Дене шынықтыру, спорт жаттығуларын және бұқаралық-спорттық іс-шараларды өткізу кезінде қауіпсіздік пен санитарлық-тазалық нормалары ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 27 наурыздағы N 06-2-2/97 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 23 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2816. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2012 жылғы 4 желтоқсандағы N 399 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 04.12.2012 N 399 бұйрығымен.
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар жөніндегі
агенттігінің Төрағасы
2004 жылғы 30 наурыздағы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау Министрі
2004 жылғы 30 наурыздағы
Спорт ғимараттарын тиімді пайдалану, олардың өткізу қабілеттілігі нормаларын сақтауға қажетті бақылауды және санитарлық-тазалық, өрт қауіпсіздігі нормалары талаптарын, қатысушылар мен көрермендердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мен техникалық пайдалану ережелерін сақтау мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Дене шынықтыру, спорт жаттығуларын және бұқаралық-спорттық іс-шараларды өткізу кезінде қауіпсіздік пен санитарлық-тазалық нормалары ережесі нормативтік құжаты бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Төрағаның
міндетін атқарушы
"Дене шынықтыру, спорт жаттығулары
мен бұқаралық спорттық іс-шаралар
өткізу кезінде қауіпсіздік пен
санитарлық-тазалық нормалары
ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Туризм
және спорт жөніндегі агенттігі
Төрағасының міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 наурыздағы
N 06-2-2/97 бұйрығымен
бекітілген
Дене шынықтыру, спорт жаттығулары мен бұқаралық спорттық іс-шараларды өткізу кезінде қауіпсіздік пен санитарлық-тазалық нормаларын сақтау
Ережесі
1. Осы Дене шынықтыру, спорт жаттығулары мен бұқаралық спорттық іс-шараларды өткізу кезінде қауіпсіздік пен санитарлық-тазалық нормаларын сақтау Ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында оқу-жаттығу процесі мен бұқаралық-спорттық іс-шаралар өткізу кезінде орындауға міндетті қауіпсіздікті қамтамасыз ету мен жарақаттанушылықты азайтудың негізгі ұйымдастыру, алдын-алу шараларын көздейді.
2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Спорттық жарақаттанушылық - дене шынықтырумен және спортпен шұғылдану кезінде алатын жарақаттар;

Об утверждении Правил безопасности и санитарно-гигиенических норм при проведении занятий физической культурой, спортом и спортивно-массовых мероприятий
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по туризму и спорту от 27 марта 2004 года № 06-2-2/97. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан от 23 апреля 2004 года № 2816. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 4 декабря 2012 года № 399
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам спорта и физической культуры от 04.12.2012 № 399.
"СОГЛАСОВАНО"                             "СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства                 Министр здравоохранения
Республики Казахстан по                Республики Казахстан
чрезвычайным ситуациям                 30 марта 2004 г.
30 марта 2004 г.
В целях эффективного использования спортивных сооружений, обеспечения должного контроля за соблюдением норм пропускной способности и соблюдения требований санитарно-гигиенических норм, пожарной безопасности, правил технической эксплуатации и обеспечения безопасности участников и зрителей приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила безопасности и санитарно-гигиенические нормы при проведении занятий физической культурой, спортом и спортивно-массовых мероприятий.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Председателя
Утверждено приказом исполняющего
обязанности Председателя
Агентства Республики Казахстан
по туризму и спорту
от 27 марта 2004 года N 06-2-2/97
"Об утверждении Правил безопасности
и санитарно-гигиенических норм при
проведении занятий физической
культурой и спортом"
Правила
безопасности и санитарно-гигиенические нормы
при проведении занятий физической культурой,
спортом и спортивно-массовых мероприятий
1. Настоящие Правила безопасности и санитарно-гигиенические нормы при проведении занятий физической культурой, спортом и спортивно-массовых мероприятий (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" и предусматривают основные организационно-профилактические меры обеспечения безопасности и снижения травматизма, обязательные к выполнению на территории Республики Казахстан при осуществлении учебно-тренировочного процесса и проведении спортивно-массовых мероприятий.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Спортивный травматизм - травмы, получаемые при занятии физической культурой и спортом.

2) Жабынғы - тігісі жуан емес, берік және жұмсақ матадан жасалған, маттардың арасында қуыс болмауы үшін олардың үстінен жабылатын балуандардың жабынғысы;
3) Тұлып - спорттың жекпе-жек түрлерінде оқу-жаттығу сабақтарын өткізуге арналған манекен;
4) Серпілу тақтайы - секіру кезінде серпілуге арналған ені 20 сантиметрлік топыраққа көмілген арнайы қалқанға бекітілетін тақтайша (тақтай);
5) жаттығу қаптары - бокстан оқу-жаттығу сабақтарын өткізуге арналған спорттық мүкәммалдың бір түрі.
3. Дене шынықтыру және спорт жөніндегі облыстық уәкілетті органдар, спорт базалары мен спорт ғимараттарының (меншік нысанына және ведомстволық бағыныштылығына қарамастан) басшылары бұйрық шығаруға міндетті. Онда ведомствоға қарасты спорт ғимараттарында, базаларда және уақытша іс-шаралар өтетін орындарда осы нұсқауға сәйкес қоршаған орта мен аумақтың, көлік қозғалысы мен климаттық жағдайларын ескере отырып, оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру мен өткізудің нақты тәртібі айқындалуы қажет.
4. Оқу-жаттығу сабақтары мен жарыстарды өткізуге мынадай жағдайларда рұқсат етіледі:
1) мемлекеттік комиссияның актісіне сәйкес пайдалануға қабылдап алынған спорт объектілерінде;
2) спорт базасы дирекциясының, санитарлық және өртке қарсы қызметтің рұқсаты болғанда уақытша және соған бейімделген спорт ғимараттарында.
5. Нақты оқу-тәрбие процесі мен спорттық іс-шараны өткізуге рұқсатты (бұйрықты) ғимарат директоры (ол болмаса орынбасары) мынадай жағдайларда (жазбаша түрде) береді:
1) нақты іс-шараға сол спорт ғимаратының әзірлігі туралы екі жақ қол қойған актінің бар болуы;
2) спорттық жарақаттанудың алдын алу және тұтастай алғанда өткізудің қауіпсіздік шараларын қамтамасыз етуі;
3) оқу-жаттығу жиындарын немесе іс-шараларды өткізу үшін жауапты адамдардың бекітілген жұмыс жоспарының бар болуы;
Рұқсатта (бұйрықта):
1) Спорт ғимараты дирекциясының тарапынан қауіпсіздікті қамтамасыз ететін жауапты адамдар;
2) спорт ғимаратын пайдаланушы ұйымдар тарапынан осы іс-шараны өткізуге жіберілген адамдар;
3) осы іс-шараны өткізуге жауапты медицина қызметкерлері (дәрігер, медбике) көрсетілуі тиіс.
6. Оқу-жаттығу сабақтарын немесе спорттық іс-шараларды өткізуге жауапты адамдар оларды өткізуге рұқсат алғаннан кейін:
1) сабақтар немесе жарыстар өтетін барлық орындарды жеке өзі қарауға, спорт түрлерінен қабылданған техника қауіпсіздігі нормаларына сәйкестілігіне ерекше назар аудара отырып, жабдықтар мен мүкәммалдардың дұрыстығын тексеруі;

2) Покрышка - борцовское покрывало из прочной и мягкой материи без грубых швов, настилаемый поверх матов для предотвращения зазоров между ними.
3) Чучело - манекен для проведения учебно-тренировочных занятий в спортивных видах единоборств.
4) Брусок для отталкивания - планка шириной 20 сантиметров (брус) для отталкивания при прыжках, которая крепится к специальному щиту, врытому в грунт.
5) Тренировочные мешки - вид спортивного инвентаря для проведения учебно-тренировочных занятий по боксу.
3. Областные уполномоченные органы по физической культуре и спорту, руководители спортивных баз и спортсооружений (независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности) должны издать приказ, четко определяющий порядок организации и проведения учебно-тренировочного процесса и спортивных мероприятий на подведомственных спортивных сооружениях, базах и временных местах проведения мероприятий, в соответствии с данной инструкцией, с учетом условий окружающей среды и территории, климатических условий, условий транспортного движения.
4. Проведение учебно-тренировочных занятий и соревнований разрешается:
1) на спортивных объектах, принятых в эксплуатацию, согласно акта государственной комиссии;
2) на временных и приспособленных спортивных сооружениях при наличии разрешения дирекции спортивной базы, санитарной и противопожарной службы.
5. Разрешение (приказ) на проведение конкретного учебно-тренировочного или спортивного мероприятия может дать (в письменном виде) только директор сооружения, (в его отсутствие - заместитель) при условии:
1) наличия подписанного обеими сторонами акта готовности данного спортивного сооружения к конкретному мероприятию;
2) обеспечения мер по профилактике спортивного травматизма, безопасности проведения в целом;
3) наличия у лиц, ответственных за проведение учебно-тренировочных сборов или соревнований утвержденного плана работы.
В разрешении (приказе) должны быть указаны:
1) со стороны дирекции спортивного сооружения - лица, ответственные за обеспечение безопасности;
2) со стороны организации, использующей спортивное сооружение - лица, допущенные к проведению данного мероприятия;
3) медицинский персонал (врач, медсестра), ответственные за проведение данного мероприятия.
6. Ответственным за проведение учебно-тренировочных занятий или спортивных мероприятий, после получения разрешения на его проведение необходимо:
1) лично осмотреть все места для проведения занятий или соревнований, проверить исправность оборудования и инвентаря, обратив особое внимание на его соответствие нормам техники безопасности, принятым в соответствующих видах спорта;

2) спортшылардың жеке пайдаланатын мүкәммалдары мен жабдықтардың сапасын жиі-жиі тексеруі;
3) спорт ғимараты дирекциясынан оқу-жаттығу сабақтары мен жарыстарды өткізуге кедергі келтіретін кемшіліктерді жоюды талап етуі қажет.
Спорт ғимаратында немесе базада жабдықтар, мүкәммалдар немесе техника қауіпсіздігі талаптарын сақтауға қажетті жағдайлар болмаса, оқу-жаттығу сабақтарын немесе іс-шараны өткізетін ұйымға бұл жайында уақытылы ескертілуі қажет.
7. Спорт ғимаратында немесе базада техника қауіпсіздігі талаптарын сақтауға қажетті жабдықтар, мүкәммалдар немесе жағдайлар болмаса оқу-жаттығу сабақтарын немесе іс-шараны өткізетін ұйымға бұл жайында оқу-жаттығу жиындарын өткізу алдында бір ай ішінде ескертілуі қажет.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 2011.01.12 № 02-02-18/2 (ресми бірінші жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Спорт ғимаратында, базада кез келген электр аппаратураларын және электронды жабдықтарды орнату, қолдану дирекцияның рұқсатымен мынадай жағдайда жүргізіледі, егер:
1) аппаратураның мақсаты мен ерекшелігі көрсетілген техникалық құжаты бар болса;
2) электр схемалары электр қондырғыларын орнату ережелеріне сай қосылса;
3) Электр аппаратуралары мен электронды жабдықтардың жекелеген элементтерін өзара техникалық қосу нормаға сай орындалса және тоқ тарту немесе өрт қаупі болмаса;
4) Қажетті жерге қосулар бар болса.
9. Электр аппаратурасын және электронды жабдықты желіге қосу база дирекциясы тағайындаған электрик маманның қатысуымен атқарылады.
10. Оқу-жаттығу сабақтары мен жарыстар:
1) спортшылардың өмірі мен денсаулығына қауіп туғызбайтын ауа-райы жағдайында;
2) спортшылардың киімі метеорологиялық жағдайлар мен санитарлық нормаларға сай болса;
3) оқу-жаттығу сабақтары мен жарыстар өтетін орындар санитарлық нормаларға сай болса рұқсат етіледі.
11. Спортшы оқу-жаттығу сабақтарында немесе жарыстарда жарақат алған жағдайда, оның себептерін анықтау үшін құрамында іс-шараны өткізуші ұйымның жауапты өкілі, дәрігер, бақытсыз жағдай болған спорт ғимаратының директорынан комиссия құрылады. Ауыр жарақат алған кезде комиссияның акті бір тәулік ішінде Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөніндегі агенттігіне және спорт базасы орналасқан аумақтағы дене шынықтыру және спорт жөніндегі облыстық, қалалық комитетке жіберілуі қажет.
12. Оқу-жаттығу сабақтары немесе жарыстар өтетін әрбір жаңа кезеңдегі жекелеген жағдайда спорт ғимаратының, базаның дирекциясы алдын-ала:

2) периодически проверять качество личного инвентаря и оборудования, используемого спортсменами;
3) требовать от дирекции спортивного сооружения ликвидации недоделок, влияющих на качественное проведение учебно-тренировочных занятий и соревнований.
7. В случае отсутствия на спортивном сооружении или базе оборудования, инвентаря или условий, необходимых для соблюдения требований техники безопасности, организация, проводящая учебно-тренировочные занятия или мероприятия должна быть не менее чем за один месяц до начала проведения учебно-тренировочных занятий об этом предупреждена.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра туризма и спорта РК от 12.01.2011 № 02-02-18/2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
8. Установка, использование любой электрической аппаратуры и электронного оборудования на спортивном сооружении, базе производится только по разрешению дирекции, которая выдается в случае, если:
1) имеется техническая документация, отражающая назначение и характеристики аппаратуры;
2) соединение электрических схем удовлетворяет соответствующим правилам устройства электроустановок;
3) техническое соединение между собой отдельных элементов электрической аппаратуры и электронного оборудования выполнено в соответствии с нормами и исключает возможность поражения током или возникновение пожара;
4) есть необходимые заземления.
9. Подключение к сети электрической аппаратуры и электронного оборудования производится в присутствии назначенного дирекцией базы специалиста-электрика.
10. Учебно-тренировочные занятия и соревнования разрешается проводить:
1) при погодных условиях, не представляющих опасности для здоровья и жизни спортсменов;
2) при соответствии одежды спортсменов метеорологическим условиям и санитарно-эпидемиологическим требованиям;
3) при соответствии мест проведения учебно-тренировочных занятий и соревнований санитарным нормам.
11. В случае получения травмы спортсменом в ходе учебно-тренировочных занятий или на соревнованиях для выяснения ее причины немедленно создается комиссия в составе ответственного представителя организации, проводящей мероприятие, врача и директора спортивного сооружения, на территории которого произошел несчастный случай. При тяжелой травме акт комиссии в течение суток должен быть отправлен в Агентство Республики Казахстан по туризму и спорту и в областной, городской комитет по физической культуре и спорту на территории которого размещена спортивная база.
12. В каждом отдельном случае при проведении нового цикла учебно-тренировочных занятий или соревнований дирекция спортивного сооружения, базы должна предварительно:

1) іс-шараларды қамтамасыз ету жөніндегі нақты шараларды әзірлеуі;
2) іс-шараға жауапты адамдарға тиісінше нұсқау беруі;
3) жаттығулар мен жарыстар кезінде спортшылар мен жаттықтырушыларға медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыруы қажет.
13. Дәрігерлік тексеруден өтпеген және тиісті медициналық құжаты жоқ адамдар оқу жаттығу сабақтарына немесе жарыстарға жіберілмейді.
14. Жарыстың бас дәрігері, ғимараттың медициналық қызметі, команда дәрігері спортшыларға, жаттықтырушы-оқытушылар құрамына және қызметкерлердің денсаулығы мен өміріне қауіп төнген барлық жағдайда оқу-жаттығу сабақтарын немесе жарыстарды өткізбеуі мүмкін.
Бұл жағдайда кезекші журналы мен тазалық журналында кімге, қашан сабақты тоқтату туралы ұсыныс берілгені және қандай шара қолданылғаны туралы жеке-жеке тиісті жазба түсірілуі қажет.
15. Спорт ғимаратының, базаның медициналық қызметі, кезекші медицина қызметкері, командалардың дәрігерлері азық-түлік тағамдарының сапасын, тамақ дайындайтын, сақтайтын және қабылдайтын орындардың санитарлық жағдайын, спорт объектісінің тазалық жағдайын бақылауды жүзеге асырады. Қажет болған барлық жағдайда сол аумақтағы тұрғындардың санитарлық-эпидемиологиялық қал-ахуалына қатысты қызметті жүзеге асыратын атқарушы органның өкілін шұғыл шақырту қажет.
16. Жарыстың бас дәрігері медицина жағынан бас төрешінің орынбасары ретінде төрешілер алқасының құрамына енгізіледі және осы жарыстың төрешілер алқасының барлық жұмысына қатысады. Дәрігердің оның құзыретіне қатысты шешімі төрешілер алқасы үшін міндетті болып табылады. Жарысты дәрігерсіз өткізуге рұқсат берілмейді.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 2011.01.12 № 02-02-18/2 (ресми бірінші жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Оқу-жаттығу сабақтары мен спорт жарыстары осы ереженің барлық талаптары орындалғаннан және спорттық жарақатанушылық пен іс-шараларды өткізудің алдын-ала барлық қауіпсіздік шаралары қолданылғаннан кейін ғана басталады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 2011.01.12 № 02-02-18/2 (ресми бірінші жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Оқу-жаттығу сабақтары мен жарыстарды өткізуде жарақаттанушылық пен қауіпсіздіктің алдын-алу шараларын сақтауға спорт ғимаратының нақты іс-шараға дайындығы туралы актіге қол қойған спорт ғимаратының және оқу-жаттығу сабақтарының, спорттық іс-шара басшыларының әрқайсысы жеке жауап береді.

1) разработать конкретные меры по обеспечению безопасности проведения мероприятий;
2) провести с ответственными за мероприятия лицами соответствующий инструктаж;
3) организовать медицинское обслуживание спортсменов и тренеров в период тренировок и соревнований.
13. Запрещается допуск к учебно-тренировочным занятиям и соревнованиям лиц, не прошедших врачебное обследование и не имеющих соответствующей медицинской документации.
14. Главный врач соревнований, медицинская служба сооружений, врач команды могут запретить учебно-тренировочные занятия и спортивные мероприятия во всех случаях возникновения угрозы для здоровья и жизни спортсменов, тренерско-преподавательского состава, обслуживающего персонала.
В этом случае должна быть сделана соответствующая запись в журнале дежурства и в санитарный журнал с указанием, когда и кому персонально было сделано предложение о прекращении занятий, какое было принято решение.
15. Медицинская служба спортивного сооружения, базы, дежурный медицинский персонал, врачи команд осуществляют контроль за качеством продуктов питания, санитарным состоянием мест хранения, приготовления и приема пищи, санитарным состоянием спортивного объекта. Во всех необходимых случаях срочно вызывать представителя исполнительного органа, осуществляющего деятельность в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующих территориях.
16. Главный врач соревнований входит в состав судейской коллегии на правах заместителя главного судьи по медицинской части и принимает участие во всей работе судейской коллегии данного соревнования. Решение врача, касающиеся его компетенции, являются для судейской коллегии обязательными. Запрещается проведение соревнований без врача.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра туризма и спорта РК от 12.01.2011 № 02-02-18/2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
17. Учебно-тренировочные занятия, спортивные соревнования начинаются только после выполнения всех требований настоящих правил и принятия всех мер, обеспечивающих профилактику спортивного травматизма и безопасности проведения мероприятий.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра туризма и спорта РК от 12.01.2011 № 02-02-18/2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
18. Ответственность за соблюдение мер профилактики спортивного травматизма и безопасности проведения учебно-тренировочных занятий и соревнований должны нести персонально руководители спортивных сооружений и учебно-тренировочных занятий, спортивного мероприятия, подписавшие акт готовности спортсооружения к конкретному мероприятию.

19. Спорт базаларында алғашқы дәрігерлік көмек көрсету үшін қажетті дәрі-дәрмекпен, таңғыш материалдармен қамтамасыз етілген медициналық орындар болуы қажет. Спорт базаларының жұмыс уақытында медицина қызметкерлерінен кезекшілік ұйымдастырылуы қажет. Медицина орындарының орналасқан жері анық көрсетілуі қажет.
20. Дене шынықтыру-спорт ғимараттары сапалы таза сумен, кішігірім субұрқақтармен қамтылуы қажет.
21. Ашық жазық спорт ғимараттарында біркелкі және үсті сырғанамайтын, қозғалыс кезінде өзінің қабілетін жоғалтпайтын, шаңдатпайтын және жарақаттануға алып келетін механикалық зақымданбайтын төсенім болуы қажет. Шөппен жабылған (спорт гүлзарлары) жерлер қалың, аязға шыдамды, таптауға берік және жиі қырқуға оңай, жаңбырлы және құрғақ ауа-райына төзімді болуы керек.
22. Тенниске, қалашық ойынына, дискі, балға және найза лақтыруға арналған алаңдарда арнайы қоршау болуы тиіс.
23. Снарядтарды (найза, балға, дискі және т.б.) лақтыру кезінде адамдар жүрген алаңға түсіп кетпеудің сақтық шараларын қарастырған жөн.
24. Секіруге арналған шұнқырлар шеге құммен төселіп, секіру алдында топырақ қайта жөнделіп тегістелуі тиіс. Шұнқырдың шеті (алдынан басқа) резеңкемен немесе жұмсақ брезентпен топырақтың деңгейінде көмкерілуі тиіс. Сырықпен секіру үшін құм шұнқырдың шетінен 40-50 см жоғары төселуі тиіс. Серпілуге арналған тақтай екпін алу жолымен бірдей болуы қажет.
25. Ашық және жазық спорт ғимараттарында спортшыларға арналған қосымша үй-жайлар (әйелдерге және ерлерге бөлек арналған тұрмыстық жайлар, әкімшілік-шаруашылық), көрермендер үшін дәретханалар, киімілгіштер т.б. болуы қажет.
26. Спорт ғимараттарындағы барлық үйлер мұқият тазалауды қажет етеді. Оқу-жаттығу сабақтары өтетін орындарда және барлық қосымша үй-жайларда арнайы жәшіктер, түкіргіштер қойылуы қажет.
27. Тазалау жұмыстарын атқару жүктелген техникалық қызметкерлер қажетті мүкәммалдармен, залалсыздандырғыш және жуғыш заттармен қамтамасыз етілуі тиіс.
28. Ағымдағы тазалау бекітілген кесте бойынша жұмыс күні ішінде, сондай-ақ сабақ кезінде ластануына байланысты жүргізіледі. Тазалау жұмысы ыстық су, сабын, ұнтақ қолдану арқылы, бөлмені желдетіп жасалады. Бөлме сабақ басталғанға дейін желдетіліп, ауаның ластануына қарай күні бойы сабақтар арасында, не соңынан кейін желдетілуі қажет.
Жайды тазалағанда шаңсорғыш пайдалану қажет. Қорытынды тазалық жұмыстары жұмыс аяғында жасалуы қажет. Таңертең сабақ басталарда (30 минут бұрын) жайлар тек желдетілуі қажет.

19. На спортивных базах должны быть оборудованы медицинские посты по оказанию первой медицинской помощи, обеспеченные необходимыми медикаментами и перевязочными материалами. В период работы спортивных баз должно быть установлено дежурство медицинского персонала. Места нахождения медицинских пунктов должны быть обозначены четкими указателями.
20. Физкультурно-спортивные сооружения должны быть обеспечены доброкачественной водой и оборудованы питьевыми фонтанчиками.
21. Открытые плоскостные спортивные сооружения должны иметь специальное покрытие с ровной и нескользкой поверхностью, не теряющей своей несущей способности при передвижении, не пылящей и не содержащей механических повреждений, которые могут привести к травмам.
Травяное покрытие (спортивный газон) должно быть густым, морозостойким, устойчивым к вытаптыванию и частой стрижке, а также к засушливой и дождливой погоде.
22. Площадки для тенниса, городков, для метания диска, молота и копья должны иметь ограждения.
23. Метание снарядов (копье, молот, диск) должно проводиться с соблюдением мер предосторожности, исключающих возможность попадания снаряда за пределы площадки с пребыванием людей.
24. Ямы для прыжков должны заполняться просеянным песком, перед прыжками песок должен взрыхляться и выравниваться. Борты ям (кроме переднего) обиваются резиной или брезентом с мягкой набивкой на уровне грунта. Для прыжков с шестом песок должен быть насыпан на 40-50 см выше уровня бортов ямы. Брусок для отталкивания должен быть врыт заподлицо с дорожкой разбега.
25. Открытые спортивные и плоскостные сооружения должны иметь вспомогательные помещения для спортсменов (бытовые помещения, раздельно для мужчин и женщин, административно-хозяйственные), для зрителей (туалеты, гардеробы).
26. Все помещения спортивных сооружений подлежат тщательной уборке. В местах учебно-тренировочных занятий и во всех вспомогательных помещениях должны быть установлены урны.
27. Технический персонал, на который возложено осуществление работ по уборке, должен быть обеспечен необходимым набором инвентаря, моющих и дезинфицирующих средств.
28. Текущая уборка производится в течение всего рабочего дня по утвержденному графику, а также по мере загрязнения в процессе проводимых занятий. Уборка должна проводиться влажным способом с применением горячей воды, мыла, соды, при обязательном проветривании помещений. Проветривание помещений проводится до занятий, в течение дня по мере загрязнения воздуха, в перерывах между занятиями и после занятий.
При уборке помещений необходимо использовать пылесосы. Заключительная уборка помещений должна проводиться в конце рабочего дня. Утром перед занятиями (за 30 минут) помещение только проветривается.

29. Унитаздар, қол жуғыштар, урналар, түкіргіштер жуатын заттарды қолдана отырып, жайды тазалағанда күн сайын ыстық сумен шайылады.
30. Едендерді ыстық сумен жуу, терезе әйнектерін, жақтауларын, сеткілерін, есіктерді тағы басқаларын жууды қоса алғанда, үй-жайларды толық тазалау жұмысы аптасына кемінде бір рет жүзеге асырылуы қажет.
31. Ғимарат әкімшілігінде ғимараттың дәрігері бекіткен ай сайынғы "тазалық күндері" мен "толық тазалық күндерінің" кестесі болуы қажет. Бұл күндері жабдықтарды жөндеу жұмыстарымен бірге барлық үй-жайларға тазалық жұмыстары жүргізіледі. Едендер мен панельдердің биіктігіндегі қабырғалар, терезе жақтаулары және есіктер сабынды ыстық сумен ұнтақпен жуылуы қажет, терезе әйнектері мен жақтаулары шаңнан тазартылады.
32. Спорт залдарында тек сабаққа қатысты қажетті жабдықтар тұруы тиіс.
33. Күрес залында қабырғадан 2 метр төмен жұмсақ кілем жайылады. Мұндай мүмкіндік болмағанда қабырғалар биіктігі 1,5 м. маттармен жабылуы тиіс. Оның үстінен сырылған жамылғы жабылған кілем тасталады, оның бетіне берік, немесе тігісі жақсы әдіптелген жұмсақ матадан жабу жабылады.
Ол ластауына қарай айына 3-4 рет жуылып, залалсыздандырылады. Маттардың астындағы кілем ай сайын шаңнан тазартылуы керек.
34. Жаттығу қапшықтары, тұлыптар және ауыстырмалы спорттық мүкәммалдар күніне кемінде 1-2 рет ылғал сүрткішпен тазаланып, спорттық мүкәммалдың темір бөлшектері құрғақ шүберекпен тазаланады.
35. Рингтің бұрышындағы солардың көмегімен арқандар тартылып тұратын металл созғылар тысы ақ алынып-салынбалы жұмсақ жастықшалармен қапталады. Рингтің екі бұрышына жақын жерде суы бар ыдыс және түкіргіш болуы қажет.
Рингтің жанында аяқ киімнің табанын сүртетін канифоль салынған жәшіктер тұруы қажет. Брезентке канифольды төгуге болмайды, себебі шаң болуы мүмкін. Рингтің жұмсақ табаны айына екі рет шаңсорғышпен тазалануы немесе қағып алынуы тиіс, брезентті қайтадан шаңнан тазартып, кірлесе жуып, күнде ылғал шүберекпен сүртіп алу керек.
36. Секіруде пайдаланылатын маттар еденде сырғанамас үшін өте жеңіл болмауы қажет, оның беті де таймайтын, біркелкі матадан әрі маттардың тысы тез тазалауға ыңғайлы материалдардан болуы керек.
Маттар залда тікесінен қозғалмалы жағдайда болуы керек, аптасына бір рет шаңсорғышпен тазартылып, не таза ауада қағылуы тиіс.
Теріден жасалған маттарды қоспағанда, маттар кірлегенде алып, жууға болатын тыспен қапталып, аптасына бір рет жуылады.

29. Унитазы, умывальные раковины, урны промываются горячей водой с применением моющих средств при ежедневной уборке помещений.
30. Генеральная уборка помещений, включающая мытье полов горячей водой, протирку оконных сеток, стекол, подоконников, дверей, панелей должна осуществляться не реже одного раза в неделю.
31. Администрация сооружений должна иметь график проведения ежемесячных "санитарных дней" и "генеральных уборок", утвержденных врачом сооружений. В эти дни проводится уборка всех помещений с ремонтом оборудования. При этом маты, покрывала, ковры выносятся из залов для полной очистки, проветривания и сушки. Полы и стены на высоту панелей, подоконники и двери подлежат мытью горячей водой с мылом и содой, с окон снимаются защитные решетки, оконные рамы и стекла протираются от пыли.
32. В спортивных залах должно размещаться только оборудование, необходимое для проведения занятий.
33. В зале для борьбы должен быть мягкий ковер, размещенный с отступом от стены на 2 метра. При невозможности этого стены должны быть обиты матами на высоту 1,5 м. Сверху ковер покрывается стеганым покрывалом, поверх которого натягивается по краям покрышка из прочной и мягкой материи без грубых швов.
Покрышка должна стираться по мере ее загрязнения и дезинфицироваться не реже 3-4 раз в месяц. Ковер под матами должен ежемесячно подвергаться очистке.
34. Тренировочные мешки, чучела и переносной спортивный инвентарь должны не менее 1-2 раза в день протираться влажной ветошью, а металлические части спортинвентаря сухой тряпкой.
35. Металлические растяжки в углах ринга, с помощью которых натягиваются канаты, должны покрываться мягкими подушками в съемных белых чехлах. В непосредственной близости от обоих углов ринга должны быть установлены бачки с водой и плевательница.
Вблизи ринга должны размещаться плоские ящики с канифолью для протирания подошв обуви. Посыпать брезент канифолью запрещается. Мягкий настил ринга должен обеспыливаться два раза в месяц c помощью пылесоса или выколачиваться, брезентовую покрышку необходимо подвергать чистке, а при ее загрязнении мыть и ежедневно протирать влажной тряпкой.
36. Употребляемые при прыжках маты не должны быть слишком легкими, чтобы исключить скольжение по полу; их поверхность не должна быть скользкой, набивка матов должна быть равномерной по плоскости и состоять из материалов легко поддающихся очистке от пыли.
Маты должны храниться в зале в вертикальном подвижном положении и не реже одного раза в неделю обеспыливаться с помощью пылесоса или выколачиваться на открытом воздухе.
Маты, кроме кожаных, должны иметь матерчатые чехлы, которые по мере загрязнения должны подвергаться стирке, но не реже одного раза в неделю.

37. Спортшылардың қолына жағатын магнезия қақпағы бар жәшіктерде сақталуы қажет.
38. Жалға алынған ғимараттар мен үй жайлардағы өртке қарсы шаралардың сақталуын бақылауға, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге (жалға алу келісім шартында ерекше көрсетілмесе) осы объектілердің басшылары жауап береді.
39. Жалға беруші ұйымдардың басшылары жалға берілетін ғимараттардағы, спорт объектілеріндегі орнатылған өртке қарсы шаралардың сақталуына, сондай ақ жалға алу шартында көрсетілген өртке қарсы күрес шараларының орындалуына жауап береді.
40. Оқу-жаттығу сабақтары, жаттығулар, дайындықтар, жарыстар кезінде белгіленген өртке қарсы тәртіптің сақталуына командалардың, топтардың мүшелері, жаттықтырушылар, оқытушылар, сол іс-шараларды өткізуші ұжымдар мен ұйымдардың басшылары жауап береді.
41. Ғимараттарда, үй-жайлар мен құрылыстарда, сондай-ақ спорт объектілері аумағында тек қана өрт сөндіру құралдарымен, суы бар урналармен (құм салынған жәшіктермен) қамтамасыз етілген жерлерде ғана темекі шегуге рұқсат етіледі.

37. Магнезия, используемая спортсменами для рук, должна храниться только в ящиках с крышками.
38. Ответственность за обеспечение пожарной безопасности объектов, а также контроль за соблюдением противопожарного режима в арендуемых зданиях и помещениях (если это особо не оговаривается в договоре на аренду) должны нести руководители этих объектов.
39. Руководители арендующих организаций должны нести ответственность за соблюдением установленного противопожарного режима в арендуемых зданиях, помещениях спортивных объектов, а также за выполнение противопожарных мероприятий, указанных в договоре на аренду.
40. В период учебно-тренировочных занятий, тренировок, репетиций, соревнований ответственность за соблюдением установленного противопожарного режима членами команд, групп, коллективов несут тренеры, преподаватели, руководители коллективов и организаций, проводящих мероприятия.
41. Курить в помещениях зданий и сооружений, а также на территории спортивных объектов разрешается только в специально отведенных местах, обеспеченных средствами пожаротушения, урнами с водой (ящиками с песком).