Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушының сертификатын алуға және аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушының сертификатына өзгерістер енгізуге өтініш беруші ұсынатын құжаттардың тізбесін және Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттық тексерудің үлгілік бағдарламасын бекіту туралы
Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2004 жылғы 10 тамыздағы N 146 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 31 тамызда тіркелді. Тіркеу N 3043. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2011 жылғы 28 маусымдағы № 403 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2011 жылғы 28 маусымдағы № 403 (3-тармақты қараңыз) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық кесімдер базасын "Азаматтық авиация саласындағы кейбір нормативтік құқықтық кесімдерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 106  қаулысымен бекітілген Аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау ережесімен сәйкестікке келтіру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушының сертификатын алуға және аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушының сертификатына өзгерістер енгізуге өтініш беруші ұсынатын құжаттардың тізбесі (1-қосымша);
2) Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттық тексерудің үлгілік бағдарламасы (2-қосымша) бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Азаматтық авиация комитеті төрағасының орынбасары Б.М.Наурызәлиевке жүктелсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
"Аса жеңіл авиацияның әуе
кемелерін пайдаланушының
сертификатын алуға және
аса жеңіл авиацияның әуе
кемелерін пайдаланушының
сертификатына өзгерістер
енгізуге өтініш беруші
ұсынатын құжаттардың
тізбесін және Аса жеңіл
авиацияның әуе кемелерін
пайдаланушыны сертификаттық
тексерудің үлгілік
бағдарламасын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникациялар
министрлігі Азаматтық авиация
комитеті төрағасының
2004 жылғы 10 тамыздағы
N 146 бұйрығына
1-қосымша
Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушының сертификатын алуға және аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушының сертификатына өзгерістер енгізуге өтініш беруші ұсынатын құжаттардың тізбесі
1. Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушының сертификатын алуға өтініш беруші ұсынатын құжаттардың тізбесі:

Об утверждении Перечня документов, представляемых заявителем на получение сертификата эксплуатанта воздушных судов сверхлегкой авиации и на внесение изменений в сертификат эксплуатанта воздушных судов сверхлегкой авиации и Типовой программы сертификационного обследования эксплуатанта воздушных судов сверхлегкой авиации
Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 10 августа 2004 года № 146. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2004 года № 3043. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 июня 2011 года № 403
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 28.06.2011 № 403.
В целях приведения базы нормативных правовых актов в сфере гражданской авиации Республики Казахстан в соответствие с Правилами сертификации в сфере сверхлегкой авиации, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2003 года N 106 "Об утверждении некоторых нормативных правовых актов в области гражданской авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень документов, представляемых заявителем на получение сертификата эксплуатанта воздушных судов сверхлегкой авиации и на внесение изменений в сертификат эксплуатанта воздушных судов сверхлегкой авиации. (Приложение 1);
2) Типовую программу сертификационного обследования эксплуатанта воздушных судов сверхлегкой авиации. (Приложение 2).
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя председателя Комитета гражданской авиации Наурзалиева Б.М.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Приложение 1
к приказу Председателя Комитета
гражданской авиации Министерства
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 10 августа 2004 г. N 146
"Об утверждении Перечня документов,
представляемых заявителем для получения
сертификата эксплуатанта воздушных судов
сверхлегкой авиации и на внесение изменений
в сертификат эксплуатанта воздушных судов
сверхлегкой авиации и Типовой программы
сертификационного обследования эксплуатанта
воздушных судов сверхлегкой авиации"
Перечень документов, представляемых
заявителем для получения сертификата эксплуатанта воздушных
судов сверхлегкой авиации и на внесение изменений в
сертификат эксплуатанта сверхлегкой авиации
1. Перечень документов, представляемых заявителем для получения сертификата эксплуатанта воздушных судов сверхлегкой авиации:

1. Мынадай ақпаратты:
1) өтініш берушінің негізгі деректерін;
2) орналасқан орнын, базалануын, жоспарланып отырған авиациялық жұмыс түрлерін, ұшу өңірлерін;
3) ұйымдастырушылық құрылымын;
4) әуе кемелерінің деректерін;
5) әуе кемесіне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыруды;
6) ұшу жұмысын ұйымдастыруды;
7) ұшуды қамтамасыз етуді қамтитын өтінім.
2. Өтініш беруші жарғысының көшірмесі және құрылтай шарты.
3. Заңды тұлғаны тіркеу туралы куәліктің көшірмесі.
4. Қаржылық жай-күйі туралы анықтама.
5. Штат кестесі.
6. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етумен тікелей байланысты басшы құрамның және мамандардың міндеттері мен жауапкершілігін белгілейтін лауазымдық нұсқаулықтар.
7. Пайдаланушының басшысы бекіткен Экипаждың жұмыс уақыты мен демалысы туралы ереже.
8. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етумен тікелей байланысты басшы құрам мен мамандар жөніндегі деректер.
9. Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушының ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін басшы қызметкерлері лауазымдарының уәкілетті органмен келісілуін растайтын құжаттар.
10. Командалық ұшу, нұсқаушы және ұшу құрамы туралы деректер:
1) лауазымы;
2) тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы;
3) алғашқы дайындық;
4) куәліктің класы, нөмірі және жарамдылық мерзімі, кім берген;
5) жалпы ұшуы;
6) ұшулар орындалатын әуе кемелерінің түрлері бойынша, әуе кемесі командирінің ұшулары, минимумы, қатарға енгізуге өткізген (өткізілетін) құжаттың атауы, соңғы біліктілік тексерудің күні (ұшу техникасы, ұшақ жүргізу, ұшудағы тәжірибелік жұмыстар);
7) мамандығы бойынша біліктілігін жоғарылатудың соңғы курстары;
8) авариялық жағдайдағы іс-қимылдар бойынша машықтарға үйрету және қолдау көрсету;
9) ұшу техникасын, ұшақ жүргізу мен ұшудағы іс-тәжірибелік жұмыстарды қамтамасыз ету, тренажерлік дайындық, техникалық оқу қандай құжаттарға сәйкес жүргізіледі.
11. Ұшу қызметі солардың негізінде жүзеге асырылатын пайдаланушының басшысы бекіткен құжаттардың тізбесі.
12. Әзірлеуші бекіткен және уәкілетті органмен және Аса жеңіл авиация қауымдастығымен келісілген аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін ұшуға пайдалану жөніндегі басшылық.
13. Техникалық қызмет көрсету солардың негізінде жүргізілетін пайдаланушының басшысы бекіткен құжаттардың тізбесі.
14. Пайдаланушының басшысы бекіткен аса жеңіл авиацияның әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі басшылық.
15. Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің, ұшу жарамдылығы сертификаттарының көшірмесі (егер әуе кемесі зауыттан сатып алынған болса - әуе кемесін тапсырыс берушінің қабылдап алғаны туралы техникалық акт).

1. Заявка, содержащая следующую информацию:
1) основные данные заявителя;
2) местоположение, базирование, виды планируемых авиационных работ, регионы полетов;
3) организационная структура;
4) данные на воздушные суда;
5) организация технического обслуживания воздушного судна;
6) организация летной работы;
7) обеспечение полетов.
2. Копия устава и учредительный договор заявителя.
3. Копия свидетельства о регистрации юридического лица.
4. Справка о финансовом состоянии.
5. Штатное расписание.
6. Должностные инструкции, определяющие обязанности и ответственность руководящего состава и специалистов, непосредственно связанные с обеспечением безопасности полетов.
7. Положение о рабочем времени и отдыхе экипажей, утвержденное руководителем эксплуатанта.
8. Данные по руководящему составу и специалистам, непосредственно связанные с обеспечением безопасности полетов.
9. Документы, подтверждающие согласование должностей руководящих работников эксплуатанта воздушных судов сверхлегкой авиации, обеспечивающих безопасность полетов, с уполномоченным органом.
10. Данные о командно-летном, инструкторском и летном составе:
1) должность;
2) фамилия, имя, отчество, дата рождения;
3) первичная подготовка;
4) класс, номер и срок действия свидетельства, кем выдано;
5) общий налет;
6) налет по типам воздушных судов, на которых выполняет полеты, налет командиром воздушного судна, минимум, наименование документа, по которому проходил (проходит) ввод в строй, дата последней квалификационной проверки (техники пилотирования, самолетовождения, практической работы в полете);
7) последние курсы повышения квалификации по специальности;
8) обучение и поддержание навыков по действиям в аварийной обстановке;
9) в соответствии, с какими документами проводится поддержание техники пилотирования и самолетовождения и практической работы в воздухе, тренажерная подготовка, техническая учеба.
11. Перечень документов, на основании которых осуществляется летная деятельность, утвержденный руководителем эксплуатанта.
12. Руководство по летной эксплуатации воздушных судов сверхлегкой авиации, утвержденное разработчиком и согласованное с Ассоциацией сверхлегкой авиации.
13. Перечень документов, на основании которых производится техническое обслуживание, утвержденный руководителем эксплуатанта.
14. Руководство по техническому обслуживанию воздушных судов сверхлегкой авиации, утвержденное руководителем эксплуатанта.
15. Копии свидетельств о государственной регистрации воздушных судов сверхлегкой авиации, сертификатов летной годности (если воздушное судно приобретено на заводе - технический акт о приемке воздушного судна заказчиком).

16. Қазақстан Республикасының заңнамалық кесімдерінде белгіленген тәртіппен міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің көшірмесі.
17. Авиациялық қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету шарттарының көшірмелері.
18. Кәсіпорынның тауарлық (фирмалық) белгісіне патенттің барлығын растайтын белгіленген нысандағы құжаттың көшірмесі.
19. Пайдаланушының басшысы бекіткен және Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитетімен келісілген (бұдан әрі - уәкілетті орган) әуе кемелері бояуының үлгілері мен мәтіндік сипаттамасы.
20. Мынадай ақпаратты қамтитын әуе қозғалысын басқаруды ұйымдастыру туралы анықтама:
1) әуе қозғалысын басқаруды ұйымдастырудың пайдаланылатын аймақтары, әуе жолдарының ішкі учаскелері;
2) әуе қозғалысын ұйымдастыруды жүзеге асыратын диспетчерлік пункттер;
3) мамандармен толықтыру және оларды даярлау;
4) ұшуды жоспарлау;
5) ұшу жоспарын қамтамасыз ету;
6) аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
7) әуе қозғалысын ұйымдастырудың және байланыстың радиотехникалық құралдары;
8) метеорологиялық қамтамасыз ету;
9) әуежайлардың әуе қозғалысын ұйымдастыру қызметтерімен әуе қозғалысын қамтамасыз етуге шарттар жасасу.
21. Мынадай ақпаратты қамтитын әуеайлақтар мен әуежайлар (негізгі және тіркелген) туралы анықтама:
1) атауы, почталық мекен жайы;
2) санатталған әуеайлақ сертификатының нөмірі, оның қолданылу және жарамдылық мерзімі;
3) иесі;
4) тіркеу туралы куәліктің нөмірі, берілген күні;
5) әуеайлақтың (ұшу-қону жолағы, рульдеу жолы, тұрақ орны, олардың таңбалары) қысқаша сипаттамасы;
6) әуеайлақты қамтамасыз ету құралдарын пайдалануға арналған шарттардың бар болуы (атап көрсетілсін).
22. Ұшуды іздестіру және апаттан құтқарумен қамтамасыз етуді ұйымдастырудың сипаттамасы немесе шарттың көшірмесі.
23. Азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу әрекеттерін болдырмау жөніндегі шаралар туралы құжаттар, соның ішінде:
1. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бағдарламасы;
2. Авиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереже;
3. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету ережесі.
24. Сертификаттау жұмысына ақы төлегені туралы төлемқағазы.
2. Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін
пайдаланушының сертификатына өзгерістер енгізуге
арналған құжаттардың тізбесі
25. Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушының сертификатына аса жеңіл авиацияның әуе кемесін енгізген кезде өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Аса жеңіл авиацияның әуе кемесін енгізуге арналған өтінімді;
2) Аса жеңіл авиацияның әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесін;

16. Копии страховых полисов обязательного страхования в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
17. Копии договоров на обеспечение мер авиационной безопасности.
18. Копию документа установленной формы, подтверждающий наличие патента на товарный (фирменный) знак предприятия.
19. Образцы раскраски воздушных судов и текстовое описание, утвержденные руководителем эксплуатанта и согласованные с Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
20. Справка об организации управления воздушным движением, содержащая следующую информацию:
1) используемые зоны организации воздушного движения, внутренние участки воздушных трасс;
2) диспетчерские пункты, осуществляющие организацию воздушного движения;
3) укомплектованность и подготовка специалистов;
4) планирование полетов;
5) обеспечение плана полетов;
6) организация обеспечения аэронавигационной информации;
7) радиотехнические средства организации воздушного движения и связи;
8) метеорологическое обеспечение;
9) заключение договоров на обеспечение воздушным движением со службами организации воздушного движения аэропортов.
21. Справка об аэродромах и аэропортах (базовых и приписных), содержащая следующую информацию:
1) наименование, почтовый адрес;
2) номер сертификата категорированного аэродрома, срок его действия и годности;
3) владелец;
4) номер свидетельства о регистрации, дата его выдачи;
5) краткое описание аэродрома (взлетно-посадочная полоса, рулежная дорожка, мест стоянок, их маркировка);
6) наличие договоров на эксплуатацию аэродрома, средств обеспечения (перечислить).
22. Описание организации поискового и аварийно-спасательного обеспечения полетов или копия договора.
23. Документы о мерах по предотвращению актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации, в том числе:
1. Программа обеспечения авиационной безопасности,
2. Положение о службе авиационной безопасности,
3. Правила обеспечения авиационной безопасности;
24. Квитанция об оплате работ за сертификацию.
2. Перечень документов на внесение изменений в
сертификат эксплуатанта воздушных судов сверхлегкой авиации
25. При внесении воздушного судна сверхлегкой авиации в сертификат эксплуатанта воздушных судов сверхлегкой авиации заявитель представляет следующие документы:
1) Заявка на внесение воздушного судна сверхлегкой авиации;
2) копия свидетельства о государственной регистрации воздушного судна сверхлегкой авиации;

3) ұшу жарамдылығы сертификатының көшірмесін;
4) жалға алу туралы шартының көшірмесін (егер әуе кемесі жалға алынса);
5) әуе кемесін қабылдау-тапсыру актісін;
6) Қазақстан Республикасының заңнамалық кесімдерінде белгіленген тәртіппен сақтандырудың міндетті түрлерін растайтын сақтандыру полистерінің көшірмелерін;
7) дезинсекция және дератизация жөніндегі жұмыстардың жүргізілгендігі туралы анықтаманы;
8) әуе кемелерін техникалық жай-күйін тексеру және оның жарамдылығын анықтау актісін.
26. Пайдаланушының сертификатына ұшу құрамын енгізген кезде өтінім беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ұшу құрамын енгізуге арналған өтінімді;
2) осы Тізбенің 10-тармағына сәйкес ұшу құрамы туралы деректерді;
3) авиациялық персоналды сақтандыру полисінің көшірмелерін;
4) мамандардың ұшу куәліктерінің көшірмелерін;
5) біліктілігін жоғарылату курсын өткендігі туралы құжаттың көшірмесін.
27. Уәкілетті органға берілетін құжаттардың көшірмесі нотариалды куәландырылған болуы тиіс.
28. Түзетілген, қолмен немесе машинкамен жазылып түзетілген, қолы және мөр қойылмаған құжаттар қарауға қабылданбайды.
"Аса жеңіл авиацияның әуе
кемелерін пайдаланушының
сертификатын алуға және
аса жеңіл авиацияның әуе
кемелерін пайдаланушының
сертификатына өзгерістер
енгізуге өтініш беруші
ұсынатын құжаттардың
тізбесін және Аса жеңіл
авиацияның әуе кемелерін
пайдаланушыны сертификаттық
тексерудің үлгілік
бағдарламасын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникациялар
министрлігі Азаматтық авиация
комитеті төрағасының
2004 жылғы 10 тамыздағы
N 146 бұйрығына
2-қосымша
Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушының сертификаттық тексерудің үлгілік бағдарламасы
Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушының атауы ___________
Тексерілген күні, бұйрықтың N _____________________________________
Тексерушілердің Т.А.Ә.а, лауазымы _________________________________
___________________________________________________________________
Р/с|   Бағдарлама бойынша позициялар      |Сәйкестік |Сәйкессіздік
N-і|нөмірлері және тексерілетін элементтер|бағасы(-+)|позициясының
|                                      |          |   нөмірі
___________________________________________________________________
1                      2                        3          4
___________________________________________________________________
1. Ұсынылған дәлелдеу құжаттамасы жиынтығының болуы және сәйкестігі
___________________________________________________________________
1)  Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін
пайдаланушы сертификатын алуға өтінім.

3) копия сертификата летной годности;
4) копия договора об аренде (если воздушное судно арендуется);
5) акт приема-передачи воздушного судна;
6) копии страховых полисов, подтверждающих обязательные виды страхования в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан;
7) справка о проведении работ по дезинсекции и дератизации;
8) акт проверки технического состояния и определения годности ВС.
26. При внесении летного состава в сертификат эксплуатанта заявитель представляет следующие документы:
1) Заявка на внесение летного состава;
2) Данные о летном составе, согласно пункту 10 настоящего Перечня:
3) копии страхового полиса на авиационный персонал;
4) копии летных свидетельств специалистов;
5) копия приказа о принятии на работу;
6) копия документа о прохождении курсов повышения квалификации.
27. Копии документов, подаваемые в уполномоченный орган должны быть нотариально заверенными.
28. Документы с подчистками, рукописными или машинописными исправлениями, не заверенными подписью и печатью, к рассмотрению не принимаются.
Приложение 2
к приказу Председателя Комитета
гражданской авиации Министерства
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 10 августа 2004г. N 146
"Об утверждении Перечня документов,
представляемых заявителем для получения
сертификата эксплуатанта воздушных судов
сверхлегкой авиации и на внесение изменений
в сертификат эксплуатанта воздушных судов
сверхлегкой авиации и Типовой программы
сертификационного обследования эксплуатанта
воздушных судов сверхлегкой авиации"
Типовая программа сертификационного
обследования эксплуатанта воздушных судов сверхлегкой авиации
Наименование эксплуатанта воздушных судов сверхлегкой авиации: ______
Дата проверки, N приказа: ___________________________________________
Ф.И.О., должность проверяющих:_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_____________________________________________________________________
N п/п| Номера позиций по программе и           |Оценка    |Номер
| проверяемые элементы                    |соответст-|позиции не-
|                                         |вия (+/-) |соответствия
_____|_________________________________________|__________|__________
1  |                 2                       |    3     |    4
_____|_________________________________________|__________|__________
1. Наличие и соответствие комплекта представленной доказательной
документации.
_____________________________________________________________________
1) Заявка на получение сертификата эксплуатанта
воздушных судов сверхлегкой авиации.

2)  Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін
пайдаланушының өтініш беруші жарғысының
көшірмесі (құрылтай шарты).
3)  Заңды тұлғаны тіркеу туралы куәліктің
көшірмесі.
4)  Қаржылық жай-күйі туралы анықтама.
5)  Өтініш берушінің ұйымдастырушылық
құрылымы, штат кестесі, жүктелген
функцияларды орындауға жеткіліктілігі.
6)  Басшы құрамның және авиация мамандарының
міндеттері мен жауапкершілігін белгілейтін
лауазымдық нұсқаулықтар.
7)  Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етумен
тікелей байланысты басшы құрам мен
мамандар жөніндегі деректер, олардың
сәйкестігі.
8)  Командалық-ұшу, инструкторлық, ұшу
құрамы және қызмет көрсету персоналы
туралы деректер және олардың дұрыстығы.
9)  Солардың негізінде ұшу қызметі жүзеге
асырылатын құжаттардың тізбесі мен бар
болуы.
10) Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін
ұшуға пайдалану жөніндегі басшылық.
Белгіленген талаптарға сәйкестігі және
енгізілетін өзгерістердің уақтылығы.
11) Солардың негізінде аса жеңіл авиацияның
әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету
жүргізілетін құжаттардың тізбесі мен
бар болуы.
12) Техникалық пайдалану жөніндегі басшылық.
Белгіленген талаптарға сәйкестігі және
енгізілетін өзгерістердің уақтылығы
13) Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін
мемлекеттік тіркеу туралы куәлік.
14) Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін
ұшуға жарамдылық сертификаты.
15) Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін
жалға алу шартының көшірмесі және
тапсырыс беруші оны қабылдағаны туралы
техникалық акт (егер аса жеңіл
авиацияның әуе кемесі жалға алынған
немесе меншікке сатып алынған болса).
16) Ұшуды орындайтын мамандардың және
қызмет көрсету персоналының сақтандыру
полистері.
17) Үшінші адамдар алдындағы азаматтық-
құқықтық жауапкершілікті сақтандыру
полистері.
18) Жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық
жауапкершілікті сақтандыру полистері.
19) Ұшуларды метеорологиялық қамтамасыз
ету шарты.
20) Авиация персоналының біліктілігін
жоғарылату курстарынан өту шарты.
21) Негізгі әуеайлақты пайдалану шарты
(авиациялық қауіпсіздікті және апаттан
құтқаруды қамтамасыз ету).
22) Техникалық қызмет көрсету (жедел,
мерзімдік, күрделі жөндеу) шарты.
23) Экипаждардың тренажерлік дайындығын
өткізу шарты.
24) Медициналық қамтамасыз ету
(дәрігерлік-ұшу сараптама комиссиясы)
ұшу алдындағы және ауысым алдындағы
медициналық тексеру шарты.
25) Ұшуларды аэронавигациялық қамтамасыз
ету шарты.
26) Іздестіруді және апаттан құтқаруды
қамтамасыз етуді ұйымдастыру сипаттамасы.
27) Тауарлық белгіге патентінің барлығын
растайтын құжат.
28) Әуе қозғалысын басқаруды ұйымдастыру
туралы анықтама.
29) Негізгі әуеайлақтар мен пайдаланылатын
әуежайлар туралы анықтама.

2) Копия устава заявителя эксплуатанта воздушных
судов сверхлегкой авиации (учредительный
договор).
3) Копия свидетельства о регистрации юридического
лица.
4) Справка о финансовом состоянии.
5) Организационная структура, штатное расписание
заявителя достаточность для выполнения
возложенных функций.
6) Должностные инструкции, определяющие обязанности
и ответственность руководящего состава и
авиационных специалистов.
7) Данные по руководящему составу и специалистам,
непосредственно связанные с обеспечением
безопасности полетов, их соответствие.
8) Данные и достоверность о командно-летном,
инструкторском, летном составе и обслуживающем
персонале.
9) Перечень и наличие документов, на основании
которых осуществляется летная деятельность.
10) Руководство по летной эксплуатации воздушных
судов сверхлегкой авиации. Соответствие
установленным требованиям и своевременность
вносимых изменений.
11) Перечень и наличие документов, на основании
которых производится техническое обслуживание
воздушных судов сверхлегкой авиации.
12) Руководство по технической эксплуатации.
Соответствие установленным требованиям и
своевременность вносимых изменений.
13) Свидетельство о государственной регистрации
воздушных судов сверхлегкой авиации.
14) Сертификат летной годности воздушных судов
сверхлегкой авиации.
15) Копии договоров аренды и технический акт о
приемке воздушных судов сверхлегкой авиации
заказчиком (если воздушное судно сверхлегкой
авиации взято в аренду или приобретено в
собственность).
16) Полисы страхования специалистов, выполняющих
полеты и обслуживающего персонала.
17) Полисы страхования гражданско-правовой
ответственности перед третьими лицами.
18) Полисы страхования гражданско-правовой
ответственности перед пассажирами
19) Договор на метеорологическое обеспечение
полетов.
20) Договор на прохождение курсов повышения
квалификации авиационного персонала.
21) Договор на использование аэродрома базирования
(обеспечение авиационной безопасности и
аварийно-спасательное).
22) Договор на техническое обслуживание
(оперативное, периодическое, капитальный ремонт).
23) Договор на проведение тренажерной подготовки
экипажей.
24) Договор на медицинское обеспечение
(врачебно-летная экспертная комиссия), предполетного
и предсменного медицинского осмотра.
25) Договор на аэронавигационное обеспечение полетов.
26) Описание организации поискового и аварийно-
спасательного обеспечения.
27) Документ, подтверждающий наличие патента
на товарный знак.
28) Справка об организации управления воздушным
движением.
29) Справка об аэродромах базирования и
используемых аэропортах.

30) Азаматтық авиация қызметіне заңсыз
араласу әрекеттерін болдырмау жөніндегі
шаралар туралы басшылық.
31) Аса жеңіл авиация әуе кемелерінің
түрлері бойынша деректер және әуе
кемелерінің түрлері мен олардың жабдығы
бойынша техникалық қызмет көрсетуді
ұйымдастыру сипаттамасы, сондай-ақ
әрбір әуе кеменің кемелерін орналасу
орны туралы анықтама.
32) Азаматтық авиация комитетінде
келісілген мәлімделген әуе кемелері
бояуының мәтіндік сипаттамасы мен
эскиздері.
___________________________________________________________________
2. Ұшу жұмысын ұйымдастыру.
___________________________________________________________________
1.  Ұйымдастырушылық құрылым.
1)  Штат саны және толықтығы.
2)  Басқару буынының біліктілігі,
біліктілік талаптарына сәйкестігі.
3)  Басқа пайдаланушылардың ұшу құрамын
пайдалану.
2.  Ұшу жұмысын жоспарлау
1)  Ұшу-штабтық құжаттаманы жүргізу.
2)  Ұшу-көтерілу құрамының дайындығы,
жаттығуы және оны тексеру жоспары
кестесінің бар болуы және оны жүргізу.
3)  Осы үлгідегі Аса жеңіл авиацияның әуе
кемелерінде дербес ұшуға (жұмысқа)
рұқсат беру үшін ұшу құрамын даярлау
және тексеру.
4)  Мамандығы бойынша біліктілігін растау
және жоғарылату.
5)  Ұшу құрамы куәлігінің қолданылу
мерзімін ұзарту.
6)  Ұшу құрамының класын жоғарылату
үшін дайындық.
7)  Ұшу жұмысындағы үзілістен кейін ұшу
құрамын ұшуға жіберу тәртібінің
сақталуы.
8)  Инструкторлық құрамды дайындау.
9)  Экипаждардың алдын ала дайындықтарын
жүргізу.
10) Күзгі-қысқы мезгілге және көктемгі-
жазғы мезгілге дайындық және дайындықты
тексеру (дайындық жоспары, жоспардың
құрылымдық мазмұны, іс-шараларды орындау
мерзімдері, ұшу-техникалық конференциясын
өткізу).
11) Кешенді тренажерлерде дайындық
бағдарламаларының болуы немесе
экипаж кабинасындағы тренаж.
12) Ұшу құрамын аса жеңіл авиация әуе
кемелерінің басқа үлгілерінде қайта
дайындау бағдарламаларының орындалуы.
13) Экипаж мүшелерінің ұшу және жұмыс уақыты
нормаларын орындауы.
14) Командалық-ұшу құрамының дербес ұшу
нормаларын жоспарлау, тұрақтылығы
және орындау.
15) Ұшу құрамына еңбек демалысын жоспарлау,
еңбек демалысы кестесі бойынша
мерзімдерінің сақталуы.
16) Аса жеңіл авиация әуе кемелерінің
бірнеше түрлерінде ұшуларды орындайтын
ұшу құрамы үшін белгіленген талаптарды
орындау.
17) Ұшу құрамының дәрігерлік-ұшу сараптама
комиссиясын өту: (тоқсан сайынғы
медициналық тексеру).

30) Руководство о мерах по предотвращению актов
незаконного вмешательства в деятельность
гражданской авиации.
31) Данные и описание организации технического
обслуживания по типам воздушных судов сверхлегкой
авиации и их оборудования, а также справка о
месте базирования каждого воздушного судна.
32) Согласованные в Комитете гражданской авиации
текстовое описание и эскизы раскраски заявленных
воздушных судов.
_____________________________________________________________________
2. Организация летной работы.
_____________________________________________________________________
1. Организационная структура.
_____________________________________________________________________
1) Штатная численность и укомплектованность.
2) Квалификация управляющего звена, соответствие
квалификационным требованиям.
3) Использование летного состава других
эксплуатантов.
_____________________________________________________________________
2. Планирование летной работы.
_____________________________________________________________________
1) Ведение летно-штабной документации.
2) Наличие и ведение плана графика подготовки,
тренировки и проверки летно-подъемного состава.
3) Подготовка и проверка летного состава для допуска
к самостоятельным полетам (работе) на воздушных
судах сверхлегкой авиации данного типа.
4) Подтверждение и повышение квалификации по
специальности.
5) Продление срока действия свидетельств
летного состава.
6) Подготовка для повышения в классе летного состава.
7) Соблюдение порядка допуска к полетам летного
состава после перерыва в летной работе.
8) Подготовка инструкторского состава.
9) Проведение предварительных подготовок экипажей.
10) Подготовка и проверка готовности к осенне-зимнему
периоду и весенне-летнему периоду, (план подготовки,
структурное содержание плана, сроки выполнения
мероприятий, проведение летно-технической конференции).
11) Наличие программ подготовки на комплексных тренажерах
или тренаж в кабине экипажа.
12) Соблюдение программ переподготовки летного состава на
воздушных судах сверхлегкой авиации других типов.
13) Соблюдение норм полетного и рабочего времени
членами экипажей.
14) Планирование, регулярность и выполнение норм
самостоятельного налета командно-летного состава.
15) Планирование отпусков летному составу, соблюдение
сроков по графику отпусков.
16) Выполнение установленных требований для летного
состава, выполняющих полеты на нескольких типах
воздушных судов сверхлегкой авиации.
17) Прохождение летным составом врачебно-летной
экспертной комиссии (квартальных медосмотров).
_____________________________________________________________________

3.  Ұшу құрамының кәсіби дайындығы.
Теориялық дайындық:
1)  Нормативтік құжаттаманың бақылау
даналарының бар болуы.
2)  Жоспарланған кезеңге арналған
теориялық дайындықтың жоспары мен
тақырыбы.
3)  Дербес дайындық (жеке тапсырмалар).
4)  Ұшу бөлімшелері үй-жайларының бар
болуы және олардың жай-күйі, оларда
өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігінің
ережесі талаптарының сақталуы.
5)  Оқу-әдістемелік базасының жабдығы:
ұшу-әдістемелік бөлмелері, бөлімшелердің
техникалық бөлмелері, техникалық
кітапхана, азаматтық авиацияның
әдістемелік құжаттары, оқу көрнекі
құралдары, оқытудың техникалық құралдары
мен әдістемелік құралдары.
6)  Білімді тексерудің нысандары, теориялық
дайындықты тексерудің, есепке алудың
нысандары мен әдістері.
Тренажерлық дайындық.
7)  Ұшу құрамын тренажерлық дайындаудың
жоспарлы мерзімдерінің, көлемі мен
бағдарламаларының орындалуы.
8)  Командылық-ұшу құрамының тренажерлық
дайындыққа жеке қатысуы және оны
бақылау.
9)  Ерекше жағдайлардағы іс-қимылдар
жөнінде экипаждардың жаттығуын
ұйымдастыру және уақытшалығы.
10) Экипаждарды және оларды ұшуға
жіберуді қалыптастыру.
11) Экипаждың құрамын бекіту тәртібі
және оны есепке алу.
12) Экипаждардың тұрақтылығы.
13) Экипаждарды маршруттар (жұмыс
аудандары) бойынша әуеайлақтарға
жеткізу, экипаждардың таудағы
әуеайлақтарға жеткізілуін ұйымдастыру.
14) Технология мен технологиялық кестеге
сәйкес экипаждың ұшу алдындағы
дайындығын өткізуді ұйымдастыру.
15) Ұшуларды орындауды қамтамасыз ететін
қызметтерде экипаждарды дайындау.
16) Бақылауды ұйымдастыру және есепке
алу мен ұшу құжаттамасын жүргізу
(ұшуға берілетін тапсырма, кіндіктеу
кестесі, штурмандық борт журналы,
тасымалдау құжаттары).
17) Экипаждың ұшудан кейінгі талдауын
ұйымдастыру және өткізу.
18) Ұшуларды базадан тыс орындайтын
экипаждарды бақылауды ұйымдастыру.
___________________________________________________________________
3. Ұшу жұмыстарын талдау және ұшу қауіпсіздігінің жай-күйі:
___________________________________________________________________
1)  Ұшуларға талдау жүргізу мерзімдері
және журналының болуы (бөлімшелер
бойынша).
2)  Тексерушілердің ұшу құрамын тексеру
материалдары (ұшу кітапшалары,
дайындыққа тапсырмалар, ұшу техникасын,
ұшақты жүргізуді тексеру актілері).
3)  Авиация персоналы куәлігінің бар
болуы және оны ресімдеу.
4)  Авиациялық оқиғаларды белгіленген
тәртіппен есепке алу.
5)  Ұшу қауіпсіздігі бойынша талдаулар
жасау.

3. Профессиональная подготовка летного состава.
_____________________________________________________________________
Теоретическая подготовка:
_____________________________________________________________________
1) Наличие контрольных экземпляров нормативной
документации.
2) Планы и тематика теоретической подготовки на
планируемый период.
3) Самостоятельная подготовка (индивидуальные задания).
4) Наличие и состояние помещений летных подразделений,
соблюдение в них требований производственной санитарии,
правил пожарной безопасности.
5) Оборудование учебно-методической базы: летно-методические
классы, технические классы подразделений, техническая
библиотека, методические документы гражданской авиации,
учебные наглядные пособия, технические средства
обучения и методические разработки.
6) Формы контроля знаний, формы и методы контроля,
учета теоретической подготовки.
_____________________________________________________________________
Тренажерная подготовка:
_____________________________________________________________________
7) Соблюдение плановых сроков, объемов и программ
тренажерной подготовки летного состава.
8) Контроль и личное участие командно-летного состава
в тренажерной подготовке.
9) Организация и эпизодичность тренировки экипажей по
действиям в особых случаях.
10) Формирование экипажей и допуска их к полетам:
11) Порядок утверждения и учет состава экипажей.
12) Стабильность экипажей.
13) Провозка экипажей по маршрутам (районам работ)
на аэродромы, организация провозок экипажей
на горные аэродромы.
14) Организация проведения предполетной подготовки
экипажа, согласно технологии и технологического
графика.
15) Подготовка экипажей в службах, обеспечивающих
выполнение полетов.
16) Организация контроля ведение учетной и полетной
документации (задание на полет, центровочный
график, штурманский бортовой журнал, перевозочные
документы).
17) Организация и проведение послеполетного
разбора экипажей.
18) Организация контроля экипажей, выполняющие
полеты в отрыве от базы.
_____________________________________________________________________
3. Анализ летной работы и состояние безопасности полетов:
_____________________________________________________________________
1) Сроки проведения и наличие журнала разборов
полетов (по подразделениям).
2) Материалы проверок летного состава проверяющими
(летные книжки, задания на тренировку, акты проверки
техники пилотирования, самолетовождения).
3) Наличие и оформление свидетельств авиационного
персонала.
4) Учет авиационных событий в установленном порядке.
5) Составление анализов по безопасности полетов.

6)  Авиациялық оқиғаларды тексеру
жөніндегі жұмысқа дайындалған
мамандардың болуы.
7)  Авиациялық оқиғаларды болдырмау
жөніндегі алдын алу.
8)  Қауіпсіздік жөніндегі тексерушілердің
тексеру материалдары, ұшудың орындалуын
жедел бақылау.
9)  Аттестациялық комиссияның құрамы және
оның жұмысын ұйымдастыру.
___________________________________________________________________
4. Инженерлік-авиациялық қамтамасыз етудің жай-күйі.
___________________________________________________________________
1)  Инженерлік-авиациялық қызметтің
ұйымдастырушылық құрылымы, бөлімшелер
туралы ереже.
2)  Инженерлік-авиациялық қызметтің
штат саны, толықтығы.
3)  Инженерлік-авиациялық құрамның
лауазымдық нұсқаулықтары.
4)  Инженерлік-авиациялық құрамның
біліктілігі, инженерлік-авиациялық
қызметтің авиациялық персоналы
куәліктерінің бар болуы және
жарамдылығы.
5)  Нормативтік құжаттаманың бақылау
даналарының бар болуы және оны жүргізу,
өзгерістерді енгізудің уақтылығы.
6)  Пайдалану құжаттамасының бақылау
даналарының бар болуы және оны жүргізу
(техникалық қызмет көрсету регламенті,
аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін
әрбір түріне арналған техникалық
пайдалану жөніндегі басшылық).
7)  Техникалық қызмет көрсету бойынша
өндірістік құжаттаманың бар болуы
және оны жүргізу, оның ресімделуі.
8)  Аса жеңіл авиацияның әуе кемелері
альбомдарының, негізгі жүйелері электр
сызбаларының, бөлшектері мен тораптары
каталогының бар болуы.
9)  Басқа кәсіпорындарымен жасасқан
шарттар бойынша техникалық қызмет
көрсетуді жоспарлауды ұйымдастыру мен
орындау және пайдаланылатын әуе
кемелерін техникалық қызмет көрсетуді
орындауға жарамдылық сертификатының
бар болуы.
10) Қордың (техникалық қызмет көрсету
кезінде қажеттілігі туындайтын айналым
қорының және қосалқы бөлшектердің,
арнайы майлар мен сұйықтықтардың,
шығыс материалдарының және с.с.)
бар болуы.
11) Шектеулі ресурсы бар аса жеңіл
авиацияның әуе кемелері паркінің
жұмысын, авиақозғалтқыштарды, жабдықты
және агрегаттарды есепке алудың
белгіленген нысанын жүргізу.
12) Аса жеңіл авиация әуе кемелерінің
бір реттік тексерулерін және жұмысын
жоспарлау мен есепке алудың уақтылығы.
13) Агрегаттарды ауыстырып қою есебі.
14) Ұшу кезінде және жерде анықталған
авиациялық техниканың істен шығулары
мен ақаулары жөнінде деректерді жинау,
есепке алу және өңдеу.
15) Авиациялық техниканың сенімділігін
талдау, аса жеңіл авиацияның әуе
кемелерін пайдалану тәжірибесін талдау
және қорытындылау
16) Техникалық бақылау бөлімінің толықтығы.
17) Аса жеңіл авиацияның әуе кемелеріне
техникалық қызмет көрсетудің
ұйымдастырылуын бақылау.
18) Сапа талдауының болуы, оның
технологиялық тәртіпті бұзулардың
алдын алуға бағытталуы.

6) Наличие специалистов, подготовленных к работе
по расследованию авиационных событий.
7) Профилактика по предотвращению авиационных событий.
8) Материалы проверок инспекторов по безопасности,
оперативный контроль выполнения полетов.
9) Состав и организация работы Аттестационной
комиссии.
_____________________________________________________________________
4. Состояние инженерно-авиационного обеспечения.
_____________________________________________________________________
1) Организационная структура инженерно-авиационной
службы, положения о подразделениях.
2) Штатная численность инженерно-авиационной службы,
укомплектованность.
3) Должностные инструкции инженерно-технического состава.
4) Квалификация инженерно-технического состава,
наличие и действительность свидетельств авиационного
персонала инженерно-авиационной службы.
5) Наличие и ведение контрольных экземпляров нормативной
документации, своевременность внесения изменений.
6) Наличие и ведение контрольных экземпляров
эксплуатационной документации (регламентов технического
обслуживания, руководств по технической эксплуатации
для каждого типа воздушных судов сверхлегкой авиации).
7) Наличие и ведение производственной документации по
техническому обслуживанию и ее оформление.
8) Наличие альбомов, электросхем основных систем,
каталог деталей и узлов воздушных судов сверхлегкой
авиации.
9) Организация планирования и выполнение технического
обслуживания по договорам с другими предприятиями и
наличие у них действующего сертификата на выполнение
технического обслуживания эксплуатируемых воздушных
судов сверхлегкой авиации.
10) Наличие запасов (оборотного фонда и пополнения
запасных частей, специальных смазок и жидкостей,
расходных материалов и т.п., необходимость которых
возникает при техническом обслуживании).
11) Ведение установленных форм учета наработки парка
воздушных судов сверхлегкой авиации, авиадвигателей,
оборудования и агрегатов, имеющих ограниченный ресурс.
12) Своевременность планирования и учет разовых осмотров
и доработок воздушных судов сверхлегкой авиации.
13) Учет перестановки агрегатов.
14) Сбор, учет и обработка данных по выявленным в
полете и на земле отказам и неисправностям
авиационной техники.
15) Анализ надежности авиационной техники, анализ
и обобщение опыта эксплуатации воздушных судов
сверхлегкой авиации.
16) Укомплектованность отдела технического контроля.
17) Контроль организации технического обслуживания
воздушных судов сверхлегкой авиации.
18) Наличие анализов качества, их направленность на
профилактику нарушений технологической дисциплины.

19) Метрологиялық қамтамасыз етуді бақылау.
20) Аса жеңіл авиацияның әуе кемелері
ұшу-техникалық сипаттамаларының ұшуды
пайдалану жөніндегі басшылықтың
талаптарына сәйкестігін бақылау.
21) Күзгі-қысқы мезгілге және көктемгі-жазғы
мезгілге дайындық жоспарының болуы және
орындалуы.
22) Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін
инспекторлық тексеру есебі және
оны жүргізу.
___________________________________________________________________
5. Өндірістік база.
___________________________________________________________________
1)  Техникалық қызмет көрсету мен
авиациялық техниканы жөндеуге
арналған қоймалар мен ықтамалардың
болуы және оларды күтіп ұстау. Олардың
авиациялық техниканы техникалық
пайдалану және жөндеу жөніндегі
нұсқаулықтың талаптарына сәйкес болуы.
2)  Инженерлік-авиациялық персоналға
арналған тұрмыстық үй-жайлардың,
өндірістік ғимараттардың болуы және
олардың жай-күйі, оларда өндірістік
санитария, өрт қауіпсіздігінің ережесі
талаптарының сақталуы.
3)  Жалға алынған құрылыстарды және жердегі
қызмет көрсету құралдарын пайдалану
шарттарының болуы.
___________________________________________________________________
6. Әуе кемелері.
___________________________________________________________________
1)  Қолда бар аса жеңіл авиация әуе
кемелерінің, олардың жабдығының
мәлімделген жұмыс түрлеріне сәйкестігі.
2)  Аса жеңіл авиация әуе кемелерінің
түсінің бекітілген сипаттамаға
сәйкестігі.
3)  Аса жеңіл авиация әуе кемелерінің
жалпы техникалық жай-күйі.
4)  Кеме құжаттамасының жиынтығы, ресімделу
тәртібі және мазмұны.
5)  Аса жеңіл авиация әуе кемелерінің
санитарлық және эпидемиологиялық
жай-күйі (медициналық дәрі-дәрмек
қобдишасының болуы және жинақтылығы,
санитарлық журнал).
6)  Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін
жанар-жағар май құю ережесінің сақталуы
және оның рәсімі.
7)  Тұрақ орындарының жай-күйі, олардың
белгісі: тұрақтарда жердегі жабдықтарға
арналған аймақтардың, жұмсалған жанар-
жағар май материалдардың, өрт құралдарын
жинау орнының болуы, ұшуға дайындық
аялдамаларының жай-күйі.
8)  Экипаждарға жердегі қызметтерден аса
жеңіл авиацияның әуе кемелерін
қабылдауды-беруді ұйымдастыру және
керісінше, аса жеңіл авиацияның әуе
кемелерін күзетке тапсыру.
9)  Аса жеңіл авиация әуе кемелерінің
маусымдық дайындығы.
___________________________________________________________________
7. Ақпараттық қамтамасыз ету.
___________________________________________________________________
1)  Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі ақпараттың
(бұйрықтар мен нұсқаулардың) келіп
түсуінің уақтылығы.
2)  Нормативтік және басшылық құжаттарға
өзгерістердің түсуі және оларды енгізу.

19) Контроль метрологического обеспечения.
20) Контроль соответствия летно-технических характеристик
воздушных судов сверхлегкой авиации требованиям
руководства по летной эксплуатации.
21) Наличие и выполнение планов подготовки к
осенне-зимнему периоду и весенне-летнему периоду.
22) Учет и проведение инспекторских осмотров воздушных
судов сверхлегкой авиации.
_____________________________________________________________________
5. Производственная база.
_____________________________________________________________________
1) Наличие и содержание ангаров, укрытий для
технического обслуживания и ремонта авиационной
техники. Их соответствие требованиям наставления
по технической эксплуатации и ремонту авиационной
техники.
2) Наличие и состояние бытовых помещений для
инженерно-технического персонала, производственных
зданий, соблюдение в них требований производственной
санитарии, правил пожарной безопасности.
3) Наличие договоров на использование арендуемых
сооружений и средств наземного обслуживания.
_____________________________________________________________________
6. Воздушные суда.
_____________________________________________________________________
1) Соответствие имеющихся воздушных судов сверхлегкой
авиации, их оборудования заявленным видам работ.
2) Соответствие окраски воздушных судов сверхлегкой
авиации утвержденному описанию.
3) Общее техническое состояние воздушных судов
сверхлегкой авиации.
4) Комплектность, порядок оформления и содержания
судовой документации.
5) Санитарное и эпидемиологическое состояние
воздушных судов сверхлегкой авиации (наличие и
комплектность медицинских аптечек, санитарный журнал).
6) Процедура и соблюдение правил заправки воздушных
судов сверхлегкой авиации горюче-смазочными
материалами.
7) Состояние мест стоянок, их разметка; наличие
на стоянках зон для наземного оборудования, мест
сбора отработанных горюче-смазочных материалов,
пожарных средств; состояние гоночных стоянок.
8) Организация приема-передачи воздушных судов
сверхлегкой авиации от наземных служб экипажам и
обратно, сдача воздушных судов сверхлегкой
авиации под охрану.
9) Сезонная подготовка воздушных судов
сверхлегкой авиации.
_____________________________________________________________________
7. Информационное обеспечение.
_____________________________________________________________________
1) Своевременность поступления информации по
безопасности полетов (приказов и указаний).
2) Поступление и внесение изменений в нормативные
и руководящие документы.

3)  Пайдаланушының жеке құрамына ұшулардың
қауіпсіздігі жөніндегі бұйрықтарды,
нұсқаулар мен ақпаратты жеткізудің
және зерделеудің уақтылығы.
___________________________________________________________________
8. Еңбекті қорғау, қаржылық және материалдық қамтамасыз ету.
___________________________________________________________________
1)  Еңбекті қорғауды ұйымдастыру.
2)  Еңбекті қорғау жөніндегі құжаттардың
болуы және сапасы.
3)  Авиациялық жұмыстарды орындау кезінде
жеке қорғау құралдарының болуы.
4)  Авиация персоналының нысанды және
арнайы киімдерінің болуы.
___________________________________________________________________
Ескертпе:
(*) аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін осы пайдаланушысы үшін міндетті емес;
(-1) аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушының сертификатын беруге (ұзартуға) кедергі келтіретін сәйкессіздіктер.
(-2) келісілген мерзімдерде жойған жағдайларда немесе шектеулер енгізілгенде, пайдаланушының сертификатын беруге кедергі келтірмейтін сәйкессіздіктер.
Қайта табылған "2" санатының сәйкессіздігі, оларды толығымен жойғанға дейінгі аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушының сертификатын ұзартуға кедергі келтіретін сәйкессіздіктер санатына жатады.
(-3) аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушының сертификатын беруге кедергі келтірмейтін әрі өндірісті және сапа жүйесін жетілдіргенде жоюға болатын сәйкессіздіктер.
Қосымша: Сәйкессіздіктер тізбесі ____ парақта (парақтарда)
Тексерушілер: _______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
(қолы, Т.А.Ә.а)
Таныстым Ұйым басшысы: ___________ ______________________
(қолы)          (Т.А.Ә.а)
Сертификаттық тексерудің жүргізілген күні: "___"__________
Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттық тексерудің үлгілік бағдарламасына сәйкессіздіктер тізбесі
__________________________________________________________________
(Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерін пайдаланушының атауы)
__________________________________________________________________
Сертификаттық тексерудің  |                            |
үлгілік бағдарламасындағы |Сәйкессіздіктің сипаттамасы | Ескертпе
сәйкессіздік позициясының N|                            |
__________________________________________________________________
1                            2                 3
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тексерушілер: ___________________________________________
___________________________________________
___________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.а)
Таныстым: ___________________________________________________
(ұйымның басшысы, қолы, Т.А.Ә.а)
Сертификаттық тексерудің жүргізілген күні: "___"_____________

3) Своевременность доведения и изучения приказов,
указаний и информации по безопасности полетов
личным составом эксплуатанта.
_____________________________________________________________________
8. Охрана труда, финансовое и материальное обеспечение.
_____________________________________________________________________
1) Организация охраны труда.
2) Наличие и качество документов по охране труда.
3) Наличие средств индивидуальной защиты при
выполнении авиационных работ.
4) Наличие форменного и спец. обмундирования
авиационного персонала.
_____________________________________________________________________
ПРИМЕЧАНИЕ:
(*) не обязательно для данного эксплуатанта воздушных судов сверхлегкой авиации;
(-1) несоответствия, препятствующие выдаче (продлению) сертификата эксплуатанта воздушных судов сверхлегкой авиации;
(-2) несоответствия, не препятствующие выдаче сертификата эксплуатанта при условии устранения в согласованные сроки или введении ограничений. Несоответствия категории "2", обнаруженные повторно, относятся к категории несоответствий, препятствующих продлению сертификата эксплуатанта воздушных судов сверхлегкой авиации до их полного устранения;
(-3) несоответствия, не препятствующие выдаче сертификата эксплуатанта СЛА, и подлежащие устранению при совершенствовании производства и системы качества.
ПРИЛОЖЕНИЕ:
Перечень несоответствий на ____ листе (листах).
ПРОВЕРЯЮЩИЕ: ______________________________________
______________________________________
______________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
ОЗНАКОМЛЕН: Руководитель организации:__________ _________
(подпись)  (Ф.И.О)
Дата проведения
сертификационного обследования: "___"_____________
Перечень
несоответствий к Типовой программе сертификационного
обследования эксплуатанта сверхлегкой авиации
______________________________________________________________
(наименование эксплуатанта воздушных судов сверхлегкой авиации)
____________________________________________________________________
N позиции          |   Характеристики несоответствия |  Примечание  |
несоответствия     |                                 |              |
в типовой программе|                                 |              |
сертификационного  |                                 |              |
обследования       |                                 |              |
___________________|_________________________________|______________|
1         |                 2               |       3      |
___________________|_________________________________|______________|
|                                 |              |
|                                 |              |
|                                 |              |
___________________|_________________________________|______________|
Проверяющие: ________________________________
________________________________
________________________________
________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Ознакомлен: ________________________________________
(руководитель организации, подпись, Ф.И.О)
Дата проведения
сертификационного обследования: "____"_____________