Астық сапасының сараптамасы тәртiбiне және астық сапасының паспортын беруге қойылатын талаптарды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 19 сәуірдегі N 226 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 11 мамырдағы тіркелді. Тіркеу N 2841. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Барлық мәтін бойынша "сертификат", "сертификатта", "сертификаты", "сертификатын", "сертификатында", "сертификатының" деген сөздер тиісінше "паспорт", "паспортта", "паспорты", "паспортын", "паспортында", "паспортының" деген сөздермен;
барлық мәтін бойынша "стандартқа", "стандарт", "стандарттың", "стандартты", "стандартпен" деген сөздер "стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға", "стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар", "стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың", "стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарды", "стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттармен" деген сөздермен ауыстырылды;
барлық мәтін бойынша ", техникалық шарттардың", ", техникалық жағдайлармен" деген сөздер алынып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Келiсiлдi
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрлiгiнiң Стандарттау,
метрология және сертификаттау
жөніндегі комитетінің төрағасы
_____________________________
2004 ж. 16 сәуір N __________
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы "Астық туралы"  Заңын жүзеге асыру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса берiлген астық сапасының сараптамасы тәртiбiне және астық сапасының паспортын беруге қойылатын талаптар бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Егiншiлiк департаментiнiң директоры А.Қ.Евниевке жүктелсiн.
Ескерту. Тақырыбына және 1-тармағына өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
3. Егiншiлiк департаментi (Евниев А.Қ.) заңнамада белгiленген тәртiппен осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
орынбасары - Министр
"Астық сапасының сараптамасы
тәртiбiне және астық сапасының
паспортын беруге қойылатын
талаптарды бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы Министрiнiң
2004 жылғы 19 сәуірдегі
N 226 бұйрығымен бекiтiлген
Астық сапасының сараптамасы тәртiбiне және астық сапасының паспортын   беруге қойылатын талаптар
Ескерту. Тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Осы Астық сапасының сараптамасы тәртiбiне және астық сапасының паспортын беруге қойылатын талаптар (бұдан әрi - Талаптар) "Астық туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына , сәйкес әзiрлендi және сапасы бойынша стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға жатпайтын астықты экспортқа және iшкi рынокта сатуға жол бермеуге бағытталған.
Осы Талаптар астық сапасын сараптау жөнiндегi зертханаларды тiркегенде және тiркеуге дайындағанда, астық сапасына сараптама жүргiзгенде, астық сапасын сараптау жөнiндегi зертханалардың қызметiне мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырғанда мiндеттi.
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

Об утверждении Требований к порядку экспертизы качества зерна и выдаче паспорта качества зерна
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 апреля 2004 года № 226. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2004 года № 2841. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
Сноска. Заголовок с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
Согласовано
Председатель Комитета
по стандартизации, метрологии
и сертификации Министерства
индустрии и торговли
Республики Казахстан
16 апреля 2004 года
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Требования к порядку экспертизы качества зерна и выдаче паспорта качества зерна.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см. п 4.).
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на директора Департамента земледелия Евниева А.К.
3. Департаменту земледелия (Евниев А.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 19 апреля 2004 года N 226
"Об утверждении Требований к
порядку экспертизы качества зерна и
выдаче паспорта качества зерна"
Сноска. По всему тексту слова "сертификата", "сертификат", "сертификате", "сертификатов" заменены словами "паспорта", "паспорт", "паспорте", "паспортов" - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
по всему тексту слова "стандарта", "стандарту", "стандартом" заменены словами "нормативного документа по стандартизации", "нормативному документу по стандартизации", "нормативным документом по стандартизации" - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
по всему тексту слова ", технических условий", "техническими условиями" исключены - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
Требования к порядку экспертизы качества зерна
и выдаче паспорта качества зерна
Сноска. Заголовок с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
Настоящие Требования к порядку экспертизы качества зерна и выдаче паспорта качества зерна (далее - Требования) разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О зерне" и направлены на предотвращение реализации нестандартного по качеству зерна на внутреннем рынке и при экспорте.
Настоящие Требования обязательны при подготовке к аккредитации и при аккредитации лабораторий по экспертизе качества зерна, при проведении экспертизы качества зерна, при осуществлении государственного контроля за деятельностью лабораторий по экспертизе качества зерна.
Сноска. Преамбула с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).

1. Осы Талаптарда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
1. Осы Талаптарда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
өтiнiш - астық сапасын сараптау жөнiндегi зертханаға берiлетiн, соның негiзiнде астық сапасын сараптау жүргiзiлетiн, белгiленген үлгiдегi құжат;
өтiнiш берушi - астық сапасын сараптауды жүргiзуге өтiнiш берген жеке немесе заңды тұлға;
сынау - белгiленген процедураға сәйкес астықтың бiр немесе бiрнеше сипаттамаларын анықтаудан тұратын техникалық операция;
астық сапасын сараптау жөнiндегi зертхана - астық сапасын сараптауды жүргiзу және сапа паспортын беру құқығына белгiленген тәртiппен тiркелген астық сапасын сараптау жөнiндегi сынау зертханасы;
тiркеу аймағы - тiркеген кезде орындауға құқықтық алынған астық сапасына сараптама жүргiзу жөнiндегi жұмыстар тiзбесi;
астық партиясы - сапасы туралы бiр құжатпен ресiмделген бiр жылғы астықтың сапасы бойынша бiртектi көлемi;
сынау хаттамасы - сынау нәтижелерi және сынауға жататын басқа да ақпараты бар құжат;
астық сапасының паспорты - астықтың нақты сапа көрсеткiштерiн және олардың стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар талаптарына және (немесе) келiсiм-шарттың шарттарына сәйкестiгiн растайтын құжат;
астық сапасының сараптамасы - астық сапасының нақты көрсеткiштерiн анықтауға және бекiтуге бағытталған, өзiне көлiк құралдарын (қойманы) зерттеудi, сынақты алу мен сынауды, астық сапасының паспортын ресiмдеудi қосатын шаралар кешенi.
2. Жалпы қағидалар
2. Астық сапасының сараптамасын астық сапасының сараптамасын жүргiзу құқығына тіркеу жөніндегі орган белгiленген тәртiппен тiркеген зертханалар жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
3. Тiркелген астық сапасының сараптамасы жөнiндегi зертханалар жүзеге асыратын астық сапасының сараптамасы жөнiндегi жұмыстардың түрi тiркеу аймағымен айқындалады және тіркеу жөніндегі орган берген тiркеу аттестатымен расталады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
4. Астық сапасының сараптамасын астық сапасының сараптамасы жөнiндегi зертханалардың белгiленген тәртiппен аттестатталған мамандары жүргiзедi.
5. Астық сапасының паспорты бiр мекен-жайға, көлiк құралының (автомобиль, вагон, кеме) бiр түрiне тиеп жөнелтiлетiн немесе бiр уақытта сақтауға арналған астықтың әрбiр бiртектi партиясына берiледi.

1. Основные понятия, используемые в настоящих Требованиях
1. В настоящих Требованиях используются следующие основные понятия:
заявка - документ установленной формы, представляемый заявителем в лабораторию по экспертизе качества зерна, на основании которого проводится экспертиза качества зерна;
заявитель - физическое или юридическое лицо, представившее заявку на проведение экспертизы качества зерна;
испытание - техническая операция, заключающаяся в определении одной или нескольких характеристик зерна в соответствии с установленной процедурой;
лаборатория по экспертизе качества зерна - испытательная лаборатория по экспертизе качества зерна, аккредитованная в установленном порядке на право проведения экспертизы  качества зерна и выдачи паспорта качества зерна;
область аккредитации - перечень работ по проведению экспертизы качества зерна, правомочие на выполнение которых получено при аккредитации;
партия зерна - количество однородного по качеству зерна урожая одного года, оформленное одним документом о качестве;
протокол испытаний - документ, содержащий результаты испытаний и другую информацию, относящуюся к испытаниям;
паспорт качества зерна - документ, удостоверяющий фактические показатели качества зерна и их соответствие требованиям нормативного документа по стандартизации и (или) условиям контракта;
экспертиза качества зерна - комплекс мер, направленных на установление и подтверждение фактических показателей качества зерна, включающих в себя обследование транспортного средства (склада), отбор и испытание пробы, оформление паспорта качества зерна.
2. Общие положения
2. Экспертизу качества зерна осуществляют лаборатории, аккредитованные в установленном порядке органом по аккредитации на право проведения экспертизы качества зерна.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
3. Виды работ по экспертизе качества зерна, осуществляемые аккредитованными лабораториями по экспертизе качества зерна, определяются областью аккредитации и подтверждаются аттестатом аккредитации, выданным органом по аккредитации.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
4. Экспертиза качества зерна проводится специалистами лаборатории по экспертизе качества зерна, аттестованными в установленном порядке.
5. паспорт качества зерна выдается на каждую однородную партию зерна, отгружаемую в один адрес, одним видом транспортного средства (автомобиль, вагон, судно) или предназначенную к одновременному хранению.

6. Астық сапасының паспорты сынау хаттамасы негiзiнде берiледi.
3. Астық сапасының сараптамасын жүргiзу
тәртiбiне қойылатын талаптар
7. Астық сапасының сараптамасына:
1) көлiк құралын (қойманы) зерттеу;
2) сынамалар алу;
3) сынаулар жүргiзу;
4) астық сапасының паспортын ресiмдеу енедi.
8. Астық сапасының сараптамасы астық сапасының сараптамасы жөнiндегi зертхана мен өтiнiш берушi арасында астық сапасының сараптамасын жүргiзуге жасалған шарттың негiзiнде жүргiзiлуi тиiс.
9. Өтiнiш берушi астық сапасының сараптамасы жөнiндегi зертханаға осы талаптардың 1-қосымшасына сәйкес астық сапасына сараптама өткізуге өтініш беруi тиiс. Ол тiркеледi және оны астық сапасының сараптамасы жөнiндегi зертхананың меңгерушiсi қарайды.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
10. Астық сапасының сараптамасы жөнiндегi зертхананың меңгерушiсi астық сапасының сараптамасын жүргiзу жөнiндегi маманды айқындауы тиiс. Оған тапсырма мен өтiнiштiң көшiрмесi берiледi.
11. Астықты тиеу сәтiне дейiн көлiк құралы бөтен заттардың, астық қалдығының, бөтен иiстiң болмауы және зиянкестермен залалдануы мәнiне мұқият зерттелуге жатады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
12. Осы Талаптардың 11-тармағында көрсетілген жағдайлардың біреуі белгілі болғанда осы Талаптардың 3-қосымшасына сәйкес көлік құралын жарамсыз деп тану актісі жасалуы керек. Жарамсыз деп тану актiне астық сапасының сараптамасы жөнiндегi зертхананың маманы, астық қабылдау кәсiпорны мен өтiнiш берушiнiң өкiлдерi қол қояды.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
13. Қоймада сақтаулы астықтың сапасын сараптау кезiнде қойманың зиянкестермен залалданбағанына, ластанбағанына зерттеу жүргiзiлуi тиiс. Астық сапасының сараптамасы жөнiндегi зертхананың маманы зиянкестермен залалданбағанын және ластанбағанын айқындау үшiн қойманың, технологиялық жабдықтың толтырылмаған бөлiгiнен астықтың шашылған, сыпырылған қалдықтарын алады.
Қойманың залалданғаны, ластанғаны белгiлi болған жағдайда астық сапасының сараптамасы тоқтатылуы және акт жасалуы тиiс. Оған астық сапасының сараптамасы жөнiндегi зертхананың маманы, астық қабылдау кәсiпорны мен өтiнiш берушiнiң өкiлдерi қол қояды.

6. паспорт качества зерна выдается на основании протокола испытаний.
3. Требования к порядку проведения экспертизы качества зерна
7. Экспертиза качества зерна включает:
1) обследование транспортного средства (склада);
2) отбор проб;
3) проведение испытаний;
4) оформление паспорта качества зерна.
8. Экспертиза качества зерна должна проводиться на основании договора, заключенного между лабораторией по экспертизе качества зерна и заявителем на проведение работ по экспертизе качества зерна.
9. Заявитель должен представить в лабораторию по экспертизе качества зерна заявку на проведение экспертизы качества зерна согласно приложению 1 к настоящим Требованиям, которая регистрируется и рассматривается заведующим лабораторией по экспертизе качества зерна.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
10. Заведующий лабораторией по экспертизе качества зерна должен определить специалиста по проведению экспертизы качества зерна, которому выдаются задание и копия заявки.
11. До момента погрузки зерна транспортное средство подлежит обследованию на предмет наличия посторонних веществ, остатков зерна, постороннего запаха и зараженности вредителями.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
12. При выявлении одного из случаев, перечисленных в пункте 11 настоящих Требований, должен быть составлен акт браковки транспортного средства согласно приложению 3 к настоящим Требованиям. Акт браковки подписывается специалистом лаборатории по экспертизе качества зерна, представителями хлебоприемного предприятия и заявителя.
Сноска. В пункт 12 внесены изменения -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
13. При экспертизе качества зерна, хранящегося на складе, должно быть проведено обследование склада на наличие зараженности вредителями, загрязненности. Специалист лаборатории по экспертизе качества зерна отбирает просыпи зерна, сметки с незагруженной части склада, технологического оборудования для определения зараженности вредителями и загрязненности.
При обнаружении зараженности, загрязненности склада дальнейшая экспертиза качества зерна должна быть прекращена, и должен быть составлен акт, который подписывается специалистом лаборатории по экспертизе качества зерна, представителями хлебоприемного предприятия и заявителя.

14. Сынамалар алу астық қабылдау кәсiпорны өкiлiнiң қатысуымен өтiнiште көрсетiлген сынамалар алу әдiстемесiне сәйкес жүргiзiлуi тиiс. Сынамалар алу сынамалар алу актiмен осы Талаптардың 4-қосымшасына сәйкес ресiмделуi тиiс. Сынамалар N 1 нысандағы журналда осы Талаптардың 5-қосымшасына сәйкес тiркелуi тиiс.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
15. Сынаулар астық сапасының сараптамасы жөнiндегi зертханада өтiнiш берушiнiң өтiнiшiнде көрсетiлген сапа көрсеткiштерi мен сынау әдiстерi бойынша жүргiзiлуi тиiс. Сынаулар сынамалар алу сәтiнен бастап үш сағаттан кешiкпей басталуы тиiс.
16. Тiркеу аймағына енбейтiн сапа көрсеткiштерiн айқындау қажет болған жағдайда қосалқы мердiгер шартымен басқа астық сапасының сараптамасы жөніндегі тiркелген зертхананың нәтижелерi қабылдана алады.
Бұл жағдайда алынған, мөрленген және астық сапасының сараптамасы жөніндегі зертхананың маманы мен өтініш беруші қол қойған сынама осы Талаптардың 6-қосымшасына сәйкес өтінішпен бірге басқа астық сапасының сараптамасы жөніндегі зертханаға жіберілуі тиіс. Осы көрсеткіш бойынша сынау жүргізген астық сапасының сараптамасы жөніндегі зертхана сынау нәтижесін осы Талаптардың 7-қосымшасына сәйкес беруі тиіс.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
17. Сынау нәтижелері осы Талаптардың 8-қосымшасына сәйкес екі данада сынау хаттамасымен рәсімделуі және осы Талаптардың 9-қосымшасына сәйкес N 2 нысандағы журналға тіркелуі тиіс. Сынау хаттамасының бір данасы өтініш берушіге беріледі, екіншісі астық сапасының сараптамасы жөніндегі зертханада қалады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
18. Астық сапасының сараптамасының өтiнiш берушiнiң талаптарын қанағаттандыратын нәтижелерiн алған жағдайда астық сапасының сараптамасы жөнiндегi зертхананың маманы астық сапасының паспортын осы талаптардың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ресiмдеуi және беруi тиiс. Астық сапасының паспортының түпнұсқасы мен телнұсқасы өтiнiш берушiге берiлуi тиiс. Астық сапасының паспортының көшiрмесi астық сапасының сараптамасы жөніндегі зертханада қалады және үш жыл сақталады.
Астық сапасының паспорты әр ыдыс-орын бойынша сынау жүргiзiлгеннен кейiн үш сағаттан кешiкпей берiлуi тиiс.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

14. Отбор проб должен проводиться в присутствии представителя хлебоприемного предприятия в соответствии с указанной в заявке методикой отбора проб. Отбор проб должен быть оформлен актом отбора проб согласно приложению 4 к настоящим Требованиям. Пробы должны быть зарегистрированы в журнале формы N 1 согласно приложению 5 к настоящим Требованиям.
Сноска. В пункт 14 внесены изменения -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
15. Испытания должны проводиться в лаборатории по экспертизе качества зерна по указанным в заявке заявителя показателям качества и методам испытаний. Испытания должны быть начаты не позднее трех часов с момента отбора проб.
16. В случае необходимости определения показателей качества, не входящих в область аккредитации, могут быть приняты результаты другой аккредитованной лаборатории по экспертизе качества зерна на условиях субподряда.
В этом случае отобранная проба, опечатанная и подписанная специалистом лаборатории по экспертизе качества зерна и заявителем, должна быть направлена в другую лабораторию по экспертизе качества зерна с заявкой согласно приложению 6 к настоящим Требованиям. Лаборатория по экспертизе качества зерна, проводившая испытания по данному показателю, должна выдать результат испытаний согласно приложению 7 к настоящим Требованиям.
Сноска. В пункт 16 внесены изменения -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
17. Результаты испытаний должны быть оформлены протоколом испытаний согласно приложению 8 к настоящим Требованиям в двух экземплярах и зарегистрированы в журнале формы N 2 согласно приложению 9 к настоящим Требованиям. Один экземпляр протокола испытаний вручается заявителю, второй остается в лаборатории по экспертизе качества зерна.
Сноска. Пункт 17 в редакции -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
18. При получении результатов экспертизы качества зерна, удовлетворяющих требованиям заявки, специалист лаборатории по экспертизе качества зерна должен оформить и выдать паспорт качества зерна по форме согласно приложению 10 к настоящим Требованиям. Оригинал и дубликат паспорта качества зерна должны быть переданы заявителю. Копия паспорта качества зерна остается в лаборатории по экспертизе качества зерна и хранится в течение трех лет.
паспорт качества зерна должен быть выдан не позднее трех часов после проведения испытаний по каждому таро-месту.
Сноска. В пункт 18 внесены изменения -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).

19. N 1, 2 нысандағы журналдар жiпке тiгiлуi, нөмiрленуi және зертхана меңгерушiсiнiң қолымен бекiтiлуi тиiс.
20. Салынған және астық сапасының сараптамасы жөнiндегi зертхананың маманы мен өтiнiш берушi мөрлеген сынама астық сапасының сараптамасы жөніндегі зертханада мына мерзiм iшiнде:
тиеп жөнелтiлген және сақтаулы партияларға - сапа паспортының күшi мерзiмi iшiнде;
сапасы бойынша түсiнiспеушiлiктер болған жағдайда - түсiнiспеушiлiктердi қарастырудың толық аяқталғанына дейiн сақталуы тиiс.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
21. Астық сапасының паспорты күшiнiң мерзiмiн астық сапасының сараптамасы жөніндегі зертхана белгiлейдi, бiрақ ол 30 күнтiзбелiк күннен аса алмайды.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
4. Астық сапасының паспортын ресiмдеу
тәртiбiне қойылатын талаптар
22. Астық сапасының паспорты дәндi, дәндi-бұршақты, майлы дақылдарға ресiмделедi.
Астық сапасының паспортында:
код ТН СЭҚ;
берiлген күнi, айы, жылы - айы жазбаша көрсетiледi;
күшi мерзiмi;
жiберушi - жiберушiнiң атауы қойылуы тиiс;
жiберу пунктi - жiберу станцияның атауы қойылуы тиiс;
астық қабылдау кәсiпорнының атауы;
көлiк (склад) N - автокөлiктiң, вагонның, кеменiң құралының немесе қойманың нөмiрi қойылуы тиiс;
салмағы - партияның салмағын килограммен көрсету керек;
орын саны - ыдысқа салынған жүктер үшiн немесе "үюлi түрде" - ыдыссыз жүктер үшiн көрсетiледi;
қабылдаушы - алушының атауы және елi қойылуы тиiс;
жеткiзу пунктi - жеткiзу станцияның атауы қойылуы тиiс.
Басқа бағандар мынадай түрде толтырылуы тиiс:
"Стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар және (немесе) келісім-шарт" - стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың нөмiрiн және (немесе) келiсiм-шарттың нөмiрi мен күнiн көрсету керек;
"Дақылдың атауы" - астықтың көрсетiлген түрiне арналған стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар бойынша дақылдың атауын көрсету керек, жүгерiге "астықта" немесе "собықта" деген сөздердi қосады, астық қоспасында қоспаның құрамын пайызбен көрсетедi.
"Түрі" - стандарт бойынша түрдің нөмірі рим санымен қойылуы тиіс. Түрлердің қоспасына нөмірлерді және олардың құрамын көптігіне қарай қою керек.
"Түр-түрлері" - түр-түрлерінің нөмірі араб санымен қойылуы тиіс. Түр-түрлерінің араласқанын көптігіне қарай түр тармақтарының нөмірлері мен олардың құрамы көрсетеді.
"Сынып" - сынып нөмiрi стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес араб санымен қойылуы тиiс. Стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар бойынша төменгi сыныптың нормаларын қанағаттандырмайтын астықты сыныпсыздық белгiсiн көрсету арқылы "сыныпсыз" деп айқындайды. Жарма дақылдарының астығына "стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарды" немесе егер стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар талаптарына сай болмаса "стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарсыз" деп көрсету керек.
"Түсi" - түсiнiң сипаттамасы стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес берiлуi тиiс. Түссiз бидай түссiздену дәрежесiмен сипатталады, мысалы: "II дәрежеде түссiзденген", қарайған астық "қарайған " деп айқындалады; ұнды дәндер қоспасы есебiнен түсi бойынша ауытқымалар бар қатты бидай "түсi бойынша сай емес" деп айқындалады.
"Иiсi" - стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес көрсетiлуi тиiс. Егер өтiнiштiң талаптарында басқа иiстiң болуына жол берiлсе иiстiң атауы көрсетiлуi тиiс.
"Залалдануы" - астық кенесiмен және астық қорының зиянкестерiмен бүлiнудiң барлығын және бүлiнудiң дәрежесiн көрсету керек. Бүлiну болмаған жағдайда "айқындалған жоқ" деп көрсету керек.
"Табиғаты" - 1 граммға дейiн дәлдiкте граммен қойылуы тиiс.

19. Журналы формы N 1, 2 должны быть прошнурованы, пронумерованы и скреплены подписью заведующего лабораторией.
20. Проба зерна, упакованная и опечатанная специалистом лаборатории и представителем заявителя, должна храниться в лаборатории по экспертизе качества зерна в течение следующего срока:
на отгруженные и хранящиеся партии - в течение срока действия паспорта качества;
при разногласиях по качеству - до полного завершения рассмотрения разногласий.
Сноска. В пункт 20 внесены изменения -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
21. Срок действия паспорта качества зерна устанавливается лабораторией по экспертизе качества зерна, но не может превышать 30 календарных дней.
Сноска. В пункт 21 внесены изменения -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
4. Требования к порядку оформления паспорта качества зерна
22. паспорт качества зерна оформляется на злаковые, зернобобовые, масличные культуры.
В паспорте качества зерна должны быть проставлены:
код ТН ВЭД;
число, месяц, год выдачи - месяц указывается прописью;
срок действия;
отправитель - должно быть указано наименование отправителя;
пункт отправления - должно быть указано наименование станции отправления;
наименование хлебоприемного предприятия;
транспортное средство (склад) N - должен быть указан номер автотранспорта, вагона, судна или склада;
масса - следует указать массу партии в килограммах;
число мест - указывается для затаренных грузов или пишется "насыпью" - для бестарных грузов;
получатель - должны быть указаны наименование получателя и страна;
пункт назначения - следует указать наименование станции назначения.
Остальные графы должны быть заполнены следующим образом:
"Нормативные документы" по стандартизации и (или) контракт - следует указать номер нормативного документа по стандартизации и (или) номер и дату контракта.
"Наименование культуры" - следует указать наименование культуры по нормативному документу по стандартизации на данный вид зерна, на кукурузу добавляют слова "в зерне" или "в початках", на зерновую смесь указывается состав смеси в процентах.
"Тип" - номер типа по стандарту должен быть проставлен римской цифрой. На смесь типов номера и их состав следует проставить в порядке преобладания.
"Подтип" - номер подтипа должен быть проставлен арабской цифрой. На смесь подтипов указывают номера подтипов в порядке преобладания и их состав.
"Класс" - номер класса должен быть проставлен арабской цифрой согласно нормативному документу по стандартизации. Зерно, не удовлетворяющее нормам низшего класса по нормативному документу по стандартизации, определяют как "неклассное" с указанием признака неклассности. На зерно крупяных культур - следует указать "стандартное" или "нестандартное", если оно не отвечает требованиям нормативного документа по стандартизации.
"Цвет" - должна быть дана характеристика цвета согласно нормативному документу по стандартизации. Обесцвеченная пшеница характеризуется степенью обесцвеченности, например: "обесцвеченная II степени", зерно потемневшее определяется как "потемневшая" или "потемневший"; твердая пшеница, имеющая отклонение по цвету за счет примеси мучнистых зерен - как "нетипичная по цвету".
"Запах" - должен быть указан в соответствии с требованиями нормативного документа по стандартизации. Если требованиями заявки допускается наличие несвойственного запаха, следует указать наименование запаха.
"Зараженность" - следует указать наличие зараженности зерна клещами или вредителями хлебных запасов и степень зараженности. В случае отсутствия зараженности следует указать "не обнаружена".
"Натура" - должна быть проставлена в граммах с точностью до 1 грамма.

"Ылғалдылығы" - 0,1 %-ға дейiнгi туралықпен ылғалдың нақты көлемi көрсетiлуi тиiс. Жүгерi собықта болған жағдайда астықтың ылғалдылығы бөлшекпен көрсетiледi, бұл жерде бөлiндiде астықтың ылғалдылығы, бөлгiште - сабақтың ылғалдылығы көрсетiледi.
"Жылтырлығы" - 1 пайызға дейiн дәлдiкте бидай мен күрiшке қойылуы тиiс.
"Дән маңызының салмақтық үлесi" - бидай астығына шикi дән маңызының саны 1 пайызға дейiн дәлдiкте қойылуы тиiс, жуылмайтын дән маңызы бар бидайға - "жуылмайтын" деп жазу керек.
"Дән маңызының сапасы" - (бүтiн) шартты тiрлiктердiң саны көрсетiлуi тиiс.
"Тобы" - жазбаша жазылуы тиiс (бiрiншi, екiншi, үшiншi), "жуылмайтында" - бағанда сызықша қойылады.
"Арамшөптiк араласпалар" - 0,1 пайызға дейiн дәлдiкте арамшөптiк араласпалар фракция сомасы қойылуы тиiс, соның iшiнде мiндеттi түрде 0,01 пайызда дәлдiкте:
минералды - сипаты (қиыршық тас, топырақ, құм және т.б.) және саны;
бүлiнген - бүлiнген дән саны;
зиянды - қоспалық бөлек әр түрi немесе қосындысы мен бойынша аты саны;
бидай, сұлы, арпадағы фузариозды және қызғылт түстi дәндер;
саны стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттармен және (немесе) келiсiм-шартпен (шартпен) шектелген қиын бөлiнетiн және улы қоспалар фракциялар көрсетiледi.
"Дәндiк (майлы) араласпалар" - 0,1 пайызға дейiн дәлдiкте дәндiк (майлы) араласпалар фракциясының сомасы қойылуы тиiс, соның iшiнде мiндеттi түрде 0,01 пайызда дәлдiкте  сының астық (майлы) қоспа фракциялары көрсетiледi:
дәндiк (майлы) араласпаларға жататын екпе өсiмдiктер дәнiнiң болуы;
стандарпен және (немесе) келiсiм-шарт (шартпен) көрсетiлген соғылған, желiнген, мыжылған, солғын, өнiп кеткен және басқадай фракциялар;
кендiр тұқымына - үпiлмәлiк тұқымының болуы немесе болмауы көрсетiлуi тиiс.
Егер де арамшөптiк араласпалар немесе дәндiк (майлы) араласпалар бары анықталмаған жағдайда, "0,0 пайызден" көрсетiлуi тиiс, қоспа 0,05 пайыздан кем болған жағдайда нақты саны қойылады, мысалы: "0,04 пайыз" немесе "0,01 пайыз".
"Құлау саны" - секундына құлау саны көрсеткiшi мен сынау әдiсi көрсетiлуi тиiс.
"Ақуыз" - сынау әдiсiн көрсетуi арқылы абсолюттi кебу затына ақуыздың (протеиннiң) маңызы көрсетiлуi тиiс.
"Ерекше белгiлер" - көрсетiлуi тиiс:
егер астық кептiрiлген болса - "кептiрiлген"
газдау және газсыздандыру күндерi, фумиганттың аты (eгep астық газдалған болса);
жемдiк мақсатта жеткiзiлетiн астықта бүлiнген және жарақаттанған дәндер саны 1 пайыздан жоғары болса, оның жемдiкке жарамды екенi туралы ветеринар қызметi анықтамасының нөмiрi мен күнi көрсетiледi;

"Влажность" - должно быть указано фактическое содержание влаги с точностью до 0,1%. В случае кукурузы в початках влажность зерна выражается дробью, где в числителе следует указать влажность зерна, в знаменателе - влажность стержня.
"Стекловидность" - должна быть указана на пшеницу и рис с точностью до 1%.
"Массовая доля клейковины" - на зерно пшеницы должно быть проставлено количество сырой клейковины с точностью до 1%; на пшеницу с неотмывающейся клейковиной - следует писать "неотмывающаяся".
"Качество клейковины" - должно быть указано количество условных единиц (целых).
"Группа" - должна быть написана прописью (первая, вторая, третья), при "неотмывающейся" - в графе следует поставить прочерк.
"Сорная примесь" - должна быть проставлена сумма фракций сорной примеси с точностью до 0,1%, в том числе обязательно указываются фракции с точностью до 0,01%:
минеральная - ее характер (галька, земля, песок и т.п.) и количество;
испорченные - количество испорченных зерен;
вредная - наименование отдельно по каждому виду примеси или по совокупности и количество;
фузариозные и розовоокрашенные зерна в пшенице, ржи, ячмене;
трудноотделимая и ядовитая примеси, наличие которых ограничено нормативным документом по стандартизации, и (или) контрактом (договором).
"Зерновая (масличная) примесь" - должна быть проставлена сумма фракций зерновой (масличной) примеси с точностью до 0,1%, в том числе проставляются фракции зерновой (масличной) примеси с точностью до 0,01%:
содержание зерен культурных растений, относимых к зерновой (масличной) примеси;
битые, изъеденные, давленые, щуплые, проросшие и другие фракции, оговоренные нормативным документом по стандартизации, и (или) контрактом (договором);
на семена конопли - должно быть указано наличие или отсутствие семян клещевины.
В случае, если сорная примесь или зерновая (масличная) примесь не обнаружена, следует указывать "0,0%", а при наличии примеси менее 0,05% - проставить фактическое количество, например: "0,04%" или "0,01%".
"Число падения" - должен быть указан показатель числа падения в секундах и метод испытания.
"Белок" - должно быть указано содержание белка (протеина) на абсолютно сухое вещество с указанием метода испытания.
"Особые отметки" - следует указать:
если зерно подвергалось сушке - "просушено";
дата газации и дегазации, наименование фумиганта (если зерно фумигировалось);
при наличии в зерне, поставляемом на кормовые цели, испорченных и поврежденных зерен свыше 1%, указывается номер и дата заключения ветеринарной службы о пригодности его на фураж;

астықта металмагниттi қоспа табылған жағдайда оның салмағы 1 кг астықта 1 мг дейiн дәлдiкте көрсетiледi;
бидай тасбақаша-кенемен зақымданған жағдайда, осы зиянкеспен зақымданған дәннiң саны 0,1 пайызға дейiн дәлдiкте көрсетiледi;
бидай, тарыда қаштауыш дән қоспалары болса - олардың саны 0,1 пайызға дейiн дәлдiкте көрсетiледi;
ақаулық дәрежесi (ашыған, зең көгерген, шiрiген көгерген иiсi бар астыққа).
"Қосымша көрсеткiштер" - көрсетiлуi тиiс:
1) стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттармен көзделмеген, бiрақ келiсiм-шартта (шартта) жазылған сапа көрсеткiштерi, оларды сынау әдiстемесi және осы сынау әдiстемесiнде көзделген дәлдiктегi нәтижелер;
2) сапа паспортының бланкiнде бағандары жоқ стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттармен көзделген сапа көрсеткiштерi;
ашытқы және спирт өндiрiсiне жеткiзiлетiн сыра қайнататын арпа және басқа дәндi дақылдар - өну қабiлетi (5-шi күнi) немесе 1 пайызға дейiн дәлдiкте өмiрге қабiлеттiктi (сыра қайнататын арпа);
қарамық, тары, күрiш және жармалық сұлы - 0,1 пайызға дейiн дәлдiкте қауыздығы көрсетiледi;
жарма өндiруге жөнелтiлетiн сұлы, тары және қарамық - 0,1 пайызға дейiн дәлдiкте ядросының маңызы көрсетiледi;
кендiр және зығыр майтұқымы - 0,1 пайызға дейiн дәлдiкте тазалығы көрсетiледi;
жасымық, асбұршақ, бұршақ дән қоңызымен және жапырақ ширатқыш көбелекпен зақымдануы - 0,01 пайызға дейiн дәлдiкте көрсетiледi;
дайындалатын және жемдiк сұлы - стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарына қарай жиынтық бойынша немесе бөлек түрде екпе өсiмдiктердiң тұқымы мен дәнiнiң маңызы, сонымен қатар, жемдiк сұлыға - металмагниттi қоспаның көлемi 1 киллограммдағы миллиграммға дейiн дәлдiкте және бөлшектердiң көлемi көрсетiледi;
собықтағы жүгерi - 0,1 пайызға дейiн дәлдiкте дән шығымы қойылады;
күрiш - 0,1 пайызға дейiн дәлдiкте қызыл, сарғайған және глютинозды дәндер бөлек көрсетiледi;
қарамық және жармалық сұлы - астық запастарының өлi зиянкестерiнiң саны көрсетiледi;
тары - 0,1 пайызға дейiн дәлдiкте гүл қабыршақтары қоңыр, қара қоңыр және қара түстес дәндердiң көлемi көрсетiледi;
балалар тамағына арналған тары, сұлы және қарамық - сәйкестiк паспортының нөмiрi көрсетiледi;
күнбағыс тұқымы - 0,1 мг КОН дәлдiкте майдың қышқылдық саны көрсетiледi;
азықтық бөрiбұршақ - 0,1 пайызға дейiн дәлдiкте бөрiбұршақтың алколоидты тұқымының көлемi көрсетiледi;
жармалық сұлы - 0,1 пайызға дейiн дәлдiкте бидайдың, полбаның, қара бидайдың және арпаның соммалық маңызы көрсетiледi;
балалар тамағына арналған дайындалатын және жармалық сұлы, қарамық, күрiш - 1 градусқа дейiн дәлдiкте қышқылдығы көрсетiледi;
мақта тұқымы - 0,1 пайызға дейiн дәлдiкте тұқымның толық түктенуi көрсетiледi.
"Астық сапасының паспортын берген зертхананың атауы" - астық сапасының сараптамасы жөнiндегi зертхананың толық атауы көрсетiледi.
"Аттестаттың N" - астық сапасының caраптамасы жөнiндегi зертхананың тiркеу аттестатының нөмiрi көрсетiледi.
"Қолы" - астық сапасының сараптамасы жөнiндегi зертхана маманының қолы қойылуы тиiс.
"М.П." - астық сапасының сараптамасы жөнiндегi зертхананың мөрi қойылуы тиiс.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

при обнаружении в зерне металломагнитной примеси указывают ее массу с точностью до 1 мг в 1 кг зерна;
при повреждении пшеницы клопом-черепашкой отмечается количество зерен, поврежденных этим вредителем, с точностью до 0,1%;
при наличии в пшенице, просе примеси головневых зерен - их количество с точностью до 0,1 %;
степень дефектности (на зерно, имеющее солодовый, плеснево-затхлый, гнилостно-затхлый запах).
"Дополнительные показатели" - должны быть указаны:
1) показатели качества, не предусмотренные нормативным документом по стандартизации, но оговоренные в контракте (договоре), методика их испытаний и результаты с точностью, предусмотренной данной методикой испытания;
2) показатели качества, предусмотренные нормативным документом по стандартизации, по которым отсутствуют графы в бланке паспорта качества зерна:
ячмень пивоваренный и другие зерновые культуры, поставляемые на солод и для спиртовой промышленности - указывается способность прорастания (на 5-й день) или жизнеспособность (ячмень пивоваренный) с точностью до 1%;
гречиха, просо, рис и овес крупяной - указывается пленчатость с точностью до 0,1%;
овес, просо и гречиха, отгружаемые для производства крупы - указывается содержание ядра с точностью до 0,1%;
маслосемена конопли и льна-долгунца - указывается чистота с точностью до 0,1%;
чечевица, горох, фасоль при наличии повреждения зерновками и листоверткой - отмечается количество поврежденных зерен с точностью до 0,01%;
овес заготовляемый и кормовой - указывается содержание семян и зерен культурных растений по совокупности или порознь, в зависимости от требований нормативного документа по стандартизации, кроме того, на овес кормовой - наличие металломагнитной примеси с точностью до 1 миллиграмм на килограмм и размер частиц;
кукуруза в початках - проставляется выход зерна с точностью до 1%;
рис - указывается наличие красных, пожелтевших и глютинозных зерен порознь с точностью до 0,1%;
гречиха и овес крупяной - указывается количество экземпляров мертвых вредителей хлебных запасов;
просо - указывается содержание зерен с серой, темно-коричневой и черной окраской цветковых пленок с точностью до 0,1%;
просо, овес и гречиха для детского питания - указывается номер паспорта соответствия;
семена подсолнечника - указывается кислотное число масла с точностью до 0,1 мг КОН;
люпин кормовой - указывается наличие алкалоидных семян люпина с точностью до 0,1%;
овес крупяной - указывается суммарное содержание пшеницы, полбы, ржи и ячменя с точностью до 0,1%;
овес заготовляемый и крупяной, гречиха, рис, предназначенные для детского питания - указывается кислотность с точностью до 1 градуса;
семена хлопчатника - указывается полная опушенность семян с точностью до 0,1%.
"Наименование лаборатории, выдавшей паспорт качества зерна" - указывается полное наименование лаборатории по экспертизе качества зерна.
"N аттестата" - должен быть указан номер аттестата аккредитации лаборатории по экспертизе качества зерна.
"Подпись" - должна быть поставлена подпись специалиста лаборатории по экспертизе качества зерна.
"М.П." - должна быть проставлена печать лаборатории по экспертизе качества зерна.
Сноска. В пункт 22 внесены изменения -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).

23. Егер де стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттармен және (немесе) келiсiм-шартпен түрлерi, түр-түрлерi, сыныбы немесе жоғарыда көрсетiлген көрсеткiштер көзделмесе, онда тиiстi бағанда сызықша қойылады.
24. Астық сапасының паспорты, телнұсқасы және көшiрмесi анық және түзетiлмеген күйiнде толтырылуы тиiс.
5. Астықтың сапа паспорты бланкiнiң сипаттамасы
25. Астық сапасының паспорты үшпарақты нысандағы (астық сапасының паспорты, астық сапасының паспортының телнұсқасы, астық сапасының паспортының көшiрмесi) бланкта ресiмделедi.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
26. Астық сапасының паспортының үш қорғаныс дәрежесi бар. Сатып алынған баланктiң қорғаныс дәрежесiн өзгертуге және толықтыруға тыйым салынады.
27. Астық сапасының паспорты осы Талаптардың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша астық рыногы саласындағы уәкiлеттi орган анықтаған ұйым дайындайды.
Ескерту. 27-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
28. Астық сапасының паспорты қатаң есеп беру бланкiсi болып табылады. Бланктердi есепке алуын ұйымдастыру мақсатында астық сапасының паспортында паспортта, телнұсқада және көшiрмеде бiрдей нөмiр бар. Астық сапасының паспорты бланктерiнiң қозғалысы туралы есептi ай сайын астық сапасының сараптамасы жөнiндегi тiркелген зертханалар астық рыногы саласындағы уәкiлеттi органға тапсырулары тиiс.
Ескерту. 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Астық сапасының сараптамасы
тәртiбiне және астық сапасының
паспортын беруге қойылатын
талаптарға 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
200_ж. "___"______________________
Астық сапасына сараптама жүргізуге N_____өтініш
Өтініш беруші_______________________________________________________
Мекен-жайы__________________________________________________________
Телефоны, факсы_____________________________________________________
______________,____________________________________жеткізу станциясы
жеткізілетін ел
алушы_________________________тиеп жөнелтуге арналған,______________
атауы
_____________астық қабылдау кәсіпорнында сақтаулы, салмағы_____тонна
___________астығы партиясының сапасына сараптама жүргізуді сұраймыз.
дақылдың атауы
Сараптама жасауға жататын астық_____________________________________
стандарттың және (немесе) келісім-шарттың нөмірі
талаптарына сай болуы тиіс.
Тиеп жөнелту____________________________________________жүргізіледі.
тиеп жөнелту күні
Сынама алу_______________________________________сәйкес жүргізіледі.
стандарттың нөмірі
Сынаулар мынадай көрсеткіштер және сынау әдістемелері бойынша
жүргізіледі:
________________ ____________________ ______________________________
көрсеткіш атауы   стандарттың нөмірі                норма
________________ ____________________ ______________________________
________________ ____________________ ______________________________
________________ ____________________ ______________________________
Нәтижелеріне қарамастан астықтың сапасын сараптау рәсімімен
байланысты шығындарды____________________шартқа сәйкес төлеуге
міндеттенеміз.
Өтініш беруші_____________ __________________
қолы           Т.А.Ә
М.О.
Орындау үшін зертхана маманы______________________________жіберілді.
Орындалғаны туралы белгі:___________________________________________
Астық сапасының сараптамасы
тәртiбiне және астық сапасының
паспортын беруге қойылатын
талаптарға 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Астық сапасының сараптамасы
тәртiбiне және астық сапасының
паспортын беруге қойылатын
талаптарға 3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Көлік құралын жарамсыз деп тану акті
200_жылғы "__"_______________    ___________________________________
АҚК атауы
Біздер, мына құрамдағы комиссия: астықтың сапасын сараптау
жөніндегі зертхананың маманы_______________________________________,
(зертхананың атауы, Т.А.Ә)
өтініш берушінің өкілі_____________________________________________,
(лауазымы, Т.А.Ә)
астық қабылдау кәсіпорнының өкілі__________________________________,
(лауазымы, Т.А.Ә)
мынаны анықтадық____________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________транспорт
(транспорт құралдарының атауы және N N)
құралдары мыналардың: бөтен заттардың, астық қалдығының, бөтен
иістің, зиянкестермен залалдануы (керегінің астын сызу қажет)
болғандығынан астықты тасымалдау үшін жарамсыз деп танылды.
Қолдар:
Маман:
Астық қабылдау кәсіпорнының өкілі:
Өтініш берушінің өкілі:
Астық сапасының сараптамасы
тәртiбiне және астық сапасының
паспортын беруге қойылатын
талаптарға 4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007.05.28. N  355 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Сынамалар алу
aктi
200___ жылғы "___" _______________
Мен, _______________________________________________ маманы,
(зертхананың атауы, Т.А.Ә)
_______________________________________________________ қатысуымен
(астық қабылдау кәсiпорны өкiлiнiң лауазымы, Т.А.Ә)
_______________________________________________________ қатысуымен
(өтiнiш берушi өкiлiнiң лауазымы, Т.А.Ә)
__________________________________________________________________
(сынама алған орын: астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
N___ силоста сақтаулы, салмағы ______ тонна партиядан ____________
талаптарына сәйкестiгiне _________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

23. Если нормативным документом по стандартизации и (или) контрактом не предусмотрен тип, подтип, класс или вышеуказанные показатели, то в соответствующей графе ставится прочерк.
24. паспорт качества зерна, дубликат и копия должны быть заполнены разборчиво и без исправлений.
5. Описание бланка паспорта качества зерна
25. паспорт качества зерна оформляется на бланке, имеющем трехлистную форму (паспорт качества зерна, дубликат паспорта качества зерна, копию паспорта качества зерна).
Сноска. В пункт 25 внесены изменения -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
26. паспорт качества зерна обладает тремя степенями защиты. Изменение и дополнение степеней защиты приобретенного бланка запрещается.
27. паспорт качества зерна изготавливается организацией, определенной уполномоченным органом в области зернового рынка, по форме согласно приложению 10 к настоящим Требованиям.
Сноска. В пункт 27 внесены изменения -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
28. паспорт качества зерна является бланком строгой отчетности. В целях организации учета бланков паспорт качества зерна содержит номер, который идентичен на паспорте, дубликате и копии. Отчет о движении бланков паспортов качества зерна должен ежемесячно представляться аккредитованными лабораториями по экспертизе качества зерна в уполномоченный орган в области зернового рынка.
Сноска. В пункт 28 внесены изменения -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
Приложение 1
к Требованиям к порядку
экспертизы качества зерна и
выдаче паспорта качества зерна
Сноска. Приложение 1 в редакции -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
"__" ________ 200_г.
Заявка
на проведение экспертизы качества зерна N__
Заявитель _________________________________________________________
Адрес _____________________________________________________________
Телефон, факс _____________________________________________________
Просим провести экспертизу качества партии зерна __________________
___________________________________________________________________
наименование культуры
массой тонн ________, хранящейся на хлебоприемном предприятии______
______________, предназначенной для отгрузки ______________________,
наименование                                страна назначения
станция назначения __________________, получатель ________________.
Зерно, подлежащее экспертизе, должно соответствовать требованиям___
___________________________________________________________________
номер стандарта и (или) контракта
Отгрузка производится ________________________________
дата отгрузки
Отбор проб производится согласно ________________________
номер стандарта
Испытания проводятся по следующим показателям и методам испытаний:
__________________________   _________________   _________________
наименование показателя     номер стандарта         норма
__________________________   _________________   _________________
__________________________   _________________   _________________
__________________________   _________________   _________________
Обязуемся оплатить в соответствии с договором ____________ расходы,
связанные с процедурой экспертизы качества зерна, независимо от ее
результатов.
Заявитель _____________    ______________
подпись            Ф.И.О.
М.П.
Направлена для исполнения специалисту лаборатории: ________________
Отметка об исполнении: ____________________________________________
Приложение 2
к Требованиям к порядку
экспертизы качества зерна и
выдаче паспорта качества зерна
Сноска. Приложение 2 исключен -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
Приложение 3
к Требованиям к порядку
экспертизы качества зерна и
выдаче паспорта качества зерна
Сноска. Приложение 3 в редакции -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
Акт
браковки транспортного средства
"___" __________ 200_г.                     _______________________
наименование ХПП
Нами, комиссией в составе: специалиста лаборатории по экспер-
тизе качества зерна _______________________, представителя заявителя
(наименование лаборатории, Ф.И.О.)
__________________________, представителя хлебоприемного предприятия
(должность, Ф.И.О.)
____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
установлено, что транспортные средства _____________________________
____________________________________________________________________
(наименование и NN транспортных средств)
непригодны для транспортировки зерна ввиду наличия: посторонних
веществ, остатков зерна, постороннего запаха, зараженности вредите-
лями (нужное подчеркнуть).
Подписи:
Специалист:
Представитель хлебоприемного предприятия:
Представитель заявителя:
Приложение 4
к Требованиям к порядку
экспертизы качества зерна и
выдаче паспорта качества зерна
Сноска. Приложение 4 с изменениями -   приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2007 года  N 355 (порядок введения в действие см.  п 4. ).
Акт
отбора проб
от "___"_________200__г.
Мною, специалистом ______________________________________
наименование лаборатории, Ф.И.О.
с участием ____________________________________________________
(должность, Ф.И.О. представителя хлебоприемного предприятия)
в присутствии _________________________________________________
(должность, Ф.И.О. представителя заявителя)
на_____________________________________________________________
(место отбора проб: наименование хлебоприемного предприятия)