Сайлау өткізу кезеңіндегі сайлау блоктарын құрудың, тіркеудің және қызметінің Нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы төрайымының 2004 жылғы 19 шілдедегі N 112/137 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 26 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2961. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2007 жылғы 27 маусымдағы N 91/183 қаулысымен.
------------Қаулыдан үзінді------------------
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңның 12-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қосымшаға сай Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
2. ....
3. ....
Төраға
Хатшы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының күші жойылған қаулыларының тізбесі
1. ....
2. ....
3. ....

Об утверждении Инструкции по образованию, регистрации и деятельности избирательных блоков на период проведения выборов
Постановление Председателя Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 19 июля 2004 года N 112/137. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2004 года за N 2961. Утратило силу - постановлением Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 27 июня 2007 года N 91/183
Извлечение из постановления Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан от 27 июня 2007 года N 91/183
В соответствии со статьей 12 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан" Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившими силу некоторые постановления Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан согласно приложению.
...
Перечень утративших силу постановлений
Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан
...

4. "Сайлау өткізу кезеңіндегі сайлау блоктарын құрудың, тіркеудің және қызметінің Нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2004 жылғы 19 шілдедегі N 112/137 қаулысы (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізіліміне 2004 жылғы 4 тамызда тіркелген, тіркеу N 2961).
5. ....
6. ....
----------------------------------------------
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық  заңның  12 және  87-баптарына  сәйкес Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы қаулы етеді:

4. Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 19 июля 2004 года N 112/137 "Об утверждении Инструкции по образованию, регистрации и деятельности избирательных блоков на период проведения выборов" (зарегистрировано в реестре Государственной регистрации нормативных правовых актов 26 июля 2004 года за N 2961).
...
______________________________________________________
В соответствии со  статьями 12  и  87 Конституционного  закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:

1. Қоса беріліп отырған сайлау өткізу кезеңінде сайлау блоктарын құрудың, тіркеудің және қызметінің Нұсқаулығы бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі оны мемлекеттік тіркеген сәттен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
төрайымы
Қазақстан Республикасы Орталық
сайлау комиссиясының "Сайлау
өткізу кезіндегі сайлау блоктарын
құрудың, тіркеудің және қызметінің
Нұсқаулығын бекіту туралы"
2004 жылғы 19 шілдедегі
N 112/137 қаулысымен
бекітілген
Сайлау өткізу кезеңіндегі сайлау блоктарын
құрудың, тіркеудің және қызметінің Нұсқаулығы
1. Сайлау блоктарын құру
1. Саяси партиялар сайлау өткізу кезеңінде Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясында тіркелетін сайлау блоктарын құра алады. Сайлау блоктарын кем дегенде екі саяси партия құра алады.
2. Сайлау блоктары тараптардың әлеуметтік негізін кеңейту және сайлау өткізу кезеңінде сайлаушылардың дауыс санын көбірек жинау мақсатында саяси партиялардың идеологиясы бойынша жақын санаткерлік, ұйымдық, қаржы ресурстарын біріктіру үшін құрылады.
3. Сайлау блоктары мынадай белгілерге ие болуы тиіс:
1) сайлауға қатысушылар одағының еріктілігі;
2) құрамының бірыңғай болмауы.
4. Сайлау блогы сайлау жарияланған күннен бастап кандидаттар, партиялық тізімдер ұсыну мерзімі аяқталғанға дейін құрылуы мүмкін.
5. Сайлау өткізу кезеңінде саяси партия тек бір сайлау блогына кіре алады.
6. Саяси партияның жоғарғы органы сайлау блогын құру болжамдаған саяси партиялардың атын көрсетіп, сайлау блогына кіру туралы шешім қабылдайды.
7. Саяси партиялардың жоғарғы органдары сайлау блогын құру немесе оған кіру туралы шешім қабылдағаннан кейін, осы саяси партиялардың уәкілетті өкілдері сайлау блогын басшылыққа алу және басқару үшін Үйлестіру кеңесін құру туралы бірлескен шешімге (келісімге) қол қояды.
2. Сайлау блогын тіркеу
8. Сайлау блогы құрылғаннан кейін тікелей Орталық сайлау комиссиясында тіркелуге жатады не сонымен бір мезгілде Орталық сайлау комиссиясына кандидаттардың бірлескен партиялық тізімін ұсынуға тиіс.
9. Сайлау блогын тіркеу үшін, оның уәкілетті өкілі Орталық сайлау комиссиясына мынадай құжаттарды:
1) саяси партияның жоғарғы органының саяси партияның Республика Әділет министрлігінде тіркелгендігі туралы құжаттың көшірмесі қоса беріле отырып, партиялық тізімді ұсыну туралы хаттамалардан көшірме;

1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по образованию, регистрации и деятельности избирательных блоков на период проведения выборов.
2. Настоящее постановление вступает в силу с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Центральной избирательной
комиссии Республики Казахстан
от 19 июля 2004 года N 112/137
"Об утверждении Инструкции по образованию,
регистрации и деятельности избирательных
блоков на период проведения выборов"
Инструкция
по образованию, регистрации и деятельности
избирательных блоков на период проведения выборов
1. Образование избирательных блоков
1. Политические партии на период проведения выборов могут образовывать избирательные блоки, которые регистрируются в Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан. Избирательные блоки могут образовываться не менее чем двумя политическими партиями.
2. Избирательные блоки образуются для объединения интеллектуальных, организационных, финансовых ресурсов близких по идеологии политических партий с целью расширения социальной базы сторонников и получения большего числа голосов избирателей в период проведения выборов.
3. Избирательный блок должен обладать следующими признаками:
1) добровольность союза участников выборов;
2) возможность неоднородного состава.
4. Избирательный блок может быть создан со дня назначения выборов до окончания сроков выдвижения кандидатов, партийных списков.
5. Политическая партия в период проведения выборов может входить только в один избирательный блок.
6. Решение о вхождении в избирательный блок принимается высшим органом политической партии, с указанием наименований тех политических партий, с которыми предполагается создать избирательный блок.
7. После принятия решения высшими органами политических партий о создании или вхождении в избирательный блок, уполномоченными представителями этих политических партий подписывается совместное решение (соглашение) о создании Координационного совета для руководства и управления избирательным блоком.
2. Регистрация избирательного блока
8. Избирательные блоки подлежат регистрации в Центральной избирательной комиссии непосредственно после их образования либо одновременно с представлением в Центральную избирательную комиссию совместного партийного списка кандидатов.
9. Для регистрации избирательного блока, его уполномоченный представитель предоставляет в Центральную избирательную комиссию следующие документы:
1) выписки из протоколов высших органов политических партий о вхождении в избирательный блок с приложением копии документов о регистрации политических партий в Министерстве юстиции Республики;

2) сайлау блогының Үйлестіруші кеңесін құру туралы саяси партиялар өкілдерінің бірлескен шешімін және оның мүшелерінің тізімін ұсынады.
10. Жоғарыда аталған құжаттардың болмауы не тиісті дәрежеде ресімделмеуі Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясының сайлау блогын тіркеуден бас тартуға негіз болып табылады.
11. Орталық сайлау комиссиясы сайлау блогы тіркегеннен кейін оның құрамына қандай да бір өзге саяси партиялардың осы Нұсқаулықтың 4-тармағында белгіленген мерзімде Орталық сайлау комиссиясында қайта құрылған сайлау блогының міндетті түрде қайта тіркеле отырып кіргізуі мүмкін.
12. Сайлау блогына кіретін саяси партиялардың жекелеген партиялық тізімі тіркелуге жатпайды.
3. Сайлау блогының қызметі
13. "Қазақстан Республикасындағы  сайлау туралы " Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында саяси партиялар үшін көзделген ережелер сайлау өткізу кезеңінде сайлау блоктарына қолданылады.
14. Саяси партиялардың жоғарғы органдары сайлау блогын құрған кезде бірлескен қызметтің аясын дербес анықтайды.
15. Саяси партияның жоғарғы органы, сайлау блогына кіру туралы шешім қабылдай отырып, сайлау блогынан жалпы партиялық тізімге кіретіндерден бір адам және (немесе) аумақтық сайлау округтері бойынша кандидат ретінде қаралатын бір адамды ұсынуға құқылы.
16. Сайлау блогының Үйлестіру кеңесі саяси партиялардың жоғарғы органдары ұсынған адамдардың жалпы партиялық тізімін жасайды және оған кіретін адамдардың кезектілігін анықтайды.
17. Сайлау блогының Үйлестіру кеңесі саяси партиялардың жоғарғы органдары ұсынған кандидаттардан, аумақтық сайлау округтері бойынша ұсынылған бірыңғай кандидаттарды анықтайды.
18. Сайлау блогының сайлау қоры саяси партия үшін белгіленген шектегі мөлшерден аспауы тиіс.
19. Сайлау блогының Үйлестіру кеңесі сайлау блогына кіретін партияның қайсысының атына сайлау қорын тіркеу және сайлау блогын қаржыландыратын арнайы уақытша шот ашу керектігін анықтайды.
20. Сайлау блогынан аумақтық сайлау округі бойынша бірыңғай кандидаттың сайлау қорына сайлау блогына кіретін саяси партиялардан, бірақ "Қазақстан Республикасындағы  сайлау туралы " Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында кандидаттардың сайлау қорлары үшін белгіленген шегінен аспайтын қаражаттар түсуі мүмкін.
21. Сайлау блогы дауыс қорытындылары шығарылғаннан және депутаттық мандаттарды таратқаннан кейін өз қызметін тоқтатады.

2) совместное решение представителей политических партий о создании Координационного совета избирательного блока и список его членов.
10. Отсутствие либо ненадлежащее оформление вышеуказанных документов являются основаниями для отказа в регистрации избирательного блока Центральной избирательной комиссией Республики Казахстан.
11. После регистрации избирательного блока Центральной избирательной комиссией в его состав могут быть включены иные политические партии в сроки, установленные пунктом 4 настоящей Инструкции с обязательной перерегистрацией вновь образованного избирательного блока в Центральной избирательной комиссии.
12. Отдельный партийный список политической партии, входящей в избирательный блок, регистрации не подлежит.
3. Деятельность избирательного блока
13. На избирательные блоки в период проведения выборов распространяются правила, предусмотренные для политических партий Конституционным  законом  Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан".
14. Высшие органы политических партий самостоятельно определяют сферу совместной деятельности при образовании избирательного блока.
15. Высший орган политической партии, принимая решение о вхождении в избирательный блок, вправе выдвигать лиц, которые войдут в общий партийный список от избирательного блока, и (или) лиц, которые будут рассматриваться кандидатами по территориальным избирательным округам.
16. Координационный совет избирательного блока формирует общий партийный список из лиц, выдвинутых высшими органами политических партий, и определяет очередность лиц входящих в него.
17. Координационный совет избирательного блока определяет единых кандидатов, выдвигающихся по территориальным избирательным округам, из кандидатов, представленных высшими органами политических партий.
18. Избирательный фонд избирательного блока не должен превышать предельного размера, установленного для политической партии.
19. Координационный совет избирательного блока определяет на имя какой из партий, входящих в избирательный блок, регистрировать избирательный фонд и открывать специальный временный счет, из которого будет финансирование избирательного блока.
20. В избирательный фонд единого кандидата по территориальному избирательному округу от избирательного блока могут поступать средства от политических партий, входящих в избирательный блок, но не превышающие пределы, установленные для избирательных фондов кандидатов Конституционным  законом  Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан".
21. Избирательный блок прекращает свою деятельность после подведения итогов выборов и распределения депутатских мандатов.