"Сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларды ең төменгі деңгейдегі тәуекел санатына жатқызу және кезеңдік ресімдеудің оңайлатылған тәртібін қолдану ережесін бекіту туралы"»Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 29 мамырдағы N 258 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 5 маусымда N 2349 тіркелген) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің 2004 жылғы 16 сәуірдегі N 181 бұйрығы. Қазақстан Репсубликасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 4 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2835. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрілігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 маусымдағы N 240 (V053757) бұйрығымен (бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне сәйкес бұйырамын:
1. "Сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларды ең төменгі деңгейдегі тәуекел санатына жатқызу және кезеңдік ресімдеудің оңайлатылған тәртібін қолдану ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 29 мамырдағы N 258  бұйрығына  (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 5 маусымда N 2349 тіркелген, 2003 жылғы 16 тамызда "Ресми газетте" N 33 жарияланған) (бұдан әрі - Бұйрық) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларды ең төменгі деңгейдегі тәуекел санатына жатқызу ережесінде:
1) 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қызмет аймағында тіркелген кеден органына СЭҚ-қа қатысушының есеп кәртішкесін қоса бере отырып жазған оның жазбаша өтініші СЭҚ-қа қатысушының ең төменгі деңгейдегі тәуекел санатына сәйкестігін айқындау үшін негіздеме болып табылады. Өтінішті қарау мерзімі 10 күнтізбелік күннен аспауы тиіс".
2) 3-тармақ мынадай мазмұндағы алтыншы және жетінші абзацтармен толықтырылсын:
"СЭҚ-қа қатысушыда арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайлар мен ашық алаңдарды уақытша сақтау орны деп тану туралы кеден органы шешімінің болуы;
тауарлардың кеден шекарасы арқылы өткізілуінің мерзімділігі күнтізбелік жыл ішінде 50 реттен кем емес.".
3) 4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. СЭҚ-қа қатысушы ең төменгі деңгейдегі тәуекел санатына сәйкес деп танылған жағдайда, кеден органы аталған мәліметтерді СЭҚ-қа қатысушыны ең төменгі деңгейдегі тәуекел санатына жатқызылған СЭҚ-қа қатысушылардың жалпылама тізіліміне енгізу туралы шешім шығару үшін кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органға береді";

О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 29 мая 2003 года N 258 "Об утверждении Правил отнесения участников внешнеэкономической деятельности к категории минимального риска и применения упрощенного порядка таможенного оформления" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 2349)
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 16 апреля 2004 года N 181. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 мая 2004 года N 2835. Утратил силу - приказом Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 29.06.2005г. N 240 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого официального опубликования (V053757)
В соответствии с Таможенным кодексом Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 29 мая 2003 года N 258 "Об утверждении Правил отнесения участников внешнеэкономической деятельности к категории минимального риска и применения упрощенного порядка таможенного оформления" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 2349, опубликованный в "Официальной газете", 16 августа 2003 года, N 33) (далее - Приказ) следующие изменения и дополнения:
в Правилах отнесения участников внешнеэкономической деятельности к категории минимального риска, утвержденных указанным Приказом:
1) пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основанием для определения соответствия участника ВЭД категории минимального риска является его письменное заявление в таможенный орган, в зоне деятельности которого он зарегистрирован, с приложением учетной карточки участника ВЭД. Срок рассмотрения заявления не должен превышать 10 календарных дней.";
2) пункт 3 дополнить абзацами шестым и седьмым следующего содержания:
"наличие у участника ВЭД решения таможенного органа о признании местом временного хранения специально выделенных и обустроенных помещений и открытых площадок;
периодичность перемещения товаров через таможенную границу не менее 50 раз в течение календарного года.";
3) пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При признании соответствия участника ВЭД к категории минимального риска, таможенный орган передает данные сведения в уполномоченный орган по вопросам таможенного дела для вынесения решения о включении участника ВЭД в обобщенный реестр участников ВЭД, отнесенных к категории минимального риска.";

4) мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. СЭҚ-қа қатысушыны ең төменгі деңгейдегі тәуекел санатына сәйкес деп тану туралы мәліметтерді қарау кезінде кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті орган ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің дұрыстығын растайтын кеден органдарынан құжаттарды сұратады. Кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның аталған мәліметтерді қарау мерзімі 30 күнтізбелік күннен аспауы тиіс.
СЭҚ-қа қатысушыға және аумақтық кеден органына жіберілетін кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның жазбаша қорытындысы СЭҚ-қа қатысушыны ең төменгі деңгейдегі тәуекел санатына сәйкес деп танудың негіздемесі болып табылады.";
5) 6-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) жалпылама тізілімге енгізілген тұлға таратылған не қайта ұйымдастырылған жағдайда.".
көрсетілген Бұйрықпен бекітілген Кедендік ресімдеудің оңайлатылған тәртібін қолдану ережесінде:
1) 2-тармақта:
үшінші абзацтағы "және (немесе) кедендік тексеру" деген сөздер алынып тасталсын, "объектілерде" деген сөз "уақытша сақтау орындарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Оңайлатылған тәртіпті пайдалана отырып тауарларды кедендік ресімдеу кедендік тексеру жүргізбестен, оларды уақытша сақтау қоймаларына орналастырмастан, сондай-ақ кедендік алып жүру қолданылмастан жүргізіледі. Кедендік тексеру егер тауарлар Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұза отырып өткізілді деп санауға негіздеме болған жағдайларда ғана жүргізіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (И.Ы.Аңсарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің баспасөз қызметі осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Кедендік бақылау агенттігінің
төрағасы

4) дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. При рассмотрении сведений о признании участника ВЭД к категории минимального риска, уполномоченный орган по вопросам таможенного дела запрашивает документы у таможенных органов, подтверждающие достоверность представленных документов и сведений. Срок рассмотрения данных сведений уполномоченным органом по вопросам таможенного дела не должен превышать 30 календарных дней.
Основанием признания соответствия участника ВЭД к категории минимального риска является письменное заключение уполномоченного органа по вопросам таможенного дела, который направляется участником ВЭД и в территориальные таможенные органы.";
5) пункт 6 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) при ликвидации либо реорганизации лица, внесенного в обобщенный реестр.".
В Правилах применения упрощенного порядка таможенного оформления, утвержденных указанным Приказом:
1) в пункте 2:
в абзаце третьем слова "и (или) таможенного досмотра" исключить, слово "объектах" заменить словами "местах временного хранения";
2) пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Таможенное оформление товаров с использованием упрощенного порядка производится без проведения таможенного досмотра, без их помещения на склады временного хранения, а также без применения таможенного сопровождения. Таможенный досмотр производится только в случаях, если есть основания полагать, что товары перемещаются в нарушение таможенного законодательства Республики Казахстан.".
2. Управлению правового обеспечения Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Ансарова И.Ы.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Пресс-службе Агентства таможенного контроля Республики Казахстан обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель