Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 243 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 27 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3104. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы N 112 (V053609) қаулысымен.
"Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу мен қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  9-бабы 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі Агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  қаулы етеді :
1. Қоса беріліп отырған Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялау ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі "Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру жөнiндегi қызметiн лицензиялау туралы ереженi бекiту туралы" 1997 жылғы 30 қыркүйектегі N 1396  қаулысының  күші жойылды деп танылған күннен бастап осы қаулы қолданысқа енеді.
3. Лицензиялау басқармасы (Жұмабаева З.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалардың бірлестігіне, "Зейнетақы қорларының қауымдастығы" Заңды тұлғалардың бірлестігіне жіберсін.
4. Агенттіктің қызметін қамтамасыз ету департаменті (Несіпбаев Р.Р.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау жөніндегі
агенттігі Басқармасының
"Зейнетақы жарналарын тарту және
зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру
жөніндегі қызметті лицензиялау
ережесін бекіту туралы"
2004 жылғы 21 тамыздағы
N 243 қаулысымен бекітілген
Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін
жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялау ережесі
Осы Ереже зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензияны (бұдан әрі - лицензия) беру тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил лицензирования деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года N 243. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 сентября 2004 года N 3104. Утратил силу - постановлением Правления Агентства РК по регулирования и нардзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.03.2005г. N 112 (V053609)
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила лицензирования деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат.
2. Настоящее постановление вводится в действие после признания утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 1997 года N 1396 "Об утверждении Положения о лицензировании деятельности накопительных пенсионных фондов по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат".
3. Управлению лицензирования (Жумабаева З.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и Объединения юридических лиц "Ассоциация пенсионных фондов".
4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства (Несипбаев Р.Р.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Утверждены
Постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций от
21 августа 2004 года N 243
"Об утверждении Правил
лицензирования деятельности
по привлечению пенсионных
взносов и осуществлению
пенсионных выплат"
Правила лицензирования деятельности по
привлечению пенсионных взносов и осуществлению
пенсионных выплат
Настоящие Правила устанавливают порядок выдачи лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат (далее - лицензия).

1.  Лицензия  алуға үміттенген заңды тұлға (бұдан әрі - өтініш иесі) лицензияны алу үшін қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органға (бұдан әрі - лицензиар) мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасының  заңдарында  белгіленген нысанда лицензияны беру туралы өтініш;
2) бюджетке лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжат;
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі;
4) статистикалық карточканың көшірмесі;
5) жарғының нотариат куәландырған көшірмесі, оған енгізілген барлық өзгерістермен және толықтырулармен (ондайлар болса);
6) акциялардың шығарылымын мемлекеттік тіркеуді растайтын құжаттың көшірмесі;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен келісу рәсімін өту үшін басшы қызметкерлері лауазымына кандидаттардың құжаттары;
8) жинақтаушы зейнетақы қорының екі данада зейнетақы ережелері (ереженің бір данасы келісу туралы белгімен лицензия берілген кезде қайтарылады);
9) жинақтаушы зейнетақы қорының есеп жүргізу саясаты;
10) есеп жүргізілуінің және құжат айналымының қамтамасыз етілуіне бақылау жасау тәртібі жататын жинақтаушы зейнетақы қорының қызметіне ішкі бақылау жасау ережесі;
11) жинақтаушы зейнетақы қорының ұйымдық құрылымы;
12) үй-жайлардың, ұйымдастыру техникасының, телекоммуникациялық жабдықтың болуын растайтын құжаттар;
13) салымшылардың және алушылардың дербес зейнетақы шоттарындағы жинақталған зейнетақы қаражаттарын уақтылы әрі сенімді есепке алу үшін жеткілікті болатын бағдарламалық қамтамасыз етудің болуын растайтын құжаттар.
2. Осы Ереженің 1-тармағында көрсетілген, бірнеше парақтан тұратын құжаттар нөмірленген, тігілген және соңғы парақтың кері жағынан, тігілген парақ санын көрсете отырып, тігу түйініне желімделген жапсырманың үстінен өтініш иесінің мөрімен бекітілген күйде ұсынылады. Ұсынылған құжаттар көшірмелерінің сенімділігі осындай құжаттарға қол қою құқығына ие өтініш иесінің лауазымды тұлғаларының қолымен және өтініш иесі мөрінің бедерімен расталады.
3. Лицензияны алуға ұсынылған құжаттарды лицензиар Қазақстан Республикасының  заңдарында  белгіленген мерзімде қарайды.
4. Лицензияны алу үшін ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңдарының және осы Ереженің талаптарына сәйкес келген жағдайда өтініш иесіне осы Ереженің қосымшасына сай нысанда лицензия беріледі.

1. Юридическое лицо, претендующее на получение лицензии (далее - заявитель), для получения лицензии представляет в государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее - лицензиар) следующие документы:
1) заявление о выдаче лицензии по форме, установленной законодательством Республики Казахстан;
2) документ, подтверждающий уплату в бюджет лицензионного сбора;
3) копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
4) копию статистической карточки;
5) нотариально засвидетельствованную копию устава, со всеми изменениями и дополнениями в него (при наличии таковых);
6) копию документа, подтверждающего государственную регистрацию выпуска акций;
7) копии финансовых документов, подтверждающих оплату уставного капитала, минимальный размер которого установлен нормативным правовым актом уполномоченного органа;
8) документы кандидатов на должности руководящих работников для прохождения процедуры согласования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
9) пенсионные правила накопительного пенсионного фонда в двух экземплярах (один экземпляр правил возвращается при выдаче лицензии с отметкой о согласовании);
10) учетную политику накопительного пенсионного фонда;
11) правила внутреннего контроля деятельности накопительного пенсионного фонда, включающие в себя порядок контроля за обеспечением учета и документооборотом;
12) организационную структуру накопительного пенсионного фонда;
13) документы, подтверждающие наличие помещений, организационной техники, телекоммуникационного оборудования;
14) документы, подтверждающие наличие программного обеспечения, достаточного для своевременного и достоверного учета пенсионных накоплений вкладчиков и получателей на индивидуальных пенсионных счетах.
2. Документы, перечисленные в пункте 1 настоящих Правил, состоящие из нескольких листов, представляются пронумерованными, прошитыми и заверенными печатью заявителя на обороте последнего листа, частично поверх ярлыка с указанием количества прошитых листов, наклеенного на узел прошивки. Достоверность представленных копий документов подтверждается подписями должностных лиц заявителя, обладающих правом подписи таких документов, и оттиском печати заявителя.
3. Документы, представленные на получение лицензии, рассматриваются лицензиаром в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
4. При соответствии представленных для получения лицензии документов требованиям законодательства Республики Казахстан и настоящих Правил заявителю выдается лицензия по форме согласно приложению к настоящим Правилам.

5. Лицензия өтініш иесінің атқарушы органының бірінші басшысына не сенімхат негізінде оның өкіліне беріледі.
6. Лицензиар Қазақстан Республикасының  заң  актілерінде белгіленген негіздер бойынша лицензияны беруден бас тартады.
7. Лицензиаттар өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде солардың негізінде лицензия берілген 1-тармақтың 3)-5), 8)-11) тармақшаларында көрсетілген құжаттарға өзгерістер мен толықтыруларды ұсынады.
8. Лицензиар Қазақстан Республикасының  заң  актілерінде белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен лицензияның қолданылуын тоқтата тұрады әрі оны қайтарып алады.
9. Лицензиардың лицензияны беруден бас тартуы туралы, лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы және оны қайтарып алу туралы шешімдеріне Қазақстан Республикасының  заңдарында  белгіленген тәртіппен шағымдануға болады.
10. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шешіледі.
Зейнетақы жарналарын тарту
және зейнетақы төлемдерін
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
лицензиялау ережесіне қосымша
Қазақстан Республикасының
елтаңбасы
Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы
төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті
жүзеге асыруға
Лицензия
Лицензияның нөмірі __    Лицензияның берілген күні "__"______200__ж
_________________________________________________________ берілді.
(заңды тұлғаның толық атауы)
Лицензия Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады.
Лицензия қолданылу мерзімі шектелместен берілді.
Лицензияны берген орган
__________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
Уәкілетті органның
басшысы (басшының орынбасары)
__________________________________________________________________
(басшының (басшы орынбасарының) аты-жөні және инициалдары
Мөр орны
Алматы қаласы

5. Лицензия выдается первому руководителю исполнительного органа заявителя либо его представителю на основании доверенности.
6. Отказ в выдаче лицензии производится лицензиаром по основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан.
7. Лицензиаты представляют изменения и дополнения в документы, указанные в подпунктах 3)-5), 9)-12) пункта 1 на основании которых была выдана лицензия, в течение десяти календарных дней со дня внесения изменений и дополнений.
8. Приостановление действия лицензии и ее отзыв производится лицензиаром по основаниям и в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
9. Решение лицензиара об отказе в выдаче лицензии, о приостановлении действия лицензии и об ее отзыве могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
10. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение к Правилам
лицензирования деятельности
по привлечению пенсионных
взносов и осуществлению
пенсионных выплат"
Герб
Республики Казахстан
ЛИЦЕНЗИЯ
на осуществление деятельности по привлечению
пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат
Номер лицензии_____________       Дата выдачи лицензии "___"________200__г.
Выдана ___________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
Лицензия действует на территории Республики Казахстан.
Лицензия выдана без ограничения срока действия.
Орган, выдавший лицензию
__________________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
Руководитель (заместитель руководителя)
уполномоченного органа ___________________________________________________
(фамилия и инициалы руководителя (заместителя руководителя))
Место печати
город Алматы