Энергетикалық сараптама жүргізуге үміткер ұйымдарға рұқсат беру жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2004 жылғы 28 мамырдағы N 120 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 26 маусымда тіркелді. Тіркеу N 2917. Күші жойылды - ҚР Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2004 жылғы 28 мамырдағы N 120 бұйрығымен.
Бұйрықтан үзінді
Бұйырамын:
1. "Энергетикалық сараптама жүргізуге үміткер ұйымдарға рұқсат беру жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2004 жылғы 28 мамырдағы N 120 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2917 нөмірмен тіркелген) күші жойылған деп танылсын.....
Министр
____________________________________
Қазақстан Республикасының ұйымдарын энергетикалық зерттеуді ретке келтіру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған энергетикалық сараптама жүргізуге үміткер ұйымдарға рұқсат беру жөніндегі Нұсқаулық бекітілсін.
2. Электр энергетикасы және қатты отын департаменті белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Мемлекеттік энергетикалық қадағалау комитеті (Рамазанов М.З.) осы бұйрықты энергетикалық сараптама жүргізетін ұйымдарға жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Электр энергетикасы және қатты отын департаментіне (Бертісбаев Н.Б.) жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Энергетика және минералдық
ресурстар министрі
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрінің
2004 жылғы 28 мамырдағы
N 120 бұйрығымен бекітілген
"Энергетикалық сараптама
жүргізуге үміткер ұйымдарға
рұқсат беру жөніндегі
Нұсқаулықты бекіту туралы"
Энергетикалық сараптама жүргізуге үміткер
ұйымдарға рұқсат беру жөніндегі Нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Энергетикалық сараптама жүргізуге үміткер ұйымдарға рұқсат беру жөніндегі осы Нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық)  "Электр энергетикасы туралы" "Энергия  үнемдеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына және "Іске қосылған және салынып жатқан объектілердің энергияны үнемдеуіне сараптама жүргізу туралы Ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 4 ақпандағы N 167  қаулысына  және "Электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 7 желтоқсандағы N 1822  қаулысына  сәйкес жобаланатын, салынып жатқан, пайдалануға енгізілетін, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар мен объектілердегі энергетикалық зерттеуді ретке келтіру, сондай-ақ энергетикалық рыноктағы көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру мақсатында әзірленді.

Об утверждении Инструкции по выдаче разрешения организациям, претендующим на проведение энергетической экспертизы
Приказ Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 28 мая 2004 года N 120. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2004 года N 2917. Утратил силу - Приказом Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 16 августа 2004 года N 180
Извлечение из Приказа Министра энергетики и
минеральных ресурсов Республики Казахстан
от 16 августа 2004 года N 180
Приказываю:
1. Признать утратившим силу приказ Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 28 мая 2004 года N 120 "Об утверждении Инструкции по выдаче разрешения организациям, претендующим на проведение энергетической экспертизы"...
Министр
В целях упорядочения энергетического обследования организаций Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по выдаче разрешения организациям, претендующим на проведение энергетической экспертизы.
2. Департаменту электроэнергетики и твердого топлива в установленном порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Комитету государственного энергетического надзора Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан (Рамазанов М.З.) довести настоящий приказ до сведения организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент электроэнергетики и твердого топлива (Бертисбаев Н.Б.).
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр энергетики и
минеральных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Министра энергетики и
минеральных ресурсов
Республики Казахстан
от 28 мая 2004 года N 120
"Об утверждении Инструкции
по выдаче разрешения организациям,
претендующим на проведение
энергетической экспертизы"
Инструкция
по выдаче разрешения организациям, претендующим
на проведение энергетической экспертизы
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по выдаче разрешения организациям, претендующим на проведение энергетической экспертизы (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан  "Об электроэнергетике" "Об энергосбережении"  и постановлениями Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2000 года  N 167  "Об утверждении Правил экспертизы энергосбережения действующих и строящихся объектов" и от 7 декабря 2000 года  N 1822  "Об утверждении нормативных правовых актов в области электроэнергетики" с целью упорядочения энергетического обследования проектируемых, строящихся, вводимых в эксплуатацию, действующих организаций и объектов, а также повышения качества оказываемых услуг на энергетическом рынке.

2. Осы Нұсқаулық электр энергетикасы саласының жұмыс істеп тұрған ұйымдары мен тұтынушыларының жобаланатын, салынып жатқан, пайдалануға енгізілетін жеке энергия тұтынатын жабдықтарына сараптаманы жүзеге асыру құқығын алуға үміткер ұйымдарға қатысты қолданылады.
3. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электр энергетикасы саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
арыз беруші - сараптау ұйымы мәртебесін алуға үміткер заңды тұлға;
сараптау ұйымы - электр энергетикасы мен энергияны үнемдеу мәселелері бойынша энергетикалық сараптама жүргізуге белгілі бір тәртіппен аккредитацияланған ұйым.
2. Энергетикалық сараптама жүргізуге
үміткер ұйымдарға рұқсат беру
4. Арыз беруші сараптау ұйымының мәртебесін алу үшін уәкілетті органға мыналар қамтылуға тиіс құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысандағы арыз;
2) құрылтайшылық құжаттардың, тіркеу және статистикалық есеп туралы куәліктің нотариат куәландырған көшірмелері;
3) ұйымның ұйымдастыру құрылымдары туралы мәліметтер;
4) энергетика саласындағы жұмыс тәжірибесі 3 жылдан кем емес білікті қызметкерлер жөніндегі мәліметтер;
5) қызметкерлердің орналастыру үшін қажетті өндірістік базасы туралы, мәлімделген жұмыс түрлері бойынша энергетикалық зерттеу жүргізу үшін қажетті, сынақтық, метрологиялық және өлшеу аспаптары жөніндегі мәліметтер;
6) мәлімделген жұмыс түрлері бойынша энергетикалық зерттеу жүргізу үшін қажетті стандарттау, метрология және сертификаттау органдарында тексеруден өткен аттестацияланған өлшеу және сынақ аспаптарының тізбесі;
7) уәкілетті орган бекіткен мәлімделген жұмыс түрлері бойынша энергетикалық зерттеулер жүргізудің тиісті әдістемелері;
8) ұйымдарды энергетикалық зерттеу жөніндегі қорытынды құжаттардың нысандары (сараптамалық бағалау актілері, тексерістер мен сынақтар хаттамалары);
9) қызметкерлердің саладағы басшылыққа алынатын құжаттарды білетінін растайтын құжаттар немесе куәліктер.
5. Ұсынылған құжаттарды уәкілетті органның қарау мерзімі 30 күнтізбелік күннен аспауға тиіс.
6. Сараптау ұйымын белгілеу немесе бас тарту туралы шешімді уәкілетті орган қарау нәтижелері негізінде қабылдайды. Қарау нәтижелері сәйкестілікті бағалауда қамтылатын қорытындыда көрсетіледі.
7. Сараптау ұйымдарына энергетикалық зерттеу жүргізуге арналған рұқсатты уәкілетті орган 5 жылдан аспайтын мерзімге береді.

2. Настоящая Инструкция применяется в отношении организаций, претендующих на получение права осуществлять экспертизу проектируемых, строящихся, вводимых в эксплуатацию, действующих организаций электроэнергетической отрасли и потребителей, отдельного энергопотребляющего оборудования.
3. В настоящих Инструкциях используются следующие понятия:
уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий в соответствии с законодательством Республики Казахстан реализацию государственной политики в области электроэнергетики;
заявитель - юридическое лицо, претендующее на получение статуса экспертной организации;
экспертная организация - аккредитованная в установленном порядке организация для проведения энергетической экспертизы по вопросам электроэнергетики и энергосбережения.
2. Выдача разрешения организациям, претендующим на
проведение энергетической экспертизы
4. Для получения статуса экспертной организации заявитель представляет в уполномоченный орган документы, которые должны содержать:
1) заявление произвольной формы;
2) нотариально заверенные копии учредительных документов, свидетельства о регистрации и статистической отчетности;
3) сведения об организационной структуре организации;
4) сведение о квалифицированном персонале, с опытом работы в энергетической области не менее 3 лет;
5) сведения о производственной базе для размещения персонала, об испытательных, метрологических и измерительных приборах, необходимых для проведения энергетических обследований по заявленным видам работ;
6) перечень аттестованных измерительных и испытательных приборов, прошедших поверку в органах стандартизации, метрологии и сертификации, необходимых для проведения энергетических обследований по заявленным видам работ;
7) соответствующие методики проведения энергетических обследований по заявленным видам работ, утвержденные уполномоченным органом;
8) формы итоговых документов по энергетическому обследованию организаций (акты экспертных оценок, протоколов проверок и испытаний);
9) удостоверения или свидетельства, подтверждающие знание персоналом действующих отраслевых руководящих документов.
5. Срок рассмотрения уполномоченным органом представленных документов не должен превышать 30 календарных дней.
6. Решение об определении экспертной организации или об отказе уполномоченный орган принимает на основании результатов рассмотрения. Результаты рассмотрения отражаются в заключении, содержащем оценку соответствия.
7. Разрешение на проведение энергетических обследований экспертной организации выдается уполномоченным органом на срок не более 5 лет.

3. Сараптау ұйымының қызмет саласы мен жұмыс түрлері
8. Сараптау ұйымының қызмет саласы энергия көздері, жылу және электр тораптары, тұтынушылардың жылу және электр тұтыну қондырғылары болып табылады, олар үшін сараптау ұйымы жұмыстардың мынадай түрлерін:
1) жылу және электр энергиясы шығындарының нормативтік техникалық сипаттамаларын анықтау жөніндегі есептеулердің энергетикалық сараптама жүргізуді;
2) жөндеу жұмыстарының көлеміне энергетикалық сараптама, энергия жабдықтарына қайта құру мен жаңғырту жүргізуді;
3) электр энергетикасы мен энергия үнемдеу мәселелері бойынша, соның ішінде қайта құрылатын, жаңғыртылатын және жаңадан салынатын объектілер бойынша энергетикалық сараптама жүргізуді;
4) электр энергетикасы мен энергия үнемдеу саласында инженерлік және консультациялық қызметтер көрсетуді;
5) зерттеу жөнінде қызметтер көрсетуді және электр жабдықтары мен тораптарды сынау жөніндегі зертханаларды пайдалануға сараптамалық баға беруді;
6) электр және жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және тұтыну саласындағы нормативтік-техникалық құжаттарды әзірлеуге және қайта қарауға қатысуды;
7) энергетикалық және сынақ жабдықтарды, тораптарды зерттеу жөнінде белгіленген тәртіппен қызметтер көрсетуді және қорытындылар беруді;
8) заңнамаға сәйкес ғылыми-зерттеу, жобалау және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуді;
9) электр энергетикасы саласында лицензияланатын қызмет түрлері бойынша шаруашылық жүргізуші субъектілерге біліктілік талаптарының сәйкестілігіне сараптамалық бағалар беруді;
10) электр энергетикасы мен энергия үнемдеу мәселелері бойынша сот талқылауларын жүргізу кезінде тәуелсіз сараптау қызметтерін көрсетуді;
11) техникалық қызметшілерді энергетикалық жабдықта жұмыс істеуге дайындау және қайта дайындау бойынша қызметтер көрсетуді;
12) электр энергетикасы саласы мамандарының біліктілігін арттыру жөнінде қызметтер көрсетуді;
13) энергетикалық жабдыққа қызмет көрсетуші қызметкерлердің білімін білікті тексеруге қатысуды;
14) энергетикалық жабдықтағы және өндірістік жарақат алған жағдайларда тораптардағы технологиялық бұзылушылықтар мен авариялардың себептері мен мән-жайларын тексеру жөнінде қызметтер көрсетуді;
15) электр және жылу энергиясын пайдаланудың тиімділігін талдаумен энергия үнемдеу мәселелері бойынша ұйымдарды зерттеу жөнінде қызметтер көрсетуді және ұсынымдар беруді;
16) авариялық және технологиялық бронь актілерін белгіленген тәртіппен жасау жөнінде қызметтер көрсетуді жүзеге асырады.

3. Область деятельности и виды работ экспертной организации
8. Областью деятельности экспертной организации являются энергоисточники, тепловые и электрические сети, тепло и электропотребляющие установки потребителей, для которых экспертная организация осуществляет следующие виды работ:
1) проведение энергетической экспертизы расчетов по определению нормативно-технических характеристик потерь тепловой и электрической энергии;
2) проведение энергетической экспертизы объемов ремонтных работ, реконструкции и модернизации энергооборудования;
3) проведение энергетической экспертизы по вопросам электроэнергетики и энергосбережения, в том числе, по проектам реконструируемых, модернизируемых и вновь строящихся объектов;
4) оказание инженерных и консультационных услуг в области электроэнергетики и энергосбережения;
5) оказание услуг по обследованию и выдаче экспертной оценки на эксплуатацию лабораторий по испытанию электрооборудования и сетей;
6) участие в разработке и пересмотре нормативно-технических документов в сфере производства, передачи, распределения и потребления электрической и тепловой энергии;
7) оказание в установленном порядке услуг по обследованию энергетического и испытательного оборудования, сетей и выдача заключений;
8) проведение научно-исследовательских, проектных и опытно-конструкторских работ в соответствии с законодательством;
9) выдача хозяйствующим субъектам экспертных оценок соответствия квалификационным требованиям по лицензируемым видам деятельности в сфере электроэнергетики;
10) оказание услуг независимой экспертизы при проведении судебных разбирательств по вопросам электроэнергетики и энергосбережения;
11) оказание услуг по подготовке и переподготовке технического персонала к работе на энергетическом оборудовании;
12) оказание услуг по повышению квалификации специалистов энергетической отрасли;
13) участие в квалификационной проверке знаний персонала, обслуживающего энергетическое оборудование;
14) оказание услуг по расследованию причин и обстоятельств технологических нарушений и аварий на энергетическом оборудовании и в сетях, случаях производственного травматизма;
15) оказание услуг по обследованию организаций по вопросам энергосбережения с анализом эффективности использования электрической и тепловой энергии и выдача рекомендаций;
16) оказание услуг по составлению в установленном порядке актов аварийной и технологической брони.