің
көлемі, дал.
5. Спирт өлшегіштің
батуы (ареометрдің),
бөліктерде.
6. Стақандағы
спирттің орташа
температурасы, о С.
7.Шоғырлануы, %
(көлемі бойынша).
8. Көбейткіш.
9. Сусыз спирттің
мөлшері, дал.
___________________________________________________________________
Бақылаулық спирт өлшегіш аппараттарындағы
көрсеткіштің құю деректерінен ауытқуы
___________________________________________________________________
Тазартылған спирт                       |Этил спиртінің негізгі
________________________________________|фракциясы (+, -)
Жоғарғы     |"Экстра"|"Люкс"(+, -)      |
тазартылған |(+, -)  |                  |
(+,-)       |        |                  |
____________|________|__________________|__________________________
дал  | %   |дал |%  |  дал     |   %   |     дал      |  %
______|_____|____|___|__________|_______|______________|___________
___________________________________________________________________
Өткізді: Өндіріс                Қабылдады: Спирт қоймасының
меңгерушісі                     меңгерушісі
аппаратшы                       Қатысқандар: химик
бухгалтер
Құю кезіндегі бақылаулық спирт өлшегіш аппараттарындағы есептегіштердің көрсеткіштерінің дұрыстығын растаймын:
аппаратшы
Актіні бас (аға) бухгалтер қабылдады
200_ ж. "____" __________________________
Келесі беті
Спиртті өлшеу
___________________________________________________________________
N,N р/с|Спирт және |Өлшегіштердің|Көлемі     |Өлшегіштегі спирт
|спирт      |нөмірі       |бойынша    |температурасы
|өнімдерінің|             |дал мөлшері|
|сұрыпы     |             |           |
_______|___________|_____________|___________|_____________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны:
Өндіріс меңгерушісі
Аппаратшы
Спирт қоймасының меңгерушісі
Ескерту: N П-18 нысаны бақылаулық спирт өлшегіш аппараттар бойынша күнделікті шығарылған айырылған спирт және спирт өнімдерін және оларды құя мен спирт қоймасына беру бойынша есепке алу үшін қолданылады. Акт өндіріс меңгерушісімен 2 данада жасалынады, біріншісі - бухгалтерияға тапсырылады, ал көшірмесі цехта қалады. П-18 нысанның ІІ-бөлімінің 2 және 7-тармақшаларында өлшегіштегі спирт температурасының орташа-динамикалық мәні және оның шоғырлануы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының 2004
жылғы 27 ақпандағы N 88
бұйрығымен бекітілген,
Этил спиртін өндіруді
жүзеге асырушы ұйымдарда
этил спиртін бақылау
есебі жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Спирт, спирттің негізгі фракциясын қабылдау, есепке алу және беруді қамтамасыз ететін жабдықтар мен аппараттар
___________________________________________________________________
N  |                       |Кө.  |Боза айырғыш қондырғының
р/с| Жабдықтың атауы       |ле,  |белгілі қуаттылығы
|                       |мі,  |кезіндегі жабдықтардың
|                       |дал  |саны, дал/күндер
|                       |     |_________________________________
|                       |     |750|1 000|1 500|2 000|3 000|6 000
___|_______________________|_____|___|_____|_____|_____|_____|_____
1   Негізгі спирт қабылда.  2 000  1     -    -     -     -     -
ғыш, жоғарғы қақпағында 3 300  -     1    1     -     -     -
люгі бар. Толтыру       4 500  -     -    -     1     -     -
коэффициент - 0,9.      6 600  -     -    -     -     1     2
2   Қосымша спирт қабылда.    550  1     1    1     -     -     -
ғыш, жоғарғы қақпағын.    750  -     -    -     1     -     -
да люгі бар. Толтыру    1 100  -     -    -     -     1     2
коэффициент - 0,9.
3   1 класты тұрақты тех.   1 000  -     1    1     1     2     2
никалық спиртке арнал.
ған өлшегіш
4   1 класты тұрақты тех.     250  2     1    1     1     1     1
никалық спиртке
арналған өлшегіш
5   1 класты вертикалды
техникалық спиртке

2. Спирт
ректифико-
ванный,
"Экстра"
3. Спирт
ректифико-
ванный,
"Люкс"
4. Голов-
ная фракция
этилового
спирта
Итого:
-------------------------------------------------------------------
2. Получено по сливу
-------------------------------------------------------------------
|Спирт ректификованный  |Головная |Масло
|-----------------------|фракция  |сивуш-
|Высший |"Экстра"|"Люкс"|этилового|ное
|очистки|        |      |спирта   |
-------------------------------------------------------------------
1.           |   2.  |    3.  |  4.  |    5.   |  6.
-------------------------------------------------------------------
1. Пропуском через мерни-
ки оказалось спирта по
объему, дал
2. Средняя температура
спирта в мерниках, о С.
3. Поправка на объемное
расширение мерников, дал.
4. Объем спирта с учетом
поправки, дал.
5. Погружение спиртомера
(ареометра), делений.
6. Температура спирта в
стакане, в о С.
7. Концентрация, %
(по объему).
8. Множитель.
9. Количество безводного
спирта, дал.
-------------------------------------------------------------------
3. Отклонение данных слива от показаний контрольных
спиртоизмеряющих аппаратов
-------------------------------------------------------------------
Спирт ректификованный            |   Головная фракция
--------------------------------------------|   этилового спирта
Высшей         |  "Экстра"  |   "Люкс"     |        (+, -)
очистки (+,-)  |  (+, -)    |   (+, -)     |
-------------------------------------------------------------------
дал   |  %   |  дал  | %  |  дал  |  %   |    дал    |    %
-------------------------------------------------------------------
Сдали: Заведующий                  Принял: Заведующий
производством                      спиртохранилищем
аппаратчик                         Присутствовали: химик
бухгалтер
Показания счетчиков в контрольных спиртоизмеряющих аппаратах
на момент слива подтверждаю:
аппаратчик
Акт принял главный (старший) бухгалтер
"____" ____________200_ г.
Оборотная сторона
Отмер спирта
-------------------------------------------------------------------
NN п/п |Сорт спирта и|  Номера  |   Количество  |  Температура
| спиртовых   | мерников | дал по объему |   спирта в
| продуктов   |          |               |    мернике
-------------------------------------------------------------------
Итого:
Заведующий производством
Аппаратчик
Заведующий спиртохранилищем
Примечание: Форма N П-18 применяется для учета ежедневной
выработки спирта ректификованного и спиртовых продуктов по
контрольным спиртоизмеряющим аппаратам и по сливу и передаче их в
спиртохранилище. Акт составляется заведующим производством в 2-х
экземплярах, первый - сдается в бухгалтерию, а копия остается в
цехе. В подпунктах 2 и 7 раздела II формы N П-18 указываются
средне-динамические значения температуры спирта в мерниках и его
концентрации.
Приложение 2
к Инструкции по контрольному
учету этилового спирта в
организациях, осуществляющих
производство этилового спирта,
утвержденной приказом
Председателя Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2004 года N 88
Оборудование и аппараты, обеспечивающие приемку,
учет и передачу спирта, головной фракции спирта
--------------------------------------------------------------------------
N  |Наименование оборудования|Объем,|Количество оборудования при установ-
п/п|                         | дал  |ленной мощности брагоректификационной
|                         |      |     установки, дал/сутки
|                         |      |-------------------------------------
|                         |      | 750 | 1000| 1500| 2000| 3000| 6000
--------------------------------------------------------------------------
1   Спиртоприемник основной,
с люком в верхней          2 000   1      -     -     -     -     -
крышке. Коэффициент
заполнения - 0,9.          3 300   -      1     1     -     -     -
4 500   -      -     -     1     -     -
6 600   -      -     -     -     1     2
2   Спиртоприемник дополни-
тельный, с люком в           550   1      1     1     -     -     -
верхней крышке. Коэффи-
циент заполнения - 0,9.      750   -      -     -     1     -     -
1 100   -      -     -     -     1     2
3   Мерник для спирта техни-
ческий стационарный        1 000   -      1     1     1     2     2
I класса
4   Мерник для спирта техни-
ческий стационарный          250   2      1     1     1     1     1
I класса
5   Мерник для спирта верти-

арналған өлшегіш          75   1     1    1     1     1     1
6   Деңгейінің көрсеткі.
шімен коммуникация.       25   1     1    1     1     1     -
лардан құюға арналған     75   -     -    -     -     -     1
жинағыш.
7   Есепке алуға арналған
спирт өлшегіш аппарат:
- спиртті                200   1     2    2     2     2     3
- негізгі фракцияны    дал/сағ 1     1    1     1     1     2
8   Жарылыстан қауіпсіз
атқарылатын қайта
айдауға арналған
насос:
- спиртті      30   2     2    2     2     2     2
- негізгі фракцияны  м 3 / сағ 1     1    1     1     1     1
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының 2004
жылғы 27 ақпандағы N 88 бұйрығымен
бекітілген, Этил спиртін
өндіруді жүзеге асырушы
ұйымдарда этил спиртін бақылау
есебі жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
(N П-29 нысан)
______________________________________________
Ұйымның атауы
Спиртті өндіріске жіберу
N ____________ТАЛАБЫ
"___" _______________________ 200__ ж.
_________________________________________________ цехына жіберілсін
___________________________________________________________________
Спирт сұрыпы|Талап етілген|        Жіберілді
|сусыз спирт. |________________________________________
|Дал          |өлшегіш|өлшегіштегі |дал (көлемі бойынша)
|             |нөмірі |температура,|
|             |       | о С          |
____________|_____________|_______|____________|___________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны:
______________________________________________
Спирт өлшегіштің батуы
(ареометрдің) ____________ бөлулері
Стақандағы спирт температурасы_____ о С  Шоғырлануы________% (көлемі бойынша)
Орташа температурасы_______ о С
Көбейткіш_______________
Барлығы__________________ дал сусыз спирт
Мөлшері жазбаша
____________________цехының бастығы талап етті _____________________
қолы
___________________ цехының бастығы жіберді    _____________________
қолы
____________________цехының бастығы қабылдады ______________________
қолы
___________________ цехының бастығы талап етті _____________________
қолы
Химик_____________________
қолы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының
2004 жылғы 27 ақпандағы N 88
бұйрығымен бекітілген, Этил
спиртін өндіруді жүзеге
асырушы ұйымдарда этил
спиртін бақылау есебі
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Шәкіл кертпелерінің арасындағы аралықтардың
спиртометрикалық мәндері
___________________________________________________________________
Шәкіл диапазонының|Аралықтағы кертпелер|Кертпелер арасындағы
аралығы, %        |саны, дана.         |аралықтың спиртометрикалық
|                    |мәні  %
__________________|____________________|___________________________
1                   2                        3
___________________________________________________________________

кальный технический           75   1      1     1     1     1     1
стационарный I класса
6   Сборник для слива спирта
с коммуникаций,               25   1      1     1     1     1     -
с указателем уровня.          75   -      -     -     -     -     1
7   Спиртоизмеряющий аппарат
для учета:                   200
- спирта                  дал/час  1      2     2     2     2     3
- головной фракции                 1      1     1     1     1     2
8   Насос во взрывобезопасном
исполнении                    30
для перекачки: - спирта    м3/час  2      2     2     2     2     2
- головной фракции                 1      1     1     1     1     1
--------------------------------------------------------------------------
Приложение 3
к Инструкции по контрольному
учету этилового спирта в
организациях, осуществляющих
производство этилового спирта,
утвержденной приказом
Председателя Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2004 года N 88
(Форма N П-29)
______________________________________________________________________
Наименование организации
ТРЕБОВАНИЕ N ____________
на отпуск спирта в производство
"___" _______________________ 200__ г.
Отпустить ________________________________________________ цеху
-----------------------------------------------------------------------
Сорт спирта|Затребовано|                  Отпущено
| безводного|-----------------------------------------------
|спирта. Дал|  номер  | температура в |   дал (по объему)
|           | мерника |  мернике, о С  |
-----------------------------------------------------------------------
Итого:
______________________________________________
Погружение спиртомера
(ареометра) на ____________ делений
Температура спирта в стакане ___ о С Концентрация _______% (по объему)
Средняя температура _______ о С
Множитель _________________
Всего _____________________ дал безводного спирта
количество прописью
Затребовал начальник _______________________ цеха __________________
подпись
Отпустил начальник _________________________ цеха __________________
подпись
Принял начальник ___________________________ цеха __________________
подпись
Затребовал начальник _______________________ цеха __________________
подпись
Химик_____________________
Подпись
Приложение 4
к Инструкции по контрольному
учету этилового спирта в
организациях, осуществляющих
производство этилового спирта,
утвержденной приказом
Председателя Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2004 года N 88
Спиртометрическое значение интервалов между зубцами шкалы
-------------------------------------------------------------------
Интервал диапазона | Количество зубцов в |Спиртометрическое значе-
шкал, %       |   интервале, шт.    |ние расстояния между
|                     |зубцами, %
-------------------------------------------------------------------
1          |          2          |           3
-------------------------------------------------------------------

100-97,5                    18                      0,14
97,5-95,0                   16                      0,16
95,0-92,5                   14                      0,18
92,5-90,0                   13                      0,19
90,0-87,5                   13                      0,19
87,5-85,0                   12                      0,21
85,0-82,5                   12                      0,21
82,5-80,0                   11                      0,23

100-97,5                 18                     0,14
97,5-95,0                 16                     0,16
95,0-92,5                 14                     0,18
92,5-90,0                 13                     0,19
90,0-87,5                 13                     0,19
87,5-85,0                 12                     0,21
85,0-82,5                 12                     0,21
82,5-80,0                 11                     0,23

80,0-77,5                   11                      0,23
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының
2004 жылғы 27 ақпандағы N 88
бұйрығымен бекітілген, Этил
спиртін өндіруді жүзеге
асырушы ұйымдарда этил
спиртін бақылау есебі
жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
(П-21 нысаны)
Спирт өлшегіш аппараттардың көрсеткіштері бойынша тазаланған спирт шығаруды есепке алу
ЖУРНАЛЫ
___________________________________________________________________
Кү.|Ау.|Ап. |Спирт|Есептегіштердің|Спиртті көлемді/сусыз       |Ап.
ні |ыс.|па. |өлше.|көрсеткіштері, |сағаттық өндіру             |па.
|ым |рат.|гіш  |Ауысым басында |Шамдағы температурасы       |рат.
|   |шы. |аппа.|Ауысым аяғында |                            |шы.
|   |ның |рат. |_______________|                            |ның
|   |аты-|тың N|спирт.|сусыз   |                            |қолы
|   |жөні|     |тің   |спирттің|                            |
___|___|____|_____|______|________|____________________________|___
1 | 2 | 3  | 4   |  5   |  6     | 7| 8| 9| 10| 11| 12| 13| 14| 15
___|___|____|_____|______|________|__|__|__|___|___|___|___|___|___
__________________|______|________|_||_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
__________________|______|________|____________________________|___
__________________|______|________|_||_||_||_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| //
__________________|______|________|____________________________|___
__________________|______|________|____________________________|___
сол сияқты парақтың аяғына дейін.
Ескерту: П-21 нысан журналында аппаратшылар спирт өлшегіш аппараттардың көрсеткіштері бойынша құрамындағы сусыз спиртке және шамдағы температураны қайта есептегенде сулы-спирттік қоспа көлемінің сағаттық шығарылымның жазбаларын жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының
2004 жылғы 27 ақпандағы N 88
бұйрығымен бекітілген, этил
спиртін өндіруді жүзеге асырушы
ұйымдарда этил спиртіне бақылау
есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа
6-қосымша
Сусыз спирттің әртүрлі шоғырлануы мен температурасы кезіндегі мөлшерін есептегенде спиртометрикалық тетіктің салыстырмалы кінәраты
___________________________________________________________________
Шамдағы спирт |Спирт шоғыры, % (көлемі бойынша)

80,0-77,5                 11                     0,23
-------------------------------------------------------------------
Приложение 5
к Инструкции по контрольному
учету этилового спирта в
организациях, осуществляющих
производство этилового спирта,
утвержденной приказом
Председателя Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2004 года N 88
(Форма П-21)
Журнал
учета выработки спирта ректификованного
по показаниям спиртоизмеряющих аппаратов
--------------------------------------------------------------------------
Да-|Сме-|Ф.И.О.|N      |   Показание   |       Почасовая выработка
та |на  |аппа- |спирто-|   счетчиков,  |     объемного/безводного    спирта
|    |рат-  |изме-  | на начало смены |     температура в фонаре
|    |чика  |ряющего| на конец смены |
|    |      |та     |---------------|
|    |      |аппара-|спир-|безводно-|
|    |      |та     |та   |го спирта|
--------------------------------------------------------------------------
1 |  2 |   3  |   4   |  5  |   6     | 7 | 8 | 9 |10 | 11| 12| 13| 14
--------------------------------------------------------------------------
|     |         | | | | | | | | | | | | | | | |
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
------------
Подпись    |
аппаратчика|
-----------|
15    |
------------
и так далее до конца листа.
Примечание: В журнале формы П-21 аппаратчиками по показаниям
спиртоизмеряющего аппарата ведутся записи почасовой выработки объема
водно-спиртового раствора, содержащегося в нем спирта в пересчете
на безводный и температуры в фонаре.
Приложение 6
к Инструкции по контрольному
учету этилового спирта в
организациях, осуществляющих
производство этилового спирта,
утвержденной приказом
Председателя Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2004 года N 88
Относительная погрешность спиртометрического
механизма в учете количества безводного спирта
при разной концентрации и температуре
-------------------------------------------------------------------------
Температура|             Концентрация спирта, % (по объему)

температурасы,|88,0     89,0     90,0     91,0    96,0     97,0
о С            |Сусыз спирттің мөлшерін көрсетудегі аппараттың
| салыстырмалы кінәраты, %
______________|____________________________________________________
1          2       3         4       5       6        7
___________________________________________________________________
4              - 1,43  - 1,47   - 1,50    - 1,53  - 1,63   - 1,64

спирта в   |     88,0      89,0      90,0      91,0     96,0     97,0
фонаре, о С | Относительная погрешность аппарата в показаниях количества
|                  безводного спирта, %
-------------------------------------------------------------------------
1     |     2     |    3    |    4     |   5    |    6    |   7
-------------------------------------------------------------------------
4         -1,43      -1,47     -1,50     -1,53     -1,63     -1,64

5              - 1,34  - 1,38   - 1,41    - 1,43  - 1,53   - 1,54
6              - 1,25  - 1,28   - 1,31    - 1,34  - 1,43   - 1,44
7              - 1,16  - 1,19   - 1,22    - 1,24  - 1,32   - 1,33
8              - 1,07  - 1,10   - 1,13    - 1,15  - 1,22   - 1,23
9              - 0,98  - 1,01   - 1,03    - 1,04  - 1,12   - 1,13
10             - 0,90  - 0,92   - 0,94    - 0,96  - 1,02   - 1,03
11             - 0,81  - 0,83   - 0,84    - 0,86  - 0,92   - 0,92
12             - 0,72  - 0,73   - 0,75    - 0,76  - 0,82   - 0,82
13             - 0,63  - 0,64   - 0,66    - 0,67  - 0,71   - 0,72
14             - 0,54  - 0,55   - 0,56    - 0,57  - 0,61   - 0,62
15             - 0,45  - 0,46   - 0,47    - 0,48  - 0,51   - 0,51
16             - 0,36  - 0,37   - 0,38    - 0,38  - 0,41   - 0,41
17             - 0,27  - 0,28   - 0,28    - 0,29  - 0,31   - 0,31
18             - 0,18  - 0,18   - 0,19    - 0,19  - 0,20   - 0,20
19             - 0,09  - 0,09   - 0,09    - 0,10  - 0,10   - 0,10
20                0      0        0          0      0         0
21             + 0,09  + 0,09   + 0,09    + 0,10  + 0,10   + 0,10
22               0,18    0,18     0,19      0,19    0,20     0,20
23               0,27    0,28     0,28      0,29    0,31     0,31
24               0,36    0,37     0,38      0,38    0,41     0,41
25             + 0,45  + 0,46   + 0,47    + 0,48  + 0,51   + 0,51
26               0,54    0,55     0,56      0,57    0,61     0,62
27               0,63    0,64     0,66      0,67    0,71     0,72
28               0,72    0,74     0,75      0,76    0,82     0,82
29               0,81    0,83     0,85      0,86    0,92     0,92
30             + 0,90  + 0,92   + 0,94    + 0,96  + 1,02   + 1,02
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының
2004 жылғы 27 ақпандағы N 88
бұйрығымен бекітілген, этил
спиртін өндіруді жүзеге
асырушы ұйымдарда этил
спиртіне бақылау есебін
жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа
7-қосымша
Спирт өлшегіш аппараттарға арналған түзету мәндері
___________________________________________________________________
Эксцентрик шәкілдерінің бөлінуі,|Сусыз спирттің эксцентрика
мм                              |бұрылысы кезіндегі мөлшерін
|өлшеудегі қателіктерді өтеуге
|арналған түзетудің мәні, %.
________________________________|__________________________________
1                                   2
___________________________________________________________________
0,5                 0,01

5         -1,34      -1,38     -1,41     -1,43     -1,53     -1,54
6         -1,25      -1,28     -1,31     -1,34     -1,43     -1,44
7         -1,16      -1,19     -1,22     -1,24     -1,32     -1,33
8         -1,07      -1,10     -1,13     -1,15     -1,22     -1,23
9         -0,98      -1,01     -1,03     -1,04     -1,12     -1,13
10         -0,90      -0,92     -0,94     -0,96     -1,02     -1,03
11         -0,81      -0,83     -0,84     -0,86     -0,92     -0,92
12         -0,72      -0,73     -0,75     -0,76     -0,82     -0,82
13         -0,63      -0,64     -0,66     -0,67     -0,71     -0,72
14         -0,54      -0,55     -0,56     -0,57     -0,61     -0,62
15         -0,45      -0,46     -0,47     -0,48     -0,51     -0,51
16         -0,36      -0,37     -0,38     -0,38     -0,41     -0,41
17         -0,27      -0,28     -0,28     -0,29     -0,31     -0,31
18         -0,18      -0,18     -0,19     -0,19     -0,20     -0,20
19         -0,09      -0,09     -0,09     -0,10     -0,10     -0,10
20             0          0         0         0         0         0
21         +0,09      +0,09     +0,09     +0,10     +0,10     +0,10
22          0,18       0,18      0,19      0,19      0,20      0,20
23          0,27       0,28      0,28      0,29      0,31      0,31
24          0,36       0,37      0,38      0,38      0,41      0,41
25         +0,45      +0,46     +0,47     +0,48     +0,51     +0,51
26          0,54       0,55      0,56      0,57      0,61      0,62
27          0,63       0,64      0,66      0,67      0,71      0,72
28          0,72       0,74      0,75      0,76      0,82      0,82
29          0,81       0,83      0,85      0,86      0,92      0,92
30         +0,90      +0,92     +0,94     +0,96     +1,02     +1,02
-------------------------------------------------------------------------
Приложение 7
к Инструкции по контрольному
учету этилового спирта в
организациях, осуществляющих
производство этилового спирта,
утвержденной приказом
Председателя Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2004 года N 88
Значения поправок для спиртоизмеряющих аппаратов
-------------------------------------------------------------------------
Деления шкалы эксцентрика, мм |Значение поправки для компенсации ошибки
|измерения количества безводного спирта
| при повороте эксцентрика, %.
-------------------------------------------------------------------------
1               |                    2
-------------------------------------------------------------------------
0,5                                  0,01

20, 4      +0,0016      16, 1      -0,0137      11, 8      -0,0296
20, 3      +0,0012      16, 0      -0,014       11, 7      -0,0299
20, 2      +0,0008      15, 9      -0,0144      11, 6      -0,0302
20, 1      +0,0004      15, 8      -0,0148      11, 5      -0,0305
20, 0      +0,0         15, 7      -0,0152      11, 4      -0,0308
19, 9      -0,0004      15, 6      -0,0156      11, 3      -0,0311
19, 8      -0,0008      15, 5      -0,016       11, 2      -0,0314
19, 7      -0,0012      15, 4      -0,0164      11, 1      -0,0317
19, 6      -0,0016      15, 3      -0,0168      11, 0      -0,032
19, 5      -0,002       15, 2      -0,0172      10, 9      -0,0324
19, 4      -0,0024      15, 1      -0,0176      10, 8      -0,0328
19, 3      -0,0028      15, 0      -0,018       10, 7      -0,0332
19, 2      -0,0032      14, 9      -0,0184      10, 6      -0,0336
19, 1      -0,0036      14, 8      -0,0188      10, 5      -0,034
19, 0      -0,004       14, 7      -0,0192      10, 4      -0,0344
18, 9      -0,0043      14, 6      -0,0196      10, 3      -0,0348
18, 8      -0,0046      14, 5      -0,02        10, 2      -0,0352
18, 7      -0,0049      14, 4      -0,0204      10, 1      -0,0356
18, 6      -0,0052      14, 3      -0,0208      10, 0      -0,036
18, 5      -0,0055      14, 2      -0,0212      9, 9       -0,0364
18, 4      -0,0058      14, 1      -0,0216      9, 8       -0,0368
18, 3      -0,0061      14, 0      -0,022       9, 7       -0,0372
18, 2      -0,0064      13, 9      -0,0223      9, 6       -0,0376
18, 1      -0,0067      13, 8      -0,0226      9, 5       -0,038
18, 0      -0,007       13, 7      -0,0229      9, 4       -0,0384
17, 9      -0,0074      13, 6      -0,0232      9, 3       -0,0388
17, 8      -0,0078      13, 5      -0,0235      9, 2       -0,0392
17, 7      -0,0082      13, 4      -0,0238      9, 1       -0,0396
17, 6      -0,0086      13, 3      -0,0241      9, 0       -0,04
17, 5      -0,009       13, 2      -0,0244      8, 9       -0,0404
17, 4      -0,0094      13, 1      -0,0247      8, 8       -0,0408
17, 3      -0,0098      13, 0      -0,025       8, 7       -0,0412
17, 2      -0,0102      12, 9      -0,0254      8, 6       -0,0416
17, 1      -0,0106      12, 8      -0,0258      8, 5       -0,042
17, 0      -0,011       12, 7      -0,0262      8, 4       -0,0424
8, 3       -0,0428      3, 9       -0,0594     -0, 3       -0,0752
8, 2       -0,0432      3, 8       -0,0598     -0, 4       -0,0756
8, 1       -0,0436      3, 7       -0,0602     -0, 5       -0,076

20,4     +0,0016     16,1     -0,0137     11,8       -0,0296
20,3     +0,0012     16,0     -0,014      11,7       -0,0299
20,2     +0,0008     15,9     -0,0144     11,6       -0,0302
20,1     +0,0004     15,8     -0,0148     11,5       -0,0305
20,0     +0,0        15,7     -0,0152     11,4       -0,0308
19,9     -0,0004     15,6     -0,0156     11,3       -0,0311
19,8     -0,0008     15,5     -0,016      11,2       -0,0314
19,7     -0,0012     15,4     -0,0164     11,1       -0,0317
19,6     -0,0016     15,3     -0,0168     11,0       -0,032
19,5     -0,002      15,2     -0,0172     10,9       -0,0324
19,4     -0,0024     15,1     -0,0176     10,8       -0,0328
19,3     -0,0028     15,0     -0,018      10,7       -0,0332
19,2     -0,0032     14,9     -0,0184     10,6       -0,0336
19,1     -0,0036     14,8     -0,0188     10,5       -0,034
19,0     -0,004      14,7     -0,0192     10,4       -0,0344
18,9     -0,0043     14,6     -0,0196     10,3       -0,0348
18,8     -0,0046     14,5     -0,02       10,2       -0,0352
18,7     -0,0049     14,4     -0,0204     10,1       -0,0356
18,6     -0,0052     14,3     -0,0208     10,0       -0,036
18,5     -0,0055     14,2     -0,0212      9,9       -0,0364
18,4     -0,0058     14,1     -0,0216      9,8       -0,0368
18,3     -0,0061     14,0     -0,022       9,7       -0,0372
18,2     -0,0064     13,9     -0,0223      9,6       -0,0376
18,1     -0,0067     13,8     -0,0226      9,5       -0,038
18,0     -0,007      13,7     -0,0229      9,4       -0,0384
17,9     -0,0074     13,6     -0,0232      9,3       -0,0388
17,8     -0,0078     13,5     -0,0235      9,2       -0,0392
17,7     -0,0082     13,4     -0,0238      9,1       -0,0396
17,6     -0,0086     13,3     -0,0241      9,0       -0,04
17,5     -0,009      13,2     -0,0244      8,9       -0,0404
17,4     -0,0094     13,1     -0,0247      8,8       -0,0408
17,3     -0,0098     13,0     -0,025       8,7       -0,0412
17,2     -0,0102     12,9     -0,0254      8,6       -0,0416
17,1     -0,0106     12,8     -0,0258      8,5       -0,042
17,0     -0,011      12,7     -0,0262      8,4       -0,0424
8,3     -0,0428      3,9     -0,0594     -0,3       -0,0752
8,2     -0,0432      3,8     -0,0598     -0,4       -0,0756
8,1     -0,0436      3,7     -0,0602     -0,5       -0,076

8, 0       -0,044       3, 6       -0,0606     -0, 6       -0,0764
7, 9       -0,0443      3, 5       -0,061      -0, 7       -0,0768
7, 8       -0,0446      3, 4       -0,0614     -0, 8       -0,0772
7, 7       -0,0449      3, 3       -0,0618     -0, 9       -0,0776
7, 6       -0,0452      3, 2       -0,0622     -1, 0       -0,078
7, 5       -0,0455      3, 1       -0,0626     -1, 1       -0,0783
7, 4       -0,0458      3, 0       -0,063      -1, 2       -0,0786
7, 3       -0,0461      2, 9       -0,0634     -1, 3       -0,0789
7, 2       -0,0464      2, 8       -0,0638     -1, 4       -0,0792
7, 1       -0,0467      2, 7       -0,0642     -1, 5       -0,0795
7, 0       -0,047       2, 6       -0,0646     -1, 6       -0,0798
6, 9       -0,0474      2, 5       -0,065      -1, 7       -0,0801
6, 8       -0,0478      2, 4       -0,0654     -1, 8       -0,0804
6, 7       -0,0482      2, 3       -0,0658     -1, 9       -0,0807
6, 6       -0,0486      2, 2       -0,0662     -2, 0       -0,081
6, 5       -0,049       2, 1       -0,0666     -2, 1       -0,0814
6, 4       -0,0494      2, 0       -0,067      -2, 2       -0,0818
6, 3       -0,0498      1, 9       -0,0674     -2, 3       -0,0822
6, 2       -0,0502      1, 8       -0,0678     -2, 4       -0,0826
6, 1       -0,0506      1, 7       -0,0682     -2, 5       -0,083
6, 0       -0,051       1, 6       -0,0686     -2, 6       -0,0834
5, 9       -0,0514      1, 5       -0,069      -2, 7       -0,0838
5, 8       -0,0518      1, 4       -0,0694     -2, 8       -0,0842
5, 7       -0,0522      1, 3       -0,0698     -2, 9       -0,0846
5, 6       -0,0526      1, 2       -0,0702     -3, 0       -0,085
5, 5       -0,053       1, 1       -0,0706     -3, 1       -0,0853
5, 4       -0,0534      1, 0       -0,071      -3, 2       -0,0856
5, 3       -0,0538      0, 9       -0,0713     -3, 3       -0,0859
5, 2       -0,0542      0, 8        0,0716     -3, 4       -0,0862
5, 1       -0,0546      0, 7       -0,0719     -3, 5       -0,0865
5, 0       -0,055       0, 6       -0,0722     -3, 6       -0,0868
4, 9       -0,0554      0, 5       -0,0725     -3, 7       -0,0871
4, 8       -0,0558      0, 4       -0,0728     -3, 8       -0,0874
4, 7       -0,0562      0, 3       -0,0731     -3, 9       -0,0877
4, 6       -0,0566      0, 2       -0,0734     -4, 0       -0,088
4, 5       -0,057       0, 1       -0,0737     -4, 1       -0,0884
4, 4       -0,0574      0, 0       -0,074      -4, 2       -0,0888
4, 3       -0,0578     -0, 1       -0,0744     -4, 3       -0,0892

8,0     -0,044       3,6     -0,0606     -0,6       -0,0764
7,9     -0,0443      3,5     -0,061      -0,7       -0,0768
7,8     -0,0446      3,4     -0,0614     -0,8       -0,0772
7,7     -0,0449      3,3     -0,0618     -0,9       -0,0776
7,6     -0,0452      3,2     -0,0622     -1,0       -0,078
7,5     -0,0455      3,1     -0,0626     -1,1       -0,0783
7,4     -0,0458      3,0     -0,063      -1,2       -0,0786
7,3     -0,0461      2,9     -0,0634     -1,3       -0,0789
7,2     -0,0464      2,8     -0,0638     -1,4       -0,0792
7,1     -0,0467      2,7     -0,0642     -1,5       -0,0795
7,0     -0,047       2,6     -0,0646     -1,6       -0,0798
6,9     -0,0474      2,5     -0,065      -1,7       -0,0801
6,8     -0,0478      2,4     -0,0654     -1,8       -0,0804
6,7     -0,0482      2,3     -0,0658     -1,9       -0,0807
6,6     -0,0486      2,2     -0,0662     -2,0       -0,081
6,5     -0,049       2,1     -0,0666     -2,1       -0,0814
6,4     -0,0494      2,0     -0,067      -2,2       -0,0818
6,3     -0,0498      1,9     -0,0674     -2,3       -0,0822
6,2     -0,0502      1,8     -0,0678     -2,4       -0,0826
6,1     -0,0506      1,7     -0,0682     -2,5       -0,083
6,0     -0,051       1,6     -0,0686     -2,6       -0,0834
5,9     -0,0514      1,5     -0,069      -2,7       -0,0838
5,8     -0,0518      1,4     -0,0694     -2,8       -0,0842
5,7     -0,0522      1,3     -0,0698     -2,9       -0,0846
5,6     -0,0526      1,2     -0,0702     -3,0       -0,085
5,5     -0,053       1,1     -0,0706     -3,1       -0,0853
5,4     -0,0534      1,0     -0,071      -3,2       -0,0856
5,3     -0,0538      0,9     -0,0713     -3,3       -0,0859
5,2     -0,0542      0,8      0,0716     -3,4       -0,0862
5,1     -0,0546      0,7     -0,0719     -3,5       -0,0865
5,0     -0,055       0,6     -0,0722     -3,6       -0,0868
4,9     -0,0554      0,5     -0,0725     -3,7       -0,0871
4,8     -0,0558      0,4     -0,0728     -3,8       -0,0874
4,7     -0,0562      0,3     -0,0731     -3,9       -0,0877
4,6     -0,0566      0,2     -0,0734     -4,0       -0,088
4,5     -0,057       0,1     -0,0737     -4,1       -0,0884
4,4     -0,0574      0,0     -0,074      -4,2       -0,0888
4,3     -0,0578     -0,1     -0,0744     -4,3       -0,0892

4, 2       -0,0582     -0, 2       -0,0748     -4, 4       -0,0896
4, 1       -0,0586     -0, 3       -0,0752     -4, 5       -0,09
4, 0       -0,059      -0, 4       -0,0756     -4, 6       -0,0904
-4, 7      -0,0908     -9, 0       -0,107      -13, 3      -0,1229
-4, 8      -0,0912     -9, 1       -0,1074     -13, 4      -0,1232
-4, 9      -0,0916     -9, 2       -0,1078     -13, 5      -0,1235
-5, 0      -0,092      -9, 3       -0,1082     -13, 6      -0,1238
-5, 1      -0,0924     -9, 4       -0,1086     -13, 7      -0,1241
-5, 2      -0,0928     -9, 5       -0,109      -13, 8      -0,1244
-5, 3      -0,0932     -9, 6       -0,1094     -13, 9      -0,1247
-5, 4      -0,0936     -9, 7       -0,1098     -14, 0      -0,125
-5, 5      -0,094      -9, 8       -0,1102     -14, 1      -0,1254
-5, 6      -0,0944     -9, 9       -0,1106     -14, 2      -0,1258
-5,7       -0,0948     -10, 0      -0,111      -14, 3      -0,1262
-5, 8      -0,0952     -10, 1      -0,1113     -14, 4      -0,1266
-5, 9      -0,0956     -10, 2      -0,1116     -14, 5      -0,127
-6, 0      -0,096      -10, 3      -0,1119     -14, 6      -0,1274
-6, 1      -0,0963     -10, 4      -0,1122     -14, 7      -0,1278
-6, 2      -0,0966     -10, 5      -0,1125     -14, 8      -0,1282
-6, 3      -0,0969     -10, 6      -0,1128     -14, 9      -0,1286
-6, 4      -0,0972     -10, 7      -0,1131     -15, 0      -0,129
-6, 5      -0,0975     -10, 8      -0,1134     -15, 1      -0,1294
-6, 6      -0,0978     -10, 9      -0,1137     -15, 2      -0,1298
-6, 7      -0,0981     -11, 0      -0,114      -15, 3      -0,1302
-6, 8      -0,0984     -11, 1      -0,1144     -15, 4      -0,1306
-6, 9      -0,0987     -11, 2      -0,1148     -15, 5      -0,131
-7, 0      -0,099      -11, 3      -0,1152     -15, 6      -0,1314
-7, 1      -0,0994     -11, 4      -0,1156     -15, 7      -0,1318
-7, 2      -0,0998     -11, 5      -0,116      -15, 8      -0,1322
-7, 3      -0,1002     -11, 6      -0,1164     -15, 9      -0,1326
-7, 4      -0,1006     -11, 7      -0,1168     -16, 0      -0,133
-7, 5      -0,101      -11, 8      -0,1172     -16, 1      -0,1334
-7, 6      -0,1014     -11, 9      -0,1176     -16, 2      -0,1338
-7, 7      -0,1018     -12, 0      -0,118      -16, 3      -0,1342
-7, 8      -0,1022     -12, 1      -0,1184     -16, 4      -0,1346
-7, 9      -0,1026     -12, 2      -0,1188     -16, 5      -0,135
-8, 0      -0,103      -12, 3      -0,1192     -16, 6      -0,1354
-8, 1      -0,1034     -12, 4      -0,1196     -16, 7      -0,1358

4,2     -0,0582     -0,2     -0,0748     -4,4       -0,0896
4,1     -0,0586     -0,3     -0,0752     -4,5       -0,09
4,0     -0,059      -0,4     -0,0756     -4,6       -0,0904
-4,7     -0,0908     -9,0     -0,107     -13,3       -0,1229
-4,8     -0,0912     -9,1     -0,1074    -13,4       -0,1232
-4,9     -0,0916     -9,2     -0,1078    -13,5       -0,1235
-5,0     -0,092      -9,3     -0,1082    -13,6       -0,1238
-5,1     -0,0924     -9,4     -0,1086    -13,7       -0,1241
-5,2     -0,0928     -9,5     -0,109     -13,8       -0,1244
-5,3     -0,0932     -9,6     -0,1094    -13,9       -0,1247
-5,4     -0,0936     -9,7     -0,1098    -14,0       -0,125
-5,5     -0,094      -9,8     -0,1102    -14,1       -0,1254
-5,6     -0,0944     -9,9     -0,1106    -14,2       -0,1258
-5,7     -0,0948    -10,0     -0,111     -14,3       -0,1262
-5,8     -0,0952    -10,1     -0,1113    -14,4       -0,1266
-5,9     -0,0956    -10,2     -0,1116    -14,5       -0,127
-6,0     -0,096     -10,3     -0,1119    -14,6       -0,1274
-6,1     -0,0963    -10,4     -0,1122    -14,7       -0,1278
-6,2     -0,0966    -10,5     -0,1125    -14,8       -0,1282
-6,3     -0,0969    -10,6     -0,1128    -14,9       -0,1286
-6,4     -0,0972    -10,7     -0,1131    -15,0       -0,129
-6,5     -0,0975    -10,8     -0,1134    -15,1       -0,1294
-6,6     -0,0978    -10,9     -0,1137    -15,2       -0,1298
-6,7     -0,0981    -11,0     -0,114     -15,3       -0,1302
-6,8     -0,0984    -11,1     -0,1144    -15,4       -0,1306
-6,9     -0,0987    -11,2     -0,1148    -15,5       -0,131
-7,0     -0,099     -11,3     -0,1152    -15,6       -0,1314
-7,1     -0,0994    -11,4     -0,1156    -15,7       -0,1318
-7,2     -0,0998    -11,5     -0,116     -15,8       -0,1322
-7,3     -0,1002    -11,6     -0,1164    -15,9       -0,1326
-7,4     -0,1006    -11,7     -0,1168    -16,0       -0,133
-7,5     -0,101     -11,8     -0,1172    -16,1       -0,1334
-7,6     -0,1014    -11,9     -0,1176    -16,2       -0,1338
-7,7     -0,1018    -12,0     -0,118     -16,3       -0,1342
-7,8     -0,1022    -12,1     -0,1184    -16,4       -0,1346
-7,9     -0,1026    -12,2     -0,1188    -16,5       -0,135
-8,0     -0,103     -12,3     -0,1192    -16,6       -0,1354
-8,1     -0,1034    -12,4     -0,1196    -16,7       -0,1358

-8, 2      -0,1038     -12, 5      -0,12       -16, 8      -0,1362
-8, 3      -0,1042     -12, 6      -0,1204     -16, 9      -0,1366
-8, 4      -0,1046     -12, 7      -0,1208     -17, 0      -0,137
-8, 5      -0,105      -12, 8      -0,1212     -17, 1      -0,1374
-8, 6      -0,1054     -12, 9      -0,1216     -17, 2      -0,1378
-8, 7      -0,1058     -13, 0      -0,122      -17, 3      -0,1382
-8, 8      -0,1062     -13, 1      -0,1223     -17, 4      -0,1386
-8, 9      -0,1066     -13, 2      -0,1226     -17, 5      -0,139
-17, 6     -0,1394     -22, 0      -0,155      -26, 4      -0,1706
-17, 7     -0,1398     -22, 1      -0,1554     -26, 5      -0,171
-17, 8     -0,1402     -22, 2      -0,1558     -26, 6      -0,1714
-17, 9     -0,1406     -22, 3      -0,1562     -26, 7      -0,1718
-18, 0     -0,141      -22, 4      -0,1566     -26, 8      -0,1722
-18, 1     -0,1413     -22, 5      -0,157      -26, 9      -0,1726
-18, 2     -0,1416     -22, 6      -0,1574     -27, 0      -0,173
-18, 3     -0,1419     -22, 7      -0,1578     -27, 1      -0,1734
-18, 4     -0,1422     -22, 8      -0,1582     -27, 2      -0,1738
-18, 5     -0,1425     -22, 9      -0,1586     -27, 3      -0,1742
-18, 6     -0,1428     -23, 0      -0,159      -27, 4      -0,1746
-18, 7     -0,1431     -23, 1      -0,1594     -27, 5      -0,175
-18, 8     -0,1434     -23, 2      -0,1598     -27, 6      -0,1754
-18, 9     -0,1437     -23, 3      -0,1602     -27, 7      -0,1758
-19, 0     -0,144      -23, 4      -0,1606     -27, 8      -0,1762
-19, 1     -0,1444     -23, 5      -0,161      -27, 9      -0,1766
-19, 2     -0,1448     -23, 6      -0,1614     -28, 0      -0,177
-19, 3     -0,1452     -23, 7      -0,1618     -28, 1      -0,1774
-19, 4     -0,1456     -23, 8      -0,1622     -28, 2      -0,1778
-19, 5     -0,146      -23, 9      -0,1626     -28, 3      -0,1782
-19, 6     -0,1464     -24, 0      -0,163      -28, 4      -0,1786
-19, 7     -0,1468     -24, 1      -0,1633     -28, 5      -0,179
-19, 8     -0,1472     -24, 2      -0,1636     -28, 6      -0,1794
-19, 9     -0,1476     -24, 3      -0,1639     -28, 7      -0,1798
-20, 0     -0,148      -24, 4      -0,1642     -28, 8      -0,1802
-20, 1     -0,1483     -24, 5      -0,1645     -28, 9      -0,1806
-20, 2     -0,1486     -24, 6      -0,1648     -29, 0      -0,181
-20, 3     -0,1489     -24, 7      -0, 1651    -29, 1      -0,1814
-20, 4     -0,1492     -24, 8      -0,1654     -29, 2      -0,1818
-20, 5     -0,1495     -24, 9      -0,1657     -29, 3      -0,1822

-8,2     -0,1038    -12,5     -0,12      -16,8       -0,1362
-8,3     -0,1042    -12,6     -0,1204    -16,9       -0,1366
-8,4     -0,1046    -12,7     -0,1208    -17,0       -0,137
-8,5     -0,105     -12,8     -0,1212    -17,1       -0,1374
-8,6     -0,1054    -12,9     -0,1216    -17,2       -0,1378
-8,7     -0,1058    -13,0     -0,122     -17,3       -0,1382
-8,8     -0,1062    -13,1     -0,1223    -17,4       -0,1386
-8,9     -0,1066    -13,2     -0,1226    -17,5       -0,139
-17,6     -0,1394    -22,0     -0,155     -26,4       -0,1706
-17,7     -0,1398    -22,1     -0,1554    -26,5       -0,171
-17,8     -0,1402    -22,2     -0,1558    -26,6       -0,1714
-17,9     -0,1406    -22,3     -0,1562    -26,7       -0,1718
-18,0     -0,141     -22,4     -0,1566    -26,8       -0,1722
-18,1     -0,1413    -22,5     -0,157     -26,9       -0,1726
-18,2     -0,1416    -22,6     -0,1574    -27,0       -0,173
-18,3     -0,1419    -22,7     -0,1578    -27,1       -0,1734
-18,4     -0,1422    -22,8     -0,1582    -27,2       -0,1738
-18,5     -0,1425    -22,9     -0,1586    -27,3       -0,1742
-18,6     -0,1428    -23,0     -0,159     -27,4       -0,1746
-18,7     -0,1431    -23,1     -0,1594    -27,5       -0,175
-18,8     -0,1434    -23,2     -0,1598    -27,6       -0,1754
-18,9     -0,1437    -23,3     -0,1602    -27,7       -0,1758
-19,0     -0,144     -23,4     -0,1606    -27,8       -0,1762
-19,1     -0,1444    -23,5     -0,161     -27,9       -0,1766
-19,2     -0,1448    -23,6     -0,1614    -28,0       -0,177
-19,3     -0,1452    -23,7     -0,1618    -28,1       -0,1774
-19,4     -0,1456    -23,8     -0,1622    -28,2       -0,1778
-19,5     -0,146     -23,9     -0,1626    -28,3       -0,1782
-19,6     -0,1464    -24,0     -0,163     -28,4       -0,1786
-19,7     -0,1468    -24,1     -0,1633    -28,5       -0,179
-19,8     -0,1472    -24,2     -0,1636    -28,6       -0,1794
-19,9     -0,1476    -24,3     -0,1639    -28,7       -0,1798
-20,0     -0,148     -24,4     -0,1642    -28,8       -0,1802
-20,1     -0,1483    -24,5     -0,1645    -28,9       -0,1806
-20,2     -0,1486    -24,6     -0,1648    -29,0       -0,181
-20,3     -0,1489    -24,7     -0,1651    -29,1       -0,1814
-20,4     -0,1492    -24,8     -0,1654    -29,2       -0,1818
-20,5     -0,1495    -24,9     -0,1657    -29,3       -0,1822

-20, 6     -0,1498     -25, 0      -0,166      -29, 4      -0,1826
-20, 7     -0,1501     -25, 1      -0,1663     -29, 5      -0,183
-20, 8     -0,1504     -25, 2      -0,1666     -29, 6      -0,1834
-20, 9     -0,1507     -25, 3      -0,1669     -29, 7      -0,1838
-21, 0     -0,151      -25, 4      -0,1672     -29, 8      -0,1842
-21, 1     -0,1514     -25, 5      -0,1675     -29, 9      -0,1846
-21, 2     -0,1518     -25, 6      -0,1678     -30, 0      -0,185
-21, 3     -0,1522     -25, 7      -0,1681
-21, 4     -0,1526     -25, 8      -0,1684
-21, 5     -0,153      -25, 9      -0,1687
-21, 6     -0,1534     -26, 0      -0,169
-21, 7     -0,1538     -26, 1      -0,1694

-20,6     -0,1498    -25,0     -0,166     -29,4       -0,1826
-20,7     -0,1501    -25,1     -0,1663    -29,5       -0,183
-20,8     -0,1504    -25,2     -0,1666    -29,6       -0,1834
-20,9     -0,1507    -25,3     -0,1669    -29,7       -0,1838
-21,0     -0,151     -25,4     -0,1672    -29,8       -0,1842
-21,1     -0,1514    -25,5     -0,1675    -29,9       -0,1846
-21,2     -0,1518    -25,6     -0,1678    -30,0       -0,185
-21,3     -0,1522    -25,7     -0,1681
-21,4     -0,1526    -25,8     -0,1684
-21,5     -0,153     -25,9     -0,1687
-21,6     -0,1534    -26,0     -0,169
-21,7     -0,1538    -26,1     -0,1694

-21, 8     -0,1542     -26, 2      -0,1698
-21, 9     -0,1546     -26, 3      -0,1702
___________________________________________________________________
Ескерту:
1. Мысалы: Құйылған спирттің көлемі өлшегіштегі спирттің +10 о С және +25 о С температурасы кезінде өлшегіштің бастапқы сыйымдылығы бойынша 2000 дал болып белгіленді; спирттің нақты көлемі тиісінше:
2000 х (-0,036)
_______________  = -0,72 дал;   2000 - 0,72 = 1999,28 дал;
100

-21,8     -0,1542    -26,2     -0,1698
-21,9     -0,1546    -26,3     -0,1702
-------------------------------------------------------------------
Примечание: 1. Пример: Объем слитого спирта по номинальной
вместимости мерника определен в количестве 2000 дал при температуре
спирта в мернике +10 о С и +25 о С; действительный объем спирта
составляет соответственно:
2000 х (-0,036)
--------------- = -0,72 дал;  2000 - 0,72 = 1999,28 дал;
100

2000 х 0,018
_______________  = 0,36 дал;    2000 + 0,36 = 2000,36 дал
100                                            құрайды.
2. Спирттің көлемін мыстан жасалған өлшегіш арқылы өткізіп өлшегенде түзету өлшемі бір жарым есеге артады.

2000 х 0,018
------------ = 0,36 дал;      2000 + 0,36 = 2000,36 дал.
100
2. При измерениях объемов спирта пропуском через мерники,
изготовленные из меди, размер поправок увеличивается в полтора раза.