Бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді бағаны манипуляциялау мақсатында жасалған деп тану ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 15 наурыздағы N 80 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 13 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2799. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы N 110 (V053615) қаулысымен.
Бағалы қағаздар рыногы жұмысының айқындылығы мен тиімділігінің дәрежесін арттыру, инвесторлардың құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында, сондай-ақ "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  56-бабына  сәйкес, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді бағаны манипуляциялау мақсатында жасалған деп тану ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап қолданысқа енеді.
3. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің мүдделі бөлімшелеріне, сауда-саттық ұйымдастырушыға, бағалы қағаздар рыногында брокерлік-дилерлік қызметті жүзеге асырушы ұйымдарға, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің қызметін қамтамасыз ету департаменті (Несіпбаев Р.Р.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау жөніндегі агенттігі
Басқармасының "Бағалы
қағаздармен жасалған
мәмілелерді бағаны
манипуляциялау мақсатында
жасалған деп тану ережесін
бекіту туралы" 2004 жылғы
15 наурыздағы N 80 қаулысымен
бекітілген
Бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді бағаны
манипуляциялау мақсатында жасалған деп тану
Ережесі

Об утверждении Правил признания сделок с ценными бумагами как заключенных с целью манипулирования ценами
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 марта 2004 года N 80. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 апреля 2004 года N 2799. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.03.2005г. N 110 (V053615)
В целях повышения степени прозрачности и эффективности функционирования рынка ценных бумаг, защиты прав и интересов инвесторов, а также в соответствии со статьей 56 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила признания сделок с ценными бумагами как заключенных с целью манипулирования ценами.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести до сведения заинтересованных подразделений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, организатора торгов, организаций, осуществляющих брокерско-дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (Несипбаев Р.Р.) принять меры к официальной публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Бахмутову Е.Л.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций "Об утверждении
Правил признания
сделок с ценными бумагами как
заключенных с целью
манипулирования ценами"
от 15 марта 2004 года N 80
ПРАВИЛА
признания сделок с ценными бумагами как
заключенных с целью манипулирования ценами

Осы Ереже "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  56-бабының  3-тармағына сәйкес әзірленген және бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді бағаны манипуляциялау мақсатында жасалған деп тану тәртібін айқындайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Бағаны манипуляциялау фактісін растау мақсатында қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) лицензиатты мынадай негіздер бойынша тексереді:
1) өтінім беру күніне дейін отыз күнтізбелік күн ішінде осыған ұқсас бағалы қағаздарға орташа алғандағы рыноктік бағасынан, ал егер көрсетілген кезеңде мәмілелердің саны бесеуден кем болған жағдайда - өтінім күніне дейін осыған ұқсас бағалы қағаздармен жасалған соңғы бес мәміленің орташа алғандағы бағасынан отыз проценттен астам ауытқуы бар баға бойынша бағалы қағаздарды сатып алуға не сатуға өтінімдер туралы мәліметтердің болуы;
2) мәміле күніне дейін отыз күнтізбелік күн ішінде осыған ұқсас бағалы қағаздарға орташа алғандағы рыноктік бағасынан, ал егер көрсетілген кезеңде мәмілелердің саны бесеуден кем болған жағдайда - мәміле күніне дейін осыған ұқсас бағалы қағаздармен жасалған соңғы бес мәміленің орташа алғандағы бағасынан отыз проценттен астам айырмашылығы бар бағалар бойынша мәмілелер жасау фактілері туралы мәліметтердің болуы;
3) өзіне иеленіп отырған жағдайы арқылы белгілі болған бағаны қалыптастыруға айрықша ықпал ететін ақпаратты пайдалана отырып тұлғалармен мәмілелер жасау фактісі туралы мәліметтердің болуы;
4) бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің немесе өзге де тұлғалардың инвесторларды адастыратын және бағалы қағаздардың бағамдық құнына әсер ететін шынайы емес ақпарат тарату фактілері туралы мәліметтердің болуы;
5) шарттарына қарап бағаны монипуляциялаудың бар екендігін болжауға негіз беретін өтінімдер немесе мәмілелер туралы мәліметтердің болуы;
6) өзге де мәліметтердің, оның ішінде сауда-саттық ұйымдастырушы, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары, бағалы қағаздар эмитенттері, өзін-өзі реттейтін ұйымдар, мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар, бұқаралық ақпарат құралдары ұсынған мәліметтердің болуы.
2. Уәкілетті орган ұйымдасқан және ұйымдаспаған бағалы қағаздар рыногында жасалған және олар бағаны манипуляциялау мақсатында жасалған деп санауға негіз беретін мынадай мәмілелерді тексереді:
1) орындалуы екі не одан да көп тараптар арасында алдын ала келісім бойынша жасалған осындай мәмілелерді жасағанға дейін олардың санымен салыстырғанда осындай мәміленің тараптарындағы бағалы қағаздар мен ақшаның санын өзгертпейтін шамамен бірдей бағада және бірдей уақытта жасалған қарсы бағыттағы мәмілелер;

Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 56 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и определяют порядок признания сделок с ценными бумагами как заключенных с целью манипулирования ценами.
Глава 1. Общие положения
1. В целях подтверждения факта манипулирования ценами уполномоченный государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор за финансовым рынком и финансовыми организациями (далее - уполномоченный орган), осуществляет проверку лицензиата по следующим основаниям:
1) наличие сведений о заявке на приобретение либо продажу ценных бумаг по ценам, имеющим отклонение более чем на тридцать процентов от средневзвешенной рыночной цены на аналогичные ценные бумаги в течение тридцати календарных дней до даты заявки, а в случае, если количество сделок за указанный период менее пяти - от средневзвешенной цены пяти последних сделок, заключенных до даты заявки с аналогичными ценными бумагами;
2) наличие сведений о факте совершения сделки по ценам, отличающимся более чем на тридцать процентов от средневзвешенной рыночной цены на аналогичные ценные бумаги в течение тридцати календарных дней до даты сделки, а в случае, если количество сделок за указанный период менее пяти - от средневзвешенной цены пяти последних сделок, заключенных до даты сделки с аналогичными ценными бумагами;
3) наличие сведений о факте совершения сделки лицом с использованием информации, ставшей известной ему в силу своего положения, оказавшей существенное влияние на формирование цен;
4) наличие сведений о фактах распространения субъектами рынка ценных бумаг или иными лицами недостоверной информации, вводящей в заблуждение инвесторов и оказывающей влияние на курсовую стоимость ценных бумаг;
5) наличие сведений о заявках или сделках, условия которых дают основания предполагать наличие манипулирования ценами;
6) наличие иных сведений, в том числе предоставленных организатором торгов, профессиональными участниками рынка ценных бумаг, эмитентами ценных бумаг, саморегулируемыми организациями, государственными органами, физическими и юридическими лицами, средствами массовой информации.
2. Уполномоченным органом подлежат проверке следующие сделки, заключенные на организованном и неорганизованном рынках ценных бумаг, и дающие основания предполагать, что они заключены с целью манипулирования ценами:
1) сделки, имеющие встречную направленность, с примерно одинаковыми ценами и временем совершения, исполнение которых не приводит к изменению количества ценных бумаг и денег, находящихся у сторон таких сделок, по сравнению с их количеством до заключения таких сделок, совершаемые по предварительному сговору между двумя и более сторонами;

2) тараптар арасында осындай мәміле жасалғанға дейін бағалы қағаздар рыногында қалыптасқан осыған ұқсас бағалы қағаздар бағасынан елеулі ерекшелігі бар бағада алдын ала келісу арқылы жасалған мәміле;
3) тұлғаның бағалы қағаздардың бағасын қалыптастыруға елеулі ықпал ететін бағалы қағаздар рыногының басқа субъектілерінің қолы жетпейтін ақпаратты (оған қызметтік жағдайы, жасалған шарт, заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысуы және басқалары арқылы белгілі болған) пайдалану арқылы жасаған мәмілесі;
4) бағаның және/немесе сауда-саттық қатысушыларының және/немесе олардың клиенттерінің қолданыстағы бағаның деңгейіне және/немесе бағалы қағаздар рыногындағы орныққан сауда қарқынына қатысты белсенділігі көтерілетіндей және/немесе төмендейтіндей түр жасайтын мәмілелер (алдамшы);
5) бағаны манипуляциялау мақсатында жасалатын (жасалған) мәмілені (мәмілелерді) жасыру мақсатында жасалған мәмілелер (алдамшы немесе жалған);
6) бағаны манипуляциялау мақсатында жасалған деп болжауға негіз беретін өзге де мәмілелер.
2-тарау. Бағаны манипуляциялау мақсатында
жасалған мәмілелерді тану тәртібі
3. Тексеру қорытындылары бойынша лицензиаттардың бағаны манипуляциялау фактісі, оның ішінде олардың жеке пайда табу мақсатында бағалы қағаздар рыногының басқа субъектілерінің қолы жетпейтін ақпаратты заңсыз пайдалану сонымен бірге олардың басқа тұлғаларға пайда алу үшін осы ақпаратты ұсыну фактілері расталған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мәмілелерді бағаны манипуляциялау мақсатында жасалған мәмілелер деп таниды.
4. Мәмілелерді бағаны манипуляциялау мақсатында жасалған деп тану уәкілетті органның бірінші басшысының не оның орнындағы адамның шешімімен ресімделеді.
5. Уәкілетті орган мәміле қатысушыларын тиісті шешім шығарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны бағаны манипуляциялау мақсатында жасалған деп тану туралы жазбаша хабардар етеді.
6. Бағалы қағаздар рыногында бағаны манипуляциялау мақсатында мәміле жасаған лицензиат Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген жауапкершілікті атқарады.
3-тарау. Қорытынды ережелер
7. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес айқындалады.

2) сделка, совершенная по предварительно оговоренной между ее сторонами цене, существенно отличающейся от цен на аналогичные ценные бумаги, которые сложились на рынке ценных бумаг до заключения такой сделки;
3) сделки, совершенные лицом с использованием информации, недоступной для других субъектов рынка ценных бумаг (ставшей известной ему в силу служебного положения, заключенного договора, участия в уставном капитале юридического лица и прочее), которая могла оказать существенное влияние на формирование цен на ценные бумаги;
4) сделки, создающие видимость повышения и/или понижения цены и/или торговой активности участников торгов и/или их клиентов относительно существующего уровня цен и/или существующей торговой активности на рынке ценных бумаг (мнимые);
5) сделки, заключенные с целью прикрыть сделку (сделки), заключенную (заключенные) с целью манипулирования ценами (мнимые или притворные);
6) иные сделки, дающие основания предполагать, что они заключены с целью манипулирования ценами.
Глава 2. Порядок признания сделок заключенными
с целью манипулирования ценами
3. По итогам проверки, в случае подтверждения факта манипулирования ценами лицензиатами, в том числе незаконного использования ими информации, недоступной для других субъектов рынка ценных бумаг, в целях получения личной выгоды, а равно предоставления данной информации другим лицам для получения ими выгоды, уполномоченный орган признает указанные сделки как заключенные с целью манипулирования ценами.
4. Признание сделок заключенными с целью манипулирования ценами оформляется решением первого руководителя уполномоченного органа, либо лица, его заменяющего.
5. Уполномоченный орган письменно уведомляет участников сделки о признании ее заключенной с целью манипулирования ценами в течение пяти рабочих дней со дня вынесения соответствующего решения.
6. Лицензиат, заключивший сделку с целью манипулирования ценами на рынке ценных бумаг, несет ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 3. Заключительные положения
7. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.