Ғылыми дәреже мен атаққа ие болған тұлғаларға берілетін дипломдарды, аттестаттарды және олардың телқұжаттарын ресімдеу мен беру жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Жоғары аттестациялық комитеті Төрағасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 163-3ж бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 13 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2852. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 8 шілдедегі N 330 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2009.07.08 N 330 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелген N 2141 Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы N 16 бұйрығымен бекітілген Ғылыми дәрежелер беру ережелеріне және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелген N 2140 Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы N 15 бұйрығымен бекітілген Ғылыми атақтар беру ережелеріне сәйкес бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Ғылыми дәреже мен атаққа ие болған тұлғаларға берілетін дипломдарды, аттестаттарды және олардың телқұжаттарын ресімдеу мен беру жөніндегі Нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау ЖАК Төрағасының бірінші орынбасары М.Н. Қалимолдаевқа жүктелсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
Төраға
Ұсынылған:                    Келісілген:
Қазақстан Республикасы Білім
және ғылым министрлігі Жоғары
аттестациялық комитеті Төрағасының
2004 жылғы 12 сәуірдегі
"Ғылыми дәреже мен атаққа ие
болған тұлғаларға берілетін
дипломдарды, аттестаттарды
және олардың телқұжаттарын
ресімдеу мен беру жөніндегі
Нұсқаулықты бекіту туралы"
N 163-3ж бұйрығымен
Бекітілген
Ғылыми дәреже мен атаққа ие болған тұлғаларға берілетін дипломдарды, аттестаттарды және олардың телқұжаттарын ресімдеу мен беру жөніндегі
Нұсқаулық 1. Дипломдарды, аттестаттарды және олардың телқұжаттарын ресімдеу
1. Мемлекеттік үлгідегі ғылым докторы немесе кандидаты дипломының (бұдан әрі - диплом), профессор немесе доцент аттестатының (бұдан әрі - аттестат) бланкілері арнаулы кәсіпорында Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Жоғары аттестациялық комитетінің (бұдан әрі - ЖАК) тапсырысымен белгіленген үлгілерге сәйкес басылады.
2. Дипломдар мен аттестаттар 15,5х11,5 см. өлшемде қызғылт (дипломдар) немесе көкшіл (аттестаттар) түсті қорғау дәрежесі бар арнаулы қағаздан дайындалады.
Құжаттардың сыртқы бетінің жоғары жағына - "Қазақстан Республикасы" сөзі, төмен жағында мемлекеттік тілде құжаттың аты қызғылт немесе көкшіл бояумен баспаханалық тәсілмен басылады. Ортасына мемлекеттік рәміздің ресми сипатталуына сәйкес түсте Қазақстан Республикасының мемлекеттік елтаңбасы орналасады.
Толтырылмаған құжат бланкілерінің ішкі беттеріндегі мәтін баспаханалық тәсілмен қызғылт (дипломдар) немесе көкшіл (аттестаттар) бояумен басылған.
Құжаттардың мазмұны сол жақтағы ішкі бетінде мемлекеттік тілде, оң жағында - орыс және ағылшын тілдерінде келтіріледі.
Дипломдар мен аттестаттардың нөмірі жеті саннан тұрады. Құжаттардың шифрын ЖАК белгілейді.

Об утверждении Инструкции по оформлению и выдаче дипломов, аттестатов и их дубликатов лицам, удостоенным ученых степеней и званий
Приказ Председателя Высшего аттестационного комитета Министерства образования и науки Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года N 163-3ж. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2004 года N 2852. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 июля 2009 года N 330
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 08.07.2009 N 330 .
В соответствии с Правилами присуждения ученых степеней, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года N 16, зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 2141, и Правилами присвоения ученых званий, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года N 15, зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 2140, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по оформлению и выдаче дипломов, аттестатов и их дубликатов лицам, удостоенным ученых степеней и званий.
2. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Председателя ВАК Калимолдаева М.Н.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
Председатель
УТВЕРЖДЕНО
приказом Председателя Высшего аттестационного
комитета Министерства образования и науки
Республики Казахстан от 12 апреля 2004 г. N 163-3ж
"Об утверждении Инструкции по оформлению и выдаче
дипломов, аттестатов и их дубликатов лицам,
удостоенным ученых степеней и званий"
И Н С Т Р У К Ц И Я
по оформлению и выдаче дипломов, аттестатов и их дубликатов
лицам, удостоенным ученых степеней и званий
1. Оформление дипломов, аттестатов и их дубликатов
1. Бланки дипломов доктора или кандидата наук (далее - дипломы), аттестатов профессора или доцента (далее - аттестаты) государственного образца печатаются на специализированном предприятии по заявке Высшего аттестационного комитета Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - ВАК) в соответствии с установленными формами.
2. Дипломы и аттестаты изготавливаются размером 15,5х11,5 см. из специальной бумаги бледно-розового (дипломы) или бледно-голубого (аттестаты) цвета со степенями защиты.
На лицевой стороне документов типографским способом розовой (дипломы) или голубой (аттестаты) краской напечатаны: сверху - слова "Kазаkстан Республикасы", внизу название документа на государственном языке. В центре располагается Государственный герб Республики Казахстан в расцветке в соответствии с официальным описанием государственной символики.
Текст на внутренних сторонах незаполненных бланков документов напечатан типографским способом розовой (дипломы) или голубой (аттестаты) краской.
На левой внутренней стороне документов содержание приводится на государственном языке, на правой - на русском и английском языках.
Дипломы и аттестаты имеют семизначные номера. Шифры документов устанавливает ВАК.

3. Дипломдар мен аттестаттардың бланкілерін толтыру үшін ізденуші тіркеу-есеп карточкасының сыртқы бетіне өзінің тегін, атын, әкесінің атын үш тілде - қазақша, орысша және ағылшынша көрсетеді.
4. Дипломдар мен аттестаттардың бланкілерін толтыру қажетті хаттамалар толық ресімделгеннен кейін Қазақстан Республикасының Ғылыми қызметкерлер мамандықтарының номенклатурасы мен Ғылыми және ғылыми-педагог қызметкерлерге ғылыми атақ беру жөніндегі мамандықтар номенклатурасына қатаң түрде сәйкестендіріліп қара каллиграфиялық шрифтпен компьютерлік беттеу негізінде ЖАК-та жүргізіледі.
5. Диплом мен аттестатты ЖАК береді және ЖАК төрағасы мен Бас ғалым хатшысы қол қояды. Белгіленген жерге ЖАК елтаңбалы мөрі басылады.
6. Толтыру кезінде бүлінген дипломдар мен аттестаттардың бланкілері жойылады, ол үшін ЖАК Төрағасы орынбасарының төрағалығымен комиссия құрылады, оның құрамына құжаттарды ресімдеумен және қаржы-экономикалық мәселелермен айналысатын ЖАК құрылымдық бөлімшелерінің өкілдері енеді.
Комиссия жасаған актіде жойылатын құжат бланкілерінің саны (сөзбен) мен нөмірлері көрсетіледі. Бүлінген бланкілердің нөмірлері қиып алынып жеке парақ қағазға желімденеді, ол ЖАК-та сақтау үшін актіге қоса беріледі.
2. Дипломдарды, аттестаттарды және олардың
телқұжаттарын беру
7. ЖАК дипломдар мен аттестаттарды диссертациялық және ғылыми (ғылыми-техникалық) кеңестердің өкілетті өкілдеріне директор (ректор) немесе оның орынбасары (проректор) қол қойып, мөрмен бекітілген сенім хат бойынша береді.
Сондай-ақ, құжаттар жеке басын куәлендіретін құжатын көрсеткен жағдайда ізденушілердің өздеріне немесе белгіленген тәртіп бойынша ресімделген сенім хаты бар адамдарға беріледі.
8. Берілетін дипломдар мен аттестаттарды тіркеу үшін әр құжат түрі бойынша арнаулы журнал жүргізілуі тиіс, оған төмендегідей мәліметтер енгізіледі:
1) реттік тіркеу нөмірі;
2) берілген күні;
3) дипломның, аттестаттың нөмірі;
4) ізденушінің тегі, аты, әкесінің аты;
5) мамандығы;
6) алушының жеке басын куәлендіретін құжатының мәліметтері;
7) құжатты берген ЖАК қызметкерінің қолы;
8) алушының қолы.
Берілген дипломдар мен аттестаттарды тіркеуге арналған журналдар жіппен тігіліп, нөмірленеді және құжаттарды ресімдеумен айналысатын ЖАК құрылымдық бөлімшесінің бастығында (бастығының орынбасарында) сақталады.
9. Дипломдар мен аттестаттарды иелеріне тапсыру оларды ЖАК-тан алғаннан кейін қысқа мерзімде өткізілуі тиіс. Тапсыруға жауапты ұйымдар ізденушілерге дипломдардың, аттестаттардың тапсырылатын күні туралы хабарлайды. Құжаттар ізденушілерге ведомость бойынша қол қойдырылып беріледі.
Дипломдарды, аттестаттарды алғаны жөнінде қол қойылған ведомостар ұйымдарда қатаң есептегі құжаттар ретінде сақталады.
Бір жыл бойы берілмеген дипломдар мен аттестаттар ізденушілерге тапсырылмау себебі көрсетіліп ЖАК-қа қайтарылады.

3. Для заполнения бланков дипломов и аттестатов соискатель на оборотной стороне регистрационно-учетной карточки указывает свою фамилию, имя, отчество на трех языках - казахском, русском и английском.
4. Заполнение бланков дипломов и аттестатов производится ВАК после полного оформления необходимых протоколов в строгом соответствии с Номенклатурой специальностей научных работников и Номенклатурой специальностей по присвоению ученых званий научным и научно-педагогическим работникам Республики Казахстан, черным каллиграфическим шрифтом на основе компьютерной верстки.
5. Дипломы и аттестаты выдаются ВАК и подписываются Председателем и Главным ученым секретарем ВАК. На отведенном месте ставится гербовая печать ВАК.
6. Испорченные при заполнении бланки дипломов и аттестатов подлежат уничтожению, для чего создается комиссия под председательством заместителя Председателя ВАК, в которую должны входить представители структурных подразделений ВАК, занимающихся оформлением документов и финансово-экономическими вопросами.
В составленном комиссией акте указываются количество (прописью) и номера уничтожаемых бланков документов. Номера испорченных бланков вырезаются и наклеиваются на отдельный лист бумаги, который прилагается к акту для хранения в ВАК.
2. Выдача дипломов, аттестатов и их дубликатов
7. Дипломы и аттестаты выдаются ВАК уполномоченным представителям диссертационных и ученых (научно-технических) советов по доверенности за подписью директора (ректора) или его заместителя (проректора), скрепленной печатью.
Документы выдаются также лично соискателям по предъявлении документа, удостоверяющего личность, или лицам по доверенности, оформленной в установленном порядке.
8. Для регистрации выдаваемых дипломов и аттестатов должны вестись специальные журналы по каждому виду документов, в которые вносятся следующие данные:
1) порядковый регистрационный номер;
2) дата выдачи;
3) номер диплома, аттестата;
4) фамилия, имя, отчество соискателя;
5) специальность;
6) данные документа, удостоверяющего личность получателя;
7) подпись работника ВАК, выдавшего документ;
8) подпись получателя.
Журналы для регистрации выданных дипломов и аттестатов прошнуровываются, пронумеровываются и хранятся у начальника (заместителя начальника) структурного подразделения ВАК, занимающегося оформлением документов.
9. Вручение дипломов и аттестатов должно быть проведено в кратчайшие сроки после получения их в ВАК. Организации, ответственные за вручение, сообщают соискателям о дате вручения дипломов, аттестатов. Документы выдаются соискателям по ведомости под расписку.
Ведомости с расписками о получении дипломов, аттестатов хранятся в организациях как документы строгой отчетности.
Дипломы и аттестаты, не выданные в течение одного года, возвращаются в ВАК с указанием причин невручения их соискателям.

10. Дипломын немесе аттестатын жоғалтқан адамдар диссертация қорғаған жеріндегі немесе ғылыми атаққа ұсынған ұйымның басшысына жоғалту себептерін көрсетіп құжатының телқұжатын беру туралы жазбаша өтініш береді.
Тапсырылған құжаттарының және ғылыми дәреже немесе атақ беру жөніндегі мұрағат материалдарын тексеру негізінде ұйым басшысы ЖАК алдында диплом немесе аттестат телқұжатын беру жөнінде өтініш жасау туралы шешім қабылдайды. Айтылған өтініш тапсырылған құжаттармен бірге ЖАК-қа жіберіледі.
11. Ұйым басшыларының өтініші қанағаттандырылған жағдайда дипломын немесе аттестатын жоғалтқан адамдарға ЖАК жаңа нөмірмен телқұжат береді.
Дипломның немесе аттестаттың телқұжатының оң жақтағы ішкі бетінің жоғарғы оң бұрышына "телқұжат" деген сөз басылады.
12. Тегі, аты, әкесінің аты өзгерген жағдайда өтініш берушінің диплом мен аттестат жаңасына ауыстырылмайды, ал телқұжат бұрын берілген құжаттарға толық сәйкес күйде беріледі.
13. Дипломдар мен аттестаттардың бланкілері қатаң есептегі бланкілер ретінде ЖАК-та сақталады және арнаулы реестр бойынша есептеледі. Олардың сақталуына құжаттарды ресімдеумен айналысатын ЖАК құрылымдық бөлімшесінің бастығы жауап береді.

10. Лица, утратившие диплом или аттестат, обращаются с письменным заявлением к руководителю организации по месту защиты диссертации или представления к ученому званию о выдаче дубликата документа с указанием причин утраты.
На основании представленных документов и проверки архивных материалов о присуждении ученой степени или присвоения ученого звания руководитель организации принимает решение о ходатайстве перед ВАК о выдаче дубликата диплома или аттестата. Указанное ходатайство вместе с представленными документами высылается в ВАК.
11. При удовлетворении ходатайств руководителей организаций лицам, утратившим диплом или аттестат, ВАК выдает дубликаты с новыми номерами.
На дубликате диплома или аттестата в правом верхнем углу правой внутренней стороны печатается слово "дубликат".
12. В случае изменения фамилии, имени, отчества заявителя диплом и аттестат на новые не обмениваются, а дубликаты выдаются в полном соответствии с ранее выданными документами.
13. Бланки дипломов и аттестатов хранятся в ВАК как бланки строгой отчетности и учитываются по специальному реестру. Ответственность за их сохранность несет начальник структурного подразделения ВАК, занимающегося оформлением документов.