Кеден төлемдері мен салықтарының бюджетке түсуін есепке алу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 8 шілдедегі N 300 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 3 тамызда тіркелді. Тіркеу N 2986. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 21 қыркүйектегі № 474 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.21 № 474 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес бұйырамын :
1. Қоса беріліп отырған Кеден төлемдері мен салықтарының бюджетке түсуін есепке алу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (И.Ы.Аңсарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің баспасөз қызметі осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының орынбасары М.Е.Аманбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Келісілді
Қаржы министрлігі
Салық комитетінің төрағасы
8 шілде 2004 ж.
Келісілді
Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінің төрағасы
6 шілде 2004 ж.
"Кеден төлемдері мен салықтарының
бюджетке түсуін есепке алу ережесін
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасының Кедендік бақылау
агенттігі төрағасының
2004 жылғы 8 шілдедегі
N 300 бұйрығымен бекітілген
Кедендік төлемдер мен салықтардың
бюджетке түсуін есепке алу ережесі
Осы Кедендік төлемдер мен салықтардың бюджетке түсуін есепке алу ережесі Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының кеден органдарында алынуы кеден органдарына жүктелетін кедендік төлемдер мен салықтардың мемлекеттік бюджетке түсуінің есебін жүргізудің, оның ішінде төлеушілердің жеке шоттарын жүргізудің тәртібін айқындайды.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кедендік төлемдер мен салықтардың бюджетке түсуін есепке алу ережесінде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) қайтарылған сомалар - өтініш бойынша салық органдары төлеушіге қайтарған және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті аумақтық органдарының (бұдан әрі - Қазынашылық) нысандарымен расталған мемлекеттік бюджетке артық төленген кедендік төлемдердің, салықтардың, өсімпұлдардың сомалары және кедендік төлемдер мен салықтардың аванстық сомалары;
2) лауазымды адам - кеден органының бірінші басшысы не оның орнындағы адам бекіткен бұйрыққа сәйкес жеке шоттарды жүргізу жауаптылығы жүктелген кеден органының лауазымды адамы;

Об утверждении Правил учета поступлений в бюджет таможенных платежей и налогов
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 8 июля 2004 года N 300. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 03 августа 2004 года N 2986. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2010 года N 474
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 21.09.2010 N 474.
В соответствии с Таможенным кодексом Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета поступлений в бюджет таможенных платежей и налогов.
2. Управлению правового обеспечения Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Ансарова И.Ы.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Пресс-службе Агентства таможенного контроля Республики Казахстан обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан Аманбаева М.Е.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Согласовано
Председателем Налогового комитета
Министерства финансов
8 июля 2004 г.
Согласовано
Председатель Комитета Казначейства
Министерства финансов
6 июля 2004 г.
Утверждены
приказом Председателя
Агентства таможенного
контроля Республики Казахстан
от 8 июля 2004 года N 300
"Об утверждении
Правил учета поступления
в бюджет таможенных
платежей и налогов"
Правила
учета поступлений в бюджет таможенных платежей и налогов
Настоящие Правила учета поступлений в бюджет таможенных платежей и налогов разработаны в соответствии с Таможенным кодексом Республики Казахстан и определяют порядок учета в таможенных органах Республики Казахстан поступлений таможенных платежей и налогов в государственный бюджет, взимание которых возложено на таможенные органы, в том числе порядок ведения лицевых счетов плательщиков.
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах учета поступлений в бюджет таможенных платежей и налогов используются следующие понятия:
1) возвращенные суммы - излишне уплаченные в государственный бюджет суммы таможенных платежей, налогов и пени, возвращенные налоговым органом по заявлению плательщика и подтвержденные формами территориальных органов Комитета Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Казначейство);
2) должностное лицо - должностное лицо таможенного органа, на которого в соответствии с приказом таможенного органа, утвержденным первым руководителем либо лицом его замещающим, возложена ответственность за ведение лицевых счетов;

3) берешек - кеден төлемдері мен салықтарын төлемеу немесе белгіленген мерзімде толық төлемеу;
4) салық қызметінің органдары - мемлекет алдындағы салық міндеттемелерінің орындалуына салықтық бақылауды қамтамасыз ететін уәкілетті мемлекеттік орган және салық органдары (аймақаралық салық комитеттері, облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша салық комитеттері, ауданаралық салық комитеттері, аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша салық комитеттері. Арнайы экономикалық аймақтар құрылған жағдайда осы аймақтардың аумағындағы салық комитеттері);
5) есептелген сомалар - Қазақстан Республикасының кеден және салық заңнамаларына сәйкес мемлекеттік бюджетке төленуге жататын кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың есептелген сомалары;
6) кейінге қалдыру - кеден баждары мен қосымша құн салығын төлеу мерзімін ұзарту;
7) өсімпұл - берешек сомасына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептеліп қосылатын тұрақсыздық төлемі;
8) бөліп-бөліп төлеу - кеден баждарын төлеу мерзімін оның ішінде қажетті сома бөліктермен төленетін қосымша кезеңге ұзарту;
9) кеден органдары - кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның облыстар, республикалық мәні бар қалалар, астана бойынша аумақтық бөлімшелері, кедендік бақылау департаменттері, кедендер мен кеден бекеттері;
10) азайтылған сомалар - кедендік төлемдер мен салықтардың алдағы сомаларын төлеу есебінен кеден органдарына жатқызылатын кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың бюджетке бұрын есептелген және төленген сомалары;
11) төленген сомалар - кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар, сондай-ақ мемлекеттік бюджетке іс жүзінде енгізілген кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың аванстық сомалары;
12) қаржылық жыл - күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан басталатын және 31 желтоқсанында аяқталатын жүйелі бюджеттік-есептік кезең.
2. Төлеушілердің жеке есептері кедендік төлемдер мен салықтардың есептелген, азайтылған, төленген, қайтарылған және кейінге қалдырылған (бөліп-бөліп төленген) сомаларын, сондай-ақ осы Кедендік төлемдер мен салықтардың бюджетке түсуін есепке алу ережесінде белгіленген нысан бойынша өсімпұлдардың сомаларын есептеу үшін кеден органдары жасайтын құжатты білдіреді.
3. Төлеушілердің жеке шоттары ұлттық валютамен жүргізіледі.
4. Кедендік төлемдер мен салықтардың есептелген, азайтылған, төленген, қайтарылған және кейінге қалдырылған (бөліп-бөліп төленген) сомаларын жеке шоттар бойынша есептеу әрбір төлеуші үшін жеке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Бірыңғай бюджеттік жіктеменің тиісті коды (бұдан әрі - кірістердің бюджеттік жіктеу коды) бойынша жүргізіледі.

3) задолженность - неуплата или неполная уплата таможенных платежей и налогов в установленные сроки;
4) органы налоговой службы - уполномоченный государственный орган, обеспечивающий налоговый контроль за исполнением налоговых обязательств перед государством и налоговые органы (межрегиональные налоговые комитеты, налоговые комитеты по областям, городам Астана и Алматы, межрайонные налоговые комитеты, налоговые комитеты по районам, городам и районам в городах. В случае создания специальных экономических зон налоговые комитеты на территории этих зон);
5) начисленные суммы - исчисленные суммы таможенных платежей, налогов и пени, подлежащие уплате в государственный бюджет в соответствии с таможенным и налоговым законодательством Республики Казахстан;
6) отсрочка - продление срока уплаты таможенных пошлин и налога на добавленную стоимость;
7) пеня - неустойка, начисляемая на сумму задолженности и исчисляемая в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) рассрочка - продление срока уплаты таможенных пошлин на дополнительный период, в течение которого необходимая сумма должна быть уплачена частями;
9) таможенные органы - территориальные подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела по областям, городам республиканского значения, столице (департаменты таможенного контроля), таможни и таможенные посты;
10) уменьшенные суммы - ранее начисленные и уплаченные в бюджет таможенные платежи, налоги и пени, отнесенные таможенным органом в счет уплаты будущих сумм таможенных платежей и налогов;
11) уплаченные суммы - таможенные платежи, налоги и пени, а также авансовые суммы таможенных платежей, налогов и пени, фактически внесенные в государственный бюджет;
12) финансовый год - регулярный бюджетно-учетный период, начинающийся 1 января и заканчивающийся 31 декабря календарного года.
2. Лицевые счета плательщиков представляют собой документ, формируемый таможенными органами для учета начисленных, уменьшенных, уплаченных, возвращенных и отсроченных/рассроченных сумм таможенных платежей и налогов, а также сумм пени по форме, устанавливаемой настоящими Правилами.
3. Лицевые счета плательщиков ведутся в национальной валюте.
4. Учет начисленных, уменьшенных, уплаченных, возвращенных и отсроченных (рассроченных) сумм таможенных платежей и налогов по лицевым счетам ведется отдельно для каждого плательщика по соответствующему коду Единой бюджетной классификации доходов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан. V032647_

5. Кірістердің бірыңғай бюджеттік жіктеу кодтары бойынша бюджетке түсетін кедендік төлемдер мен салықтар жөніндегі күн сайынғы деректерді кеден органдарына беруді Қазынашылық жүзеге асырады.
6. Жеке шоттарды жүргізу кезінде төлеуші үшін кедендік төлемдер мен салықтарды және өсімпұлдарды қолма-қол ақшасыз нысанда төлеу жөніндегі міндеттемені орындау күні болып банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктен немесе ұйымнан төлем тапсырмасы акцептінің түскен күні, ал қолма-қол ақша нысанында төлеушінің көрсетілген сомаларды банкке немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға енгізген сәтінен бастап есептеледі.
Төлеушінің кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды төлеу жөніндегі міндеттемелерінің орындалған күні міндеттеменің орындалған күні ретінде:
1) кеден органдарының ғимараттарында орнатылған электронды терминалдар арқылы осы терминал берген чекпен расталатын төлем кәртішкелерін пайдалана отырып төлеушінің кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды төлеген күні;
2) көрсетілген екінші деңгейдегі банктер кассаларының түбіртегімен расталатын төлеушінің тікелей кеден органының ғимараттарында (үй-жайларында) орналасқан екінші деңгейдегі банктердің кассалары арқылы кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды төлеген күні қабылданатын жағдайларды қоспағанда Қазынашылықтың есептік мәліметтерін алғаннан кейін олардың жеке шоттарына енгізіледі.
7. Кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу кедендік декларация тіркелгенге дейін немесе тіркелген күні жүргізіледі.
Егер кедендік декларация кеден заңнамасымен белгіленген мерзімде берілмесе, онда төлем мерзімдері кедендік декларацияны беру мерзімі аяқталған күннен бастап өтеді.
Шартты түрде шығарылған тауарларды оған байланысты кедендік төлемдер және/немесе салықтар салудан босату құқығы берілген мақсаттардан өзге мақсаттарда пайдаланған жағдайда, шартты түрде шығарылған тауарларды пайдаланатын тұлға тауарды пайдалану және оған иелік ету жөніндегі шектеулерді бұзған күн көрсетілген төлемдерді төлеу мерзімі болып саналады. Егер бұзған күнді анықтау мүмкін болмаса, кедендік декларация тіркелген күн төлеу мерзімі деп саналады.
2. Кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдың
есебі жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
8. Кеден органдарында кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың есебі кедендік автоматтандарылған ақпарат жүйесінде жүргізіледі.
9. Кеден органдарының лауазымды адамдары кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың жеке шоттардағы есептелген, азайтылған, төленген, қайтарылған және мерзімі өткен (бөліп есептелген) сомалары есебінің дұрыстығы және уақтылы жүргізілуі үшін жауап береді.
Жеке шоттардың жүргізілуіне негізгі бақылауды Кедендік бақылау департаменттері мен кедендерінің кедендік кірістер бөлімдерінің лауазымды адамдары жүзеге асырады.

5. Предоставление в таможенные органы ежедневных данных по суммам таможенных платежей и налогов, поступивших в бюджет, по кодам Единой бюджетной классификации доходов осуществляется Казначейством.
6. При ведении лицевых счетов, для плательщика датой исполнения обязательства по уплате таможенных платежей и налогов и пени в безналичной форме считается дата поступления акцепта платежного поручения от банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а в наличной форме с момента внесения плательщиком указанных сумм в банк или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций. Даты исполнения обязательства плательщика по уплате таможенных платежей, налогов и пени вносятся на их лицевые счета после получения отчетных сведений Казначейства, за исключением следующих случаев, когда датой исполнения обязательства принимается:
1) дата уплаты плательщиком таможенных платежей, налогов и пени с использованием платежных карточек через электронные терминалы, установленные в зданиях таможенных органов, подтверждаемая чеком, выдаваемым этим терминалом;
2) дата уплаты плательщиком таможенных платежей, налогов и пени через кассы банков второго уровня, расположенных непосредственно в зданиях (помещениях) таможенного органа, подтверждаемая квитанцией указанных касс банков второго уровня.
7. Уплата таможенных платежей и налогов производится до или в день регистрации таможенной декларации.
Если таможенная декларация не была подана в установленные таможенным законодательством сроки, то сроки уплаты истекают со дня истечения сроков на подачу таможенной декларации.
При использовании условно выпущенных товаров в иных целях, чем те, в связи с которыми было предоставлено освобождение от обложения таможенными платежами и/или налогами, сроком уплаты указанных платежей считается день, когда лицом, пользующимся условно выпущенными товарами, были нарушены ограничения по пользованию и распоряжению товарами. Если день нарушения установить невозможно, сроком уплаты считается дата регистрации таможенной декларации.
2. Организация работы по учету таможенных платежей, налогов и пени
8. В таможенных органах учет таможенных платежей, налогов и пени ведется в таможенной автоматизированной информационной системе.
9. Должностные лица таможенных органов отвечают за правильность и своевременность ведения учета начисленных, уменьшенных, уплаченных, возвращенных и отсроченных (рассроченных) сумм таможенных платежей, налогов и пени в лицевых счетах.
Основной контроль за ведением лицевых счетов осуществляют должностные лица отделов таможенных доходов Департаментов таможенного контроля и таможен.

10. Кеден органдарында кедендік төлемдер мен салықтардың есебі мынадай есеп құжаттамаларында:
1) жеке шоттарда (1-қосымша);
2) кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың сомаларын есептеу (азайту) тізілімдерінде (2-қосымша);
3) жиынтық мәліметтер кітаптарында (3-қосымша) жүргізіледі.
11. Жеке шоттардағы барлық жазбалар жүк кедендік декларациялардың, кедендік құнды түзету нысандарының, кедендік кіріс ордерлерінің, төлем құжаттарының (банктердің түбіртектері, электронды терминалдардың чектері, төлем тапсырмалары), электронды төлем құжаттары мен осы жазбалардың заңдылығын растайтын басқа да құжаттар қоса беріле отырып Қазынашылық нысандарының негізінде уақтылы, хронологиялық тәртіппен жүргізіледі.
12. Қазынашылық органдарының нысандары мен төлем құжаттарын алу кезінде Кедендік бақылау департаментінің не кеденнің лауазымды адамы:
1) төлем құжаттарындағы мәліметтердің Қазынашылық нысандарында көрсетілген мәліметтерге сәйкестігін;
2) кедендік төлемдер мен салықтардың бюджет кірістері жіктемесінің тиісті кодтарына енгізілуінің және кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың төленген сомаларының бөлінуінің дұрыстығын тексеруге міндетті.
13. Қаржылық жыл аяқталғаннан кейін жеке шоттар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен электронды тасығыштарға мұрағаттауға және сақтауға жатады.
3. Жеке шоттар ашудың тәртібі
14. Төлеуші үшін жеке шоттарды Кедендік бақылау департаменттері мен кедендер кедендік кірістер бөлімдерінің лауазымды адамдары ашады.
Жеке тұлғалар резиденттерге және резидент еместерге арналған жеке шоттарды жекелеген кеден бекеттерінің лауазымды адамдарының ашуына рұқсат етіледі.
15. Жеке шотты ашу кезінде төлеушінің кеден органдарында есептік тіркеу деректері негіздеме қызметін атқарады. Салық төлеушінің тіркеу номері жоқ резидент емес жеке тұлғалар үшін  оның жеке басын куәландыратын құжат негіздеме қызметін атқарады.
16. Жеке шоттар әрбір жылға:
1) сыртқы экономикалық қызметке қатысушының есеп кәртішкесін алғаш ресімдеген төлеушілерге - кеден органында есептік тіркеуден өткен мезеттен бастап;
2) есепте тұратын төлеушілерге - кедендік төлемдер, салықтар жөніндегі соңғы сальдоны өткен жылдың жеке шотынан ауыстыра отырып жаңа қаржылық жылдың басынан, не кедендік төлемдер мен салықтардың есептелген (қосып есептелген) және төленген уақытынан бастап;
3) кеден органында есептік тіркеуден өтпеген төлеушілерге кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу жөніндегі міндеттеме туындаған сәттен бастап ашылады. Жеке шотта көрсетілген төлеуші есептік тіркеуде тұратын кеден органының коды көрсетіледі.

10. Учет таможенных платежей и налогов в таможенных органах ведется в учетной документации:
1) лицевых счетах (Приложение 1);
2) реестрах к начислению (уменьшению) сумм таможенных платежей, налогов и пени (Приложение 2);
3) книгах сводных итогов (Приложение 3).
11. Все записи в лицевых счетах производятся своевременно, в хронологическом порядке, на основании грузовых таможенных деклараций, форм корректировки таможенной стоимости, таможенных приходных ордеров, платежных документов (квитанции банков, чеки электронных терминалов, платежные поручения), форм Казначейства с приложением к ним электронных платежных документов и других документов, подтверждающих правомерность этих записей.
12. При получении форм и платежных документов из Казначейства должностное лицо Департамента таможенного контроля либо таможни обязано проверить:
1) соответствие сведений в платежных документах, сведениям, указанным в формах Казначейства;
2) правильность зачисления таможенных платежей и налогов на соответствующие коды Единой бюджетной классификации доходов и распределения уплаченных сумм таможенных платежей, налогов и пени.
13. По окончании финансового года, лицевые счета подлежат архивированию на электронных носителях и хранению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок открытия лицевых счетов
14. Лицевые счета открываются для плательщика должностными лицами отделов таможенных доходов Департаментов таможенного контроля и таможен.
Допускается открытие лицевых счетов для физических лиц резидентов и нерезидентов должностными лицами отдаленных таможенных постов.
15. При открытии лицевого счета основанием служат данные учетной регистрации плательщика в таможенных органах. Для физических лиц нерезидентов, не имеющих регистрационный номер налогоплательщика, основанием служат документы, удостоверяющие его личность.
16. Лицевые счета открываются на каждый год:
1) плательщикам, первоначально оформившим учетную карточку участника внешнеэкономической деятельности - с момента прохождения учетной регистрации в таможенном органе;
2) плательщикам, состоявшим на учете - с начала нового финансового года с перенесением последнего сальдо по таможенным платежам, налогам из лицевого счета прошлого года, либо со времени исчисления (начисления) и уплаты таможенных платежей и налогов;
3) плательщикам, не проходящим учетную регистрацию в таможенном органе - с момента возникновения обязательства по уплате таможенных платежей и налогов. В лицевом счете указывается код таможенного органа, в котором состоит на учетной регистрации указанный плательщик.

17. Кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар жөніндегі түпкілікті сальдо өткен қаржылық жылдың жеке шотынан келесі жылы ашылатын жеке шотқа ауыстырылу күні көрсетіле отырып көшіріледі.
18. Ашу кезінде, заңды тұлғалардың жеке шоттарында мынадай деректемелер:
1) толық атауы;
2) салық төлеушінің тіркеу нөмері;
3) төлемнің немесе салықтың кірістердің бірыңғай бюджеттік жіктемесі бойынша коды;
4) кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктемесінің коды, экономикалық қызметтің жалпы жіктемесінің коды;
5) қосымша құнға салынатын салық бойынша жеке шот ашу кезінде қосымша құнға салынатын салық бойынша (ол болған жағдайда) есепке қойылғандығы туралы куәліктің сериясы және нөмірі көрсетіледі.
19. Кеден брокерінің жеке шоттарында осы Ереженің  6-тарауына сәйкес төлем мәртебесі қосымша көрсетіледі.
20. Жеке кәсіпкерлерді қоса алғанда, жеке тұлғалардың жеке шоттарында:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмері;
2) тегі, аты және әкесінің аты;
3) кірістердің бірыңғай бюджеттік жіктемесінің кодтары бойынша төлемнің немесе салықтың коды;
4) кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктемесінің коды, экономикалық қызметтің жалпы жіктемесінің коды;
5) қосымша құнға салынатын салық бойынша жеке шот ашу кезінде қосымша құнға салынатын салық бойынша (ол болған жағдайда) есепке қойылғандығы туралы куәліктің сериясы және нөмірі көрсетіледі.
21. Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылмайтын және Қазақстан Республикасының есептік құжаттар жоқ жеке тұлғалары төлейтін кедендік төлемдердің, салықтардың және айыппұлдардың кірісі мен шығысының сомаларын есепке алу жөніндегі деректер оның мүдделерін білдіретін кеден брокерінің жеке шоттарында көрсетіледі.
22. Декларант болып жеке тұлға резидент еместер түскен жағдайда кедендік төлемдер мен салықтарды есепке алу жөніндегі мәліметтер аталған тұлғалар үшін жеке басын куәландыратын құжаттардың негізінде ашылатын жеке шоттарда көрсетіледі.
23. Жеке тұлғалар резидент еместер үшін ашылатын жеке шоттарда салық төлеушінің тіркеу нөмері болмауына байланысты мынадай деректемелер көрсетіледі:
1) жеке басын растайтын құжаттардың деректемелері;
2) тегі, аты және әкесінің аты;
3) кірістердің бірыңғай бюджеттік жіктемесінің кодтары бойынша төлемнің немесе салықтың коды.
24. Жеке шоттарды ашу, жүргізу, беру, жабу кезінде кеден органы төлеуші туралы кеден органында бар, не төлеуші кеден органында қажетті деректер болмаған жағдайда кеден органының талабы бойынша ұсынатын есептік тіркеу құжаттарынан алынған қажетті ақпараттарды пайдаланады.
25. Заңды тұлға құрылымдық бөлімшелерінің жеке шоттарын ашу кезінде осы Ереженің 15, 18, 19, 21, 22, 23 және 24-тармақтарында көрсетілген деректемелерден басқа аталған заңды тұлғаның салық төлеушінің тіркеу нөмері, қосымша құнға салынатын салық бойынша есепке қойылғандығы туралы куәлігінің сериясы мен нөмірі (егер заңды тұлға қосымша құнға салынатын салық төлеуші болып табылған жағдайда) қосымша көрсетіледі.

17. Окончательное сальдо по таможенным платежам, налогам и пени переносится из лицевого счета за предыдущий финансовый год в лицевой счет, открываемый в следующем году, с указанием даты переноса.
18. При открытии, в лицевых счетах юридических лиц указываются реквизиты:
1) полное наименование;
2) регистрационный номер налогоплательщика;
3) код платежа или налога по кодам Единой бюджетной классификации доходов;
4) код общего классификатора предприятий и организаций, код общего классификатора экономической деятельности;
5) серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость (при его наличии) при открытии лицевого счета по налогу на добавленную стоимость.
19. В лицевых счетах таможенного брокера дополнительно указывается статус плательщика в соответствии с главой 6 настоящих Правил.
20. В лицевых счетах физических лиц, включая индивидуальных предпринимателей, указываются:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) фамилия, имя и отчество;
3) код платежа или налога по кодам Единой бюджетной классификации доходов; V032647_
4) код общего классификатора предприятий и организаций, код общего классификатора экономической деятельности;
5) серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость (при его наличии) при открытии лицевого счета по налогу на добавленную стоимость.
21. Данные по учету таможенных платежей, налогов и пени, уплачиваемых юридическими и физическими лицами нерезидентами Республики Казахстан, и не имеющих учетной регистрации в Республике Казахстан, указываются в лицевых счетах таможенного брокера, представляющего его интересы.
22. В случаях, когда декларантами выступают физические лица нерезиденты, сведения по учету таможенных платежей и налогов указываются в лицевых счетах открываемых для данных лиц на основании документов удостоверяющих личность.
23. В лицевых счетах, открываемых для физических лиц нерезидентов, в связи с отсутствием регистрационного номера налогоплательщика, указываются реквизиты:
1) реквизиты документов удостоверяющих личность;
2) фамилия, имя и отчество;
3) код платежа или налога по кодам Единой бюджетной классификации доходов.
24. При открытии, ведении, закрытии лицевых счетов, таможенным органом используется необходимая информация о плательщиках из документов учетной регистрации, имеющихся в таможенном органе либо предоставляемых плательщиком, по требованию таможенного органа, в случае отсутствия необходимых данных в таможенном органе.
25. При открытии лицевых счетов структурных подразделений юридического лица, кроме реквизитов, указанных в пунктах 15, 18, 19, 21, 22, 23 и 24 настоящих Правил, дополнительно указывается регистрационный номер налогоплательщика данного юридического лица, серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость (в случае, если юридическое лицо является плательщиком налога на добавленную стоимость).

4. Жеке шоттың нысаны
26. Жеке шот нысанының кестелік құрылымы мен мынадай бағандардан тұратын жүйелі нөмірленуі болады:
1) 1-баған - "реті бойынша нөмірі" кейіннен жазба нөмірлерін жолдар бойынша жүйелі түрде көрсете отырып;
2) 2-баған - "жазылған күні" жол бойынша жазба енгізілген күн көрсетіле отырып;
3) 3-баған - "құжаттың түрі" оның негізінде кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды есептеу, азайту, қайтару, төлеу жүргізілген, сондай-ақ кеден бажы мен қосымша құнға салынатын салық төлеу бойынша кейінге қалдыру/бөліп-бөліп төлеу құқығы берілетін құжат (кедендік декларация, нысаны N 2-43, екінші деңгейдегі банктердің түбіртегі, электронды терминалдардың чектері, жүргізілген өзара есеп бойынша салық қызметі органдарының растаулары және басқа да құжаттар) көрсетіле отырып;
4) 4-баған - "құжаттың нөмірі" 3-бағанда көрсетілген құжаттың нөмірі көрсетіле отырып;
5) 5-баған - "құжаттың күні" 3-бағанда көрсетілген құжаттың күні көрсетіле отырып;
6) 6-баған - төлем құжаты бойынша "төлемнің/салықтың сомасы төленген";
7) "есептелген" бағаны бағандарға бөліне отырып:
7-баған - "негізгі төлем төленді" 3-бағанда көрсетілген құжаттың негізінде есептелген төлемнің/салықтың сомасы көрсетіле отырып;
8-баған - "өсімпұлдар есептелді" төлемді/салықты уақтылы төлемегені үшін есептелген өсімпұлдың сомасы көрсетіле отырып;
8) "азайтылды" бағаны бағандарға бөліне отырып:
9-баған - "есептелген негізгі төлем азайтылды" 3-бағанда көрсетілген құжатқа сәйкес кедендік төлемнің/салықтың азайған сомасы бағанда көрсетіле отырып;
10-баған - "өсімпұлдың есептелген сомасы азайтылды" 3-бағанда көрсетілген құжатқа сәйкес өсімпұлдың азаю сомасы көрсетіле отырып, мысалы, жүк кедендік декларацияны беру мерзімі бұзылған жағдайда өсімпұл қайта есептелген кезде;
9) "қайтару/кейінге қалдыру" бағаны бағандарға бөліне отырып:
11-баған - "қайтарылды" 3-бағанда көрсетілген құжаттың негізінде қайтарылған кедендік төлемнің/салықтың сомасы көрсетіле отырып;
12-баған - "кейінге қалдырылды/бөліп-бөліп төленді" кедендік баж/қосымша құнға салынатын салық төлеу бойынша берілген кейінге қалдыру/бөліп-бөліп төлеу сомасы көрсетіле отырып;
10) 13-баған - "төлемнің/салықтың операцияның соңындағы сальдосы";
11) 14-баған - "өсімпұлды сальдо" алдыңғы бағанда көрсетілген соманың уақтылы жабылмағаны үшін өсімпұлдың есептелген сомасы көрсетіле отырып.
5. Жеке шоттарды жүргізудің тәртібі
27. Жеке шоттардағы жазбалар 1 теңгеге дейін дөңгелектене отырып жүргізіледі: 50 және одан да көп тиын сомасы 1 теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан кем сома есепке алынбайды.

4. Форма лицевого счета
26. Форма лицевого счета имеет табличную структуру и последовательную нумерацию следующих граф:
1) графа 1 - "номер по порядку" с последовательным отражением номеров записи по строкам;
2) графа 2 - "дата записи" с указанием даты внесения записи по строке;
3) графа 3 - "тип документа" с указанием документа (таможенная декларация, форма N 2-43, квитанция банков второго уровня, чеки электронных терминалов, подтверждения органов налоговой службы по произведенному взаимозачету и другие документы) на основании которого произведены начисление, уменьшение, возврат, уплата таможенных платежей, налогов и пени, а также предоставлена отсрочка/рассрочка по уплате таможенной пошлины и налога на добавленную стоимость;
4) графа 4 - "номер документа" с указанием номера документа указанного в графе 3;
5) графа 5 - "дата документа" с отображением даты документа указанного в графе 3;
6) графа 6 - "уплачено" сумма платежа/налога и пени по платежному документу;
7) графа "начислено" с разделением на графы:
графа 7 - "начислено основного платежа" с отражением суммы платежа/налога, начисленной на основании документа указанного в графе 3;
графа 8 - "начислено пени" с указанием суммы начисленной пени, рассчитанной за несвоевременную оплату платежа/налога;
8) графа "уменьшено" с разделением на графы:
графа 9 "уменьшено начисленного основного платежа" с отражением в графе суммы уменьшения таможенного платежа/налога в соответствии с документом, указанным в графе 3;
графа 10 "уменьшено начисленной суммы пени" с указанием суммы уменьшения пени, в соответствии с документом, указанным в графе 3, например, когда пеня была ошибочно начислена при нарушении сроков подачи грузовой таможенной декларации;
9) графа "возврат/отсрочка" с разделением на графы:
графа 11 "возвращено" с указанием суммы таможенного платежа/налога, возвращенной на основании документа указанного в графе 3;
графа 12 "отсрочено/рассрочено" с указанием суммы предоставленной отсрочки/рассрочки по уплате таможенной пошлины/налога на добавленную стоимость;
10) графа 13 "сальдо платежа/налога на конец операции";
11) графа 14 "сальдо с пеней" с указанием начисленной суммы пени, за несвоевременное погашение суммы, отраженной в предыдущей графе.
5. Порядок ведения лицевых счетов
27. Записи в лицевых счетах производятся с округлением до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в расчет не принимается.

28. Кеден органының жеке шоттарында кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың азайтылған, есептелген сомалары, оларды төлеу мерзімдерінің өзгеруі жөніндегі жазбалар кеден декларацияларының, кедендік кіріс ордерлерінің және кедендік құнды түзетулердің және лауазымды адамдар кедендік ресімдеуге қабылдаған басқа да құжаттардың негізінде жүргізіледі. Аталған құжаттар болмаған және (немесе) кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың сомалары көрсетілген құжаттарды ресімдеуді жүргізбеген кеден органының бөлімшелері есептеген, азайтқан жағдайда мәліметтерді жеке шоттарға жазу Кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың сомаларын есептеу (азайту) тізілімінің (2-қосымша) негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте Кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың сомаларын есептеу/азайту тізілімін уәкілетті бөлімнің (кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың және т.б. сомаларын есептеуді (азайтуды) жүргізетін кедендік ресімдеу, посткедендік бақылау) қызметкері толтырады және жоғарыда көрсетілген мақсаттар үшін кедендік кірістер бөліміне тапсырады.
29. Бағдарлама аталған сомаларды автоматты түрде бөлуді жүргізген кездегі жағдайларда кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың төленген және қайтарылған сомалары туралы мәліметтерді қолмен жасалатын режимде енгізу оператормен (пайдаланушымен) талап етілмейді.
30. Кеден бажын /қосымша құнға салынатын салық төлеу бойынша берілетін кейінге қалдыру/ бөліп төлеу туралы мәліметтерді жеке шоттарға енгізу осы Ереженің 13-тарауында жазылған құжаттардың негізінде жүзеге асырылады.
31. Әрбір операцияны жүргізу кезінде жеке шотта: операцияның жазылған күні, оның негізінде жазба жүргізілген құжат көрсетіледі.
32. 1-қосымшаға сәйкес жеке шоттың 13, 14-бағандарында операция жазбасының әрбір күніне кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар есебінің сальдосы белгіленеді.
33. Жеке шот бойынша ай сайын және тоқсан сайын есепті кезең, тоқсан ішіндегі және өспелі жиынтықтармен бір жыл ішіндегі кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың есептелген, азайтылған, төленген, қайтарылған сомалары бойынша жалпы жиынтығы қорытылады.
34. Кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың кірісі мен шығысы жөніндегі барлық жазбалар жеке шоттың "есептелді", "азайтылды", "төленді", "қайтарылды", "кейінге қалдырылды/бөліп төленді" деген бағандарында жүргізіледі.
6. Кеден брокерінің жеке шоттарын
жүргізудің ерекшеліктері
35. Кеден брокері:
1) кеден брокерінің өзінің;
2) осы тұлғалармен жасасқан шарттардың негізінде заңды және жеке тұлғалардың атынан түсуі мүмкін.

28. В лицевых счетах таможенного органа записи по уменьшенным, начисленным суммам таможенных платежей, налогов и пени, изменению сроков их уплаты, производятся на основании таможенных деклараций, таможенных приходных ордеров и корректировок таможенной стоимости и других документов, необходимых для таможенного оформления принятых должностными лицами. При отсутствии данных документов, и (или) начислении, уменьшении сумм таможенных платежей, налогов и пени, подразделениями таможенного органа, не производящими оформление указанных документов (отдел таможенного инспектирования и пост - таможенного контроля и отдел таможенного сопровождения), запись в лицевые счета сведений осуществляется на основании Реестра к начислению/уменьшению сумм таможенных платежей, налогов и пени (Приложение 2).
При этом Реестр к начислению/уменьшению сумм таможенных платежей, налогов и пени заполняет и сдает в отдел таможенных доходов для вышеназванных целей сотрудник уполномоченного отдела (таможенного оформления, пост - таможенного контроля, производящие начисление (уменьшение) сумм таможенных платежей, налогов и пени и др.).
29. Внесение сведений об уплаченных и возвращенных суммах таможенных платежей, налогов и пени не требуется оператором (пользователем), в случаях, когда программа производит автоматическую разноску данных сумм.
30. Внесение в лицевые счета сведений о предоставленной отсрочке/рассрочке по уплате таможенной пошлины/налога на добавленную стоимость осуществляется на основании документов изложенных в главе 13 настоящих Правил.
31. При проведении каждой операции в лицевом счете указывается дата записи операции, документ, на основании которого производится запись.
32. На каждую дату записи операции определяется сальдо расчетов таможенных платежей, налогов и пени в графах 13, 14 лицевого счета согласно Приложению 1.
33. Ежемесячно и ежеквартально по лицевому счету подводится общий итог по суммам начисленных, уменьшенных, уплаченных, возвращенных таможенных платежей, налогов и пени за отчетный месяц, за квартал и с нарастающим итогом всего за год.
34. Все записи по приходу и расходу таможенных платежей, налогов и пени производятся в графах лицевого счета "начислено", "уменьшено", "уплачено", "возвращено" и "отсрочено/рассрочено".
6. Особенности ведения лицевых счетов таможенного брокера
35. Таможенный брокер может выступать плательщиком таможенных платежей и налогов от лица:
1) самого таможенного брокера;
2) юридических и физических лиц, на основании договоров, заключенных с данными лицами.

36. Кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуге арналған төлем құжаттарын жасау кезінде кеден брокеріне төлемнің жоғарыда көрсетілген мәртебесін көрсету ұсынылады.
37. Кеден брокерінің кедендік төлемдер мен салықтар сомаларының кірісі және шығысы бойынша бірыңғай бюджеттік жіктеменің әрбір коды бойынша есебі бөлек жүргізіледі.
38. Кеден брокерінің жеке шотын ашу кезінде төлеушінің атауы көрсетілгеннен кейін осы бөлімнің 35-тармағына сәйкес кеден брокері төлемді жүргізген тұлғаларға сәйкес келетін оның төлемі мақсатының сандық кодын қою қажет.
7. Жеке шоттың бағандарын өсімпұл
сомалары бойынша толтырудың ерекшеліктері
39. Өсімпұл жеке шоттарда төлеуші кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерін уақтылы орындамағаны үшін есептеледі. Өсімпұлдарды төлеу, алу және қайтару Қазақстан Республикасының Кеден кодексінде кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуге, алуға және қайтаруға қатысты көзделетін тәртіппен жүзеге асырылады.
40. Өсімпұлдардың алынуы кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу мерзімі өткен әрбір күнге, Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі әрбір өткен күн үшін белгілеген қайта қаржыландыру ставкасының екі еселік мөлшерінде төленген күнін қоса алғанда кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу мерзімінен кейінгі күннен бастап есептеледі.
41. Өсімпұлдарды есептеу, азайту жөніндегі барлық жазбалар 1-қосымшаға сәйкес жеке шоттың 8, 10, 14-бағандарында жүргізіледі.
42. Жеке шоттарда өсімпұлдар есептеуді кеден органының  жеке шоттарды жүргізуге жауапты лауазымды адамы жүргізеді.
43. Өсімпұлдарды есептеуді құрылымдық бөлімшенің кедендік төлемдер мен салықтардың уақтылы төленбеген сомаларын есептеуге жауапты лауазымды адамы жүзеге асыруы мүмкін.
44. Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің және Қазақстан Республикасы Салық кодексінің ережелеріне сәйкес кедендік баждар мен салықтарды төлеу мерзімдерін өзгерту кеден органы кеден декларациясын қабылдаған күннен бастап үш айдан аспайтын мерзімге жүргізіледі. Көрсетілген үш айлық мерзім өткеннен кейінгі бірінші күннен бастап, қосылған құн салығын қоспағанда өтелмеген берешек сомасына өсімпұл есептеледі.
45. Өсімпұлға өсімпұл және басқа да айыппұлдық санкциялар есептелмейді.
46. Өсімпұлды есептеу мынадай өрнек бойынша жүргізіледі:
П = (Н* Р/100- 2* Д)/365, мұнда:
П - есептелген өсімпұлдың сомасы;
Н - бересінің сомасы;
Р - қайта қаржыландыру ставкасы;
Д - өткен күндердің саны.
47. Өсімпұлдың есептелген сомасы 8-бағанда көрсетіледі.
48. Төлеушінің өсімпұлдың есептелген сомасын төлегендігі жеке шоттың 6-бағанында көрсетіледі.

36. При составлении платежных документов для оплаты таможенных платежей и налогов, в назначении платежа таможенному брокеру необходимо указывать за кого производится платеж.
37. Учет по приходу и расходу сумм таможенных платежей и налогов таможенного брокера по каждому коду Единой бюджетной классификации доходов ведется раздельно.
38. При открытии лицевого счета на таможенного брокера, после указания наименования плательщика необходимо проставлять цифровой код назначения его платежа соответствующий лицам за кого таможенный брокер произвел платеж в соответствии с пунктом 35 настоящих Правил.
7. Особенности заполнения граф лицевого счета по суммам пени
39. Пеня начисляется в лицевых счетах за несвоевременное исполнение плательщиком обязательств по уплате таможенных платежей и налогов. Уплата, взыскание и возврат пени осуществляются в порядке, предусмотренном Таможенным кодексом Республики Казахстан, применительно к уплате, взысканию и возврату таможенных платежей и налогов.
40. Пеня начисляется за каждый день просрочки уплаты таможенных платежей и налогов, начиная со дня, следующего за днем истечения сроков уплаты таможенных платежей и налогов, включая день уплаты, в размере двукратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан за каждый день просрочки.
41. Все записи по начислению, уменьшению пени производятся в графах 8, 10, 14 лицевого счета согласно Приложению 1.
42. В лицевых счетах начисление пени производится должностным лицом таможенного органа, ответственным за ведение лицевых счетов.
43. Начисление пени может осуществляться должностным лицом структурного подразделения, ответственным за начисление несвоевременно уплаченных сумм таможенных платежей и налогов.
44. Изменение сроков уплаты таможенных пошлин и налогов, в соответствии с положениями Таможенного кодекса Республики Казахстан и Налогового Кодекса Республики Казахстан, производится без начисления пени на срок не более чем на три месяца со дня принятия таможенной декларации таможенным органом. С первого дня после истечения указанного трехмесячного периода на сумму непогашенной задолженности начисляется пеня, за исключением налога на добавленную стоимость.
45. Пеня на пеню и другие штрафные санкции не начисляется.
46. Расчет пени производится по следующей формуле:
П = (Н * Р / 100* 2 * Д)/ 365, где:
П - сумма начисленной пени;
Н - сумма задолженности;
Р - ставка рефинансирования;
Д - количество просроченных дней.
47. Начисленная сумма пени отражается в графе 8.
48. Уплата плательщиком начисленной суммы пени отражается в графе 6 лицевого счета.

49. Кеден бажын төлеуді кейінге қалдыру (бөліп-бөліп төлеу) жөніндегі өтелмеген берешектердің сомаларына өсімпұлдар есептеу 1-қосымшаға сәйкес жеке шоттың 14-бағанында көрсетіледі.
50. Бұрын есептелген өсімпұлдың азайтылған сомасы 1-қосымшаға сәйкес жеке шоттың 10-бағанында көрсетіледі.
51. Бағдарламада өсімпұлды автоматты түрде есептеу көзделген кезде өсімпұлды қолмен атқарылатын режимде есептеу талап етілмейді.
8. Кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың сомаларын есептеу/азайту тізілімді жасаудың тәртібі
52. Кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың сомаларын есептеу/азайту тізілімі бюджеттік жіктеменің әрбір коды бойынша жеке, екі данада, олардың негізінде кедендік төлемдер мен салықтарды есептеу жүзеге асырылатын құжаттарға сәйкес жасалады.
53. Кеден органы құрылымдық бөлімшесінің Кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың сомаларын есептеу (азайту) тізілімін жасаған лауазымды адамы оның данасын олардың негізінде кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың сомаларын есептеу (азайту) жүзеге асырылған құжаттарды қоса бере отырып, кеден органының жеке шоттарды жүргізуді жүзеге асыратын бөлімшесіне жолдайды.
54. Кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың сомаларын есептеу (азайту) тізілімінің екінші данасы кеден органының оны жасаған құрылымдық бөлімшесінде сақталады.
55. Кеден органының операциялық жүйесінде төлеуші 1-қосымшаға сәйкес жеке шотының "есептелді", "азайтылды" бағандары бойынша деректерді автоматты түрде толтыру көзделетін жағдайларда Кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың сомаларын есептеу (азайту) тізілімін жасау талап етілмейді.
56. Кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың сомаларын есептеу (азайту) тізілімінде мыналар көрсетілуі тиіс:
1) "жүк кедендік декларация және басқа да құжаттар бойынша есептеу (азайту)" бағанында - олар бойынша бірыңғай бюджеттік жіктеменің кодтары тұрғысында кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар есептелген (азайтылған) жүк кедендік декларациясына және басқа да құжаттарға сәйкес кедендік төлемдер мен салықтарды есептеу немесе азайту сомалары;
2) оларды төлеу мерзімдері;
3) берілген күні көрсетіле отырып, кеден органы құрылымдық бөлімшесінің құжатты тапсырушы лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы және қолы;
4) қабылданған күні көрсетіле отырып құжатты қабылдаушы лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы және қолы;
5) таратылған күні көрсетіле отырып,  кеден органының деректерді жеке шоттарға таратуды жүзеге асырушы лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты және қолы.
Кедендік төлемдер мен салықтарды азайту жөніндегі операциялар жүргізілген жағдайда Кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың сомаларын есептеу (азайту) тізілімінің деректері жеке шоттың "азайтылды" бағанына енгізіледі.

49. Начисление пени на сумму непогашенной задолженности по представленной отсрочке (рассрочке) от уплаты таможенной пошлины отражается в графе 14 лицевого счета согласно Приложению 1.
50. Уменьшенная сумма ранее начисленной пени указывается в графе 10 лицевого счета согласно Приложению 1.
51. Начисление пени в ручном режиме не требуется когда программой предусмотрено автоматическое начисление пени.
8. Порядок составления Реестра к начислению/уменьшению сумм
таможенных платежей, налогов и пени
52. Реестр к начислению/уменьшению сумм таможенных платежей, налогов и пени составляется в двух экземплярах, в соответствии с документами, на основании которых осуществляется начисление таможенных платежей и налогов.
53. Должностное лицо структурного подразделения таможенного органа, составившее Реестр к начислению/уменьшению сумм таможенных платежей, налогов и пени, направляет его экземпляр в подразделение таможенного органа, осуществляющее ведение лицевых счетов, с приложением документов, на основании которых осуществлено начисление (уменьшение) сумм таможенных платежей, налогов и пени.
54. Второй экземпляр Реестра к начислению/уменьшению сумм таможенных платежей, налогов и пени хранится в структурном подразделении таможенного органа, составившем его.
55. Составление Реестра к начислению/уменьшению сумм таможенных платежей, налогов и пени не требуется в случаях, когда операционной системой таможенного органа предусмотрена автоматическая загрузка данных по графам "начислено", "уменьшено" лицевого счета плательщика согласно Приложению 1.
56. В Реестре к начислению (уменьшению) сумм таможенных платежей, налогов и пени должны быть указаны:
1) в графах "к начислению (уменьшению) по грузовой таможенной декларации и другим документам" суммы таможенных платежей, налогов и пени к начислению или уменьшению в соответствии с грузовой таможенной декларации и другими документами, по которым были начислены (уменьшены) таможенные платежи и налоги, в разрезе кодов Единой бюджетной классификации доходов;
2) сроки их уплаты;
3) фамилия, имя, отчество, должность и подпись должностного лица структурного подразделения таможенного органа, сдавшего документ с указанием даты передачи;
4) фамилия, имя, отчество, должность и подпись должностного лица, принявшего документ, с указанием даты принятия;
5) фамилия, имя, отчество и подпись должностного лица таможенного органа, осуществившего разноску данных в лицевые счета, с указанием даты разноски.
При проведении операций по уменьшению таможенных платежей и налогов данные Реестра к начислению (уменьшению) сумм таможенных платежей, налогов и пени заносятся в графу лицевого счета "уменьшено".

9. Жеке шоттың "операцияның аяқталуына арналған төлемнің/салықтың сальдосы" деген бағандарын толтырудың ерекшеліктері
57. Жеке шоттың "операцияның аяқталуына арналған төлемнің/салықтың сальдосы" 13-бағаны төлеуші бюджетке төлеген төлем/салық сомасының немесе берешек сомасының қалдығын көрсетеді.
58. Жеке шоттың "операцияның аяқталуына арналған төлемнің/салықтың сальдосы" 13-бағанында жол бойынша жиынтық соманы шығару мынадай арифметикалық амалдардың негізінде есептеледі:
бағанның сомасы "төленді" + "азайды" - "есептелді" - "кейінге қалдырылды/бөліп-бөліп төленді" - "қайтарылды";
жеке шоттың "операцияның соңына арналған төлемнің/салықтың сальдосы" бағанының сомасы оң (артық төлеген жағдайда) немесе теріс (мезгілінде төленбеген жағдайда) болуы мүмкін.
10. Жеке шоттың "төленді" бағанын толтыру ерекшеліктері
59. Осы Ереженің 6-тармағының 1 және 2-тармақшаларында келісілген жағдайларды қоспағанда, жеке шоттардағы кедендік төлемдер мен салықтардың бюджетке түсуі туралы жазбаларды кеден органдарының лауазымды адамдары қоса берілген төлем құжаттарымен бірге Қазынашылықтан нысандарды алған күні жүргізуі тиіс.
60. Бұл жағдайда жеке шоттарды ашуды және/немесе оларға келіп түскен кедендік төлемдер мен салықтар бойынша мәліметтер енгізуді кеден органының лауазымды адамы чектер, кіріс түбіртектері ұсынылған күні жүзеге асырады.
Жеке шоттың кірісіне мемлекеттік бюджетке түскен кедендік төлемдер мен салықтар бойынша мәліметтерді енгізуді банктердің чектері мен кіріс түбіртектерінің негізінде, ғимаратында (үй-жайында) екінші деңгейдегі банктердің электронды терминалдары мен кассалары орналасқан жекелеген кеден бекеттерінің лауазымды адамдары жүзеге асырады.
11. Жеке шоттың "қайтарылды" бағанын
толтыру ерекшеліктері
61. Жеке шоттың "қайтарылды" бағанының мәні төлеушіге бұрын төленген кедендік төлемдер мен салықтардың сомаларын қайтару жөніндегі операцияны жүргізгендігін көрсетеді.
62. Кеден органы аталған операцияны салық органының Қазынашылық ұсынған қорытындысы мен төлем тапсырмасын алғаннан кейін ғана жүргізуге құқығы бар.
63. Жеке шоттардағы кедендік төлемдер мен салықтардың бұрын төленген сомаларын қайтару жөніндегі операцияларды көрсету жоғарыда көрсетілген қорытынды мен төлем тапсырмасының негізінде жүзеге асырылады.
64. Қайтарылған соманы көрсету кезіндегі деректер жеке шоттың "қайтарылды" бағанына енгізіледі.
65. Оның негізінде бюджет кірістерін жіктеу кодтарының арасында есепке алу немесе төлеушінің банктік шотына қайтару жүзеге асырылған төлем құжатын тарату кезінде жеке шоттарда мынадай операциялар көрсетіледі:

9. Особенности заполнения графы лицевого счета
"сальдо платежа/налога на конец операции"
57. Графа 13 лицевого счета "сальдо платежа/налога на конец операции" отражает остаток суммы платежа/налога уплаченного плательщиком в бюджет или сумму задолженности.
58. Выведение итоговой суммы по строке в графе 13 лицевого счета "сальдо платежа/налога на конец операции" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
сумма графы "уплачено" + "уменьшено" - "начислено" - "отсрочено/рассрочено" - "возвращено";
сумма графы "сальдо платежа/налога на конец операции" лицевого счета может быть положительным (при переплате) или отрицательным (при задолженности).
10. Особенности заполнения графы лицевого счета "уплачено"
59. Записи о поступлении в бюджет таможенных платежей и налогов в лицевых счетах должны производиться должностными лицами таможенных органов в день получения форм из Казначейства с приложением платежных документов, за исключением случаев, оговоренных в подпунктах 1 и 2 пункта 6 настоящих Правил.
60. В этом случае открытие лицевых счетов и/или внесение в них сведений по поступившим таможенным платежам и налогам, осуществляется в день предоставления чеков, приходных квитанций должностным лицам таможенного органа.
Внесение сведений в приход лицевого счета по поступившим в государственный бюджет таможенным платежам и налогам может осуществляться должностными лицами отдаленных таможенных постов, в здании (помещении) которых расположены электронные терминалы и кассы банков второго уровня, на основании чеков и приходных квитанций банков.
11. Особенности заполнения графы лицевого счета "возвращено"
61. Значения графы "возвращено" лицевого счета отражают проведение операции по возврату плательщику ранее уплаченных сумм таможенных платежей и налогов.
62. Таможенный орган имеет право на проведение данной операции только после получения заключения и платежного поручения налогового органа, представленного Казначейством.
63. Отражение операций по возврату ранее уплаченных сумм таможенных платежей и налогов в лицевых счетах, осуществляется на основании вышеуказанного заключения и платежного поручения.
64. Данные при отражении возвращенной суммы вносятся в графу "возвращено" лицевого счета.
65. При разноске платежного документа, на основании которого был осуществлен зачет между кодами Единой бюджетной классификации, или возврат на банковский счет плательщика в лицевых счетах отражаются следующие операции:

1) одан бюджет кірістерін жіктеудің басқа кодына есепке алу жүргізілген тиісті код бойынша жеке шотта, сондай-ақ төлеушінің банктік шотына қайтару кезінде есепке алу немесе қайтару сомасы "Қайтарылды" бағанында көрсетіледі;
2) оған сома есептелген тиісті код бойынша жеке шотта - "төленді" бағанында көрсетіледі.
Аталған сомаларды жеке шоттарға автоматты түрде тарату кезінде жеке шоттың "қайтарылды" және "төленді" бағандарын қолмен толтыру талап етілмейді.
12. Жеке шоттың "азайтылды" бағанын
толтыру ерекшеліктері
66. Жеке шоттың "азайтылды" бағанының деректері кеден органының кейіннен азайтылған соманы кедендік төлемдердің, салықтардың болашақтағы сомаларының есебіне олар бойынша артық төлену болған кедендік төлемдер, салықтар бойынша жатқыза отырып кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың бұрын бюджетке төленген сомаларын азайту жөніндегі операциялар жүргізгендігін көрсетеді, мысалы кеден бажы бойынша артық төлеу анықталады және осы анықталған артық төленген сома болашақтағы кеден баждарының есебіне енгізіледі. Бұл ретте кірістердің бірыңғай бюджеттік жіктемесінің бір коды бойынша сомаларды болашақтағы төлемдерінің есебіне кірістердің бірыңғай бюджеттік жіктемесінің осы коды бойынша есепке алуды кеден органдары жүргізеді. Жеке шот бойынша азайтылған сомаларды төлемнің түрі мен кірістердің бірыңғай бюджеттік жіктеме кодын өзгерте отырып кедендік төлемдердің, салықтардың және айыппұлдардың болашақтағы сомаларды төлеу есебіне жатқызуға тыйым салынады.
67. Жеке шот бойынша сомаларды азайту:
1) сомаларды өзгертуді кеден органының бөлімшелері жүзеге асырған жағдайларда Кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың сомаларын есептеу (азайту) тізілімінің негізінде;
2) кедендік декларация бойынша төленген кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың сомаларын азайту үшін кеден органы ресімдеуге қабылдаған кедендік құнды түзетудің негізінде;
3) сыртқы экономикалық қызметке қатысушының жүк кедендік декларацияны қайтарып алу туралы өтініші бар дәлелді өтініші бойынша және оның негізінде кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың сомалары деректер жеке шотта көрсетіле отырып есептелген жүк кедендік декларациясының күшін жою (қайтарып алу) туралы кеден органының шешіміне сәйкес жүргізіледі.
68. Азайтылған сомалар бойынша көрсету 1-қосымшаға сәйкес жеке шоттың "Азайтылды" 9, 10-бағандарында жүргізіледі.
13. Кедендік бажды және қосымша құнға салынатын
салықты төлеу бойынша кейінге қалдыру/бөліп-бөліп төлеу құқығы берілген кезде, сондай-ақ қосымша құнға салынатын салықты есепке алу әдісімен төлеген кезде жеке шоттың бағандарын толтыру ерекшеліктері

1) в лицевом счете по соответствующему коду, с которого произведен зачет на другой код Единой бюджетной классификации доходов, а также при возврате на банковский счет плательщика сумма зачета или возврата отражается в графе "возвращено";
2) в лицевом счете по соответствующему коду, на который зачтена сумма - в графе "уплачено".
При автоматической разноске данных сумм на лицевые счета заполнение граф лицевого счета "возвращено" и "уплачено" вручную не требуется.
12. Особенности заполнения графы лицевого счета "уменьшено"
66. Данные графы лицевого счета "уменьшено" отражают проведение таможенным органом операций по уменьшению ранее начисленной и уплаченной в бюджет суммы таможенных платежей, налогов и пени, с последующим отнесением уменьшенной суммы в счет уплаты будущих сумм таможенных платежей, налогов по тем же таможенным платежам, налогам по которым имеется переплата, например, обнаружена переплата по таможенной пошлине и эта обнаруженная излишне уплаченная сумма зачислена в счет уплаты будущих таможенных пошлин. При этом зачет сумм по одному коду Единой бюджетной классификации доходов в счет будущих платежей по этому же коду Единой бюджетной классификации производится таможенными органами. Отнесение уменьшенной по лицевому счету суммы в счет уплаты будущих сумм таможенных платежей, налогов и пени с изменением вида платежа и кода Единой бюджетной классификации доходов запрещается.
67. Уменьшение сумм по лицевому счету производится:
1) на основании Реестра к начислению (уменьшению) сумм таможенных платежей, налогов и пени в случаях осуществления уменьшения сумм подразделениями таможенного органа;
2) на основании корректировки таможенной стоимости, принятой к оформлению таможенным органом для уменьшения сумм таможенных платежей, налогов и пени, уплаченных по таможенной декларации;
3) по мотивированному обращению участника внешнеэкономической деятельности с просьбой об отзыве и в соответствии с решением таможенного органа об аннулировании грузовой таможенной декларации, на основании которой были начислены и уплачены суммы таможенных пошлин, налогов и пени с отражением данных в лицевом счете.
68. Отражение по уменьшенным суммам производится в графе лицевого счета 9, 10 "уменьшено" согласно Приложению 1.
13. Особенности заполнения граф лицевого счета при предоставлении отсрочки/рассрочки по уплате таможенной пошлины и налога на добавленную стоимость, а также при уплате налога на добавленную стоимость методом зачета

69. Кеден баждарының төлену мерзімдерін өзгертуді кеден органы Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің ережелеріне сәйкес жүзеге асырады.
70. Кеден бажын төлеу бойынша берілген кейінге қалдыру (бөліп төлеу) туралы деректерді уақтылы енгізу және олардың уақтылы төленуін бақылау кеден органының жеке шоттарды жүргізуге жауапты лауазымды адамдарына жүктеледі.
71. Жеке шоттың "Кейінге қалдырылды/бөліп төленді" бағанына деректер енгізу:
1) кеден баждарын төлеу мерзімдерін өзгерту туралы кеден органы қабылдаған шешімнің;
2) жүк кедендік декларацияның негізінде жүзеге асырылады.
72. Деректер жеке шотқа енгізілгеннен кейін жоғарыда көрсетілген құжаттарды деректерді бөлуді жүзеге асыратын лауазымды адам кеден баждары сомаларының толықтығы мен уақтылы түсуін кейіннен бақылау үшін сақтайды.
73. Кеден баждарын төлеу жөнінде берілетін кейінге қалдыру (бөліп төлеу) сомалары толық төленген және бұл туралы жеке шоттарға тиісті жазбалар енгізілген жағдайда, құжаттар сақтау үшін кеден органының мұрағатына беріледі.
74. Егер кеден баждарын төлеу жөніндегі бөліп төлеу сомасын төлеуші төлеу кестесіне сәйкес бөліп-бөліп төлесе, жеке шоттың "Кейінге қалдырылды/бөліп төленді" бағанында сома көрсетіледі. Бұл ретте кейінге қалдырылды/бөліп-бөліп төленді операцияларын таңдау кезінде төлеу кестесі бағдарламаға қолмен енгізіледі. Бөліп-бөліп төленген сомаларды жабу төлеу кестесінде белгіленеген мерзімдерде жүргізілмесе, бағдарлама белгіленген мерзімдер өткен күннен кейінгі күннен бастап өсімпұлды автоматты түрде есептейді.
75. Қосымша құнға салынатын салық төлеу жөнінде кейінге қалдыру/бөліп төлеу берілген жағдайда, салық қызметі органдарының жазбаша растауы қосымша құнға салынатын салық төлеу бойынша берілетін кейінге қалдыру/бөліп төлеу сомаларын есепке алу үшін негіздеме болып табылады. Бұл ретте қосымша құнға салынатын салық төлеу жөніндегі кейінге қалдыру сомаларының өтелуін бақылауды салық қызметі органдары жүзеге асырады.
76. Қосымша құнға салынатын салық төлеу жөніндегі кейінге қалдырылған/бөліп төленген сомаларды өтеуді салық қызметі органдары сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосымша құнға салынатын салық жөніндегі бюджетпен өзара есепке алу әдісімен жүргізеді.
77. Кеден бажын/қосымша құнға салынатын салық төлеу жөніндегі кейінге қалдыру/бөліп-бөліп төлеу сомаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 250-бабына сәйкес есепке алу әдісімен төленген қосымша құнға салынатын салық сомаларын көрсету кезінде жеке шотта мынадай жазбалар жүргізіледі:
1) 7-бағанда жүк кедендік декларация бойынша төлеуге жататын кеден бажының/қосымша құнға салынатын салықтың есептелген сомасы көрсетіледі;
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 250-бабына сәйкес есепке алу әдісімен төленген қосымша құнға салынатын салық сомасы "есептелді" бағанында берешектің пайда болуын болдырмау мақсатында "төленді" + "азайды" - "есептелді" - "кейінге қалдырылды/бөліп-бөліп төленді" - "қайтарылды" арифметикалық амалдар негізінде есептелген "операцияның аяқталуына арналған төлемнің/салықтың сальдосы" бағанында екі рет "+" және "-" белгілермен көрсетіледі;

69. Изменение сроков уплаты таможенных пошлин осуществляется таможенным органом в соответствии с положениями Таможенного кодекса Республики Казахстан.
70. Своевременное внесение данных о предоставленной (взысканной) сумме отсрочки (рассрочки) по уплате таможенной пошлины и контроль, за своевременностью их уплаты возлагается на должностных лиц таможенного органа, ответственных за ведение лицевых счетов.
71. Внесение данных в графу "отсрочено/рассрочено" лицевого счета, осуществляется на основании:
1) принятого таможенным органом решения об изменении сроков уплаты таможенных пошлин;
2) грузовой таможенной декларации.
72. Вышеуказанные документы, после внесения данных в лицевые счета, хранятся должностным лицом, осуществившим разноску данных, для последующего контроля полноты и своевременности поступлений сумм таможенных пошлин.
73. В случае полной уплаты суммы предоставленной отсрочки (рассрочки) по уплате таможенных пошлин, и внесения соответствующей записи об этом в лицевых счетах, документы передаются для хранения в архив таможенного органа.
74. Если, сумма рассрочки по уплате таможенной пошлины будет уплачиваться плательщиком частями, в соответствии с графиком уплаты, в графе лицевого счета "отсрочено/рассрочено" указывается сумма.
При этом график уплаты вносится в программу вручную при выборе операции отсрочено/рассрочено. В случае, когда погашение отсроченных/рассроченных сумм в установленные сроки не произведено, программа автоматически начисляет пеню со дня, следующего за днем истечения установленных сроков.
75. В случаях предоставления отсрочки по уплате налога на добавленную стоимость основанием для учета суммы предоставляемой отсрочки по уплате налога на добавленную стоимость, являются письменные подтверждения органов налоговой службы. При этом, контроль за погашением суммы отсрочки по уплате налога на добавленную стоимость, осуществляется органами налоговой службы.
76. Погашение отсроченной суммы по уплате налога на добавленную стоимость органами налоговой службы производят методом взаимозачетов с бюджетом по налогу на добавленную стоимость по реализованным товарам (работам, услугам).
77. В лицевом счете при отражении сумм отсрочек/рассрочек по уплате таможенной пошлины/налога на добавленную стоимость, а также сумм налога на добавленную стоимость, уплаченных методом зачета в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса Республики Казахстан, производятся следующие записи:
1) в графе 7 указывается начисленная сумма таможенной пошлины/налога на добавленную стоимость, подлежащая уплате по грузовой таможенной декларации.
Сумма налога на добавленную стоимость, уплаченная методом зачета в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса Республики Казахстан, отражается в графе "начислено" дважды со знаком "+" и "-" в целях исключения образования задолженности в графе "сальдо платежа/налога на конец операции", рассчитываемой на основе арифметических действий "уплачено" + "уменьшено" - "начислено" - "отсрочено/рассрочено" - "возвращено";

2) 12-бағанда кеден бажын/қосымша құнға салынатын салық төлеу жөнінде берілген кейінге қалдырудың (бөліп төлеудің) жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 6-бағанда кеден бажын/қосымша құнға салынатын салық төлеу жөніндегі кейінге қалдырудың/бөліп-бөліп төлеудің төленген сомалары көрсетіледі.
Аталған бағанда олар бойынша салық қызметінің органдары берген құжаттардың негізінде кейінге қалдыру берілген сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша бюджетпен қосымша құнға салынатын салық жөнінде өзара есеп айырысу әдісімен қосымша құнға салынатын салық сомаларының жабылғандығы туралы мәліметтер де көрсетіледі. Кеден қызметі органдары ұсынған құжаттардың деректемелері 1-қосымшаға сәйкес жеке шоттың 3, 4, 5-бағандарында көрсетіледі.
14. Жеке шоттардағы жиынтықтарды қорыту
78. Ай, тоқсан, жыл аяқталғаннан кейін жеке шотта:
1) кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың төленген, азайтылған, есептелген, қайтарылған сомалары бойынша;
2) кеден бажы мен қосымша құнға салынатын салық төлеу жөнінде берілетін кейінге қалдырулардың (бөліп-бөліп төлеулердің) сомалары бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 250-бабына сәйкес есепке алу әдісімен төленген қосымша құнға салынатын салықтың сомалары бойынша;
3) "операцияның аяқталуына арналған төлемнің/салықтың сальдосы" бойынша бағандардың жиынтықтары қорытылады.
Бағдарлама тік орналасқан бағандардың жиынтықтарын автоматты түрде қорытуды жүргізеді.
79. Жеке шоттардағы бағандардың жиынтықтары тігінен қорытылғаннан кейін, тиісінше айдың аяғына (тоқсанның аяғына, жылдың аяғына) есептер сальдосын есептеудің дұрыстығын есептеу жеке шоттың бағандары бойынша ("төленді" + "азайды" - "есептелді" - "кейінге қалдырылды/бөліп-бөліп төленді" - "қайтарылды") тәртіппен жүргізіледі.
80. Сондай-ақ қажет болған жағдайда, кірістердің бірыңғай бюджеттік жіктеу кодтары бойынша кедендік төлемдер мен салықтардың сомаларын жеке шоттардан салық төлеушінің тіркеу нөмері бойынша және ай, тоқсан ішіндегі және жыл басынан бергі өспелі жиынтықпен жеке шоттың барлық бағандары бойынша ақпарат іріктеу жүргізіледі.
81. Қаржылық жыл аяқталғаннан және жеке шот жабылғаннан кейін жиынтық деректер қорытылған соң жеке шот бойынша түпкілікті қалдық "өсімпұлмен операцияның аяқталуына арналған төлемнің/салықтың сальдосы" бағанында көрсетіледі және келесі жылға арналған жеке шотқа көшіріледі.
15. Жеке шоттар бойынша тексерулер жүргізу
82. Кедендік төлемдер мен салықтардың есебін жүргізу тәртібінің сақталуын бақылау мақсатында кедендік кірістер бөлімінің лауазымды адамы жеке шоттардағы операцияларды көрсетудің дұрыстығын  көрсетеді.

2) в графе 12 указывается общая сумма предоставленной отсрочки (рассрочки) по уплате таможенной пошлины/налога на добавленную стоимость;
3) в графе 6 отражается уплаченная сумма отсрочки/рассрочки по уплате таможенной пошлины/налога на добавленную стоимость.
В данной графе отражаются также сведения о погашении методом взаимозачетов с бюджетом по налогу на добавленную стоимость по реализованным товарам (работам, услугам) сумм налога на добавленную стоимость, по которым предоставлена отсрочка на основании документов, предоставленных органами налоговой службы. Реквизиты документов, предоставляемых органами налоговой службы, отражаются в графах 3, 4, 5 лицевого счета согласно Приложению 1.
14. Подведение итогов в лицевых счетах
78. По окончании месяца, квартала, года в лицевом счете подводятся итоги граф:
1) по уплаченным, уменьшенным, начисленным, возвращенным суммам таможенных платежей, налогов и пени;
2) по суммам предоставленных отсрочек (рассрочек) по уплате таможенной пошлины и налога на добавленную стоимость, а также по суммам налога на добавленную стоимость, уплаченным методом зачета в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса Республики Казахстан;
3) "сальдо платежа/налога на конец операции".
Программа производит автоматическое подведение итогов граф по вертикали.
79. После подведения итогов по вертикали граф в лицевых счетах, производится проверка правильности исчисления сальдо расчетов соответственно на конец месяца, (конец квартала, конец года) по графам лицевого счета ("уплачено" + "уменьшено" - "начислено" - "отсрочено/рассрочено" - "возвращено").
80. Также при необходимости, по регистрационному номеру налогоплательщика производится выборка из лицевых счетов сумм таможенных платежей и налогов по кодам Единой бюджетной классификации доходов и информация по всем графам лицевого счета, нарастающим итогом за месяц, квартал и с начала года.
81. После подведения итоговых данных по окончании финансового года и закрытии лицевого счета окончательный остаток по лицевому счету указывается в графе "сальдо платежа/налога на конец операции с пеней" и переносится в лицевой счет на следующий год.
15. Проведение проверок по лицевым счетам
82. В целях контроля за соблюдением порядка ведения учета таможенных платежей и налогов, должностным лицом отдела таможенных доходов ежемесячно производится проверка правильности отражения операций в лицевых счетах.

83. Жеке шоттарды тексеру кезінде:
1) жеке шоттарға кедендік төлемдер мен салықтардың есептелген немесе азайтылған сомаларын, оның ішінде кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың сомаларын есептеу және азайту тізілімінің негізінде, төлеу мерзімі бойынша жазбалардың уақтылылығын, дұрыстығын, толықтығын;
2) кедендік төлемдер мен салықтардың бастапқы төлем құжаттары мен Қазынашылық нысандарының негізінде төленген, қайтарылған сомаларын жеке шоттарға жазудың уақтылылығын, дұрыстығын, толықтығын;
3) кейінге қалдыру (бөліп төлеу) берілгендігі туралы құжаттардың және Қазынашылық нысандарының негізінде кеден баждары мен қосымша құнға салынатын салықты кейінге қалдыру (бөліп төлеу) жөніндегі сомаларды жеке шоттарға жазудың уақтылылығын, дұрыстығын, толықтығын;
4) төлеушінің бюджетпен есеп айырысу жүргізуінің дұрыстығын;
5) жеке шоттардың барлық бағандары бойынша жиынтықтар қорытудың дұрыстығын;
6) өсімпұлдар сомаларын есептеудің және көрсетудің дұрыстығын;
7) кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу мерзімдерін көрсетудің дұрыстығын тексеру қажет.
84. Барлық жеке шоттар ешбір ерекшеліксіз тексерілуге жатады.
85. Кедендік кірістер бөлімінің лауазымды адамы жеке шоттарда көрсетілген жыл басынан бері бюджетке түскен кедендік төлемдер мен салықтар сомаларының тексеру күнінде бюджеттің кірістер жіктемесінің тиісті кодтары бойынша Қазынашылықтың деректерімен сәйкестігін тексеруі қажет.
86. Тексеру күнінде жеке шоттар мен Қазынашылық деректер сомаларының арасында алшақтық анықталған жағдайда, кедендік кірістер бөлімінің лауазымды адамы бастапқы төлем құжаттарын тексеру жолымен осы алшақтықтардың себептерін анықтауға және тиісті түзетулер енгізуге міндетті.
87. Жеке шоттар тексерілгеннен кейін, жеке шотта "Тексерілді, күні, қолы" деген жазба жасалады.
88. Жарты жылда бір рет кедендік кірістер бөлімінің бастығы есептеу туралы деректерді бөлудің уақтылылығын, толықтығын және дұрыстығын, сондай-ақ бюджетке түскен түсімдер туралы банктік құжаттарды және жеке шоттар мен жиынтық қорытындылар кітаптарындағы барлық жазбаларды іріктеп тексеруді жүргізеді.
89. Жылына бір рет, сондай-ақ төлеушінің тілегі бойынша төлеуші мен кеден органының арасында Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 5 маусымда N 2351 болып тіркелген "Кеден төлемдерін, салықтар мен өсімпұлдарды мемлекеттік бюджетке аударудың және артық төленген кеден төлемдерін, салықтарды және өсімпұлдарды мемлекеттік бюджеттен қайтарудың ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 27 мамырдағы N 247 бұйрығында белгіленген тәртіппен Салыстыру актісі жасала отырып жеке шоттар бойынша деректерді тексеру жүргізіледі.

83. При проверке лицевых счетов необходимо проверить:
1) своевременность, правильность, полноту записи в лицевые счета по срокам уплаты начисленных или уменьшенных сумм таможенных платежей и налогов, в том числе на основании Реестра к начислению и уменьшению сумм таможенных платежей и налогов, пени;
2) своевременность, правильность, полноту записи в лицевые счета уплаченных, возвращенных сумм таможенных платежей и налогов на основании первичных платежных документов и форм Казначейства;
3) своевременность, правильность, полноту записи в лицевые счета сумм по отсрочке (рассрочке) уплаты таможенных пошлин и налога на добавленную стоимость, на основании документов о предоставлении отсрочки (рассрочки) и форм Казначейства;
4) правильность проведения расчетов плательщиков с бюджетом;
5) правильность подведения итогов по всем графам лицевых счетов;
6) правильность начисления и отражения сумм пени;
7) правильность указания сроков уплаты таможенных платежей и налогов.
84. Проверке подлежат все без исключения лицевые счета.
85. Должностному лицу отдела таможенных доходов необходимо проверить соответствие сумм таможенных платежей и налогов, поступивших в бюджет с начала года, отраженных в лицевых счетах, с данными Казначейства по соответствующим кодам Единой бюджетной классификации доходов на дату проверки.
86. При установлении расхождений в суммах итогов лицевых счетов и данных Казначейства на дату проверки должностное лицо отдела таможенных доходов обязано установить причины этих расхождений путем проверки первичных платежных документов и внести соответствующие исправления.
87. После проверки лицевых счетов, в лицевом счете производится запись: "Проверено, дата, подпись".
88. Один раз в полугодие начальником отдела таможенных доходов производится выборочная проверка своевременности, полноты и правильности разноски данных об исчислении, а также банковских документов о поступлении в бюджет и других записей в лицевых счетах и книгах сводных итогов.
89. Один раз в год, а также по желанию плательщика, проводится сверка данных по лицевым счетам между плательщиком и таможенным органом с составлением Акта сверки в порядке, определенном приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 27 мая 2003 года N 247 "Об утверждении Правил перечисления таможенных платежей, налогов и пени в государственный бюджет и зачета, возврата излишне уплаченных таможенных платежей, налогов и пени из государственного бюджета", зарегистрированном в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2003 года N 2351.